Video Trimmer - en to eu translation catalogue (54 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
eu: Irteerako fitxategiaren bide-izena

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
eu: BIDE-IZENA

en: Video Trimmer
eu: Bideo Trimmer

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: New window
eu: Leiho berria

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
eu: Erreproduzitu / pausarazi

[ctx: shortcut window]
en: Set Start at current postion
eu: Ezarri hasiera uneko kokalekuan

[ctx: shortcut window]
en: Set End at current position
eu: Ezarri amaiera uneko kokalekuan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Close window
eu: Itxi leihoa

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
eu: Ezin izan da bideo-pista kargatu

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
eu: Baliteke fitxategiak audio-pista soilik izatea edo beharrezko bideo-kodeka faltan izatea.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
eu: Bideo-fitxategiak

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
eu: Ireki bideoa

note: Translators: error dialog title.
en: Error
eu: Errorea

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
eu: Bideo-kimatzaileak fitxategi lokalekin soilik egin dezake lan. Aukeratu beste fitxategi bat.

note: Translators: error dialog button.
en: _OK
eu: _Ados

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
eu:  (kimatuta)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
eu: Kendu audioa

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
eu: Kimatze zehatza, baina motelagoa eta kalitatea gutxiagokoa izan daitekeena

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
eu: Kimatzen...

note: Translators: trimming dialog button.
en: _Cancel
eu: _Utzi

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
eu: {} gorde da

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
eu: Erakutsi Fitxategiak aplikazioan

note: Translators: error dialog heading.
en: Error trimming video
eu: Errorea bideoa kimatzean

note: Translators: error dialog text before the FFmpeg error output.
en: Please attach the following information when reporting an issue.
eu: Erantsi hurrengo informazioa akats bat jakinaraztean.

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
eu: Ezin izan da ffmpeg azpiprozesuarekin komunikatu

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
eu: Ezin izan da ffmpeg azpiprozesua sortu

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
eu: Lagundu itzultzen

en: This release improves the behavior of shortcuts and does a minor visual refresh for GNOME 47.
eu: Bertsio honek lasterbideen portaera hobetzen du eta itxura apur bat hobetzen du GNOME 47 bertsiorako.

en: Added I and O shortcuts to set start and end trimming point.
eu: I eta O lasterbideak gehitu dira hasierako eta amaierako kimatze-puntuak ezartzeko.

en: Made all single-letter shortcuts work even when the time input fields are focused.
eu: Letra bakarreko lasterbideek orain beti funtzionatzen dute, baita sarrerako eremuak fokuratuta daudenean ere.

en: Changed the play/pause Ctrl+Space shortcut to just Space.
eu: Erreproduzitzeko/pausatzeko Ctrl+Zuriunea lasterbidea aldatu da, orain Zuriunea da.

en: The video now starts paused after opening.
eu: Orain bideoa pausatuta dago hura irekitzean.

en: Updated to the GNOME 47 platform.
eu: GNOME 47 plataformara eguneratu da.

en: Updated translations.
eu: Eguneratutako itzulpenak.

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
eu: _Leiho berria

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
eu: Bideo Trimmeri aplikazioari _buruz

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
eu: Menu nagusia

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
eu: Kimatu bideoak

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
eu: Arrastatu eta jaregin bideoa hemen

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
eu: Ireki bideoa…

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
eu: Hautatu bideo bat

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
eu: Kimatu bideoa

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
eu: Ezin da bideoaren aurrebista kargatu

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
eu: Sartu hasierako eta amaierako denbora-zigiluak eskuz.
    
    Video Trimmer aplikazioa Flatpak bidez erabiltzen ari bazara, kontuan izan fitxategiak arrastatu eta jaregiteak agian ez duela funtzionatzen.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
eu: Hasi

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
eu: Amaiera

en: Trim videos quickly
eu: Kimatu bideoak azkar

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
eu: Kimatu;Filma;Pelikula;Moztu;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
eu: Video Trimmer aplikazioak bideoen zatiak kimatzen ditu, emandako hasierako eta amaierako denbora-zigiluen arabera. Bideoa ez da inoiz birkodetuko, eta beraz, prozesua oso azkarra da eta ez du bideoaren kalitatea murrizten.

en: Main Window
eu: Leiho nagusia
