Video Trimmer - en to hu translation catalogue (56 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
hu: Kimeneti fájl útvonala

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
hu: ÚTVONAL

en: Video Trimmer
hu: Videóvágó

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: New window
hu: Új ablak

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
hu: Lejátszás/szünet

[ctx: shortcut window]
en: Trim
hu: Vágás

[ctx: shortcut window]
en: Set Start at current postion
hu: Kezdés beállítása a jelenlegi pozíciónál

[ctx: shortcut window]
en: Set End at current position
hu: Befejezés beállítása a jelenlegi pozíciónál

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Billentyűparancsok

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hu: Ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
hu: Nem sikerült betölteni a videósávot

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
hu: Lehet, hogy a fájlnak csak hangsávja van, vagy talán hiányzik a szükséges videókodek.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
hu: Videófájlok

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
hu: Videó megnyitása

note: Translators: error dialog title.
en: Error
hu: Hiba

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
hu: A Videóvágó csak helyi fájlokon működik. Válasszon egy másik fájlt.

note: Translators: error dialog button.
en: _OK
hu: _Rendben

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
hu:  (vágva)

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
hu: Hang eltávolítása

note: Translators: checkbox in output file selection dialog.
en: Accurate trimming, but slower and may lose quality
hu: Pontos vágás, de lassabb és minőségromlást okozhat

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
hu: Vágás…

note: Translators: trimming dialog button.
en: _Cancel
hu: _Mégse

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
hu: A(z) {} mentésre került

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
hu: Megjelenítés a fájlokban

note: Translators: error dialog heading.
en: Error trimming video
hu: Hiba a videó vágásakor

note: Translators: error dialog text before the FFmpeg error output.
en: Please attach the following information when reporting an issue.
hu: Csatolja a következő információkat, ha problémát jelent.

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
hu: Nem sikerült kommunikálni az ffmpeg alfolyamattal

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
hu: Nem sikerült létrehozni az ffmpeg alfolyamatot

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
hu: Közreműködés a fordításban

en: This release improves the behavior of shortcuts and does a minor visual refresh for GNOME 47.
hu: Ez a kiadás javítja a gyorsbillentyűk viselkedését és egy kisebb vizuális frissítést hajt végre a GNOME 47-hez.

en: Added I and O shortcuts to set start and end trimming point.
hu: I és O gyorsbillentyűk hozzáadva a vágási pont kezdetének és végének beállításához.

en: Made all single-letter shortcuts work even when the time input fields are focused.
hu: Az összes egybetűs gyorsbillentyű működőképessé téve, még akkor is, ha az időbeviteli mezőkön van a fókusz.

en: Changed the play/pause Ctrl+Space shortcut to just Space.
hu: Megváltoztatva a lejátszás és szüneteltetés Ctrl+Szóköz gyorsbillentyűje egyszerűen csak Szóközre.

en: The video now starts paused after opening.
hu: A videó mostantól szüneteltetve indul a megnyitás után.

en: Updated to the GNOME 47 platform.
hu: Frissítve a GNOME 47 platformhoz.

en: Updated translations.
hu: Fordítások frissítve.

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
hu: Ú_j ablak

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Billentyűparancsok

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
hu: A Videóvágó _névjegye

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
hu: Főmenü

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
hu: Videók vágása

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
hu: Fogjon meg és ejtsen ide egy videót

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
hu: Videó megnyitása…

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
hu: Videó kiválasztása

note: Translators: Trim button.
en: Trim
hu: Vágás

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
hu: Videó vágása

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
hu: Nem sikerült betölteni a videó előnézetét

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
hu: Adja meg a kezdő és a befejező időbélyeget kézzel.
    
    Ha a Videóvágót Flatpak alatt futtatja, akkor ne feledje, hogy a fájlok fogd és vidd módon történő megnyitása esetleg nem működhet.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
hu: Kezdés

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
hu: Befejezés

en: Trim videos quickly
hu: Videók gyors vágása

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
hu: Vágás;Film;Mozgókép;Videó;Képkocka;Klip;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
hu: A Videóvágó kivágja egy videónak a kezdő- és végidőbélyegek által megadott részletét. A videó soha nem kerül újrakódolásra, így a folyamat nagyon gyors, és nem csökkenti a videó minőségét.

en: Main Window
hu: Főablak
