Video Trimmer - en to ar translation catalogue (16 entries)

note: Main window title.
en: Video Trimmer
ar: قاطع الفيديو

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
ar: مكان الملف

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
ar: المكان

note: Translators: text on the in-app notification after trimming was done. The template is: <video filename> has been saved
en: has been saved
ar: لقد حفظ

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
ar: جاري التقطيع

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
ar: خطئ في تقطيع الفيديو

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
ar: ملفات فيديو

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
ar: فتح فيديو

note: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
ar: أضغط علي زر الفتح لفتح ملف فيديو

note: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
ar: نهاية

note: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
ar: بداية

note: Video open button label.
en: Open
ar: فتح

note: Trim button.
en: Trim
ar: أقطع

en: Trim videos quickly
ar: أقطع القيديوهات بسرعة

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
ar: قص;فيلم;فيلم;كليب;

en: Main Window
ar: النافة الرئيسية
