Video Trimmer - en to gl translation catalogue (45 entries)

note: Main window title.
en: Video Trimmer
gl: Recortador de vídeo

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
gl: Ruta ao ficheiro de saída

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
gl: RUTA

note: Translators: text on the in-app notification after trimming was done. The template is: <video filename> has been saved
en: has been saved
gl: foi gardado

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
gl: Recortando…

note: Translators: error dialog text.
en: Error trimming video
gl: Produciuse un erro ao recortar o vídeo

note: Translators: error dialog text.
en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
gl: Non foi posíbel comunicarse co subproceso de ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
gl: Non foi posíbel crear o subproceso de ffmpeg

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
gl: Ficheiros de vídeo

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
gl: Abrir vídeo

note: Label on the initial state.
en: Press the Open button to open a video file.
gl: Prema o botón de Abrir para abrir un ficheiro de vídeo.

note: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
gl: Fin

note: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
gl: Inicio

note: Video open button label.
en: Open
gl: Abrir

note: Trim button.
en: Trim
gl: Recortar

en: Trim videos quickly
gl: Recorte vídeos rapidamente

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
gl: Curtar;Filme;Curta;Recorte;

en: Main Window
gl: Xanela principal

en: Replaced the Done dialog with an in-app notification to better follow the GNOME HIG.
gl: Substituído o diálogo de Completado con unha notificación para seguir as GIH de GNOME.

en: This release fixes file filter not working on Flatpak and possibly a related file chooser crash.
gl: Esta publicación arranxa o filtro de ficheiros que non funcionaba en Flatpak e posibelmente unha rotura no selector de ficheiros.

en: Added a Ctrl+Q shortcut to quit Video Trimmer.
gl: Engadido o atallo Ctrl+Q para sáir do Recortador de video.

en: Added a Dutch translation.
gl: Engadida tradución ao Holandés.

en: Made video preview display an error message when it fails to load.
gl: Facer que a previsualización de vídeo mostre un mensaxe de erro ao fallar ao cargar.

en: First release.
gl: Primeira publicación.

en: This release fixes an issue where not all streams from the input file were copied into the output file.
gl: Esta publicación arranxa un problema cando non todos os fluxos do ficheiro de entrada se copiaron no ficheiro de saída.

en: Added Swedish translation (thanks Åke Engelbrektson).
gl: Engadida a tradución ao sueco (grazas Åke Engelbrektson).

en: Added Spanish translation (thanks Óscar Fernández Díaz).
gl: Engadida a tradución ao español (grazas Óscar Fernández Díaz).

en: Updated Spanish translation.
gl: Actualizadas as traducións ao español.

note: Translators: error dialog title.
en: Error
gl: Erro

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
gl: O Recortador de vídeo só pode operar en ficheiros locais. Escolla outro ficheiro.

en: Video Trimmer is now a GTK 4 application!
gl: O Recurtador de vídeo aogra é unha aplicación GTK 4!

en: The GTK 4 port hopefully fixes video-driver-related crashes.
gl: Un port de GTK 4 que con sorte arranxa erros críticos relacionados co controlador de vídeo.

en: Improved window animations when opening videos.
gl: Animacións de xanela mellorados ao abrir os vídeos.

en: Updated translations.
gl: Traducíons actualizadas.

note: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
gl: _Sobre Recortador de vídeo

note: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
gl: Nova _xanela

en: It's now possible to open a new Video Trimmer window from the new primary menu.
gl: Agora é posíbel abrir unha nova xanela do Recortador de vídeo desde o novo menú principal.

en: This release contains a few small improvements.
gl: Esta publicación contén unhas cantas melloras pequenas.

en: The timestamp text fields are now arranged in a better way in RTL languages.
gl: Os campos de texto de marcas de tempo agora poden ordenarse dunha forma mellor en idiomas RTL.

note: Translators: checkbox in output file selection dialog that strips audio from the video file.
en: Remove audio
gl: Eliminar audio

en: This release contains a few improvements and adds a number of translations.
gl: Esta publicación contén unhas poucas melloras e engade unhas cantas traducións

en: The video is now automatically paused when the trim button is pressed.
gl: O vídeo agora detense automaticamente cando preme o botón de recortar.

en: The .mp4 output file extension is no longer default when it cannot be used (this affected videos from some Sony cameras).
gl: A extensión do ficheiro de saída .mp4 xa non é a predefinida cando non se pode usar (isto afecta aos vídeos dalgunhas cámaras Sony).

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
gl: Non foi posíbel cargar a pista de vídeo

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
gl: Mostrar en Ficheiros
