Video Trimmer - en to uk translation catalogue (60 entries)

note: Can't extract filenames from a VariantDict yet. Translators: --output commandline option description.
en: Output file path
uk: Шлях вихідного файлу

note: Translators: --output commandline option arg description.
en: PATH
uk: ШЛЯХ

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Trim
uk: Обрізати

[ctx: shortcut window]
en: Set Start at current postion
uk: Встановити початок на поточній позиції

[ctx: shortcut window]
en: Set End at current position
uk: Встановити кінець на поточній позиції

[ctx: shortcut window]
en: New window
uk: Нове вікно

[ctx: shortcut window]
en: Close window
uk: Закрити вікно

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Playback
uk: Відтворення

[ctx: shortcut window]
en: Play / Pause
uk: Відтворити / Призупинити

[ctx: shortcut window]
en: Step forward
uk: На крок вперед

[ctx: shortcut window]
en: Step back
uk: Крок назад

note: Translators: Title that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Could Not Load Video Track
uk: Не можливо завантажити доріжку відеозапису

note: Translators: Description that is shown if we couldn't load the video track for the opened file (but possibly loaded audio).
en: Maybe the file only has an audio track, or maybe the necessary video codec is missing.
uk: Можливо, у файлі є лише звукова доріжка чи відсутній необхідний відеокодек.

note: Translators: file chooser file filter name.
en: Video files
uk: Файли відеозаписів

note: Translators: file chooser dialog title.
en: Open video
uk: Відкрити відеозапис

note: Translators: error dialog title.
en: Error
uk: Помилка

note: Translators: error dialog text.
en: Video Trimmer can only operate on local files. Please choose another file.
uk: Video Trimmer може оперувати лише локальними файлами. Оберіть інший файл.

note: Translators: error dialog button.
en: _OK
uk: _Гаразд

note: Translators: this is appended to the output video file name. So for example "my video.mp4" will become "my video (trimmed).mp4".
en:  (trimmed)
uk:  (обрізано)

note: Translators: message dialog text.
en: Trimming…
uk: Обрізання…

note: Translators: trimming dialog button.
en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: Translators: text on the toast after trimming was done. The placeholder is the video filename.
en: {} has been saved
uk: {} було збережено

note: Translators: text on the button of the toast after trimming was done to show the output file in the file manager.
en: Show in Files
uk: Показувати у Файлах

note: Translators: error dialog heading.
en: Error trimming video
uk: Помилка обрізання відео

note: Translators: error dialog text before the FFmpeg error output.
en: Please attach the following information when reporting an issue.
uk: Будь ласка, долучіть до звіту щодо вади наведені нижче дані.

en: Could not communicate with the ffmpeg subprocess
uk: Не можливо комунікувати з підпроцесом ffmpeg

note: Translators: error dialog text.
en: Could not create the ffmpeg subprocess
uk: Не можливо створити підпроцес ffmpeg

note: Translators: link title in the About dialog.
en: Contribute Translations
uk: Допомогти з перекладом

note: Translators: name of https://gitlab.gnome.org/YaLTeR/identity
en: Identity
uk: Профіль

note: Translators: summary of https://gitlab.gnome.org/YaLTeR/identity
en: Compare images and videos
uk: Порівняння зображень і відео

en: This release makes the trimming options more discoverable.
uk: У цьому випуску простіше розібратися у варіантах обрізання.

en: Changed the versioning scheme to year.month.
uk: Схему нумерування версій змінено на «рік.місяць».

en: Moved the accurate trimming and remove audio options from the save dialog to the main window.
uk: Точне підрізання пересунуто до головного вікна, також пересунуто параметри роботи зі звуком з вікна збереження до головного вікна.

en: Added , and . shortcuts for short video stepping.
uk: Додано скорочення , і . для коротких кроків у відео.

en: Updated to the GNOME 48 platform.
uk: Програму оновлено до платформи GNOME 48.

en: Updated translations.
uk: Оновлено переклади.

note: Translators: Primary menu entry that opens a new window.
en: _New Window
uk: _Нове вікно

note: Translators: Primary menu entry that opens the Keyboard Shortcuts dialog.
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: Primary menu entry that opens the About dialog.
en: _About Video Trimmer
uk: _Про Video Trimmer

note: Translators: Options menu entry title that enables accurate trimming with re-encoding.
en: Precise Trim
uk: Точне підрізання

note: Translators: Options menu entry subtitle that enables accurate trimming with re-encoding.
en: Slower and may lose quality due to re-encoding
uk: Повільніше і може призвести до втрати якості через перекодування

note: Translators: Options menu entry that strips audio from the video file.
en: Remove Audio
uk: Вилучити звук

note: Translators: Main menu button tooltip.
en: Main Menu
uk: Головне меню

note: Translators: Title text on the window when no files are open.
en: Trim Videos
uk: Обрізання відео

note: Translators: Description text on the window when no files are open.
en: Drag and drop a video here
uk: Перетягніть і скиньте сюди відео

note: Translators: Open button label when no files are open.
en: Open Video…
uk: Відкрити відеозапис…

note: Translators: Open button tooltip.
en: Select a Video
uk: Вибрати відео

note: Translators: Trim button.
en: Trim
uk: Обрізати

note: Translators: Trim button tooltip.
en: Trim Video
uk: Обрізати відео

note: Translators: Title that is shown upon video preview loading error.
en: Video Preview Failed to Load
uk: Попередній перегляд відеозапису не вдалося завантажити

note: Translators: Description that is shown upon video preview loading error.
en: Please enter the start and end timestamps manually.
    
    If you're running Video Trimmer under Flatpak, note that opening files by drag-and-drop may not work.
uk: Вводьте, будь ласка, часові мітки початку і кінця вручну.
    
    Якщо Ви запускаєте Video Trimmer під Flatpak, зауважте, що відкривання файлів перетягуванням і відпусканням може не працювати.

note: Translators: Label for the entry for the start timestamp.
en: Start
uk: Початок

note: Translators: Label for the entry for the end timestamp.
en: End
uk: Кінець

en: Trim videos quickly
uk: Обрізати відеозаписи швидко

note: Translators: search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Cut;Movie;Film;Clip;
uk: Вирізати;Фільм;Кліп;Нарізка;

en: Video Trimmer cuts out a fragment of a video given the start and end timestamps. The video is never re-encoded, so the process is very fast and does not reduce the video quality.
uk: Video Trimmer вирізає фрагмент відеозапису з урахуванням часових позначок початку та кінця. Відео ніколи не перекодовується, тому процес дуже швидкий і не знижує якість відеозапису.

en: Main Window
uk: Основне вікно
