gnome-weather master - en to eo translation catalogue (44 entries)

en: Weather
eo: Vetero

en: Show weather conditions and forecast
eo: Montras veterajn statojn kaj prognozojn

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
eo: Eta aplikaĵo kiu permesas al vi observi la nunajn veterajn kondiĉojn de via urbo, aŭ ie ajn en la mondo.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
eo: Disponigas la atingon je detalaj prognozoj, ĝis 7 tagoj, kun hora detalo por la nuna kaj sekvanta tago, pere de diversaj retaj serviloj.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
eo: Ĝi ankaŭ laŭvole integras kun la GNOME Ŝelo, permesante al vi vidi la nunajn kondiĉojn de la plej freŝe serĉitaj urboj per nura tajpo de ties nomo en la Superrigardo de Agoj.

en: The GNOME Project
eo: La Projekto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
eo: Vetero;Prognozo;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
eo: Ebligas la vidigon de veter-informoj por via loko.

en: Configured cities to show weather for
eo: Agorditaj urboj por kiuj montri la veteron

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
eo: La montritaj lokoj de la monda vido de gnome-weather. Ĉiu valoro estas GVariant-liverita de gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
eo: La larĝo de la ĉefa fenestro.

en: The height of the main window.
eo: La alto de la ĉefa fenestro.

en: Window maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Whether or not the window is maximized.
eo: Ĉu fenestro estas maksimumigita.

en: Loading…
eo: Enlegante…

en: Night
eo: Nokto

en: Morning
eo: Mateno

en: Afternoon
eo: Posttagmezo

en: Evening
eo: Vespero

en: Search for a city
eo: Serĉi urbon

en: Places
eo: Lokoj

en: _Hourly
eo: Ĉiu_hore

en: _Daily
eo: Ĉiu_tage

en: Temperature Unit
eo: Temperatura unuo

en: _Celsius
eo: _Celsio

en: _Fahrenheit
eo: _Farenhejto

en: _About Weather
eo: _Pri Vetero

en: Welcome to Weather!
eo: Bonvenon al Vetero!

en: To get started, select a location.
eo: Por komenci, elektu lokon.

en: Search for a city or country
eo: Serĉi urbon aŭ landon

en: Refresh
eo: Aktualigi

en: Feels like %.0f°
eo: Sentas kvazaŭ %.0f°

en: Updated just now.
eo: Ĵus ĝisdatiĝis.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
eo[0]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d minuto.
eo[1]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d minutoj.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
eo[0]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d horo.
eo[1]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d horoj.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
eo[0]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d tago.
eo[1]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d tagoj.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
eo[0]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d semajno.
eo[1]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d semajnoj.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
eo[0]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d monato.
eo[1]: Ĝisdatiĝis antaŭ %d monatoj.

en: Daily Forecast
eo: Taga prognozo

en: Forecast not Available
eo: Prognozo ne disponeblas

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
eo: %-e-a de %b

en: Hourly Forecast
eo: Hora prognozo

en: Now
eo: Nun

en: World view
eo: Monda vido
