gnome-weather master - en to es_ES translation catalogue (41 entries)

en: Weather
es_ES: Meteorología

en: Show weather conditions and forecast
es_ES: Mostrar las condiciones meteorológicas y el pronóstico

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
es_ES: Una pequeña aplicación que le permite monitorizar el tiempo actual en su ciudad, o en cualquier lugar del mundo.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
es_ES: Proporciona acceso a pronósticos actualizados, hasta 7 días, con detalles cada hora para el día actual y el siguiente, usando varios servicios de Internet.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
es_ES: También se integra opcionalmente con GNOME Shell, permitiéndole ver las condiciones actuales de cualquier ciudad buscada recientemente simplemente escribiendo su nombre en la vista de Actividades.

en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
es_ES: Pronóstico;Tiempo;Meteorología;Clima;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
es_ES: Permite mostrar la información sobre el tiempo de su ubicación.

en: Configured cities to show weather for
es_ES: Ciudades configuradas para las que mostrar el tiempo

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
es_ES: Las ubicaciones mostradas en la vista del mundo de gnome-weather. Cada valor es un GVariant devuelto por gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
es_ES: La anchura de la ventana principal.

en: The height of the main window.
es_ES: La altura de la ventana principal.

en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

en: Whether or not the window is maximized.
es_ES: Indica is la ventana está o no maximizada

en: Loading…
es_ES: Cargando…

en: Night
es_ES: Noche

en: Morning
es_ES: Mañana

en: Afternoon
es_ES: Tarde

en: Evening
es_ES: Noche

en: Search for a city
es_ES: Buscar una ciudad

en: Places
es_ES: Lugares

en: _Hourly
es_ES: Cada _hora

en: _Daily
es_ES: Cada _día

en: Temperature Unit
es_ES: Unidad de temperatura

en: _About Weather
es_ES: _Acerca de Meteorología

en: Welcome to Weather!
es_ES: Bienvenido a Meteorología

en: To get started, select a location.
es_ES: Para empezar, seleccione una ubicación.

en: Search for a city or country
es_ES: Buscar una ciudad o un país

en: Refresh
es_ES: Actualizar

en: Feels like %.0f°
es_ES: Sensación de %.0f°

en: Updated just now.
es_ES: Actualizado justo ahora.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
es_ES[0]: Actualizado hace %d minuto.
es_ES[1]: Actualizado hace %d minutos.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
es_ES[0]: Actualizado hace %d hora.
es_ES[1]: Actualizado hace %d horas.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
es_ES[0]: Actualizado hace %d día.
es_ES[1]: Actualizado hace %d días.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
es_ES[0]: Actualizado hace %d semana.
es_ES[1]: Actualizado hace %d semanas.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
es_ES[0]: Actualizado hace %d mes.
es_ES[1]: Actualizado hace %d meses.

en: Daily Forecast
es_ES: Pronóstico diario

en: Forecast not Available
es_ES: Pronóstico no disponible

en: Hourly Forecast
es_ES: Pronóstico por horas

en: Now
es_ES: Ahora

en: World view
es_ES: Vista mundial
