gnome-weather master - en to fa translation catalogue (46 entries)

en: Weather
fa: آب‌وهوا

en: Show weather conditions and forecast
fa: نمایش وضعیت و پیش‌بینی آب‌وهوا

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
fa: برنامه‌ای کوچک که می‌گذارد وضعیت آب‌وهوای کنونی شهرتان یا هر جای دیگری از جهان را بررسی کنید.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
fa: با استفاده از خدمات اینترنتی مختلف، دسترسی به پیش‌بینی‌های دقیق را تا ۷ روز، با جزییات ساعتی برای امروز و فردا را فراهم می‌کند.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
fa: همچنین به‌طور اختیاری با پوستهٔ گنوم یکپارچه شده، اجازهٔ دیدن وضعیت کنونی شهرهای جست‌وجو شدهٔ اخیر را تنها با نوشتن نام در نمای‌کلی فعّالیت‌ها را می‌دهد.

en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
fa: Weather;Forecast;آب‌وهوا;پیش‌بینی;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
fa: می‌گذارد اطّلاعات آب‌وهوا برای مکانتان نشان داده شود.

en: Configured cities to show weather for
fa: شهرهای‌ پیکربندی‌شده برای نمایش آب‌وهوایشان

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
fa: مکان‌هایی که توسّط نمای جهانی در gnome-weather نمایش داده می‌شوند. هر مقدار یک GVariant است که توسّط ‪gweather_location_serialize()‬ برگردانده شده است.

en: The width of the main window.
fa: پهنای پنجرهٔ اصلی.

en: The height of the main window.
fa: بلندای پنجرهٔ اصلی.

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Whether or not the window is maximized.
fa: این که پنجره بیشینه است یا نه.

en: Loading…
fa: درحال بار کردن…

en: Night
fa: شب

en: Morning
fa: صبح

en: Afternoon
fa: بعدازظهر

en: Evening
fa: عصر

en: Search for a city
fa: جست‌وجوی یک شهر

en: Places
fa: مکان‌ها

en: _Hourly
fa: _ساعتی

en: _Daily
fa: _روزانه

en: Temperature Unit
fa: واحد دما

en: _Celsius
fa: _سلسیوس

en: _Fahrenheit
fa: _فارنهایت

en: _About Weather
fa: _دربارهٔ آب‌وهوا

en: Welcome to Weather!
fa: به آب‌وهوا خوش آمدید!

en: To get started, select a location.
fa: برای شروع، مکانی را برگزینید.

en: Search for a city or country
fa: جست‌وجوی یک شهر یا کشور

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Feels like %.0f°
fa: به نظر ⁦%.0f°⁩ می‌رسد

en: Updated just now.
fa: هم‌اکنون به‌روز شد.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
fa[0]: %Id دقیقه پیش به‌روز شد.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
fa[0]: %Id ساعت پیش به‌روز شد.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
fa[0]: %Id روز پیش به‌روز شد.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
fa[0]: %Id هفته پیش به‌روز شد.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
fa[0]: %Id ماه پیش به‌روز شد.

en: Daily Forecast
fa: پیش‌بینی روزانه

en: Forecast not Available
fa: پیش‌بینی در دسترس نیست

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
fa: %Oe %B

en: Hourly Forecast
fa: پیش‌بینی ساعتی

en: Now
fa: اکنون

note: Translators: this is a time format without date used for AM/PM
en: %l∶%M %p
fa: ⁦%Ol∶%OM⁩ %p

en: World view
fa: نمای جهانی

note: TRANSLATORS: this is the description shown in the overview search It's the current weather conditions followed by the temperature, like "Clear sky, 14 °C"
en: %s, %s
fa: %s، %s
