gnome-weather master - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Weather
fr: Météo

en: Show weather conditions and forecast
fr: Affiche le temps qu’il fait et les prévisions

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
fr: Une petite application qui vous permet de surveiller les conditions météo dans votre ville ou n’importe où dans le monde.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
fr: Elle permet d’accéder à des prévisions détaillées jusqu’à 7 jours, avec des détails horaires pour le jour actuel et le lendemain, en utilisant divers services internet.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
fr: Elle peut également s’intégrer à GNOME Shell, permettant de voir les conditions actuelles de n’importe quelle ville configurée en tapant simplement le nom dans la vue d’ensemble des activités.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
fr: Météorologie;Prévisions;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
fr: Permet d’afficher les prévisions météorologiques pour votre emplacement.

en: Configured cities to show weather for
fr: Villes dont la météo peut être consultée

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
fr: Les lieux affichés sur la mappemonde de gnome-weather. Chaque valeur est une GVariant renvoyée par gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
fr: Largeur de la fenêtre principale.

en: The height of the main window.
fr: Hauteur de la fenêtre principale.

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Whether or not the window is maximized.
fr: Indique si la fenêtre est maximisée.

en: Loading…
fr: Chargement en cours…

en: Night
fr: Nuit

en: Morning
fr: Matin

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Evening
fr: Soir

en: Search for a city
fr: Rechercher une ville

en: Places
fr: Emplacements

en: _Hourly
fr: Par _heure

en: _Daily
fr: Par _jour

en: Temperature Unit
fr: Unité de température

en: _About Weather
fr: À _propos de Météo

en: Welcome to Weather!
fr: Bienvenue sur Météo !

en: To get started, select a location.
fr: Pour commencer, sélectionnez un emplacement.

en: Search for a city or country
fr: Rechercher une ville ou un pays

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Feels like %.0f°
fr: Ressenti %.0f°

en: Updated just now.
fr: Mis à jour à l’instant.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
fr[0]: Mis à jour il y a %d minute.
fr[1]: Mise à jour il y a %d minutes.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
fr[0]: Mis à jour il y a %d heure.
fr[1]: Mis à jour il y a %d heures.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
fr[0]: Mis à jour il y a %d jour.
fr[1]: Mis à jour il y a %d jours.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
fr[0]: Mis à jour il y a %d semaine.
fr[1]: Mis à jour il y a %d semaines.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
fr[0]: Mis à jour il y a %d mois.
fr[1]: Mis à jour il y a %d mois.

en: Daily Forecast
fr: Prévisions par jour

en: Forecast not Available
fr: Prévisions non disponibles

en: Hourly Forecast
fr: Prévisions par heure

en: Now
fr: Maintenant

en: World view
fr: Vue mondiale
