gnome-weather master - en to oc translation catalogue (43 entries)

en: Weather
oc: Metèo

en: Show weather conditions and forecast
oc: Aficha lo temps que fa e las previsions

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
oc: Una pichona aplicacion que vos permet de susvelhar las condicions metèo dins vòstra vila o ont que siá dins lo mond.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
oc: Permet d'accedir a de previsions detalhadas fins a 7 jorns, amb de detalhs oraris pel jorn actual e l'endeman, en utilizant divèrses servicis Internet.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
oc: Tanben, se pòt integrar a GNOME Shell, e permetre de veire las condicions actualas de quins vila configurada que siá en picant simplament son nom dins la vista d'ensemble de las activitats.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
oc: Meteorologia;Previsions;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
oc: Permet d'afichar las previsions meteorologicas per vòstre emplaçament.

en: Configured cities to show weather for
oc: Vilas que la metèo ne pòt èsser consultada

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
oc: Los luòcs afichats sus la mapamonda de gnome-weather. Cada valor es una GVariant renviada per gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
oc: La largor de la fenèstra principala.

en: The height of the main window.
oc: La nautor de la fenèstra principala.

en: Window maximized
oc: Fenèstra maximizada

en: Whether or not the window is maximized.
oc: Indica se la fenèstra es maximizada o pas.

en: Loading…
oc: Cargament…

en: Night
oc: Nuèit

en: Morning
oc: Matin

en: Afternoon
oc: Tantossada

en: Evening
oc: Serada

en: Search for a city
oc: Recercar una vila

en: Places
oc: Emplaçaments

en: _Hourly
oc: _Cada ora

en: _Daily
oc: _Cada jorn

en: Temperature Unit
oc: Unitat de temperatura

en: _About Weather
oc: _A prepaus de Metèo

en: Welcome to Weather!
oc: La benvenguda a Metèo !

en: To get started, select a location.
oc: Per començar, causissètz un emplaçament.

en: Search for a city or country
oc: Recercar una vila o un país

en: Refresh
oc: Actualizar

en: Feels like %.0f°
oc: Sembla far %.0f°

en: Updated just now.
oc: Actualizat ara meteis.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
oc[0]: Actualizat fa %d minuta.
oc[1]: Actualizat fa %d minutas.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
oc[0]: Actualizat fa %d ora.
oc[1]: Actualizat fa %d oras.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
oc[0]: Actualizat fa %d jorn.
oc[1]: Actualizat fa %d jorns.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
oc[0]: Actualizat fa %d setmana.
oc[1]: Actualizat fa %d setmanas.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
oc[0]: Actualizat fa %d mes.
oc[1]: Actualizat fa %d meses.

en: Daily Forecast
oc: Previsions del jorn

en: Forecast not Available
oc: Previsions pas disponiblas

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
oc: %e %B

en: Hourly Forecast
oc: Prevision de l’ora

en: Now
oc: Ara

note: Translators: this is a time format without date used for AM/PM
en: %l∶%M %p
oc: %kh%M

en: World view
oc: Vista mondiala
