gnome-weather master - en to pt_BR translation catalogue (43 entries)

en: Weather
pt_BR: Meteorologia

en: Show weather conditions and forecast
pt_BR: Mostra condições meteorológicas e previsão do tempo

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
pt_BR: Um pequeno aplicativo que permite a você monitorar as atuais condições meteorológicas da sua cidade, ou qualquer lugar do mundo.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
pt_BR: Fornece acesso a previsões de tempo detalhadas, de até 7 dias, com detalhes de hora em hora para o dia atual e para o próximo, usando vários serviços da internet.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
pt_BR: Ele também integra-se, de forma opcional, com o GNOME Shell, permitindo que você veja as condições atuais das cidades mais pesquisadas recentemente, somente digitando o nome no Panorama de Atividades.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
pt_BR: Weather;Meteorologia;Forecast;Previsão;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
pt_BR: Permite que informações meteorológicas sejam exibidas para sua localização.

en: Configured cities to show weather for
pt_BR: Cidades configuradas das quais mostrar a meteorologia

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
pt_BR: As localizações mostradas na visão global do GNOME Weather. Cada valor é um GVariant retornado por gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
pt_BR: A largura da janela principal.

en: The height of the main window.
pt_BR: A altura da janela principal.

en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

en: Whether or not the window is maximized.
pt_BR: Se a janela está maximizada.

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Night
pt_BR: Noite

en: Morning
pt_BR: Manhã

en: Afternoon
pt_BR: Tarde

en: Evening
pt_BR: Anoitecer

en: Search for a city
pt_BR: Pesquisar por uma cidade

en: Places
pt_BR: Locais

en: _Hourly
pt_BR: Por _hora

en: _Daily
pt_BR: _Diariamente

en: Temperature Unit
pt_BR: Unidade de temperatura

en: _About Weather
pt_BR: _Sobre o Meteorologia

en: Welcome to Weather!
pt_BR: Bem-vindo ao Meteorologia!

en: To get started, select a location.
pt_BR: Para começar, selecione uma localização.

en: Search for a city or country
pt_BR: Pesquisar por uma cidade ou país

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Feels like %.0f°
pt_BR: Sensação de %.0f°

en: Updated just now.
pt_BR: Atualizado agora mesmo.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
pt_BR[0]: Atualizado %d minuto atrás.
pt_BR[1]: Atualizado %d minutos atrás.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
pt_BR[0]: Atualizado %d hora atrás.
pt_BR[1]: Atualizado %d horas atrás.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
pt_BR[0]: Atualizado %d dia atrás.
pt_BR[1]: Atualizado %d dias atrás.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
pt_BR[0]: Atualizado %d semana atrás.
pt_BR[1]: Atualizado %d semanas atrás.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
pt_BR[0]: Atualizado há %d mês atrás.
pt_BR[1]: Atualizado há %d meses atrás.

en: Daily Forecast
pt_BR: Previsão por hora

en: Forecast not Available
pt_BR: Previsão não disponível

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

en: Hourly Forecast
pt_BR: Previsão por hora

en: Now
pt_BR: Agora

note: Translators: this is a time format without date used for AM/PM
en: %l∶%M %p
pt_BR: %H∶%M

en: World view
pt_BR: Visão mundial
