gnome-weather master - en to ru translation catalogue (43 entries)

en: Weather
ru: Погода

en: Show weather conditions and forecast
ru: Просмотр погодных условий и прогноза

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
ru: Небольшое приложение, которое позволяет отслеживать текущее состояние погоды для вашего города или любой точки мира.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
ru: Оно также предоставляет доступ к подробному прогнозу погоды (до 7 дней) от различных Интернет-служб.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
ru: Приложение также опционально интегрируется с GNOME Shell, позволяя вам видеть текущие условия в городах, в которых недавно проводился поиск, просто набрав название города в Обзорном режиме.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
ru: Погода;Прогноз;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
ru: Позволяет показывать информацию о погоде для вашего местоположения.

en: Configured cities to show weather for
ru: Настроенные местоположения для прогноза погоды

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
ru: Местоположения отображаемые в gnome-weather. Каждое значение GVariant возвращается gweather_location_serialize ().

en: The width of the main window.
ru: Ширина главного окна.

en: The height of the main window.
ru: Высота главного окна.

en: Window maximized
ru: Окно развёрнуто

en: Whether or not the window is maximized.
ru: Является ли окно развёрнутым или нет.

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Night
ru: Ночь

en: Morning
ru: Утро

en: Afternoon
ru: Полдень

en: Evening
ru: Вечер

en: Search for a city
ru: Поиск по городу

en: Places
ru: Местоположения

en: _Hourly
ru: _Почасовой

en: _Daily
ru: _Ежедневный

en: Temperature Unit
ru: Единица измерения

en: _Celsius
ru: _Цельсий

en: _Fahrenheit
ru: _Фаренгейт

en: _About Weather
ru: _О приложении

en: Welcome to Weather!
ru: Добро пожаловать в  приложение Погода!

en: To get started, select a location.
ru: Чтобы начать, выберите местоположение.

en: Search for a city or country
ru: Поиск по городу или стране

en: Refresh
ru: Обновить

en: Feels like %.0f°
ru: По ощущениям, %.0f°

en: Updated just now.
ru: Обновлено только что.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
ru[0]: Обновлено %d минуту назад.
ru[1]: Обновлено %d минуты назад.
ru[2]: Обновлено %d минут назад.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
ru[0]: Обновлено %d час назад.
ru[1]: Обновлено %d часа назад.
ru[2]: Обновлено %d часов назад.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
ru[0]: Обновлено %d день назад.
ru[1]: Обновлено %d дня назад.
ru[2]: Обновлено %d дней назад.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
ru[0]: Обновлено %d неделю назад.
ru[1]: Обновлено %d недели назад.
ru[2]: Обновлено %d недель назад.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
ru[0]: Обновлено %d месяц назад.
ru[1]: Обновлено %d месяца назад.
ru[2]: Обновлено %d месяцев назад.

en: Daily Forecast
ru: Прогноз на день

en: Forecast not Available
ru: Прогноз недоступен

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
ru: %e %b

en: Hourly Forecast
ru: Прогноз на час

en: Now
ru: Сейчас

en: World view
ru: Глобальный режим просмотра
