gnome-weather master - en to sr translation catalogue (36 entries)

en: _New
sr: _Novo

en: Temperature unit
sr: Jedinica temperature

en: Celsius
sr: Celzijusi

en: Fahrenheit
sr: Farenhajti

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: City view
sr: Pregled grada

en: Loading…
sr: Učitavam…

en: Weather
sr: Vreme

en: Show weather conditions and forecast
sr: Prikažite vremenske prilike i prognozu

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
sr: Programče koje vam omogućava da nadgledate trenutne vremenske prilike za vaš grad, ili bilo gde u svetu.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
sr: Obezbeđuje pristup opširnim vremenskim prognozama, do 7 dana, sa jednočasovnim pojedinostima za tekući i naredni dan, koristeći razne internet usluge.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you see the current conditions of the most recently searched cities by just typing its name in the Activities Overview.
sr: Takođe se može objediniti sa Gnomovom školjkom, omogućavajući vam da vidite trenutne uslove poslednjih traženih gradova jednostavnim kucanjem njihovih imena u pregledu aktivnosti.

en: Weather;Forecast;
sr: vreme;prognoza;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
sr: Omogućava prikazivanje podataka o vremenskim prilikama za vaše mesto.

en: Configured cities to show weather for
sr: Podešeni gradovi za koje prikazivati vreme

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
sr: Mesta prikazana u pregledu sveta gnomovog vremena. Svaka vrednost je Gvarijanta koju daje funkcija „gweather_location_serialize()“.

en: Automatic location
sr: Samostalno mesto

en: The automatic location is the value of automatic-location switch which decides whether to fetch current location or not.
sr: Samostalno mesto je vrednost prebacivača samostalnog mesta koji odlučuje da li da dobavi tekuće mesto ili ne.

en: Automatic Location
sr: Samostalno mesto

en: Locating…
sr: Pronalazim…

en: Search for a city
sr: Potražite grad

en: Viewed Recently
sr: Nedavno viđeni

en: Current conditions
sr: Tekuće prilike

en: Today
sr: Danas

en: Tomorrow
sr: Sutra

en: Places
sr: Mesta

en: Refresh
sr: Osveži

en: Search for a location
sr: Potražite mesto

en: To see weather information, enter the name of a city.
sr: Da vidite vremenske podatke, unesite ime grada.

en: Forecast
sr: Prognoza

en: Forecast not available
sr: Vremenska prognoza nije dostupna

en: Weekly Forecast
sr: Sedmična prognoza vremena

en: Select Location
sr: Izaberite mesto

en: A weather application
sr: Program za vremenske prilike

en: World view
sr: Pregled sveta
