gnome-weather master - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: Weather
sv: Väder

en: Show weather conditions and forecast
sv: Visar prognoser och väderförhållanden

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
sv: Ett litet program som låter dig hålla koll på aktuella väderförhållanden för din stad eller andra platser i världen.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
sv: Det tillhandahåller detaljerade prognoser sju dagar framåt med detaljerad information per timme för aktuell och nästkommande dag, från diverse internettjänster.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
sv: Det integrerar också valfritt med GNOME-skalet, vilket gör det möjligt för dig att se aktuella förhållanden för de senast eftersökta städerna genom att bara skriva namnet i Aktivitetsöversikten.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
sv: Väder;Prognos;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
sv: Möjliggör för väderinformation att visas för din plats.

en: Configured cities to show weather for
sv: Konfigurerade städer att visa väder för

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
sv: Platser som visas i världsvyn i gnome-weather. Vardera värde är en GVariant som returneras av gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
sv: Bredden på huvudfönstret.

en: The height of the main window.
sv: Höjden på huvudfönstret.

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Whether or not the window is maximized.
sv: Huruvida fönstret är maximerat eller inte.

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Night
sv: Natt

en: Morning
sv: Morgon

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Evening
sv: Kväll

en: Search for a city
sv: Sök efter en stad

en: Places
sv: Platser

en: _Hourly
sv: Varje _timme

en: _Daily
sv: Varje _dag

en: Temperature Unit
sv: Temperaturenhet

en: _About Weather
sv: _Om Väder

en: Welcome to Weather!
sv: Välkommen till Väder!

en: To get started, select a location.
sv: Välj en plats för att komma igång.

en: Search for a city or country
sv: Sök efter en stad eller ett land

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Feels like %.0f°
sv: Känns som %.0f°

en: Updated just now.
sv: Uppdaterades just nu.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
sv[0]: Uppdaterades för %d minut sedan.
sv[1]: Uppdaterades för %d minuter sedan.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
sv[0]: Uppdaterades för %d timme sedan.
sv[1]: Uppdaterades för %d timmar sedan.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
sv[0]: Uppdaterades för %d dag sedan.
sv[1]: Uppdaterades för %d dagar sedan.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
sv[0]: Uppdaterades för %d vecka sedan.
sv[1]: Uppdaterades för %d veckor sedan.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
sv[0]: Uppdaterades för %d månad sedan.
sv[1]: Uppdaterades för %d månader sedan.

en: Daily Forecast
sv: Dagsprognos

en: Forecast not Available
sv: Prognos inte tillgänglig

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
sv: %e %b

en: Hourly Forecast
sv: Timprognos

en: Now
sv: Nu

en: World view
sv: Världsvy
