gnome-weather master - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: Show weather conditions and forecast
tr: Hava durumunu ve tahminleri göster

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
tr: Şehrinizin ya da dünyadaki herhangi bir yerin anlık hava durumunu gözleyebileceğiniz ufak bir uygulama.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
tr: Türlü internet hizmetleri kullanarak 7 güne dek ayrıntılı tahminlerle birlikte şimdiki ve sonraki gün için saatlik ayrıntılara erişmeyi sağlar.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
tr: İsteğe bağlı olarak GNOME Kabuğu ile tümleşir, Etkinlikler Genel Görünümüne son aranan şehirlerin yalnızca adını girerek geçerli hava durumlarını görmenizi sağlar.

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
tr: Hava;Tahmin;Öngörü;Hava Durumu;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
tr: Konumunuz için hava durumu bilgisinin görüntülenmesine izin verir.

en: Configured cities to show weather for
tr: Hava durumu gösterilecek şehirler

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
tr: gnome-weather dünya görünümünde gösterilen konumlar. Her bir değer gweather_location_serialize() tarafından dönülen bir GVariant'dır.

en: The width of the main window.
tr: Ana pencerenin genişliği.

en: The height of the main window.
tr: Ana pencerenin yüksekliği.

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Whether or not the window is maximized.
tr: Pencerenin ekranı kaplama durumu.

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Night
tr: Gece

en: Morning
tr: Sabah

en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

en: Evening
tr: Akşam

en: Search for a city
tr: Şehir ara

en: Places
tr: Yerler

en: _Hourly
tr: _Saatlik

en: _Daily
tr: _Günlük

en: Temperature Unit
tr: Sıcaklık Birimi

en: _Celsius
tr: _Santigrat

en: _Fahrenheit
tr: _Fahrenhayt

en: _About Weather
tr: Hava Durumu _Hakkında

en: Welcome to Weather!
tr: Hava Durumuʼna Hoş Geldiniz!

en: To get started, select a location.
tr: Başlamak için konum seç.

en: Search for a city or country
tr: Şehir veya ülke ara

en: Refresh
tr: Yenile

en: Feels like %.0f°
tr: %.0f° gibi hissediliyor

en: Updated just now.
tr: Şimdi güncellendi.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
tr[0]: %d dakika önce güncellendi.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
tr[0]: %d saat önce güncellendi.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
tr[0]: %d gün önce güncellendi.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
tr[0]: %d hafta önce güncellendi.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
tr[0]: %d ay önce güncellendi.

en: Daily Forecast
tr: Günlük Tahmin

en: Forecast not Available
tr: Tahmin Yok

en: Hourly Forecast
tr: Saatlik Tahmin

en: Now
tr: Şimdi

en: World view
tr: Dünya görünümü
