gnome-weather master - en to ne_NP translation catalogue (40 entries)

en: Weather
ne_NP: मौसम

en: Show weather conditions and forecast
ne_NP: हालको मौसम अवस्था अनुगमन गर्दछ, र पूर्वानुमान गर्दछ

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
ne_NP: एउटा सानो अनुप्रयोगले तपाईंलाई तपाईंको शहर, वा संसारको कुनै पनि ठाउँमा मौसमको सर्त निगरानी गर्न अनुमति दिन्छ।

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
ne_NP: यसले विभिन्न इन्टरनेट सेवाहरू प्रयोग गरी वर्तमान र अर्को दिनको लागि घटेको विवरणहरूको साथ, ७ दिनसम्म विस्तृत पूर्वानुमानहरूको पहुँच प्रदान गर्दछ।

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
ne_NP: यो पनि वैकल्पिक रूपमा जिनोम शैलसँग एकीकृत हुन्छ, तपाईंलाई हालको खोजी सहरहरूको अवस्था र क्रियाकलाप अवलोकनमा यसको नाम टाइप गरेर हालको अवस्था हेर्न अनुमति दिन्छ।

en: The GNOME Project
ne_NP: जिनोम परियोजना

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
ne_NP: मौसम;पूर्वानुमान;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
ne_NP: तपाईंको स्थानको लागि मौसम जानकारी प्रदर्शन गर्न अनुमति दिन्छ।

en: Configured cities to show weather for
ne_NP: मौसम देखाउन कन्फिगर गरिएको शहरहरू

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
ne_NP: संसारमा देखिएका ठाउँहरू ग्नम-मौसमको दृश्य हेर्नुहोस्। प्रत्येक मान GVariant gweather_location_serialize() द्वारा फर्काइएको हो।

en: Loading…
ne_NP: लोड गर्दै…

en: Night
ne_NP: रात

en: Morning
ne_NP: बिहान

en: Afternoon
ne_NP: दिउँसो

en: Evening
ne_NP: साँझ

en: Search for a city
ne_NP: शहर खोज्नुहोस्

en: Places
ne_NP: स्थानहरू

en: Hourly
ne_NP: घण्टा घण्टामा

en: Daily
ne_NP: दैनिक

en: Temperature Unit
ne_NP: तापक्रम एकाइ

en: _Celsius
ne_NP: सेल्सियस

en: _Fahrenheit
ne_NP: फरेनहाइट

en: _About Weather
ne_NP: मौसम बारेमा

en: Refresh
ne_NP: ताजा पार्नुहोस्

en: Select Location
ne_NP: _स्थान छान्नुहोस्

en: Welcome to Weather!
ne_NP: मौसम स्वागत!

en: To get started, select a location.
ne_NP: सुरु गर्न, स्थान चयन गर्नुहोस् ।

en: Search for a city or country
ne_NP: सहर वा देशको खोजी गर्नुहोस्

en: Feels like %.0f°
ne_NP: %.0f° जस्तो लाग्छ

en: Updated just now.
ne_NP: अहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
ne_NP[0]: %d मिनेट पहिले अद्यावधिक गरियो ।
ne_NP[1]: %d मिनेट पहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
ne_NP[0]: %d घण्टा पहिले अद्यावधिक गरियो ।
ne_NP[1]: %d घण्टा पहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
ne_NP[0]: %d दिन पहिले अद्यावधिक गरियो ।
ne_NP[1]: %d दिन पहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
ne_NP[0]: %d हप्ता पहिले अद्यावधिक गरियो ।
ne_NP[1]: %d हप्ता पहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
ne_NP[0]: %d महिना पहिले अद्यावधिक गरियो ।
ne_NP[1]: %d महिना पहिले अद्यावधिक गरियो ।

en: Daily Forecast
ne_NP: दैनिक मौसम पूर्वानुमान

en: Forecast not Available
ne_NP: पूर्वानुमान उपलब्ध छैन

en: Hourly Forecast
ne_NP: घण्टा घण्टामा मौसम पूर्वानुमान

en: Now
ne_NP: अहिले

en: World view
ne_NP: विश्व दृश्य
