gnome-weather master - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Weather
id: Cuaca

en: Show weather conditions and forecast
id: Tampilkan kondisi dan ramalan cuaca

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
id: Aplikasi kecil yang memungkinkan Anda memantau kondisi cuaca saat ini untuk kota Anda, atau dimanapun di dunia.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
id: Ini memberikan akses ke ramalan cuaca terrinci, sampai dengan 7 hari, dengan rincian per jam bagi hari ini dan besok, memakai berbagai layanan internet.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
id: Ini secara opsional juga terintegrasi dengan GNOME Shell, memungkinkan Anda melihat kondisi saat ini dari kota yang baru-baru ini dicari hanya dengan mengetikkan namanya dalam Ringkasan Aktivitas.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
id: Cuaca;Prakiraan;Ramalan;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
id: Mengijinkan ditampilkannya informasi cuaca untuk lokasi Anda.

en: Configured cities to show weather for
id: Kota yang ditata untuk ditampilkan cuacanya

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
id: Lokasi ditunjukkan dalam tampilan dunia gnome-weather. Setiap nilai adalah GVariant yang dikembalikan oleh gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
id: Lebar jendela utama.

en: The height of the main window.
id: Tinggi jendela utama.

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Whether or not the window is maximized.
id: Apakah jendela dimaksimalkan atau tidak

en: Loading…
id: Memuat…

en: Night
id: Malam

en: Morning
id: Pagi

en: Afternoon
id: Siang

en: Evening
id: Sore

en: Search for a city
id: Cari kota

en: Places
id: Tempat

en: _Hourly
id: Per _Jam

en: _Daily
id: _Harian

en: Temperature Unit
id: Satuan Temperatur

en: _About Weather
id: Tent_ang Cuaca

en: Welcome to Weather!
id: Selamat datang di Cuaca!

en: To get started, select a location.
id: Untuk memulai, pilih lokasi.

en: Search for a city or country
id: Cari kota atau negara

en: Refresh
id: Segarkan

en: Feels like %.0f°
id: Terasa seperti %.0f°

en: Updated just now.
id: Dimutakhirkan sekarang.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
id[0]: Dimutakhirkan %d menit yang lalu.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
id[0]: Dimutakhirkan %d jam yang lalu.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
id[0]: Dimutakhirkan %d hari yang lalu.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
id[0]: Dimutakhirkan %d minggu yang lalu.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
id[0]: Dimutakhirkan %d bulan yang lalu.

en: Daily Forecast
id: Ramalan Cuaca Per Hari

en: Forecast not Available
id: Ramalan Cuaca Tak Tersedia

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
id: %e %b

en: Hourly Forecast
id: Ramalan Cuaca Per Jam

en: Now
id: Sekarang

en: World view
id: Tilikan dunia
