gnome-weather master - en to fi translation catalogue (42 entries)

en: Weather
fi: Sää

en: Show weather conditions and forecast
fi: Näytä säätiedot ja -ennuste

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
fi: Pieni sovellus, joka mahdollistaa kotikaupunkisi tai minkä tahansa muun sijainnin säätietojen hakemisen.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
fi: Se tarjoaa eri verkkopalveluita käyttäen yksityiskohtaisen ennusteen seuraavan viikon ajalle sekä tuntikohtaiset tiedot kuluvalle ja seuraavalle päivälle.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
fi: Se myös valinnaisesti integroituu Gnome-työpöytään, jolloin viimeksi tarkasteltujen sijaintien säätiedot ovat nähtävissä yleisnäkymässä kirjoittamalla paikkakunnan nimen.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
fi: Weather;Forecast;Sää;Ennuste;Sääennuste;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
fi: Sallii nykyisen sijaintisi säätietojen näyttämisen.

en: Configured cities to show weather for
fi: Kaupungit, joiden sää on määritetty näytettäväksi

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
fi: Gnomen sääsovelluksen maailmanäkymässä näytettävät sijainnit. Jokainen arvo on gweather_location_serialize() -toiminnon palauttama GVariant-muuttuja.

en: The width of the main window.
fi: Pääikkunan leveys.

en: The height of the main window.
fi: Pääikkunan korkeus.

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Whether or not the window is maximized.
fi: Onko ikkuna suurennettu vai ei.

en: Night
fi: Yö

en: Morning
fi: Aamu

en: Afternoon
fi: Iltapäivä

en: Evening
fi: Ilta

en: Search for a city
fi: Etsi kaupunkia

en: Places
fi: Sijainnit

en: _Hourly
fi: _Tuntikohtainen

en: _Daily
fi: _Päiväkohtainen

en: Temperature Unit
fi: Lämpötilayksikkö

en: _About Weather
fi: _Tietoja - Sää

en: Welcome to Weather!
fi: Tervetuloa säätietojen pariin!

en: To get started, select a location.
fi: Aloita valitsemalla sijainti.

en: Search for a city or country
fi: Etsi kaupunkia tai maata

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Feels like %.0f°
fi: Tuntuu kuin %.0f°

en: Updated just now.
fi: Päivitetty juuri nyt.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
fi[0]: Päivitetty %d minuutti sitten.
fi[1]: Päivitetty %d minuuttia sitten.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
fi[0]: Päivitetty %d tunti sitten.
fi[1]: Päivitetty %d tuntia sitten.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
fi[0]: Päivitetty %d päivä sitten.
fi[1]: Päivitetty %d päivää sitten.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
fi[0]: Päivitetty %d viikko sitten.
fi[1]: Päivitetty %d viikkoa sitten.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
fi[0]: Päivitetty %d kuukausi sitten.
fi[1]: Päivitetty %d kuukautta sitten.

en: Daily Forecast
fi: Päiväkohtainen ennuste

en: Forecast not Available
fi: Ennustetta ei ole saatavilla

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
fi: %e. %b

en: Hourly Forecast
fi: Tuntikohtainen ennuste

en: Now
fi: Nyt

en: World view
fi: Maailman näkymä
