gnome-weather master - en to et translation catalogue (34 entries)

en: City view
et: Linnavaade

en: Loading…
et: Laadimine…

en: Weather
et: Ilm

en: Show weather conditions and forecast
et: Ilmaolude ja ilmateate kuvamine

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
et: Väike rakendus, mille abil saab jälgida praeguseid ilmaolusid sinu linnas või ükskõik kus maailmas.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
et: Erinevate internetiteenuste kaasabil saab rakendusega vaadata kuni 7 päeva ilmateateid koos igatunniste üksikasjadega praeguse ja järgmise päeva kohta.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you see the current conditions of the most recently searched cities by just typing its name in the Activities Overview.
et: Soovi korral integreerub Ilm ka GNOME Shelliga, võimaldades sul näha hetke ilmaolusid hiljuti vaadatud linnades, kui kirjutad tegevuste ülevaatesse linna nime.

en: The GNOME Project
et: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
et: Weather;Forecast;Ilm;Ilmaennustus;Ilmaprognoos;Ilmateade;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
et: Võimaldab sinu asukoha ilmateate kuvamist.

en: Configured cities to show weather for
et: Määratud linnad, mille ilma kuvatakse

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
et: Asukohti näidatakse gnome-weatheri maailmavaatel. Iga väärtus on GVariant, nagu selle tagastab gweather_location_serialize().

en: Automatic location
et: Automaatne asukoht

en: The automatic location is the value of automatic-location switch which decides whether to fetch current location or not.
et: Automaatne asukoht on automatic-location lüliti väärtus, mis otsustab, kas hankida praegune asukoht või mitte.

en: Automatic Location
et: Automaatne asukoht

en: Locating…
et: Asukoha tuvastamine…

en: Search for a city
et: Linna otsing

en: Viewed Recently
et: Hiljuti vaadatud

en: _Temperature Unit
et: _Temperatuuriühik

en: _About Weather
et: Ilmaprogrammist _lähemalt

en: Current conditions
et: Praegused ilmaolud

en: Today
et: Täna

en: Tomorrow
et: Homme

en: Places
et: Asukohad

en: Refresh
et: Värskenda

en: Search for a location
et: Asukoha otsing

en: To see weather information, enter the name of a city.
et: Ilmainfo nägemiseks sisesta linna nimi.

en: Forecast
et: Ilmaprognoos

en: Forecast not available
et: Ilmaprognoos pole saadaval

en: Weekly Forecast
et: Nädalaprognoos

en: Select Location
et: Asukoha valimine

en: A weather application
et: Ilmateate rakendus

en: World view
et: Maailmavaade

note: TRANSLATORS: this is the temperature string, minimum and maximum. The two values are already formatted, so it would be something like "7 °C / 19 °C"
en: %s / %s
et: %s / %s
