gnome-weather master - en to ja translation catalogue (47 entries)

en: Weather
ja: 天気

en: Show weather conditions and forecast
ja: 天気の概況と予報を表示します

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
ja: あなたの街や、世界中の都市の現在の天候を確認することができる小さなアプリケーションです。

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
ja: さまざまなインターネットサービスを使用して詳細な天気予報を参照できます。週間天気予報や、当日と翌日の時間ごとの詳細な天気予報などが利用できます。

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
ja: GNOME Shell と統合することができ、アクティビティ画面で都市名を入力することで、よく調べる都市の現在の天候を参照することができます。

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
ja: Weather;Forecast;天気予報;天候;気象;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
ja: 現在地の気象情報を表示できるようにします。

en: Configured cities to show weather for
ja: 天気を表示する都市

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
ja: gnome-weather の世界ビューで表示される場所のリストです。各値は gweather_location_serialize() が返却する GVariant です。

en: Automatic location
ja: 自動位置検出

en: The automatic location is the value of automatic-location switch which decides whether to fetch current location or not.
ja: automatic-location は自動位置検出が現在の位置を取得するか否かを切り替える値です。

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Night
ja: 深夜

en: Morning
ja: 朝

en: Afternoon
ja: 昼

en: Evening
ja: 夜

en: Automatic Location
ja: 自動位置検出

en: Locating…
ja: 位置を検出中...

en: Search for a city
ja: 都市の検索

en: Viewed Recently
ja: 最近表示した場所

en: _Temperature Unit
ja: 温度の単位(_T)

en: _Celsius
ja: 摂氏 (℃)(_C)

en: _Fahrenheit
ja: 華氏 (℉)(_F)

en: _About Weather
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Places
ja: 場所

en: Current conditions
ja: 現在の天候

en: Hourly
ja: 1 時間ごと

en: Daily
ja: 1 日ごと

en: Refresh
ja: 更新

en: Select Location
ja: 場所の選択

en: Welcome to Weather!
ja: “天気”へようこそ!

en: To get started, select a location.
ja: まず場所を選択してください。

en: Search for a city or country
ja: 都市や国を検索

en: Feels like %.0f°
ja: 体感気温 %.0f°

en: Updated just now.
ja: たった今更新しました。

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
ja[0]: %d 分前に更新しました。

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
ja[0]: %d 時間前に更新しました。

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
ja[0]: %d 日前に更新しました。

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
ja[0]: %d 週間前に更新しました。

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
ja[0]: %d ヵ月前に更新しました。

en: Daily Forecast
ja: 毎日の天気予報

en: Forecast not Available
ja: 天気予報がありません

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
ja: %B%-e日

en: Hourly Forecast
ja: 1 時間ごとの天気予報

en: Now
ja: 今

note: Translators: this is a time format without date used for AM/PM
en: %l∶%M %p
ja: %p %I:%M

en: A weather application
ja: 天気予報アプリケーション
