gnome-weather master - en to ro translation catalogue (41 entries)

en: Weather
ro: Vreme

en: Show weather conditions and forecast
ro: Afișează prognoza și condițiile meteorologice

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
ro: O mică aplicație ce permite monitorizarea condițiilor meteorologice pentru orașul dumneavoastră, sau orice localitate din lume.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
ro: Oferă acces la prognoze meteo detaliate, până la 7 zile, cu detalii orare pentru ziua în curs și următoarea, folosing diferite servicii online.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
ro: De asemenea, opțional, se poate integra cu GNOME Shell, și vă permite să observați condițiile meteo curente pentru cele mai recente căutate orașe prin simpla introducere a numelero în căsuța de căutare din panorama Activități.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
ro: Weather;Forecast;Prognoză;Vreme;Vremea;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
ro: Permite informațiilor despre vreme să fie afișate pentru locația dumneavoastră.

en: Configured cities to show weather for
ro: Orașele configurate pentru a afișa vremea

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
ro: Locațiile afișate pe harta lumii din gnome-weather. Fiecare valoare este de tip GVariant returnată de gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
ro: Lățimea ferestrei principale.

en: The height of the main window.
ro: Înălțimea ferestrei principale.

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Whether or not the window is maximized.
ro: Dacă fereastra este sau nu maximizată.

en: Night
ro: Noapte

en: Morning
ro: Dimineață

en: Afternoon
ro: După-amiază

en: Evening
ro: Seară

en: Search for a city
ro: Caută un oraș

en: Places
ro: Locuri

en: _Hourly
ro: Pe _oră

en: _Daily
ro: _Zilnic

en: Temperature Unit
ro: Unitate de temperatură

en: _About Weather
ro: _Despre Vreme

en: Welcome to Weather!
ro: Bine ați venit la Vreme!

en: To get started, select a location.
ro: Pentru a începe, selectați o locație.

en: Search for a city or country
ro: Caută un oraș sau o țară

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Feels like %.0f°
ro: Se resimte ca %.0f°

en: Updated just now.
ro: Actualizat chiar acum.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
ro[0]: Actualizat acum %d minut.
ro[1]: Actualizat acum %d minute.
ro[2]: Actualizat acum %d de minute.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
ro[0]: Actualizat acum %d oră.
ro[1]: Actualizat acum %d ore.
ro[2]: Actualizat acum %d de ore.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
ro[0]: Actualizat acum %d zi.
ro[1]: Actualizat acum %d zile.
ro[2]: Actualizat acum %d de zile.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
ro[0]: Actualizat acum %d săptămână.
ro[1]: Actualizat acum %d săptămâni.
ro[2]: Actualizat acum %d de săptămâni.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
ro[0]: Actualizat acum %d lună.
ro[1]: Actualizat acum %d luni.
ro[2]: Actualizat acum %d de luni.

en: Daily Forecast
ro: Prognoza zilnică

en: Forecast not Available
ro: Prognoza nu este indisponibilă

en: Hourly Forecast
ro: Prognoza pe oră

en: Now
ro: Acum

en: World view
ro: Vedere globală
