gnome-weather master - en to da translation catalogue (41 entries)

en: Weather
da: Vejr

en: Show weather conditions and forecast
da: Vis vejrforhold og -udsigt

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
da: Et lille program, som giver dig mulighed for at overvåge de nuværende vejrforhold i din by, eller hvor som helst i verden.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
da: Det tilbyder adgang til detaljerede vejrudsigter, op til syv dage, med detaljer hver time for i dag og i morgen ved at benytte forskellige internettjenester.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
da: Der er også valgfri integration med GNOME Shell, som tillader dig at se de nuværende forhold i de senest søgte byer, blot ved at indtaste byens navn i Aktivitets-oversigten.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
da: Vejr;Vejrudsigt;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
da: Tillader at vejrinformation bliver vist for din placering.

en: Configured cities to show weather for
da: Byer indstillet til at vise vejret for

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
da: De viste placeringer i gnome-weathers verdensvisning. Hver værdi er en GVariant returneret af gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
da: Hovedvinduets bredde.

en: The height of the main window.
da: Hovedvinduets højde.

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Whether or not the window is maximized.
da: Om vinduet er maksimeret eller ej.

en: Night
da: Nat

en: Morning
da: Morgen

en: Afternoon
da: Eftermiddag

en: Evening
da: Aften

en: Search for a city
da: Søg efter en by

en: Places
da: Steder

en: _Hourly
da: Hver _time

en: _Daily
da: Hver _dag

en: Temperature Unit
da: Temperaturenhed

en: _About Weather
da: _Om Vejr

en: Welcome to Weather!
da: Velkommen til Vejr!

en: To get started, select a location.
da: Vælg en placering for at komme i gang.

en: Search for a city or country
da: Søg efter en by eller et land

en: Refresh
da: Opdatér

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Feels like %.0f°
da: Føles som %.0f°

en: Updated just now.
da: Er lige blevet opdateret.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
da[0]: Opdateret for %d minut siden.
da[1]: Opdateret for %d minutter siden.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
da[0]: Opdateret for %d time siden.
da[1]: Opdateret for %d timer siden.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
da[0]: Opdateret for %d dag siden.
da[1]: Opdateret for %d dage siden.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
da[0]: Opdateret for %d uge siden.
da[1]: Opdateret for %d uger siden.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
da[0]: Opdateret for %d måned siden.
da[1]: Opdateret for %d måneder siden.

en: Daily Forecast
da: Vejrudsigt hver dag

en: Forecast not Available
da: Vejrudsigt ikke tilgængelig

en: Hourly Forecast
da: Vejrudsigt hver time

en: Now
da: Nu

en: World view
da: Verdensvisning
