gnome-weather master - en to be@latin translation catalogue (44 entries)

en: Weather
be@latin: Nadvorje

en: Show weather conditions and forecast
be@latin: Pakaz prahnozaŭ i biahučaha nadvorja

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
be@latin: Maleńkaja prahrama, jakaja dazvalaje sačyć nadvorjem u vašym horadzie ci ŭ lubym inšym miescy svietu.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
be@latin: Jana zabiaspiečvaje dostup da padrabiaznych prahnozaŭ (da siami dzion) z pahadzinnaj detalizacyjaj na sionnia i zaŭtra.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
be@latin: Moža intehravacca ŭ abałonku GNOME, što dazvalaje hladzieć nadvorje ŭ haradach, jakija vy niadaŭna šukali, prosta napisaŭšy nazvu adnaho z ich u mieniu Ahlad dziejnasci.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
be@latin: Prajekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
be@latin: Weather;Nadvorje;Prahnoz;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
be@latin: Dazvalaje pakazvać nadvorje dla vašaha miescaznachodžannia.

en: Configured cities to show weather for
be@latin: Harady, dla jakich naładžany pakaz nadvorja

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
be@latin: Miescaznachodžanni, jakija pakazvajucca ŭ susvietnym režymie prahladu. Kožnaje značennie – GVariant viernutaje funkcyjaj gweather_location_serialize().

en: The width of the main window.
be@latin: Šyrynia hałoŭnaha akna.

en: The height of the main window.
be@latin: Vyšynia hałoŭnaha akna.

en: Window maximized
be@latin: Razhortvannie akna

en: Whether or not the window is maximized.
be@latin: Razhornuta akno ci nie.

en: Night
be@latin: Noč

en: Morning
be@latin: Ranica

en: Afternoon
be@latin: Dzień

en: Evening
be@latin: Viečar

en: Search for a city
be@latin: Pošuk horada

en: Places
be@latin: Miescy

en: _Hourly
be@latin: Pa _hadzinach

en: _Daily
be@latin: Pa _dniach

en: Temperature Unit
be@latin: Adzinki vymiarennia

en: _Celsius
be@latin: Hradusy _Celsija

en: _Fahrenheit
be@latin: Hradusy _Farenhiejta

en: _About Weather
be@latin: _Pra Nadvorje

en: Welcome to Weather!
be@latin: Vitajem u prahramie Nadvorje!

en: To get started, select a location.
be@latin: Kab pačać, vybierycie miescaznachodžannie.

en: Search for a city or country
be@latin: Pošuk horada abo krainy

en: Refresh
be@latin: Abnavić

en: Main Menu
be@latin: Hałoŭnaje mieniu

en: Feels like %.0f°
be@latin: Adčuvajecca jak %.0f°

en: Updated just now.
be@latin: Abnoŭlena tolki što.

en: Updated %d minute ago. | Updated %d minutes ago.
be@latin[0]: Abnoŭlena %d chvilinu tamu.
be@latin[1]: Abnoŭlena %d chviliny tamu.
be@latin[2]: Abnoŭlena %d chvilin tamu.

en: Updated %d hour ago. | Updated %d hours ago.
be@latin[0]: Abnoŭlena %d hadzinu tamu.
be@latin[1]: Abnoŭlena %d hadziny tamu.
be@latin[2]: Abnoŭlena %d hadzin tamu.

en: Updated %d day ago. | Updated %d days ago.
be@latin[0]: Abnoŭlena %d dzień tamu.
be@latin[1]: Abnoŭlena %d dni tamu.
be@latin[2]: Abnoŭlena %d dzion tamu.

en: Updated %d week ago. | Updated %d weeks ago.
be@latin[0]: Abnoŭlena %d tydzień tamu.
be@latin[1]: Abnoŭlena %d tydni tamu.
be@latin[2]: Abnoŭlena %d tydniaŭ tamu.

en: Updated %d month ago. | Updated %d months ago.
be@latin[0]: Abnoŭlena %d miesiac tamu.
be@latin[1]: Abnoŭlena %d miesiacy tamu.
be@latin[2]: Abnoŭlena %d miesiacaŭ tamu.

en: Daily Forecast
be@latin: Prahnoz pa dniach

en: Forecast not Available
be@latin: Prahnoz niedastupny

note: Translators: this is the time format for day and month name according to the current locale
en: %b %e
be@latin: %e %b

en: Hourly Forecast
be@latin: Prahnoz pa hadzinach

en: Now
be@latin: Ciapier

en: World view
be@latin: Sviet
