gnome-weather master - en to sr translation catalogue (31 entries)

en: Weather
sr: Vreme

en: Show weather conditions and forecast
sr: Prikažite vremenske prilike i prognozu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Weather;Forecast;
sr: Vreme;prognoza;Weather;Forecast;vreme;prognoza;

en: Allows weather information to be displayed for your location.
sr: Omogućava prikazivanje podataka o vremenskim prilikama za vaše mesto.

en: Configured cities to show weather for
sr: Podešeni gradovi za koje prikazivati vreme

en: The locations shown in the world view of gnome-weather. Each value is a GVariant returned by gweather_location_serialize().
sr: Mesta prikazana u pregledu sveta gnomovog vremena. Svaka vrednost je Gvarijanta koju daje funkcija „gweather_location_serialize()“.

en: The width of the main window.
sr: Širina glavnog prozora.

en: The height of the main window.
sr: Visina glavnog prozora.

en: Window maximized
sr: Uvećanje prozora

en: Whether or not the window is maximized.
sr: Da li je prozor uvećan

en: A small application that allows you to monitor the current weather conditions for your city, or anywhere in the world.
sr: Programče koje vam omogućava da nadgledate trenutne vremenske prilike za vaš grad, ili bilo gde u svetu.

en: It provides access to detailed forecasts, up to 7 days, with hourly details for the current and next day, using various internet services.
sr: Obezbeđuje pristup opširnim vremenskim prognozama, do 7 dana, sa jednočasovnim pojedinostima za tekući i naredni dan, koristeći razne internet usluge.

en: It also optionally integrates with the GNOME Shell, allowing you to see the current conditions of the most recently searched cities by just typing the name in the Activities Overview.
sr: Takođe se može objediniti sa Gnomovom školjkom, omogućavajući vam da vidite trenutne uslove poslednjih traženih gradova jednostavnim kucanjem njihovih imena u pregledu aktivnosti.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sr: Gnom projekat

en: Night
sr: Noć

en: Morning
sr: Jutro

en: Afternoon
sr: Posle podne

en: Evening
sr: Veče

en: Search for a city
sr: Potražite grad

en: Places
sr: Mesta

en: _Hourly
sr: Sva_kog časa

en: _Daily
sr: Svakog _dana

en: Temperature Unit
sr: Jedinica temperature

en: _Celsius
sr: _Celzijusi

en: _Fahrenheit
sr: _Farenhajti

en: _About Weather
sr: _O Vremenu

en: Welcome to Weather!
sr: Dobro došli u Vreme!

en: To get started, select a location.
sr: Za početak, izaberite mesto.

en: Search for a city or country
sr: Potražite grad ili državu

en: Refresh
sr: Osveži

en: Main Menu
sr: Glavni meni
