gnote master - en to da translation catalogue (123 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Insert Bugzilla links
da: Indsæt Bugzillahenvisninger

note: (itstool) path: license/p
en: GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1
da: GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1

note: (itstool) path: page/title
en: Bugzilla Links Add-in
da: Udvidelsesmodulet Bugzillahenvisninger

note: (itstool) path: info/desc
en: Use a fixed-width font
da: Brug en skrifttype med fast bredde

note: (itstool) path: page/title
en: Fixed Width Add-in
da: Udvidelsesmodulet Fast bredde

note: (itstool) path: info/desc
en: Export notes to HTML
da: Eksporter noter til HTML

note: (itstool) path: page/title
en: Export to HTML
da: Eksporter til HTML

note: (itstool) path: info/desc
en: Watch for note changes on file system
da: Hold øje med ændringer af noter i filsystemet

note: (itstool) path: page/title
en: Note Directory Watcher
da: Notemappeovervågning

note: (itstool) path: info/desc
en: A "Today" note
da: En “I dag”-note

note: (itstool) path: page/title
en: Note of the Day
da: Dagens note

note: (itstool) path: info/desc
en: Print notes
da: Udskriv noter

note: (itstool) path: page/title
en: Print
da: Udskriv

note: (itstool) path: info/desc
en: Settings for Gnote plugins
da: Indstillinger for Gnote-udvidelsesmoduler

note: (itstool) path: page/title
en: Add-in Preferences
da: Indstillinger for udvidelsesmoduler

note: (itstool) path: figure/title
en: <app>Gnote</app> Addin Preferences
da: Indstillinger for Udvidelsesmoduler i <app>Gnote</app>

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Gnote</app> Add-ins window
da: Vinduet Udvidelsesmoduler i <app>Gnote</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <gui>Add-ins</gui> window.
da: Vinduet <gui>Udvidelsesmoduler</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Make notes read-only
da: Gør noter skrivebeskyttet

note: (itstool) path: page/title
en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

note: (itstool) path: info/desc
en: Rename a note
da: Omdøb en note

note: (itstool) path: page/title
en: Replace title
da: Erstat titel

note: (itstool) path: info/desc
en: See special notes
da: Se særlige noter

note: (itstool) path: page/title
en: Special Notes
da: Særlige noter

note: (itstool) path: info/desc
en: Synchronize to an online folder
da: Synkroniser med en onlinemappe

note: (itstool) path: page/title
en: Online Folder Synchronization
da: Synkronisering af onlinemappe

note: (itstool) path: figure/title
en: Online Folder Synchronization configuration
da: Konfiguration af synkronisering af onlinemappe

note: (itstool) path: info/desc
en: Synchronize to a local folder
da: Synkroniser med en lokal mappe

note: (itstool) path: page/title
en: Local Folder Synchronization
da: Synkronisering af lokal mappe

note: (itstool) path: figure/title
en: Local Folder Synchronization configuration
da: Konfiguration af synkronisering af lokal mappe

note: (itstool) path: info/desc
en: Synchronize to a WebDAV share
da: Synkroniser med en WebDAV-deling

note: (itstool) path: page/title
en: WebDAV Synchronization
da: Synkronisering af WebDAV

note: (itstool) path: info/desc
en: Navigate long structured notes
da: Naviger i lange strukturerede noter

note: (itstool) path: page/title
en: Adding a Table of Contents
da: Tilføj en indholdsfortegnelse

note: (itstool) path: section/title
en: In a nutshell
da: Kort fortalt

note: (itstool) path: section/title
en: Screenshot
da: Skærmbillede

note: (itstool) path: figure/title
en: A structured note with its table of contents
da: En struktureret note med dens indholdsfortegnelse

note: (itstool) path: section/title
en: Navigating through long notes
da: Naviger gennem lange noter

note: (itstool) path: section/title
en: Structuring your notes with headings
da: Strukturer dine noter med overskrifter

note: (itstool) path: section/title
en: Showing the table of contents
da: Vis indholdsfortegnelsen

note: (itstool) path: section/title
en: Troubleshooting
da: Fejlsøgning

note: (itstool) path: info/desc
en: Insert current time
da: Indsæt nuværende tidspunkt

note: (itstool) path: page/title
en: Insert Timestamp Add-in
da: Udvidelsesmodulet Indsæt tidsstempel

note: (itstool) path: info/desc
en: Underline text
da: Understregning af tekst

note: (itstool) path: page/title
en: Underline Text Add-In
da: Udvidelsesmodulet Understregning af tekst

note: (itstool) path: info/desc
en: Using Bulleted Lists
da: Brug punktlister

note: (itstool) path: page/title
en: Bulleted Lists
da: Punktlister

note: (itstool) path: section/title
en: Begin a bulleted list
da: Start en punktliste

note: (itstool) path: section/title
en: End a bulleted list
da: Afslut en punktliste

note: (itstool) path: section/title
en: Increase Indentation
da: Øg indrykning

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key>Tab</key> key.
da: Tryk på tasten <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Decrease Indentation
da: Mindsk indrykning

note: (itstool) path: section/p
en: To decrease the line indentation in a bulleted list with the keyboard:
da: For at mindske linjeindrykningen i en punktliste med tastaturet:

note: (itstool) path: info/desc
en: Frequently asked questions
da: Ofte stillede spørgsmål

note: (itstool) path: page/title
en: Gnote Common Issues
da: Almindelige problemer i Gnote

note: (itstool) path: info/desc
en: Creating notes
da: Opret noter

note: (itstool) path: page/title
en: Creating Notes
da: Opret noter

note: (itstool) path: info/desc
en: Deleting notes
da: Slet noter

note: (itstool) path: page/title
en: Deleting Notes
da: Slet noter

note: (itstool) path: info/desc
en: Editing note contents
da: Rediger indhold i note

note: (itstool) path: page/title
en: Editing Notes
da: Rediger noter

note: (itstool) path: figure/title
en: <app>Gnote</app> window displaying note
da: Note vises i <app>Gnote</app>-vindue

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Gnote</app> Note
da: Note i <app>Gnote</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Gnote</app> note editing.
da: Redigering af note i <app>Gnote</app>.

note: (itstool) path: item/p
en: Undo
da: Fortryd

note: (itstool) path: item/p
en: Redo
da: Gendan

note: (itstool) path: item/p
en: Bold
da: Fed

note: (itstool) path: item/p
en: Italic
da: Kursiv

note: (itstool) path: item/p
en: Strikeout
da: Gennemstreget

note: (itstool) path: item/p
en: Highlight
da: Fremhæv

note: (itstool) path: item/p
en: Font size
da: Skriftstørrelse

note: (itstool) path: item/p
en: Bullets
da: Punkter

note: (itstool) path: section/title
en: Rich Note Content
da: Indhold i formateret note

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to <app>Gnote</app>
da: Introduktion til <app>Gnote</app>

note: (itstool) path: page/title
en: Gnote Introduction
da: Introduktion til Gnote

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: The <app>Gnote</app> main window
da: Hovedvinduet i <app>Gnote</app>

note: (itstool) path: media/p
en: The <app>Gnote</app> main window.
da: Hovedvinduet i <app>Gnote</app>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Linking to other notes
da: Henvis til andre noter

note: (itstool) path: page/title
en: Links
da: Henvisninger

note: (itstool) path: section/title
en: Backlinks Add-in
da: Udvidelsesmodulet Tilbagehenvisninger

note: (itstool) path: info/desc
en: Gnote settings
da: Indstillinger for Gnote

note: (itstool) path: page/title
en: Gnote Preferences
da: Indstillinger for Gnote

note: (itstool) path: section/title
en: General preferences
da: Generelle indstillinger

note: (itstool) path: item/p
en: Highlight WikiWords
da: Fremhæv WikiWords

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>Preferences</gui> window
da: Vinduet <gui>Indstillinger</gui>

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

note: (itstool) path: section/title
en: Synchronization Settings
da: Synkroniseringsindstillinger

note: (itstool) path: section/title
en: Synchronization services
da: Synkroniseringstjenester

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced
da: Avanceret

note: (itstool) path: figure/title
en: Advanced Synchronization Settings
da: Avancerede synkroniseringsindstillinger

note: (itstool) path: info/desc
en: Searching notes
da: Søg i noter

note: (itstool) path: page/title
en: Exploring Notes
da: Udforsk noter

note: (itstool) path: item/p
en: Double-click on a note.
da: Dobbeltklik på en note.

note: (itstool) path: info/desc
en: Synchronize notes
da: Synkroniser noter

note: (itstool) path: page/title
en: Synchronization
da: Synkronisering

note: (itstool) path: section/title
en: About synchronization
da: Om synkronisering

note: (itstool) path: section/title
en: Configure synchronization
da: Konfigurer synkronisering

note: (itstool) path: section/title
en: Synchronize
da: Synkroniser

note: (itstool) path: figure/title
en: Synchronization progress
da: Synkroniseringsforløb

note: (itstool) path: info/desc
en: Using template notes
da: Brug skabelonnoter

note: (itstool) path: page/title
en: Template Notes
da: Skabelonnoter

note: (itstool) path: section/title
en: Template Note Usage
da: Anvendelse af skabelonnoter

note: (itstool) path: section/title
en: Template Note Features
da: Funktioner i skabelonnoter

note: (itstool) path: info/desc
en: Organizing your notes
da: Organiser dine noter

note: (itstool) path: page/title
en: Working With Notebooks
da: Arbejd med notesbøger

note: (itstool) path: section/title
en: Creating Notebooks
da: Opret notesbøger

note: (itstool) path: item/p
en: Enter a name for the new notebook.
da: Indtast et navn til den nye notesbog.

note: (itstool) path: figure/title
en: New Notebook from context menu
da: Ny notesbog fra genvejsmenuen

note: (itstool) path: media/p
en: New Notebook
da: Ny notesbog

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: figure/title
en: Adding Notes to a Notebook
da: Tilføj noter til en notesbog

note: (itstool) path: media/p
en: Add to Notebook.
da: Tilføj til notesbog.

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: figure/title
en: Creating a Template
da: Opret en skabelon

note: (itstool) path: media/p
en: Note Template.
da: Noteskabelon.

note: (itstool) path: section/title
en: Deleting a Notebook
da: Slet en notesbog

note: (itstool) path: figure/title
en: Deleting notes from main window
da: Slet noter fra hovedvinduet

note: (itstool) path: media/p
en: Delete Notebook.
da: Slet notesbog.

note: (itstool) path: section/title
en: Special Notebooks
da: Særlige notesbøger

note: (itstool) path: page/title
en: <media type="image" src="figures/logo32.png"/> Gnote Help
da: <media type="image" src="figures/logo32.png"/> Hjælp til Gnote

note: (itstool) path: section/title
en: Introduction
da: Introduktion

note: (itstool) path: section/title
en: Managing Notes
da: Håndter noter

note: (itstool) path: section/title
en: Organizing Notes
da: Organiser noter

note: (itstool) path: section/title
en: Customizing
da: Tilpasning

note: (itstool) path: section/title
en: Common Problems
da: Almindelige problemer
