gnote master - en to eo translation catalogue (172 entries)

[ctx: shortcut window]
en: Close window
eo: Fermi fenestron

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
eo: Notolisto

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
eo: Krei novan noton

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
eo: Malfermi la elektitan noton

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
eo: Malfermi la elektitan noton en nova fenestro

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
eo: Forigi la elektitan noton

[ctx: shortcut window]
en: Editing
eo: Redaktado

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
eo: Krei ligilon al noto en la elektitan tekston

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
eo: Baskuligi emfazon

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
eo: Baskuligi substrekon

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
eo: Pligrandigi tiparon

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
eo: Malpligrandigi tiparon

en: Gnote
eo: Gnoto

en: Take notes, link ideas, and stay organized
eo: Notigi, ligi ideojn kaj resti organizata

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
eo: Enŝalti tiun opcion por emfazi vortojn KiujAspektasTiel. Klako sur la vorto kreos noton kun tiu nomo.

en: Enable custom font
eo: Ebligi propan tiparon

en: Create a new Note
eo: Krei novan noton

en: Accept SSL Certificates
eo: Akcepti SSL-atestilojn

en: _New Note
eo: _Nova noto

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About
eo: _Pri

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: What links here?
eo: Kio ligas ĉi tien?

en: (none)
eo: (neniu)

en: Icon
eo: Piktogramo

en: Select an icon...
eo: Elekti piktogramon...

en: Error saving icon
eo: Eraro dum konservo de piktogramo

en: Could not save the icon file.
eo: Ne eblis konservi la piktogram-dosieron.

en: Really remove this icon?
eo: Ĉe vere forigi tiun piktogramon?

en: Error removing icon %s: %s
eo: Eraro dum forigo de piktogramo %s: %s

en: Export to HTML
eo: Elporti al HTML

en: Destination for HTML Export
eo: Celdosiero por HTML-elporto

en: Export linked notes
eo: Elporti ligitajn notojn

en: Could not export: %s
eo: Ne eblis elporti: %s

en: Could not save the file "%1"
eo: Ne eblis konservi la dosieron "%1"

en: _Folder Path:
eo: _Dosieruja vojo:

en: Inserts current date and time at the cursor position.
eo: Enmetas aktualan daton kaj horon ĉe la kursora pozicio.

en: Today:
eo: Hodiaŭ:

en: Tasks
eo: Taskoj

en: Appointments
eo: Rendevuoj

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
eo: %A, la %d-a de %B %Y

en: Print
eo: Presi

en: Error printing note
eo: Eraro dum presado de noto

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
eo: Paĝo %1 de %2

en: Replace title
eo: Anstataŭigi titolon

en: Replace title with selection.
eo: Anstataŭigi titolon per elekton.

en: Pierre-Yves Luyten
eo: Pierre-Yves LUYTEN

en: Special Notes
eo: Specialaj notoj

en: Show Statistics
eo: Montri statistikojn

en: Statistics
eo: Statistiko

en: Total Notes:
eo: Ĉiuj notoj:

en: Total Notebooks:
eo: Ĉiuj notaroj:

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
eo[0]: %1 noto
eo[1]: %1 notoj

en: Untitled
eo: Sentitole

en: Underline
eo: Substreki

en: Adds ability to underline text.
eo: Aldonas eblecon por substreki tekston.

en: _Underline
eo: _Substreki

en: Homepage
eo: Hejmpaĝo

en: path
eo: vojo

en: text
eo: teksto

en: Print version information.
eo: Montri versioinformon.

en: title
eo: titolo

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
eo: Versio %1

en: Create Notebook
eo: Krei notaron

en: N_otebook name:
eo: N_otar-nomo:

en: Name already taken
eo: La nomo jam ekzistas

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
eo: K_rei

en: New Note_book...
eo: Nova not_aro...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
eo: %1 Nova notar-ŝablono

en: New Note
eo: Nova noto

en: Really delete this notebook?
eo: Ĉu vere forigi tiun notaron?

en: No notebook
eo: Neniu notaro

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the notebook name
en: New "%1" Note
eo: Nova "%1" noto

en: Notebook
eo: Notaro

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
eo: _Nova notaro...

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
eo: Ĉu vere forigi na "%1"?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
eo[0]: Ĉu vere forigi %1 noton?
eo[1]: Ĉu vere forigi %1 notojn?

en: If you delete a note it is permanently lost.
eo: Se vi forigas noton, ĝi malaperos por ĉiam.

en: Error saving note data.
eo: Eraro dum konservo de not-datumon.

en: Error while saving: %s
eo: Eraro dum konservo: %s

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
eo: Nova notoŝablono

en: Describe your new note here.
eo: Priskribu vian novan noton ĉi tie.

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
eo: Komenci ĉi tie

en: Rename Note Links?
eo: Ĉu alinomi not-ligilojn?

en: _Don't Rename Links
eo: _Ne alinomi ligilojn

en: _Rename Links
eo: _Alinomi ligilojn

en: Select All
eo: Elekti ĉiujn

en: Select None
eo: Elekti neniun

en: Always show this _window
eo: Ĉiam montri tiun _fenestron

en: Alwa_ys rename links
eo: Ĉ_iam alinomi ligilojn

en: Never rename _links
eo: Neniam alinomi _ligilojn

en: Rename Links
eo: Alinomi ligilojn

en: Note Title
eo: Nottitolo

en: _Delete
eo: _Forigi

en: _Link to New Note
eo: _Ligi al nova noto

en: Set properties of text
eo: Agordi tekst-atributojn

en: Save Se_lection
eo: Konservi _elekton

en: Save _Title
eo: Konservi _titolon

en: Cannot create note
eo: Ne eblas krei noton

en: _Link
eo: _Ligilo

en: _Italic
eo: _Kursiva

en: _Highlight
eo: _Emfazita

en: _Normal
eo: _Normala

en: S_mall
eo: _Malgranda

en: _Large
eo: Gran_da

en: Hu_ge
eo: Grande_ga

en: ⦁ Bullets
eo: ⦁ Buloj

en: Gnote Preferences
eo: Agordoj de Gnoto

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
eo: Sinkronigo

note: Open in new window
en: Always _open notes in new window
eo: Ĉiam _malfermi notojn en nova fenestro

en: _Spell check while typing
eo: _Literumada kontrolo dum tajpado

en: Use custom _font
eo: Uzi propran _tiparon

en: Ask me what to do
eo: Demandi min kion fari

en: Never rename links
eo: Neniam alinomi ligilojn

en: Always rename links
eo: Ĉiam alinomi ligilojn

en: Open New Note Template
eo: Malfermi novan notoŝablonon

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
eo: Emfazi _VikiVortojn

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
eo: Enŝalti tiun opcion por emfazi vortojn <b>KiujAspektasTiel</b>. Klako sur la vorto kreos noton kun tiu nomo.

en: Ser_vice:
eo: Ser_vo:

en: Not configurable
eo: Neagordeble

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
eo: _Altnivele...

note: TODO: In a future version, add in an "Install Add-ins..." button TODO: In a future version, add in a "Repositories..." button
en: _Enable
eo: E_nŝalti

en: _Disable
eo: E_lŝalti

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
eo: %1 agordoj

en: Choose Note Font
eo: Elekti not-tiparon

note: label.Xalign = 0;
en: Always ask me what to do
eo: Ĉiam demandi min kion fari

en: Error connecting
eo: Eraro dum konekto

en: Version:
eo: Versio:

en: Author:
eo: Aŭtoro:

en: Copyright:
eo: Kopirajto:

en: All Notes
eo: Ĉiuj notoj

en: Create New Note
eo: Krei novan noton

en: Search
eo: Serĉi

en: Find _Next
eo: Serĉi _sekvan

en: Find _Previous
eo: Serĉi _antaŭan

en: _Close
eo: _Fermi

en: _Open
eo: _Malfermi

en: Notebooks
eo: Notaroj

en: Note
eo: Noto

en: Notes
eo: Notoj

en: Matches
eo: Kongruoj

en: _New
eo: _Nova

en: _Open Template Note
eo: _Malfermi not-ŝablonon

en: _New...
eo: _Nova...

en: Name
eo: Nomo

en: Version
eo: Versio

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
eo: Iloj

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
eo: Nekonate

en: Error loading %s
eo: Eraro dum ŝarĝo %s

en: Could not read testfile.
eo: Ne eblis klegi testdosieron.

en: Error connecting to server.
eo: Eraro dum konekto al servilo.

en: Always perform this action
eo: Ĉiam efektivigi tiun agon

en: Synchronizing Notes
eo: Sinkronigi notojn

en: Synchronizing your notes...
eo: Sinkronigante viajn notojn...

en: Synchronization Failed
eo: Sinkronigo malsukcesis

en: Service error
eo: Serva eraro

en: Synchronize Notes
eo: Sinkronigi notojn

en: Enable FUSE?
eo: Ĉu enŝalti na FUSE?

en: Help not found
eo: Ne trovis helpon

en: Cannot open location
eo: Ne eblis malfermi lokon

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
eo: Hodiaŭ, %1

en: Today
eo: Hodiaŭ

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
eo: Hieraŭ, %1

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
eo: Morgaŭ, %1

en: Tomorrow
eo: Morgaŭ

en: No Date
eo: Neniu dato

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
eo: (Sentitole %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
eo: Noto kun la titolo <b>%1</b> jam ekzistas. Bonvolu elekti alian nomon por tiu ĉi noto antaŭ daŭrigi.

en: _Copy Link Address
eo: _Kopii la ligiladreson

en: _Open Link
eo: Malfermi la ligil_on
