gnote - en to fi translation catalogue (548 entries)

en: A simple note-taking application
fi: Yksinkertainen muistiinpanosovellus

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
fi: Gnote on yksinkertainen muistiinpanosovellus GNOME-työpöytäympäristöön. Sen avulla voit kaapata ideoitasi, linkittää ne yhteen WikiWiki-tyylisten linkkien avulla, ryhmitellä toisiinsa muistikirjoissa ja päivittäiseen käyttöön tarkoitettuihin lisäominaisuuksiin.

en: Gnote also supports synchronization to make it possible to use on multiple devices.
fi: Gnote tukee myös synkronointia, jotta sitä voidaan käyttää useissa laitteissa.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
fi: Pääikkuna

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleinen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
fi: Avaa toimintovalikko

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
fi: Näytä hakupalkki

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
fi: Piilota hakupalkki

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
fi: Muistiinpanojen lista

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
fi: Luo uusi muistiinpano

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
fi: Avaa valittu muistiinpano

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
fi: Avaa valittu muistiinpano uudessa ikkunassa

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
fi: Poista valittu muistiinpano

[ctx: shortcut window]
en: Note Window
fi: Muistiinpanoikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokata

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
fi: Kumoa viimeinen muokkaus

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
fi: Edellinen muokkaus uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
fi: Luo linkki valitun tekstin muistiinpanoon

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
fi: Muodossa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
fi: Vaihda lihavoitu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
fi: Vaihda kursivoitu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
fi: Vaihda yliviivattu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
fi: Vaihda korostus

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
fi: Vaihda kiinteä leveys

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
fi: Vaihda alleviivaus

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
fi: Suurenna fonttikokoa

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
fi: Pienennä fonttikokoa

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
fi: Ota luettelomerkit käyttöön/lisää sisennys valinnan mukaisesti

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
fi: Pienennä sisennystä/poista luettelomerkit nykyisellä rivillä

en: Take notes, link ideas, and stay organized
fi: Tee muistiinpanoja, linkitä ideoita ja pysy järjestelmällisenä

en: Note-taker
fi: Muision-haltija

en: notes;idea;link;organize;
fi: muistiinpanot;idea;linkki;järjestä;

en: Enable spellchecking
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus käyttöön

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
fi: Jos totta, kirjoitusvirheet on alleviivattu punaisella ja oikeinkirjoitusehdotukset näkyvät hiiren kakkospainikkeella.

en: Automatically create links when typing
fi: Luo linkit automaattisesti kirjoittaessasi

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat luoda linkin automaattisesti kun teksti vastaa muistiinpanon otsikkoa.

en: Create links for URLs in notes
fi: Päivitä linkit muistiinpanoissa

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
fi: Ota tämä vaihtoehto käyttöön luodaksesi linkkejä muistiinpanoissa oleville URL-osoitteille.

en: Enable WikiWord highlighting
fi: Ota WikiWord-korostus käyttöön

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat korostaa sanat, JotkaNäyttävätTältä. Sanan napsauttaminen luo samannimisen muistiinpanon.

en: Enable Auto bulleted lists
fi: Ota automaattisen numerointi käyttöön

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat numeroilla varustettujen luetteloiden olevan automaattisia, kun sijoitat - tai * rivin alkuun.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
fi: Ota käyttöön keskipainikkeen liitä -kuvake

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
fi: Ota asetus käyttöön, jos haluat pystyä napsauttamaan hiiren keskimmäisellä Gnote-kuvaketta ja liittää aikaleimatun sisällön Aloita tähän -muistiinpanoon.

en: Enable custom font
fi: Ota käyttöön mukautettu fontti

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
fi: Jos käytössä, mukautettujen fonttien nimeä käytetään fonttina muistiinpanoja näytettäessä. Muussa tapauksessa käytetään työpöydän oletusfonttia.

en: Custom Font Face
fi: Muokattu fontti

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
fi: Jos mukautettu fontti on käytössä, määritetyn fontin nimeä käytetään fonttina muistiinpanoja näytettäessä.

en: Enable global keybindings
fi: Ota käyttöön yleiset painikkeet

en: If true, the desktop-global keybindings set in /org/gnome/gnote/global-keybindings will be enabled, allowing for useful Gnote actions to be available from any application.
fi: Jos käytössä, yleinen näppäimistö, joka on asetettu hakemistoon /org/gnome/gnote/global-keybindings otetaan käyttöön, mikä mahdollistaa hyödyllisten Gnote-toimintojen saatavuuden mistä tahansa sovelluksesta.

en: Start Here Note
fi: Aloita muistiinpano tästä

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
fi: Muistiinpanon URI, jota tulisi pitää "Aloita tästä" -huomautuksena, joka on aina Gnote note -valikon alareunassa ja johon pääsee myös pikanäppäimellä.

en: Minimum number of notes to show in menu
fi: Valikossa näytettävien muistiinpanojen vähimmäismäärä

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
fi: Kokonaisluku, joka määrittää Gnote-valikossa näytettävien muistiinpanojen vähimmäismäärän.

en: List of pinned notes
fi: Luettelo kiinnitetyistä muistiinpanoista

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
fi: Valkoisilla tiloilla eroteltu URI-luettelo muistiinpanoille, joiden tulisi aina olla Gnote note -valikossa.

en: Is main window maximized
fi: Onko pääikkuna maksimoitu

en: If true, Gnote window will be maximized.
fi: Jos totta, Gnote-ikkuna maksimoidaan.

en: Saved height of Search window
fi: Hakuikkunan tallennettu korkeus

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
fi: Määrittää hakuikkunan pikselin korkeuden; tallennetaan Gnoteen poistuessa.

en: Saved width of Search window
fi: Hakuikkunan tallennettu leveys

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
fi: Määrittää hakuikkunan pikselileveyden; tallennetaan Gnoteen poistuessa.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
fi: Tallennettu jaetun hakuikkunan sijainti.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
fi: Määrittää jaetun hakuikkunan sijainnin pikseleinä; tallennetaan Gnoteen poistuessa.

en: Saved sorting of the Search window.
fi: Hakuikkunan tallennettu lajittelu.

en: Determines Search window initial sorting.
fi: Määrittää hakuikkunan oletus lajittelun.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
fi: FUSE-liitoksen aikakatkaisu (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
fi: Aika (millisekunteina) Gnoten pitäisi odottaa vastausta, kun käytät FUSE-synkronointia.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
fi: SSHFS-etäsynkronointikansio

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
fi: Polku SSH-palvelimelta Gnote-synkronointihakemistoon (valinnainen).

en: SSHFS Synchronization Server URL
fi: SSHFS-synkronoinnin palvelimen URL

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
fi: Gnote-synkronointihakemiston sisältävän SSH-palvelimen URL-osoite.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
fi: SSHFS-etäsynkronoinnin käyttäjänimi

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
fi: Käyttäjätunnus, jota käytetään muodostettaessa yhteyttä synkronointipalvelimeen SSH:n kautta.

en: SSHFS Synchronization Server Port
fi: SSHFS-synkronointipalvelimen portti

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
fi: Portti, jota käytetään muodostettaessa yhteyttä synkronointipalvelimeen SSH:n kautta.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
fi: Linkin päivittämisen käyttäytyminen kun muistiinpano nimetään uudelleen

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
fi: Kokonaislukuarvo ilmaisee, onko asetus tietyn linkin päivittämisen suorittamiselle päällä aina, kun muistiinpano nimetään uudelleen sen sijaan, että se pyytäisi lupaa käyttäjältä. Arvot yhdistetään sisäiseen luetteloon. 0 ilmaisee, että käyttäjä haluaa, että häneltä pyydetään lupaa, kun muistiinpano nimetään uudelleen, voi vaikuttaa muissa huomautuksissa oleviin linkkeihin. 1 ilmaisee, että linkit on poistettava automaattisesti. 2 ilmaisee, että linkin teksti on päivitettävä uuteen muistiinpanon nimeen, jotta se jatkaa linkittämistä uudelleen nimettyyn muistiinpanoon.

en: Enable closing notes with escape
fi: Ota käyttöön muistiinpanojen sulkeminen escape -näppäimellä

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
fi: Jos asetus on käytössä, avattu muistiinpano voidaan sulkea painamalla escape -näppäintä.

en: Use status icon, when started as an application
fi: Käytä tilakuvaketta, kun ohjelma käynnistetään

en: Deprecated, has no effect.
fi: Vanhentunut, ei vaikutusta.

en: Open notes in new window
fi: Avaa muistiinpanot uudessa ikkunassa

en: Open notes in new window instead of replacing active content of the same window
fi: Muistiinpanojen avaaminen uudessa ikkunassa saman ikkunan aktiivisen sisällön korvaamisen sijaan

en: Save note window size and autosize note window to it
fi: Tallenna muistiinpanoikkunan koko ja muuta muistiinpanoikkunan koko automaattisesti siihen

en: Saves note window size and automatically resizes main window to this size, when note is opened.
fi: Tallentaa muistiinpanoikkunan koon ja muuttaa pääikkunan koon automaattisesti tähän kokoon kun muistiinpano avataan.

en: Use client side window decorations
fi: Käytä ikkunoiden tehosteita

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
fi: Pitäisikö Gnoten piirtää ikkunan otsikkorivi tai jättää se ikkunan hallintaan. Mahdolliset arvot ovat "käytössä" piirtää niitä, "poistettu" jättää ne ikkunan hallintaan tai pilkulla erotettu luettelo työpöydän ympäristöissä, joissa Gnote pitäisi koristeita itse. Vaatii sovelluksen uudelleen käynnistyksen.

en: Show applet menu
fi: Näytä sovelmavalikko

en: Open Start Here
fi: Avaa, käynnistä tästä

en: Create a new Note
fi: Luo uusi muistiinpano

en: Open Search Dialog
fi: Avaa hakuikkuna

en: Open Recent Changes
fi: Avaa viimeisimmät muutokset

en: HTML Export Last Directory
fi: HTML-vienti viimeinen kansio

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
fi: Viimeisin hakemisto, johon muistiinpano vietiin käyttäen HTML-laajennusta.

en: HTML Export Linked Notes
fi: HTML-viedyt linkitetyt muistiinpanot

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
fi: Vie HTML-laajennuksella 'Vie linkitetyt muistiinpanot' -valintaruudun viimeinen asetus.

en: HTML Export All Linked Notes
fi: HTML vie kaikki linkitetyt muistiinpanot

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
fi: Vie kaikki HTML-liitetiedostoon. "Sisällytä kaikki muut linkitetyt huomautukset" -valintaruudun viimeinen asetus. Tätä asetusta käytetään yhdessä 'HTML Export Linked Notes' -asetuksen kanssa ja sen avulla määritetään, sisällytetäänkö kaikki muistiinpanot HTML-vientiin.

en: Synchronization Client ID
fi: Synkronoinnin asiakkaan ID

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
fi: Tämän on Gnote-asiakkaan yksilöivä tunniste, jota käytetään yhteydenpidossa synkronointipalvelimen kanssa.

en: Synchronization Local Server Path
fi: Synkronoinnin paikallisen palvelimen polku

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
fi: Synkronointipalvelimen polku käytettäessä tiedostojärjestelmän synkronointipalvelun lisäosaa.

en: Selected Synchronization Service Addin
fi: Valittu synkronointipalvelun lisäosa

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
fi: Yksilöivä tunniste määritetty synkronointipalvelun lisäosaan.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
fi: Huomautus synkronointi on ristiriidassa tallennetun käyttäytymisen kanssa

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
fi: Kokonaislukuarvo ilmaisee, onko asetus voimassa tietyn toiminnan suorittamiselle vaikka ristiriita havaitaan tai sen sijaan kehottaisi lupaa käyttäjältä. Arvot yhdistetään sisäiseen luetteloon. 0 ilmaisee, että käyttäjä haluaa saada kehotteen, kun ristiriita ilmenee, jotta hän voi käsitellä kunkin konfliktin tapauskohtaisesti.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
fi: Automaattinen aikakatkaisu synkronoinnin tausta-ajoon

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
fi: Kokonaislukuarvo ilmaisee, kuinka usein muistiinpanot synkronoidaan taustalla (kun synkronointi on määritetty). Jos arvo on pienempi kuin 1, automaattinen synkronointi on poistettu käytöstä. Pienin hyväksyttävä arvo on 5. Arvo on minuutteina.

en: Online directory URI
fi: Verkko-kansion URI

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
fi: Verkossa olevan kansion osoite, johon muistiinpanot synkronoidaan.

en: Accept SSL Certificates
fi: Hyväksy SSL-varmenteet

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
fi: Käytä wdfs-vaihtoehtoa "-ac" ssl-varmenteiden hyväksymiseen kysymättä käyttäjältä.

en: Share URL
fi: Jaa URL

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
fi: WebDAV -jakamisen URL-osoite, johon muistiinpanot synkronoidaan.

en: Share username
fi: Jaa käyttäjänimi

en: Username to access WebDAV share.
fi: Käyttäjätunnus WebDAV -yhteyden käyttämiseen.

en: Timestamp format
fi: Aikaleiman muoto

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
fi: Päivämäärän muoto jota käytetään aikaleimassa. Tämä noudattaa strftime(3) muotoa.

en: Time between checks
fi: Aika tarkistusten välillä

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
fi: Tarkistusten aikaväli (sekunteina). Min arvo on 5.

en: _New Note
fi: Uusi merkintä

en: New _Window
fi: Uusi ikkuna

en: _Preferences
fi: Asetukset

en: _Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _Help
fi: Apua

en: _About Gnote
fi: Tietoja Gnotesta

en: Failed to load plugin information!
fi: Lisäosien lataaminen epäonnistui!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
fi: Yhteensopimaton lisäosa %s: arvioitu %s, saatu %s

en: Note plugin info %s already present
fi: Huomaa, että lisäosat %s ovat jo olemassa

en: %s does not implement %s
fi: %s ei toteuta %s

en: Note plugin %s already present
fi: Huomaa, että lisäosa %s on jo olemassa

en: Note plugin info %s is absent
fi: Huomaa, että lisäosan tiedot %s puuttuu

en: Note plugin %s is absent
fi: Huomaa lisäosa %s puuttuu

en: Failed to find module %s for addin %s
fi: Lisäosan %s moduulia %s ei löytynyt

en: Failed to load addin info for %s: %s
fi: Lisäosan tietojen lataaminen epäonnistui %s: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
fi: Yritetään käynnistää lisäosia kun ne ovat jo ladattu

en: Backlinks
fi: Käänteisiä

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
fi: Katso, mitä muistiinpanoja linkissä on parhaillaan tarkasteltavana.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
fi: Hubert Figuiere ja Tomboy Project

en: What links here?
fi: Mitä linkkejä täällä?

en: (none)
fi: (mitään)

en: _Back
fi: Paluu

en: Bugzilla Links
fi: Bugzilla Linkit

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
fi: Voit vetää Bugzilla URL-osoitteen selaimestasi suoraan Gnote-muistiinpanoon. Vian numero lisätään linkkiin, jonka vieressä on pieni vikakuvake.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
fi: Hubert Figuiere ja Tomboy Projekti

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
fi: Voit käyttää mitä tahansa bugzillaa vain vetämällä linkkejä muistiinpanoihin. Jos haluat erikoiskuvakkeen tietyille isännille, lisää ne tähän.

en: Host Name
fi: Isäntänimi

en: Icon
fi: Kuvake

en: Select an icon...
fi: Valitse kuvake...

note: Extra Widget
en: _Host name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Host name invalid
fi: Palvelimen nimi ei kelpaa

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
fi: Sinun on määritettävä kelvollinen Bugzilla-isäntänimi, jota käytetään tämän kuvakkeen kanssa.

en: Error saving icon
fi: Virhe kuvakkeen tallennuksessa

en: Could not save the icon file.
fi: Ei voitu tallentaa kuvakkeen tiedostoa.

en: Really remove this icon?
fi: Poistatko tämän kuvakkeen todella?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
fi: Jos poistat kuvakkeen, se katoaa pysyvästi.

en: Error removing icon %s: %s
fi: Virhe kuvakkeen poistossa %s: %s

en: Export to Getting Things GNOME
fi: Vie kohteisiin GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
fi: Vie yksittäisiä muistiinpanoja gnome -tehtäviin

en: GTG XML loaded, but interface not found
fi: GTG XML ladattu, mutta käyttöliittymää ei löydy

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
fi: GTG-liittymän luominen epäonnistui XML:stä: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
fi: D-Bus-välityspalvelimen luominen GTG:lle epäonnistui

en: Failed to call GTG: %s
fi: GTG:tä ei voitu kutsua: %s

en: Export to HTML
fi: Tuo HTML

en: Exports individual notes to HTML.
fi: Vie yksittäisiä muistiinpanoja HTML-muotoon.

en: Destination for HTML Export
fi: HTML-viennin kohde

en: Export linked notes
fi: Vie linkitetyt muistiinpanot

en: Include all other linked notes
fi: Sisällytä kaikki muut linkitetyt muistiinpanot

en: Export to HTML…
fi: Vie HTML muotoon...

en: Could not open exported note in a web browser: %s
fi: Vietyä muistiinpanoa ei voitu avata selaimessa: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
fi: Muistiinpanosi vietiin "%1".

en: Note exported successfully
fi: Muistiinpano viety onnistuneesti

en: Could not export: %s
fi: Ei voitu viedä: %s

en: Could not save the file "%1"
fi: Ei voitu tallentaa "%1"

en: _Folder Path:
fi: Kansion polku:

en: Select Synchronization Folder...
fi: Valitse synkronointikansio...

en: Folder path field is empty.
fi: Kansion polkun kenttä on tyhjä.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
fi: Määritettyä kansion polkua ei ole, eikä Gnote voinut luoda sitä.

en: Local Folder
fi: Paikallinen kansio

en: Local Directory Sync Service Plugin
fi: Paikallisen hakemiston synkronointipalvelun lisäosa

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
fi: Synkronoi Gnote muistiinpanot paikallisen tiedostojärjestelmän polkuun

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
fi: Aurimas Černius ja Tomboy projekti

en: Fixed Width
fi: Kiinteä leveys

en: Adds fixed-width font style.
fi: Lisää leveydeltään kiinteä fonttityyli.

en: Fixed Wid_th
fi: Kiinteä leveys

en: Online Directory Sync Service Plugin
fi: Verkko -kansion synkronointipalvelun apuohjelma

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
fi: Gnote-muistiinpanojen synkronoiminen verkko -kansioon

en: Failed to mount the folder
fi: Kansion käyttöönotto epäonnistui

en: Folder _URI:
fi: Kansion polku:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
fi: Esimerkki: google-drive://name.surname@gmail.com/notes

en: Please, register your account in Online Accounts
fi: Rekisteröi tunnuksesi verkko-tilin kautta

en: The URI is empty
fi: URI osoite on tyhjä

en: URI field is empty.
fi: Verkko-osoitekenttä on tyhjä.

en: Failure writing test file
fi: Testitiedoston kirjoittaminen epäonnistui

en: Failure when checking test file contents
fi: Virhe tarkistettaessa testitiedoston sisältöä

en: Failure when trying to remove test file
fi: Virhe yritettäessä poistaa testitiedostoa

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Online Folder
fi: Verkko-osoitteen kansio

en: Insert Timestamp
fi: Lisää aikaleima

en: Inserts current date and time at the cursor position.
fi: Lisää nykyinen päivämäärä ja kellonaika kohdistimen sijaintiin.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
fi: Valitse jokin ennalta määritetyistä muodoista tai käytä omaa muotoasi.

en: Use _Selected Format
fi: Käytä valittua muotoa

en: _Use Custom Format
fi: Käytä mukautettua muotoa

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
fi: NoteDirectoryWatcher: Päivitys keskeytetty, virhe lukemassa %s: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
fi: NoteDirectoryWatcher: Virhe luettaessa muistiinpanon otsikkoa kohteesta %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Unknown error creating note from %s
fi: NoteDirectoryWatcher: Tuntematon virhe luotaessa muistiinpanoa kohteesta %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
fi: NoteDirectoryWatcher: Virhe luotaessa muistiinpanoa kohteesta %s: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
fi: NoteDirectoryWatcher: Päivitys keskeytetty, virhe jäsennetään %s: %s

en: Note Directory Watcher
fi: Muistiinpanon hakemiston katsoja

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
fi: Katso, miten Gnote-hakemistoon tulee muutoksia muistiinpanoihin.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
fi: Aurimas Černius ja Tomboy alkuperäiset julkaisijat

en: _Directory check interval:
fi: Hakemiston tarkistusväli:

en: Today: Template
fi: Tänään: Malli

en: Today:
fi: Tänään

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
fi: NoteOfTheDay ei voinut luoda kohdetta %s: %s

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Appointments
fi: Tapaamiset

en: Note of the Day
fi: Päivän muistiinpano

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
fi: Luo automaattisesti "Tänään" -merkinnän päivittäisten ajatusten tekemiseksi

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
fi: Debarshi Ray ja Tomboy projekti

en: _Open Today: Template
fi: Avaa päivän: Lämpötila

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
fi: Muuta <span weight="bold">Tänään: Malli</span> muistiinpano, jos haluat mukauttaa tekstiä, joka uusilla Tänään-muistiinpanoilla on.

en: Printing Support
fi: Tulostustuki

en: Allows you to print a note.
fi: Voit tulostaa muistiinpanon.

en: Print…
fi: Tulosta...

en: Error printing note
fi: Muistiinpanon tulostusvirhe

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
fi: Sivu %1 / %2

en: Read Only
fi: Vain lukutila

en: Mark certain notes as read only
fi: Tiettyjen muistiinpanojen merkitseminen vain lukutilaan

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
fi: Aurimas Černius, Debarshi Ray ja Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
fi: Korvaa otsikko

en: Replace title with selection.
fi: Korvaa otsikko valinnalla.

en: Special Notes
fi: Erityiset muistiinpanot

en: Show special notes, that are otherwise hidden
fi: Näytä erikoismuistiinpanot, jotka on muuten piilotettu

en: Show Statistics
fi: Näytä tilastot

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Show various statistics about notes.
fi: Näytä muistiinpanoja koskevat eri tilastot.

en: Total Notes:
fi: Muistiinpanoja yhteensä:

en: Total Notebooks:
fi: Muistikirjat yhteensä:

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
fi[0]: %1 muistiinpano
fi[1]: %1 muistiinpanot

en: Sticky Notes Importer
fi: Sticky Notes tuontityökalu

en: Import your notes from the Sticky Notes applet.
fi: Tuo muistiinpanot Sticky Notes -sovelluksesta.

en: Import from Sticky Notes
fi: Tuo Sticky Notes -sovelluksesta

en: No Sticky Notes found
fi: Sticky Notes ei löydy

note: %1 is a the file name
en: No suitable Sticky Notes file was found at "%1".
fi: Sopivaa Sticky Notes -tiedostoa ei löytynyt "%1".

en: Sticky Notes import completed
fi: Sticky Notes tuonti valmis

note: here %1 is the number of notes imported, %2 the total number of notes.
en: <b>%1</b> of <b>%2</b> Sticky Notes were successfully imported.
fi: <b>%1%</b> / <b>%2%</b> Sticky Notes tuotiin onnistuneesti.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Table of Contents
fi: Sisällys luettelo

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
fi: Selaa pitkiä jäsenneltyjä muistiinpanoja. Aseta muistiinpanoon osikko ja alaotsikot, sisällysluettelo näkyy valikossa.

en: Heading 1
fi: Otsake 1

en: Heading 2
fi: Otsake 2

en: Table of Contents Help
fi: Sisällysluettelon ohje

note: no toc items, and no action entries = empty menu
en: (empty table of contents)
fi: (tyhjä sisällysluettelo)

note: namespace
en: TODO
fi: TEHTÄVÄÄ

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
fi: Korosta muistiinpanoissa KORJAA MINUT-, TEHTÄVÄÄ- ja XXX-osuudet.

en: Aurimas Černius, Romain Tartière
fi: Aurimas Černius ja Romain Tartière

en: Tomboy Importer
fi: Tomboy tuontityökalu

en: Import your notes from Tomboy.
fi: Tuo muistiinpanosi Tomboylta.

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Adds ability to underline text.
fi: Lisää mahdollisuus alleviivata tekstiä.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
fi: Hubert Figuière ja Tomboy projekti

en: _Underline
fi: Alleviivaus

en: _URL:
fi: URL:

en: User_name:
fi: Käyttäjä_nimi:

en: _Password:
fi: Salasana:

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
fi: Virhe muodostettaessa yhteyttä palvelimeen. Tämä voi johtua väärän käyttäjänimen ja/tai salasanan käyttämisestä.

en: URL, username, or password field is empty.
fi: URL-, käyttäjänimi- tai salasanakenttä on tyhjä.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
fi: Kokoonpanon tallentaminen GNOME-avaimilla epäonnistui seuraavalla viestillä:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
fi: WebDav synkronointipalvelun lisäosa

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
fi: Synkronoi Gnote-muistiinpanot WebDAV -verkko-osoitteeseen.

en: Remote call to %s failed
fi: Etäkutsu kohteeseen %s epäonnistui

en: Exception thrown when creating note: %s
fi: Muistiinpanoa luotaessa tapahtui poikkeus: %s

en: Gnote is already running.  Exiting...
fi: Gnote on jo käynnissä. Poistuminen ...

en: Failed to get shortcuts window!
fi: Pikanäppäinten ikkuna ei avaudu!

en: and Tomboy original authors.
fi: ja Tomboyn alkuperäiset tekijät.

en: Copyright © 2010-2020 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
fi: Copyright © 2010-2012 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 Tomboy original authors.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
fi: Yksinkertainen ja helppokäyttöinen muistiinpanojen työpöytäsovellus.

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Run Gnote in background.
fi: Suorita Gnote taustalla.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
fi: Käytä hakua Gnote GNOME-liittymällä.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
fi: Määritä kansion polku, jossa muistiinpanot asuvat.

en: path
fi: polku

en: Open the search all notes window with the search text.
fi: Avaa hakuikkuna kaikista muistiinpanoista hakutekstin avulla.

en: text
fi: teksti

en: Print version information.
fi: Tulosta versiotiedot.

en: Create and display a new note, with a optional title.
fi: Luo ja näytä uusi muistiinpano, jossa on valinnainen otsikko.

en: title
fi: otsikko

en: Display the existing note matching title.
fi: Näytä aiemmin luotu vastaava muistiinpanon otsikko.

en: title/url
fi: otsikko/url

en: Display the 'Start Here' note.
fi: Näytä 'Aloita tästä' -huomautus.

en: Search and highlight text in the opened note.
fi: Etsi ja korosta avatun muistiinpanon tekstiä.

en: A note taking application
fi: Muistiinpanojen sovellus

en: Gnote options at launch
fi: Gnote käynnistyksen vaihtoehdot

en: Could not connect to remote instance.
fi: Etäyhteyden muodostaminen epäonnistui.

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
fi: Versio %1

note: TRANSLATORS: the first %s is icon name, %d is for size, last %s is error description
en: Failed to load icon (%s, %d): %s
fi: Kuvakkeen lataus epäonnistui (%s, %d): %s

en: Plugin is disposing already
fi: Lisäosa on jo olemassa

en: Window is not embedded
fi: Ikkunaa ei ole upotettu

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
fi: Poikkeus tallennettaessa muistiinpanoa: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
fi: Muistiinpanon muodon päivittäminen epäonnistui: %s

en: Filesystem error: %s
fi: Tiedostojärjestelmän virhe: %s

en: Create Notebook
fi: Luo muistikirja

en: N_otebook name:
fi: Mustikijan nimi:

en: Name already taken
fi: Nimi on jo varattuna

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
fi: Luo

en: New Note_book...
fi: Uusi muistikirja...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
fi: %1 Muistikirjan malli

en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

en: Really delete this notebook?
fi: Poistatko todella tämän muistikirjan?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
fi: Tähän muistikirjaan kuuluvia muistiinpanoja ei poisteta, mutta niitä ei enää liitetä tähän muistikirjaan. Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: No notebook
fi: Ei muistikirjaa

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the notebook name
en: New "%1" Note
fi: Uusi "%1" muistiinpano

en: Notebook
fi: Muistikirja

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
fi: Uusi muistikirja...

en: All
fi: Kaikki

en: Unfiled
fi: Arkistoimattomat

[ctx: notebook]
en: Important
fi: Tärkeää

en: Active
fi: Aktiivinen

en: </list> tag mismatch
fi: </list> tunnisteiden epäsuhta

en: Exception: %s
fi: Poikkeus: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
fi: Poistatko todella "%1"?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
fi[0]: Poistatko todella muistiinpanoon %1?
fi[1]: Poistatko todella muistiinpanot %1?

en: If you delete a note it is permanently lost.
fi: Jos poistat muistiinpanon, se katoaa pysyvästi.

en: Error saving note data.
fi: Virhe tallennettaessa tietoja.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
fi: Virhe tallennettaessa muistiinpanoja. Tarkista, että levytilaa on riittävästi, sinulla on asianmukaiset oikeudet ~/.local/share/gnote. Virheen tiedot löytyvät tiedostosta ~/.gnote.log.

en: Error while saving: %s
fi: Virhe tallennettaessa: %s

en: Setting text content for closed notes not supported
fi: Suljettujen muistiinpanojen tekstisisällön asettamista ei tueta

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
fi: Uusi muistiinpanomalli

en: Describe your new note here.
fi: Kuvaile uutta viestiäsi täällä.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
fi: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Aloita tästä
    
    <bold>Tervetuloa Gnoteen!</bold>
    
    Käytä "Aloita tästä" muistiinpanot, järjestä ideoita ja ajatuksia.
    
    Voit luoda uusia muistiinpanoja ja ideoita valitsemalla "Luo uusi muistiinpano" gnome-paneelin Gnote-valikosta. Muistiinpanot tallennetaan automaattisesti.
    
    Järjestä luomasi muistiinpanot yhteen linkittämällä toisiinsa liittyvät muistiinpanot ja ideat!
    
    Olemme luoneet muistiinpanon nimeltä <link:internal>käyttäen linkkejä Gnotessa</link:internal>.  Huomaa, miten joka kerta kun kirjoitamme<link:internal>Linkkien käyttäminen Gnotessa</link:internal> se automaattisesti saa alleviivauksen?  Napsauta linkkiä ja muistiinpano aukeaa.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
fi: <note-content>Linkkien käyttäminen Gnotessa
    
    Gnoten muistiinpanot voidaan linkittää yhteen korostamalla muistiinpanon tekstiä ja napsauttamalla<bold>Linkki</bold> nappulaa työkalujen valikossa.  Näin luodaan uusi muistiinpano ja alleviivataan myös otsikko nykyisessä.
    
    Muistiinpanon otsikon muuttaminen päivittää muissakin muistiinpanoissa olevat linkit. Tämä estää rikkinäisten linkkien esiintymisen kun muistiinpano nimetään uudelleen.
    
    Jos kirjoitat nykyiseen muistiinpanoon toisen muistiinpanon nimen se linkitetään automaattisesti.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
fi: Aloita tästä

en: Using Links in Gnote
fi: Linkkien käyttäminen Gnotessa

en: Error creating start notes: %s
fi: Avauksessa virhe luotaessa muistiinpanoja: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
fi: Virhe jäsennetettäessä muistiinpanon XML-koodia, ohitetaan "%s": %s

en: Rename Note Links?
fi: Nimeä muistiinpanojen linkit uudelleen?

en: _Don't Rename Links
fi: Älä nimeä linkkejä uudelleen

en: _Rename Links
fi: Nimeä linkit uudelleen

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: Always show this _window
fi: Näytä aina tässä ikkunassa

en: Alwa_ys rename links
fi: Linkit nimetään uudelleen aina

en: Never rename _links
fi: Linkkejä ei nimetä uudelleen koskaan

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
fi: Muiden muistiinpanojen linkkien nimeäminen "<span underline="single">%1</span>" kohde"<span underline="single">%2</span>"?
    
    Jos et nimeä linkkejä uudelleen, ne eivät enää linkitä mihinkään.

en: Rename Links
fi: Nimeä uudelleen linkit

en: Note Title
fi: Muistiinpanon otsikko

en: Ad_vanced
fi: Lisävalinnat

en: _Undo
fi: Kumoa

en: _Redo
fi: Toista

en: _Link to New Note
fi: Linkki uuteen muistiinpanoon

[ctx: NoteActions]
en: _Important
fi: Tärkeää

en: _Delete…
fi: Poista...

en: Set properties of text
fi: Määritä asetukset tekstille

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
fi: Tämä on malli muistiinpano. Se määrittää tavallisten muistiinpanojen oletussisällön, eikä se näy muistiinpanojen valikossa tai hakuikkunassa.

en: Convert to regular note
fi: Muunna tavalliseksi muistiinpanoksi

en: Save Si_ze
fi: Tallenna koko

en: Save Se_lection
fi: Tallenna valinta

en: Save _Title
fi: Tallenna otsikko

en: Cannot create note
fi: Muistiinpanoa ei voi luoda

en: _Bold
fi: Vahvennettu

en: _Italic
fi: Kursivoitu

en: _Strikeout
fi: Yliviivattu

en: _Highlight
fi: Korostus

en: _Normal
fi: Normaali

en: S_mall
fi: Pieni

en: _Large
fi: Suuri

en: Hu_ge
fi: Valtava

en: ⦁ Bullets
fi: ⦁ Kuulat

en: → Increase indent
fi: → Lisää sisennys

en: ← Decrease indent
fi: ← Pienennä sisennystä

en: Gnote Preferences
fi: Gnote asetukset

en: General
fi: Yleinen

en: Links
fi: Linkit

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Plugins
fi: Laajennukset

en: Plugin %s is absent
fi: Lisäosa %s puuttuu

note: Open in new window
en: Always _open notes in new window
fi: Näytä aina muistiinpano uudessa ikkunassa

en: _Spell check while typing
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus kirjoitettaessa

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
fi: Kirjoitusvirheet alleviivataan punaisella ja pikavalikossa näkyvät oikeat ehdotukset.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
fi: Ota käyttöön automaattinen luettelo

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
fi: Aloita uusi luettelomerkeillä varustettu luettelo aloittamalla uusi rivi merkillä "-".

en: Use custom _font
fi: Käytä muokattua _fonttia

en: When renaming a linked note:
fi: Kun nimeät linkitetyn muistiinpanon uudelleen:

en: Ask me what to do
fi: Kysy mitä tehdä

en: Never rename links
fi: Älä nimeä linkkejä uudelleen

en: Always rename links
fi: Nimeä linkit uudelleen aina

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
fi: Uuden muistiinpanomallin avulla voit määrittää tekstin, jota käytetään uutta muistiinpanoa luotaessa.

en: Open New Note Template
fi: Avaa uusi muistiinpanomalli

note: internal links
en: _Automatically link to notes
fi: Linkki automaattisesti muistiinpanoihin

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat luoda linkin kun teksti vastaa muistiinpanon otsikkoa.

note: URLs
en: Create links for _URLs
fi: Linkkien luominen verkko-osoitteita varten

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat luoda linkkejä verkko-osoitteille. Klikkaamalla verkkoon sopiva ohjelma avautuu.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
fi: Korosta_WikiWords

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
fi: Ota asetus käyttöön, jos haluat korostaa sanoja <b>KutenTässäNäkyy</b>. Sanan napsauttaminen luo samannimisen muistiinpanon.

en: Ser_vice:
fi: Palvelu:

en: Not configurable
fi: Ei määritettävissä

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
fi: Automaattinen synkronoinnin tausta-ajoon aikakatkaisu (minuuttia)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
fi: Lisäasetukset...

en: The following plugins are installed:
fi: Seuraavat lisäosat on asennettu:

note: TODO: In a future version, add in an "Install Add-ins..." button TODO: In a future version, add in a "Repositories..." button
en: _Enable
fi: Käyttöön

en: _Disable
fi: Poista

en: Not Implemented
fi: Ei toteutettu

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
fi: %1 Asetukset

en: Choose Note Font
fi: Valitse muistiinpanon fontti

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
fi: Muut synkronoitavat valinnat

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
fi: Kun paikallisen muistiinpanon ja määritetyn synkronointipalvelimen muistiinpanon välillä havaitaan ristiriitaa:

note: label.Xalign = 0;
en: Always ask me what to do
fi: Aina kysy mitä tehdään

en: Rename my local note
fi: Nimeä paikallinen muistiinpanoni uudelleen

en: Replace my local note with the server's update
fi: Korvaa paikallinen muistiinpano palvelimen versiolla

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
fi: Synkronointiasetusten tyhjentäminen ei ole suositeltavaa. Saatat joutua synkronoimaan kaikki muistiinpanot uudelleen, kun tallennat uudet asetukset.

en: Resetting Synchronization Settings
fi: Synkronointiasetusten palauttaminen

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
fi: Olet poistanut määritetyn synkronointipalvelun käytöstä. Synkronointiasetukset tyhjennetään. Saatat joutua synkronoimaan kaikki muistiinpanot uudelleen, kun tallennat uudet asetukset.

en: Connection successful
fi: Yhteys onnistui

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
fi: Gnote on valmis synkronoimaan muistiinpanosi. Haluatko synkronoida ne nyt?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
fi: Tarkista tietosi ja yritä uudelleen. Lokitiedosto %1 saattaa sisältää lisätietoja virheestä.

en: Error connecting
fi: Virhe yhteydessä

en: Version:
fi: Versio:

en: Author:
fi: Julkaisija:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: All Notes
fi: Kaikki muistiinpanot

en: Create New Note
fi: Luo uusi muistiinpano

en: Search
fi: Etsi

en: Find _Next
fi: Etsi seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi edellinen

en: Expected widget to be a sub-menu!
fi: Oletettu sovelman alivalikko!

en: No configured actions
fi: Ei määritettyjä toimintoja

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
fi: D-Bus-liittymän lataaminen epäonnistui: %s: %s

en: _Open
fi: Avaa

en: Open In New _Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: _Delete
fi: Poista

en: Re_name...
fi: Nimeä...

en: Notebooks
fi: Muistikirjat

en: Note
fi: Merkintä

en: Modified
fi: Muutettu

en: Notes
fi: Merkinnät

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
fi: Muistikirjasta ei löytynyt tuloksia.
    Klikkaa tästä etsiäksesi kaikista muistiinpanoista.

en: Click here to search across all notebooks
fi: Klikkaa tästä, jos haluat etsiä kaikista muistikirjoista

en: Matches
fi: Osumat

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
fi: Otsikko osuma

en: %1 match | %1 matches
fi[0]: %1 osuma
fi[1]: %1% osumat

en: _New
fi: Uusi

en: _Open Template Note
fi: Avaa malli merkintä

en: _New...
fi: Uusi...

en: Failed to parse setting %s (Value: %s):
fi: Asetuksen %s jäsentäminen epäonnistui (arvo: %s):

en: Expected format 'column:order'
fi: Odotettu muoto 'column:order'

en: Unrecognized column %s
fi: Tunnistamaton sarake %s

en: Unrecognized order %s
fi: Tuntematon tilaus %s

en: Name
fi: Nimi

en: Version
fi: Versio

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
fi: Muodossa

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
fi: Integrointi työpöydälle

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
fi: Työkalut

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Error loading %s
fi: Virhe ladatessa %s

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
fi: Virhe haettaessa symbolia dynamic_module_instanciate: %s

en: XML error: %s
fi: XML virhe: %s

en: unknown parse error
fi: tuntematon jäsennysvirhe

en: %1 failed
fi: %1 epäonnistui

en: NULL stylesheet, please fill a bug
fi: NULL-tyylisivu, täytä vikailmoitus

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
fi: Poikkeus palvelimen puhdistuksen aikana. Palvelimen eheys on OK, mutta saattaa olla joitakin ylimääräisiä tiedostoja kellumassa. Tässä virhe: %s

en: Error updating lock: %s
fi: Virhe lukituksen päivityksessä: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
fi: Virhe vanhan synkronoinnin lukituksen poistamisessa "%s": %s

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and %1 correctly installed and configured
fi: Tätä synkronoinnin apuohjelmaa ei tueta tietokoneessasi. Varmista, että FUSE ja %1 on asennettu oikein ja määritetty oikein

en: Could not read testfile.
fi: Testitiedostoa ei voitu lukea.

en: Write test failed.
fi: Kirjoitustesti epäonnistui.

en: Timeout connecting to server.
fi: Palvelimen aikakatkaisu.

en: Error connecting to server.
fi: Virhe muodostettaessa yhteyttä palvelimeen.

en: FUSE could not be enabled.
fi: FUSE ei voitu ottaa käyttöön.

en: An error occurred while connecting to the specified server
fi: Yhdistettäessä määritettyyn palvelimeen tapahtui virhe

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
fi: Peruuttamaton last-sync-date elementissä %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
fi: Peruuttamaton last-sync-rev elementissä %s

en: Note Conflict
fi: Huomaa ristiriita

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
fi:  (vanha)

en: Rename local note:
fi: Nimeä paikallinen muistiinpano uudelleen:

en: Update links in referencing notes
fi: Päivitä linkit muistiinpanoissa

en: Overwrite local note
fi: Ylikirjoita paikallinen muistiinpano

en: Always perform this action
fi: Suorita aina tämä toiminto

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
fi: Ristiriita havaittu

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
fi: Kohteen "%1" palvelinversio on ristiriidassa paikallisen muistiinpanon kanssa. Mitä haluat tehdä paikalliselle muistiinpanolle?

note: Expander containing TreeView
en: Details
fi: Tiedot

en: Status
fi: Tila

en: Acquiring sync lock...
fi: Haetaan synkronointilukitusta...

en: Committing changes...
fi: Tehdään muutokset...

en: Synchronizing Notes
fi: Synkronoidaan muistiinpanot

en: Synchronizing your notes...
fi: Synkronoidaan sinun muistiinpanot...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
fi: Tämä voi kestää jonkin aikaa, nojaa taakse ja rentoudu!

en: Connecting to the server...
fi: Yhdistää palvelimeen...

en: Deleting notes off of the server...
fi: Muistiinpanojen poistaminen palvelimelta...

en: Downloading new/updated notes...
fi: Ladataan uusia/päivitettyjä muistiinpanoja...

en: Server Locked
fi: Palvelin lukittu

en: Server is locked
fi: Palvelin on lukittu

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
fi: Toinen muista tietokoneistasi synkronoi parhaillaan. Odota 2 minuuttia ja yritä uudelleen.

en: Preparing to download updates from server...
fi: Valmistellaan päivitysten lataamista palvelimesta...

en: Preparing to upload updates to server...
fi: Valmistellaan päivitysten lataamista palvelimeen...

en: Uploading notes to server...
fi: Ladataan muistiinpanoja palvelimeen...

en: Synchronization Failed
fi: Synkronointi epäonnistui

en: Failed to synchronize
fi: Synkronointi epäonnistui

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
fi: Muistiinpanojen synkronointi ei onnistu. Tarkista alla olevat tiedot ja yritä uudelleen.

en: Synchronization Complete
fi: Synkronointi valmis

en: Synchronization is complete
fi: Synkronointi on valmiina

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
fi[0]: %1 muistiinpano päivitetty.
fi[1]: %1 muistiinpanot päivitetty.

en: Your notes are now up to date.
fi: Sinun muistiinpanot ovat ajantasalla.

en: Synchronization Canceled
fi: Synkronointi peruutettu

en: Synchronization was canceled
fi: Synkronointi on peruutettu

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
fi: Sinä peruutit synkronoinnin. Voit sulkea ikkunan nyt.

en: Synchronization Not Configured
fi: Synkronointi ei määritelty

en: Synchronization is not configured
fi: Synkronointia ei ole määritelty

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
fi: Määritä sykronointi asetukset ikkunassa.

en: Synchronization Service Error
fi: Synkronoinnin palvelun virhe

en: Service error
fi: Palvelun virhe

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
fi: Virhe muodostettaessa yhteyttä synkronointipalveluun. Yritä uudelleen.

en: Deleted locally
fi: Poistettu paikallisesti

en: Deleted from server
fi: Poistettu palvelimelta

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Added
fi: Lisätty

en: Uploaded changes to server
fi: Lähetetty muutokset palvelimeen

en: Uploaded new note to server
fi: Lähetetty uusi muistiinpano palvelimeen

en: Synchronize Notes
fi: Synkronoi muistiinpanot

en: Report a bug. Cast failed: %s
fi: Ilmoita virheestä. Cast epäonnistui: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
fi: Virhe puhdistettaessa lisäosaa synkronoinnin jälkeen: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
fi: Poikkeus SyncServer-palvelinta luotaessa: %s

en: Synchronization failed with the following Glib exception: %s
fi: Synkronointi epäonnistui seuraavan Glib-poikkeuksen kanssa: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
fi: Synkronointi epäonnistui seuraavalla poikkeuksella: %s

en: Could not enable FUSE
fi: FUSE ei voitu ottaa käyttöön

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
fi: FUSE-moduulia ei voitu ladata. Tarkista, että se on asennettu oikein ja yritä uudelleen.

en: Enable FUSE?
fi: FUSE käyttöön?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
fi: Valitsemasi synkronointi edellyttää FUSE-moduulin lataamista.
    
    Jotta et saa tätä kehotetta tulevaisuudessa, lataa FUSE käynnistyksen yhteydessä.  Lisää "modprobe fuse" /etc/init.d/boot.local tai "fuse" /etc/modules.

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
fi: Gnote-käsikirjaa ei löytynyt. Varmista, että asennus on suoritettu onnistuneesti.

en: Help not found
fi: Ohjetta ei löydy

en: Cannot open location
fi: Sijainti ei aukea

en: No Date
fi: Ei päivämäärää

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
fi: Tänään, %1

en: Today
fi: Tänään

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
fi: Eilen, %1

en: Yesterday
fi: Eilen

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
fi: Huomenna, %1

en: Tomorrow
fi: Huomenna

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
fi: (Nimetön %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
fi: Otsikkolla <b>%1</b> on jo muistiinpano. Valitse tälle muistiinpanolle toinen nimi, ennen kuin jatkat.

en: Note title taken
fi: Muistiinpanon otsikko otettu

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: _Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: _Open Link
fi: Avaa linkki
