gnote - en to ie translation catalogue (300 entries)

en: A simple note-taking application
ie: Un simplic application por notar

en: Note-taker
ie: Programma de notar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
ie: notes;idé;ligar;organisar;

en: Enable spellchecking
ie: Controlar li ortografie

en: Deprecated
ie: Obsolet

en: Accept SSL Certificates
ie: Acceptar certificates SSL

en: Share URL
ie: URL del partite

en: Timestamp format
ie: Formate de témpor

en: Time between checks
ie: Controlar chascun

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
ie: Fenestre principal

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ie: Monstrar auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
ie: Aperter li menú Actiones

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
ie: Celar li panel de sercha

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ie: Cluder li fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ie: Ear al sequent carte

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ie: Ear al precedent carte

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
ie: Panel de sercha

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
ie: Monstrar li panel de sercha

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
ie: Sequent correspondentie

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
ie: Precedent correspondentie

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
ie: Liste de notes

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
ie: Crear un nov note

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
ie: Aperter li selectet note

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
ie: Aperter li selectet note in nov fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
ie: Remover li selectet note

[ctx: shortcut window]
en: Note Window
ie: Fenestre de note

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
ie: Aperter li menú Actiones de note

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ie: Redaction

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
ie: Defar li ultim modification

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
ie: Refar li ultim modification

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
ie: Crear un ligament a un note ex li selectet textu

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
ie: Formatar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
ie: Grass

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
ie: Italic

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
ie: Trastrecat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
ie: Marcat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
ie: Sublineat

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
ie: Incrementar li grandore de textu

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
ie: Decrementar li grandore de textu

en: _New Note
ie: _Crear un note

en: New _Window
ie: Nov _fenestre

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About Gnote
ie: _Pri Gnote

en: Failed to load plugin information!
ie: Ne successat cargar information pri li plugin!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
ie: Íncompatibil plugin %s: expectat %s, obtenet %s

en: Note plugin info %s already present
ie: Info por plugin de notes %s ja existe

en: %s does not implement %s
ie: %s ne implementa %s

en: Note plugin %s already present
ie: Plugin de notes %s ha existe

en: Note plugin info %s is absent
ie: Info por plugin de notes %s manca

en: Note plugin %s is absent
ie: Plugin de notes %s manca

en: Backlinks
ie: Retro-ligamentes

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
ie: Vider li notes quel liga al actual.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
ie: Hubert Figuiere e Project Tomboy

en: What links here?
ie: Quo liga a ci?

en: (none)
ie: (null)

en: _Back
ie: _Retro

en: Bugzilla Links
ie: Ligamentes a Bugzilla

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
ie: Hubert Figuiere e li projecte Tomboy

en: Host Name
ie: Nómine de host

en: Icon
ie: Icone

en: _Add
ie: _Adjunter

en: _Remove
ie: _Remover

en: Select an icon...
ie: Selecte un icone...

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Open
ie: _Aperter

note: Extra Widget
en: _Host name:
ie: Nómine de _host:

en: Host name invalid
ie: Nómine de host es ínvalid

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Export to Getting Things GNOME
ie: Exportar a Getting Things GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
ie: Exportar singul notes quam taches de Getting Things GNOME

en: Export to HTML
ie: Exportar a HTML

en: Exports individual notes to HTML.
ie: Exportar singul notes a HTML.

en: Destination for HTML Export
ie: Destination por exportation a HTML

en: Export linked notes
ie: Exportar ligat notes

en: Include all other linked notes
ie: Includer omni ligat notes

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
ie: _Gardar

en: Export to HTML…
ie: Exportar a HTML...

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
ie: Vor note esset exportat quam «%1».

en: Could not export: %s
ie: Ne successat exportar: %s

en: Could not save the file "%1"
ie: Ne successat gardar li file «%1»

en: _Folder Path:
ie: Rute de _fólder:

en: Local Folder
ie: Local fólder

en: Local Directory Sync Service Plugin
ie: Sincronisation con un local fólder

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
ie: Aurimas Černius e li projecte Tomboy

en: Failed to mount the folder
ie: Ne successat monter li fólder

en: Folder _URI:
ie: URI del fólder:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
ie: Exemple: google-drive://nomine.surnomine@gmail.com/notes

en: Online Folder
ie: Fólder in li rete

en: Insert Timestamp
ie: Inserter date e hora

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ie: Inserter li actual date e hora in li position del cursore.

en: Use _Selected Format
ie: Usar li _selectet formate

en: _Use Custom Format
ie: Usar un _formate personal

en: Note Directory Watcher
ie: Monitor de fólder de notes

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
ie: Aurimas Černius e original autores de Tomboy

en: Today: Template
ie: Modelle de Hodie:

en: Today:
ie: Hodie:

en: Tasks
ie: Taches

en: Appointments
ie: Rendevús

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
ie: %A, %d %B %Y

en: Note of the Day
ie: Note del die

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
ie: Crear un note de hodie automaticmen, por facil registration de vor diari idés

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
ie: Debarshi Ray e li projecte Tomboy

en: _Open Today: Template
ie: _Aperter li modelle de Hodie:

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
ie: Modifica li note <span weight="bold">Modelle Hodie:</span> por personalisar li textu quel have nov notes Hodie.

en: Printing Support
ie: Supporte de printation

en: Print…
ie: Printar…

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
ie: Págine %1 ex %2

en: Read Only
ie: Solmen letion

en: Mark certain notes as read only
ie: Marcar notes quam solmen-letion

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
ie: Aurimas Černius, Debarshi Ray e Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
ie: Vicear li titul

en: Replace title with selection.
ie: Vicear li titul con li selection.

en: Special Notes
ie: Notes special

en: Show special notes, that are otherwise hidden
ie: Monstrar special notes quel ordinarimen es celat

en: Show Statistics
ie: Monstra li statistica

en: Statistics
ie: Statistica

en: Show various statistics about notes.
ie: Monstrar diversi statistica pri li notes.

en: Total Notes:
ie: Notes total:

en: Total Notebooks:
ie: Cadernes total:

en: Sticky Notes Importer
ie: Importator de Sticky Notes

en: Import from Sticky Notes
ie: Importar ex Sticky Notes

en: No Sticky Notes found
ie: Null Sticky Notes esset trovat

en: Sticky Notes import completed
ie: Importation de Sticky Notes es compleet

note: here %1 is the number of notes imported, %2 the total number of notes.
en: <b>%1</b> of <b>%2</b> Sticky Notes were successfully imported.
ie: <b>%1</b> ex <b>%2</b> Sticky Notes esset importat successosimen.

en: Untitled
ie: Sin nómine

en: Sticky Note:
ie: Adhesiv note:

en: Table of Contents
ie: Tabelle de contenete

en: Heading 1
ie: Rubrica niv. 1

en: Heading 2
ie: Rubrica niv. 2

en: Table of Contents Help
ie: Auxilie de Tabelle de contenete

note: no toc items, and no action entries = empty menu
en: (empty table of contents)
ie: (vacui tabelle de contenete)

en: TODO
ie: Agenda

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
ie: Marcar li paroles FIXME, TODO e XXX in notes.

en: Tomboy Importer
ie: Importator de Tomboy

en: Import your notes from Tomboy.
ie: Importar vor notes ex Tomboy.

en: Underline
ie: Sublineat

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
ie: Hubert Figuière e li Project Tomboy

en: _Underline
ie: _Sublineat

en: User_name:
ie: _Nómine de usator:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
ie: Destination de sincronisation %1 ne existe!

en: URL, username, or password field is empty.
ie: URL, nómine o contrasigne es vacui.

en: WebDAV Sync Service Plugin
ie: Sincronisation con WebDAV

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
ie: Sincronisar notes de Gnote con un URL WebDAV.

en: and Tomboy original authors.
ie: e autores original de Tomboy.

en: Copyright © 2010-2022 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
ie: Copyright © 2010-2018 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 li autores original de Tomboy.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ie: Un facil application por crear notes.

en: Homepage
ie: Hem-págine

en: Run Gnote in background.
ie: Lansar Gnote in funde.

en: path
ie: rute

en: text
ie: textu

en: Print version information.
ie: Monstra li information del version.

en: title
ie: titul

en: title/url
ie: titul/URL

en: A note taking application
ie: Un application por notar

note: TRANSLATORS: the first %s is icon name, %d is for size, last %s is error description
en: Failed to load icon (%s, %d): %s
ie: Ne successat cargar un icone (%s, %d): %s

en: Filesystem error: %s
ie: Errore de fil-sistema: %s

en: Create Notebook
ie: Crear un caderne

en: N_otebook name:
ie: _Nomine:

en: Name already taken
ie: Li nómine es ja usat

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
ie: C_rear

en: New Note_book...
ie: Crear un c_aderne...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
ie: Modelle por li caderne «%1»

en: New Note
ie: Nov note

en: No notebook
ie: Null caderne

en: Notebook
ie: Caderne

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
ie: Un _nov caderne...

en: All
ie: Omni

en: Unfiled
ie: Ínclassificat

en: Active
ie: Activ

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
ie: Remover «%1»?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
ie[0]: Remover %1 note?
ie[1]: Remover %1 notes?

en: If you delete a note it is permanently lost.
ie: Si vu delete un note, it va esser perdit irrevocabilmen.

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
ie: Modelle de nov note

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
ie: Comensa ti

en: Using Links in Gnote
ie: Usage de ligamentes in Gnote

en: _Rename Links
ie: _Renominar ligamentes

en: Select All
ie: Select omnicos

en: Select None
ie: Selecter necos

en: Always show this _window
ie: Sempre monstrar ti _fenestre

en: Rename Links
ie: Renominar ligamentes

en: Note Title
ie: Titul de note

en: Ad_vanced
ie: A_vancate

en: _Undo
ie: _Defar

en: _Redo
ie: _Refar

en: _Delete…
ie: _Deleter…

en: Convert to regular note
ie: Converter a un regulari note

en: Save Se_lection
ie: Gardar li se_lection

en: Save _Title
ie: Salvar li _titul

en: Cannot create note
ie: Ne successat crear un note

en: _Bold
ie: _Grass

en: _Strikeout
ie: _Trastrecat

en: _Highlight
ie: M_arcar

en: S_mall
ie: _Micri

en: _Large
ie: _Grand

en: ⦁ Bullets
ie: ⦁ List-signes

en: → Increase indent
ie: → Incrementar li márgine

en: ← Decrease indent
ie: ← Decrementar li márgine

en: Gnote Preferences
ie: Preferenties de Gnote

en: Links
ie: Ligamentes

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
ie: Sincronisation

en: Plugins
ie: Plugines

note: Ok button... Button to close dialog.
en: _Close
ie: _Clúder

en: Plugin %s is absent
ie: Plugin %s manca

en: _Spell check while typing
ie: Controlar li or_tografie durante tippada

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
ie: F_ormatar listes automaticmen

en: Use custom _font
ie: Usar un personalisat _fonde

en: Never rename links
ie: Nequande renominar ligamentes

en: Always rename links
ie: Sempre renominar ligamentes

en: Open New Note Template
ie: Aperter modelle de nov note

note: URLs
en: Create links for _URLs
ie: Crear ligamentes por _URLs

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ie: Marcar _WikiParoles

en: Ser_vice:
ie: Ser_vicio:

en: Not configurable
ie: Ne es configurabil

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
ie: _Avansates...

en: Clear
ie: Vacuar

note: TODO: In a future version, add in an "Install Add-ins..." button TODO: In a future version, add in a "Repositories..." button
en: _Enable
ie: _Activar

en: _Disable
ie: _Desactivar

en: Not Implemented
ie: Ne implementat

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
ie: Preferenties de %1

en: Choose Note Font
ie: Selecter un fonde del note

note: label.Xalign = 0;
en: Always ask me what to do
ie: Sempre questionar quo far

en: Rename my local note
ie: Renominar mi local note

en: Are you sure?
ie: Esque vu es cert?

en: Connection successful
ie: Conexion successat

en: Author:
ie: Autor:

en: Copyright:
ie: Jure editorial:

en: Close
ie: Cluder

en: Create New Note
ie: Crear un nov note

en: Search
ie: Serchar

en: No configured actions
ie: Null configurat actiones

en: Notebooks
ie: Cadernes

en: Modified
ie: Modificat

en: Matches
ie: Coresponde

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
ie: Corespondentie de un titul

en: %1 match | %1 matches
ie[0]: %1 correspondentie
ie[1]: %1 correspondenties

en: Open In New _Window
ie: Aperter in nov _fenestre

en: _New
ie: _Crear

en: _Open Template Note
ie: _Aperter modelle de note

en: Re_name...
ie: Re_nominar...

en: _New...
ie: _Crear...

en: Expected format 'column:order'
ie: Expectat un formate «columne:órdine»

en: Unrecognized column %s
ie: Ínreconosset columne %s

en: Unrecognized order %s
ie: Ínreconosset órdine %s

en: Name
ie: Nómine

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
ie: Formate

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
ie: Instrumentarium

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Error loading %s
ie: Un errore evenit cargante %s

en: XML error: %s
ie: Errore de XML: %s

en: unknown parse error
ie: ínconosset errore de analise

en: %1 failed
ie: %1 ne successat

en: Failed to upload note: %s
ie: Ne cargar un note: %s

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
ie[0]: Ne successat descargar actualisamentes de %1 note
ie[1]: Ne successat descargar actualisamentes de %1 notes

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Note Conflict
ie: Conflicte de un note

en: Rename local note:
ie: Renominar li local note:

en: Overwrite local note
ie: Superscrir li local note

en: Always perform this action
ie: Sempre far ti-ci action

en: _Continue
ie: _Continuar

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
ie: Un conflicte de notes esset detectet

note: Expander containing TreeView
en: Details
ie: Detallies

en: Status
ie: Statu

en: Synchronizing Notes
ie: Sincronisation de notes

en: Synchronizing your notes...
ie: Sincronisante vor notes...

en: Downloading new/updated notes...
ie: Descargante nov e actualisat notes...

en: Synchronization Failed
ie: Sincronisation ne successat

en: Failed to synchronize
ie: Sincronisation ne successat

en: Synchronization Complete
ie: Sincronisation es compleet

en: Synchronization is complete
ie: Sincronisation es compleet

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
ie[0]: %1 note esset actualisat.
ie[1]: %1 notes esset actualisat.

en: Your notes are now up to date.
ie: Vor notes sta actualisat.

en: Synchronization Canceled
ie: Sincronisation esset anullat

en: Synchronization was canceled
ie: Sincronisation esset anullat

en: Service error
ie: Errore del servicie

en: Deleted locally
ie: Deletet localmen

en: Deleted from server
ie: Deletet ex li servitor

en: Updated
ie: Actualisat

en: Added
ie: Adjuntet

en: Uploaded changes to server
ie: Modificationes cargat al servitor

en: Uploaded new note to server
ie: Nov note cargat al servitor

en: Synchronize Notes
ie: Sincronisar li notes

en: Help not found
ie: Li auxilie ne esset trovat

en: No Date
ie: Sin date

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
ie: Hodie, %1

en: Today
ie: Hodie

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
ie: Yer, %1

en: Yesterday
ie: Yer

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
ie: Deman, %1

en: Tomorrow
ie: Deman

note: TRANSLATORS: date in current year.
en: %b %d
ie: %d %B

note: TRANSLATORS: argument %1 is date, %2 is time.
en: %1, %2
ie: %1 ye %2

note: TRANSLATORS: date in other than current year.
en: %b %d %Y
ie: %d.%m.%y

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
ie: (Sin nómine %1)

en: Check spelling
ie: Controlar ortografie

en: _Copy Link Address
ie: _Copiar li adresse del ligament

en: _Open Link
ie: _Aperter ligament
