gnote master - en to pt_BR translation catalogue (544 entries)

en: A simple note-taking application
pt_BR: Um aplicativo simples para tomar notas

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
pt_BR: Gnote é um aplicativo simples para tomar notas no ambiente de área de trabalho do GNOME. Ele permite que você capture suas ideias, vincule-as usando links no estilo WikiWiki, agrupe-as em catálogos de notas e algumas outras funcionalidades extras de uso diário.

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
pt_BR: Notas podem ser impressas ou exportadas como documentos HTML.

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
pt_BR: Gnote possui suporte a sincronização, facilitando o uso em vários dispositivos.

en: Take notes, link ideas, and stay organized
pt_BR: Tome notas, associe ideias e mantenha-se organizado

en: Note-taker
pt_BR: Tomador de notas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
pt_BR: nota;notas;ideia;ideias;link;links;organizar;

en: Enable spellchecking
pt_BR: Habilitar verificação ortográfica

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
pt_BR: Se verdadeiro, erros ortográficos serão sublinhados em vermelho e sugestões de ortografia serão mostradas no menu de contexto.

en: Automatically create links when typing
pt_BR: Criar links automaticamente ao digitar

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
pt_BR: Habilite esta opção para automaticamente criar um link quando o texto coincidir com o título da nota.

en: Create links for URLs in notes
pt_BR: Cria links para URLs em notas

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
pt_BR: Habilite esta opção para criar links para URLs em notas.

en: Enable WikiWord highlighting
pt_BR: Habilitar o destaque para palavra Wiki

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
pt_BR: Habilite esta opção para destacar palavras QueSeParecemComEsta. Clicar na palavra criará uma nota com aquele nome.

en: Enable Auto bulleted lists
pt_BR: Habilitar listas marcadas automaticamente

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
pt_BR: Habilite esta opção se você quiser criar listas marcadas automaticamente ao colocar um - ou * no inicio de uma linha.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
pt_BR: Habilitar colar no ícone com clique de botão do meio

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
pt_BR: Habilite esta opção se você quiser clicar com o botão do meio no ícone do Gnote para colar conteúdo com marca de tempo na nota “Comece aqui”.

en: Enable custom font
pt_BR: Habilitar fonte personalizada

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
pt_BR: Se verdadeiro, o nome de fonte definido em custom-font-face será usado como a fonte para exibir notas. Do contrário, a fonte padrão do ambiente será usada.

en: Custom Font Face
pt_BR: Fonte personalizada

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
pt_BR: Se enable-custom-font for verdadeiro, o nome de fonte definido aqui será usado como a fonte de exibição das notas.

en: Start Here Note
pt_BR: Nota “Comece aqui”

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
pt_BR: O URI da nota que deve ser considerada a nota “Comece aqui”, que é sempre colocada no topo do menu de notas do Gnote e também é acessível via tecla de atalho.

en: Minimum number of notes to show in menu
pt_BR: Número mínimo de notas a serem mostradas no menu

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
pt_BR: Inteiro que determina o número mínimo de notas a serem exibidas no menu de notas do Gnote.

en: List of pinned notes
pt_BR: Lista de notas fixadas

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
pt_BR: Uma lista separada por espaços em branco de URIs de notas que devem sempre aparecer no menu de notas do Gnote.

en: Is main window maximized
pt_BR: Se a janela principal está maximizada

en: If true, Gnote window will be maximized.
pt_BR: Se verdadeiro, a janela do Gnote será maximizada.

en: Saved height of Search window
pt_BR: Altura salva da janela “Pesquisar”

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
pt_BR: Determina a altura em pixel da janela “Pesquisar”; armazenada na saída do Gnote.

en: Saved width of Search window
pt_BR: Largura salva da janela “Pesquisar”

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
pt_BR: Determina a largura em pixel da janela “Pesquisar”; armazenada na saída do Gnote.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
pt_BR: Posição do separador de divisor de janela de pesquisa salvo.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
pt_BR: Determina a posição do separador de janela de pesquisa em pixels; armazenado na saída do Gnote.

en: Saved sorting of the Search window.
pt_BR: Ordenação salva da janela “Pesquisar”.

en: Determines Search window initial sorting.
pt_BR: Determina a ordenação inicial da janela “Pesquisar”.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
pt_BR: Tempo de espera de montagem FUSE (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
pt_BR: Tempo (em milissegundos) que o Gnote deve aguardar por uma resposta ao usar o FUSE para montar um compartilhamento de sincronização.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
pt_BR: Pasta de sincronização remota SSHFS

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
pt_BR: Caminho no servidor SSH para o diretório de sincronização do Gnote (opcional).

en: SSHFS Synchronization Server URL
pt_BR: URL do servidor de sincronização SSHFS

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
pt_BR: URL do servidor SSH que contém o diretório de sincronização do Gnote.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
pt_BR: Nome de usuário de sincronização remota SSHFS

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
pt_BR: Nome de usuário usado ao conectar ao servidor de sincronização via SSH.

en: SSHFS Synchronization Server Port
pt_BR: Porta do servidor de sincronização remota SSHFS

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
pt_BR: A porta selecionada ao se conectar ao servidor de sincronização via SSH.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
pt_BR: Atualizando comportamento do vínculo ao renomear nota

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
pt_BR: Valor inteiro que indica se há uma preferência por um comportamento específico ao atualizar um comportamento quando uma nota for renomeada, ao invés de perguntar ao usuário. Os valores são mapeados para uma enumeração interna. 0 indica que o usuário deseja ser perguntado quando ocorrer uma nota impactar em vínculos existentes em outras notas. 1 indica que estes vínculos devem ser removidos automaticamente. 2 Indica que o texto do vínculo deve ser atualizado para o novo nome da nota e que irá continuar apontando para a nota renomeada.

en: Deprecated
pt_BR: Descontinuada

en: This key is deprecated and its value is ignored.
pt_BR: Esta chave foi descontinuada e seu valor é ignorado.

en: Use status icon, when started as an application
pt_BR: Usa o ícone de status, quando começar como um aplicativo

en: Deprecated, has no effect.
pt_BR: Descontinuada, não possui efeito.

en: This setting is deprecated and its value is ignored
pt_BR: Esta configuração foi descontinuada e seu valor é ignorado

en: Use client side window decorations
pt_BR: Usar as decorações de janela do cliente

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
pt_BR: Deve Gnote desenhar sua barra de título da janela, ou deixar isso para o gerenciador de janelas. Valores possíveis são “ativados” para desenhá-las, “Desativado” para deixá-las para o Gerenciador de janelas, ou uma vírgula separados a lista de ambientes de desktop, onde Gnote deve desenhar decorações em si. Requer a reinicialização do aplicativo.

en: HTML Export Last Directory
pt_BR: Exportar o último diretório para HTML

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
pt_BR: O último diretório para onde foi exportada uma nota utilizando o plug-in Exportar para HTML.

en: HTML Export Linked Notes
pt_BR: Exportar as notas vinculadas para HTML

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
pt_BR: O último estado da caixa de seleção “Exportar notas vinculadas” no plug-in de exportação para HTML.

en: HTML Export All Linked Notes
pt_BR: Exportar todas as notas vinculadas para HTML

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
pt_BR: O último estado da caixa de seleção “Incluir todas as notas vinculadas” do plug-in de exportação para HTML. Essa configuração é usada em conjunto com a opção “Exportar para HTML as notas vinculadas” e é usada para especificar se todas as notas (localizadas recursivamente) devem ser incluídas durante a exportação para HTML.

en: Synchronization Client ID
pt_BR: ID do cliente de sincronização

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
pt_BR: Um identificador único para este cliente Gnote, usado na comunicação com um servidor de sincronização.

en: Synchronization Local Server Path
pt_BR: Caminho do servidor local de sincronização

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
pt_BR: Caminho para o servidor de sincronização a usar quando o plug-in de sincronização de sistema de arquivos estiver em uso.

en: Selected Synchronization Service Addin
pt_BR: Plug-in do serviço de sincronização selecionado

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
pt_BR: Um identificador único para o plug-in do serviço de sincronização de nota configurado atualmente.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
pt_BR: Comportamento salvo de conflito de sincronização de nota

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
pt_BR: Valor inteiro que indica se há uma preferência por um comportamento específico quando um conflito for detectado, em vez de perguntar ao usuário. Os valores são mapeados para uma enumeração interna. 0 indica que o usuário deseja ser perguntado quando ocorrer um conflito, de forma que ele possa lidar caso a caso com as situações de conflito.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
pt_BR: Tempo limite de sincronização automática em segundo plano

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
pt_BR: Valor inteiro que indica qual frequência para executar a sincronização em segundo plano das suas notas (quando a sincronização estiver configurada). Qualquer valor inferior a 1 indica que a sincronização automática está desabilitada. O menor valor positivo aceito é 5. O valor é em minutos.

en: Online directory URI
pt_BR: URI de diretório online

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
pt_BR: URL de diretório online para onde as notas são sincronizadas.

en: Accept SSL Certificates
pt_BR: Aceitar certificados SSL

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
pt_BR: Usa a opção wdfs “-ac” para aceitar certificados SSL sem perguntar ao usuário.

en: Share URL
pt_BR: URL de compartilhamento

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
pt_BR: URL de compartilhamento WebDav para onde as notas são sincronizadas.

en: Share username
pt_BR: Nome de usuário de compartilhamento

en: Username to access WebDAV share.
pt_BR: Nome do usuário para acessar o compartilhamento WebDav.

en: Timestamp format
pt_BR: Formato de data e hora

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
pt_BR: O formato de data que é utilizado para a data e hora. Segue o formato do strftime(3).

en: Time between checks
pt_BR: Tempo entre as verificações

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
pt_BR: Intervalo de tempo entre as verificações do diretório de notas (em segundos). Valor mínimo é 5.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
pt_BR: Nova janela

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
pt_BR: Abre o menu de ação

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
pt_BR: Oculta a barra de pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pt_BR: Fecha a janela

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
pt_BR: Vai para a próxima aba

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
pt_BR: Vai para a aba anterior

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
pt_BR: Barra de pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
pt_BR: Exibe a barra de pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
pt_BR: Seleciona a próxima combinação

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
pt_BR: Seleciona a combinação anterior

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
pt_BR: Lista de notas

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
pt_BR: Cria uma nova nota

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
pt_BR: Abre a nota selecionada

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
pt_BR: Abre a nota selecionada em uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
pt_BR: Exclui a nota selecionada

[ctx: shortcut window]
en: Note View
pt_BR: Visualização de nota

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
pt_BR: Abre o menu de ações da nota

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
pt_BR: Fecha a aba atual

[ctx: shortcut window]
en: Editing
pt_BR: Edição

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
pt_BR: Desfaz a última edição

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
pt_BR: Refaz a última edição

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
pt_BR: Cria um link para a nota no texto selecionado

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
pt_BR: Formatação

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
pt_BR: Ativa o negrito

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
pt_BR: Ativa o itálico

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
pt_BR: Ativa o tachado

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
pt_BR: Ativa o realce

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
pt_BR: Ativa a largura fixa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
pt_BR: Ativa o sublinhado

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
pt_BR: Aumenta o tamanho da fonte

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
pt_BR: Diminui o tamanho da fonte

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
pt_BR: Habilita marcadores/aumenta o recuo para linha com seleção

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
pt_BR: Diminui o recuo/desabilita marcadores para a linha atual

en: _New Note
pt_BR: _Nova nota

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Shortcuts
pt_BR: _Atalhos

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About Gnote
pt_BR: _Sobre o Gnote

en: Failed to load plugin information!
pt_BR: Falha ao carregar informação do plug-in!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
pt_BR: O plug-in %s é incompatível: era esperado %s, obteve-se %s

en: Note plugin info %s already present
pt_BR: Informação de plug-in de nota %s já presente

en: %s does not implement %s
pt_BR: %s não implementa %s

en: Note plugin %s already present
pt_BR: Plug-in de nota %s está presente

en: Note plugin info %s is absent
pt_BR: Informação de plug-in de nota %s está ausente

en: Note plugin %s is absent
pt_BR: Plug-in de nota %s está ausente

en: Failed to find module %s for addin %s
pt_BR: Falha ao localizar módulo %s para o plug-in %s

en: Failed to load addin info for %s: %s
pt_BR: Falha ao carregar a informação de plug-in para %s: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
pt_BR: Tentando carregar plug-ins quando eles já foram carregados

en: Backlinks
pt_BR: Links de retorno

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
pt_BR: Veja quais notas estão vinculadas à nota que você está vendo atualmente.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
pt_BR: Hubert Figuiere e o Projeto Tomboy

en: What links here?
pt_BR: Quais links apontam para cá?

en: (none)
pt_BR: (nenhum)

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: Bugzilla Links
pt_BR: Links do Bugzilla

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
pt_BR: Permite que você arraste uma URL do Bugzilla do seu navegador diretamente para uma nota do Gnote. O número do bug é inserido como um link com um pequeno ícone de bug ao lado dele.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
pt_BR: Hubert Figuiere e o projeto Tomboy

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
pt_BR: Você pode usar qualquer bugzilla apenas arrastando links para dentro das notas. Se você quer um ícone especial para certas máquinas, adicione-os aqui.

en: Host Name
pt_BR: Nome da máquina

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: Select an icon...
pt_BR: Selecione um ícone…

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

note: Extra Widget
en: _Host name:
pt_BR: _Nome da máquina:

en: Host name invalid
pt_BR: Nome de máquina inválido

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
pt_BR: Você deve especificar um nome de máquina do Bugzilla válido para usar com este ícone.

en: Error saving icon
pt_BR: Erro ao salvar o ícone

en: Could not save the icon file.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo de ícone.

en: Really remove this icon?
pt_BR: Remover mesmo este ícone?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
pt_BR: Se você remover um ícone ele estará permanentemente perdido.

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Error removing icon %s: %s
pt_BR: Erro ao remover o ícone %s: %s

en: Export to Getting Things GNOME
pt_BR: Exportar ao Getting Things GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
pt_BR: Exporta notas individuais como tarefas do Getting Things GNOME

en: GTG XML loaded, but interface not found
pt_BR: XML do GTG carregado, porém a interface não foi encontrada

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
pt_BR: Ocorreu falha ao criar a interface do GTG a partir do XML: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
pt_BR: Falha ao criar proxy D-Bus para o GTG

en: Failed to call GTG: %s
pt_BR: Ocorreu falha ao chamar o GTG: %s

en: Export to HTML
pt_BR: Exportar para HTML

en: Exports individual notes to HTML.
pt_BR: Exporta notas individuais para HTML.

en: Destination for HTML Export
pt_BR: Destino da exportação para HTML

en: Export linked notes
pt_BR: Exportar notas vinculadas

en: Include all other linked notes
pt_BR: Incluir todas as notas vinculadas

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Export to HTML…
pt_BR: Exportar para HTML…

en: Could not open exported note in a web browser: %s
pt_BR: Não foi possível abrir nota exportada em um navegador web: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
pt_BR: Sua nota foi exportada para “%1”.

en: Note exported successfully
pt_BR: Nota exportada com sucesso

en: Could not export: %s
pt_BR: Não foi possível exportar: %s

en: Could not save the file "%1"
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo “%1”

en: _Folder Path:
pt_BR: _Caminho da pasta:

en: Select Synchronization Folder...
pt_BR: Selecione a pasta de sincronização…

en: Folder path field is empty.
pt_BR: O campo de caminho da pasta está vazio.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
pt_BR: O caminho de pasta especificado não existe e o Gnote foi incapaz de o criar.

en: Local Folder
pt_BR: Pasta local

en: Local Directory Sync Service Plugin
pt_BR: Plug-in do serviço de sincronização de diretório local

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
pt_BR: Sincroniza notas do Gnote para um caminho local do sistema de arquivos

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
pt_BR: Aurimas Černius e o projeto Tomboy

en: Fixed Width
pt_BR: Largura fixa

en: Adds fixed-width font style.
pt_BR: Adiciona o estilo de fonte de largura fixa.

en: Fixed Wid_th
pt_BR: _Largura fixa

en: Online Directory Sync Service Plugin
pt_BR: Plug-in do serviço de sincronização de diretório online

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
pt_BR: Sincroniza notas do Gnote para um diretório online

en: Failed to mount the folder
pt_BR: Falha ao montar a pasta

en: Folder _URI:
pt_BR: _URI da pasta:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
pt_BR: Exemplo: google-drive://nome.sobrenome@gmail.com/notes

en: Please, register your account in Online Accounts
pt_BR: Por favor, registre sua conta no Contas On-line

en: The URI is empty
pt_BR: A URI está vazia

en: URI field is empty.
pt_BR: O campo da URI está vazio.

en: Online Folder
pt_BR: Pasta online

en: Insert Timestamp
pt_BR: Inserir data e hora

en: Inserts current date and time at the cursor position.
pt_BR: Insere data e hora atuais na posição do cursor.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
pt_BR: Escolhe um dos formatos predefinidos ou usa o definido por você.

en: Use _Selected Format
pt_BR: Usar formato _selecionado

en: _Use Custom Format
pt_BR: _Usar formato personalizado

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
pt_BR: Monitor de diretório de notas: Atualização abortada, erro na leitura de %s: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
pt_BR: Monitor de diretório de notas: Erro ao ler o título da nota de %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Unknown error creating note from %s
pt_BR: Monitor de diretório de notas: Erro desconhecido ao criar a nota de %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
pt_BR: Monitor de diretório de notas: Erro ao criar da nota de %s: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
pt_BR: Monitor de diretório de notas: Atualização abortada, erro ao analisar %s: %s

en: Note Directory Watcher
pt_BR: Monitor de diretório de notas

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
pt_BR: Monitora seu diretório de notas do Gnote por alterações em suas notas.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
pt_BR: Aurimas Černius e os autores originais do Tomboy

en: _Directory check interval:
pt_BR: Intervalo de verificação do _diretório:

en: Today: Template
pt_BR: Hoje: modelo

en: Today:
pt_BR: Hoje:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
pt_BR: Nota do dia não pôde criar %s: %s

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Appointments
pt_BR: Compromissos

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
pt_BR: %A, %e de %B de %Y

en: Note of the Day
pt_BR: Nota do dia

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
pt_BR: Cria automaticamente uma nota de “Hoje” para anotar facilmente as reflexões diárias

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
pt_BR: Debarshi Ray e o projeto Tomboy

en: _Open Today: Template
pt_BR: _Abrir hoje: modelo

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
pt_BR: Alterar a nota <span weight="bold">Hoje: modelo</span> para personalizar o texto que possuem as novas notas de hoje.

en: Printing Support
pt_BR: Suporte a impressão

en: Allows you to print a note.
pt_BR: Permite que você imprima uma nota.

en: Print…
pt_BR: Imprimir…

en: Error printing note
pt_BR: Erro ao imprimir a nota

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
pt_BR: Página %1 de %2

en: Read Only
pt_BR: Somente leitura

en: Mark certain notes as read only
pt_BR: Marca certas nota como somente leitura

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
pt_BR: Aurimas Černius, Debarshi Ray e Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
pt_BR: Substituir título

en: Replace title with selection.
pt_BR: Substitui o título com a seleção.

en: Special Notes
pt_BR: Notas especiais

en: Show special notes, that are otherwise hidden
pt_BR: Mostra notas especiais, que do contrário estariam ocultas

en: Show Statistics
pt_BR: Mostrar estatísticas

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Show various statistics about notes.
pt_BR: Mostra várias estatísticas sobre as notas.

en: Total Notes:
pt_BR: Total de notas:

en: Total Notebooks:
pt_BR: Total de catálogo de notas:

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
pt_BR[0]: %1 nota
pt_BR[1]: %1 notas

en: Sticky Notes Importer
pt_BR: Importador de notas do Sticky

en: Import your notes from the Sticky Notes applet.
pt_BR: Importa suas notas do miniaplicativo de notas Sticky.

en: Import from Sticky Notes
pt_BR: Importar do miniaplicativo notas Sticky

en: No Sticky Notes found
pt_BR: Nenhuma nota do Sticky foi localizada

note: %1 is a the file name
en: No suitable Sticky Notes file was found at "%1".
pt_BR: Nenhum arquivo de notas adequado foi localizado em “%1”.

en: Sticky Notes import completed
pt_BR: Importação de notas do Sticky concluída

note: here %1 is the number of notes imported, %2 the total number of notes.
en: <b>%1</b> of <b>%2</b> Sticky Notes were successfully imported.
pt_BR: <b>%1</b> de <b>%2</b> notas do Sticky foram importadas com sucesso.

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: Sticky Note:
pt_BR: Nota do Sticky:

en: Table of Contents
pt_BR: Sumário

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
pt_BR: Navegue por notas estruturalmente longas. Defina os cabeçalhos de seção e subseção em sua nota e o sumário será mostrado em um menu.

en: Heading 1
pt_BR: Título 1

en: Heading 2
pt_BR: Título 2

en: Table of Contents Help
pt_BR: Ajuda do sumário

note: no toc items, and no action entries = empty menu
en: (empty table of contents)
pt_BR: (sumário vazio)

en: TODO
pt_BR: TODO (a ser feito)

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
pt_BR: Destaca os padrões FIXME, TODO (a ser feito) e XXX em notas.

en: Tomboy Importer
pt_BR: Importador do Tomboy

en: Import your notes from Tomboy.
pt_BR: Importa suas notas do Tomboy.

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Adds ability to underline text.
pt_BR: Adiciona a possibilidade de sublinhar o texto.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
pt_BR: Hubert Figuiere e o projeto Tomboy

en: _Underline
pt_BR: S_ublinhado

en: User_name:
pt_BR: _Nome de usuário:

en: _Password:
pt_BR: _Senha:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
pt_BR: O destino de sincronização %1 não existe!

en: URL, username, or password field is empty.
pt_BR: Campo de URL, nome de usuário ou senha está vazio.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
pt_BR: Falha ao salvar a configuração do chaveiro do GNOME com a seguinte mensagem:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
pt_BR: Plug-in do serviço de sincronização de WebDAV

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
pt_BR: Sincroniza notas do Gnote com uma URL WebDav.

en: Exception thrown when creating note: %s
pt_BR: Exceção lançada ao criar a nota: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
pt_BR: Nenhuma conexão D-Bus disponível, pesquisa e controle remoto de shell não funcionarão.

en: Failed to get shortcuts window!
pt_BR: Falha ao obter janela de atalhos!

en: and Tomboy original authors.
pt_BR: e os autores originais do Tomboy.

en: Copyright © 2010-2023 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
pt_BR: Copyright © 2010-2023 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 autores originais do Tomboy.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
pt_BR: Um aplicativo simples e fácil de usar para tomar notas.

en: Homepage
pt_BR: Página do projeto

en: Run Gnote in background.
pt_BR: Executar o Gnote em segundo plano.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
pt_BR: Executa o Gnote como provedor de pesquisa do GNOME Shell.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
pt_BR: Especifica o caminho do diretório que contém as notas.

en: path
pt_BR: caminho

en: Open the search all notes window with the search text.
pt_BR: Abre a janela “pesquisar em todas as notas” com o texto de pesquisa.

en: text
pt_BR: texto

en: Print version information.
pt_BR: Imprime informações da versão.

en: Create and display a new note, with a optional title.
pt_BR: Cria e exibe uma nova nota, com um título opcional.

en: title
pt_BR: título

en: Display the existing note matching title.
pt_BR: Exibe a nota correspondente ao título.

en: title/url
pt_BR: título/url

en: Display the 'Start Here' note.
pt_BR: Exibe a nota “Comece aqui”.

en: Search and highlight text in the opened note.
pt_BR: Pesquisa e destaca o texto na nota aberta.

en: A note taking application
pt_BR: Um aplicativo para tomar notas

en: Gnote options at launch
pt_BR: Opções do Gnote na inicialização

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
pt_BR: Versão %1

note: TRANSLATORS: the first %s is icon name, %d is for size, last %s is error description
en: Failed to load icon (%s, %d): %s
pt_BR: Falha ao carregar o ícone (%s,%d): %s

en: Plugin is disposing already
pt_BR: O plug-in já foi descartado

en: Window is not embedded
pt_BR: A janela não está embutida

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
pt_BR: Exceção ao salvar a nota: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
pt_BR: Falha ao atualizar o formato da nota: %s

en: Filesystem error: %s
pt_BR: Erro de sistema de arquivos: %s

en: Create Notebook
pt_BR: Criar catálogo de notas

en: N_otebook name:
pt_BR: Nome do ca_tálogo de notas:

en: Name already taken
pt_BR: Este nome já existe

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
pt_BR: C_riar

en: New Note_book...
pt_BR: Novo ca_tálogo de notas…

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
pt_BR: Modelo do catálogo de notas %1

en: New Note
pt_BR: Nova nota

en: Really delete this notebook?
pt_BR: Deseja realmente excluir este catálogo de notas?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
pt_BR: As notas que pertencem a este catálogo de notas não serão excluídas, mas não serão mais associadas a ele. Esta ação não pode ser desfeita.

en: No notebook
pt_BR: Nenhum catálogo de notas

en: Notebook
pt_BR: Catálogo de notas

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
pt_BR: _Novo catálogo de notas…

en: All
pt_BR: Todas

en: Unfiled
pt_BR: Não arquivada

[ctx: notebook]
en: Important
pt_BR: Importante

en: Active
pt_BR: Ativa

en: </list> tag mismatch
pt_BR: Tag </list> incompatível

en: Exception: %s
pt_BR: Exceção: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
pt_BR: Deseja realmente excluir “%1”?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir %1 nota?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir %1 notas?

en: If you delete a note it is permanently lost.
pt_BR: Se você excluir uma nota ela estará permanentemente perdida.

en: Error saving note data.
pt_BR: Erro ao salvar os dados da nota.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar suas notas. Por favor, verifique se você tem espaço em disco suficiente e que tenha permissões sobre ~/.local/share/gnote. Detalhes do erro podem ser localizados em ~/.gnote.log.

en: Error while saving: %s
pt_BR: Erro ao salvar: %s

en: Setting text content for closed notes not supported
pt_BR: Não suporte à definição do conteúdo de texto para notas fechadas

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
pt_BR: Novo modelo de nota

en: Describe your new note here.
pt_BR: Descreva sua nova nota aqui.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
pt_BR: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Comece aqui
    
    <bold>Bem-vindo ao Gnote!</bold>
    
    Use essa nota “Comece aqui” para começar a organizar suas ideias e pensamentos.
    
    Você pode criar novas notas para armazenar suas ideias ao selecionar o item “Criar uma nova nota” no menu do Gnote  no painel do seu GNOME. Sua nota será salva automaticamente.
    
    Em seguida, organize as notas criadas ao associar ideias relacionadas!
    
    Nós criamos uma nota chamada <link:internal>Utilizando links no Gnote</link:internal>. Viu que cada vez que digitamos <link:internal>Utilizando links no Gnote</link:internal> ele automaticamente fica sublinhado? Clique no link para abrir a nota.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
pt_BR: <note-content>Utilizando links no Gnote
    
    Notas no Gnote podem ser vinculadas ao destacar o texto na nota atual e clicar no botão <bold>Link</bold> na barra de ferramentas. Isso criará uma nova nota e o título da nota atual ficará sublinhado.
    
    Modificações no título de uma nota atualizará os links presentes em outras notas. Isto previne a ocorrência de links quebrados quando uma nota for renomeada.
    
    Além disso, se você digitar o nome de outra nota na sua nota atual, o link será automaticamente estabelecido para você.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
pt_BR: Comece aqui

en: Using Links in Gnote
pt_BR: Utilizando links no Gnote

en: Error creating start notes: %s
pt_BR: Erro ao criar as notas iniciais: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
pt_BR: Erro na análise do XML da nota, ignorando “%s”: %s

en: Rename Note Links?
pt_BR: Renomear links de nota?

en: _Don't Rename Links
pt_BR: _Não renomear links

en: _Rename Links
pt_BR: _Renomear links

en: Select All
pt_BR: Selecionar todas

en: Select None
pt_BR: Desmarcar

en: Always show this _window
pt_BR: Sempre exibir esta _janela

en: Alwa_ys rename links
pt_BR: Semp_re renomear os links

en: Never rename _links
pt_BR: Nunca renomear os _links

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
pt_BR: Renomear os links em outras notas de “<span underline="single">%1</span>” para “<span underline="single">%2</span>”?
    
    Se você não renomear os links, eles apontarão para nada.

en: Rename Links
pt_BR: Renomear links

en: Note Title
pt_BR: Título da nota

en: Ad_vanced
pt_BR: Ava_nçado

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: _Link to New Note
pt_BR: _Link para uma nova nota

[ctx: NoteActions]
en: _Important
pt_BR: _Importante

en: _Delete…
pt_BR: E_xcluir…

en: Set properties of text
pt_BR: Define as propriedades do texto

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
pt_BR: Esta nota é uma nota de modelo. Determina o conteúdo padrão de notas regulares e não vai aparecer na janela do menu ou na pesquisa de notas.

en: Convert to regular note
pt_BR: Converter em nota regular

en: Save Se_lection
pt_BR: Salvar se_leção

en: Save _Title
pt_BR: Salvar _título

en: Cannot create note
pt_BR: Não foi possível criar a nota

en: _Bold
pt_BR: _Negrito

en: _Italic
pt_BR: _Itálico

en: _Strikeout
pt_BR: Ri_scado

en: _Highlight
pt_BR: _Destacar

en: S_mall
pt_BR: _Pequeno

en: _Large
pt_BR: _Grande

en: Hu_ge
pt_BR: Enor_me

en: ⦁ Bullets
pt_BR: ⦁ Marcadores

en: → Increase indent
pt_BR: → Aumentar recuo

en: ← Decrease indent
pt_BR: ← Diminuir recuo

en: Gnote Preferences
pt_BR: Preferências do Gnote

en: General
pt_BR: Geral

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
pt_BR: Sincronização

en: Plugins
pt_BR: Plug-ins

note: Ok button... Button to close dialog.
en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Plugin %s is absent
pt_BR: Plug-in %s está ausente

en: _Spell check while typing
pt_BR: _Verificação ortográfica ao digitar

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
pt_BR: Erros ortográficos serão sublinhados de vermelho, com sugestões de ortografia mostradas no menu de contexto.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
pt_BR: Habilitar listas _marcadas automaticamente

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
pt_BR: Iniciar nova lista de marcadores ao iniciar nova linha com o caractere “-”.

en: Use custom _font
pt_BR: Utilizar _fonte personalizada

en: When renaming a linked note:
pt_BR: Ao renomear uma nota vinculada:

en: Ask me what to do
pt_BR: Pergunte-me o que fazer

en: Never rename links
pt_BR: Nunca renomear os vínculos

en: Always rename links
pt_BR: Sempre renomear os vínculos

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
pt_BR: Usar o modelo de nova nota para especificar o texto que deve ser usado ao criar uma nova nota.

en: Open New Note Template
pt_BR: Abrir o modelo de nova nota

note: internal links
en: _Automatically link to notes
pt_BR: _Vincular automaticamente a notas

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
pt_BR: Habilite esta opção para criar um link quando o texto coincidir com o título da nota.

note: URLs
en: Create links for _URLs
pt_BR: Criar links para _URLs

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
pt_BR: Habilite esta opção para criar links para os URLs. Ao clicar será aberto aquela URL com o programa apropriado.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
pt_BR: Destacar palavras _Wiki

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
pt_BR: Habilite essa opção para destacar palavras <b>QueSeParecemComEsta</b>. Ao clicar na palavra uma nota com aquele nome será criada.

en: Ser_vice:
pt_BR: Ser_viço:

en: Not configurable
pt_BR: Não configurável

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
pt_BR: Intervalo de sin_cronização automática em segundo plano (minutos)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
pt_BR: _Avançado…

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: The following plugins are installed:
pt_BR: Os seguintes plug-ins estão instalados:

note: TODO: In a future version, add in an "Install Add-ins..." button TODO: In a future version, add in a "Repositories..." button
en: _Enable
pt_BR: _Habilitar

en: _Disable
pt_BR: _Desabilitar

en: In_formation
pt_BR: In_formatação

en: Not Implemented
pt_BR: Não implementado

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
pt_BR: Preferências de %1

en: Choose Note Font
pt_BR: Escolha a fonte das notas

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
pt_BR: Outras opções de sincronização

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
pt_BR: Quando for detectado um conflito entre uma nota local e no servidor de sincronização configurados:

note: label.Xalign = 0;
en: Always ask me what to do
pt_BR: Pergunte-me sempre o que fazer

en: Rename my local note
pt_BR: Renomear minha nota local

en: Replace my local note with the server's update
pt_BR: Substituir minha nota local com a atualização do servidor

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
pt_BR: Não é recomendável limpar as definições de sincronização.  Você pode ser forçado para sincronizar todas as notas novamente quando você salva as novas configurações.

en: Resetting Synchronization Settings
pt_BR: Redefinir as configurações de sincronização

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
pt_BR: Você desabilitou o serviço de sincronização configurado. Suas configurações de sincronização serão apagadas agora. Você pode ser forçado a sincronizar todas as suas notas novamente quando salvar novas configurações.

en: Connection successful
pt_BR: Conexão realizada com sucesso

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
pt_BR: Gnote está pronto a sincronizar suas notas. Gostaria de sincronizá-las agora?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
pt_BR: Por favor, verifique suas informações e tente novamente.  O arquivo de log %1 pode conter mais informações sobre o erro.

en: Error connecting
pt_BR: Erro ao conectar

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Create New Note
pt_BR: Criar nova nota

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Parent of embed box is not a Gtk::Grid, please report a bug!
pt_BR: O pai da caixa embutida não é um Gtk::Grid, por favor relate um bug!

en: Parent of search entry is not Gtk::Grid, please report a bug!
pt_BR: O pai da entrada de pesquisa não é um Gtk::Grid, por favor relate um bug!

en: Attempt to foreground a widget, that is not embedded in the window
pt_BR: Tentativa de colocar em primeiro plano um widget, que não está incorporado na janela

en: Attempt to foreground a widget, that is not Gtk::Widget
pt_BR: Tentativa de colocar em primeiro plano um widget, que não é Gtk::Widget

en: Expected widget to be a sub-menu!
pt_BR: Era esperado que widget fosse um submenu!

en: No configured actions
pt_BR: Nenhuma ação configurada

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
pt_BR: Falha ao carregar a interface D-Bus %s: %s

en: Notebooks
pt_BR: Catálogo de notas

en: Note
pt_BR: Nota

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Notes
pt_BR: Notas

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado no bloco de anotações selecionado.
    Clique aqui para pesquisar em todas as notas.

en: Click here to search across all notebooks
pt_BR: Clique aqui para pesquisar em todos os blocos de notas

en: Matches
pt_BR: Ocorrências

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
pt_BR: Correspondência de título

en: %1 match | %1 matches
pt_BR[0]: %1 ocorrência
pt_BR[1]: %1 ocorrências

en: Open In New _Window
pt_BR: Abra em uma nova _janela

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Open Template Note
pt_BR: _Abrir modelo de nota

en: Re_name...
pt_BR: Re_nomear…

en: _New...
pt_BR: _Novo…

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
pt_BR: Falha ao analisar configurações de pesquisa-ordenação (valor: %s):

en: Expected format 'column:order'
pt_BR: Formato esperado “coluna:ordem”

en: Unrecognized column %s
pt_BR: Coluna %s não reconhecida

en: Unrecognized order %s
pt_BR: Ordem %s não reconhecida

en: Name
pt_BR: Nome

en: Version
pt_BR: Versão

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
pt_BR: Formatação

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
pt_BR: Integração com a área de trabalho

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Error loading %s
pt_BR: Erro ao carregar %s

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
pt_BR: Erro ao obter o símbolo dynamic_module_instanciate: %s

en: XML error: %s
pt_BR: Erro XML: %s

en: unknown parse error
pt_BR: erro de análise desconhecido

en: %1 failed
pt_BR: %1 falhou

en: NULL stylesheet, please fill a bug
pt_BR: folha de estilos NULA, favor relatar este erro

en: Failed to upload note: %s
pt_BR: Falha ao enviar a nota: %s

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
pt_BR[0]: Falha ao enviar %1 nota
pt_BR[1]: Falha ao enviar %1 notas

en: Exception when finishing note copy: %s
pt_BR: Exceção ao finalizar a cópia da nota: %s

en: Exception when finishing note copy
pt_BR: Exceção ao finalizar a cópia da nota

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
pt_BR[0]: Falha ao baixar %1 atualização de nota
pt_BR[1]: Falha ao baixar %1 atualizações de notas

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
pt_BR: Exceção durante limpeza de servidor ao submeter. A integridade do servidor está OK, mas pode haver um excesso de arquivos flutuantes por aí. Aqui está o erro: %s

en: Error updating lock: %s
pt_BR: Erro ao atualizar bloqueio: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
pt_BR: Erro ao excluir a trava de sincronização antiga “%s”: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
pt_BR: Elemento last-sync-date não analisável em %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
pt_BR: Elemento last-sync-rev não analisável em %s

en: Failure writing test file
pt_BR: Falha ao gravar o arquivo de teste

en: Failure when checking test file contents
pt_BR: Falha ao verificar o conteúdo do arquivo de teste

en: Failure when trying to remove test file
pt_BR: Falha ao tentar remover o arquivo de teste

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Note Conflict
pt_BR: Conflito de nota

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
pt_BR:  (antigo)

en: Rename local note:
pt_BR: Renomear nota local:

en: Update links in referencing notes
pt_BR: Atualizar links em notas de referência

en: Overwrite local note
pt_BR: Sobrescrever nota local

en: Always perform this action
pt_BR: Sempre executar essa ação

en: _Continue
pt_BR: _Continuar

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
pt_BR: Conflito de nota detectado

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
pt_BR: A versão do servidor de “%1” está em conflito com sua nota local. O que quer fazer com sua nota local?

note: Expander containing TreeView
en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Acquiring sync lock...
pt_BR: Adquirindo bloqueio de sincronização…

en: Committing changes...
pt_BR: Aplicando as alterações…

en: Synchronizing Notes
pt_BR: Sincronizando notas

en: Synchronizing your notes...
pt_BR: Sincronizando suas notas…

en: This may take a while, kick back and enjoy!
pt_BR: Isto pode levar algum tempo, relaxe e aproveite!

en: Connecting to the server...
pt_BR: Conectando ao servidor…

en: Deleting notes off of the server...
pt_BR: Excluir notas do servidor…

en: Downloading new/updated notes...
pt_BR: Baixando notas novas/atualizadas…

en: Server Locked
pt_BR: Servidor bloqueado

en: Server is locked
pt_BR: O servidor está bloqueado

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
pt_BR: Um de seus outros computadores está sincronizando agora. Por favor, aguarde 2 minutos e tente novamente.

en: Preparing to download updates from server...
pt_BR: Preparando para baixar atualizações do servidor…

en: Preparing to upload updates to server...
pt_BR: Preparando para enviar atualizações ao servidor…

en: Uploading notes to server...
pt_BR: Enviando notas para o servidor…

en: Synchronization Failed
pt_BR: A sincronização falhou

en: Failed to synchronize
pt_BR: Falha ao sincronizar

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
pt_BR: Não foi possível sincronizar notas. Verifique os detalhes abaixo e tente novamente.

en: Synchronization Complete
pt_BR: Sincronização completa

en: Synchronization is complete
pt_BR: A sincronização está completa

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
pt_BR[0]: %1 nota atualizada.
pt_BR[1]: %1 notas atualizadas.

en: Your notes are now up to date.
pt_BR: As suas notas estão atualizadas.

en: Synchronization Canceled
pt_BR: Sincronização cancelada

en: Synchronization was canceled
pt_BR: A sincronização foi cancelada

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
pt_BR: Você cancelou a sincronização. Você pode fechar a janela agora.

en: Synchronization Not Configured
pt_BR: Sincronização não configurada

en: Synchronization is not configured
pt_BR: A sincronização não está configurada

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
pt_BR: Configure a sincronização no diálogo de preferências.

en: Synchronization Service Error
pt_BR: Erro do serviço de sincronização

en: Service error
pt_BR: Erro do serviço

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
pt_BR: Erro ao conectar ao serviço de sincronização.  Por favor, tente novamente.

en: Deleted locally
pt_BR: Excluída localmente

en: Deleted from server
pt_BR: Excluída do servidor

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Uploaded changes to server
pt_BR: Alterações enviadas para o servidor

en: Uploaded new note to server
pt_BR: Nova nota enviada ao servidor

en: Synchronize Notes
pt_BR: Sincronizar as notas

en: Report a bug. Cast failed: %s
pt_BR: Relate um erro. Chamada falhou: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
pt_BR: Erro ao limpar o plug-in após a sincronização: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
pt_BR: Exceção ao criar um servidor de sincronização: %s

en: Synchronization failed with the following Glib exception: %s
pt_BR: Sincronização falhou com a seguinte exceção do Glib: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
pt_BR: Sincronização falhou com a seguinte exceção: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
pt_BR: O “Manual do Gnote” não foi localizado. Por favor, certifique-se de que a sua instalação foi concluída com sucesso.

en: Help not found
pt_BR: Ajuda não localizada

en: Cannot open location
pt_BR: Não é possível abrir a localização

en: No Date
pt_BR: Sem data

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
pt_BR: Hoje, %1

en: Today
pt_BR: Hoje

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
pt_BR: Ontem, %1

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
pt_BR: Amanhã, %1

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: _No
pt_BR: _Não

en: _Yes
pt_BR: _Sim

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
pt_BR: (Sem título %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
pt_BR: Já existe uma nota com o título <b>%1</b>. Por favor, escolha outro nome para esta nota antes de continuar.

en: Note title taken
pt_BR: Este título de nota já existe

en: Check spelling
pt_BR: Verificar ortografia

en: _Copy Link Address
pt_BR: _Copiar o endereço do link

en: _Open Link
pt_BR: Abrir _link
