gnote - en to ro translation catalogue (523 entries)

en: A simple note-taking application
ro: O aplicație simplă pentru luat notițe

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
ro: Gnote este o aplicație simplă de luat notițe pentru mediul desktop GNOME. Permite capturarea ideilor, conectarea lor folosind legături WikiWiki, gruparea carnețelelor și alte câteva funcționalități pentru utilizarea zilnică.

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
ro: Notițele pot fi tipărite sau exportate ca documente HTML.

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
ro: Gnote suportă de asemenea sincronizare, facilitând utilizarea mai multor dispozitive.

en: Take notes, link ideas, and stay organized
ro: Luați notițe, legați idei și fiți organizați

en: Note-taker
ro: Carnețel de notițe

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
ro: notes;idea;link;organize;notă;notițe;idee;legătură;organizare;

en: Enable spellchecking
ro: Activează verificarea ortografică

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ro: Dacă este definit la „true”, greșelile de ortografie vor fi subliniate cu roșu iar sugestiile pentru corectarea acestor greșeli vor fi afișate în meniul apărut atunci când se execută click dreapta pe mouse.

en: Automatically create links when typing
ro: Creează legături automat când se tastează

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
ro: Activați această opțiune pentru a crea automat o legătură, când textul se potrivește cu titlul notiței.

en: Create links for URLs in notes
ro: Creează legături pentru URL-uri din notițe

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
ro: Activați această opțiune pentru a crea legături pentru URL-urile din notițe.

en: Enable WikiWord highlighting
ro: Activează marcarea colorată a CuvintelorWiki

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
ro: Activează această opțiune pentru a marca colorat cuvintele CareAratăAstfel. Un clic pe cuvânt va crea o notița cu acel nume.

en: Enable Auto bulleted lists
ro: Activează listele cu buline automate

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
ro: Activați această opțiune dacă doriți ca listele cu buline să fie folosite automat când folosiți - sau * la începutul unei linii.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
ro: Activează lipirea prin clic-mijloc pe iconiță

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
ro: Activați această opțiune dacă doriți să adăugați, prin clic-mijloc, conținut cu marcaj de timp în notița de „Începeți aici”.

en: Enable custom font
ro: Activează fontul personalizat

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
ro: Dacă este adevărat, va fi folosit la afișarea notițelor numele fontului definit în custom-font-face. În orice altă situație va fi folosit fontul implicit al sistemului.

en: Custom Font Face
ro: Fonturi personalizate

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
ro: Dacă enable-custom-font este adevărată, numele fontului definit aici va fi utilizat ca font în momentul afișării notițelor.

en: Start Here Note
ro: Notița „Începeți aici”

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
ro: URI-ul notiței care să fie notița „Începeți aici”. Ea va fi plasată întotdeauna în meniul Gnote și accesibilă cu ajutorul unei taste rapide.

en: Minimum number of notes to show in menu
ro: Numărul minim de notițe de afișat în meniu

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
ro: Întreg ce determină numărul minim de notițe ce vor fi afișate în meniul de notițe Gnote.

en: List of pinned notes
ro: Lista notițelor fixate

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
ro: Listă separată prin spații de URI-uri către notițele ce vor fi afișate întotdeauna în meniul Gnote.

en: Is main window maximized
ro: Este fereastra principală maximizată

en: If true, Gnote window will be maximized.
ro: Dacă este adevărat, fereastra Gnote va fi maximizată.

en: Saved height of Search window
ro: Înălțimea salvată a ferestrei de căutare

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
ro: Determină înălțimea în pixeli a ferestrei de căutare; salvat de Gnote la ieșire.

en: Saved width of Search window
ro: Lățimea salvată a ferestrei de căutare

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
ro: Determină lățimea în pixeli a ferestrei de căutare; salvat de Gnote la ieșire.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
ro: Poziția de împărțit salvată a împărțitorului ferestrei de Căutare.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
ro: Determină poziția de împărțire în pixeli a ferestrei de Căutare; salvat de Gnote la ieșire.

en: Saved sorting of the Search window.
ro: Sortarea salvat a de fereastra de Căutare.

en: Determines Search window initial sorting.
ro: Determină sortarea inițială a ferestrei de Căutare.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
ro: Timp de așteptare montare FUSE (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
ro: Timp (în milesecunde) în care Gnote așteaptă un răspuns atunci când folosește FUSE pentru a monta o partajare de sincronizare.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
ro: Dosar sincronizare la distanță SSHFS

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
ro: Calea către serverul SSH ce conține dosarul de sincronizare Gnote (opțional).

en: SSHFS Synchronization Server URL
ro: URL server sincronizare SSHFS

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
ro: URL pentru serverul SSH conținând dosarul de sincronizare Gnote.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
ro: Nume utilizator sincronizare la distanță SSHFS

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ro: Numele de utilizator folosit pentru conectarea la serverul de sincronizare prin SSH.

en: SSHFS Synchronization Server Port
ro: Port server sincronizare SSHFS

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ro: Portul folosit pentru conectarea la serverul de sincronizare prin SSH.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
ro: Comportamentul actualizării legăturilor la redenumirea notițelor

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
ro: Întreg care indică dacă există o preferință pentru executarea unei acțiuni specifice asupra legăturilor la redenumirea unei notițe, în loc de a întreba utilizatorul. Valorile mapează o enumerare internă. 0 indică faptul că utilizatorul dorește să fie întrebat la redenumirea legăturilor care există în alte notițe. 1 indică faptul că legăturile sunt șterse automat. 2 indică faptul că legăturile trebuie actualizate în funcție de numele notiței, astfel încât să fie funcționale.

en: Deprecated
ro: Învechită

en: This key is deprecated and its value is ignored.
ro: Această cheie este învechită și valoarea ei este ignorată.

en: Use status icon, when started as an application
ro: Utilizează iconița de stare, când este pornită ca o aplicație

en: Deprecated, has no effect.
ro: Învechită, nu are niciun efect.

en: This setting is deprecated and its value is ignored
ro: Această configurare este învechită și valoarea ei este ignorată

en: Use client side window decorations
ro: Utilizează decorațiile de fereastră ale clientului

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
ro: Dacă Gnote trebuie să deseneze bara de titlu a ferestrei, sau să delegheze sarcina managerului de ferestre. Valorile posibile sunt „enabled” pentru a le desena, „disabled” pentru a le lăsa managerul de ferestre, sau o listă de medii desktop separate prin virgulă, unde Gnote ar trebui să deseneze decorațiile însăși. Necesită repornirea aplicației.

en: HTML Export Last Directory
ro: Ultimul dosar pentru export HTML

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
ro: Ultimul dosar în care a fost exportată o notiță utilizând modulul „Export în format HTML”.

en: HTML Export Linked Notes
ro: Exportă notițele legate ca HTML

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
ro: Ultima configurare pentru căsuța de validare „Exportă notițele legate (interconectate)” din modulul Exportă în HTML.

en: HTML Export All Linked Notes
ro: Exportă ca HTML toate notițele legate

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
ro: Ultima configurare pentru căsuța „Include toate notițele legate” din module Exportă ca HTML. Această configurare este folosită împreună cu configurarea „Exportă în HTML notițele legate” și este folosită pentru a specifica dacă toate notițele (găsite recursiv) trebuie să fie incluse în timpul unui export ca HTML.

en: Synchronization Client ID
ro: ID client sincronizare

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
ro: Identificator unic pentru clientul Gnote, folosit în comunicarea cu un server de sincronizare.

en: Synchronization Local Server Path
ro: Cale sincronizare server local

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
ro: Calea către serverul de sincronizare când este folosit modulul de sincronizare pe bază de sistem de fișiere.

en: Selected Synchronization Service Addin
ro: Modul pentru serviciul de sincronizare ales

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
ro: Identificator unic pentru serviciul de sincronizare notițe, configurat curent.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
ro: Comportamentul la rezolvarea conflictelor pentru sincronizarea notiței la salvare

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
ro: Întreg indicând dacă există o configurare în a executa un comportament specific la detectarea unui conflict, în locul solicitării utilizatorului. Valoarea reprezintă o enumerație internă, 0 indicând că utilizatorul dorește să fie solicitat la producerea unui conflict, astfel încât fiecare caz să poată fi analizat în parte.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
ro: Limită de timp pentru sincronizarea automată în fundal

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
ro: Valoare de întreg ce indică cât de frecvent să se sincronizeze în fundal notițele (când sincronizarea este configurată). Orice valoare mai mică de 1 indică dezactivarea sincronizării automate. Cea mai mică valoare pozitivă acceptată este 5. Valoarea este în minute.

en: Online directory URI
ro: URI dosar online

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
ro: URI către directorul online unde sunt sincronizate notițele.

en: Accept SSL Certificates
ro: Acceptă certificate SSL

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
ro: Folosiți opțiunea wdfs „-ac” pentru a accepta certificate SSL fără a întreba utilizatorul.

en: Share URL
ro: URL partajare

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
ro: URL-ul partajării WebDAV la care notițele sunt sincronizate.

en: Share username
ro: Nume de utilizator partajare

en: Username to access WebDAV share.
ro: Numele de utilizator pentru a accesa partajarea WebDAV.

en: Timestamp format
ro: Format marcaj timp

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
ro: Formatul datei folosit pentru marcajul de dată. Respectă formatul strftime(3).

en: Time between checks
ro: Timpul dintre verificări

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
ro: Intervalul de timp dintre verificările directorului de notițe (în secunde). Valoarea minimă este 5.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
ro: Fereastra principală

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
ro: Deschide meniul cu acțiuni

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
ro: Ascunde bara de căutare

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ro: Navighează la fila următoare

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ro: Navighează la fila anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
ro: Bară de căutare

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
ro: Afișează bara de căutare

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
ro: Selectează următoarea potrivire

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
ro: Selectează potrivirea anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
ro: Listă notițe

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
ro: Creează notiță nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
ro: Deschide notița selectată

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
ro: Deschide notița selectată într-o nouă fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
ro: Șterge notița selectată

[ctx: shortcut window]
en: Note View
ro: Vizualizare notiță

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
ro: Deschide meniul cu acțiuni al notei

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
ro: Închide fila curentă

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ro: Editare

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
ro: Anulează ultima ediatre

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
ro: Refă ultima editare

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
ro: Creează o legătură către notiță pe textul selectat

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
ro: Formatare

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
ro: Comută aldin

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
ro: Comută italic

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
ro: Comută tăierea

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
ro: Comută evidențierea

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
ro: Comută lățimea fixă

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
ro: Comută sublinierea

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
ro: Mărește dimensiunea fontului

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
ro: Micșorează dimensiunea fontului

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
ro: Activează bulinele/crețe indentarea pentru linia selectată

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
ro: Scade indentarea/dezactivează bulinele pentru linia curentă

en: _New Note
ro: Notiță _nouă

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Shortcuts
ro: _Scurtături

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Gnote
ro: _Despre Gnote

en: Failed to load plugin information!
ro: Eșec la încărcarea informațiilor modulului!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
ro: Plugin incompatibil %s: se aștepta %s, dar s-a dat %s

en: Note plugin info %s already present
ro: Informațiile despre pluginul de notițe %s  sunt prezente deja

en: %s does not implement %s
ro: %s nu implementează %s

en: Note plugin %s already present
ro: Pluginul de notițe %s  este prezent deja

en: Note plugin info %s is absent
ro: Informațiile despre pluginul de notițe %s  sunt absente

en: Note plugin %s is absent
ro: Pluginul de notițe %s  este absent

en: Failed to find module %s for addin %s
ro: Eșec la găsirea modulului %s pentru adaosul %s

en: Failed to load addin info for %s: %s
ro: Eșec la încărcarea informațiilor modulului pentru %s: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
ro: Se încearcă încărcarea adaosurilor când sunt încărcate deja

en: Backlinks
ro: Legături inverse

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
ro: Găsiți notele care sunt legate de cea vizualizată curent.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
ro: Hubert Figuière și proiectul Tomboy

en: What links here?
ro: Ce leagă aici?

en: (none)
ro: (niciunul)

en: Bugzilla Links
ro: Legături Bugzilla

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
ro: Permite copierea unui URL Bugzilla din navigatorul dumneavoastră direct într-o notiță Gnote. Numărul bug-ului este inserat ca legătură, având alăturată o iconiță sugestivă.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
ro: Hubert Figuiere și proiectul Tomboy

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
ro: Puteți folosi orice instalare de bugzilla doar prin tragerea legăturilor pe notițe. Adăugați aici dacă doriți o iconiță diferită pentru un anumit server.

en: Host Name
ro: Nume gazdă

en: Icon
ro: Iconiță

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: E_limină

en: Select an icon...
ro: Alegeți o iconiță...

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Open
ro: _Deschide

note: Extra Widget
en: _Host name:
ro: _Nume gazdă:

en: Error saving icon
ro: Eroare la salvarea iconiței

en: Could not save the icon file.
ro: Nu s-a putut salva fișierul iconiță.

en: Host name invalid
ro: Nume gazdă nevalid

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
ro: Trebuie să specificați numele de gazdă al Bugzilla care va fi folosit cu această iconiță.

en: Really remove this icon?
ro: Doriți să ștergeți această iconiță?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o iconiță ea va fi pierdută definitiv.

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Error removing icon %s: %s
ro: Eroare la eliminarea iconiței %s: %s

en: Export to Getting Things GNOME
ro: Exportă către Getting Things GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
ro: Exportă notițele individuale ca sarcini de Getting Things GNOME

en: GTG XML loaded, but interface not found
ro: S-a încărcat GTG XML, dar interfața nu a fost găsită

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
ro: Eșec la crearea interfeței GTG pentru XML: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
ro: Eșec la crearea unui proxy D-Bus pentru GTG

en: Failed to call GTG: %s
ro: Eșec la apelarea GTG: %s

en: Export to HTML
ro: Exportă în format HTML

en: Exports individual notes to HTML.
ro: Exportă notițele individuale în HTML.

en: Destination for HTML Export
ro: Destinația pentru exportul HTML

en: Export linked notes
ro: Exportă notițele cu legătură (notițele interconectate)

en: Include all other linked notes
ro: Include toate celelalte notițe legate

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
ro: _Salvează

en: Export to HTML…
ro: Exportă în HTML…

en: Could not open exported note in a web browser: %s
ro: Nu s-a putut deschide notița într-un navigator web: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
ro: Notița a fost exportată în „%1”.

en: Note exported successfully
ro: Notița a fost exportată cu succes

en: Could not export: %s
ro: Nu s-a putut exporta %s

en: Could not save the file "%1"
ro: Nu s-a putut salva fișierul „%1”

en: _Folder Path:
ro: Cale _dosar:

en: Select Synchronization Folder...
ro: Selectați dosarul de sincronizare...

en: Folder path field is empty.
ro: Câmpul de cale al dosarului este gol.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
ro: Calea dosarului specificat nu există, și Gnote nu a putut să o creeze.

en: Local Folder
ro: Dosar local

en: Local Directory Sync Service Plugin
ro: Plugin pentru serviciu de sincronizare a directorului local

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
ro: Sincronizează notițele Gnote la o cale din sistemul de fișiere local

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
ro: Aurimas Černius și proiectul Tomboy

en: Fixed Width
ro: Lățime fixă

en: Adds fixed-width font style.
ro: Adaugă font de lățime fixă.

en: Fixed Wid_th
ro: _Lățime fixă

en: Online Directory Sync Service Plugin
ro: Plugin pentru servicii de sincronizare ale dosarelor online

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
ro: Sincronizează notițele Gnote la un director online

en: Failed to mount the folder
ro: Eșec la montarea dosarului

en: Folder _URI:
ro: _URI dosar:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
ro: Exemplu: google-drive://nume.prenume@gmail.com/notițe

en: Please, register your account in Online Accounts
ro: Registrați-vă contul în Conturi Online

en: The URI is empty
ro: URI-ul este gol

en: URI field is empty.
ro: Câmpul URI este gol.

en: Online Folder
ro: Dosar online

en: Insert Timestamp
ro: Inserare marcaj de dată

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ro: Inserează data și ora curentă în poziția cursorului.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
ro: Alegeți unul dintre formatele predefinite sau folosiți unul personalizat.

note: Use Selected Format
en: Use _Selected Format
ro: Folosește formatul _selectat

en: _Use Custom Format
ro: Folosește format_ul personalizat

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
ro: Supraveghetor pentru directorul de notițe: Actualizarea abandonată, eroare la citirea %s: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
ro: Supraveghetor pentru directorul de notițe: Eroare la citirea titlului notiței de la %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
ro: Supraveghetor pentru directorul de notițe: Eroare la crearea notiței de la %s: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
ro: Supraveghetor pentru directorul de notițe: Actualizarea abandonată, eroare la parsarea %s: %s

en: Note Directory Watcher
ro: Supraveghetor pentru directorul de notițe

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
ro: Supravegheați directorul Gnote pentru modificări la notițe.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
ro: Aurimas Černius și autorii originali ai Tomboy

en: _Directory check interval:
ro: Interval de verificare al _directorului:

en: Today: Template
ro: Azi: șablon

en: Today:
ro: Astăzi:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
ro: Notița Zilei nu poate crea %s: %s

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Appointments
ro: Întâlniri

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
ro: %A, %d %B  %Y

en: Note of the Day
ro: Notița zilei

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
ro: Creează automat o notiță „Azi” gata de lucru

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
ro: Debarshi Ray și proiectul Tomboy

en: _Open Today: Template
ro: _Deschide azi: șablon

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
ro: Schimbă notița <span weight="bold">Azi: Șablon</span> pentru a personaliza textul conținut de notița Azi.

en: Printing Support
ro: Asistență tipărire

en: Allows you to print a note.
ro: Permite tipărirea unei notițe.

en: Print…
ro: Ti_părește…

en: Error printing note
ro: Eroare la tipărirea notiței

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
ro: Pagina %1 din %2

en: Read Only
ro: Doar citire

en: Mark certain notes as read only
ro: Marchează unele notițe ca protejate la scriere

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
ro: Aurimas Černius, Debarshi Ray și Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
ro: Înlocuiește titlul

en: Replace title with selection.
ro: Înlocuiește titlul cu selecția.

en: Special Notes
ro: Notițele speciale

en: Show special notes, that are otherwise hidden
ro: Arată notițe speciale, care în mod normal sunt ascunse

en: Show Statistics
ro: Arată statistici

en: Statistics
ro: Statistici

en: Show various statistics about notes.
ro: Arată statistici variate despre notițe.

en: Total Notes
ro: Notițe în total

en: Total Notebooks
ro: Carnețele în total

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
ro[0]: %1 notă
ro[1]: %1 note
ro[2]: %1 de note

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
ro: Navighează notițe lungi structurate. Stabilește secția și subsecția titlurilor în notița dumneavoastră, și Cuprinsul va fi afișat într-un meniu.

en: Heading 1
ro: Titlu 1

en: Heading 2
ro: Titlu 2

en: Table of Contents Help
ro: Ajutor Cuprins

en: TODO
ro: DE FĂCUT

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
ro: Evidențiază mostrele FIXME, TODO și XXX în notițe.

en: Tomboy Importer
ro: Importator din Tomboy

en: Import your notes from Tomboy.
ro: Importați-vă notițele din Tomboy.

en: Underline
ro: Subliniat

en: Adds ability to underline text.
ro: Adaugă posibilitatea de subliniere a textului.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
ro: Hubert Figuière și proiectul Tomboy

en: User_name:
ro: _Nume utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
ro: Destinația de sincronizare %1 nu există!

en: URL, username, or password field is empty.
ro: Câmpul URL, nume utilizator, sau parolă este gol.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
ro: Salvarea configurației în Inelul de chei GNOME a eșuat cu următorul mesaj:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
ro: Plugin de servicii de sincronizare WebDAV

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
ro: Sincronizează notițele Gnote la un URL WebDAV.

en: Exception thrown when creating note: %s
ro: O excepție a intervenit la crearea notiței: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
ro: Nicio conexiune D-Bus disponibilă, căutarea în meniul Gnome și controlul la distanță nu vor funcționa.

en: Failed to get shortcuts window!
ro: Eșec la obținerea ferestrei cu scurtături!

en: and Tomboy original authors.
ro: și autorii originali ai Tomboy.

en: Copyright © 2010-2023 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
ro: Drepturi de autor © 2010-2023 Aurimas Cernius
    Drepturi de autor © 2009-2011 Debarshi Ray
    Drepturi de autor © 2009 Hubert Figuiere
    Drepturi de autor © 2004-2009 autorii originali ai Tomboy.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ro: Un carnețel de notițe pentru desktop ușor de utilizat.

en: Homepage
ro: Pagina web

en: Run Gnote in background.
ro: Rulați Gnote în fundal.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
ro: Lansează Gnote ca furnizor de căutare în panoul GNOME.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
ro: Specificați calea către dosarul care conține notițele.

en: path
ro: cale

en: Open the search all notes window with the search text.
ro: Deschide fereastra de căutare în toate notițele cu textul de căutare.

en: Print version information.
ro: Tipărește informații despre versiune.

en: Create and display a new note, with a optional title.
ro: Creează și afișează o notiță nouă, cu titlu opțional.

en: title
ro: titlu

en: Display the existing note matching title.
ro: Afișează notița cu titlul potrivit.

en: title/url
ro: titlu/url

en: Display the 'Start Here' note.
ro: Afișează notița „Începeți aici”.

en: Search and highlight text in the opened note.
ro: Caută și evidențiază text în notița deschisă.

en: A note taking application
ro: Aplicație pentru notițe

en: Gnote options at launch
ro: Opțiuni Gnote la pornire

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
ro: Versiunea %1

en: Plugin is disposing already
ro: Pluginul este în curs de eliminare

en: Window is not embedded
ro: Fereastra nu este încorporată

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
ro: Excepție la salvarea notiței: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
ro: Eșec la actualizarea formatului notiței: %s

en: Filesystem error: %s
ro: Eroare la sistemul de fișiere: %s

en: Create Notebook
ro: Creează un carnețel nou

en: N_otebook name:
ro: N_ume carnețel:

en: Name already taken
ro: Nume deja în uz

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
ro: C_reează

en: New Note_book...
ro: _Carnețel nou...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
ro: Șablon carnețel %1

en: New Note
ro: Notiță nouă

en: Really delete this notebook?
ro: Doriți să ștergeți acest carnețel?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
ro: Notițele din acest carnețel nu vor fi șterse, dar nu vor mai fi asociate acestui carnețel.  Nu veți putea reveni asupra acestei acțiuni.

en: Notebook
ro: Carnețel

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
ro: Carnețel _nou...

note: Add the "(no notebook)" item at the top of the list
en: No notebook
ro: Niciun carnețel

en: All
ro: Toate

en: Unfiled
ro: Necompletat

en: Active
ro: Activ

en: </list> tag mismatch
ro: tagul </list> nu are pereche

en: Exception: %s
ro: Excepție: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
ro: Sigur doriți să ștergeți „%1”?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți „%1” notiță?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți „%1” notițe?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți „%1” de notițe?

en: If you delete a note it is permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o notiță, aceasta nu va mai putea fi recuperată.

en: Error saving note data.
ro: Eroare la salvarea datelor din notiță.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
ro: S-a produs o eroare la salvarea notițelor. Verificați că aveți spațiu suficient pe disc și că aveți drepturi de scriere în ~/.local/share/gnote. Detaliile despre eroare se găsesc în ~/gnote.log.

en: Setting text content for closed notes not supported
ro: Stabilirea conținutului de text pentru notele închise nu este suportată

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
ro: Șablon notiță nouă

en: Describe your new note here.
ro: Descrieți aici noua dumneavoastră notiță.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
ro: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Începeți aici
     
    <bold>Bine ați venit în Gnote !</bold>
    
    Folosiți notița „Începeți aici” pentru a începe să vă organizați ideile și gândurile.
    
    Puteți crea notițe noi pentru ideile dumneavoastră prin selectarea intrării „Creează o nouă notiță” din meniul Gnote din Panoul GNOME. Notița va fi salvată automat.
    
    Apoi organizați notițele prin crearea de legături între notițele conexe!
    
    Am creat a notiță cu numele <link:internal>Folosirea legăturilor în Gnote</link:internal>. Observați cum de fiecare dată când tastați <link:internal>Folosirea legăturilor în Gnote</link:internal>, textul este subliniat automat? Faceți clic pe legătură pentru a deschide notița.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
ro: <note-content>Folosirea legăturilor în Gnote
    
    Notițele din Gnote pot fi legate între ele prin selectarea textului din notița curentă și făcând clic pe butonul <bold>Legătură</bold> din bara de unelte. Astfel veți crea o nouă notiță și veți sublinia textul din notița curentă.
    
    Modificare titlului unei notițe va actualiza legăturile din alte notițe. Acest lucru previne ruperea legăturilor când o notiță este redenumită.
    
    De asemenea, dacă scrieți numele unei alte notițe în notița curentă, el va fi legat automat pentru dumneavoastră.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
ro: Începeți aici

en: Using Links in Gnote
ro: Folosirea legăturilor în Gnote

en: Error creating start notes: %s
ro: Eroare la creerea notițelor de început: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
ro: Eroare la parsarea XML-ului notiței, se omite „%s”: %s

en: Error while saving: %s
ro: Eroare la salvare: %s

en: Did not find note with uri '%s', cannot save
ro: Nu s-a găsit notița cu uri „%s”, nu se poate salva

en: Rename Note Links?
ro: Redenumiți legăturile către notițe?

en: _Don't Rename Links
ro: Nu re_denumi legăturile

en: _Rename Links
ro: _Redenumește legăturile

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select None
ro: Alege notiță

en: Always show this _window
ro: Arată această _fereastră întotdeauna

en: Alwa_ys rename links
ro: Redenumește legăturile î_ntotdeauna

en: Never rename _links
ro: Nu redenumi niciodată _legăturile

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
ro: Redenumiți legăturile din alte notițe din „<span underline="single">%1</span>” în „<span underline="single">%2</span>”?
    
    Dacă nu redenumiți legăturile, nu vor mai lega la nimic.

en: Rename Links
ro: Redenumire legături

note: Set up columns
en: Note Title
ro: Titlu notiță

en: Ad_vanced
ro: A_vansat

en: _Undo
ro: An_ulează

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Link to New Note
ro: _Legătură către o nouă notiță

en: _Delete…
ro: Șt_erge…

en: Set properties of text
ro: Configurează proprietățile textului

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
ro: Această notiță este un șablon. Determină conținutul implicit al notițelor normale, și nu va apărea în meniul de notițe sau fereastra de căutare.

en: Convert to regular note
ro: Convertește notiță simplă

en: Save Se_lection
ro: Salvează se_lecția

en: Save _Title
ro: Salvează _titlul

en: Cannot create note
ro: Nu se poate crea notița

en: _Highlight
ro: _Evidențiere

en: S_mall
ro: M_ic

en: _Large
ro: _Mare

en: Hu_ge
ro: _Foarte mare

en: Gnote Preferences
ro: Preferințe Gnote

en: General
ro: Generale

en: Links
ro: Legături

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: Plugins
ro: Pluginuri

note: Button to close dialog.
en: _Close
ro: În_chide

en: Plugin %s is absent
ro: Pluginul %s  este absent

en: _Spell check while typing
ro: _Verificare ortografică în timpul scrierii

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
ro: Greșelile ortografice vor fi subliniate cu roșu, cu sugestii afișate în meniul contextual.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
ro: Activează listele cu _bulină automate

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
ro: Începe o nouă listă cu buline începând linia cu caracterul „-”.

en: Use custom _font
ro: Folosește _font personalizat

en: When renaming a linked note:
ro: La redenumirea unei legături în notiță:

en: Ask me what to do
ro: Întreabă-mă ce să fac

en: Never rename links
ro: Nu redenumi niciodată legăturile

en: Always rename links
ro: Redenumește întotdeauna legăturile

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
ro: Folosește noul șablon pentru a specifica textul ce trebuie folosit la crearea unei noi notițe.

en: Open New Note Template
ro: Deschide șablonul pentru notițe noi

note: internal links
en: _Automatically link to notes
ro: Leagă _automat la notițe

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
ro: Activați această opțiune pentru a crea o legătură când textul se potrivește cu titlul notiței.

note: URLs
en: Create links for _URLs
ro: Crează legături pentru _URL-uri

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
ro: Activați această opțiune pentru a crea legături pentru URL-uri. Apăsarea pe clic va deschide URL-ul cu un program prestabilit.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ro: Evidențiere Cuvinte_Wiki

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
ro: Activați această opțiune pentru a evidenția cuvintele care arată <b>ÎnFelulAcesta</b>. Un clic pe cuvânt va crea o nouă notiță cu acel nume.

en: Ser_vice:
ro: Ser_viciu:

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
ro: Intervalul de _sincronizare automată în fundal (în minute)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
ro: _Avansat...

en: Clear
ro: Curăță

en: Not configurable
ro: Neconfigurabil

en: The following plugins are installed:
ro: Următoarele module sunt instalate:

en: _Enable
ro: Activ_ează

en: _Disable
ro: _Dezactivează

en: In_formation
ro: In_formații

en: Not Implemented
ro: Nu a fost implementat

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
ro: Preferințe %1

en: Choose Note Font
ro: Alegeți font pentru notiță

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
ro: Alte opțiuni de sincronizare

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
ro: Când un conflict este detectat între o notiță locală și o notiță pe serverul de sincronizare configurat:

en: Always ask me what to do
ro: Întreabă întotdeauna ce să fac

en: Rename my local note
ro: Redenumește notița locală

en: Replace my local note with the server's update
ro: Înlocuiește notița locală cu actualizarea serverului

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ro: Curățarea configurărilor de sincronizare nu este recomandată.  Puteți fi forțat să sincronizați toate notițele din nou când salvați noile configurări.

en: Resetting Synchronization Settings
ro: Restabilirea configurărilor de sincronizare

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ro: Ați dezactivat serviciul de sincronizare configurat.  Configurările de sincronizare nu vor fi curățate.  Posibil să fiți forțat să sincronizați toate notițele din nou când salvați noile configurări.

en: Connection successful
ro: Conectat cu succes

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
ro: Gnote este pregătit să sincronizeze notițele. Doriți să le sincronizați acum?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
ro: Verificați informațiile și încercați din nou. Fișierul de jurnalizare %1 poate conține mai multe informații despre eroare.

en: Error connecting
ro: Eroare la conexiune

en: Version:
ro: Versiunea:

en: Author:
ro: Autor:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Close
ro: Închide

en: Create New Note
ro: Creează o nouă notiță

en: Search
ro: Caută

en: Parent of embed box is not a Gtk::Grid, please report a bug!
ro: Părintele containerului înglobat nu este un Gtk::Grid, raportați eroarea!

en: Parent of search entry is not Gtk::Grid, please report a bug!
ro: Părintele căutării nu este un Gtk::Grid, raportați eroarea!

en: Attempt to foreground a widget, that is not embedded in the window
ro: Încearcă să trimiți un widget neînglobat în fereastră pe prim plan

en: Attempt to foreground a widget, that is not Gtk::Widget
ro: Încearcă să trimiți un widget care nu este Gtk::Widget pe prim plan

en: No configured actions
ro: Nicio acțiune configurată

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
ro: Eșec la încărcarea interfeței D-Bus %s: %s

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
ro: Potrivire titlu

en: %1 match | %1 matches
ro[0]: %1 potrivire
ro[1]: %1 potriviri
ro[2]: %1 de potriviri

en: Notebooks
ro: Carnețele

en: Note
ro: Notiță

en: Modified
ro: Modificat

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
ro: Niciun rezultat găsit în carnețelul selectat
    Apăsați aici pentru a căuta în toate notițele.

en: Click here to search across all notebooks
ro: Clic aici pentru a căuta în toate carnețelele

en: Matches
ro: Rezultate

en: _New
ro: _Notiță nouă

en: Open In New _Window
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

en: _New...
ro: _Nouă...

en: _Open Template Note
ro: Deschide n_otița șablon

en: Re_name...
ro: Rede_numește…

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
ro: Eșec la parsarea configurării sortării căutării (Valoare: %s):

en: Expected format 'column:order'
ro: Format așteptat „coloană:ordine”

en: Unrecognized column %s
ro: Coloană nerecunoscută %s

en: Unrecognized order %s
ro: Ordine nerecunoscută %s

en: Error loading %s
ro: Eroare la încărcarea %s

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
ro: Eroare la obținerea simbolului dynamic_module_instanciate: %s

en: Name
ro: Nume

en: Version
ro: Versiune

en: Category
ro: Categorie

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
ro: Formatare

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
ro: Integrare desktop

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
ro: Unelte

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: XML error: %s
ro: Eroare XML: %s

en: unknown parse error
ro: eroare de parsare necunoscută

en: %1 failed
ro: %1 eșuat

en: NULL stylesheet, please fill a bug
ro: Foaie de stiluri cu valoarea NULL, raportați eroarea

en: Failed to upload note: %s
ro: Eșec la încărcarea notiței: %s

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
ro[0]: Eșec la încărcarea a %1 notiță
ro[1]: Eșec la încărcarea a %1 notițe
ro[2]: Eșec la încărcarea a %1 de notițe

en: Exception when finishing note copy: %s
ro: Excepție la finalizarea copierii notiței: %s

en: Exception when finishing note copy
ro: Excepție la finalizarea copierii notiței

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
ro[0]: Eșec la descărcarea %1 actualizare de notițe
ro[1]: Eșec la descărcarea %1 actualizări de notițe
ro[2]: Eșec la descărcarea %1 de actualizări de notițe

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
ro: Eroare la curățarea pe server în timpul comiterii. Integritatea serverului este OK, dar pot fi fișiere exces rămase. Eroare este: %s

en: Error updating lock: %s
ro: Eroare la actualizarea blocării: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
ro: Eroare la ștergerea vechiului lacăt de sincronizare „%s”: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
ro: Element last-sync-date neparsabil în %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
ro: Element last-sync-rev neparsabil în %s

en: Failure writing test file
ro: Eșec la scrierea fișierului de test

en: Failure when trying to remove test file
ro: Eșec la încercarea de eliminare a fișierului de test

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Note Conflict
ro: Conflict de notițe

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
ro:  (vechi)

en: Rename local note:
ro: Redenumește notița locală:

en: Update links in referencing notes
ro: Actualizează legăturile în notițele referențiate

en: Overwrite local note
ro: Suprascrie notița locală

en: Always perform this action
ro: Execută întotdeauna această acțiune

en: _Continue
ro: _Continuă

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
ro: Conflict de notițe detectat

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
ro: Versiunea serverului „%1” intră în conflict cu notița locală.  Ce doriți să faceți cu notița locală?

note: Expander containing table
en: Details
ro: Detalii

en: Status
ro: Stare

en: Acquiring sync lock...
ro: Se obține blocarea pentru sincronizare...

en: Committing changes...
ro: Se comit modificările...

en: Synchronizing Notes
ro: Sincronizarea notițelor

en: Synchronizing your notes...
ro: Se sincronizează notițele...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
ro: Aceasta poate dura ceva timp, relaxați-vă!

en: Connecting to the server...
ro: Se conectează la server...

en: Deleting notes off of the server...
ro: Se șterg notițe de pe server...

en: Downloading new/updated notes...
ro: Se descarcă notițe noi/actualizare...

en: Server Locked
ro: Server blocat

en: Server is locked
ro: Serverul este blocat

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
ro: Unul dintre celelalte calculatoare se sincronizează momentan.  Așteptați 2 minute și încercați din nou.

en: Preparing to download updates from server...
ro: Se pregătește descărcarea actualizărilor de pe server...

en: Preparing to upload updates to server...
ro: Se pregătește încărcarea actualizărilor pe server...

en: Uploading notes to server...
ro: Se încarcă notițe pe server...

en: Synchronization Failed
ro: Sincronizare eșuată

en: Failed to synchronize
ro: Eșec la sincronizare

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
ro: Nu s-a putut sincroniza notițele.  Verificați detaliile de mai jos și încercați din nou.

en: Synchronization Complete
ro: Sincronizare completă

en: Synchronization is complete
ro: Sincronizarea este completă

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
ro[0]: %1 notiță actualizată.
ro[1]: %1 notițe actualizată.
ro[2]: %1 de notițe actualizată.

en: Your notes are now up to date.
ro: Notițele sunt acum actualizate.

en: Synchronization Canceled
ro: Sincronizare anulată

en: Synchronization was canceled
ro: Sincronizarea a fost anulată

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
ro: Ați anulat sincronizarea.  Puteți închide fereastra acum.

en: Synchronization Not Configured
ro: Sincronizare neconfigurată

en: Synchronization is not configured
ro: Sincronizarea nu este configurată

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
ro: Configurați sincronizarea în dialogul preferințe.

en: Synchronization Service Error
ro: Eroare la serviciul de sincronizare

en: Service error
ro: Eroare de serviciu

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
ro: Eroare la conectarea către serviciul de sincronizare.  Încercați din nou.

en: Deleted locally
ro: Șterge local

en: Deleted from server
ro: Șterge de pe server

en: Updated
ro: Actualizat

en: Added
ro: Adăugat

en: Uploaded changes to server
ro: S-au încărcat modificările la server

en: Uploaded new note to server
ro: S-a încărcat o nouă notiță la server

en: Synchronize Notes
ro: Sincronizare notițe

en: Report a bug. Cast failed: %s
ro: Raportați o eroare. Transmiterea a eșuat: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
ro: Eroare la curățarea modulului după sincronizare: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
ro: Excepție la creare SyncServer: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
ro: Sincronizarea a eșuat cu excepția următoare: %s

en: Failed to show help: %s
ro: Nu s-a putut arăta ajutorul: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
ro: „Manualul Gnote” nu a putut fi găsit. Verificați dacă instalarea a fost finalizată cu succes.

en: Help not found
ro: Fișierele de ajutor nu au fost găsite

en: Failed to open URL: %s
ro: Nu s-a putut deschide URL-ul: %s

en: Cannot open location
ro: Dosarul nu poate fi deschis

en: No Date
ro: Fără dată

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
ro: Astăzi, %1

en: Today
ro: Astăzi

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
ro: Ieri, %1

en: Yesterday
ro: Ieri

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
ro: Mâine, %1

en: Tomorrow
ro: Mâine

note: TRANSLATORS: date in other than current year.
en: %b %d %Y
ro: %d %b %Y

en: _No
ro: _Nu

en: _Yes
ro: _Da

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
ro: (Neintitulat %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
ro: O notiță cu titlul <b>%1</b> există deja. Înainte de a continua, alegeți un alt nume pentru această notiță.

en: Note title taken
ro: Titlu acceptat pentru notiță

en: Check spelling
ro: Verifică ortografia
