gnote master - en to tr translation catalogue (529 entries)

en: A simple note-taking application
tr: Basit not alma uygulaması

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
tr: Gnote, GNOME masaüstü ortamı için basit not alma uygulamasıdır. Bu uygulama; fikirlerinizi yakalamanızı, WikiWiki biçeminde bağlantılar kullanarak birbirine bağlamanızı, not defterlerinde kümelemenizi ve günlük kullanım için bazı ek özellikleri sağlar.

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
tr: Notlar yazdırılabilir ya da HTML belgeleri olarak dışa aktarılabilir.

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
tr: Gnote, eşzamanlamayı da desteklemesiyle, birden çok aygıtta kullanılmasını basitleştirir.

en: Take notes, link ideas, and stay organized
tr: Not tutun, düşünceleri bağlayın, ve düzenli kalın

en: Note-taker
tr: Not Tutucu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
tr: notlar;fikir;bağlantı;düzenle;organizasyon;

en: Enable spellchecking
tr: İmla denetimini etkinleştir

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
tr: Eğer seçiliyse, imla hatalarının altı kırmızı çizilir ve doğru yazım tavsiyeleri sağ tıklama menüsünde görüntülenir.

en: Automatically create links when typing
tr: Yazarken kendiliğinden bağlantılar oluştur

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
tr: Metin ile not başlığı eşleşirse kendiliğinden bağlantı oluşturmak için bu seçeneğini etkinleştir.

en: Create links for URLs in notes
tr: Notlardaki URL’ler için bağlantılar oluştur

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
tr: Notlardaki URL’ler için bağlantı oluşturacak bu seçeneği etkinleştir.

en: Enable WikiWord highlighting
tr: WikiWord belirtecini etkinleştir

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
tr: BöyleGörünenSözcükler’in aydınlatılmasını isterseniz bu seçeneği etkinleştirin. Bu sözcüğü tıklatmak bu adla yeni not oluşturulmasını sağlayacaktır.

en: Enable Auto bulleted lists
tr: Kendiliğinden işaretli listeleri etkinleştir

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
tr: Bu seçeneği işaretli listelerin satır başında - ya da * kullanıldığında kendiliğinden etkinleşmesi için etkinleştirin.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
tr: Simge Üzerine Orta Tuşla Tıklandığında Yapıştırmayı Etkinleştir

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
tr: Bu seçeneği Gnote simgesine orta tuşla bastığında Buradan Başla notuna zaman belirtici yapıştırılmasını mümkün kılabilmek için etkinleştirin.

en: Enable custom font
tr: Özel yazı tiplerini etkinleştir

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
tr: Eğer seçiliyse, notlar gösterilirken custom-font-face’de ayarlanan yazı tipi adı kullanılacak. Aksi halde öntanımlı masaüstü yazı tipi kullanılacak.

en: Custom Font Face
tr: Özel Yazı Tipi

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
tr: Eğer enable-custom-font seçiliyse, burada ayarlanan yazı tipi adı notlar gösterilirken kullanılacak.

en: Start Here Note
tr: Buradan Başla Notu

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
tr: Her zaman Gnote not menüsünün en altına yerleşecek ve kısayollar ile de erişilebilecek "Buradan Başla" notu için not URI’si.

en: Minimum number of notes to show in menu
tr: Menüde gösterilecek azami not sayısı

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
tr: Gnote not menüsünde gösterilecek asgari not sayısını belirleyen tamsayı.

en: List of pinned notes
tr: İğnelenmiş notlar listesi

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
tr: Gnote not menüsünde her zaman görünmesi gereken not URI’lerinin boşluk karakterleri ile ayırılmış listesi.

en: Is main window maximized
tr: Ana pencere ekranı kaplar

en: If true, Gnote window will be maximized.
tr: Eğer seçiliyse, Gnote penceresi ekranı kaplayacak.

en: Saved height of Search window
tr: Arama penceresinin kaydedilmiş yüksekliği

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
tr: Arama penceresinin piksel yüksekliğini belirtir; Gnote kapandığında saklanır.

en: Saved width of Search window
tr: Arama penceresinin kaydedilmiş genişliği

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
tr: Arama penceresinin piksel genişliğini belirtir; Gnote kapandığında saklanır.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
tr: Arama penceresi ayracının kaydedilmiş ayraç konumu.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
tr: Arama penceresi ayracının piksel türünden konumunu belirtir; Gnote kapandığında saklanır.

en: Saved sorting of the Search window.
tr: Arama penceresinin sıralaması kaydedildi.

en: Determines Search window initial sorting.
tr: Arama penceresi başlangıç sıralamasını algılar.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
tr: FUSE Bağlama Zaman Aşımı (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
tr: FUSE kullanarak eşzamanlama paylaşımı bağlandığında yanıt için beklenecek zaman (milisaniye olarak)

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
tr: SSHFS Uzak Eşzamanlama Klasörü

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
tr: SSH sunucusundaki Gnote eşzamanlama dizininin yolu (isteğe bağlı).

en: SSHFS Synchronization Server URL
tr: SSHFS Eşzamanlama Sunucusu Adresi (URL)

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
tr: Gnote eşzamanlama dizinini içeren SSH sunucusunun adresi (URL).

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
tr: SSHFS Uzak Eşzamanlama Kullanıcı Adı

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
tr: Eşzamanlama hizmetine SSH aracılığıyla bağlanılırken kullanılacak kullanıcı adı.

en: SSHFS Synchronization Server Port
tr: SSHFS Eşzamanlama Sunucu Bağlantı Noktası

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
tr: Eşzamanlama sunucusuna SSH aracılığıyla bağlanılırken kullanılacak bağlantı noktası.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
tr: Notların Yeniden Adlandırılmasında Bağlantı Güncelleme Davranışı

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
tr: Bağlantının adı değiştirildiğinde, kullanıcıya sormak yerine, her zaman belirli işleyişi yerine getirmek yönünde tercih olup olmadığını belirten tamsayı değeri. Değerler iç değerlendirme ile eşleşirler. 0 kullanıcının bir ad değiştirme olduğunda her zaman sorulmasını istediği anlamına gelir, böylelikle her çakışmayı durumdan duruma değerlendirebilirler. 1 bağlantıların kendiliğinden kaldırılması gerektiğini belirtir. 2 bağlantı metninin yeni not adına göre güncellenmesi gerektiğini böylece adı değiştirilen notu göstermeye devam edeceğini belirtir.

en: Deprecated
tr: Artık Kullanılmayan

en: This key is deprecated and its value is ignored.
tr: Bu anahtar terk edildi ve değeri yok sayılıyor.

en: Use status icon, when started as an application
tr: Uygulama olarak başlatıldığında durum simgesi kullan

en: Deprecated, has no effect.
tr: Artık kullanılmıyor, etkisi yok.

en: This setting is deprecated and its value is ignored
tr: Bu ayar terk edildi ve değeri yok sayılıyor

en: Use client side window decorations
tr: İstemci tarafı pencere süslemesini kullan

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
tr: Gnote, pencere başlık çubuğunu kendisi mi çizmeli yoksa bunu pencere yöneticisine mi bırakmalı? Olası değerler; çizmek için 'enabled', pencere yöneticisine bırakmak için 'disabled' ya da Gnote’un süslerini kendi başına çizeceği masaüstü ortamlarının virgülle ayrılmış listesi. Uygulamanın yeniden başlamasını gerektirir.

en: Preferred color scheme to use
tr: Kullanım için yeğlenen renk şeması

en: The theme variant to use. Possible values are empty string to follow the system, 'dark' and 'light'.
tr: Kullanılacak tema türü. Olası değerler: sistemi izlemek için boş dizge, 'dark' (koyu) ve 'light' (açık).

en: HTML Export Last Directory
tr: HTML Olarak Dışa Aktarma Son Dizini

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
tr: Notun HTML Dışa Aktarım Eklentisi kullanılarak dışa aktarıldığı en son dizin.

en: HTML Export Linked Notes
tr: Bağlı Notları HTML Olarak Dışa Aktar

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
tr: HTML Dışa Aktarım Eklentisi içindeki 'Bağlı Notlar Dışa Aktar' seçeneği için son ayar.

en: HTML Export All Linked Notes
tr: Tüm Bağlı Notları HTML Olarak Aktar

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
tr: HTML Aktar eklentisi için 'Tüm diğer bağlı notları içer' seçim kutusunun son seçeneği. Bu ayar 'Bağlı Notları HTML Aktar' ayarı ile birlikte kullanılar ve tüm notların (iç içe bulunan) HTML aktarmada içerilip içerilmeyeceğini belirler.

en: Synchronization Client ID
tr: Eşzamanlama İstemci Kimliği

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
tr: Eşzamanlama sunucusuyla iletişime geçilirken bu Gnote istemcisi için kullanılacak benzersiz tanımlayıcı.

en: Synchronization Local Server Path
tr: Eşzamanlama Yerel Sunucu Yolu

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
tr: Dosya sistemi eşzamanlama hizmet eklentisi kullanılırken eşzamanlama sunucusunun yolu.

en: Selected Synchronization Service Addin
tr: Seçili Eşzamanlama Hizmet Eklentisi

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
tr: Yapılandırılmış not eşzamanlama hizmeti eklentisi için tekil belirteç.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
tr: Not Eşzamanlama Kaydetme Çakışması İşleyişi

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
tr: Çakışma oluştuğunda, kullanıcıya sormak yerine, her zaman belirli bir işleyişi yerine getirmek yönünde bir tercih olup olmadığını belirten tamsayı değeri. Değerler iç değerlendirme ile eşleşirler. 0 kullanıcının bir çakışma olduğunda sorulmasını istediği anlamına gelir, böylelikle her çakışmayı durumdan duruma değerlendirebilirler.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
tr: Kendiliğinden Arkaplan Eşzamanlama Zaman Aşımı

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
tr: Notlarınızın (eşzamanlama yapılandırılmışsa) ne sıklıkla arka planda eşitleneceğini gösteren tam sayı değeri. 1’den küçük herhangi bir değer, kendiliğinden eşzamanlamanın devre dışı bırakıldığını gösterir. Kabul edilebilir en küçük pozitif sayı 5’tir. Bu değer, dakika türündendir.

en: Online directory URI
tr: Çevrim içi dizin URI’si

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
tr: Notların eşzamanlandığı çevrim içi dizin adresi.

en: Accept SSL Certificates
tr: SSL Sertifikalarını Kabul Et

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
tr: SSL sertifikalarını kullanıcıya sormadan kabul etmek için "-ac" wdfs seçeneğini kullanın.

en: Share URL
tr: URL Paylaş

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
tr: WebDAV notların eşzamanlandığı URL’yi paylaşır.

en: Share username
tr: Kullanıcı adı paylaş

en: Username to access WebDAV share.
tr: WebDAV paylaşımına erişmek için kullanıcı adı.

en: Timestamp format
tr: Zaman etiketi biçimi

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
tr: Zaman damgası için kullanılan tarih biçimi. strftime(3) biçimine göre yazılır.

en: Time between checks
tr: Denetimler arasındaki süre

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
tr: Not dizini denetimleri arasındaki zaman aralığı (saniye türünden). Asgari değer 5.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
tr: Ana Pencere

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
tr: Eylemler menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
tr: Arama çubuğunu gizle

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
tr: Sonraki sekmeye git

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
tr: Önceki sekmeye git

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
tr: Arama çubuğu

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
tr: Arama çubuğunu göster

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
tr: Sonraki eşleşimi seç

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
tr: Önceki eşleşimi seç

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
tr: Not listesi

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
tr: Yeni not oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
tr: Seçilen notu aç

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
tr: Seçilen notu yeni pencerede aç

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
tr: Seçilen notu sil

[ctx: shortcut window]
en: Note View
tr: Not Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
tr: Not eylemleri menüsünü aç

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
tr: Geçerli sekmeyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
tr: Son düzenlemeyi geri al

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
tr: Son düzenlemeyi yinele

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
tr: Seçilen metinde nota bağlantı oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
tr: Biçimlendirme

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
tr: Kalınlığı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
tr: Eğikliği aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
tr: Üstünü çizmeyi aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
tr: Vurgulamayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
tr: Sabit genişliği aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
tr: Altını çizmeyi aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu büyüt

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu küçült

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
tr: Seçimin olduğu satır için işaretleri etkinleştir/girintiyi artır

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
tr: Geçerli satır için girintiyi azalt/işaretleri devre dışı bırak

en: _New Note
tr: _Yeni Not

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Shortcuts
tr: _Kısayollar

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Gnote
tr: _Gnote Hakkında

en: Failed to load plugin information!
tr: Eklenti bilgisi yüklenemedi!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
tr: Uyumsuz eklenti %s: beklenen %s, alınan %s

en: Note plugin info %s already present
tr: Not eklenti bilgisi %s zaten var

en: %s does not implement %s
tr: %s %s uygulamaz

en: Note plugin %s already present
tr: Not eklentisi %s zaten var

en: Note plugin info %s is absent
tr: Not eklenti bilgisi %s yok

en: Note plugin %s is absent
tr: Not eklentisi %s yok

en: Failed to find module %s for addin %s
tr: %s eklentisi için %s modülü bulunamadı

en: Failed to load addin info for %s: %s
tr: %s için eklenti bilgisi yüklenemedi: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
tr: Zaten yüklü olan eklentileri yüklemeye çalışıyor

en: Backlinks
tr: Geri bağlantılar

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
tr: Şu anda incelediğiniz nota bağlı notlara bakın.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
tr: Hubert Figuiere ve Tomboy Projesi

en: What links here?
tr: Buraya ne bağlı?

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Bugzilla Links
tr: Bugzilla Bağlantıları

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
tr: Bugzilla adresini Gnote notunuza tarayıcıdan sürüklemenize izin verir.  Hata numarası yanında küçük hata simgesi ile bağlantı olarak eklenir.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
tr: Hubert Figuiere ve Tomboy Projesi

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
tr: Yalnızca bağları notlara taşıyarak herhangi bir bugzilla’yı kullanabilirsiniz. Eğer belirli makinalar için özel simgeler istiyorsanız, onları buraya ekleyin.

en: Host Name
tr: Makina Adı

en: Icon
tr: Simge

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Select an icon...
tr: Simge seç...

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Open
tr: _Aç

note: Extra Widget
en: _Host name:
tr: _Makina adı:

en: Error saving icon
tr: Simge kaydedilirken hata

en: Could not save the icon file.
tr: Simge dosyası kaydedilemedi.

en: Host name invalid
tr: Makine adı geçersiz

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
tr: Bu simge ile kullanmak için, geçerli Bugzilla makine adı belirtmelisiniz.

en: Really remove this icon?
tr: Bu simgeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
tr: Eğer simgeyi silerseniz kalıcı olarak kaybolacaktır.

en: _Delete
tr: _Sil

en: Error removing icon %s: %s
tr: %s simgesi kaldırılırken hata: %s

en: Export to Getting Things GNOME
tr: Getting Things GNOME’u dışa aktar

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
tr: Kişisel notlarınızı Getting Things GNOME görevleri olarak dışa aktarır

en: GTG XML loaded, but interface not found
tr: GTG XML yüklendi fakat arayüz bulunamadı

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
tr: XML'den GTG arayüz oluşturulamadı: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
tr: GTG için D-Bus vekili oluşturulamadı

en: Failed to call GTG: %s
tr: GTG çağrılamadı: %s

en: Export to HTML
tr: HTML olarak Dışa Aktar

en: Exports individual notes to HTML.
tr: Kişisel notları HTML olarak dışa aktarır.

en: Destination for HTML Export
tr: HTML Dışa Aktarımı İçin Konum

en: Export linked notes
tr: Bağlı notları dışa aktar

en: Include all other linked notes
tr: Bağlı notları içer

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
tr: _Kaydet

en: Export to HTML…
tr: HTML olarak Dışa Aktar…

en: Could not open exported note in a web browser: %s
tr: Dışarı aktarılmış not web tarayıcıda açılamadı: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
tr: Notunuz "%1" konumuna aktarıldı.

en: Note exported successfully
tr: Not başarıyla dışa aktarıldı

en: Could not export: %s
tr: Dışa aktarılamadı: %s

en: Could not save the file "%1"
tr: "%1" dosyası kaydedilemedi

en: _Folder Path:
tr: _Klasör Yolu:

en: Select Synchronization Folder...
tr: Eşzamanlama Klasörü Seç...

en: Folder path field is empty.
tr: Klasör yol alanı boş.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
tr: Belirtilen klasör yok ve Gnote bu klasörü oluşturamadı.

en: Local Folder
tr: Yerel Klasör

en: Local Directory Sync Service Plugin
tr: Yerel Dizin Eşzamanlama Hizmet Eklentisi

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
tr: Gnote notlarını yerel dosya sistem yoluna eşzamanla

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
tr: Aurimas Černius ve Tomboy Projesi

en: Fixed Width
tr: Sabit Genişlik

en: Adds fixed-width font style.
tr: Sabit genişlikli yazı tipi biçemi ekler.

en: Fixed Wid_th
tr: _Sabit Genişlik

en: Online Directory Sync Service Plugin
tr: Çevrim İçi Dizin Eşzamanlama Hizmet Eklentisi

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
tr: Gnote notlarını çevrim içi dizine eşzamanla

en: Failed to mount the folder
tr: Klasör bağlanamadı

en: Folder _URI:
tr: Klasör _URI:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
tr: Örnek: google-drive://ad.soyad@gmail.com/notes

en: Please, register your account in Online Accounts
tr: Lütfen hesabınızı Çevrim İçi Hesaplara kaydedin

en: The URI is empty
tr: URI boş

en: URI field is empty.
tr: URI alanı boş.

en: Online Folder
tr: Çevrim İçi Klasör

en: Insert Timestamp
tr: Zaman Etiketi Ekle

en: Inserts current date and time at the cursor position.
tr: İmleç konumuna o anki tarih ve zamanı ekler.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
tr: Önceden tanımlanmış biçimlerin birini seçin ya da sizinkini kullanın.

note: Use Selected Format
en: Use _Selected Format
tr: _Seçili Biçimi Kullan

en: _Use Custom Format
tr: Özel _Biçim Kullan

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
tr: NoteDirectoryWatcher: Güncelleme iptal edildi, %s dosyası okuma hatası: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
tr: NoteDirectoryWatcher: %s dosyasından not başlığı okuma hatası

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
tr: NoteDirectoryWatcher: %s dosyasından not oluşturma hatası: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
tr: NoteDirectoryWatcher: Güncelleme iptal edildi, %s dosyası ayrıştırma hatası: %s

en: Note Directory Watcher
tr: Not Dizin Gözcüsü

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
tr: Notlarınızdaki değişiklikler için Gnote not dizininizi izleyin.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
tr: Aurimas Černius ve Tomboy asıl yazarlar

en: _Directory check interval:
tr: _Dizin denetim aralığı:

en: Today: Template
tr: Bugün: Şablom

en: Today:
tr: Bugün:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
tr: %s başlıklı GününNotu oluşturulamadı: %s

en: Tasks
tr: Görevler

en: Appointments
tr: Randevular

en: Note of the Day
tr: Günün Notu

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
tr: Günlük düşünceleri kolayca not almak için kendiliğinden "Bugün" notu oluşturur

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
tr: Debarshi Ray ve Tomboy Projesi

en: _Open Today: Template
tr: Bugün: Şablom _Aç

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
tr: Yeni Bugün notlarındaki metinleri özelleştirmek için <span weight="bold">Bugün: Şablon</span> notunu değiştir.

en: Printing Support
tr: Yazdırma Desteği

en: Allows you to print a note.
tr: Notu yazdırmanıza izin verir.

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Error printing note
tr: Not yazdırılırken hata oluştu

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
tr: Sayfa %1 / %2

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Mark certain notes as read only
tr: Bazı notları salt okunur işaretle

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
tr: Aurimas Černius, Debarshi Ray ve Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
tr: Başlık değiştir

en: Replace title with selection.
tr: Seçim ile başlık değiştirin.

en: Special Notes
tr: Özel Notlar

en: Show special notes, that are otherwise hidden
tr: Gizli olanlar haricinde özel notları göster

en: Show Statistics
tr: İstatistikleri Göster

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Show various statistics about notes.
tr: Notlar hakkında çeşitli istatistikler göster.

en: Total Notes
tr: Tüm Notlar

en: Total Notebooks
tr: Tüm Not Defterleri

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
tr[0]: %1 not

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
tr: Uzun yapılandırılmış notları gezin. Notunuza bölüm ve alt bölüm başlıkları ayarlayın, İçindekiler bunları bir menüde gösterecektir.

en: Heading 1
tr: Başlık 1

en: Heading 2
tr: Başlık 2

en: Table of Contents Help
tr: İçindekiler Yardımı

en: TODO
tr: YAPILACAK

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
tr: Notlardaki DÜZELT, YAPILACAK ve XXX kalıplarını vurgulayın.

en: Tomboy Importer
tr: Tomboy İçe Aktarıcı

en: Import your notes from Tomboy.
tr: Tomboy’daki notlarınızı içe aktarın.

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Adds ability to underline text.
tr: Metin altını çizme yeteneği ekler.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
tr: Hubert Figuière ve Tomboy Projesi

en: User_name:
tr: _Kullanıcı adı:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
tr: Eşzamanlama konumu %1 yok!

en: URL, username, or password field is empty.
tr: URL, kullanıcı adı ya da parola alanı boş.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
tr: GNOME anahtarlığına yapılandırmayı kaydetme işlemi aşağıdaki ileti ile başarısız oldu:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
tr: WebDAV Eşzamanlama Hizmeti Eklentisi

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
tr: Gnote Notlarını WebDAV adresine eşzamanla.

en: Exception thrown when creating note: %s
tr: Not oluşturulurken olağandışı durum oluştu: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
tr: Kullanılabilir D-Bus bağlantısı yok. Kabuk araması ve uzaktan denetim çalışmayacaktır.

en: Failed to get shortcuts window!
tr: Kısayollar penceresi alınamadı!

en: and Tomboy original authors.
tr: ve Tomboy’un özgün yazarları.

en: Copyright © 2010-2024 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
tr: Telif Hakkı © 2010-2024 Aurimas Cernius
    Telif Hakkı © 2009-2011 Debarshi Ray
    Telif Hakkı © 2009 Hubert Figuiere
    Telif Hakkı © 2004-2009 Tomboy özgün yazarları.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
tr: Basit ve kullanışlı not alma uygulaması.

en: Homepage
tr: Web Sitesi

en: Run Gnote in background.
tr: Gnote uygulamasını arkaplanda çalıştır.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
tr: GNOME Kabuk arama sağlayıcısı olarak Gnote çalıştırın.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
tr: Notları içeren dizin yolunu belirtin.

en: path
tr: yol

en: Open the search all notes window with the search text.
tr: Arama metni ile tüm notları ara penceresini aç.

en: text
tr: metin

en: Print version information.
tr: Sürüm bilgisini yazdır.

en: Create and display a new note, with a optional title.
tr: İsteğe bağlı başlıkla yeni not oluştur ve görüntüle.

en: title
tr: başlık

en: Display the existing note matching title.
tr: Başlık ile eşleşen notu göster.

en: title/url
tr: başlık/url

en: Display the 'Start Here' note.
tr: 'Buradan Başla' notunu görüntüle.

en: Search and highlight text in the opened note.
tr: Açılan not içindeki metni ara ve vurgula.

en: A note taking application
tr: Not alma uygulaması

en: Gnote options at launch
tr: Başlangıçtaki Gnote seçenekleri

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
tr: Sürüm %1

en: Plugin is disposing already
tr: Eklenti zaten kullanılıyor

en: Window is not embedded
tr: Pencere gömülü değil

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
tr: Not kaydedilirken aykırılık: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
tr: Not biçimi güncellenemedi: %s

en: Filesystem error: %s
tr: Dosya sistem hatası: %s

en: Create Notebook
tr: Not defteri oluştur

en: N_otebook name:
tr: _Not defteri adı:

en: Name already taken
tr: Ad zaten alınmış

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
tr: _Oluştur

en: New Note_book...
tr: Yeni _Not Defteri...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
tr: %1 Not Defteri Şablonu

en: New Note
tr: Yeni Not

en: Really delete this notebook?
tr: Bu not defterini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
tr: Bu not defterine ait olan notlar silinmeyecek, ancak artık bu not defteri ile ilişkilendirilmeyecekler. Bu eylem geri alınamaz.

en: Notebook
tr: Not defteri

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
tr: Yeni _not defteri...

note: Add the "(no notebook)" item at the top of the list
en: No notebook
tr: Not defteri yok

en: New Notebook
tr: Yeni Not Defteri

en: Rename Notebook
tr: Not Defterini Yeniden Adlandır

en: Open Template Note
tr: Şablon Notunu Aç

en: Delete Notebook
tr: Not Defterini Sil

en: All
tr: Tümü

en: Unfiled
tr: Dosyalanmamış

[ctx: notebook]
en: Important
tr: Önemli

en: Active
tr: Etkin

en: </list> tag mismatch
tr: </list> etiket uyumsuzluğu

en: Exception: %s
tr: Aykırılık: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
tr: "%1" gerçekten silinsin mi?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
tr[0]: %1 adet not gerçekten silinsin mi?

en: If you delete a note it is permanently lost.
tr: Eğer notu silerseniz kalıcı olarak kaybolacaktır.

en: Error saving note data.
tr: Not bilgisi kaydedilirken hata.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
tr: Notlarınız kaydedilirken hata oluştu. Lütfen yeterli disk alanınız olduğundan ve ~/.local/share/gnote üzerinde uygun haklara sahip olduğunuzdan emin olun. Hata ayrıntıları ~/.gnote.log dosyasında bulunabilir.

en: Setting text content for closed notes not supported
tr: Kapanmış notlar için metin içeriği ayarlama desteklenmez

note: New Note Template TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
tr: Yeni Not Şablomu

en: Describe your new note here.
tr: Yeni notunuzu burada açıklayın.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
tr: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Buradan Başla
    
    <bold>Gnote Hoşgeldiniz!</bold>
    
    Fikir ve düşüncelerinizi düzenlemeye başlamak için "Buradan Başla" notunu kullanın.
    
    GNOME Panonuzda Gnote menüsünden "Yeni Not Oluştur" ögesini seçerek düşüncelerinizi tutacak yeni notlar oluşturabilirsiniz. Notunuz kendiliğinden kaydedilecektir.
    
    Daha sonra notlarınızı ilişkili fikirlere ve notlara bağlantılar oluşturarak düzenleyin!
    
    <link:internal>Gnote Bağlantı Kullanma</link:internal> olarak adlandırılan not oluşturduk.  Her <link:internal>Gnote Bağlantı Kullanma</link:internal> yazdığımızda kendiliğinden altının çizili olduğunu fark ettiniz mi?  Notu açmak için bağlantıyı tıklayın.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
tr: <note-content>Gnote Bağlantı Kullanma
    
    Gnote’taki notlar; geçerli nottaki metin seçilip, yukarıdaki araç çubuğundaki <bold>Bağla</bold> düğmesine tıklanarak birbirine bağlanabilir.  Bunu yapmak yeni not oluşturur ve aynı zamanda oluşturulan notun başlığını geçerli notta altı çizili olarak gösterir.
    
    Notun başlığını değiştirmek, diğer notlarda bulunan bağlantıları da günceller.  Bu, notun adı değiştiğinde bağlantıların bozulmasını engeller.
    
    Ayrıca, eğer geçerli notunuzda başka notun adını yazarsanız, o kendiliğinden sizin için bağlanmış olacaktır.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
tr: Buradan Başla

en: Using Links in Gnote
tr: Gnote’ta Bağlantı Kullanımı

en: Error creating start notes: %s
tr: Not başlangıcı oluşturulurken hata: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
tr: XML not ayrıştırma hatası, "%s" dosyası geçiliyor: %s

en: Error while saving: %s
tr: Kaydedilirken hata: %s

en: Did not find note with uri '%s', cannot save
tr: '%s' URI ile not bulunamadı, kaydedilemiyor

en: Rename Note Links?
tr: Not Bağlantıları Yeniden Adlandırılsın Mı?

en: _Don't Rename Links
tr: Bağlantıları _Yeniden Adlandırma

en: _Rename Links
tr: _Bağlantıları Yeniden Adlandır

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

en: Always show this _window
tr: Bu _pencereyi her zaman göster

en: Alwa_ys rename links
tr: Bağlantıları her _zaman yeniden adlandır

en: Never rename _links
tr: _Bağlantıları hiçbir zaman yeniden adlandırma

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
tr: Diğer notlardaki bağlantılar "<span underline="single">%1</span>"’den "<span underline="single">%2</span>"’e değiştirilsin mi?
    
    Eğer bağlantı değiştirilemezse, bundan sonra herhangi bir yeri göstermeyecekler.

en: Rename Links
tr: Bağlantıları Yeniden Adlandır

note: Set up columns
en: Note Title
tr: Not Başlığı

en: Ad_vanced
tr: _Gelişmiş

en: _Undo
tr: _Geri al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _Link to New Note
tr: Yeni notla _bağla

[ctx: NoteActions]
en: _Important
tr: _Önemli

en: _Delete…
tr: _Sil…

en: Set properties of text
tr: Metin özelliklerini ayarla

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
tr: Bu, not şablonudur. Düzenli notların öntanımlı içeriğini algılar ve not menüsünde ya da arama penceresinde görünmez.

en: Convert to regular note
tr: Düzenli nota dönüştür

en: Save Se_lection
tr: Se_çim Kaydet

en: Save _Title
tr: _Başlığı Kaydet

en: Cannot create note
tr: Not oluşturulamıyor

en: _Highlight
tr: _Aydınlat

en: S_mall
tr: _Küçük

en: _Large
tr: Bü_yük

en: Hu_ge
tr: Çok _büyük

en: Gnote Preferences
tr: Gnote Tercihleri

en: General
tr: Genel

en: Links
tr: Bağlantılar

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
tr: Eşzamanlama

en: Plugins
tr: Eklentiler

note: Button to close dialog.
en: _Close
tr: _Kapat

en: Plugin %s is absent
tr: Eklenti %s yok

en: _Spell check while typing
tr: _Yazarken imla denetimi yap

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
tr: İmla hatalarının altı kırmızı çizilir ve doğru yazım önerileri içerik menüsünde görüntülenir.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
tr: _Kendiliğinden işaretli listeleri etkinleştir

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
tr: "-" ile yeni satır başlatarak yeni madde işaretli liste başlat.

note: Custom font...
en: Use custom _font
tr: Özel _yazı tipi kullan

note: Note renaming behavior
en: When renaming a linked note:
tr: Bağlantılı notu yeniden adlandırırken:

en: Ask me what to do
tr: Ne yapılacağını bana sor

en: Never rename links
tr: Bağlantıları hiçbir zaman yeniden adlandırma

en: Always rename links
tr: Bağlantıları her zaman yeniden adlandır

note: Color scheme
en: Color Scheme:
tr: Renk Şeması:

note: TRANSLATORS: Option to follow the system color scheme setting
en: Follow the System
tr: Sistemi İzle

note: TRANSLATORS: Option to use dark variant of the theme
en: Dark
tr: Koyu

note: TRANSLATORS: Option to use light variant of the theme
en: Light
tr: Açık

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
tr: Yeni not oluştururken kullanılacak metni yeni not şablomu olarak belirt.

en: Open New Note Template
tr: Yeni Not Şablomu Aç

note: internal links
en: _Automatically link to notes
tr: Notlara _kendiliğinden bağla

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
tr: Metin not başlığı ile eşleşirse bağlantı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştir.

note: URLs
en: Create links for _URLs
tr: _URL’ler için bağlantı oluştur

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
tr: URL’lere bağlantı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştir. Tıklama uygun program URL’sini açacak.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
tr: _WikiSözcükleri aydınlat

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
tr: <b>BöyleGörünenSözcükler</b>’in aydınlatılmasını isterseniz bu seçeneği etkinleştirin. Bu sözcüğü tıklatmak bu adla yeni not oluşturulmasını sağlayacaktır.

en: Ser_vice:
tr: _Hizmet:

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
tr: Kendiliğinden arkaplan e_şitleme aralığı (dakika)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
tr: _Gelişmiş...

en: Clear
tr: Temizle

en: Not configurable
tr: Yapılandırılamaz

en: The following plugins are installed:
tr: Aşağıdaki eklentiler kuruldu:

en: _Enable
tr: _Etkinleştir

en: _Disable
tr: _Devre dışı bırak

en: In_formation
tr: _Bilgilendirme

en: Not Implemented
tr: UygulanmamışIugul

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
tr: %1 Tercihleri

en: Choose Note Font
tr: Not Yazı Tipini Seç

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
tr: Diğer Eşzamanlama Seçenekleri

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
tr: Yerel not ile yapılandırılmış eşzamanlama sunucusu üzerindeki not arasında çakışma saptandığında:

en: Always ask me what to do
tr: Ne yapılacağını her zaman bana sor

en: Rename my local note
tr: Yerel notumu yeniden adlandır

en: Replace my local note with the server's update
tr: Sunucudaki güncel olanı ile benim notumu değiştir

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
tr: Eşzamanlama ayarlarınızı temizlemek önerilmiyor. Yeni ayarları kaydettiğinizde tüm notlarınızı yeniden eşzamanlamaya zorlanabilirsiniz.

en: Resetting Synchronization Settings
tr: Eşzamanlama Ayarları Sıfırlanıyor

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
tr: Yapılandırılmış eşzamanlama hizmetini devre dışı bıraktınız. Şimdi eşzamanlama ayarlarını temizlenecek. Yeni ayarları kaydettiğinizde yeniden tüm notlarınızı eşzamanlamaya zorlanabilirsiniz.

en: Connection successful
tr: Bağlantı başarılı

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
tr: Gnote notlarınızı eşzamanlamak için hazır. Notlarınızı şimdi eşzamanlamak istiyor musunuz?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
tr: Lütfen bilgilerinizi denetleyip yeniden deneyin.  Sistem günlük dosyası %1 hata hakkında daha çok bilgi içeriyor olabilir.

en: Error connecting
tr: Bağlanırken hata oluştu

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Author:
tr: Yazan:

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Close
tr: Kapat

en: Create New Note
tr: Yeni Not Oluştur

en: Search
tr: Ara

en: Parent of embed box is not a Gtk::Grid, please report a bug!
tr: Gömü kutusunun ebeveyni Gtk::Grid değil, lütfen hata bildirin!

en: Parent of search entry is not Gtk::Grid, please report a bug!
tr: Arama girdisinin ebeveyni Gtk::Grid değil, lütfen hata bildirin!

en: Attempt to foreground a widget, that is not embedded in the window
tr: Pencereye gömülü olmayan bir programcığı ön plana almaya çalış

en: Attempt to foreground a widget, that is not Gtk::Widget
tr: Gtk::Widget olmayan bir programcığı ön plana almaya çalış

en: No configured actions
tr: Yapılandırılmış eylem yok

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
tr: %s D-Bus arayüzü yüklenemedi: %s

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
tr: Başlık eşleşmesi

en: %1 match | %1 matches
tr[0]: %1 eşleşme

en: Note
tr: Not

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
tr: Seçilen not defterinde sonuç bulunamadı.
    Tüm notlarda aramak için buraya tıklayın.

en: Click here to search across all notebooks
tr: Tüm not defterlerinde aramak için buraya tıkla

en: Matches
tr: Eşleşmeler

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
tr: search-sorting ayarı ayrıştırılamadı (Değer: %s):

en: Expected format 'column:order'
tr: Beklenen biçim 'sütun:sıra'

en: Unrecognized column %s
tr: Tanımlanamayan sütun %s

en: Unrecognized order %s
tr: Tanımlanamayan sıra %s

en: Error loading %s
tr: %s yüklenirken hata oluştu

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
tr: dynamic_module_instanciate simgesi alınırken hata: %s

en: Name
tr: Ad

en: Version
tr: Sürüm

en: Category
tr: Kategori

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
tr: Biçimlendirme

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
tr: Masaüstü tümleşimi

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
tr: Araçlar

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: XML error: %s
tr: XML hatası: %s

en: unknown parse error
tr: bilinmeyen ayrıştırma hatası

en: %1 failed
tr: %1 başarısız oldu

en: NULL stylesheet, please fill a bug
tr: BOŞ biçem sayfası, lütfen hata bildirimi doldurun

en: Failed to upload note: %s
tr: Not biçimi gönderilemedi: %s

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
tr[0]: %1 not gönderilemedi!

en: Exception when finishing note copy: %s
tr: Not kopyalama biterken aykırı durum: %s

en: Exception when finishing note copy
tr: Not kopyalama biterken aykırı durum

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
tr[0]: %1 not güncellemesi indirilemedi

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
tr: İşleme sırasında sunucu temizleme sırasında aykırı durum. Sunucu tümlüğü sorunsuz ancak çevrede dolaşan bazı fazla dosyalar olabilir.  Hata şu: %s

en: Error updating lock: %s
tr: Kilit güncellemede hata: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
tr: Eski eşzamanlama kilidi "%s" silme hatası: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
tr: %s dosyasında ayrıştırılamayan last-sync-date ögesi

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
tr: %s dosyasında ayrıştırılamayan last-sync-rev ögesi

en: Failure writing test file
tr: Sınama dosyası yazılamadı

en: Failure when trying to remove test file
tr: Sınama dosyası kaldırılamadı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Note Conflict
tr: Not Çakışması

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
tr:  (eski)

en: Rename local note:
tr: Yerel notu yeniden adlandır:

en: Update links in referencing notes
tr: Referans notlardaki bağları güncelle

en: Overwrite local note
tr: Yerel notun üzerine yaz

en: Always perform this action
tr: Her zaman bu eylemi uygula

en: _Continue
tr: _Sürdür

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
tr: Not çakışması saptandı

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
tr: "%1" sunucu sürümü yerel notunuzla çakışıyor.  Yerel notunuzla ne yapmak istiyor sunuz?

note: Expander containing table
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Status
tr: Durum

en: Acquiring sync lock...
tr: Eşzamanlama kilidi alınıyor...

en: Committing changes...
tr: Değişiklikler gönderiliyor...

en: Synchronizing Notes
tr: Notlar Eşzamanlanıyor

en: Synchronizing your notes...
tr: Notlarınız eşitleniyor...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
tr: Bu biraz zaman alabilir, arkaya yaslanın ve keyfini çıkartın!

en: Connecting to the server...
tr: Sunucuya bağlanılıyor...

en: Deleting notes off of the server...
tr: Notlar sunucudan siliniyor...

en: Downloading new/updated notes...
tr: Yeni/güncellenmiş notlar indiriliyor...

en: Server Locked
tr: Sunucu Kilitli

en: Server is locked
tr: Sunucu kilitli

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
tr: Diğer bilgisayarlarınızdan birisi şu anda eşzamanlanıyor. Lütfen 2 dakika bekleyin ve yeniden deneyin.

en: Preparing to download updates from server...
tr: Sunucudan güncellemeleri indirmek için hazırlanılıyor...

en: Preparing to upload updates to server...
tr: Sunucuya güncellemeleri yüklemek için hazırlanılıyor...

en: Uploading notes to server...
tr: Notlar sunucuya yükleniyor...

en: Synchronization Failed
tr: Eşzamanlama Başarısız Oldu

en: Failed to synchronize
tr: Eşzamanlanamadı

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
tr: Notlar eşzamanlanamadı. Aşağıdaki ayrıntıları denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Synchronization Complete
tr: Eşzamanlama Tamamlandı

en: Synchronization is complete
tr: Eşzamanlama tamamlandı

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
tr[0]: %1 not güncellendi.

en: Your notes are now up to date.
tr: Notlarınızı artık güncel.

en: Synchronization Canceled
tr: Eşzamanlama İptal Edildi

en: Synchronization was canceled
tr: Eşzamanlama iptal edildi

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
tr: Eşzamanlamayı iptal ettiniz. Şimdi pencereyi kapatabilirsiniz.

en: Synchronization Not Configured
tr: Eşzamanlama Yapılandırılmamış

en: Synchronization is not configured
tr: Eşzamanlama yapılandırılmamış

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
tr: Lütfen eşzamanlamayı tercihler penceresinden yapılandırın.

en: Synchronization Service Error
tr: Eşzamanlama Hizmet Hatası

en: Service error
tr: Hizmet hatası

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
tr: Eşzamanlama hizmetine bağlanırken hata. Lütfen yeniden deneyin.

en: Deleted locally
tr: Yerelde silindi

en: Deleted from server
tr: Sunucudan silindi

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Added
tr: Eklendi

en: Uploaded changes to server
tr: Değişiklikler sunucuya yüklendi

en: Uploaded new note to server
tr: Sunucuya yeni not yüklendi

en: Synchronize Notes
tr: Notları Eşzamanla

en: Report a bug. Cast failed: %s
tr: Hata bildir. Döküm başarısız: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
tr: Eşzamanlamadan sonra eklenti temizleme hatası: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
tr: SyncServer oluşturulurken olağandışı durum: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
tr: Eşzamanlama aşağıdaki aykırılıkla başarısız oldu: %s

en: Failed to show help: %s
tr: Yardım gösterilemedi: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
tr: "Gnote Kılavuzu" bulunamadı. Lütfen kurulumunuzun başarıyla tamamlandığından emin olun.

en: Help not found
tr: Yardım bulunamadı

en: Failed to open URL: %s
tr: URL açılamadı: %s

en: Cannot open location
tr: Konum açılamıyor

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
tr: Bugün, %1

en: Today
tr: Bugün

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
tr: Yarın, %1

en: Tomorrow
tr: Yarın

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
tr: Dün, %1

en: Yesterday
tr: Dün

en: No Date
tr: Tarih Yok

en: _OK
tr: _Tamam

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
tr: (Başlıksız %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
tr: <b>%1</b> başlıklı not zaten var. Devam etmeden önce bu not için başka ad seçin.

en: Note title taken
tr: Not başlığı alındı

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi
