gnote - en to sv translation catalogue (531 entries)

en: A simple note-taking application
sv: Ett enkelt anteckningsprogram

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
sv: Gnote är ett enkelt anteckningsprogram för skrivbordsmiljön GNOME. Det låter dig fånga dina idéer, länka samman dem med länkar av WikiWiki-stil, gruppera dem i anteckningsblock samt har några extra funktioner för daglig användning.

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
sv: Anteckningar kan skrivas ut eller exporteras som HTML-dokument.

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
sv: Gnote stöder också synkronisering vilket gör det enkelt att använda på flera enheter.

en: Take notes, link ideas, and stay organized
sv: Skriv ner anteckningar, länka till idéer och håll dig organiserad

en: Note-taker
sv: Anteckningsverktyg

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
sv: notes;anteckningar;idé;länk;organisera;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Note
sv: Ny anteckning

en: Enable spellchecking
sv: Aktivera stavningskontroll

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
sv: Om sant, så kommer felstavningar att understrykas med rött och förslag på korrekta stavningar visas i högerklicksmenyn.

en: Automatically create links when typing
sv: Skapa automatiskt länkar då du skriver

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
sv: Aktivera detta alternativ för att automatiskt skapa en länk då text matchar titeln på en anteckning.

en: Create links for URLs in notes
sv: Skapa länkar för URL:er i anteckningar

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
sv: Aktivera detta alternativ för att skapa länkar för URL:er i anteckningar.

en: Enable WikiWord highlighting
sv: Aktivera WikiOrd-färgmarkering

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
sv: Aktivera detta alternativ för att färgmarkera ord som SerUtSomDetta. Att klicka på ett sådant ord kommer att skapa en anteckning med det namnet.

en: Enable Auto bulleted lists
sv: Aktivera automatiska punktlistor

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill att punktlistor ska vara automatiska när du placerar ett - eller * i början av en rad.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
sv: Aktivera inklistring vid mittenklick på ikon

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill kunna klistra in tidsstämplat innehåll i Börja här-anteckningen genom att mittenklicka på Gnote-ikonen.

en: Enable custom font
sv: Aktivera anpassat typsnitt

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
sv: Om sant, så kommer typsnittet satt i custom-font-face att användas för att visa anteckningar. Annars så kommer skrivbordets standardtypsnitt att användas.

en: Custom Font Face
sv: Anpassat typsnitt

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
sv: Om enable-custom-font är sant så kommer typsnittets namn som ställts in här att användas för att visa anteckningar.

en: Background color for the highlighted text
sv: Bakgrundsfärg för den färgmarkerade texten

en: When text is highlighted, use this color for background. A string gdk_rgba_parse() accepts.
sv: Använd denna bakgrundsfärg när text är färgmarkerad. En sträng som gdk_rgba_parse() accepterar.

en: Color for the highlighted text
sv: Färg för den färgmarkerade texten

en: When text is highlighted, use this color for text. A string gdk_rgba_parse() accepts.
sv: Använd denna textfärg när text är färgmarkerad. En sträng som gdk_rgba_parse() accepterar.

en: Start Here Note
sv: ”Börja här”-anteckning

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
sv: Antecknings-URI:n för anteckningen som ska anses vara ”Börja här”-anteckningen, vilken alltid placeras i nederkant av Gnote-anteckningsmenyn och även är åtkomlig med en snabbtangent.

en: Minimum number of notes to show in menu
sv: Minimalt antal anteckningar att visa i menyn

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
sv: Heltal som bestämmer minimalt antal anteckningar att visa i Gnotes anteckningsmeny.

en: List of pinned notes
sv: Lista över nålade anteckningar

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
sv: Blankstegsseparerad lista över URI:er för anteckningar som alltid ska visas i Gnotes anteckningsmeny.

en: Is main window maximized
sv: Är huvudfönster maximerat

en: If true, Gnote window will be maximized.
sv: Om sant, så kommer Gnote-fönstret vara maximerat.

en: Saved height of Search window
sv: Sparad höjd för sökfönstret

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
sv: Bestämmer bildpunktshöjd för sökfönstret; lagras när Gnote avslutas.

en: Saved width of Search window
sv: Sparad bredd för sökfönstret

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
sv: Bestämmer bildpunktsbredd för sökfönstret; lagras när Gnote avslutas.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
sv: Sparad delningsposition för sökfönstret.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
sv: Bestämmer delningsposition för sökfönstret (i bildpunkter); lagras när Gnote avslutas.

en: Saved sorting of the Search window.
sv: Sparad sortering för sökfönstret.

en: Determines Search window initial sorting.
sv: Bestämmer ursprunglig sortering för sökfönstret.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
sv: Tidsgräns för FUSE-montering (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
sv: Tid (i millisekunder) som Gnote ska vänta på ett svar när FUSE används för att montera en synkroniseringsutdelning.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
sv: Mapp för SSHFS-fjärrsynkronisering

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
sv: Sökväg på SSH-servern för Gnotes synkroniseringskatalog (valfritt).

en: SSHFS Synchronization Server URL
sv: Server-URL för SSHFS-synkronisering

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
sv: URL för SSH-servern som innehåller Gnotes synkroniseringskatalog.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
sv: Användarnamn för SSHFS-fjärrsynkronisering

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
sv: Användarnamnet att använda vid anslutning till synkroniseringsservern via SSH.

en: SSHFS Synchronization Server Port
sv: Serverport för SSHFS-synkronisering

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
sv: Porten att använda vid anslutning till synkroniseringsservern via SSH.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
sv: Beteende för länkuppdatering vid namnbyte

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
sv: Heltalsvärde som indikerar om det finns en inställning för att alltid genomföra ett specifikt beteende för länkuppdateringar när en anteckning byter namn, i stället för att fråga användaren. Värdena mappas till en intern numrering. 0 indikerar att användaren önskar att bli tillfrågad när en anteckning byter namn som kan påverka länkar som finns i andra anteckningar så att det nya anteckningsnamnet fortsätter att länka till anteckningen med nytt namn.

en: Deprecated
sv: Föråldrad

en: This key is deprecated and its value is ignored.
sv: Denna nyckel är föråldrad och dess värde ignoreras.

en: Use status icon, when started as an application
sv: Använd statusikon, när startad som ett program

en: Deprecated, has no effect.
sv: Föråldrad, har ingen effekt.

en: This setting is deprecated and its value is ignored
sv: Denna inställning är föråldrad och dess värde ignoreras

en: Use client side window decorations
sv: Använd fönsterdekorationer från klientsidan

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
sv: Ska Gnote rita sin namnlist för fönster, eller lämna det till fönsterhanteraren. Möjliga värden är "enabled" för att rita dem, "disabled" för att lämna dem till fönsterhanteraren, eller en kommaseparerad lista av skrivbordsmiljöer där Gnote ska rita dekorationer själv. Kräver omstart av programmet.

en: Preferred color scheme to use
sv: Föredraget färgschema att använda

en: The theme variant to use. Possible values are empty string to follow the system, 'dark' and 'light'.
sv: Temavarianten att använda. Möjliga värden är tom sträng för att följa systemet, ”dark” (mörk) och ”light” (ljus).

en: HTML Export Last Directory
sv: HTML-exportera senaste katalogen

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
sv: Senaste katalogen som en anteckning exporterades till med insticksmodulen ”Exportera till HTML”.

en: HTML Export Linked Notes
sv: HTML-exportera länkade anteckningar

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
sv: Senaste inställningen för kryssrutan ”Exportera länkade anteckningar” i insticksmodulen ”Exportera till HTML”.

en: HTML Export All Linked Notes
sv: HTML-exportera alla länkade anteckningar

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
sv: Den senaste inställningen för kryssrutan ”Inkludera alla andra länkade anteckningar” i insticksmodulen ”Exportera till HTML”. Den här inställningen används i kombination med inställningen för ”HTML-exportera länkade anteckningar” och används för att ange huruvida alla anteckningar (rekursivt hittade) ska inkluderas vid en HTML-exportering.

en: Synchronization Client ID
sv: ID för synkroniseringsklient

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
sv: Unik identifierare för den här Gnote-klienten, används vid kommunikation med en synkroniseringsserver.

en: Synchronization Local Server Path
sv: Lokal serversökväg för synkronisering

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
sv: Sökväg till synkroniseringsservern när tilläggstjänsten för synkronisering av filsystem används.

en: Selected Synchronization Service Addin
sv: Valt tilläggstjänst för synkronisering

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
sv: Unik identifierare för den för närvarande konfigurerade tilläggstjänsten för synkronisering av anteckningar.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
sv: Sparat beteende för synkroniseringskonflikter för anteckningar

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
sv: Heltalsvärde som indikerar om det finns en inställning för att alltid genomföra ett specifikt beteende när en konflikt har upptäckts, i stället för att fråga användaren. Värdena mappas till en intern numrering. 0 indikerar att användaren önskar att bli tillfrågad när en konflikt uppstår, så att användaren kan hantera konflikten från fall till fall.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
sv: Tidsgräns överskreds för automatisk bakgrundssynkronisering

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
sv: Heltalsvärde som indikerar hur frekvent en bakgrundssynkronisering kommer att genomföras av dina anteckningar (när synkronisering är konfigurerad). Alla värden mindre än 1 indikerar att automatisk synkronisering är inaktiverad. Det lägsta tillåtna positiva värdet är 5. Värdet anges i minuter.

en: Online directory URI
sv: URI för nätkatalog

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
sv: URI till nätkatalog som anteckningar synkroniseras till.

en: Accept SSL Certificates
sv: Acceptera SSL-certifikat

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
sv: Använd wdfs-flaggan ”-ac” för att acceptera SSL-certifikat utan att tillfråga användaren.

en: Share URL
sv: Utdelnings-URL

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
sv: URL till WebDAV-utdelning som anteckningar synkroniseras till.

en: Share username
sv: Användarnamn för utdelning

en: Username to access WebDAV share.
sv: Användarnamn för att komma åt WebDAV-utdelning.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
sv: Datumformatet som används för tidsstämpeln. Den följer formatet för strftime(3).

en: Time between checks
sv: Tid mellan kontroller

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
sv: Tidsintervall mellan kontroller av anteckningskatalog (i sekunder). Minsta värde är 5.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
sv: Huvudfönster

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
sv: Öppna åtgärdsmeny

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
sv: Dölj sökfältet

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open tab 1 (up to 9)
sv: Öppna flik 1 (upp till 9)

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
sv: Sökfält

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
sv: Visa sökfältet

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
sv: Välj nästa matchning

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
sv: Välj föregående matchning

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
sv: Anteckningslista

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
sv: Skapa ny anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
sv: Öppna vald anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
sv: Öppna vald anteckning i nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
sv: Ta bort vald anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Note View
sv: Anteckningsvy

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
sv: Öppna åtgärdsmeny för anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
sv: Stäng aktuell flik

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
sv: Ångra senaste redigering

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
sv: Gör om senaste redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
sv: Skapa länk till anteckning från markerad text

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
sv: Formatering

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
sv: Växla fetstil

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
sv: Växla kursiv stil

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
sv: Växla genomstrykning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
sv: Växla färgmarkering

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
sv: Växla fast bredd

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
sv: Växla understrykning

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
sv: Öka typsnittsstorlek

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
sv: Minska typsnittsstorlek

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
sv: Aktivera punkter/öka indentering för rad med markering

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
sv: Minska indentering/inaktivera punkter för aktuell rad

en: _New Note
sv: _Ny anteckning

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Shortcuts
sv: _Genvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Gnote
sv: _Om Gnote

en: Failed to load plugin information!
sv: Misslyckades med att läsa in information om insticksmodul!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
sv: Inkompatibel insticksmodul %s: förväntade %s men fick %s

en: Note plugin info %s already present
sv: Anteckningsinsticksinfon %s redan tillgänglig

en: %s does not implement %s
sv: %s implementerar inte %s

en: Note plugin %s already present
sv: Anteckningsinsticket %s redan tillgängligt

en: Note plugin info %s is absent
sv: Anteckningsinsticksinfon %s saknas

en: Note plugin %s is absent
sv: Anteckningsinsticket %s saknas

en: Failed to find module %s for addin %s
sv: Misslyckades med att hitta modulen %s för tillägget %s

en: Failed to load addin info for %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in tilläggsinfo för %s: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
sv: Försöker läsa in tillägg då de redan är inlästa

en: Backlinks
sv: Bakåtlänkar

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
sv: Se vilka anteckningar som länkar till den som du ser på just nu.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
sv: Hubert Figuiere och Tomboy-projektet

en: What links here?
sv: Vad länkar hit?

en: (none)
sv: (ingen)

en: Bugzilla Links
sv: Bugzilla-länkar

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
sv: Låter dig dra en Bugzilla-URL från din webbläsare direkt in i en Gnote-anteckning.  Felnumret infogas som en länk med en liten ”bug”-ikon bredvid sig.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
sv: Hubert Figuiere och Tomboy-projektet

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
sv: Du kan använda en valfri bugzilla helt enkelt genom att dra länkar till anteckningar.  Om du vill ha en speciell ikon för vissa värddatorer kan du lägga till dem här.

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: Icon
sv: Ikon

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Select an icon...
sv: Välj en ikon…

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Open
sv: Ö_ppna

note: Extra Widget
en: _Host name:
sv: _Värdnamn:

en: Error saving icon
sv: Fel vid sparandet av ikon

en: Could not save the icon file.
sv: Kunde inte spara ikonfilen.

en: Host name invalid
sv: Värdnamnet är ogiltigt

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
sv: Du måste ange ett giltigt värdnamn för den Bugzilla som ska användas med den här ikonen.

en: Really remove this icon?
sv: Verkligen ta bort den här ikonen?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
sv: Om du tar bort en ikon försvinner den för alltid.

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Error removing icon %s: %s
sv: Fel vid borttagande av ikonen %s: %s

en: Export to Getting Things GNOME
sv: Exportera till Getting Things GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
sv: Exporterar individuella anteckningar som Getting Things GNOME-uppgifter

en: GTG XML loaded, but interface not found
sv: GTG XML inläst, men gränssnitt hittades inte

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
sv: Misslyckades med att skapa GTG-gränssnitt från XML: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
sv: Misslyckades med att skapa D-Bus-proxy för GTG

en: Failed to call GTG: %s
sv: Misslyckades med att anropa GTG: %s

en: Export to HTML
sv: Exportera till HTML

en: Exports individual notes to HTML.
sv: Exportera individuella anteckningar till HTML.

en: Destination for HTML Export
sv: Mål för HTML-export

en: Export linked notes
sv: Exportera länkade anteckningar

en: Include all other linked notes
sv: Inkludera alla andra länkade anteckningar

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
sv: _Spara

en: Export to HTML…
sv: Exportera till HTML…

en: Could not open exported note in a web browser: %s
sv: Kunde inte öppna exporterad anteckning i en webbläsare: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
sv: Din anteckning exporterades till ”%1”.

en: Note exported successfully
sv: Anteckningen exporterades

en: Could not export: %s
sv: Kunde inte exportera: %s

en: Could not save the file "%1"
sv: Kunde inte spara filen ”%1”

en: _Folder Path:
sv: _Mappsökväg:

en: Select Synchronization Folder...
sv: Välj synkroniseringsmapp…

en: Folder path field is empty.
sv: Fältet för mappsökväg är tomt.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
sv: Angiven mappsökväg finns inte och Gnote kunde inte skapa den.

en: Local Folder
sv: Lokal mapp

en: Local Directory Sync Service Plugin
sv: Insticksmodul för lokal synkroniseringstjänst

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
sv: Synkronisera Gnote-anteckningar till en sökväg på lokalt filsystem

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
sv: Aurimas Černius och Tomboy-projektet

en: Fixed Width
sv: Fast bredd

en: Adds fixed-width font style.
sv: Lägger till en typsnittsstil med fast bredd.

en: Fixed Wid_th
sv: Fast _bredd

en: Online Directory Sync Service Plugin
sv: Insticksmodul för nätsynkroniseringstjänst

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
sv: Synkronisera Gnote-anteckningar till en nätkatalog

en: Failed to mount the folder
sv: Misslyckades med att montera mappen

en: Folder _URI:
sv: Mapp-_URI:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
sv: Exempel: google-drive://namn.efternamn@gmail.com/notes

en: Please, register your account in Online Accounts
sv: Registrera ditt konto i Nätkonton

en: The URI is empty
sv: URI är tom

en: URI field is empty.
sv: Fältet för URI är tomt.

en: Online Folder
sv: Nätmapp

en: Insert Timestamp
sv: Infoga tidsstämpel

en: Inserts current date and time at the cursor position.
sv: Infogar aktuellt datum och tid vid markörens position.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
sv: Välj ett av de fördefinierade formaten eller använd ditt egna format.

note: Use Selected Format
en: Use _Selected Format
sv: Använd _valt format

en: _Use Custom Format
sv: Använd _anpassat format

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
sv: NoteDirectoryWatcher: Uppdatering avbruten, fel vid läsning av %s: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
sv: NoteDirectoryWatcher: Fel vid läsning av titel på anteckning från %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
sv: NoteDirectoryWatcher: Fel vid skapande av anteckning från %s: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
sv: NoteDirectoryWatcher: Uppdatering avbruten, fel vid tolkning av %s: %s

en: Note Directory Watcher
sv: Anteckningskatalogvakt

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
sv: Vakta din Gnote-anteckningskatalog för ändringar i dina anteckningar.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
sv: Aurimas Černius och de ursprungliga utvecklarna av Tomboy

en: _Directory check interval:
sv: Intervall för _katalogkontroll:

en: Today: Template
sv: I dag: Mall

en: Today:
sv: I dag:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
sv: NoteOfTheDay kunde inte skapa %s: %s

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Appointments
sv: Möten

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
sv: %A, %d %B %Y

en: Note of the Day
sv: Dagens anteckning

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
sv: Skapar automatiskt en ”I dag”-anteckning för att enklare plita ner dagliga tankar

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
sv: Debarshi Ray och Tomboy-projektet

en: _Open Today: Template
sv: _Öppna I dag: Mall

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
sv: Ändra anteckningen <span weight="bold">I dag: Mall</span> för att anpassa texten som nya ”I dag”-anteckningar använder.

en: Printing Support
sv: Utskriftsstöd

en: Allows you to print a note.
sv: Låter dig skriva ut en anteckning.

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Error printing note
sv: Fel vid utskrift av anteckning

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Read Only
sv: Skrivskydd

en: Mark certain notes as read only
sv: Markera vissa anteckningar som skrivskyddade

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
sv: Aurimas Černius, Debarshi Ray och Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
sv: Ersätt titel

en: Replace title with selection.
sv: Ersätt titeln med markeringen.

en: Special Notes
sv: Specialanteckningar

en: Show special notes, that are otherwise hidden
sv: Visa specialanteckningar som annars är dolda

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Statistics
sv: Statistik

en: Show various statistics about notes.
sv: Visa diverse statistik om anteckningar.

en: Total Notes
sv: Totalt antal anteckningar

en: Total Notebooks
sv: Totalt antal anteckningsblock

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
sv[0]: %1 anteckning
sv[1]: %1 anteckningar

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
sv: Navigera långa strukturerade anteckningar. Ställ in rubriker för avsnitt och underavsnitt så kommer innehållsförteckningen visas i en meny.

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Table of Contents Help
sv: Hjälp för innehållsförteckning

en: Highlight FIXME:, TODO: and XXX: patterns in notes.
sv: Färgmarkera mönstren FIXME:, TODO: och XXX: i anteckningar.

en: Tomboy Importer
sv: Tomboy-importerare

en: Import your notes from Tomboy.
sv: Importera dina anteckningar från Tomboy.

en: Underline
sv: Understryk

en: Adds ability to underline text.
sv: Lägger till möjligheten att stryka under text.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
sv: Hubert Figuière och Tomboy-projektet

en: _URL:
sv: _Url:

en: User_name:
sv: Användar_namn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
sv: Synkroniseringsmål %1 finns inte!

en: URL, username, or password field is empty.
sv: Fältet för URL, användarnamn eller lösenord är tomt.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
sv: Sparning av konfiguration till GNOME-nyckelringen misslyckades med följande meddelande:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
sv: Insticksmodul för WebDAV-synkroniseringstjänst

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
sv: Synkronisera Gnote-anteckningar till en WebDAV-URL.

en: Exception thrown when creating note: %s
sv: Undantag kastat vid skapande av anteckning: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
sv: Ingen D-Bus-anslutning tillgänglig, skalsökning och fjärrkontroll kommer inte att fungera.

en: Failed to get shortcuts window!
sv: Misslyckades med att hämta genvägsfönster!

en: and Tomboy original authors.
sv: och de ursprungliga utvecklarna av Tomboy.

en: Copyright © 2010-2026 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
sv: Copyright © 2010-2026 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 De ursprungliga Tomboy-upphovsmännen.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
sv: Ett enkelt och lättanvänt program för att ta anteckningar.

note: TRANSLATORS: * The link to main wiki page in English. You can localize it in subdirectory for your locale and have this link point to it.
en: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnote/-/wikis/home
sv: https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnote/-/wikis/sv/home

en: Homepage
sv: Webbplats

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Run Gnote in background.
sv: Kör Gnote i bakgrunden.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
sv: Kör Gnote som söktjänst för GNOME Shell.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
sv: Ange sökvägen för katalogen som innehåller anteckningarna.

en: path
sv: sökväg

en: Open the search all notes window with the search text.
sv: Öppna ”Sök i alla anteckningar”-fönstret med söktexten.

en: Print version information.
sv: Skriv ut versionsinformation.

en: Create and display a new note, with a optional title.
sv: Skapa och visa en ny anteckning, med en valfri titel.

en: title
sv: titel

en: Open a new window.
sv: Öppna ett nytt fönster.

en: Display the existing note matching title.
sv: Visa den befintliga matchande titeln för anteckningen.

en: title/url
sv: titel/url

en: Display the 'Start Here' note.
sv: Visa ”Börja här”-anteckningen.

en: Search and highlight text in the opened note.
sv: Sök och färgmarkera text i den öppnade anteckningen.

en: A note taking application
sv: Ett anteckningsblock

en: Gnote options at launch
sv: Gnote-alternativ vid uppstart

en: Plugin is disposing already
sv: Insticksmodul frigör redan resurser

en: Window is not embedded
sv: Fönster är inte inbäddat

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
sv: Undantag när anteckning sparades: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera anteckningsformat: %s

en: Filesystem error: %s
sv: Filesystemsfel: %s

en: Create Notebook
sv: Skapa anteckningsblock

en: N_otebook name:
sv: Namn _på anteckningsblock:

en: Name already taken
sv: Namnet används redan

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
sv: S_kapa

en: New Note_book...
sv: Nytt antecknings_block…

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
sv: Anteckningsmall för %1

en: Really delete this notebook?
sv: Verkligen ta bort detta anteckningsblock?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
sv: Anteckningarna som tillhör detta anteckningsblock kommer inte att tas bort men de kommer inte längre att vara associerade med detta anteckningsblock.  Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Notebook
sv: Anteckningsblock

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
sv: _Nytt anteckningsblock…

note: Add the "(no notebook)" item at the top of the list
en: No notebook
sv: Inget anteckningsblock

en: New Notebook
sv: Nytt anteckningsblock

en: Rename Notebook
sv: Byt namn på anteckningsblock

en: Open Template Note
sv: Öppna anteckningsmall

en: Delete Notebook
sv: Ta bort anteckningsblock

en: All
sv: Alla

en: Unfiled
sv: Ej arkiverade

[ctx: notebook]
en: Important
sv: Viktigt

en: Active
sv: Aktiva

en: </list> tag mismatch
sv: </list>-tagg ej korrekt matchad

en: Exception: %s
sv: Undantag: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
sv: Verkligen ta bort ”%1”?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
sv[0]: Verkligen ta bort %1 anteckning?
sv[1]: Verkligen ta bort %1 anteckningar?

en: If you delete a note it is permanently lost.
sv: Om du tar bort en anteckning försvinner den för alltid.

en: Error saving note data.
sv: Fel vid sparande av anteckningsdata.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
sv: Ett fel inträffade när dina anteckningar sparades. Kontrollera att du har tillräckligt mycket diskutrymme och att du har lämpliga rättigheter på ~/.local/share/gnote. Mer information kan hittas i ~/.gnote.log.

en: Setting text content for closed notes not supported
sv: Att ställa in textinnehåll för stängda anteckningar stöds inte

note: New Note Template TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
sv: Ny anteckningsmall

en: Describe your new note here.
sv: Beskriv din nya anteckning här.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
sv: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Börja här
    
    <bold>Välkommen till Gnote!</bold>
    
    Använd anteckningen ”Börja här” för att börja organisera dina idéer och tankar.
    
    Du kan skapa nya anteckningar som innehåller dina idéer genom att välja ”Skapa ny anteckning” från Gnote-menyn i din GNOME-panel. Din anteckning kommer att sparas automatiskt.
    
    Organisera sedan anteckningarna som du skapar genom att länka relaterade anteckningar och idéer till varandra!
    
    Vi har skapat en anteckning kallad <link:internal>Användning av länkar i Gnote</link:internal>.  Ser du att varje gång vi skriver <link:internal>Användning av länkar i Gnote</link:internal> så blir den automatiskt understruken?  Klicka på länken för att öppna anteckningen.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
sv: <note-content>Användning av länkar i Gnote
    
    Anteckningar i Gnote kan länkas samman genom att markera text i den aktuella anteckningen och sedan klicka på knappen <bold>Länka</bold> ovanför i verktygsfältet.  Det innebär att en ny anteckning skapas samt att anteckningens titel kommer att understrykas i den aktuella anteckningen.
    
    Ändring av titeln för en anteckning kommer även att uppdatera de länkar som finns i andra anteckningar.  Det här förhindrar att länkarna pekar fel när en anteckning byter namn.
    
    Om du skriver in namnet på en annan anteckning i din aktuella anteckning, kommer den automatiskt att länkas åt dig.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
sv: Börja här

en: Using Links in Gnote
sv: Användning av länkar i Gnote

en: Error creating start notes: %s
sv: Fel vid skapande av startanteckningar: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
sv: Fel vid tolkning av antecknings-XML, hoppar över ”%s”: %s

en: Error while saving: %s
sv: Fel vid sparande: %s

en: Did not find note with uri '%s', cannot save
sv: Hittade inte anteckning med URI ”%s”, kan inte spara

en: _Don't Rename Links
sv: Byt _inte namn på länkar

en: _Rename Links
sv: _Byt namn på länkar

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select None
sv: Markera inget

en: Always show this _window
sv: Visa alltid _det här fönstret

en: Alwa_ys rename links
sv: Byt allt_id namn på länkar

en: Never rename _links
sv: Byt aldrig namn på _länkar

en: Rename Note Links?
sv: Byt namn på anteckningslänkar?

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
sv: Byt namn på länkar i andra anteckningar från "<span underline="single">%1</span>" till "<span underline="single">%2</span>"?
    
    Om du inte byter namn på länkarna så kommer de inte längre att länka till någonting.

en: Rename Links
sv: Byt namn på länkar

note: Set up columns
en: Note Title
sv: Anteckningstitel

en: Ad_vanced
sv: A_vancerat

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: _Redo
sv: Gör _om

en: _Link to New Note
sv: _Länka till ny anteckning

[ctx: NoteActions]
en: _Important
sv: V_iktigt

en: _Delete…
sv: _Ta bort…

en: Set properties of text
sv: Ställ in textegenskaper

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
sv: Denna anteckning är en mallanteckning. Den bestämmer standardinnehållet för vanliga anteckningar och kommer inte att visas i anteckningsmenyn eller sökfönster.

en: Convert to regular note
sv: Konvertera till vanlig anteckning

en: Save Se_lection
sv: Spara ma_rkering

en: Save _Title
sv: Spara _titel

en: Cannot create note
sv: Kan inte skapa anteckning

en: _Highlight
sv: _Färgmarkera

en: S_mall
sv: _Liten

en: _Large
sv: _Stor

en: Hu_ge
sv: _Enorm

en: Gnote Preferences
sv: Inställningar för Gnote

en: General
sv: Allmänt

en: Links
sv: Länkar

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

note: Button to close dialog.
en: _Close
sv: S_täng

en: Plugin %s is absent
sv: Insticksmodulen %s saknas

en: _Spell check while typing
sv: _Stavningskontroll när text skrivs in

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
sv: Felstavningar kommer att strykas under i rött, och korrekta stavningsförslag visas i sammanhangsmenyn.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
sv: Aktivera a_utomatiska punktlistor

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
sv: Starta en ny punktlista genom att inleda en ny rad med tecknet ”-”.

note: Custom font...
en: Use custom _font
sv: Använd anpassat _typsnitt

note: Note renaming behavior
en: When renaming a linked note:
sv: När en länkad anteckning byter namn:

en: Ask me what to do
sv: Fråga mig vad som ska göras

en: Never rename links
sv: Byt aldrig namn på länkar

en: Always rename links
sv: Byt alltid namn på länkar

note: Color scheme
en: Color Scheme:
sv: Färgschema:

note: TRANSLATORS: Option to follow the system color scheme setting
en: Follow the System
sv: Följ systemet

note: TRANSLATORS: Option to use dark variant of the theme
en: Dark
sv: Mörkt

note: TRANSLATORS: Option to use light variant of the theme
en: Light
sv: Ljust

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
sv: Använd den nya anteckningsmallen för att ange texten som ska användas när en ny anteckning skapas.

en: Open New Note Template
sv: Öppna ny anteckningsmall

note: internal links
en: _Automatically link to notes
sv: Länka _automatiskt till anteckningar

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
sv: Aktivera detta alternativ för att skapa en länk när text matchar titeln på en anteckning.

note: URLs
en: Create links for _URLs
sv: Skapa länkar för _URL:er

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
sv: Aktivera detta alternativ för att skapa länkar för URL:er. Klickad URL kommer öppnas med lämpligt program.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
sv: Färgmarkera _WikiOrd

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
sv: Aktivera detta alternativ för att färgmarkera ord <b>SomSerUtSomDetta</b>. Att klicka på ett sådant kommer att skapa en anteckning med dess namn.

en: Ser_vice:
sv: T_jänst:

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
sv: Intervall för automatisk bakgrundssynkronisering (minuter)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
sv: _Avancerat…

en: Clear
sv: Töm

en: Not configurable
sv: Inte konfigurerbar

en: The following plugins are installed:
sv: Följande insticksmoduler är installerade:

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: Not Implemented
sv: Inte implementerad

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
sv: Inställningar för %1

en: Choose Note Font
sv: Välj anteckningstypsnitt

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
sv: Andra synkroniseringsalternativ

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
sv: När en konflikt upptäcks mellan en lokal anteckning och en anteckning på den konfigurerade synkroniseringsservern:

en: Always ask me what to do
sv: Fråga mig vad som ska göras

en: Rename my local note
sv: Byt namn på min lokala anteckning

en: Replace my local note with the server's update
sv: Ersätt min lokala anteckning med serverns uppdatering

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
sv: Tömning av dina synkroniseringsinställningar rekommenderas inte.  Du kan tvingas att synkronisera alla dina anteckningar igen när du sparar nya inställningar.

en: Resetting Synchronization Settings
sv: Återställer synkroniseringsinställningar

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
sv: Du har inaktiverat den konfigurerade synkroniseringstjänsten.  Dina synkroniseringsinställningar kommer nu att tas bort.  Du kan tvingas att synkronisera alla dina anteckningar igen när du sparar nya inställningar.

en: Connection successful
sv: Anslutningen lyckades

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
sv: Gnote är redo att synkronisera dina anteckningar. Vill du synkronisera dem nu?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
sv: Kontrollera din information och försök igen.  Loggfilen %1 kan innehålla mer information om felet.

en: Error connecting
sv: Fel vid anslutning

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Close
sv: Stäng

en: Search
sv: Sök

en: Parent of embed box is not a Gtk::Grid, please report a bug!
sv: Överordnad till inbäddningsruta är inte Gtk::Grid, rapportera ett fel!

en: Parent of search entry is not Gtk::Grid, please report a bug!
sv: Överordnad till sökfält är inte Gtk::Grid, rapportera ett fel!

en: Attempt to foreground a widget, that is not embedded in the window
sv: Försök att ta en komponent till förgrunden, som inte är inbäddad i fönstret

en: Attempt to foreground a widget, that is not Gtk::Widget
sv: Försök att ta en komponent till förgrunden, som inte är Gtk::Widget

en: No configured actions
sv: Inga konfigurerade åtgärder

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in D-Bus-gränssnitt %s: %s

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
sv: Titelmatchning

en: %1 match | %1 matches
sv[0]: %1 träff
sv[1]: %1 träffar

en: Delete Note
sv: Ta bort anteckning

en: Note
sv: Anteckning

en: Modified
sv: Ändrad

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
sv: Inga resultat hittades i markerat anteckningsblock.
    Klicka här för att söka igenom alla anteckningar.

en: Click here to search across all notebooks
sv: Klicka här för att söka igenom alla anteckningsblock

en: Matches
sv: Träffar

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
sv: Misslyckades med att tolka inställning för söksortering (Värde: %s):

en: Expected format 'column:order'
sv: Förväntat format 'kolumn:ordning'

en: Unrecognized column %s
sv: Okänd kolumn %s

en: Unrecognized order %s
sv: Okänd ordning %s

en: Error loading %s
sv: Fel vid inläsning av %s

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
sv: Fel vid hämtning av symbolen dynamic_module_instanciate: %s

en: Name
sv: Namn

en: Category
sv: Kategori

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
sv: Formatering

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
sv: Skrivbordsintegration

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
sv: Verktyg

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
sv: Okänd

en: XML error: %s
sv: XML-fel: %s

en: unknown parse error
sv: okänt tolkningsfel

en: %1 failed
sv: %1 misslyckades

en: NULL stylesheet, please fill a bug
sv: Stilmall är NULL, rapportera gärna ett fel

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
sv[0]: Misslyckades med att skicka %1 anteckning
sv[1]: Misslyckades med att skicka %1 anteckningar

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
sv[0]: Misslyckades med att hämta %1 anteckningsuppdatering
sv[1]: Misslyckades med att hämta %1 anteckningsuppdateringar

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
sv: Undantag under serverstädning vid incheckning. Serverns integritet är OK, men det kan finnas några överflödiga filer.  Här är felet: %s

en: Error updating lock: %s
sv: Fel vid uppdatering av lås: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
sv: Fel vid borttagning av det gamla synkroniseringslåset ”%s”: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
sv: last-sync-date-element som ej går att tolka i %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
sv: last-sync-rev-element som ej går att tolka i %s

en: Failure writing test file
sv: Fel vid skrivning av testfil

en: Failure when trying to remove test file
sv: Fel vid försök att ta bort testfil

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Failed to copy file
sv: Misslyckades med att kopiera fil

en: Exception when finishing note copy: %s
sv: Undantag vid slutförande av anteckningskopiering: %s

en: Exception when finishing note copy
sv: Undantag vid slutförande av anteckningskopiering

en: Note Conflict
sv: Anteckningskonflikt

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
sv:  (gammal)

en: Rename local note:
sv: Byt namn på lokal anteckning:

en: Update links in referencing notes
sv: Uppdatera länkar i refererande anteckningar

en: Overwrite local note
sv: Skriv över lokal anteckning

en: Always perform this action
sv: Genomför alltid den här åtgärden

en: _Continue
sv: _Fortsätt

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
sv: Anteckningskonflikt upptäcktes

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
sv: Serverversionen av ”%1” står i konflikt med din lokala anteckning.  Vad vill du göra med din lokala anteckning?

note: Expander containing table
en: Details
sv: Detaljer

en: Acquiring sync lock...
sv: Tar över synkroniseringslås…

en: Committing changes...
sv: Verkställer ändringar…

en: Synchronizing Notes
sv: Synkroniserar anteckningar

en: Synchronizing your notes...
sv: Synkroniserar dina anteckningar…

en: This may take a while, kick back and enjoy!
sv: Det här kan ta en stund, luta dig tillbaka och njut!

en: Connecting to the server...
sv: Ansluter till servern…

en: Deleting notes off of the server...
sv: Tar bort anteckningar från servern…

en: Downloading new/updated notes...
sv: Hämtar nya/uppdaterade anteckningar…

en: Server Locked
sv: Servern är låst

en: Server is locked
sv: Servern är låst

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
sv: En av dina andra datorer synkroniserar för tillfället.  Vänta 2 minuter och försök igen.

en: Preparing to download updates from server...
sv: Förbereder att hämta uppdateringar från servern…

en: Preparing to upload updates to server...
sv: Förbereder för att skicka upp uppdateringar till servern…

en: Uploading notes to server...
sv: Skickar upp anteckningar till servern…

en: Synchronization Failed
sv: Synkroniseringen misslyckades

en: Failed to synchronize
sv: Misslyckades med att synkronisera

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
sv: Kunde inte synkronisera anteckningar.  Kontrollera detaljerna nedan och försök igen.

en: Synchronization Complete
sv: Synkroniseringen är färdig

en: Synchronization is complete
sv: Synkroniseringen är färdig

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
sv[0]: %1 anteckning uppdaterad.
sv[1]: %1 anteckningar uppdaterade.

en: Your notes are now up to date.
sv: Dina anteckningar är nu uppdaterade.

en: Synchronization Canceled
sv: Synkroniseringen avbröts

en: Synchronization was canceled
sv: Synkroniseringen har avbrutits

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
sv: Du avbröt synkroniseringen.  Du kan stänga fönstret nu.

en: Synchronization Not Configured
sv: Synkronisering är inte konfigurerad

en: Synchronization is not configured
sv: Synkronisering är inte konfigurerad

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
sv: Konfigurera synkronisering i inställningsdialogrutan.

en: Synchronization Service Error
sv: Fel i synkroniseringstjänsten

en: Service error
sv: Fel i tjänst

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
sv: Fel vid anslutning till synkroniseringstjänsten.  Försök igen.

en: Deleted locally
sv: Borttagen lokalt

en: Deleted from server
sv: Borttagen från servern

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Added
sv: Tillagd

en: Uploaded changes to server
sv: Skickade upp ändringar till servern

en: Uploaded new note to server
sv: Skickade upp ny anteckning till servern

en: Synchronize Notes
sv: Synkronisera anteckningar

en: Report a bug. Cast failed: %s
sv: Rapportera ett fel. Typkonvertering misslyckades: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
sv: Fel vid städning av tillägg efter synkronisering: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
sv: Undantag under skapande av SyncServer: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
sv: Synkronisering misslyckades med följande undantag: %s

en: Failed to show help: %s
sv: Misslyckades med att visa hjälp: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
sv: ”Handbok för Gnote-anteckningar” kunde inte hittas.  Verifiera att din installation har färdigställts korrekt.

en: Help not found
sv: Hjälp hittades inte

en: Failed to open '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna ”%s”: %s

en: Cannot open location
sv: Kan inte öppna plats

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
sv: I dag, %1

en: Today
sv: I dag

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
sv: I morgon, %1

en: Tomorrow
sv: I morgon

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
sv: I går, %1

en: Yesterday
sv: I går

note: TRANSLATORS: date in current year.
en: %b %d
sv: %d %b

note: TRANSLATORS: date in other than current year.
en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: No Date
sv: Inget datum

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
sv: (Namnlös %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
sv: En anteckning med titeln <b>%1</b> finns redan. Välj ett annat namn för denna anteckning innan du fortsätter.

en: Note title taken
sv: Anteckningstiteln är upptagen

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning
