gnote master - en to da translation catalogue (527 entries)

en: A simple note-taking application
da: Et enkelt program til at tage noter

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
da: Gnote er et enkelt program til at tage noter i GNOME-skrivebordsmiljøet. Gnote lader dig skrive dine ideer ned, kæde dem sammen med henvisninger i stil med WikiWiki, og gruppere noter i notesbøger, og tilbyder nogle yderligere funktioner til hverdagsbrug.

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
da: Noter kan udskrives eller eksporteres som HTML-dokumenter.

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
da: Gnote understøtter også synkronisering, hvilket gør det let at bruge på flere enheder.

en: Take notes, link ideas, and stay organized
da: Tag noter, forbind ideer, og vær organiseret

en: Note-taker
da: Notehåndtering

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
da: noter;ide;ideer;link;henvisning;henvis;organisér;organisere;

en: Enable spellchecking
da: Slå stavekontrol til

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
da: Hvis sand, vil stavefejl blive understreget med rødt, og korrekte staveforslag vist i højreklikmenuen.

en: Automatically create links when typing
da: Opret automatisk henvisninger ved skrivning

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
da: Slå dette tilvalg til for automatisk at oprette en henvisning, når teksten matcher notetitlen.

en: Create links for URLs in notes
da: Opret henvisninger for URL'er i noter

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
da: Slå denne indstilling til for at oprette henvisninger for URL'er i noter.

en: Enable WikiWord highlighting
da: Slå WikiWordfremhævning til

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
da: Slå denne indstilling til for at fremhæve ord SomSerSådanHerUd. Et klik på ordet vil oprette en note med det navn.

en: Enable Auto bulleted lists
da: Slå automatisk punktopstilling til

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
da: Slå denne indstilling til, hvis du ønsker, at punktopstillinger automatisk oprettes, hvis du indtaster et - eller * i begyndelsen af en linje.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
da: Slå indsæt ved midterklik på ikon til

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
da: Slå denne indstilling til, hvis du ønsker, at kunne midterklikke på Gnoteikonet, for at kunne indsætte tidsstemplet indhold i noten Start her.

en: Enable custom font
da: Slå tilpasset skrifttype til

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
da: Hvis sand vil skrifttypenavnet angivet i custom-font-face blive brugt som skrifttype, når der vises noter. Ellers vil skrivebordets standardskrifttype blive anvendt.

en: Custom Font Face
da: Tilpasset skrifttypeface

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
da: Hvis “slå tilpasset skrifttype til” er sand, vil skrifttypen angivet her blive brugt til at vise noter med.

en: Background color for the highlighted text
da: Baggrundsfarve til fremhævet tekst

en: When text is highlighted, use this color for background. A string gdk_rgba_parse() accepts.
da: Brug denne farve som baggrund til fremhævet tekst. En streng som gdk_rgba_parse() accepterer.

en: Color for the highlighted text
da: Farve til fremhævet tekst

en: When text is highlighted, use this color for text. A string gdk_rgba_parse() accepts.
da: Brug denne farve til fremhævet tekst. En streng som gdk_rgba_parse() accepterer.

en: Start Here Note
da: Start her-note

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
da: Note-uri'en på noten som bør behandles som noten “Start her”, som altid er placeret i bunden af notemenuen i Gnote, og som også er tilgængelig via genvejstast.

en: Minimum number of notes to show in menu
da: Mindste antal noter der vises i menuen

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
da: Heltal der afgør det mindste antal noter, der skal vises i notemenuen i Gnote.

en: List of pinned notes
da: Liste over fastgjorte noter

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
da: Mellemrumssepareret liste over note-uri'er for noter som altid bør fremgå i notemenuen i Gnote.

en: Is main window maximized
da: Om hovedvinduet er maksimeret

en: If true, Gnote window will be maximized.
da: Hvis sand, vil Gnote-vinduet være maksimeret.

en: Saved height of Search window
da: Gemt højde på søgevindue

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
da: Afgør højde i billedpunkter på søgevindue; gemmes ved lukning af Gnote.

en: Saved width of Search window
da: Gemt bredde på søgevindue

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
da: Afgør højde i billedpunkter på søgevindue; gemmes ved lukning af Gnote.

en: Saved splitter position of Search window splitter.
da: Gemt opdelingsplacering af søgevindue.

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
da: Afgør opdelingsplacering i billedpunkter på søgevindue; gemmes ved lukning af Gnote.

en: Saved sorting of the Search window.
da: Gemt sortering af søgevinduet.

en: Determines Search window initial sorting.
da: Afgør sorteringen ved start i søgevinduet.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
da: FUSE-monteringstidsudløb (ms)

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
da: Det tidsrum (i millisekunder) som Gnote bør vente på et svar når programmet bruger FUSE til at montere en synkroniseret deling.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
da: SSHFS' fjernsynkroniseringsmappe

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
da: Sti på SSH-server til Gnotesynkroniseringsmappe (ikke krævet).

en: SSHFS Synchronization Server URL
da: SSHFS' synkronisering af server-url

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
da: URL på SSH-server der indeholder Gnotes synkroniseringsmappe.

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
da: SSHFS' fjernsynkronisering af brugernavn

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
da: Brugernavn, der skal bruges, når der forbindes til synkroniseringsserveren via SSH.

en: SSHFS Synchronization Server Port
da: SSHFS' synkronisering af serverport

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
da: Porten der skal bruges, når der forbindes til synkroniseringsserveren via SSH.

en: Link Updating Behavior on Note Rename
da: Opførsel for henvisningsopdatering ved noteomdøbning

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
da: Heltalsværdi der indikerer, om det ønskes altid at udføre en bestemt henvisningsopdatering, når en note omdøbes, i stedet for at spørge brugeren. Værdierne giver en intern nummerering. 0 indikerer at brugeren ønsker at blive spurgt, når omdøbning af en note kan påvirke henvisninger i andre noter. 1 indikerer at henvisninger automatisk skal fjernes. 2 indikerer at henvisningstekst skal opdateres til det nye notenavn så den fortsat vil henvise til den omdøbte note.

en: Deprecated
da: Forældet

en: This key is deprecated and its value is ignored.
da: Nøglen er forældet, og dens værdi ignoreres.

en: Use status icon, when started as an application
da: Brug statusikon når startet som et program

en: Deprecated, has no effect.
da: Forældet; har ingen effekt.

en: This setting is deprecated and its value is ignored
da: Denne indstilling er forældet, og dens værdi ignoreres

en: Use client side window decorations
da: Brug vinduesdekorationer fra klienten

en: Should Gnote draw its window titlebar, or leave that to window manager. Possible values are 'enabled' to draw them, 'disabled' to leave them to window manager, or a comma separated list of desktop environments, where Gnote should draw decorations itself. Requires application restart.
da: Om Gnote skal tegne egen vinduestitellinje, eller overlade dette til vindueshåndteringen. Mulige værdier er “enabled” for at tegne dem, “disabled” for at overlade dem til vindueshåndteringen, eller en kommaadskilt liste af skrivebordsmiljøer hvori Gnote selv skal tegne dekorationer. Kræver genstart af programmet.

en: Preferred color scheme to use
da: Foretrukket farveskema der skal bruges

en: The theme variant to use. Possible values are empty string to follow the system, 'dark' and 'light'.
da: Temavarianten der skal bruges. Mulige værdier er tom streng for at følge systemet, “mørk” og “lys”.

en: HTML Export Last Directory
da: HTML-eksporter sidste mappe

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
da: Den sidste mappe en note blev eksporteret til. Udvidelsesmodulet Eksporter til HTML blev brugt under eksporten.

en: HTML Export Linked Notes
da: HTML-eksporter forbundne noter

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
da: Den sidste indstilling for tjekboksen “Eksporter forbundne noter” i udvidelsesmodulet Eksporter til HTML.

en: HTML Export All Linked Notes
da: HTML-eksporter alle forbundne noter

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
da: Den sidste indstilling for tjekboksen “Inkluder alle andre forbundne noter” i udvidelsesmodulet Eksporter til HTML. Denne indstilling bruges sammen med indstillingen “HTML-eksporter forbundne noter” og bruges til at angive hvorvidt alle noter (fundet rekursivt) bør inkluderes under en eksport til HTML.

en: Synchronization Client ID
da: Klient-id for synkronisering

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
da: Unik identifikation for denne Gnoteklient, som bruges, når der kommunikeres med en synkroniseringsserver.

en: Synchronization Local Server Path
da: Synkronisering af lokal serversti

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
da: Sti til synkroniseringsserver ved brug af udvidelsesmodulet til filsystemsynkroniseringstjeneste.

en: Selected Synchronization Service Addin
da: Valgt tjenesteudvidelsesmodul til synkroniseringstjeneste

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
da: Unik identifikation for det aktuelt konfigurerede udvidelsesmodul til notesynkroniseringstjeneste.

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
da: Notesynkronisering - opførsel ved konflikt under gemning

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
da: Heltalsværdi der indikerer, om det ønskes altid at udføre bestemte handlinger, når en konflikt opstår, i stedet for at spørge brugeren. Værdierne giver en intern nummerering. 0 indikerer at brugeren ønsker at blive spurgt, når en konflikt opstår, så at brugeren kan håndtere hver konfliktsituation enkeltvis.

en: Automatic Background Synchronization Timeout
da: Ventetid for automatisk baggrundssynkronisering

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
da: Heltalsværdi der indikerer hvor ofte, der udføres en baggrundssynkronisering af dine noter (når synkronisering er konfigureret). En værdi mindre end 1 indikerer at automatisk synkronisering er deaktiveret. Den laveste acceptable positive værdi er 5. Værdien er i minutter.

en: Online directory URI
da: Onlinemappe-URI

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
da: URI til onlinemappe til synkronisering af noter.

en: Accept SSL Certificates
da: Accepter SSL-certifikater

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
da: Brug wdfs-tilvalg “-ac” for at acceptere SSL-certifikater uden at spørge brugeren.

en: Share URL
da: Delings-URL

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
da: WebDAV-delings-URL til synkronisering af noter.

en: Share username
da: Delingsbrugernavn

en: Username to access WebDAV share.
da: Brugernavn til at tilgå WebDAV-delingen.

en: Timestamp format
da: Format for tidsstempel

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
da: Datoformatet som bruges til tidsstemplet. Det følger formatet på strftime(3).

en: Time between checks
da: Tid mellem kontroller

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
da: Tidsinterval i sekunder mellem kontroller af notemappe. Mindsteværdien er 5.

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
da: Hovedvindue

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
da: Åbn handlingsmenu

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
da: Skjul søgebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
da: Søgebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
da: Vis søgebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
da: Vælg næste match

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
da: Vælg forrige match

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
da: Noteliste

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
da: Opret ny note

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
da: Åbn den valgte note

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
da: Åbn den valgte note i et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
da: Slet den valgte note

[ctx: shortcut window]
en: Note View
da: Notevisning

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
da: Åbn handlingsmenu for note

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
da: Luk nuværende faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
da: Fortryd sidste ændring

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
da: Omgør sidste ændring

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
da: Opret notehenvisning for den markerede tekst

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
da: Formatering

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
da: Slå fed til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
da: Slå kursiv til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
da: Slå gennemstregning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
da: Slå fremhævning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
da: Slå fast bredde til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
da: Slå understregning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
da: Øg skriftstørrelse

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
da: Mindsk skriftstørrelse

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
da: Slå punkttegn til/indryk linjen med markeringen

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
da: Fjern indrykning/slå punkttegn fra for den nuværende linje

en: _New Note
da: _Ny note

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Shortcuts
da: _Genveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Gnote
da: _Om Gnote

en: Failed to load plugin information!
da: Kunne ikke indlæse information om udvidelsesmodul!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
da: Inkompatibelt udvidelsesmodul %s: Forventede %s, fik %s

en: Note plugin info %s already present
da: Information %s om noteudvidelsesmodul er allerede til stede

en: %s does not implement %s
da: %s implementerer ikke %s

en: Note plugin %s already present
da: Noteudvidelsesmodulet %s er allerede til stede

en: Note plugin info %s is absent
da: Informationen %s om noteudvidelsesmodul er ikke til stede

en: Note plugin %s is absent
da: Noteudvidelsesmodulet %s er ikke til stede

en: Failed to find module %s for addin %s
da: Kunne ikke finde modulet %s for udvidelsesmodulet %s

en: Failed to load addin info for %s: %s
da: Kunne ikke indlæse information om udvidelsesmodul for %s: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
da: Forsøger at indlæse udvidelsesmoduler, når de allerede er indlæst

en: Backlinks
da: Tilbagehenvisninger

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
da: Se hvilke noter der henviser til den, du aktuelt kigger på.

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
da: Hubert Figuiere og Tomboyprojekt

en: What links here?
da: Hvad henviser hertil?

en: (none)
da: (intet)

en: Bugzilla Links
da: Bugzillahenvisninger

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
da: Gør at du kan trække en Bugzilla-URL fra din browser direkte ind i en note i Gnote. Fejlrapportnummeret indsættes som en henvisning med et lille fejlrapportikon ved siden af.

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
da: Hubert Figuiere og Tomboyprojektet

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
da: Du kan bruge enhver bugzilla bare ved at trække henvisninger ind i noter. Hvis du ønsker et specielt ikon for bestemte værter, så tilføj dem her.

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: Icon
da: Ikon

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: Select an icon...
da: Vælg et ikon …

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Open
da: _Åbn

note: Extra Widget
en: _Host name:
da: _Værtsnavn:

en: Error saving icon
da: Fejl under gemning af ikon

en: Could not save the icon file.
da: Kunne ikke gemme ikonfilen.

en: Host name invalid
da: Ugyldigt værtsnavn

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
da: Du skal angive et gyldigt værtsnavn til Bugzilla for at bruge dette ikon.

en: Really remove this icon?
da: Fjern dette ikon?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
da: Hvis du fjerner et ikon fjernes det permanent.

en: _Delete
da: _Slet

en: Error removing icon %s: %s
da: Fejl ved fjernelse af ikonet %s: %s

en: Export to Getting Things GNOME
da: Eksportér til Getting Things GNOME

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
da: Eksporterer individuelle noter som Getting Things GNOME-opgaver

en: GTG XML loaded, but interface not found
da: GTG-XML indlæst, men grænsefladen blev ikke fundet

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
da: Kunne ikke oprette GTG-grænseflade fra XML: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
da: Kunne ikke oprette D-Bus-proxy til GTG

en: Failed to call GTG: %s
da: Kunne ikke kalde GTG: %s

en: Export to HTML
da: Eksporter til HTML

en: Exports individual notes to HTML.
da: Eksporterer individuelle noter til HTML.

en: Destination for HTML Export
da: Destination for HTML-eksport

en: Export linked notes
da: Eksporter forbundne noter

en: Include all other linked notes
da: Inkluder alle andre forbundne noter

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
da: _Gem

en: Export to HTML…
da: Eksporter til HTML …

en: Could not open exported note in a web browser: %s
da: Kunne ikke åbne eksporteret note i en webbrowser: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
da: Din note blev eksporteret til “%1”.

en: Note exported successfully
da: Note eksporteret

en: Could not export: %s
da: Kunne ikke eksportere: %s

en: Could not save the file "%1"
da: Kunne ikke gemme filen “%1”

en: _Folder Path:
da: _Mappesti:

en: Select Synchronization Folder...
da: Vælg synkroniseringsmappe …

en: Folder path field is empty.
da: Felt for mappesti er tomt.

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
da: Angivet mappesti findes ikke, og Gnote kunne ikke oprette den.

en: Local Folder
da: Lokal mappe

en: Local Directory Sync Service Plugin
da: Udvidelsesmodul til synkroniseringstjeneste i lokal mappe

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
da: Synkroniser Gnote-noter til en sti på det lokale filsystem

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
da: Aurimas Černius og Tomboyprojektet

en: Fixed Width
da: Fast bredde

en: Adds fixed-width font style.
da: Tilføjer skrifttypestil for fast bredde.

en: Fixed Wid_th
da: Fas_t bredde

en: Online Directory Sync Service Plugin
da: Udvidelsesmodul til synkroniseringstjeneste i onlinemappe

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
da: Synkroniser Gnote-noter til en onlinemappe

en: Failed to mount the folder
da: Kunne ikke montere mappen

en: Folder _URI:
da: Mappe-_URI:

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
da: Eksempel: google-drive://navn.efternavn@gmail.com/noter

en: Please, register your account in Online Accounts
da: Tilmeld venligst din konto i onlinekonti

en: The URI is empty
da: URI'en er tom

en: URI field is empty.
da: URI-feltet er tomt.

en: Online Folder
da: Onlinemappe

en: Insert Timestamp
da: Indsæt tidsstempel

en: Inserts current date and time at the cursor position.
da: Indsætter aktuel dato og tid på markørens position.

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
da: Vælg et af de prædefinerede formater eller brug dit eget.

note: Use Selected Format
en: Use _Selected Format
da: Brug _valgt format

en: _Use Custom Format
da: _Brug tilpasset format

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
da: NoteDirectoryWatcher: Opdatering afbrudt ved fejl under læsning af %s: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
da: Notemappeovervågning: Fejl ved læsning af notetitel fra %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
da: Notemappeovervågning: Fejl ved oprettelse af note fra %s: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
da: Notemappeovervågning: Opdatering afbrudt ved fortolkningsfejl %s: %s

en: Note Directory Watcher
da: Notemappeovervågning

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
da: Overvåg ændringer af dine noter i din Gnote-notemappe.

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
da: Aurimas Černius og Tomboys oprindelige udviklere

en: _Directory check interval:
da: Interval for _mappekontrol:

en: Today: Template
da: I dag: Skabelon

en: Today:
da: I dag:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
da: Dagens note kunne ikke oprette %s: %s

en: Tasks
da: Opgaver

en: Appointments
da: Aftaler

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
da: %A %d. %B %Y

en: Note of the Day
da: Dagens note

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
da: Opretter automatisk en “I dag-note” så du nemt kan nedfælde dine daglige ideer

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
da: Debarshi Ray og Tomboyprojektet

en: _Open Today: Template
da: _Åbn I dag: Skabelon

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
da: Ændr noten <span weight="bold">I dag: Skabelon</span> for tilpasning til teksten som nye I dag-noter har.

en: Printing Support
da: Udskrivningsunderstøttelse

en: Allows you to print a note.
da: Gør at du kan udskrive en note.

en: Print…
da: Udskriv …

en: Error printing note
da: Fejl under udskrivning af note

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
da: Side %1 af %2

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Mark certain notes as read only
da: Markér visse noter som skrivebeskyttede

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
da: Aurimas Černius, Debarshi Ray og Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
da: Erstat titel

en: Replace title with selection.
da: Erstat titel med markering.

en: Special Notes
da: Særlige noter

en: Show special notes, that are otherwise hidden
da: Vis særlige noter, som ellers er skjult

en: Show Statistics
da: Vis statistik

en: Statistics
da: Statistik

en: Show various statistics about notes.
da: Vis statistik om noter.

en: Total Notes
da: Noter i alt

en: Total Notebooks
da: Notesbøger i alt

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
da[0]: %1 note
da[1]: %1 noter

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
da: Navigér lange, strukturerede noter. Angiv titler for afsnit og underafsnit i din note, og menuen vil vise indholdsfortegnelsen.

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Overskrift 2

en: Table of Contents Help
da: Hjælp til indholdsfortegnelse

en: Highlight FIXME:, TODO: and XXX: patterns in notes.
da: Fremhæv FIXME:-, TODO:- og XXX:-mønstre i noter.

en: Tomboy Importer
da: Tomboyimportering

en: Import your notes from Tomboy.
da: Importer dine noter fra Tomboy.

en: Underline
da: Understregning

en: Adds ability to underline text.
da: Gør det muligt at understrege tekst.

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
da: Hubert Figuière og Tomboyprojektet

en: User_name:
da: Bruger_navn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
da: Synkroniseringens destination %1 findes ikke!

en: URL, username, or password field is empty.
da: URL-, brugernavn- eller adgangskodefelt er tomt.

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
da: Kunne ikke gemme konfigurationen i GNOME-nøgleringen på grund af følgende fejl:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
da: Udvidelsesmodul til WebDAV-synkroniseringstjeneste

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
da: Synkronisér Gnote-noter med en WebDAV-URL.

en: Exception thrown when creating note: %s
da: Der blev smidt en undtagelse ved oprettelse af en note: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
da: Ingen D-Bus-forbindelse tilgængelig — skalsøgning og fjernstyring kommer ikke til at virke.

en: Failed to get shortcuts window!
da: Kunne ikke hente genvejsvinduet!

en: and Tomboy original authors.
da: og Tomboys oprindelige udviklere.

en: Copyright © 2010-2025 Aurimas Cernius
    Copyright © 2009-2011 Debarshi Ray
    Copyright © 2009 Hubert Figuiere
    Copyright © 2004-2009 the Tomboy original authors.
da: Ophavsret © 2010-2025 Aurimas Cernius
    Ophavsret © 2009-2011 Debarshi Ray
    Ophavsret © 2009 Hubert Figuiere
    Ophavsret © 2004-2009 Tomboys oprindelige udviklere.

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
da: Et enkelt og let anvendeligt skrivebordsprogram til at tage noter.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Run Gnote in background.
da: Kør Gnote i baggrunden.

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
da: Kør Gnote som søgeudbyder i GNOME Shell.

en: Specify the path of the directory containing the notes.
da: Angiv stien på mappen som indeholder noterne.

en: path
da: sti

en: Open the search all notes window with the search text.
da: Åbn vinduet Søg i alle noter med søgeteksten.

en: text
da: tekst

en: Print version information.
da: Udskriv versioninformation.

en: Create and display a new note, with a optional title.
da: Opret og vis en ny note, med en valgfri titel.

en: title
da: titel

en: Display the existing note matching title.
da: Vis den eksisterende note som har denne titel.

en: title/url
da: titel/url

en: Display the 'Start Here' note.
da: Vis noten “Start her”.

en: Search and highlight text in the opened note.
da: Søg og fremhæv tekst i den åbnede note.

en: A note taking application
da: Et program til at tage noter

en: Gnote options at launch
da: Startindstillinger for Gnote

en: Plugin is disposing already
da: Udvidelsesmodul ryddes allerede

en: Window is not embedded
da: Vinduet er ikke indlejret

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
da: Undtagelse under forsøg på at gemme note: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
da: Kunne ikke opdatere noteformat: %s

en: Filesystem error: %s
da: Filsystemfejl: %s

en: Create Notebook
da: Opret notesbog

en: N_otebook name:
da: _Notesbogsnavn:

en: Name already taken
da: Navnet er optaget

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
da: _Opret

en: New Note_book...
da: Ny notes_bog …

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
da: %1 — notesbogskabelon

en: New Note
da: Ny note

en: Really delete this notebook?
da: Slet denne notesbog?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
da: Noterne i denne notesbog vil ikke blive slettet, men de vil ikke længere være associeret med denne notesbog. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Notebook
da: Notesbog

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
da: _Ny notesbog …

note: Add the "(no notebook)" item at the top of the list
en: No notebook
da: Ingen notesbog

en: New Notebook
da: Ny notesbog

en: Rename Notebook
da: Omdøb notesbog

en: Open Template Note
da: Åbn skabelonnote

en: Delete Notebook
da: Slet notesbog

en: All
da: Alle

en: Unfiled
da: Ukategoriseret

[ctx: notebook]
en: Important
da: Vigtige

en: Active
da: Aktive

en: </list> tag mismatch
da: Uoverensstemmelse i </list>-mærke

en: Exception: %s
da: Undtagelse: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
da: Vil du virkelig slette “%1”?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
da[0]: Slet %1 note?
da[1]: Slet %1 noter?

en: If you delete a note it is permanently lost.
da: Hvis du sletter en note, er den tabt.

en: Error saving note data.
da: Fejl ved gemning af notedata.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at gemme dine noter. Undersøg om du har tilstrækkelig diskplads, og om du har de korrekte rettigheder til ~/.local/share/gnote. Fejldetaljer kan ses i ~/.gnote.log.

en: Setting text content for closed notes not supported
da: Ændring af tekstindehold af lukkede noter understøttes ikke

note: New Note Template TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
da: Ny noteskabelon

en: Describe your new note here.
da: Beskriv din nye note her.

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
da: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start her
    
    <bold>Velkommen til Gnote!</bold>
    
    Brug dennes note "Start her" for at begynde med at organisere dine ideer og tanker.
    
    Du kan oprette nye noter til dine ideer ved at vælge punktet "Opret ny note" fra menuen i Gnote i dit GNOME-panel.  Din note vil automatisk blive gemt.
    
    Organiser så noterne ved at oprette henvisninger mellem forbundne noter og ideer!
    
    Vi har oprettet en note ved navn <link:internal>Brug af henvisninger i Gnote</link:internal>. Bemærk at hver gang vi indtaster <link:internal>Brug af henvisninger i Gnote</link:internal> så bliver det automatisk understreget? Klik på henvisningen for at åbne noten.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
da: <note-content>Brug af henvisninger i Gnote
    
    Noter i Gnote kan forbindes ved fremhævet tekst i den aktuelle note og ved klik på knappen <bold>Henvisning</bold> i den ovenstående værktøjsbjælke. Det vil oprette en ny note og samtidig understrege notens titel i den aktuelle note.
    
    Ændring af titlen på en note vil opdatere henvisninger i andre noter. Dette forhindrer manglende henvisninger i at opstå når en note omdøbes.
    
    Hvis du taster navnet på en anden note i din aktuelle note, så vil den automatisk blive forbundet.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
da: Start her

en: Using Links in Gnote
da: Brug af henvisninger i Gnote

en: Error creating start notes: %s
da: Fejl ved oprettelse af startnoter: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
da: Fejl ved fortolkning af note-XML; springer “%s” over: %s

en: Error while saving: %s
da: Fejl under forsøg på at gemme: %s

en: Did not find note with uri '%s', cannot save
da: Fandt ikke note med URI'en “%s”; kan ikke gemme

en: Rename Note Links?
da: Omdøb notehenvisninger?

en: _Don't Rename Links
da: Omdøb _ikke henvisninger

en: _Rename Links
da: _Omdøb henvisning

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Always show this _window
da: Luk altid dette _vindue

en: Alwa_ys rename links
da: Omdøb _altid henvisninger

en: Never rename _links
da: Omdøb aldrig _henvisninger

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
da: Omdøb henvisninger i andre noter fra "<span underline="single">%1</span>" til"<span underline="single">%2</span>"?
    
    Hvis du ikke omdøber henvisningerne, vil de ikke længere henvise til noget.

en: Rename Links
da: Omdøb henvisninger

note: Set up columns
en: Note Title
da: Notetitel

en: Ad_vanced
da: _Avanceret

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: _Link to New Note
da: _Henvisning til ny note

[ctx: NoteActions]
en: _Important
da: _Vigtige

en: _Delete…
da: _Slet …

en: Set properties of text
da: Angiv egenskaber for tekst

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
da: Denne note er en skabelonnote. Den bestemmer standardindholdet for almindelige noter, og vil ikke vise sig i notemenuen eller søgevinduet.

en: Convert to regular note
da: Konverter til almindelig note

en: Save Se_lection
da: Gem _markering

en: Save _Title
da: Gem _titel

en: Cannot create note
da: Kan ikke oprette note

en: _Highlight
da: _Fremhæv

en: S_mall
da: _Lille

en: _Large
da: _Stor

en: Hu_ge
da: _Enorm

en: Gnote Preferences
da: Gnote - indstillinger

en: General
da: Generelt

en: Links
da: Henvisninger

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

note: Button to close dialog.
en: _Close
da: _Luk

en: Plugin %s is absent
da: Udvidelsesmodulet %s er ikke til stede

en: _Spell check while typing
da: _Udfør stavekontrol under skrivning

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
da: Stavefejl vil blive understreget med rødt, med korrekte staveforslag vist i kontekstmenuen.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
da: Slå automatiske _punktlister til

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
da: Start en ny liste ved at bruge tegnet “-” i begyndelsen af en ny linje.

note: Custom font...
en: Use custom _font
da: Brug tilpasset _skrifttype

note: Note renaming behavior
en: When renaming a linked note:
da: Når en note med henvisninger omdøbes:

en: Ask me what to do
da: Spørg mig hvad der skal gøres

en: Never rename links
da: Omdøb aldrig henvisninger

en: Always rename links
da: Omdøb aldrig henvisninger

note: Color scheme
en: Color Scheme:
da: Farveskema:

note: TRANSLATORS: Option to follow the system color scheme setting
en: Follow the System
da: Følg systemet

note: TRANSLATORS: Option to use dark variant of the theme
en: Dark
da: Mørk

note: TRANSLATORS: Option to use light variant of the theme
en: Light
da: Lys

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
da: Brug ny noteskabelon til at angive teksten som bør bruges, når der oprettes en ny note.

en: Open New Note Template
da: Åbn ny noteskabelon

note: internal links
en: _Automatically link to notes
da: _Automatiske notehenvisninger

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
da: Slå denne indstilling til for at oprette en henvisning, når teksten matcher notetitlen.

note: URLs
en: Create links for _URLs
da: Opret henvisninger for _URL'er

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
da: Slå denne indstilling til for at oprette henvisninger for URL'er. Klik på en URL vil åbne et passende program.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
da: Fremhæv _WikiWords

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
da: Slå denne indstilling til for at fremhæve ord <b>SomSerSådanHerUd</b>. Et klik på ordet vil oprette en note med det navn.

en: Ser_vice:
da: _Tjeneste:

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
da: Interval for automatisk s_ynkronisering i baggrunden i minutter

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
da: _Avanceret …

en: Clear
da: Ryd

en: Not configurable
da: Ikke konfigurerbar

en: The following plugins are installed:
da: Følgende udvidelsesmoduler er installeret:

en: _Enable
da: _Slå til

en: _Disable
da: _Slå fra

en: Not Implemented
da: Ikke implementeret

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
da: Indstillinger for %1

en: Choose Note Font
da: Vælg noteskrifttype

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
da: Andre synkroniseringsindstillinger

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
da: Når der findes en konflikt mellem en lokal note og en note på den konfigurerede synkroniseringsserver:

en: Always ask me what to do
da: Spørg mig hvad der skal gøres

en: Rename my local note
da: Omdøb min lokale note

en: Replace my local note with the server's update
da: Erstat min lokale note med serverens opdatering

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
da: Rydning af dine synkroniseringsindstillinger anbefales ikke. Du kan blive tvunget til at synkronisere alle dine noter igen, når du gemmer nye indstillinger.

en: Resetting Synchronization Settings
da: Genindstilling af synkroniseringsindstillinger

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
da: Du har deaktiveret den konfigurerede synkroniseringstjeneste. Dine synkroniseringsindstillinger vil nu blive ryddet. Du kan blive tvunget til at synkronisere alle dine noter igen, når du gemmer nye indstillinger.

en: Connection successful
da: Forbindelse oprettet

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
da: Gnote er klar til at synkronisere dine noter. Ønsker du at synkronisere dem nu?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
da: Kontrollér venligst dine informationer og prøv igen.  Logfilen %1 indeholder måske yderligere information om fejlen.

en: Error connecting
da: Forbindelsesfejl

en: Author:
da: Udvikler:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Close
da: Luk

en: Create New Note
da: Opret en ny note

en: Search
da: Søg

en: Parent of embed box is not a Gtk::Grid, please report a bug!
da: Ophav af indlejringsboks er ikke en Gtk::Grid, rapportér det venligst som en fejl!

en: Parent of search entry is not Gtk::Grid, please report a bug!
da: Ophav af søgeindtastning er ikke Gtk::Grid, rapportér det venligst som en fejl!

en: Attempt to foreground a widget, that is not embedded in the window
da: Forsøg at sende en kontrol, som ikke er indlejret i vinduet, til forgrunden

en: Attempt to foreground a widget, that is not Gtk::Widget
da: Forsøg at sende en kontrol, som ikke er en Gtk::Widget, til forgrunden

en: No configured actions
da: Ingen konfigurerede handlinger

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
da: Kunne ikke indlæse D-Bus-grænsefladen %s: %s

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
da: Titelresultat

en: %1 match | %1 matches
da[0]: %1 resultat
da[1]: %1 resultater

en: Modified
da: Ændret

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
da: Ingen resultater fundet i den valgte notesbog.
    Klik her for at søge i alle noter.

en: Click here to search across all notebooks
da: Klik her for at søge i alle notesbøger

en: Matches
da: Resultater

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
da: Kunne ikke fortolke indstillingen search-sorting (værdi: %s):

en: Expected format 'column:order'
da: Forventede formatet “kolonne:orden”

en: Unrecognized column %s
da: Kolonne %s blev ikke genkendt

en: Unrecognized order %s
da: Orden %s blev ikke genkendt

en: Error loading %s
da: Fejl ved indlæsning af %s

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
da: Fejl ved indhentning af symbolet dynamic_module_instanciate: %s

en: Name
da: Navn

en: Category
da: Kategori

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
da: Formatering

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
da: Skrivebordsintegration

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
da: Værktøjer

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
da: Ukendt

en: XML error: %s
da: XML-fejl: %s

en: unknown parse error
da: ukendt fortolkningsfejl

en: %1 failed
da: %1 mislykkedes

en: NULL stylesheet, please fill a bug
da: Stilark er NULL; indsend venligst en fejlrapport

en: Failed to upload note: %s
da: Kunne ikke uploade note: %s

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
da[0]: Kunne ikke uploade %1 note
da[1]: Kunne ikke uploade %1 noter

en: Exception when finishing note copy: %s
da: Undtagelse ved færdiggørelse af notekopiering: %s

en: Exception when finishing note copy
da: Undtagelse ved færdiggørelse af notekopiering

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
da[0]: Kunne ikke downloade %1 noteopdatering
da[1]: Kunne ikke downloade %1 noteopdateringer

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
da: Undtagelse under oprydning hos server ved indsendelse. Serverintegriteten er i orden, men der er måske ekstra filer som ligger og flyder.  Her er fejlen: %s

en: Error updating lock: %s
da: Fejl ved opdatering af lås: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
da: Fejl ved sletning af den gamle synkroniseringslås “%s”: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
da: Elementet last-sync-date i %s kunne ikke fortolkes

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
da: Elementet last-sync-rev i %s kunne ikke fortolkes

en: Failure writing test file
da: Skrivning af testfil mislykkedes

en: Failure when trying to remove test file
da: Fjernelse af testfilen mislykkedes

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Note Conflict
da: Notekonflikt

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
da:  (gammel)

en: Rename local note:
da: Omdøb lokal note:

en: Update links in referencing notes
da: Opdater henvisninger i refererende noter

en: Overwrite local note
da: Overskriv lokal note

en: Always perform this action
da: Udfør altid denne handling

en: _Continue
da: _Fortsæt

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
da: Der blev fundet en konflikt blandt noterne

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
da: Serverversionen for “%1” er i konflikt med din lokale note. Hvad ønsker du, der skal ske med din lokale note?

note: Expander containing table
en: Details
da: Detaljer

en: Acquiring sync lock...
da: Henter synkroniseringslås …

en: Committing changes...
da: Indsender ændringer …

en: Synchronizing Notes
da: Synkroniserer noter

en: Synchronizing your notes...
da: Synkroniserer dine noter …

en: This may take a while, kick back and enjoy!
da: Dette kan tage et stykke tid, læn dig tilbage og slap af!

en: Connecting to the server...
da: Forbinder til serveren …

en: Deleting notes off of the server...
da: Sletter noter fra serveren …

en: Downloading new/updated notes...
da: Henter nye/opdaterede noter …

en: Server Locked
da: Server låst

en: Server is locked
da: Serveren er låst

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
da: En af dine andre computere er i gang med at synkronisere. Vent venligst 2 minutter og prøv så igen.

en: Preparing to download updates from server...
da: Gør klar til at hente opdateringer fra serveren …

en: Preparing to upload updates to server...
da: Forbereder overførsel af opdateringer til serveren …

en: Uploading notes to server...
da: Overfører noter til serveren …

en: Synchronization Failed
da: Synkronisering mislykkedes

en: Failed to synchronize
da: Kunne ikke synkronisere

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
da: Kunne ikke synkronisere noter. Kontroller detaljerne nedenfor og prøv igen.

en: Synchronization Complete
da: Synkronisering færdig

en: Synchronization is complete
da: Synkronisering er færdig

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
da[0]: %1 note opdateret.
da[1]: %1 noter opdateret.

en: Your notes are now up to date.
da: Dine noter er nu opdateret.

en: Synchronization Canceled
da: Synkronisering afbrudt

en: Synchronization was canceled
da: Synkronisering blev afbrudt

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
da: Du afbrød synkroniseringen. Du kan lukke vinduet nu.

en: Synchronization Not Configured
da: Synkronisering ikke konfigureret

en: Synchronization is not configured
da: Synkronisering er ikke konfigureret

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
da: Konfigurer venligst synkroniseringen i dialogen for præferencer.

en: Synchronization Service Error
da: Tjenestefejl under synkronisering

en: Service error
da: Tjenestefejl

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at forbinde til synkroniseringstjenesten. Prøv igen.

en: Deleted locally
da: Slettet lokalt

en: Deleted from server
da: Slettet fra server

en: Updated
da: Opdateret

en: Added
da: Tilføjet

en: Uploaded changes to server
da: Overførte ændringer til serveren

en: Uploaded new note to server
da: Overførte ny note til serveren

en: Synchronize Notes
da: Synkroniser noter

en: Report a bug. Cast failed: %s
da: Rapportér en fejl. Cast mislykkedes: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
da: Fejl ved oprydning af udvidelsesmodul efter synkronisering: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
da: Undtagelse ved oprettelse af SyncServer: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
da: Synkronisering mislykkedes med følgende undtagelse: %s

en: Failed to show help: %s
da: Kunne ikke vise hjælp: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
da: “Gnotemanualen” kunne ikke findes. Undersøg venligst om din installation er blevet færdig.

en: Help not found
da: Hjælp ikke fundet

en: Failed to open URL: %s
da: Kunne ikke åbne URL: %s

en: Cannot open location
da: Kan ikke åbne placering

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
da: I dag, %1

en: Today
da: I dag

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
da: I morgen, %1

en: Tomorrow
da: I morgen

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
da: I går, %1

en: Yesterday
da: I går

note: TRANSLATORS: date in current year.
en: %b %d
da: %d. %b

note: TRANSLATORS: date in other than current year.
en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

note: TRANSLATORS: argument %1 is date, %2 is time.
en: %1, %2
da: %1%, %2

en: No Date
da: Ingen dato

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
da: (uden titel %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
da: Der findes allerede en note med titlen <b>%1</b>. Vælg venligst et andet navn til denne note, før du fortsætter.

en: Note title taken
da: Notetitel allerede brugt

en: Check spelling
da: Kontrollér stavning
