gnote master - en to ja translation catalogue (536 entries)

en: A simple note-taking application
ja: メモを取るシンプルなアプリケーション

en: Gnote is a simple note-taking application for GNOME desktop environment. It allows you to capture your ideas, link them together using WikiWiki-style links, group together in notebooks and some extra features for everyday use.
ja: Gnote は GNOME デスクトップ環境向けのシンプルなメモツールです。Gnote を使うと次のことができます。アイデアを書き留める、WikiWiki スタイルでメモ同士をリンクする、メモ帳にグルーピングする。他にも毎日の使用に役立つ拡張機能を利用できます。

en: Notes can be printed or exported as HTML documents.
ja: メモは HTML ドキュメントとしてエクスポートしたり印刷したりできます。

en: Gnote also supports synchronization, making it simple to use it on multiple devices.
ja: Gnote は複数のデバイスで使いやすいよう同期にも対応しています。

en: Take notes, link ideas, and stay organized
ja: メモを取ってアイディアを関連づけ、そして体系化します

en: Note-taker
ja: メモ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;idea;link;organize;
ja: notes;idea;link;organize;メモ;アイデア;リンク;オーガナイザー;notebooks;ノート;

en: Enable spellchecking
ja: スペルチェックを有効にするかどうか

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ja: TRUE にすると、スペル違いは赤色の下線がつき、右クリックメニューに妥当なスペルを提示します。

en: Automatically create links when typing
ja: 入力時に自動でリンクを作成するかどうか

en: Enable this option to automatically create a link, when text matches note title.
ja: TRUE にすると、メモのタイトルに文字列が一致したら自動でリンクを作成します。

en: Create links for URLs in notes
ja: メモ内に URL へのリンクを作成するかどうか

en: Enable this option to create links for URLs in notes.
ja: TRUE にすると、メモ内に URL へのリンクを作成します。

en: Enable WikiWord highlighting
ja: WikiWord の強調表示を有効にするかどうか

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
ja: TRUE にすると、単語を強調表示します。その単語をクリックすると、単語の名前をタイトルにした新しいメモを作成します。

en: Enable Auto bulleted lists
ja: 自動的な箇条書きを有効にするかどうか

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
ja: TRUE にすると、行頭に '-' や '*' という文字を入力したら自動的に箇条書きモードになります。

en: Enable Middle-Click Paste On Icon
ja: 中ボタンのクリックで貼り付けるかどうか

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Gnote icon to paste timestamped content into the Start Here note.
ja: TRUE にすると、Gnote のアイコンをマウスの中ボタンでクリックすると「ここから開始」のメモにタイムスタンプの付いた内容を貼り付けられるようになります。

en: Enable custom font
ja: フォントを指定できるかどうか

en: If true, the font name set in custom-font-face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
ja: TRUE にすると、メモを表示するときに custom-font-face にセットしたフォント名を使います。それ以外はデスクトップのデフォルトフォントを使います。

en: Custom Font Face
ja: 独自のフォント名

en: If enable-custom-font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
ja: enable-custom-font が TRUE の場合、メモを表示するときに、ここで指定したフォントを使います。

en: Start Here Note
ja: ここから開始のメモ

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Gnote note menu and also accessible by hotkey.
ja: "ここから開始" のメモの URI です。"ここから開始" のメモは常に Gnote のメニューの最下位に表示されるようになっており、ホットキーでアクセスできるようになっています。

en: Minimum number of notes to show in menu
ja: メニューに表示するメモの個数 (最小値)

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Gnote note menu.
ja: Gnote のメニューの中に表示するメモの個数 (最小値) を表す整数値です。

en: List of pinned notes
ja: 画鋲付きメモの一覧

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Gnote note menu.
ja: ホワイトスペース (空白) で区切ったメモの URI の一覧を Gnote のメニューの中に常に表示します。

en: Is main window maximized
ja: メインウィンドウを最大化するかどうか

en: If true, Gnote window will be maximized.
ja: TRUE にすると、Gnote のウィンドウを最大化します。

en: Saved height of Search window
ja: 検索ウィンドウの高さ

en: Determines pixel height of Search window; stored on Gnote exit.
ja: 検索ウィンドウの高さ (ピクセル単位) の設定です。Gnote 終了時に保存されます。

en: Saved width of Search window
ja: 検索ウィンドウの幅

en: Determines pixel width of Search window; stored on Gnote exit.
ja: 検索ウィンドウの幅 (ピクセル単位) の設定です。Gnote 終了時に保存されます。

en: Saved splitter position of Search window splitter.
ja: 検索ウィンドウにある区切り線の位置

en: Determines Search window splitter position in pixels; stored on Gnote exit.
ja: 検索ウィンドウの中にあるメモ帳とメモの一覧を区切る線の位置幅 (ピクセル単位) で、Gnote 終了時に保存されます。

en: Saved sorting of the Search window.
ja: 検索ウィンドウのソート

en: Determines Search window initial sorting.
ja: 検索ウィンドウの初期ソートを確定します。

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
ja: FUSE によるマウント時間

en: Time (in milliseconds) Gnote should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
ja: FUSE を使って共有メモをマウントするときに Gnote が応答待ちする時間 (ミリ秒単位) です。

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
ja: SSHFS で使うリモートの同期フォルダー

en: Path on SSH server to Gnote synchronization directory (optional).
ja: リモートにある Gnote の同期フォルダーのパス名です (オプション)。

en: SSHFS Synchronization Server URL
ja: SSHFS で使う同期先の URL

en: URL of SSH server containing Gnote synchronization directory.
ja: Gnote の同期フォルダーを格納した SSH サーバーの URL です。

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
ja: SSHFS で使うユーザー名

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ja: Tomboy の同期フォルダーを持つサーバーに接続する際に使用するユーザー名です。

en: SSHFS Synchronization Server Port
ja: SSHFS で使う SSH サーバーのポート番号

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH.
ja: Tomboy の同期フォルダーを持つサーバーに接続する際に使用するポート番号です。

en: Link Updating Behavior on Note Rename
ja: メモの名前を変更した時のリンクの取り扱い

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
ja: メモの名前を変更したときに、その名前を持つリンクを更新する方針を表した整数値です。0 はメモの名前を変更したときに、他のメモに対する影響に配慮して確認ダイアログを表示します。1 は自動的に他のメモにあるリンクを削除します。2 は自動的に他のメモにあるリンク名も変更します (これにより、名前を変更した後もリンクをたどれるようになります)。

en: Deprecated
ja: 廃止

en: This key is deprecated and its value is ignored.
ja: このキーは廃止されました。値は無視されます。

en: Use status icon, when started as an application
ja: アプリで起動した時にステータスアイコンを使用するかどうか

en: Deprecated, has no effect.
ja: 廃止されました。効果はありません。

en: This setting is deprecated and its value is ignored
ja: この設定は廃止されたため値は無視されます

en: HTML Export Last Directory
ja: 最後に HTML をエクスポートしたフォルダー

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
ja: "HTML にエクスポート" プラグインを使って、最後にエクスポートしたメモの HTML を格納したフォルダーです。

en: HTML Export Linked Notes
ja: リンク先のメモを HTML にエクスポートするかどうか

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
ja: "HTML にエクスポート" プラグインの "メモのエクスポート" で最後に設定したチェックボックスの状態です。

en: HTML Export All Linked Notes
ja: リンク先のすべてのメモを HTML にエクスポートするかどうか

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
ja: HTML にエクスポートするプラグインで設定した "その他のリンク付きメモをすべて含める" のチェックボックスの最後の状態です。この設定は "リンク付きメモを HTML にエクスポートする" 設定と連動して、(再帰的に検出した) メモをすべて HTML 形式にエクスポートするかどうかを指定する際に使用します。

en: Synchronization Client ID
ja: 同期クライアント ID

en: Unique identifier for this Gnote client, used when communicating with a synchronization server.
ja: Gnote クライアントを識別する重複しない ID です (サーバーと同期する際に使用します)。

en: Synchronization Local Server Path
ja: 同期するローカルサーバーパス

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
ja: ファイルシステムの同期サービスで使用するサーバーのパスです。

en: Selected Synchronization Service Addin
ja: 選択した同期サービスのプラグイン

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
ja: メモの同期サービスプラグインで現在設定している重複しない識別子です。

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
ja: メモの同期で矛盾が発生したときの対応

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
ja: メモの内容に矛盾が発生したときに実施する対応法を表した整数値です。0 は矛盾が発生したときにユーザーに問い合わせを行います。

en: Automatic Background Synchronization Timeout
ja: バックグラウンド自動同期のタイムアウト

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
ja: メモのバックグラウンド同期を行う頻度を整数で指定します (同期が設定されている場合)。1 未満の値を指定すると自動同期は無効になります。正の値で受け取ることができる最低値は 5 です。値は分単位になります。

en: Online directory URI
ja: オンラインディレクトリの URI

en: URI to online directory where notes are synchronized to.
ja: メモの同期先となるオンラインディレクトリの URI です。

en: Accept SSL Certificates
ja: SSL の証明書を受け取るかどうか

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
ja: ユーザーに問い合わせを行うことなく SSL の証明書を受け入れる "-ac" オプションを使うかどうかです。

en: Share URL
ja: 共有 URL

en: WebDAV share URL where notes are synchronized to.
ja: メモの同期先となる WebDAV 共有 URL です。

en: Share username
ja: 共有ユーザー名

en: Username to access WebDAV share.
ja: WebDAV 共有にアクセスするためのユーザー名です。

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: The date format that is used for the timestamp. It follows the format of strftime(3).
ja: タイムスタンプに使用する日時の書式で、strftime(3) の書式に準じます。

en: Time between checks
ja: チェック間隔

en: Time interval between note directory checks (in seconds). Min value is 5.
ja: ノートディレクトリの確認間隔 (秒単位) です。最小値は 5 です。

[ctx: shortcut window]
en: Main Window
ja: メインウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open actions menu
ja: アクションメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Hide search bar
ja: 検索バーを隠す

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Search bar
ja: 検索バー

[ctx: shortcut window]
en: Display search bar
ja: 検索バーを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Select next match
ja: 次の検索結果を選択する

[ctx: shortcut window]
en: Select previous match
ja: 前の検索結果を選択する

[ctx: shortcut window]
en: Notes list
ja: メモ一覧

[ctx: shortcut window]
en: Create new note
ja: 新しいメモを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note
ja: 選択したメモを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open selected note in new window
ja: 選択したメモを新しいウィンドウで開く

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected note
ja: 選択したメモを削除する

[ctx: shortcut window]
en: Note Window
ja: メモウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Open note actions menu
ja: メモのアクションメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Undo last edit
ja: 最後の編集を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo last edit
ja: 最後の編集をやり直す

[ctx: shortcut window]
en: Create link to note on selected text
ja: 選択した文字列でメモへのリンクを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Formatting
ja: 書式

[ctx: shortcut window]
en: Toggle bold
ja: 太字を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle italic
ja: 斜体を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle strikethrough
ja: 打ち消し線を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle highlight
ja: 強調を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fixed width
ja: 等幅表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle underline
ja: 下線を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Increase font size
ja: フォントを大きくする

[ctx: shortcut window]
en: Decrease font size
ja: フォントを小さくする

[ctx: shortcut window]
en: Enable bullets/increase indent for line with selection
ja: 文字列選択行の箇条書きを有効にする/インデントを増やす

[ctx: shortcut window]
en: Decrease indent/disable bullets for current line
ja: 現在の行の箇条書きを無効にする/インデントを減らす

en: _New Note
ja: 新しいメモ(_N)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Shortcuts
ja: ショートカット(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Gnote
ja: Gnote について(_A)

en: Failed to load plugin information!
ja: プラグイン情報の読み込みに失敗しました!

en: Incompatible plug-in %s: expected %s, got %s
ja: 互換性のないプラグイン %s: 期待されたバージョンは %s ですが、バージョン %s を取得しました

en: Note plugin info %s already present
ja: プラグイン情報 %s はすでに存在します

en: %s does not implement %s
ja: %s は %s を実装していません

en: Note plugin %s already present
ja: プラグイン %s はすでに存在します

en: Note plugin info %s is absent
ja: プラグイン情報 %s は存在しません

en: Note plugin %s is absent
ja: プラグイン %s は存在しません

en: Failed to find module %s for addin %s
ja: モジュール %s (アドイン %s 用) の検索に失敗しました

en: Failed to load addin info for %s: %s
ja: %s のアドイン情報の読み込みに失敗しました: %s

en: Trying to load addins when they are already loaded
ja: すでに読み込み済みの場合は読み込みし直してみてください

en: Backlinks
ja: バックリンク

en: See which notes link to the one you're currently viewing.
ja: 現在表示しているメモにリンクしている情報の一覧です。

en: Hubert Figuiere and Tomboy Project
ja: Hubert Figuiere 氏と Tomboy プロジェクト

en: What links here?
ja: リンクしている情報

en: (none)
ja: (なし)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: Bugzilla Links
ja: Bugzilla のリンク

en: Allows you to drag a Bugzilla URL from your browser directly into a Gnote note.  The bug number is inserted as a link with a little bug icon next to it.
ja: お使いのブラウザーから Bugzilla の URL を Gnote のメモの中にそのままドラッグすることができます (すると、バグ番号はリンクとして挿入されてその横に小さなアイコンが付与されます)

en: Hubert Figuiere and the Tomboy Project
ja: Hubert Figuiere 氏と Tomboy プロジェクト

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
ja: メモの中にリンクをドラッグすることで Bugzilla を利用できるようになります。特定のホストに対して特別なアイコンを用意したい場合は、ここでアイコンを追加しておいてください。

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Icon
ja: アイコン

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Select an icon...
ja: アイコンの選択...

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

note: Extra Widget
en: _Host name:
ja: ホスト名(_H):

en: Host name invalid
ja: ホスト名が間違っています

en: You must specify a valid Bugzilla host name to use with this icon.
ja: このアイコンと共に使用する Bugzilla の正しいホスト名を指定してください。

en: Error saving icon
ja: アイコン保存エラー

en: Could not save the icon file.
ja: アイコンファイルを保存できませんでした。

en: Really remove this icon?
ja: このアイコンを削除しますか?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
ja: アイコンを削除すると、設定情報を完全に失うことになります。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Error removing icon %s: %s
ja: アイコン %s の削除中にエラーが発生しました: %s

en: Export to Getting Things GNOME
ja: Getting Things GNOME にエクスポート

en: Exports individual notes as Getting Things GNOME tasks
ja: メモを個別に Getting Things GNOME のタスクとしてエクスポートします

en: GTG XML loaded, but interface not found
ja: GTG XML を読み込みましたがインターフェースが見つかりませんでした

en: Failed to create GTG interface from XML: %s
ja: XML からの GTG インターフェース作成に失敗しました: %s

en: Failed to create D-Bus proxy for GTG
ja: GTG の D-Bus プロキシ生成に失敗しました

en: Failed to call GTG: %s
ja: GTG の呼び出しに失敗しました: %s

en: Export to HTML
ja: HTML にエクスポート

en: Exports individual notes to HTML.
ja: メモを HTML 形式のファイルにエクスポートします

en: Destination for HTML Export
ja: HTML の保存先

en: Export linked notes
ja: リンクしているメモもエクスポートする

en: Include all other linked notes
ja: 1 つの HTML にまとめてエクスポートする

note: TODO: Tabbing should go directly from sync prefs widget to here TODO: Consider connecting to "Enter" pressed in sync prefs widget
en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Export to HTML…
ja: HTML にエクスポート…

en: Could not open exported note in a web browser: %s
ja: エクスポートしたメモをウェブブラウザーで開けませんでした: %s

note: TRANSLATORS: %1%: boost format placeholder for the path
en: Your note was exported to "%1".
ja: メモを "%1" にエクスポートしました。

en: Note exported successfully
ja: エクスポート完了

en: Could not export: %s
ja: エクスポートできませんでした: %s

en: Could not save the file "%1"
ja: ファイルを保存できませんでした: "%1"

en: _Folder Path:
ja: フォルダーパス(_F):

en: Select Synchronization Folder...
ja: 同期フォルダーを選択...

en: Folder path field is empty.
ja: フォルダーパスフィールドが空です。

en: Specified folder path does not exist, and Gnote was unable to create it.
ja: 指定フォルダーのパスが存在しないため作成できませんでした。

en: Local Folder
ja: ローカルフォルダー

en: Local Directory Sync Service Plugin
ja: ローカルディレクトリ同期サービスのプラグイン

en: Synchronize Gnote Notes to a local file system path
ja: Gnote メモをローカルのファイルシステムパスに同期させます

en: Aurimas Černius and the Tomboy Project
ja: Aurimas Cernius と Tomboy プロジェクト

en: Fixed Width
ja: 等幅

en: Adds fixed-width font style.
ja: 等幅のフォントスタイルを追加します

en: Fixed Wid_th
ja: 等幅(_T)

en: Online Directory Sync Service Plugin
ja: オンラインディレクトリ同期サービスのプラグイン

en: Synchronize Gnote Notes to an online directory
ja: Gnote メモをオンラインディレクトリに同期させます

en: Failed to mount the folder
ja: フォルダーのマウントに失敗しました

en: Folder _URI:
ja: フォルダーの URI(_U):

en: Example: google-drive://name.surname@gmail.com/notes
ja: 例: google-drive://name.surname@gmail.com/notes

en: Please, register your account in Online Accounts
ja: オンラインアカウントでアカウントを登録してください

en: The URI is empty
ja: URI が空です

en: URI field is empty.
ja: URI フィールドが空です。

en: Online Folder
ja: オンラインフォルダー

en: Insert Timestamp
ja: タイムスタンプを挿入

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ja: メモのカーソル位置に現在の日付と時刻を挿入します

note: Label
en: Choose one of the predefined formats or use your own.
ja: 事前に用意された書式から一つ選択するか、または独自の書式を指定してください:

en: Use _Selected Format
ja: 次の書式から選択する(_S):

en: _Use Custom Format
ja: 書式を指定する(_U):

note: TRANSLATORS: first %s is file name, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error reading %s: %s
ja: NoteDirectoryWatcher: 更新が中断されました、%s の読み込み中にエラーが発生しました: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Error reading note title from %s
ja: NoteDirectoryWatcher: %s からのメモのタイトルの読み込み中にエラーが発生しました

note: TRANSLATORS: %s is file
en: NoteDirectoryWatcher: Unknown error creating note from %s
ja: NoteDirectoryWatcher: %s からのメモの作成中に不明なエラーが発生しました

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Error creating note from %s: %s
ja: NoteDirectoryWatcher: %s からのメモの作成中にエラーが発生しました: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: NoteDirectoryWatcher: Update aborted, error parsing %s: %s
ja: NoteDirectoryWatcher: 更新が中断されました、%s の解析中にエラーが発生しました: %s

en: Note Directory Watcher
ja: メモディレクトリ監視ツール

en: Watch your Gnote note directory for changes to your notes.
ja: メモに変更がないか Gnote メモディレクトリを監視します

en: Aurimas Černius and Tomboy original authors
ja: Aurimas Černius と Tomboy 開発者

en: _Directory check interval:
ja: ディレクトリ確認間隔(_D):

en: Today: Template
ja: 今日: テンプレート

en: Today:
ja: 今日:

note: TRANSLATORS: first %s is note title, second is error TRANSLATORS: first %s is template note title, second is error
en: NoteOfTheDay could not create %s: %s
ja: NoteOfTheDay では %s を作成できませんでした: %s

en: Tasks
ja: タスク

en: Appointments
ja: 予定

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: %A, %B %d %Y
ja: %Y年%B%-e日 %A

en: Note of the Day
ja: 今日のメモ

en: Automatically creates a "Today" note for easily jotting down daily thoughts
ja: 日々のアイディアを簡単に書き留めておける "今日のメモ" を自動的に生成します

en: Debarshi Ray and the Tomboy Project
ja: Debarshi Ray 氏と Tomboy プロジェクト

en: _Open Today: Template
ja: "今日:テンプレート" を開く(_O)

en: Change the <span weight="bold">Today: Template</span> note to customize the text that new Today notes have.
ja: <span weight="bold">今日: テンプレート</span>のメモを変更して、今日のメモの新しい定型文を指定できます。

en: Printing Support
ja: 印刷サポート

en: Allows you to print a note.
ja: メモを印刷できるようにします

en: Print…
ja: 印刷…

en: Error printing note
ja: メモの印刷エラー

note: %1 is the page number, %2 is the total number of pages
en: Page %1 of %2
ja: %1/%2 ページ

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Mark certain notes as read only
ja: 特定のメモに読み取り専用の印を付ける

en: Aurimas Černius, Debarshi Ray and Arief Bayu Purwanto
ja: Aurimas Černius、Debarshi Ray および Arief Bayu Purwanto

en: Replace title
ja: タイトルの置き換え

en: Replace title with selection.
ja: 選択範囲でタイトルを置き換えます

en: Special Notes
ja: 特殊なメモ

en: Show special notes, that are otherwise hidden
ja: 特殊なメモを表示し、それ以外は非表示にします

en: Show Statistics
ja: 統計値の表示

en: Statistics
ja: 統計

en: Show various statistics about notes.
ja: メモに関する各種の統計値を表示します

en: Total Notes:
ja: メモの合計数:

en: Total Notebooks:
ja: メモ帳の合計数:

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the number of notes.
en: %1 note | %1 notes
ja[0]: %1 個のメモ

en: Sticky Notes Importer
ja: 付箋紙のインポート

en: Import your notes from the Sticky Notes applet.
ja: 付箋紙アプレットからメモを取り込みます

en: Import from Sticky Notes
ja: 付箋紙からのインポート

en: No Sticky Notes found
ja: 付箋紙が見つかりませんでした

note: %1 is a the file name
en: No suitable Sticky Notes file was found at "%1".
ja: "%1" に付箋紙ファイルがありませんでした。

en: Sticky Notes import completed
ja: インポート完了

note: here %1 is the number of notes imported, %2 the total number of notes.
en: <b>%1</b> of <b>%2</b> Sticky Notes were successfully imported.
ja: <b>%1</b>/<b>%2</b> 個の付箋紙をインポートしました。

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Sticky Note:
ja: 付箋紙:

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Navigate long structured notes. Set section and subsection headings in your note, and the Table of Contents will show in a menu.
ja: 長文構造のメモをナビゲートします。メモにセクションやサブセクションの見出しを設定すると、メニュー内にその目次が表示されます。

en: Heading 1
ja: 見出し 1

en: Heading 2
ja: 見出し 2

en: Table of Contents Help
ja: 目次ヘルプ

note: no toc items, and no action entries = empty menu
en: (empty table of contents)
ja: (空の目次)

en: Highlight FIXME, TODO and XXX patterns in notes.
ja: メモ内の FIXME、TODO、XXX といった文字列を強調表示します

en: Tomboy Importer
ja: Tomboy のインポート

en: Import your notes from Tomboy.
ja: お使いの Tomboy からメモを取り込みます

en: Underline
ja: 下線

en: Adds ability to underline text.
ja: 文字列に下線を付与します

en: Hubert Figuière and the Tomboy Project
ja: Hubert Figuière と Tomboy プロジェクト

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: _URL:
ja: URL(_U):

en: User_name:
ja: ユーザー名(_N):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Synchronization destination %1 doesn't exist!
ja: 同期先 %1 が存在しません!

en: URL, username, or password field is empty.
ja: URL、ユーザー名、パスワードいずれかのフィールドが空です。

note: TRANSLATORS: %1 is the format placeholder for the error message.
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
    
    %1
ja: GNOME キーリングへの設定の保存に失敗しました。エラーメッセージは次の通りです:
    
    %1

en: WebDAV Sync Service Plugin
ja: WebDAV 同期サービスのプラグイン

en: Synchronize Gnote Notes to a WebDAV URL.
ja: Gnote のメモを WebDAV URL に同期します。

en: Exception thrown when creating note: %s
ja: メモの作成中に例外が発生しました: %s

en: No D-Bus connection available, shell search and remote control will not work.
ja: D-Bus 接続が利用できないため、GNOME Shell 検索とリモート制御が動作しません。

en: Failed to get shortcuts window!
ja: ショートカットウィンドウの取得に失敗しました!

en: and Tomboy original authors.
ja: と Tomboy 開発者

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ja: シンプルで使いやすいデスクトップメモです。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Run Gnote in background.
ja: バックグラウンドで起動する

en: Run Gnote as GNOME Shell search provider.
ja: Gnote を GNOME Shell の検索プロバイダーとして実行する

en: Specify the path of the directory containing the notes.
ja: メモがあるディレクトリのパスを指定する

en: Open the search all notes window with the search text.
ja: 任意の文字列を指定したら "すべてのメモの検索" ウィンドウを開く

en: Print version information.
ja: バージョン情報を表示する

en: Create and display a new note, with a optional title.
ja: タイトルを指定して新しいメモを作成し表示する

en: Display the existing note matching title.
ja: 指定したタイトルを持つ既存のメモを表示する

en: Display the 'Start Here' note.
ja: "ここから開始のメモ" を表示する

en: Search and highlight text in the opened note.
ja: 開いているメモから文字列を検索して強調表示する

en: A note taking application
ja: メモを取るアプリケーションです。

en: Gnote options at launch
ja: Gnote の起動オプション

note: TRANSLATORS: %1: format placeholder for the version string.
en: Version %1
ja: バージョン %1

note: TRANSLATORS: the first %s is icon name, %d is for size, last %s is error description
en: Failed to load icon (%s, %d): %s
ja: アイコンの読み込みに失敗しました (%s, %d): %s

en: Plugin is disposing already
ja: プラグインはすでに破棄しています

en: Window is not embedded
ja: ウィンドウが組み込まれていません

note: Probably IOException or UnauthorizedAccessException?
en: Exception while saving note: %s
ja: メモの保存中に例外が発生しました: %s

note: write failure, but not critical
en: Failed to update note format: %s
ja: メモ形式の更新に失敗しました: %s

en: Filesystem error: %s
ja: ファイルシステムのエラー: %s

en: Create Notebook
ja: メモ帳の作成

en: N_otebook name:
ja: メモ帳の名前(_O):

en: Name already taken
ja: すでに同じ名前のメモ帳があります

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: New Note_book...
ja: 新しいメモ帳(_B)...

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "%1".
en: %1 Notebook Template
ja: メモ帳 (%1) のテンプレート

en: New Note
ja: 新しいメモ

en: Really delete this notebook?
ja: このメモ帳を本当に削除しますか?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
ja: このメモ帳にあるメモは削除されません (単にこのメモ帳との関連付けがなくなるだけです)。ただし、この操作を取り消して元に戻すことはできません。

en: No notebook
ja: メモ帳なし

en: Notebook
ja: メモ帳

note: Add new notebook item
en: _New notebook...
ja: 新しいメモ帳(_N)...

en: All
ja: すべて

en: Unfiled
ja: 未整理

[ctx: notebook]
en: Important
ja: 重要

en: Active
ja: アクティブ

en: </list> tag mismatch
ja: </list> タグの不一致

en: Exception: %s
ja: 例外: %s

note: TRANSLATORS: %1 will be replaced by note title
en: Really delete "%1"?
ja: 本当に "%1" を削除しますか?

note: TRANSLATORS: %1 is number of notes
en: Really delete %1 note? | Really delete %1 notes?
ja[0]: 本当に %1 個のメモを削除しますか?

en: If you delete a note it is permanently lost.
ja: メモを削除すると、メモの内容を完全に失うことになります。

en: Error saving note data.
ja: データの保存エラー

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on ~/.local/share/gnote. Error details can be found in ~/.gnote.log.
ja: メモを保存する際にエラーが発生しました。空き容量が十分あり、~/.local/share/gnote に適切な権限を有しているか確認してください。エラーの詳細については ~/.gnote.log を参照してください。

en: Error while saving: %s
ja: 保存中にエラーが発生しました: %s

en: Setting text content for closed notes not supported
ja: 閉じたメモのテキストコンテンツの設定には対応していません

note: TRANSLATORS: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
ja: 新しいメモのテンプレート

en: Describe your new note here.
ja: 新しいメモをここに記述してください。

en: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">Start Here
    
    <bold>Welcome to Gnote!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Gnote menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Gnote</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
ja: <note-content xmlns:link="http://beatniksoftware.com/tomboy/link">ここから開始
    
    <bold>Gnote へようこそ!</bold>
    
    これをアイディアや思いついたことを体系づけてまとめる際の "最初のメモ" としてご利用ください。
    
    GNOME パネルにある Gnote のメニューから "新しいメモの作成" を選択してアイデアをまとめるためのメモを作成できます。メモは自動的に保存されます。
    
    それから、そのアイディアに関連する複数のメモを一緒にリンクして体系づけてみてください!
    
    また、<link:internal>Gnote でリンクを利用する</link:internal>というメモを追加してみました。<link:internal>Gnote でリンクを利用する</link:internal>と入力する度に下線が自動的に付与されることに気づきましたか? リンクをクリックしてメモを開いてみてください。</note-content>

en: <note-content>Using Links in Gnote
    
    Notes in Gnote can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
ja: <note-content>Gnote でリンクを利用する
    
    Gnote ではメモの中で強調表示した文字列にまとめてリンクを付与し、ツールバーにある<bold>リンク</bold>ボタンからアクセスできるようになっています。ここで新しいメモを作成すると、そのメモのタイトルに下線が付与されます。
    
    メモのタイトルを変更すると、他のメモにあるすべてのリンクが更新されます。これにより、メモのタイトルを変更してもリンクが無効になることはありません。
    
    さらにメモの中に他のメモのタイトルを入力すると、自動的にリンクが付与されます。</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
ja: ここから開始

en: Using Links in Gnote
ja: Gnote でリンクを利用する

en: Error creating start notes: %s
ja: 開始メモの作成中にエラーが発生しました: %s

note: TRANSLATORS: first %s is file, second is error
en: Error parsing note XML, skipping "%s": %s
ja: メモ XML の解析中にエラーが発生しました、"%s" のスキップ中: %s

en: Rename Note Links?
ja: リンク名の変更

en: _Don't Rename Links
ja: 変更しない(_D)

en: _Rename Links
ja: 変更する(_R)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: すべて選択解除

en: Always show this _window
ja: 常にこのウィンドウを表示する(_W)

en: Alwa_ys rename links
ja: 常にリンク名を変更する(_Y)

en: Never rename _links
ja: リンク名は変更しない(_L)

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">%1</span>" to "<span underline="single">%2</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
ja: 他のメモでもリンク名として使用している "<span underline="single">%1</span>" を "<span underline="single">%2</span>" に変更しますか?
    
    ここでリンク名を変更しない場合はリンクを解除します。

en: Rename Links
ja: 変更

en: Note Title
ja: メモのタイトル

en: Ad_vanced
ja: 拡張(_V)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Link to New Note
ja: 新しいメモへのリンク(_L)

[ctx: NoteActions]
en: _Important
ja: 重要(_I)

en: _Delete…
ja: 削除(_D)…

en: Set properties of text
ja: 文字のプロパティを変更します

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
ja: これはメモのテンプレートです。標準的なメモに対する既定の内容を表しており、メニューや検索ウィンドウの中に表示されることはありません。

en: Convert to regular note
ja: 通常のメモに変換する

en: Save Se_lection
ja: 選択範囲を保存(_L)

en: Save _Title
ja: タイトルを保存(_T)

en: Cannot create note
ja: メモを作成できません

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: _Italic
ja: 斜体(_I)

en: _Strikeout
ja: 打ち消し線(_S)

en: _Highlight
ja: 強調(_H)

en: _Normal
ja: 標準(_N)

en: S_mall
ja: 小さい(_M)

en: _Large
ja: 大きい(_L)

en: Hu_ge
ja: 巨大(_G)

en: ⦁ Bullets
ja: ⦁ 箇条書き

en: → Increase indent
ja: → インデントを増やす

en: ← Decrease indent
ja: ← インデントを減らす

en: Gnote Preferences
ja: 設定

en: General
ja: 全般

en: Links
ja: リンク

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Synchronization
ja: 同期

en: Plugins
ja: プラグイン

note: Ok button... Button to close dialog.
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Plugin %s is absent
ja: プラグイン %s がありません

en: _Spell check while typing
ja: 入力中にスペルをチェックする(_S)

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
ja: スペル違いの文字には赤色の下線がつき、コンテキストメニューの中に妥当なスペルを提示します。

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
ja: 箇条書きに自動変換する(_B)

en: Start new bulleted list by starting new line with character "-".
ja: 箇条書きを新たに開始する場合は、「-」文字で新しい行を開始します。

en: Use custom _font
ja: フォントを指定する(_F)

en: When renaming a linked note:
ja: リンクされているメモの名前を変更した時:

en: Ask me what to do
ja: 問い合わせる

en: Never rename links
ja: リンクの名前を変更しない

en: Always rename links
ja: リンクの名前も変更する

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
ja: メモのテンプレートを利用して、新しく作成するメモに記録する情報をあらかじめ指定しておくことが可能です。

en: Open New Note Template
ja: 新しいテンプレートを開く

note: internal links
en: _Automatically link to notes
ja: 自動的にメモへリンクする(_A)

en: Enable this option to create a link when text matches note title.
ja: このオプションを有効にすると、メモのタイトルに一致した文字列をリンク化します。

note: URLs
en: Create links for _URLs
ja: URL へのリンクを作成する(_U)

en: Enable this option to create links for URLs. Clicking will open URL with appropriate program.
ja: このオプションを有効にすると URL をリンク化します。URL をクリックすると関連付けられたアプリケーションで開きます。

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ja: WikiWord を強調表示する(_W)

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
ja: このオプションを有効にすると <b>ThatLookLikeThis</b> のような形式の単語を強調表示します。その単語をクリックすると、それをタイトルにした新しいメモを作成します。

en: Ser_vice:
ja: サービス(_V):

en: Not configurable
ja: 設定できません

en: Automatic background s_ync interval (minutes)
ja: バックグラウンド自動同期間隔 (分)(_Y)

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
ja: 拡張(_A)...

en: Clear
ja: クリア

en: The following plugins are installed:
ja: 次のプラグインがインストールされています:

note: TODO: In a future version, add in an "Install Add-ins..." button TODO: In a future version, add in a "Repositories..." button
en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

en: _Disable
ja: 無効にする(_D)

en: In_formation
ja: 情報(_F)

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the addin name.
en: %1 Preferences
ja: %1 の設定

en: Choose Note Font
ja: メモで使用するフォントの選択

note: Create dialog
en: Other Synchronization Options
ja: 他の同期オプション

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
ja: ローカルのメモと同期サーバーのメモとの間に不一致が検出された時の挙動:

note: label.Xalign = 0;
en: Always ask me what to do
ja: 常にどうするか確認する

en: Rename my local note
ja: ローカルのメモの名前を変更する

en: Replace my local note with the server's update
ja: ローカルのメモをサーバーの更新に置換する

en: Are you sure?
ja: 本当に実行してもよいですか?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ja: 同期の設定の消去はお奨めできません。新しい設定を保存すると、すべてのメモの再同期を強制される場合があります。

en: Resetting Synchronization Settings
ja: 同期の設定をリセット中

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
ja: 設定した同期サービスを無効にしています。これで同期の設定は消去されることになります。新しい設定を保存するとすべてのメモの再同期を強制される場合があります。

en: Connection successful
ja: 接続に成功

en: Gnote is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
ja: Gnote 側のメモ同期の準備が整いました。直ちに同期を行いますか?

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the log file path.
en: Please check your information and try again.  The log file %1 may contain more information about the error.
ja: 情報を確認してからやり直してください。エラーに関する詳細情報がログファイル %1 に含まれている可能性があります。

en: Error connecting
ja: 接続エラー

en: Version:
ja: バージョン:

en: Author:
ja: 作者:

en: Copyright:
ja: 著作権:

en: Close
ja: 閉じる

en: Create New Note
ja: 新しいメモを作成

en: Search
ja: 検索

en: No configured actions
ja: 動作が未設定です

en: Failed to load D-Bus interface %s: %s
ja: D-Bus インターフェース %s の読み込みに失敗しました: %s

en: Notebooks
ja: メモ帳

en: Note
ja: メモ

en: Modified
ja: 更新日時

en: Notes
ja: メモ

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
ja: 指定したメモ帳の中にはありませんでした。
    ここをクリックして、すべてのメモ帳から検索してみてください。

en: Click here to search across all notebooks
ja: ここをクリックすると、すべてのメモ帳から検索します

en: Matches
ja: 検索結果

note: TRANSLATORS: search found a match in note title
en: Title match
ja: (同じタイトルが見つかりました)

en: %1 match | %1 matches
ja[0]: (%%1 個見つかりました)

en: Open In New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Open Template Note
ja: テンプレートを開く(_O)

en: Re_name...
ja: 名前を変更(_N)...

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: Failed to parse setting search-sorting (Value: %s):
ja: 設定 search-sorting (値: %s) の解析に失敗しました:

en: Expected format 'column:order'
ja: 期待される形式 'column:order'

en: Unrecognized column %s
ja: 未認識のコラム %s

en: Unrecognized order %s
ja: 未認識の順序 %s

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Formatting
ja: 書式

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Desktop integration
ja: デスクトップの統合

note: TRANSLATORS: Addin category.
en: Tools
ja: ツール

note: TRANSLATORS: Addin category is unknown.
en: Unknown
ja: 不明

en: Error loading %s
ja: %s の読み込みエラー

en: Error getting symbol dynamic_module_instanciate: %s
ja: dynamic_module_instanciate 記号の取得中にエラーが発生しました: %s

en: XML error: %s
ja: XML エラー: %s

en: unknown parse error
ja: 不明な解析エラー

en: %1 failed
ja: %1 に失敗しました

en: NULL stylesheet, please fill a bug
ja: NULL スタイルシートです、バグを報告してください

en: Failed to upload note: %s
ja: メモのアップロードに失敗しました: %s

en: Failed to upload %1 note | Failed to upload %1 notes
ja[0]: %1 個のメモのアップロードに失敗しました

en: Exception when finishing note copy: %s
ja: メモのコピー終了時に例外が発生しました: %s

en: Exception when finishing note copy
ja: メモのコピー終了時に例外が発生しました

en: Failed to download %1 note update | Failed to download %1 note updates
ja[0]: %1 個のメモの更新のダウンロードに失敗しました

en: Exception during server cleanup while committing. Server integrity is OK, but there may be some excess files floating around.  Here's the error: %s
ja: サーバークリーンアップのコミット中に例外が発生しました。サーバーの整合性には問題ありませんが、過剰な数のファイルが流動している可能性があります。エラーを示します: %s

en: Error updating lock: %s
ja: ロック更新エラー: %s

en: Error deleting the old synchronization lock "%s": %s
ja: 古い同期ロック "%s" の削除中にエラーが発生しました: %s

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-date element in %s
ja: %s 内の解析不能な last-sync-date エレメントです

note: TRANSLATORS: %s is file
en: Unparsable last-sync-rev element in %s
ja: %s 内の解析不能な last-sync-rev エレメントです

en: Failure writing test file
ja: テストファイルの書き込みに失敗しました

en: Failure when checking test file contents
ja: テストファイルの内容確認に失敗しました

en: Failure when trying to remove test file
ja: テストファイルの削除に失敗しました

en: Unknown error
ja: 不明なエラーです

en: Note Conflict
ja: メモの不一致

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
ja:  (古い)

en: Rename local note:
ja: ローカルメモの名前を変更:

en: Update links in referencing notes
ja: 参照メモ内のリンクを更新

en: Overwrite local note
ja: ローカルメモを上書き

en: Always perform this action
ja: 常にこの動作を行う

en: _Continue
ja: 続行(_C)

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
ja: メモの不一致を検出しました

en: The server version of "%1" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
ja: サーバーの "%1" とローカルのメモでコンフリクトが発生しています。ローカルのメモをどうしますか?

note: Expander containing TreeView
en: Details
ja: 詳細

en: Status
ja: 状態

en: Acquiring sync lock...
ja: 同期ロックを取得中...

en: Committing changes...
ja: 変更をコミット中...

en: Synchronizing Notes
ja: メモを同期中

en: Synchronizing your notes...
ja: メモを同期中...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
ja: 時間がかかる場合があります。しばらくお待ちください。

en: Connecting to the server...
ja: サーバーに接続中...

en: Deleting notes off of the server...
ja: サーバーからメモを削除中...

en: Downloading new/updated notes...
ja: 新しいメモ、更新されたメモをダウンロード中...

en: Server Locked
ja: サーバーがロックされています

en: Server is locked
ja: サーバーがロックされています

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
ja: 現在、 他のいずれかのコンピューターが同期中です。2 分ほど待ってからやり直してください。

en: Preparing to download updates from server...
ja: サーバーからの更新のダウンロードを準備中...

en: Preparing to upload updates to server...
ja: サーバーへの更新のアップロードを準備中...

en: Uploading notes to server...
ja: メモをサーバーにアップロード中...

en: Synchronization Failed
ja: 同期失敗

en: Failed to synchronize
ja: 同期に失敗しました

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
ja: メモを同期できませんでした。以下の詳細を確認してからやり直してください。

en: Synchronization Complete
ja: 同期完了

en: Synchronization is complete
ja: 同期が完了しました

en: %1 note updated. | %1 notes updated.
ja[0]: %1% 個のメモを更新しました。

en: Your notes are now up to date.
ja: これでメモが最新の状態となりました。

en: Synchronization Canceled
ja: 同期取り消し

en: Synchronization was canceled
ja: 同期を取り消しました

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
ja: 同期を取り消しました。ウィンドウを閉じてください。

en: Synchronization Not Configured
ja: 同期が設定されていません

en: Synchronization is not configured
ja: 同期が設定されていません。

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
ja: 設定のダイアログで同期の設定を行ってください。

en: Synchronization Service Error
ja: 同期サーバーのエラー

en: Service error
ja: サービスのエラー

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
ja: 同期サービスへの接続時にエラーが発生しました。やり直してください。

en: Deleted locally
ja: ローカルで削除しました

en: Deleted from server
ja: サーバーから削除しました

en: Updated
ja: 更新しました

en: Added
ja: 追加しました

en: Uploaded changes to server
ja: サーバーに変更をアップロードしました

en: Uploaded new note to server
ja: サーバーに新しいメモをアップロードしました

en: Synchronize Notes
ja: メモの同期

en: Report a bug. Cast failed: %s
ja: バグ報告してください。キャストが失敗しました: %s

en: Error cleaning up addin after synchronization: %s
ja: 同期後のアドインのクリーンアップ中にエラーが発生しました: %s

en: Exception while creating SyncServer: %s
ja: SyncServer の作成中に例外が発生しました: %s

en: Synchronization failed with the following Glib exception: %s
ja: 次の Glib の例外で同期に失敗しました: %s

note: top-level try
en: Synchronization failed with the following exception: %s
ja: 次の例外で同期に失敗しました: %s

en: The "Gnote Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
ja: "Gnote メモのマニュアル" が見つかりませんでした。インストールが問題なく行われているかどうか確認してみてください。

en: Help not found
ja: ヘルプが見つかりませんでした

en: Cannot open location
ja: 指定した場所を開けません

en: No Date
ja: 日付なし

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Today, %1
ja: 今日 %1

en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Yesterday, %1
ja: 昨日 %1

en: Yesterday
ja: 昨日

note: TRANSLATORS: argument %1 is time.
en: Tomorrow, %1
ja: 明日 %1

en: Tomorrow
ja: 明日

note: TRANSLATORS: date in current year.
en: %b %d
ja: %B%-e日

note: TRANSLATORS: argument %1 is date, %2 is time.
en: %1, %2
ja: %1 %2

note: TRANSLATORS: date in other than current year.
en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%-e日

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the number.
en: (Untitled %1)
ja: (タイトルなし %1)

note: TRANSLATORS: %1 is the placeholder for the title.
en: A note with the title <b>%1</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
ja: <b>%1</b> というタイトルのメモはすでに存在します。続行する前に別のタイトルを選択してください。

en: Note title taken
ja: メモのタイトル

en: Check spelling
ja: スペルチェック

en: _Copy Link Address
ja: リンク先のアドレスのコピー(_C)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)
