GnuCash 5.4 - en to ru translation catalogue (196 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
ru: Термин

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
ru: «»

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
ru: счёт

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
ru: код счёта

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
ru: иерархия счетов

note: "-"
en: account name
ru: название счёта

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
ru: account type: Актив

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
ru: account type: Актив

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
ru: account type: Активы и обязательства

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
ru: account type: текущий

note: "-"
en: account type: currency
ru: account type: валюта

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
ru: account type: Собственные средства

note: "-"
en: account type: Expense
ru: account type: Расход

note: "-"
en: account type: Income
ru: account type: Доход

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
ru: account type: Обязательства

note: "-"
en: account type: money-market
ru: account type: вклад до востребования

note: "-"
en: account type: Mutual fund
ru: account type: Взаимный фонд

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
ru: account type: Пассив

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
ru: account type: Прибыль и убытки

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
ru: account type: сберегательный

note: "-"
en: account type: Stock
ru: account type: Акции

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
ru: account type: торговый

note: "-"
en: account: parent account
ru: account: подчинён счёту

note: "-"
en: account: subaccount
ru: account: субсчёт

note: "-"
en: account: top level account
ru: account: счет первого уровня

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
ru: Действие

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
ru: action: банкомат

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
ru: action: автодепозит

note: "-"
en: action: buy
ru: action: покупка

note: "-"
en: action: deposit
ru: action: депозит

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
ru: action: прямое дебетование

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
ru: action: распределение

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
ru: action: дивиденд

note: "-"
en: action: fee
ru: action: сбор

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
ru: action: процент

note: "-"
en: action: loan
ru: action: займ

note: "see: payment 1."
en: action: payment
ru: action: платёж

note: "-"
en: action: rebate
ru: action: скидка

note: "-"
en: action: sell
ru: action: продажа

note: "-"
en: action: Teller
ru: action: Кассир

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
ru: action: перевод

note: "-"
en: action: wire
ru: action: электронный

note: "-"
en: action: withdraw
ru: action: снятие

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
ru: устаревание

note: "A sum of money"
en: amount
ru: сумма

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
ru: сумма к оплате

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
ru: среднее

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
ru: остаток

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
ru: вступительный баланс

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
ru: перенесённый остаток

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
ru: балансовая ведомость

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
ru: свести баланс

note: "-"
en: bank
ru: банк

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
ru: счёт на оплату

note: "see invoice owner"
en: bill owner
ru: получатель счёта

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
ru: условия платежа

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
ru: Книга

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
ru: закрытие книг

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
ru: Бюджет

note: "-"
en: business (adjective)
ru: деловой

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
ru: предприятие

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
ru: доходы от прироста капитала

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
ru: регистрозависимый

note: "Money in coins or notes"
en: cash
ru: наличные

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
ru: банковский чек

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
ru: проверить и восстановить

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
ru: закрыть

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
ru: товар

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
ru: товарная номенклатура

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
ru: commodity option: доля

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
ru: commodity option: Обозначение

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
ru: совокупные проценты

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
ru: Кредит

note: "-"
en: Credit Card
ru: Кредитная карта

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
ru: перевод средств

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
ru: кредит-нота

note: "The system of money used in a country"
en: currency
ru: валюта

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
ru: Произвольный

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
ru: панель индикаторов

note: "The backend where the data is stored."
en: database
ru: база данных

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
ru: Дата

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
ru: формат даты

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
ru: период времени

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
ru: Дебет

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
ru: по умолчанию

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
ru: депозит

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
ru: обесценивание

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
ru: Описание

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
ru: скидка

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
ru: двойная запись

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
ru: ссылка на документ

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
ru: срок оплаты

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
ru: электронная почта

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
ru: сотрудник

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
ru: собственные средства

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
ru: Отчёт о собственных средствах

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
ru: депонент

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
ru: обменный курс

note: "in the account creation dialog??"
en: field
ru: поле

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
ru: файл

note: "-"
en: file type
ru: тип файла

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
ru: financial calculator: процентная ставка

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
ru: financial calculator: платежи

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
ru: отчет о финансах

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
ru: свободное ПО

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
ru: прибыль

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
ru: несоответствие

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
ru: импортирование

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
ru: отчет о доходах

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
ru: процент

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
ru: счёт-фактура

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
ru: заказ

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
ru: бухгалтерская книга

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
ru: обязательства/собственные средства

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
ru: сумма займа

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
ru: loan: годовая процентная ставка

note: "The money lost in business activity"
en: loss
ru: потери

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
ru: Потерянные счета

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
ru: Партия

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
ru: объединить

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
ru: точка

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
ru: наценка

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
ru: многодокументный интерфейс

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
ru: Памятка

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
ru: Ипотека

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
ru: mortgage: ипотека с нефиксированной ставкой

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
ru: mortgage: ипотека с фиксированной ставкой

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
ru: национальная валюта

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
ru: белые

note: "net total of all assets"
en: net assets
ru: чистые активы

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
ru: чистая прибыль

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
ru: чистая стоимость

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
ru: примечания

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
ru: Номер

note: "to make accessible"
en: open, to
ru: открыть

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
ru: начальное сальдо

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
ru: настройки

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
ru: заказ

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
ru: упущенный

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
ru: получатель

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
ru: пароль

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
ru: Cумма к оплате/получению

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
ru: получатель

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
ru: плательщик

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
ru: платёж

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
ru: промежуточный

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
ru: портфель

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
ru: заносить

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
ru: настройки

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
ru: погашение долга

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
ru: цена

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
ru: спрос

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
ru: предложение

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
ru: price: котировки

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
ru: прибыль

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
ru: Прибыль и убытки

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
ru: согласовать

note: "-"
en: record keeping
ru: ведение учета

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
ru: регистр

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
ru: register entry: сложная проводка

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
ru: register: авторазворачивающийся журнал

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
ru: register: стандартный журнал

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
ru: История проводок

note: "reload the current document"
en: reload, to
ru: перезагрузить

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
ru: Нераспределенная прибыль

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
ru: обратная проводка

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
ru: выручка

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
ru: сохранить

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
ru: Плановая проводка

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
ru: ценная бумага

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
ru: акции

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
ru: источник

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
ru: часть

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
ru: акции

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
ru: стиль оформления

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
ru: предварительный итог

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
ru: Подоходный налог

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
ru: НДС

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
ru: шаблон

note: "see: date range"
en: time period
ru: период времени

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
ru: Всего

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
ru: всего

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
ru: проводка

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
ru: transaction state: очищена

note: "-"
en: transaction state: frozen
ru: transaction state: заморожена

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
ru: transaction state: согласована

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
ru: transaction state: аннулирована

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
ru: перевод

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
ru: перевести

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
ru: оборотно-сальдовая ведомость

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
ru: тип

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
ru: единицы

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
ru: значение

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
ru: поставщик

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
ru: товарный чек

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
ru: снятие
