GnuCash 5.4 - en to ar translation catalogue (206 entries)

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
ar: رمز الحساب

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
ar: التسلسل الهرمي للحسابات

note: "-"
en: account name
ar: إسم الحساب

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
ar: استخدامات التمويل

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
ar: أصل

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
ar: الاصول والألتزامات

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
ar: حساب جاري

note: "-"
en: account type: currency
ar: عملة

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
ar: حقوق الملكية

note: "-"
en: account type: Expense
ar: مصروف

note: "-"
en: account type: Income
ar: دخل

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
ar: التزام

note: "-"
en: account type: money-market
ar: سوق مال

note: "-"
en: account type: Mutual fund
ar: صندوق استثمار

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
ar: مصادر التمويل

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
ar: ألارباح والخسائر

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
ar: توفير

note: "-"
en: account type: Stock
ar: مخزون

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
ar: متاجرة

note: "-"
en: account: parent account
ar: حساب رئيسي

note: "-"
en: account: subaccount
ar: حساب فرعي

note: "-"
en: account: top level account
ar: حساب مستوى أول

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
ar: تسجيل

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
ar: ماكينة الصراف الآلي

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
ar: إيداع آلي

note: "-"
en: action: buy
ar: شراء

note: "-"
en: action: deposit
ar: إيداع

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
ar: خصم آلي

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
ar: توزيعات

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
ar: توزيعات أرباح

note: "-"
en: action: fee
ar: أتعاب

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
ar: فوائد

note: "-"
en: action: loan
ar: قرض

note: "see: payment 1."
en: action: payment
ar: دفع

note: "Point of sale"
en: action: POS
ar: نقطة بيع

note: "-"
en: action: rebate
ar: خصم مدفوع نقداً للعميل

note: "-"
en: action: sell
ar: بيع

note: "-"
en: action: Teller
ar: صراف

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
ar: تحويل

note: "-"
en: action: wire
ar: تحويل بنكي

note: "-"
en: action: withdraw
ar: سحب

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
ar: تقادٌم

note: "A sum of money"
en: amount
ar: مبلغ

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
ar: المبلغ المستحق

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
ar: متوسط

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
ar: الرصيد

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
ar: رصيد ما قبله

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
ar: يضاف إلى مابعده

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
ar: الميزانية

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
ar: موازنة

note: "-"
en: bank
ar: بنك

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
ar: فاتورة

note: "see invoice owner"
en: bill owner
ar: اسم المورد

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
ar: شروط الفاتورة

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
ar: دفتر

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
ar: إقفال الدفاتر

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
ar: الميزانية

note: "-"
en: business (adjective)
ar: أعمال

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
ar: الاعمال

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
ar: ارباح رأس مالية

note: "Money in coins or notes"
en: cash
ar: نقدية

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
ar: شيك

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
ar: مراجعة وإصلاح

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
ar: إغلاق

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
ar: سلعة

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
ar: اسواق السلع

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
ar: وحدة

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
ar: رمز

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
ar: فائدة مركبة

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
ar: دائن

note: "-"
en: Credit Card
ar: بطاقة الائتمان

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
ar: تحويل مصرفي

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
ar: إشعار إضافة

note: "The system of money used in a country"
en: currency
ar: عملة

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
ar: مُعدل

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
ar: اللوحة الرئيسية

note: "The backend where the data is stored."
en: database
ar: قاعدة البيانات

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
ar: تاريخ

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
ar: نمط إظهار التاريخ

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
ar: المدة الزمنية

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
ar: مدين

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
ar: الأختيار المسبق

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
ar: إيداع

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
ar: إستهلاكات

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
ar: وصف المعاملة

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
ar: خصم

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
ar: القيد المزدوج

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
ar: رابط المستند

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
ar: تاريخ الاستحقاق

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
ar: البريد الإلكتروني

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
ar: موظف

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
ar: ملكية

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
ar: بيان الملكية

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
ar: وسيط المعاملة

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
ar: سعر الصرف

note: "in the account creation dialog??"
en: field
ar: حقل

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
ar: ملف

note: "-"
en: file type
ar: نوع الملف

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
ar: سعر الفائدة

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
ar: مدفوعات

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
ar: قائمة مالية

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
ar: برنامج حر

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
ar: ربح

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
ar: حساب تسوية

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
ar: جلب

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
ar: قائمة الدخل

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
ar: فائدة

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
ar: فاتورة عميل

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
ar: عملية

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
ar: حساب الاستاذ

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
ar: التزامات/حقوق ملكية

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
ar: قرض

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
ar: معدل الفائدة السنوي

note: "The money lost in business activity"
en: loss
ar: خسارة

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
ar: حسابات مفقودة

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
ar: مجموعة

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
ar: دمج

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
ar: علامة

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
ar: ترميز

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
ar: واجهة متعددة الاوثائق

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
ar: مذكرة

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
ar: رهن

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
ar: رهن بسعر فائدة فابل للتعديل

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
ar: رهن بسعر فائدة ثابت

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
ar: العملة المحلية

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
ar: صافي

note: "net total of all assets"
en: net assets
ar: صافي الاصول

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
ar: صافي الربح

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
ar: صافي القيمة الممتلكات

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
ar: ملاحظات

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
ar: رقم

note: "to make accessible"
en: open, to
ar: فتح

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
ar: رصيد افتتاحي

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
ar: اختيارات

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
ar: طلب

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
ar: حساب تسوية

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
ar: طرف المعاملة

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
ar: رمز الدخول

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
ar: حسابات موردين/عملاء

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
ar: المدفوع له

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
ar: جهة الدفع

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
ar: دفع

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
ar: حساب تجميع

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
ar: محفظة

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
ar: ترحيل

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
ar: تفضيلات

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
ar: دفعة من أصل القرض

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
ar: سعر

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
ar: عرض

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
ar: طلب

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
ar: عرض اسعار

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
ar: ربح

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
ar: الأرباح والخسائر

note: "-"
en: quick-fill
ar: ملئ سريع

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
ar: إعادة وزن القيد

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
ar: تسوية

note: "-"
en: record keeping
ar: إمساك الدفاتر

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
ar: سجل

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
ar: تفصيل القيد

note: "-"
en: register entry: stock split
ar: تفصيل المخزون

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
ar: تفصيل  السجل ألياً

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
ar: حساب الأستاذ الاساسي

note: "another form of register"
en: register: general ledger
ar: الاستاذ العام

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
ar: يومية المعاملات

note: "reload the current document"
en: reload, to
ar: إعادة تحميل

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
ar: تقرير حرف T

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
ar: أفقي

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
ar: الأرباح المحتجزة

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
ar: أعكس القيد

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
ar: مبيعات

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
ar: حفظ

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
ar: المعاملات المعدة

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
ar: إجبار وزن الحسابات

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
ar: سهم

note: "-"
en: Share Balance (register)
ar: رصيد السهم

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
ar: أسهم

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
ar: مصدر

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
ar: تفصيل

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
ar: أسهم

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
ar: تجزئة السهم

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
ar: إعدادات انماط التقرير

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
ar: مجموع جزئي

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
ar: رمز الضرائب

note: "field of an account"
en: tax info
ar: بيانات الضرائب

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
ar: ضريبة دخل

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
ar: ضريبة مبيعات

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
ar: ضريبة المبيعات على السلع والخدمات

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
ar: ضريبة قيمة مضافة

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
ar: قالب

note: "see: date range"
en: time period
ar: فترة زمنية

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
ar: اجمالي

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
ar: اجمالي

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
ar: تم سحبها من البنك

note: "-"
en: transaction state: frozen
ar: معلقة

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
ar: تم تسويتها

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
ar: تم إبطالها

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
ar: تحويل

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
ar: الحساب المحول إليه

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
ar: تحويل

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
ar: ميزان مراجعة

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
ar: نوع

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
ar: وحدات

note: "Uniform Resource Locator, https://en.wikipedia.org/wiki/URL"
en: URL
ar: رابط

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
ar: قيمة

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
ar: مورد

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
ar: سند
