GnuCash 5.4 - en to bg translation catalogue (183 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
bg: Срок

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
bg: сметка

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
bg: код на сметка

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
bg: счетоводна йерархия

note: "-"
en: account name
bg: име на сметка

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
bg: тип сметка : действаща

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
bg: тип сметка: Актив

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
bg: тип сметка: Пасив

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
bg: тип сметка: разплащателна сметка

note: "-"
en: account type: currency
bg: account type: валутна сметка

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
bg: account type: собствен капитал

note: "-"
en: account type: Expense
bg: account type: разходи

note: "-"
en: account type: Income
bg: account type: приходи

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
bg: account type: Пасив

note: "-"
en: account type: money-market
bg: account type: фондов пазар

note: "-"
en: account type: Mutual fund
bg: account type: взаимни фондове

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
bg: account type: спестовна сметка

note: "-"
en: account type: Stock
bg: account type: акции

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
bg: account type: брокерска сметка

note: "-"
en: account: parent account
bg: сметка: основна сметка

note: "-"
en: account: subaccount
bg: сметка: подсметка

note: "-"
en: account: top level account
bg: сметка: главна сметка

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
bg: Операция

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
bg: action: банкомат

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
bg: action: авт. депозит

note: "-"
en: action: buy
bg: action: купува

note: "-"
en: action: deposit
bg: action: депозит

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
bg: action: директен дебит (задължаване)

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
bg: action: разпределение

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
bg: action: дивиденти

note: "-"
en: action: fee
bg: action: такса

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
bg: action: лихва

note: "-"
en: action: loan
bg: action: заем

note: "see: payment 1."
en: action: payment
bg: action: плащане

note: "Point of sale"
en: action: POS
bg: action: ПОС-терминал

note: "-"
en: action: rebate
bg: action: отстъпка

note: "-"
en: action: sell
bg: action: продава

note: "-"
en: action: Teller
bg: action: гише

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
bg: action: превод

note: "-"
en: action: wire
bg: action: пощенски превод

note: "-"
en: action: withdraw
bg: action: теглене

note: "A sum of money"
en: amount
bg: сума

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
bg: средно

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
bg: салдо

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
bg: баланс

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
bg: изравняване

note: "-"
en: bank
bg: банка

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
bg: фактура от доставчик

note: "see invoice owner"
en: bill owner
bg: получател на фактура от доставчик

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
bg: срок за плащане

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
bg: счетоводна книга

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
bg: приключване на счетоводна книга

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
bg: бюджет

note: "-"
en: business (adjective)
bg: бизнес

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
bg: бизнес

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
bg: капиталова печалба

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
bg: различаване на големи и малки букви; различаване регистър на буквите

note: "Money in coins or notes"
en: cash
bg: пари в брой

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
bg: чек

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
bg: проверка и поправяне

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
bg: приключване

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
bg: инвестиционна стока

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
bg: борсова котировка

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
bg: commodity option: единична акция

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
bg: commodity option: символ

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
bg: Кредит

note: "-"
en: Credit Card
bg: кредитна карта

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
bg: кредитен превод

note: "The system of money used in a country"
en: currency
bg: валута

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
bg: собствен

note: "The backend where the data is stored."
en: database
bg: база от данни

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
bg: дата

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
bg: формат на дата

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
bg: времеви диапазон

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
bg: Дебит

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
bg: Начални настройки

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
bg: депозит

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
bg: амортизация

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
bg: Описание

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
bg: отстъпка

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
bg: двустранно счетоводство

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
bg: служител

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
bg: собствен капитал

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
bg: баланс на собствения капитал

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
bg: доверителна сметка

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
bg: обменен курс

note: "in the account creation dialog??"
en: field
bg: поле

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
bg: файл

note: "-"
en: file type
bg: вид файл

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
bg: financial calculator: лихвен процент

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
bg: financial calculator: вноски по плащания

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
bg: печалба

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
bg: неравнена сметка

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
bg: внасяне

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
bg: отчет за приходите и разходите

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
bg: лихва

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
bg: фактура на клиент

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
bg: задание

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
bg: Главна счетоводна книга

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
bg: пасиви/собствен капитал

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
bg: заем

note: "The money lost in business activity"
en: loss
bg: загуба

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
bg: изгубени сметки

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
bg: перо

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
bg: сливане

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
bg: записка

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
bg: прираст

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
bg: Подреждане на прозорците

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
bg: забележка

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
bg: ипотека

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
bg: национална валута

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
bg: нето

note: "net total of all assets"
en: net assets
bg: нетни активи

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
bg: нетна печалба

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
bg: нетна стойност на капитала

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
bg: пояснение

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
bg: №

note: "to make accessible"
en: open, to
bg: отваряне

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
bg: начален баланс

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
bg: опции

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
bg: поръчка

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
bg: изоставен

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
bg: парола

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
bg: Задължения/Вземания

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
bg: бенефициент

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
bg: платец

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
bg: плащане

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
bg: синтетична сметка

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
bg: портфолио

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
bg: настройки

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
bg: цена

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
bg: цена: продава

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
bg: цена: купува

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
bg: цена: борсова цена

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
bg: печалба

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
bg: печалба и загуба

note: "-"
en: quick-fill
bg: бързо допълване

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
bg: промяна на транзакция

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
bg: сверявам

note: "-"
en: record keeping
bg: счетоводство

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
bg: регистър

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
bg: register entry: разбивка на транзакция

note: "-"
en: register entry: stock split
bg: register entry: разделяне на акции

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
bg: register: дневник с автоматично разлистване

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
bg: register: основна счетоводна книга

note: "another form of register"
en: register: general ledger
bg: register: главна счетоводна книга

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
bg: register: журнал на транзакциите

note: "reload the current document"
en: reload, to
bg: презареждане

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
bg: неразпределена печалба

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
bg: сторнираща транзакция

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
bg: продажби

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
bg: съхрани

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
bg: планирана транзакция

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
bg: проверка

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
bg: ценни кники

note: "-"
en: Share Balance (register)
bg: салдо на акциите

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
bg: акции

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
bg: източник

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
bg: разбивка

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
bg: таблица със стил

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
bg: междинна сума

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
bg: данъчен код

note: "field of an account"
en: tax info
bg: информация за данък

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
bg: шаблон

note: "see: date range"
en: time period
bg: времеви период

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
bg: Общо

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
bg: обща сума

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
bg: транзакция

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
bg: платена

note: "-"
en: transaction state: frozen
bg: блокирана

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
bg: сверена

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
bg: анулирара

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
bg: превод

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
bg: сметка за превод

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
bg: превод, в

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
bg: оборотна ведомост

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
bg: вид

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
bg: единици

note: "Uniform Resource Locator, https://en.wikipedia.org/wiki/URL"
en: URL
bg: адрес

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
bg: стойност

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
bg: доставчик

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
bg: ваучер

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
bg: задължавам, дебитирам
