GnuCash 5.4 - en to ca translation catalogue (171 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
ca: Termini

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
ca: compte

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
ca: codi de compte

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
ca: jerarquia de comptes

note: "-"
en: account name
ca: nom de compte

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
ca: Actiu

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
ca: compte corrent

note: "-"
en: account type: currency
ca: divisa

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
ca: Patrimoni

note: "-"
en: account type: Expense
ca: Despeses

note: "-"
en: account type: Income
ca: Ingressos

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
ca: Passiu

note: "-"
en: account type: money-market
ca: mercat monetari

note: "-"
en: account type: Mutual fund
ca: Fons d'inversió

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
ca: compte d'estalvis

note: "-"
en: account type: Stock
ca: compte de valors

note: "-"
en: account: parent account
ca: compte pare

note: "-"
en: account: subaccount
ca: subcompte

note: "-"
en: account: top level account
ca: compte de nivell superior

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
ca: Acció

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
ca: caixer automàtic

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
ca: dipòsit

note: "-"
en: action: buy
ca: compra

note: "-"
en: action: deposit
ca: ingrés

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
ca: domiciliació

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
ca: distribució

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
ca: dividends

note: "-"
en: action: fee
ca: taxa

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
ca: interessos

note: "-"
en: action: loan
ca: préstec

note: "see: payment 1."
en: action: payment
ca: pagament

note: "Point of sale"
en: action: POS
ca: terminal punt de venda

note: "-"
en: action: rebate
ca: descompte

note: "-"
en: action: sell
ca: venda

note: "-"
en: action: Teller
ca: caixer

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
ca: transferència

note: "-"
en: action: wire
ca: transferència

note: "-"
en: action: withdraw
ca: reintegrament

note: "A sum of money"
en: amount
ca: import

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
ca: promig

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
ca: saldo

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
ca: balanç de situació

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
ca: saldar

note: "-"
en: bank
ca: banc

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
ca: factura

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
ca: condicions de pagament

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
ca: Llibre

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
ca: tancament de llibre

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
ca: pressupost

note: "-"
en: business (adjective)
ca: empresarial

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
ca: empresa, negoci

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
ca: guany de capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
ca: distingeix entre majúscules i minúscules

note: "Money in coins or notes"
en: cash
ca: metàl·lic, efectiu

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
ca: xec

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
ca: comprovar i reparar

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
ca: tancar

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
ca: divisa/valor, acció, mercaderia

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
ca: borsa de mercaderies

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
ca: fracció

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
ca: Símbol

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
ca: Haver

note: "-"
en: Credit Card
ca: Targeta de crèdit

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
ca: transferencia (bancaria)

note: "The system of money used in a country"
en: currency
ca: moneda

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
ca: Personalitzat

note: "The backend where the data is stored."
en: database
ca: base de dades

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
ca: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
ca: formato de data

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
ca: interval de temps

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
ca: Deure

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
ca: predeterminat

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
ca: ingrés

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
ca: depreciació

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
ca: Descripción

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
ca: entrada doble

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
ca: treballador

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
ca: patrimoni

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
ca: balanç de patrimoni

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
ca: compte d'aval

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
ca: tipus canvi

note: "in the account creation dialog??"
en: field
ca: camp

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
ca: fitxer

note: "-"
en: file type
ca: tipus de fitxer

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
ca: tipus d'interès

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
ca: pagaments

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
ca: guany, benefici

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
ca: desquadrament

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
ca: importar

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
ca: informe d'ingressos

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
ca: interès

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
ca: factura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
ca: tasca

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
ca: llibre major

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
ca: passiu/patrimoni

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
ca: préstec

note: "The money lost in business activity"
en: loss
ca: pèrdues

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
ca: Comptes perduts

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
ca: Paquet

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
ca: fusionar

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
ca: marcador

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
ca: mode d'interfície de documents múltiples (MDI)

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
ca: Anotació

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
ca: Hipoteca

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
ca: moneda nacional

note: "net total of all assets"
en: net assets
ca: actiu net

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
ca: guany net

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
ca: valor net

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
ca: notes

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
ca: Núm.

note: "to make accessible"
en: open, to
ca: obrir

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
ca: saldo d'obertura

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
ca: opcions

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
ca: comanda

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
ca: orfe

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
ca: contrasenya

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
ca: Pagaments pendents/Ingressos pendents

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
ca: beneficiari

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
ca: pagador

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
ca: pagament

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
ca: contenidor

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
ca: cartera

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
ca: preferències

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
ca: cotización (valor), precio (asiento)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
ca: venda

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
ca: compra

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
ca: cotitzacions

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
ca: benefici

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
ca: Pèrdues i guanys

note: "-"
en: quick-fill
ca: compleció automàtica

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
ca: resaldar (un assentament)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
ca: conciliar

note: "-"
en: record keeping
ca: tenidoria/administració de llibres

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
ca: registre

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
ca: assentament desglossat

note: "-"
en: register entry: stock split
ca: divisió d'accions

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
ca: llibre major amb assentaments desglossats

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
ca: llibre major

note: "another form of register"
en: register: general ledger
ca: llibre major general

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
ca: diari de transaccions

note: "reload the current document"
en: reload, to
ca: tornar a carregar

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
ca: Benefici acumulat

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
ca: assentament invers

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
ca: desar

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
ca: Assentament periòdic

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
ca: quadrar

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
ca: valor

note: "-"
en: Share Balance (register)
ca: Saldo de les accions

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
ca: accions

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
ca: font

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
ca: desglossament

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
ca: full d'estil

note: "field of an account"
en: tax info
ca: informació d'impostos

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
ca: plantilla

note: "see: date range"
en: time period
ca: període de temps

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
ca: Tot.

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
ca: assentament

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
ca: liquidada

note: "-"
en: transaction state: frozen
ca: congelada

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
ca: conciliada

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
ca: invalidada

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
ca: transferència

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
ca: compte de transferència

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
ca: transferir

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
ca: balanç de prova

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
ca: tipus

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
ca: unitats

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
ca: valor

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
ca: proveïdor

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
ca: justificant de despesa

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
ca: càrrec
