GnuCash 5.4 - en to el translation catalogue (210 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
el: Όρος

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
el: λογαριασμός

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
el: κωδικός λογαριασμού

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
el: ιεραρχία λογαριασμών

note: "-"
en: account name
el: όνομα λογαριασμού

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
el: Είδος λογαριασμού: Ενεργός

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
el: Είδος λογαριασμού: Kεφάλαιο

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
el: Είδος λογαριασμού: κεφάλαιο & έξωδα

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
el: Είδος λογαριασμού: Έλεγχος

note: "-"
en: account type: currency
el: Είδος λογαριασμού: Νόμισμα

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
el: Είδος λογαριασμού: Ισοτιμία

note: "-"
en: account type: Expense
el: Είδος λογαριασμού: Έξοδα

note: "-"
en: account type: Income
el: Είδος λογαριασμού: Έσοδα

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
el: Είδος λογαριασμού: Παθητικό

note: "-"
en: account type: money-market
el: Είδος λογαριασμού: Χρηματιστήριο

note: "-"
en: account type: Mutual fund
el: Είδος λογαριασμού: αλληλόχρεος

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
el: Είδος λογαριασμού: Παθητικό

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
el: Είδος λογαριασμού: Κέρδος & ζημία

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
el: Είδος λογαριασμού: Αποταμειευτικός

note: "-"
en: account type: Stock
el: Είδος λογαριασμού: Μετοχικός

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
el: Είδος λογαριασμού: Συναλλαγματικός

note: "-"
en: account: parent account
el: λογαριασμός: Κύριος λογαριασμός

note: "-"
en: account: subaccount
el: λογαριασμός: υπολογαριασμός

note: "-"
en: account: top level account
el: λογαριασμός: υψηλού επιπέδου λογαρισμός

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
el: Ενέργεια (εγγραφή)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
el: Ενέργεια: ΑΤΜ

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
el: Ενέργεια: αυτόματη κατάθεση

note: "-"
en: action: buy
el: Ενέργεια: Αγορά

note: "-"
en: action: deposit
el: Ενέργεια: Κατάθεση

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
el: Ενέργεια: Άμεση ανάληψη

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
el: ενέργεια: κατανομή

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
el: ενέργεια: μέρισμα

note: "-"
en: action: fee
el: Ενέργεια: πρόστιμο

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
el: δράση: int

note: "-"
en: action: loan
el: ενέργεια: δάνειο

note: "see: payment 1."
en: action: payment
el: ενέργεια: πληρωμή

note: "Point of sale"
en: action: POS
el: ενέργεια: POS

note: "-"
en: action: rebate
el: ενέργεια: έκπτωση

note: "-"
en: action: sell
el: ενέργεια: πώληση

note: "-"
en: action: Teller
el: ενέργεια: Ταμείο

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
el: ενέργεια: μεταφορά

note: "-"
en: action: wire
el: ενέργεια: τραπεζικό έμβασμα

note: "-"
en: action: withdraw
el: ενέργεια: ανάληψη

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
el: χρονολογική κατάσταση

note: "A sum of money"
en: amount
el: ποσό

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
el: οφειλόμενο ποσό

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
el: μέσος όρος

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
el: υπόλοιπο λογαριασμού

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
el: υπόλοιπο εκ μεταφοράς

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
el: υπόλοιπο σε μεταφορά

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
el: ισολογισμός

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
el: ισοζυγίζω

note: "-"
en: bank
el: τράπεζα

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
el: απόδειξη

note: "see invoice owner"
en: bill owner
el: εκδότης τιμολογίου

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
el: όροι πληρωμής

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
el: Βιβλίο

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
el: κλείσιμο βιβλίου

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
el: Προϋπολογισμός

note: "-"
en: business (adjective)
el: επαγγελματικός

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
el: επιχείρηση

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
el: κεφαλαιακά κέρδη

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
el: διαφοροποίηση κεφαλαίων / πεζών

note: "Money in coins or notes"
en: cash
el: μετρητά

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
el: επιταγή

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
el: έλεγχος και επισκευή, για να

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
el: Κλείσιμο καταγραφών

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
el: προϊόν

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
el: λίστα εμπορευμάτων

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
el: επιλογή εμπορευμάτων: κλάσμα

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
el: επιλογή εμπορευμάτων: Σύμβολο

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
el: σύνθετοι τόκοι

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
el: Πίστωση (στήλη στο μητρώο)

note: "-"
en: Credit Card
el: Πιστωτική Κάρτα

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
el: μεταφορά πίστωσης

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
el: πιστωτικό σημείωμα

note: "The system of money used in a country"
en: currency
el: νόμισμα

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
el: Εξατομικευμένος

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
el: πίνακας αποτελεσμάτων

note: "The backend where the data is stored."
en: database
el: βάση δεδομένων

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
el: Ημερομηνία

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
el: μορφή ημερομηνίας

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
el: εύρος ημερομηνιών

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
el: Χρέωση (στήλη στο μητρώο)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
el: προεπιλογή

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
el: κατάθεση (στο παράθυρο διαλόγου συμφωνίας)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
el: μείωση της αξίας

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
el: Περιγραφή (στήλη στο μητρώο)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
el: έκπτωση

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
el: διπλή καταχώρηση

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
el: σύνδεσμος προς το αρχείο

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
el: καταληκτική ημερομηνία

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
el: Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
el: υπάλληλος

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
el: ίδια κεφάλαια

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
el: κατάσταση μεταβολών ιδίων κεφαλαίων

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
el: μεσεγγύηση (λογαριασμός)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
el: τιμή συναλλάγματος

note: "in the account creation dialog??"
en: field
el: πεδίο

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
el: αρχείο

note: "-"
en: file type
el: τύπος αρχείου

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
el: οικονομικός υπολογιστής: επιτόκιο

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
el: οικονομικός υπολογιστής: πληρωμές

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
el: οικονομική κατάσταση

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
el: ελεύθερο λογισμικό

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
el: κέρδος

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
el: Χωρίς ισοζύγιο

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
el: εισαγωγή

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
el: κατάσταση λογαριασμού αποτελεσμάτων

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
el: τόκος

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
el: τιμολόγιο

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
el: εργασία

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
el: Λογιστικό βιβλίο

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
el: υποχρεώσεις/ίδια κεφάλαια

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
el: δάνειο

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
el: δάνειο: ΣΕΠΕ

note: "The money lost in business activity"
en: loss
el: χασούρα

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
el: Χαμένοι λογαριασμοί

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
el: παρτίδα

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
el: συγχώνευση

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
el: δείκτης

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
el: σήμανση

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
el: Λειτουργία MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
el: Υπόμνημα

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
el: Υποθήκη

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
el: υποθήκη: ARM

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
el: υποθήκη: FRM

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
el: εθνικό νόμισμα

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
el: καθαρά

note: "net total of all assets"
en: net assets
el: καθαρό ενεργητικό

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
el: καθαρό κέρδος

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
el: καθαρή θέση

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
el: σημειώσεις (μητρώο)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
el: Αριθμός (στήλη στο μητρώο)

note: "to make accessible"
en: open, to
el: ανοιχτός σε

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
el: ισολογισμός έναρξης

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
el: επιλογές

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
el: παραγγελία

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
el: χωρίς λογαριασμό

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
el: ιδιοκτήτης (λογαριασμού, τιμολογίου ή κουπονιού εξόδων)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
el: φράση πρόσβασης

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
el: Υποχρεώσεις / Απαιτήσεις

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
el: δικαιούχος

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
el: πληρωτής

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
el: πληρωμή

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
el: Σύμβολο κράτησης θέσης

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
el: χαρτοφυλάκιο

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
el: δημοσίευση, σε

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
el: προτιμήσεις

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
el: κύρια πληρωμή

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
el: τιμή (σε διάσπαση)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
el: είδος τιμής: ελάχιστη τιμή προσφοράς

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
el: τύπος τιμής: προσφορά

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
el: τιμή: προσφορές

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
el: κέρδος

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
el: Κέρδος & Ζημία

note: "-"
en: quick-fill
el: γρήγορη πλήρωση

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
el: επανεξισορρόπηση, σε (συναλλαγή)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
el: να συμφωνήσουν με

note: "-"
en: record keeping
el: τήρηση αρχείων

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
el: μητρώο

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
el: καταχώρηση μητρώου: διαχωρισμός συναλλαγής

note: "-"
en: register entry: stock split
el: καταχώρηση μητρώου: διαχωρισμός αποθεμάτων

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
el: μητρώο: καθολικό αυτόματης διαίρεσης

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
el: μητρώο: βασικό καθολικό

note: "another form of register"
en: register: general ledger
el: μητρώο: γενικό καθολικό

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
el: μητρώο: ημερολόγιο συναλλαγών

note: "reload the current document"
en: reload, to
el: επαναφόρτωση, για να

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
el: έντυπο αναφοράς: Φόρμα λογαριασμού T

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
el: έντυπο αναφοράς: Κάθετη φόρμα

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
el: Διατηρούμενα Κέρδη

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
el: αντίστροφη συναλλαγή, προς (ενέργεια στο μητρώο)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
el: πωλήσεις

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
el: αποθήκευση (σε αρχείο)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
el: Προγραμματισμένη Συναλλαγή

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
el: να κάνω καθαρισμό

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
el: ασφάλεια

note: "-"
en: Share Balance (register)
el: Υπόλοιπο μετοχών (μητρώο)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
el: μετοχές

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
el: πηγή

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
el: Σπάσιμο

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
el: μετοχές

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
el: διάσπαση μετοχών

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
el: στυλ

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
el: υποσύνολο

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
el: φορολογικός κώδικας

note: "field of an account"
en: tax info
el: φορολογική ενημερότητα

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
el: είδος φόρου: φόρος εισοδήματος

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
el: τύπος φόρου: φόρος επί των πωλήσεων

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
el: είδος φόρου: GST

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
el: είδος φόρου: ΦΠΑ

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
el: πρότυπο

note: "see: date range"
en: time period
el: χρονική περίοδος

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
el: Σύνολο

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
el: σύνολο

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
el: συναλλαγή

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
el: κατάσταση συναλλαγής: εκκαθαρισμένο

note: "-"
en: transaction state: frozen
el: κατάσταση συναλλαγής: παγωμένη

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
el: κατάσταση συναλλαγής: συμφωνημένη

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
el: κατάσταση συναλλαγής: ακυρωμένη

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
el: μεταφορά

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
el: λογαριασμός μεταφοράς

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
el: μεταφορά, σε (γραμμή εργαλείων καταχώρησης)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
el: δοκιμαστικό ισοζύγιο (έκθεση)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
el: είδος

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
el: μονάδες

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
el: τιμή (σε διάσπαση)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
el: προμηθευτής

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
el: κουπόνι

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
el: απόσυρση (στο παράθυρο διαλόγου συμφωνίας)
