GnuCash 5.4 - en to hr translation catalogue (211 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
hr: Pojam

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
hr: „“

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
hr: konto

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
hr: šifra konta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
hr: hijerarhija konta

note: "-"
en: account name
hr: ime konta

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
hr: vrsta konta: Aktiva

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
hr: vrsta konta: Imovina

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
hr: vrsta konta: Imovina i obveze

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
hr: vrsta konta: Žiro račun

note: "-"
en: account type: currency
hr: vrsta konta: Valuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
hr: vrsta konta: kapital

note: "-"
en: account type: Expense
hr: vrsta konta: Rashod, trošak

note: "-"
en: account type: Income
hr: vrsta konta: Prihod, dohodak

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
hr: vrsta konta: Obveze

note: "-"
en: account type: money-market
hr: vrsta konta: Novčano tržište

note: "-"
en: account type: Mutual fund
hr: vrsta konta: Investicijski fond

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
hr: vrsta konta: Pasiva

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
hr: vrsta konta: Dobit i gubitak

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
hr: vrsta konta: Štednja

note: "-"
en: account type: Stock
hr: vrsta konta: Dionica

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
hr: vrsta konta: Trgovanje

note: "-"
en: account: parent account
hr: konto: matični konto

note: "-"
en: account: subaccount
hr: konto: podkonto

note: "-"
en: account: top level account
hr: konto: matični konto

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
hr: Radnja (registar)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
hr: radnja: bankomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
hr: radnja: automatska uplata

note: "-"
en: action: buy
hr: radnja: kupovina

note: "-"
en: action: deposit
hr: radnja: uplata

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
hr: radnja: izravno terećenje

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
hr: radnja: raspodjela

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
hr: radnja: dividenda

note: "-"
en: action: fee
hr: radnja: naknada

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
hr: radnja: kamata

note: "-"
en: action: loan
hr: radnja: kredit

note: "see: payment 1."
en: action: payment
hr: radnja: plaćanje

note: "Point of sale"
en: action: POS
hr: radnja: prodajno mjesto

note: "-"
en: action: rebate
hr: radnja: popust

note: "-"
en: action: sell
hr: radnja: prodaja

note: "-"
en: action: Teller
hr: radnja: bankovni šalter

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
hr: radnja: prijenos

note: "-"
en: action: wire
hr: radnja: prijenos

note: "-"
en: action: withdraw
hr: radnja: isplata

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
hr: razvoj

note: "A sum of money"
en: amount
hr: iznos

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
hr: iznos za platiti

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
hr: prosjek

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
hr: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
hr: preuzet prethodni saldo

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
hr: saldo za prijenos

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
hr: bilanca

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
hr: bilanciraj

note: "-"
en: bank
hr: banka

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
hr: ulazni račun, URA

note: "see invoice owner"
en: bill owner
hr: vlasnik ulaznog računa

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
hr: uvjeti plaćanja

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
hr: Knjiga

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
hr: zaključavanje knjige

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
hr: Proračun

note: "-"
en: business (adjective)
hr: poslovno

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
hr: poduzeće

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
hr: kapitalna dobit

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
hr: razlikovanje veličine slova

note: "Money in coins or notes"
en: cash
hr: gotovina

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
hr: ček

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
hr: provjeri i ispravi

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
hr: zatvori

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
hr: roba/dionica/valuta

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
hr: kotacija robe/dionice/valute

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
hr: opcija robe: apoen

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
hr: opcija robe: oznaka

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
hr: složene kamate

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
hr: Potražuje (stupac u registru)

note: "-"
en: Credit Card
hr: Kreditna kartica

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
hr: nalog za prijenos

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
hr: knjižno odobrenje

note: "The system of money used in a country"
en: currency
hr: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
hr: Prilagođeno

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
hr: pregledna ploča

note: "The backend where the data is stored."
en: database
hr: baza podataka

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
hr: Datum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
hr: format datuma

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
hr: raspon datuma

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
hr: Duguje (stupac u registru)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
hr: standardno

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
hr: uplata (u dijalogu za usklađivanje)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
hr: amortizacija

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
hr: Opis (stupac u registru)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
hr: skonto

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
hr: dvojno knjigovodstvo

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
hr: poveznica na dokument

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
hr: rok

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
hr: E-mail

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
hr: zaposlenik

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
hr: kapital

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
hr: stanje kapitala

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
hr: založni (konto)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
hr: tečaj

note: "in the account creation dialog??"
en: field
hr: polje

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
hr: datoteka

note: "-"
en: file type
hr: vrsta datoteke

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
hr: financijski kalkulator: kamatna stopa

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
hr: financijski kalkulator: rate

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
hr: financijsko stanje

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
hr: slobodan softver

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
hr: dobit

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
hr: debalans

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
hr: uvoz

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
hr: stanje prihoda

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
hr: kamate

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
hr: izlazni račun, IRA

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
hr: nalog

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
hr: glavna knjiga

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
hr: obveze/kapital

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
hr: kredit/zajam

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
hr: kredit: EKS

note: "The money lost in business activity"
en: loss
hr: gubitak

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
hr: Konta gubitka

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
hr: Paket

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
hr: sjedini

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
hr: oznaka

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
hr: marža

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
hr: Modus zasebnih prozora

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
hr: Bilješka

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
hr: Hipoteka

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
hr: hipoteka: promijenjiva stopa

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
hr: hipoteka: fiksna stopa

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
hr: nacionalna valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
hr: neto

note: "net total of all assets"
en: net assets
hr: neto imovina

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
hr: neto dobit

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
hr: neto vrijednost

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
hr: napomene (registar)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
hr: Broj (stupac u registru)

note: "to make accessible"
en: open, to
hr: otvori

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
hr: početni saldo

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
hr: opcije

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
hr: narudžba

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
hr: nepovezan

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
hr: vlasnik (ulaznog računa, izlaznog računa ili rashodnog vaučera)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
hr: lozinka

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
hr: Dugovanja/Potraživanja

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
hr: primalac

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
hr: platilac

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
hr: plaćanje

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
hr: rezervirano mjesto

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
hr: portfelj

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
hr: uknjiži, u

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
hr: postavke

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
hr: otplata glavnice

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
hr: cijena (u stavci podjele)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
hr: vrsta cijene: ponuđena cijena u prodaji

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
hr: vrsta cijene: ponuđena cijena pri kupnji

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
hr: cijena: tečajevi (burzovne kotacije)

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
hr: dobit

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
hr: Dobit i gubitak

note: "-"
en: quick-fill
hr: brza-ispuna

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
hr: rebalansiraj (transakciju)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
hr: uskladi

note: "-"
en: record keeping
hr: knjigovodstvo

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
hr: registar

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
hr: registarski unos: višedjelna transakcija

note: "-"
en: register entry: stock split
hr: registarski unos: podjela dionice

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
hr: registar: proširi aktivnu transakciju

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
hr: registar: glavna knjiga

note: "another form of register"
en: register: general ledger
hr: registar: opća knjiga

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
hr: registar: dnevnik transakcija

note: "reload the current document"
en: reload, to
hr: učitaj ponovo

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
hr: oblik izvještaja: T-konto

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
hr: oblik izvještaja: stupnjeviti oblik

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
hr: Zadržana dobit

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
hr: storniraj transakciju (radnja u registru)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
hr: promet

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
hr: spremi (u datoteku)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
hr: Terminirana transakcija

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
hr: pročisti

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
hr: vrijednosni papir

note: "-"
en: Share Balance (register)
hr: Saldo dionica (registar)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
hr: dionice

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
hr: izvor

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
hr: stavka

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
hr: dionice

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
hr: stavka dionice

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
hr: stilski predložak

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
hr: podzbroj

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
hr: šifra poreza

note: "field of an account"
en: tax info
hr: podaci poreza

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
hr: porez na dohodak

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
hr: porez na promet

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
hr: porez na robu i usluge

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
hr: PDV

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
hr: predložak

note: "see: date range"
en: time period
hr: razdoblje

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
hr: Ukupno

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
hr: ukupno

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
hr: transakcija

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
hr: stanje transakcije: potvrđeno

note: "-"
en: transaction state: frozen
hr: stanje transakcije: zamrznuto

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
hr: stanje transakcije: usklađeno

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
hr: stanje transakcije: anulirano

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
hr: prijenos

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
hr: konto prijenosa

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
hr: prenesi (alatna traka registra)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
hr: probna bilanca

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
hr: vrsta

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
hr: jedinice

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
hr: vrijednost (u stavci podjele)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
hr: dobavljač

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
hr: vaučer

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
hr: isplata (u dijalogu za usklađivanje)
