GnuCash 5.4 - en to id translation catalogue (203 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
id: Pernyataan

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
id: akun

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
id: kode akun

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
id: hirarki akun

note: "-"
en: account name
id: nama akun

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
id: tipe akun: Aktif

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
id: tipe akun: Aset

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
id: tipe akun: Aset & Liabilitas

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
id: tipe akun: rekening koran

note: "-"
en: account type: currency
id: tipe akun: mata uang

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
id: tipe akun: Ekuitas

note: "-"
en: account type: Expense
id: tipe akun: Pengeluaran

note: "-"
en: account type: Income
id: tipe akun: Pendapatan

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
id: tipe akun: Liabilitas

note: "-"
en: account type: money-market
id: tipe akun: pasar uang

note: "-"
en: account type: Mutual fund
id: tipe akun: Reksadana

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
id: tipe akun: Pasif

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
id: tipe akun: Keuntungan & Kerugian

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
id: tipe akun: tabungan

note: "-"
en: account type: Stock
id: tipe akun: Saham

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
id: tipe akun: perdagangan

note: "-"
en: account: parent account
id: akun: akun induk

note: "-"
en: account: subaccount
id: akun: sub-akun

note: "-"
en: account: top level account
id: akun: akun tingkat atas

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
id: Aksi (registrasi)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
id: aksi: ATM

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
id: aksi: deposit otomatis

note: "-"
en: action: buy
id: aksi: beli

note: "-"
en: action: deposit
id: aksi: deposito

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
id: aksi: penarikan langsung

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
id: aksi: distribusi

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
id: aksi: dividen

note: "-"
en: action: fee
id: aksi: biaya

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
id: aksi: bunga

note: "-"
en: action: loan
id: aksi: pinjaman

note: "see: payment 1."
en: action: payment
id: aksi: pembayaran

note: "Point of sale"
en: action: POS
id: aksi: POS

note: "-"
en: action: rebate
id: aksi: potongan

note: "-"
en: action: sell
id: aksi: jual

note: "-"
en: action: Teller
id: aksi: Kasir

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
id: aksi: transfer

note: "-"
en: action: wire
id: /<tak ada aksi>

note: "-"
en: action: withdraw
id: aksi: penarikan

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
id: umur

note: "A sum of money"
en: amount
id: jumlah

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
id: jumlah dibayarkan

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
id: rata-rata

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
id: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
id: saldo pembukaan

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
id: saldo penutupan

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
id: neraca

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
id: seimbangkan

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
id: tagihan

note: "see invoice owner"
en: bill owner
id: pemilik tagihan

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
id: persyaratan tagihan

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
id: Buku

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
id: tutup buku

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
id: Anggaran

note: "-"
en: business (adjective)
id: bisnis

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
id: bisnis

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
id: laba modal

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
id: peka huruf besar kecil

note: "Money in coins or notes"
en: cash
id: tunai

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
id: cek

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
id: periksa dan perbaiki

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
id: tutup

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
id: komoditas

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
id: bursa komoditas

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
id: opsi komoditas: fraksi

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
id: opsi komoditas: Simbol

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
id: bunga majemuk

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
id: Kredit

note: "-"
en: Credit Card
id: Kartu Kredit

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
id: transfer kredit

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
id: nota kredit

note: "The system of money used in a country"
en: currency
id: mata uang

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
id: Kustom

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
id: dasbor

note: "The backend where the data is stored."
en: database
id: basis data

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
id: Tanggal

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
id: format tanggal

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
id: rentang tanggal

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
id: Debit

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
id: bawaan

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
id: deposit

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
id: depresiasi

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
id: Keterangan

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
id: diskon

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
id: pembukuan ganda

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
id: link Dokumen

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
id: Tanggal Jatuh Tempo

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
id: surel

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
id: karyawan

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
id: ekuitas

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
id: laporan ekuitas

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
id: eskrow

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
id: kurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
id: ruas

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
id: berkas

note: "-"
en: file type
id: tipe berkas

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
id: kalkulator finansial: suku bunga

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
id: kalkulator finansial: pembayaran

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
id: Laporan keuangan

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
id: Perangkat lunak bebas digunakan(GNU)

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
id: keuntungan

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
id: tak-seimbang

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
id: impor

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
id: laporan laba-rugi

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
id: bunga

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
id: faktur

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
id: pekerjaan

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
id: buku besar

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
id: liabilitas/ekuitas

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
id: pinjaman

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
id: pinjaman:Tarif Per-annum

note: "The money lost in business activity"
en: loss
id: kerugian

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
id: Akun Hilang

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
id: gabungkan

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
id: penanda

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
id: Mode Multi Dokumen

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
id: Hipotek

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
id: Hipotek: ARM

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
id: Hipotek: Hipotek Bunga Tetap

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
id: mata uang nasional

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
id: bersih

note: "net total of all assets"
en: net assets
id: aset bersih

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
id: untung bersih

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
id: nilai bersih

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
id: nota

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
id: No.

note: "to make accessible"
en: open, to
id: buka

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
id: saldo awal

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
id: opsi

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
id: pembelian

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
id: anak yatim piatu

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
id: pemilik

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
id: kata sandi

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
id: Utang/Piutang

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
id: penerima

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
id: pembayar

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
id: pembayaran

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
id: portofolio

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
id: posting, ke

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
id: preferensi

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
id: pembayaran pokok

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
id: harga

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
id: tipe harga: penawaran

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
id: tipe harga: permintaan

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
id: harga: kuotasi

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
id: keuntungan

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
id: Untung & Rugi

note: "-"
en: quick-fill
id: isi-cepat

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
id: seimbangkan ulang

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
id: rekonsiliasi, ke

note: "-"
en: record keeping
id: pencatatan

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
id: daftar

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
id: memasukkan pendaftaran: pembayaran terpisah

note: "-"
en: register entry: stock split
id: memasukkan pendaftaran : stok terpisah

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
id: Pendaftar : otomatis buku kas terpisah

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
id: pendaftar : buku kas awal

note: "another form of register"
en: register: general ledger
id: Pendaftar: Kas umum

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
id: Pendaftar: Jurnal transaksi

note: "reload the current document"
en: reload, to
id: muat ulang

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
id: Formulir Laporan: Formulir akun T

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
id: formulir laporan: formulir laporan

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
id: Pendapatan Ditahan

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
id: transaksi mundur. ke (aksi di dalam pendaftaran)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
id: penjualan

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
id: simpan, ke ( ke sebuah file)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
id: Transaksi Terjadwal

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
id: gesek, ke

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
id: Keamanan dokumen

note: "-"
en: Share Balance (register)
id: berbagi saldo (terdaftar)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
id: saham

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
id: sumber

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
id: Terbagi

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
id: saham

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
id: pemecahan saham

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
id: desain laporan

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
id: sub-total

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
id: kode pajak

note: "field of an account"
en: tax info
id: informasi pajak

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
id: tipe akun: Pajak Pendapatan

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
id: tipe pajak: pajak penjualan

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
id: tipe pajak:Pajak Barang dan Jasa

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
id: tipe pajak: PPN

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
id: gambaran

note: "see: date range"
en: time period
id: periode waktu

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
id: transaksi

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
id: status transaksi: kliring

note: "-"
en: transaction state: frozen
id: status transaksi: dibekukan

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
id: status transaksi: rekonsiliasi

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
id: status transaksi: dibatalkan

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
id: transfer

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
id: akun tujuan transfer

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
id: transfer ke (daftar window)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
id: percobaan neraca saldo(laporan)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
id: tipe

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
id: satuan

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
id: nilai( dalam pecahan)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
id: pemasok

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
id: kupon

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
id: penarikan( dalam rekonsiliasi dialog)
