GnuCash 5.4 - en to it translation catalogue (206 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
it: Termine

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
it: «»

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
it: conto

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
it: numero conto

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
it: piano dei conti

note: "-"
en: account name
it: nome conto

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
it: attivo, attività

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
it: attivo, attività

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
it: Stato patrimoniale

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
it: conto corrente

note: "-"
en: account type: currency
it: valuta, conto finanziario

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
it: capitale, patrimonio netto

note: "-"
en: account type: Expense
it: uscite, costi

note: "-"
en: account type: Income
it: entrate

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
it: passivo, passività, obbligazione, debito

note: "-"
en: account type: money-market
it: mercato monetario

note: "-"
en: account type: Mutual fund
it: fondo comune

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
it: passivo, passività

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
it: conto economico

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
it: di risparmio

note: "-"
en: account type: Stock
it: azionario, azione, titolo

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
it: trading

note: "-"
en: account: parent account
it: conto genitore

note: "-"
en: account: subaccount
it: sottoconto

note: "-"
en: account: top level account
it: conto di livello principale

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
it: Operazione (registro)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
it: ATM, Bancomat, sportello automatico

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
it: deposito automatico

note: "-"
en: action: buy
it: acquisto, compera, spesa

note: "-"
en: action: deposit
it: deposito, versamento

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
it: RID (Rimessa Interbancaria Diretta), rimessa diretta, addebito diretto

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
it: dist, distribuzione

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
it: operazione: div, dividendo

note: "-"
en: action: fee
it: operazione: commissione, onorario, emolumento, parcella

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
it: operazione: int, interessi

note: "-"
en: action: loan
it: operazione: prestito

note: "see: payment 1."
en: action: payment
it: operazione: pagamento

note: "Point of sale"
en: action: POS
it: operazione: POS

note: "-"
en: action: rebate
it: operazione: riduzione

note: "-"
en: action: sell
it: operazione: vendita

note: "-"
en: action: Teller
it: operazione: cassiere

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
it: operazione: trasferimento

note: "-"
en: action: wire
it: operazione: bonifico

note: "-"
en: action: withdraw
it: operazione: prelievo

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
it: scadenzario

note: "A sum of money"
en: amount
it: importo, ammontare, totale, competenze

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
it: importo dovuto, totale

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
it: media

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
it: saldo, pareggio

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
it: saldo di apertura

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
it: saldo di chiusura

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
it: stato patrimoniale

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
it: essere in pareggio, pareggiare, saldare, chiudere i conti, quadrare

note: "-"
en: bank
it: banca

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
it: documento di acquisto, ricevuta

note: "see invoice owner"
en: bill owner
it: intestatario

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
it: termini di pagamento

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
it: Libro

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
it: chiusura

note: "-"
en: business (adjective)
it: commerciale

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
it: impresa

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
it: guadagni in conto capitale, plusvalenze

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
it: maiuscolo/minuscolo

note: "Money in coins or notes"
en: cash
it: denaro contante, contante, liquidi

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
it: assegno

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
it: controllare e riparare

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
it: chiudere

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
it: commodity, titolo (prodotto, valuta)

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
it: listino azionario

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
it: frazione

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
it: opzione commodity: simbolo

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
it: interesse composito

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
it: Avere, entrata (colonna nel registro)

note: "-"
en: Credit Card
it: Carta di credito

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
it: bonifico bancario

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
it: nota credito, nota di credito

note: "The system of money used in a country"
en: currency
it: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
it: Personalizzato

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
it: pannello di controllo, bacheca

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
it: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
it: formato data

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
it: intervallo temporale, di tempo, di date

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
it: Dare, uscita (colonna nel registro)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
it: predefinito

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
it: versamento (nella finestra di riconciliazione)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
it: ammortamento

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
it: Descrizione (colonna nel registro)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
it: sconto

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
it: partita doppia

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
it: collegamento al documento

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
it: scadenza

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
it: dipendente

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
it: patrimonio netto, capitale

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
it: prospetto delle variazioni di patrimonio netto

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
it: deposito di garanzia (conto)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
it: tasso di cambio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
it: campo

note: "-"
en: file type
it: tipo di file

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
it: calcolatrice finanziaria: tasso d'interesse

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
it: calcolatrice finanziaria: pagamenti

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
it: bilancio, prospetto di bilancio

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
it: software libero

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
it: guadagno

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
it: sbilancio

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
it: importare

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
it: conto economico

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
it: interesse

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
it: documento di vendita

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
it: lavoro, compito, operazione

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
it: libro mastro, mastro

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
it: passività/patrimonio netto

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
it: prestito

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
it: prestito: tasso annuale

note: "The money lost in business activity"
en: loss
it: perdita

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
it: Conti persi

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
it: Lotto

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
it: unire, fondere, raggruppare

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
it: marcatore

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
it: ricarico

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
it: modalità MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
it: Promemoria

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
it: Mutuo

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
it: mutuo: a tasso variabile

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
it: mutuo: a tasso fisso

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
it: valuta nazionale

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
it: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
it: attività nette, attivo netto

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
it: utile netto

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
it: patrimonio netto

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
it: note (registro)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
it: Num (colonna nel registro)

note: "to make accessible"
en: open, to
it: aprire

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
it: saldo d'apertura

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
it: opzioni

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
it: ordine

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
it: orfano

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
it: intestatario (del documento di acquisto, del documento di vendita o della nota spese)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
it: frase segreta

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
it: Conti Fornitori / Conti Clienti

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
it: creditore, beneficiario

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
it: pagatore, pagante, debitore

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
it: pagamento

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
it: segnaposto

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
it: portafoglio, paniere

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
it: emettere, inviare, registrare

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
it: preferenze

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
it: pagamento quota capitale

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
it: prezzo (in una suddivisione)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
it: tipo prezzo: lettera

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
it: tipo prezzo: denaro

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
it: prezzo: quotazioni

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
it: utile, profitto

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
it: Profitti e perdite

note: "-"
en: quick-fill
it: quickfill

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
it: ripareggiare (un movimento)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
it: riconciliare

note: "-"
en: record keeping
it: tenere traccia, registrare

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
it: registro (termine generico e più comprensibile)

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
it: elemento di registro: transazione suddivisa

note: "-"
en: register entry: stock split
it: elemento di registro: scissione azionaria

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
it: registro: (libro) registro a espansione automatica

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
it: registro: (libro) mastro di base

note: "another form of register"
en: register: general ledger
it: registro: (libro) mastro generale

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
it: registro: libro giornale

note: "reload the current document"
en: reload, to
it: ricaricare

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
it: formato report: A sezioni contrapposte

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
it: formato report: Scalare

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
it: Utili portati a nuovo

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
it: inserire una transazione inversa

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
it: ricavi, vendite

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
it: salvare (in un file)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
it: Transazione pianificata

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
it: cancellare, annullare

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
it: titolo, certificato, ipoteca, obbligazioni

note: "-"
en: Share Balance (register)
it: Bilancio azioni (registro)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
it: azioni

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
it: sorgente, fonte

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
it: suddivisione

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
it: azioni

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
it: suddivisione azionaria

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
it: foglio di stile

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
it: subtotale

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
it: codice imposta

note: "field of an account"
en: tax info
it: info imposte

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
it: tipo di imposta: imposta sul reddito

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
it: imposta sulle vendite

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
it: GST

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
it: IVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
it: modello

note: "see: date range"
en: time period
it: periodo di tempo

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
it: totale

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
it: transazione

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
it: stato transazione: compensata, liquidata, verificata

note: "-"
en: transaction state: frozen
it: stato transazione: bloccata

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
it: stato transazione: riconciliata

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
it: stato transazione: annullata

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
it: trasferimento

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
it: conto di destinazione, conto di trasferimento

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
it: trasferire (barra degli strumenti del registro)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
it: bilancio di verifica (report)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
it: tipo

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
it: unità

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
it: valore (in una suddivisione)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
it: fornitore

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
it: nota spese, buono

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
it: prelievo (in una finestra di riconciliazione)
