GnuCash 5.4 - en to lt translation catalogue (185 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
lt: Terminas

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
lt: „“

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
lt: sąskaita

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
lt: sąskaitos kodas

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
lt: sąskaitų hierarchija

note: "-"
en: account name
lt: sąskaitos pavadinimas

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
lt: Aktyvus

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
lt: Turtas

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
lt: Turtas ir Įsipareigojimai

note: "-"
en: account type: currency
lt: valiuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
lt: Nuosavybė

note: "-"
en: account type: Expense
lt: Sąnaudos

note: "-"
en: account type: Income
lt: Pajamos

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
lt: Įsipareigojimas

note: "-"
en: account type: Mutual fund
lt: Investicinis fondas

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
lt: Pasyvus

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
lt: Pelnas ir Nuostolis

note: "-"
en: account type: Stock
lt: Akcija

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
lt: sąskaitos tipas: prekyba

note: "-"
en: account: parent account
lt: sąskaita: pirminė sąskaita

note: "-"
en: account: subaccount
lt: sąskaita: antrinė sąskaita

note: "-"
en: account: top level account
lt: sąskaita: aukščiausiojo lygio sąskaita

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
lt: Veiksmas (registre)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
lt: Bankomatas

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
lt: veiksmas: aut. indėlis

note: "-"
en: action: buy
lt: pirkti

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
lt: veiksmas: tiesioginis debetas

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
lt: veiksmas: paskirstymas

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
lt: veiksmas: dividendai

note: "-"
en: action: fee
lt: veiksmas: rinkliava

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
lt: veiksmas: palūkanos

note: "-"
en: action: loan
lt: veiksmas: paskola

note: "see: payment 1."
en: action: payment
lt: veiksmas: mokėjimas

note: "Point of sale"
en: action: POS
lt: veiksmas: EKA

note: "-"
en: action: rebate
lt: veiksmas: grąžinimas

note: "-"
en: action: sell
lt: veiksmas: parduoti

note: "-"
en: action: Teller
lt: veiksmas: Kasininkas

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
lt: veiksmas: pervedimas

note: "-"
en: action: wire
lt: veiksmas: elektroninis

note: "-"
en: action: withdraw
lt: veiksmas: išimti

note: "A sum of money"
en: amount
lt: suma

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
lt: vidurkis

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
lt: balansas (daiktavardis)

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
lt: balansas

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
lt: balansuoti

note: "-"
en: bank
lt: bankas

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
lt: gauta sąskaita

note: "see invoice owner"
en: bill owner
lt: gautą sąskaitą išrašė

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
lt: atsiskaitymo terminai

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
lt: Knyga

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
lt: knygos uždarymas

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
lt: Biudžetas

note: "-"
en: business (adjective)
lt: verslo (būdvardis)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
lt: verslas (daiktavardis)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
lt: kapitalo prieaugis

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
lt: skirti raidžių dydį

note: "Money in coins or notes"
en: cash
lt: grynieji

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
lt: čekis

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
lt: tikrinti ir taisyti

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
lt: užverti

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
lt: prekė

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
lt: prekių sąrašas

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
lt: prekės parinktis: dalis

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
lt: prekės parinktis: Simbolis

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
lt: Kreditas (stulpelis registre)

note: "-"
en: Credit Card
lt: Kreditinė kortelė

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
lt: kredito pervedimas

note: "The system of money used in a country"
en: currency
lt: valiuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
lt: Pasirinktas

note: "The backend where the data is stored."
en: database
lt: duomenų bazė

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
lt: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
lt: datos formatas

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
lt: laikotarpis

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
lt: Debetas (stulpelis registre)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
lt: numatytoji

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
lt: įdėjimas (suderinimo lange)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
lt: nusidėvėjimas

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
lt: Aprašas (stulpelis registre)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
lt: nuolaida

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
lt: dvejybinis į́rašas

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
lt: dokumento nuoroda

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
lt: el. paštas

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
lt: darbuotojas

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
lt: nuosavybė

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
lt: nuosavybės ataskaita

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
lt: sąlyginio įsipareigojimo (sąskaita)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
lt: konvertavimo kursas

note: "in the account creation dialog??"
en: field
lt: laukas

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
lt: failas

note: "-"
en: file type
lt: failo tipas

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
lt: finansinis skaičiuotuvas: palūkanų norma

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
lt: finansinis skaičiuotuvas: mokėjimas

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
lt: pelnas

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
lt: disbalansas

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
lt: importas

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
lt: pajamų deklaracija

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
lt: palūkanos

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
lt: sąskaita-faktūra

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
lt: užduotis

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
lt: didžioji knyga

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
lt: įsipareigojimai/nuosavybė

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
lt: paskola

note: "The money lost in business activity"
en: loss
lt: nuostolis

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
lt: Prarastosios sąskaitos

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
lt: Partija

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
lt: jungti

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
lt: žymeklis

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
lt: antkainis

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
lt: MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
lt: Užrašas

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
lt: Hipoteka

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
lt: nacionalinė valiuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
lt: grynasis

note: "net total of all assets"
en: net assets
lt: grynasis turtas

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
lt: grynasis pelnas

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
lt: grynoji vertė

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
lt: pastabos (registre)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
lt: Numeris (stulpelis registre)

note: "to make accessible"
en: open, to
lt: atverti

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
lt: pradžios likutis

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
lt: parinktys

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
lt: užsakymas

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
lt: pamesta

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
lt: slaptafrazė

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
lt: Mokėtina/Gautina

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
lt: gavėjas

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
lt: mokėtojas

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
lt: mokėjimas

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
lt: rezervuota vieta

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
lt: portfelis

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
lt: registruoti

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
lt: nuostatos

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
lt: kaina (skaidyme)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
lt: kainos tipas: pirkimo

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
lt: kainos tipas: pardavimo

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
lt: kaina: pasiūlymai

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
lt: pelnas

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
lt: Pelnas ir nuostolis

note: "-"
en: quick-fill
lt: greitas užpildymas

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
lt: perbalansuoti (operaciją)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
lt: suderinti

note: "-"
en: record keeping
lt: registravimas

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
lt: registras

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
lt: registro įrašas: skaidyta operacija

note: "-"
en: register entry: stock split
lt: registro įrašas: akcijų skaidymas

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
lt: registras: automatiškai skaidoma didžioji knyga

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
lt: registras: pagrindinė didžioji knyga

note: "another form of register"
en: register: general ledger
lt: registras: didžioji knyga

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
lt: registras: operacijų žurnalas

note: "reload the current document"
en: reload, to
lt: įkelti iš naujo

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
lt: Nepaskirstytosios pajamos

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
lt: atlikti atvirkštinę operaciją (veiksmas registre)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
lt: pardavimai

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
lt: išsaugoti (į failą)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
lt: Planinė operacija

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
lt: valyti

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
lt: vertybiniai popieriai

note: "-"
en: Share Balance (register)
lt: Akcijų balansas (registras)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
lt: akcijos

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
lt: šaltinis

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
lt: skaidymas

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
lt: stiliaus aprašas

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
lt: tarpinė suma

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
lt: mokesčio kodas

note: "field of an account"
en: tax info
lt: mokesčio informacija

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
lt: mokesčio tipas: PVM

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
lt: šablonas

note: "see: date range"
en: time period
lt: laikotarpis

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
lt: Iš viso

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
lt: iš viso

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
lt: operacija

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
lt: operacijos būsena: apmokėta

note: "-"
en: transaction state: frozen
lt: operacijos būsena: įšaldyta

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
lt: operacijos būsena: suderinta

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
lt: operacijos būsena: anuliuota

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
lt: pervedimas (daiktavardis)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
lt: pervedimo sąskaita

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
lt: pervesti (registro įrankių juosta)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
lt: bandomasis balansas (ataskaita)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
lt: tipas

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
lt: vienetai

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
lt: vertė (skaidyme)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
lt: pardavėjas

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
lt: kvitas

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
lt: išėmimas (suderinimo lange)
