GnuCash 5.4 - en to nb translation catalogue (193 entries)

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
nb: «»

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
nb: konto

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
nb: kontokode

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
nb: kontohierarki

note: "-"
en: account name
nb: kontonavn

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
nb: kontotype: Aktiva

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
nb: kontotype: Eiendel

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
nb: kontotype: Eiendel & gjeld

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
nb: kontotype: sjekk

note: "-"
en: account type: currency
nb: kontotype: valuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
nb: kontotype: Egenkapital

note: "-"
en: account type: Expense
nb: kontotype: Utgift

note: "-"
en: account type: Income
nb: kontotype: Inntekt

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
nb: kontotype: Gjeld

note: "-"
en: account type: money-market
nb: kontotype: pengemarked

note: "-"
en: account type: Mutual fund
nb: kontotype: investeringsfond

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
nb: kontotype: Passiva

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
nb: kontotype: Resultat & tap

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
nb: kontotype: sparekonto

note: "-"
en: account type: Stock
nb: kontotype: Aksjer

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
nb: kontotype: handelskonto

note: "-"
en: account: parent account
nb: konto: overordnet konto

note: "-"
en: account: subaccount
nb: konto: underkonto

note: "-"
en: account: top level account
nb: konto: toppnivåkonto

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
nb: Handling (register)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
nb: handling: Minibank

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
nb: Handling: autoinnskudd

note: "-"
en: action: buy
nb: handling: kjøpe

note: "-"
en: action: deposit
nb: handling: bankinskudd

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
nb: handling: automatisk overførsel

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
nb: handling:fordeling

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
nb: Handling: utbytte

note: "-"
en: action: fee
nb: handling: honorar

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
nb: handling: renter

note: "-"
en: action: loan
nb: handling: lån

note: "see: payment 1."
en: action: payment
nb: handling: betaling

note: "Point of sale"
en: action: POS
nb: handling: utsalgssted

note: "-"
en: action: rebate
nb: handling: rabatt

note: "-"
en: action: sell
nb: handling: selg

note: "-"
en: action: Teller
nb: handling: kasserer

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
nb: handling: overfør

note: "-"
en: action: wire
nb: handling: overføring

note: "-"
en: action: withdraw
nb: handling: bankuttak

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
nb: aldring

note: "A sum of money"
en: amount
nb: beløp

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
nb: gjennomsnitt

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
nb: saldo (substantiv)

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
nb: balanse fremført

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
nb: fremført balanse

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
nb: balanse regnskap

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
nb: balanser, til

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
nb: regning

note: "see invoice owner"
en: bill owner
nb: regningseier

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
nb: regningsbetingelser

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
nb: Hovedbok

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
nb: årsavslutning

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
nb: Budsjett

note: "-"
en: business (adjective)
nb: næring (adjektiv)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
nb: næring (substantiv)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
nb: gevinst

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
nb: skill mellom store/små bokstaver

note: "Money in coins or notes"
en: cash
nb: kontanter

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
nb: sjekk

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
nb: vare

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
nb: varelisting

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
nb: handelsvarealternativ: brøkdel

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
nb: handelsvarealternativ: symbol

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
nb: total avkastning

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
nb: Kredit (kolonne i register)

note: "-"
en: Credit Card
nb: Kredittkort

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
nb: bankoverføring

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
nb: banknota

note: "The system of money used in a country"
en: currency
nb: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
nb: Tilpasset

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
nb: kontrollpanel

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
nb: Dato

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
nb: dato format

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
nb: dato område

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
nb: Debet (kolonne i register)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
nb: standard

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
nb: innskudd (i avstemmingsdialogen)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
nb: avskrivninger

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
nb: Beskrivelse (kolonne i register)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
nb: rabatt

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
nb: dobbel bokføring

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
nb: dokumentlenke

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
nb: forfallsdato

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
nb: e-post

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
nb: arbeidstaker

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
nb: egenkapital

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
nb: egenkapitaloppstilling

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
nb: deponering (konto)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
nb: vekslingskurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
nb: felt

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
nb: fil

note: "-"
en: file type
nb: filtype

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
nb: finanskalkulator: rentesats

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
nb: finanskalkulator: betalinger

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
nb: fri programvare

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
nb: fortjeneste

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
nb: ubalanse

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
nb: resultatoppstilling

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
nb: rente

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
nb: faktura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
nb: jobb

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
nb: hovedbok

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
nb: gjeld/egenkapital

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
nb: lån

note: "The money lost in business activity"
en: loss
nb: tap

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
nb: Tapte kontoer

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
nb: Parti

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
nb: slå sammen, til

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
nb: merker

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
nb: markering

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
nb: Flerdokuments modus

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
nb: Notat

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
nb: Panteheftelse

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
nb: nasjonal valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
nb: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
nb: nettoformue

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
nb: nettofortjeneste

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
nb: nettoverdi

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
nb: notater (register)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
nb: Nr, (kolonne i registeret)

note: "to make accessible"
en: open, to
nb: åpne, til

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
nb: inngående balanse

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
nb: valg

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
nb: ordre

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
nb: foreldreløs

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
nb: eier (av regning, faktura, eller utgiftsbilag)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
nb: passordfrase

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
nb: Gjeld/fordringer

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
nb: mottaker

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
nb: betaler

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
nb: betaling

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
nb: plassholder

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
nb: portefølje

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
nb: poster, til

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
nb: innstillinger

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
nb: hovedstol

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
nb: beløp (i en splitt)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
nb: pristype: tilbud

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
nb: pristype: bud

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
nb: pris: noteringer

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
nb: resultat

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
nb: Vinning & Tap

note: "-"
en: quick-fill
nb: hurtigutfylling

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
nb: avbalansere, til (en transaksjon)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
nb: avstemme, til

note: "-"
en: record keeping
nb: bokføring

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
nb: registrer

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
nb: registeroppføring: splitt transaksjon

note: "-"
en: register entry: stock split
nb: registeroppføring: aksje splitt

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
nb: register: autosplitt grunnbok

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
nb: register: grunnbok

note: "another form of register"
en: register: general ledger
nb: register: hovedbok

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
nb: register: transaksjonsjournal

note: "reload the current document"
en: reload, to
nb: laste på nytt, til

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
nb: Overført resultat

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
nb: omvendt transaksjon (handling i register)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
nb: salg

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
nb: lagre til (til en fil)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
nb: Planlagt Transaksjon

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
nb: depositum

note: "-"
en: Share Balance (register)
nb: Andelsbalanse (register)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
nb: andeler

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
nb: kilde

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
nb: splitt

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
nb: aksjer

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
nb: aksjesplitt

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
nb: stilmal

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
nb: delsum

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
nb: MVA-kode

note: "field of an account"
en: tax info
nb: skatteinfo

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
nb: inntektsskatt

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
nb: avgiftstype: MVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
nb: mal

note: "see: date range"
en: time period
nb: tidsrom

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
nb: Sum

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
nb: transaksjon

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
nb: transaksjonstilstand: klarert

note: "-"
en: transaction state: frozen
nb: transaksjonstilstand: sperret

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
nb: transaksjonstilstand: avstemt

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
nb: transaksjonstilstand: annulert

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
nb: overfør (noun)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
nb: overføringskonto

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
nb: overfor, til (registrerings verktøylinje)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
nb: saldo (substantiv)

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
nb: enhet

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
nb: beløp (i en splitt)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
nb: leverandør

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
nb: bilag

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
nb: uttak
