GnuCash 5.4 - en to pl translation catalogue (208 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
pl: Termin

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
pl: konto

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
pl: kod konta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
pl: plan kont

note: "-"
en: account name
pl: nazwa konta

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
pl: typ konta: Aktywne

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
pl: typ konta: Aktywa

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
pl: typ konta: Aktywa i Zobowiązania

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
pl: typ konta: A'vista

note: "-"
en: account type: currency
pl: typ konta: gotówkowe

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
pl: typ konta: Kapitał własny

note: "-"
en: account type: Expense
pl: typ konta: Wydatki

note: "-"
en: account type: Income
pl: typ konta: Przychody

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
pl: typ konta: Zobowiązania

note: "-"
en: account type: money-market
pl: typ konta: rynek walut

note: "-"
en: account type: Mutual fund
pl: typ konta: Fundusz wzajemny

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
pl: typ konta: Nieaktywne

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
pl: typ konta: Zysk i Strata

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
pl: typ konta: oszczędności

note: "-"
en: account type: Stock
pl: typ konta: Giełda

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
pl: typ konta: Handlowy

note: "-"
en: account: parent account
pl: konto: konto nadrzędne

note: "-"
en: account: subaccount
pl: konto: subkonto

note: "-"
en: account: top level account
pl: konto: konto najwyższego poziomu

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
pl: Akcja (rejestrowanie)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
pl: akcja: bankomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
pl: akcja: autoWpł

note: "-"
en: action: buy
pl: akcja: kup

note: "-"
en: action: deposit
pl: akcja: wpłać

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
pl: akcja: polecenie zapłaty

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
pl: akcja: dystrybucja

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
pl: akcja: dywidendy

note: "-"
en: action: fee
pl: akcja: opłata

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
pl: akcja: odsetki

note: "-"
en: action: loan
pl: akcja: pożyczka

note: "see: payment 1."
en: action: payment
pl: akcja: płatność

note: "Point of sale"
en: action: POS
pl: akcja: punkt sprzedaży

note: "-"
en: action: rebate
pl: akcja: rabat

note: "-"
en: action: sell
pl: akcja: sprzedaj

note: "-"
en: action: Teller
pl: akcja: Kasjer

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
pl: akcja: przelej

note: "-"
en: action: wire
pl: akcja: powiąż

note: "-"
en: action: withdraw
pl: akcja: wypłać

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
pl: starzenie się

note: "A sum of money"
en: amount
pl: kwota

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
pl: należna kwota

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
pl: średnia

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
pl: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
pl: saldo b/f

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
pl: saldo c/f

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
pl: bilans

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
pl: zbilansuj

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
pl: rachunek

note: "see invoice owner"
en: bill owner
pl: właściciel rachunku

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
pl: warunki płatności

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
pl: Księga

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
pl: zamknięcie księgi

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
pl: Budżet

note: "-"
en: business (adjective)
pl: biznesowy

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
pl: biznes

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
pl: zyski kapitałowe

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
pl: rozróżniaj wielkość liter

note: "Money in coins or notes"
en: cash
pl: gotówka

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
pl: czek

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
pl: sprawdź i napraw

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
pl: zakmnij

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
pl: środki

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
pl: kursy środków

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
pl: opcja środków: ułamek

note: "e.g. USD, EUR"
en: commodity option: Symbol
pl: opcja środków: Symbol

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
pl: odsetki składane

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
pl: Ma (Ma) (kolumna w rejestrze)

note: "-"
en: Credit Card
pl: Karta kredytowa

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
pl: przelew bankowy

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
pl: nota kredytowa

note: "The system of money used in a country"
en: currency
pl: waluta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
pl: Własne

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
pl: deska rozdzielcza

note: "The backend where the data is stored."
en: database
pl: baza danych

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
pl: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
pl: format daty

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
pl: okres

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
pl: Winien (Wn) (kolumna w rejestrze)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
pl: domyślnie

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
pl: wpłata

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
pl: dewaluacja

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
pl: Opis

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
pl: zniżka

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
pl: podwójny zapis

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
pl: link do dokumentu

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
pl: termin płatności

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
pl: e-mail

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
pl: pracownik

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
pl: kapitał własny

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
pl: zestawienie kapitału własnego

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
pl: depozyt

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
pl: kurs wymiany

note: "in the account creation dialog??"
en: field
pl: pole

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
pl: plik

note: "-"
en: file type
pl: typ pliku

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
pl: kalkulator finansowy: stopa odsetkowa

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
pl: kalkulator finansowy: płatności

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
pl: zestawienie przychodów

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
pl: darmowe oprogramowanie

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
pl: zysk

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
pl: niezrównoważenie

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
pl: zestawienie przychodów

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
pl: odsetki

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
pl: faktura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
pl: zlecenie

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
pl: rejestr

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
pl: zobowiązania/kapitał

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
pl: pożyczka

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
pl: pożyczka: APR

note: "The money lost in business activity"
en: loss
pl: strata

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
pl: Zgubione konta

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
pl: Partia

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
pl: połącz

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
pl: znacznik

note: "1. Some text annotation, but this meaning is rarely used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
pl: narzut

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
pl: tryb wielodokumentowy

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
pl: Notatka

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
pl: Hipoteka

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
pl: hipoteka: ARM

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
pl: hipoteka: FRM

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
pl: waluta narodowa

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
pl: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
pl: aktywa netto

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
pl: zysk netto

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
pl: wartość netto

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
pl: notatki

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
pl: Num

note: "to make accessible"
en: open, to
pl: otwórz

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
pl: bilans otwarcia

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
pl: opcje

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
pl: zamówienie

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
pl: osierocone

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
pl: właściciel (rachunku, faktury lub bonu wydatków)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
pl: hasło

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
pl: Zobowiązania/Należności

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
pl: wierzyciel

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
pl: płatnik

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
pl: płatność

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
pl: konto zbiorcze

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
pl: portfel inwestycji

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
pl: post, do

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
pl: ustawienia

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
pl: spłata kapitału

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
pl: cena

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
pl: typ ceny: oferta sprzedaży

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
pl: typ ceny: oferta kupna

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
pl: cena: notowania

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
pl: zysk

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
pl: Zyski i straty

note: "-"
en: quick-fill
pl: szybkie wypełnianie

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
pl: zbilansuj

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
pl: uzgodnij

note: "-"
en: record keeping
pl: utrzymywanie zapisów

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
pl: rejestr

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
pl: wpis w rejestrze: podział transakcji

note: "-"
en: register entry: stock split
pl: wpis w rejestrze: podział akcji

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
pl: rejestr: wykaz auto-podziału

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
pl: rejestr: wykaz podstawowy

note: "another form of register"
en: register: general ledger
pl: rejestr: wykaz ogólny

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
pl: rejestr: dziennik transakcji

note: "reload the current document"
en: reload, to
pl: przeładuj

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
pl: formularz raportu: Formularz konta T

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
pl: formularz raportu: Forma pionowa

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
pl: Dochody zatrzymane

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
pl: odwróć transakcję

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
pl: sprzedaż

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
pl: zapisz (do pliku)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
pl: Transakcja zaplanowana

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
pl: sprawdź i napraw

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
pl: papiery wartościowe

note: "-"
en: Share Balance (register)
pl: bilans udziałów

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
pl: udziały

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
pl: źródło

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
pl: podział

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
pl: akcje

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
pl: podział akcji

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
pl: arkusz stylów

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
pl: podsuma

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
pl: kod podatkowy

note: "field of an account"
en: tax info
pl: informacja o podatku

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
pl: rodzaj podatku: podatek dochodowy

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
pl: rodzaj podatku: podatek od sprzedaży

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
pl: rodzaj podatku: GST

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
pl: rodzaj podatku: VAT

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
pl: szablon

note: "see: date range"
en: time period
pl: przedział czasu

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
pl: Całk.

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
pl: razem

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
pl: transakcja

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
pl: stan transakcji: zaksięgowana (przez bank)

note: "-"
en: transaction state: frozen
pl: stan transakcji: zamrożona

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
pl: stan transakcji: uzgodniona

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
pl: stan transakcji: unieważniona

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
pl: przelew

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
pl: konto docelowe

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
pl: przelej

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
pl: bilans próbny

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
pl: typ

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
pl: jednostki

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
pl: wartość

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
pl: dostawca

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
pl: kwit

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
pl: obciążenie
