GnuCash 5.4 - en to tr translation catalogue (77 entries)

note: "English Definition (Dear translators: This file will never be visible to normal users! It should only serve as a tool for translators. E.g. matching terms from this file are displayed in Weblate's Translation pages of other GnuCash components like the program.)"
en: Term
tr: Terim

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
tr: hesap

note: "An alphanumerical code applied to accounts for sorting. Some jurisdictions mandate codes and some GnuCash book templates include codes as part of the tree structure. Account codes can be set and changed in the Edit Account dialog."
en: account code
tr: hesap kodu

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
tr: hesap hiyerarşisi

note: "-"
en: account name
tr: hesap adı

note: "The grouping of accounts whose balance increases with a debit (left side of the balance sheet in T account form). Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
tr: hesap türü: Aktif

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
tr: hesap türü: Varlık

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
tr: hesap türü: Varlıklar ve Borçlar

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
tr: hesap türü: denetleme

note: "-"
en: account type: currency
tr: hesap türü: değer

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
tr: hesap türü: Öz kaynak

note: "-"
en: account type: Expense
tr: hesap türü: Harcama

note: "-"
en: account type: Income
tr: hesap türü: Gelir

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
tr: hesap türü: Borç

note: "-"
en: account type: money-market
tr: hesap türü: para-piyasası

note: "-"
en: account type: Mutual fund
tr: hesap türü: Yatırım fonu

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
tr: hesap türü: Pasif

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
tr: hesap türü: Kâr-Zarar

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
tr: hesap türü: birikim

note: "-"
en: account type: Stock
tr: hesap türü: Hisse

note: "This account type is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
tr: hesap türü: takas

note: "-"
en: account: parent account
tr: account: ana hesap

note: "-"
en: account: subaccount
tr: account: alt hesap

note: "-"
en: account: top level account
tr: account: üst düzey hesap

note: "-"
en: action: buy
tr: action: al

note: "-"
en: action: deposit
tr: action: mevduat

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
tr: action: Otomatik ödeme

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
tr: eylem: dağıtım

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
tr: eylem: kâr

note: "-"
en: action: fee
tr: action: işlem ücreti

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
tr: eylem: faiz

note: "-"
en: action: loan
tr: eylem: borç

note: "see: payment 1."
en: action: payment
tr: eylem: ödeme

note: "-"
en: action: rebate
tr: eylem: iskonto

note: "-"
en: action: sell
tr: eylem: sat

note: "-"
en: action: withdraw
tr: action: çekme

note: "A sum of money"
en: amount
tr: miktar

note: "-"
en: bank
tr: banka

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
tr: fatura

note: "see invoice owner"
en: bill owner
tr: fatura sahibi

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
tr: fatura şartları

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
tr: Defter

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
tr: Bütçe

note: "Money in coins or notes"
en: cash
tr: nakit

note: "-"
en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

note: "The system of money used in a country"
en: currency
tr: para birimi

note: "The backend where the data is stored."
en: database
tr: veri tabanı

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
tr: Tarih

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
tr: tarih biçimi

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
tr: tarih aralığı

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
tr: varsayılan

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
tr: e-posta

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
tr: ücretsiz yazılım

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
tr: içe aktar

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
tr: Hisse

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
tr: işaretleyici

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
tr: Bilgi Notu

note: "e.g. USD, EUR, see Currency."
en: national currency
tr: ulusal para birimi

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
tr: seçenekler

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
tr: alacaklı

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
tr: borçlu

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
tr: ödeme

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
tr: tercihler

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
tr: Kâr ve Zarar

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
tr: Dağıtılmamış Kârlar

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
tr: işlem

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
tr: işlem durumu: temizlendi

note: "-"
en: transaction state: frozen
tr: işlem durumu: dondurulmuş

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
tr: işlem durumu: mutabakat sağlanmıştır

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
tr: işlem durumu: geçersiz

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
tr: transfer (isim)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
tr: transfer hesabı

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
tr: türü

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
tr: birimler

note: "Uniform Resource Locator, https://en.wikipedia.org/wiki/URL"
en: URL
tr: Link

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
tr: değer (paylaşırken)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
tr: satıcı
