GnuCash 5.13 - en to ca translation catalogue (4770 entries)

en: ~a to ~a
ca: ~a a ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
ca: S'ha intentat cercar un símbol indefinit de data «~a». Probablement s'ha desat aquest informe per a una versió posterior del GnuCash. Es torna per defecte a avui.

en: Start of this year
ca: Inici d'aquest any

en: First day of the current calendar year.
ca: El primer dia de l'any natural actual.

en: End of this year
ca: Final d'aquest any

en: Last day of the current calendar year.
ca: El darrer dia de l'any natural actual.

en: Start of previous year
ca: Inici de l'any anterior

en: First day of the previous calendar year.
ca: El primer dia de l'any natural previ.

en: End of previous year
ca: Final de l'any anterior

en: Last day of the previous calendar year.
ca: El darrer dia de l'any natural previ.

en: Start of accounting period
ca: Inici del període comptable

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ca: L'inici del període comptable establert a les preferències globals

en: End of accounting period
ca: Final del període comptable

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ca: El final del període comptable establert a les preferències globals

en: Start of this month
ca: Inici d'aquest mes

en: First day of the current month.
ca: El primer dia del mes actual.

en: End of this month
ca: Final d'aquest mes

en: Last day of the current month.
ca: El darrer dia del mes actual.

en: Start of previous month
ca: Inici del mes anterior

en: First day of the previous month.
ca: El primer dia del mes anterior.

en: End of previous month
ca: Final del mes anterior

en: Last day of previous month.
ca: El darrer dia del mes anterior.

en: Start of current quarter
ca: Inici del trimestre actual

en: First day of the current quarterly accounting period.
ca: El primer dia del període comptable trimestral actual.

en: End of current quarter
ca: Final del trimestre actual

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ca: El darrer dia del període comptable trimestral anterior.

en: Start of previous quarter
ca: Inici del trimestre anterior

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ca: El primer dia del període comptable trimestal anterior.

en: End of previous quarter
ca: Final del trimestre anterior

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ca: El darrer dia del període comptable trimestral anterior.

en: Today
ca: Avui

en: The current date.
ca: La data actual.

en: Business
ca: Empresa

en: Company Name
ca: Nom de l'empresa

en: Company Address
ca: Adreça de l'empresa

en: Company ID
ca: Identificador de l'empresa

en: Company Phone Number
ca: Número de telèfon de l'empresa

en: Company Fax Number
ca: Número de fax de l'empresa

en: Company Website URL
ca: Lloc web de l'empresa

en: Company Email Address
ca: Adreça de correu electrònic de l'empresa

en: Company Contact Person
ca: Persona de contacte a l'empresa

en: Fancy Date Format
ca: Format de data decorat

en: custom
ca: personalitzat

en: Tax
ca: Impostos

en: Tax Number
ca: Número d'identificació fiscal

en: Arabic
ca: Aràbic

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Central European
ca: Europea central

en: Chinese
ca: Xinès

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lica

en: Greek
ca: Grec

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Indian
ca: Hindú

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Turkish
ca: Turc

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Western
ca: Occidental

en: Other
ca: Altres

en: Arabic (IBM-864)
ca: Aràbic (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ca: Aràbic (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ca: Aràbic (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ca: Aràbic (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ca: Aràbic (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ca: Aràbic (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ca: Aràbic (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ca: Armeni (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
ca: Bàltic (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ca: Bàltic (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ca: Bàltic (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ca: Cèltica (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
ca: Europeu central (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ca: Europeu central (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ca: Europeu central (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ca: Europeu central (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ca: Xinès simplificat (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ca: Xinès simplificat (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ca: Xinès simplificat (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ca: Xinès simplificat (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ca: Xinès simplificat (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ca: Xinès tradicional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ca: Xinès tradicional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ca: Xinès tradicional (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
ca: Croata (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
ca: Ciríl·lic (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ca: Ciríl·lic (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ca: Ciríl·lic (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ca: Ciríl·lic (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ca: Ciríl·lic (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ca: Ciríl·lic (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
ca: Rus (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ca: Ucraïnès (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
ca: Ucraïnès (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
ca: Anglès (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
ca: Georgià (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
ca: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ca: Grec (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ca: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
ca: Hebreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ca: Hebreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ca: Hebreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ca: Hebreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ca: Hebreu (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ca: Islandès (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
ca: Japonès (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ca: Japonès (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ca: Japonès (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ca: Coreà (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ca: Coreà (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ca: Coreà (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ca: Coreà (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
ca: Nòrdic (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
ca: Romanès (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
ca: Romanès (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
ca: Europeu del sud (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
ca: Tailandès (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
ca: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ca: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ca: Turc (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ca: Turc (Windows-1254)

en: User Defined
ca: Usuari definit

en: Vietnamese (TCVN)
ca: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ca: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ca: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ca: Vietnamita (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ca: Hebreu visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
ca: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ca: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ca: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ca: Occidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ca: Occidental (Windows-1252)

en: Locale:
ca: Localització:

en: Conversion Direction
ca: Direcció de la conversió

en: This value determines which iconv test to perform.
ca: Aquest valor determina quin test iconv es realitzarà.

en: Menu
ca: Menú

en: The menu of options
ca: El menú d'opcions

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ca: El manual en línia del GnuCash té molta informació útil. Podeu accedir el manual sote el menú Ajuda.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
ca: Les llistes de correu electrònic són la manera preferida de comunicació a la comunitat GnuCash. Per a anuncis de noves versions, grups d'usuaris, etc., vegeu la taula a https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gimp.net
ca: Els desenvolupadors del GnuCash es poden contactar fàcilment. Així com diverses llistes de correu electrònic, podeu xerrar amb ells en viu a l'IRC! Uniu-vos amb ells a #gnucash a irc.gimp.net

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ca: Podeu importar fàcilment les vostres dades financeres existent de Quicken, Ms Money o altres programes que exportin fitxers QIF o OFX. Al menú Fitxer, cliqueu sobre el sub-menú Importa i cliqueu sobre fitxer QIF o OFX, respectivament. A continuació seguiu les instruccions que es proveeixen.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
ca: Si voleu saber en quin directori es van guardar els seus fitxers recents de GnuCash, passa el cursor per sobre les entrades del menú d'historial.
    (Fitxer[->Llista de recentment utilitzats])
    El camí complet es mostrarà en la barra d'estat.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ca: Si teniu familiaritat amb altres programes financers tal com  noteu que el GnuCash usa comptes en lloc de categories per seguir  ingressos i les despeses. Per a més informació sobre els comptes d'ingressos i despeses, sisplau mireu el manual GnuCash en línia.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
ca: És possible canviar quines columnes es mostren al Diagrama de Comptes. Simplement localitzeu el triangle a l'extrem dret de les capçaleres de columna, i cliqueu-lo per veure les diferents columnes disponibles.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
ca: Cliqueu el botó dret del ratolí (control-clic a Mac OS X) a la pestanya de comptes a la finestra principal per cridar les opcions de menú de comptes. Dins de cada registre, si es clica el botó dret del ratolí es cridaran les opcions del menú d'assentaments.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ca: Creeu nous comptes tot clicant el botó «Nou» a la barra d'eines de la finestra principal. En fer-ho es mostrarà un quadre de diàleg on podreu introduir els detalls del compte. Per a més informació sobre els diferents tipus de comptes o com crear-ne un conjunt estructurat, consulteu el manual en línia del GnuCash.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
ca: Cada assentament té un camp de «Notes» on podeu afegir informació útil.
    
    Per fer-lo visible
    Trieu «Visualitza» a la barra de menú i cliqueu «Línia doble» o marqueu «Vista a doble línea» a Preferències:Valors per defecte del registre.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ca: Per entrar assentaments amb desglossaments múltiples com ara una nòmina amb deduccions múltiples, cliqueu al botó Desglossament a la barra d'eines. Alternativament, al menú Visualitza, podeu escollir l'estil de registre Llibre de Desglossament Automàtic o Diari d'Assentaments.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ca: A mesura que entreu quantitats al registre, podeu usar la calculadora del GnuCash per sumar, restar, multiplicar o dividir. Simplement escriviu el primer valor i a continuació seleccioneu '+', '-', '*' o '/'. Escriviu el segon valor i premeu Intro per gravar la quantitat calculada.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ca: «Emplenar ràpid» facilita la introducció d'assentaments. Quan escriviu la primera lletra o lletres de la descripció d'un assentament habitual, el GnuCash completarà automàticament la resta de l'assentament tal i com fou introduït la darrera vegada.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ca: Escriviu les primeres lletres d'un nom de compte existent a la columna «Transferència» del registre, i el GnuCash completarà el nom a partir de la llista de comptes existents. En quant als subcomptes, escriviu les primeres lletres del compte pare, seguides de «:» i les primeres lletres del subcompte (p.ex. A:E per Actius:Efectiu).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
ca: Voleu veure totes els assentaments dels vostres subcomptes en un únic registre? Des de la pestanya de comptes a la finestra principal, seleccioneu el compte pare i trieu Edita -> Obre els subcomptes des del menú.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ca: En introduir dades teclejar «+» o «-» per a incrementar o fer disminuir la data seleccionada. De la mateixa manera, també podeu fer servir «+» i «-» per a incrementar i fer disminuir els números de xec.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ca: Per a desplaçar-vos entre múltiples pestanyes a la finestra principal, premeu la combinació de tecles Ctrl-Alt-AvPg/RePg.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ca: A la finestra de conciliació podeu prémer la barra espaiadora per a marcar els assentaments com a reconciliats. També podeu prémer Tab i Majús-Tab per a desplaçar-vos entre imposicions i reintegraments.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ca: Per transferir fons entre comptes en divises diferents, cliqueu el botó Transfereix a la barra d'eines del registre, seleccioneu els comptes i les opcions de Transferència de Divises per entrar el tipus de canvi o estarà disponible la quantitat de l'altra divisa.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
ca: Podeu establir la pantalla de l'Editor de seguretat perquè mostri la Font de cotització d'un valor, cosa que fa senzill veure quines fonts en línia usa el vostre valor. Cliqueu el triangle a l'extrem dret de les capçaleres de columna per canviar la visualització.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ca: Podeu empaquetar informes múltiples a una finestra única, per proveir tota la informació financera que voleu d'una ullada. Per fer això, useu l'informe Mostra i Personalitzat->"Informe Multicolumna Personalitzat".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ca: Els fulls d'estil afecten la visualització dels informes. Trieu un full d'estil per al vostre informe com una opció de l'informe, i feu servir el menú Edita->Fulls d'estil per personalitzar els fulls d'estil.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ca: Per cridar al menú de comptes al camp de transferència d'una pàgina de registre, premeu la tecla de menú o la combinació de tecles de control i a baix

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ca: L'editor d'assentaments programats ve amb un configurador freqüències molt flexible. Les freqüències bàsiques per programar una transacció inclouen dia, setmana i mes. Es poden establir també esquemes més avançats. Alguns exemples:
    
    Per programar un assentament cada tres setmanes, podeu escollir la freqüència setmanal bàsica i després establir 'Cada 3 setmanes'.
    
    Per programar una transacció cada any podeu escollir la freqüència mensual bàsica i després establir 'Cada 12 mesos'.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
ca: Si treballeu tota la nit, hauríeu de tancar i reobrir el vostre registre de treball a la mitjanit, per tenir la nova data com a predeterminada per a assentaments nous. No és necessari reiniciar el GnuCash.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
ca: Per cercar a través de tots els vostres assentaments, inicieu una cerca (Edita -> Cerca...) des de la pàgina de jerarquia dels comptes principals. Per limitar la cerca a un compte únic, comenceu-la des del registre d'aquest compte.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
ca: Per comparar visualment a la pantalla els continguts de 2 pestanyes, a una de les pestanyes trieu Finestra->Nova finestra amb pàgina des del menú per duplicar aquesta pestanya a una finestra nova.

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
ca: Podeu assignar i modificar dreceres del teclat per vàries accions de GnuCash. Veu https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ca: Hi ha una teoria que diu que si algú descobreix que és l'univers i
    perquè està aquí, l'univers desapareixerà a l'instant i serà
    reemplaçat per quelcom encara més estrany i inexplicable.
    Hi ha una altra teoria que diu que això ja ha passat.
    
    Douglas Adams, "El restaurant al final de l'univers"

en: The book was closed successfully.
ca: Ell llibre s'ha tancat amb èxit.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
ca[0]: La data més primerenca d'assentament que s'ha trobat en aquest llibre és %s. En base a la selecció feta a dalt, aquest llibre es dividirà en %d llibre.
ca[1]: La data més primerenca d'assentament que s'ha trobat en aquest llibre és %s. En base a la selecció feta a dalt, aquest llibre es dividirà en %d llibres.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
ca: Heu demanat que es creï un llibre. Aquest llibre contindrà tots els
    assentaments fins a la mitjanit %s (per a un total de %d assentaments
    distribuïts entre %d comptes).
    
    Corregiu el títol o les notes o cliqueu sobre «Endavant» per continuar.
    Cliqueu sobre «Enrere» per ajustar les dates o «Cancel·la».

en: Period %s - %s
ca: Període %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
ca: Es crearà el llibre amb el títol %s quan cliqueu sobre «Aplica». Cliqueu sobre «Endarrere» per ajustar, o «Cancel·la» per no crear el llibre.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ca: %s
    Enhorabona! Heu finalitzat el tancament dels llibres.

en: Period
ca: Període

en: Closing Date
ca: Data de tancament

en: Selected
ca: Seleccionat

en: Account Types
ca: Tipus de comptes

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
ca: Tipus de comptes a «%s»

en: No description provided.
ca: No s'ha proveït una descripció.

en: Accounts in Category
ca: Comptes a la categoria

en: existing account
ca: compte existent

en: Yes
ca: Sí

en: Placeholder
ca: Contenidor

en: Opening Balance
ca: Saldo d'obertura

en: Use Existing
ca: Utilitza l'existent

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ca: Si us plau trieu la divisa a emprar en els comptes nous.

en: New Book Options
ca: Noves opcions del llibre

en: Taxes
ca: Impostos

en: Tax Payment
ca: Pagament d'impostos

en: Insurance
ca: Assegurança

en: Insurance Payment
ca: Pagament d'assegurança

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
ca: Assegurança d'amortització privada

en: PMI Payment
ca: Pagament de l'assegurança d'amortització privada

en: Other Expense
ca: Altres despeses

en: Miscellaneous Payment
ca: Pagament miscel·lani

en: via Escrow account?
ca: a través del compte d'aval?

en: Loan
ca: Préstec

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
ca: Opció de devolució del préstec: «%s»

en: Date
ca: Data

en: Payment
ca: Pagament

en: Principal
ca: Capital total

en: Interest
ca: Interès

en: Escrow Payment
ca: Pagaments de l'aval

[ctx: Action Column]
en: Split
ca: Desglossa

en: Error adding price.
ca: S'ha produït un error en afegir la cotització.

en: Account
ca: Compte

en: Symbol
ca: Símbol

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
ca: Accions

en: You don't have any stock accounts with balances!
ca: No teniu cap compte de valors amb saldos!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
ca: Compra oberta

en: Initial stock long purchase.
ca: Compra inicial d'accions en llarg.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
ca: Curt obert

en: Initial stock short sale.
ca: Venda inicial d'accions en curt.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
ca: Compra

en: Buying stock long.
ca: Comprant accions en llarg.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
ca: Venda

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
ca: Venent accions en llarg, i guany/pèrdua de capital rècord.
    
    Si no és possible calcular el guany de capital, podeu introduir un import provisional i corregir-lo posteriorment en l'assentament.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
ca: Dividends

en: missing
ca: faltant

en: _Shares
ca: _Accions

en: Memo
ca: Nota d'abonament

en: Debit
ca: Deure

en: Credit
ca: Haver

en: Units
ca: Unitats

en: Bill
ca: Factura

en: Voucher
ca: Comprovant

en: Invoice
ca: Factura

en: None
ca: Cap

en: Use Global
ca: Usa la configuració global

en: Badly formed URL %s
ca: URL %s mal formada

en: Bad URL: %s
ca: URL incorrecta: %s

en: No such entity: %s
ca: No hi ha tal entitat: %s

en: No such owner entity: %s
ca: No hi ha tal entitat de propietari: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ca: El tipus de l'entitat no concorda amb %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
ca: Els dies de descompte no poden ser superiors als dies de deute.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ca: Cal que faciliteu un nom per a aquesta condició de pagament.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ca: Cal que faciliteu un nom únic per a aquesta condició de pagament. El que heu escollit, «%s», ja s'està utilitzant.

en: Days
ca: Dies

en: Proximo
ca: El mes següent

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ca: El terme «%s» ja s'està utilitzant. No el podeu esborrar.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ca: Esteu segur que voleu esborrar «%s»?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ca: Aquest assentament s'ha d'assignar a un client. Escolliu un client dels de sota.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ca: Aquesta assentament s'ha d'assignar a un proveïdor. Escolliu un proveïdor dels de sota.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ca: Aquesta acció o divisa té cotitzacions. Esteu segur de voler suprimir l'acció o divisa seleccionada i les seves cotitzacions?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ca: Esteu segur de voler esborrar l'acció o divisa seleccionada?

en: Delete commodity?
ca: Voleu suprimir l'acció o divisa?

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ca: El percentatge de descompte ha d'estar entre 0 i 100 o bé en blanc.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ca: El deure ha de ser un valor positiu o bé en blanc.

en: Edit Customer
ca: Edita el client

en: New Customer
ca: Client nou

en: View/Edit Customer
ca: Visualitza/edita el client

en: Customer's Jobs
ca: Tasques del client

en: Customer's Invoices
ca: Factures del client

en: Process Payment
ca: Processa el pagament

en: Shipping Contact
ca: Contacte d'enviament

en: Billing Contact
ca: Contacte de facturació

en: Customer ID
ca: Identificador del client

en: Contact
ca: Contacte

en: Company
ca: Empresa

en: ID #
ca: Número d'identificació

en: Find Customer
ca: Cerca un client

en: Are you sure you want to delete %s?
ca: Teniu seguretat d'esborrar %s?

en: You must select a report configuration to load.
ca: Heu de seleccionar una configuració d'informe a carregar.

en: You must select a report configuration to delete.
ca: Heu de seleccionar una configuració d'informe a esborrar.

en: Unable to change report configuration name.
ca: No s'ha pogut canviar el nom de la configuració d'informe.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ca: Ja existeix una configuració d'informe amb aquest nom, si us plau escolliu un altre nom.

en: Load report configuration
ca: Carrega la confirmació d'informe

en: Edit report configuration name
ca: Edita el nom de configuració d'informe

en: Delete report configuration
ca: Esborra la configuració de'informe

en: No Account selected. Please try again.
ca: No hi ha cap compte seleccionat. Torneu-ho a intentar.

en: Placeholder account selected. Please try again.
ca: S'ha seleccionat el compte contenidor. Torneu-ho a intentar.

en: Select document
ca: Selecciona el document

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: Existing Document Link is
ca: L'enllaç al document existent és

en: File Found
ca: S'ha trobat el fitxer

en: File Not Found
ca: Fitxer no trobat

en: Address Found
ca: Adreça no trobada

en: Address Not Found
ca: Adreça no trobada

en: Total Entries
ca: Entrades totals

en: Business item can not be modified.
ca: No es pot modificar l'element d'empresa

en: Manage Document Link
ca: Gestiona l'enllaç de document

en: Transaction can not be modified.
ca: No es pot modificar l'assentament

en: Undefined
ca: No definit

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
ca: Enllaços de document d'assentament

en: Description
ca: Descripció

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ca: Feu doble clic sobre l'entrada a la columna ID per saltar a l'Element d'empresa.
    Feu doble clic sobre l'entrada a la columna Enllaç per obrir el document enllaçat.
    Feu doble clic sobre l'entrada a la columna Disponible per modificar l'enllaç de document.

en: Business Document Links
ca: Enllaços de documents d'empresa

en: Edit Employee
ca: Edita el treballador

en: New Employee
ca: Treballador nou

en: View/Edit Employee
ca: Visualitza/edita el treballador

en: Expense Vouchers
ca: Comprovants de despesa

en: Employee ID
ca: Identificador del treballador

en: Employee Username
ca: Nom d'usuari del treballador

en: Employee Name
ca: Nom del treballador

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Name
ca: Nom

en: Find Employee
ca: Cerca un treballador

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ca: Aquest programa només pot calcular un valor a la vegada. Heu d'entrar valors per a tots els camps excepte el que voleu que sigui calculat.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ca: El GnuCash no pot determinar el valor en un dels camps. Heu d'introduir una expressió vàlida.

en: The interest rate cannot be zero.
ca: El tipus d'interès no pot ser zero.

en: The number of payments cannot be zero.
ca: El nombre de pagaments no pot ser zero.

en: The number of payments cannot be negative.
ca: El nombre de pagaments no pot ser negatiu.

en: Find Account
ca: Troba el compte

en: Place Holder
ca: Marcador

en: Hidden
ca: Ocult

en: Not Used
ca: No usat

en: Balance Zero
ca: Saldo zero

en: Tax related
ca: Relacionat amb impostos

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
ca: Su_b-comptes a «%s»

en: All Accounts
ca: Tots els comptes

en: Balanced
ca: Saldat

en: Closing Entries
ca: S'estan tancant els elements

en: Reconcile
ca: Conciliació

en: Share Price
ca: Cotització de l'acció

en: Value
ca: Valor

en: Date Posted
ca: Data de comptabilització

en: Reconciled Date
ca: Data de conciliació

en: Number/Action
ca: Número/Acció

en: Action
ca: Acció

en: Transaction Number
ca: Assentament número

en: Number
ca: Número

en: Description, Notes, or Memo
ca: Descripció, notes o informe

en: Find Transaction
ca: Cerca un assentament

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
ca[0]: Hi ha %d associació no vàlida,
    
    Voleu eliminar-la ara?
ca[1]: Hi ha %d associacions no vàlides,
    
    Voleu eliminar-les ara?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
ca: Per veure les concordances no vàlides, useu un filtre de «%s»

en: Map Account NOT found
ca: Compte d'associació NO trobat

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
ca: (Noteu, si hi ha un nombre gran, pot trigar una mica)

en: Bayesian
ca: Bayesià

en: Description Field
ca: Camp de descripció

en: Memo Field
ca: Camp de nota

en: CSV Account Map
ca: Associació CSV de compte

en: Online Id
ca: Id en línia

en: Online HBCI
ca: HBCI en línia

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
ca: Heu de subministrar la informació de facturació.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ca: Esteu segur de voler esborrar l'element seleccionat?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ca: Aquest assentament està associat a una comanda, que també s'esborrarà

en: Due Date
ca: Data de pagament

en: Post Date
ca: Data de comptabilització

en: Post to Account
ca: Comptabilitza al compte

en: Accumulate Splits?
ca: Voleu acumular els desglossaments?

en: The Invoice must have at least one Entry.
ca: La factura ha de tenir com a mínim un element.

en: Do you really want to post the invoice?
ca: Esteu segur que voleu comptabilitzar la factura?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ca: L'acció de comptabilització s'ha cancel·lat perquè no s'han donat tots els tipus de canvi.

en: Tax:
ca: Impostos:

en: Total Cash:
ca: Total en metàl·lic:

en: Total Charge:
ca: Càrrec total:

en: Credit Note
ca: Nota de crèdit

en: PAID
ca: PAGAT

en: UNPAID
ca: IMPAGAT

en: New Credit Note
ca: Nova nota de crèdit

en: New Invoice
ca: Factura nova

en: Edit Credit Note
ca: Edita la nota de crèdit

en: Edit Invoice
ca: Edita la factura

en: View Credit Note
ca: Visualitza la nota de crèdit

en: View Invoice
ca: Visualitza la factura

en: New Bill
ca: Factura nova

en: Edit Bill
ca: Edita la factura

en: View Bill
ca: Visualitza la factura

en: New Expense Voucher
ca: Nou comprovant de despesa

en: Edit Expense Voucher
ca: Edita el comprovant de despesa

en: View Expense Voucher
ca: Mostra el comprovant de despesa

en: Open Linked Document:
ca: Obre el document enllaçat:

en: Bill Information
ca: Informació de facturació

en: Bill ID
ca: Identificador de la factura

en: Voucher Information
ca: Informació del comprovant

en: Voucher ID
ca: Identificador del comprovant

en: Date of duplicated entries
ca: Data de les entrades duplicades

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
ca: Ja s'han comptabilitzat una o més factures seleccionades.
    Torneu a verificar la vostra selecció.

en: Do you really want to post these invoices?
ca: Realment voleu fer un assentament amb aquestes factures?

en: View/Edit Invoice
ca: Visualitza/edita la factura

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Post
ca: Comptabilitza

en: Printable Report
ca: Informe imprimible

en: View/Edit Bill
ca: Visualitza/edita la factura

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
ca: Visualitza/edita el comprovant

en: Invoice Owner
ca: Client de la factura

en: Invoice Notes
ca: Notes de la factura

en: Billing ID
ca: Identificador de facturació

en: Is Paid?
ca: Està pagat?

en: Is Posted?
ca: Està comptabilitzat?

en: Date Opened
ca: Data d'obertura

en: Invoice ID
ca: Identificador de la factura

en: Bill Owner
ca: Propietari de la factura

en: Bill Notes
ca: Notes de la factura

en: Voucher Owner
ca: Propietari del comprovant

en: Voucher Notes
ca: Notes del comprovant

en: Type
ca: Tipus

en: Paid
ca: Pagat

en: Posted
ca: Comptabilitzat

en: Due
ca: Venciment

en: Opened
ca: Obert

en: Num
ca: Núm.

en: Find Bill
ca: Cerca una factura

en: Find Expense Voucher
ca: Cerca un comprovant de despeses

en: Expense Voucher
ca: Comprovant de despeses

en: Find Invoice
ca: Cerca una factura

en: Amount
ca: Quantitat

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
ca[0]: El document següent de proveïdor és pagable:
ca[1]: Els següents %d documents de proveïdors són pagables:

en: Due Bills Reminder
ca: Recordatori de venciment de factures

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
ca[0]: El document següent de client és pagable:
ca[1]: Els següents %d documents de proveïdors són pagables:

en: Due Invoices Reminder
ca: Recordatori de factures pagables

en: The Job must be given a name.
ca: Cal assignar un nom a la tasca.

en: You must choose an owner for this job.
ca: Heu d'escollir un propietari per a aquesta tasca.

en: Edit Job
ca: Edita la tasca

en: New Job
ca: Tasca nova

en: View/Edit Job
ca: Visualitza/edita la tasca

en: View Invoices
ca: Mostra les factures

en: Owner's Name
ca: Nom del client

en: Only Active?
ca: Només les actives?

en: Rate
ca: Taxa

en: Job Number
ca: Número de tasca

en: Job Name
ca: Nom de la tasca

en: Find Job
ca: Cerca una tasca

en: Closed
ca: Tancada

en: Title
ca: Títol

en: Balance
ca: Saldo

en: Gains
ca: Guanys

en: Gain/Loss
ca: Guanys/pèrdues

en: Lots in Account %s
ca: Paquets del compte %s

en: The Order must be given an ID.
ca: La comanda ha de tenir un identificador.

en: The Order must have at least one Entry.
ca: La comanda ha de tenir com a mínim un assentament.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ca: Aquesta comanda té entrades que no han estat facturades. Esteu segur que voleu tancar-la abans de facturar totes les entrades?

en: Do you really want to close the order?
ca: Esteu segur que voleu tancar la comanda?

en: Close Date
ca: Data de tancament

en: View/Edit Order
ca: Visualitza/edita la comanda

en: Order Notes
ca: Notes de la comanda

en: Date Closed
ca: Data de tancament

en: Is Closed?
ca: És tancada?

en: Owner Name
ca: Nom del propietari

en: Order ID
ca: Identificador de la comanda

en: Find Order
ca: Cerca una comanda

en: You must enter a valid account name for posting.
ca: Heu d'introduir un nom de compte vàlid per a la comptabilització.

en: You must select a company for payment processing.
ca: Heu de seleccionar una empresa per a processar el pagament.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ca: Heu de seleccionar un compte d'origen de l'arbre de comptes.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
ca: No s'han seleccionat documents als quals assignar un pagament. Això pot crear un pagament no adjuntat.

en: Pre-Payment
ca: Pre-pagament

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ca: Els comptes de transferència i comptabilització estan associats a monedes diferents. Si us plau especifiqueu el tipus de canvi.

en: Customer
ca: Client

en: Vendor
ca: Proveïdor

en: Employee
ca: Treballador

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ca: No teniu cap compte «Fes un assentament a» vàlid. Si us plau creeu un compte del tipus «%s» abans de continuar processant aquest pagament. Potser voleu primer crear Factura o Pagament?

en: Cleared
ca: Liquidat

en: Reconciled
ca: Conciliat

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
ca: L'assentament seleccionat no té desglossaments que puguin ser assignat com un pagament

en: Warning
ca: Advertiment

en: Continue
ca: Continua

en: Cancel
ca: Cancel·la

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ca[0]: Teniu seguretat de voler esborrar la cotització seleccionada?
ca[1]: Teniu seguretat de voler esborrar les %d cotitzacions seleccionades?

en: Delete prices?
ca: Voleu suprimir les cotitzacions?

en: Entries
ca: Elements

en: Are you sure you want to delete these prices?
ca: Teniu seguretat de voler esborrar aquests preus?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
ca: Teniu seguretat de voler substituir el preu existent?

en: Replace price?
ca: Substituir els preus?

en: _Replace
ca: _Reemplaça

en: You must select a Security.
ca: Heu d'escollir un valor.

en: You must select a Currency.
ca: Heu d'escollir una divisa.

en: You must enter a valid amount.
ca: Heu d'escriure una quantitat vàlida.

en: Cannot save check format file.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer dels formats de xec.

en: Cannot open file %s
ca: No es pot obrir el fitxer %s

en: There is a duplicate check format file.
ca: Hi ha un fitxer dels formats de xec duplicat.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ca: Els números GUID del format de xec %s en el fitxer «%s» concorden amb el format de xec %s en el fitxer «%s».

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
ca: aplicació

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
ca: usuari

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Top
ca: A dalt

en: (paused)
ca: (pausat)

en: Complete
ca: Finalitzat

en: Contents
ca: Contingut

en: Report
ca: Informe

en: Rows
ca: Files

en: Cols
ca: Columnes

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ca: Propietats del full d'estil HTML: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
ca: Heu de proveir un nom per al nou full d'estil.

en: Style Sheet Name
ca: Nom del full d'estil

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ca: Aquest assentament periòdic ha canviat. Segur que voler cancel·lar?

en: Please name the Scheduled Transaction.
ca: Introduïu un nom per a l'assentament periòdic.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ca: Ja existeix un assentament periòdic amb el nom «%s». Esteu segur de voler anomenar aquest de la mateixa manera?

en: Please provide a valid end selection.
ca: Introduïu una selecció vàlida per al final.

en: There must be some number of occurrences.
ca: Heu d'especificar un nombre d'ocurrències.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ca: El nombre d'ocurrències restants (%d) és més gran que el nombre d'ocurrències total (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ca: Esteu intentant crear un assentament periòdic que mai serà executat. Esteu segur de voler-ho fer?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
ca: Els assentaments programats amb variables o que involucrin més d'un producte no es poden crear automàticament.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ca: No es poden crear assentaments periòdics automàticament sense un assentament plantilla.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
ca: No s'ha pogut analitzar %s per al desglossament «%s».

en: Split with memo %s has an invalid account.
ca: El desglossament amb anotació %s té un compte no vàlid.

en: Invalid Account in Split
ca: Compte no vàlid al desglossament

en: Unparsable Formula in Split
ca: Fórmula no analitzable al desglossament

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ca: L'editor d'assentaments periòdics no pot saldar aquest assentament automàticament. Voleu registrar-lo de totes maneres?

en: (never)
ca: (mai)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ca: L'assentament plantilla actual ha canviat. Voleu enregistrar-ne els canvis?

en: Scheduled Transactions
ca: Assentaments periòdics

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ca: L'assentament periòdic no està saldat. Hauríeu de corregir aquesta situació.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ca: No es pot crear un assentament periòdic a partir d'un assentament en edició. Hauríeu de completar l'assentament abans de programar-lo.

en: Ignored
ca: Ignorat

en: Postponed
ca: Ajornat

en: To-Create
ca: Per crear

en: Reminder
ca: Recordatori

en: Created
ca: Creat

en: Never
ca: Mai

en: (Need Value)
ca: (Es requereix un valor)

en: Invalid Transactions
ca: Assentaments no vàlids

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ca[0]: No hi ha assentaments periòdics a introduir en aquest moment. (S'ha una transacció automàticament)
ca[1]: No hi ha assentaments periòdics a introduir en aquest moment. (S'han creat %d transaccions automàticament)

en: Transaction
ca: Asse_ntament

en: Status
ca: Estat

en: Created Transactions
ca: Assentaments creats

en: Last Valid Year:
ca: Últim any vàlid:

en: Form Line Data:
ca: Dades de les línies del formulari:

note: Translators: Tax Code
en: Code
ca: Codi

en: now
ca: ara

en: Income Tax Identity
ca: Identidad de l'Impost sobre la Renda

en: _Apply
ca: _Aplica

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ca: ADVERTIMENT: Si establiu categories TXF, i després canvieu «Tipus», haureu de reestablir manualment aquestes categories una per una

en: Form
ca: Formulari

en: Edit Vendor
ca: Edita el proveïdor

en: New Vendor
ca: Proveïdor nou

en: View/Edit Vendor
ca: Visualitza/edita el proveïdor

en: Vendor's Jobs
ca: Tasques del proveïdor

en: Vendor's Bills
ca: Factures del proveïdor

en: Pay Bill
ca: Paga la factura

en: Vendor ID
ca: Identificador del proveïdor

en: Find Vendor
ca: Cerca un proveïdor

en: Income
ca: Ingressos

en: Expenses
ca: Despeses

en: Transfer
ca: Transferència

en: Remaining to Budget
ca: Restant al Pressupost

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ca: No hi ha cap assentament periòdic a registrar en aquests moments.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ca[0]: No hi ha assentaments periòdics a introduir en aquest moment. (S'ha creat %d assentament automàticament)
ca[1]: No hi ha assentaments periòdics a introduir en aquest moment. (S'han creat %d assentaments automàticament)

en: Select a Budget
ca: Seleccioneu un pressupost

en: Open
ca: Obre

en: Edit
ca: Edita

en: New
ca: Nou

en: Delete
ca: Suprimeix

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
ca: S'està executant «Verifica i repara», voleu abortar-lo?

en: Accounts
ca: Comptes

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
ca: El compte %s no té la mateixa divisa que el compte del qual esteu movent un assentament
    Teniu seguretat de fer això?

en: _Pick another account
ca: Seleccioneu un altre _compte

en: _Do it anyway
ca: Fes-lo _de totes maneres

en: (no name)
ca: (sense nom)

en: Deleting account %s
ca: S'està suprimint el compte %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
ca: La llista a sota mostra objectes que usen el compte que voleu esborrar.
    Abans d'esborrar-lo, heu de o bé esborrar aquests objectes o bé modificar-los perquè facin servir
    un altre compte

en: The account %s will be deleted.
ca: Se suprimirà el compte %s.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ca: Es traslladaran tots els assentaments d'aquest compte cap al compte %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
ca: Se suprimiran tots els assentaments d'aquest compte.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
ca: El seu subcompte es mourà al compte %s

en: Its subaccount will be deleted.
ca: El seu subcompte s'eliminarà.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ca: Es traslladaran tots els assentaments dels subcomptes cap al compte %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
ca: Se suprimiran tots els assentaments dels subcomptes.

en: Are you sure you want to do this?
ca: Esteu segur de voler-ho fer?

en: Options
ca: Opcions

en: Estimate
ca: Estima

en: All Periods
ca: Tots els períodes

en: Note
ca: Nota

en: Run Report
ca: Executa l'informe

en: Budget
ca: Pressupost

en: Unnamed Budget
ca: Pressupost sense nom

en: Delete %s?
ca: Voleu suprimir %s?

en: You must select at least one account to estimate.
ca: Heu d'escollir com a mínim un compte per a l'estimació.

en: You must select at least one account to edit.
ca: Heu d'escollir com a mínim un compte per editar.

en: You must select one budget cell to edit.
ca: Heu de seleccionar una cel·la de pressupost per editar.

en: _Print Invoice
ca: Im_primeix la factura

en: Make a printable invoice
ca: Crea una factura per a imprimir

en: _Edit Invoice
ca: _Edita la factura

en: Edit this invoice
ca: Edita aquesta factura

en: _Duplicate Invoice
ca: _Edita la factura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ca: Crea una nova fatura com a duplicat de l'actual

en: _Post Invoice
ca: Com_ptabilitza la factura

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
ca: Comptabilitza aquesta factura al vostre arbre de comptes

en: _Unpost Invoice
ca: Descomptabilit_za la factura

en: Unpost this invoice and make it editable
ca: Descomptabiitza aquesta factura i fes-la editable

en: New _Invoice
ca: _Factura nova

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ca: Crea una factura nova per al mateix propietari que l'actual

en: Blank
ca: En blanc

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
ca: Mou-te a l'entrada en blanc al peu de la factura

en: _Pay Invoice
ca: _Paga una factura

en: Enter a payment for the owner of this invoice
ca: Introduïu un pagament per al propietari d'aquesta factura

en: _Company Report
ca: Informe d'_empresa

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
ca: _Obre els documents enllaçats

en: Open Linked Document
ca: Obre els documents enllaçats

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
ca: _Usa-la com a disposició predeterminada per a documents de clients

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
ca: Usa la disposició actual com a predeterminada per a totes les factures i les notes de crèdit dels clients

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
ca: _Restableix la disposició predeterminada per a documents de clients

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ca: Restableix la disposició predeterminada per a totes les factures i notes de crèdit dels clients per usar la configuració inicial i actualitza la pàgina actual d'acord amb això

en: _Print Bill
ca: Im_primeix la factura

en: Make a printable bill
ca: Crea una factura imprimible

en: _Edit Bill
ca: _Edita la factura

en: Edit this bill
ca: Edita aquesta factura

en: _Duplicate Bill
ca: _Duplica

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
ca: Crea una nova fatura com a duplicat de l'actual

en: _Post Bill
ca: Com_ptabilitza la factura

en: Post this bill to your Chart of Accounts
ca: Comptabilitza aquesta factura al vostre arbre de factures

en: _Unpost Bill
ca: An_ul·la l'assentament de la factura

en: Unpost this bill and make it editable
ca: Descomptabilitza aquesta factura i fes-la editable

en: New _Bill
ca: Factura no_va

en: Create a new bill for the same owner as the current one
ca: Crea una factura nova per al mateix propietari que l'actual

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
ca: Mou-te a l'entrada en blanc a la part baixa de la factura

en: _Pay Bill
ca: _Paga la factura

en: Enter a payment for the owner of this bill
ca: Introdueix un pagament per al propietari d'aquesta factura

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
ca: _Usa-la com a disposició predeterminada per a documents de proveïdors

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
ca: Usa la disposició actual com a predeterminada per a totes les factures i notes de crèdit dels proveïdors

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
ca: _Restableix la disposició predeterminada per a documents de proveïdors

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ca: Restableix la disposició predeterminada per a totes les factures i notes de crèdit de proveïdors per usar la configuració inicial i actualitza la pàgina actual d'acord amb això

en: _Print Voucher
ca: Im_primex el comprovant

en: Make a printable voucher
ca: Crea un comprovant imprimible

en: _Edit Voucher
ca: _Edita el comprovant

en: Edit this voucher
ca: Edita aquest comprovant

en: _Duplicate Voucher
ca: _Duplica el comprovant

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
ca: Crea un nou comprovant com a duplicat de l'actual

en: _Post Voucher
ca: Com_ptabilitza el comprovant

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
ca: Comptabilitza aquest comprovant al meu arbre de comptes

en: _Unpost Voucher
ca: Desp_ublica el comprovant

en: Unpost this voucher and make it editable
ca: Descomptabilitza aquest comprovant fes-lo editable

en: New _Voucher
ca: Compro_vant nou

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
ca: Crea un val comprovant per al mateix propietari que l'actual

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
ca: Mou-te a l'entrada en blanc al peu del comprovant

en: _Pay Voucher
ca: _Paga el comprovant

en: Enter a payment for the owner of this voucher
ca: Entra un pagament per al client d'aquest comprovant

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
ca: _Usa-la com a disposició predeterminada per a documents d'empleats

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
ca: Usa la disposició actual com a predeterminada per a totes les bestretes i notes de crèdit dels empleats

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
ca: _Restableix la disposició predeterminada per a documents d'empleats

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ca: Restableix la disposició predeterminada per a totes les bestretes i notes de crèdit d'empleats per usar la configuració inicial i actualitza la pàgina actual d'acord amb això

en: _Print Credit Note
ca: Im_primeix la nota de crèdit

en: Make a printable credit note
ca: Crea una nota de crèdit imprimible

en: _Edit Credit Note
ca: _Edita la nota de crèdit

en: Edit this credit note
ca: Edita la nota de crèdit

en: _Duplicate Credit Note
ca: _Duplica la nota de crèdit

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
ca: Crea una nova nota de crèdit com a duplicat de l'actual

en: _Post Credit Note
ca: Com_ptabilitza la nota de crèdit

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
ca: Publica aquesta nota de crèdit al vostre Diagrama de comptes

en: _Unpost Credit Note
ca: Desp_ublica la nota de crèdit

en: Unpost this credit note and make it editable
ca: Descomptabilitza aquesta nota de crèdit i fes-la editable

en: New _Credit Note
ca: Nota de _crèdit nova

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
ca: Crea una nova nota de crèdit per al mateix propietari que l'actual

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
ca: Mou-te a l'entrada en blanc al peu de la nota de crèdit

en: _Pay Credit Note
ca: _Paga la nota de crèdit

en: Enter a payment for the owner of this credit note
ca: Introduïu un pagament per al client d'aquesta nota de crèdit

en: Open a company report window for the owner of this credit note
ca: Obre una finestra d'informe empresarial pel propietari d'aquesta nota de crèdit

en: Enter
ca: Registra

en: Up
ca: Amunt

en: Down
ca: Avall

en: Unpost
ca: Descomptabilitza

en: Pay
ca: Paga

en: New Voucher
ca: Nou comprovant de despesa

en: Vendor Listing
ca: Llistat de proveïdors

en: Customer Listing
ca: Llistast de clients

en: Owners
ca: Propietaris

en: Customers
ca: Clients

en: Jobs
ca: Llocs de treball

en: Vendors
ca: Proveïdors

en: Employees
ca: Treballadors

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ca: El propietari %s s'esborrarà.
    Teniu seguretat de fer això?

en: Cu_t Transaction
ca: Re_talla l'assentament

en: _Copy Transaction
ca: _Copia l'assentament

en: _Paste Transaction
ca: Engan_xa l'assentament

en: Dup_licate Transaction
ca: Dup_lica l'assentament

en: _Delete Transaction
ca: _Suprimeix l'assentament

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
ca: Salta a la factura

en: Cu_t Split
ca: Desglossamen_t automàtic

en: _Copy Split
ca: Desglossament automàti_c

en: _Paste Split
ca: Engan_xa el desglossament

en: Dup_licate Split
ca: Dup_lica el desglossament

en: _Delete Split
ca: _Suprimeix el desglossament

en: Cut the selected transaction into clipboard
ca: Retalla l'assentament seleccionat al porta-retalls

en: Copy the selected transaction into clipboard
ca: Copia l'assentament seleccionat al porta-retalls

en: Paste the transaction from the clipboard
ca: Enganxa l'assentament del porta-retalls

en: Make a copy of the current transaction
ca: Fes una còpia de l'assentament actual

en: Delete the current transaction
ca: Suprimeix l'assentament actual

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
ca: Afegeix, canvia o elimina l'enllaç del document enllaçat amb l'assentament actual

en: Open the linked document for the current transaction
ca: Obre el document enllaçat per a l'assentamentactual

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
ca: Salta al rebut, factura o bestreta que s'hagin enllaçat

en: Cut the selected split into clipboard
ca: Retalla el desglossament seleccionat al porta-retalls

en: Copy the selected split into clipboard
ca: Copia el desglossament seleccionat al porta-retalls

en: Paste the split from the clipboard
ca: Enganxa el desglossament del porta-retalls

en: Make a copy of the current split
ca: Fes una còpia del desglossament actual

en: Delete the current split
ca: Esborra el desglossament actual

en: Jump
ca: Salta

en: Schedule
ca: Planifica

en: Auto-clear
ca: Auto-neteja

en: General Journal
ca: Llibre diari general

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
ca: Voleu desar els canvis a %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ca: Aquest registre té canvis pendents per a un assentament. Voleu desar
    els canvis d'aquest assentament, descartar l'assentament o cancel·lar l'operació?

en: _Discard Transaction
ca: Des_carta l'assentament

en: _Save Transaction
ca: _Desa l'assentament

en: unknown
ca: desconegut

en: Portfolio
ca: Cartera

en: Search Results
ca: Resultats de la cerca

en: Start Date:
ca: Data d'inici

en: Show previous number of days:
ca: Mostra el nombre previ de dies:

en: End Date:
ca: Data de finalització:

en: Unreconciled
ca: No reconciliat

en: Frozen
ca: Congelat

en: Voided
ca: Invalidat

en: Show:
ca: Mostra:

en: Hide:
ca: Amaga:

en: Filter By:
ca: Filtra per:

en: Transaction Report
ca: Informe d'assentaments

en: Portfolio Report
ca: Informe de la cartera

en: Search Results Report
ca: Informe dels resultats de la cerca

en: Register
ca: Registre

en: and subaccounts
ca: i els subcomptes

en: Print checks from multiple accounts?
ca: Imprimir els xecs de múltiples comptes?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ca: Aquest resultat de cerca conté desglossament de més d'un compte. Voleu imprimir els xecs tot i que no són tots del mateix compte?

en: _Print checks
ca: Im_primex els xecs

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ca: Únicament podeu imprimir xecs d'un registre de compte bancari o buscar resultats.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ca: No podeu invalidar un assentament amb desglossaments consolidats o liquidats.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ca: Aquest assentament s'ha marcat com a només de lectura amb el comentari «%s»

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ca: Ja s'ha creat l'invers per a aquest assentament.

en: Reverse Transaction
ca: Reverteix l'assentament

en: New Transaction Information
ca: Informació del nou assentament

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
ca: Ordena %s per…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
ca: Filtra %s per…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
ca: %s %s de %s, publicat %s, quantitat %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
ca: Hi ha diversos documents enllaçats amb aquest assentament. Escolliu-ne un:

en: Select
ca: Seleccioneu

en: Go to Date
ca: Ves a la data

en: Checking splits in current register: %u of %u
ca: S'estan verificant els desglossaments al registre actual: %u de %u

en: Print
ca: Imprimeix

en: Export
ca: Exporta

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
ca: Desa la configuració

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
ca: Anomena i desa la configuració…

en: Make Pdf
ca: Fes un Pdf

en: The numeric ID of the report.
ca: L'identificador numèric de l'informe.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ca: Actualitza la configuració desada de l'informe actual. La configuració de l'informe es desarà al fitxer %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ca: Afegeix la configuració d'informe actual al menú 'Informes->Configuraciions desades d'informes'. Es desarà la configuració d'informes al fitxer %s.

en: Save _Report Configuration
ca: Desa la configuració d'info_rme

en: Save Report Configuration As…
ca: Anomena i desa la configuració de informe …

en: Choose export format
ca: Trieu el format d'exportació

en: Choose the export format for this report:
ca: Trieu el format d'exportació per a aquest informe:

en: Save %s To File
ca: Desa %s en un fitxer

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ca: No podeu utilitzar aquest nom de fitxer per a desar.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
ca: No podeu desar en aquest fitxer.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca: El fitxer %s ja existeix. Esteu segur de voler sobreescriure'l?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
ca: S'ha de actualitzar aquest informe per retornar un objecte de document amb export-string o export-error.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ca: No s'ha pogut obrie el fitxer %s. L'error fou: %s

en: GnuCash-Report
ca: Informe del GnuCash

en: Printable Invoice
ca: Factura imprimible

en: Tax Invoice
ca: Factura d'impostos

en: Easy Invoice
ca: Factura simple

en: Fancy Invoice
ca: Factura decorada

en: Transactions
ca: Assentaments

en: Upcoming Transactions
ca: Assentaments següents

en: Report error
ca: Error en l'informe

en: An error occurred while running the report.
ca: S'ha produït un error en executar l'informe.

en: Badly formed options URL: %s
ca: URL d'opcions erroni: %s

en: Badly-formed report id: %s
ca: Identificador d'informe erroni: %s

en: Standard Order
ca: Ordenació estàndard

en: Date of Entry
ca: Data de l'entrada

en: Statement Date
ca: Data de l'extracte de compte

en: Descending
ca: Descendent

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Filtered
ca: Filtrat

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
ca: Voleu suprimir el desglossament «%s» de l'assentament «%s»?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ca: Estaríeu suprimint un desglossament conciliat! Això no és una bona idea ja que desajustarà el vostre saldo reconciliat.

en: You cannot cut this split.
ca: No podeu suprimir aquest desglossament.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
ca: Aquest és el desglossament que ancora l'assentament al registre. No el podeu esborrar de la finestra de registre. Podeu esborrar l'assentament complet d'aquesta finestra, o podeu navegar a un registre que mostri un altre cantó d'aquest mateix assentament i suprimir el desglossament d'aquell registre.

en: (no memo)
ca: (sense nota d'abonament)

en: (no description)
ca: (sense descripció)

en: _Cut Split
ca: _Retalla el desglossament

en: Cut the current transaction?
ca: Voleu retallar l'assentament actual?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ca: Estaríeu suprimint un assentament amb desglossament conciliats! Això no és una bona idea ja que pot causar que els saldos es desajustin.

en: _Cut Transaction
ca: _Retalla l'assentament

en: Cannot modify or delete this transaction.
ca: No es pot modificar o suprimir aquest assentament.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ca: La data per a aquest assentament és més antic que el «Límit de sols lectura» per a aquest llibre. Aquest paràmetre es pot canviar a Fitxer->Propietats->Comptes.

en: Remove the splits from this transaction?
ca: Voleu suprimir els desglossaments d'aquest assentament?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ca: Aquest assentament conté desglossaments conciliats. Canviar-lo pot ser una mala idea perquè pot desajustar el vostre saldo conciliat.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
ca: _Suprimeix els desglossaments

en: Change a Transaction Linked Document
ca: Canvia un document enllaçat a un assentament

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ca: Voleu suprimir el desglossament «%s» de l'assentament «%s»?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ca: Estaríeu suprimint un desglossament conciliat! Això no és una bona idea ja que desajustarà el vostre saldo conciliat.

en: You cannot delete this split.
ca: No podeu suprimir aquest desglossament.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ca: Aquest és el desglossament que ancora l'assentament al registre. No el podeu esborrar del diàleg de registre. Podeu esborrar l'assentament complet d'aquest diàleg, o podeu navegar a un registre que mostri altre cantó d'aquest mateix assentament i suprimir el d'aquell registre.

en: Delete the current transaction?
ca: Voleu suprimir l'assentament actual?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ca: Estaríeu suprimint un assentament amb desglossament conciliats! Això no és una bona idea ja que pot causar que els saldos es desajustin.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
ca: El desglossament de destí està actualment amagat en aquest registre.
    
    %s
    
    Trieu D'acord per netejar temporàriament i procedir,
    en cas contrari s'escollirà l'última cela activa.

en: Balancing entry from reconciliation
ca: S'està saldant l'entrada de la reconciliació

en: Present:
ca: Actual:

en: Future:
ca: Futur:

en: Cleared:
ca: Liquidat:

en: Reconciled:
ca: Conciliat:

en: Projected Minimum:
ca: Mínim projectat:

en: Shares:
ca: Accions:

en: Current Value:
ca: Valor Actual:

en: Sort By:
ca: Ordena per:

en: This account register is read-only.
ca: El registre d'aquest compte és només de lectura.

en: The '%s' account register is read-only.
ca: El registre «%s» de compte és només de lectura.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
ca: No es pot editar l'assentament d'aquest compte perquè els seus subcomptes tenen productes o divises no concordades.
    Heu d'obrir cada compte individualment per editar els assentaments.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
ca: Aquest compte no es pot editar.
    En cas que vulgueu editar els assentaments en aquest registre, si us plau obriu les opcions del compte i deshabiliteu la casella de contenidor.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
ca: Els assentament d'un  dels subcomptes seleccionats no es poden editar.
    si voleu editar els assentaments d'aquest registre, si us plau obriu les opcions de subcompte i deshabiliteu la casella de contenidor.
    Podeu obrir també un compte individual en comptes d'un conjunt de comptes.

en: Manage your finances, accounts, and investments
ca: Gestioneu les vostres finances, comptes i inversions

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
ca: El GnuCash és un progrma per a comptabilitat financera personal o de petites empreses.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
ca: Dissenyat per ser fàcil d'usar, però tot i així potent i flexible, el GnuCash us permet fer un seguiment de comptes bancaris, accions, ingressos i despeses. Tan ràpid i intuïtiu d'usar com un registre de xecs, està basat en principis comptables professionals com ara la comptabilitat per partida doble per assegurar llibres balancejats i informes exactes.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
ca: Amb el GnuCash podeu (però no esteu limitats a):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
ca: Feu un seguiment del dia a dia dels vostres ingressos i despeses

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
ca: Gestioneu el vostres comptes de fons d'accions, obligacions o inversions amb facilitat

en: Keep your small business' accounting up to date
ca: Mantingueu la comptabilitat de la vostra petita empreas actualitzada

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
ca: Creeu informes i gràfiques exactes a partir de les vostres dades financeres

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
ca: Configura assentaments periòdics per evitar l'entrada de dades repetides

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
ca: Intercanvia per CSV/FinTS(abans HBCI) o importa les dades SWIFT-MT9xx/QIF/OFX incloent-hi la Concordància d'assentaments

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
ca: Feu càlculs financers, com ara l'amortització de préstecs

en: GnuCash Project
ca: Projecte GnuCash

en: Finance Management
ca: Gestor de finances

en: Display the ~a report
ca: Mostra l'informe ~a

en: Saved Report Configurations
ca: Configuracions d'informe desades

en: Manage and run saved report configurations
ca: Gestiona i executa les configuracions d'informes desades

en: Dashboard
ca: Tauler

en: A basic dashboard for your accounting data
ca: Un tauler bàsic per a les vostres dades comptables

en: You have not selected an owner
ca: No heu seleccionat cap propietari

en: Job
ca: Tasca

en: is
ca: és

en: is not
ca: no és

en: Entity Not Found: %s
ca: No s'ha trobat l'entitat: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
ca: L'assentament no té cap compte: %s

en: Unsupported entity type: %s
ca: El tipus d'entitat no és compatible: %s

en: No such price: %s
ca: No hi ha tal preu: %s

en: Cleared Transactions
ca: Assentaments eliminats

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
ca[0]: La data de l'estat és %d dia després d'avui.
ca[1]: La data de l'estat és %d dies després d'avui.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
ca[0]: La data de l'estat que heu escollit és %d dia en el futur.
ca[1]: La data de l'estat que heu escollit és %d dies en el futur.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
ca: Això pot causar problemes per a les accions futures de reconciliació en aquest compte. Si us plau torneu a verificar que aquesta és la data que volíeu.

en: Interest Payment
ca: Pagament de l'interès

en: Interest Charge
ca: Cobrament de l'interès

en: Payment Information
ca: Informació de pagament

en: Payment From
ca: Pagament de

en: Reconcile Account
ca: Concilia el compte

en: Payment To
ca: Pagament a

en: Enter _Interest Payment…
ca: Introduïu el pagament de l'_interès…

en: Enter _Interest Charge…
ca: Introduïu el càrrec d'interès…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ca: Esteu segur de voler suprimir l'assentament seleccionat?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
ca: ADVERTIMENT. El compte conté desglossament les dates de reconciliació dels quals són després de la data de l'estat. La reconciliació pot ser difícil.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
ca: Aquest compte té desglossament la data de reconciliació dels qual és després d'aquesta data de reconciliació de l'estat. Aquests desglossaments poden fer difícil la reconciliació. Si aquest és el cas, podeu usar Cerca els assentaments per trobar-los, cancel·lar la reconciliació, i tornar a reconciliar.

en: Starting Balance
ca: Saldo inicial

en: Ending Balance
ca: Saldo final

en: Reconciled Balance
ca: Saldo reconciliat

en: Difference
ca: Diferència

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ca: Heu fet canvis en aquesta finestra de conciliació. Esteu segur de voler cancel·lar?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ca: Aquest compte no està saldat. Esteu segur de voler finalitzar?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ca: Voleu ajornar aquesta conciliació i acabar-la més tard?

en: Set the report options you want using this dialog.
ca: Establiu les opcions desitjades a través d'aquest diàleg.

en: There are no options for this report.
ca: Aquest informe no té cap opció.

en: You must select an item from the list
ca: Heu de seleccionar un element de la llista

en: _Remove
ca: Sup_rimeix

en: Order
ca: Comanda

en: New Order
ca: Comanda nova

en: New Transaction
ca: Nova transacció

en: Split
ca: Desglossa

en: New Split
ca: Nou desglossament

en: _Add
ca: _Afegeix

en: all criteria are met
ca: tots els criteris es compleixen

en: any criteria are met
ca: qualsevol criteri es compleix

en: You have not selected any accounts
ca: No heu seleccionat cap compte

en: matches all accounts
ca: coincideix amb tots els comptes

en: matches any account
ca: coincideix amb qualsevol compte

en: matches no accounts
ca: no coincideix amb cap compte

en: Selected Accounts
ca: Comptes seleccionats

en: Choose Accounts
ca: Escolliu els comptes

en: Select Accounts to Match
ca: Trieu els comptes a confrontar

en: Select the Accounts to Compare
ca: Escolliu els comptes a comparar

en: is before
ca: és anterior a

en: is before or on
ca: és anterior a o el

en: is on
ca: és el

en: is not on
ca: no és el

en: is after
ca: és posterior a

en: is on or after
ca: és el o posterior a

en: is less than
ca: és menor que

en: is less than or equal to
ca: és menor que o igual a

en: equals
ca: és igual a

en: does not equal
ca: no és igual a

en: is greater than
ca: és major que

en: is greater than or equal to
ca: és major que o igual a

en: less than
ca: menor que

en: less than or equal to
ca: menor que o igual a

en: equal to
ca: igual a

en: not equal to
ca: no igual a

en: greater than
ca: major que

en: greater than or equal to
ca: major que o igual a

en: has credits or debits
ca: té haver o deure

en: has debits
ca: té deure

en: has credits
ca: té crèdits

en: Not Cleared
ca: No liquidat

en: You need to enter some search text.
ca: Heu d'entrar algun text per cercar.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ca: S'ha produït un error en l'expressió regular «%s»:
    %s

en: contains
ca: conté

en: matches regex
ca: concorda amb l'expr. reg.

en: does not match regex
ca: no concorda amb l'expr. reg.

en: Match case
ca: Respecta majúscules i minúscules

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
ca: 
    El fitxer que esteu intentant carregar és d'una versió més antiga del GnuCash. El format de fitxer a les versions més antigues no tenien l'especificació detallada de la codificació de caràcters que s'està usant. Això significa que el text al vostre fitxer de dades podria ser llegit de múltiples maneres ambigües. Aquest ambigüitat no es pot resoldre automàticament, però el nou format de fitxer GnuCash 2.0.0 inclourà totes les especificacions necessàries de manera que no hàgiu de fer aquests passos un altre cop.
    
    El GnuCash intentarà endevinar la codificació correcta de caràcters per al vostre fitxer de dades. A la pròxima pàgina el GnuCash mostrarà els textos resultants quan s'està usant aquesta conjectura. Heu de verificar si les paraules es veuen com s'espera. O bé tot es veu bé i podeu simplement prémer «Següent», o les paraules contenen caràcters inesperats, amb la qual cosa hauríeu de seleccionar diferents codificacions de caràcters per veure resultats diferents. Potser heu d'editar la llista de codificacions de caràcters clicant al botó respectiu.
    
    Premeu ara «Següent» per seleccionar la codificació correcta de caràcter per al vostre fitxer de dades.

en: Ambiguous character encoding
ca: La codificació de caràcters és ambigua

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
ca: El fitxer s'ha carregat amb èxit. Si cliqueu «Aplica» es desarà i es
    recarregarà al programa principal. D'aquesta manera tindreu un fitxer
    de treball com a còpia de seguretat al mateix directori.
    
    Podeu retornar i verificar les vostres seleccions clicant a «Enrere».

en: European
ca: Europea

en: ISO-8859-1 (West European)
ca: ISO-8859-1 (europea occidental)

en: ISO-8859-2 (East European)
ca: ISO-8859-2 (europea oriental)

en: ISO-8859-3 (South European)
ca: ISO-8859-3 (europea del sud)

en: ISO-8859-4 (North European)
ca: ISO-8859-4 (europea septentrional)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ca: ISO-8859-5 (ciríl·lica)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ca: ISO-8859-6 (aràbiga)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ca: ISO-8859-7 (grega)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ca: ISO-8859-8 (hebraica)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ca: ISO-8859-9 (turca)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ca: ISO-8859-10 (nòrdica)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ca: ISO-8859-11 (tailandesa)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ca: ISO-8859-13 (bàltica)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ca: ISO-8859-14 (cèltica)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ca: ISO-8859-15 (europea occidental, símbol de l'euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ca: ISO-8859-16 (europea del sud-oest

en: KOI8-R (Russian)
ca: KOI8-R (russa)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ca: KOI8-U (ucraïnesa)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ca: Hi ha %d paraules sense assignar i %d paraules no descodificables. Hauríeu d'afegir codificacions.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ca: Hi ha %d paraules sense assignar. Hauríeu de decidir què fer-ne o bé afegir codificacions.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ca: Hi ha %d paraules no descodificables. Hauríeu d'afegir codificacions.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
ca: ISO-8859-15 ISO-8859-1

en: The file could not be reopened.
ca: No s'ha pogut tornar a obrir el fitxer.

en: Reading file…
ca: S'està llegint el fitxer…

en: Parsing file…
ca: S'està analitzant el fitxer…

en: There was an error parsing the file.
ca: Hi ha hagut un error en analitzar el fitxer.

en: Writing file…
ca: S'està escrivint el fitxer…

en: This encoding has been added to the list already.
ca: Aquesta codificació ja ha estat afegida a la llista.

en: This is an invalid encoding.
ca: Aquesta codificació no és vàlida.

en: Could not create opening balance.
ca: No s'ha pogut crear el saldo d'obertura.

en: Give the children the same type?
ca: Voleu que els comptes fills siguin del mateix tipus?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ca: El tipus dels subcomptes del compte editat s'ha de canviar al tipus «%s» perquè siguin compatibles.

en: _Show children accounts
ca: Mo_stra els comptes fills

en: The account must be given a name.
ca: Heu de donar un nom al compte.

en: There is already an account with that name.
ca: Ja hi ha un compte amb aquest nom.

en: You must choose a valid parent account.
ca: Heu d'escollir un compte pare vàlid.

en: You must select an account type.
ca: Heu d'escollir un tipus de compte.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ca: El tipus de compte seleccionat és incompatible amb el del compte pare seleccionat.

en: You must choose a commodity.
ca: Heu de seleccionar un valor o divisa.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ca: Heu d'entrar un saldo inicial vàlid, o bé deixar-lo en blanc.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ca: Heu de seleccionar un compte de transferència o bé el compte d'equitat dels saldos d'obertura.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
ca: Ja existeix un compte amb balanç d'obertura per a aquesta divisa desitjada.

en: Cannot change currency
ca: No es pot canviar la divisa

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
ca: Aquest compte conté assentaments.
    No es pot canviar aquesta opció.

en: <No name>
ca: <Sense nom>

en: Edit Account
ca: Edita el compte

en: (%d) New Accounts
ca: (%d) Comptes nous

en: New Account
ca: Compte nou

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
ca: Estableix el color de compte seleccionat per al compte «%s» incloent-hi tots els subcomptes.

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
ca: Estableix el valor del contenidor del compte per al copmte «%s» incloent-hi tots els subcomptes

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
ca: Estableix el valor ocult del copte per al compte «%s» i tots els seus subcomptes

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ca: Si us plau escolliu un compte d'Entitat per contenir el total
    d'Ingressos del Període.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ca: Si us plau escolliu un compte d'Entitat per contenir el total de
    Despeses del Període.

en: 
    Please select a commodity to match
ca: 
    Si us plau seleccioneu un voleu amb el qual concordar

en: 
    Commodity:
ca: 
    Divisa/valor:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ca: 
    Codi de intercanvi (ISIN, CUSIP o similar):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ca: 
    Mnemònic (símbol del valor o similar):

en: Select security/currency
ca: Seleccioneu un valor/divisa

en: _Security/currency
ca: _Valor/divisa

en: Select security
ca: Seleccioneu el valor

en: _Security
ca: _Valor

en: Select currency
ca: Escolliu la divisa

en: Cu_rrency
ca: Di_visa

en: Currency
ca: Divises

en: Use local time
ca: Utilitza l'hora local

en: Edit currency
ca: Edita la divisa

en: Currency Information
ca: Informació de la divisa

en: Edit security
ca: Edita el valor

en: New security
ca: Valor nou

en: Security Information
ca: Informació del valor

en: You may not create a new national currency.
ca: No podeu crear una nova divisa nacional.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ca: %s és un tipus reservat de valor/divisa. Si us plau useu quelcom diferent.

en: That commodity already exists.
ca: Aquesta acció/divisa ja existeix.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ca: Heu d'introduir el «Nom complet», el «Símbol/abreviació» i el «Tipus» de l'acció o divisa.

en: Path head for files is,
ca: El cap del camí per als fitxers és,

en: Path head does not exist,
ca: El cap del camí no existeix,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
ca: El cap del camí no està establert, s'usarà «%s» per als camins relatius.

en: Existing
ca: Existent

en: Action/Number
ca: Acció/Nombre

en: _Open
ca: _Obre

en: _Save As
ca: Anomena i de_sa

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: _Close
ca: _Tanca

en: Reset defaults
ca: Restabliu els valors per defecte

en: Reset all values to their defaults.
ca: Reinicialitza-ho tot al valor predeterminat.

en: Page
ca: Pàgina

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
ca: Ingressos%sSalari%sImposable

en: Path does not exist,
ca: El camí no existeix,

en: Select a folder
ca: Selecccioneu una carpeta

en: Clear
ca: Neteja

en: You must provide a name for this Tax Table.
ca: Heu d'introduir un nom per a aquesta taula d'impostos.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ca: Heu de donar un nom únic a aquesta taula d'impostos. El que heu escollit, «%s», ja està sent utilitzat.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ca: El valor del percentatge ha d'estar entre -100 i 100.

en: You must choose a Tax Account.
ca: Heu de seleccionar un compte d'impostos.

en: Rename
ca: Reanomena

en: Please enter new name
ca: Si us plau entreu un nom nou

en: _Rename
ca: _Reanomena

en: Tax table name "%s" already exists.
ca: El nom de la taula d'impostos «%s« ja existeix.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ca: La taula d'impostos «%s» està sent utilitzada.  No la podeu suprimir.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ca: No podeu suprimir l'última entrada d'aquesta taula d'impostos. Per a poder-ho fer, hauríeu de suprimir la taula d'impostos.

en: Are you sure you want to delete this entry?
ca: Esteu segur que voleu suprimir aquesta entrada?

en: Show the income and expense accounts
ca: Mostra els comptes d'ingressos i despeses

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
ca: Recupera la cotització en línia actual. Això fallarà si hi ha un preu creat manualment per avui.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ca: Finance::Quote ha d'estar instal·lat per habilitar aquesta butó.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ca: Per a realitzar aquesta transacció heu d'especificar un compte d'origen, un compte de destinació, o bé ambdós. Altrament no es registrarà.

en: You can't transfer from and to the same account!
ca: No podeu fer una transferència a un mateix compte.

en: The account %s does not allow transactions.
ca: El compte %s no permet assentaments.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ca: No podeu transferir des d'un compte no monetari. Proveu d'invertir els comptes «de» i «a», i fer la «quantitat» negativa.

en: You must enter a valid price.
ca: Heu d'escriure un preu vàlid.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ca: Heu d'escriure una quantitat «a» vàlida.

en: You must enter an amount to transfer.
ca: Heu d'escriure una quantitat a transferir.

en: Credit Account
ca: Compte de deure

en: Debit Account
ca: Compte de deure

en: Transfer From
ca: Transfereix de

en: Transfer To
ca: Transfereix a

en: Debit Amount
ca: Import del deure

en: To Amount
ca: A quantitat

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
ca: La data entrada està fora del rang 01/01/1400 - 31/12/9999, es restablirà a aquest any

en: Date out of range
ca: Data fora de rang

en: Remember and don't _ask me again.
ca: Recorda-te'n i no m'ho dem_anis més.

en: Don't _tell me again.
ca: No m'ho _recordis més.

en: Remember and don't ask me again this _session.
ca: Recorda-te'n i no m'ho tornis a demanar durant aquesta _sessió.

en: Don't tell me again this _session.
ca: No m'ho recordis durant aquesta _sessió.

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
ca: El compte ja està a Auto-Neteja Saldo.

en: Too many uncleared splits
ca: Massa desglossament no netejats

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ca: No es pot netejar els desglossaments de forma única. S'han trobat possibilitats múltiples.

en: The selected amount cannot be cleared.
ca: La quantitat seleccionada no es pot esborrar.

en: Save file automatically?
ca: Desa el fitxer automàticament?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ca[0]: El vostre fitxer de dades s'ha de desar al vostre disc dur per desar els canvis. El GnuCash té una funcionalitat per desar el fitxer automàticament cada %d minuts, tal com si haguéssiu premut el botó «Desa» cada cop.
    
    Podeu canviar l'interval de temps o deshabilitar aquesta funcionalitat
    sota Edita->Preferències->General->Interval de temps de desat automàtic.
    
    S'hauria de desar automàticament el vostre fitxer?
ca[1]: El vostre fitxer de dades s'ha de desar al vostre disc dur per desar els canvis. El GnuCash té una funcionalitat per desar el fitxer automàticament cada %d minuts, tal com si haguéssiu premut el botó 'Desa' cada cop.
    
    Podeu canviar l'interval de temps o deshabilitar aquesta funcionalitat
    sota Edita->Preferències->General->Interval de temps de desat automàtic.
    
    S'hauria de desar automàticament el vostre fitxer?<

en: _Yes, this time
ca: _Sí, aquest cop

en: Yes, _always
ca: Sí, _sempre

en: No, n_ever
ca: No, m_ai

en: _No, not this time
ca: No, no aquest cop

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
ca: Useu Majúscula combinat amb Intro o el teclat numèric per acabar d'editar

en: Calendar
ca: Calendari

en: 12 months
ca: 12 mesos

en: 6 months
ca: 6 mesos

en: 4 months
ca: 4 mesos

en: 3 months
ca: 3 mesos

en: 2 months
ca: 2 mesos

en: 1 month
ca: 1 mes

en: View
ca: Visualitza

en: Date:
ca: Data:

en: Frequency
ca: Periodicitat

en: (unnamed)
ca: (sense nom)

en: _Import
ca: _Importa

en: Import
ca: _Importa

en: _Save
ca: _Desa

en: Save
ca: Desa

en: _Export
ca: _Exporta

en: (null)
ca: (nul)

en: No suitable backend was found for %s.
ca: No s'ha trobat cap rerefons adequat per a %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ca: L'URL %s no està implementada en aquesta versió del GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
ca: No es pot analitzar l'URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ca: No s'ha pogut connectar a %s. L'ordinador central, el nom d'usuari o contrasenya són incorrectes.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ca: No s'ha pogut connectar a %s. S'ha perdut la connexió, i no s'han pogut enviar les dades.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ca: Aquest fitxer o URL sembla ser d'una versió més nova del GnuCash. Cal que actualitzeu la vostra versió del GnuCash per a poder treballar amb aquestes dades.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ca: La base de dades %s no existeix. Voleu crear-la?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ca: El GnuCash no ha pogut blocar la base de dades %s. Probablement un altre usuari estigui utilitzant aquesta base de dades; en tal cas és recomanable que no la obriu. Voleu obrir-la de totes maneres?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ca: El GnuCash no ha pogut blocar la base de dades %s. Probablement un altre usuari estigui utilitzant aquesta base de dades; en tal cas és recomanable que no la importeu. Voleu importar-la de totes maneres?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ca: El GnuCash no ha pogut blocar la base de dades %s. Probablement un altre usuari estigui utilitzant aquesta base de dades; en tal cas és recomanable que no la deseu. Voleu desar-la de totes maneres?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ca: El GnuCash no ha pogut blocar la base de dades %s. Probablement un altre usuari estigui utilitzant aquesta base de dades; en tal cas és recomanable que no l'exporteu. Voleu exportar-la de totes maneres?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
ca: El GnuCash no ha pogut escriure a %s. És possible que la base de dades sigui en un sistema de fitxers de només lectura, o bé que no tingueu permís d'escriptura en el director o el vostre programari antivirus impedeix aquesta acció..

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ca: El fitxer o URL %s no conté dades del GnuCash o bé les dades estan malmeses.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ca: S'ha produït un error en el servidor a %s o bé aquest s'ha trobat amb dades errònies o malmeses.

en: You do not have permission to access %s.
ca: No teniu permís per accedir a %s.

en: An error occurred while processing %s.
ca: S'ha produït un error en processar %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer. Voleu continuar?

en: There was an error parsing the file %s.
ca: S'ha produït un error en analitzar el fitxer %s.

en: The file %s is empty.
ca: El fitxer %s és buit.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer/URI %s .
    
    El fitxer està a la llista de l'historial, voleu eliminar-lo?

en: The file/URI %s could not be found.
ca: No s'ha trobat el fitxer/URI %s.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ca: Aquest fitxer és d'una versió més antiga de GnuCash. Voleu continuar?

en: The file type of file %s is unknown.
ca: Es desconeix el tipus de fitxer de %s.

en: Could not make a backup of the file %s
ca: No s'ha pogut fer una còpia de seguretat del fitxer %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ca: No s'ha pogut escriure al fitxer %s. Verifiqueu que teniu permisos per escriure a aquest fitxer i que hi ha suficient espai per crear-lo.

en: No read permission to read from file %s.
ca: No teniu permís de lectura per al fitxer %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
ca: Hau intentant desar a 
    %s
    o a un subdirectori al mateix lloc. Això no està permès ja que %s
    reserva aquest directori per a ús intern.
    
    Si us plau proveu un altre cop a un directori diferent.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ca: La base de dades és d'una versió més antiga de GnuCash. Seleccioneu D'acord per actualitzar-la a la versió actual. Cancel·leu per marcar-la com de sols-lectura.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ca: La base de dades és d'una versió més nova de GnuCash. Aquesta versió la pot llegir, però no pot desar amb seguretat a ella. Es marcarà com de sols lectura fins que feu un Fitxer->Desar Com, però es poden perdre dades en escriure a la versió antiga.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ca: Altres usuaris estan utilitzant la base de dades SQL, i l'actualització no es podrà dur a terme fins que se'n desconnectin. Si no hi ha altres usuaris connectats, consulteu la documentació per a determinar com eliminar sessions penjades.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
ca: La llibreria "libdbi" instal·lada al vostre sistema no emmagatzema correctament nombres grans. Això vol dir que el GnuCash no pot usar bases de dades SQL correctament. El Gnucash no obrirà o desarà a bases de dades SQL fins que això es corregeixi instal·lant una versió diferent de "libdbi". Si us plau mireu https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 per a més informació.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ca: El GnuCash no ha pogut completar una prova crítica sobre la presència
    d'un eror a la llibreria "libdbi". Això pot estar provocat per una
    configuració incorrecta dels permisos de la vostra base de dades
    SQL. Si us plau mireu https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 per a més informació.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ca: Aquest fitxer és d'una versió més antiga de GnuCash i s'actualitzarà quan es desi per a aquesta versió. No podreu llegir el fitxer desat des de la versió més antiga de GnuCash (informarà d'un error "analitzant el fitxer"). Si voleu preservar la versió antiga, sortiu sense desar.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ca: S'ha produït un error desconegut (%d) d'E/S

en: Save changes to the file?
ca: Voleu desar els canvis del fitxer?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ca[0]: Si no deseu, els canvis de l'últim minut %d es descartaran.
ca[1]: Si no deseu, es descartaran els canvis dels darrers %d minuts.

en: Continue _Without Saving
ca: Continua _sense desar

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ca: El GnuCash no ha pogut blocar %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ca: És possible que un altre usuari estigui utilitzant aquella base de dades, i en tal cas no hauríeu d'obrir la base de dades. Que voleu fer?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
ca: Aquella base de dades pot estar en un sistema de fitxers de sols lectura, potser no teniu permisos d'escriptura al directori, o el vostre antivirus està prevenint aquesta acció. Si continueu potser no podreu desar cap canvi. Què voldríeu fer?

en: Open _Read-Only
ca: Ob_re de sols lectura

en: Create _New File
ca: Crea un fitxer nou

en: Open _Anyway
ca: Obre de totes maneres

en: Open _Folder
ca: Obre la _carpeta

en: _Quit
ca: _Surt

en: Loading user data…
ca: S'estan carregant les dades d'usuari…

en: Re-saving user data…
ca: S'estan recarregant les dades d'usuari…

en: Exporting file…
ca: S'està exportant el fitxer…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ca: La base de dades s'ha obert com de sols-lectura. Voleu desar-la en un lloc diferent?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
ca: Refer eliminarà tots els canvis no desats a %s. Teniu seguretat de voler continuar?

en: <unknown>
ca: <desconegut>

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
ca: El GnuCash no ha pogut trobar els fitxers de documentació de l'ajuda.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
ca: Segurament això és degut al fet que no teniu el paquet «gnucash-docs» instal·lat.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
ca: Ubicació esperada

en: GnuCash could not find the linked document.
ca: El GnuCash no ha pogut trobar el document enllaçat.

en: GnuCash could not open the linked document:
ca: El GnuCash no ha pogut obrir el document enllaçat:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
ca: Entreu un nom d'usuari i clau per connectar a: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ca: Els canvis es desaran automàticament en %u segons

en: Save changes to file %s before closing?
ca: Voleu desar els canvis al fitxer %s abans de sortir?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ca: Si no els deseu, es descartaran els canvis de les últimes %d hores i %d minuts.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ca: Si no els deseu, es descartaran els canvis dels últims %d dies i %d hores.

en: Close _Without Saving
ca: Tanca _sense desar

en: This window is closing and will not be restored.
ca: S'està tancant la finestra i no es restaurarà.

en: Close Window?
ca: Voleu tancar la finestra?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
ca: (sols-lectura)

en: Unsaved Book
ca: Llibre sense desar

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
ca: Modificat per últim cop en %a, %b %d, %Y a %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
ca: S'ha obert el fitxer %s. %s

en: Unable to save to database.
ca: No s'ha pogut desar la base de dades.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ca: No s'ha pogut desar la base dades: El llibre està marcat com de sols-lectura.

en: Book Options
ca: Opcions del llibre

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
ca: Copyright © 1997-%s Els contribuïdors al GnuCash.

en: Version
ca: Versió

en: Build ID
ca: ID de la compilació

en: Accounting for personal and small business finance.
ca: Comptabilitat per a finances personals o de petites empreses.

en: Visit the GnuCash website.
ca: Visiteu el lloc web del GnuCash

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select all accounts.
ca: Selecciona tots els comptes.

en: Clear All
ca: Elimina-ho tot

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ca: Esborra la selecció i no seleccionis cap compte.

en: Select Children
ca: Escolliu els fills

en: Select all descendents of selected account.
ca: Selecciona tots els descendents del compte seleccionat.

en: Select Default
ca: Selecció per defecte

en: Select the default account selection.
ca: Selecciona el grup de comptes per defecte.

en: Show Hidden Accounts
ca: Mostra els comptes ocults

en: Show accounts that have been marked hidden.
ca: Mostra els comptes que han estat marcats com a ocults.

en: Select all entries.
ca: Selecciona tots els assentaments.

en: Clear the selection and unselect all entries.
ca: Esborra la selecció i no seleccionis cap assentament.

en: Select the default selection.
ca: Selecciona la selecció per defecte.

en: Clear any selected image file.
ca: Desfà la selecció de qualsevol fitxer d'imatge.

en: Select image
ca: Seleccioneu una imatge

en: Select an image file.
ca: Seleccioneu un fitxer d'imatge.

en: Pixels
ca: Píxels

en: Percent
ca: Percentatge

en: Start of this quarter
ca: Inici d'aquest trimestre

en: Start of this accounting period
ca: Inici del període comptable

en: Start of previous accounting period
ca: L'inici de l'anterior període comptable

en: End of this quarter
ca: Final d'aquest trimestre

en: End of this accounting period
ca: El final de l'anterior període comptable

en: End of previous accounting period
ca: El final de l'anterior període comptable

en: _Custom
ca: _Personalitzat

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: never
ca: mai

en: New top level account
ca: Compte de nivell superior nou

en: Account Name
ca: Nom del compte

en: Commodity
ca: Acció o divisa

en: Account Code
ca: Codi de compte

en: Last Num
ca: Últim Num

en: Present (Report)
ca: Present (Informe)

en: Balance (Report)
ca: Saldo (informe)

en: Balance (Period)
ca: Saldo (període)

en: Cleared (Report)
ca: Liquidat (informe)

en: Reconciled (Report)
ca: Conciliat (informe)

en: Last Reconcile Date
ca: Última data de conciliació

en: Future Minimum
ca: Mínim futur

en: Future Minimum (Report)
ca: Mínim futur (informe)

en: Total (Report)
ca: Total (informe)

en: Total (Period)
ca: Total (període)

en: Account Color
ca: Color del compte

en: Tax Info
ca: Informació dels impostos

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
ca: Actual (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
ca: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
ca: Liquidat (%s

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
ca: Conciliat (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
ca: Mínim futur (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
ca: Filtra %s per...

en: Namespace
ca: Espai de noms

en: Print Name
ca: Imprimeix el nom

en: Display symbol
ca: Mostra el símbol

en: Unique Name
ca: Nom únic

en: Fraction
ca: Fracció

en: Get Quotes
ca: Baixa les cotitzacions

en: Source
ca: Font

en: Timezone
ca: Zona horària

en: Customer Number
ca: Número de client

en: Vendor Number
ca: Número de proveïdor

en: Employee Number
ca: Número de treballador

en: Address Name
ca: Nom de l'adreça:

en: Address 1
ca: Adreça 1

en: Address 2
ca: Adreça 2

en: Address 3
ca: Adreça 3

en: Address 4
ca: Adreça 4

en: Phone
ca: Telèfon

en: E-mail
ca: Correu-e

en: Active
ca: Actiu

en: Security
ca: Valor

en: Price
ca: Preu

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Last Occur
ca: Darrera ocurrència

en: Next Occur
ca: Ocurrència següent

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ca: %s, Total de valors no monetaris:

en: %s, Grand Total:
ca: %s, Suma total:

en: Net Assets:
ca: Actiu net:

en: Profits:
ca: Beneficis:

en: Price Quotes Retrieval Options
ca: Opcions de recuperació de pressupostos

en: Report Generation Options
ca: Opcions de generació de l'informe

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
ca: Executa ordres relatives a informes. Hi ha suport per a les ordres següents.
    
      list: 	Fa una llita dels informes disponibles.
      show: 	Descriu les opcions modificades a l'informe anomenat. Es pot especificar un fitxer de dades per descriure algunes opcions desades.
      run: 	Execute l'informe anomenat al fitxer de dades donat del GnuCash.

en: Name of the report to run
ca: Nom de l'informe que s'executarà

en: Specify export type
ca: Especifiqueu el tipus d'exportació

en: Output file for report
ca: Fitxer de sortida per a l'informe

en: Missing data file parameter
ca: Paràmetre faltant de fitxer de dades

en: Unknown quotes command '{1}'
ca: Ordre desconeguda de pressupostos «{1}»

en: Missing --name parameter
ca: Paràmetre --name faltant

en: Unknown report command '{1}'
ca: Ordre desconeguda d'informe «{1}»

en: Missing command or option
ca: Ordre o opció faltant

en: This is a development version. It may or may not work.
ca: Aquesta és una versió de desenvolupament. Pot ser que funcioni o que no.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ca: Informeu sobre els errors i altres problemes a gnucash-devel@gnucash.org.

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
ca: També podeu consultar i crear informes d'error a {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
ca: Per trobar l'última versió estable, si us plau referiu-vos a {1}

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
ca: - GnuCash, comptabilitat per a finances personals i de petites empreses

en: {1} [options] [datafile]
ca: {1} [opcions] [fitxer de dades]

en: GnuCash {1} development version
ca: Versió de desenvolupament del GnuCash {1}

en: Common Options
ca: Opcions comuns

en: Show this help message
ca: Mostra aquest missatge d'ajuda

en: Show GnuCash version
ca: Mostra la versió del GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
ca: Habilita del mode de depuració: proveeix molts detalls als registres.
    Això és equivalent a: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
ca: Habilita funcionalitats addicionals per al desenvolupament i la depuració.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
ca: Anul·lacions del nivell de registre, de la forma «modulename={debug,info,warn,crit,error}». 
    Exemples: «--log qof=debug» o «--log gnc.backend.file.sx=info»
    Això pot ser invocat molts cops.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ca: Fitxer de registre, per defecte és /tmp/gnucash.trace. També pot ser «stderr» o «stdout».

en: Hidden Options
ca: Opcions ocultes

en: [datafile]
ca: [fitxer de dades]

en: Checking Finance::Quote…
ca: S'està comprovant el mòdul Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
ca: S'està comprovant el mòdul Finance::Quote...

en: Loading data…
ca: S'estan carregant les dades…

en: Application Options
ca: Opcions de l'aplicació

en: Do not load the last file opened
ca: No carreguis l'últim fitxer obert

en: Last window position and size
ca: Posició i mida de l'última finestra

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
ca: Aquest paràmetre descriu la mida i la posició de la finestra quan es va tancar. Els números són les coordenades X i Y del racó superior esquerre de la finestra, seguit de l'amplada i alçada de la finestra.

en: Search only in active items
ca: Cerca només en els elements actius

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ca: Si està habilitat, sols es buscarà entre els elements «actius» a la classe actual. En cas contrari es buscarà entre tots els elements de la classe actual.

en: Is tax included in this type of business entry?
ca: S'inclouen els impostos en aquest tipus d'entrada d'empresa?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ca: En cas d'estar habilitat els impostos s'inclouen de forma
    predeterminada a les entrades d'aquest tipus. Els nous clients i proveïdors hereten aquest paràmetre.

en: Auto pay when posting.
ca: Pagament automàtica quan s'estigui fent un assentament.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ca: Al moment de fer un assentament, intenta pagar automàticament els de clients amb prepagaments pendents i documents de mostrador. Els prepagaments i els documents han de ser òbviament del mateix client. Els documents de mostrador són documents de signe oposat. Per exemple una factura, una nota de crèdit d'un client i factures negatives es consideren documents de mostrador.

en: Show invoices due reminder at startup
ca: Mostra el recordatori de venciment de factures a l'inici

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
ca: Si està habilitat, a l'inici GnuCash verificarà si hi ha alguna factura que venci aviat. Si és així, li mostrarà a l'usuari un recordatori. La definició d'«aviat» es controla pel paràmetre «Dies d'anticipació». En cas contrari GnuCash no verifica factures pendents.

en: Show invoices due within this many days
ca: Mostra les factures que vencen durant els dies que s'especifiquen

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ca: Aquest camp defineix el nombre de dies per avançat que GnuCash verificarà per a pagaments pendents. El seu valor s'usa sols si el paràmetre «Notifica quan estigui pendent» està actiu.

en: Enable extra toolbar buttons for business
ca: Habilita els botons extra de la barra d'eines per a empresa

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ca: Si està actiu, es mostren també botons extra de la barra d'eines per a funcions empresarials comuns. En cas contrari no es mostren.

en: The invoice report to be used for printing.
ca: L'informe de factura a fer servir per imprimir

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ca: El nom de l'informe a fer servir per a la impressió de factures

en: Open new invoice in new window
ca: Obre les factures noves en una finestra nova

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ca: Si està habilitat, cada nova factura s'obrirà en una finestra nova. En cas contrari una factura nova s'obrirà com una pestanya a la finestra principal.

en: Accumulate multiple splits into one
ca: Acumula desglossaments múltiples en un de sol

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ca: Si aquest camp està actiu llavors si hi ha múltiples entrades en una factura que es transfereixen al mateix compte s'acumularan en una sola divisió. Aquest camp es pot cancel·lar per factura al diàleg de Comptabilització.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ca: Al moment de fer un assentament, intenta pagar automàticament els documents proveïdors amb prepagaments pendents i documents de mostrador. Els prepagaments i documents de mostrador han de ser òbviament del mateix proveïdor. Els documents de mostrador són documents amb signe oposat. Per exemple una factura, una nota de crèdit d'un proveïdor i factures negatives es consideren documents de mostrador.

en: Show bills due reminder at startup
ca: Mostra el recordatori de venciment de factures a l'inici

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ca: Si està habilitat, a l'inici GnuCash verificarà si hi ha alguna factura que venci aviat. Si és així, li mostrarà a l'usuari un recordatori. La definició d'«aviat» es controla pel paràmetre «Dies d'anticipació». En cas contrari GnuCash no verifica factures pendents.

en: Show bills due within this many days
ca: Mostra els pagaments que vencen durant els dies que s'especifiquen

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ca: Aquest camp defineix el nombre de dies per avançat que GnuCash verificarà per a pagaments pendents. El seu valor s'usa sols si el paràmetre «Notifica quan estigui pendent» està actiu.

en: GUID of predefined check format to use
ca: GUID del format de verificació predefinit a usar

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
ca: Aquest valor especifica el format predeterminat de xec a usar. El número és la guia d'un format de xec conegut.

en: Which check position to print
ca: A quina posició del xec s'impimirà

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ca: A xecs preimprimits contenint múltiples xecs per pàgina, aquest paràmetre especifica una posició del xec s'imprimirà. Els valors possibles són 0, 1 i 2, corresponent als xecs de la part superior, mitjana i inferior de la pàgina.

en: Number of checks to print on the first page.
ca: Nombre de xecs a imprimir a la primera pàgina.

en: Date format to use
ca: Format de data a utilitzar

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ca: Aquest és l'identificador numèric del format de data predefinit a utilitzar.

en: Custom date format
ca: Format de data personalitzat

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
ca: Si el format de data està configurat per indicar un format de personalitzat, aquest valor s'usa com un argument a strftime produir la data a imprimir. Pot ser qualsevol cadena strftime vàlida; per a més informació sobre aquest format, llegiu la pàgina del manual de strftime amb «man 3 strftime».

en: Units in which the custom coordinates are expressed
ca: Unitats en les quals s'expressen les coordenades personalitzades

en: Position of payee name
ca: Posició del nom del portador

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia del beneficiari del xec.

en: Position of date line
ca: Posició de la línia de la data

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia data al xec. Les coordenades són del racó inferior esquerre de la posició especificada del xec.

en: Position of check amount in words
ca: Posició de la quantitat del xec en lletres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de línia escrita de quantitat del xec. Les coordenades són del racó inferior esquerre de la posició especificada del xec.

en: Position of check amount in numbers
ca: Posició de la quantitat del xec en números

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y de l'inici de línia de la quantitat numèrica del xec. Les coordenades són del racó inferior esquerre de la posició especificada del xec.

en: Position of payee address
ca: Posició de l'adreça de qui cobrarà

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per al començament de la línia de l'adreça del cobrador del xec. Les coordenades són del racó inferior esquerra de la posició del xec especificada.

en: Position of notes line
ca: Posició de la línia de les notes

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia de notes del xec. Les coordenades són del racó inferior esquerra de la posició especificada del xec.

en: Position of memo line
ca: Posició de la línia de la nota d'abonament

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia de notes al xec. Les coordenades són del racó inferior esquerre de la posició especificada del xec.

en: Offset for complete check
ca: Desplaçament per al xec complet

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté el desplaçament X,Y per al xec complet. Les coordenades són del racó inferior esquerra de la posició especificada del xec.

en: Rotation angle
ca: Angle de rotació

en: Number of degrees to rotate the check.
ca: Nombre de graus a rotar el xec.

en: Position of split's amount in numbers
ca: Posició de la quantitat de desglossaments en xifres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia de quantitat de desglossament al xec. Les coordenades són del racó inferior esquerra de la posició especificada del xec.

en: Position of split's memo line
ca: Posició de la línia de les notes de desglossament

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y per a l'inici de la línia de notes de desglossament al xec. Les coordenades són del racó inferior esquerra per a la posició especificada del xec.

en: Position of split's account line
ca: Posició de la línia de desglossament del compte

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ca: Aquest valor conté les coordenades X,Y de l'inici de la línia de desglossament del compte al xec. Les coordenades són del racó inferior esquerra de la posició especificada del xec.

en: Print the date format below the date.
ca: Imprimeix el format de la data sota la data.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ca: Cada cop que s'imprimeixi la data, imprimeix el format de data immediatament a sota en mida de 8 punts usant els caràcters Y, M i D.

en: The default check printing font
ca: El tipus de lletra per defecte en imprimir un xec

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ca: El tipus de lletra per defecte emprat en imprimir xecs.

en: Print '***' before and after text.
ca: Imprimeix «***» abans i després de les cadenes de text.

en: Show currencies in this dialog
ca: Mostra les divises en aquest diàleg

en: Last pathname used
ca: Darrer camí utilitzat

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ca: Aquest camp conté l'últim nom de camí usat per aquest diàleg. S'usarà com el nom de fitxer/nom de camí inicial la pròxima vegada que s'obri aquest diàleg.

en: Window geometry
ca: Geometria de la finestra

en: The position of paned window when it was last closed.
ca: La posició de la finestra emmarcada l'últim cop que es va tancar.

en: Position of the horizontal pane divider.
ca: Posició del divisor del panell horitzontal.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ca: Aquest paràmetre indica si s'ha de buscar a tots els elements de la
    classe actual, o sols als elements «actius» de la classe actual.

en: Position of the vertical pane divider.
ca: Posició del divisor del panell vertical

en: Show the new user window
ca: Mostra el diàleg de l'usuari nou

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ca: Si està habilitat es mostrarà el diàleg de l'usuari nou. Si no està, no es mostrarà el diàleg.

en: New hierarchy window on "New File"
ca: Nova jerarquia de finestra a «Fitxer nou»

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
ca: Si està habilitat es mostrarà el diàleg «Nova Jerarquia» sempre que s'esculli l'entrada de menú «Fitxer nou». Si no està habilitat no es mostrarà.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ca: Estableix una «Cerca nova» per defecte si es retornen menys d'aquest nombre d'elements

en: Enable SKIP transaction action
ca: Habilita l'acció OMET dels assentaments

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ca: Habilita l'acció SALTA l'aparellador d'assentaments. Si està habilitat, un assentament el resultat de concordança del qual està a la zona groga (per sobre del límit per afegir automàticament però per sota de límit per netejar automàticament) se saltarà de forma predeterminada.

en: Enable UPDATE match action
ca: Habilita l'acció d'actualització de la concordança

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ca: Habilita l'acció ACTUALITZA I CONCILIA a l'aparellador d'assentaments. Si està habilitada, un assentament el millor resultat de concordança del qual estigui per sobre del límit de neteja automàtica i que tingui una data o una quantitat diferent de l'assentament existent concordant, causarà que s'actualitzi l'assentament existent i es netegi de forma predeterminada.

en: Use bayesian matching
ca: Utilitza concordança bayesiana

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ca: Habilita l'aparellament baiesià quan s'estan fent concordar els assentaments importats contra els assentaments existents. En cas contrari es farà servir un mecanisme de concordança basat en regles menys sofisticat.

en: Minimum score to be displayed
ca: Puntuació mínima a mostrar

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ca: Aquest camp especifica la puntuació mínima de concordança que ha de tenir una concordança potencial per tal que figuri a la llista de concordances.

en: Add matching transactions below this score
ca: Afegeix els assentaments concordants per sota d'aquesta puntuació

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ca: Aquest camp especifica el límit per sota del qual s'afegirà automàticament un assentament concordat. Un assentament el resultat de concordança del qual està a la zona vermella (per sobre del resulta mínim de visualització però per sota o igual al resultat on s'afegeix una concordança) s'afegirà al fitxer del GnuCash de forma predeterminada.

en: Clear matching transactions above this score
ca: Neteja els assentaments concordants per sobre d'aquesta puntuació

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ca: Aquest camp especifica el límit per sobre del qual un assentament concordat es netejarà de forma predeterminada. Un assentament el millor resultat del qual està a la zona verda (per sobre o igual al límit de neteja) es netejarà de forma predeterminada.

en: Maximum ATM fee amount in your area
ca: Comissió màxima dels caixers automàtics a la zona on viviu

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ca: Aquest camp especifica la comissió addicional tinguda en compte en fer concordar els assentaments importats. En alguns llocs els caixers automàtics comercials (no pertanyents a cap institució financera) s'instal·len en comerços. Aquests caixers afegeixen la seva comissió directament a l'operació enlloc de mostrar-la com una operació separada en el resum bancari mensual. Per exemple, quan feu un reintegrament de 100€ i se us fa un càrrec de 101,50€. Si entreu manualment aquests 100€, els totals no quadraran. Hauríeu d'assignar aquest valor a la comissió vigent a la vostra àrea (en unitats de la vostra moneda local), per tal que la transacció es reconegui com a concordant.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
ca: Crea nous productes de manera automàtica

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ca: Habilita la creació automàtica de accions/divises noves si es troba qualsevol producte desconegut durant la importació. En cas contrari se li preguntarà a l'usuari què fer amb cada producte desconegut.

en: Display or hide reconciled matches
ca: Mostra o amaga les concordances reconciliades

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
ca: Mostra o amaga els assentaments des del cercador de concordances que ja estan en algun estat reconciliat.

en: Default QIF transaction status
ca: Estat de l'assentament QIF predeterminat

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
ca: Estat predeterminat per assentaments QIF quan no està especificat al fitxer QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ca: Quan no s'especifica l'estat a un fitxer QIF, els assentaments es marquen com conciliats.

en: Show documentation
ca: Mostra la documentació

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ca: Mostra algunes pàgines de només documentació en l'assistent d'importació de fitxers QIF.

en: Pre-select cleared transactions
ca: Preselecciona els assentaments liquidats

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ca: Si està actiu, tots els assentaments marcats com netejats al registre apareixeran ja seleccionats al diàleg de consolidació. En cas contrari no hi haurà cap assentament seleccionat inicialment.

en: Prompt for interest charges
ca: Demana pel càrrec d'interès

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ca: Abans de conciliar un compte que carrega o paga interessos, demana a l'usuari que introdueixi un assentament pel càrrec o pagament d'interessos. Actualment només és disponible per als comptes de tipus Banc, Crèdit, Fons d'inversió, Actiu, Deutors, Creditors i Passiu.

en: Prompt for credit card payment
ca: Demana per un pagament de targeta de crèdit

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ca: Si està actiu, després de conciliar un compte de targeta de crèdit, demana a l'usuari que entri un pagament de targeta de crèdit. En cas contrari no demanis això a l'usuari.

en: Always reconcile to today
ca: Reconcilia sempre fins avui

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ca: Si està actiu, obre sempre el diàleg de conciliació usant la data d'avui per a la data de l'estat de comptes, sense tenir en compte conciliacions prèvies.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
ca: Executa el diàleg «des de l'ultima execució» quan s'obre un fitxer.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
ca: Aquest paràmetre controla si les transaccions programades del processament «des de l'última execució» s'executen automàticament quan s'obre un fitxer de dades. Això inclou l'obertura inicial del fitxer de dades quan s'inicia el GnuCash. Si aquest paràmetre està actiu, executeu el procés «des de l'última execució», en cas contrari no s'executarà.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
ca: Mostra el diàleg de notificació «des de l'última execució» quan sobre un fitxer.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
ca: Aquest paràmetre controla si el diàleg «des de l'última execució» sols de notificació de transaccions programades es mostra quan s'obre un fitxer de dades (si el processament «des de l'última execució» està activat en obrir fitxers). Això inclou l'obertura inicial del fitxer de dades quan s'inicia el GnuCash. Si aquest paràmetre està actiu, mostra el diàleg, en cas contrari no es mostra.

en: Set the "auto create" flag by default
ca: Estableix el marcador de «desat automàtic» de forma predeterminada

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ca: Si està activat, tot els nous assentaments creats tindran el marcador 'desat automàtic' establert com actiu de forma predeterminada. L'usuari pot canviar aquest marcador furant la de l'assentament, o en qualsevol altre moment posterior editant l'assentament programat.

en: How many days in advance to notify the user.
ca: Amb quants dies d'antelació s'avisarà l'usuari.

en: Set the "notify" flag by default
ca: Estableix el marcador «notifica» de forma predeterminada

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
ca: Si està activat, tots els nous assentaments creats tindran el seu marcador 'notifica' establert de forma determinada. L'usuari pot canviar aquest marcador durant la creació de l'assentament, o en qualsevol altre moment editant l'assentament programat. Aquest paràmetre sols te sentit si el paràmetre de creació automàtica està habilitat.

en: How many days in advance to remind the user.
ca: Amb quants dies d'antelació se li recordarà a l'usuari

en: The next tip to show.
ca: El proper consell a mostrar.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ca: Mostra el «Consell del dia» a l'inici del GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ca: Habilita el «Suggeriment del dia» quan s'inicia el GnuCash. Si està activat, es mostrarà el diàleg. En cas contrari no es mostrarà.

en: Alpha Vantage API key
ca: Clau Alpha Vantage API

en: The version of these settings
ca: La versió d'aquesta configuració

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
ca: Això s'usa internament per determinar si cal conversió per a algunes preferències quan es canvia a una versió més nova del GnuCash.

en: Save window sizes and locations
ca: Desa la posició i la mida de les finestres

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ca: Si està activat, la mida i la ubicació de cada finestra de diàleg es desarà quan est tanca. Les mides i les ubicacions de les finestres de contingut es recordaran quan sortiu el GnuCash. En cas contrari les mides no es desaran.

en: Character to use as separator between account names
ca: El caràcter a utilitzar com a separador entre noms de comptes

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
ca: Aquest paràmetre determina el caràcter que s'usarà entre components d'un nom de compte. Els valors possibles són qualsevol unicode alfanumèric, o qualsevol de les cadenes següents: «colon» «slash», «backslash», «dash» i «period».

en: Transaction Linked Files head path
ca: Cap de camí de fitxers enllaçats d'assentaments

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
ca: Això és el cap del camí per als Fitxers Enllaçats a Comptes amb camins relatius

en: Compress the data file
ca: Comprimeix el fitxer de dades

en: Enables file compression when writing the data file.
ca: Habilita la compressió del fitxer de dades en escriure-hi.

en: Show auto-save explanation
ca: Mostra l'explicació de desat automàtic

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ca: Si està activat, el GnuCash mostra una explicació de la funcionalitat de desat automàtic el primer cop que s'inicia aquesta funcionalitat. En cas contrari no es mostra cap explicació addicional.

en: Auto-save time interval
ca: Temps entre desaments automàtics

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ca: Els minuts abans que el fitxer de dades es desarà al disc de manera automàtica. Si s'especifica un valor de zero, no s'efectuarà cap desament automàtic.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ca: Habilita el temps d'espera a la pregunta «Desa els canvis en tancar»

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ca: Si està habilitat, la pregunta «Desa els canvis en tancar» sols esperarà un nombre limitat de segons per una resposta. Si l'usuari no respon dins d'aquest temps, els canvis es desaran automàticament i la finestra de pregunta es tancarà.

en: Time to wait for answer
ca: Temps per esperar per una resposta

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ca: El nombre de segons a esperar abans que es tanqui la finestra de pregunta i els canvis es desin automàticament.

en: Display negative amounts in red
ca: Mostra els imports negatius en vermell

en: Automatically insert a decimal point
ca: Insereix una coma decimal de manera automàtica

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ca: Si està activat, el GnuCash insertarà automàticament un punt decimal als valors que s'entren amb cap. En cas contrari el GnuCash no modificarà els nombres entrats.

en: Number of automatic decimal places
ca: Quants dígits decimals s'ompliran automàticament.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ca: Aquest camp especifica quantes xifres decimals s'ompliran automàticament.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
ca: Força que els preus es mostrin amb decimals fins i tot si han d'arrodonir-se.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
ca: Si està habilitat, el GnuCash arrodonirà els preus com calgui per mostrar-los com a decimals en comptes de mostrar la fracció exacta si la part fraccional no es pot representar exactament com un decimal.

en: Do not create log/backup files.
ca: No creis fitxers de registre/còpia de seguretat.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
ca: Aquest paràmetre especifica què fer amb fitxers antics de registre / còpies de seguretat. «per a sempre» significa que s'han de conservar tots els fitxers antics. «mai» significa que no s'ha de conservar cap fitxer antic de registre/còpia de seguretat. Cada cap que deseu, es suprimeixen les version antigues del fitxer. «dies» significa conservar els fitxers antics per un nombre de dies. El nombre de dies es defineix a la clau 'conserva-dies'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ca: Esborra els fitxers de registre antics després d'aquest període (0 = mai).

en: Do not delete log/backup files.
ca: No esborris els fitxers de registre / còpia de seguretat.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ca: Suprimeix els fitxers de registre i de còpia de seguretat antics després d'aquest nombre de dies (0 = mai)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ca: Aquest paràmetre especifica el nombre de dies després dels quals el
    fitxers de registre / còpia de seguretat s'esborraran (0 = mai).

en: Don't sign reverse any accounts.
ca: No inverteixis el signe de cap compte.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
ca: Aquest paràmetre permet a certs comptes tenir els seus saldos invertits en signe de positiu a negatiu, o viceversa. El paràmetre «ingrés-despesa» és per a usuaris que volen veure despeses negatives i ingressos positius. El paràmetre de «crèdit» és per a usuaris que volen que els saldos reflecteixin l'estat de deure/haver del compte. El paràmetre «cap» no inverteix els signe de cap saldo.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ca: Inverteix el signe dels saldos en els següents tipus de compte: targetes de crèdit, creditors, passiu, patrimoni i ingressos

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ca: Inverteix el signe dels saldos en els comptes d'ingressos i despeses.

en: Use account colors in the account hierarchy
ca: Usa colors de compte a la jerarquia de comptes

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ca: Si està activat la jerarquia de comptes posarà color al compte que sua el color personalitzat dels comptes si està establert. Això pot servir com una ajuda visual per identificat els comptes de manera ràpida.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
ca: Usa colors de compte a les pestanyes de registres de comptes oberts

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ca: Si està activat les pestanyes del registre de compte tindran el color personalitzat del compte si està establert. Això pot servir com una ajuda visual per identificar ràpidament els comptes.

en: Use formal account labels
ca: Empra etiquetes de comptabilitat formals

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ca: Si està activat, les etiquetes formals comptables «Haver» i «Deure» s'usaran per designar els camps a la pantalla. En cas contrari, s'usaran etiquetes informals com ara Increment/Decrement, «Entrada de fons/Sortida de fons», etc.

en: Show close buttons on notebook tabs
ca: Mostra botons de tancament a les pestanyes

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ca: Si està activat, es mostrarà un botó «tanca» a totes les pestanyes de llibreta que es poden tancar. En cas contrari, no es mostrarà aquest tipus de botó a la pestanya. Independentment d'aquest paràmetre, sempre es poden tancar les pàgines mitjançant l'element de menú «tanca» o el botó «tanca» de la barra d'eines.

en: Width of notebook tabs
ca: Amplada de les pestanyes

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ca: Aquesta clau especifica l'amplada màxima de les pestanyes de llibreta. Si el text a la pestanya és més llarg que aquest valor (la verificació és aproximada) llavors es retallarà el mig de de la pestanya i es reemplaçarà amb una el·lipsi.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ca: Utilitza la divisa especificada per la localització del sistema per als comptes nous.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ca: Aquest paràmetre controla l'origen de la divisa predeterminada per als comptes nous. Si s'estableix a «locale» el GnuCash agafarà el divisa predeterminada de la configuració local de l'usuari. Si s'estableix a «altre», el GnuCash usarà el paràmetre especificat a la clau altra-divisa.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ca: Utilitza la divisa especificada per als comptes nous.

en: Default currency for new accounts
ca: Divisa per defecte per als comptes nous

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
ca: Aquest paràmetre especifica la divisa predeterminada a usar per a comptes nous si el paràmetre elecció-divisa està establert a «altre». Aquest camp ha de contenir el codi de tres lletres ISO 4217 per a la divisa (per exemple EUR, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
ca: Utilitza el format horari de 24 hores

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ca: Si s'habilita, s'emmprarà un format horari de 24 hores. En cas contrari s'utilitzarà un format horari de 12 hores.

en: Date format choice
ca: Format de data:

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ca: Aquest paràmetre escull la manera com es mostren les dates al GnuCash. El valors possibles d'aquest paràmetre són «locale» per usar la configuració local del sistema, «ce» per dates a l'estil d'Europa Continental, «iso» per a dates estàndard ISO 8601, «uk» per a dates a l'estil del Regne Unit, i «us» per a dates a l'estil dels Estats Units.

en: In the current calendar year
ca: Dins de l'any natural actual

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
ca: Quan s'entra una data sense l'any es podrà completar de manera que estarà dins de l'any calendari o proper a la data actual basat en una finestra mòbil que comença un nombre establert de mesos abans en el temps.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
ca: A una finestra mòbil de 12 mesos que comença un nombre configurable de mesos abans del mes actual

en: Maximum number of months to go back.
ca: Nombre màxim de mesos per anar enrere.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ca: Les dates es completaran de manera que estiguin properes a la data actual. Entreu el nombre màxim de mesos per anar endarrere en el temps quan es completen les dates.

en: Show Horizontal Grid Lines
ca: Mostra les línies horitzontals de graella

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
ca: Si s'habilita, es mostraran línies de graella horitzontal a les visualitzacions de taula. En cas contrari, no es mostrarà cap línia de graella horitzontal.

en: Show Vertical Grid Lines
ca: Mostra línies verticals de graella

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
ca: Si s'habilita, es mostraran línies verticals de graella a les visualitzacions de taula. En cas contrari, les línies verticals de graella no es mostraran.

en: Show splash screen
ca: Mostra la pantalla d'inici

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ca: Si s'habilita, es mostrarà la pantalla de benvinguda a l'inici. En cas contrari no es mostrarà cap pantalla de benvinguda.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ca: Mostra les pestanyes a la part de dalt de la finestra.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ca: Aquest paràmetre determina la vora a la qual es dibuixen les pestanya per a pàgines que canvien a les llibretes. Els valors possibles són «superior», «esquerra«, «inferior» i «dreta». El valor predeterminat és «superior».

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ca: Mostra les pestanyes a la part de sota de la finestra.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ca: Mostra les pestanyes a l'esquerra de la finestra.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ca: Mostra les pestanyes a la dreta de la finestra.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ca: Mostra la barra de resum a la part de dalt de la pàgina.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ca: Aquest paràmetre determina la vora a la qual es dibuixa la barra de resum de diverses pàgines. Els valors possibles són «superior» i «inferior». El valor predeterminat és «inferior».

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ca: Mostra la barra de resum a la part inferior de la pàgina.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ca: En tancar una pestanya, vés a l'última pestanya visitada.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ca: Si està actiu, si es tanca una pestanya es mou a la pestanya visitada més recentment. En cas contrari si es tanca una pestanya es mourà a la pestanya de l'esquerra.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ca: Estableix l'opció de llibre als fitxers nous perquè usi el camp desglossat «acció» per al camp «Num» als registres/informes.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
ca: Fes que el registre sigui del color especificat pel tema gnucash del sistema

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
ca: Quan està activat el registre farà servir un tema de color específic del GnuCash (verd/groc). En cas contrari usarà el tema de color del sistema. Independentment d'aquesta configuració l'usuari sempre pot anul·lar el tema de color amb un fitxer css específic del GnuCash a desar al directori usat pel GnuCash per a les configuracions. Es pot trobar més informació a les preguntes freqüents del GnuCash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
ca: La tecla «Intro» porta cap a la part de baix del registre

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ca: Si està actiu, prement la tecla d'entrada mourà a la part inferior del registre. En cas contrari prement la tecla d'entrada mourà a la línia següent de l'assentament.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ca: Amplia la llista de comptes o accions en començar a introduir dades

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ca: Desplaça't al camp Transfer quan l'assentament memoritzat estigui configurat a emplenament automàtic

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
ca: Si està actiu, després que un assentament memoritzat s'ompli automàticament, el cursor es mourà al camp Transfer. Si no està actiu llavors saltarà al camp de valor.

en: Create a new window for each new register
ca: Crea una finestra nova per a cada registre

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ca: Si està activat, cada registre nou s'obrirà en una finestra nova. En cas contrari els registres nous s'obriran com una pestanya a la finestra principal.

en: Color all lines of a transaction the same
ca: Fes que totes les línies d'un assentament siguin del mateix color

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ca: Si està activat totes les línies que formen un assentament únic usaran el mateix color per al fons. En cas contrari els colors del fon s'alternaran a cada línia.

en: Show horizontal borders in a register
ca: Mostra els límits horitzontals en un registre

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ca: Mostra els límits horitzontals entre les línies del registre. Si està activat els límits entre les cel·les s'indicaran amb una línia gruixuda. En cas contrari el límit entre les cel·les no es marcarà.

en: Show vertical borders in a register
ca: Mostra els límits verticals en un registre

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ca: Mostra els límits verticals entre les columnes d'un registre. Si està activat, el límit entre les cel·les s'indicaran amb una línia gruixuda. En cas contrari els límits entre les cel·les no es marcaran.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
ca: Mostra els assentaments futurs després de l'assentament en blanc en un registre

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
ca: Mostra els assentaments futures després d'una assentament en blanc a un registre. Si està activat, aleshores els assentament amb una data en el futur es mostraran al peu del registre després d'un assentament en blanc. En cas contrari l'assentament en blanc estarà al peu del registre després de tots els assentaments.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ca: Tots els assentaments estan ampliats per a mostrar tots els desglossaments.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
ca: Mostra una segona línia amb «Acció», «Notes» i «Documents enllaçats» per a cada assentament.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
ca: Mostra una segona línia amb «Acció», «Notes» i «Documents enllaçats» per a cada assentament en un registre. Això és la configuració per defecte per a quan s'obre un registre per primer cop. Es pot canviar la configuració en qualsevol moment amb l'element de menú «Visualitza->Línia doble».

en: Only display leaf account names.
ca: Mostra sols els noms dels comptes secundaris

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ca: Mostra únicament els noms del comptes fulla al registre i en la finestra emergent de selecció. El comportament predeterminat es mostrar el nom complet, incloent-hi el camí a l'arbre del compte. Si s'activa aquesta opció això implica que useu noms únics per a les fulles.

en: Show the entered and reconcile dates
ca: Mostra les dates entrades i reconciliades

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
ca: Mostra la data quan l'assentament es va entrar sota la data
    d'assentament i de conciliació a la fila de desglossament.

en: Show entered and reconciled dates on selection
ca: Mostra les dates entrades i conciliades a la selecció

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
ca: Mostra la data entrada i la data reconciliada a la selecció de l'assentament.

en: Show the calendar buttons
ca: Mostra els botons de calendari

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
ca: Mostra els botons de calendari Cancel·la, Avui i Selecciona.

en: Move the selection to the blank split on expand
ca: Mou la selecció al desglossament buit quan s'ampliï

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
ca: Això mourà la selecció al desglossament en blanc quan l'assentament
    s'expandeixi.

en: Number of transactions to show in a register.
ca: Nombre d'assentaments a mostrar en un registre.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ca: Mostra aquest nombre d'assentaments en un registre. Un valor de zero significa que es mostraran totes les transaccions.

en: Number of characters for auto complete.
ca: Nombre de caràcters per auto-completar.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
ca: Això estableix en nombre de caràcters abans que comenci l'emplenament
    automàtic per a camps de descripció, notes i memoràndum.

en: Create a new window for each new report
ca: Crea una finestra nova per cada informe nou

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ca: Si està actiu, cada informe nou s'obrirà a la seva pròpia finestra. En cas contrari els informes nous s'obriran com a pestanyes de la finestra principal.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ca: Utilitza la divisa especificada per la localització del sistema per als informes nous.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ca: Aquest paràmetre controla la divisa actual per als informes. Si s'estableix a "locale" llavors el GnuCash obtindrà la divisa predeterminada de la configuració local de l'usuari. Si s'estableix a "altre", el Gnucash usarà el paràmetre especificat a la clau altra-divisa.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ca: Utilitza la divisa especificada per a tots els informes nous.

en: Default currency for new reports
ca: Divisa per defecte per als informes nous

en: Zoom factor to use by default for reports.
ca: Factor de magnificació a usar per defecte als informes.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
ca: A les pantalles d'altra resolució els informes tendeixen a ser difícils de llegir. Aquesta opció us permet escalar els informes d'acord amb el factor establert. Per exemple, si s'estableix això a 2.0, es mostraran els informes a una mida doble a la mida típica.

en: PDF export file name format
ca: Format de nom de fitxer d'exportació PDF

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
ca: Aquest paràmetre escull el nom de fitxer d'exportació de PDF. És una cadena sprintf(3) amb tres arguments: "%1$s" és el nom de l'informe tal com "Factura". "%2$s"és el número de l'informe, cosa que per a informe de factura és el número de factura. "%3$s" és la data de l'informe, formatejat d'acord amb el paràmetre filename-date-format. Nota: Qualsevol caràcter que no és permès als noms de fitxer, com ara '/', es reemplaçarà per barra baixa '_' al nom de fitxer resultant.

en: PDF export file name date format choice
ca: Elecció del format de data del nom del fitxer d'esportació a PDF

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ca: Aquest paràmetre escull la manera com s'usen les dates al nom del fitxer d'exportació PDF. Els valors possibles per a aquest paràmetre són "locale" per usar la configuració local del sistema, "ce" per a estils de data d'Europa Continental, "iso" per a dates estàndard ISO 8601, "uk" per e estils de data del Regne Unit i "us" per estils data els Estats Units.

en: Allow file incompatibility with older versions.
ca: Permet la incompatibilitat amb els fitxers de versions antigues.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ca: Si està actiu, el GnuCash podrà trencar intencionadament la compatibilitat amb versions més antigues, de manera que els fitxers de dades desats en aquesta versió no es podran llegir un altre cop amb version més antigues. En cas contrari el GnuCash escriurà els fitxers de dades sols en formats que es puguin llegir també amb versions més antigues.

en: Number of files in history
ca: Número de fitxers a l'historial

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ca: Aquest paràmetre conté el nombre de fitxers a mantenir en el menú de fitxers recents. El valor màxim és 10, mentre que un valor de 0 inhabilitarà l'historial de fitxers recents.

en: Most recently opened file
ca: Fitxer més recent

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ca: Aquest camp conté el camí complet de l'últim fitxer carregat.

en: Next most recently opened file
ca: Fitxer recent següent

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ca: Aquest camp conté el camí complet de l'últim fitxer carregat següent.

en: Print checks from multiple accounts
ca: Imprimeix els xecs de comptes múltiples

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
ca: Aquest diàleg es presenta si intenteu imprimir xecs des de comptes múltiples a l'hora.

en: Confirm Window Close
ca: Confirmeu el tancament de la finestra

en: This dialog is presented when there is more than one window.
ca: Aquest diàleg es mostra quan hi ha més d'una finestra.

en: Commit changes to a invoice entry
ca: Confirmeu els canvis d'una entrada de factura

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ca: Aquest diàleg es presenta quan intenteu moure o modificar una entrada de factura. La data canviada ha de ser o bé desada o bé ignorada.

en: Duplicating a changed invoice entry
ca: S'està duplicant una entrada de factura canviada

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ca: Aquest diàleg es presenta quan intenteu duplicar una entrada modificada de factura. S'han de desar les dades canviades o cancel·lar la duplicació.

en: Delete a commodity
ca: Supressió d'una acció o divisa

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us suprimir una accció o una divisa.

en: Delete a commodity with price quotes
ca: Suprimeix una acció o divisa amb cotitzacions de preus

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us esborrar una acció o una divisa que te cotitzacions de preus adjuntes. Si s'esborra l'acció o la divisa s'esborraran també els preus.

en: Delete multiple price quotes
ca: Supressió de múltiples cotitzacions

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us esborrar múltiples cotitzacions a l'hora.

en: Replace existing price
ca: Subsitueix el preu existent

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us reemplaçar un preu existent.

en: Edit account payable/accounts receivable register
ca: Edita el registre del compte de pagaments/cobraments

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us editar un compte de pagaments / cobraments. Aquests tipus de comptes estan reservats per a les funcionalitats d'empresa i rarament s'haurien de manipular manualment.

en: Read only register
ca: Registre de només lectura

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ca: Aquest diàleg es mostra en obrir un registre de només lectura.

en: Change contents of reconciled split
ca: Modificació del contingut d'un desglossament conciliat

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ca: Aquest diàleg es preseenta abans de permetre-us canviar els continguts de un desglossament conciliat. Permetre aquests canvis pot causar que sigui difícil realitzar conciliacions futures.

en: Mark transaction split as unreconciled
ca: Marcatge d'un desglossament d'una transacció com a no conciliat

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us marcar un desglossament d'assentament com no conciliat. Si es fa traurà el valor conciliat del registre i podrà fer que les futures conciliacions siguin difícils.

en: Remove a split from a transaction
ca: Suprimeix un desglossament en un assentament

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ca: Aquest diàleg es mostra abans que pugueu esborrar un desglossament d'un assentament

en: Remove a reconciled split from a transaction
ca: Suprimeix un desglossament conciliat d'un assentament

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us suprimir un desglossament conciliat d'un assentament. Si es fa es traurà el valor conciliat del registre i pot causar que les conciliacions futures siguin difícils.

en: Remove all the splits from a transaction
ca: Supressió de tots els desglossaments en un assentament

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us suprmir totes els desglossaments d'un assentament.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us suprimir tots desglossaments (incloent-hi alguns desglossaments conciliats) d'un assentament. Si es fa es traurà el valor conciliat del registre i pot causar que fer conciliacions en el futur sigui difícil.

en: Delete a transaction
ca: Supressió d'un assentament

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us esborrar un assentament.

en: Delete a transaction with reconciled splits
ca: Esborra un assentament amb desglossament conciliats

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ca: Aquest diàleg es presenta abans de permetre-us esborrar una transacció que conté desglossaments conciliats. Si es fa, es traurà el valor conciliat del registre i pot fer difícil les conciliacions en el futur.

en: Duplicating a changed transaction
ca: Duplicació d'un assentament modificat

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ca: Aquest diàleg es presenta quan intenteu duplicar un assentament modificat. S'han de desar les dades canviades o cancel·lar la duplicació.

en: Commit changes to a transaction
ca: Consumació els canvis en un assentament

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ca: Aquest diàleg es presenta quan intenteu sortir d'una transacció modificada. S'han de desar o suprimir les dades canviades.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ca: Mostra el total general de tots els comptes convertits a la divisa predeterminada dels informes

en: Show non currency commodities
ca: Mostra els valors sense relació amb divises

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ca: Si està actiu, es mostraran els valors no relacionats amb divises (accions). En cas contrari s'amagaran.

en: Use relative profit/loss starting date
ca: Usa la data d'inici de guanys/pèrdues relatives

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
ca: Aquest paràmetre controla el tipus de data d'inici usat en càlculs de beneficis/pèrdues. Si s'estableix a "absolut" llavors el GnuCash obtindrà la data d'inici de la data especificat a la clau de data inicial. Si s'estableix a qualsevol altra cosa, el GnuCash obtindrà la data d'inici de la clau d'inici de període.

en: Use absolute profit/loss starting date
ca: Usa data d'inici de guanys/pèrdues absolutes

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ca: Data d'inici (en segons des del 1 de gener, 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ca: Aquest paràmetre controla la data d'inici establerta en càlculs beneficis/pèrdues si el paràmetre start-choice s'ha establert a "absolut". Aquest camp hauria de contenir una data representada en segons des de l'1 de gener, 1970.

en: Starting time period identifier
ca: Identificador de temps d'inici del període

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ca: Aquest paràmetre controla la data d'inici establerta per a càlculs de beneficis/pèrdues si el paràmetre start-choice s'estableix a qualsevol cosa diferent a "absolut". Aquest camp hauria de contenir un valor entre 0 i 8.

en: Use relative profit/loss ending date
ca: Usa la data relativa de finalització de beneficis/pèrdues

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
ca: Aquest paràmetre controla el tipus de data de finalització en càlculs de beneficis/pèrdues. Si s'estableix a "absolut" llavors el GnuCash obtindrà la data de finalització especificada per la clau de data de finalització. Si s'estableix a qualsevol altra cosa, el GnuCash obtindrà la data de finalització especificada per la clau de finalització de període.

en: Use absolute profit/loss ending date
ca: Usa data absoluta de finalització de beneficis/pèrdues

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ca: Data de finalització (en segons des de l'1 de gener, 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ca: Aquest paràmetre controla la data de finalització establerta als càlculs de beneficis/pèrdues si el paràmetre elecció-final està establert a "absolut". Aquest camp hauria de contenir una data representada en segons des de l'1 de gener, 1970.

en: Ending time period identifier
ca: Identificador de final de període

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ca: Aquest paràmetre controla la data de finalització establerta als càlculs de beneficis/pèrdues si el paràmetre elecció-final està establert a qualsevol cosa diferent a "absolut". Aquest camp hauria de contenir un valor entre 0 i 8.

en: Display this column
ca: Mostra aquesta columna

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
ca: Aquest paràmetre controla si una columna determinada serà visibla en aquesta visualització. TRUE vol dir visible, FALSE vol dir amagat.

en: Width of this column
ca: Amplada d'aquesta columna

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
ca: Aquest paràmetre guarda l'amplada d'una columna específica en pixels.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ca: Aquest assistent us ajudarà a configurar i usar períodes comptables.
    
    Perill: aquesta funcionalitat no funciona correctament al moment actual; encara està sota desenvolupament. Probablement danyarà vostres dades de tal manera que no podran ser reparades!

en: Setup Account Period
ca: Configuració dels períodes comptables

en: Book Closing Dates
ca: Dates de tancament del llibre

en: Close Book
ca: Tanca el llibre

en: Account Period Finish
ca: Finalització del període comptable

en: Press 'Close' to Exit.
ca: Premeu 'Tanca' per sortir.

en: Summary Page
ca: Pàgina de resum

en: CSV Import Assistant
ca: Assistent d'importació CSV

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ca: 
    Aquest assistent us ajudarà a importar comptes des d'un fitxer.
    
    El fitxer ha de estar en al mateix format que l'exportat ja que aquesta importació és de format fix que es pot veure inspeccionant el fitxer creat usant l'opció de menú «Exporta l'arbre de comptes a CSV».
    
    Si no existeix el compte, en base al nom complet del compte, s'afegirà sempre i quan el valor / divisa especificat existeixi. Si el compte existeix llavors s'actualitzaran els vostres camps. Aquests camps són codi, descripció, notes i color.
    
    Cliqueu sobre «Endavant» per procedir o «Cancel·la> per avortar la importació.

en: Import Account Assistant
ca: Assistent d'importació de comptes

en: Choose File to Import
ca: Trieu un fitxer a importar

en: Number of rows for the Header
ca: Nombre de línies per a la capçalera

en: Comma (,)
ca: Coma (,)

en: Semicolon (;)
ca: Punt i coma (;)

en: Custom regular expression
ca: Expressió regular personalitzada

en: Colon (:)
ca: Dos punts (:)

en: Preview
ca: Previsualització

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ca: Previsualització de la importació de comptes, únicament les primeres 10 files

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
ca: Premeu Aplica per crear el fitxer d'exportació.
    Cancel·la per avortar.

en: Import Accounts Now
ca: Importa els comptes ara

en: Import Summary
ca: Resum de la importació

en: CSV Export Assistant
ca: Assistent d'exportació CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
ca: 
    Seleccioneu el tipus d'exportació requerit i el separador que s'usarà.

en: Use Quotes
ca: Usa les cotitzacions

en: Simple Layout
ca: Disposició senzilla

en: Choose Export Settings
ca: Trieu els paràmetres per a l'exportació

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ca: Seleccioneu els comptes a exportar i el rang de dates si es requereix.

en: _Select Subaccounts
ca: _Selecciona els subcomptes

en: Select _All
ca: _Selecciona-ho tot

en: Date Range
ca: Interval de dates

en: _Select All
ca: _Selecciona'ls tots

en: Select _Range
ca: Seleccioneu el _rang

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
ca: Inici

en: _Earliest
ca: _El més primerenc

en: Cho_ose Date
ca: T_rieu una data

en: Toda_y
ca: A_vui

en: _Latest
ca: E_l més tard

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
ca: Al final

en: C_hoose Date
ca: T_rieu una data

en: _Today
ca: A_vui

en: Account Selection
ca: Selecció de compte

en: Choose File Name for Export
ca: Trieu un nom de fitxer per a l'exportació

en: Export Now…
ca: Exporta ara…

en: Summary
ca: Resum

en: Export Summary
ca: Exporta el resum

en: CSV Price Import
ca: Importació de preu CSV

en: Price Import Assistant
ca: Assistent d'importació de preu

en: Select File for Import
ca: Seleccioneu un fitxer a importar

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ca: Esborra la configuració
    Esbora la configuració desada sota el nom com s'ha entrat al camp de text adjacent.
    Hi ha dos noms reservats que no es poden eliminar mai:
    - Cap configuració
    - Format predeterminat d'exportació del GnuCash

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ca: Desa la configuració
    Desa la configuració actual sota el nom com s'ha entrat al camp de text adjacent.
    Hi ha dos noms reservats que no es poden usar per desar configuracions personalitzades:
    - Cap configuració
    - Format predeterminat d'exportació del GnuCash

en: <b>Load and Save Settings</b>
ca: <b>Carrega i desa la configuració</b>

en: Fixed-Width
ca: Amplada fixa

en: Space
ca: Espai

en: Tab
ca: Pestanya

en: Hyphen (-)
ca: Guionet (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
ca: Feu un doble clic en qualsevol lloc sobre la taula de sota per inserir un salt de columna

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
ca: Feu un clic amb el botó dret a una columna per modificar-la (ampliar-la, fer-la més estreta o fusionar-la)

en: Allow existing prices to be over written.
ca: Permet sobreescriure els preus existents

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
ca: Normalment no es sobreescriuen els preus, seleccioneu això per canviar-ho. Aquesta configuració no es desa.

en: <b>File Format</b>
ca: <b>Format de fitxer</b>

en: Date Format
ca: Format de data

en: Currency Format
ca: Format de divisa

en: Encoding
ca: Codificació

en: Leading Lines to Skip
ca: Línies inicials a saltar

en: Trailing Lines to Skip
ca: Línies finals a saltar

en: Skip alternate lines
ca: Ignora les línies alternes

en: <b>Miscellaneous</b>
ca: <b>Miscel·lània</b>

en: <b>Commodity From</b>
ca: <b>Producte de</b>

en: Currency To
ca: Divisa a

en: Select the type of each column to import.
ca: Seleccioneu el tipus de cada columna a importar.

en: Skip Errors
ca: Ignora els errors

en: Import Preview
ca: Importa la previsualització

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
ca: <b>Premeu «Aplica» per afegir els preus.
    «Cancel·la» per avortar.</b>

en: Import Prices Now
ca: Importa els preus ara

en: CSV Transaction Import
ca: Importació de transacción CSV

en: Transaction Import Assistant
ca: Assistent d'importació d'assentaments

en: Multi-split
ca: Multi-desglossament

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
ca: Normalment l'importador suposarà que cada línia del fitxer d'entrada correspon amb un assentament. Cada línia pot tenir informació per a un assentament i un o dos desglossaments.
    
    Quan està habilitat el desglossament múltiple, l'importador suposarà que la informació per a una transacció hi serà a línies múltiples consecutives. Cada línia proveeix informació per a exactament un desglossament. La primera línia també proveeix la informació per a la transacció.
    Per saber quines línies corresponen al mateix assentament, l'importador compararà la informació proveïda per l'assentament a cada línia. Si aquesta informació és buida o la mateixa que a la primera línia de l'assentament, l'importador considerarà que aquesta línia és part del mateix assentament.

en: <b>Account</b>
ca: <b>Compte</b>

en: Select a row to change the mappings
ca: Trieu una línia per canviar les concordances

en: Account ID
ca: Identificador del compte

en: Error text.
ca: Text de l'error

en: Change GnuCash _Account…
ca: Canvi_a el compte del GnuCash…

en: Match Import and GnuCash accounts
ca: Concorda la importació i els comptes GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
ca: A la pàgina següent podreu associar cada assentament a una categoria.
    
    Si aquest és el primer cop que importeu, trobareu que totes les files poden necessitar associar-se. En importacions subsegüents, l'importador intentarà associar els assentaments en base a importacions prèvies.
    
    Si aquesta és la vostra importació inicial a un fitxer nou, veureu primer un diàleg per configurar les opcions del llibre, ja que aquests paràmetres poden afectar com les dades d'importació es converteixen en assentaments del GnuCash. Si es tracta d'un fitxer existent no es mostrarà el diàleg.
    
    La confiança d'una associació correcta es mostra amb una barra de color.
    
    Es pot mostrar més informació usant el botó d'ajuda.

en: Transaction Information
ca: Informació de l'assentament

en: Match Transactions
ca: Fes concordar els assentaments

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
ca: Aquest assistent us ajudarà a crear un conjunt de comptes del GnuCash per als vostres actius (com ara inversions, llibretes d'estalvi o comptes corrents), passius (com ara préstecs) i les diverses menes d'ingressos i despeses que pugueu tenir. 
    
    Podeu escollir aquí un conjunt de comptes que semblin properes a les vostres necessitats. Un cop es completi l'assistent podreu afegir, reanomenar, modificar i eliminar comptes, a qualsevol moment posterior. També podreu afegir subcomptes, això com moure comptes (amb els seus subomptes) des d'un pare a un altre.
    
    Feu clic a «Cancel·la» si no voleu crear cap compte nou en aquest moment.

en: New Account Hierarchy Setup
ca: Configuració d'un arbre de comptes nou

en: Choose Currency
ca: Escolliu la divisa

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
ca: Seleccioneu les categories específiques de llengua i regió que correspon amb les manares com preveu usar el GnuCash. Cada categoria que seleccioneu causarà que es creïn diversos comptes.

en: C_lear All
ca: No en seleccionis _cap

en: <b>Category Description</b>
ca: <b>Descripció de la categoria</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
ca: Comptes a «%s»

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
ca: Si no us agraden les plantilles disponibles, si us plau llegiu la pàgina wiki que s'enllaça a sota i compartiu la vostra plantilla nova o millorada.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
ca: La tria que heu fet aquí és sols el punt de partida per a la vostre jerarquia personalitzada de comptes. El comptes poden afegir-se, reanomenar-se, moure's o eliminar-se manualment més tard en qualsevol moment.

en: GnuCash Account Template Wiki
ca: Wiki de plantilles de comptes del GnuCash

en: Choose accounts to create
ca: Trieu els comptes a crear

en: Setup selected accounts
ca: Configuració dels comptes seleccionats

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ca: Premeu «Aplica» per crear els vostres comptes nous.
    
    Premeu «Enrere» per revisar les vostres seleccions.
    
    Premeu «Cancel·la» per tancar aquest quadre de diàleg sense crear cap compte nou.

en: Finish Account Setup
ca: Finalització de la configuració dels comptes

en: Months
ca: Mesos

en: Years
ca: Anys

en: Current Year
ca: Any actual

en: Now + 1 Year
ca: Ara + 1 any

en: Whole Loan
ca: Crèdit sencer

en: Interest Rate
ca: Tipus d'interès

en: APR (Compounded Daily)
ca: TAE (compost diàriament)

en: APR (Compounded Weekly)
ca: TAE (compost setmanalment)

en: APR (Compounded Monthly)
ca: TAE (compost mensualment)

en: APR (Compounded Quarterly)
ca: TAE (compost trimestralment)

en: APR (Compounded Annually)
ca: TAE (compost anualment)

en: Fixed Rate
ca: Tipus d'interès fix

en: 3/1 Year ARM
ca: 3/1 taxa variable hipotecaria

en: 5/1 Year ARM
ca: 5/1 taxa variable hipotecaria

en: 7/1 Year ARM
ca: 7/1 taxa variable hipotecaria

en: 10/1 Year ARM
ca: 10/1 taxa variable hipotecaria

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ca: Aquest és un mètode pas a pas per a crear la configuració d'una amortització d'un préstec en el GnuCash. En aquest assistent podreu introduir els paràmetres del vostre préstec i la seva amortització, i facilitar detalls del seu període de devolució. Fent servir aquesta informació, es crearan els assentaments periòdics adaptats a les vostres condicions de pagament.
    
    En cas que us equivoqueu en introduir les dades, o bé vulgueu canviar-les més endavant, podreu editar els assentaments periòdics directament.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ca: Configuració de l'amortització d'una hipoteca o préstec

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ca: Entreu els detalls del préstec, com a mínim entreu un compte i una quantitat de crèdit vàlids.

en: Start Date
ca: Data d'inici:

en: Length
ca: Longitud

en: Loan Account
ca: Compte de préstec

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
ca: Entreu el nombre de mesos que encara s'han de pagar. Això determina tant el principal restant com la duració de la transacció programada.

en: Months Remaining
ca: Mesos restants

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
ca: Entre el tipus d'interès anual en percentatge. S'accepten valors al rang 0,001-100. L'assistent d'hipoteques no dóna suport a préstecs amb interès 0.

en: Interest Rate Change Frequency
ca: Periodicitat de la variació del tipus d'interès

en: Loan Details
ca: Detalls del crèdit

en: Escrow Account
ca: Compte d'aval

en: Loan Repayment Options
ca: Opcions d'amortització de préstec

en: Principal To
ca: Capital total a

en: Interest To
ca: Interès a

en: Repayment Frequency
ca: Periodicitat de l'amortització

en: Loan Repayment
ca: Amortització de préstec

en: Payment To (Escrow)
ca: Pagament a (aval)

en: Payment From (Escrow)
ca: Pagament de (aval)

en: Specify Source Account
ca: Especifiqueu el compte d'origen

en: Use Escrow Account
ca: Utilitza el compte d'aval

en: Part of Payment Transaction
ca: Part d'un pagament

en: Payment Frequency
ca: Periodicitat del pagament

en: Previous Option
ca: Opció prèvia

en: Next Option
ca: Opció següent

en: Loan Payment
ca: Amortització de préstec

en: Range
ca: Rang

en: End Date
ca: Data final

en: Loan Review
ca: Revisió de prétecs

en: Schedule added successfully.
ca: S'ha afegit amb èxit una planificació.

en: Loan Summary
ca: Resum de comptes

en: QIF Import Assistant
ca: Assistent d'importació QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
ca: El GnuCash pot importar fitxers de dades financeres de QIF (Quicken Interchange Format) escrites pel Quicken/QuickBooks, l'MS MOney, el Moneydance, i molts altres programes.
    
    El procés d'importació té molts passos. No es canviaran els vostres comptes GnuCash fin que no cliqueu «Aplica» al final del procés.
    
    Cliqueu «Següent» per començar a carregar les vostres dades QIF, o «Cancel·la» per avortar el procés.

en: Import QIF files
ca: Importa fitxers QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
ca: Si us plau seleccioneu un fitxer a carregar. En clicar a «Següent» es carregarà i analitzarà el fitxer. És possible que hagueu de contestar algunes preguntes referents als comptes en el fitxer.
    
    Podeu carregar tants fitxers com vulgueu. No us preocupeu si les vostres dades es troben en múltiples fitxers.

en: Select a QIF file to load
ca: Seleccioneu un fitxer QIF a carregar

en: _Start
ca: _Inici:

en: Load QIF files
ca: Carrega els fitxers QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ca: El format de ftixer QIF no especifica en quin ordre s'imprimeixen els components de dia, mes i any. En la major part dels casos és possible determinar automàticament quin format s'està usant en un fitxer particular. No obstant, al fitxer que acabeu d'importar existeix més d'un format possible que s'ajusta a les dades.
    
    Si us plau seleccioneu el format de data per al fitxe. És probable que els fitxers QIF creats pel programari europeu estiguin en el format "d-m-y" o dia-mes-any, mentre que els fitxers QIF del Estats Units és probable que siguin "m-d-y" o mes-dia-any.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ca: Cliqueu «Enrere» per a cancel·lar el carregament d'aquest fitxer i trieu-ne un altre.

en: Set a date format for this QIF file
ca: Establiu un format de data per a aquest fitxer QIF

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ca: El fitxer QIF que acabeu de carregar conté assentaments per a un únic compte, però en el fitxer no s'especifica el nom del compte.
    
    Introduïu si us plau un nom per al compte. Si el fitxer fou exportat des d'un altre programa de comptabilitat, hauríeu de fer servir el mateix nom de compte utilitzat en aquell programa.

en: Account name
ca: Nom del compte

en: Set the default QIF account name
ca: Poseu el nom del compre QIF per omissió

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
ca: Cliqueu «Carrega un altre fitxer» si teniu més dades per importar en aquest moment. Feu això si heu desat els vostres comptes en fitxers QIF separats.
    
    Cliqueu «Següent» per finalitzar la càrrega de fitxers i moure al pas següent del procés d'importació dels fitxers QIF.

en: _Unload selected file
ca: _Descarrega el fitxer seleccionat

en: _Load another file
ca: Carrega un a_ltre fitxer

en: QIF files you have loaded
ca: Fitxers QIF que heu carregat

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ca: A la pàgina següent, els comptes en els vostres fitxers QIF i qualsevol acció o fons d'inversió que teniu es faran concordar amb els comptes del GnuCash. Si ja existeix un compte GnuCash amb el mateix nom, o un nom similar i un tipus compatible, s'usarà aquest compte com a concordança; en cas contrari, el GnuCash crearà un compte nou amb mateix nom i tipus que el compte QIF. Si no us agrada del compte GnuCash suggerit, feu un doble clic per canviar-lo
    
    Noteu que el GnuCash crearà molts comptes que no existien en l'altre programa financer que teníeu, incloent-hi un compte separat per a cada acció que teniu, comptes separats per a honoraris de corretatge, comptes especial de "Capital" (subcomptes de Guanys Retinguts, de forma predeterminada) que són la font dels vostres saldos, etc. Tots aquests comptes apareixeran a la pròxima pàgina de manera que el podeu canviar si voleu, però és segur no tocar-los.

en: Accounts and stock holdings
ca: Tinences de comptes i accions

en: _Select the matchings you want to change
ca: E_scolliu les concordances que voleu canviar

en: Matchings selected
ca: Concordances seleccionades

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ca: Fes concordar els comptes QIF amb els comptes GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ca: En lloc de categories, el GnuCash utilitza comptes separats d'ingressos per a classificar les vostres transaccions. Cadascuna de les categories del vostre fitxer QIF es convertirà a un compte de GnuCash.
    
    A la pàgina següent tindreu l'oportunitat de donar un cop d'ull a les concordances suggerides entre les categories QIF i els comptes del GnuCash. Podreu canviar les correspondències que no us agradin clicant sobre la línia que conté el nom de la categoria.
    
    Si més tard canvieu d'opinió, podeu reorganitzar l'estructura de comptes de forma segura dins mateix del GnuCash.

en: Income and Expense categories
ca: Categories d'ingressos i despeses

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ca: Fes concordar les categories QIF amb els comptes GnuCash

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
ca: Els fitxers QIF descarregats de bancs i altres institucions financeres no tenen informació sobre comptes i categories que els permetien ser assignats correctament a comptes GnuCash.
    
    A la pàgina següent, veureu el text que apareix en els camps Beneficiari i Nota en assentaments sense compte o categoria QIF. De forma predeterminada aquests assentaments s'assignen al compte «No especificat» al GnuCash. Si seleccioneu un compte diferent, es recordarà per a futurs fitxers QIF.

en: Payees and memos
ca: Beneficiaris i notes d'abonament

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ca: Fes concordar els beneficiaris/notes dels comptes GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ca: L'importador QUIF no pot en aquest moment gestionar fitxers QIF multi-divisa. Tots els comptes que esteu important han d'estar denominats en la mateixa divisa.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ca: _Seleccioneu la divisa a usar per tots els assentaments importats:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ca: Com que esteu creant un fitxer nou, veureu a continuació un diàleg per establir les opcions de llibre. Aquestes opcions poden afectar la manera com el GnuCash importa assentaments. Si torneu a aquesta pàgina sense cancel·lar i començar un altre cop, el diàleg per establir les opcions de llibre no es mostrarà un segon cop quan avanceu. El podeu accedir directament des del menú mitjançant Fitxer->Propietats.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ca: Escolliu el fitxer de divisa QIF i seleccioneu Opcions de Llibre

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
ca: A sota se us demana proveir informacions sobre accions, fons d'inversió i altres inversions que apareixen als fitxers QIF que esteu important. El GnuCash necessita alguns detalls addicionals sobre aquestes inversions que el format QIF no proveeix.
    
    Cada acció, fons d'inversió o altre inversió ha de tenir un nom i una abreviació, com ara un símbol de l'acció. Degut a què algunes inversions no relacionades tenen la mateixa abreviació, heu d'indicar quin tipus d'abreviació heu entrat. Per exemple, podríeu seleccionar el mercat que va assignar el símbol (IBEX, etc.), o seleccionar el tipus d'inversió.
    
    Si no veieu el vostre mercat a la llista, o cap de les opcions disponibles és apropiada, podeu entrar una nova.

en: Enter Information about…
ca: Introduïu informació sobre…

en: All fields must be complete to continue…
ca: Tots els comptes han de ser comptes vàlids per continuar…

en: Tradable commodities
ca: Valors negociables

en: _Start Import
ca: _Inicia la importació

en: P_ause
ca: P_ausa

en: QIF Import
ca: Importació QIF

en: Match existing transactions
ca: Concorda els assentaments existents

en: _Imported transactions needing review
ca: Transaccions _importades que necessiten una revisió

en: _Possible matches for the selected transaction
ca: _Possibles concordances per a l'assentament seleccionat

en: Select possible duplicates
ca: Seleccioneu possibles duplicats

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ca: Cliqueu «Aplica» per importar dades de l'àrea de prova i actualitzar els vostres comptes GnuCash. La informació de concordança de comptes i categories que heu entrat es desarà i s'usarà per a valors predeterminats el pròxim cop que useu l'eina d'importació QIF.
    
    Cliqueu «Endarrere» per revisar les vostres concordances de compte i categoria, per canviar els paràmetres de divisa o valors per comptes nous o per afegir més fitxers a l'àrea de prova.
    
    Cliqueu «Cancel·la» per avortar el procés d'importació QIF.

en: Update your GnuCash accounts
ca: Actualitzeu els vostres comptes del GnuCash

en: Summary Text
ca: Text de resum

en: Qif Import Summary
ca: Resum d'importació QIF

en: Stock Split Assistant
ca: Detalls de la divisió d'accions

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ca: Aquest assistent us ajudarà a registrar una divisió o fusió d'accions.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ca: Seleccioneu el compte en el qual voleu registrar una divisió o fusió d'accions.

en: Stock Split Account
ca: Compte de desglossament de valors

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ca: Entreu la data i el nombre d'accions que vau guanyar o perdre arrel d'un fraccionament o fusió d'accions. Per a fusions d'accions (fraccionaments negatius) useu un valor negatiu per a la distribució d'accions. També podeu entrar una descripció de l'assentament, o acceptar la descripció predeterminada.

en: _Date
ca: _Data

en: Desc_ription
ca: Desc_ripció

en: Stock Split
ca: Divisió d'accions

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ca: Si voleu registrar una cotització per a la divisió d'accions, introduïu-la aquí sota. També podeu deixar-la en blanc si ho desitgeu.

en: New _Price
ca: _Preu nou

en: Currenc_y
ca: Di_visa

en: Stock Split Details
ca: Detalls de la divisió d'accions

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
ca: Si heu rebut un pagament de caixa com a resultat d'un fraccionament d'accions, entreu els detalls d'aquest pagament aquí. En cas contrari, simplement cliqueu «Següent».

en: _Amount
ca: _Quantitat

en: _Memo
ca: _Nota d'abonament

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
ca: Efectiu en el lloc

en: <b>_Income Account</b>
ca: <b>Compte d'ingressos</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ca: <b>Compte d'_actiu</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
ca: Efectiu en compensació per l'intercanvi

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
ca: Si heu acabat amb la creació del fraccionament o fusió d'accions, premeu «Aplica». També podeu clicar «Endarrere» per revisar les vostres eleccions, o «Cancel·la» per sortir sense fer cap canvi.

en: Stock Split Finish
ca: Final de la divisió d'accions

en: Transaction Details
ca: Detalls de la transacció

en: Cash
ca: Efectiu

en: Brokerage Fees
ca: Honoraris de corretatge

en: Introduction placeholder
ca: Contenidor d'introducció

en: Title placeholder
ca: Contenidor de títol

en: _Edit list of encodings
ca: _Edita la llista de les codificacions

en: Default encoding
ca: Codificació per defecte

en: Convert the file
ca: Converteix el fitxer

en: finish placeholder
ca: acabeu el contenidor

en: Finish GnuCash Datafile Import
ca: Finalització de la importació d'un fitxer de dades del GnuCash

en: Edit the list of encodings
ca: Edita la llista de codificacions

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ca: <b>Codificacions d'entrada del s_istema</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ca: <b>Codificació personalitzada</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ca: <b>Codificacions _seleccionades</b>

en: Preferences
ca: Preferències

en: Enable extra _buttons
ca: Habilita els _botons extra

en: _Open in new window
ca: _Obre en una finestra nova

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ca: Si s'habilita, cada factura s'obrirà en una finestra principal pròpia. Si no s'habilita, la factura s'obrirà a la finestra actual.

en: _Accumulate splits on post
ca: _Acumula els desglossaments en comptabilitzar

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ca: Indica si per defecte diferents assentaments d'una factura els quals impliquen una transferència a un mateix compte s'haurien d'acumular en un únic desglossament. Podeu canviar aquest paràmetre al diàleg de comptabilització de la factura.

en: <b>Invoices</b>
ca: <b>Factures</b>

en: Not_ify when due
ca: Not_ifica el venciment de les factures

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ca: Si s'ha de mostrar la llista de venciments de factures en iniciar el programa.

en: _Tax included
ca: _Impostos inclosos?

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ca: Indica si els impostos són inclosos per defecte a les factures. La configuració d'aquest paràmetre serà aplicada a clients i proveïdors nous.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
ca: _Processa els pagaments en comptabilitzar

en: <b>Bills</b>
ca: <b>Factures</b>

en: _Notify when due
ca: _Notifica el venciment de les factures

en: Ta_x included
ca: Impostos _inclosos?

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ca: Indica si els impostos són inclosos per defecte a les factures. La configuració d'aquest paràmetre serà aplicada a clients i proveïdors nous.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
ca: Pro_cessa el pagament en comptabilitza

en: Days in ad_vance
ca: Dies per enda_vant

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ca: Amb quants dies d'antelació s'avisarà del venciment de factures.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
ca: Amb quants dies d'antelació s'avisarà del venciment de factures.

en: _Days in advance
ca: _Dies per endavant

en: Cascade Account Values
ca: Valors de compte en cascada

en: Enable Cascading Account Color
ca: Activa el color dels comptes en cascada

en: Enable Cascading Account Placeholder
ca: Activa el contenidor de comptes en cascada

en: Enable Cascading Account Hidden
ca: Activa comptes en cascada amagat

en: Enable the sections to Cascade
ca: Activa les seccions per fer cascada

en: Default
ca: Per defecte

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
ca: Si cap compte té un color existent no serà reemplaçat a no ser que es marqui el següent.

en: Replace any existing account colors
ca: Substitueix tots els colors de compte existents

en: Delete Account
ca: Suprimeix el compte

en: <b>Sub-accounts</b>
ca: <b>Subcomptes</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
ca: Aquest compte té subcomptes. Què voldríeu fer amb aquests subcomptes?

en: _Move to
ca: _Mou-te a

en: Delete the _subaccount
ca: Esborra el _subcompte

en: M_ove to
ca: M_ou-te a

en: Delete all _transactions
ca: Esborra totes les _transaccions

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ca: Aquest compte conté assentaments. Què voleu fer amb aquests?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ca: Aquest compte conté assentaments de només lectura, que no es poden suprimir.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ca: <b>Assentaments dels subcomptes</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ca: Heu demanat el subcompte i els assentaments que contén. Què voldríeu fer amb aquests assentaments?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ca: Un o més subcomptes d'aquest compte contenen transaccions de només lectura, les quals no es poden suprimir.

en: _Default
ca: Per _defecte

en: Account Type
ca: Tipus de compte

en: Show _hidden accounts
ca: Mostra els comptes _ocults

en: Show _unused accounts
ca: Mostra els comptes sense _usar

en: Show accounts which do not have any transactions.
ca: Mostra els comptes que no tenen cap assentament

en: Show _zero total accounts
ca: Mostra els comptes amb total _zero

en: Show accounts which have a zero total value.
ca: Oculta els comptes que tenen un valor total de zero.

en: Use Commodity Value
ca: Usa el valor de l'acció o divisa

en: _Help
ca: _Ajuda

en: Identification
ca: Identificació

en: Account _name
ca: _Nom del compte

en: _Account code
ca: _Codi del compte

en: _Description
ca: _Descripció

en: Smallest _fraction
ca: _Fracció mínima

en: Account _Color
ca: _Color del compte

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ca: La fracció més petita d'aquesta acció o divisa que pot ser referenciada.

en: _Parent Account
ca: Compte _pare

en: Placeholde_r
ca: Contenido_r

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ca: Aquest compte és només un contenidor a la jerarquia. No és possible registrar-hi assentaments a aquest compte, únicament en els seus subcomptes.

en: Auto _interest transfer
ca: Transferència d'_interès automàtic

en: H_idden
ca: _Ocult

en: Opening balance
ca: Saldo d'obertura

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
ca: Aquest compte conté assentaments de saldo. Sols un compte per producte pot contenir assentaments de saldo inicial.

en: Ta_x related
ca: Relacionat amb i_mpostos

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ca: Useu Edita->Opcions d'informe d'impostos per establir el marcador relacionat amb impostos i assignar un codi d'impostos a aquest compte.

en: <b>Balance Information</b>
ca: <b>Informació del saldo</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ca: <b>Assentament de saldo inicial</b>

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ca: _Utilitza el compte patrimonial de «Saldos d'obertura»

en: _Select transfer account
ca: _Seleccioneu el compte de transferència

en: Renumber sub-accounts
ca: Torna a numerar els subcomptes

en: _Renumber
ca: To_rna a numerar

en: Examples
ca: Exemples

en: _Show documentation
ca: _Mostra la documentació

en: _Reconciled
ca: _Conciliat

en: _Cleared
ca: _Liquidat

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ca: Quan no s'especifica l'estat en un fitxer QIF, els assentaments es marquen com netejats.

en: _Not cleared
ca: _No liquidat

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ca: Quan no s'especifica l'estat en fitxer QIF, els assentaments es marquen com no netejats.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ca: Estat predeterminat d'assentaments (cancel·lat per l'estat donat pel fitxer QIF)

en: Select Account
ca: Selecciona el compte

en: _Select or add a GnuCash account:
ca: _Selecciona o afegeix un compte del GnuCash:

en: Import transactions from text file
ca: Importa els assentaments del fitxer de text

en: 1. Choose the file to import
ca: 1. Trieu un fitxer a importar

en: Import bill CSV data
ca: Importa dades de factures CSV

en: Import invoice CSV data
ca: Importa dades CSV de factura

en: 2. Select import type
ca: 2. Trieu el tipus d'importació

en: Semicolon separated
ca: Separat per punt i coma

en: Comma separated
ca: Separats per coma

en: Semicolon separated with quotes
ca: Separats per punt i coma amb cometes

en: Comma separated with quotes
ca: Separats per coma amb cometes

en: 3. Select import options
ca: 3. Trieu les opcions d'importació

en: 4. Preview
ca: 4. Previsualització

en: Open imported documents in tabs
ca: Obre els documents importats en pestanyes

en: Don't open imported documents in tabs
ca: No obris els documents importats en pestanyes

en: 5. Afterwards
ca: 5. Després

en: Due Days
ca: Dies de venciment

en: Discount Days
ca: Dies de descompte

en: Discount %
ca: % de descompte

en: The percentage discount applied for early payment.
ca: El percentatge de descompte aplicat per pagament immediat.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ca: El nombre de dies a partir de la data d'emissió durant els quals s'aplicarà un descompte per pagament immediat.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ca: El nombre de dies per pagar la factura a partir de la data d'emissió.

en: Due Day
ca: Dia de venciment

en: Discount Day
ca: Dia de descompte

en: Cutoff Day
ca: Dia de tall

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ca: El dia límit per carregar les factures el mes següent. Després del dia límit, les factures s'aplicaran el mes següent. Els valors negatius compten enrere des del final de mes.

en: The discount percentage applied if paid early.
ca: El percentatge de descompte aplicat per pagament immediat.

en: The last day of the month for the early payment discount.
ca: El darrer dia del mes per aplicar el descompte per pagament immediat.

en: The day of the month bills are due
ca: El dia del mes en què vencen les factures

en: Table
ca: Taula

en: Terms
ca: Condicions

en: Delete the current Billing Term
ca: Esborra la condició de pagament actual

en: _New
ca: _Nou

en: Create a new Billing Term
ca: Crea una nova condició de pagament

en: <b>Term Definition</b>
ca: <b>Definició de la condició</b>

en: De_scription
ca: De_scripció

en: _Type
ca: _Tipus

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ca: La descripció de les condicions de pagament, impresa a les factures

en: _Edit
ca: _Edita

en: Edit the current Billing Term
ca: Edita la condició de pagament actual

en: Close this window
ca: Tanca aquesta finestra

en: Cancel your changes
ca: Cancel·la els canvis

en: Commit this Billing Term
ca: Confirma aquesta condició de pagament

en: The internal name of the Billing Term.
ca: El nom intern de la condició de pagament.

en: <b>New Billing Term</b>
ca: <b>Condició de pagament nova</b>

en: _Name
ca: _Nom

en: Income Total
ca: Total d'ingressos

en: Expense Total
ca: Total de despeses

en: Choose Owner Dialog
ca: Diàleg per a triar el propietari

en: Securities
ca: Valors

en: Show National Currencies
ca: Mostra les divises nacionals

en: Add a new commodity.
ca: Afegeix una nova acció/divisa.

en: Remove the current commodity.
ca: Suprimeix l'acció/divisa actual.

en: Edit the current commodity.
ca: Edita l'acció o divisa actual.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ca: Entreu el nom complet del valor. Exemple: Gas Natural, Abertis, etc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ca: Introduïu el símbol abreviat de l'acció o divisa (p.ex. GAS o ABE). En cas que vulgueu baixar les cotitzacions d'Internet, aquest camp ha de concordar exactament amb el símbol abreviat que la font de cotització utilitza (amb distinció entre majúscules i minúscules).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ca: Introduïu un codi únic per a identificar l'acció o divisa. O bé deixeu el camp en blanc.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ca: Introduïu la fracció mínima de l'acció o divisa que es pot comercialitzar. Introduïu 1 per a accions que només es poden comercialitzar en números enters

en: <b>Quote Source Information</b>
ca: <b>Informació de la font de la cotització</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ca: Entreu un símbol de pantalla. Això es pot deixar en blanc amb seguretat, en aquest cas s'usarà la clau de pissarra o el codi ISO de la divisa.

en: Type of quote source
ca: Tipus de font d'oferta

en: _Display symbol
ca: _Mostra el símbol

en: Time_zone
ca: Zona horària

en: _Unknown
ca: Desconeg_ut

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ca: Aquestes són fonts de cotització afegides recentment al mòdul F::Q. El GnuCash no pot determinar si aquestes fonts recuperen informació d'un únic lloc web o bé de múltiples llocs web a Internet.

en: _Multiple
ca: _Múltiple

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ca: Hi ha F::Q fonts de cotització que recuperen informació de diversos llocs web a Internet. Si un d'aquests llocs no està disponible, F::Q intentarà recuperar la informació d'un altre lloc web.

en: Si_ngle
ca: Ú_nica

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ca: Hi ha F::Q fonts de cotització que recuperen informació d'un lloc únic d'Internet. Si aquest lloc web no està disponible, no podreu recuperar les cotitzacions.

en: _Get Online Quotes
ca: _Baixa les cotitzacions en línia

en: F_raction traded
ca: F_racció comercialitzada

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
ca: Codi ISIN, CUSI_P o altre

en: _Symbol/abbreviation
ca: _Símbol/abreviació

en: _Full name
ca: Nom sen_cer

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ca: Avís: el mòdul Finance::Quote no està instal·lat correctament.

en: Select user information here…
ca: Seleccioneu la informació de l'usuari aquí…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número ID del client. Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: Address
ca: _Adreça

en: Email
ca: Correu-e

en: Billing Address
ca: Adreça de facturació

en: Discount
ca: Descompte

en: Credit Limit
ca: Límit de crèdit

en: Tax Included
ca: Impostos inclosos

en: Tax Table
ca: Taula d'impostos

en: Override the global Tax Table?
ca: Sobreescriure la taula d'impostos global?

en: Billing Information
ca: Dades de facturació

en: Shipping Information
ca: Dades d'enviament

en: Shipping Address
ca: Adreça d'enviament

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
ca: Importa els clients o proveïdors des del fitxer de text

en: For importing customer lists.
ca: Per importar llistes de clients.

en: For importing vendor lists.
ca: Per importar llistes de proveïdors.

en: <b>2. Select Import Type</b>
ca: <b>3. Trieu les opcions d'importació</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
ca: Surt del diàleg de configuracions d'informe desades

en: Question
ca: Pregunta

en: Change Linked Document path head
ca: Canvia el cap del camí del document enllaçat

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
ca: Es convertiran els enllaços relatius de camí de fitxer a enllaços absoluts combinant-lo amb el camí existent a no ser que es marqui l'opció.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
ca: Els enllaços absoluts existents de camí de fitxer es convertiran a enllaços relatius comparant-los amb el cap del camí nou a no ser que es marqui l'opció.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
ca: Nota: es canviaran únicament els enllaços de document que no siguin de sols lectura.

en: Linked _File
ca: _Fitxer enllaçat

en: Linked _Location
ca: Ubicació en_llaçada

en: (none)
ca: (cap)

en: Location does not start with a valid scheme
ca: La ubicació no comença amb un esquema vàlid

en: Reload and Locate Linked Documents
ca: Recarrega i localitza els documents enllaçats

en: _Reload
ca: _Recarrega

en: _Locate Linked Documents
ca: _Localitza els documents enllaçats

en: All Linked Documents
ca: Tots els documents enllaçats

en: Linked Document
ca: Document enllaçat

en: Available
ca: Disponible

en: Relative
ca: Relativa

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ca: Feu un doble clic sobre l'entrada en la columna Descripció per saltar a l'assentament.
    Feu un doble clic sobre la columna Enllaç per obrir el document enllaçat.
    Feu un doble clic sobre la columna Disponible per modificar l'enllaç del document.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número d'identificació del treballador. Si el deixeu en blanc, el sistema escollirà un nombre raonable.

en: Payment Address
ca: Adreça de pagament

en: Language
ca: Llengua

en: Interface
ca: Interfície

en: Default Hours per Day
ca: Hores diàries per defecte

en: Default Rate
ca: Taxa predeterminada

en: Access Control List
ca: Llista de control d'accessos

en: Access Control
ca: Control d'accés

en: <b>Data Format</b>
ca: <b>Format de data</b>

en: <b>File</b>
ca: <b>Fitxer</b>

en: Host
ca: Amfitrió

en: Database
ca: Base de dades

en: Password
ca: Contrasenya

en: <b>Database Connection</b>
ca: <b>Connexió de la bse de dades</b>

en: Annual
ca: Anual

en: Semi-annual
ca: Bianual

en: Tri-annual
ca: Triennal

en: Quarterly
ca: Trimestral

en: Bi-monthly
ca: Bimensual

en: Monthly
ca: Mensual

en: Semi-monthly
ca: Bimensual

en: Bi-weekly
ca: Quinzenal

en: Weekly
ca: Setmanal

en: Daily (360)
ca: A diari (360)

en: Daily (365)
ca: A diari (365)

en: Loan Repayment Calculator
ca: Calculadora d'amortització de préstec

en: _Schedule
ca: _Planificació

en: <b>Calculations</b>
ca: <b>Càlculs</b>

en: Payment periods
ca: Terminis de pagament

en: Interest rate
ca: Tipus d'interès

en: Present value
ca: Valor actual

en: Periodic payment
ca: Pagament periòdic

en: Future value
ca: Valor futur

en: Clear the entry.
ca: Esborra l'entrada

en: Precision
ca: Precisió

en: Calculate
ca: Calcula

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ca: Recalcula (l'única) entrada en blanc dels camps superiors.

en: <b>Payment Options</b>
ca: <b>Opcions de pagament</b>

en: Payment Total
ca: Total de Pagament

en: Discrete
ca: Discret

en: Continuous
ca: Continu

en: Beginning
ca: A l'inici

en: <b>Compounding</b>
ca: <b>Compost</b>

en: When paid
ca: Quan estigui pagat

en: Search the Account List
ca: Cerca la llista de comptes

en: Close _on Jump
ca: Tanca _després de saltar

en: _Jump To
ca: _Salta a

en: All _accounts
ca: Tots _els comptes

en: Search scope
ca: Cerca l'àmbit

en: Account Full Name
ca: Nom complet del compte

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
ca: La cerca insensible a majúscules i minúscules està disponible a «Nom complet del compte».

en: Sea_rch
ca: Ce_rca

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
ca: Trieu una fila i després premeu «salta a» per saltar al compte en l'arbre de comptes,
    si el compte no s'ha de mostrar, això s'anul·larà temporalment.

en: Import Map Editor
ca: Editor de concordances d'importació

en: _Remove Invalid Mappings
ca: Esbo_rra les concordances no vàlides

en: <b>What type of information to display?</b>
ca: <b>Quin tipus d'informació voleu mostrar?</b>

en: Non-Bayesian
ca: No-bayesià

en: Online
ca: En línia

en: Source Account Name
ca: Nom del compte font

en: Based On
ca: Basat en

en: Match String
ca: Concorda la cadena de caràcters

en: Mapped to Account Name
ca: Emparellat amb el nom del compte

en: Count of Match String Usage
ca: Compte de l'us de concordances de cadenes de caràcters

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
ca: S'aplicarà un filtre a «Concorda la cadena de caràcters» i «Concordat amb el nom de compte», és insensible a majúscules i minúscules.

en: _Filter
ca: _Filtre

en: _Expand All
ca: _Expandeix-ho tot

en: Collapse _All
ca: Col·l_apsa-ho tot

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
ca: Es poden seleccionar i esborrar línies múltiples prement el botó d'esborrar.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ca: Seleccioneu o creeu un compte del GnuCash adequat per a:

en: Online account ID here…
ca: Identificador del compte de banca electrònica aquí…

en: Choose a format
ca: Trieu un format

en: Select matching existing transaction
ca: Seleccioneu l'assentament existent concordant

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
ca: Mostra reconciliat

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
ca: Primer desglossament de l'assentament importat

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
ca: Desglossaments potencials que concorden amb l'assentament seleccionat

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
ca: Es poden seleccionar línies múltiples d'assentament i es pot assignar un compte de transferència a totes les línies seleccionades. Useu Cntrl Esquerra o Majúscula i clic per seleccionar línies múltiples i després clic dreta per seleccionar el compte de transferència. Sols les línies que tinguin «A» marcat es poden afegir a la selecció.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ca: Aquest assentament probablement requereix la vostra intervenció, o bé s'importarà sense saldar.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ca: Aquesta transacció s'importarà com a saldada (potser hauríeu de comprovar la concordança o el compte de destinació de totes maneres).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ca: Aquest assentament probablement requereix la vostra intervenció, o bé no s'importarà.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
ca: Feu un doble clic sobre l'assentament per canviar l'assentament concordat al GnuCash, o el compte de destí del desglossament de saldo automàtic (si es requereix).

en: Transaction List Help
ca: Ajuda de la llista d'assentaments

en: <b>Actions</b>
ca: <b>Accions</b>

en: "A"
ca: «A»

en: "C"
ca: «C»

en: Select "A" to add the transaction as new.
ca: Seleccioneu «A» per a afegir l'assentament com a nou.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
ca: Seleccioneu «U+R» per actualitzar i marcar un assentament com a netejat (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
ca: Seleccioneu «C» per marcar un assentament com netejat (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ca: No en seleccioneu cap si voleu ometre l'assentament (no s'importarà).

en: Red
ca: Vermell

en: Yellow
ca: Groc

en: Green
ca: Verd

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
ca: Llista de transaccions descarregades (es mostra el desglossament de la font)

en: Show _Account column
ca: Mostra la column_a del compte

en: Show _Memo column
ca: Mostra la colu_mna de la nota

en: Generic import transaction matcher
ca: Aparellador genèric de transaccions importades

en: Posted Account
ca: Compte de comptabilització

en: Invoice Information
ca: Informació de la factura

en: (owner)
ca: (client)

en: Open Document Link
ca: Obre l'enllaç del document

en: Default Chargeback Project
ca: Comanda per defecte per al reembors

en: Additional to Card
ca: Addicionalment a la targeta

en: Extra Payments
ca: Pagaments addicionals

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ca: El número d'identificador de la factura. Si el deixeu en blanc, el sistema escollirà un nombre raonable.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ca: Si descomptabilitzeu aquesta factura, se suprimirà l'assentament comptabilitzat.
    Esteu segur que voleu descomptabilitzar-la?

en: Yes, reset the Tax Tables
ca: Sí, reinicialitza les taules d'impostos

en: No, keep them as they are
ca: No, deixa-les tal com són

en: Reset Tax Tables to present Values?
ca: Voleu reinicialitzar les taules d'impostos als valors actuals?

en: Job Dialog
ca: Diàleg de tasques

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número d'identificació de la tasca. Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: Job Information
ca: Informació de la tasca

en: Owner Information
ca: Informació del client

en: Job Active
ca: Tasca activa

en: Lot Viewer
ca: Visualitzador de paquets

en: _New Lot
ca: Paquet _nou

en: Scrub _Account
ca: Quadr_a el compte

en: _Scrub
ca: _Quadra

en: Scrub the highlighted lot
ca: Quadra el paquet destacat

en: Delete the highlighted lot
ca: Suprimeix el paquet destacat

en: Enter a name for the highlighted lot.
ca: Entreu un nom per al paquet destacat.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ca: Entreu les notes que voleu fer sobre aquest paquet.

en: <b>_Title</b>
ca: <b>_Títol</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ca: <b>_Paquets en aquest compte</b>

en: Show only open lots
ca: Mostra sols els paquets oberts

en: <b>Splits _free</b>
ca: <b>Desglossament _lliures</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
ca: <b>Desglossaments _en paquet</b>

en: _Yes
ca: _Sí

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ca: <span weight="bold" size="larger">Voleu tornar a veure el diàleg de benvinguda?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ca: Si remeu el botó <i>Sí</i>, es mostrarà el diàleg <i>Benvingut al GnuCash</i> un altre cop quan inicieu el GnuCash. Si premeu el botó <i>No</i>, no es tornarà a mostrar.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ca: <span size="larger" weight="bold">Us donem la benvinguda al GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
ca: Hi ha algunes acciones predeterminades que la major part dels usuaris prefereixen que s'iniciïn quan s'inicia el GnuCash. Seleccioneu una d'aquestes accions de sota i premeu el botó <i>D'acord</i> o premeu <i>Cancel·la</i> si no voleu realitzar cap d'elles.

en: C_reate a new set of accounts
ca: C_rea un nou grup de comptes

en: _Import my QIF files
ca: _Importa els meus fitxers QIF

en: _Open the new user tutorial
ca: _Obre el tutorial de l'usuari nou

en: Object references
ca: Referències d'objecte

en: Explanation
ca: Explicació

en: Close dialog and make no changes.
ca: Tanca el diàleg i no facis cap canvi.

en: Apply changes but do not close dialog.
ca: Aplica els canvis però no tanquis el diàleg.

en: Apply changes and close dialog.
ca: Fes els canvis i tanca el diàleg.

en: Order Entry
ca: Assentament de comanda

en: _Invoices
ca: _Factures

en: Close _Order
ca: Tanca la c_omanda

en: Order Information
ca: Informació de la comanda

en: Reference
ca: Referència

en: Order Entries
ca: Assentaments de comanda

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El nombre ID de la comanda. Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: The company associated with this payment.
ca: L'empresa d'aquest informe

en: Partner
ca: Soci

en: Post To
ca: Envia a

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ca: La quantitat a pagar per aquesta factura.
    
    Si heu seleccionat una factura, GnuCash proposarà la quantitat que encara es d'ella. Podeu canviar aquesta quantitat per crear un pagament parcial o un sobre-pagament.
    
    En cas d'un sobre-pagament o si no s'ha seleccionat cap factura, Gnucash assignarà la quantitat restant automàticament a la primera factura impagada d'aquesta empresa.

en: Refund
ca: Devolució

en: Print Check
ca: Imprimeix el xec

en: (USD)
ca: (Dòlars americans)

en: Transfer Account
ca: Compte de transferència

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
ca: E_UA

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
ca: Regne Unit

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
ca: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
ca: Local

en: _Reset
ca: _Restableix

en: <b>Separator Character</b>
ca: <b>Caràcter de separació</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
ca: Premeu «Restableix» per usar el separador original de comptes i tancar la finestra de preferències.
    Premeu «Tanca» per tornar a la finestra de preferències.

en: GnuCash Preferences
ca: Preferències del GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
ca: <b>Contingut de la barra de resum</b>

en: Include _grand total
ca: Inclou la _suma total

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ca: Mosta la suma total de tots els comptes convertida a la divisa per defecte de l'informe.

en: Include _non-currency totals
ca: Inclou els totals _no monetaris

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ca: Si s'habilita, es mostraran els valors que no són divises a la barra de resum. Si no s'habilita, només es mostraran les divises.

en: _Relative
ca: _Relativa

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ca: Utilitza la data d'inici relativa especificada per als càlculs dels beneficis i pèrdues.

en: _Absolute
ca: _Absoluta

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ca: Utilitza la data d'inici absoluta especificada per als càlculs dels beneficis i pèrdues.

en: Re_lative
ca: Re_lativa

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ca: Utilitza la data de finalització relativa especificada per a calcular els beneficis i pèrdues. També s'utilitzarà aquesta data per als càlculs del valor net patrimonial.

en: Ab_solute
ca: Ab_soluta

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ca: Utilitza la data de finalització absoluta especificada per a calcular els beneficis i pèrdues. També s'utilitzarà aquesta data per als càlculs del valor net patrimonial.

en: Accounting Period
ca: Període comptable

en: Use _formal accounting labels
ca: Empra etiquetes de comptabilitat formals

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ca: Utilitza només «deure» i «haver» en lloc de sinònims informals

en: <b>Labels</b>
ca: <b>Etiquetes</b>

en: _None
ca: _Cap

en: C_redit accounts
ca: Comptes de c_rèdit

en: _Income & expense
ca: _Ingressos i despeses

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ca: <b>Comptes amb els saldos invertits</b>

en: <b>Default Currency</b>
ca: <b>Divisa per defecte</b>

en: US Dollars (USD)
ca: Dòlars EUA (USD)

en: Character
ca: Caràcter

en: Sample
ca: Mostra

en: Show the Account Color as background
ca: Mostra el color del compte com a fons

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ca: Mostra el color del copte com a fons del nom del compte.

en: Show the Account Color on tabs
ca: Mostra el color del compte a les pestanyes

en: Show the Account Color as tab background.
ca: Mostra el color del compte com a fons de les pestanyes.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ca: El caràcter a utilitzar entre els components d'un nom de compte. S'acceptarà qualsevol caràcter únic excepte lletres i números, o qualsevol de les cadenes de text següents: "dos punts", "guionet curt", "/", "guionet llarg" i "punt".

en: Ch_oose
ca: E_lecció

en: <b>Time Format</b>
ca: <b>Format de l'hora</b>

en: U_se 24-hour clock
ca: U_tilitza el format horari de 24 hores

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ca: Empra un format horari de 24 hores (enlloc d'un de 12)

en: <b>Date Completion</b>
ca: <b>Terminació de la data</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
ca: Quan s'entra una data sense un any, s'hauria d'agafar

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ca: Les dates es completaran de manera que estiguin dins de l'any calendari actual.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
ca: En una finestra mòbil de 12 mesos començant tants
    mesos abans del mes actual

en: Enter number of months.
ca: Entreu el nombre de mesos.

en: Use the date format specified by the system locale.
ca: Utilitza el format de data especificat per la localització del sistema.

en: <b>Numbers</b>
ca: <b>Números</b>

en: Force P_rices to display as decimals
ca: Força que els p_reus es mostrin com a decimals

en: Display ne_gative amounts in red
ca: Mostra els imports ne_gatius en vermell

en: Display negative amounts in red.
ca: Mostra els imports negatius en vermell

en: _Automatic decimal point
ca: Coma decimal _automàtica

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ca: Insereix automàticament una coma decimal en els valors entrats sense cap

en: _Decimal places
ca: Posicions _decimals

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ca: Quantes xifres de coma decimal s'ompliran de manera automàtica.

en: Numbers, Date, Time
ca: Nombres, Data, Temps

en: Perform account list _setup on new file
ca: Inicia la _configuració d'un arbre de comptes en crear un fitxer nou

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ca: Mostra el diàleg de la llista de comptes nova quan escolliu Fitxer->Fitxer nou.

en: Display "_tip of the day" dialog
ca: Mostra el diàleg del «Consell del Dia»

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ca: Mostra els consells d'utilització del GnuCash a l'inici

en: How many days to keep old log/backup files.
ca: Quants dies conservar fitxers vells de registre/còpia de seguretat.

en: days
ca: dies

en: <b>_Retain log/backup files</b>
ca: <b>Mantingues els fitxe_rs de registre/còpia de seguretat</b>:

en: Com_press files
ca: Comprimeix els fitxers

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ca: Comprimeix el fitxer de dades amb el gzip en desar-lo.

en: <b>Files</b>
ca: <b>Fitxers</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ca: <b>Diàleg de cerca</b>

en: New search _limit
ca: _Límit de cerca nova

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ca: Canvia a «Cerca nova» si la cerca retorna menys que aquest nombre d'elements.

en: Show splash scree_n
ca: Mostra la pantalla de be_nvinguda

en: Show splash screen at startup.
ca: Mostra la pantalla de benvinguda a l'inici

en: Auto-save time _interval
ca: _Interval de temps del desament automàtic

en: minutes
ca: minuts

en: Show auto-save confirmation _question
ca: Mostra la _pregunta de confirmació de desat automàtic

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ca: Si està actiu, el GnuCash mostrarà una pregunta de confirmació cada cop que la funcionalitat de desat automàtic s'inicia. En cas contrari no es mostra cap explicació extra.

en: Forever
ca: Per sempre

en: Time to _wait for answer
ca: Temps per _esperar per una resposta

en: seconds
ca: segons

en: Path head for Linked Files Relative Paths
ca: Cap de camí per a camins de enllaços relatius de fitxer<

en: Enable horizontal grid lines on table displays
ca: Activa línies horitzontals de graella a les visualitzacions de taula

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ca: Habilita les línies horitzontals de graella a les visualitzacions de taules. Seran principalment visualitzacions d'arbre com la pàgina de comptes.

en: Enable vertical grid lines on table displays
ca: Habilita les línies horitzontals de graella a les visualitzacions de taules

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ca: Habilita les línies horitzontals de graella a les visualitzacions de taules. Seran principalment visualitzacions d'arbre com la pàgina de comptes.

en: <b>Linked Files</b>
ca: <b>Fitxers enllaçats</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
ca: Habilita l'acció d'omissió de la transacció

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
ca: Habilita l'acció d'edició de la concordança

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ca: En alguns llocs els caixers automatics comercials (no pertanyents a cap institució financera) s'instal·len en comerços. Aquests caixers afegeixen la seva comissió directament a l'operació enlloc de mostrar-la com una operació separada en el resum bancari mensual. Per exemple, quan feu un reintegrament de 100€ i se us fa un càrrec de 101,50€. Si entreu manualment aquests 100€, els totals no quadraran. Hauríeu d'assignar aquest valor a la comissió vigent a la vostra àrea (en unitats de la vostra moneda local), per tal que l'assentament es reconegui com a quadrat.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ca: Un assentament per al qual la millor puntuació de concordança sigui a la zona verda (per sobre de o igual al llindar de neteja automàtica) serà netejat per defecte.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ca: Un assentament per al qual la millor puntuació de concordança sigui a la zona vermella (per sobre de o igual al llindar d'addició automàtica) serà afegit per defecte.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ca: La puntuació mínima que ha de tenir una concordança potencial per tal que figuri a la llista de concordances.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
ca: Llindar per a la _comissió dels caixers automàtics

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
ca: Llindar de _neteja automàtica

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
ca: Llindar d'_addició automàtica

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
ca: Llindar de _visualització de concordances

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
ca: Utilitza concordança _bayesiana

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ca: Utilitza algorismes bayesians per a fer concordar assentaments nous en comptes existents.

en: <b>Checks</b>
ca: <b>Xecs</b>

en: The default check printing font.
ca: El tipus de lletra per defecte en imprimir un xec

en: Print _date format
ca: Format de la _data per a la impressió

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ca: Representa les dates anteriors a l'actual en un tipus de lletra de 8 punts.

en: Print _blocking chars
ca: Imprimeix els caràcters de _final de línia

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ca: Imprimeix '***' abans i després de cada camp de text en el xec.

en: Default _font
ca: Mida predeterminada del _tipus de lletra

en: Printing
ca: Impressió

en: '_Enter' moves to blank transaction
ca: «_Retorn» porta a l'assentament en blanc

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
ca: Si s'habilita, prement la tecla «Intro» es mourà a la ubicació de l'assentament en blanc al registre. Si està net, en prémer «Intro» es mourà una fila avall.

en: _Auto-raise lists
ca: Amplia les llistes _automàticament

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ca: Obre la llista de comptes o accions en començar a introduir dades.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ca: L'ordre de les pestanyes in_clou assentament de transferència i memoritzats

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ca: Desplaça't al camp de transferència quan es completin automàticament els assentaments memoritzats

en: <b>Reconciling</b>
ca: <b>Conciliació</b>

en: Check cleared _transactions
ca: Activa els _assentaments liquidats

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ca: Activa automàticament la casella de verificació dels assentaments liquidats en obrir el diàleg de conciliació.

en: Automatic credit card _payment
ca: _Pagament de targeta de crèdit automàtic

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ca: Demana a l'usuari que introdueixi un pagament de targeta de crèdit després d'haver conciliat una liquidació de targeta de crèdit.

en: Always reconcile to t_oday
ca: Concilia sempre a _avui

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ca: Obre sempre el diàleg de conciliació usant la data d'avui per a la data de l'estat de comptes, sense tenir en compte conciliacions prèvies.

en: <b>Graphics</b>
ca: <b>Gràfics</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
ca: _Usa el tema de color integrat del GnuCash

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
ca: El GnuCash usa un tema groc/verd de forma predeterminada per registrar finestres. Desmarqueu això si en canvi voleu usar el tema de color del sistema.

en: Double _mode colors alternate with transactions
ca: Els colord del _mode doble s'alternen per assentaments

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ca: Alterna els colors primari i secundari per cada assentament en comptes de per cada fila.

en: Draw hori_zontal lines between rows
ca: Mostra línies horit_zontals entre les files

en: Show horizontal borders on the cells.
ca: Mostra les vores horitzontals de les cel·les.

en: Draw _vertical lines between columns
ca: Mostra línies _verticals entre les columnes

en: Show vertical borders on the cells.
ca: Mostra les vores verticals de les cel·les.

en: Layout
ca: Disposició

en: <b>Default Style</b>
ca: <b>Estil per defecte</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ca: <b>Altres opcions per defecte</b>

en: _Basic ledger
ca: Llibre major _Bàsic

en: _Auto-split ledger
ca: Llibre major _autodesglossat

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
ca: Diari d'a_ssentaments

en: Number of _transactions
ca: Nombre d'assen_taments

en: Register opens in a new _window
ca: Obre els registres en una _finestra nova

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ca: Si s'habilita, cada registre s'obrirà en la seva pròpia finestra de nivell superior. Si no s'habilita, el registre s'obrirà a la finestra actual.

en: _Only display leaf account names
ca: Mostra sols els noms del comptes fulla

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ca: Si està marcat, es mostraran sols els noms del comptes fulla al registre i a la finestra emergent de selecció de compte. El comportament predeterminat és mostrar el nom de la fulla, incloent-hi el camí a l'arbre del compte. Marcar aquesta opció implica que noms únics per a les fulles.

en: Register Defaults
ca: Valors per defecte del registre

en: <b>Default Report Currency</b>
ca: <b>Divisa per defecte en els informes</b>

en: <b>Location</b>
ca: <b>Ubicació</b>

en: Report opens in a new _window
ca: Obre els informes en una _finestra nova

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ca: Si s'habilita, cada informe s'obrirà en la seva pròpia finestra de nivell superior. Si no s'habilita, l'informe s'obrirà a la finestra actual.

en: Default zoom level
ca: Nivell predeterminat de magnificació

en: Reports
ca: Informes

en: <b>Window Geometry</b>
ca: <b>Geometria de les finestres</b>

en: _Save window size and position
ca: _Desa la posició i la mida de les finestres

en: Save window size and location when it is closed.
ca: Desa la posició i la mida de les finestres quan es tanca.

en: Bring the most _recent tab to the front
ca: Mou el focus a la pestanya més _recent

en: <b>Tab Position</b>
ca: <b>Posició de les pestanyes</b>

en: To_p
ca: A dal_t

en: B_ottom
ca: A _baix

en: _Left
ca: _Esquerra

en: _Right
ca: D_reta

en: <b>Summary Bar Position</b>
ca: <b>Posició de la barra de resum</b>

en: Bottom
ca: A baix

en: <b>Tabs</b>
ca: <b>Pestanyes</b>

en: Show close button on _notebook tabs
ca: Mostra el botó per tancar a les _pestanyes

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ca: Mostra un botó per a tancar a cada pestanya de llibreta. La seva funcionalitat és idèntica a la de l'element de menú «Tanca».

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ca: Si el text a la pestanya és més llarg que aquest valor (la verificació és aproximada) llavor l'etiqueta de la pestanya tindrà el mig tallat i reemplaçat per una el·lipsi.

en: characters
ca: caràcters

en: _Width
ca: _Amplada

en: Windows
ca: Finestres

en: Online Quotes
ca: Ofertes en línia

en: Bid
ca: Oferta

en: Ask
ca: Demanda

en: Last
ca: Últim

en: Net Asset Value
ca: Valor net de l'actiu

en: Price Editor
ca: Editor de cotitzacions

en: S_ource
ca: Fon_t

en: _Price
ca: _Preu

en: Remove Old Prices
ca: Elimina el preus antics

en: Delete prices that meet the following criteria:
ca: Elimina el preus que compleixen els criteris següents:

en: Remove all prices before date.
ca: Elimina tots els preus abans de la data.

en: Last of _Week
ca: Últim de la setmana

en: Keep the last price of each week if present before date.
ca: Manté l'últim preu de cada setmana si està present abans de la data.

en: Last of _Month
ca: L'últim del mes

en: Keep the last price of each month if present before date.
ca: Manté l'últim preu de cada setmana si està present abans de la data.<

en: Last of _Quarter
ca: L'últim del trimestre

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
ca: Manté l'últim preu de cada setmana si està present abans de la data. Es deriva el trimestre fiscal a partir de la data final de l'exercici comptable.

en: Last of _Period
ca: L'últim del període

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
ca: Manté l'últim preu de cada setmana si està present abans de la data. Es deriva el trimestre fiscal a partir de la data final de l'exercici comptable.

en: _Scaled
ca: E_scalat

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
ca: Amb l'opció escalada, s'eliminen els preus en relació a la data seleccionada. «Un al mes» es fa servir per a dates més antigues que un any i «Un a la setmana» es fa servir per a dates més antigues entre sis mesos i un any.

en: First Date
ca: Primera data

en: From these Commodities
ca: D'aquests productes

en: Keeping the last available price for option
ca: S'està mantenint l'últim preu disponible per a l'opció

en: Include _Fetched online prices
ca: Inclou preus _recuperats en línia

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
ca: Si està activat, s'inclouran els preus afegits amb Finances::Preu.

en: Include manually _Entered prices
ca: Inclou manualment Preus _entrats

en: If activated, include manually entered prices.
ca: Si està activat, inclou manualment els preus entrats.

en: _Added by the application
ca: Afegit pel programa

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
ca: Si està activitat, inclou els preus afegits per aplicació.
    
    Aquests preus es van afegir perquè sempre hi hagi un preu «més a prop en el temps» per a cada assentament multi-producte, de manera que la pàgina Comptes i els informes són capaços d'informar correctament els valors, per tant si s'eliminen els pot fer menys fiables.

en: Before _Date
ca: Abans de la _data

en: Price Database
ca: Base de dades de les cotitzacions

en: Add a new price.
ca: Afegeix una cotització nova.

en: Remove the current price.
ca: Suprimeix la cotització actual

en: Edit the current price.
ca: Edita la cotització actual.

en: Remove _Old
ca: Suprimeix les _antigues

en: Remove prices older than a user-entered date.
ca: Suprimeix les cotitzacions més antigues que la dates entrades per l'usuari

en: _Get Quotes
ca: Obté ofertes

en: Get new online quotes for stock accounts.
ca: Baixa les cotitzacions en línia noves per a comptes de valors.

en: Save Custom Check Format
ca: Desa el format de xec personalitzat

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ca: Entreu un títol per a aquest format personalitzat. Aquest title apareixerà al selector "Format de xec" del diàleg Imprimeix Xec. Si s'usa un títol d'un format personalitzat existent, aquell format se sobreescriurà.

en: Inches
ca: Polsades

en: Centimeters
ca: Centímetres

en: Millimeters
ca: Mil·límetres

en: Points
ca: Punts

en: Middle
ca: Mig

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ca: Quicken/QuickBooks (tm) Carta (8,5 x 11 polzades)

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
ca: Xecs Carta (8,5 x 11 polzades) Deluxe(tm) Personal

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
ca: Xecs Quicken(tm) de cartera amb taló lateral

en: _Print
ca: Im_primeix

en: Check _format
ca: Veri_fica el format

en: Check po_sition
ca: Verifica la po_sició

en: _Date format
ca: Format de _data

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ca: El xec ha de tenir un
    element d'ADREÇA per a
    imprimir una adreça al xec.

en: _Address
ca: _Adreça:

en: Checks on first _page
ca: Els xecs a la primera pàgina

en: Pa_yee
ca: Po_rtador

en: Amount (_words)
ca: Quantitat (_paraules)

en: Amount (_numbers)
ca: Quantitat (en _números)

en: _Units
ca: _Unitats

en: _Translation
ca: _Traducció

en: _Rotation
ca: _Rotació

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ca: El punt d'origen és la cantonada esquerra de la part de dalt de la pàgina.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ca: El punt d'origen és la cantonada esquerra de la part de baix de la pàgina.

en: Degrees
ca: Graus

en: _Save Format
ca: De_sa el format

en: Splits Memo
ca: Notes del desglossament

en: Splits Amount
ca: Quantitat dels desglossaments

en: Splits Account
ca: Selecciona el compte

en: Custom format
ca: Format personalitzat

en: Working…
ca: S'està treballant…

en: <b>A_vailable reports</b>
ca: <b>Informes _disponibles</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ca: <b>Informes _seleccionats</b>

en: A_dd >>
ca: _Afegeix >>

en: << _Remove
ca: << _Suprimeix

en: Move _up
ca: Mou cap a_munt

en: Move dow_n
ca: Mou a_vall

en: Si_ze…
ca: Mi_da…

en: HTML Style Sheets
ca: Fulls d'estil HTML

en: <b>Available style sheets</b>
ca: <b>Fulls d'estil disponibles</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ca: <b>Opcions del fulls d'estil</b>

en: Report Size
ca: Mida de l'informe

en: Enter report row/column span
ca: Introduïu la distància entre files/columnes de l'informe

en: _Row span
ca: Distància ent_re files

en: _Column span
ca: Distància entre _columnes

en: Select HTML Style Sheet
ca: Seleccioneu un full d'estil HTML

en: New Style Sheet
ca: Full d'estil nou

en: <b>New style sheet info</b>
ca: <b>Informació del full d'estil nou</b>

en: _Template
ca: Plan_tilla

en: Reset Warnings
ca: Reinicialització dels avisos

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ca: Heu optat per no mostrar els diàlegs d'avís següents. Si voleu tornar a habilitar qualsevol d'aquests diàlegs, seleccioneu la casella de verificació al costat del diàleg corresponent, i llavors feu clic al botó «D'acord».

en: _Unselect All
ca: No en seleccionis _cap

en: No warnings to reset.
ca: No hi ha cap avís per a reinicialitzar.

en: Permanent Warnings
ca: Avisos permanents

en: Temporary Warnings
ca: Avisos temporals

en: _Find
ca: _Troba

en:  Search
ca:  Cerca

en: Search for items where
ca: Cerca elements que

en: <b>Match all entries</b>
ca: <b>Fes concordar tots els elements</b>

en: Search Criteria
ca: Criteris de cerca

en: New search
ca: Cerca nova

en: Refine current search
ca: Refina la cerca actual

en: Add results to current search
ca: Afegeix els resultats a la cerca actual

en: Delete results from current search
ca: Esborra els resultats de la cerca actual

en: Search only active data
ca: Cerca només a les dades actives

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ca: Escolliu si voleu cercar a totes les vostres dades o només a les que estan marcades com a «actives»

en: Type of search
ca: Tipus de cerca

en: Account Deletion
ca: Supressió d'un compte

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ca: Els assentaments periòdics següents fan referència al compte suprimit, i per tant s'han de corregir. Premeu «D'acord» per a editar-los.

en: Daily
ca: A diari

en: Bi-Weekly
ca: Quinzenal

en: Yearly
ca: Anual

en: Make Scheduled Transaction
ca: Creació d'un assentament periòdic

en: Advanced…
ca: Avançat…

en: Never End
ca: Indefinida

en: Number of Occurrences
ca: Nombre d'aparicions

en: <b>Since Last Run</b>
ca: <b>«Des de l'última execució»</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ca: <b>Valors per defecte de l'editor d'assentaments</b>

en: _Run when data file opened
ca: _Executa'l en obrir el fitxer de dades

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
ca: Executa el procés «Des de l'última execució» en obrir un fitxer.

en: _Show notification window
ca: Mo_stra la finestra del notificacions

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
ca: Mostra la finestra de notificació per al procés «Des de l'última execució» en obrir un fitxer.

en: _Auto-create new transactions
ca: Crea transaccions noves _automàticament

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ca: Estableix el senyalador de creació automàtica com a cert en els assentaments periòdics nous que es creïn.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ca: Notifica aquest nombre de dies per endavant abans de crear l'assentament.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ca: Crea l'assentament aquest nombre de dies per endavant, abans de la data efectiva.

en: _Notify before transactions are created
ca: _Notifica abans de crear transaccions

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ca: Estableix el senyalador de notificació com a cert en els assentaments periòdics nous que es creïn.

en: Crea_te in advance
ca: Crea per endavan_t

en: R_emind in advance
ca: R_ecorda-m'ho per endavant

en: Edit Scheduled Transaction
ca: Edita l'assentament periòdic

en: Create in advance
ca: Crea per endavant

en: Remind in advance
ca: Recorda-m'ho per endavant

en: Create automatically
ca: Crea automàticament

en: Conditional on splits not having variables
ca: A condició que els desglossaments no tinguin variables

en: Notify me when created
ca: Notifica-m'ho en crear-lo

en: <b>Occurrences</b>
ca: <b>Ocurrències</b>

en: Last Occurred:
ca: Darrera ocurrència:

en: Repeats:
ca: Repeticions:

en: Until
ca: Fins a

en: occurrences
ca: ocurrències

en: remaining
ca: restants

en: Overview
ca: Panorama

en: Template Transaction
ca: Assentament plantilla

en: Since Last Run…
ca: Des de la darrera execució…

en: _Review created transactions
ca: _Revisa els assentaments creats

en: Income Tax Information
ca: Informació dels impostos de la renda

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ca: Cliqueu per canviar el nom de l'impost i/o el tipus d'impost.

en: <b>_Accounts</b>
ca: <b>_Comptes</b>

en: _Income
ca: _Ingrés

en: _Expense
ca: D_espesa

en: _Asset
ca: _Actiu

en: _Liability/Equity
ca: P_assiu

en: <b>Account Tax Information</b>
ca: <b>Informació dels impostos dels comptes</b>

en: Tax _Related
ca: _Relacionat amb impostos

en: <b>_TXF Categories</b>
ca: <b>Categories _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ca: <b>Font del nom del pagador</b>

en: C_urrent Account
ca: Compte _actual

en: <b>Copy Number</b>
ca: <b>Copia el número/b>

en: Tax Tables
ca: Taules d'impostos

en: <b>Tax Table Entries</b>
ca: <b>Entrades de la taula d'impostos</b>

en: De_lete
ca: Su_primeix

en: Ne_w
ca: No_u

en: Value $
ca: Valor €

en: Percent %
ca: Percentatge %

en: <b>Tax Table Entry</b>
ca: <b>Entrada de la taula d'impostos</b>

en: _Value
ca: _Valor

en: _Account
ca: _Compte

en: GnuCash Tip Of The Day
ca: Consell del dia del GnuCash

en: _Previous
ca: _Previ

en: _Next
ca: Següe_nt

en: <b>Tip of the Day</b>
ca: <b>Consell del dia</b>

en: _Show tips at startup
ca: _Mostra els consells a l'inici

en: Transfer Funds
ca: Transferència de fons

en: <b>Basic Information</b>
ca: <b>Informació bàsica</b>

en: Show Income/Expense
ca: Mostra ingressos/despeses

en: <b>Currency Transfer</b>
ca: <b>Transferència monetària</b>

en: Exchange Rate
ca: Tipus de canvi

en: _Fetch Rate
ca: _Restableix el tipus de canvi

en: Username and Password
ca: Nom d'usuari i contrasenya

en: Enter your username and password
ca: Escriviu el vostre nom d'usuari i contrasenya

en: _Username
ca: Nom d'_usuari

en: _Password
ca: _Contrasenya

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ca: El número ID del proveïdor. Si el deixeu en blanc, el sistema us escollirà un nombre raonable.

en: UK (31/12/2001)
ca: Regne Unit (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
ca: Europa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
ca: UTC - Hora universal coordinada

en: No Fancy Date Format
ca: Cap format de data decorat

en: %Y-%m-%d
ca: %A-%m-%d

en: Include Century
ca: Inclou el segle

en: Abbreviation
ca: Abreviació

en: Date format
ca: Format de data

en: 1st
ca: 1er

en: 2nd
ca: 2on

en: 3rd
ca: 3er

en: 4th
ca: 4rt

en: 5th
ca: 5è

en: 6th
ca: 6è

en: 7th
ca: 7è

en: 8th
ca: 8è

en: 9th
ca: 9è

en: 10th
ca: 10è

en: 11th
ca: 11è

en: 12th
ca: 12è

en: 13th
ca: 13è

en: 14th
ca: 14è

en: 15th
ca: 15è

en: 16th
ca: 16è

en: 17th
ca: 17è

en: 18th
ca: 18è

en: 19th
ca: 19è

en: 20th
ca: 20è

en: 21st
ca: 21è

en: 22nd
ca: 22è

en: 23rd
ca: 23è

en: 24th
ca: 24è

en: 25th
ca: 25è

en: 26th
ca: 26è

en: 27th
ca: 27è

en: 28th
ca: 28è

en: 29th
ca: 29è

en: 30th
ca: 30è

en: 31st
ca: 31è

en: Last day of month
ca: Darrer dia del mes

en: Last Monday
ca: Últim dilluns

en: Last Tuesday
ca: Últim dimarts

en: Last Wednesday
ca: Últim dimecres

en: Last Thursday
ca: Últim dijous

en: Last Friday
ca: Últim divendres

en: Last Saturday
ca: Últim dissabte

en: Last Sunday
ca: Últim diumenge

en: Once
ca: Una vegada

en: Semi-Monthly
ca: Bimensual

en: No change
ca: Sense canvi

en: Use previous weekday
ca: Usa el dia previ d'entre setmana

en: Use next weekday
ca: Usa el pròxim dia d'entre setmana

en: 1st Mon
ca: 1r dl.

en: 1st Tue
ca: 1r dt.

en: 1st Wed
ca: 1r dc.

en: 1st Thu
ca: 1r dj.

en: 1st Fri
ca: 1r dv.

en: 1st Sat
ca: 1r ds.

en: 1st Sun
ca: 1r dg.

en: 2nd Mon
ca: 2n dl.

en: 2nd Tue
ca: 2n dt.

en: 2nd Wed
ca: 2n dc.

en: 2nd Thu
ca: 2n dj.

en: 2nd Fri
ca: 2n dv.

en: 2nd Sat
ca: 2n ds.

en: 2nd Sun
ca: 2n dg.

en: 3rd Mon
ca: 3r dl.

en: 3rd Tue
ca: 3r dt.

en: 3rd Wed
ca: 3r dc.

en: 3rd Thu
ca: 3r dj.

en: 3rd Fri
ca: 3r dv.

en: 3rd Sat
ca: 3r ds.

en: 3rd Sun
ca: 3r dg.

en: 4th Mon
ca: 4t dl.

en: 4th Tue
ca: 4t dt.

en: 4th Wed
ca: 4t dc.

en: 4th Thu
ca: 4t dj.

en: 4th Fri
ca: 4t dv.

en: 4th Sat
ca: 4t ds.

en: 4th Sun
ca: 4t dg.

en: Not scheduled
ca: No planificat

en: Select occurrence date above.
ca: Seleccioneu la data de l'esdeveniment més a dalt.

[ctx: Daily]
en: Every
ca: Cada

[ctx: Daily]
en: days.
ca: dies.

[ctx: Weekly]
en: Every
ca: Setmanal

[ctx: Weekly]
en: weeks.
ca: setmanes.

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Friday
ca: Divendres

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Thursday
ca: Dijous

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Monday
ca: Dilluns

en: Tuesday
ca: Dimarts

[ctx: Semimonthly]
en: Every
ca: Cada

[ctx: Semimonthly]
en: months.
ca: mesos.

en: First on the
ca: Primer a

en: except on weekends
ca: excepte als caps de setmana

en: then on the
ca: llavors el

[ctx: Monthly]
en: Every
ca: Cada

[ctx: Monthly]
en: months.
ca: mesos.

en: On the
ca: El

en: Edit budget for all periods
ca: Edita aquest pressupost per a tots els períodes

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
ca: Reemplaça el pressupost per a tots els períodes amb un nou «valor». Useu un valor buit per desvincular el pressupost per als comptes.

en: Add
ca: Afegeix

en: Add 'value' to current budget for each period
ca: Afegeix el «valor» al pressupost actual per a cada període

en: Multiply
ca: Múltiple:

en: Multiply current budget for each period by 'value'
ca: Multiplica el pressupost actual per a cada període per «valor»

en: The number of leading digits to keep when rounding
ca: El nombre de xifres decimals (abans de la coma) a tenir en compte en arrodonir

en: Significant Digits
ca: Xifres significatives

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
ca: Usa un valor fix o aplica una transformació per a tots els períodes.

en: Estimate Budget Values
ca: Valors estimats del pressupost

en: Use Average
ca: Ús mitjà

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
ca: Usa el valor mitjà sobre tots els períodes actuals per a tots els períodes projectats.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ca: El GnuCash estimarà els valors del pressupost per als comptes seleccionats a partir dels assentaments anteriors.

en: Budget Options
ca: Opcions del pressupost

en: Budget Name
ca: Nom del pressupost

en: Number of Periods
ca: Nombre de períodes

en: Budget Period
ca: Període del pressupost

en: Show Account Code
ca: Mostra el codi del compte

en: Show Description
ca: Mostra la descripció

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
ca: Nota: Usau «Visualitza->Filtra per...» per controlar els comptes visibles.

en: Budget List
ca: Llista de pressupostos

en: Close the Budget List
ca: Tanca la llista de pressupostos

en: Create a New Budget
ca: Crea un pressupost nou

en: Open the Selected Budget
ca: Obre el pressupost seleccionat

en: Delete the Selected Budget
ca: Suprimeix el pressupost seleccionat

en: Budget Notes
ca: Notes del pressupost

en: Enter Note
ca: Entra la nota

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
ca: Filtra el registre per…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
ca: Mostra-ho _tot

en: Show _number of days
ca: Mostra el _nombre de dies

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
ca: EL rang vàlid és 0 a 1100 dies
    Si és 0, s'inclouen totes els dies previs

en: Choo_se Date
ca: Tr_ieu una data

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
ca: No _conciliat

en: C_leared
ca: _Liquidat

en: _Voided
ca: In_vàlid

en: _Frozen
ca: Con_gelat

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
ca: De_sa %s en un fitxer

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
ca: Duplica l'assentament

en: _Number
ca: _Número

en: _Transaction Number
ca: Número d'assen_tament

en: Keep Linked Document Entry
ca: Manté l'entrada del document enllaçat

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
ca: Ordena el registre per…

en: _Standard Order
ca: Ordenació e_stàndard

en: Keep normal account order.
ca: Mantingues l'ordenació de comptes normal

en: Sort by date.
ca: Ordena per data.

en: Date of _Entry
ca: Data de l'_Assentament

en: Sort by the date of entry.
ca: Ordena per data d'entrada.

en: S_tatement Date
ca: Da_ta de l'extracte de compte

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
ca: Ordena per la data de l'extracte bancari (i agrupa per liquidat, no reconciliat, reconciliat).

en: Num_ber
ca: Núme_ro

en: Sort by number.
ca: Ordena per número.

en: Amo_unt
ca: _Quantitat

en: Sort by amount.
ca: Ordena per quantitat.

en: Sort by memo.
ca: Ordena per nota d'abonament.

en: Descri_ption
ca: Descri_pció

en: Sort by description.
ca: Ordena per descripció.

en: _Action
ca: A_cció

en: Sort by action field.
ca: Ordena pel camp d'acció.

en: Sort by notes field.
ca: Ordena pel camp de notes.

en: Sa_ve Sort Order
ca: Desa l'ordre d'ordenació

en: Save the sort order for this register.
ca: Desa l'ordre d'ordenació per a aquest registre.

en: _Reverse Order
ca: _Reverteix l'ordre

en: Sort in descending order.
ca: Ordena en ordre descendent.

en: Void Transaction
ca: Invalida l'assentament

en: Reason for voiding transaction
ca: Raó per invalidar l'assentament

en: day(s)
ca: dia(es)

en: week(s)
ca: setmana(es)

en: month(s)
ca: mes(os)

en: year(s)
ca: any(s)

en: Every
ca: Cada

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ca: Nombre d'unitats de calendari en la periodicitat. P.ex. Quinzenal = cada 2 setmanes; Trimestral = cada 3 mesos

en: beginning on
ca: començant a

en: last of month
ca: l'últim del mes

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ca: Voleu utilitzar sempre el darrer dia (o dia de la setmana) del mes?

en: same week & day
ca: la mateixa setmana i dia

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ca: Concordança amb el «dia de la setmana» i la «setmana del mes»? (p.ex. el «segon dimarts» de cada mes)

en: Only show _active owners
ca: Mostra sols els propietaris _actius

en: Show _zero balance owners
ca: Voleu mostrar els propietaris amb saldo zero?

en: About Auto-Clear
ca: Sobre l'auto-neteja

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
ca: Useu aquest diàleg si voleu que el GnuCash trobi automàticament quins assentaments es netegen, donat un saldo final. Per exemple, aquest saldo final pot ser el saldo actual informat per la vostra banca en línia.

en: Caution!
ca: Precaució!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
ca: Aquesta eina pot ser lenta si el nombre de desglossaments no netejats és més gran que aproximadament 20. En aquest cas si us plau netegeu almenys alguns d'ells manualment.

en: _Ending Balance
ca: Saldo _final

en: _Review cleared splits
ca: _Revisa els desglossaments netejats

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
ca: Seleccioneu aquesta opció per obrir una pestanya de registre amb nous desglossaments netejats.

en: <b>Reconcile Information</b>
ca: <b>Informació de la conciliació</b>

en: Statement _Date
ca: _Data de l'extracte de compte

en: Include _subaccounts
ca: Inclou els _subcomptes

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
ca: Inclou tots els comptes descendents a la reconciliació. Tots ells han d'usar el mateix producte que aquest.

en: Statement Date is after today
ca: Data de l'extracte de compte és posterior a avui

en: Not found
ca: No s'ha trobat

en: The specified URL could not be loaded.
ca: No s'ha pogut carregar l'URL especificat.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ca: L'accés segur HTTP està deshabilitat. El podeu habilitar a la secció Xarxa del diàleg de Preferències.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ca: L'accés de xarxa HTTP està deshabitat. El podeu habilitar a la secció Xarxa del diàleg de preferències.

en: There was an error accessing %s.
ca: S'ha produït un error en accedir a %s.

en: Export to PDF File
ca: Exporta a un fitxer PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
ca: Codi de banc %s (%s), Compte %s (%s)

en: Online Banking Account Name
ca: Nom del compte de banca electrònica

en: GnuCash Account Name
ca: Nom del compte del GnuCash

en: New?
ca: Nou?

en: AqBanking Initial Assistant
ca: Assistent inicial de l'AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
ca: Aquest assistent us ajuda a configurar la connexió a la vostra banca en línia amb el vostre banc.

en: Initial Online Banking Setup
ca: Configuració inicial de la banca electrònica

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
ca: Feu un doble clic sobre la línia el nom del compte la banca en línia si voleu fer-lo concordar amb el compte GnuCash o trieu concordances incorrectes i cliqueu «Elimina les concordances seleccionades». Cliqueu «Següent» quan s'han concordat tots els comptes desitjats.

en: _Delete selected matches
ca: Elimina les concor_dances seleccionades

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ca: Fes concordar els comptes de banca electrònica amb els comptes del GnuCash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ca: La configuració per a comptes concordants de banca electrònica ha finalitzat ara. Ara podeu invocar accions de banca electrònic sobre aquests comptes.
    
    Si voleu afegir un altre banc, usuari o compte, podeu iniciar aquest assistent una altra vegada en qualsevol moment.
    
    Premeu "Aplica" ara.

en: Online Banking Setup Finished
ca: Ha finalitzat la configuració de la banca electrònica

en: Online Banking Connection Window
ca: Finestra de connexió de la banca electrònica

en: _Abort
ca: _Avorta

en: Progress
ca: Progrés

en: Current _Job
ca: Tas_ca actual

en: Current _Action
ca: _Acció actual

en: <b>_Log Messages</b>
ca: <b>Missatges de _registre</b>

en: Close when _finished
ca: Tanca en _finalitzar

en: Get Transactions Online
ca: Obté les transaccions en línia

en: Date range of transactions to retrieve:
ca: Interval de dates de les transaccions a recuperar:

en: From
ca: De

en: _Earliest possible date
ca: _Des de la data més antiga possible

en: _Last retrieval date
ca: Des de la data de l'última _recuperació

en: E_nter date:
ca: I_ntroduïu la data:

en: To
ca: A

en: Ente_r date:
ca: Int_roduïu la data:

en: No_w
ca: A_ra

en: Enter Password
ca: Introduïu la contrasenya

en: Enter your password
ca: Introduïu la vostra contrasenya

en: Bar_width
ca: A_mplada de la barra

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
ca: S'està establint l'amplada de la barra, adaptant-se a la mida del generador TAN.

en: _Delay
ca: Retar_d

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
ca: S'està establint el temps de retard, amb valors petits la gràfica de parpelleig es repeteix més ràpid.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
ca: Manté el generador TAN davant de la gràfica animada. Les marques (trinagles) a la gràfica han de concordar amb el generador TAN.

en: Con_firm Password
ca: Con_firmeu la contrasenya

en: _Remember the PIN in memory
ca: _Recorda el PIN a la memòria

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ca: Si s'habilita, el PIN per a les accions de la FinTS/AqBanking es desarà a la memòria durant una sessió. En cas contrari, s'haurà d'introduir cada vegada que sigui necessari durant la sessió.

en: Name for new template
ca: Nom de la plantilla nova

en: _Name of the new template
ca: _Nom de la plantilla nova

en: Enter a unique name for the new template.
ca: Introduïu un nom per a la plantilla nova

en: Online Transaction
ca: Transacció en línia

en: Execute _later (unimpl.)
ca: Executa-ho _més tard (no impl.)

en: Execute _Now
ca: Executa-la _ara

en: Execute this online transaction now
ca: Executa aquesta transacció en línia ara

en: Enter an Online Transaction
ca: Introduïu una transacció en línia

en: Recipient Account _Number
ca: _Número de compte del destinatari

en: Recipient _Bank Code
ca: Codi _bancari del destinatari

en: _Recipient Name
ca: Nom del destinata_ri

en: at Bank
ca: al banc

en: (filled in automatically)
ca: (omplert automàticament)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
ca: Conce_pte del pagament (només per al destinatari)

en: Payment Purpose continued
ca: Concepte del pagament (continuació)

en: _Originator Name
ca: Nom de l'_ordenant

en: Originator Account Number
ca: Número de compte de l'ordenant

en: Bank Code
ca: Codi del banc

en: _Add current
ca: _Afegeix l'actual

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ca: Afegeix la transacció en línia actual com a plantilla de transacció nova

en: _Up
ca: Am_unt

en: Move the selected transaction template one row up
ca: Mou l'assentament plantilla seleccionat una fila cap amunt

en: _Down
ca: A_vall

en: Move the selected transaction template one row down
ca: Mou l'assentament plantilla seleccionat una fila cap avall

en: _Sort
ca: O_rdena

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ca: Ordena la llista de plantilles de transacció alfabèticament

en: D_elete
ca: S_uprimeix

en: Delete the currently selected transaction template
ca: Suprimeix la plantilla d'assentament seleccionada

en: _Templates
ca: Plan_tilles

en: Online Banking
ca: Banca electrònica

en: _Close log window when finished
ca: Tanca el diàleg del registre en finalitzar

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ca: Si s'habilita, es tancarà automàticament la finestra en finalitzar el procés d'importació de l'HBCI/AqBanking. En cas contrari, romandrà oberta.

en: Remember the _PIN in memory
ca: Recorda el _PIN a la memòria

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ca: Si s'habilita, el PIN per a les accions de l'HBCI/AqBanking serà desat en la memòria durant una sessió. En cas contrari, s'haurà d'introduir cada vegada que sigui necessari durant la sessió.

en: _Verbose debug messages
ca: Missatges de _depuració detallats

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ca: Habilita els missatges de depuració detallats per a la banca electrònica a través de l'HBCI/AqBanking.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
ca: Usa el text d'assen_tament que no és SWIFT

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
ca: Alguns bancs posen una part de la descripció de l'assentament com a «text d'assentament» al fitxer MT940. Normalment el GNUcash ignora aquest text. No obstant, activant aquesta opció s'usa el text d'assentament també per a la descripció de l'assentament.

en: (unknown)
ca: (desconegut)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
ca: Entreu una transferència en línia SEPA

en: Recipient IBAN (International Account Number)
ca: IBAN del beneficiari (Número de compte internacional)

en: Recipient BIC (Bank Code)
ca: BIC del Beneficiari (Codi de banc)

en: Originator IBAN (International Account Number)
ca: IBAN de l'ordenant (Número de compte internacional)

en: Originator BIC (Bank Code)
ca: BIC de l'ordenant (Codi de banc)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
ca: Introduïu una ordre de domiciliació en línia SEPA

en: Debited Account Owner
ca: Ordenant

en: Debited IBAN (International Account Number)
ca: IBAN carregat (Número de compte internacional)

en: Debited BIC (Bank Code)
ca: BIC carregat (Codi de banc)

en: Credited Account Owner
ca: Beneficiari

en: Credited IBAN (International Account Number)
ca: IBAN acreditat (Número de compte internacional)

en: Credited BIC (Bank Code)
ca: BIC acreditat (Codi de banc)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
ca: Ha fallat la verificació interna de l'IBAN de destinació '%s'. Això significa que el número de compte pot contenir un error.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
ca: El vostra compte bancari local no té arxivada la informació de compte SEPA. Ho sento, però en aquesta versió de desenvolupament es necessita un pas addicional que no s'ha implementat directament al GnuCash. Sisplau executeu el programa de línia de comandes "aqhbci-tool" per al vostre compte, de la següent manera: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
ca: No heu entrar el nom del beneficiari. Es requereix un nom de
    beneficiari per a una transferència de banca electrònica.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
ca: No heu entrat un compte de beneficiari. Es necessita un compte de beneficiari per a una transferència de banca electrònica.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
ca: No heu entrat un banc beneficiari. Es requereix un banc beneficiari per a una transferència de banca electrònica.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ca: La quantitat és zero o no s'ha pogut interpretar correctament el camp de quantitat. Potser heu barrejat el punt decimal i la coma, en comparació amb la vostra configuració local. Aquesta tasca de transferència de banca electrònica no és vàlida.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
ca: No heu entrat cap motiu per a la transacció. Es requereix un motiu per a la transferència de banca electrònica.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
ca: Ja existeix una plantilla amb el nom donat. Si us plau entreu un altre
    nom.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ca: Teniu seguretat de voler esborrar la plantilla amb nom "%s"?

en: No valid online banking account assigned.
ca: No s'ha assignat cap compte vàlid de banca electrònica.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ca: No està disponible l'acció de banca electrònica "Obté el saldo" per a aquest compte.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
ca: Error quan s'estava executant la tasca.
    
    Estat: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ca: No està disponible l'acció de banca electrònica "Obté els assentaments" per a aquest compte.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
ca: Error quan s'estava executant la tasca.
    
    Estat: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ca: La importació de la banca electrònica no ha retornat cap transacció per al període de temps seleccionat.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ca: Heu canviat la llista de plantilles de transferències electròniques, però heu cancel·lat el diàleg de transferència. Voleu malgrat això desar els canvis?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ca: El sistema de base va trobar un error durant la preparació de la tasca. No és possible executar la tasca.
    
    El més probable és que el banc no dongui suport a la tasca que heu escollit o el vostre compte de banca electrònica no té permís per executar aquesta tasca. És possible que es puguin veure més errors al vostre registre de consola.
    
    Voleu tornar a entrar la tasca?

en: Online Banking Direct Debit Note
ca: Domiciliació per banca electrònica

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ca: Traspàs intern per banca electrònica

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
ca: Transferència de banca electrònica europea (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
ca: Nota de dèbit de banca electrònica europea (SEPA)

en: Online Banking Transaction
ca: Transacció per banca electrònica

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ca: Ha ocorregut un error mentre s'executava la tasca. Si us verifiqueu la finestra de registre per al missatge exacte d'error.
    
    Voleu entrar la tasca un altre cop?

en: Unspecified
ca: No especificat

en: Bank
ca: Bancari

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ca: El sistema de base ha trobat un error durant la preparació de la
    tasca. No és possible executar aquesta tasca.
    
    El més probable és que el banc no dóna suport a la tasca escollida o el vostre compte de banca electrònica no té permís per executar aquesta tasca. És possible que es puguin veure més errors al vostre registre de consola
    
    Voleu entrar la tasca un altre cop?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
ca: El banc ha enviat informació sobre la transacció en la seva resposta.
    Voleu importar-la?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ca: No s'ha trobat cap compte de banca electrònica per a aquest compte del GnuCash. Aquestes transaccions no s'executaran per banca electrònica.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
ca: El banc ha envia informació de saldo en la seva resposta.
    Voleu importar-la?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ca: El Saldo de Banca Electrònica (Online Banking Balance) va ser zero.
    
    O bé aquest és el saldo correcte, o bé el vostre banc no dóna suport a la descàrrega de saldo en aquesta versió de la banca electrònica. En aquest últim cas hauríeu d'escollir un versió diferent de banca electrònica a la configuració de banca electrònica (AqBanking o HBCI). Després d'això, proveu un altre cop de descarregar el Saldo de Banca Electrònica.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ca: Resultat de la tasca de banca electrònica:
    El saldo anotat del compte és %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ca: Per a la vostra informació: aquest compte també té un saldo anotat de %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ca: El saldo anotat és idèntic que el saldo conciliat actual del compte.

en: Reconcile account now?
ca: Voleu conciliar el compte ara?

en: The bank has sent a message in its response.
ca: El banc ha envia un missatge en la seva resposta.

en: Subject:
ca: Tema:

en: Select a file to import
ca: Seleccioneu un fitxer a importar

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ca: El PIN ha de tenir %d caràcters com a
    mínim. Voleu tornar-ho a intentar?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ca: La tasca de banca electrònica encara s'està executant; teniu seguretat que voleu cancel·lar-la?

en: _Online Actions
ca: A_ccions en línia

en: Get _Balance
ca: Obté el _saldo

en: The list of Scheduled Transactions
ca: La llista dels assentaments periòdics

en: Get _Transactions…
ca: Obté les transaccions…

en: Get the transactions online through Online Banking
ca: Obté les transaccions en línia per banca electrònica

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
ca: Tramet una transacció SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ca: Tramet una nova transacció electrònica internacional europea (SEPA) mitjançant banca electrònica

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
ca: Tramet una transacció SEPA…

en: _Internal Transaction…
ca: Transacció _interna…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ca: Tramet una transacció interna (del banc) en línia per banca electrònica

en: Issue SEPA Direct _Debit…
ca: Tramset un dèbit directe SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ca: Tramet una nova nota de dèbit electrònica directa internacional europea (SEPA) mitjançant banca electrònica

en: Show _log window
ca: Mostra la finestra del _registre

en: _Online Banking Setup…
ca: Con_figuració de la banca electrònica…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ca: Configuració inicial de l'accés a la banca electrònica (per HBCI o OFX DirectConnect, a través de l'AqBanking)

en: Close window when finished
ca: Tanca el diàleg en finalitzar

en: Remember the PIN in memory
ca: Recorda el PIN a la memòria

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
ca: Posa el text de l'assentament endavant de l'objectiu de l'assentament.

en: Verbose HBCI debug messages
ca: Missatges de depuració detallats de l'HBCI

en: DTAUS import data format
ca: Format d'importació de dades del fitxer DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ca: Aquest parametre especifica el format de dades a utilitzar en importar fitxers DTAUS. La biblioteca AqBanking ofereix diversos formats d'importació anomenats «perfils», dels quals aquí en podeu seleccionar un.

en: CSV import data format
ca: Format d'importació de dades del fitxer CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ca: Aquest parametre especifica el format de dades a utilitzar en importar fitxers CSV. La biblioteca AqBanking ofereix diversos formats d'importació anomenats «perfils», dels quals aquí en podeu seleccionar un.

en: SWIFT MT940 import data format
ca: Format d'importació de dades del fitxer SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ca: Aquest parametre especifica el format de dades a utilitzar en importar fitxers SWIFT MT940. La biblioteca AqBanking ofereix diversos formats d'importació anomenats «perfils», dels quals aquí en podeu seleccionar un.

en: SWIFT MT942 import data format
ca: Format d'importació de dades del fitxer SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ca: Aquest parametre especifica el format de dades a utilitzar en importar fitxers SWIFT MT942. La biblioteca AqBanking ofereix diversos formats d'importació anomenats «perfils», dels quals aquí en podeu seleccionar un.

en: Validation…
ca: Validació…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
ca: Fila %d: no hi ha un ID de factura a la primera fila del fitxer d'importació.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
ca: Fila %d, factura %s/%u: no s'ha establert el propietari.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
ca: Filda %d, factura %s/%u: no existeix el proveïdor %s.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
ca: Fila %d, factura %s/%u: no existeix el client %s.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
ca: Fila %d, factura %s/%u: %s no és una data vàlida de publicació.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
ca: Fila %d, factura %s/%u: %s no és una data vàlida de venciment.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
ca: Fila %d, factura %s/%u: compte %s no existeix.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
ca: Fila %d, factura %s/%u: compte %s no és del tipus Comptes a pagar.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
ca: Fila %d, factura %s/%u: compte %s no és del tipus Comptes a cobrar.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
ca: Fila %d, factura %s/%u: no s'ha establert el preu.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
ca: Error(s) a la factura %s, s'ignoraran totes les files d'aquesta factura.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
ca: Error(s) a una factura sense id, s'ignoraran totes les files d'aquesta factura.

en: Invoice %s created.
ca: S'ha creat la factura %s.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
ca: Voleu actualitzar rebuts/factures existents?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
ca: No s'ha actualitzat la factura %s perquè ja existeix.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
ca: No s'ha actualitzat la factura %s perquè ja s'ha publicat.

en: Invoice %s updated.
ca: S'ha actuailtzat la factura %s.

en: Invoice %s posted.
ca: S'ha publicat la factura %s.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
ca: No s'ha publicat la factura %s perquè les divises no concorden.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
ca: No s'ha publicat la factura %s perquè requereix una conversió de divises.

en: Nothing to process.
ca: Res a processar.

en: Owner-ID
ca: ID del propietari

en: Billing-ID
ca: ID de la facturació

en: Quantity
ca: Quantitat

en: Disc-type
ca: Tipus de descompte

en: Disc-how
ca: Modalitat del descompte

en: Taxable
ca: Gravable

en: Taxincluded
ca: Impost inclòs

en: Tax-table
ca: Taula d'impostos

en: Account-posted
ca: Publicació del compte

en: Memo-posted
ca: Publicació de la nota

en: Accu-splits
ca: Desglossaments de l'acumulat

en: Import Bills or Invoices from csv
ca: Importa notes de pagament o factures del csv

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
ca: Importació
    - files ignorades: %i
    - files importades: %i
    
    Validació i processament:
    - files arreglades: %u
    - files creades: %u
    - factures creades: %u
    - factures actualitzades: %u

en: These lines were ignored during import
ca: S'han ignorat aquestes línies durant la importació

en: The input file can not be opened.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'entrada.

en: Adjust regular expression used for import
ca: Ajusteu l'expressió regular a usar en la importació

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ca: S'usa aquesta expressió regular per analitzar el fitxer d'importació. Modifiqueu-la d'acord amb les vostres necessitats.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ca: Aquest assistent us ajudarà a exportar l'arbre de comptes a un fitxer amb els separador que s'especifica a sota.
    
    Seleccioneu els paràmetres que requeriu per al fitxer i després cliqueu «Següent» per procedir o «Cancel·la» per avortar l'exportació.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ca: S'exportarà l'arbre de comptes al fitxer «%s» quan cliqueu «Aplica».
    
    Podeu també verificar les vostres seleccions clicant sobre «Enrere» o «Cancel·la» per avortar l'exportació.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ca: Quan cliqueu «Aplica», s'exportaran els assentament al fitxer «%s» el nombre de comptes exportats és %u.
    
    Podeu també verificar les vostres seleccions clicant sobre «Enrere» o «Cancel·la» per avortar l'exportació.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ca: Quan cliqueu «Aplica», s'exportaran els assentaments al fitxer «%s».
    
    Podeu també verificar les vostres seleccions clicant sobre «Enrere» o «Cancel·la» per avortar l'exportació.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ca: Hi ha hagut un problema amb l'exportació, això podria ser degut a una manca d'espai, permisos o no poder accedir la carpeta. Verifiqueu el fitxer de traça per a registres addicionals!
    Potser necessitareu habilitar la depuració.

en: File exported successfully!
ca: S'ha exportat el fitxer amb èxit!

en: -- Split Transaction --
ca: -- Assentament desglossat --

en: Full Category Path
ca: Camí complet de categoria

en: Amount With Sym
ca: Quantitat amb sim

en: Amount Num.
ca: Num. Quantitat

en: Rate/Price
ca: Taxa/Preu

en: Transaction ID
ca: ID d'assentament

en: Commodity/Currency
ca: Producte/Divisa

en: Void Reason
ca: Raó no vàlida

en: Full Account Name
ca: Nom complet del compte

en: Reconcile Date
ca: Reconcilia la data

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
ca: S'importaran els comptes des del fitxer «%s» quan cliqueu «Aplica».
    
    Podeu verificar les vostres selecciones clicant «Enrere» o «Cancel·la» per avortar la importació.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
ca: S'importaran els comptes des del fitxer «%s» quan cliqeu «Aplica».
    
    També podeu anar enrere i verificar les vostres selecciones clicant sobre «Enrere» o «Cancel·la» per avortar la importació.
    
    Si aquesta és la vostra importació inicial a un nou fitxer, primer veureu un diàleg per establir els paràmetres d'opcions del llibre, ja que aquests paràmetres poden afectar la manera com les dades importades es converteixen en assentament del GnuCash. 
    Nota: després de la importació, potser heu d'usar l'opció de menú  «Visualitza / Filtra per / Altre» y triar mostrar els comptes no usats.

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
ca: S'ha completat la importació amb èxit!
    
    El nombre de comptes afegits va ser de %u i van ser actualitzats %u.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
ca: Hi ha hagut problemes quan es llegia alguna configuració desada, es continuarà carregant.
    Si us plau reviseu-ho i torneu a desar.

en: Delete the Import Settings.
ca: Elimineu la configuració d'importació.

en: Setting name already exists, overwrite?
ca: El nom de la configuració ja existeix, el voleu sobreescriure?

en: The settings have been saved.
ca: S'ha desat la configuració.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
ca: S'ha produït un problema desant la configuració, si us plau torneu a provar.

en: Invalid encoding selected
ca: Codificació seleccionada no vàlida

en: Merge with column on _left
ca: Fusiona amb la columna a _l'esquerra

en: Merge with column on _right
ca: Fusiona amb la columan a la d_reta

en: _Split this column
ca: Desglo_ssa aquesta columna

en: _Widen this column
ca: _Amplia aquesta columna

en: _Narrow this column
ca: Fes aquesta colum_na més estreta

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
ca[0]: %d preu afegit
ca[1]: %d preus afegits

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
ca[0]: %d preu duplicat
ca[1]: %d preus duplicats

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
ca[0]: %d preu substituït
ca[1]: %d preus substituïts

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
ca: Els preus s'han importat des del fitxer «%s».
    
    Resum de la importació:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ca: S'ha produït un error inesperat quan es creaven els preus. Si us plau informeu això com un error.
    
    Missatge d'error:
    %s

en: No Linked Account
ca: Cap compte enllaçat

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ca: S'ha produït un error inesperat quan es creaven assentaments. Si us plau informeu això com un error.
    
    Missatge d'error:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ca: Feu un doble clic sobre les files a canviar, després cliqueu Aplica per importar

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
ca: Els assentaments s'han importat des del fitxer «{1}».

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ca: Fila %u, no s'ha trobar el camí al compte %s , s'ha afegit com a nivell superior

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ca: Fila %u, acció/divisa %s / %s no s'ha trobat

en: Row %u, account %s not in %s
ca: Línia %u, compte %s no està en %s

en: Period: 123,456.78
ca: Punt: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
ca: Coma: 123.456,78

en: Please select a date column.
ca: Si us plau escolliu una columna de dades.

en: Please select an amount column.
ca: Si us plau escolliu una columna de quantitat.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
ca: Si us plau trieu una columna «Divisa a» o establiu una divisa al camp «Divisa a».

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ca: Si us plau trieu una columna «Des del símbol» o establiu un producte al camp «Producte de».

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ca: Si us plau trieu una columna a «Des de l'espai de noms» o establiu un producte al camp «Producte de».

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
ca: «Producte de» no pot ser el mateix que «Divisa a».

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
ca: No s'han trobat dades vàlides al fitxer seleccionat. Pot estar buit o la codificació seleccionada és incorrecta.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
ca: No hi ha línies seleccionades per importar. Si us plau reduïu el nombre de línies a saltar.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
ca: No s'han pogut processar tots els camps. Si us plau corregiu els problemes informats per a cada línia o ajusteu les línies a saltar.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ca: No s'ha seleccionat cap columna «Columna a» i no s'ha especificat tampoc cap Divisa. Això no hauria de passar mai. Si us plau feu un informe d'error.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ca: No s'han seleccionats columnes «Des de l'espai de noms/Des del símbol» i tampoc no s'ha selecciónat Des de producte.
    Això no hauria de passar mai. Si us plau feu un informe d'error d'això.

en: Please select an account column.
ca: Si us plau escolliu una columna de compte.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
ca: Si us plau trieu una columna de compte o establiu un compte de base al camp Compte.

en: Please select a description column.
ca: Si us plau escolliu una columna de descripció.

en: From Symbol
ca: Des del símbol

en: From Namespace
ca: Des de l'espai de noms

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
ca: El valor no sembla contenir un nombre vàlid.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
ca: No es pot processar el valor a un nombre usant el format seleccionat de divisa.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
ca: El valor no es pot analitzar cap a un producte vàlid.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
ca: No es pot processar el valor a un espai vàlid de noms.

en: Column value can not be empty.
ca: El valor de la columna no pot estar buit.

en: 'From Symbol' can not be empty.
ca: «Des del símbol» no pot estar buit.

en: 'From Namespace' can not be empty.
ca: «Des de l'espai de noms» no pot estar buit.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
ca: «A la divisa» no pot ser el mateix que «Des del producte».

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
ca: Valor processat  a una divisa no vàlida per un tipus de columna de divisa.

en: No date column.
ca: No hi ha una columna de data.

en: No amount column.
ca: Cap columna de quantitat.

en: No 'Currency to'.
ca: Cap «Divisa a».

en: No 'Commodity from'.
ca: Cap «Producte de».

en: Failed to create price from selected columns.
ca: No s'ha pogut crear un preu de les columnes seleccionades.

en: Transaction Commodity
ca: Producte de l'assentament

en: Transfer Action
ca: Acció de transferència

en: Transfer Memo
ca: Nota de transferència

en: Transfer Reconciled
ca: Transferència reconciliada

en: Transfer Reconcile Date
ca: Data de la reconciliació de la transferència

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
ca: El valor no es pot processar a un estat vàlid de reconciliació.

en: Account value can't be empty.
ca: El valor del compte no pot estar buit.

en: Account value can't be mapped back to an account.
ca: El valor del compte no es pot concordar cap a un compte.

en: Transfer account value can't be empty.
ca: El valor de transferència no pot estar buit.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
ca: El compte de transferència no es pot concordar cap a un compte.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
ca: El desglossament està reconciliat per la columna de dates de reconciliació falta o no és vàlida.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
ca: El desglossament de transferència està reconciliat però la columna de data de reconciliació de la transferència falta o no és vàlida.

en: No Settings
ca: Cap configuració

en: GnuCash Export Format
ca: Format d'exportació del GnuCash

en: Shipping Name
ca: Nom de l'enviament

en: Shipping Address 1
ca: Adreça d'enviament 1

en: Shipping Address 2
ca: Adreça d'enviament 2

en: Shipping Address 3
ca: Adreça d'enviament 3

en: Shipping Address 4
ca: Adreça d'enviament 4

en: Shipping Phone
ca: Telèfon d'enviament

en: Shipping Fax
ca: Fax de l'enviament

en: Shipping Email
ca: Correu electrònic de l'enviament

en: Import Customers from csv
ca: Importa els clients des del fitxer CSV

en: customers
ca: clients

en: vendors
ca: proveïdors

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ca: Resultats de la importació:
    s'han ignorat %i línies
    s'han importat %i línies:
       %u %s arreglades
       %u %s ignorades (no arreglables)
    
       %u %s creades
       %u %s actualtizades (basat en id)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ca: El compte %s és un compte contenidor i no permet assentaments. Si us plau trieu un altre compte diferent.

en: (Full account ID:
ca: (Identificador complet del compte:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ca: Si us plau seleccioneu una acció/divisa per fer concordar el següent codi específic d'intercanvi. Si us plau noteu que se sobreescriurà el codi de l'acció/divisa que seleccioneu.

en: m/d/y
ca: m/d/a

en: d/m/y
ca: d/m/a

en: y/m/d
ca: a/m/d

en: y/d/m
ca: a/d/m

en: Destination account for the auto-balance split.
ca: Compte de destinació per al desglossament de saldat automàtic.

en: Info
ca: Informació

en: Additional Comments
ca: Comentaris addicionals

en: New, already balanced
ca: Nou, ja s'ha saldat

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ca: Nou, transfereix %s a (manual) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ca: Nou, transfereix %s a (auto) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ca: Nou, NO SALDAT (es necessita un compte per transferir %s)!

en: Match missing!
ca: No hi ha una concordança

en: Do not import (no action selected)
ca: No l'importis (no s'ha seleccionat cap acció)

en: Confidence
ca: Confiança

en: Pending Action
ca: Acció pendent

en: Auto
ca: Automàtic

en: Select a .log file to replay
ca: Seleccioneu un fitxer de tipus .log a reproduir

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
ca: No es pot obrir el fitxer de registre actual: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de registre: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
ca: El fitxer de registre que heu seleccionat és buit.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ca: El fitxer de registre que heu seleccionat no es pot llegir. No se n'ha reconegut l'encapçalament del fitxer.

en: Stock account for security "%s"
ca: Compte d'accions del valor «%s»

en: Income account for security "%s"
ca: Compte d'ingressos del valor «%s»

en: Unknown OFX account
ca: Compte OFX desconegut

en: Unknown OFX checking account
ca: Compte corrent OFX desconegut

en: Unknown OFX savings account
ca: Compte d'estalvis OFX desconegut

en: Unknown OFX money market account
ca: Compte de mercat de diners OFX desconegut

en: Unknown OFX credit line account
ca: Línia de crèdit OFX desconeguda

en: Unknown OFX CMA account
ca: Compte OFX CMA desconegut

en: Unknown OFX credit card account
ca: Compte OFX de targeta de crèdit desconegut

en: Unknown OFX investment account
ca: Compte d'inversió OFX desconegut

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
ca: Obre/Fitxer d'intercanvi fincancer Quicken (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
ca: Seleccioneu un o múltiples fitxers OFX/QFX a processar

en: Import _OFX/QFX…
ca: Importa un fitxer _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
ca: Processa un fitxer OFX/QFX

en: GnuCash account name
ca: Nom del compte GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ca: Entreu un nom o una descripció curta, com ara "Accions de Gas Natural"

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ca: Entreu la clau de pissarra o una altra abreviació ben coneguda, com ara "RHT". Si no hi ha cap, o no la sabeu, creeu una de pròpia.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ca: Seleccioneu el mercat on es negocia el símbol, o seleccioneu el tipus d'inversió (tal com FONS per a fons d'inversió). Si no veieu el vostre tipus de mercat o d'inversió, podeu entrar un de nou.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
ca: E_tiqueta de símbol o una altra abreviació:

en: _Exchange or abbreviation type
ca: Tipus de abreviació o d'int_ercanvi

en: (split)
ca: (desglossament)

en: Are you sure you want to cancel?
ca: Teniu seguretat que voleu cancel·lar?

en: Please select a file to load.
ca: Seleccioneu un fitxer a carregar.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ca: No s'ha trobat el fitxer o bé no teniu permís per a llegir-lo. Hauríeu de seleccionar-ne un altre.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ca: Aquest fitxer QIF ja està carregat. Hauríeu de seleccionar-ne un altre.

en: Select QIF File
ca: Seleccioneu un fitxer QIF

en: _Resume
ca: _CV

en: Canceled
ca: Cancel·lat

en: An error occurred while loading the QIF file.
ca: S'ha produït un error en carregar el fitxer QIF.

en: Failed
ca: Ha fallat

en: Cleaning up
ca: S'està netejant

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ca: S'ha produït un error en analitzar el fitxer QIF.

en: Loading completed
ca: S'ha completat la càrrega

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ca: Quan premeu el botó d'inici, el GnuCash carregarà el vostre fitxer QIF. Si no hi ha errors o advertiments, podreu continuar al pròxim pas. En cas contrari, es mostraran els detalls per a la vostra revisió.

en: Choose the QIF file currency
ca: Trieu la divisa per al fitxer QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ca: Heu d'introduir una divisa nacional existent o bé introduir un tipus diferent.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ca: S'ha detectat un error quan s'estava convertint les dades QIF.

en: Canceling
ca: Cancel·lant

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ca: S'ha detectat un error quan s'estaven detectant duplicats.

en: Conversion completed
ca: S'ha completat la conversió

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ca: Quan premeu el botó d'inici, el GnuCash importarà les vostres dades QIF. Si no hi ha errors o advertiments, continuareu automàticament al pròxim pas. En cas contrari, es mostraran els detalls a sota per a la vostra revisió.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ca: El GnuCash no ha pogut desar les vostres preferències de mapa.

en: There was a problem with the import.
ca: S'ha produït un problema amb la importació.

en: QIF Import Completed.
ca: S'ha completat la importació QIF.

en: QIF account name
ca: Nom del compte QIF

en: QIF category name
ca: Nom de la categoria QIF

en: QIF payee/memo
ca: Beneficiari/nota d'abonament QIF

en: Match?
ca: Concordança?

en: QIF import requires guile with regex support.
ca: La importació QIF requereix guile amb suport d'expressions regulars.

en: Enter a name for the account
ca: Introduïu un nom per al compte

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ca: El compte %s és un compte contenidor i no permet assentaments. Trieu un altre compte diferent.

en: Placeholder?
ca: Contenidor?

en: Cap Return
ca: Rendiment del capital

en: Cap. gain (long)
ca: Guany de cap. (llarg)

en: Cap. gain (mid)
ca: Guany de cap. (mig)

en: Cap. gain (short)
ca: Guany de cap. (curt)

en: Equity
ca: Patrimoni

en: Retained Earnings
ca: Guanys retinguts

en: Commissions
ca: Comissions

en: Margin Interest
ca: Interès al marge

en: Line
ca: Línia

en: Read aborted.
ca: S'ha avortat la lectura

en: Reading
ca: S'està llegint

en: Some characters have been discarded.
ca: S'han descartat alguns caràcters

en: Converted to:
ca: S'ha convertit a:

en: Some characters have been converted according to your locale.
ca: S'han convertit alguns caràcters d'acord amb la vostra configuració local.

en: Ignoring unknown option
ca: S'ignorarà l'opció desconeguda

en: Date required.
ca: Es requereix la data.

en: Discarding this transaction.
ca: S'està descartant aquest assentament.

en: Ignoring class line
ca: S'ignorarà la línia de classe

en: Ignoring category line
ca: S'està ignorant la línia de categoria

en: Ignoring security line
ca: S'ignorarà la línia de valor

en: File does not appear to be in QIF format
ca: El fitxer no sembla tenir format QIF

en: Transaction date
ca: Data de l'assentament

en: Transaction amount
ca: Quantitat de l'assentament

en: Share price
ca: Cotització de l'acció

en: Share quantity
ca: Quantitat de l'acció

en: Investment action
ca: Acció de la inversió

en: Reconciliation status
ca: Estat de la conciliació

en: Commission
ca: Comissió

en: Account type
ca: Tipus de compte

en: Tax class
ca: Classe de l'impost

en: Category budget amount
ca: Quantitat del pressupost de categoria

en: Account budget amount
ca: Quantitat del pressupost de compte

en: Credit limit
ca: Límit de crèdit

en: Parsing categories
ca: S'estan analitzant les categories

en: Parsing accounts
ca: S'estan analitzant els comptes

en: Parsing transactions
ca: S'estan analitzant els assentaments

en: Unrecognized or inconsistent format.
ca: Format no reconegut o inconsistent.

en: Parsing failed.
ca: Ha fallat l'anàlisi.

en: Parse ambiguity between formats
ca: Analitza l'ambigüitat entre els formats

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
ca: El valor «~a» pot ser ~a or ~a.

en: Finding duplicate transactions
ca: S'estan cercant els assentaments duplicats

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
ca: Acció no reconeguda «~a».

en: QIF import: Name conflict with another account.
ca: Importació QIF: conflicte amb el nom d'un altre compte.

en: Preparing to convert your QIF data
ca: S'està preparant la conversió de les vostres dades QIF

en: Creating accounts
ca: S'estan creant els comptes

en: Matching transfers between accounts
ca: S'estan fent concordar les transferències entre els comptes

en: Converting
ca: S'està convertint

en: Missing transaction date.
ca: No hi ha una data d'assentament.

en: Welcome to GnuCash
ca: Us donem la benvinguda al GnuCash

en: Have a nice day!
ca: Que tingueu un bon dia!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ca: Us donem la benvinguda a l'entorn d'ordres %s GnuCash !

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ca: El compte %s no existeix. Voleu crear-lo?

en: Hours
ca: Hores

en: Project
ca: Projecte

en: Save the current entry?
ca: Voleu desar l'assentament actual?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ca: La transacció actual s'ha canviat. Us agradaria registrar els canvis abans de duplicar aquesta entrada, o cancel·lar la duplicació?

en: _Record
ca: En_registra

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ca: Entrada no vàlida: Heu de subministrar un compte en la divisa correcta per a aquesta posició.

en: This account should usually be of type income.
ca: Aquest compte hauria de ser habitualment del tipus ingrés.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ca: Aquest compte hauria de ser habitualment del tipus despesa o actiu.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ca: La taula d'impostos %s no existeix. Voleu crear-la?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ca: L'entrada actual ha canviat. Tot i això, aquesta entrada forma part d'una comanda existent. Voleu registrar els canvis i per tant modificar la comanda?

en: _Don't Record
ca: _No ho enregistris

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ca: L'entrada actual ha canviat. Voleu desar-la?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
ca: Descripció d'una entrada

[ctx: sample]
en: Action
ca: Acció

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
ca: Despeses:Cotxe:Gasolina

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
ca: Taula d'impostos1

[ctx: sample]
en: Payment
ca: Pagament

en: $
ca: €

en: Charge
ca: Càrrec

en: Income Account
ca: Compte d'ingressos

en: Expense Account
ca: Compte de despeses

en: Discount Type
ca: Tipus de descompte

en: Discount How
ca: Forma de descompte

en: Unit Price
ca: Preu unitari

en: Taxable?
ca: Imposable?

en: Tax Included?
ca: Impostos inclosos?

en: Invoiced?
ca: Facturat?

en: Billable?
ca: Facturable?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ca: Escriviu el compte d'ingressos/despeses per l'assentament, o bé escolliu-ne un de la llista

en: Enter the type of Entry
ca: Escriviu el tipus de l'assentament

en: Enter the Entry Description
ca: Escriviu la descripció de l'assentament

en: Enter the Discount Amount
ca: Escriviu la quantitat de descompte

en: Enter the Discount Percent
ca: Escriviu el percentatge de descompte

en: Enter the Discount … unknown type
ca: Escriviu el descompte … tipus desconegut

en: Discount Type: Monetary Value
ca: Tipus de descompte: valor monetari

en: Discount Type: Percent
ca: Tipus de descompte: percentatge

en: Select the Discount Type
ca: Seleccioneu el tipus de descompte

en: Tax computed after discount is applied
ca: Els impostos es calculen després d'haver aplicat el descompte

en: Discount and tax both applied on pretax value
ca: El descompte i els impostos s'apliquen a la quantitat sense impostos

en: Discount computed after tax is applied
ca: El descompte es calcula després d'haver aplicat els impostos

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ca: Seleccioneu com s'han de calcular el descompte i els impostos

en: Enter the unit-Price for this Entry
ca: Introduïu el preu unitari per a aquest element

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ca: Introduïu la quantitat d'unitats d'aquest element

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ca: Introduïu la taula d'impostos a aplicar a aquest element

en: Is this entry taxable?
ca: És aquest element imposable?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ca: Els impostos ja estan inclosos en el preu d'aquest element?

en: Is this entry invoiced?
ca: Està facturat aquest element?

en: Is this entry credited?
ca: S'ha donat crèdit per a aquest element?

en: Include this entry on this invoice?
ca: Voleu incloure aquest element en aquesta factura?

en: Include this entry on this credit note?
ca: Voleu incloure aquest element en aquesta nota de crèdit?

en: Unknown EntryLedger Type
ca: Tipus d'EntryLedger desconegut

en: The subtotal value of this entry
ca: El valor sub-total d'aquest element

en: The total tax of this entry
ca: Els total d'impostos d'aquest element

en: Is this entry billable to a customer or job?
ca: És aquesta entrada facturable a algun client o tasca?

en: How did you pay for this item?
ca: Com vau pagar per aquest article?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ca: Aquest assentament ja s'està editant en un altre registre. Si us plau
    finalitzeu primer l'edició allà.

en: Save transaction before duplicating?
ca: Voleu desar l'assentament abans de duplicar-lo?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ca: L'assentament actual s'ha canviat. Voldríeu gravar els canvis abans de duplicar l'assentament, o cancel·lar duplicació?

en: New Split Information
ca: Nova informació del desglossament

en: Cannot store a transaction at this date
ca: No es pot emmagatzemar una transacció en aquesta data

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ca: La data entrada de l'assentament duplicat és més antiga que el "Límit de sols lectura" establert per a aquest llibre. Aquest paràmetre es pot canviar a Fitxer->Propietats->Comptes.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ca: Esteu a punt de sobreescriure un desglossament existent. Teniu seguretat que voleu fer això?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
ca: Aquest és el desglossament que ancora l'assentament al registre. No el podeu sobreescriure des d'aquesta finestra de registre. Podeu esborrar l'assentament complet des d'aquesta finestra, o podeu navegar a un registre que mostri un altre cantó d'aquest mateix assentament i suprimir el desglossament des d'aquell registre.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ca: Esteu a punt de sobreescriure un assentament existent. Esteu segur de voler-ho fer?

en: Recalculate Transaction
ca: Recalcula l'assentament

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ca: Els valors introduïts en aquest assentament són inconsistents. Quin valor voleu tornar a calcular?

en: Changed
ca: Canviat

en: _Recalculate
ca: _Recalcula

[ctx: Action Column]
en: Deposit
ca: Ingrés

en: Withdraw
ca: Càrrec

en: Check
ca: Xec

en: ATM Deposit
ca: Dipòsit per caixer automàtic

en: ATM Draw
ca: Reintegrament de caixer automàtic

en: Teller
ca: Caixer

en: Receipt
ca: Rebut

en: Increase
ca: Increment

en: Decrease
ca: Reducció

en: POS
ca: Punt de venda

en: AutoDep
ca: Abonament

en: Wire
ca: Ordre de transferència

en: Direct Debit
ca: Domiciliació

en: Fee
ca: Comissió

en: Rebate
ca: Descompte

en: Paycheck
ca: Xec

en: LTCG
ca: Guanys de capital a llarg termini

en: STCG
ca: Guanys de capital a curt termini

en: Dist
ca: Distribució

en: Rebalance Transaction
ca: Torna a saldar l'assentament

en: The current transaction is not balanced.
ca: L'assentament actual no està saldat.

en: Balance it _manually
ca: Salda'l _manualment

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ca: Permet que el GnuCash hi afegeixi un desglossament d'ajust

en: Adjust current account _split total
ca: Ajusta el _total del desglossament del compte actual

en: Adjust _other account split total
ca: Ajusta el total del desglossament de l'_altre compte

en: _Rebalance
ca: To_rna a saldar

en: This register does not support editing exchange rates.
ca: Aquest registre no suporta l'edició de taxes de canvi.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ca: Heu de triar un desglossament per modificar el tipus de canvi.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ca: Heu d'ampliar l'assentament per a poder modificar els seus tipus de canvi.

en: The entered account could not be found.
ca: No s'ha pogut trobar el compte entrat.

en: The two currencies involved equal each other.
ca: Les dues divises involucrades són iguals.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ca: La quantitat de desglossament és zero, així que no es necessita cap tipus de canvi.

en: Save the changed transaction?
ca: Voleu desar el canvi a l'assentament?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ca: S'ha modificat l'assentament actual. Voleu registrar els canvis abans de passar a un assentament nou, descartar els canvis, o bé tornar a l'assentament modificat?

en: _Discard Changes
ca: _Descarta els canvis

en: _Record Changes
ca: _Registra els canvis

en: Mark split as unreconciled?
ca: Voleu marcar el desglossament com a no conciliat?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ca: Esteu a punt de marcar un desglossament conciliat com a no conciliat. Si continueu, és possible que una futura conciliació sigui difícil de realitzar. Voleu portar endavant aquest canvi?

en: _Unreconcile
ca: _Desfés la conciliació

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
ca: Descripció d'un assentament

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
ca: Cadena de text de mostra de camp de nota

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
ca: Text de mostra del camp de notes

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
ca: sample:Per cap raó particular

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ca: No s'ha pogut determinar la divisa del compte. S'usarà la divisa predeterminada proveïda pel vostre sistema.

en: Exch. Rate
ca: Tipus de canvi

en: Oth. Curr.
ca: Un altre tipus de canvi

en: Tot %s
ca: %s Total

en: Tot Credit
ca: Tot. haver

en: Tot Debit
ca: Tot. deure

en: Tot Shares
ca: Tot. accions

en: Debit Formula
ca: Fórmula del deure

en: Credit Formula
ca: Fórmula del crèdit

en: Reconciled on %s
ca: Reconciliat el %s

en: Scheduled
ca: Planificat

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ca: Entreu una referència, com ara un número de factura o de xec, comú a totes les línies d'entrada (desglossaments)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ca: Entreu una referència, tal com un número de factura o de xec, únic per a cada línia d'entrada (desglossament)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ca: Entreu una referència, com ara un número de factura o de xec, comú a totes les línies d'entrada (desglossaments)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ca: Entreu una referència, tal com un número de factura o de xec, únic per a cada línia d'entrada (desglossament)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ca: Entreu una referència de transacció, com ara un número de factura o de xec, comú a totes les línies d'entrada (desglossaments)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ca: Entreu una referència de transacció comú a totes les línies d'entrada (desglossaments)

en: Enter the name of the Customer
ca: Escriviu el nom del client

en: Enter the name of the Vendor
ca: Escriviu el nom del proveïdor

en: Enter a description of the transaction
ca: Escriviu una descripció per a l'assentament

en: Enter notes for the transaction
ca: Escriviu notes per a l'assentament

en: Reason the transaction was voided
ca: Raó per la qual fou invalidada

en: Enter an action type, or choose one from the list
ca: Entreu un tipus d'acció, o escolliu una de la llista

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ca: Entreu un número de referència, com ara el pròxim número de xec, o escolliu un tipus d'acció de la llista

en: Enter a description of the split
ca: Escriviu una descripció per al desglossament

en: Enter the effective share price
ca: Introduïu la cotització efectiva de l'acció

en: Enter the number of shares bought or sold
ca: Introduïu el nombre d'accions comprats o venuts

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ca: Introduïu el compte d'origen o bé seleccioneu-ne un de la llista

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ca: Aquest assentament té diversos desglossaments. Premeu el botó «Desglossa» per a veure'ls tots

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ca: Aquest assentament és una divisió d'accions. Premeu el botó «Desglossa» per a veure'n els detalls

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ca: No es pot modificar o suprimir aquest assentament. Aquest assentament
    està marcar com de sols lectura perquè:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
ca: Voleu canviar el desglossament que conté un desglossament reconciliat?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
ca: L'assentament que esteu a punt de canviar conté desglossament reconciliats als comptes següents:
    %s
    
    Segur que voleu continuar amb aquest canvi?

en: Change reconciled split?
ca: Voleu canviar l'assentament conciliat?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ca: Esteu a punt de canviar un camp protegit d'un desglossament reconciliat. Si continueu editant aquest desglossament perdrà la conciliació. Això pot fer difícil les reconciliacions futures. Voleu continuar amb aquest canvi?

en: Chan_ge Split
ca: Mo_difica el desglossament

en: Chan_ge Transaction
ca: Ca_nvia l'assentament

en: Enter debit formula for real transaction
ca: Entre la forma de deure per a la transacció actual

en: Enter credit formula for real transaction
ca: Entreu la fórmula d'haver per a l'assentament real

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
ca: La data entrada per a l'assentament nou és més antiga que el «Límit de sols lectura» per a aquest llibre. Aquest paràmetre es pot canviar a Fitxer -> Propietats -> Comptes.

en: List
ca: Llista

en: Template file "~a" can not be read
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer plantilla «~a»

en: Load
ca: Carrega

en: Fonts
ca: Tipus de lletra

en: Font info for the report title.
ca: Informació de tipus de lletra per al títol de l'informe.

en: Account link
ca: Enllaç del compte

en: Font info for account name.
ca: Informació de tipus de lletra per al nom del compte.

en: Number cell
ca: Cel·la de número

en: Font info for regular number cells.
ca: Informació de tipus de lletra per a cel·les de nombres regulars.

en: Negative Values in Red
ca: Valors negatius en vermell

en: Display negative values in red.
ca: Mostra els imports negatius en vermell

en: Number header
ca: Capçalera de número

en: Font info for number headers.
ca: Informació de tipus de lletra per a capçaleres de número.

en: Text cell
ca: Cel·la de text

en: Font info for regular text cells.
ca: Informació de tipus de lletra per a cel·les de text regular.

en: Total number cell
ca: Cel·la de número total

en: Font info for number cells containing a total.
ca: Informació de tipus de lletra per a cel·les de número que contenen un total.

en: Total label cell
ca: Cel·la d'etiqueta total

en: Font info for cells containing total labels.
ca: Informació de tipus de lletra per a cel·les que contenen etiquetes de total.

en: Centered label cell
ca: Cel·la d'etiqueta centrada

en: Font info for centered label cells.
ca: Nom del compte QIF

en: Can't save style sheet
ca: No es pot desar el full d'estil

en: Exchange rate | Exchange rates
ca[0]: Tipus de canvi
ca[1]: Tipus de canvi

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ca: No hi ha cap pressupost. Heu de crear almenys un pressupost.

en: Edit report options
ca: Edita les opcions de l'informe

en: Disabled
ca: Deshabilitat

en: This report requires you to specify certain report options.
ca: Aquest informe requereix l'especificació de certes opcions.

en: No accounts selected
ca: No s'ha seleccionat cap compte

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
ca: Aquest informe requereix que es seleccionin comptes a les opcions d'informe.

en: No data
ca: No hi ha dades

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ca: Els comptes seleccionats no contenen cap dada o assentament (o bé només valors zero) en el període de temps seleccionat

en: Select a date to report on.
ca: Seleccioneu una data per a l'informe.

en: Start of reporting period.
ca: Inici del període de l'informe.

en: End of reporting period.
ca: Final del període de l'informe.

en: The amount of time between data points.
ca: El temps entre punts de dades.

en: One Day
ca: Un dia

en: One Week
ca: Fa una setmana

en: Two Weeks
ca: Quinzena

en: One Month
ca: Fa un mes

en: Half Year
ca: Semestre

en: One Year
ca: Fa un any

en: All
ca: Tot

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ca: Mostra els comptes fins aquesta profunditat, anul·lant qualsevol altra opció.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ca: Anul·la la selecció de comptes i mostra els subcomptes de tots els comptes seleccionats.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ca: Informa sobre aquests comptes, si la profunditat de visualització ho permet.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ca: Seleccioneu la divisa en al qual es mostraran els imports d'aquest informe.

en: The source of price information.
ca: La font d'informació de la cotització.

en: Most recent
ca: La més recent

en: Choose the marker for each data point.
ca: Trieu el marcador per a cada punt de dades.

en: Diamond
ca: Diamant

en: Circle
ca: Cercle

en: Square
ca: Quadrat

en: Cross
ca: Creu

en: Plus
ca: Més

en: Dash
ca: Traç

en: Filled diamond
ca: Rombe farcit

en: Filled circle
ca: Cercle emplenat

en: Filled square
ca: Quadrat emplenat

en: Choose the method for sorting accounts.
ca: Escolliu el mètode d'ordenació dels comptes.

en: Alphabetical by account code
ca: Alfabètic per codi de compte

en: Alphabetical by account name
ca: Alfabètic per nom de compte

en: How to show the balances of parent accounts.
ca: Com es mostraran els saldos dels comptes pare.

en: Do not show any balances of parent accounts.
ca: No mostris el saldo dels comptes pare.

en: Account Balance
ca: Saldo del compte

en: Do not show
ca: No ho mostris

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ca: Com es mostraran els subtotals de compte dels comptes pare.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ca: Mostra els subtotals dels comptes pare seleccionats que tinguin subcomptes.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ca: No mostris cap subtotal dels comptes pare.

en: Show subtotals
ca: Mostra els subtotals

en: _Assets & Liabilities
ca: _Actiu i passiu

en: _Income & Expense
ca: _Ingressos i despeses

en: B_udget
ca: Press_upost

en: _Taxes
ca: I_mpostos

en: E_xamples
ca: E_xemples

en: _Multicolumn
ca: _Multicolumna

en: Display
ca: Mostra

en: Report name
ca: Títol de l'informe

en: Stylesheet
ca: Full d'estil

en: _Business
ca: E_mpresa

en: Invoice Number
ca: Número de factura

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ca: Un dels vostres informes té un identificador d'informe que és un duplicat. Si us plau verifiqueu el sistema d'informes, especialment els vostres informes desats, per a un informe amb aquest identificador d'informe:

en: Wrong report definition:
ca: Definició incorrecta d'informe:

en:  Report is missing a GUID.
ca:  Falta GUID a l'informe.

en: Enter a descriptive name for this report.
ca: Escriviu un nom descriptiu per a aquest informe.

en: Select a stylesheet for the report.
ca: Seleccioneu un full d'estil per a l'informe.

en: Average Balance
ca: Saldo mitjà

en: Step Size
ca: Mida de pas

en: Report's currency
ca: Divisa de l'informe

en: Price Source
ca: Font de la cotització

en: Include Sub-Accounts
ca: Inclou els subcomptes

en: Exclude transactions between selected accounts
ca: Exclou els assentaments entre els comptes seleccionats

en: Plot Width
ca: Amplada del diagrama

en: Plot Height
ca: Alçada del diagrama

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ca: Inclou els subcomptes de tots els comptes seleccionats.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ca: Exclou els assentaments que sols involucrin dos comptes, els dos estan seleccionats a sota. Això sols afecta les columnes de pèrdues i guanys de la taula.

en: Do transaction report on this account.
ca: Fes un informe d'assentament per a aquest compte.

en: Show table
ca: Mostra la taula

en: Display a table of the selected data.
ca: Mostra una taula de les dades seleccionades.

en: Show plot
ca: Mostra el diagrama

en: Display a graph of the selected data.
ca: Mostra un diagrama de les dades seleccionades.

en: Plot Type
ca: Tipus de diagrama

en: The type of graph to generate.
ca: El tipus de diagrama a generar.

en: Average
ca: Mitjana

en: Profit
ca: Beneficis

en: Period start
ca: Inici del període

en: Period end
ca: Final del període

en: Maximum
ca: Valor màxim

en: Minimum
ca: Valor mínim

en: Gain
ca: Guanys

en: Loss
ca: Pèrdues

en: Income vs. Day of Week
ca: Ingressos per dia de la setmana

en: Expenses vs. Day of Week
ca: Despeses per dia de la setmana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ca: Mostra un diagrama circular amb els ingressos totals per cada dia de la setmana

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ca: Mostra un diagrama circular amb les despeses totals per cada dia de la setmana

en: Levels of Subaccounts
ca: Nivells de subcomptes

en: Show Totals
ca: Mostra els totals

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ca: Informa sobre aquests comptes, si el nivell dels comptes elegits ho permet.

en: Show the total balance in legend?
ca: Voleu mostrar el balanç total a la llegenda?

en: Sample Graphs
ca: Gràfiques de mostra

en: Pie:
ca: Pastís:

en: Bar, normal:
ca: Barres, normal:

en: Bar, stacked:
ca: Barres, apilat:

en: Scatter:
ca: Dispersió:

en: Report Title
ca: Títol de l'informe

en: Title for this report.
ca: El títol d'aquest informe.

en: Boolean Option
ca: Opció booleana

en: This is a boolean option.
ca: Això és una opció booleana.

en: Multi Choice Option
ca: Opció d'elecció múltiple

en: This is a multi choice option.
ca: Això és una opció d'elecció múltiple.

en: First Option
ca: Primera opció

en: Second Option
ca: Segona opció

en: Third Option
ca: Tercera opció

en: Fourth Options
ca: Quart opció

en: String Option
ca: Opció de cadena de text

en: This is a string option.
ca: Això és una opció de cadena de text.

en: Just a Date Option
ca: Simplement una opció de data

en: This is a date option.
ca: Això és una opció de data.

en: Combo Date Option
ca: Opció de data combinada

en: This is a combination date option.
ca: Això és una opció de combinació de data.

en: Relative Date Option
ca: Opció de data relativa

en: This is a relative date option.
ca: Això és una opció de data relativa.

en: Number Option
ca: Opció numèrica

en: This is a number option.
ca: Això és una opció numèrica.

en: Background Color
ca: Color del fons

en: This is a color option.
ca: Això és una opció de color.

en: An account list option
ca: Una opció de llista de comptes

en: This is an account list option.
ca: Això és una opció de llista de comptes.

en: A list option
ca: Una opció de llista

en: This is a list option.
ca: Això és una opció de llista.

en: The Good
ca: La bona

en: The Bad
ca: La dolenta

en: The Ugly
ca: La lletja

en: Testing
ca: Proves

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
ca: Si voleu ajut per escriure informes, o bé voleu contribuir enviant el vostre flamant i totalment genial informe, consulteu la llista de distribució ~a.

en: The current time is ~a.
ca: L'hora actual és ~a.

en: The boolean option is ~a.
ca: L'opció booleana és ~a.

en: true
ca: cert

en: false
ca: fals

en: The radio button option is ~a.
ca: L'opció de cadena és ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
ca: L'opció d'elecció múltiple és ~a.

en: The string option is ~a.
ca: L'opció de cadena és ~a.

en: The date option is ~a.
ca: L'opció de data és ~a.

en: The relative date option is ~a.
ca: L'opció de data relativa és ~a.

en: The combination date option is ~a.
ca: L'opció de data de combinació és ~a.

en: The number option is ~a.
ca: L'opció de nombre és ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
ca: L'opció de nombre formatat com a moneda és ~a.

en: Items you selected:
ca: Elements que heu escollit:

en: List items selected
ca: Elements de la llista que heu escollit

en: (You selected no list items.)
ca: (No heu escollit cap element de la llista.)

en: You have selected no accounts.
ca: No heu escollit cap compte

en: Display help
ca: Mostra l'ajuda

en: Tax Report / TXF Export
ca: Informe d'impostos / Exportar a TXF

en: Alternate Period
ca: Període alternatiu

en: Override or modify From: & To:.
ca: Anul·la o modifica De. i A:.

en: Use From - To
ca: Usa De - A

en: Last Year
ca: Últim any

en: Select Accounts (none = all)
ca: Seleccioneu els comptes (cap = tot)

en: Select accounts.
ca: Selecciona els comptes.

en: Suppress $0.00 values
ca: Suprimeix valors 0,00 €

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ca: No s'imprimiran els comptes amb valor 0,00 €

en: Print Full account names
ca: Imprimeix el nom complet dels comptes

en: Print all Parent account names.
ca: Imprimeix tots els noms de comptes pare.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ca: ADVERTIMENT: Hi ha codis TFX duplicats assignats a alguns comptes. Sols es poden repetir codis TFX amb fonts de pagadors.

en: Period from ~a to ~a
ca: Període de ~a a ~a

en: Tax Report & XML Export
ca: Informe d'impostos i exportació a XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ca: Ingressos imposables / despeses deduïbles / exporta a fitxer .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ca: Ingressos imposables / despeses deduïbles

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ca: Aquest informe mostra els vostres ingressos imposables i despeses deduïbles.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ca: Aquesta pàgina mostra els vostres ingressos imposables i despeses deduïbles.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ca: Informe de calendari d'impostos / Exportar a TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ca: No s'imprimiran codis CIF amb valor 0,00 €.

en: Do not print full account names
ca: No imprimeixis el nom complet dels comptes

en: Do not print all Parent account names.
ca: No immprimeixis tots els noms de comptes pare.

en: Print all Transfer To/From Accounts
ca: Imprimeix tots els comptes de transferències a/de

en: Print all split details for multi-split transactions.
ca: Imprimeix tots els detalls de desglossament per a assentaments de desglossaments múltiples.

en: Print TXF export parameters
ca: Imprimeix els paràmetres d'exportació TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ca: Mostra els paràmetres d'exportació TXF per a cada codi/compte TXF a l'informe.

en: Do not print T-Num:Memo data
ca: No imprimeixis les dades T-Num:Memo

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ca: No imprimeixis les dades T-Num:Memo per als assentaments.

en: Do not print Action:Memo data
ca: No imprimeixis dades Acció:Nota

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ca: No imprimeixis les dades Action:Memo per als assentaments.

en: Do not print transaction detail
ca: No imprimeixis els detalls dels assentaments

en: Do not print transaction detail for accounts.
ca: No imprimeixis els detalls dels assentaments per als comptes.

en: Do not use special date processing
ca: No usis processament de dates especials

en: Do not print transactions out of specified dates.
ca: No imprimeixis els assentaments fora de les dades especificades.

en: Currency conversion date
ca: Data de la conversió de la divisa

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ca: Seleccioneu la data a usar per a cerques PriceDB.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ca: Informe de calendari d'impostos i exportació TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ca: Ingressos imposables / despeses deduïbles amb detall d'assentament/ exporta a fitxer .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ca: Ingressos imposablef/despeses deduïbles

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ca: Aquest informe mostra detalls dels assentaments per als vostres comptes relacionats amb l'Impost sobre la Renda.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ca: Aquesta pàgina mostra detalls d'assentaments per al comptes rellevants
    relacionats amb l'Impost sobre la Renda.

en: Income Piechart
ca: Diagrama circular d'ingressos

en: Expense Piechart
ca: Diagrama circular de despeses

en: Asset Piechart
ca: Diagrama circular d'actiu

en: Security Piechart
ca: Diagrama de pastís de valors

en: Liability Piechart
ca: Diagrama circular de passiu

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ca: Mostra un diagrama circular dels ingressos durant l'interval especificat

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ca: Mostra un diagrama circular de les despeses durant l'interval especificat

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ca: Mostra un diagrama circular amb el balanç de l'actiu en una data especificada

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
ca: Mostra un diagrama de pastís amb la distribució del capital sobre els valors

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ca: Mostra un diagrama circular amb el balanç del passiu en una data especificada

en: Income Accounts
ca: Comptes d'ingressos

en: Expense Accounts
ca: Comptes de despeses

en: Assets
ca: Actiu

en: Liabilities
ca: Passiu

en: Show long names
ca: Mostra els noms llargs

en: Show Percents
ca: Mostra percentatges

en: Maximum Slices
ca: Núm. màxim de sectors

en: Sort Method
ca: Criteri d'ordenació

en: Show Average
ca: Mostra la mitjana

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ca: Seleccioneu si les quantitats han de mostrar-se sobre el període total de temps o en canvi com la mitjana per exemple per mes.

en: No Averaging
ca: No facis la mitjana

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ca: Nombre màxim de nivells que es mostraran a l'arbre de comptes.

en: Show the full account name in legend?
ca: Voleu mostrar el nom complet del compte a la llegenda?

en: Show the full security name in the legend?
ca: Voleu mostrar el nom complet del valor a la llegenda?

en: Show the percentage in legend?
ca: Voleu mostrar el percentatge a la llegenda?

en: Maximum number of slices in pie.
ca: Nombre màxim de sectors del diagrama de pastís.

en: Yearly Average
ca: Mitjana anual

en: Monthly Average
ca: Mitjana mensual

en: Weekly Average
ca: Mitjana setmanal

en: Balance at ~a
ca: Balança a ~a

en: Account Summary
ca: Resum de comptes

en: Future Scheduled Transactions Summary
ca: Resum d'assentaments programats per al futur

en: Depth limit behavior
ca: Comportament del límit de profunditat

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ca: Com tractar les quantitats que excedeixen el límit especificat de profunditat (si està definit).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ca: Mostra el saldo total, tot incloent-hi els saldos dels subcomptes fins al nivell límit especificat.

en: Parent account balances
ca: Balanços del compte pare

en: Parent account subtotals
ca: Subtotals del compte pare

en: Include accounts with zero total balances
ca: Inclou els comptes amb balanços totals zero

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ca: Inclou els comptes amb balanços totals zero (recursiu) en aquest informe.

en: Omit zero balance figures
ca: Omet les quanitats amb saldo zero

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ca: Mostra espai en blanc en comptes de qualsevol saldo zero que es mostraria.

en: Show accounting-style rules
ca: Mostra les regles d'estil comptable

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ca: Mostra les regules a sota de les columnes de nombres sumats com fan els comptables.

en: Display accounts as hyperlinks
ca: Mostra els comptes com enllaços

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ca: Mostra cada compte a la taula com un enllaç a la seva finestra de registre.

en: Show an account's balance.
ca: Mostra el saldo d'un compte.

en: Show an account's account code.
ca: Mostra el codi de compte d'un compte.

en: Show an account's account type.
ca: Mostra el tipus de compte d'un compte.

en: Account Description
ca: Descripció del compte

en: Show an account's description.
ca: Mostra la descripció d'un compte.

en: Account Notes
ca: Notes del compte

en: Show an account's notes.
ca: Mostra les notes d'un compte.

en: Commodities
ca: Valors

en: Show Foreign Currencies
ca: Mostra les divises estrangeres

en: Display any foreign currency amount in an account.
ca: Mostra qualsevol tipus de divisa estrangera en un compte.

en: Show Exchange Rates
ca: Mostra els tipus de canvi

en: Show the exchange rates used.
ca: Mostra els tipus de canvi utilitzats.

en: Recursive Balance
ca: Saldo recursiu

en: Raise Accounts
ca: Eleva els comptes

en: Omit Accounts
ca: Omet els comptes

en: Account title
ca: Títol del compte

en: Advanced Portfolio
ca: Cartera avançada

en: Share decimal places
ca: Xifres decimals de les accions

en: Include accounts with no shares
ca: Inclou els comptes sense accions

en: Show ticker symbols
ca: Mostra els símbols del mercat de valors

en: Show listings
ca: Mostra els llistats

en: Show prices
ca: Mostra les cotitzacions

en: Show number of shares
ca: Mostra el nombre d'accions

en: Basis calculation method
ca: Mètode de càlcul de base

en: Set preference for price list data
ca: Estableix les preferències per a les dades de llistes de preus

en: How to report brokerage fees
ca: Com informar sobre honoraris de corretatge

en: Basis calculation method.
ca: Mètode de càlcul de base

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ca: Prefereix l'ús de fixació de preus amb l'editor de preus sobre els assentaments, quan es pugui aplicar.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ca: Com informar sobre comissions i d'altres honoraris de corretatge.

en: Include in basis
ca: Inclou a la base

en: Display the ticker symbols.
ca: Mostra els símbols del mercat de valors.

en: Display exchange listings.
ca: Mostra els llistats dels tipus de canvi.

en: Display numbers of shares in accounts.
ca: Mostra el nombre d'accions en els comptes.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ca: El nombre de xifres decimals a utilitzar per als números de les accions.

en: Display share prices.
ca: Mostra les cotitzacions de les accions.

en: Stock Accounts to report on.
ca: Comptes d'accions de l'informe.

en: Include accounts that have a zero share balances.
ca: Inclou els comptes amb un saldo zero d'accions

en: Listing
ca: Índex

en: Basis
ca: Base

en: Money In
ca: Diner entrant

en: Money Out
ca: Diner sortint

en: Realized Gain
ca: Guanys realitzats

en: Unrealized Gain
ca: Guanys no realitzats

en: Total Gain
ca: Guanys totals

en: Rate of Gain
ca: Taxa de guanys

en: Total Return
ca: Rendiment total

en: Rate of Return
ca: Taxa de rendiment

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ca: * aquestes dades d'accions/divises van ser creades usant preus d'intercanvi en comptes de preus de llista.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ca: Si esteu en una situació multi-divisa, els tipus de canvi poden ser incorrectes.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ca: ** aquest valor/divisa no té un preu i s'ha usat un preu igual a 1.

en: Balance Forecast
ca: Previsió del balanç

en: Report on these accounts.
ca: Fes l'informe per a aquests comptes.

en: Data markers?
ca: Indicadors de dades?

en: Display a mark for each data point.
ca: Mostreu un marcador per a cada punt de dades.

en: Show reserve line
ca: Mostra la línia de reserva

en: Reserve amount
ca: Quantitat de reserva

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
ca: La quantitat de reserva està establerta a un saldo mínim desitjat

en: Show target line
ca: Mostra la línia objectiu

en: Target amount above reserve
ca: La quantitat de destí més gran que la reserva

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
ca: El destí s'usa per planificar per una compra gran futura, que s'afegirà com una línia sobre la quantitat de reserva.

en: Show future minimum
ca: Mostra el mínim futur

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
ca: El mínim futur s'afegirà, per a cada punt de data, un saldo projectat mínim incloent els assentaments planificats.

en: Target
ca: Objectiu

en: Reserve
ca: Reserva

en: Balance Sheet
ca: Balanç de situació

en: Balance Sheet Date
ca: Data del balanç de situació

en: Single column Balance Sheet
ca: Balanç de situació de columna única

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ca: Imprimeix la secció passiu/capital en la mateixa columna sota la secció d'actiu en comptes d'una segona columna just en la secció d'actiu.

en: Flatten list to depth limit
ca: Aplana la llista fins al límit de profunditat

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ca: Mostra els comptes per sota del nivell límit.

en: Label the assets section
ca: Etiqueta la secció de l'actiu

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ca: Si incloure o no una etiqueta a la secció de l'actiu.

en: Include assets total
ca: Inclou el total de l'actiu

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ca: Si incloure o no una línia indicant el total de l'actiu.

en: Use standard US layout
ca: Usa la disposició estàndard del Estats Units

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ca: L'ordre de les seccions de l'informe és actiu/passiu/capital ( comptes de actiu/capital/passiu).

en: Label the liabilities section
ca: Etiqueta la secció del passiu

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ca: Si incloure o no una etiqueta per a la secció del passiu.

en: Include liabilities total
ca: Inclou el total del passiu

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ca: Si incloure o no una línia indicant el total del passiu.

en: Label the equity section
ca: Etiqueta la secció del capital

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ca: Si incloure o no una etiqueta en la secció del capital.

en: Include equity total
ca: Inclou el total del capital

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ca: Si incloure o no una línia indicant el total del capital.

en: Total Liabilities
ca: Passiu net

en: Total Assets
ca: Actiu net

en: Retained Losses
ca: Pèrdues retingudes

en: Trading Gains
ca: Guanys d'operacions

en: Trading Losses
ca: Pèrdues d'operacions

en: Unrealized Gains
ca: Guanys no realitzats

en: Unrealized Losses
ca: Pèrdues no realitzades

en: Total Equity
ca: Situació patrimonial

en: Total Liabilities & Equity
ca: Passiu i patrimoni

en: Balance Sheet (eguile)
ca: Balance de situació (equile)

en: Exclude accounts with zero total balances
ca: Exclou els comptes amb balanços totals zero

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ca: Exclou comptes del nivell superior amb saldo igual a zero i
    sub-comptes amb saldo positiu.

en: Negative amount format
ca: Format de quantitat negativa

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ca: El format a usar per quantitats negatives: amb un signe endavant o amb parèntesis al voltant.

en: Font family
ca: Famílies de tipus de lletres

en: Font definition in CSS font-family format.
ca: Definició de tipus de lletra en format font-family de CSS.

en: Font size
ca: Mida de la lletra

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ca: Mida de la lletra en format font-size de CSS (per exemple "medium" o "10pt").

en: Template file
ca: Fitxer de plantilla

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ca: El nom del fitxer de la part plantilla equile d'aquest informe. Aquest fitxer ha d'estar al vostre directori .gnucash, o sinó en el lloc apropiat dins dels directoris d'instal·lació del GnuCash.

en: CSS stylesheet file
ca: Fitxer de pàgina d'estil CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ca: El nom del fitxer del full d'estil CSS a usar amb aquest informe. Si s'especifica, aquest fitxer hauria d'estar en el vostre directori .gnucash, o sinó en el lloc apropiat dins dels directoris d'instal·lació del GnuCash.

en: Extra Notes
ca: Notes addicionals

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ca: Notes afegides al final de l'informe -- poden contenir codi HTML.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ca: (Versió de desenvolupament -- no confieu en els números d'aquest informe sense verificar-los un altre cop.<br>Canvieu l'opció 'Notes extra" per eliminar aquest missatge)

en: Imbalance
ca: Desequilibri

en: Orphan
ca: Orfe

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ca: Balanç de situació usant equile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ca: Mostra el balanç de situació (usant la plantilla eguile)

en: Period duration
ca: Duració del període

en: Duration between time periods
ca: Duració entre períodes de temps

en: Period order is most recent first
ca: L'odre del període és amb el més recent primer

en: Enable dual columns
ca: Habilita les columnes duals

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
ca: Si se selecciona aquesta opció s'habilitarà informar amb columna doble.

en: Disable amount indenting
ca: Desactiva el sagnat de la quantitat

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
ca: Si se selecciona aquesta opció es desactivarà el sagnat de les quantitats, i es compactaran les quantitats a una columna única.

en: Add options summary
ca: Afegeix un resum d'opcions

en: Add summary of options.
ca: Afegeix un resum d'opcions

en: Account full name instead of indenting
ca: Nom complet de compte en comptes de sagnat

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
ca: Si se seleccionat aquesta opció s'activarà en canvi el nom del compte complet, i es desactivarà el sagnat dels noms dels comptes.

en: Parent account amounts include children
ca: Les quantitats del compte pare inclouen els fills

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
ca: Si s'activa aquesta opció, els subtotals es mostraran dins de les quantitats dels pares i si el pare té una quantitat pròpia, es mostrarà a la fila següent com un compte fill. Si aquesta opció està desactivada, els subtotals es mostraran a sota dels grups del pares i fills.

en: Display amounts as hyperlinks
ca: Mostra les quantitats com a enllaços

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
ca: Mostra cada compte a la taula com un enllaç a un registre o un informe.

en: Label sections
ca: Etiqueta les seccions

en: Whether or not to include a label for sections.
ca: Si incloure o no una etiqueta per a seccions.

en: Include totals
ca: Inclou els totals

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
ca: Si incloure o no una línia indicant les quantitats totals.

en: Enable chart
ca: Habilita el diagrama

en: Enable link to chart
ca: Habilita un enllaç al diagrama

en: Common Currency
ca: Divisa comuna

en: Convert all amounts to a single currency.
ca: Converteix totes les quantitats a una divisa única.

en: Show original currency amount
ca: Mostra la quantitat original de divisa

en: Also show original currency amounts
ca: Mostra també les quantitats originals de divisa

en: If more than 1 period column, include overall period?
ca: Si hi ha més d'una columna de període, voleu incloure els períodes generals?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
ca: Si es mostren diverses columnes de guanys i pèrdues, mostra també els guanys i pèrdues generals.

en: Always
ca: Sempre

en: Total For
ca: Total de

en: Asset
ca: Actiu

en: Liability
ca: Passiu

en: Liability and Equity
ca: Passiu i Capital

en: Exchange Rates
ca: Tipus de canvi

en: Barchart
ca: Diagrama de barres

en:  to
ca:  a

en: Expense
ca: Despeses

en: Net Income
ca: Ingressos nets

en: Balance Sheet (Multicolumn)
ca: Balance de situació (Multicolumna)

en: Income Statement (Multicolumn)
ca: Balanç de resultats (Multicolumna)

en: Budget Balance Sheet
ca: Balanç de situació del pressupost

en: Include new/existing totals
ca: Inclou totals nous/existents

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ca: Si incloure o no línies indicant els canvis introduïts pel pressupost.

en: Budget to use.
ca: El pressupost a usar

en: Existing Assets
ca: Actius existents

en: Allocated Assets
ca: Actiu assignat

en: Unallocated Assets
ca: Actiu no assignat

en: Existing Liabilities
ca: Passiu existent

en: New Liabilities
ca: Passiu nou

en: Existing Retained Earnings
ca: Guanys retinguts existents

en: Existing Retained Losses
ca: Pèrdues retingudes existents

en: New Retained Earnings
ca: Guanys retinguts nous

en: New Retained Losses
ca: Pèrdues retingudes noves

en: Total Retained Earnings
ca: Guanys retinguts totals

en: Total Retained Losses
ca: Pèrdues retingudes totals

en: Existing Equity
ca: Patrimoni existent

en: New Equity
ca: Patrimoni nou

en: Budget Chart
ca: Diagrama del pressupost

en: Running Sum
ca: Saldo corrent

en: Chart Type
ca: Tipus de diagrama

en: Range start
ca: Inici del rang

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ca: Seleccioneu un tipus de període de pressupost que inicia el rang de l'informe.

en: Exact start period
ca: Període exacte d'inici

en: Select exact period that starts the reporting range.
ca: Seleccioneu el període exacte que inicia el rang de l'informe.

en: Range end
ca: Final del rang

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ca: Seleccioneu un tipus de període de pressupost que finalitza el rang de l'informe.

en: Exact end period
ca: Període final exacte

en: Select exact period that ends the reporting range.
ca: Seleccioneu el període exacte que finalitza el rang de l'informe.

en: Last budget period
ca: Últim període del pressupost

en: Manual period selection
ca: Selecció manual de període

en: Calculate as running sum?
ca: Voleu calcular la suma en execució?

en: Bar Chart
ca: Diagrama de barres

en: Line Chart
ca: Diagrama de línies

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
ca: Pres: ~a Real: ~a

en: Actual
ca: Real

en: Budget Flow
ca: Flux del pressupost

en: Period number.
ca: Número de període.

en: Report for range of budget periods
ca: Informe per al rang de períodes del pressupost

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ca: Crea un informe per al rang del període del pressupost en comptes de tot el pressupost.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ca: Seleccioneu un peróde de pressupost que comenci el rang de l'informe.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ca: Seleccioneu un període de pressupost que finalitza el rang de l'informe.

en: Label the revenue section
ca: Etiqueta la secció d'ingressos

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ca: Si incloure o no una etiqueta per a la secció d'ingressos.

en: Include revenue total
ca: Inclou el total d'ingressos

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ca: Si incloure o no una línia indicant el total d'ingressos.

en: Label the expense section
ca: Etiqueta la secció de despeses

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ca: Si incloure o no una etiqueta per a la secció de despeses.

en: Include expense total
ca: Inclou el total de despeses

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ca: Si incloure o no una línia indicant el total de despeses.

en: Display as a two column report
ca: Mostra com un informe de dues columnes

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ca: Divideix l'informe en una columna d'ingressos i una columna de despeses.

en: Display in standard, income first, order
ca: Visualitza en ordre estàndard, primer els ingressos

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ca: Causa que l'informe es mostri en ordre estàndard, posant els ingressos abans de les despeses.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ca: El període del rang de finalització de l'informe no pot ser inferior al període inicial.

en: Revenues
ca: Ingressos

en: Total Revenue
ca: Ingressos totals

en: Total Expenses
ca: Despeses totals

en: for Budget ~a
ca: per al pressupost ~a

en: for Budget ~a Period ~d
ca: per al pressupost ~a període ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
ca: per al pressupost ~a períodes ~d - ~d

en: Net income
ca: Ingressos nets

en: Net loss
ca: Pèrdues netes

en: Budget Income Statement
ca: Compte d'ingressos del pressupost

en: Budget Profit & Loss
ca: Compte de resultats del pressupost

en: Budget Report
ca: Informe de pressupost

en: Account Display Depth
ca: Nivell de visualització de comptes

en: Always show sub-accounts
ca: Mostra sempre els subcomptes

en: Show Budget
ca: Mostra el pressupost

en: Display a column for the budget values.
ca: Mostra una columna per als valors del pressupost.

en: Show Budget Notes
ca: Mostra la notes del pressupost

en: Display a column for the budget notes.
ca: Mostra una columna per a les notes del pressupost.

en: Show Actual
ca: Mostra el real

en: Display a column for the actual values.
ca: Mostra una columna amb els valors reals.

en: Show Difference
ca: Mostra la diferència

en: Display the difference as budget - actual.
ca: Mostra la diferència com a pressupost - real.

en: Use accumulated amounts
ca: Usa les quantitats acumulats

en: Values are accumulated across periods.
ca: Els valors s'acumulen entre períodes.

en: Show Column with Totals
ca: Mostra la columna amb els totals

en: Display a column with the row totals.
ca: Mostra una columna amb els totals de la fila.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ca: Inclou els comptes amb balanços totals zero i els valors del pressupost

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ca: Inclou els comptes amb balanços totals (recursius) zero i els valors del pressupost a aquest informe.

en: Include collapsed periods before selected.
ca: Inclou els períodes col·lapsats que s'han seleccionat abans.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ca: Inclou a l'informe els períodes previs com una columna única col·lapsada (una per a tots els períodes abans de començar)

en: Include collapsed periods after selected.
ca: Inclou els períodes col·lapsats després dels seleccionats.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ca: Inclou a l'informe períodes addicionals com a una columna única col·lapsada (una per a totes els períodes després del final i fin al final del rang del pressupost)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
ca: Pre

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
ca: Dife

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
ca: s'estan usant les quantitats acumulades

en: Cash Flow Barchart
ca: Diagrama de barres del flux de caixa

en: Include Trading Accounts in report
ca: Inclou els comptes de transaccions a l'informe

en: Show Money In
ca: Mostra l'efectiu entrant

en: Show Money Out
ca: Mostra l'efectiu sorting

en: Show Net Flow
ca: Mostra el flux net

en: Show Table
ca: Mostra la taula

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
ca: Inclou les transferències a i des de comptes de transaccions a l'informe.

en: Show money in?
ca: Voleu mostrar l'efectiu entrant?

en: Show money out?
ca: Voleu mostrar l'efectiu sortint?

en: Show net money flow?
ca: Voleu mostrar el flux net d'efectiu?

en: Net Flow
ca: Flux net

en: Overview:
ca: Panorama:

en: Shows a barchart with cash flow over time
ca: Mostra un diagrama de barres amb el flux d'efectiu al llarg del temps

en: Cash Flow
ca: Flux de Caixa

en: Show Full Account Names
ca: Mostra el nom complet dels comptes

en: Show full account names (including parent accounts).
ca: Mostra els noms complets dels comptes (incloent-hi els comptes pare).

en: ~a and subaccounts
ca: ~a i subcomptes

en: ~a and selected subaccounts
ca: ~a i subcomptes seleccionats

en: Money into selected accounts comes from
ca: Origen del diner entrant als comptes seleccionats

en: Money out of selected accounts goes to
ca: Destí del diner sortint dels comptes seleccionats

en: Income Chart
ca: Gràfic d'ingressos

en: Expense Chart
ca: Diagrama de despeses

en: Asset Chart
ca: Diagrama de l'actiu

en: Liability Chart
ca: Diagrama del passiu

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
ca: Mostra un diagrama amb els ingressos per interval desenvolupant-se al llarg del temps

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
ca: Mostra un digrama amb les despeses per interval desenvolupant-se al llarg del temps

en: Shows a chart with the Assets developing over time
ca: Mostra un diagrama amb els actius desenvolupant-se al llarg del temps

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
ca: Mostra un diagrama amb el passiu desenvolupant-se al llarg del temps

en: Income Over Time
ca: Evolució temporal dels ingressos

en: Expense Over Time
ca: Evolució temporal de les despeses

en: Assets Over Time
ca: Evolució temporal de l'actiu

en: Liabilities Over Time
ca: Evolució temporal del passiu

en: Show long account names
ca: Mostra els noms llargs dels comptes

en: Use Stacked Charts
ca: Utilitza diagrames apilats

en: Maximum Bars
ca: Màxim de barres

en: Show charts as stacked charts?
ca: Voleu mostrar els diagrames com a diagrames apilats?

en: Maximum number of stacks in the chart.
ca: Nombre màxim de piles al diagrama.

en: Invalid dates
ca: Dates no vàlides

en: Start date must be earlier than End date
ca: La data d'inici ha de ser anterior a la data del final

en: Daily Average
ca: Mitjana diària

en: Balances ~a to ~a
ca: Saldos de ~a a ~a

en: Grand Total
ca: Suma total

en: No exportable data
ca: No hi ha dades exportables

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ca: Els comptes d'ingressos con les vendes i els ingressos s'han registrat.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ca: Els comptes de despesa on s'han registrat les despeses que es substrauen de les vendes per obtenir el benefici.

en: Show Expense Column
ca: Mostra la columna de despesa

en: Show the column with the expenses per customer.
ca: Mostra la columna amb les despeses per client.

en: Show Company Address
ca: Mostra l'adreça de l'empresa

en: Show your own company's address and the date of printing.
ca: Mostra l'adreça de la vostra pròpia empresa i la data de la impressió.

en: Show Lines with All Zeros
ca: Mostra les línies amb tot de zeros

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ca: Mostra les línies de la taula amb clients que no tenen cap transacció durant el període de l'informe, i en conseqüència mostrarien tot de zeros a les columnes.

en: Show Inactive Customers
ca: Mostra els clients inactius

en: Include customers that have been marked inactive.
ca: Inclou els clients que s'ha marcat com a inactius.

en: Sort Column
ca: Columna d'ordenació

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ca: Escolliu la columna amb la qual s'ordenarà la taula de resultats.

en: Sort Order
ca: Ordenació

en: Customer Name
ca: Nom del client

en: Sales
ca: Vendes

en: No valid customer found.
ca: No s'ha trobat un client vàlid

en: Markup
ca: Format de text

en: No Customer
ca: No hi ha un client

en: Customer Summary
ca: Resum de client

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
ca: Balanç del patrimoni

en: Report only on these accounts.
ca: Fes l'informe només per a aquests comptes.

en: Closing Entries pattern
ca: Patró d'elements de clausura

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ca: Qualsevol text a la columna de descripció que identifica els elements de clausura.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ca: El patró d'elements de clausura té en compte majúscules i minúscules

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ca: Causa que la concordança del patró d'elements de clausura tingui compte majúscules i minúscules.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ca: El patró d'elements de clausura és una expressió regular

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ca: Causa que el patró dels elements de clausura sigui tractat com una expressió regular.

en: for Period
ca: en el període

en: Investments
ca: Inversions

en: Withdrawals
ca: Reintegraments

en: Increase in capital
ca: Increment del capitaal

en: Decrease in capital
ca: Decrement del capital

en: Num/Action
ca: Num/Acció

en: Running Balance
ca: Saldo actual

en: General Ledger
ca: Llibre major general

en: Sorting
ca: Ordenació

en: Trans Number
ca: Número d'assentament

en: Use Full Account Name
ca: Usa el nom complet del compte

en: Other Account Name
ca: Nom de l'altre compte

en: Use Full Other Account Name
ca: Usa el nom compte de l'altre compte

en: Other Account Code
ca: Altres codis de compte

en: Sign Reverses
ca: Canvis de signe

en: Detail Level
ca: Nivell de detall

en: Primary Key
ca: Clau primària

en: Show Full Account Name
ca: Mostra el nom complet dels compte

en: Primary Subtotal
ca: Subtotal primari

en: Primary Subtotal for Date Key
ca: Subtotal primari de la clau de data

en: Primary Sort Order
ca: Criteri d'ordenació primari

en: Secondary Key
ca: Clau secundària

en: Secondary Subtotal
ca: Subtotal secundari

en: Secondary Subtotal for Date Key
ca: Subtotal secundari per a la clau de data

en: Secondary Sort Order
ca: Criteri d'ordenació secundari

en: Income and GST Statement
ca: Ingressos i balanç GST

en: Filter
ca: Filtra

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
ca: Aquest informe és útil per calcular els pagaments/devolucions d'impostos d'empresa de les autoritats. Des de «Edita les opcions de l'informe», escolliu les vostres vendes d'empresa i els comptes de compra. Cada assentament pot contenir, a mes de l'actiu, passiu, compte  A/A pagar o A/A cobrar, un desglossament a un compte d'impostos, per exemple Ingressos:Vendes -$1000, A/A cobrar $1100, Passiu:GST sobre Vendes -$100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
ca: Aquests comptes d'impostos es poden nodrir o bé usant el registre estàndard, o des de Factures i Rebuts Comercials per al quals es requerirà que estigui establer correctament Taules d'impostos. Si us plau vegeu la documentació.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
ca: De les Opcions d'informe, haureu de triar els comptes que contindran els impostos GST/IVA recol·lectats o pagats. Aquests comptes han de contenir desglossaments que documenten les quantitats que s'envien completament o es reclamen per les autoritats impositives durant exercicis periòdics GST/VAT. Aquests comptes han de ser de tipus ACTIU per als impostos pagats sobre les despeses, i de tipus PASSIU per als impostos recol·lectats en les vendes.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
ca: Noteu que la variant UK pot especiicar comptes IVA EU i poden estar etiquetats amb *EUVAT* a la decripciò del compte IVA. Els comptes EU de venda o compra de productes pot etiquetar-se amb «EUGOODS» a la descipciò del compte.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
ca: Aquest missatge s'eliminarà quen s'especifiquen comptes d'impostos.

en: Individual sales columns
ca: Columnes de vendes individuals

en: Display individual sales columns rather than their sum
ca: Mostra columnes de vendes individuals en compte de la seva suma

en: Individual purchases columns
ca: Columnes de compres individuals

en: Display individual purchases columns rather than their sum
ca: Mostra columnes de compres individuals en compte de la seva suma

en: Individual tax columns
ca: Columnes d'impostos individuals

en: Display individual tax columns rather than their sum
ca: Mostra columnes de impostos individuals en compte de la seva suma

en: Gross Balance
ca: Balanç brut

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
ca: Mostra el saldo brut (vendes brutes - compres brutes)

en: Net Balance
ca: Balanç net

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
ca: Mostra el saldo net (vendes sense impostos - compres sense impostos)

en: Tax payable
ca: Impostos a pagar

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
ca: Mostra els impostos a pagar (impostos sobre les vendes - impostos sobre les compres)

en: Purchases
ca: Compres

en: Tax Accounts
ca: Comptes d'impostos

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
ca: Si us plau trobeu i seleccioneu els comptes que contindran els impostos recol·lectats o pagats. Aquests comptes han de contenir desglossaments que documenten les quantitats que s'envien a o es reclamen per les autoritats durant els exercicis periòdics GST/IVA. Aquests comptes han de ser de tipus ACTIU per als impostos pagats sobre les despeses, i de tipus PASSIU per als impostos recol·lectats en les vendes.

en: Report Format
ca: Format de l'informe

en: Default Format
ca: Format predeterminat

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
ca: Australia Business Activity Statement. Especifiqueu els comptes de vendes, compres i impostos.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
ca: Retorn d'IVA del Regne Unit. Especifiqueu els comptes de vendes, compres o impostos. Es poden usar les regles de la UE. Denoteu els comptes IVA UE com a «EUVAT» a la descripció del compte, i denoteu els comptes de vendes i compres amb la UE amb «EUGOODS» a la descipció dels comptes.

en: UK VAT Return
ca: Devolució IVA Regne Unit

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
ca: Vendes brutes

en: Net Sales
ca: Vendes netes

en: Tax on Sales
ca: Impostes sobre les vendes

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
ca: Compres brutes

en: Net Purchases
ca: Compres netes

en: Tax on Purchases
ca: Impostos sobre les compres

en: Label the trading accounts section
ca: Etiqueta la secció de comptes d'operacions

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ca: Selecciona el grup de comptes per defecte.

en: Include trading accounts total
ca: Inclou el total dels comptes d'operacions

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ca: Si incloure o no una línia indicant el saldo total dels comptes comercials.

en: Trading
ca: Intercanvi comercial

en: Total Trading
ca: Total operacions

en: Income Statement
ca: Balanç de resultats

en: Profit & Loss
ca: Compte de Resultats

en: Validation
ca: Validació

en: Tax Amount
ca: Quantitat de l'impost

en: Invoice in progress…
ca: S'està processant la factura…

en: Reference:
ca: Referència:

en: Terms:
ca: Condicions:

en: Job number:
ca: Nombre de tasca:

en: Job name:
ca: Nom de la tasca:

en: Client or vendor name, address and ID
ca: Nom, adreça i ID del client o del proveïdor

en: Company name, address and tax-ID
ca: Nom de l'empresa, adreça i ID d'impostos

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
ca: Data de la factura, data de venciment, ID de facturació, termes, detalls de la tasca

en: Today's date
ca: Data d'avui

en: Picture
ca: Imatge

en: Empty space
ca: Espai buit

en: Custom Title
ca: Títol personalitzat

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ca: Una cadena de lletres per reemplaçar Factura, Nota de pagament o Provisió de despesa.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
ca: Codi CSS. Aquest camp especifica el codi CSS per a donar estil a la factura. Si us plau vegeu l'informe exportat per als noms de la classe CSS.

en: Picture Location
ca: Ubicació de la imatge

en: Location for Picture
ca: Ubicació per a la imatge

en: Display Columns
ca: Mostra les columnes

en: Display the date?
ca: Voleu mostrar la data?

en: Display the description?
ca: Voleu mostrar la descripció?

en: Display the action?
ca: Voleu mostrar l'acció?

en: Display the quantity of items?
ca: Voleu mostrar la quantitat d'elements?

en: Display the price per item?
ca: Voleu mostrar el preu per element?

en: Display the entry's discount?
ca: Voleu mostrar el descompte de l'entrada?

en: Display the entry's taxable status?
ca: Voleu mostrar l'estat de les entrades vinculades amb impostos?

en: Display each entry's total total tax?
ca: Voleu mostrar el total d'impost de cada entrada?

en: Display the entry's value?
ca: Voleu mostrar el valor de l'entrada?

en: Display due date?
ca: Voleu mostrar la data de pagament?

en: Display the subtotals?
ca: Voleu mostrar els subtotals?

en: Payable to
ca: Beneficiari

en: Display the Payable to: information.
ca: Mostra la informació del beneficiari.

en: Payable to string
ca: Text del beneficiari

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ca: La frase per a indicar qui rep els pagaments.

en: Please make all checks payable to
ca: Si us plau fes tots els xecs pagables a

en: Company contact
ca: Informació de contacte de l'empresa

en: Display the Company contact information.
ca: Mostra la informació de contacte de l'empresa.

en: Company contact string
ca: Cadena de caràcters de contacte de l'empresa

en: The phrase used to introduce the company contact.
ca: La frase usada per introduir el contacte de l'empresa.

en: Please direct all enquiries to
ca: Si us plau dirigiu totes les consultes a

en: Minimum # of entries
ca: Nombre mínim d'elements

en: The minimum number of invoice entries to display.
ca: El nombre mínim d'entrades de la factura a mostrar.

en: Use Detailed Tax Summary
ca: Usa el resum detallat d'impostos

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
ca: Voleu mostrar totes les categories d'impostos separadament (una per línia) en comptes d'una única línia de impostos?

en: References
ca: Referències

en: Display the invoice references?
ca: Voleu mostrar les referències de l'informe?

en: Billing Terms
ca: Condicions de pagament

en: Display the invoice billing terms?
ca: Voleu mostrar les condicions de pagament de la factura?

en: Display the billing id?
ca: Voleu mostrar l'identificador del cobrament?

en: Invoice owner ID
ca: ID de propietat de la factura

en: Display the customer/vendor id?
ca: Voleu mostrar l'ID del client/proveïdor?

en: Display the invoice notes?
ca: Voleu mostrar les notes de la factura?

en: Payments
ca: Pagaments

en: Display the payments applied to this invoice?
ca: Voleu mostrar els pagaments aplicats a aquesta factura?

en: Job Details
ca: Detalls de la tasca

en: Display the job name for this invoice?
ca: Voleu mostrar el nom de tasca per a aquesta factura?

en: Extra notes to put on the invoice.
ca: Notes addicionals a afegir a la factura.

en: Thank you for your patronage!
ca: Us agraïm el vostre mecenatge

en: Row 1 Left
ca: Fila 1 esquerra

en: Row 1 Right
ca: Fila 1 dreta

en: Row 2 Left
ca: Fila 2 esquerra

en: Row 2 Right
ca: Fila 2 dreta

en: Row 3 Left
ca: Fila 3 esquerra

en: Row 3 Right
ca: Fila 3 dreta

en: Payment, thank you!
ca: Pagament, gràcies.

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
ca: I

en: Net Price
ca: Preu net

en: Total Price
ca: Preu total

en: Amount Due
ca: Quantitat a pagar

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ca: No s'ha seleccionat cap factura vàlida. Cliqueu al botó «Opcions» i seleccioneu la factura a utilitzar.

en: The account to search for lots.
ca: El compte a cercar per paquets.

en: Show Net Profit
ca: Mostra el benefici net

en: Show Asset & Liability
ca: Mostra l'actiu i el passiu

en: Show Net Worth
ca: Mostra el valor net patrimonial

en: Line Width
ca: Amplada de la línia

en: Set line width in pixels.
ca: Estableix l'amplada de la línea en pixels.

en: Grid
ca: Graella

en: Show Income and Expenses?
ca: Mostra ingressos i despeses?

en: Show the Asset and the Liability bars?
ca: Voleu mostrar barres de l'actiu i del passiu?

en: Show the net profit?
ca: Voleu mostrar el benefici net?

en: Show a Net Worth bar?
ca: Voleu mostrar una barra de patrimoni net?

en: Add grid lines.
ca: Afegeix línies de quadrícula

en: Net Profit
ca: Beneficis nets

en: Net Worth
ca: Valor net patrimonial

en: Net Worth Barchart
ca: Diagrama del valor net patrimonial

en: Income/Expense Chart
ca: Diagrama d'ingressos i despeses

en: Income & Expense Barchart
ca: Diagrama de barres d'ingressos i despeses

en: Net Worth Linechart
ca: Gràfica de línia del valor net patrimonial

en: Income & Expense Linechart
ca: Diagrama de línia d'ingressos i despeses

en: Sort By
ca: Ordena per

en: Show zero balance items
ca: Mostra els elements amb saldo igual a zero

en: Due or Post Date
ca: Data de venciment o assentament

en: Address Source
ca: Font de l'adreça

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
ca: Mostra el nom de l'adreça. Aquest camp, i d'altres, poden ser útils per copiar aquest informe a un full de càlcul per usar a una combinació de correu.

en: Display Address 1.
ca: Mostra l'adreça 1.

en: Display Address 2.
ca: Mostra l'adreça 2.

en: Display Address 3.
ca: Mostra l'adreça 3.

en: Display Address 4.
ca: Mostra l'adreça 4.

en: Address Phone
ca: Telèfon de l'adreça

en: Display Phone.
ca: Mostra el telèfon.

en: Address Fax
ca: Fax de l'adreça

en: Display Fax.
ca: Mostra el fax.

en: Address Email
ca: Correu electrònic de l'adreça

en: Display Email.
ca: Mostra el correu electrònic.

en: Display Active status.
ca: Mostra l'estat actiu.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
ca: No s'ha trobat cap compte vàlid A/A pagar o A/A cobrar. Si us plau assegureu-vos que existeix un compte AP/AR vàlid.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
ca: Existeixen comptes A/A pagar i A/A cobrar pero no tenen assentaments apropiats.

en: Sort companies by.
ca: Ordena les empreses per.

en: Bracket Total Owed
ca: Total de la categoria degut

en: Sort order.
ca: Criteri d'ordenació.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ca: Mostra tots els proveïdors/clients encara que tinguin saldo zero.

en: Leading date.
ca: Data principal.

en: Current
ca: Actual

en: 0-30 days
ca: de 0 a 30 dies

en: 31-60 days
ca: de 31 a 60 dies

en: 61-90 days
ca: de 61 a 90 dies

en: 91+ days
ca: més de 91 dies

en: Please note some transactions were not processed
ca: Si us plau noteu que no s'han processat alguns assentaments

en: Invalid Txn Type ~a
ca: Tipus de impost ~a no vàlid

en: Payment has no owner
ca: El pagament no té propietari

en: Address source.
ca: Font de l'adreça.

en: Payable Aging
ca: Calendari de pagaments pendents

en: Receivable Aging
ca: Calendari de cobraments pendents

en: Sale
ca: Venda

en: Credits
ca: Abonaments

en: Debits
ca: Deure

en: Document Links
ca: Enllaços de documents

en: Transaction Links
ca: Enllaços d'assentaments

en: No valid customer selected.
ca: No s'ha seleccionat cap client vàlid.

en: This report requires a customer to be selected.
ca: Cal seleccionar un client per a aquest informe.

en: No valid employee selected.
ca: No s'ha seleccionat cap treballador vàlid

en: This report requires a employee to be selected.
ca: Cal seleccionar una persona treballadora per a aquest informe.

en: No valid job selected.
ca: No s'ha seleccionat cap tasca vàlida.

en: This report requires a job to be selected.
ca: Aquest informe requereix que s'escolli una tasca.

en: No valid vendor selected.
ca: No s'ha seleccionat cap proveïdor vàlid.

en: This report requires a vendor to be selected.
ca: Aquest informe requereix que s'esculli un proveïdor.

en: Partial Amount
ca: Quantitat parcial

en: Link
ca: Enllaç

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
ca: ~a Història

en: Linked Details
ca: Detalls de l'enllaç

en: Period Totals
ca: Totals del període

en: Total Credit
ca: Crèdit total

en: Total Due
ca: Total a pagar

en: The company for this report.
ca: L'empresa d'aquest informe.

en: Display the transaction date?
ca: Voleu mostrar la data de l'assentament?

en: Display the transaction reference?
ca: Voleu mostrar la referència de l'assentament?

en: Display the transaction type?
ca: Voleu mostrar el tipus de l'assentament?

en: Display the transaction description?
ca: Voleu mostrar la descripció de l'assentament?

en: Display the sale amount column?
ca: Voleu mostrar la columna de quantitat de vendes?

en: Display the tax column?
ca: Voleu mostrar la columna d'impostos?

en: Display the period debits column?
ca: Voleu mostrar la columna del deure del periode?

en: Display the period credits column?
ca: Voleu mostrar la columna d'haver del període?

en: Display a running balance?
ca: Voleu mostrar el saldo actual

en: Show linked transactions
ca: Mostra els assentaments enllaçats

en: Linked transactions are hidden.
ca: Els assentaments enllaçats estan amagats.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
ca: Les factures mostren si estan pagades, els pagaments mostre el nombre de factura.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
ca: Les factures mostre una llista de pagaments, els pagaments mostren una llista de factures i les quantitats.

en: Detailed
ca: Detallat

en: Display document link?
ca: Voleu mostrar l'enllaç al document?

en: No valid account found
ca: No s'ha trobat cap compte vàlid

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
ca: Aquest informe requereix que hi hagi disponible un compte AP/AR vàlid.

en: No transactions found.
ca: No s'han trobat assentaments.

en: No matching transactions found
ca: No s'han trobat assentaments concordants

en: Customer Report
ca: Informe de client

en: Vendor Report
ca: Informe de proveïdor

en: Employee Report
ca: Informe de treballador

en: Job Report
ca: Informe de la tasca

en: Investment Portfolio
ca: Cartera d'inversió

en: Price of Commodity
ca: Cotització de la divisa o acció

en: Invert prices
ca: Inverteix els preus

en: Marker
ca: Marcador

en: Marker Color
ca: Color del marcador

en: Calculate the price of this commodity.
ca: Calcula el preu d'aquesta acció o divisa.

en: Weighted Average
ca: Mitjana ponderada

en: Actual Transactions
ca: Assentaments reals

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ca: Fes una gràfica de valor per divisa en comptes de divisa per valor.

en: Color of the marker.
ca: Color del marcador.

en: Weeks
ca: Setmanes

en: Double-Weeks
ca: Setmanes dobles

en: Quarters
ca: Trimestres

en: Half Years
ca: Semestres

en: Identical commodities
ca: Valors idèntics

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ca: El producte seleccionat i la divisa de l'informe són idèntics. No té sentit mostrara preus per a productes idèntics.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ca: No hi ha informació de preu disponible per als valors seleccionats en el període seleccionat.

en: Only one price
ca: Només hi ha una cotització

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ca: Hi va haver un únic preu trobar per als valors seleccionats en el període seleccionat. Això no dóna un diagrama útil.

en: All Prices equal
ca: Tots els preus igual

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ca: Tots els preus trobats són iguals. Això resultaria en un diagrama una línia recta. Desafortunadament, l'eina gràfica no pot gestionar això.

en: All Prices at the same date
ca: Tots els preus a la mateixa data

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ca: Tots els preus trobats són de la mateixa data. Això resultaria en un diagrama amb una línia recta. Desafortunadament l'eina gràfica no pot gestionar això.

en: Price Scatterplot
ca: Diagrama de dispersió de les cotitzacions

en: Headings 1
ca: Capçalera 1

en: Headings 2
ca: Capçalera 2

en: Heading font
ca: Tipus de lletra de la capçalera

en: Text font
ca: Tipus de lletra del text

en: Header logo filename
ca: Nom del fitxer del logo de capçalera

en: Header logo width
ca: Amplada del logo de capçalera

en: Footer logo filename
ca: Nom del fitxer del logo de peu de pàgina

en: Footer logo width
ca: Amplada del logo de peu de pàgina

en: Qty
ca: Quantitat

en: Discount Rate
ca: Tipus de descompte

en: Discount Amount
ca: Quantitat del descompte

en: Tax Rate
ca: Tipus de l'impost

en: Sub-total
ca: Subtotal

en: Payment received text
ca: Text del pagament rebut

en: Today date format
ca: Format de la data d'avui

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ca: El nom de fitxer de la part de plantilla eguile d'aquest informe. Aquest fitxer hauria d'estar o bé en el vostre directori .gnucash o bé en un lloc adequat dins dels directoris d'instal·lació del GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ca: El nom de fitxer del full d'estil CSS a usar en aquest informe. Aquest fitxer hauria d'estar o bé en el vostre directori .gnucash, o bé en el lloc adequat dins dels directoris d'instal·lació del GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
ca: Tipus de lletra per a la capçalera principal?

en: Font to use for everything else.
ca: Tipus de lletra a usar per qualsevol altra cosa.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
ca: El nom d'un fitxer que conté el logo a usar a la capçalera d'aquest informe.

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ca: L'amplada del logo en format CSS, per exemle 10% o 32px. Deixeu en blanc per mostrar el logo en la seva amplada natural. L'alçada del logo s'escalarà en conseqüència.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
ca: El nom d'un fitxer que conté el logo a usar al peu de pàgina d'aquest informe.

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ca: L'amplada del logo de peu de pàgina en format CSS, per exemple 10% o 32px. Deixeu en blanc per mostrar el logo en la seva amplada natural. L'alçada del logo s'escalarà en conseqüència.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ca: El format a utilitzar en la conversió a text de la data d'avui.

en: Payment received, thank you!
ca: Pagament rebut, gràcies.

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
ca: Notes afegides al final de la factura -- poden contenir codi HTML.

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
ca: Mostra la factura de client com a rebut, val de caixa

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
ca: L'informe de reconciliació està dissenyat perquè sigui semblant a una eina de reconciliació formal. Si us plau seleccioneu el compte des de les opcions d'informe. Si us plau noteu que les dates especificades a les opcions s'aplicaran a la data de reconciliació.

en: Funds In
ca: Ingressat

en: Funds Out
ca: Retirat

en: Reconciliation Report
ca: Informe de reconciliació

en: Lot
ca: Molt

en: Debit Value
ca: Valor del deure

en: Credit Value
ca: Valor de l'haver

en: The title of the report.
ca: El títol de l'informe

en: Register Report
ca: Informe de del registre

en: Display the check number/action?
ca: Voleu mostrar el número de xec/acció?

en: Display the check number?
ca: Voleu mostrar el número de xec?

en: Display the memo?
ca: Voleu mostrar la nota d'abonament?

en: Display the account?
ca: Voleu mostrar el compte?

en: Display the number of shares?
ca: Voleu mostrar el nombre d'accions?

en: Display the name of lot the shares are in?
ca: Mostra el paquet on s'ubiquen les accions?

en: Display the shares price?
ca: Voleu mostrar la cotització de les accions?

en: Display the amount?
ca: Voleu mostrar la quantitat?

en: Display the value in transaction currency?
ca: Voleu mostrar la divisa de la transacció?

en: Display the totals?
ca: Voleu mostrar els totals?

en: Total Debits
ca: Deure total

en: Total Credits
ca: Haver total

en: Total Value Debits
ca: Valor total del deure

en: Total Value Credits
ca: Valor total de l'haver

en: Net Change
ca: Canvi net

en: Value Change
ca: Canvi de valor

en: column: Date
ca: columna: Data

en: column: Tax Rate
ca: columna: Tipus impositiu

en: column: Units
ca: columna: Unitats

en: row: Address
ca: fila: Adreça

en: row: Contact
ca: fila: Contacte

en: row: Invoice Number
ca: fila: Número de factura

en: row: Company Name
ca: fila: Nom de l'empresa

en: Invoice number text
ca: Text del número de factura

en: To text
ca: A text

en: Job Name text
ca: Text del número de tasca

en: Job Number text
ca: Text del número de tasca

en: Show Job name
ca: Mostra el nom de la tasca

en: Show Job number
ca: Mostra el número de la tasca

en: Show net price
ca: Mostra el preu net

en: Invoice number next to title
ca: Número de factura a continuació del títol

en: Embedded CSS
ca: CSS incorporat

en: Logo filename
ca: Fitxer del logo

en: Logo width
ca: Amplada del logotip

en: Display the Tax Rate?
ca: Voleu mostrar el tipus impositiu?

en: Display the Units?
ca: Voleu mostrar les unitats?

en: Display the contact?
ca: Voleu mostrar el contacte?

en: Display the address?
ca: Voleu mostrar l'adreça?

en: Display the Invoice Number?
ca: Voleu mostrar el número de factura?

en: Display the Company Name?
ca: Voleu mostrar el nom de l'empresa?

en: Invoice Number next to title?
ca: Voleu posar en número de la factura a continuació del títol?

en: Display Job name?
ca: Voleu mostrar el nom de la tasca?

en: Invoice Job number?
ca: Voleu mostrar el número de tasca de la factura?

en: Show net price?
ca: Voleu mostrar el preu net?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ca: El nom d'un fitxer que conté el logo a usar en aquest informe.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ca: L'amplada del logo en format CSS, per exemle 10% o 32px. Deixeu en blanc per mostrar el logo en la seva amplada natural. L'alçada del logo s'escalarà en conseqüència.

en: CSS color.
ca: Color CSS.

en: Embedded CSS.
ca: CSS incorporat.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ca: Mostra una factura de client amb columnes d'impostos (usant la plantilla eguile)

en: Unit
ca: Unitat

en: GST Rate
ca: Taxa GST

en: GST Amount
ca: Quantitat GST

en: Amount Due (inc GST)
ca: Quantitat a pagar (inc GST)

en: Invoice #:
ca: Factura #:

en: Reference:
ca: Referència:

en: Engagement:
ca: Relació:

en: Australian Tax Invoice
ca: Factura australiana d'impostos

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
ca: Mostra una factura australiana de client amb columnes d'impostos (usant la plantilla eguile)

en: Trial Balance
ca: Balanç de comprovació

en: Start of Adjusting/Closing
ca: Inici de Ajust/Clausura

en: Date of Report
ca: Data de l'informe

en: Report variation
ca: Variació d'informe

en: Kind of trial balance to generate.
ca: Tipus de saldo de prova a generar.

en: Merchandising
ca: Comercialització

en: Gross adjustment accounts.
ca: Comptes d'ajust brut.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ca: No calculis el net, mostra en canvi els ajustos de deure/haver bruts a aquests comptes. Les empreses de comercialització normalment seleccionaran els seus comptes d'inventari aquí.

en: Income summary accounts
ca: Comptes de resum d'ingressos

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ca: Els ajusts fets a aquests comptes s'ajusten en forma bruta (veure a dalt) a les columnes Ajustos, Saldo ajustat de prova i Compte d'ingressos. Sobretot és útil per empreses de comercialització.

en: Adjusting Entries pattern
ca: S'estan ajustant els patrons dels elements

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ca: Qualsevol text a la coluna Descrició que identifica els elements que s'ajusten.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ca: El patró d'ajustar elements té en compte majúscules i minúscules

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ca: Fa que la concordança amb el patró d'ajustar elements tingui en compte majúscules i minúscules.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ca: El patró d'ajustar elements és una expressió regular

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ca: Fa que el patró d'ajustar elements sigui tractat com una expressió regular.

en: Adjusting Entries
ca: S'estan ajustant els elements

en: Adjustments
ca: Ajustaments

en: Adjusted Trial Balance
ca: Balanç de comprovació ajustat

en: Net Loss
ca: Pèrdues netes

en: Number of columns
ca: Número de columnes

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ca: Nombre de columnes abans d'ajustar a una fila nova.

en: Edit Options
ca: Edita les opcions

en: Single Report
ca: Informe únic

en: Multicolumn View
ca: Visualització de multicolumna

en: Custom Multicolumn Report
ca: Informe multicolumna personalitzat

en: Assets Accounts
ca: Comptes d'actiu

en: Liability Accounts
ca: Comptes de passiu

en: Equity Accounts
ca: Comptes de capital

en: Trading Accounts
ca: Comptes d'explotació

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ca: Capital, explotació i passiu totals

en: Imbalance Amount
ca: Quantitat de desequilibri

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ca: <strong>Tipus de canvi</strong> usats en aquest informe.

en: Invoice No.
ca: Factura No.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ca: No s'ha selecciont cap factura vàlida -- si us plau useu el menú Opcions per seleccionar-la.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ca: Aquest informe està dissenyat únicament per a factures de clients (vendes). Si us plau useu el menú Opcions per seleccionar una <em>Factura</em>, no una Nota de pagament o una Provisió de despesa.

en: Website
ca: Pàgina web

en: Invoice Date
ca: Data de la factura

en: Stocks
ca: Comptes d'accions

en: Mutual Funds
ca: Fons d'inversió

en: Currencies
ca: Divises

en: Equities
ca: Actiu

en: Checking
ca: Corrent

en: Savings
ca: Estalvis

en: Money Market
ca: Mercat del diner

en: Accounts Receivable
ca: Comptes a cobrar

en: Accounts Payable
ca: Comptes a pagar

en: Credit Lines
ca: Línies de crèdit

en: Building '~a' report …
ca: S'està construint l'informe «~a» …

en: Rendering '~a' report …
ca: S'està creant l'informe «~a» …

en: Untitled
ca: Sense títol

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
ca: Codi CSS. El camp descriu el codi CSS per a donar estil als informes.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
ca: &lt;/estil està desaactivat al CSS. S'usarà el CSS predeterminat.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
ca: Estil CSS de llibre de text (experimental)

en: Preparer
ca: Preparador

en: Name of person preparing the report.
ca: Nom de la persona que prepara l'informe.

en: Prepared for
ca: Preparar per a

en: Name of organization or company prepared for.
ca: Nom de l'organització o empresa per a la qual s'ha preparat.

en: Show preparer info
ca: Mostra la informació del preparador

en: Name of organization or company.
ca: Nom de l'organització o empresa.

en: Enable Links
ca: Habilita els enllaços

en: Enable hyperlinks in reports.
ca: Habilita els enllaços dins dels informes.

en: Footer
ca: Peu de pàgina

en: String to be placed as a footer.
ca: Cadena de caràcters a posar com a peu de pàgina.

en: Images
ca: Imatges

en: Background Tile
ca: Mosaic de fons

en: Background tile for reports.
ca: Mosaic de fons per als informes.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
ca: Bàner de capçalera

en: Banner for top of report.
ca: Bàner per a la part superior de l'informe.

en: Heading Alignment
ca: Alineació de la capçalera

en: Left
ca: Esquerra

en: Center
ca: Centre

en: Right
ca: Dreta

en: Logo
ca: Logotip

en: Company logo image.
ca: Imatge de logotip de l'empresa.

en: General background color for report.
ca: Color de fons general per a l'informe.

en: Text Color
ca: Color del text

en: Normal body text color.
ca: Color del text del cos.

en: Link Color
ca: Color dels enllaços

en: Link text color.
ca: Color del text dels enllaços

en: Table Cell Color
ca: Color de les cel·les de les taules

en: Default background for table cells.
ca: Color de fons per defecte de les cel·les de les taules.

en: Alternate Table Cell Color
ca: Color alternatiu de les cel·les de les taules

en: Default alternate background for table cells.
ca: Color de fons alternatiu per defecte de les cel·les de les taules.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ca: Color dels subtítols i subtotals

en: Default color for subtotal rows.
ca: Color per defecte de les files de subtotal

en: Sub-subheading/total Cell Color
ca: Color dels subsubtítols i totals

en: Color for subsubtotals.
ca: Color dels subsubtotals.

en: Grand Total Cell Color
ca: Color de les sumes totals

en: Color for grand totals.
ca: Color de les sumes totals.

en: Tables
ca: Taules

en: Table cell spacing
ca: Espaiat de les cel·les de les taules

en: Space between table cells.
ca: Espai entre les cel·les de les taules.

en: Table cell padding
ca: Marge interior de les cel·les de les taules

en: Space between table cell edge and content.
ca: Espai entre la vora de les cel·les i el contingut.

en: Table border width
ca: Amplada de la vora de les taules

en: Bevel depth on tables.
ca: Profunditat del bisell de les taules.

en: Prepared by:
ca: Preparat per:

en: Prepared for:
ca: Preparat per a:

en: Easy
ca: Fàcil

en: Fancy
ca: Decorat

en: Show receiver info
ca: Mostra la informació del receptor

en: Name of organization or company the report is prepared for.
ca: Nom de l'organització o empresa per a la qual s'ha preparat l'informe.

en: Show date
ca: Mostra la data

en: The creation date for this report.
ca: La data de creació d'aquest informe.

en: Show time in addition to date
ca: Mostra el temps a més de la data

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
ca: L'hora de creació d'aquest informe sols es mostrarà si es mostra la data.

en: Show GnuCash Version
ca: Mostra la versió del GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
ca: Mostra la versió del GnuCash usada actualment.

en: String for additional report information.
ca: Cadena de caràcters per a informació addicional de l'informe.

en: Show preparer info at bottom
ca: Mostra la informació del preparador al peu

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
ca: Per defecte la informació del preparador es mostrarà abans de la data de l'informe.

en: Show receiver info at bottom
ca: Mostra la informació del receptor al peu

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
ca: Per defecte la informació del receptor es mostrarà abans de la data de l'informe.

en: Show date/time at bottom
ca: Mostra la data/hora al peu

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
ca: Per defecte la informació sobre data/hora es mostrarà abans de la data de l'informe.

en: Show comments at bottom
ca: Mostra els comentaris al peu

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
ca: Per defecte el text amb comentaris addicionals es mostrara abans de la data de l'informe.

en: Show GnuCash version at bottom
ca: Mostra la versió del GnuCash al peu

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
ca: Per defecte la versió del Gnuscash es mostrarà abans de la data de l'informe.

en: Report Creation Date:
ca: Data de creació de l'informe:

en: Head or Tail
ca: Cara o creu

en: Background color for reports.
ca: Color de fons per als informes.

en: Background Pixmap
ca: Imatge de fons

en: Background color for alternate lines.
ca: Color de fons per a les línies alternes..

en: Plain
ca: Senzilla

en: Filter Type
ca: Tipus de filtre

en: Subtotal Table
ca: Taula de subtotal

en: Show Account Description
ca: Mostra la descripció del compte

en: Show Informal Debit/Credit Headers
ca: Mostra les capçaleres Deute informal/Crèdit informal

en: Show subtotals only (hide transactional data)
ca: Mostra sols els subtotals (oculta la data transaccional)

en: Add indenting columns
ca: Afegeix columnes de sagnat

en: Table for Exporting
ca: Taula per a l'exportació

en: Account Name Filter
ca: Filtre de nom de compte

en: Use regular expressions for account name filter
ca: Usa expressions regulars per al filtre de nom de compte

en: Transaction Filter
ca: Filtre d'assentament

en: Use regular expressions for transaction filter
ca: Usa expressions regulars per a filtre d'assentament

en: Transaction Filter excludes matched strings
ca: El filtre d'assentaments exclou les cadenes de caràcters concordades

en: Transaction Filter is case insensitive
ca: El filtre d'assentament no té en compte majúscules i minúscules

en: Reconciled Status
ca: Estat reconciliat

en: Void Transactions
ca: Invalida els assentaments

en: Closing transactions
ca: S'estan tancant els assentaments

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ca: No s'han trobat assentaments que concorden amb l'interval de temps i la selecció de comptes al panell d'opcions.

en: Register Order
ca: Ordre del registre

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ca: Inclou assentament de/a filtres de comptes

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ca: Exclou assentaments de/a filtres de comptes

en: Non-void only
ca: Només els no invalidats

en: Void only
ca: Només els invalidats

en: Exclude closing transactions
ca: Exclou els assentaments de tancament

en: Show both closing and regular transactions
ca: Mostra ambdós els assentaments de tancament i regulars

en: Show closing transactions only
ca: Mostra sols els assentaments de tancament

en: Show All Transactions
ca: Mostra tots els assentaments

en: Unreconciled only
ca: Sols el no reconciliats

en: Cleared only
ca: Sols els netejats

en: Reconciled only
ca: Sols reconciliat

en: Use Global Preference
ca: Usa la preferència global

en: Income and Expense
ca: Ingressos i despeses

en: Credit Accounts
ca: Comptes d'haver

en: Date Entered
ca: S'ha entrat la data

en: Convert all transactions into a common currency.
ca: Converteix tots els assentaments a una divisa comuna.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ca: Formateja la taula per que es pugui exportacions de retallar i enganxar amb cel·les extra.

en: If no transactions matched
ca: Si no ha concordat cap assentament

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
ca: Mostra sols els comptes els noms dels qual concordin totalment, per exemple «Viatges» concordarà amb Despeses:Viatges:Vacances i Despeses:Empresa:Viatges. Es pot deixar en blanc, cosa que desactivarà el filtre.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
ca: Per defecte el filtre de comptes cercarà sols subcadenes de caràcters. Establiu això a cert per activar capacitats d'expressions regulars POSIX completes. «Cotxes|Vols» concordarà amb Despeses:Cotxes i Despeses:Vols. Useu un punt (.) per concordar un caràcter simple, per exemple «20../.» concordarà amb «Viatge 2017/1 Londres».

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
ca: Mostra sols els assentaments on la descripció, la notes i els informes concorden amb aquest filtre.
    Per exemple «#regal» trobarà totes les transaccions amb #regal a la descripció, a les notes o a l'informe. Pot deixar-se en blanc, cosa que desactivarà el filtre.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
ca: Per defecte el filtre d'assentaments cercarà sols subcadenes de caràcters. Si establiu això a cert s'activaran les capacitats d'expressions regulars POSIX plenes. «#feina|#famíĺia» concordarà les dues etiquetes a les descripcions, a les notes i als informes.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
ca: Si està seleccionada aquesta opció, els assentaments que concorden amb aquest filtre s'exclouen.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, els assentaments que concorden amb el filtre no són sensibles a majúscules i minúscules.

en: Filter by reconcile status.
ca: Filtra per l'estat de reconciliació

en: How to handle void transactions.
ca: Com gestionar els assentaments invalidats.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
ca: Per defecte, la major part dels usuaris no haurien d'incloure assentaments de tancament a un informe d'assentaments. Els assentaments de tancament són transferències d'ingressos i despeses al capital, i usualment s'han d'excloure dels informes periòdics.

en: Filter on these accounts.
ca: Posa un filtre sobre aquests comptes.

en: Filter account.
ca: Filtra el compte.

en: Sort by this criterion first.
ca: Ordena primer per aquest criteri.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
ca: Voleu mostrar el nom complet del compte per als subtotals i els subtítols?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
ca: Voleu mostrar el codi de compte per als subtotals i subtítols?

en: Show the account description for subheadings?
ca: Voleu mostrar el codi de compte per als subtotals i subtítols?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
ca: Voleu mostrar les capçaleres informals pels comptes d'ingressos i despeses

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
ca: Voleu afegir columnes de sagnat amb agrupament de subtotals?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
ca: Voleu mostrar sols els subtotals, amagant els detalls dels assentaments?

en: Subtotal according to the primary key?
ca: Subtotal d'acord amb la clau primària?

en: Do a date subtotal.
ca: Fes un subtotal per data.

en: Order of primary sorting.
ca: Criteri d'ordenació primari.

en: Sort by this criterion second.
ca: Ordena per aquest criteri en segon lloc.

en: Subtotal according to the secondary key?
ca: Subtotal d'acord amb la clau secundària?

en: Order of Secondary sorting.
ca: Criteri d'ordenació secundari.

en: Display the reconciled date?
ca: Voleu mostrar la data de conciliació?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ca: Voleu mostrar les notes si el memoràndum està disponible?

en: Display the full account name?
ca: Voleu mostrar el nom complet del compte?

en: Display the account code?
ca: Voleu mostrar el codi del compte?

en: Display the other account code?
ca: Voleu mostrar els altres codis de compte?

en: Display the transaction linked document
ca: Mostra el document enllaçat de l'assentament

en: Display a subtotal summary table.
ca: Mostra una taula de resum de subtotals.

en: Display the trans number?
ca: Voleu mostrar el número d'assentament?

en: Display the account name?
ca: Voleu mostrar el nom del compte?

en: Amount of detail to display per transaction.
ca: Quantitat de detalls a mostrar per assentament.

en: Enable hyperlinks in amounts.
ca: Habilita els enllaços a les quantitats.

en: Reverse amount display for certain account types.
ca: Canvia el signe de la quantitat mostrada per a certs tipus de comptes.

en: Transfer from/to
ca: Transferència de/a

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
ca: Saldo b/f

en: Split Transaction
ca: Desglossa l'assentament

en: CSV disabled for double column amounts
ca: CSV desactivat per a quanitats de columna doble

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
ca: De ~a a ~a

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ca: Retalla la selecció actual i copia-la al porta-retalls

en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy the current selection to clipboard
ca: Copia la selecció actual al porta-retalls

en: _Paste
ca: Engan_xa

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ca: Enganxa el contingut del porta-retalls a la posició del cursor

en: _Transaction
ca: _Assentament

en: Remo_ve Other Splits
ca: _Suprimeix els altres desglossaments

en: Remove all splits in the current transaction
ca: Suprimeix tots els desglossaments de l'assentament actual

en: _Enter Transaction
ca: _Registra l'assentament

en: Record the current transaction
ca: Registra l'assentament actual

en: Ca_ncel Transaction
ca: Ca_ncel·la l'assentament

en: Cancel the current transaction
ca: Cancel·la l'assentament actual

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Double Line
ca: Línia _doble

en: Transfer funds from one account to another
ca: Transfereix fons d'un compte a un altre

en: _Blank Transaction
ca: Assentament en _blanc

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ca: Vés a l'assentament en blanc a la part de baix del registre

en: _File
ca: _Fitxer

en: Pa_ge Setup
ca: Configuració de pà_gina...

en: Specify the page size and orientation for printing
ca: Especifiqueu la mida de la pàgina i l'orientació per imprimir

en: Proper_ties
ca: Propie_tats

en: Edit the properties of the current file
ca: Edita les propietats del fitxer actual

en: Close the currently active page
ca: Tanca la pàgina activa

en: Quit this application
ca: Surt de l'aplicació

en: Edit the global preferences of GnuCash
ca: Edita les preferències globals del GnuCash

en: _Toolbar
ca: _Barra d'eines

en: Show/hide the toolbar on this window
ca: Mostra/oculta la barra d'eines en aquesta finestra

en: Su_mmary Bar
ca: Barra de _resum

en: Show/hide the summary bar on this window
ca: Mostra/oculta la barra de resum en aquesta finestra

en: Stat_us Bar
ca: Barra d'es_tat

en: Show/hide the status bar on this window
ca: Mostra/oculta la barra d'estat en aquesta finestra

en: Tra_nsaction
ca: Asse_ntament

en: _Actions
ca: A_ccions

en: Re_name Page
ca: Ca_nvia el nom de la pàgina

en: _Scheduled
ca: _Planificat

en: _Reports
ca: Inf_ormes

en: _Tools
ca: E_ines

en: _Windows
ca: Fine_stres

en: _New Window
ca: Finestra _nova

en: New Window with _Page
ca: Finestra nova amb _pàgina

en: Tutorial and Concepts _Guide
ca: Programa d'aprenentatge i _guia de conceptes

en: Open the GnuCash Tutorial
ca: Obre el programa d'aprenentatge del GnuCash

en: _Contents
ca: _Contingut

en: Open the GnuCash Help
ca: Obre l'ajuda del GnuCash

en: About GnuCash
ca: Quant al GnuCash

en: Save the current file
ca: Desa el fitxer actual

en: Open the New Invoice dialog
ca: Obre el diàleg per a crear una factura nova

en: New Accounts _Page
ca: _Pàgina de comptes nova

en: Open a new Account Tree page
ca: Obre una pàgina d'arbre de comptes nova

en: New _File
ca: Fitxer _nou

en: Create a new file
ca: Crea un fitxer now

en: Open an existing GnuCash file
ca: Obre un fitxer del GnuCash

en: Save this file with a different name
ca: Desa aquest fitxer amb un altre nom

en: Re_vert
ca: Re_verteix

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ca: Torna a carregar la base de dades actual, reverting tots els canvis no desats

en: Print the currently active page
ca: Imprimeix la pàgina activa

en: Export _Accounts
ca: Exporta els _comptes

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ca: Exporta l'arbre de comptes a un fitxer de dades del GnuCash nou

en: Find transactions with a search
ca: Cerca assentaments amb una cerca

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
ca: Opcions d'informe d'impos_tos

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ca: Configura tots els comptes rellevants per a informes d'impostos, per exemple l'IRPF

en: _Scheduled Transactions
ca: A_ssentaments periòdics

en: _Scheduled Transaction Editor
ca: Editor d'a_ssentaments periòdics

en: Since _Last Run…
ca: A partir de l'ú_ltima vegada…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ca: Crea assentaments periòdics a partir de l'última vegada que fou executat

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ca: A_mortització d'hipoteques i préstecs…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ca: Configura assentaments periòdics per a l'amortització d'un préstec

en: _Price Database
ca: Base de dades de _preus

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ca: Visualitza i edita els preus de les accions i fons d'inversió

en: _Security Editor
ca: Editor de _valors

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ca: Visualitza i edita els valors corresponents a accions i fons d'inversió

en: _Loan Repayment Calculator
ca: Ca_lculadora de devolució de préstecs

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ca: Usa la calculadora de devolució de prèstec/hipoteca

en: Close the Book at the end of the Period
ca: Tanca el llibre al final del període

en: _Import Map Editor
ca: _Importa l'editor de mapes

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
ca: Visualitza i esborra la informació bayesiana i no bayesiana

en: _Transaction Linked Documents
ca: Documents enllaçats d'assen_tament

en: View all Transaction Linked Documents
ca: Visualitza tots els documents enllaçats a assentaments

en: _Tips Of The Day
ca: _Consells del dia

en: View the Tips of the Day
ca: Mostra els consells del dia

en: Import Bills & _Invoices…
ca: Importa els rebuts i les factures…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ca: Importa notes de pagaments i factures de un fitxer de text CSV

en: _New Budget
ca: Pressupost _nou

en: _Open Budget
ca: _Obre un pressupost

en: _Copy Budget
ca: _Copia el pressupost

en: _Delete Budget
ca: _Suprimeix el pressupost

en: _Customer
ca: _Client

en: Customers Overview
ca: Panoràmica de clients

en: Open a Customer overview page
ca: Obre una pàgina de panoràmica de clients

en: Open the New Customer dialog
ca: Obre el diàleg de creació d'un usuari nou

en: Open the Find Customer dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar un client

en: Open the Find Invoice dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar una factura

en: Open the New Job dialog
ca: Obre el diàleg per a crear una tasca nova

en: Open the Find Job dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar una tasca

en: Open the Process Payment dialog
ca: Obre el diàleg de processament del pagament

en: Invoices _Due Reminder
ca: Recordatori de venciment _de factures

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
ca: Obre el diàleg del recordatori de venciment de factures

en: _Vendor
ca: Pro_veïdor

en: Vendors Overview
ca: Panoràmica de proveïdors

en: Open a Vendor overview page
ca: Obre una pàgina de panoràmica de proveïdors

en: Open the New Vendor dialog
ca: Obre el diàleg per a crear un proveïdor nou

en: Open the Find Vendor dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar un proveïdor

en: Open the New Bill dialog
ca: Obre el diàleg per a crear una factura nova

en: Open the Find Bill dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar una factura

en: Bills _Due Reminder
ca: Recordatori de venciment _de factures

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ca: Obre el diàleg del recordatori de venciment de factures

en: _Employee
ca: Tr_eballador

en: Employees Overview
ca: Panoràmica de treballadors

en: Open a Employee overview page
ca: Obre una pàgina de panoràmica de treballadors

en: Open the New Employee dialog
ca: Obre el diàleg per a crear un treballador nou

en: Open the Find Employee dialog
ca: Obre el diàleg per a trobar un treballador

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ca: Obre el diàleg per trobar un comprovant de despeses

en: Business Linked Documents
ca: Documents comercials enllaçats

en: View all Linked Business Documents
ca: Voleu visualitzar tots els documents comercials enllaçats

en: Sales _Tax Table
ca: Taula d'impostos sobre les vendes

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ca: Visualitza i edita la llista de taules d'impostes sobre les vendes (IVA)

en: _Billing Terms Editor
ca: Editor de c_ondicions de pagament

en: View and edit the list of Billing Terms
ca: Visualitza i edita la llista de condicions de pagament

en: Test Search Dialog
ca: Prova el diàleg de cerca

en: Initialize Test Data
ca: Inicialitza les dades de prova

en: Export Account T_ree to CSV…
ca: Exporta l'_arbre de comptes a CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
ca: Exporta l'arbre de comptes a un fitxer CSV

en: Export _Transactions to CSV…
ca: Exporta els assen_taments a CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
ca: Exporta els assentaments a un fitxer CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
ca: Exporta el registre _actiu a CSV…

en: Export the Active Register to a CSV file
ca: Exporta el registre actiu a un fitxer CSV

en: Import _Accounts from CSV…
ca: Import_a els comptes des d'un fitxer CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
ca: Importa comptes des d'un fitxer CSV

en: Import _Transactions from CSV…
ca: Importa assen_taments des d'un fitxer CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
ca: Importa assentaments des d'un fitxer CSV

en: Import Prices from a CSV file
ca: Importa el preus des d'un fitxer CSV

en: Import _Customers & Vendors…
ca: Importa els _clientes i proveïdors…

en: _Replay GnuCash .log file…
ca: _Reprodueix un fitxer .log del GnuCash…

en: _Edit Account
ca: _Edita el compte

en: Edit the selected account
ca: Edita el compte seleccionat

en: F_ind Account
ca: Tr_obe el compte

en: Find an account
ca: Troba un compte

en: _Cascade Account Properties…
ca: Propietats de comptes en _cascada…

en: Cascade selected properties for account
ca: Propietats seleccionades de cascada per al compte

en: _Renumber Subaccounts…
ca: _Torna a numerar els subcomptes…

en: Renumber the children of the selected account
ca: Torna a numerar els subcomptes del compte seleccionat

en: Open _Account
ca: Obre el _compte

en: Open the selected account
ca: Obre el compte seleccionat

en: Open _SubAccounts
ca: Obre els _subcomptes

en: Open the selected account and all its subaccounts
ca: Obre el compte seleccionat i tots els seus subcomptes

en: _Refresh
ca: _Refresca

en: Refresh this window
ca: Refresca aquesta finestra

en: Create a new Account
ca: Crea un compte nou

en: New Account _Hierarchy…
ca: A_rbre de comptes nou…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ca: Amplia l'arbre de comptes actual inserint-hi categories de compte noves

en: Reconcile the selected account
ca: Concilia el compte seleccionat

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ca: Neteja automàticament els assentaments individuals, de manera d'assolir una certa quantitat a netejar

en: Record a stock split or a stock merger
ca: Registra una divisió o una fusió d'accions

en: View _Lots…
ca: Previsualitza els paque_ts…

en: Bring up the lot viewer/editor window
ca: Mostra la finestra del visualitzador/editor de paquets

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
ca: _Comprova i repara

en: Check & Repair A_ccount
ca: Comprova i repara el _compte

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ca: Comprova si en hi ha assentaments sense saldar i desglossaments orfes en aquest compte, i els repara

en: Check & Repair Su_baccounts
ca: Comprova i repara els su_bcomptes

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ca: Comprova si en hi ha assentaments sense saldar i desglossaments orfes en aquest compte i els seus subcomptes, i els repara

en: Check & Repair A_ll
ca: Comprova i repara'ls _tots

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ca: Comprova si en hi ha assentaments sense saldar i desglossaments orfes en tots els comptes, i els repara

en: Edit _Account
ca: Edita el _compte

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ca: Neteja automàticament els assentaments individuals, donada una quantitat que s'hagi netejat

en: Delete selected account
ca: Suprimeix el compte seleccionat

en: Esti_mate Budget…
ca: Esti_ma un pressupost…

en: Edit Note
ca: Edita la nota

en: Sort _Order
ca: _Ordenació

en: _Standard
ca: E_stàndard

en: _Quantity
ca: _Quantitat

en: _Enter
ca: _Registra

en: Record the current entry
ca: Registra l'entrada actual

en: Cancel the current entry
ca: Cancel·la l'entrada actual

en: Delete the current entry
ca: Esborra l'entrada actual

en: _Blank
ca: En _blanc

en: Dup_licate Entry
ca: Dup_lica l'assentament

en: Make a copy of the current entry
ca: Fes una còpia de l'assentament actual

en: Move Entry _Up
ca: Mou la entrada cap am_unt

en: Move the current entry one row upwards
ca: Mou la entrada actual una fila cap a dalt

en: Move Entry Do_wn
ca: Mou l'entrada cap a baix

en: Move the current entry one row downwards
ca: Mou l'entrada actual seleccionat una fila cap avall

en: E_dit Customer
ca: Edita el _client

en: Edit the selected customer
ca: Edita el client seleccionat

en: Create a new customer
ca: Crea un client nou

en: E_dit Vendor
ca: E_dita el proveïdor

en: Edit the selected vendor
ca: Edita el proveïdor seleccionat

en: Create a new vendor
ca: Crea un nou proveïdor

en: E_dit Employee
ca: E_dita el treballador

en: Edit the selected employee
ca: Edita el treballador seleccionat

en: Create a new employee
ca: Crea un treballador nou

en: Show customer report
ca: Mostra l'informe de client

en: Show customer aging overview for all customers
ca: Mostra la panoràmica de venciment de clients per a tots els clients

en: Show vendor report
ca: Mostra l'informe de proveïdor

en: Show vendor aging overview for all vendors
ca: Mostra la panoràmica de venciment de proveïdors per a tots els distribuïdors

en: Show employee report
ca: Mostra l'informe de treballador

en: Create a new invoice
ca: Crea una factura nova

en: Create a new bill
ca: Crea una factura nova

en: Create a new voucher
ca: Crea una nou comprovant de despesa

en: Assign as payment…
ca: Assigna com un pagament…

en: Edit payment…
ca: Edita el pagament…

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
ca: Llibre _major bàsic

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
ca: Llibre major _autodesglossat

en: _Void Transaction
ca: In_valida l'assentament

en: _Unvoid Transaction
ca: _Desfés la invalidació de l'assentament

en: Add _Reversing Transaction
ca: Afegeix l'assentament inve_rs

en: _Go to Date
ca: _Ves a la data

en: S_plit Transaction
ca: Des_glossa l'assentament

en: Edit E_xchange Rate
ca: Edita el ti_pus de canvi

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
ca: _Salta a l'altre compte

en: Account Report
ca: Informe de compte

en: Account Report - Single Transaction
ca: Informe de compte - Assentament únic

en: Show all splits in the current transaction
ca: Mostra tots els desglossaments de l'assentament actual

en: _Print Report…
ca: Im_primeix l'informe…

en: Print the current report
ca: Imprimeix l'informe actual

en: _Report Options
ca: Opcions de l'inf_orme

en: Edit report style sheets
ca: Edita els fulls d'estil dels informes

en: Export as P_DF…
ca: Exporta com P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
ca: Esporta l'informe actual com un document PDF

en: Export HTML-formatted report to file
ca: Exporta l'informe en format HTML a un fitxer

en: Back
ca: Enrere

en: Move back one step in the history
ca: Fes un pas enrere en l'historial

en: Forward
ca: Endavant

en: Move forward one step in the history
ca: Fes un pas endavant en l'historial

en: Reload
ca: Actualitza

en: Reload the current page
ca: Torna a carregar la pàgina actual

en: Stop
ca: Atura

en: Cancel outstanding HTML requests
ca: Cancel·la les sol·licituds HTML pendents

en: Export _Report
ca: Expo_rta l'informe

en: Create a new scheduled transaction
ca: Crea un assentament periòdic nou

en: Edit the selected scheduled transaction
ca: Edita l'assentament periòdic nou

en: Delete the selected scheduled transaction
ca: Suprimeix l'assentament periòdic nou

en: Import _QIF…
ca: Importa un fitxer _QIF

en: Import a Quicken QIF file
ca: Importa un fitxer QIF del Quicken

en: _General Journal
ca: Llibre diari _general

en: Open general journal window
ca: Obre una finestra de llibre major general

en: St_yle Sheets
ca: Fulls d'e_stil

en: _Reconcile
ca: _Concilia

en: _Reconcile Information…
ca: Informació de la _conciliació…

en: _Finish
ca: _Finalitza

en: _Postpone
ca: _Ajorna

en: _Open Account
ca: _Obre el compte

en: _Reconcile Selection
ca: Selecció pe_r a la conciliació

en: _Unreconcile Selection
ca: _Desfés la conciliació de la selecció

en: Add a new balancing entry to the account
ca: Afegeix una nova entrada de balanç al compte

en: Edit the current transaction
ca: Edita l'assentament actual

en: Reconcile the selected transactions
ca: Concilia l'assentament seleccionat

en: Unreconcile the selected transactions
ca: Desfés la conciliació dels assentaments seleccionats

en: Delete the selected transaction
ca: Suprimeix l'assentament seleccionat

en: Open the account
ca: Obre el compte

en: Finish the reconciliation of this account
ca: Finalitza la conciliació d'aquest compte

en: Postpone the reconciliation of this account
ca: Ajorna la conciliació d'aquest compte

en: Cancel the reconciliation of this account
ca: Cancel·la la conciliació d'aquest compte

en: Illegal variable in expression.
ca: L'expressió conté una variable il·legal.

en: Unbalanced parenthesis
ca: Parèntesis sense tancar

en: Stack overflow
ca: Desbordament superior de la pila

en: Stack underflow
ca: Desbordament inferior de la pila

en: Undefined character
ca: Caràcter no definit

en: Not a variable
ca: No és una variable

en: Not a defined function
ca: No és una funció definida

en: Out of memory
ca: Sense memòria

en: Numeric error
ca: Error numèric

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
ca: Compte desconegut per al guid [%s], s'està cancel·lant la creació de SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
ca: Error en analitzar clau SX [%s] [%s]=fórmula [%s] a [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
ca: Error %d al valor final gnc_numeric SX [%s], s'usara en canvi 0.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
ca: No hi ha un tipus de canvi disponible a SX [%s] per a %s -> %s, el valor és zero.

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
ca: C

en: Opening Balances
ca: Saldos d'obertura

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
ca: Reanomenat a:

en: Notice
ca: Notificació

en: Your gnucash metadata has been migrated.
ca: Les vostres metadades del GnuCash han estat migrades.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
ca: Ubicació antiga:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
ca: Ubicació nova:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
ca: Si no teniu més intenció d'executar {1} 2.6.x o més antiga en aquest sistema podeu eliminar amb seguretat el directori antic.

en: In addition:
ca: Addicionalment:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
ca[0]: El fitxer següent s'ha copiat en canvi a {1}:
ca[1]: Els fitxers següents s'han copiat en canvi a {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
ca: El fitxer següent a {1} s'ha reanomenat:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
ca[0]: El fitxer següent s'ha tornat obsolet i s'ignorarà:
ca[1]: Els fitxers següents s'han tornat obsolets i s'ignoraran:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
ca[0]: El fitxer següent no s'ha pogut moure a {1}:
ca[1]: Els fitxers següents no s'han pogut moure a {1}:

en: Deposit
ca: Ingrés

en: Receive
ca: Rebut

en: Withdrawal
ca: Càrrec

en: Spend
ca: Gastat

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ca: El caràcter separador «%s» s'usa en un o més noms.
    
    Això tindrà com a resultat un comportament inesperat. O bé canvieu noms dels comptes o bé escolliu un altre caràcter separador.
    
    A sota trobareu la llista de noms de compte invàlids:
    %s

en: Credit Card
ca: Targeta de crèdit

en: Stock
ca: Valors

en: Mutual Fund
ca: Fons d'inversió

en: A/Receivable
ca: Deutors (a cobrar)

en: A/Payable
ca: Creditors (a pagar)

en: Root
ca: Arrel

en: Orphaned Gains
ca: Guanys orfes

en: Realized Gain/Loss
ca: Guanys/pèrdues realitzats

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ca: Guanys o pèrdues realitzats de comptes de valors o de comerç que no s'han inscrit a cap altre lloc.

en: y-m-d
ca: a-m-d

en: d-m-y
ca: d-m-a

en: m-d-y
ca: m-d-a

en: Unknown date format specifier passed as argument.
ca: S'ha passat com argument un especificador desconegut de format de data.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
ca: No es pot processar el valor a una data usant el format de data seleccionat.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
ca: El valor sembla contenir un any mentre el format seleccionat prohibeix això.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ca: Aquest fitxer de dades conté característiques no suportades per
    aquesta versió de Gnucash. Heu de fer servir una versió més nova de
    Gnucash per poder donar suport a les característiques següents:

en: Extra to Charge Card
ca: Costos addicionals per a carregar a la targeta

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ca: Generat des d'una factura. Proveu de decomptabilitzar la factura.

en:  (posted)
ca:  (comptabilitzat)

en: One Week Ago
ca: Fa una setmana

en: One Week Ago.
ca: Fa una setmana.

en: One Week Ahead
ca: D'aquí a una setmana

en: One Week Ahead.
ca: D'aquí a una setmana

en: One Month Ago
ca: Fa un mes

en: One Month Ago.
ca: Fa un mes.

en: One Month Ahead
ca: D'aquí a un mes

en: One Month Ahead.
ca: D'aquí a un mes

en: Three Months Ago
ca: Fa tres mesos

en: Three Months Ago.
ca: Fa tres mesos.

en: Three Months Ahead
ca: D'aquí a tres mesos

en: Three Months Ahead.
ca: D'aquí a tres mesos

en: Six Months Ago
ca: Fa sis mesos

en: Six Months Ago.
ca: Fa sis mesos.

en: Six Months Ahead
ca: D'aquí a sis mesos

en: Six Months Ahead.
ca: D'aquí a sis mesos

en: One Year Ago
ca: Fa un any

en: One Year Ago.
ca: Fa un any.

en: One Year Ahead
ca: D'aquí a un any

en: One Year Ahead.
ca: D'aqui a un any

en: Start of next month
ca: Inici del pròxim mes

en: First day of the next month.
ca: El primer dia del pròxim mes.

en: End of next month
ca: Final del pròxim mes.

en: Last day of next month.
ca: El darrer dia del pròxim mes.

en: Start of next quarter
ca: Inici del pròxim trimestre

en: First day of the next quarterly accounting period.
ca: El primer dia del pròxim període comptable trimestral.

en: End of next quarter
ca: Final del pròxim trimestre

en: Last day of next quarterly accounting period.
ca: El darrer dia del pròxim període comptable trimestral.

en: Start of next year
ca: Inici del pròxim any

en: First day of the next calendar year.
ca: El primer dia del pròxim any natural.

en: End of next year
ca: Final del pròxim any

en: Last day of the next calendar year.
ca: El darrer dia del pròxim any natural.

en: Counters
ca: Comptadors

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ca: Escolliu el nombre de dies després del qual els assentaments seran de sols lectura i no es podran editar més. Aquest límit es marca amb una línia vermella a la finestra de registre de comptes. Si és zero, totes els assentaments poden editar-se i cap és de sols lectura.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ca: Marqueu-lo per usar el camp d'acció de desglossament als registres per al camp 'Num' en comptes del número d'assentament; el número d'assentament mostrat com a 'T-Num' a la segona línia del registre. Té efectes corresponents a les funcionalitats d'empresa, informes i importacions/exportacions.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ca: Marqueu-lo per tenir comptes comercials usats en els assentaments que contemplin més d'una divisa o valor.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ca: El pressupost a usar quan no s'ha especificat cap altre.

en: Customer number
ca: Número de client

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ca: El número previ de client generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de client.

en: Customer number format
ca: Format de número de client

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ca: La cadena de caràcters de format a usar per generar números de client. És una cadena de format d'estil printf.

en: Employee number
ca: Número de treballador

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ca: El número previ de treballador generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de client.

en: Employee number format
ca: Format de número de treballador

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ca: La cadena de caràcters de format a usar per generar números de treballador. És una cadena de format d'estil printf.

en: Invoice number
ca: Número de factura

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ca: El número previ de factura generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de factura.

en: Invoice number format
ca: Format de número de factura

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ca: El format de cadena de caràcters a usar per generar números de factura. És una cadena de format d'estil print.

en: Bill number
ca: Número de la factura

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ca: El número previ de nota de pagament generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de nota de pagament.

en: Bill number format
ca: Format de número de factura

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ca: La cadena de caràcters de format a usar per generar números de notes de pagament. És una cadena de caràcters de format en estil printf.

en: Expense voucher number
ca: Número de justificant de despeses

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ca: El número previ de provisió de despesa generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de provisió de despesa.

en: Expense voucher number format
ca: Format de número de justificant de despeses

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ca: El número previ de provisió de despesa generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de provisió de despesa.

en: Job number
ca: Número de tasca

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ca: El número previ de tasca generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de tasca.

en: Job number format
ca: Format de número de tasca

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ca: El número previ de tasca generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de tasca.

en: Order number
ca: Número de comanda

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ca: El número previ de comanda generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de comanda.

en: Order number format
ca: Format de número de comanda

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ca: El número previ de comanda generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de comanda.

en: Vendor number
ca: Número de proveïdor

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ca: El número previ de proveïdor generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de proveïdor.

en: Vendor number format
ca: format de número de proveïdor

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ca: El número previ de proveïdor generat. S'incrementarà aquest número per generar el pròxim número de proveïdor.

en: The name of your business.
ca: El nom del vostre negoci.

en: The address of your business.
ca: L'adreça del vostre negoci.

en: The contact person to print on invoices.
ca: El nom de la persona de contacte a imprimir a les factures.

en: The fax number of your business.
ca: El número de fax del vostre negoci.

en: The email address of your business.
ca: L'adreça de correu electrònic del vostre negoci.

en: The URL address of your website.
ca: L'adreça URL de la vostra pàgina web.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ca: L'identificador de la vostra empresa (p.ex. NIF).

en: Default Customer TaxTable
ca: Taula d'impostos per defecte del client

en: The default tax table to apply to customers.
ca: La taula d'impostos per defecte a aplicar als clients.

en: Default Vendor TaxTable
ca: Taula d'impostos per defecte del proveïdor

en: The default tax table to apply to vendors.
ca: La taula d'impostos per defecte a aplicar als proveïdors.

en: The default date format used for fancy printed dates.
ca: El format de data per defecte a utilitzar en dates imprimides amb decoració.

en: The electronic tax number of your business
ca: El número d'identificació fiscal (NIF) del vostre negoci

en:  (closed)
ca:  (tancat)

en: Offset between documents:
ca: Espai entre documents:

en: Lot Link
ca: Enllaç de lot

en: First In, First Out
ca: Primer a entrar, primer a sortir

en: Use oldest lots first.
ca: Usa primer els paquets més antics.

en: Last In, First Out
ca: Últim a entrar, primer a sortir

en: Use newest lots first.
ca: Usa primer els paquets més nous.

en: Average cost of open lots.
ca: Cost mitjà dels paquets oberts.

en: Manually select lots.
ca: Seleccioneu manualment els lots.

en: Use Trading Accounts
ca: Usa els comptes de comercialització

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ca: Límit diari per assentaments de sols lectura (línia vermella)

en: Use Split Action Field for Number
ca: Usa el camp de l'acció de desglossament per al número

en: Budgeting
ca: Pressupost

en: Default Budget
ca: Pressupost predeterminat

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
ca: darrer %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
ca: Llista de mida %d desconeguda.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
ca: Si us plau elimineu aquest assentament. Hi ha una explicació a https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
ca: Si us plau elimineu aquest assentament. Hi ha una explicació a https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
ca: S'estan verificant els paquets d'empreses al comptes %s: %u de %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
ca: S'estan verificant els desglossaments d'empreses al compte %s: %u de %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
ca: Desglossament

en: Voided transaction
ca: Assentaments invàlids

en: Transaction Voided
ca: Assentament invalidat

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
ca: Relacionat amb els impostos però no té cap codi d'impostos

en: Tax entity type not specified
ca: Tipus d'entitat impositiva no especificada

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ca: Tipus impositiu %s: codi invàlid %s per al tipus de compte

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ca: No relacionat amb els impostos; tipus impositiu %s; codi no vàlid %s per al tipus de compte

en: Invalid code %s for tax type %s
ca: Codi no vàlid %s per al tipus impositiu %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ca: Sense relació amb impostos; codi %s invàlid per al tipus d'impost %s

en: No form: code %s, tax type %s
ca: No hi ha formulari: codi %s, tipus d'impost %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ca: Sense relació amb impostos; no hi ha formulari: codi %s, tipus d'impost %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ca: No hi ha descripció: formulari %s, codi %s, tipus d'impost %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ca: Sense relació amb impostos; no hi ha descripció: formulari %s, codi %s, tipus d'impost %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ca: Sense relació amb impostos; %s%s: %s (codi %s, tipus d'impost %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ca: (Subcomptes relacionats amb impostos: %d)

en: No help available.
ca: No hi ha ajuda disponible.
