GnuCash 5.16 - en to ar translation catalogue (5600 entries)

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
ar: حاولت البحث عن رمز تاريخ غير معرّف '~a'. على الأرجح حُفظ هذا التقرير بإصدار أحدث من GnuCash. سيُستخدم تاريخ اليوم افتراضياً.

en: Start of this year
ar: بداية هذا العام

en: First day of the current calendar year.
ar: اليوم الأول للسنة التقويمية الجارية.

en: End of this year
ar: نهاية هذا العام

en: Last day of the current calendar year.
ar: اليوم الأخير من السنة التقويمية الحالية.

en: Start of previous year
ar: بداية السنة السابقة

en: First day of the previous calendar year.
ar: اليوم الأول للسنة التقويمية السابقة.

en: End of previous year
ar: نهاية السنة السابقة

en: Last day of the previous calendar year.
ar: اليوم الأخير من السنة التقويمية السابقة.

en: Start of accounting period
ar: بداية الفترة المحاسبية

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ar: اليوم الأول من الفترة المحاسبية، حسب ما هو محدّد في التفضيلات العامة.

en: End of accounting period
ar: نهاية الفترة المحاسبية

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ar: اليوم الأخير من الفترة المحاسبية، حسب ما هو محدّد في التفضيلات العامة.

en: Start of this month
ar: بداية هذا الشهر

en: First day of the current month.
ar: اليوم الأول من الشهر الحالي.

en: End of this month
ar: نهاية هذا الشهر

en: Last day of the current month.
ar: اليوم الأخير من الشهر الحالي.

en: Start of previous month
ar: بداية الشهر السابق

en: First day of the previous month.
ar: اليوم الأول من الشهر السابق.

en: End of previous month
ar: نهاية الشهر السابق

en: Last day of previous month.
ar: اليوم الأخير من الشهر السابق.

en: Start of current quarter
ar: بداية الربع الحالي

en: First day of the current quarterly accounting period.
ar: اليوم الأول من الفترة المحاسبية الفصلية الحالية.

en: End of current quarter
ar: نهاية الربع الحالي

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ar: اليوم الأخير من الفترة المحاسبية الفصلية الحالية.

en: Start of previous quarter
ar: بداية الربع السابق

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ar: اليوم الأول من الفترة المحاسبية الفصلية السابقة.

en: End of previous quarter
ar: نهاية الربع السابق

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ar: اليوم الأخير من الفترة المحاسبية الفصلية السابقة.

en: Today
ar: اليوم

en: The current date.
ar: التاريخ الحالي.

en: Business
ar: الأعمال

en: Company Name
ar: اسم المنشأة

en: Company Address
ar: عنوان المنشأة

en: Company ID
ar: معرّف المنشأة

en: Company Phone Number
ar: رقم هاتف المنشأة

en: Company Fax Number
ar: رقم فاكس المنشأة

en: Company Website URL
ar: رابط موقع المنشأة على الإنترنت

en: Company Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمنشأة

en: Company Contact Person
ar: الشخص المسؤول في المنشأة

en: Fancy Date Format
ar: تنسيق التاريخ المنسَّق

en: custom
ar: مخصّص

en: Tax
ar: ضريبة

en: Tax Number
ar: الرقم الضريبي

en: Arabic
ar: العربية

en: Baltic
ar: البلطيق

en: Central European
ar: أوروبا الوسطى

en: Chinese
ar: الصينية

en: Cyrillic
ar: السيريلية

en: Greek
ar: اليونانية

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Indian
ar: الهندية

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Korean
ar: الكورية

en: Turkish
ar: التركية

en: Unicode
ar: يونيكود

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: Western
ar: الغربية

en: Other
ar: أخرى

en: Arabic (IBM-864)
ar: العربية (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ar: العربية (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ar: العربية (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ar: العربية (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ar: العربية (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ar: العربية (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ar: العربية (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ar: الأرمنية (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
ar: البلطيقية (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ar: البلطيقية (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ar: البلطيقية (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ar: السلتية (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
ar: أوروبا الوسطى (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ar: أوروبا الوسطى (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ar: أوروبا الوسطى (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ar: أوروبا الوسطى (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ar: الصينية المبسطة (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ar: الصينية المبسطة (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ar: الصينية المبسطة (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ar: الصينية المبسطة (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ar: الصينية المبسطة (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ar: الصينية التقليدية (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ar: الصينية التقليدية (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ar: الصينية التقليدية (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
ar: الكرواتية (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
ar: السيريلية (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ar: السيريلية (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ar: السيريلية (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ar: السيريلية (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ar: السيريلية (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ar: السيريلية (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
ar: الروسية (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ar: الأوكرانية (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
ar: الأوكرانية (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
ar: الإنجليزية (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
ar: الفارسية (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
ar: الجورجية (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
ar: اليونانية (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ar: اليونانية (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ar: اليونانية (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
ar: الغوجاراتية (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
ar: الغورموخية (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
ar: العبرية (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ar: العبرية (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ar: العبرية (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ar: العبرية (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ar: العبرية (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
ar: الهندية (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ar: الأيسلندية (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
ar: اليابانية (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ar: اليابانية (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ar: اليابانية (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ar: الكورية (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ar: الكورية (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ar: الكورية (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ar: الكورية (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
ar: الشمالي (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
ar: الرومانية (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
ar: الرومانية (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
ar: أوروبا الجنوبية (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
ar: التايلاندية (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
ar: التركية (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ar: التركية (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ar: التركية (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ar: التركية (Windows-1254)

en: Unicode (UTF-7)
ar: يونيكود (UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
ar: يونيكود (UTF-8)

en: Unicode (UTF-16BE)
ar: يونيكود (UTF-16BE)

en: Unicode (UTF-16LE)
ar: يونيكود (UTF-16LE)

en: Unicode (UTF-32BE)
ar: يونيكود (UTF-32BE)

en: Unicode (UTF-32LE)
ar: يونيكود (UTF-32LE)

en: User Defined
ar: مُعرّف من المستخدم

en: Vietnamese (TCVN)
ar: الفيتنامية (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ar: الفيتنامية (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ar: الفيتنامية (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ar: الفيتنامية (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ar: العبرية المرئية (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
ar: الغربية (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ar: الغربية (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ar: الغربية (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ar: الغربية (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ar: الغربية (Windows-1252)

en: Locale:
ar: لغة النظام:

en: Conversion Direction
ar: اتجاه التحويل

en: This value determines which iconv test to perform.
ar: تحدّد هذه القيمة أيّ اختبار iconv يُجرى.

en: Menu
ar: قائمة

en: The menu of options
ar: قائمة الخيارات

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ar: يضمّ دليل GnuCash على الإنترنت كثيراً من المعلومات المفيدة، ويمكنك الوصول إليه من قائمة المساعدة.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
ar: القوائم البريدية هي وسيلة التواصل المفضّلة في مجتمع GnuCash. للاطّلاع على إعلانات الإصدارات الجديدة ومجموعات المستخدمين ونحوها، راجع الجدول في https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gimp.net
ar: يسهُل التواصل مع مطوّري GnuCash. فإلى جانب عدة قوائم بريدية، يمكنك الدردشة معهم مباشرةً عبر IRC! انضمّ إليهم في ‎#gnucash على irc.gimp.net

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ar: يمكنك بسهولة استيراد بياناتك المالية الموجودة من Quicken أو MS Money أو غيرها من البرامج التي تصدّر ملفات QIF أو OFX. من قائمة ملف، انقر على القائمة الفرعية استيراد ثم على ملف QIF أو OFX، على التوالي، ثم اتبع الإرشادات المعروضة.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
ar: إذا أردت معرفة المجلّدات التي تُخزَّن فيها ملفات GnuCash التي فتحتها مؤخراً، فمرّر المؤشر فوق أحد العناصر في قائمة السجلّ
    (ملف[->قائمة الأحدث استخداماً])،
    ليظهر المسار الكامل في شريط الحالة.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ar: إذا كنت معتاداً على برامج مالية أخرى مثل Quicken، فلاحظ أن GnuCash يستخدم الحسابات بدلاً من الفئات لتتبع الدخل والمصروفات. ولمزيد من المعلومات عن حسابات الدخل والمصروفات، راجع دليل GnuCash على الإنترنت.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
ar: يمكنك تغيير الأعمدة المعروضة في دليل الحسابات. ما عليك إلا أن تحدّد المثلّث في أقصى يمين عناوين الأعمدة وتنقر عليه لترى مختلف الأعمدة المتاحة.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
ar: انقر بزر الفأرة الأيمن (Control+نقر في Mac OS X) في علامة تبويب الحسابات في النافذة الرئيسية لإظهار خيارات قائمة الحساب. وداخل كل سجل، يُظهر النقر بزر الفأرة الأيمن خيارات قائمة المعاملة.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ar: أنشئ حسابات جديدة بالنقر على زر جديد في شريط أدوات النافذة الرئيسية، فيظهر مربع حوار يمكنك فيه إدخال تفاصيل الحساب. ولمزيد من المعلومات عن اختيار نوع الحساب أو إنشاء دليل حسابات، راجع دليل GnuCash على الإنترنت.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
ar: لكل معاملة حقل «ملاحظات» يمكنك وضع معلومات مفيدة فيه.
    
    ولإظهاره
    حدّد «عرض» في شريط القوائم وفعّل «سطر مزدوج» أو
    فعّل «عرض السطر المزدوج» في التفضيلات: الإعدادات الافتراضية للسجل.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ar: لإدخال معاملات متعددة البنود مثل راتب بخصومات متعددة، انقر على زر التجزئة في شريط الأدوات. أو يمكنك من قائمة العرض اختيار نمط السجل دفتر أستاذ التجزئة التلقائية أو دفتر يومية المعاملات.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ar: أثناء إدخالك المبالغ في السجل، يمكنك استخدام حاسبة GnuCash للجمع والطرح والضرب والقسمة. اكتب القيمة الأولى ببساطة، ثم حدد '+' أو '-' أو '*' أو '/'، ثم اكتب القيمة الثانية واضغط Enter لتسجيل المبلغ المحسوب.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ar: تسهّل التعبئة السريعة إدخال المعاملات الشائعة. فعندما تكتب أول حرف (أو حروف) من وصف معاملة شائعة ثم تضغط مفتاح Tab، يكمل GnuCash تلقائياً ما تبقى من المعاملة كما أُدخلت آخر مرة.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ar: اكتب أول حرف (أو حروف) من اسم حساب موجود في عمود التحويل في السجل، فيكمل GnuCash الاسم من قائمة حساباتك. أما الحسابات الفرعية، فاكتب أول حرف (أو حروف) من الحساب الأصل، متبوعاً بـ ':' ثم أول حرف (أو حروف) من الحساب الفرعي (مثلاً A:C للأصول:النقدية).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
ar: هل تريد رؤية جميع معاملات حساباتك الفرعية في سجل واحد؟ من علامة تبويب الحسابات في النافذة الرئيسية، ظلّل الحساب الأصل واختر تحرير->فتح الحسابات الفرعية من القائمة.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ar: عند إدخال التواريخ، يمكنك كتابة '+' أو '-' لزيادة التاريخ المحدد أو إنقاصه، وكذلك لزيادة أرقام الشيكات وإنقاصها.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ar: للتبديل بين علامات التبويب المتعددة في النافذة الرئيسية، اضغط Control+Page Up/Down.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ar: في نافذة التسوية، يمكنك الضغط على مفتاح المسافة لوضع علامة على المعاملات بأنها مُسوّاة. ويمكنك أيضاً الضغط على Tab وShift+Tab للانتقال بين الإيداعات والسحوبات.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ar: لتحويل الأموال بين حسابات بعملات مختلفة، انقر على زر التحويل في شريط أدوات السجل، وحدد الحسابات، فتتوفر خيارات تحويل العملة لإدخال سعر الصرف أو المبلغ بالعملة الأخرى.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
ar: يمكنك ضبط شاشة محرّر الأوراق المالية لعرض مصدر عرض السعر للورقة المالية، مما يسهّل معرفة المصادر الإلكترونية التي تستخدمها أوراقك المالية. انقر المثلّث في أقصى يمين عناوين الأعمدة لتغيير العرض.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ar: يمكنك تجميع تقارير متعددة في نافذة واحدة لتعرض كل المعلومات المالية التي تريدها في لمحة واحدة. ولفعل ذلك، استخدم تقرير "عينة ومخصص"->"تقرير مخصص متعدد الأعمدة".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ar: تؤثر أوراق النمط في طريقة عرض التقارير. اختر ورقة نمط لتقريرك كأحد خيارات التقرير، واستخدم قائمة تحرير->أوراق النمط لتخصيص أوراق النمط.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ar: لإظهار قائمة الحسابات في حقل التحويل في صفحة السجل، اضغط مفتاح القائمة أو تركيبة المفاتيح Ctrl+سهم لأسفل.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ar: يأتي محرر المعاملات المجدولة بأداة مرنة جداً لضبط التكرار. وتشمل الترددات الأساسية لجدولة معاملة: يومياً وأسبوعياً وشهرياً، غير أنه يمكن إعداد مخططات أكثر تقدماً كذلك. وإليك بعض الأمثلة:
    
    لجدولة معاملة كل ثلاثة أسابيع، اختر التردد الأساسي الأسبوعي ثم عيّن 'كل 3 أسابيع'.
    
    ولجدولة معاملة كل عام، اختر التردد الأساسي الشهري ثم عيّن 'كل 12 شهراً'.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
ar: إذا كنت تعمل بعد منتصف الليل، فالأفضل أن تغلق السجلات التي تعمل عليها وتعيد فتحها بعد منتصف الليل، ليصبح التاريخ الجديد هو الافتراضي للمعاملات الجديدة، ولا حاجة إلى إعادة تشغيل GnuCash.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
ar: للبحث في كل معاملاتك، ابدأ بحثاً (تحرير->بحث…) من صفحة التسلسل الهرمي للحسابات الرئيسية. ولقصر بحثك على حساب واحد، ابدأ البحث من سجل ذلك الحساب.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
ar: للمقارنة المرئية على الشاشة بين محتويات علامتي تبويب، اختر من إحداهما نافذة->نافذة جديدة بصفحة من القائمة لتكرار تلك العلامة في نافذة جديدة.

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
ar: يمكنك تعيين اختصارات لوحة المفاتيح أو تعديلها للعديد من إجراءات GnuCash. راجع https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ar: توجد نظرية تقول إنه لو اكتشف أحدٌ يوماً ما الغرضُ من الكون ولماذا هو موجود، فسيختفي فوراً ويُستبدل به شيء أكثر غرابة وإبهاماً.
    وهناك نظرية أخرى تقول إن هذا قد حدث بالفعل.
    
    دوغلاس آدامز، "المطعم في نهاية الكون"

en: The book was closed successfully.
ar: أُغلِق الدفتر بنجاح.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
ar[0]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، لن يُقسَّم هذا الدفتر إلى أي دفتر.
ar[1]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، سيُقسَّم هذا الدفتر إلى دفتر واحد.
ar[2]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، سيُقسَّم هذا الدفتر إلى دفترين.
ar[3]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، سيُقسَّم هذا الدفتر إلى %d دفاتر.
ar[4]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، سيُقسَّم هذا الدفتر إلى %d دفتراً.
ar[5]: أقرب تاريخ معاملة وُجد في هذا الدفتر هو %s. وبناءً على ما حُدِّد أعلاه، سيُقسَّم هذا الدفتر إلى %d دفتر.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
ar: لقد طلبت إنشاء دفتر، سيحتوي على جميع المعاملات حتى منتصف ليل %s (بمجموع %d معاملة موزّعة على %d حساباً).
    
    عدّل العنوان والملاحظات أو انقر على "التالي" للمتابعة.
    وانقر على "السابق" لضبط التواريخ أو "إلغاء".

en: Period %s - %s
ar: الفترة من %s إلى %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
ar: سيُنشأ الدفتر بالعنوان %s عند النقر على "تطبيق". انقر على "السابق" للتعديل، أو "إلغاء" لعدم إنشاء أي دفتر.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ar: %s
    تهانينا! لقد انتهيت من إغلاق الدفاتر!

en: Period
ar: الفترة

en: Closing Date
ar: تاريخ الإغلاق

en: Selected
ar: محدد

en: Account Types
ar: أنواع الحسابات

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
ar: حسابات في '%s'

en: No description provided.
ar: لا يوجد وصف.

en: Accounts in Category
ar: الحسابات في الفئة

en: zero
ar: صفر

en: existing account
ar: حساب موجود

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Placeholder
ar: حساب وسيط

en: Opening Balance
ar: الرصيد الافتتاحي

en: Use Existing
ar: استخدام الموجود

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ar: الرجاء اختيار العملة المستخدمة للحسابات الجديدة.

en: New Book Options
ar: خيارات دفتر جديد

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Tax Payment
ar: دفع ضريبة

en: Insurance
ar: التأمين

en: Insurance Payment
ar: دفع التأمين

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
ar: تأمين رهن عقاري خاص

en: PMI Payment
ar: دفع تأمين رهن عقاري خاص

en: Other Expense
ar: مصروفات أخرى

en: Miscellaneous Payment
ar: مدفوعات متنوعة

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
ar: … دفع "%s"؟

en: via Escrow account?
ar: عبر حساب الضمان؟

en: Loan
ar: قرض

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
ar: خيار سداد القرض: "%s"

en: Date
ar: تاريخ

en: Payment
ar: الدفع

en: Principal
ar: المبلغ الأصلي

en: Interest
ar: الفائدة

en: Escrow Payment
ar: دفع الضمان

[ctx: Action Column]
en: Split
ar: تجزئة

en: Error adding price.
ar: خطأ في إضافة السعر.

en: Account
ar: حساب

en: Symbol
ar: الرمز

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
ar: أسهم

en: You don't have any stock accounts with balances!
ar: ليس لديك أي حسابات أسهم ذات أرصدة!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
ar: فتح مركز شراء

en: Initial stock long purchase.
ar: شراء أوّلي لمركز شراء في الأسهم.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
ar: فتح مركز بيع على المكشوف

en: Initial stock short sale.
ar: بيع أوّلي على المكشوف للأسهم.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
ar: شراء

en: Buying stock long.
ar: شراء أسهم لمركز شراء.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
ar: بيع

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
ar: بيع أسهم من مركز شراء، وتسجيل المكسب/الخسارة الرأسمالية.
    
    إذا تعذّر عليك حساب المكاسب الرأسمالية، فيمكنك إدخال مبلغ مؤقت وتصحيحه في المعاملة لاحقاً.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
ar: توزيعات الأرباح

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعات أرباح نقدية للمساهم.
    
    وأيّ توزيع أرباح يُعاد استثماره يجب تسجيله لاحقاً كعملية شراء أسهم عادية.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
ar: ردّ رأس المال

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
ar: تُعيد المنشأة رأس المال، فيقلّ أساس التكلفة دون التأثير في عدد الوحدات.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital, reclassifying a dividend into return of capital
en: Return of capital (reclassification)
ar: ردّ رأس المال (إعادة تصنيف)

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
ar: تُعيد المنشأة رأس المال، فيقلّ أساس التكلفة دون التأثير في عدد الوحدات. ويُعاد تصنيف توزيع سُجِّل سابقاً كتوزيع أرباح ليصبح ردّاً لرأس المال، وغالباً ما يكون ذلك بسبب المعلومات الضريبية لنهاية العام.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend
en: Notional distribution (dividend)
ar: توزيع افتراضي (توزيعات أرباح)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعاً افتراضياً، يُسجَّل كدخل توزيعات أرباح ويزيد أساس التكلفة دون التأثير في عدد الوحدات.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain
en: Notional distribution (capital gain)
ar: توزيع افتراضي (مكسب رأسمالي)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعاً افتراضياً، يُسجَّل كمكسب رأسمالي ويزيد أساس التكلفة دون التأثير في عدد الوحدات.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
ar: تجزئة الأسهم

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
ar: تُصدِر المنشأة وحدات إضافية، فينخفض سعر السهم بمقدار قاسم، مع بقاء القيمة النقدية الإجمالية للاستثمار بأكمله ثابتة.
    
    وإذا نتج عن التجزئة مبلغ نقدي بدلاً من الوحدات المتبقية، فسجّل البيع باستخدام مساعد معاملات الأسهم أولاً، ثم سجّل التجزئة.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
ar: تجزئة عكسية

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ar: تستردّ المنشأة وحدات، فيرتفع سعر السهم بمقدار مضاعِف، مع بقاء القيمة النقدية الإجمالية للاستثمار بأكمله ثابتة.
    
    وإذا نتج عن التجزئة العكسية مبلغ نقدي بدلاً من الوحدات المتبقية، فسجّل البيع باستخدام مساعد معاملات الأسهم أولاً، ثم سجّل التجزئة العكسية.

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
ar: بيع على المكشوف

en: Selling stock short.
ar: بيع الأسهم على المكشوف.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
ar: شراء لتغطية مركز مكشوف

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss.
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
ar: إعادة شراء أسهم لتغطية مركز مكشوف، وتسجيل المكسب/الخسارة الرأسمالية.
    
    إذا تعذّر عليك حساب المكاسب الرأسمالية، فيمكنك إدخال مبلغ مؤقت وتصحيحه في المعاملة لاحقاً.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
ar: توزيعات أرباح تعويضية

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعات أرباح، وعلى صاحب المركز المكشوف في الأسهم سداد دفعة تعويضية عنها.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
ar: ردّ تعويضي لرأس المال

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
ar: تُعيد المنشأة رأس المال، وعلى صاحب المركز المكشوف في الأسهم سداد دفعة تعويضية عن رأس المال المُعاد، فيقلّ أساس التكلفة (أقلّ سلبية، باتجاه القيمة 0.00) دون التأثير في عدد الوحدات.

note: Translators: this is a stock transaction describing reclassifying a compensatory dividend into compensatory return of capital when shorting stock
en: Compensatory return of capital (reclassification)
ar: ردّ رأس المال التعويضي (إعادة التصنيف)

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital, often due to end-of-year tax information.
ar: تُعيد المنشأة رأس المال، وعلى صاحب المركز المكشوف في الأسهم سداد دفعة تعويضية عن رأس المال المُعاد. وهذا يخفّض أساس التكلفة (أقلّ سلبيةً، باتجاه القيمة 0.00) دون أن يؤثّر في عدد الوحدات. ويُعاد تصنيف توزيعٍ سُجِّل سابقاً توزيعَ أرباحٍ تعويضياً ليصبح ردّاً تعويضياً لرأس المال، وغالباً ما يكون ذلك بسبب المعلومات الضريبية لنهاية العام.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (dividend)
ar: توزيع افتراضي تعويضي (توزيع أرباح)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعاً افتراضياً، وعلى صاحب المركز المكشوف في الأسهم سداد دفعة تعويضية عنه. ويُسجَّل هذا مبلغَ خسارة/دخلِ توزيعات أرباح سالباً، ويزيد أساس التكلفة (أكثر سلبيةً، بعيداً عن القيمة 0.00) دون أن يؤثّر في عدد الوحدات.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (capital gain)
ar: توزيع افتراضي تعويضي (مكسب رأسمالي)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
ar: تُصدِر المنشأة توزيعاً افتراضياً، وعلى صاحب المركز المكشوف في الأسهم سداد دفعة تعويضية عنه. ويُسجَّل هذا مبلغَ خسارة رأسمالية، ويزيد أساس التكلفة (أكثر سلبيةً، بعيداً عن القيمة 0.00) دون أن يؤثّر في عدد الوحدات.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
ar: تُصدِر المنشأة وحدات إضافية، فيهبط سعر السهم بمقدار قاسمٍ مع بقاء القيمة النقدية الإجمالية للاستثمار كلّه ثابتةً.
    
    وإن نتج عن التجزئة مبلغ نقدي بديل عن الوحدات المتبقية، فسجّل شراء التغطية بمساعد معاملات الأسهم أولاً، ثم سجّل التجزئة.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ar: تستردّ المنشأة وحدات، فيرتفع سعر السهم بمقدار مضاعِفٍ مع بقاء القيمة النقدية الإجمالية للاستثمار كلّه ثابتةً.
    
    وإن نتج عن التجزئة العكسية مبلغ نقدي بديل عن الوحدات المتبقية، فسجّل شراء التغطية بمساعد معاملات الأسهم أولاً، ثم سجّل التجزئة العكسية.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
ar: لم يُعثَر على أخطاء. انقر «تطبيق» لإنشاء المعاملة.

en: The following errors must be fixed:
ar: يجب إصلاح الأخطاء التالية:

en: The following warnings exist:
ar: توجد التحذيرات التالية:

en: missing
ar: مفقود

en: Amount for %s is missing.
ar: مبلغ %s مفقود.

en: Amount for %s must not be negative.
ar: يجب ألّا يكون مبلغ %s سالباً.

en: Amount for %s must be positive.
ar: يجب أن يكون مبلغ %s موجباً.

en: The %s amount has no associated account.
ar: مبلغ %s ليس له حساب مرتبط.

note: Translators: "N/A" here means that a commodity doesn't have a valid price.
en: N/A
ar: غير متاح

en: Amount for stock value is missing.
ar: مبلغ قيمة السهم مفقود.

en: Invalid stock new balance.
ar: رصيد السهم الجديد غير صالح.

en: New balance must be higher than old balance.
ar: يجب أن يكون الرصيد الجديد أعلى من الرصيد القديم.

en: New balance must be lower than old balance.
ar: يجب أن يكون الرصيد الجديد أقلّ من الرصيد القديم.

en: Stock amount must be positive.
ar: يجب أن يكون عدد الأسهم موجباً.

en: Cannot sell more units than owned.
ar: لا يمكن بيع وحدات أكثر من المملوكة.

en: Cannot cover buy more units than owed.
ar: لا يمكن شراء تغطية لوحدات أكثر من المستحقّة.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
ar: سهم

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
ar: نقدية

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
ar: الرسوم

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
ar: توزيعات الأرباح

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
ar: المكاسب الرأسمالية

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
ar: ستُدخِل معاملةً بتاريخ %s أسبقَ من أحدث معاملة في هذا الحساب، المؤرَّخة في %s. وقد يؤثّر ذلك في أساس التكلفة، ومن ثَمّ في المكاسب الرأسمالية، للمعاملات المؤرَّخة بعد القيد الجديد. فراجع جميع المعاملات لتضمن صحة التسجيل.

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
ar: سيُسجَّل سعر قدره 1 %s = %s في %s.

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
ar: تعذّر توازن المعاملة، %s قيمته خطأ %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
ar: إجمالي المدين البالغ %s لا يتوازن مع إجمالي الدائن البالغ %s.

en: Ne_w Balance
ar: الرصيد الجديد (_w)

en: _Shares
ar: أسهم (_S)

en: Ratio
ar: النسبة

en: Next Balance
ar: الرصيد التالي

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
ar: أدخل رصيد الأسهم الجديد بعد التجزئة.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
ar: أدخل عدد الأسهم التي كسبتها أو خسرتها في المعاملة.

en: Memo
ar: بيان

en: Debit
ar: مدين

en: Credit
ar: دائن

en: Units
ar: وحدات

en: Select…
ar: تحديد…

en: Edit…
ar: تحرير…

en: Bill
ar: فاتورة مورّد

en: Voucher
ar: سند صرف

en: Invoice
ar: الفاتورة

en: None
ar: لا شيء

en: Use Global
ar: استخدام الإعداد العام

en: Badly formed URL %s
ar: عنوان URL غير صحيح %s

en: Bad URL: %s
ar: عنوان URL خاطئ: %s

en: No such entity: %s
ar: لا يوجد كيان بهذا الاسم: %s

en: No such owner entity: %s
ar: لا يوجد كيان مالك بهذا الاسم: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ar: نوع الكيان لا يطابق %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
ar: لا يمكن أن تتجاوز أيام الخصم أيام الاستحقاق.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ar: يجب إدخال اسم لشروط السداد هذه.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ar: يجب إدخال اسم فريد لشروط السداد هذه. الاسم "%s" مستخدم بالفعل.

en: Days
ar: أيام

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ar: شروط السداد "%s" قيد الاستخدام. لا يمكنك حذفها.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ar: هل تريد فعلاً حذف "%s"؟

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ar: يجب إسناد هذه المعاملة إلى عميل. اختر العميل أدناه.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ar: يجب إسناد هذه المعاملة إلى مورّد. اختر المورّد أدناه.

en: This commodity is currently used by the following accounts. You may not delete it.
ar: هذه السلعة مستخدمة حالياً في الحسابات التالية، فلا يمكنك حذفها.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ar: لهذه السلعة عروض أسعار. هل تريد فعلاً حذف السلعة المحددة وعروض أسعارها؟

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ar: هل تريد فعلاً حذف السلعة المحددة؟

en: Delete commodity?
ar: حذف السلعة؟

en: _Cancel
ar: إلغاء (_C)

en: _Delete
ar: حذف (_D)

en: Rename failed, possibly new name exists
ar: فشلت إعادة التسمية، ربما يوجد الاسم الجديد بالفعل

en: No new name
ar: لا يوجد اسم جديد

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
ar: لا يمكن ترك حقل اسم المنشأة فارغاً، فأدخل اسم منشأة أو اسم شخص.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ar: يجب أن تكون نسبة الخصم بين 0 و100، أو أن تتركها فارغة.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ar: يجب أن تكون قيمة الدائن موجبة، أو أن تتركها فارغة.

en: Edit Customer
ar: تحرير العميل

en: New Customer
ar: عميل جديد

en: View/Edit Customer
ar: عرض/تحرير عميل

en: Customer's Jobs
ar: مهام العميل

en: Customer's Invoices
ar: فواتير العميل

en: Process Payment
ar: معالجة الدفع

en: Shipping Contact
ar: جهة اتصال الشحن

en: Billing Contact
ar: جهة اتصال الفواتير

en: Customer ID
ar: معرّف العميل

en: Contact
ar: جهة الاتصال

en: Company
ar: المنشأة

en: ID #
ar: المعرّف #

en: Find Customer
ar: البحث عن عميل

en: Are you sure you want to delete %s?
ar: هل تريد فعلاً حذف %s؟

en: You must select a report configuration to load.
ar: يجب تحديد إعدادات تقرير لتحميلها.

en: You must select a report configuration to delete.
ar: يجب تحديد إعدادات تقرير لحذفها.

en: Unable to change report configuration name.
ar: تعذّر تغيير اسم إعدادات التقرير.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ar: توجد بالفعل إعدادات تقرير محفوظة بهذا الاسم، فاختر اسماً آخر.

en: Load report configuration
ar: تحميل إعدادات التقرير

en: Edit report configuration name
ar: تحرير اسم إعدادات التقرير

en: Delete report configuration
ar: حذف إعدادات التقرير

en: No Account selected. Please try again.
ar: لم تحدّد حساباً. حاول مرة أخرى.

en: Placeholder account selected. Please try again.
ar: الحساب المحدد حساب وسيط. حاول مرة أخرى.

en: Select document
ar: تحديد مستند

en: _OK
ar: موافق (_O)

en: Amend the URL
ar: تعديل عنوان URL

en: Enter an URL like "%s"
ar: أدخِل عنوان URL مثل "%s"

en: Existing Document Link is
ar: رابط المستند الموجود هو

en: File Found
ar: عُثِر على الملف

en: File Not Found
ar: لم يُعثر على الملف

en: Address Found
ar: عُثر على العنوان

en: Address Not Found
ar: لم يُعثر على العنوان

en: Total Entries
ar: إجمالي القيود

en: Business item can not be modified.
ar: لا يمكن تعديل عنصر الأعمال.

en: Manage Document Link
ar: إدارة رابط المستند

en: Transaction can not be modified.
ar: لا يمكن تعديل المعاملة.

en: Undefined
ar: غير معرّف

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
ar: روابط مستندات المعاملة

en: Description
ar: الوصف

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ar: انقر نقراً مزدوجاً على العنصر في عمود المعرّف للانتقال إلى عنصر الأعمال.
    وانقر نقراً مزدوجاً على العنصر في عمود الرابط لفتح المستند المرتبط.
    وانقر نقراً مزدوجاً على العنصر في عمود المتاح لتعديل رابط المستند.

en: Business Document Links
ar: روابط مستندات الأعمال

en: You must enter a Payment-Address Name.
ar: يجب أن تُدخل اسم عنوان الدفع.

en: Edit Employee
ar: تحرير الموظف

en: New Employee
ar: موظف جديد

en: View/Edit Employee
ar: عرض/تحرير الموظف

en: Expense Vouchers
ar: سندات الصرف

en: Employee ID
ar: معرّف الموظف

en: Employee Username
ar: اسم المستخدم للموظف

en: Employee Name
ar: اسم الموظف

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Name
ar: الاسم

en: Find Employee
ar: البحث عن موظف

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ar: لا يستطيع هذا البرنامج حساب أكثر من قيمة واحدة في كل مرة. فأدخل قيم الكميات كلّها عدا واحدة.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ar: تعذّر على GnuCash تحديد القيمة في أحد الحقول. يجب إدخال تعبير صالح.

en: The interest rate cannot be zero.
ar: لا يمكن أن يكون معدل الفائدة صفراً.

en: The number of payments cannot be zero.
ar: لا يمكن أن يكون عدد المدفوعات صفراً.

en: The number of payments cannot be negative.
ar: لا يمكن أن يكون عدد المدفوعات سالباً.

en: Find Account
ar: البحث عن حساب

en: Place Holder
ar: حساب وسيط

en: Hidden
ar: مخفي

en: Not Used
ar: غير مستخدم

en: Balance Zero
ar: رصيد صفري

en: Tax related
ar: متعلق بالضرائب

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
ar: الحسابات الفرعية لـ '%s' (_b)

en: All Accounts
ar: كافة الحسابات

en: Balanced
ar: متوازنة

en: Closing Entries
ar: قيود الإقفال

en: Reconcile
ar: تسوية

en: Share Price
ar: سعر السهم

en: Value
ar: القيمة

en: Date Posted
ar: تاريخ الترحيل

en: Reconciled Date
ar: تاريخ التسوية

en: Number/Action
ar: الرقم/الإجراء

en: Action
ar: الإجراء

en: Transaction Number
ar: رقم المعاملة

en: Number
ar: الرقم

en: Description, Notes, or Memo
ar: الوصف أو الملاحظات أو البيان

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Find Transaction
ar: البحث عن معاملة

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
ar[0]: لا توجد تعيينات غير صالحة،
    
    هل تريد إزالتها الآن؟
ar[1]: يوجد تعيين واحد غير صالح،
    
    هل تريد إزالته الآن؟
ar[2]: يوجد تعيينان غير صالحين،
    
    هل تريد إزالتهما الآن؟
ar[3]: توجد %d تعيينات غير صالحة،
    
    هل تريد إزالتها الآن؟
ar[4]: يوجد %d تعييناً غير صالح،
    
    هل تريد إزالتها الآن؟
ar[5]: يوجد %d تعيين غير صالح،
    
    هل تريد إزالتها الآن؟

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
ar: لرؤية التعيينات غير الصالحة، استخدم مرشّحاً بقيمة '%s'

en: Map Account NOT found
ar: لم يُعثر على ربط الحساب

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
ar: (ملاحظة: إن كان العدد كبيراً فقد يستغرق ذلك بعض الوقت)

en: Bayesian
ar: بايزي

en: Description Field
ar: حقل الوصف

en: Memo Field
ar: حقل البيان

en: CSV Account Map
ar: ربط حسابات CSV

en: Online Id
ar: المعرّف على الإنترنت

en: Online HBCI
ar: HBCI على الإنترنت

en: OFX Income Account
ar: حساب الدخل OFX

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
ar: يلزمك إدخال معلومات الفوترة.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ar: هل تريد فعلاً حذف المُدخل المحدد؟

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ar: هذا المُدخل مرتبط بطلب وسيُحذف منه أيضاً!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
ar: اختر قالب تقرير آخر، وإلا فستُستخدَم الفاتورة القابلة للطباعة

en: Due Date
ar: تاريخ الاستحقاق

en: Post Date
ar: تاريخ الترحيل

en: Post to Account
ar: الترحيل إلى حساب

en: Accumulate Splits?
ar: هل تريد تجميع البنود؟

en: The Invoice must have at least one Entry.
ar: يجب أن يكون للفاتورة قيد واحد على الأقل.

en: Do you really want to post the invoice?
ar: هل تريد فعلاً ترحيل الفاتورة؟

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
ar: قيد واحد أو أكثر يخص حسابات تختلف عن عملة الفاتورة/فاتورة المورّد. وسيُطلب منك إدخال سعر تحويل لكلٍّ منها.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ar: أُلغي الترحيل لأن أسعار الصرف لم تُعطَ كلّها.

en: Total:
ar: الإجمالي:

en: Subtotal:
ar: المجموع الفرعي:

en: Tax:
ar: الضريبة:

en: Total Cash:
ar: إجمالي النقدية:

en: Total Charge:
ar: إجمالي الرسوم:

en: Credit Note
ar: إشعار دائن

en: PAID
ar: مدفوعة

en: UNPAID
ar: غير مدفوعة

en: New Credit Note
ar: إشعار دائن جديد

en: New Invoice
ar: فاتورة جديدة

en: Edit Credit Note
ar: تحرير إشعار دائن

en: Edit Invoice
ar: تحرير الفاتورة

en: View Credit Note
ar: عرض إشعار دائن

en: View Invoice
ar: عرض الفاتورة

en: New Bill
ar: فاتورة مورّد جديدة

en: Edit Bill
ar: تحرير فاتورة المورّد

en: View Bill
ar: عرض فاتورة المورّد

en: New Expense Voucher
ar: سند صرف جديد

en: Edit Expense Voucher
ar: تحرير سند الصرف

en: View Expense Voucher
ar: عرض سند الصرف

en: Open Linked Document:
ar: فتح المستند المرتبط:

en: Bill Information
ar: معلومات فاتورة المورّد

en: Bill ID
ar: معرّف فاتورة المورّد

en: Voucher Information
ar: معلومات سند الصرف

en: Voucher ID
ar: معرّف سند الصرف

en: Date of duplicated entries
ar: تاريخ المُدخلات المكررة

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
ar: رُحّلت فاتورة واحدة أو أكثر من الفواتير المحدّدة بالفعل.
    أعد التحقق من اختيارك.

en: Do you really want to post these invoices?
ar: هل تريد فعلاً ترحيل هذه الفواتير؟

en: View/Edit Invoice
ar: عرض/تحرير الفاتورة

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Post
ar: ترحيل

en: Printable Report
ar: تقرير قابل للطباعة

en: View/Edit Bill
ar: عرض/تحرير فاتورة المورّد

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
ar: عرض/تحرير سند الصرف

en: Invoice Owner
ar: مالك الفاتورة

en: Invoice Notes
ar: ملاحظات الفاتورة

en: Billing ID
ar: معرّف الفوترة

en: Is Paid?
ar: هل دُفِعت؟

en: Is Posted?
ar: هل رُحِّلت؟

en: Date Opened
ar: تاريخ الفتح

en: Invoice ID
ar: معرّف الفاتورة

en: Bill Owner
ar: مالك فاتورة المورّد

en: Bill Notes
ar: ملاحظات فاتورة المورّد

en: Voucher Owner
ar: مالك سند الصرف

en: Voucher Notes
ar: ملاحظات سند الصرف

en: Type
ar: النوع

en: Paid
ar: مدفوع

en: Posted
ar: تم الترحيل

en: Due
ar: الاستحقاق

en: Opened
ar: تم الفتح

en: Num
ar: الرقم

en: Find Bill
ar: البحث عن فاتورة مورّد

en: Find Expense Voucher
ar: البحث عن سند صرف

en: Expense Voucher
ar: سند صرف

en: Find Invoice
ar: البحث عن فاتورة

en: Amount
ar: المبلغ

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor business item is due: | The following %d vendor business items are due:
ar[0]: تستحق عناصر الأعمال التالية للمورّد:
ar[1]: يستحق عنصر الأعمال التالي للمورّد:
ar[2]: يستحق عنصرا الأعمال التاليان للمورّد:
ar[3]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للمورّد:
ar[4]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للمورّد:
ar[5]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للمورّد:

en: Due Bills Reminder
ar: تذكير بفواتير الموردين المستحقة

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer business item is due: | The following %d customer business items are due:
ar[0]: تستحق عناصر الأعمال التالية للعميل:
ar[1]: يستحق عنصر الأعمال التالي للعميل:
ar[2]: يستحق عنصرا الأعمال التاليان للعميل:
ar[3]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للعميل:
ar[4]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للعميل:
ar[5]: تستحق عناصر الأعمال الـ%d التالية للعميل:

en: Due Invoices Reminder
ar: تذكير بالفواتير المستحقة

en: The Job must be given a name.
ar: يجب إعطاء المهمة اسماً.

en: You must choose an owner for this job.
ar: يجب اختيار مالك لهذه المهمة.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
ar: يجب أن يكون مبلغ السعر صالحاً، أو أن تتركه فارغاً.

en: Edit Job
ar: تحرير المهمة

en: New Job
ar: مهمة جديدة

en: View/Edit Job
ar: عرض/تحرير المهمة

en: View Invoices
ar: عرض الفواتير

en: Owner's Name
ar: اسم المالك

en: Only Active?
ar: النشطة فقط؟

en: Rate
ar: المعدّل

en: Job Number
ar: رقم المهمة

en: Job Name
ar: اسم المهمة

en: Find Job
ar: البحث عن مهمة

en: Empty
ar: فارغ

[ctx: Adjective]
en: Open
ar: مفتوح

en: Closed
ar: مغلق

en: Title
ar: العنوان

en: Balance
ar: الرصيد

en: Gains
ar: المكاسب

en: Gain/Loss
ar: المكسب/الخسارة

en: Lots in Account %s
ar: الدفعات في الحساب %s

en: The Order must be given an ID.
ar: لا بد من إعطاء الطلب معرّفاً.

en: The Order must have at least one Entry.
ar: لا بد أن يحتوي الطلب على قيد واحد على الأقل.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ar: يحتوي هذا الطلب على بنود لم تُفوتَر بعد. هل تريد فعلاً إغلاقه قبل فوترتها جميعاً؟

en: Do you really want to close the order?
ar: هل تريد فعلاً إغلاق الطلب؟

en: Close Date
ar: تاريخ الإغلاق

en: View/Edit Order
ar: عرض/تحرير الطلب

en: Order Notes
ar: ملاحظات الطلب

en: Date Closed
ar: تاريخ الإغلاق

en: Is Closed?
ar: هل هو مغلق؟

en: Owner Name
ar: اسم المالك

en: Order ID
ar: معرّف الطلب

en: Find Order
ar: البحث عن طلب

en: You must enter a valid account name for posting.
ar: لا بد من إدخال اسم حساب صالح للترحيل.

en: You must select a company for payment processing.
ar: لا بد من اختيار منشأة لمعالجة الدفع.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
ar: توجد مشكلة في مبلغ الدفع أو الاسترداد.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ar: لا بد من تحديد حساب تحويل من شجرة الحسابات.

en: No business items were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
ar: لم تُحدِّد أيّ عنصر أعمال لإسناد هذه الدفعة إليه، وقد يؤدي ذلك إلى إنشاء دفعة غير مرتبطة.

en: Pre-Payment
ar: دفعة مقدمة

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ar: يرتبط حساب التحويل وحساب الترحيل بعملتين مختلفتين، فحدِّد سعر الصرف من فضلك.

en: Customer
ar: عميل

en: Vendor
ar: مورّد

en: Employee
ar: موظف

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ar: ليس لديك حسابات «ترحيل إلى» صالحة. أنشئ حساباً من نوع «%s» قبل متابعة معالجة هذا الدفع. وربما تفضّل إنشاء فاتورة أو فاتورة مورّد أولاً؟

en: Cleared
ar: مُقاصّ

en: Reconciled
ar: مُسوّى

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
ar: المعاملة المحدّدة ليس بها بنود يمكن إسنادها كدفعة

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
ar: لهذه المعاملة عدة أطراف قيد يمكن عدّها «طرف قيد الدفعة»،
    لكن GnuCash لا يعرف سوى التعامل مع واحد منها.
    اختر واحداً، وستُهمَل البقية.

en: Warning
ar: تحذير

en: Continue
ar: متابعة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
ar: لهذه المعاملة بنود في عدة حسابات أعمال:
    
    %s
    وGnuCash لا يتعامل إلا مع المعاملات التي تُرحَّل إلى حساب واحد.
    
    صحِّح ذلك يدوياً بتحرير المعاملة مباشرةً ثم أعد المحاولة.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ar[0]: هل تريد فعلاً حذف الأسعار المحددة؟
ar[1]: هل تريد فعلاً حذف السعر المحدد؟
ar[2]: هل تريد فعلاً حذف السعرين المحددين؟
ar[3]: هل تريد فعلاً حذف الأسعار الـ%d المحددة؟
ar[4]: هل تريد فعلاً حذف الأسعار الـ%d المحددة؟
ar[5]: هل تريد فعلاً حذف الـ%d سعر المحددة؟

en: Delete prices?
ar: حذف الأسعار؟

en: Entries
ar: قيود

en: Are you sure you want to delete these prices?
ar: هل تريد فعلاً حذف هذه الأسعار؟

en: Price retrieval failed: %s
ar: فشل استرجاع السعر: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
ar: هل تريد فعلاً استبدال السعر الموجود؟

en: Replace price?
ar: هل تريد استبدال السعر؟

en: _Replace
ar: استبدال (_R)

en: You must select a Security.
ar: لا بد من تحديد ورقة مالية.

en: You must select a Currency.
ar: لا بد من تحديد عملة.

en: You must enter a valid amount.
ar: لا بد من إدخال مبلغ صالح.

en: Cannot save check format file.
ar: تعذّر حفظ ملف تنسيق الشيك.

en: Cannot open file %s
ar: تعذّر فتح الملف %s

en: There is a duplicate check format file.
ar: يوجد ملف تنسيق شيك مكرر.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ar: معرّفات GUID في ملف تنسيق الشيك %s '%s' وملف تنسيق الشيك %s '%s' متطابقة.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
ar: التطبيق

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
ar: المستخدم

en: Custom
ar: مخصّص

en: Top
ar: أعلى

en: (paused)
ar: (متوقف مؤقتاً)

en: Complete
ar: اكتمل

en: Contents
ar: المحتويات

en: Report
ar: تقرير

en: Rows
ar: الصفوف

en: Cols
ar: الأعمدة

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ar: خصائص ورقة نمط HTML: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
ar: لا بد من توفير اسم لورقة النمط الجديدة.

en: Style Sheet Name
ar: اسم ورقة النمط

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ar: تغيّرت هذه المعاملة المجدولة؛ هل تريد الإلغاء فعلاً؟

en: Transaction with description '%s' can not be balanced.
    The difference is %s
ar: تعذّرت موازنة المعاملة ذات الوصف '%s'.
    الفرق هو %s

en: Please name the Scheduled Transaction.
ar: سمِّ المعاملة المجدولة من فضلك.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ar: توجد بالفعل معاملة مجدولة بالاسم "%s". هل تريد فعلاً تسمية هذه بالاسم نفسه؟

en: Please provide a valid end selection.
ar: حدِّد نهايةً صالحة من فضلك.

en: There must be some number of occurrences.
ar: لا بد من وجود عدد من مرات الحدوث.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ar: عدد مرات الحدوث المتبقية (%d) أكبر من إجماليها (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ar: حاولت إنشاء معاملة مجدولة لن تُشغَّل أبداً. هل تريد ذلك فعلاً؟

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
ar: يتعذّر إنشاء المعاملات المجدولة ذات المتغيرات أو التي تتضمن أكثر من سلعة واحدة تلقائياً.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ar: يتعذّر الإنشاء التلقائي للمعاملات المجدولة التي لا قالب معاملة لها.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
ar: تعذّر تحليل %s لطرف القيد "%s".

en: Split with memo %s has an invalid account.
ar: طرف القيد ذو البيان %s يتضمن حساباً غير صالح.

en: Invalid Account in Split
ar: حساب غير صالح في طرف القيد

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
ar: طرف القيد ذو البيان %s يحتوي على صيغة دائن غير قابلة للتحليل.

en: Unparsable Formula in Split
ar: صيغة غير قابلة للتحليل في طرف القيد

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
ar: طرف القيد ذو البيان %s يحتوي على صيغة مدين غير قابلة للتحليل.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance all of the transactions in this this Scheduled Transaction.
    Should it still be entered?
ar: يتعذّر على محرّر المعاملات المجدولة موازنة جميع المعاملات في هذه المعاملة المجدولة تلقائياً.
    هل ينبغي إدخالها رغم ذلك؟

en: (never)
ar: (أبداً)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ar: تغيّر قالب المعاملة الحالي. هل ترغب في تسجيل التغييرات؟

en: Scheduled Transactions
ar: المعاملات المجدولة

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ar: يتعذّر على محرّر المعاملات المجدولة موازنة هذه المعاملة تلقائياً. هل ينبغي إدخالها رغم ذلك؟

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ar: المعاملة المجدولة غير متوازنة، وننصح بشدّة بتصحيح ذلك.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ar: يتعذّر إنشاء معاملة مجدولة من معاملة يجري تحريرها حالياً. أدخِل المعاملة قبل جدولتها.

en: Ignored
ar: متجاهَلة

en: Postponed
ar: مؤجَّلة

en: To-Create
ar: للإنشاء

en: Reminder
ar: تذكير

en: Created
ar: أُنشئت

en: Never
ar: أبداً

en: (Need Value)
ar: (بحاجة إلى قيمة)

en: Invalid Transactions
ar: معاملات غير صالحة

en: Highlight a date first to sort by occurrence date.
ar: ظلّل تاريخاً أولاً للفرز حسب تاريخ الحدوث.

en: Highlight a schedule first to sort by schedule name.
ar: ظلّل جدولاً أولاً للفرز حسب اسم الجدول.

en: Transaction
ar: المعاملة

en: Status
ar: الحالة

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ar: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ar[0]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (لم تُنشأ أي معاملة آلياً)
ar[1]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (أُنشئت معاملة واحدة آلياً)
ar[2]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (أُنشئت معاملتان آلياً)
ar[3]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (أُنشئت %d معاملات آلياً)
ar[4]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (أُنشئت %d معاملة آلياً)
ar[5]: لا توجد معاملات مجدولة لإدخالها الآن. (أُنشئت %d معاملة آلياً)

en: Created Transactions
ar: المعاملات المُنشأة

en: Last Valid Year:
ar: آخر سنة صالحة:

en: Form Line Data:
ar: بيانات سطر النموذج:

note: Translators: Tax Code
en: Code
ar: رمز

en: now
ar: الآن

en: Accounts Selected: %d
ar: الحسابات المحددة: %d

en: Income Tax Identity
ar: هوية ضريبة الدخل

en: _Apply
ar: تطبيق (_A)

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ar: تحذير: إن عيّنت فئات TXF ثم غيّرت «النوع» لاحقاً، فستحتاج إلى إعادة تعيين تلك الفئات يدوياً واحدةً تلو الأخرى

en: Form
ar: النموذج

en: Edit Vendor
ar: تحرير المورّد

en: New Vendor
ar: مورّد جديد

en: View/Edit Vendor
ar: عرض/تحرير المورّد

en: Vendor's Jobs
ar: مهام المورّد

en: Vendor's Bills
ar: فواتير المورّد

en: Pay Bill
ar: دفع فاتورة المورّد

en: Vendor ID
ar: معرّف المورّد

en: Find Vendor
ar: العثور على المورّد

en: Income
ar: الدخل

en: Expenses
ar: المصروفات

en: Transfer
ar: تحويل

en: Remaining to Budget
ar: المتبقي للموازنة

en: Total
ar: المجموع

en: Select a Budget
ar: حدد موازنة

en: Open
ar: فتح

en: Edit
ar: تحرير

en: New
ar: جديد

en: Delete
ar: حذف

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
ar: «الفحص والإصلاح» قيد التشغيل حالياً، هل تريد إيقافه؟

en: Accounts
ar: حسابات

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
ar: الحساب %s ليست له العملة نفسها التي تنقل منها المعاملات. هل تريد ذلك فعلاً؟

en: _Pick another account
ar: اختر حساباً آخر (_P)

en: _Do it anyway
ar: نفّذه على أي حال (_D)

en: (no name)
ar: (لا اسم)

en: Deleting account %s
ar: حذف الحساب %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
ar: تُظهِر القائمة أدناه العناصر التي تستخدم الحساب الذي تريد حذفه.
    وقبل أن تتمكّن من حذفه، عليك إما حذف تلك العناصر أو تعديلها بحيث تستخدم
    حساباً آخر

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
ar: للحساب "%s" أكثر من حساب فرعي.
    
    انقل الحسابات الفرعية أو احذفها قبل محاولة حذف هذا الحساب.

en: The account %s will be deleted.
ar: سيُحذف الحساب %s.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ar: ستُحوَّل جميع المعاملات في هذا الحساب إلى الحساب %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
ar: ستُحذف جميع المعاملات في هذا الحساب.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
ar: سيُحوَّل حسابه الفرعي إلى الحساب %s.

en: Its subaccount will be deleted.
ar: سيُحذف حسابه الفرعي.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ar: ستُحوَّل جميع معاملات الحساب الفرعي إلى الحساب %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
ar: ستُحذف جميع معاملات الحساب الفرعي.

en: Are you sure you want to do this?
ar: هل تريد ذلك فعلاً؟

en: Options
ar: خيارات

en: Estimate
ar: تقدير

en: All Periods
ar: كل الفترات

en: Note
ar: ملاحظة

en: Run Report
ar: تشغيل التقرير

en: Budget
ar: الموازنة

en: Unnamed Budget
ar: موازنة لم تُسمَّ

en: Delete %s?
ar: حذف %s؟

en: You must select at least one account to estimate.
ar: لا بد من تحديد حساب واحد على الأقل للتقدير.

en: You must select at least one account to edit.
ar: لا بد من تحديد حساب واحد على الأقل للتحرير.

en: You must select one budget cell to edit.
ar: لا بد من تحديد خلية موازنة واحدة للتحرير.

en: _Print Invoice
ar: طباعة الفاتورة (_P)

en: Make a printable invoice
ar: إعداد فاتورة قابلة للطباعة

en: _Edit Invoice
ar: تحرير الفاتورة (_E)

en: Edit this invoice
ar: تحرير هذه الفاتورة

en: _Duplicate Invoice
ar: تكرار الفاتورة (_D)

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ar: إنشاء فاتورة جديدة نسخةً من الحالية

en: _Post Invoice
ar: ترحيل الفاتورة (_P)

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
ar: ترحيل هذه الفاتورة إلى دليل الحسابات

en: _Unpost Invoice
ar: إلغاء ترحيل الفاتورة (_U)

en: Unpost this invoice and make it editable
ar: إلغاء ترحيل هذه الفاتورة وجعلها قابلة للتحرير

en: New _Invoice
ar: فاتورة جديدة (_I)

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ar: إنشاء فاتورة جديدة لمالك الفاتورة الحالية نفسه

en: Blank
ar: فارغة

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
ar: الانتقال إلى القيد الفارغ في أسفل الفاتورة

en: _Pay Invoice
ar: دفع الفاتورة (_P)

en: Enter a payment for the owner of this invoice
ar: إدخال دفعة لمالك هذه الفاتورة

en: _Company Report
ar: تقرير المنشأة (_C)

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
ar: فتح نافذة تقرير عميل لمالك هذه الفاتورة

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
ar: إدارة رابط المستند… (_M)

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
ar: فتح المستند المرتبط (_O)

en: Open Linked Document
ar: فتح المستند المرتبط

en: _Use as Default Layout for Customer Business items
ar: اعتماده تخطيطاً افتراضياً لعناصر أعمال العميل (_U)

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
ar: اعتماد التخطيط الحالي افتراضياً لجميع فواتير العملاء وإشعاراتهم الدائنة

en: _Reset Default Layout for Customer business items
ar: إعادة تعيين التخطيط الافتراضي لعناصر أعمال العميل (_R)

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ar: إعادة التخطيط الافتراضي لجميع فواتير العملاء وإشعاراتهم الدائنة إلى الإعدادات المضمنة وتحديث الصفحة الحالية تبعاً لذلك

en: _Print Bill
ar: طباعة فاتورة المورّد (_P)

en: Make a printable bill
ar: إعداد فاتورة مورّد قابلة للطباعة

en: _Edit Bill
ar: تحرير فاتورة المورّد (_E)

en: Edit this bill
ar: تحرير فاتورة المورّد هذه

en: _Duplicate Bill
ar: تكرار فاتورة المورّد (_D)

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
ar: إنشاء فاتورة مورّد جديدة نسخةً من الحالية

en: _Post Bill
ar: ترحيل فاتورة المورّد (_P)

en: Post this bill to your Chart of Accounts
ar: ترحيل فاتورة المورّد هذه إلى دليل الحسابات

en: _Unpost Bill
ar: إلغاء ترحيل فاتورة المورّد (_U)

en: Unpost this bill and make it editable
ar: إلغاء ترحيل فاتورة المورّد هذه وجعلها قابلة للتحرير

en: New _Bill
ar: فاتورة مورّد جديدة (_B)

en: Create a new bill for the same owner as the current one
ar: إنشاء فاتورة مورّد جديدة لمالك الحالية نفسه

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
ar: الانتقال إلى القيد الفارغ في أسفل فاتورة المورّد

en: _Pay Bill
ar: دفع فاتورة المورّد (_P)

en: Enter a payment for the owner of this bill
ar: إدخال دفعة لمالك فاتورة المورّد هذه

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
ar: فتح نافذة تقرير مورّد لمالك فاتورة المورّد هذه

en: _Use as Default Layout for Vendor Business items
ar: اعتماده تخطيطاً افتراضياً لعناصر أعمال المورّد (_U)

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
ar: اعتماد التخطيط الحالي افتراضياً لجميع فواتير الموردين وإشعاراتهم الدائنة

en: _Reset Default Layout for Vendor Business items
ar: إعادة تعيين التخطيط الافتراضي لعناصر أعمال المورّد (_R)

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ar: إعادة التخطيط الافتراضي لجميع فواتير الموردين وإشعاراتهم الدائنة إلى الإعدادات المضمنة وتحديث الصفحة الحالية تبعاً لذلك

en: _Print Voucher
ar: طباعة سند الصرف (_P)

en: Make a printable voucher
ar: إعداد سند صرف قابل للطباعة

en: _Edit Voucher
ar: تحرير سند الصرف (_E)

en: Edit this voucher
ar: تحرير سند الصرف هذا

en: _Duplicate Voucher
ar: تكرار سند الصرف (_D)

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
ar: إنشاء سند صرف جديد نسخةً من الحالي

en: _Post Voucher
ar: ترحيل سند الصرف (_P)

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
ar: ترحيل سند الصرف هذا إلى دليل الحسابات

en: _Unpost Voucher
ar: إلغاء ترحيل سند الصرف (_U)

en: Unpost this voucher and make it editable
ar: إلغاء ترحيل سند الصرف هذا وجعله قابلاً للتحرير

en: New _Voucher
ar: سند صرف جديد (_V)

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
ar: إنشاء سند صرف جديد لمالك الحالي نفسه

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
ar: الانتقال إلى البند الفارغ في أسفل سند الصرف

en: _Pay Voucher
ar: دفع سند الصرف (_P)

en: Enter a payment for the owner of this voucher
ar: إدخال دفعة لمالك سند الصرف هذا

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
ar: فتح نافذة تقرير موظف لمالك سند الصرف هذا

en: _Use as Default Layout for Employee Business items
ar: اعتماده تخطيطاً افتراضياً لعناصر أعمال الموظف (_U)

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
ar: اعتماد التخطيط الحالي افتراضياً لجميع سندات صرف الموظفين وإشعاراتهم الدائنة

en: _Reset Default Layout for Employee Business items
ar: إعادة تعيين التخطيط الافتراضي لعناصر أعمال الموظف (_R)

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ar: إعادة التخطيط الافتراضي لجميع سندات صرف الموظفين وإشعاراتهم الدائنة إلى الإعدادات المضمنة وتحديث الصفحة الحالية تبعاً لذلك

en: _Print Credit Note
ar: طباعة إشعار دائن (_P)

en: Make a printable credit note
ar: إعداد إشعار دائن قابل للطباعة

en: _Edit Credit Note
ar: تحرير إشعار دائن (_E)

en: Edit this credit note
ar: تحرير هذا الإشعار الدائن

en: _Duplicate Credit Note
ar: تكرار إشعار دائن (_D)

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
ar: إنشاء إشعار دائن جديد نسخةً من الحالي

en: _Post Credit Note
ar: ترحيل إشعار دائن (_P)

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
ar: ترحيل هذا الإشعار الدائن إلى دليل الحسابات

en: _Unpost Credit Note
ar: إلغاء ترحيل الإشعار الدائن (_U)

en: Unpost this credit note and make it editable
ar: إلغاء ترحيل هذا الإشعار الدائن وجعله قابلاً للتحرير

en: New _Credit Note
ar: إشعار دائن جديد (_C)

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
ar: إنشاء إشعار دائن جديد لمالك الحالي نفسه

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
ar: الانتقال إلى البند الفارغ في أسفل الإشعار الدائن

en: _Pay Credit Note
ar: سداد الإشعار الدائن (_P)

en: Enter a payment for the owner of this credit note
ar: إدخال دفعة لمالك هذا الإشعار الدائن

en: Open a company report window for the owner of this credit note
ar: فتح نافذة تقرير منشأة لمالك هذا الإشعار الدائن

en: Manage Document Link…
ar: إدارة رابط المستند…

en: Enter
ar: إدخال

en: Up
ar: أعلى

en: Down
ar: أسفل

en: Unpost
ar: إلغاء الترحيل

en: Pay
ar: دفع

en: New Voucher
ar: سند صرف جديد

en: Vendor Listing
ar: قائمة الموردين

en: Customer Listing
ar: قائمة العملاء

en: Owners
ar: المُلّاك

en: Customers
ar: العملاء

en: Jobs
ar: المهام

en: Vendors
ar: الموردون

en: Employees
ar: الموظفون

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ar: سيُحذف المالك %s. هل تريد ذلك فعلاً؟

en: Cu_t Transaction
ar: قص المعاملة (_t)

en: _Copy Transaction
ar: نسخ المعاملة (_C)

en: _Paste Transaction
ar: لصق المعاملة (_P)

en: Dup_licate Transaction
ar: تكرار المعاملة (_l)

en: _Delete Transaction
ar: حذف المعاملة (_D)

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Business item
ar: الانتقال إلى عنصر الأعمال

en: Cu_t Split
ar: قص طرف القيد (_t)

en: _Copy Split
ar: نسخ طرف القيد (_C)

en: _Paste Split
ar: لصق طرف القيد (_P)

en: Dup_licate Split
ar: تكرار طرف القيد (_l)

en: _Delete Split
ar: حذف طرف القيد (_D)

en: Cut the selected transaction into clipboard
ar: قص المعاملة المحددة إلى الحافظة

en: Copy the selected transaction into clipboard
ar: نسخ المعاملة المحددة إلى الحافظة

en: Paste the transaction from the clipboard
ar: لصق المعاملة من الحافظة

en: Make a copy of the current transaction
ar: إنشاء نسخة من المعاملة الحالية

en: Delete the current transaction
ar: حذف المعاملة الحالية

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
ar: إضافة المستند المرتبط بالمعاملة الحالية أو تغييره أو إلغاء ربطه

en: Open the linked document for the current transaction
ar: فتح المستند المرتبط بالمعاملة الحالية

en: Jump to the linked invoice, bill, expense or credit note
ar: الانتقال إلى الفاتورة أو فاتورة المورّد أو المصروف أو إشعار الدائن المرتبط

en: Cut the selected split into clipboard
ar: قص طرف القيد المحدد إلى الحافظة

en: Copy the selected split into clipboard
ar: نسخ طرف القيد المحدد إلى الحافظة

en: Paste the split from the clipboard
ar: لصق طرف القيد من الحافظة

en: Make a copy of the current split
ar: إنشاء نسخة من طرف القيد الحالي

en: Delete the current split
ar: حذف طرف القيد الحالي

note: Translators: This is the label of a toolbar button. So keep it short.
en: Show Splits
ar: إظهار أطراف القيد

en: Jump
ar: انتقال

en: Schedule
ar: جدولة

en: Stock Assistant
ar: مساعد الأسهم

en: General Journal
ar: دفتر اليومية العام

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
ar: هل تريد حفظ التغييرات إلى %s؟

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ar: في هذا السجل تغييرات معلّقة على معاملة. هل تريد حفظ التغييرات على هذه المعاملة، أم تجاهلها، أم إلغاء العملية؟

en: _Discard Transaction
ar: تجاهل المعاملة (_D)

en: _Save Transaction
ar: حفظ المعاملة (_S)

en: unknown
ar: غير معروف

en: Portfolio
ar: محفظة

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Transaction Report
ar: تقرير المعاملات

en: Portfolio Report
ar: تقرير المحفظة

en: Search Results Report
ar: تقرير نتائج البحث

en: Register
ar: سجل

en: and subaccounts
ar: والحسابات الفرعية

en: Print checks from multiple accounts?
ar: طباعة الشيكات من حسابات متعددة؟

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ar: تحتوي نتيجة هذا البحث على بنود من أكثر من حساب. هل تريد طباعة الشيكات وإن لم تكن كلها من الحساب نفسه؟

en: _Print checks
ar: طباعة الشيكات (_P)

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ar: لا يمكنك طباعة الشيكات إلا من سجل حساب مصرفي أو من نتائج البحث.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ar: لا يمكنك إبطال معاملة تحتوي على بنود مُسوّاة أو مُقاصّة.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ar: هذه المعاملة معلّمة للقراءة فقط مع التعليق: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ar: سبق إنشاء قيد عكسي لهذه المعاملة.

en: Jump to the transaction?
ar: الانتقال إلى المعاملة؟

en: Reverse Transaction
ar: عكس المعاملة

en: New Transaction Information
ar: معلومات المعاملة الجديدة

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
ar: %s %s من %s، مُرحَّلة %s، المبلغ %s

en: Select Business Item
ar: تحديد عنصر الأعمال

en: Several business items are linked with this transaction. Please choose one:
ar: ترتبط عدة عناصر أعمال بهذه المعاملة. اختر واحداً:

en: Select
ar: تحديد

en: Go to Date
ar: الانتقال إلى التاريخ

en: Unable to jump to other account
ar: تعذّر الانتقال إلى الحساب الآخر

en: This transaction involves more than one other account. Select a specific split to jump to that account.
ar: تشمل هذه المعاملة أكثر من حساب آخر. حدّد طرف قيد معيّناً للانتقال إلى ذلك الحساب.

en: This transaction only involves the current account so there is no other account to jump to.
ar: تشمل هذه المعاملة الحساب الحالي فقط، فلا يوجد حساب آخر للانتقال إليه.

en: Checking splits in current register: %u of %u
ar: فحص البنود في السجل الحالي: %u من %u

en: Start Date:
ar: تاريخ البدء:

en: Show previous number of days:
ar: إظهار عدد الأيام السابقة:

en: End Date:
ar: تاريخ الانتهاء:

en: Unreconciled
ar: غير مُسوّى

en: Frozen
ar: مجمّدة

en: Voided
ar: مُبطَلة

en: Show:
ar: إظهار:

en: Hide:
ar: إخفاء:

en: Filter By:
ar: التصفية حسب:

en: The Start date is after the End date.
    Select Cancel to change dates.
ar: تاريخ البداية بعد تاريخ النهاية.
    حدّد «إلغاء» لتغيير التواريخ.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
ar: ترشيح %s حسب…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
ar: فرز %s حسب…

en: Print
ar: طباعة

en: Export
ar: تصدير

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
ar: حفظ الإعدادات

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
ar: حفظ الإعدادات باسم…

en: Export as PDF
ar: تصدير بصيغة PDF

en: The numeric ID of the report.
ar: المعرّف الرقمي للتقرير.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ar: تحديث الإعداد المحفوظ للتقرير الحالي. سيُحفَظ إعداد التقرير في الملف %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ar: إضافة إعداد التقرير الحالي إلى قائمة «التقارير ← إعدادات التقارير المحفوظة». سيُحفَظ إعداد التقرير في الملف %s.

en: Save _Report Configuration
ar: حفظ إعداد التقرير (_R)

en: Save Report Configuration As…
ar: حفظ إعداد التقرير باسم…

en: Choose export format
ar: اختيار صيغة التصدير

en: Choose the export format for this report:
ar: اختر صيغة تصدير هذا التقرير:

en: Save %s To File
ar: حفظ %s إلى ملف

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ar: لا يمكنك الحفظ بهذا الاسم.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
ar: لا يمكنك الحفظ في ذلك الملف.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ar: الملف %s موجود بالفعل. هل تريد الكتابة فوقه فعلاً؟

en: _Overwrite
ar: الكتابة فوقه (_O)

en: This will update and overwrite the existing saved report named "%s".
ar: سيؤدي هذا إلى تحديث التقرير المحفوظ المسمّى "%s" والكتابة فوقه.

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
ar: يجب ترقية هذا التقرير ليُعيد كائن مستند مع export-string أو export-error.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ar: تعذّر فتح الملف %s. الخطأ هو: %s

en: GnuCash-Report
ar: تقرير GnuCash

en: Printable Invoice
ar: فاتورة قابلة للطباعة

en: Tax Invoice
ar: فاتورة ضريبية

en: Easy Invoice
ar: فاتورة سهلة

en: Fancy Invoice
ar: فاتورة مزخرفة

en: _New Schedule
ar: جدولة جديدة (_N)

en: _Edit Schedule
ar: تحرير الجدولة (_E)

en: _Delete Schedule
ar: حذف الجدولة (_D)

en: _Run Schedule
ar: تشغيل الجدولة (_R)

en: Transactions
ar: معاملات

en: Upcoming Transactions
ar: المعاملات القادمة

en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete these scheduled transactions?
ar[0]: هل تريد فعلاً حذف هذه المعاملات المجدولة؟
ar[1]: هل تريد فعلاً حذف هذه المعاملة المجدولة؟
ar[2]: هل تريد فعلاً حذف هاتين المعاملتين المجدولتين؟
ar[3]: هل تريد فعلاً حذف هذه المعاملات المجدولة؟
ar[4]: هل تريد فعلاً حذف هذه المعاملات المجدولة؟
ar[5]: هل تريد فعلاً حذف هذه المعاملات المجدولة؟

en: Report error
ar: خطأ في التقرير

en: An error occurred while running the report.
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل التقرير.

en: Badly formed options URL: %s
ar: عنوان URL للخيارات غير صحيح التكوين: %s

en: Badly-formed report id: %s
ar: معرّف تقرير غير صحيح التكوين: %s

en: Standard Order
ar: الترتيب القياسي

en: Date of Entry
ar: تاريخ القيد

en: Statement Date
ar: تاريخ كشف الحساب

en: Descending
ar: تنازلي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Filtered
ar: مُصفّى

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
ar: هل تريد قص طرف القيد '%s' من المعاملة '%s'؟

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ar: أنت بصدد حذف طرف قيد مُسوّى! ليست فكرة سديدة؛ فسيختلّ رصيدك المُسوّى.

en: You cannot cut this split.
ar: لا يمكنك قص طرف القيد هذا.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
ar: هذا هو طرف القيد الذي يربط المعاملة بالسجل، ولا يمكنك إزالته من نافذة السجل هذه. بإمكانك إزالة المعاملة بالكامل من هذه النافذة، أو الانتقال إلى سجل يعرض جانباً آخر من المعاملة نفسها وإزالة طرف القيد منه.

en: (no memo)
ar: (لا يوجد بيان)

en: (no description)
ar: (لا يوجد وصف)

en: _Cut Split
ar: قص طرف القيد (_C)

en: Cut the current transaction?
ar: هل تريد قص المعاملة الحالية؟

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ar: أنت بصدد حذف معاملة تحتوي على بنود مُسوّاة! ليست فكرة سديدة؛ فسيختلّ رصيدك المُسوّى.

en: _Cut Transaction
ar: قص المعاملة (_C)

en: Cannot modify or delete this transaction.
ar: تعذّر تعديل هذه المعاملة أو حذفها.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ar: تاريخ هذه المعاملة أقدم من «عتبة القراءة فقط» المحددة لهذا الدفتر. يمكن تغيير هذا الإعداد في ملف ← خصائص ← حسابات.

en: Remove the splits from this transaction?
ar: إزالة البنود من هذه المعاملة؟

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ar: تحتوي هذه المعاملة على بنود مُسوّاة، وتعديلها ليس فكرة سديدة؛ فسيختلّ رصيدك المُسوّى.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
ar: إزالة البنود (_R)

en: Change a Transaction Linked Document
ar: تغيير مستند مرتبط بمعاملة

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ar: حذف طرف القيد '%s' من المعاملة '%s'؟

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ar: أنت بصدد حذف طرف قيد مُسوّى! ليست فكرة سديدة؛ فسيختلّ رصيدك المُسوّى.

en: You cannot delete this split.
ar: لا يمكنك حذف طرف القيد هذا.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ar: هذا هو طرف القيد الذي يربط المعاملة بالسجل، ولا يمكنك حذفه من نافذة السجل هذه. بإمكانك حذف المعاملة بالكامل من هذه النافذة، أو الانتقال إلى سجل يُظهر جانباً آخر من المعاملة نفسها وحذف طرف القيد منه.

en: Delete the current transaction?
ar: حذف المعاملة الحالية؟

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ar: أنت بصدد حذف معاملة تحتوي على بنود مُسوّاة! ليست فكرة سديدة؛ فسيختلّ رصيدك المُسوّى.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
ar: طرف القيد الهدف مخفي حالياً في هذا السجل.
    
    %s
    
    حدّد «موافق» لمسح المرشّح مؤقتاً والمتابعة،
    وإلا فستُحدَّد آخر خلية نشطة.

en: Balancing entry from reconciliation
ar: قيد موازنة من التسوية

en: Present:
ar: الحالي:

en: Future:
ar: المستقبل:

en: Cleared:
ar: مُقاصّ:

en: Reconciled:
ar: مُسوّى:

en: Projected Minimum:
ar: الحد الأدنى المتوقع:

en: Shares:
ar: الأسهم:

en: Current Value:
ar: القيمة الحالية:

en: Sort By:
ar: الفرز حسب:

en: This account register is read-only.
ar: سجل هذا الحساب للقراءة فقط.

en: The '%s' account register is read-only.
ar: سجل الحساب '%s' للقراءة فقط.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
ar: قد يتعذّر تحرير معاملات هذا الحساب لاختلاف السلع أو العملات في حساباته الفرعية.
    افتح كل حساب على حدة لتحرير معاملاته.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
ar: لا يجوز تحرير معاملات هذا الحساب.
    لتحرير المعاملات في هذا السجل، افتح خيارات الحساب وألغِ تحديد مربع الحساب الوسيط.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
ar: لا يجوز تحرير المعاملات في أحد الحسابات الفرعية المحددة.
    لتحرير المعاملات في هذا السجل، افتح خيارات الحساب الفرعي وألغِ تحديد مربع الحساب الوسيط.
    ولك أيضاً أن تفتح حساباً واحداً بدلاً من مجموعة حسابات.

en: Manage your finances, accounts, and investments
ar: أدِر شؤونك المالية وحساباتك واستثماراتك

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting. Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
ar: GnuCash برنامج للمحاسبة المالية الشخصية وللأعمال الصغيرة. صُمِّم ليكون سهل الاستخدام، قوياً مرناً في آنٍ، فيتيح لك تتبّع الحسابات المصرفية والأسهم والدخل والمصروفات. وهو سريع وبديهي في الاستخدام كسجل دفتر الشيكات، ويقوم على مبادئ المحاسبة المهنية مثل محاسبة القيد المزدوج لضمان توازن الدفاتر ودقة التقارير.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
ar: مع GnuCash يمكنك (على سبيل المثال لا الحصر):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
ar: تتبُّع دخلك ونفقاتك الشخصية يوماً بعد يوم

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
ar: إدارة حسابات الأسهم والسندات وصناديق الاستثمار بسهولة

en: Keep your small business' accounting up to date
ar: إبقاء محاسبة أعمالك التجارية الصغيرة محدَّثة

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
ar: إنشاء تقارير ورسوم بيانية دقيقة من بياناتك المالية

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
ar: إعداد المعاملات المجدولة لتجنُّب تكرار إدخال البيانات

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
ar: التبادل عبر CSV/FinTS (HBCI سابقاً) أو استيراد بيانات SWIFT-MT9xx/QIF/OFX بما في ذلك مطابقة المعاملات

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
ar: إجراء العمليات الحسابية المالية، مثل سداد القروض

en: The account overview page is the starting point for managing your finances
ar: صفحة نظرة عامة على الحسابات هي نقطة البداية لإدارة شؤونك المالية

en: The checkbook-style register - used for entering financial transactions
ar: السجل بنمط دفتر الشيكات — يُستخدَم لإدخال المعاملات المالية

en: Report sample: a bar chart report showing a breakdown of expenses over time
ar: نموذج تقرير: تقرير برسم بياني شريطي يعرض تفصيلاً للمصروفات عبر الزمن

en: Finance Management
ar: الإدارة المالية

en: Display the ~a report
ar: عرض التقرير ~a

en: Saved Report Configurations
ar: إعدادات التقرير المحفوظة

en: Manage and run saved report configurations
ar: إدارة وتشغيل إعدادات التقارير المحفوظة

en: Dashboard
ar: لوحة المعلومات

en: A basic dashboard for your accounting data
ar: لوحة معلومات أساسية لبياناتك المحاسبية

en: You have not selected an owner
ar: لم تحدِّد مالكاً

en: Job
ar: مهمة

en: is
ar: هو

en: is not
ar: ليس

en: Entity Not Found: %s
ar: كيان غير موجود: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
ar: معاملة بدون حسابات: %s

en: Unsupported entity type: %s
ar: نوع الكيان غير مدعوم: %s

en: No such price: %s
ar: لا يوجد سعر كهذا: %s

en: Auto-clear
ar: المقاصّة التلقائية

en: Cleared Transactions
ar: المعاملات المُقاصّة

en: Automatically select %u transaction up to %s that clears to %s | Automatically select %u transactions up to %s that clear to %s
ar[0]: تحديد %u معاملة تلقائياً حتى %s تُقاصّ إلى %s
ar[1]: تحديد معاملة واحدة تلقائياً حتى %s تُقاصّ إلى %s
ar[2]: تحديد معاملتين تلقائياً حتى %s تُقاصّان إلى %s
ar[3]: تحديد %u معاملات تلقائياً حتى %s تُقاصّ إلى %s
ar[4]: تحديد %u معاملة تلقائياً حتى %s تُقاصّ إلى %s
ar[5]: تحديد %u معاملة تلقائياً حتى %s تُقاصّ إلى %s

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
ar[0]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بـ %d يوم.
ar[1]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بيوم واحد.
ar[2]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بيومين.
ar[3]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بـ %d أيام.
ar[4]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بـ %d يوماً.
ar[5]: تاريخ كشف الحساب بعد اليوم بـ %d يوم.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
ar[0]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد %d يوم في المستقبل.
ar[1]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد يوم واحد في المستقبل.
ar[2]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد يومين في المستقبل.
ar[3]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد %d أيام في المستقبل.
ar[4]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد %d يوماً في المستقبل.
ar[5]: تاريخ كشف الحساب الذي اخترته يقع بعد %d يوم في المستقبل.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
ar: قد يسبّب هذا مشكلات في إجراءات التسوية المستقبلية على هذا الحساب. تحقّق مرة أخرى من أنه التاريخ الذي قصدته.

en: Interest Payment
ar: دفع الفائدة

en: Interest Charge
ar: رسوم الفائدة

en: Payment Information
ar: معلومات الدفع

en: Payment From
ar: الدفع من

en: Reconcile Account
ar: تسوية الحساب

en: Payment To
ar: الدفع إلى

en: Enter _Interest Payment…
ar: أدخِل دفعة الفائدة (_I)…

en: Enter _Interest Charge…
ar: أدخِل رسوم الفائدة (_I)…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ar: هل تريد فعلاً حذف المعاملة المحددة؟

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
ar: تحذير! يحتوي الحساب على بنود تاريخ تسويتها بعد تاريخ كشف الحساب، وقد تتعذّر التسوية.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
ar: في هذا الحساب بنود تاريخ تسويتها بعد تاريخ كشف التسوية هذا، وقد تجعل التسوية صعبة. إن حدث ذلك، فاستعن بـ«بحث عن المعاملات» للعثور عليها وإلغاء تسويتها ثم إعادة تسويتها.

en: Starting Balance
ar: الرصيد الافتتاحي

en: Ending Balance
ar: الرصيد الختامي

en: Reconciled Balance
ar: الرصيد المُسوّى

en: Difference
ar: الفرق

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ar: أجريت تغييرات على نافذة التسوية هذه. هل تريد الإلغاء فعلاً؟

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ar: الحساب غير متوازن. هل تريد الإنهاء فعلاً؟

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ar: هل تريد تأجيل هذه التسوية وإتمامها لاحقاً؟

en: Set the report options you want using this dialog.
ar: عيِّن خيارات التقرير التي تريدها من مربع الحوار هذا.

en: There are no options for this report.
ar: لا خيارات لهذا التقرير.

en: You must select an item from the list
ar: يجب تحديد عنصر من القائمة

en: _Remove
ar: إزالة (_R)

en: Order
ar: طلب

en: New Order
ar: طلب جديد

en: New Transaction
ar: معاملة جديدة

en: Split
ar: تجزئة

en: New Split
ar: طرف قيد جديد

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
ar: عنصر جديد

en: _Add
ar: إضافة (_A)

en: all criteria are met
ar: استُوفيت جميع المعايير

en: any criteria are met
ar: استُوفي أيٌّ من المعايير

en: You have not selected any accounts
ar: لم تحدِّد أية حسابات

en: matches all accounts
ar: يطابق جميع الحسابات

en: matches any account
ar: يطابق أي حساب

en: matches no accounts
ar: لا يطابق أي حساب

en: Selected Accounts
ar: الحسابات المحددة

en: Choose Accounts
ar: اختر الحسابات

en: Select Accounts to Match
ar: حدد الحسابات للمطابقة

en: Select the Accounts to Compare
ar: حدد الحسابات للمقارنة

en: is before
ar: قبل

en: is before or on
ar: قبل أو في

en: is on
ar: في

en: is not on
ar: ليس في

en: is after
ar: بعد

en: is on or after
ar: في أو بعد

en: is less than
ar: أقل من

en: is less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: equals
ar: يساوي

en: does not equal
ar: لا يساوي

en: is greater than
ar: أكبر من

en: is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: less than
ar: أقل من

en: less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: equal to
ar: يساوي

en: not equal to
ar: لا يساوي

en: greater than
ar: أكبر من

en: greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: has credits or debits
ar: له مبالغ دائنة أو مدينة

en: has debits
ar: له مبالغ مدينة

en: has credits
ar: له مبالغ دائنة

en: Not Cleared
ar: غير مُقاصّ

en: You need to enter some search text.
ar: أدخل نصاً للبحث.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ar: خطأ في التعبير النمطي '%s':
    %s

en: contains
ar: يحتوي على

en: matches regex
ar: يطابق التعبير النمطي

en: does not match regex
ar: لا يطابق التعبير النمطي

en: Match case
ar: مطابقة حالة الأحرف

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
ar: 
    الملف الذي تحاول تحميله من إصدار قديم من GnuCash. وكان تنسيق الملف في الإصدارات القديمة يفتقر إلى المواصفات التفصيلية لترميز الأحرف المستخدَم، ما يعني أن النص في ملف بياناتك قد يُقرأ بطرق غامضة متعددة. ولا يمكن حسم هذا الغموض تلقائياً، لكن تنسيق ملف GnuCash 2.0.0 الجديد يتضمن كل المواصفات اللازمة كي لا تضطر إلى تكرار هذه الخطوة.
    
    سيحاول GnuCash تخمين ترميز الأحرف الصحيح لملف بياناتك، ويعرض في الصفحة التالية النصوص الناتجة عن هذا التخمين. تحقّق مما إذا كانت الكلمات تظهر كما هو متوقع. فإن بدا كل شيء سليماً، فاضغط «التالي» ببساطة. وإن ظهرت في الكلمات أحرف غير متوقعة، فاختر ترميزات أحرف مختلفة لترى نتائج مختلفة، وقد تحتاج إلى تحرير قائمة ترميزات الأحرف بالنقر على الزر المعني.
    
    اضغط «التالي» الآن لتحديد ترميز الأحرف الصحيح لملف بياناتك.

en: Ambiguous character encoding
ar: ترميز أحرف غير واضح

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
ar: تم تحميل الملف بنجاح. وإذا نقرت «تطبيق» فسيُحفظ ويُعاد تحميله في التطبيق الرئيسي، فيبقى لديك ملف سليم كنسخة احتياطية في المجلد نفسه.
    
    ويمكنك أيضاً الرجوع والتحقق من اختياراتك بالنقر على «رجوع».

en: European
ar: الأوروبي

en: ISO-8859-1 (West European)
ar: ISO-8859-1 (أوروبا الغربية)

en: ISO-8859-2 (East European)
ar: ISO-8859-2 (أوروبا الشرقية)

en: ISO-8859-3 (South European)
ar: ISO-8859-3 (جنوب أوروبا)

en: ISO-8859-4 (North European)
ar: ISO-8859-4 (شمال أوروبا)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ar: ISO-8859-5 (السيريلية)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ar: ISO-8859-6 (العربية)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ar: ISO-8859-7 (اليونانية)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ar: ISO-8859-8 (العبرية)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ar: ISO-8859-9 (التركية)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ar: ISO-8859-10 (الشمالية)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ar: ISO-8859-11 (التايلاندية)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ar: ISO-8859-13 (البلطيقية)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ar: ISO-8859-14 (السلتية)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ar: ISO-8859-15 (أوروبا الغربية، علامة اليورو)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ar: ISO-8859-16 (جنوب شرق أوروبا)

en: KOI8-R (Russian)
ar: KOI8-R (الروسية)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ar: KOI8-U (الأوكرانية)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ar: هناك %d كلمة غير مخصصة و%d كلمة غير قابلة للفك. أضِف ترميزات.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ar: هناك %d كلمة غير مخصصة. ابتّ فيها أو أضِف ترميزات.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ar: هناك %d كلمة غير قابلة للفك. أضِف ترميزات.

en: The file could not be reopened.
ar: تعذّرت إعادة فتح الملف.

en: Reading file…
ar: قراءة الملف…

en: Parsing file…
ar: تحليل الملف…

en: There was an error parsing the file.
ar: حدث خطأ أثناء تحليل الملف.

en: Writing file…
ar: كتابة الملف…

en: This encoding has been added to the list already.
ar: هذا الترميز مُضاف إلى القائمة بالفعل.

en: This is an invalid encoding.
ar: هذا ترميز غير صالح.

en: Could not create opening balance.
ar: تعذّر إنشاء الرصيد الافتتاحي.

en: Give the children the same type?
ar: هل تُعطى الحسابات الفرعية النوع نفسه؟

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ar: يجب تغيير الحسابات الفرعية للحساب المُحرَّر إلى النوع "%s" لجعلها متوافقة.

en: _Show children accounts
ar: عرض الحسابات الفرعية (_S)

en: The account must be given a name.
ar: يجب إعطاء الحساب اسماً.

en: There is already an account with that name.
ar: هناك حساب بهذا الاسم بالفعل.

en: You must choose a valid parent account.
ar: اختر حساباً أصلاً صالحاً.

en: You must select an account type.
ar: حدّد نوع الحساب.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ar: نوع الحساب المحدد غير متوافق مع نوع الحساب الأصل المحدد.

en: You must choose a commodity.
ar: اختر سلعة.

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
ar: يجب أن يختلف حدّا الرصيد ما لم يكونا صفرين معاً.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
ar: يجب أن يكون حدّ الرصيد الأدنى أقل من الحدّ الأعلى.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ar: أدخِل رصيداً افتتاحياً صالحاً أو اتركه فارغاً.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ar: حدّد حساب تحويل أو اختر حساب حقوق ملكية الأرصدة الافتتاحية.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
ar: يوجد بالفعل حساب برصيد افتتاحي للعملة المطلوبة.

en: Cannot change currency
ar: لا يمكن تغيير العملة

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
ar: يحتوي هذا الحساب على معاملات.
    يتعذّر تغيير هذا الخيار.

en: <No name>
ar: <بلا اسم>

en: Edit Account
ar: تحرير الحساب

en: (%d) New Accounts
ar: (%d) حسابات جديدة

en: New Account
ar: حساب جديد

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
ar: هل تريد إعادة ترقيم الحسابات الفرعية المباشرة لـ '%s'؟

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
ar: ضبط لون الحساب '%s' وكل حساباته الفرعية على اللون المحدّد

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
ar: ضبط قيمة الوسيط للحساب '%s' وكل حساباته الفرعية

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
ar: ضبط قيمة الإخفاء للحساب '%s' وكل حساباته الفرعية

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ar: حدّد حساب حقوق ملكية لاحتواء إجمالي دخل الفترة.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ar: حدّد حساب حقوق ملكية لاحتواء إجمالي مصروف الفترة.

en: 
    Please select a commodity to match
ar: 
    حدّد سلعة لمطابقتها

en: 
    Commodity:
ar: 
    سلعة:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ar: 
    رمز البورصة (ISIN أو CUSIP أو ما شابه):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ar: 
    الرمز المختصر (رمز السهم أو ما شابه):

en: Select security/currency
ar: حدد ورقة مالية/عملة

en: _Security/currency
ar: ورقة مالية/عملة (_S)

en: Select security
ar: حدد ورقة مالية

en: _Security
ar: ورقة مالية (_S)

en: Select currency
ar: حدد العملة

en: Cu_rrency
ar: عملة (_r)

en: Currency
ar: عملة

en: Use local time
ar: استخدام التوقيت المحلي

en: Edit currency
ar: تحرير العملة

en: Currency Information
ar: معلومات العملة

en: Edit security
ar: تحرير الورقة المالية

en: New security
ar: ورقة مالية جديدة

en: Security Information
ar: معلومات الورقة المالية

en: You may not create a new national currency.
ar: لا يمكنك إنشاء عملة وطنية جديدة.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ar: %s نوع سلعة محجوز. استخدم نوعاً آخر.

en: That commodity already exists.
ar: تلك السلعة موجودة بالفعل.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ar: أدخِل "الاسم الكامل" و"الرمز/الاختصار" و"النوع" للسلعة دون ترك أيٍّ منها فارغاً.

en: Path head for files is,
ar: مسار رأس الملفات هو،

en: Path head does not exist,
ar: رأس المسار غير موجود،

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
ar: رأس المسار غير محدّد، يُستخدَم '%s' للمسارات النسبية

en: Existing
ar: موجود

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
ar: يمكنك كتابة '+' أو '-' لزيادة الرقم أو إنقاصه.

en: Action/Number
ar: الإجراء/الرقم

en: Default: 3306
ar: الافتراضي: 3306

en: Default: 5432
ar: الافتراضي: 5432

en: Open…
ar: فتح…

en: _Open
ar: فتح (_O)

en: Save As…
ar: حفظ باسم…

en: _Save As
ar: حفظ باسم (_A)

en: _Close
ar: إغلاق (_C)

en: Reset defaults
ar: إعادة تعيين الإعدادات الافتراضية

en: Reset all values to their defaults.
ar: إعادة تعيين كل القيم إلى إعداداتها الافتراضية.

en: Page
ar: صفحة

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
ar: الدخل%sالراتب%sالخاضع للضريبة

en: Path does not exist,
ar: المسار غير موجود،

en: Select a folder
ar: تحديد مجلد

en: Clear
ar: مسح

en: You must provide a name for this Tax Table.
ar: يجب توفير اسم لجدول الضرائب هذا.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ar: يجب توفير اسم فريد لجدول الضرائب هذا. والاسم "%s" مستخدَم بالفعل.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ar: يجب أن تكون النسبة المئوية بين -100 و100.

en: You must choose a Tax Account.
ar: اختر حساب ضرائب.

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: Please enter new name
ar: أدخِل اسماً جديداً

en: _Rename
ar: إعادة تسمية (_R)

en: Tax table name "%s" already exists.
ar: اسم جدول الضرائب "%s" موجود بالفعل.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ar: جدول الضرائب "%s" قيد الاستخدام، فلا يمكنك حذفه.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ar: لا يمكنك إزالة الإدخال الأخير من جدول الضرائب. وإن أردت ذلك، فاحذف جدول الضرائب نفسه.

en: Are you sure you want to delete this entry?
ar: هل تريد فعلاً حذف هذا الإدخال؟

en: Show the income and expense accounts
ar: إظهار حسابات الدخل والمصروفات

en: Error
ar: خطأ

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
ar: استرجع عرض السعر الحالي عبر الإنترنت. ستفشل العملية إن وُجد سعر مُدخَل يدوياً لليوم.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ar: يجب تثبيت Finance::Quote لتمكين هذا الزر.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ar: حدّد حساباً للتحويل منه أو إليه أو كليهما لهذه المعاملة، وإلا فلن تُسجَّل.

en: You can't transfer from and to the same account!
ar: لا يمكنك التحويل من الحساب نفسه وإليه!

en: The account %s does not allow transactions.
ar: الحساب %s لا يسمح بالمعاملات.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ar: لا يمكنك التحويل من حساب غير نقدي. جرّب عكس حسابي "من" و"إلى" وجعل "المبلغ" سالباً.

en: You must enter a valid price.
ar: أدخِل سعراً صالحاً.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ar: أدخِل مبلغ 'إلى' صالحاً.

en: You must enter an amount to transfer.
ar: أدخِل مبلغاً للتحويل.

en: Credit Account
ar: الحساب الدائن

en: Debit Account
ar: الحساب المدين

en: Transfer From
ar: التحويل من

en: Transfer To
ar: التحويل إلى

en: Debit Amount
ar: المبلغ المدين

en: To Amount
ar: المبلغ إلى

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
ar: التاريخ المُدخَل خارج النطاق 01/01/1400 - 31/12/9999، يُعاد الضبط إلى هذه السنة

en: Date out of range
ar: التاريخ خارج النطاق

en: Remember and don't _ask me again.
ar: تذكّر ولا تسألني مرة أخرى (_a).

en: Don't _tell me again.
ar: لا تخبرني مرة أخرى (_t).

en: Remember and don't ask me again this _session.
ar: تذكّر ولا تسألني مرة أخرى في هذه الجلسة (_s).

en: Don't tell me again this _session.
ar: لا تخبرني مرة أخرى في هذه الجلسة (_s).

en: Hide _Placeholder Accounts
ar: إخفاء الحسابات الوسيطة (_P)

en: Hide _Hidden Accounts
ar: إخفاء الحسابات المخفية (_H)

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
ar: ضبط ظهور الحسابات الوسيطة والمخفية.

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
ar: جديد…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
ar: حدث خطأ أثناء معالجة '%s' في الموضع %d

en: An error occurred while processing '%s'
ar: حدث خطأ أثناء معالجة '%s'

en: Save file automatically?
ar: هل تريد حفظ الملف تلقائياً؟

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ar[0]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقيقة، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟
ar[1]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقيقة، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟
ar[2]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقيقتين، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟
ar[3]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقائق، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟
ar[4]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقيقة، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟
ar[5]: يحتاج ملف بياناتك إلى الحفظ على قرصك الصلب لحفظ تغييراتك. يتميّز GnuCash بخاصية حفظ الملف تلقائياً كل %d دقيقة، تماماً كما لو ضغطت زر «حفظ» في كل مرة.
    
    ويمكنك تغيير الفاصل الزمني أو إيقاف هذه الخاصية من «تحرير ← التفضيلات ← عام ← الفاصل الزمني للحفظ التلقائي».
    
    فهل يُحفظ ملفك تلقائياً؟

en: _Yes, this time
ar: نعم، هذه المرة (_Y)

en: Yes, _always
ar: نعم، دائماً (_a)

en: No, n_ever
ar: لا، مطلقاً (_e)

en: _No, not this time
ar: لا، ليس هذه المرة (_N)

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
ar: استخدم Shift مع Return أو Enter في لوحة الأرقام لإنهاء التحرير

en: Calendar
ar: التقويم

en: 12 months
ar: 12 شهراً

en: 6 months
ar: 6 أشهر

en: 4 months
ar: 4 أشهر

en: 3 months
ar: 3 أشهر

en: 2 months
ar: شهران

en: 1 month
ar: شهر واحد

en: View
ar: عرض

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Frequency
ar: التكرار

en: (unnamed)
ar: (بلا اسم)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
ar: ملفات البيانات فقط (*.gnucash, *.xac)

en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
ar: النسخ الاحتياطية فقط (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: All files
ar: جميع الملفات

en: _Import
ar: استيراد (_I)

en: Import
ar: استيراد

en: _Save
ar: حفظ (_S)

en: Save
ar: حفظ

en: _Export
ar: تصدير (_E)

en: (null)
ar: (فارغ)

en: No suitable backend was found for %s.
ar: لم يُعثر على خلفية مناسبة لـ %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ar: الرابط %s غير مدعوم في هذا الإصدار من GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
ar: تعذّر تحليل الرابط %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ar: تعذّر الاتصال بـ %s. المضيف أو اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صحيحة.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ar: تعذّر الاتصال بـ %s. فُقد الاتصال، وتعذّر إرسال البيانات.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ar: يلزم ترقية إصدارك من GnuCash للعمل مع هذه البيانات.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ar: لا يبدو أن قاعدة البيانات %s موجودة. هل تريد إنشاءها؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ar: تعذّر على GnuCash الحصول على قفل %s. قد تكون قاعدة البيانات قيد الاستخدام لدى مستخدم آخر، وعندها لا ينبغي فتحها. فهل تريد المتابعة في فتح قاعدة البيانات؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ar: تعذّر على GnuCash الحصول على قفل %s. قد تكون قاعدة البيانات قيد الاستخدام لدى مستخدم آخر، وعندها لا ينبغي استيرادها. فهل تريد المتابعة في استيراد قاعدة البيانات؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ar: تعذّر على GnuCash الحصول على قفل %s. قد تكون قاعدة البيانات قيد الاستخدام لدى مستخدم آخر، وعندها لا ينبغي حفظها. فهل تريد المتابعة في حفظ قاعدة البيانات؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ar: تعذّر على GnuCash الحصول على قفل %s. قد تكون قاعدة البيانات قيد الاستخدام لدى مستخدم آخر، وعندها لا ينبغي تصديرها. فهل تريد المتابعة في تصدير قاعدة البيانات؟

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
ar: تعذّر على GnuCash الكتابة إلى %s. قد تكون قاعدة البيانات على نظام ملفات للقراءة فقط، أو لا تملك إذن الكتابة في المجلد، أو أن برنامج مكافحة الفيروسات لديك يمنع هذا الإجراء.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ar: لا يحتوي الملف/الرابط %s على بيانات GnuCash، أو أن البيانات تالفة.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ar: واجه الخادم على الرابط %s خطأً أو صادف بيانات سيئة أو تالفة.

en: You do not have permission to access %s.
ar: ليس لديك إذن للوصول إلى %s.

en: An error occurred while processing %s.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ar: حدث خطأ أثناء قراءة الملف. هل تريد المتابعة؟

en: There was an error parsing the file %s.
ar: حدث خطأ أثناء تحليل الملف %s.

en: The file %s is empty.
ar: الملف %s فارغ.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
ar: تعذّر العثور على الملف/المُعرّف %s.
    
    الملف موجود في قائمة المحفوظات، فهل تريد إزالته؟

en: The file/URI %s could not be found.
ar: تعذّر العثور على الملف/المسار %s.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ar: هذا الملف من إصدار أقدم من GnuCash. هل تريد المتابعة؟

en: The file type of file %s is unknown.
ar: نوع الملف %s غير معروف.

en: Could not make a backup of the file %s
ar: تعذّر إنشاء نسخة احتياطية من الملف %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ar: تعذّرت الكتابة إلى الملف %s. تحقّق من أن لديك إذن الكتابة إليه، وأن المساحة كافية لإنشائه.

en: No read permission to read from file %s.
ar: لا يوجد إذن لقراءة الملف %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
ar: حاولت الحفظ في
    %s
    أو في مجلد فرعي منه، وهذا غير مسموح لأن %s يحجز ذلك المجلد لاستخدامه الداخلي.
    
    حاول مرة أخرى في مجلد مختلف.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ar: قاعدة البيانات هذه من إصدار أقدم من GnuCash. اختر «موافق» لترقيتها إلى الإصدار الحالي، أو «إلغاء» لوضع علامة عليها للقراءة فقط.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ar: قاعدة البيانات هذه من إصدار أحدث من GnuCash. ويمكن لهذا الإصدار قراءتها، لكن لا يمكنه الحفظ إليها بأمان. وستوضع عليها علامة للقراءة فقط حتى تنفّذ «ملف ← حفظ باسم»، لكن قد تُفقد بيانات عند الكتابة إلى الإصدار القديم.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ar: قاعدة بيانات SQL قيد الاستخدام لدى مستخدمين آخرين، ولا يمكن إجراء الترقية حتى يسجّلوا الخروج. وإن لم يكن هناك حالياً مستخدمون آخرون، فراجع الوثائق لمعرفة كيفية إنهاء جلسات الدخول المعلّقة.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
ar: المكتبة "libdbi" المثبَّتة على نظامك لا تُخزّن الأعداد الكبيرة تخزيناً صحيحاً، ما يعني أن GnuCash لا يستطيع استخدام قواعد بيانات SQL استخداماً صحيحاً. ولن يفتح GnuCash قواعد بيانات SQL أو يحفظ إليها حتى يُصحَّح هذا بتثبيت إصدار مختلف من "libdbi". للمزيد من المعلومات، زُر https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ar: تعذّر على GnuCash إكمال اختبار حرج للكشف عن وجود علّة في المكتبة "libdbi". وقد يعود السبب إلى خطأ في إعداد أذونات قاعدة بيانات SQL لديك. للمزيد من المعلومات، زُر https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ar: هذا الملف من إصدار أقدم من GnuCash، وستتم ترقيته عند حفظه بهذا الإصدار. ولن تتمكن من قراءة الملف المحفوظ بالإصدار الأقدم من GnuCash (سيُبلّغ عن "خطأ أثناء تحليل الملف"). وإن رغبت في الاحتفاظ بالإصدار القديم، فأنهِ البرنامج دون حفظ.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ar: حدث خطأ إدخال/إخراج غير معروف (%d).

en: Save changes to the file?
ar: هل تريد حفظ التغييرات في الملف؟

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ar[0]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقيقة.
ar[1]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقيقة.
ar[2]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقيقتين.
ar[3]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقائق.
ar[4]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقيقة.
ar[5]: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d دقيقة.

en: Continue _Without Saving
ar: المتابعة دون حفظ (_W)

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
ar: هذا الدفتر يحتوي على موازنات. ولم يعد التمثيل الداخلي لمبالغ الموازنة يعتمد على تفضيل «الحسابات معكوسة الرصيد». فراجع الموازنات وعدّل الإشارات إن لزم الأمر.

en: The following are noted in this file:
ar: يُلاحَظ ما يلي في هذا الملف:

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ar: تعذّر على GnuCash الحصول على قفل %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ar: قد تكون قاعدة البيانات قيد الاستخدام لدى مستخدم آخر، وعندها لا ينبغي فتحها. فماذا تريد أن تفعل؟

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
ar: قد تكون قاعدة البيانات على نظام ملفات للقراءة فقط، أو لا تملك إذن الكتابة في المجلد، أو أن برنامج مكافحة الفيروسات لديك يمنع هذا الإجراء. وإن تابعت فقد لا تتمكن من حفظ أي تغييرات. فماذا تريد أن تفعل؟

en: Open _Read-Only
ar: فتح للقراءة فقط (_R)

en: Create _New File
ar: إنشاء ملف جديد (_N)

en: Open _Anyway
ar: فتح على أي حال (_A)

en: Open _Folder
ar: فتح المجلد (_F)

en: _Quit
ar: إنهاء (_Q)

en: Loading user data…
ar: جارٍ تحميل بيانات المستخدم…

en: Re-saving user data…
ar: جارٍ إعادة حفظ بيانات المستخدم…

en: Exporting file…
ar: جارٍ تصدير الملف…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الملف.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ar: فُتحت قاعدة البيانات للقراءة فقط. هل تريد حفظها في مكان آخر؟

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
ar: سيؤدي التراجع إلى تجاهل كل التغييرات غير المحفوظة على %s. هل تريد المتابعة فعلاً؟

en: <unknown>
ar: <غير معروف>

en: View…
ar: عرض…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
ar: تعذّر على GnuCash العثور على ملفات وثائق المساعدة.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
ar: يرجع هذا على الأرجح إلى أن حزمة "gnucash-docs" غير مثبَّتة تثبيتاً صحيحاً.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
ar: الموقع المتوقع

en: GnuCash could not find the linked document.
ar: تعذّر على GnuCash العثور على المستند المرتبط.

en: GnuCash could not open the linked document:
ar: تعذّر على GnuCash فتح المستند المرتبط:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
ar: أدخِل اسم مستخدم وكلمة مرور للاتصال بـ: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ar: ستُحفظ التغييرات تلقائياً خلال %u ثانية

en: Save changes to file %s before closing?
ar: هل تريد حفظ التغييرات في الملف %s قبل الإغلاق؟

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ar: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d ساعة و%d دقيقة.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ar: إن لم تحفظ، فستُتجاهل التغييرات من آخر %d يوم و%d ساعة.

en: Close _Without Saving
ar: إغلاق دون حفظ (_W)

en: This window is closing and will not be restored.
ar: هذه النافذة تُغلَق ولن تُستعاد.

en: Close Window?
ar: هل تريد إغلاق النافذة؟

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
ar: (للقراءة فقط)

en: Unsaved Book
ar: دفتر غير محفوظ

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
ar: آخر تعديل في %a، %b %d، %Y الساعة %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
ar: فُتح الملف %s. %s

en: Unable to save to database.
ar: تعذّر الحفظ إلى قاعدة البيانات.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ar: تعذّر الحفظ إلى قاعدة البيانات: الدفتر معلَّم للقراءة فقط.

en: Book Options
ar: خيارات الدفتر

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
ar: بلغت قائمة النوافذ حدّها الأقصى من العناصر، فلن تُضاف عناصر أخرى.

en: (User modifiable)
ar: (قابل للتعديل من المستخدم)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
ar: حقوق النشر © 1997-%s للمساهمين في GnuCash.

en: Version
ar: الإصدار

en: Build ID
ar: مُعرّف البناء

en: Accounting for personal and small business finance.
ar: محاسبة المالية الشخصية ومالية الأعمال الصغيرة.

en: Visit the GnuCash website.
ar: زُر موقع GnuCash الإلكتروني.

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select all accounts.
ar: تحديد كل الحسابات.

en: Clear All
ar: مسح الكل

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ar: مسح التحديد وإلغاء تحديد كل الحسابات.

en: Select Children
ar: تحديد الحسابات الفرعية

en: Select all descendents of selected account.
ar: تحديد كل فروع الحساب المحدّد.

en: Select Default
ar: تحديد الافتراضي

en: Select the default account selection.
ar: تحديد اختيار الحساب الافتراضي.

en: Show Hidden Accounts
ar: إظهار الحسابات المخفية

en: Show accounts that have been marked hidden.
ar: إظهار الحسابات المعلَّمة بالإخفاء.

en: Select all entries.
ar: تحديد كل الإدخالات.

en: Clear the selection and unselect all entries.
ar: مسح التحديد وإلغاء تحديد كل الإدخالات.

en: Select the default selection.
ar: تحديد الاختيار الافتراضي.

en: Clear any selected image file.
ar: مسح أي ملف صورة محدّد.

en: Select image
ar: تحديد الصورة

en: Select an image file.
ar: تحديد ملف صورة.

en: Pixels
ar: بكسل

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: Start of this quarter
ar: بداية هذا الربع

en: Start of this accounting period
ar: بداية هذه الفترة المحاسبية

en: Start of previous accounting period
ar: بداية الفترة المحاسبية السابقة

en: End of this quarter
ar: نهاية هذا الربع

en: End of this accounting period
ar: نهاية هذه الفترة المحاسبية

en: End of previous accounting period
ar: نهاية الفترة المحاسبية السابقة

en: _Custom
ar: مخصّص (_C)

en: Selected Report is Missing
ar: التقرير المحدّد مفقود

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
ar: '%s' مفقود

note: Translators: %s is the internal report guid.
en: Report with GUID '%s' is missing
ar: التقرير ذو المُعرّف الفريد (GUID) '%s' مفقود

en: Loading…
ar: جارٍ التحميل…

en: never
ar: مطلقاً

en: New top level account
ar: حساب جديد بأعلى مستوى

en: Account Name
ar: اسم الحساب

en: Commodity
ar: سلعة

en: Account Code
ar: رمز الحساب

en: Last Num
ar: الرقم الأخير

en: Present
ar: الحالي

en: Present (Report)
ar: الحالي (تقرير)

en: Balance (Report)
ar: الرصيد (تقرير)

en: Balance (Period)
ar: الرصيد (الفترة)

en: Cleared (Report)
ar: مُقاصّ (تقرير)

en: Reconciled (Report)
ar: مُسوّى (تقرير)

en: Earliest Date
ar: أقدم تاريخ

en: Last Reconcile Date
ar: تاريخ آخر تسوية

en: Future Minimum
ar: الحد الأدنى المستقبلي

en: Future Minimum (Report)
ar: الحد الأدنى المستقبلي (تقرير)

en: Total (Report)
ar: الإجمالي (تقرير)

en: Total (Period)
ar: الإجمالي (الفترة)

en: Account Color
ar: لون الحساب

en: Balance Limit
ar: حد الرصيد

en: Tax Info
ar: معلومات الضريبة

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
ar: الحالي (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
ar: الرصيد (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
ar: مُقاصّ (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
ar: مُسوّى (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
ar: الحد الأدنى المستقبلي (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
ar: الإجمالي (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
ar: ترشيح %s حسب...

en: Namespace
ar: نطاق الأسماء

en: Print Name
ar: طباعة الاسم

en: Display symbol
ar: عرض الرمز

en: Unique Name
ar: اسم مميز

en: Fraction
ar: الكسر

en: Get Quotes
ar: الحصول على عروض الأسعار

en: Source
ar: المصدر

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Customer Number
ar: رقم العميل

en: Vendor Number
ar: رقم المورّد

en: Employee Number
ar: رقم الموظف

en: Address Name
ar: اسم العنوان

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Address 3
ar: العنوان 3

en: Address 4
ar: العنوان 4

en: Phone
ar: الهاتف

en: Fax
ar: فاكس

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Active
ar: نشط

en: Security
ar: ورقة مالية

en: Price
ar: السعر

en: Enabled
ar: مُمكَّن

en: Last Occur
ar: آخر حدوث

en: Next Occur
ar: الحدوث القادم

en: %s, Total:
ar: %s، الإجمالي:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ar: %s، إجمالي السلع غير النقدية:

en: %s, Grand Total:
ar: %s، الإجمالي الكلي:

en: Net Assets:
ar: صافي الأصول:

en: Profits:
ar: الأرباح:

en: Price Quotes Retrieval Options
ar: خيارات جلب عروض الأسعار

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
ar: تنفيذ الأوامر المتعلّقة بعروض الأسعار. الأوامر المدعومة هي التالية.
    
      info: 	عرض إصدار Finance::Quote ومصادر عروض الأسعار المتاحة.
       get: 	جلب عروض الأسعار الحالية لكل العملات الأجنبية والأسهم في ملف بيانات GnuCash المُعطى.
      dump: 	جلب عروض الأسعار الحالية لعملات أو أسهم محدّدة من نطاق أسماء محدّد وطباعة النتائج في الطرفية.
            	ويجب أن يتبعه مصدرٌ ورمزٌ واحد أو أكثر، إلا إن كان المصدر "currency" فيتبعه عندئذ رمزان أو أكثر، أوّلها العملة التي ستُعرَض بها أسعار صرف البقية.

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
ar: تعبير نمطي يحدّد نطاق الأسماء الذي تُسترجَع له السلع عند استخدام أمر get

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
ar: عند استخدام الأمر dump، اعرض كل المعاملات التي يُرجعها Finance::Quote للرمز بدلاً من تلك التي يتطلّبها Gnucash.

en: Report Generation Options
ar: خيارات توليد التقرير

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
ar: تنفيذ الأوامر المتعلّقة بالتقارير. الأوامر المدعومة هي التالية.
    
      list: 	يسرد التقارير المتاحة.
      show: 	يصف الخيارات المعدّلة في التقرير المُسمّى. ويمكن تحديد ملف بيانات لوصف بعض الخيارات المحفوظة.
      run: 	يشغّل التقرير المُسمّى في ملف بيانات GnuCash المُعطى.

en: Name of the report to run
ar: اسم التقرير المراد تشغيله

en: Specify export type
ar: حدّد نوع التصدير

en: Output file for report
ar: ملف الإخراج للتقرير

en: Missing data file parameter
ar: معامل ملف البيانات مفقود

en: Not enough information for quotes dump
ar: لا توجد معلومات كافية لتفريغ عروض الأسعار

en: Unknown quotes command '{1}'
ar: أمر عروض أسعار غير معروف '{1}'

en: Missing --name parameter
ar: المعامل --name مفقود

en: Unknown report command '{1}'
ar: أمر تقرير غير معروف '{1}'

en: Missing command or option
ar: أمر أو خيار مفقود

en: Found Finance::Quote version {1}.
ar: عُثر على Finance::Quote الإصدار {1}.

en: Finance::Quote sources:
ar: مصادر Finance::Quote:

en: Price retrieval failed:
ar: فشل جلب السعر:

en: This is a development version. It may or may not work.
ar: هذه نسخة تطويرية. قد تعمل وقد لا تعمل.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ar: أبلِغ عن الأخطاء وغيرها من المشاكل إلى gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
ar: يمكنك أيضاً البحث عن تقارير الأخطاء وتقديمها في {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
ar: للعثور على أحدث نسخة مستقرة، ارجع إلى {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
ar: جارٍ تحميل امتدادات Guile على مستوى النظام…

en: Loading user specific Guile extensions…
ar: جارٍ تحميل امتدادات Guile الخاصة بالمستخدم…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
ar: - GnuCash، محاسبة المالية الشخصية ومالية الأعمال الصغيرة

en: {1} [options] [datafile]
ar: {1} [خيارات] [ملف بيانات]

en: GnuCash Paths
ar: مسارات GnuCash

en: (user modifiable)
ar: (قابل للتعديل من المستخدم)

en: GnuCash {1} development version
ar: نسخة GnuCash {1} التطويرية

en: Common Options
ar: الخيارات العامة

en: Show this help message
ar: عرض رسالة المساعدة هذه

en: Show GnuCash version
ar: إظهار إصدار GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
ar: تفعيل وضع التنقيح: يوفّر تفصيلاً عميقاً في السجلات.
    وهذا يكافئ: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
ar: تمكين ميزات إضافية/تطويرية/تصحيحية.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
ar: تجاوزات مستوى السجل، بالصيغة "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    أمثلة: "--log qof=debug" أو "--log gnc.backend.file.sx=info"
    ويمكن استدعاؤه مرات متعددة.

en: Show paths
ar: عرض المسارات

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ar: ملف لتسجيل الدخول إليه؛ والقيمة الافتراضية "/tmp/gnucash.trace"؛ ويمكن أن يكون "stderr" أو "stdout".

en: Hidden Options
ar: الخيارات المخفية

en: [datafile]
ar: [ملف البيانات]

en: Checking Finance::Quote…
ar: جارٍ فحص Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
ar: تعذّر تحميل Finance::Quote.

en: Loading data…
ar: جارٍ تحميل البيانات…

en: Application Options
ar: خيارات التطبيق

en: Do not load the last file opened
ar: عدم تحميل آخر ملف مفتوح

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
ar: خطأ: تعذّرت تهيئة واجهة المستخدم الرسومية ولم يُعيَّن خيار add-price-quotes.
    ربما تحتاج إلى تعيين متغيّر البيئة $DISPLAY؟

en: Last window position and size
ar: موضع الإطار وحجمه السابق

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
ar: يصف هذا الإعداد حجم الإطار وموضعه عند آخر إغلاق له. والأرقام هي إحداثيا X وY للزاوية العليا اليسرى من الإطار، متبوعةً بعرضه وارتفاعه.

en: Search only in active items
ar: البحث في العناصر النشطة فقط

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ar: عند التفعيل، يقتصر البحث على العناصر 'النشطة' ضمن الفئة الحالية. وإلا فيشمل كل العناصر ضمنها.

en: Is tax included in this type of business entry?
ar: هل الضريبة مُضمَّنة في هذا النوع من إدخالات الأعمال؟

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ar: عند التفعيل، تُضمَّن الضريبة افتراضياً في الإدخالات من هذا النوع. ويرث هذا الإعداد العملاء والموردون الجدد.

en: Auto pay when posting.
ar: الدفع التلقائي عند الترحيل.

en: At post time, automatically attempt to pay customer items with outstanding pre-payments and counter items. The pre-payments and items obviously have to be against the same customer. Counter items are items with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter items.
ar: عند الترحيل، يحاول البرنامج تلقائياً سداد عناصر العميل بما لديه من مدفوعات مسبقة معلّقة وعناصر مقابِلة. ويجب أن تكون المدفوعات المسبقة والعناصر للعميل نفسه. والعناصر المقابِلة هي عناصر ذات إشارة عكسية؛ فمع الفاتورة مثلاً تُعدّ إشعارات الدائن للعميل والفواتير السالبة عناصر مقابِلة.

en: Show invoices due reminder at startup
ar: إظهار تذكير بالفواتير المستحقة السداد عند بدء التشغيل

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
ar: عند التفعيل، يتحقّق GnuCash عند بدء التشغيل مما إذا كانت أي فواتير ستستحق قريباً، فإن وُجدت عرض على المستخدم مربّع حوار تذكير. ويُضبط تعريف «قريباً» عبر إعداد «الأيام مقدّماً». وإلا فلا يتحقّق GnuCash من الفواتير المستحقة.

en: Show invoices due within this many days
ar: إظهار الفواتير المستحقة خلال هذا العدد من الأيام

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ar: يحدّد هذا الحقل عدد الأيام المسبقة التي يتحقّق خلالها GnuCash من الفواتير المستحقة، ولا تُستخدم قيمته إلا إذا كان إعداد «إعلام عند الاستحقاق» مفعّلاً.

en: Enable extra toolbar buttons for business
ar: تمكين أزرار شريط أدوات إضافية للأعمال

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ar: عند التفعيل، تُعرض أيضاً أزرار شريط أدوات إضافية لوظائف الأعمال الشائعة. وإلا فلا تُعرض.

en: The invoice report to be used for printing.
ar: تقرير الفاتورة المستخدَم للطباعة.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ar: اسم التقرير المستخدَم لطباعة الفاتورة.

en: Open new invoice in new window
ar: فتح الفاتورة الجديدة في نافذة جديدة

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ar: عند التفعيل، تُفتح كل فاتورة جديدة في نافذة جديدة. وإلا فتُفتح كعلامة تبويب في النافذة الرئيسية.

en: Accumulate multiple splits into one
ar: تجميع أطراف قيد متعددة في طرف قيد واحد

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ar: عند تفعيل هذا الحقل، تُجمَّع الإدخالات المتعددة في الفاتورة التي تُحوَّل إلى الحساب نفسه في طرف قيد واحد. ويمكن تجاوز هذا الحقل لكل فاتورة في مربع حوار الترحيل.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor items with outstanding pre-payments and counter items. The pre-payments and items obviously have to be against the same vendor. Counter items are items with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter items.
ar: عند الترحيل، يحاول البرنامج تلقائياً سداد عناصر المورّد بما لديه من مدفوعات مسبقة معلّقة وعناصر مقابِلة. ويجب أن تكون المدفوعات المسبقة والعناصر للمورّد نفسه. والعناصر المقابِلة هي عناصر ذات إشارة عكسية؛ فمع فاتورة المورّد مثلاً تُعدّ إشعارات الدائن للمورّد وفواتير المورّد السالبة عناصر مقابِلة.

en: Show bills due reminder at startup
ar: إظهار تذكير بالفواتير المستحقة عند بدء التشغيل

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ar: عند التفعيل، يتحقّق GnuCash عند بدء التشغيل مما إذا كانت أي فواتير ستستحق قريباً، فإن وُجدت عرض على المستخدم مربع حوار تذكير. ويُضبط تعريف «قريباً» بإعداد «عدد الأيام مقدماً». وإلا فلا يتحقّق GnuCash من الفواتير المستحقة.

en: Show bills due within this many days
ar: إظهار الفواتير المستحقة خلال هذا العدد من الأيام

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ar: يحدّد هذا الحقل عدد الأيام المسبقة التي يتحقّق خلالها GnuCash من الفواتير المستحقة، ولا تُستخدم قيمته إلا إذا كان إعداد «إعلام عند الاستحقاق» مفعَّلاً.

en: GUID of predefined check format to use
ar: معرّف GUID لتنسيق الشيك المُعرَّف مسبقاً المراد استخدامه

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
ar: تحدّد هذه القيمة تنسيق الشيك المُعرَّف مسبقاً المراد استخدامه. والرقم هو معرّف GUID لتنسيق شيك معروف.

en: Which check position to print
ar: موضع الشيك المراد طباعته

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ar: في الشيكات المطبوعة مسبقاً التي تحوي شيكات متعددة في الصفحة، يحدّد هذا الإعداد موضع الشيك المراد طباعته. والقيم الممكنة هي 0 و1 و2، وتقابل الشيكات العلوي والأوسط والسفلي في الصفحة.

en: Number of checks to print on the first page.
ar: عدد الشيكات المراد طباعتها في الصفحة الأولى.

en: Date format to use
ar: تنسيق التاريخ المراد استخدامه

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ar: هذا هو المعرّف العددي لتنسيق التاريخ المحدّد مسبقاً.

en: Custom date format
ar: تنسيق تاريخ مخصّص

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
ar: إذا عُيّن تنسيق التاريخ ليدلّ على تنسيق مخصّص، استُخدمت هذه القيمة وسيطاً لدالة strftime لإنتاج التاريخ المراد طباعته. ويمكن أن تكون أي نص strftime صالح؛ ولمزيد من المعلومات حول هذا التنسيق، اقرأ صفحة دليل strftime عبر الأمر "man 3 strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
ar: الوحدات التي يُعبَّر بها عن الإحداثيات المخصّصة

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
ar: الوحدات التي يُعبَّر بها عن الإحداثيات المخصّصة (بوصة، مم، …).

en: Position of payee name
ar: موضع اسم المستفيد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر المستفيد على الشيك.

en: Position of date line
ar: موضع سطر التاريخ

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر التاريخ على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of check amount in words
ar: موضع قيمة الشيك بالكلمات

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر القيمة بالكلمات على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of check amount in numbers
ar: موضع قيمة الشيك بالأرقام

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر القيمة بالأرقام على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of payee address
ar: موضع عنوان المستفيد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر عنوان المستفيد على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of notes line
ar: موضع سطر الملاحظات

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر الملاحظات على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of memo line
ar: موضع سطر البيان

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر البيان على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Offset for complete check
ar: الإزاحة للشيك الكامل

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إزاحة X وY للشيك الكامل، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Rotation angle
ar: زاوية الدوران

en: Number of degrees to rotate the check.
ar: عدد الدرجات لتدوير الشيك.

en: Position of split's amount in numbers
ar: موضع قيمة طرف القيد بالأرقام

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر قيمة طرف القيد على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of split's memo line
ar: موضع سطر بيان طرف القيد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر بيان طرف القيد على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Position of split's account line
ar: موضع سطر حساب طرف القيد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ar: تحوي هذه القيمة إحداثيات X وY لبداية سطر حساب طرف القيد على الشيك، وتُقاس من الزاوية اليسرى السفلى لموضع الشيك المحدّد.

en: Print the date format below the date.
ar: طباعة تنسيق التاريخ أسفل التاريخ.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ar: في كل مرة يُطبع فيها التاريخ، يُطبع تنسيقه مباشرةً أسفله بحجم 8 نقاط باستخدام الأحرف Y وM وD.

en: The default check printing font
ar: خط طباعة الشيكات الافتراضي

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ar: الخط الافتراضي المستخدم عند طباعة الشيكات. ويتجاوز هذه القيمةَ أيُّ خط محدّد في ملف وصف الشيك.

en: Print '***' before and after text.
ar: طباعة '***' قبل النص وبعده.

en: Show currencies in this dialog
ar: اعرض العملات في مربع الحوار هذا

en: Last pathname used
ar: آخر مسار مستخدم

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ar: يحوي هذا الحقل آخر مسار استخدمته هذه النافذة، وسيكون اسم الملف/المسار الأولي في المرة القادمة التي تُفتح فيها.

en: Window geometry
ar: أبعاد النافذة

en: The position of paned window when it was last closed.
ar: موضع النافذة المجزّأة عند آخر إغلاق لها.

en: Position of the horizontal pane divider.
ar: موضع الفاصل الأفقي للوحة.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ar: يحدّد هذا الإعداد ما إذا كان البحث يجري في كل بنود الفئة الحالية، أم في البنود النشطة منها فقط.

en: Position of the vertical pane divider.
ar: موضع الفاصل الرأسي للوحة.

en: Show the new user window
ar: إظهار نافذة المستخدم الجديد

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ar: عند التفعيل، تُعرض نافذة المستخدم الجديد. وإلا فلا تُعرض.

en: New hierarchy window on "New File"
ar: نافذة تسلسل هرمي جديد عند "ملف جديد"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
ar: عند التفعيل، تُعرض نافذة "التسلسل الهرمي الجديد" كلما اختير عنصر القائمة "ملف جديد". وإلا فلا تُعرض.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ar: العودة إلى "بحث جديد" افتراضياً إذا أُرجِع عدد من العناصر أقل من هذا العدد

en: Enable SKIP transaction action
ar: تفعيل إجراء تجاوز المعاملة (SKIP)

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ar: تفعيل إجراء التجاوز (SKIP) في مُطابِق المعاملات. فعند التفعيل، تُتجاوز افتراضياً المعاملةُ التي تقع درجة أفضل تطابق لها في المنطقة الصفراء (أعلى من حد الإضافة التلقائية وأقل من حد المقاصّة التلقائية).

en: Enable UPDATE match action
ar: تفعيل إجراء التحديث عند المطابقة (UPDATE)

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ar: تفعيل إجراء التحديث والتسوية (UPDATE AND RECONCILE) في مُطابِق المعاملات. فعند التفعيل، تؤدي المعاملةُ التي تقع درجة أفضل تطابق لها أعلى من حد المقاصّة التلقائية وتحمل تاريخاً أو مبلغاً مختلفاً عن المعاملة الموجودة المطابِقة، إلى تحديث المعاملة الموجودة ومقاصّتها افتراضياً.

en: Use bayesian matching
ar: استخدام المطابقة البايزية

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ar: تفعيل المطابقة البايزية عند مطابقة المعاملة المستوردة مع المعاملات الموجودة. وإلا فتُستخدم آلية مطابقة أقل تطوراً قائمة على القواعد.

en: Minimum score to be displayed
ar: الحد الأدنى للدرجة المراد عرضها

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ar: يحدّد هذا الحقل أدنى درجة تطابق يجب أن تحملها المعاملة المطابِقة المحتملة لتُعرض في قائمة المطابقة.

en: Likely matching transaction within these days
ar: المعاملات المرجّح تطابقها خلال هذه الأيام

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
ar: يحدّد هذا الحقل أقصى عدد من الأيام يُرجَّح خلالها أن تكون المعاملة مطابِقة في القائمة.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
ar: من غير المرجّح مطابقة معاملة خارج هذا العدد من الأيام

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
ar: يحدّد هذا الحقل أدنى عدد من الأيام يكون من غير المرجّح خلالها أن تكون المعاملة مطابِقة في القائمة.

en: Add matching transactions below this score
ar: إضافة المعاملات المطابِقة الأقل من هذه الدرجة

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ar: يحدّد هذا الحقل العتبة التي تُضاف دونها المعاملة المطابِقة تلقائياً. فالمعاملة التي تقع درجة أفضل تطابق لها في المنطقة الحمراء (أعلى من الحد الأدنى للعرض وأقل من درجة الإضافة أو يساويها) تُضاف إلى ملف GnuCash افتراضياً.

en: Clear matching transactions above this score
ar: مقاصّة المعاملات المطابِقة الأعلى من هذه الدرجة

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ar: يحدّد هذا الحقل العتبة التي تُقاصّ فوقها المعاملة المطابِقة افتراضياً. فالمعاملة التي تقع درجة أفضل تطابق لها في المنطقة الخضراء (أعلى من حد المقاصّة هذا أو تساويه) تُقاصّ افتراضياً.

en: Maximum ATM fee amount in your area
ar: أقصى مبلغ لرسوم الصرّاف الآلي في منطقتك

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ar: يحدّد هذا الحقل الرسوم الإضافية التي تُؤخذ في الحسبان عند مطابقة المعاملات المستوردة. ففي بعض الأماكن تُركَّب صرّافات آلية تجارية (لا تتبع مؤسسة مالية) في مواضع مثل المتاجر الصغيرة، وتُضيف هذه الصرّافات رسومها إلى المبلغ مباشرةً بدلاً من ظهورها معاملةً منفصلة أو ضمن رسومك المصرفية الشهرية. فلو سحبت 100$ مثلاً، خُصم منك 101.50$ زائداً رسوم Interac؛ وإذا أدخلت يدوياً مبلغ 100$ لم تتطابق المبالغ. لذا اضبط هذه القيمة على أقصى رسوم من هذا النوع في منطقتك (بوحدات عملتك المحلية) ليُتعرَّف على المعاملة بوصفها مطابقة.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
ar: إنشاء السلع الجديدة تلقائياً

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ar: يُنشئ السلع الجديدة تلقائياً متى صودفت سلعة غير معروفة أثناء الاستيراد. وإلا فيُسأل المستخدم عمّا يفعله بكل سلعة غير معروفة.

en: Display or hide reconciled matches
ar: عرض المطابقات المُسوّاة أو إخفاؤها

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
ar: يعرض من منتقي المطابقة المعاملات التي بلغت بالفعل حالة تسوية ما، أو يخفيها.

en: Default QIF transaction status
ar: الحالة الافتراضية لمعاملات QIF

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
ar: الحالة الافتراضية لمعاملة QIF عند عدم تحديدها في ملف QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ar: عند عدم تحديد الحالة في ملف QIF، تُعلَّم المعاملات بأنها مُسوّاة.

en: Show documentation
ar: عرض الوثائق

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ar: إظهار بعض الصفحات التوثيقية فقط في مساعد استيراد QIF.

en: Pre-select cleared transactions
ar: تحديد المعاملات المُقاصّة مسبقاً

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ar: إذا فُعِّل، ظهرت جميع المعاملات المعلَّمة كمُقاصّة في السجل محدَّدةً مسبقاً في مربع حوار التسوية. وإلا فلا تُحدَّد أي معاملة في البداية.

en: Prompt for interest charges
ar: المطالبة بإدخال رسوم الفائدة

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ar: قبل تسوية حساب يتقاضى فائدة أو يدفعها، يُطالَب المستخدم بإدخال معاملة لرسوم الفائدة أو دفعها. وهذا مُفعَّل حالياً لحسابات البنك وبطاقة الائتمان وصناديق الاستثمار والأصول والذمم المدينة والذمم الدائنة والالتزامات فقط.

en: Prompt for credit card payment
ar: المطالبة بسداد بطاقة الائتمان

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ar: إذا فُعِّل، طُولِب المستخدم بإدخال سداد بطاقة الائتمان بعد تسوية حسابها. وإلا فلا يُطالَب بذلك.

en: Always reconcile to today
ar: التسوية إلى تاريخ اليوم دائماً

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ar: إذا فُعِّل، فُتح مربع حوار التسوية دائماً على تاريخ اليوم بوصفه تاريخ كشف الحساب، بغضّ النظر عن التسويات السابقة.

en: Enable autoclear tools in reconciliation
ar: تمكين أدوات المقاصّة التلقائية في التسوية

en: If active, suggests transactions to clear based on amounts summing to the statement balance
ar: إذا فُعِّل، اقترح معاملاتٍ للمقاصّة بناءً على المبالغ التي يبلغ مجموعها رصيد كشف الحساب

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
ar: تشغيل مربع حوار "منذ آخر تشغيل" عند فتح ملف.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
ar: يتحكّم هذا الإعداد في تشغيل معالجة "منذ آخر تشغيل" للمعاملات المجدولة تلقائياً عند فتح ملف بيانات، بما في ذلك الفتح الأولي للملف عند بدء GnuCash. فإذا فُعِّل، شُغِّلت عملية "منذ آخر تشغيل"، وإلا فلا تُشغَّل.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
ar: إظهار مربع حوار تنبيه "منذ آخر تشغيل" عند فتح ملف.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
ar: يتحكّم هذا الإعداد في عرض مربع حوار التنبيه فقط "منذ آخر تشغيل" للمعاملات المجدولة عند فتح ملف بيانات (إن كانت معالجة "منذ آخر تشغيل" مُفعَّلة عند فتح الملف)، بما في ذلك الفتح الأولي للملف عند بدء GnuCash. فإذا فُعِّل، عُرض مربع الحوار، وإلا فلا يُعرض.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
ar: اجعل «مراجعة المعاملات المُنشأة» الوضع الافتراضي لمربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
ar: يتحكّم هذا الإعداد في ضبط «مراجعة المعاملات المُنشأة» افتراضياً لمربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: Set the sort column in the "since last run" dialog.
ar: تعيين عمود الترتيب في مربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: This settings sets the sort column in the "since last run" dialog.
ar: يضبط هذا الإعداد عمود الترتيب في مربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: Set the sort direction in the "since last run" dialog.
ar: تعيين اتجاه الترتيب في مربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: This settings sets the sort direction in the "since last run" dialog.
ar: يضبط هذا الإعداد اتجاه الترتيب في مربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: The depth used in the tree to sort in the "since last run" dialog.
ar: العمق المستخدَم في الشجرة للترتيب في مربّع حوار «منذ آخر تشغيل».

en: Set the "auto create" flag by default
ar: تعيين علامة "الإنشاء التلقائي" افتراضياً

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ar: إذا فُعِّل، فُعِّلت علامة "الإنشاء التلقائي" افتراضياً في أي معاملة مجدولة تُنشأ حديثاً. وللمستخدم أن يغيّر هذه العلامة أثناء إنشاء المعاملة، أو في أي وقت لاحق بتحرير المعاملة المجدولة.

en: How many days in advance to notify the user.
ar: عدد الأيام التي يُنبَّه المستخدم قبلها مقدماً.

en: The number of months to be shown in editor.
ar: عدد الأشهر المعروضة في المحرّر.

en: The horizontal position of the editor divider.
ar: الموضع الأفقي لفاصل المحرّر.

en: Set the "notify" flag by default
ar: تعيين علامة "التنبيه" افتراضياً

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
ar: إذا فُعِّل، عُيِّنت علامة "التنبيه" افتراضياً في أي معاملة مجدولة تُنشأ حديثاً. وللمستخدم أن يغيّر هذه العلامة أثناء إنشاء المعاملة، أو في أي وقت لاحق بتحرير المعاملة المجدولة. ولا معنى لهذا الإعداد إلا إذا كان إعداد الإنشاء التلقائي مفعَّلاً.

en: How many days in advance to remind the user.
ar: عدد الأيام التي يُذكَّر المستخدم قبلها مقدماً.

en: The next tip to show.
ar: النصيحة التالية المراد عرضها.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ar: إظهار "نصيحة اليوم" عند بدء تشغيل GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ar: يُفعِّل "نصيحة اليوم" عند بدء GnuCash. فإذا فُعِّل، عُرض مربع الحوار، وإلا فلا يُعرض.

en: Alpha Vantage API key
ar: مفتاح Alpha Vantage API

en: Alpha Vantage requires an API key to use their service. You can obtain a key by registering for a free account at the Alpha Vantage website, https://www.alphavantage.co/support/#api-key.
ar: يتطلّب Alpha Vantage مفتاح API لاستخدام خدمته. ويمكنك الحصول على مفتاح بالتسجيل لحساب مجاني في موقع Alpha Vantage، https://www.alphavantage.co/support/#api-key.

en: YH Finance (FinanceAPI) API key
ar: مفتاح YH Finance (FinanceAPI) API

en: YH Finance requires an API key to use their FinanceAPI service. You can obtain a key by registering for a free account at the YH Finance website, https://financeapi.net/pricing.
ar: يتطلّب YH Finance مفتاح API لاستخدام خدمة FinanceAPI الخاصة به. ويمكنك الحصول على مفتاح بالتسجيل لحساب مجاني في موقع YH Finance، https://financeapi.net/pricing.

en: The version of these settings
ar: إصدار هذه الإعدادات

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
ar: يُستخدَم هذا داخلياً لمعرفة ما إذا كانت بعض التفضيلات تحتاج إلى تحويل عند الانتقال إلى إصدار أحدث من GnuCash.

en: Save window sizes and locations
ar: حفظ أحجام النوافذ ومواقعها

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ar: إذا فُعِّل، حُفظ حجم كل نافذة حوار وموقعها عند إغلاقها، وحُفظت أحجام نوافذ المحتوى ومواقعها عند إنهاء GnuCash. وإلا فلا تُحفظ الأحجام.

en: Character to use as separator between account names
ar: الحرف المستخدم فاصلاً بين أسماء الحسابات

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
ar: يحدّد هذا الإعداد الحرف الذي يفصل بين مكوّنات اسم الحساب. والقيم الممكنة هي أي حرف يونيكود واحد غير أبجدي رقمي، أو أي من النصوص التالية: "colon" و"slash" و"backslash" و"dash" و"period".

en: Transaction Linked Files head path
ar: مسار رأس الملفات المرتبطة بالمعاملات

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
ar: هذا هو رأس المسار للملفات المرتبطة بالمعاملة ذات المسارات النسبية

en: Compress the data file
ar: ضغط ملف البيانات

en: Enables file compression when writing the data file.
ar: يضغط الملف عند كتابة ملف البيانات.

en: Show auto-save explanation
ar: إظهار شرح الحفظ التلقائي

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ar: إذا فُعِّل، أظهر GnuCash شرحاً لخاصية الحفظ التلقائي أول مرة تبدأ فيها. وإلا فلا يُعرض شرح إضافي.

en: Auto-save time interval
ar: الفترة الزمنية للحفظ التلقائي

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ar: عدد الدقائق حتى يبدأ حفظ ملف البيانات على القرص الصلب تلقائياً. فإن كانت صفراً، لم يبدأ أي حفظ تلقائياً.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ar: تفعيل مهلة على سؤال "حفظ التغييرات عند الإغلاق"

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ar: إذا فُعِّل، لم ينتظر سؤال "حفظ التغييرات عند الإغلاق" الإجابة إلا عدداً محدوداً من الثواني؛ فإن لم يُجب المستخدم خلال ذلك الوقت، حُفظت التغييرات تلقائياً وأُغلقت نافذة السؤال.

en: Time to wait for answer
ar: وقت انتظار الإجابة

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ar: عدد الثواني التي يُنتظر قبل انقضائها لإغلاق نافذة السؤال وحفظ التغييرات تلقائياً.

en: Display negative amounts in red
ar: عرض المبالغ السالبة باللون الأحمر

en: Automatically insert a decimal point
ar: إدراج فاصلة عشرية تلقائياً

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ar: إذا فُعِّل، أدرج GnuCash فاصلة عشرية تلقائياً في القيم التي تُدخل من دونها. وإلا فلا يعدّل الأرقام المُدخلة.

en: Number of automatic decimal places
ar: عدد المنازل العشرية التلقائية

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ar: يحدّد هذا الحقل عدد المنازل العشرية التلقائية التي تُملأ.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
ar: إجبار الأسعار على العرض كأرقام عشرية حتى لو وجب تقريبها.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
ar: إذا فُعِّل، قرّب GnuCash الأسعار عند الحاجة لعرضها أرقاماً عشرية بدلاً من عرض الكسر الدقيق متى تعذّر تمثيل الجزء الكسري تمثيلاً دقيقاً برقم عشري.

en: Do not create log/backup files.
ar: عدم إنشاء ملفات سجل/نسخ احتياطي.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
ar: يحدّد هذا الإعداد ما يُفعل بملفات السجل/النسخ الاحتياطي القديمة. فـ"forever" تعني الاحتفاظ بكل الملفات القديمة، و"never" تعني عدم الاحتفاظ بأي منها؛ فتُزال الإصدارات الأقدم في كل مرة تحفظ فيها. أما "days" فتعني الاحتفاظ بالملفات القديمة عدداً من الأيام، يُعرَّف في المفتاح 'retain-days'.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ar: حذف ملفات السجل/النسخ الاحتياطي القديمة بعد هذا العدد من الأيام (0 = أبداً).

en: Do not delete log/backup files.
ar: عدم حذف ملفات السجل/النسخ الاحتياطي.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ar: حذف ملفات السجل/النسخ الاحتياطي القديمة بعد هذا العدد من الأيام (0 = أبداً).

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ar: يحدّد هذا الإعداد عدد الأيام التي تُحذف بعدها ملفات السجل/النسخ الاحتياطي القديمة (0 = أبداً).

en: Don't sign reverse any accounts.
ar: عدم عكس إشارة أي حساب.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
ar: يتيح هذا الإعداد عكس إشارة أرصدة حسابات معينة من الموجب إلى السالب أو العكس. فالإعداد "income-expense" لمن يفضّل رؤية المصروفات سالبةً والدخل موجباً، والإعداد "credit" لمن يريد أن تعكس الأرصدة حالة المدين/الدائن للحساب، والإعداد "none" لا يعكس الإشارة على أي رصيد.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ar: عكس إشارة الأرصدة لما يلي: بطاقة الائتمان والذمم الدائنة والالتزام وحقوق الملكية والدخل.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ar: عكس إشارة الأرصدة لحسابات الدخل والمصروفات.

en: Use account colors in the account hierarchy
ar: استخدام ألوان الحساب في التسلسل الهرمي للحسابات

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ar: إذا فُعِّل، لوّن التسلسل الهرمي الحسابَ باللون المخصّص له إن كان مُعيَّناً، وفي ذلك عون بصري لتمييز الحسابات بسرعة.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
ar: استخدام ألوان الحساب في علامات تبويب سجلات الحسابات المفتوحة

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ar: إذا فُعِّل، لُوِّنت علامات تبويب سجل الحساب باللون المخصّص للحساب إن كان مُعيَّناً، وفي ذلك عون بصري لتمييز الحسابات بسرعة.

en: Use formal account labels
ar: استخدام تسميات الحسابات الرسمية

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ar: إذا فُعِّل، استُخدمت تسميتا المحاسبة الرسميتان "دائن" و"مدين" في تعيين الحقول على الشاشة. وإلا فتُستخدم تسميات غير رسمية مثل زيادة/نقصان و"أموال داخلة"/"أموال خارجة" ونحوها.

en: Show close buttons on notebook tabs
ar: إظهار أزرار الإغلاق على علامات تبويب الدفتر

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ar: إذا فُعِّل، عُرض زر "إغلاق" على كل علامة تبويب دفتر تقبل الإغلاق. وإلا فلا يُعرض هذا الزر عليها. وأياً كان هذا الإعداد، فبالإمكان دائماً إغلاق الصفحات من عنصر القائمة "إغلاق" أو زر "إغلاق" في شريط الأدوات.

en: Width of notebook tabs
ar: عرض علامات تبويب الدفتر

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ar: يحدّد هذا المفتاح العرض الأقصى لعلامات تبويب الدفتر. فإذا كان نص علامة التبويب أطول من هذه القيمة (والاختبار تقريبي)، قُطع وسطُ الوسم واستُبدلت به علامة حذف.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
ar: يفتح تبويباً جديداً بجوار التبويب الحالي لا في النهاية

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
ar: إذا فُعِّل، فُتحت التبويبات الجديدة بجوار التبويب الحالي. وإن عُطِّل، فُتحت في النهاية.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ar: استخدام عملة لغة النظام لجميع الحسابات المُنشأة حديثاً.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ar: يتحكّم هذا الإعداد في مصدر العملة الافتراضية للحسابات الجديدة. فإن عُيِّن إلى "locale"، استرجع GnuCash العملة الافتراضية من إعداد لغة المستخدم. وإن عُيِّن إلى "other"، استخدم الإعداد المحدّد بمفتاح currency-other.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ar: استخدام العملة المحددة لجميع الحسابات المُنشأة حديثاً.

en: Default currency for new accounts
ar: العملة الافتراضية للحسابات الجديدة

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
ar: يحدّد هذا الإعداد العملة الافتراضية للحسابات الجديدة إذا عُيِّن إعداد currency-choice إلى "other". ويجب أن يحتوي هذا الحقل على رمز العملة المكوّن من ثلاثة أحرف وفق ISO 4217 (مثل USD وGBP وRUB).

en: Use 24 hour time format
ar: استخدام تنسيق وقت 24 ساعة

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ar: إذا فُعِّل، استُخدم تنسيق وقت 24 ساعة، وإلا فتنسيق 12 ساعة.

en: Date format choice
ar: اختيار تنسيق التاريخ

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ar: يختار هذا الإعداد طريقة عرض التواريخ في GnuCash. والقيم الممكنة هي "locale" لاستخدام إعداد لغة النظام، و"ce" للتواريخ على النمط الأوروبي القارّي، و"iso" للتواريخ القياسية وفق ISO 8601، و"uk" للتواريخ على النمط البريطاني، و"us" للتواريخ على نمط الولايات المتحدة.

en: In the current calendar year
ar: في السنة التقويمية الحالية

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
ar: عند إدخال تاريخ من دون سنة، يمكن إكماله ليقع في السنة التقويمية الحالية أو قريباً من التاريخ الحالي، اعتماداً على نافذة منزلقة تبدأ من عدد محدّد من الأشهر إلى الوراء.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
ar: في نافذة منزلقة مدتها 12 شهراً تبدأ من عدد قابل للضبط من الأشهر قبل الشهر الحالي

en: Maximum number of months to go back.
ar: الحد الأقصى لعدد الأشهر للرجوع إلى الوراء.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ar: تُكمَّل التواريخ لتكون قريبة من التاريخ الحالي. أدخل الحد الأقصى لعدد الأشهر للرجوع إلى الوراء عند إكمال التواريخ.

en: Show Horizontal Grid Lines
ar: إظهار خطوط الشبكة الأفقية

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
ar: إذا فُعِّل، عُرضت خطوط الشبكة الأفقية على عروض الجداول. وإلا فلا تُعرض.

en: Show Vertical Grid Lines
ar: إظهار خطوط الشبكة الرأسية

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
ar: إذا فُعِّل، عُرضت خطوط الشبكة الرأسية على عروض الجداول. وإلا فلا تُعرض.

en: Show splash screen
ar: إظهار شاشة البداية

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ar: إذا فُعِّل، عُرضت شاشة البداية عند بدء التشغيل. وإلا فلا تُعرض.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في أعلى النافذة.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ar: يحدّد هذا الإعداد الحافة التي تُرسم عندها علامات تبويب تبديل الصفحات في الدفاتر. والقيم الممكنة هي "top" و"left" و"bottom" و"right"، والافتراضي "top".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في أسفل النافذة.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في الجهة اليسرى من النافذة.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في الجهة اليمنى من النافذة.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ar: عرض شريط الملخص في أعلى الصفحة.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ar: يحدّد هذا الإعداد الحافة التي يُرسم عندها شريط الملخص لمختلف الصفحات. والقيم الممكنة هي "top" و"bottom"، والافتراضي "bottom".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ar: عرض شريط الملخص في أسفل الصفحة.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ar: إغلاق علامة التبويب ينتقل إلى آخر علامة تبويب زُرْتَها.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ar: إذا فُعِّل، انتقل إغلاق علامة التبويب إلى آخر علامة تبويب زُرْتَها. وإلا فينتقل علامةً واحدة إلى اليسار.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ar: تعيين خيار الدفتر في الملفات الجديدة لاستخدام حقل "الإجراء" لطرف القيد مكان حقل "الرقم" في السجلات/التقارير

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
ar: إذا حُدِّد، ضُبط خيار الدفتر الافتراضي للملفات الجديدة بحيث تعرض خلية «الرقم» في السجلات حقل «الإجراء» لطرف القيد وتحدّثه، ويظهر حقل «الرقم» للمعاملة في السطر الثاني في عرض السطر المزدوج (ولا يظهر إن لم يُضبط ذلك). وإلا فيُضبط الخيار الافتراضي بحيث تعرض خلية «الرقم» في السجلات حقل «الرقم» للمعاملة وتحدّثه.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
ar: تلوين السجل بسمة ألوان خاصة بـ GnuCash

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
ar: إذا فُعِّل، استخدم السجل سمة ألوان خاصة بـ GnuCash (أخضر/أصفر)، وإلا فسمة ألوان النظام. وأياً كان هذا الإعداد، فبإمكان المستخدم دائماً تجاوز سمة الألوان عبر ملف css خاص بـ gnucash يُحفَظ في دليل الإعدادات الذي يستخدمه. ومزيد من المعلومات في الأسئلة الشائعة لـ gnucash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
ar: مفتاح "Enter" ينتقل إلى أسفل السجل

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ar: إذا فُعِّل، انتقل الضغط على مفتاح Enter إلى أسفل السجل، وإلا فإلى سطر المعاملة التالي.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ar: إظهار قائمة الحسابات أو الإجراءات تلقائياً أثناء الإدخال

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ar: الانتقال إلى حقل التحويل عند الملء التلقائي لمعاملة محفوظة

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
ar: إذا فُعِّل، انتقل المؤشر إلى حقل التحويل بعد الملء التلقائي لمعاملة محفوظة، وإلا فينتقل إلى حقل القيمة.

en: "Jump" behaviour when there are multiple splits
ar: سلوك «القفز» عند وجود بنود متعددة

en: Select how the "Jump" operation should behave when a transaction has multiple splits.
ar: حدّد كيف يتصرّف إجراء «القفز» عندما يكون للمعاملة بنود متعددة.

en: Create a new window for each new register
ar: إنشاء نافذة جديدة لكل سجل جديد

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ar: إذا فُعِّل، فُتح كل سجل جديد في نافذة جديدة، وإلا فكعلامة تبويب في النافذة الرئيسية.

en: Color all lines of a transaction the same
ar: تلوين جميع أسطر المعاملة باللون نفسه

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ar: إذا فُعِّل، استخدمت كل أسطر المعاملة الواحدة اللون نفسه لخلفيتها، وإلا فتتناوب ألوان الخلفية في كل سطر.

en: Show horizontal borders in a register
ar: إظهار الحدود الأفقية في السجل

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ar: إظهار الحدود الأفقية بين الصفوف في السجل. فإذا فُعِّل، أُشير إلى الحد بين الخلايا بخط غليظ، وإلا فلا يُعلَّم.

en: Show vertical borders in a register
ar: إظهار الحدود الرأسية في السجل

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ar: إظهار الحدود الرأسية بين الأعمدة في السجل. فإذا فُعِّل، أُشير إلى الحد بين الخلايا بخط غليظ، وإلا فلا يُعلَّم.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
ar: إظهار المعاملات المستقبلية بعد المعاملة الفارغة في السجل

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
ar: إظهار المعاملات المستقبلية بعد المعاملة الفارغة في السجل. فإذا فُعِّل، عُرضت المعاملات ذات التاريخ المستقبلي في أسفل السجل بعد المعاملة الفارغة، وإلا فتكون المعاملة الفارغة في أسفل السجل بعد كل المعاملات.

en: Hide splits in all transactions.
ar: إخفاء البنود في كل المعاملات.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
ar: يحدّد هذا الحقل أسلوب العرض الافتراضي عند فتح نافذة سجل جديدة. والقيم الممكنة هي «دفتر الأستاذ الأساسي» و«دفتر الأستاذ ذو التجزئة التلقائية» و«دفتر يومية المعاملات». فإعداد «دفتر الأستاذ الأساسي» يعرض كل معاملة على سطر واحد أو سطرين بحسب ضبط عرض السطر المزدوج. ويفعل «دفتر الأستاذ ذو التجزئة التلقائية» الشيء نفسه، لكنه يوسّع المعاملة الحالية وحدها لإظهار كل بنودها. أما «دفتر يومية المعاملات» فيُظهر كل المعاملات موسَّعة.

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
ar: توسيع المعاملة الحالية تلقائياً لإظهار كل البنود، وتُعرَض المعاملات الأخرى على سطر واحد أو سطرين بحسب ضبط عرض السطر المزدوج.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ar: توسيع جميع المعاملات لعرض كل البنود.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
ar: إظهار سطر ثانٍ يحتوي على «الإجراء» و«ملاحظات» و«المستندات المرتبطة» لكل معاملة.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
ar: إظهار سطر ثانٍ يحتوي على «الإجراء» و«ملاحظات» و«المستندات المرتبطة» لكل معاملة في السجل. وهذا هو الإعداد الافتراضي عند فتح السجل أول مرة، ويمكن تغييره في أي وقت من عنصر القائمة «عرض ← سطر مزدوج».

en: Only display leaf account names.
ar: عرض أسماء الحسابات الطرفية فقط.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ar: عرض أسماء الحسابات الطرفية وحدها في السجل وفي نافذة اختيار الحساب المنبثقة. والسلوك الافتراضي عرض الاسم الكامل بمساره في شجرة الحسابات. وتفعيل هذا الخيار يعني أنك تستخدم أسماء طرفية فريدة.

en: Show the entered and reconcile dates
ar: إظهار تاريخي الإدخال والتسوية

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
ar: عرض تاريخ إدخال المعاملة أسفل تاريخ الترحيل وتاريخ التسوية في سطر طرف القيد.

en: Show entered and reconciled dates on selection
ar: إظهار تاريخي الإدخال والتسوية عند التحديد

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
ar: عرض تاريخ الإدخال وتاريخ التسوية عند تحديد المعاملة.

en: Show the calendar buttons
ar: إظهار أزرار التقويم

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
ar: إظهار أزرار التقويم: إلغاء واليوم وتحديد.

en: Move the selection to the blank split on expand
ar: نقل التحديد إلى طرف القيد الفارغ عند التوسيع

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
ar: ينقل هذا التحديدَ إلى طرف القيد الفارغ عند توسيع المعاملة.

en: Number of transactions to show in a register.
ar: عدد المعاملات المعروضة في السجل.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ar: إظهار هذا العدد من المعاملات في السجل. والقيمة صفر تعني إظهار جميع المعاملات.

en: Number of characters for auto complete.
ar: عدد الأحرف للإكمال التلقائي.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
ar: يحدّد هذا عدد الأحرف قبل أن يبدأ الإكمال التلقائي لحقول الوصف والملاحظات والبيان.

en: Create a new window for each new report
ar: إنشاء نافذة جديدة لكل تقرير جديد

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ar: إذا فُعِّل، فُتح كل تقرير جديد في نافذته الخاصة، وإلا فكعلامات تبويب في النافذة الرئيسية.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ar: استخدام عملة لغة النظام لجميع التقارير المُنشأة حديثاً.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ar: يتحكّم هذا الإعداد في العملة الافتراضية للتقارير. فإن عُيِّن إلى "locale"، استرجع GnuCash العملة الافتراضية من إعداد لغة المستخدم. وإن عُيِّن إلى "other"، استخدم الإعداد المحدّد بمفتاح currency-other.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ar: استخدام العملة المحددة لجميع التقارير المُنشأة حديثاً.

en: Default currency for new reports
ar: العملة الافتراضية للتقارير الجديدة

en: Zoom factor to use by default for reports.
ar: عامل التكبير المستخدم افتراضياً للتقارير.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
ar: تصعب قراءة التقارير على الشاشات عالية الدقة. ويتيح لك هذا الخيار تكبير التقارير بالعامل المضبوط؛ فضبطه على 2.0 مثلاً يعرض التقارير بضعف حجمها المعتاد.

en: PDF export file name format
ar: تنسيق اسم ملف التصدير بصيغة PDF

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
ar: يختار هذا الإعداد اسم ملف التصدير بصيغة PDF. وهو نص sprintf(3) بثلاثة وسائط: "%1$s" اسم التقرير مثل "Invoice"، و"%2$s" رقم التقرير، وهو في تقرير الفاتورة رقم الفاتورة، و"%3$s" تاريخ التقرير منسَّقاً وفق إعداد filename-date-format. ملاحظة: تُستبدل بأي حرف غير مسموح به في أسماء الملفات، مثل '/'، شُرطة سفلية '_' في اسم الملف الناتج.

en: PDF export file name date format choice
ar: اختيار تنسيق التاريخ لاسم ملف التصدير بصيغة PDF

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ar: يختار هذا الإعداد طريقة استخدام التواريخ في اسم ملف التصدير بصيغة PDF. والقيم الممكنة هي "locale" لاستخدام إعداد لغة النظام، و"ce" للتواريخ على النمط الأوروبي القارّي، و"iso" للتواريخ القياسية وفق ISO 8601، و"uk" للتواريخ على النمط البريطاني، و"us" للتواريخ على نمط الولايات المتحدة.

en: Allow file incompatibility with older versions.
ar: السماح بعدم توافق الملف مع الإصدارات الأقدم.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ar: إذا فُعِّل، سُمح لـ GnuCash بكسر توافق الملف مع الإصدارات الأقدم عمداً، بحيث يتعذّر على الإصدار الأقدم قراءة ملف بيانات محفوظ في هذا الإصدار. وإلا فلا يكتب GnuCash ملفات البيانات إلا بصيغ تقرؤها الإصدارات الأقدم أيضاً.

en: Number of files in history
ar: عدد الملفات في السجلّ التاريخي

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ar: يحتوي هذا الإعداد على عدد الملفات المحتفَظ بها في قائمة الملفات المفتوحة مؤخراً. ويمكن تعيين هذه القيمة إلى صفر لتعطيل سجلّ الملفات، وقيمتها القصوى 10.

en: Most recently opened file
ar: آخر ملف مفتوح

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ar: يحتوي هذا الحقل على المسار الكامل لآخر ملف مفتوح.

en: Next most recently opened file
ar: الملف المفتوح قبل الأخير

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ar: يحتوي هذا الحقل على المسار الكامل للملف المفتوح قبل الأخير.

en: Print checks from multiple accounts
ar: طباعة الشيكات من حسابات متعددة

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
ar: يظهر مربع الحوار هذا إذا حاولت طباعة الشيكات من حسابات متعددة في وقت واحد.

en: Confirm Window Close
ar: تأكيد إغلاق النافذة

en: This dialog is presented when there is more than one window.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا عند وجود أكثر من نافذة واحدة.

en: Commit changes to a invoice entry
ar: تثبيت التغييرات على بند الفاتورة

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ar: يظهر مربع الحوار هذا عند محاولتك الخروج من بند فاتورة معدَّل، إذ يجب حفظ البيانات التي تغيّرت أو تجاهلها.

en: Duplicating a changed invoice entry
ar: تكرار بند فاتورة معدَّل

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ar: يظهر مربع الحوار هذا عند محاولتك تكرار بند فاتورة معدَّل، إذ يجب حفظ البيانات التي تغيّرت أو إلغاء التكرار.

en: Delete a commodity
ar: حذف سلعة

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بحذف سلعة.

en: Delete a commodity with price quotes
ar: حذف سلعة مع عروض أسعار

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بحذف سلعة لها عروض أسعار مرفقة، فحذفها يحذف عروض الأسعار كذلك.

en: Delete multiple price quotes
ar: حذف عدة عروض أسعار

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بحذف عدة عروض أسعار في وقت واحد.

en: Replace existing price
ar: استبدال السعر الموجود

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا قبل السماح لك باستبدال سعر موجود.

en: Edit account payable/accounts receivable register
ar: تحرير سجل الذمم الدائنة/الذمم المدينة

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بتحرير حساب ذمم دائنة/ذمم مدينة. وأنواع الحسابات هذه محجوزة لميزات الأعمال، ونادراً ما تُعالَج يدوياً.

en: Read only register
ar: سجل للقراءة فقط

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ar: يظهر مربع الحوار هذا عند فتح سجل للقراءة فقط.

en: Change contents of reconciled split
ar: تغيير محتويات طرف قيد مُسوّى

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بتغيير محتويات طرف قيد مُسوّى، فالسماح بهذه التغييرات قد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Mark transaction split as unreconciled
ar: وضع علامة على طرف قيد المعاملة بأنه غير مُسوّى

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بوضع علامة على طرف قيد معاملة بأنه غير مُسوّى، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Cut a split from a transaction
ar: قص طرف قيد من معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا قبل السماح لك بقص طرف قيد من معاملة.

en: Cut a reconciled split from a transaction
ar: قص طرف قيد مُسوّى من معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا قبل السماح لك بقص طرف قيد مُسوّى من معاملة، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Remove a split from a transaction
ar: إزالة طرف قيد من معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بإزالة طرف قيد من معاملة.

en: Remove a reconciled split from a transaction
ar: إزالة طرف قيد مُسوّى من معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بإزالة طرف قيد مُسوّى من معاملة، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Remove all the splits from a transaction
ar: إزالة جميع البنود من معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بإزالة جميع البنود من معاملة.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بإزالة جميع البنود (وفيها بعض البنود المُسوّاة) من معاملة، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Cut a transaction
ar: قص معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا قبل السماح لك بقص معاملة.

en: Cut a transaction with reconciled splits
ar: قص معاملة ذات بنود مُسوّاة

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا قبل السماح لك بقص معاملة تحتوي على بنود مُسوّاة، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Delete a transaction
ar: حذف معاملة

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بحذف معاملة.

en: Delete a transaction with reconciled splits
ar: حذف معاملة ذات بنود مُسوّاة

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ar: يظهر مربع الحوار هذا قبل السماح لك بحذف معاملة تحتوي على بنود مُسوّاة، فذلك يُخِلّ بالقيمة المُسوّاة للسجل وقد يصعّب إجراء التسويات المستقبلية.

en: Duplicating a changed transaction
ar: تكرار معاملة معدَّلة

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ar: يظهر مربع الحوار هذا عند محاولتك تكرار معاملة معدَّلة، إذ يجب حفظ البيانات التي تغيّرت أو إلغاء التكرار.

en: Commit changes to a transaction
ar: تثبيت التغييرات على المعاملة

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ar: يظهر مربع الحوار هذا عند محاولتك الخروج من معاملة معدَّلة، إذ يجب حفظ البيانات التي تغيّرت أو تجاهلها.

en: Jump when there are multiple other accounts
ar: الانتقال عند وجود حسابات أخرى متعدّدة

en: This dialog is presented when you are unable to jump on a transaction because it has splits for multiple other accounts. A specific split must be selected to jump to the other account.
ar: يظهر مربّع الحوار هذا عند تعذُّر القفز إلى معاملة لأن لها أطراف قيد لحسابات أخرى متعددة، إذ يجب تحديد طرف قيد معيّن للقفز إلى الحساب الآخر.

en: Jump when there are no other accounts
ar: الانتقال عند عدم وجود حسابات أخرى

en: This dialog is presented when you are unable to jump on a transaction because it only has splits for the current account.
ar: يُعرَض مربّع الحوار هذا عند تعذُّر الانتقال في معاملة لأنها لا تحتوي إلا على بنود للحساب الحالي.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ar: إظهار المجموع الكلي لجميع الحسابات محوَّلاً إلى عملة التقرير الافتراضية

en: Show non currency commodities
ar: عرض السلع غير النقدية

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ar: إذا فُعِّل، عُرضت السلع غير النقدية (الأسهم)، وإلا فتُخفى.

en: Use relative profit/loss starting date
ar: استخدام تاريخ بدء نسبي للربح/الخسارة

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
ar: يتحكم هذا الإعداد في نوع تاريخ البدء المستخدم في حسابات الربح/الخسارة. فإن ضُبط على "absolute"، استرد GnuCash تاريخ البدء المحدد بمفتاح start-date. وإن ضُبط على غير ذلك، استرد تاريخ البدء المحدد بمفتاح start-period.

en: Use absolute profit/loss starting date
ar: استخدام تاريخ بدء مطلق للربح/الخسارة

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ar: تاريخ البدء (بالثواني من 1 يناير 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ar: يتحكم هذا الإعداد في تاريخ البدء المضبوط في حسابات الربح/الخسارة إذا ضُبط إعداد start-choice على "absolute". ويجب أن يحتوي هذا الحقل على تاريخ ممثَّل بالثواني من 1 يناير 1970.

en: Starting time period identifier
ar: معرّف فترة البدء الزمنية

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ar: يتحكم هذا الإعداد في تاريخ البدء المضبوط في حسابات الربح/الخسارة إذا ضُبط إعداد start-choice على غير "absolute". ويجب أن يحتوي هذا الحقل على قيمة بين 0 و8.

en: Use relative profit/loss ending date
ar: استخدام تاريخ انتهاء نسبي للربح/الخسارة

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
ar: يتحكم هذا الإعداد في نوع تاريخ الانتهاء المستخدم في حسابات الربح/الخسارة. فإن ضُبط على "absolute"، استرد GnuCash تاريخ الانتهاء المحدد بمفتاح end-date. وإن ضُبط على غير ذلك، استرد تاريخ الانتهاء المحدد بمفتاح end-period.

en: Use absolute profit/loss ending date
ar: استخدام تاريخ انتهاء مطلق للربح/الخسارة

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ar: تاريخ الانتهاء (بالثواني من 1 يناير 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ar: يتحكم هذا الإعداد في تاريخ الانتهاء المضبوط في حسابات الربح/الخسارة إذا ضُبط إعداد end-choice على "absolute". ويجب أن يحتوي هذا الحقل على تاريخ ممثَّل بالثواني من 1 يناير 1970.

en: Ending time period identifier
ar: معرّف فترة الانتهاء الزمنية

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ar: يتحكم هذا الإعداد في تاريخ الانتهاء المضبوط في حسابات الربح/الخسارة إذا ضُبط إعداد end-choice على أي شيء غير "المطلق". يجب أن يحتوي هذا الحقل على قيمة بين 0 و8.

en: Display this column
ar: عرض هذا العمود

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
ar: يتحكم هذا الإعداد في ظهور العمود المحدد في العرض. القيمة TRUE تعني مرئياً، وFALSE تعني مخفياً.

en: Width of this column
ar: عرض هذا العمود

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
ar: يخزّن هذا الإعداد عرض العمود المحدد بالبكسل.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ar: سيساعدك هذا المساعد على إعداد الفترات المحاسبية واستخدامها.
    
    تنبيه: هذه الميزة لا تعمل بشكل صحيح في الوقت الحالي؛ فهي لا تزال قيد التطوير. وقد تلحق الضرر ببياناتك على نحوٍ لا يمكن إصلاحه!

en: Setup Account Period
ar: إعداد الفترة المحاسبية

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
ar: اختر فترة محاسبية وتاريخ إغلاق يقع بين تاريخ الإغلاق السابق واليوم.
    
    ستُغلق الدفاتر عند منتصف ليل التاريخ المحدد.

en: Book Closing Dates
ar: تواريخ إغلاق الدفاتر

en: Close Book
ar: إغلاق الدفتر

en: Account Period Finish
ar: إنهاء الفترة المحاسبية

en: Press 'Close' to Exit.
ar: اضغط «إغلاق» للخروج.

en: Summary Page
ar: صفحة الملخص

en: CSV Import Assistant
ar: مساعد استيراد CSV

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ar: 
    سيساعدك هذا المساعد على استيراد الحسابات من ملف.
    
    يجب أن يكون الملف بالنسق نفسه الذي يُصدَّر به، إذ إن هذا استيراد بنسق ثابت يمكن معرفته بالاطّلاع على ملف أُنشئ باستخدام خيار قائمة التصدير «تصدير شجرة الحسابات إلى CSV».
    
    إن كان الحساب مفقوداً، فسيُضاف بناءً على اسم الحساب الكامل ما دامت الورقة المالية / العملة المحدّدة موجودة. وإن كان الحساب موجوداً، فستُحدَّث أربعة حقول هي: الرمز والوصف والملاحظات واللون.
    
    انقر «التالي» للمتابعة أو «إلغاء» لإيقاف الاستيراد.

en: Import Account Assistant
ar: مساعد استيراد الحسابات

en: Enter file name and location for the Import…
ar: أدخِل اسم الملف وموقعه للاستيراد…

en: Choose File to Import
ar: اختر الملف المراد استيراده

en: Number of rows for the Header
ar: عدد صفوف الترويسة

en: Comma (,)
ar: الفاصلة (,)

en: Semicolon (;)
ar: الفاصلة المنقوطة (;)

en: Custom regular expression
ar: تعبير نمطي مخصّص

en: Colon (:)
ar: النقطتان (:)

en: Select Separator Character
ar: تحديد محرف الفاصل

en: Preview
ar: معاينة

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ar: معاينة استيراد الحساب، أول 10 صفوف فقط

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
ar: اضغط تطبيق لإنشاء ملف التصدير.
    اضغط إلغاء لإيقاف العملية.

en: Import Accounts Now
ar: استيراد الحسابات الآن

en: Import Summary
ar: ملخص الاستيراد

en: CSV Export Assistant
ar: مساعد تصدير CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
ar: 
    اختر نوع التصدير المطلوب والفاصل الذي سيُستخدم.

en: Use Quotes
ar: استخدام علامات الاقتباس

en: Simple Layout
ar: تخطيط بسيط

en: Choose Export Settings
ar: اختر إعدادات التصدير

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ar: حدد الحسابات المراد تصديرها ونطاق التاريخ إذا لزم.

en: _Select Subaccounts
ar: تحديد الحسابات الفرعية (_S)

en: Select _All
ar: تحديد الكل (_A)

en: Date Range
ar: نطاق التاريخ

en: _Select All
ar: تحديد الكل (_S)

en: Select _Range
ar: تحديد النطاق (_R)

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
ar: البداية

en: _Earliest
ar: الأقدم (_E)

en: Cho_ose Date
ar: اختيار التاريخ (_o)

en: Toda_y
ar: اليوم (_y)

en: _Latest
ar: الأحدث (_L)

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
ar: النهاية

en: C_hoose Date
ar: اختيار التاريخ (_h)

en: _Today
ar: اليوم (_T)

en: Account Selection
ar: اختيار الحساب

en: Enter file name and location for the Export…
ar: أدخِل اسم الملف وموقعه للتصدير…

en: Choose File Name for Export
ar: اختر اسم الملف للتصدير

en: Export Now…
ar: تصدير الآن…

en: Summary
ar: الملخص

en: Export Summary
ar: ملخص التصدير

en: CSV Price Import
ar: استيراد الأسعار من CSV

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ar: سيساعدك هذا المساعد على استيراد الأسعار من ملف CSV.
    
    هناك عدد أدنى من الأعمدة يجب أن تكون موجودة لنجاح الاستيراد، وهي التاريخ والمبلغ ونطاق الأسماء المصدر والرمز المصدر والعملة المُحوَّل إليها. وإذا كانت كل المُدخَلات للسلعة/العملة نفسها فيمكنك تحديدها، وعندئذ تصبح الأعمدة هي التاريخ والمبلغ.
    
    تتوفّر خيارات متنوعة لتحديد الفاصل، فضلاً عن خيار العرض الثابت. ومع خيار العرض الثابت، انقر نقراً مزدوجاً على جدول الصفوف المعروض لضبط عرض العمود، ثم انقر بالزرّ الأيمن للتغيير عند الحاجة.
    
    الأمثلة هي "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" و CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    وهناك خيار لتحديد صف البداية وصف النهاية، وخيار لتخطّي الصفوف بالتناوب بدءاً من صف البداية، يمكن استخدامه إن كان لديك بعض النص الترويسي. وهناك أيضاً خيار للكتابة فوق الأسعار الموجودة لذلك اليوم عند الحاجة.
    
    وأخيراً، تحتوي صفحة المعاينة على أزرار لتحميل الإعدادات وحفظها لأجل الاستيرادات المتكررة. فيمكنك حفظ إعداداتك المعدّلة لإعادة استخدامها في استيرادات لاحقة. وبعد تحميل إعداداتك يمكنك تعديلها مجدداً لاستيرادات مماثلة وحفظها باسم آخر. ولاحظ أنه لا يمكنك الحفظ فوق الإعدادات المسبقة المدمجة.
    
    هذه العملية غير قابلة للتراجع، فتأكّد من وجود نسخة احتياطية صالحة.
    
    انقر «التالي» للمتابعة أو «إلغاء» لإيقاف الاستيراد.

en: Price Import Assistant
ar: مساعد استيراد الأسعار

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
ar: 
    حدّد الموقع واسم الملف للاستيراد، ثم انقر «التالي»…

en: Select File for Import
ar: اختر الملف المراد استيراده

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ar: حذف الإعدادات
    يحذف الإعدادات المحفوظة بالاسم المُدخَل في الحقل النصي المجاور.
    هناك اسمان محجوزان لا يمكن حذفهما أبداً:
    - لا إعدادات
    - صيغة تصدير Gnucash الافتراضية

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ar: حفظ الإعدادات
    يحفظ الإعدادات الحالية بالاسم المُدخَل في الحقل النصي المجاور.
    هناك اسمان محجوزان لا يمكن استخدامهما لحفظ إعدادات مخصّصة:
    - لا إعدادات
    - صيغة تصدير Gnucash الافتراضية

en: Load and Save Settings
ar: تحميل الإعدادات وحفظها

en: Character-separated
ar: مفصول بمحارف

en: Fixed-Width
ar: عرض ثابت

en: Space
ar: مسافة

en: Tab
ar: علامة تبويب

en: Hyphen (-)
ar: الواصلة (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
ar: انقر نقراً مزدوجاً في أي مكان على الجدول أدناه لإدراج فاصل عمود

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
ar: انقر بالزرّ الأيمن في أي مكان في عمود لتعديله (توسيع، تضييق، دمج)

en: Allow existing prices to be over written.
ar: السماح بالكتابة فوق الأسعار الموجودة.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
ar: لا يُكتَب فوق الأسعار عادةً، فحدّد هذا الخيار لتغيير ذلك. وهذا الإعداد لا يُحفَظ.

en: File Format
ar: نسق الملف

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Currency Format
ar: تنسيق العملة

en: Encoding
ar: الترميز

en: Leading Lines to Skip
ar: الأسطر الأولية المراد تخطّيها

en: Trailing Lines to Skip
ar: الأسطر الأخيرة المراد تخطّيها

en: Skip alternate lines
ar: تخطّي الأسطر المتناوبة

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
ar: بدءاً من أول سطر يُستورَد فعلاً، سيُتخطّى كل سطر ثانٍ. وسيراعي هذا الخيار الأسطر الأولية المراد تخطّيها أيضاً.
    فمثلاً
    * إذا ضُبطت «الأسطر الأولية المراد تخطّيها» على 3، فسيكون أول سطر للاستيراد هو السطر 4، وستُتخطّى الأسطر 5 و7 و9…
    * وإذا ضُبطت «الأسطر الأولية المراد تخطّيها» على 4، فسيكون أول سطر للاستيراد هو السطر 5، وستُتخطّى الأسطر 6 و8 و10…

en: Miscellaneous
ar: متنوّعات

en: Commodity From
ar: السلعة من

en: Currency To
ar: العملة إلى

en: Select the type of each column to import.
ar: حدّد نوع كل عمود مراد استيراده.

en: Skip Errors
ar: تجاوز الأخطاء

en: Import Preview
ar: معاينة الاستيراد

en: Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.
ar: اضغط «تطبيق» لإضافة الأسعار.
    «إلغاء» للإيقاف.

en: Import Prices Now
ar: استيراد الأسعار الآن

en: CSV Transaction Import
ar: استيراد معاملات CSV

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • an Amount or Amount (Negated) column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split. A new transaction is started each time any of the transaction related columns' value differs from the one in a previous, non-empty one. Those columns are Transaction ID, Date, Number, Description, Notes, Transaction Commodity and Void Reason.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
ar: سيساعدك هذا المساعد على استيراد ملف محدّد الفواصل يحتوي على قائمة معاملات. وهو يدعم الملفات المفصولة برموز (كالمفصولة بفاصلة أو بفاصلة منقوطة) والبيانات ذات العرض الثابت معاً.
    
    ولنجاح الاستيراد يجب أن تتوفّر ثلاثة أعمدة في بيانات الاستيراد:
    • عمود التاريخ
    • عمود الوصف
    • عمود المبلغ أو المبلغ (بإشارة سالبة)
    
    وإذا لم تتوفّر بيانات حساب، فيمكن تحديد حساب أساسي تُستورَد إليه كل البيانات.
    
    وإلى جانب اختيار الفاصل، توجد عدة خيارات لضبط المستورِد. فمثلاً يمكن تخطّي عدد من الأسطر في بداية البيانات أو نهايتها، وكذلك الصفوف الفردية. وتُدعَم عدة صيغ للتاريخ والأرقام، كما يمكن تحديد ترميز الملف.
    
    ويستطيع المستورِد التعامل مع الملفات التي تتوزّع فيها المعاملة على أسطر متعددة، بحيث يمثّل كل سطر طرف قيد واحداً. وتبدأ معاملة جديدة كلما اختلفت قيمة أي من الأعمدة المتعلّقة بالمعاملة عن قيمتها في سطر سابق غير فارغ. وتلك الأعمدة هي مُعرّف المعاملة والتاريخ والرقم والوصف والملاحظات وسلعة المعاملة وسبب الإبطال.
    
    وأخيراً، تحتوي صفحة المعاينة على أزرار لتحميل الإعدادات وحفظها لأجل الاستيرادات المتكررة. فيمكنك حفظ إعداداتك المعدّلة لإعادة استخدامها في استيرادات لاحقة. وبعد تحميل إعداداتك يمكنك تعديلها مجدداً لاستيرادات مماثلة وحفظها باسم آخر.

en: Transaction Import Assistant
ar: مساعد استيراد المعاملات

en: Multi-split
ar: متعدّد البنود

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
ar: يفترض المستورِد عادةً أن كل سطر في ملف الإدخال يقابل معاملة واحدة. ويمكن أن يحمل كل سطر معلومات معاملة واحدة وطرف قيد واحد أو طرفين.
    
    وعند تفعيل خيار متعدّد أطراف القيد، يفترض المستورِد أن عدة أسطر متتالية تحمل معاً معلومات معاملة واحدة، إذ يوفّر كل سطر معلومات طرف قيد واحد فقط، على أن يوفّر السطر الأول معلومات المعاملة أيضاً.
    ولمعرفة الأسطر المنتمية إلى المعاملة نفسها، يقارن المستورِد معلومات المعاملة الواردة في كل سطر. فإذا كانت تلك المعلومات فارغة أو مطابقة لسطر المعاملة الأول، عَدَّ المستورِد هذا السطر جزءاً من المعاملة نفسها.

en: Choose the order of day, month and year, to match the formatting in the imported file.
    Choices are displayed with a Hyphen (-) separator, but will also match Dot (.) and Slash (/) as separator.
ar: اختر ترتيب اليوم والشهر والسنة ليطابق التنسيق في الملف المستورَد.
    تُعرَض الخيارات بفاصل شَرطة (-)، لكنها تطابق أيضاً النقطة (.) والشَرطة المائلة (/) كفاصل.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
ar: بدءاً من أول سطر يُستورَد فعلاً، سيُتخطّى كل سطر ثانٍ. وسيراعي هذا الخيار الأسطر الأولية المراد تخطّيها أيضاً.
    فمثلاً
    * إذا ضُبطت 'الأسطر الأولية المراد تخطّيها' على 3، فسيكون أول سطر للاستيراد هو السطر 4، وستُتخطّى الأسطر 5 و7 و9…
    * وإذا ضُبطت 'الأسطر الأولية المراد تخطّيها' على 4، فسيكون أول سطر للاستيراد هو السطر 5، وستُتخطّى الأسطر 6 و8 و10…

en: Select a row to change the mappings
ar: حدّد صفاً لتغيير عمليات الربط

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
ar: لتغيير الربط، انقر نقراً مزدوجاً على صف، أو حدّد صفاً واضغط الزرّ…

en: Account ID
ar: معرّف الحساب

en: Error text.
ar: نص الخطأ.

en: Change GnuCash _Account…
ar: تغيير حساب GnuCash (_A)…

en: Match Import and GnuCash accounts
ar: مطابقة الحسابات المستوردة مع حسابات GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those "checks fails" you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your "initial import into a new file", you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the "first time importing", you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
ar: إن نقرت «التالي» أجرى Gnucash عدداً من الفحوص.
    
    وإذا «فشل أحد تلك الفحوص» انتقلت تلقائياً إلى صفحة المعاينة لمحاولة التصحيح.
    
    وفي الصفحة التالية يمكنك ربط كل معاملة بفئة.
    
    وإذا كان هذا «أول استيراد لك إلى ملف جديد»، فسترى أولاً مربّع حوار لضبط خيارات الدفتر، إذ قد تؤثّر هذه الخيارات في كيفية تحويل البيانات المستوردة إلى معاملات GnuCash. أما إن كان ملفاً موجوداً فلن يظهر مربّع الحوار.
    
    وإذا كان هذا «أول استيراد»، فقد تجد أن جميع الأسطر تحتاج إلى ربط. أما في الاستيرادات اللاحقة، فيحاول المستورِد ربط المعاملات بناءً على الاستيرادات السابقة.
    
    وتظهر ثقة صحة الربط في صورة شريط ملوّن.
    
    ويمكنك عرض مزيد من المعلومات بزر المساعدة.

en: Transaction Information
ar: معلومات المعاملة

en: Match Transactions
ar: مطابقة المعاملات

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
ar: سيساعدك هذا المساعد على إنشاء مجموعة من حسابات GnuCash لأصولك (كالاستثمارات أو الحسابات الجارية أو حسابات الادخار) والتزاماتك (كالقروض) ومختلف أنواع الدخل والمصروفات التي قد تكون لديك.
    
    ويمكنك هنا اختيار مجموعة من الحسابات تبدو قريبة من احتياجاتك. وبعد انتهاء المساعد يمكنك إضافة الحسابات وإعادة تسميتها وتعديلها وإزالتها في أي وقت لاحق. ويمكنك أيضاً إضافة حسابات فرعية، ونقل الحسابات (مع حساباتها الفرعية) من حساب أصل إلى آخر.
    
    انقر «إلغاء» إن كنت لا ترغب في إنشاء أي حسابات جديدة الآن.

en: New Account Hierarchy Setup
ar: إعداد التسلسل الهرمي لحساب جديد

en: Choose Currency
ar: اختر العملة

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
ar: حدّد الفئات الخاصة باللغة والمنطقة، بما يقابل الطرق التي تتوقّع أن تستخدم بها GnuCash. وكل فئة تحدّدها تؤدّي إلى إنشاء عدة حسابات.

en: Categories
ar: الفئات

en: C_lear All
ar: مسح الكل (_l)

en: Category Description
ar: وصف الفئة

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
ar: حسابات في %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
ar: إن لم تكن راضياً عن القوالب المتاحة، فاقرأ صفحة الويكي المرتبطة أدناه وشارِك قالبك الجديد أو المحسّن.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
ar: ما تختاره هنا ليس إلا نقطة البداية للتسلسل الهرمي المخصّص لحساباتك. فيمكنك إضافة الحسابات أو إعادة تسميتها أو نقلها أو حذفها يدوياً في أي وقت لاحق.

en: GnuCash Account Template Wiki
ar: ويكي قوالب حسابات GnuCash

en: Choose accounts to create
ar: اختر الحسابات المراد إنشاؤها

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
ar: إن أردت تغيير اسم حساب، فانقر الصف الذي يحتوي الحساب، ثم انقر اسم الحساب وغيّره.
    
    وبعض الحسابات معلّمة بأنها «حساب وسيط». وتُستخدَم الحسابات الوسيطة لإنشاء هيكلية للحسابات، ولا تتضمّن عادةً معاملات أو أرصدة افتتاحية. فإن أردت جعل حساب ما حساباً وسيطاً، فانقر مربّع الاختيار الخاص بذلك الحساب.
    
    وإن أردت إعطاء حساب رصيداً افتتاحياً، فانقر الصف الذي يحتوي الحساب، ثم انقر حقل الرصيد الافتتاحي وأدخِل الرصيد المبدئي.

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: All accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
ar: يمكن أن يكون لكل الحسابات رصيد افتتاحي عدا حسابات حقوق الملكية والحسابات الوسيطة.

en: Setup selected accounts
ar: إعداد الحسابات المختارة

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ar: اضغط «تطبيق» لإنشاء حساباتك الجديدة، ثم يمكنك حفظها في ملف أو قاعدة بيانات.
    
    اضغط «رجوع» لمراجعة اختياراتك.
    
    اضغط «إلغاء» لإغلاق هذا الحوار دون إنشاء أي حسابات جديدة.

en: Finish Account Setup
ar: إنهاء إعداد الحساب

en: Months
ar: أشهر

en: Years
ar: سنوات

en: Current Year
ar: السنة الحالية

en: Now + 1 Year
ar: الآن + سنة واحدة

en: Whole Loan
ar: القرض بالكامل

en: Interest Rate
ar: سعر الفائدة

en: APR (Compounded Daily)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب يومياً)

en: APR (Compounded Weekly)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب أسبوعياً)

en: APR (Compounded Monthly)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب شهرياً)

en: APR (Compounded Quarterly)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب ربع سنوي)

en: APR (Compounded Semi-annually)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب نصف سنوي)

en: APR (Compounded Annually)
ar: معدل النسبة السنوي (مركَّب سنوياً)

en: Fixed Rate
ar: معدل ثابت

en: 3/1 Year ARM
ar: ‏ARM بمعدل ثابت لأول 3 سنوات ثم متغير سنوياً (3/1)

en: 5/1 Year ARM
ar: ‏ARM بمعدل ثابت لأول 5 سنوات ثم متغير سنوياً (5/1)

en: 7/1 Year ARM
ar: ‏ARM بمعدل ثابت لأول 7 سنوات ثم متغير سنوياً (7/1)

en: 10/1 Year ARM
ar: ‏ARM بمعدل ثابت لأول 10 سنوات ثم متغير سنوياً (10/1)

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ar: هذه طريقة تفصيلية خطوة بخطوة لإنشاء سداد قرض في GnuCash. ففي هذا المساعد يمكنك إدخال تفاصيل قرضك وسداده مع تفاصيل عملية الاسترداد، وبناءً على هذه المعلومات تُنشأ المعاملات المجدولة المناسبة.
    
    وإن أخطأت أو أردت إجراء تغييرات لاحقاً، فيمكنك تحرير المعاملات المجدولة المُنشأة مباشرة.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ar: إعداد سداد القرض / الرهن العقاري

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ar: أدخل تفاصيل القرض، وكحد أدنى أدخل حساب قرض صالحاً ومبلغاً.

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Length
ar: المدة

en: Loan Account
ar: حساب القرض

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principal and the duration of the scheduled transaction.
ar: أدخِل عدد الأشهر المتبقية للسداد، فهو يحدّد أصل الدين المتبقي ومدة المعاملة المجدولة معاً.

en: Months Remaining
ar: الأشهر المتبقية

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
ar: أدخل معدل الفائدة السنوي بالنسبة المئوية. والقيم المقبولة من 0.001 إلى 100. ولا يدعم مساعد الرهن العقاري القروض بفائدة صفرية.

en: Interest Rate Change Frequency
ar: تكرار تغيُّر سعر الفائدة

en: Loan Details
ar: تفاصيل القرض

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
ar: هل تستخدم حساب ضمان؟ إن كان كذلك فيجب تحديد حساب…

en: … utilize an escrow account for payments?
ar: … استخدام حساب ضمان للمدفوعات؟

en: Escrow Account
ar: حساب الضمان

en: Loan Repayment Options
ar: خيارات سداد القرض

en: All accounts must have valid entries to continue.
ar: يجب أن يكون لكل الحسابات إدخالات صالحة للمتابعة.

en: Principal To
ar: أصل الدين إلى

en: Interest To
ar: الفائدة إلى

en: Repayment Frequency
ar: تكرار السداد

en: Loan Repayment
ar: سداد القرض

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
ar: يجب أن تحتوي كل صفحات الخيارات المفعّلة على إدخالات صالحة للمتابعة.

en: Payment To (Escrow)
ar: الدفع إلى (حساب الضمان)

en: Payment From (Escrow)
ar: الدفع من (حساب الضمان)

en: Specify Source Account
ar: تحديد الحساب المصدر

en: Use Escrow Account
ar: استخدام حساب الضمان

en: Part of Payment Transaction
ar: جزء من معاملة الدفع

en: Payment Frequency
ar: تكرار الدفع

en: Previous Option
ar: الخيار السابق

en: Next Option
ar: الخيار التالي

en: Loan Payment
ar: سداد القرض

en: Review the details below and if correct press "Apply" to create the schedule.
ar: راجِع التفاصيل أدناه، وإن كانت صحيحة فاضغط «تطبيق» لإنشاء الجدول.

en: Range
ar: النطاق

en: End Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Loan Review
ar: مراجعة القرض

en: Schedule added successfully.
ar: أُضيف الجدول بنجاح.

en: Loan Summary
ar: ملخص القرض

en: QIF Import Assistant
ar: مساعد استيراد QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
ar: يستطيع GnuCash استيراد البيانات المالية من ملفات QIF (تنسيق Quicken للتبادل) المكتوبة ببرامج Quicken/QuickBooks وMS Money وMoneydance وبرامج كثيرة أخرى.
    
    وتمرّ عملية الاستيراد بعدة خطوات، ولن تتغيّر حسابات GnuCash لديك حتى تنقر «تطبيق» في نهاية العملية.
    
    انقر «التالي» لبدء تحميل بيانات QIF لديك، أو «إلغاء» لإيقاف العملية.

en: Import QIF files
ar: استيراد ملفات QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
ar: اختر ملفاً لتحميله. وعند نقر «التالي»، سيُحمَّل الملف ويُحلَّل، وقد تحتاج إلى الإجابة عن بعض الأسئلة حول الحساب (الحسابات) في الملف.
    
    وستتاح لك فرصة تحميل ما تشاء من الملفات، فلا تقلق إن كانت بياناتك في ملفات متعدّدة.

en: _Select…
ar: تحديد… (_S)

en: Select a QIF file to load
ar: حدد ملف QIF لتحميله

en: _Start
ar: بدء (_S)

en: Load QIF files
ar: تحميل ملفات QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ar: لا يحدّد نسق ملف QIF ترتيب طباعة اليوم والشهر والسنة في التاريخ. وفي معظم الحالات يمكن تحديد النسق المستخدم في ملف معيّن تلقائياً، غير أنه يوجد في الملف الذي استوردته للتو أكثر من نسق محتمل يطابق البيانات.
    
    اختر نسق تاريخ للملف. فملفات QIF المنشأة ببرامج أوروبية يُرجَّح أن تكون بنسق "d-m-y" أي يوم-شهر-سنة، بينما ملفات QIF الأمريكية يُرجَّح أن تكون "m-d-y" أي شهر-يوم-سنة.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ar: اضغط «رجوع» لإلغاء تحميل هذا الملف واختيار غيره.

en: Set a date format for this QIF file
ar: تعيين نسق التاريخ لملف QIF هذا

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ar: يبدو أن ملف QIF الذي حمّلته للتو يحتوي على معاملات حساب واحد فقط، لكن الملف لا يحدّد اسماً لهذا الحساب.
    
    أدخل اسماً للحساب. وإن كان الملف قد صُدّر من برنامج محاسبي آخر، فاستخدم اسم الحساب نفسه الذي استُخدم في ذلك البرنامج.

en: Account name
ar: اسم الحساب

en: Set the default QIF account name
ar: تعيين اسم حساب QIF الافتراضي

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
ar: انقر «تحميل ملف آخر» إن كان لديك مزيد من البيانات لاستيرادها الآن، وافعل ذلك إن كنت قد حفظت حساباتك في ملفات QIF منفصلة.
    
    انقر «التالي» لإنهاء تحميل الملفات والانتقال إلى الخطوة التالية من عملية استيراد QIF.

en: _Unload selected file
ar: إلغاء تحميل الملف المحدد (_U)

en: _Load another file
ar: تحميل ملف آخر (_L)

en: QIF files you have loaded
ar: ملفات QIF التي حمّلتها

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ar: في الصفحة التالية، تُطابَق الحسابات الواردة في ملفات QIF وأي أسهم أو صناديق استثمار تملكها مع حسابات GnuCash. فإن وُجد حساب GnuCash بالاسم نفسه، أو باسم مشابه ونوع متوافق، استُخدم ذلك الحساب كمطابقة؛ وإلا أنشأ GnuCash حساباً جديداً بنفس اسم حساب QIF ونوعه. وإن لم يعجبك حساب GnuCash المقترح، فانقر نقراً مزدوجاً لتغييره.
    
    ولاحظ أن GnuCash سينشئ حسابات كثيرة لم تكن موجودة في برنامج إدارة أموالك الآخر، منها حساب منفصل لكل سهم تملكه، وحسابات منفصلة لعمولات الوساطة، وحسابات «حقوق ملكية» خاصة (حسابات فرعية للأرباح المُبقاة افتراضياً) تكون مصدر أرصدتك الافتتاحية، وغير ذلك. وستظهر كل هذه الحسابات في الصفحة التالية لتغيّرها إن أردت، لكن من الآمن تركها كما هي.

en: Accounts and stock holdings
ar: الحسابات والأسهم المملوكة

en: _Select the matchings you want to change
ar: حدد المطابقات التي تريد تغييرها (_S)

en: Matchings selected
ar: المطابقات المحددة

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ar: مطابقة حسابات QIF مع حسابات GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ar: يستخدم GnuCash حسابات دخل ومصروفات منفصلة بدلاً من الفئات لتصنيف معاملاتك، وستُحوَّل كل فئة في ملف QIF إلى حساب في GnuCash.
    
    وفي الصفحة التالية، تتاح لك فرصة الاطلاع على المطابقات المقترحة بين فئات QIF وحسابات GnuCash، ويمكنك تغيير ما لا يعجبك منها بالنقر المزدوج على السطر الذي يحتوي اسم الفئة.
    
    وإن غيّرت رأيك لاحقاً، فيمكنك إعادة تنظيم بنية الحسابات بأمان داخل GnuCash.

en: Income and Expense categories
ar: فئات الدخل والمصروفات

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ar: مطابقة فئات QIF مع حسابات GnuCash

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
ar: قد لا تحتوي ملفات QIF المنزّلة من البنوك والمؤسسات المالية الأخرى على معلومات الحسابات والفئات التي تتيح إسنادها بشكل صحيح إلى حسابات GnuCash.
    
    وفي الصفحة التالية، سترى النص الظاهر في حقلي «المستفيد» و«البيان» للمعاملات التي لا حساب ولا فئة لها في QIF. وتُسنَد هذه المعاملات افتراضياً إلى حساب «غير محدّد» في GnuCash. وإن اخترت حساباً مختلفاً، حُفِظ لملفات QIF المستقبلية.

en: Payees and memos
ar: المستفيدون والبيانات

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ar: مطابقة المستفيدين/البيانات مع حسابات GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ar: لا يستطيع مستورِد QIF حالياً التعامل مع ملفات QIF متعددة العملات، فيجب أن تكون كل الحسابات التي تستوردها بالعملة نفسها.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ar: حدد العملة المستخدمة لكل المعاملات المستوردة: (_S)

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ar: بما أنك تنشئ ملفاً جديداً، فسترى بعد ذلك حواراً لضبط خيارات الدفتر، وقد تؤثّر هذه الخيارات في كيفية استيراد GnuCash للمعاملات. وإن عدت إلى هذه الصفحة دون الإلغاء والبدء من جديد، فلن يظهر حوار ضبط خيارات الدفتر مرة ثانية عند تقدّمك، ويمكنك الوصول إليه مباشرة من القائمة عبر ملف ← خصائص.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ar: اختر عملة ملف QIF وحدّد خيارات الدفتر

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
ar: يُطلَب منك أدناه تقديم معلومات عن الأسهم وصناديق الاستثمار والاستثمارات الأخرى الواردة في ملف (ملفات) QIF الذي تستورده، إذ يحتاج GnuCash إلى تفاصيل إضافية عن هذه الاستثمارات لا يوفّرها نسق QIF.
    
    ويجب أن يكون لكل سهم أو صندوق استثمار أو استثمار آخر اسم واختصار، كرمز السهم. ولأن بعض الاستثمارات غير المترابطة لها الاختصار نفسه، فعليك أيضاً بيان نوع الاختصار الذي أدخلته. فمثلاً، يمكنك اختيار البورصة التي أسندت الرمز (NASDAQ أو NYSE، إلخ)، أو اختيار نوع استثمار.
    
    وإن لم تجد بورصتك مدرَجة، أو لم يناسبك أيٌّ من الخيارات المتاحة، فيمكنك إدخال خيار جديد.

en: Enter Information about…
ar: أدخِل معلومات عن…

en: All fields must be complete to continue…
ar: يجب إكمال جميع الحقول للمتابعة…

en: Tradable commodities
ar: سلع قابلة للتداول

en: _Start Import
ar: بدء الاستيراد (_S)

en: P_ause
ar: إيقاف مؤقت (_a)

en: QIF Import
ar: استيراد QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
ar: إن كنت تستورد ملف QIF من بنك أو مؤسسة مالية أخرى، فقد تكون بعض المعاملات موجودة بالفعل في حسابات GnuCash لديك. ولتجنّب التكرار، حاول GnuCash تحديد المطابقات، وهو يحتاج إلى مساعدتك في مراجعتها.
    
    وفي الصفحة التالية ستُعرَض عليك قائمة بالمعاملات المستوردة، وكلما حدّدت واحدة ظهرت أسفلها قائمة بالمطابقات المحتملة. فإن وجدت مطابقة صحيحة، فانقرها، وسيتأكّد اختيارك بعلامة صح في عمود «مطابق؟».
    
    انقر «التالي» لمراجعة المطابقات المحتملة.

en: Match existing transactions
ar: مطابقة المعاملات الموجودة

en: _Imported transactions needing review
ar: المعاملات المستوردة التي تحتاج إلى مراجعة (_I)

en: _Possible matches for the selected transaction
ar: المطابقات المحتملة للمعاملة المحددة (_P)

en: Select possible duplicates
ar: اختيار التكرارات المحتملة

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ar: اضغط «تطبيق» لاستيراد البيانات من منطقة التجهيز وتحديث حسابات GnuCash لديك. وستُحفَظ معلومات مطابقة الحسابات والفئات التي أدخلتها، وتُستخدَم كقيم افتراضية في المرة القادمة التي تستخدم فيها أداة استيراد QIF.
    
    اضغط «رجوع» لمراجعة مطابقات حساباتك وفئاتك، أو لتغيير إعدادات العملة والورقة المالية للحسابات الجديدة، أو لإضافة مزيد من الملفات إلى منطقة التجهيز.
    
    اضغط «إلغاء» لإيقاف عملية استيراد QIF.

en: Update your GnuCash accounts
ar: تحديث حسابات GnuCash لديك

en: Summary Text
ar: نص الملخص

en: Qif Import Summary
ar: ملخص استيراد QIF

en: Stock Split Assistant
ar: مساعد تجزئة الأسهم

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ar: سيساعدك هذا المساعد على تسجيل تجزئة أسهم أو اندماج أسهم.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ar: حدد الحساب الذي تريد تسجيل تجزئة أو اندماج أسهمه.

en: Stock Split Account
ar: حساب تجزئة الأسهم

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ar: أدخل التاريخ وعدد الأسهم التي اكتسبتها أو خسرتها من تجزئة الأسهم أو الاندماج. وفي اندماج الأسهم (التجزئات السالبة) استخدم قيمة سالبة لتوزيع الأسهم. ويمكنك أيضاً إدخال وصف للمعاملة، أو قبول الوصف الافتراضي.

en: _Date
ar: التاريخ (_D)

en: Desc_ription
ar: الوصف (_r)

en: Stock Split
ar: تجزئة الأسهم

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ar: إن أردت تسجيل سعر سهم للتجزئة، فأدخله أدناه، ويمكنك تركه فارغاً بأمان.

en: New _Price
ar: السعر الجديد (_P)

en: Currenc_y
ar: العملة (_y)

en: Stock Split Details
ar: تفاصيل تجزئة الأسهم

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
ar: إن كنت قد تلقّيت صرفاً نقدياً نتيجة تجزئة الأسهم، فأدخِل تفاصيل ذلك السداد هنا، وإلا فانقر «التالي» فقط.

en: _Amount
ar: المبلغ (_A)

en: _Memo
ar: بيان (_M)

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
ar: مبلغ نقدي بديل

en: _Income Account
ar: حساب الدخل (_I)

en: A_sset Account
ar: حساب الأصل (_s)

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
ar: مبلغ نقدي بديل

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
ar: إن كنت قد انتهيت من إنشاء تجزئة الأسهم أو الاندماج، فاضغط «تطبيق». ويمكنك أيضاً الضغط على «رجوع» لمراجعة اختياراتك، أو «إلغاء» للإنهاء دون إجراء أي تغييرات.

en: Stock Split Finish
ar: إنهاء تجزئة الأسهم

en: Stock Transaction Assistant
ar: مساعد معاملة الأسهم

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction. Note that the transaction currency will be that of the stock account and that multi-currency transactions are not supported: Only accounts in the transaction currency will be offered for cash, capital gains, dividends, and fees.
ar: سيساعدك هذا المساعد على تسجيل معاملة أسهم. وسيحدّد نوع المعاملة (شراء، أو بيع، أو توزيعات أرباح، أو توزيع، أو ردّ رأس المال، أو تجزئة أسهم) بنود المعاملة المعنيّة بها. ولاحظ أن عملة المعاملة ستكون عملة حساب الأسهم، وأن المعاملات متعدّدة العملات غير مدعومة: فلن تُعرَض للنقد والمكاسب الرأسمالية وتوزيعات الأرباح والرسوم إلا الحسابات بعملة المعاملة.

en: Select the date and description for your records.
ar: حدّد التاريخ والوصف لسجلّاتك.

en: Transaction Details
ar: تفاصيل المعاملة

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
ar: حدّد نوع نشاط الأسهم الذي تريد تسجيله. تختلف الأنواع المتاحة بحسب رصيد الأسهم الحالي: موجباً أم صفراً أم سالباً (أي عند البيع على المكشوف). ويحدّد النوعُ البنودَ المكوّنة.

en: Transaction Type
ar: نوع المعاملة

en: Previous Balance
ar: الرصيد السابق

en: Stock Amount
ar: مقدار الأسهم

en: Enter the value of the shares.
ar: أدخِل قيمة الأسهم.

en: Gross value
ar: القيمة الإجمالية

en: _Stock Value
ar: قيمة الأسهم (_S)

en: Stock Value
ar: قيمة الأسهم

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
ar: في هذه الصفحة، أدخِل حساب الأصل والمبلغ النقدي المستلَم/المنفَق. وقد يختلف عن قيمة الأسهم في الصفحة السابقة إن كانت هناك رسوم وساطة مرتبطة بهذه المعاملة.

en: Net value
ar: صافي القيمة

en: Cash Account
ar: الحساب النقدي

en: Cash
ar: النقدية

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
ar: في هذه الصفحة، أدخِل أي رسوم وساطة تكبّدتها في هذه المعاملة. ويمكن رسملة الرسوم في حساب الأصل أو تحميلها مصروفاً في حساب رسوم الوساطة. وعادةً تُرسمَل رسوم الشراء وتُحمَّل رسوم البيع مصروفاً. وإن لم تكن هناك رسوم في هذه المعاملة فاتركها فارغة.

en: Fees
ar: الرسوم

en: Brokerage Fees
ar: رسوم الوساطة

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
ar: رسملة رسوم الوساطة ضمن حساب الأسهم؟

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
ar: في هذه الصفحة، أدخِل أي دخل توزيعات أرباح مستلَم في هذه المعاملة.

en: Dividend Account
ar: حساب توزيعات الأرباح

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
ar: في هذه الصفحة، أدخِل أي مكاسب أو خسائر رأسمالية تكبّدتها وحساب الدخل المرتبط بها. المكاسب الرأسمالية موجبة والخسائر الرأسمالية سالبة.

en: Capital Gain/Loss
ar: المكسب/الخسارة الرأسمالية

en: Capital Gains Account
ar: حساب المكاسب الرأسمالية

en: Capital Gains
ar: المكاسب الرأسمالية

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
ar: فيما يلي ملخّص للبنود. فإن كان صحيحاً ولا توجد أخطاء فاضغط "تطبيق". ويمكنك الضغط على "رجوع" لمراجعة اختياراتك، أو "إلغاء" للإنهاء دون إجراء أية تغييرات.

en: Finish
ar: إنهاء (_F)

en: Introduction placeholder
ar: حساب المقدمة الوسيط

en: Title placeholder
ar: حساب العنوان الوسيط

en: _Edit list of encodings
ar: تحرير قائمة الترميزات (_E)

en: Default encoding
ar: الترميز الافتراضي

en: Convert the file
ar: تحويل الملف

en: finish placeholder
ar: حساب الإنهاء الوسيط

en: Finish GnuCash Datafile Import
ar: إنهاء استيراد ملف بيانات GnuCash

en: Edit the list of encodings
ar: تحرير قائمة الترميزات

en: S_ystem input encodings
ar: ترميزات مدخلات النظام (_y)

en: _Custom encoding
ar: ترميز مخصّص (_C)

en: _Selected encodings
ar: الترميزات المختارة (_S)

en: Preferences
ar: التفضيلات

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
ar: عام

en: Enable extra _buttons
ar: تمكين الأزرار الإضافية (_b)

en: _Open in new window
ar: فتح في نافذة جديدة (_O)

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ar: إذا حُدِّد، فُتِحت كل فاتورة في نافذة مستقلة بالمستوى الأعلى. وإلا فُتِحت الفاتورة في النافذة الحالية.

en: _Accumulate splits on post
ar: تراكم البنود عند الترحيل (_A)

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ar: هل تُجمَّع افتراضياً الإدخالات المتعددة في الفاتورة التي تُحوَّل إلى الحساب نفسه في طرف قيد واحد. يمكن تغيير هذا الإعداد في مربع حوار الترحيل.

en: Invoices
ar: الفواتير

en: Not_ify when due
ar: الإعلام عند الاستحقاق (_i)

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ar: هل تُعرض قائمة فواتير الموردين المستحقة عند بدء التشغيل.

en: _Tax included
ar: الضريبة مشمولة (_T)

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ar: هل تُشمَل الضريبة افتراضياً في إدخالات فواتير الموردين. ويُورَّث هذا الإعداد إلى العملاء والموردين الجدد.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
ar: معالجة المدفوعات عند الترحيل (_P)

en: Bills
ar: فواتير الموردين

en: _Notify when due
ar: إعلام عند الاستحقاق (_N)

en: Ta_x included
ar: الضريبة مشمولة (_x)

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ar: هل تُشمَل الضريبة افتراضياً في إدخالات الفواتير. ويُورَّث هذا الإعداد إلى العملاء والموردين الجدد.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
ar: معالجة المدفوعات عند الترحيل (_c)

en: Days in ad_vance
ar: عدد الأيام المسبقة (_v)

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ar: كم يوماً مقدماً يُنبَّه فيها إلى فواتير الموردين القريبة الاستحقاق.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
ar: كم يوماً مقدماً يُنبَّه فيها إلى الفواتير القريبة الاستحقاق.

en: _Days in advance
ar: عدد الأيام المسبقة (_D)

en: Cascade Account Values
ar: تتالي قيم الحسابات

en: Enable Cascading Account Color
ar: تفعيل تتالي لون الحساب

en: Enable Cascading Account Placeholder
ar: تفعيل تتالي الحساب الوسيط

en: Enable Cascading Account Hidden
ar: تفعيل تتالي إخفاء الحساب

en: Enable the sections to Cascade
ar: تفعيل تتالي الأقسام

en: Default
ar: الافتراضي

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
ar: إذا كان لأي حساب لون موجود فلن يُستبدَل ما لم يُحدَّد ما يلي.

en: Replace any existing account colors
ar: استبدال أي ألوان حسابات موجودة

en: Delete Account
ar: حذف الحساب

en: Sub-accounts
ar: حسابات فرعية

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
ar: لهذا الحساب حساب فرعي. ماذا تريد أن تفعل به؟

en: _Move to
ar: الانتقال إلى (_M)

en: Delete the _subaccount
ar: حذف الحساب الفرعي (_s)

en: M_ove to
ar: الانتقال إلى (_o)

en: Delete all _transactions
ar: حذف كافة المعاملات (_t)

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ar: يحتوي هذا الحساب على معاملات. ماذا تريد أن تفعل بها؟

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ar: يحتوي هذا الحساب على معاملات للقراءة فقط لا يجوز حذفها.

en: Sub-account Transactions
ar: معاملات الحساب الفرعي

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ar: اخترت حذف الحساب الفرعي وهو يحتوي على معاملات. ماذا تريد أن تفعل بها؟

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ar: يحتوي حساب فرعي واحد أو أكثر على معاملات للقراءة فقط لا يجوز حذفها.

en: Filter By…
ar: تصفية حسب…

en: Clear _All
ar: مسح الكل (_A)

en: _Default
ar: الافتراضي (_D)

en: Account Type
ar: نوع الحساب

en: Show _hidden accounts
ar: إظهار الحسابات المخفية (_h)

en: Show _unused accounts
ar: إظهار الحسابات غير المستخدمة (_u)

en: Show accounts which do not have any transactions.
ar: إظهار الحسابات التي ليست لها أية معاملات.

en: Show _zero total accounts
ar: إظهار الحسابات التي مجموعها صفر (_z)

en: Show accounts which have a zero total value.
ar: إظهار الحسابات التي مجموع قيمتها صفر.

en: Use Commodity Value
ar: استخدام قيمة السلعة

en: _Help
ar: تعليمات (_H)

en: Identification
ar: التعريف

en: Account _name
ar: اسم الحساب (_n)

en: _Account code
ar: رمز الحساب (_A)

en: _Description
ar: الوصف (_D)

en: Smallest _fraction
ar: الكسر الأصغر (_f)

en: Account _Color
ar: لون الحساب (_C)

en: No_tes
ar: ملاحظات (_t)

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ar: أصغر كسر من هذه السلعة يمكن الإشارة إليه.

en: _Parent Account
ar: الحساب الأصل (_P)

en: Acco_unt Type
ar: نوع الحساب (_u)

en: Placeholde_r
ar: حساب وسيط (_r)

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ar: هذا الحساب موجود بوصفه حساباً وسيطاً في التسلسل الهرمي فحسب. ولا يجوز ترحيل المعاملات إليه مباشرةً، بل إلى حساباته الفرعية فقط.

en: Auto _interest transfer
ar: تحويل تلقائي للفائدة (_i)

en: H_idden
ar: مخفي (_i)

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
ar: سيُخفى هذا الحساب (وأية حسابات فرعية) في شجرة الحسابات ولن يظهر في القائمة المنبثقة للحسابات في السجل. ولإعادة تعيين هذا الخيار، افتح أولاً مربع حوار "تصفية حسب…" لشجرة الحسابات وحدّد خيار "إظهار الحسابات المخفية"، فيتيح لك ذلك تحديد الحساب وإعادة فتح هذا المربع.

en: Opening balance
ar: الرصيد الافتتاحي

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
ar: يحتفظ هذا الحساب بمعاملات الرصيد الافتتاحي. ولا يمكن أن يحتفظ بها إلا حساب واحد لكل سلعة.

en: Ta_x related
ar: متعلق بالضرائب (_x)

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ar: استخدم تحرير -> خيارات تقرير الضرائب لضبط علامة التعلق بالضرائب وتعيين رمز ضريبي لهذا الحساب.

en: _Higher Balance Limit
ar: الحد الأعلى للرصيد (_H)

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
ar: إذا وُجدت قيمة، ظهرت إشارة في دليل الحسابات عندما يتجاوز رصيد اليوم هذه القيمة.
    
    أي
    رصيد اليوم -90 سيُظهر أيقونة إذا ضُبط الحدّ على -100
    رصيد اليوم 100 سيُظهر أيقونة إذا ضُبط الحدّ على 90
    
    امسح المُدخَل لإلغاء التحذير.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
ar: إذا وُجدت قيمة، ظهرت إشارة في دليل الحسابات عندما يقل رصيد اليوم عن هذه القيمة.
    
    أي
    رصيد اليوم -100 سيُظهر أيقونة إذا ضُبط الحدّ على -90
    رصيد اليوم 90 سيُظهر أيقونة إذا ضُبط الحدّ على 100
    
    امسح المُدخَل لإلغاء التحذير.

en: _Lower Balance Limit
ar: الحد الأدنى للرصيد (_L)

en: _Include sub accounts
ar: تضمين الحسابات الفرعية (_I)

en: More Properties
ar: خصائص إضافية

en: Balance Information
ar: معلومات الرصيد

en: Initial Balance Transfer
ar: تحويل الرصيد الافتتاحي

[ctx: field label]
en: _Balance
ar: الرصيد (_B)

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ar: استخدام حساب حقوق الملكية 'الأرصدة الافتتاحية' (_U)

en: _Select transfer account
ar: تحديد حساب التحويل (_S)

en: Renumber sub-accounts
ar: إعادة ترقيم الحسابات الفرعية

en: _Renumber
ar: إعادة الترقيم (_R)

en: Prefix
ar: البادئة

en: Examples
ar: أمثلة

en: Interval
ar: الفترة

en: Number of Digits
ar: عدد الأرقام

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
ar: سيستبدل هذا حقلَ رمز الحساب لكل حساب فرعي برمز مُنشأ حديثاً

en: _Show documentation
ar: إظهار الوثائق (_S)

en: _Reconciled
ar: مُسوّى (_R)

en: _Cleared
ar: مُقاصّ (_C)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ar: عند عدم تحديد الحالة في ملف QIF، تُعلَّم المعاملات بأنها مُقاصّة.

en: _Not cleared
ar: غير مُقاصّ (_N)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ar: عند عدم تحديد الحالة في ملف QIF، تُعلَّم المعاملات بأنها غير مُقاصّة.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ar: الحالة الافتراضية للمعاملة (تُستبدَل بالحالة المحددة في ملف QIF)

en: Select Account
ar: تحديد حساب

en: _Select or add a GnuCash account:
ar: حدد أو أضف حساب GnuCash: (_S)

en: Import transactions from text file
ar: استيراد المعاملات من ملف نصي

en: 1. Choose the file to import
ar: 1. اختر الملف المراد استيراده

en: Import bill CSV data
ar: استيراد بيانات فاتورة المورّد بصيغة CSV

en: Import invoice CSV data
ar: استيراد بيانات الفاتورة بصيغة CSV

en: 2. Select import type
ar: 2. حدد نوع الاستيراد

en: Semicolon separated
ar: مفصولة بفواصل منقوطة

en: Comma separated
ar: مفصولة بفواصل

en: Semicolon separated with quotes
ar: مفصولة بفواصل منقوطة مع اقتباسات

en: Comma separated with quotes
ar: مفصولة بفواصل مع اقتباسات

en: 3. Select import options
ar: 3. حدد خيارات الاستيراد

en: 4. Preview
ar: 4. معاينة

en: Open imported business items in tabs
ar: فتح عناصر الأعمال المستوردة في علامات تبويب

en: Open not yet posted business items in tabs
ar: فتح عناصر الأعمال التي لم تُرحَّل بعد في علامات تبويب

en: Don't open imported business items in tabs
ar: عدم فتح عناصر الأعمال المستوردة في علامات تبويب

en: 5. Afterwards
ar: 5. بعد ذلك

en: Due Days
ar: أيام الاستحقاق

en: Discount Days
ar: أيام الخصم

en: Discount %
ar: نسبة الخصم %

en: The percentage discount applied for early payment.
ar: نسبة الخصم المطبقة للدفع المبكر.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ar: عدد الأيام بعد تاريخ الترحيل التي يُطبَّق خلالها خصم للدفع المبكر.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ar: عدد الأيام لدفع فاتورة المورّد بعد تاريخ الترحيل.

en: Due Day
ar: يوم الاستحقاق

en: Discount Day
ar: يوم الخصم

en: Cutoff Day
ar: يوم القطع

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ar: يوم القطع الذي تُطبَّق بعده فواتير الموردين على الشهر التالي. فبعده تُطبَّق الفواتير على الشهر الذي يليه. والقيم السالبة تُعَدّ تنازلياً من نهاية الشهر.

en: The discount percentage applied if paid early.
ar: نسبة الخصم المطبقة في حال السداد المبكر.

en: The last day of the month for the early payment discount.
ar: آخر يوم من الشهر لخصم السداد المبكر.

en: The day of the month bills are due
ar: اليوم من الشهر الذي تستحق فيه فواتير الموردين

en: Table
ar: الجدول

en: Terms
ar: الشروط

en: Delete the current Billing Term
ar: حذف شرط السداد الحالي

en: _New
ar: جديد (_N)

en: Create a new Billing Term
ar: إنشاء شرط سداد جديد

en: Term Definition
ar: تعريف الشرط

en: De_scription
ar: الوصف (_s)

en: _Type
ar: النوع (_T)

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ar: وصف شرط السداد، يُطبع على الفواتير

en: _Edit
ar: تحرير (_E)

en: Edit the current Billing Term
ar: تحرير شرط السداد الحالي

en: Close this window
ar: إغلاق هذه النافذة

en: Cancel your changes
ar: إلغاء تغييراتك

en: Commit this Billing Term
ar: اعتماد شرط السداد هذا

en: The internal name of the Billing Term.
ar: الاسم الداخلي لشرط السداد.

en: New Billing Term
ar: شرط سداد جديد

en: _Name
ar: الاسم (_N)

en: Income Total
ar: إجمالي الدخل

en: Expense Total
ar: إجمالي المصروفات

en: Choose Owner Dialog
ar: مربع حوار اختيار المالك

en: Rename Namespace
ar: إعادة تسمية نطاق الأسماء

en: Securities
ar: الأوراق المالية

en: Show National Currencies
ar: إظهار العملات الوطنية

en: Rename _Namespace
ar: إعادة تسمية نطاق الأسماء (_N)

en: Rename the current namespace.
ar: إعادة تسمية نطاق الأسماء الحالي.

en: Add a new commodity.
ar: إضافة سلعة جديدة.

en: Remove the current commodity.
ar: إزالة السلعة الحالية.

en: Edit the current commodity.
ar: تحرير السلعة الحالية.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ar: أدخل الاسم الكامل للسلعة. مثال: Cisco Systems Inc.، أو Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ar: أدخل رمز التداول للسلعة (مثل CSCO أو AAPL). وإن كنت تسترد عروض الأسعار عبر الإنترنت، فيجب أن يطابق هذا الحقل تماماً رمزَ التداول الذي يستخدمه مصدر عرض السعر (وحالة الأحرف كذلك).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ar: أدخل رمزاً فريداً يُستخدم لتعريف السلعة، أو اترك هذا الحقل فارغاً بأمان.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ar: أدخل أصغر كسر من السلعة يمكن تداوله. وللأسهم التي لا تُتداول إلا بأعداد صحيحة، أدخل 1.

en: Quote Source Information
ar: معلومات مصدر عرض السعر

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
ar: حدّد فئة للسلعة أو أدخِل فئة جديدة. ويمكن استخدام فئات استثمارية مثل STOCKS و BONDS أو أسماء بورصات مثل NASDAQ و LSE.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ar: أدخل رمز عرض. يمكن ترك هذا فارغاً بأمان، فيُستخدَم حينئذٍ رمز التداول أو رمز العملة ISO.

en: Type of quote source
ar: نوع مصدر عرض السعر

en: _Display symbol
ar: رمز العرض (_D)

en: Time_zone
ar: المنطقة الزمنية (_z)

en: _Unknown
ar: غير معروف (_U)

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ar: هذه مصادر لعروض الأسعار أُضيفت حديثاً إلى F::Q. ولا يعرف GnuCash هل تسترد هذه المصادر معلوماتها من موقع واحد أم من مواقع متعددة على الإنترنت.

en: _Multiple
ar: متعددة (_M)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ar: هذه مصادر عروض أسعار من F::Q تسترد معلوماتها من مواقع متعددة على الإنترنت. فإن تعذّر أحد المواقع، حاول F::Q استرداد المعلومات من موقع آخر.

en: Si_ngle
ar: واحد (_n)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ar: هذه مصادر عروض أسعار من F::Q تسترد معلوماتها من موقع واحد على الإنترنت. فإن تعذّر ذلك الموقع، لم تتمكن من استرداد عروض الأسعار.

en: _Get Online Quotes
ar: الحصول على عروض الأسعار عبر الإنترنت (_G)

en: F_raction traded
ar: الكسر المتداوَل (_r)

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
ar: ISIN أو CUSI_P أو رمز آخر

en: Nam_espace
ar: نطاق الأسماء (_e)

en: _Symbol/abbreviation
ar: الرمز/الاختصار (_S)

en: _Full name
ar: الاسم الكامل (_F)

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ar: تحذير: Finance::Quote غير مثبَّت بشكل صحيح.

en: Select user information here…
ar: حدد معلومات المستخدم هنا…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ar: رقم معرّف العميل. إن تُرك فارغاً اختير لك رقم مناسب

en: Address
ar: العنوان

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Billing Address
ar: عنوان الفاتورة

en: Discount
ar: الخصم

en: Credit Limit
ar: حد الائتمان

en: Tax Included
ar: الضريبة مشمولة

en: Tax Table
ar: جدول الضرائب

en: Override the global Tax Table?
ar: تجاوز جدول الضرائب العام؟

en: Billing Information
ar: معلومات الفاتورة

en: Shipping Information
ar: معلومات الشحن

en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
ar: استيراد العملاء أو الموردين من ملف نصي

en: For importing customer lists.
ar: لاستيراد قوائم العملاء.

en: For importing vendor lists.
ar: لاستيراد قوائم الموردين.

en: 2. Select Import Type
ar: 2. حدد نوع الاستيراد

en: Exit the saved report configurations dialog
ar: الخروج من مربع حوار إعدادات التقارير المحفوظة

en: Currently you have no saved reports.
ar: ليست لديك تقارير محفوظة حالياً.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
ar: تُنشأ إعدادات التقارير المحفوظة كالتالي:
    1. افتح تقريراً من قائمة التقارير،
    2. عدّل خيارات التقرير حسب رغبتك،
    3. اختر "حفظ إعدادات التقرير [باسم…]" من قائمة التقارير
     أو اضغط زر "حفظ الإعدادات [باسم…]" في شريط الأدوات.

en: Question
ar: سؤال

en: Change Linked Document path head
ar: تغيير مقدمة مسار المستند المرتبط

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
ar: ستُحوَّل روابط مسارات الملفات النسبية الموجودة إلى روابط مطلقة بدمجها مع مقدمة المسار الحالية، ما لم يُلغَ تحديد المربع.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
ar: ستُحوَّل روابط مسارات الملفات المطلقة الموجودة إلى روابط نسبية بمقارنتها بمقدمة المسار الجديدة، ما لم يُلغَ تحديد المربع.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
ar: ملاحظة: لن تتغير إلا روابط المستندات التي ليست للقراءة فقط.

en: Linked _File
ar: الملف المرتبط (_F)

en: Linked _Location
ar: الموقع المرتبط (_L)

en: (none)
ar: (بلا)

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
ar: أدخل عنوان URL مثل "https://www.gnucash.org"

en: Location does not start with a valid scheme
ar: لا يبدأ الموقع بمخطّط صالح

en: Reload and Locate Linked Documents
ar: إعادة تحميل المستندات المرتبطة وتحديد مواقعها

en: _Reload
ar: إعادة تحميل (_R)

en: _Locate Linked Documents
ar: تحديد مواقع المستندات المرتبطة (_L)

en: All Linked Documents
ar: كل المستندات المرتبطة

en: Id
ar: المُعرّف

en: Linked Document
ar: المستند المرتبط

en: Available
ar: متاح

en: Relative
ar: نسبي

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ar: انقر نقراً مزدوجاً على المُدخَل في عمود الوصف للانتقال إلى المعاملة.
    انقر نقراً مزدوجاً على المُدخَل في عمود الرابط لفتح المستند المرتبط.
    انقر نقراً مزدوجاً على المُدخَل في عمود المتاح لتعديل رابط المستند.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ar: رقم معرّف الموظف. إن تركته فارغاً اختير لك رقم مناسب

en: Payment Address
ar: عنوان الدفع

en: Language
ar: اللغة

en: Interface
ar: الواجهة

en: Default Hours per Day
ar: الساعات الافتراضية لكل يوم

en: Default Rate
ar: المعدل الافتراضي

en: Access Control List
ar: قائمة التحكم بالوصول

en: Access Control
ar: التحكم بالوصول

en: Data Format
ar: تنسيق البيانات

en: File
ar: ملف

en: Host
ar: المضيف

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Port
ar: المنفذ

en: Database Connection
ar: اتصال قاعدة البيانات

en: Annual
ar: سنوي

en: Semi-annual
ar: نصف سنوي

en: Tri-annual
ar: ثلاث مرات سنوياً

en: Quarterly
ar: ربع سنوي

en: Bi-monthly
ar: كل شهرين

en: Monthly
ar: شهري

en: Semi-monthly
ar: نصف شهري

en: Bi-weekly
ar: كل أسبوعين

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Daily (360)
ar: يومي (360)

en: Daily (365)
ar: يومي (365)

en: Loan Repayment Calculator
ar: حاسبة سداد القرض

en: _Schedule
ar: جدولة (_S)

en: Calculations
ar: الحسابات

en: Payment periods
ar: فترات السداد

en: Interest rate
ar: معدل الفائدة

en: Present value
ar: القيمة الحالية

en: Periodic payment
ar: الدفعة الدورية

en: Future value
ar: القيمة المستقبلية

en: Clear the entry.
ar: مسح الإدخال.

en: Precision
ar: الدقة

en: Calculate
ar: حساب

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ar: إعادة حساب الإدخال الفارغ (الوحيد) في الحقول أعلاه.

en: Payment Options
ar: خيارات الدفع

en: Payment Total
ar: إجمالي الدفع

en: Discrete
ar: منفصلة

en: Continuous
ar: متواصل

en: Beginning
ar: البداية

en: Compounding
ar: التركيب

en: When paid
ar: عند دفعها

en: Search the Account List
ar: البحث في قائمة الحسابات

en: Close _on Jump
ar: الإغلاق عند الانتقال (_o)

en: _Jump To
ar: الانتقال إلى (_J)

en: All _accounts
ar: كل الحسابات (_a)

en: Search scope
ar: نطاق البحث

en: Account Full Name
ar: الاسم الكامل للحساب

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
ar: البحث في «الاسم الكامل للحساب» لا يفرّق بين الأحرف الكبيرة والصغيرة.

en: Sea_rch
ar: بحث (_r)

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
ar: حدّد صفاً ثم اضغط «الانتقال إلى» للانتقال إلى الحساب في شجرة الحسابات،
    وإن كان الحساب مخفياً فسيُعرَض مؤقتاً.

en: Import Map Editor
ar: محرّر ربط الاستيراد

en: _Remove Invalid Mappings
ar: إزالة عمليات الربط غير الصالحة (_R)

en: What type of information to display?
ar: أي نوع من المعلومات يُعرَض؟

en: Non-Bayesian
ar: غير بايزي

en: Online
ar: عبر الإنترنت

en: Source Account Name
ar: اسم الحساب المصدر

en: Based On
ar: بناءً على

en: Match String
ar: نص المطابقة

en: Mapped to Account Name
ar: مربوط باسم الحساب

en: Count of Match String Usage
ar: عدد مرات استخدام نص المطابقة

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
ar: يُطبَّق المرشّح على حقلَي «نص المطابقة» و«المربوط باسم الحساب»، مع التفريق بين الأحرف الكبيرة والصغيرة.

en: _Filter
ar: تصفية (_F)

en: _Expand All
ar: توسيع الكل (_E)

en: Collapse _All
ar: طيّ الكل (_A)

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
ar: يمكن تحديد عدة صفوف ثم حذفها بالضغط على زر الحذف.

en: New _Account…
ar: حساب جديد… (_A)

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ar: يرجى تحديد أو إنشاء حساب GnuCash المناسب لـ:

en: Online account ID here…
ar: معرّف الحساب على الإنترنت هنا…

en: Choose a format
ar: اختر تنسيقاً

en: Format
ar: تنسيق

en: Select matching existing transaction
ar: حدّد المعاملة الموجودة المطابِقة

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
ar: إظهار المُسوّى

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
ar: أول طرف قيد للمعاملة المستوردة

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
ar: أطراف القيد المحتملة المطابقة للمعاملة المحددة

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
ar: يمكن تحديد عدة صفوف معاملات وتعيين حساب تحويل لها جميعاً. استخدم Ctrl مع النقر بالزر الأيسر أو النقر مع Shift لتحديد عدة صفوف، ثم انقر بالزر الأيمن لتعيين حساب التحويل. ولا يُضاف إلى التحديد سوى الصفوف المؤشَّر فيها على "A".

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ar: هذه المعاملة على الأرجح تتطلب تدخلك، وإلا فستُستورد غير متوازنة.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ar: ستُستورد هذه المعاملة متوازنة (وقد تودّ مع ذلك التحقق من المطابقة أو حساب الوجهة).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ar: هذه المعاملة تتطلب تدخلك، وإلا فلن تُستورد.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
ar: انقر نقراً مزدوجاً على المعاملة إما لتغيير المعاملة المطابقة في GnuCash وإما لتغيير حساب الوجهة لطرف قيد الموازنة التلقائية (إن لزم).

en: Transaction List Help
ar: تعليمات قائمة المعاملات

en: Colors
ar: الألوان

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Select "A" to add the transaction as new.
ar: حدّد "A" لإضافة المعاملة معاملةً جديدة.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
ar: حدّد "U+C" لتحديث معاملة مطابقة ووسمها مُقاصّة (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
ar: حدّد "C" لوسم معاملة مطابقة مُقاصّة (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ar: لا تحدّد أياً منهما لتجاوز المعاملة (فلن تُستورد إطلاقاً).

en: Red
ar: أحمر

en: Yellow
ar: أصفر

en: Green
ar: أخضر

en: Edit imported transaction details
ar: تحرير تفاصيل المعاملة المستوردة

en: _Notes
ar: ملاحظات (_N)

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
ar: قائمة المعاملات المُنزَّلة (يُعرض طرف القيد المصدر والمعلومات المطابِقة)

en: Show _Account column
ar: إظهار عمود الحساب (_A)

en: Show _Memo column
ar: إظهار عمود البيان (_M)

en: Show matched _information
ar: إظهار المعلومات المطابِقة (_i)

en: A_ppend
ar: إلحاق (_p)

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
ar: عند تحديث معاملة مطابِقة ومقاصّتها، ألحِق الوصف والملاحظات المستوردة بالوصف والملاحظات المطابِقة بدلاً من استبدالهما.

en: _Reconcile after match
ar: التسوية بعد المطابقة (_R)

en: Generic import transaction matcher
ar: مطابِق استيراد المعاملات العام

en: Posted Account
ar: حساب الترحيل

en: Invoice Information
ar: معلومات الفاتورة

en: (owner)
ar: (المالك)

en: Open Document Link
ar: فتح رابط المستند

en: Default Chargeback Project
ar: مشروع ردّ التكاليف الافتراضي

en: Additional to Card
ar: يضاف إلى البطاقة

en: Extra Payments
ar: مدفوعات إضافية

en: Report template
ar: قالب التقرير

en: Use template report
ar: استخدام قالب التقرير

en: Choose a different report template before timeout
ar: اختر قالب تقرير مختلفاً قبل انتهاء المهلة

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ar: رقم تعريف الفاتورة. إن تركته فارغاً اختير لك رقم مناسب.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ar: إلغاء ترحيل هذه الفاتورة يحذف المعاملة المُرحَّلة. هل تريد فعلاً إلغاء ترحيلها؟

en: Yes, reset the Tax Tables
ar: نعم، أعد تعيين جداول الضرائب

en: No, keep them as they are
ar: لا، احتفظ بها كما هي

en: Reset Tax Tables to present Values?
ar: إعادة تعيين جداول الضرائب إلى القيم الحالية؟

en: Job Dialog
ar: مربع حوار المهمة

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ar: رقم تعريف المهمة. إن تركته فارغاً اختير لك رقم مناسب

en: Job Information
ar: معلومات المهمة

en: Owner Information
ar: معلومات المالك

en: Job Active
ar: مهمة نشطة

en: Lot Viewer
ar: عارض الدفعات

en: _New Lot
ar: دفعة جديدة (_N)

en: Scrub _Account
ar: تنظيف الحساب (_A)

en: _Scrub
ar: تنظيف (_S)

en: Scrub the highlighted lot
ar: تنظيف الدفعة المظللة

en: Delete the highlighted lot
ar: حذف الدفعة المظللة

en: Enter a name for the highlighted lot.
ar: أدخل اسماً للدفعة المظللة.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ar: أدخل أي ملاحظات تريدها حول هذه الدفعة.

en: _Title
ar: العنوان (_T)

en: _Lots in This Account
ar: الدفعات في هذا الحساب (_L)

en: Show only open lots
ar: إظهار الدفعات المفتوحة فقط

en: Splits _free
ar: أطراف القيد الحرة (_f)

en: Splits _in lot
ar: أطراف القيد في الدفعة (_i)

en: _No
ar: لا (_N)

en: _Yes
ar: نعم (_Y)

en: Display Welcome Dialog Again?
ar: عرض مربع حوار الترحيب مرة أخرى؟

en: If you press the "Yes" button, the "Welcome to GnuCash" dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the "No" button, it will not be displayed again.
ar: إن ضغطت زر «نعم»، فسيظهر مربع حوار «مرحباً بك في GnuCash» مرة أخرى عند تشغيل GnuCash القادم. وإن ضغطت زر «لا»، فلن يظهر مرة أخرى.

en: Welcome to GnuCash!
ar: مرحباً بك في GnuCash!

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the "OK" button or press the "Cancel" button if you don't want to perform any of them.
ar: تتوفر بعض الإجراءات المعرَّفة مسبقاً التي يفضّل معظم المستخدمين الجدد البدء بها مع GnuCash. حدّد أحدها من الأسفل وانقر زر «موافق»، أو اضغط زر «إلغاء» إن لم ترد تنفيذ أي منها.

en: C_reate a new set of accounts
ar: إنشاء مجموعة حسابات جديدة (_r)

en: _Import my QIF files
ar: استيراد ملفات QIF الخاصة بي (_I)

en: _Open the new user tutorial
ar: فتح البرنامج التعليمي للمستخدم الجديد (_O)

en: Object references
ar: مراجع الكائنات

en: Explanation
ar: الشرح

en: Close dialog and make no changes.
ar: أغلق مربع الحوار دون إجراء أي تغيير.

en: Apply changes but do not close dialog.
ar: طبّق التغييرات دون إغلاق مربع الحوار.

en: Apply changes and close dialog.
ar: تطبيق التغييرات وإغلاق مربع الحوار.

en: Order Entry
ar: إدخال الطلب

en: _Invoices
ar: الفواتير (_I)

en: Close _Order
ar: إغلاق الطلب (_O)

en: Order Information
ar: معلومات الطلب

en: Reference
ar: مرجع

en: Order Entries
ar: بنود الطلب

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ar: رقم تعريف الطلب. إن تركته فارغاً اختير لك رقم مناسب

en: The company associated with this payment.
ar: المنشأة المرتبطة بهذا الدفع.

en: Partner
ar: شريك

en: Post To
ar: الترحيل إلى

en: Business items
ar: عناصر الأعمال

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ar: المبلغ المراد دفعه لهذه الفاتورة.
    
    إن حدّدت فاتورة، اقترح GnuCash المبلغ الذي لا يزال مستحقاً عليها. ويمكنك تغيير هذا المبلغ لإنشاء دفعة جزئية أو دفعة بزيادة.
    
    وفي حالة الدفع بزيادة أو إن لم تُحدَّد أي فاتورة، يعيّن GnuCash المبلغ المتبقي تلقائياً لأول فاتورة غير مدفوعة لهذه المنشأة.

en: Refund
ar: استرداد

en: Print Check
ar: طباعة الشيك

en: Transfer Account
ar: حساب التحويل

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
ar: الولايات المتحدة

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
ar: المملكة المتحدة

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
ar: أوروبا

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
ar: الإعدادات المحلية

en: _Reset
ar: إعادة تعيين (_R)

en: Separator Character
ar: محرف الفاصل

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
ar: اضغط «إعادة تعيين» لاستخدام فاصل الحسابات الأصلي وإغلاق نافذة التفضيلات
    اضغط «إغلاق» للعودة إلى نافذة التفضيلات

en: GnuCash Preferences
ar: تفضيلات GnuCash

en: Summary Bar Content
ar: محتوى شريط الملخص

en: Include _grand total
ar: تضمين المجموع الكلي (_g)

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ar: أظهِر مجموعاً كلياً لجميع الحسابات محوَّلاً إلى عملة التقرير الافتراضية.

en: Include _non-currency totals
ar: تضمين مجاميع غير العملات (_n)

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ar: عند التحديد، تظهر السلع غير العملات في شريط الملخص. وعند إزالته، تظهر العملات وحدها.

en: _Relative
ar: نسبي (_R)

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ar: استخدام تاريخ البداية النسبي المحدَّد في حسابات الربح والخسارة.

en: _Absolute
ar: مطلق (_A)

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ar: استخدام تاريخ البداية المطلق المحدَّد في حسابات الربح والخسارة.

en: Re_lative
ar: نسبي (_l)

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ar: استخدام تاريخ النهاية النسبي المحدَّد في حسابات الربح والخسارة، وكذلك في حسابات صافي الأصول.

en: Ab_solute
ar: مطلق (_s)

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ar: استخدام تاريخ النهاية المطلق المحدَّد في حسابات الربح والخسارة، وكذلك في حسابات صافي الأصول.

en: Accounting Period
ar: الفترة المحاسبية

en: Use _formal accounting labels
ar: استخدام تسميات المحاسبة الرسمية (_f)

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ar: استخدام «مدين» و«دائن» فقط بدلاً من المرادفات غير الرسمية.

en: Labels
ar: التسميات

en: _None
ar: بلا (_N)

en: C_redit accounts
ar: حسابات دائنة (_r)

en: _Income & expense
ar: الدخل والمصروفات (_I)

en: Reverse Balanced Accounts
ar: الحسابات معكوسة الرصيد

en: Default Currency
ar: العملة الافتراضية

en: US Dollars (USD)
ar: دولار أمريكي (USD)

en: Character
ar: حرف

en: Sample
ar: عيّنة

en: Show the Account Color as background
ar: إظهار لون الحساب كخلفية

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ar: إظهار لون الحساب خلفيةً لاسم الحساب.

en: Show the Account Color on tabs
ar: إظهار لون الحساب على علامات التبويب

en: Show the Account Color as tab background.
ar: إظهار لون الحساب خلفيةً لعلامة التبويب.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ar: الحرف الفاصل بين مكوّنات اسم الحساب. والقيمة المسموح بها أي حرف واحد عدا الحروف والأرقام، أو أي من الكلمات التالية: "colon" أو "slash" أو "backslash" أو "dash" أو "period".

en: Ch_oose
ar: اختيار (_o)

en: Loc_ale
ar: الإعدادات المحلية (_a)

en: Time Format
ar: تنسيق الوقت

en: U_se 24-hour clock
ar: استخدام تنسيق 24 ساعة (_s)

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ar: استخدام تنسيق وقت من 24 ساعة بدلاً من 12 ساعة.

en: Date Completion
ar: إكمال التاريخ

en: When a date is entered without year, it should be taken
ar: عند إدخال تاريخ دون سنة، تؤخذ السنة

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ar: تُستكمل التواريخ بحيث تقع ضمن السنة التقويمية الحالية.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
ar: ضمن نافذة منزلقة مدتها 12 شهراً تبدأ قبل الشهر الحالي
    بهذا العدد من الأشهر

en: Enter number of months.
ar: أدخل عدد الأشهر.

en: Use the date format specified by the system locale.
ar: استخدام تنسيق التاريخ المحدَّد في الإعدادات المحلية للنظام.

en: Numbers
ar: الأرقام

en: Force P_rices to display as decimals
ar: إجبار الأسعار على العرض بصيغة عشرية (_r)

en: Display ne_gative amounts in red
ar: عرض المبالغ السالبة باللون الأحمر (_g)

en: Display negative amounts in red.
ar: عرض المبالغ السالبة باللون الأحمر.

en: _Automatic decimal point
ar: العلامة العشرية التلقائية (_A)

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ar: إدراج علامة عشرية تلقائياً في القيم التي تُدخَل دونها.

en: _Decimal places
ar: المنازل العشرية (_D)

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ar: عدد المنازل العشرية التلقائية التي تُملأ.

en: Numbers, Date, Time
ar: الأرقام والتاريخ والوقت

en: Perform account list _setup on new file
ar: إعداد قائمة الحسابات (_s) عند إنشاء ملف جديد

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ar: عرض مربع حوار قائمة الحسابات الجديدة عند اختيار «ملف ← ملف جديد».

en: Display "_tip of the day" dialog
ar: عرض مربع حوار «نصيحة اليوم» (_t)

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ar: عرض تلميحات لاستخدام GnuCash عند بدء التشغيل.

en: How many days to keep old log/backup files.
ar: عدد أيام الاحتفاظ بملفات السجل والنسخ الاحتياطي القديمة.

en: days
ar: أيام

en: _Retain log/backup files
ar: الاحتفاظ بملفات السجل والنسخ الاحتياطي (_R)

en: Com_press files
ar: ضغط الملفات (_p)

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ar: ضغط ملف البيانات بـ gzip عند حفظه على القرص.

en: Files
ar: الملفات

en: Search Dialog
ar: مربع حوار البحث

en: New search _limit
ar: حد البحث الجديد (_l)

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ar: الانتقال افتراضياً إلى «بحث جديد» إذا أُرجِع عدد من العناصر أقل من هذا العدد.

en: Show splash scree_n
ar: إظهار شاشة البداية (_n)

en: Show splash screen at startup.
ar: إظهار شاشة البداية عند بدء التشغيل.

en: Auto-save time _interval
ar: الفاصل الزمني للحفظ التلقائي (_i)

en: minutes
ar: دقائق

en: Show auto-save confirmation _question
ar: إظهار سؤال تأكيد الحفظ التلقائي (_q)

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ar: عند تنشيطه، يعرض GnuCash سؤال تأكيد في كل مرة تبدأ فيها ميزة الحفظ التلقائي، وإلا فلا يظهر أي تفسير إضافي.

[ctx: keep]
en: For
ar: لمدة

en: Forever
ar: دائماً

en: Time to _wait for answer
ar: مهلة انتظار الجواب (_w)

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: Path head for Linked Files Relative Paths
ar: رأس المسار للمسارات النسبية للملفات المرتبطة

en: Enable horizontal grid lines on table displays
ar: تمكين خطوط الشبكة الأفقية في عروض الجداول

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ar: تمكين خطوط الشبكة الأفقية في عروض الجداول، وهي غالباً عروض شجرية مثل صفحة الحسابات.

en: Enable vertical grid lines on table displays
ar: تمكين خطوط الشبكة العمودية في عروض الجداول

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ar: تمكين خطوط الشبكة العمودية في عروض الجداول، وهي غالباً عروض شجرية مثل صفحة الحسابات.

en: Linked Files
ar: الملفات المرتبطة

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
ar: تمكين إجراء تجاوز المعاملة

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
ar: تمكين إجراء تحديث المطابقة

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ar: تمكين إجراء التحديث والمقاصّة في مطابِق المعاملات. عند تمكينه، إذا تجاوزت درجة أفضل تطابق للمعاملة حدَّ المقاصّة التلقائية واختلف تاريخها أو مبلغها عن المعاملة المطابِقة الموجودة، حُدِّثت المعاملة الموجودة وقوصَّت افتراضياً.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ar: في بعض الأماكن تُنصَب صرافات آلية تجارية (لا تتبع مؤسسة مالية) في مواضع مثل المتاجر الصغيرة، فتضيف رسومها مباشرة إلى المبلغ بدلاً من أن تظهر معاملةً منفصلة أو ضمن رسومك المصرفية الشهرية. فمثلاً تسحب 100 دولار فتُحمَّل 101.50 دولاراً مع رسوم Interac، فإن أدخلت المبلغ يدوياً (100 دولار) لم تتطابق المبالغ. فاضبط هذا على أقصى رسم من هذا النوع في منطقتك (بعملتك المحلية) لتُعَدّ المعاملة مطابِقة.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ar: المعاملة التي تقع درجة أفضل تطابق لها في النطاق الأخضر (أعلى من حد المقاصّة التلقائية أو مساوية له) تُقاصّ افتراضياً.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ar: المعاملة التي تقع درجة أفضل تطابق لها في النطاق الأحمر (أعلى من حد العرض لكن أقل من حد الإضافة التلقائية أو مساوية له) تُضاف افتراضياً.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ar: أدنى درجة يجب أن تبلغها المطابقة المحتملة لتظهر في قائمة المطابقات.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
ar: حد رسوم الصرافات الآلية التجارية (_f)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
ar: حد المقاصّة التلقائية (_l)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
ar: حد الإضافة التلقائية (_a)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
ar: حد عرض المطابقة (_d)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
ar: استخدام المطابقة البايزية (_b)

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ar: استخدام الخوارزميات البايزية لمطابقة المعاملات الجديدة مع الحسابات الموجودة.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
ar: حد أيام التطابق المُرجَّح (_d)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
ar: حد أيام التطابق غير المُرجَّح (_U)

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
ar: المعاملة التي يقع تاريخها ضمن الحد يُرجَّح أنها مطابِقة. والافتراضي 4 أيام.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
ar: المعاملة التي يقع تاريخها خارج الحد يُستبعَد أنها مطابِقة. والافتراضي 14 يوماً.

en: Checks
ar: الشيكات

en: The default check printing font.
ar: الخط الافتراضي لطباعة الشيكات.

en: Print _date format
ar: تنسيق تاريخ الطباعة (_d)

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ar: اطبع صيغة التاريخ أسفل التاريخ الفعلي بحجم خط 8 نقاط.

en: Print _blocking chars
ar: طباعة أحرف الحجب (_b)

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ar: طباعة '***' قبل كل حقل نصي على الشيك وبعده.

en: Default _font
ar: الخط الافتراضي (_f)

en: Printing
ar: الطباعة

en: '_Enter' moves to blank transaction
ar: مفتاح '_Enter' ينتقل إلى معاملة فارغة

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
ar: إذا حُدِّد، نقلك الضغط على مفتاح 'Enter' إلى موضع المعاملة الفارغة في السجل. وإن أُلغي التحديد، نقلك الضغط على 'Enter' صفاً واحداً للأسفل.

en: _Auto-raise lists
ar: رفع القوائم تلقائياً (_A)

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ar: رفع قائمة الحسابات أو الإجراءات تلقائياً أثناء الإدخال.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ar: ترتيب علامات التبويب يشمل التحويل في المعاملات المحفوظة (_c)

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ar: الانتقال إلى حقل التحويل عند التعبئة التلقائية للمعاملة المحفوظة.

en: <b>Jump action for multiple splits</b>
ar: <b>إجراء الانتقال للبنود المتعددة</b>

en: Transaction jump action when there are more than two splits.
ar: إجراء الانتقال في المعاملة عند وجود أكثر من طرفين.

en: Do _nothing
ar: عدم فعل شيء (_n)

en: Do nothing.
ar: لا تفعل شيئاً.

en: Go to the first split with the _largest value
ar: الانتقال إلى أول طرف قيد ذي القيمة الكبرى (_l)

en: Use the first split with the largest value to determine the other account.
ar: استخدام أول طرف قيد ذي القيمة الكبرى لتحديد الحساب الآخر.

en: Go to the first split with the _smallest value
ar: الانتقال إلى أول طرف قيد ذي القيمة الصغرى (_s)

en: Use the first split with the smallest value to determine the other account.
ar: استخدام أول طرف قيد ذي القيمة الصغرى لتحديد الحساب الآخر.

en: Reconciling
ar: التسوية

en: Check cleared _transactions
ar: تأشير المعاملات المُقاصّة (_t)

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ar: التأشير المسبق على المعاملات المُقاصّة عند فتح مربع حوار التسوية.

en: Automatic credit card _payment
ar: السداد التلقائي لبطاقة الائتمان (_p)

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ar: بعد تسوية كشف بطاقة الائتمان، اطلب من المستخدم إدخال دفعة سداد للبطاقة.

en: Always reconcile to t_oday
ar: التسوية دائماً حتى اليوم (_o)

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ar: افتح مربع حوار التسوية دائماً بتاريخ اليوم تاريخاً للكشف، بغض النظر عن التسويات السابقة.

en: Provides automatic clearing tools in the reconciliation window. Auto-clear scans unreconciled splits and looks for a unique combination whose cleared balance matches the reconciliation balance entered. The auto-clear tests all combinations of splits, therefore its runtime is potentially high; but limited in reconciliation to 1 second. When a unique match is not available, because the balance cannot be reached, or due to timeout, or multiple combinations are possible, auto-clear is not offered and the icon and its tooltip reflects the outcome.
ar: يوفّر أدوات مقاصّة تلقائية في نافذة التسوية. تفحص المقاصّة التلقائية البنود غير المُسوّاة وتبحث عن تركيبة فريدة يطابق رصيدها المُقاصّ رصيد التسوية المُدخَل. وهي تختبر كل تركيبات البنود، فقد يطول زمن تشغيلها، لكنه محدود في التسوية بثانية واحدة. وحين يتعذّر تطابق فريد، إمّا لتعذّر بلوغ الرصيد، أو لانتهاء المهلة، أو لإمكان وجود تركيبات متعددة، لا تُعرَض المقاصّة التلقائية، وتعكس الأيقونة وتلميحها النتيجة.

en: <b>Graphics</b>
ar: <b>الرسومات</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
ar: استخدام سمة الألوان المدمجة في GnuCash (_U)

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
ar: يستخدم GnuCash سمة صفراء/خضراء افتراضياً لنوافذ السجل. ألغِ تحديد هذا إن أردت استخدام سمة ألوان النظام بدلاً منها.

en: Double _mode colors alternate with transactions
ar: ألوان النمط المزدوج تتناوب مع المعاملات (_m)

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ar: تناوب الألوان الأولية والثانوية حسب المعاملة بدلاً من تناوبها حسب الصف.

en: Draw hori_zontal lines between rows
ar: رسم خطوط أفقية بين الصفوف (_z)

en: Show horizontal borders on the cells.
ar: إظهار حدود أفقية على الخلايا.

en: Draw _vertical lines between columns
ar: رسم خطوط عمودية بين الأعمدة (_v)

en: Show vertical borders on the cells.
ar: إظهار حدود عمودية على الخلايا.

en: Layout
ar: التخطيط

en: _Placement of future transactions
ar: موضع المعاملات المستقبلية (_P)

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
ar: إذا حُدِّد، عُرِضت المعاملات ذات التاريخ المستقبلي أسفل السجل بعد المعاملة الفارغة، إلا في ترتيب الفرز العكسي فتُعرَض في الأعلى قبل المعاملة الفارغة. وإن أُزيل التحديد، كانت المعاملة الفارغة أسفل السجل بعد جميع المعاملات، إلا في ترتيب الفرز العكسي فتكون في الأعلى.

en: Default Style
ar: النمط الافتراضي

en: Other Defaults
ar: الافتراضات الأخرى

en: _Basic ledger
ar: دفتر الأستاذ الأساسي (_B)

en: _Auto-split ledger
ar: دفتر الأستاذ ذو التجزئة التلقائية (_A)

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
ar: دفتر يومية المعاملات (_J)

en: Number of _transactions
ar: عدد المعاملات (_t)

en: _Double line view
ar: عرض السطر المزدوج (_D)

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
ar: إظهار سطر ثانٍ لكل معاملة يحتوي على حقول الإجراء والملاحظات والمستند المرتبط.

en: Register opens in a new _window
ar: يُفتح السجل في نافذة جديدة (_w)

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ar: إذا حُدِّد، فُتِح كل سجل في نافذته الخاصة بالمستوى الأعلى. وإن أُزيل التحديد، فُتِح السجل في النافذة الحالية.

en: _Only display leaf account names
ar: عرض أسماء الحسابات الطرفية فقط (_O)

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ar: إذا حُدِّد، عُرِضت أسماء الحسابات الطرفية فقط في السجل وفي نافذة اختيار الحساب. والسلوك الافتراضي عرض الاسم الكامل بمساره في شجرة الحسابات. وتحديد هذا الخيار يعني أنك تستخدم أسماء طرفية فريدة.

en: Register Defaults
ar: افتراضيات السجل

en: Default Report Currency
ar: عملة التقرير الافتراضية

en: Location
ar: الموقع

en: Report opens in a new _window
ar: فتح التقرير في نافذة جديدة (_w)

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ar: إذا حُدِّد، فُتِح كل تقرير في نافذته الخاصة بالمستوى الأعلى. وإن أُزيل التحديد، فُتِح التقرير في النافذة الحالية.

en: Default zoom level
ar: مستوى التكبير الافتراضي

en: Reports
ar: التقارير

en: Window Geometry
ar: هندسة النافذة

en: _Save window size and position
ar: حفظ حجم النافذة وموضعها (_S)

en: Save window size and location when it is closed.
ar: حفظ حجم النافذة وموضعها عند إغلاقها.

en: Bring the most _recent tab to the front
ar: إحضار علامة التبويب الأحدث إلى الأمام (_r)

en: Tab Position
ar: موضع علامة التبويب

en: To_p
ar: أعلى (_p)

en: B_ottom
ar: أسفل (_o)

en: _Left
ar: يسار (_L)

en: _Right
ar: يمين (_R)

en: Summary Bar Position
ar: موضع شريط الملخص

en: Bottom
ar: أسفل

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Show close button on _notebook tabs
ar: إظهار زر الإغلاق على علامات التبويب (_n)

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ar: إظهار زر إغلاق على كل علامة تبويب، يعمل بنفس طريقة عنصر القائمة 'إغلاق'.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ar: إذا تجاوز نص علامة التبويب هذه القيمة (والاختبار تقريبي) اقتُطع وسط التسمية واستُبدل بعلامة حذف.

en: characters
ar: الأحرف

en: _Width
ar: العرض (_W)

en: Open new tabs _adjacent to current tab
ar: فتح علامات التبويب الجديدة بجوار علامة التبويب الحالية (_a)

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
ar: فتح علامة التبويب الجديدة بجوار علامة التبويب الحالية بدلاً من فتحها في النهاية.

en: Windows
ar: النوافذ

en: Online Quotes
ar: عروض الأسعار عبر الإنترنت

en: Bid
ar: عرض

en: Ask
ar: طلب

en: Last
ar: آخر

en: Net Asset Value
ar: صافي قيمة الأصول

en: Price Editor
ar: محرر الأسعار

en: _Namespace
ar: نطاق الأسماء (_N)

en: S_ource
ar: المصدر (_o)

en: _Price
ar: السعر (_P)

en: Remove Old Prices
ar: إزالة الأسعار القديمة

en: Delete prices that meet the following criteria:
ar: حذف الأسعار التي تستوفي المعايير التالية:

en: Remove all prices before date.
ar: إزالة كل الأسعار قبل التاريخ.

en: Last of _Week
ar: آخر أسبوع (_W)

en: Keep the last price of each week if present before date.
ar: الاحتفاظ بآخر سعر لكل أسبوع إن وُجد قبل التاريخ.

en: Last of _Month
ar: آخر الشهر (_M)

en: Keep the last price of each month if present before date.
ar: الاحتفاظ بآخر سعر لكل شهر إن وُجد قبل التاريخ.

en: Last of _Quarter
ar: آخر الربع (_Q)

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
ar: الاحتفاظ بآخر سعر لكل ربع سنة مالية إن وُجد قبل التاريخ. ويُشتقّ ربع السنة المالية من تاريخ انتهاء الفترة المحاسبية.

en: Last of _Period
ar: آخر الفترة (_P)

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
ar: الاحتفاظ بآخر سعر لكل فترة مالية إن وُجد قبل التاريخ. وتُشتقّ الفترة المالية من تاريخ انتهاء الفترة المحاسبية.

en: _Scaled
ar: مُقاس (_S)

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
ar: مع خيار التحجيم، تُزال الأسعار نسبةً إلى التاريخ المحدَّد، فتُستخدم «مرة في الشهر» للتواريخ الأقدم من سنة، و«مرة في الأسبوع» للتواريخ الأقدم من ستة أشهر إلى سنة.

en: First Date
ar: التاريخ الأول

en: From these Commodities
ar: من هذه السلع

en: Keeping the last available price for option
ar: الإبقاء على آخر سعر متاح للخيار

en: Include _Fetched online prices
ar: تضمين الأسعار المجلوبة عبر الإنترنت (_F)

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
ar: عند التفعيل، تُضمَّن الأسعار التي يضيفها Finance::Quote.

en: Include manually _Entered prices
ar: تضمين الأسعار المُدخلة يدوياً (_E)

en: If activated, include manually entered prices.
ar: عند التفعيل، تُضمَّن الأسعار المُدخلة يدوياً.

en: Added _by the application
ar: أضافه التطبيق (_b)

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
ar: عند التفعيل، تُضمَّن الأسعار التي يضيفها التطبيق.
    
    أُضيفت هذه الأسعار ليتوفّر دائماً سعرٌ هو «الأقرب زمنياً» لكل معاملة متعددة السلع، حتى تتمكّن صفحة الحسابات والتقارير من عرض القيم عرضاً صحيحاً، فقد تجعل إزالتها ذلك أقل موثوقية.

en: Before _Date
ar: قبل التاريخ (_D)

en: Price Database
ar: قاعدة بيانات الأسعار

en: Add a new price.
ar: إضافة سعر جديد.

en: Remove the current price.
ar: إزالة السعر الحالي.

en: Edit the current price.
ar: تعديل السعر الحالي.

en: Remove _Old
ar: إزالة القديمة (_O)

en: Remove prices older than a user-entered date.
ar: إزالة الأسعار الأقدم من تاريخ يُدخله المستخدم.

en: _Get Quotes
ar: الحصول على عروض الأسعار (_G)

en: Get new online quotes for stock accounts.
ar: الحصول على عروض أسعار جديدة عبر الإنترنت لحسابات الأسهم.

en: Save Custom Check Format
ar: حفظ تنسيق الشيك المخصص

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ar: أدخل عنواناً لهذا التنسيق المخصص. سيظهر هذا العنوان في محدّد "تنسيق الشيك" بمربع حوار طباعة الشيك. واستخدام عنوان تنسيق مخصص موجود يكتب فوق ذلك التنسيق.

en: Inches
ar: بوصة

en: Centimeters
ar: سنتيمترات

en: Millimeters
ar: ملليمترات

en: Points
ar: نقاط

en: Middle
ar: أوسط

en: _Print
ar: طباعة (_P)

en: Check _format
ar: تنسيق الشيك (_f)

en: Check po_sition
ar: موضع الشيك (_s)

en: _Date format
ar: تنسيق التاريخ (_D)

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ar: يجب أن يحتوي تنسيق الشيك على عنصر
    ADDRESS معرّف
    لطباعة عنوان على الشيك.

en: _Address
ar: العنوان (_A)

en: Checks on first _page
ar: الشيكات في الصفحة الأولى (_p)

en: Pa_yee
ar: المستفيد (_y)

en: Amount (_words)
ar: المبلغ (بالكتابة) (_w)

en: Amount (_numbers)
ar: المبلغ (بالأرقام) (_n)

en: _Units
ar: الوحدات (_U)

en: _Translation
ar: الترجمة (_T)

en: _Rotation
ar: الاستدارة (_R)

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ar: نقطة الأصل هي الركن الأيسر العلوي من الصفحة.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ar: نقطة الأصل هي الركن الأيسر السفلي من الصفحة.

en: Degrees
ar: درجات

en: _Save Format
ar: حفظ التنسيق (_S)

en: Splits Memo
ar: بيان البنود

en: Splits Amount
ar: مبلغ البنود

en: Splits Account
ar: حساب البنود

en: Custom format
ar: تنسيق مخصص

en: Working…
ar: جارٍ العمل…

en: A_vailable reports
ar: التقارير المتاحة (_v)

en: _Selected Reports
ar: التقارير المختارة (_S)

en: A_dd >>
ar: إضافة >> (_d)

en: << _Remove
ar: << إزالة (_R)

en: Move _up
ar: تحريك لأعلى (_u)

en: Move dow_n
ar: تحريك لأسفل (_n)

en: Si_ze…
ar: الحجم… (_z)

en: HTML Style Sheets
ar: أوراق أنماط HTML

en: Available style sheets
ar: أوراق الأنماط المتاحة

en: Style sheet options
ar: خيارات ورقة النمط

en: Report Size
ar: حجم التقرير

en: Enter report row/column span
ar: أدخل امتداد صف/عمود التقرير

en: _Row span
ar: امتداد الصف (_R)

en: _Column span
ar: امتداد العمود (_C)

en: Select HTML Style Sheet
ar: حدّد ورقة أنماط HTML

en: New Style Sheet
ar: ورقة أنماط جديدة

en: New style sheet info
ar: معلومات ورقة النمط الجديدة

en: _Template
ar: قالب (_T)

en: Reset Warnings
ar: إعادة تعيين التحذيرات

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ar: لقد طلبت ألا تُعرَض مربعات حوار التحذير التالية. ولإعادة تمكين أيٍّ منها، حدّد خانة الاختيار بجواره ثم انقر موافق.

en: _Unselect All
ar: إلغاء تحديد الكل (_U)

en: No warnings to reset.
ar: لا تحذيرات لإعادة تعيينها.

en: Permanent Warnings
ar: التحذيرات الدائمة

en: Temporary Warnings
ar: التحذيرات المؤقتة

en: _New item…
ar: عنصر جديد… (_N)

en: _Find
ar: بحث (_F)

en:  Search
ar:  بحث

en: Search for items where
ar: البحث عن العناصر التي

en: Match all entries
ar: مطابقة كل الإدخالات

en: Search Criteria
ar: معايير البحث

en: New search
ar: بحث جديد

en: Refine current search
ar: تحسين البحث الحالي

en: Add results to current search
ar: إضافة النتائج إلى البحث الحالي

en: Delete results from current search
ar: حذف النتائج من البحث الحالي

en: Search only active data
ar: البحث في البيانات النشطة فقط

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ar: اختر هل تريد البحث في كل بياناتك أم فيما عُلِّم منها بأنه "نشط" فقط.

en: Type of search
ar: نوع البحث

en: Account Deletion
ar: حذف الحساب

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ar: المعاملات المجدولة التالية تشير إلى الحساب المحذوف ويجب تصحيحها الآن. انقر موافق لتحريرها.

en: Daily
ar: يومياً

en: Bi-Weekly
ar: كل أسبوعين

en: Yearly
ar: سنوياً

en: Make Scheduled Transaction
ar: إنشاء معاملة مجدولة

en: Advanced…
ar: متقدم…

en: Never End
ar: لا ينتهي أبداً

en: Number of Occurrences
ar: عدد مرات الحدوث

en: Since Last Run
ar: منذ آخر تشغيل

en: Transaction Editor Defaults
ar: الإعدادات الافتراضية لمحرر المعاملة

en: _Run when data file opened
ar: تشغيل عند فتح ملف البيانات (_R)

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
ar: تشغيل عملية "منذ آخر تشغيل" عند فتح ملف.

en: _Show notification window
ar: إظهار نافذة التنبيهات (_S)

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
ar: إظهار نافذة التنبيه لعملية "منذ آخر تشغيل" عند فتح ملف.

en: _Auto-create new transactions
ar: إنشاء المعاملات الجديدة تلقائياً (_A)

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ar: تعيين علامة 'الإنشاء التلقائي' على المعاملات المجدولة المنشأة حديثاً.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ar: بدء التنبيهات قبل إنشاء المعاملة بهذا العدد من الأيام.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ar: إنشاء المعاملة قبل تاريخ نفاذها بهذا العدد من الأيام.

en: _Notify before transactions are created
ar: التنبيه قبل إنشاء المعاملات (_N)

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ar: تعيين علامة 'التنبيه' على المعاملات المجدولة المنشأة حديثاً.

en: Crea_te in advance
ar: الإنشاء مقدماً (_t)

en: R_emind in advance
ar: التذكير مقدماً (_e)

en: Re_view created transactions
ar: مراجعة المعاملات المُنشأة (_v)

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
ar: تعيين 'مراجعة المعاملات المُنشأة' افتراضاً في مربع حوار "منذ آخر تشغيل".

en: Edit Scheduled Transaction
ar: تعديل المعاملة المجدولة

en: Create in advance
ar: الإنشاء مقدماً

en: Remind in advance
ar: التذكير مقدماً

en: Create automatically
ar: الإنشاء تلقائياً

en: Conditional on splits not having variables
ar: مشروط بألا تحتوي البنود على متغيرات

en: Notify me when created
ar: تنبيهي عند الإنشاء

en: Occurrences
ar: مرات الحدوث

en: Last Occurred:
ar: آخر حدوث:

en: Repeats:
ar: التكرار:

en: Until
ar: حتى

[ctx: repeat]
en: For
ar: لمدة

en: occurrences
ar: مرات الحدوث

en: remaining
ar: المتبقية

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Template Transaction
ar: قالب المعاملة

en: Since Last Run…
ar: منذ آخر تشغيل…

en: _Review created transactions
ar: استعراض المعاملات المنشأة (_R)

en: Income Tax Information
ar: معلومات ضريبة الدخل

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ar: انقر لتغيير اسم الضريبة أو نوعها.

en: _Accounts
ar: الحسابات (_A)

en: _Income
ar: الدخل (_I)

en: _Expense
ar: المصروفات (_E)

en: _Asset
ar: الأصول (_A)

en: _Liability/Equity
ar: الالتزامات/حقوق الملكية (_L)

en: Account Tax Information
ar: معلومات ضريبة الحساب

en: Tax _Related
ar: ذات صلة بالضرائب (_R)

en: _TXF Categories
ar: فئات TXF (_T)

en: Payer Name Source
ar: مصدر اسم الدافع

en: C_urrent Account
ar: الحساب الجاري (_u)

en: Copy Number
ar: رقم النسخة

en: Tax Tables
ar: جداول الضرائب

en: Tax Table Entries
ar: إدخالات جدول الضرائب

en: De_lete
ar: حذف (_l)

en: Ne_w
ar: جديد (_w)

en: Value $
ar: القيمة $

en: Percent %
ar: النسبة %

en: Tax Table Entry
ar: إدخال جدول الضرائب

en: _Value
ar: القيمة (_V)

en: _Account
ar: حساب (_A)

en: GnuCash Tip Of The Day
ar: تلميح اليوم في GnuCash

en: _Previous
ar: السابق (_P)

en: _Next
ar: التالي (_N)

en: Tip of the Day
ar: نصيحة اليوم

en: _Show tips at startup
ar: إظهار التلميحات عند بدء التشغيل (_S)

en: Transfer Funds
ar: تحويل الأموال

en: Basic Information
ar: المعلومات الأساسية

en: Show Income/Expense
ar: إظهار الدخل/المصروفات

en: Currency Transfer
ar: تحويل العملة

en: Exchange Rate
ar: سعر الصرف

en: _Fetch Rate
ar: جلب السعر (_F)

en: Username and Password
ar: اسم المستخدم وكلمة المرور

en: Enter your username and password
ar: أدخل اسم المستخدم وكلمة المرور

en: _Username
ar: اسم المستخدم (_U)

en: _Password
ar: كلمة المرور (_P)

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ar: رقم تعريف المورّد. إن تركته فارغاً اختير لك رقم مناسب

en: Europe (31.12.2001)
ar: أوروبا (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
ar: UTC - التوقيت العالمي المنسَّق

en: No Fancy Date Format
ar: بلا تنسيق تاريخ مُنمَّق

en: Include Century
ar: تضمين القرن

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: 1st
ar: الأول

en: 2nd
ar: الثاني

en: 3rd
ar: الثالث

en: 4th
ar: الرابع

en: 5th
ar: الخامس

en: 6th
ar: السادس

en: 7th
ar: السابع

en: 8th
ar: الثامن

en: 9th
ar: التاسع

en: 10th
ar: العاشر

en: 11th
ar: الحادي عشر

en: 12th
ar: الثاني عشر

en: 13th
ar: الثالث عشر

en: 14th
ar: الرابع عشر

en: 15th
ar: الخامس عشر

en: 16th
ar: السادس عشر

en: 17th
ar: السابع عشر

en: 18th
ar: الثامن عشر

en: 19th
ar: التاسع عشر

en: 20th
ar: العشرون

en: 21st
ar: الحادي والعشرون

en: 22nd
ar: الثاني والعشرون

en: 23rd
ar: الثالث والعشرون

en: 24th
ar: الرابع والعشرون

en: 25th
ar: الخامس والعشرون

en: 26th
ar: السادس والعشرون

en: 27th
ar: السابع والعشرون

en: 28th
ar: الثامن والعشرون

en: 29th
ar: التاسع والعشرون

en: 30th
ar: الثلاثون

en: 31st
ar: الحادي والثلاثون

en: Last day of month
ar: آخر يوم من الشهر

en: Last Monday
ar: آخر يوم اثنين

en: Last Tuesday
ar: آخر يوم ثلاثاء

en: Last Wednesday
ar: آخر يوم أربعاء

en: Last Thursday
ar: آخر يوم خميس

en: Last Friday
ar: آخر يوم جمعة

en: Last Saturday
ar: آخر يوم سبت

en: Last Sunday
ar: آخر يوم أحد

en: Once
ar: مرة واحدة

en: Semi-Monthly
ar: نصف شهري

en: No change
ar: بلا تغيير

en: Use previous weekday
ar: استخدام يوم الأسبوع السابق

en: Use next weekday
ar: استخدام يوم الأسبوع التالي

en: 1st Mon
ar: الاثنين الأول

en: 1st Tue
ar: الثلاثاء الأول

en: 1st Wed
ar: الأربعاء الأول

en: 1st Thu
ar: الخميس الأول

en: 1st Fri
ar: الجمعة الأولى

en: 1st Sat
ar: السبت الأول

en: 1st Sun
ar: الأحد الأول

en: 2nd Mon
ar: الاثنين الثاني

en: 2nd Tue
ar: الثلاثاء الثاني

en: 2nd Wed
ar: الأربعاء الثاني

en: 2nd Thu
ar: الخميس الثاني

en: 2nd Fri
ar: الجمعة الثانية

en: 2nd Sat
ar: السبت الثاني

en: 2nd Sun
ar: الأحد الثاني

en: 3rd Mon
ar: الاثنين الثالث

en: 3rd Tue
ar: الثلاثاء الثالث

en: 3rd Wed
ar: الأربعاء الثالث

en: 3rd Thu
ar: الخميس الثالث

en: 3rd Fri
ar: الجمعة الثالثة

en: 3rd Sat
ar: السبت الثالث

en: 3rd Sun
ar: الأحد الثالث

en: 4th Mon
ar: الاثنين الرابع

en: 4th Tue
ar: الثلاثاء الرابع

en: 4th Wed
ar: الأربعاء الرابع

en: 4th Thu
ar: الخميس الرابع

en: 4th Fri
ar: الجمعة الرابعة

en: 4th Sat
ar: السبت الرابع

en: 4th Sun
ar: الأحد الرابع

en: Not scheduled
ar: غير مجدولة

en: Select occurrence date above.
ar: حدد تاريخ الحدوث أعلاه.

[ctx: Daily]
en: Every
ar: كل

[ctx: Daily]
en: days.
ar: أيام.

[ctx: Weekly]
en: Every
ar: كل

[ctx: Weekly]
en: weeks.
ar: أسابيع.

en: Saturday
ar: السبت

en: Friday
ar: الجمعة

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

[ctx: Semimonthly]
en: Every
ar: كل

[ctx: Semimonthly]
en: months.
ar: أشهر.

en: First on the
ar: أولاً في

en: except on weekends
ar: إلا في عطلة نهاية الأسبوع

en: then on the
ar: ثم في

[ctx: Monthly]
en: Every
ar: كل

[ctx: Monthly]
en: months.
ar: أشهر.

en: On the
ar: في يوم

en: Edit budget for all periods
ar: تحرير الموازنة لكل الفترات

en: Replace
ar: استبدال

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
ar: استبدال موازنة كل الفترات بـ«القيمة» الجديدة. اترك القيمة فارغةً لإلغاء تعيين موازنة الحسابات.

en: Add
ar: إضافة

en: Add 'value' to current budget for each period
ar: إضافة «قيمة» إلى الموازنة الحالية لكل فترة

en: Multiply
ar: ضرب

en: Multiply current budget for each period by 'value'
ar: ضرب الموازنة الحالية لكل فترة في «القيمة»

en: The number of leading digits to keep when rounding
ar: عدد الأرقام الأمامية التي يُحتفظ بها عند التقريب

en: Significant Digits
ar: الأرقام المعنوية

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
ar: استخدم قيمة ثابتة أو طبّق تحويلاً على جميع الفترات.

en: Estimate Budget Values
ar: تقدير قيم الموازنة

en: Use Average
ar: استخدام المتوسط

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
ar: استخدام متوسط القيمة عبر جميع الفترات الفعلية لكل الفترات المتوقعة

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ar: سيقدّر GnuCash قيم الموازنة للحسابات المختارة من المعاملات السابقة.

en: Budget Options
ar: خيارات الموازنة

en: Budget Name
ar: اسم الموازنة

en: Number of Periods
ar: عدد الفترات

en: Budget Period
ar: فترة الموازنة

en: Show Account Code
ar: إظهار رمز الحساب

en: Show Description
ar: إظهار الوصف

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
ar: ملاحظة: استخدم «عرض»←«تصفية حسب…» للتحكّم في الحسابات المرئية.

en: Budget List
ar: قائمة الموازنات

en: Close the Budget List
ar: إغلاق قائمة الموازنات

en: Create a New Budget
ar: إنشاء موازنة جديدة

en: Open the Selected Budget
ar: فتح الموازنة المحددة

en: Delete the Selected Budget
ar: حذف الموازنة المحددة

en: Budget Notes
ar: ملاحظات الموازنة

en: Enter Note
ar: إدخال ملاحظة

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
ar: ترشيح السجل حسب…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
ar: إظهار الكل (_A)

en: Show _from days ago
ar: إظهار آخر أيام مضت (_f)

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
ar: النطاق الصالح من 0 إلى 1100 يوم
    إن كان 0، تُضمَّن كل الأيام السابقة

en: _Days ago
ar: أيام مضت (_D)

en: Rela_tive
ar: نسبي (_t)

en: Choo_se Date
ar: اختيار التاريخ (_s)

en: Days a_go
ar: أيام مضت (_g)

en: Earliest
ar: الأقدم

en: Latest
ar: الأحدث

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
ar: غير مُسوّى (_U)

en: C_leared
ar: مُقاصّ (_l)

en: _Voided
ar: مُبطَلة (_V)

en: _Frozen
ar: مُجمَّدة (_F)

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
ar: حفظ المرشّح (_v)

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
ar: تكرار المعاملة

en: _Number
ar: الرقم (_N)

en: _Transaction Number
ar: رقم المعاملة (_T)

en: Keep Linked Document Entry
ar: الإبقاء على إدخال المستند المرتبط

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
ar: فرز السجل حسب…

en: _Standard Order
ar: الترتيب القياسي (_S)

en: Keep normal account order.
ar: الإبقاء على ترتيب الحساب العادي.

en: Sort by date.
ar: الفرز حسب التاريخ.

en: Date of _Entry
ar: تاريخ الإدخال (_E)

en: Sort by the date of entry.
ar: الفرز حسب تاريخ الإدخال.

en: S_tatement Date
ar: تاريخ كشف الحساب (_t)

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
ar: الفرز حسب تاريخ كشف الحساب (والتجميع حسب مُقاصّ، وغير مُسوّى، ومُسوّى).

en: Num_ber
ar: الرقم (_b)

en: Sort by number.
ar: الفرز حسب الرقم.

en: Amo_unt
ar: المبلغ (_u)

en: Sort by amount.
ar: الفرز حسب المبلغ.

en: Sort by memo.
ar: الفرز حسب البيان.

en: Descri_ption
ar: الوصف (_p)

en: Sort by description.
ar: الفرز حسب الوصف.

en: _Action
ar: الإجراء (_A)

en: Sort by action field.
ar: الفرز حسب حقل الإجراء.

en: Sort by notes field.
ar: الفرز حسب حقل الملاحظات.

en: Sa_ve Sort Order
ar: حفظ ترتيب الفرز (_v)

en: Save the sort order for this register.
ar: حفظ ترتيب الفرز لهذا السجل.

en: _Reverse Order
ar: ترتيب عكسي (_R)

en: Sort in descending order.
ar: فرز تنازلي.

en: Void Transaction
ar: إبطال المعاملة

en: Reason for voiding transaction
ar: سبب إبطال المعاملة

en: day(s)
ar: يوم/أيام

en: week(s)
ar: أسبوع/أسابيع

en: month(s)
ar: شهر/أشهر

en: year(s)
ar: سنة/سنوات

en: Every
ar: كل

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ar: عدد الوحدات الزمنية في التكرار: مثلاً كل أسبوعين = مرة كل أسبوعين؛ وكل ربع سنة = مرة كل 3 أشهر

en: beginning on
ar: تبدأ في

en: last of month
ar: آخر الشهر

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ar: هل يُستخدَم دائماً آخر يوم (أو آخر يوم من الأسبوع) في الشهر؟

en: same week & day
ar: نفس الأسبوع واليوم

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ar: مطابقة «يوم الأسبوع» و«أسبوع الشهر»؟ (مثلاً «الثلاثاء الثاني» من كل شهر)

en: Only show _active owners
ar: إظهار المُلّاك النشطين فقط (_a)

en: Show _zero balance owners
ar: إظهار المُلّاك ذوي الرصيد الصفري (_z)

en: About Auto-Clear
ar: حول المقاصّة التلقائية

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
ar: استخدم هذا الحوار إن أردت أن يجد GnuCash المعاملات المُقاصّة تلقائياً انطلاقاً من رصيد نهائي تحدّده. وقد يكون هذا الرصيد النهائي هو رصيدك الحالي كما يعرضه بنكك عبر الإنترنت مثلاً.

en: Caution!
ar: تنبيه!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
ar: قد تبطؤ هذه الأداة أو تتوقف إن تجاوز عدد أطراف القيد غير المُقاصّة عشرين طرف قيد تقريباً. في هذه الحالة قاصّ بعضها يدوياً على الأقل.

en: _Ending Balance
ar: الرصيد النهائي (_E)

en: _Review cleared splits
ar: استعراض البنود المُقاصّة (_R)

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
ar: حدد هذا الخيار لفتح علامة تبويب للسجل بالبنود المُقاصّة حديثاً.

en: Reconcile Information
ar: معلومات التسوية

en: Statement _Date
ar: تاريخ كشف الحساب (_D)

en: Include _subaccounts
ar: تضمين الحسابات الفرعية (_s)

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
ar: تضمين جميع الحسابات المتفرعة في التسوية. ويجب أن تستخدم كلها السلعة نفسها المستخدمة في هذا الحساب.

en: Statement Date is after today
ar: تاريخ كشف الحساب لاحق لليوم

en: Not found
ar: غير موجود

en: The specified URL could not be loaded.
ar: تعذّر تحميل عنوان URL المحدد.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ar: وصول HTTP الآمن مُعطَّل. يمكنك تمكينه في قسم الشبكة من مربع حوار التفضيلات.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ar: وصول HTTP عبر الشبكة مُعطَّل. يمكنك تمكينه في قسم الشبكة من مربع حوار التفضيلات.

en: There was an error accessing %s.
ar: حدث خطأ أثناء الوصول إلى %s.

en: Export to PDF File
ar: التصدير إلى ملف PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
ar: رمز البنك %s (%s)، الحساب %s (%s)

en: Online Banking Account Name
ar: اسم حساب الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: GnuCash Account Name
ar: اسم حساب GnuCash

en: New?
ar: جديد؟

en: AqBanking Initial Assistant
ar: المساعد الأولي لبرنامج AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
ar: يساعدك هذا المساعد على إعداد اتصال الخدمات المصرفية عبر الإنترنت ببنكك.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
ar: تختلف متطلّبات الخدمات المصرفية عبر الإنترنت بين خلفيات AqBanking المدعومة، لكنك ستحتاج عادةً إلى:
    * أن يمنحك بنكك صلاحية الوصول عبر الإنترنت. راجع موقعه أو اسأل خدمة العملاء عن كيفية الحصول عليها.
    وينبغي أن يخبروك أيضاً بـ:
    * معرّف المستخدم الذي يعرّفك لدى خادمهم، وغالباً ما يكون رقم حسابك الأساسي؛
    * عنوان URL لخادم الخدمات المصرفية عبر الإنترنت لديهم؛
    * في بعض الحالات يفيد رقم توجيه فرع بنكك في هذا المساعد؛
    * تتنوّع طرق المصادقة حسب الخلفية والطريقة المختارة:
     * FinTS PIN/TAN: تتطلّب بعض الطرق أداةً محدَّدةً مثل قارئ بطاقات أو هاتف محمول؛
     * FinTS HBCI: عليك تبادل الأجزاء العامة من المفاتيح غير المتماثلة مع بنكك («رسالة Ini»).
     * PayPal: عنوان البريد الإلكتروني المسجَّل، وكلمة المرور، وتوقيع API؛

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
ar: راجع <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> لمزيد من التفاصيل

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
ar: ملاحظة: لا ضمانات لأي شيء. تدير بعض البنوك خادماً رديء التنفيذ للخدمات المصرفية عبر الإنترنت. لا تعتمد على التحويلات الحرجة زمنياً عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت، فالبنك أحياناً لا يفيدك بالصحيح عند رفض تحويل.

en: Initial Online Banking Setup
ar: الإعداد الأولي للخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
ar: يتولّى البرنامج الخارجي "AqBanking Setup" إعداد اتصال الخدمات المصرفية عبر الإنترنت.

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
ar: هذا يعني:
    * أنه يتجاهل تفضيلات GnuCash مثل «إغلاق نافذة السجل عند الانتهاء».
    * للإبلاغ عن المشكلات اقرأ

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
ar: عليك إعداد اتصال واحد على الأقل قبل المتابعة.
    
    اضغط الزر أدناه للبدء.

en: _Start AqBanking Setup
ar: ابدأ إعداد AqBanking (_S)

en: Start Online Banking Setup
ar: بدء إعداد الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
ar: اضغط مرتين على سطر اسم حساب الخدمات المصرفية عبر الإنترنت إذا أردت مطابقته بحساب في GnuCash، أو حدّد المطابقات الخاطئة واضغط "حذف المطابقات المحددة". واضغط "التالي" متى صارت كل الحسابات المرغوبة مطابقة.

en: _Delete selected matches
ar: حذف المطابقات المحددة (_D)

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ar: مطابقة الحسابات عبر الإنترنت بحسابات GnuCash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ar: اكتمل الآن إعداد مطابقة حسابات الخدمات المصرفية عبر الإنترنت بحسابات GnuCash. وصار بإمكانك استدعاء إجراءات الخدمات المصرفية عبر الإنترنت على تلك الحسابات.
    
    ولإضافة بنك أو مستخدم أو حساب آخر، يمكنك تشغيل هذا المساعد مرة أخرى في أي وقت.
    
    اضغط "تطبيق" الآن.

en: Online Banking Setup Finished
ar: اكتمل إعداد الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking Connection Window
ar: نافذة اتصال الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: _Abort
ar: إيقاف (_A)

en: Progress
ar: التقدم

en: Current _Job
ar: المهمة الحالية (_J)

en: Current _Action
ar: الإجراء الحالي (_A)

en: _Log Messages
ar: رسائل السجل (_L)

en: Close when _finished
ar: إغلاق عند الانتهاء (_f)

en: Get Transactions Online
ar: الحصول على المعاملات عبر الإنترنت

en: Date range of transactions to retrieve:
ar: نطاق تواريخ المعاملات المراد استرجاعها:

en: From
ar: من

en: _Earliest possible date
ar: أقرب تاريخ ممكن (_E)

en: _Last retrieval date
ar: تاريخ آخر استرجاع (_L)

en: E_nter date:
ar: أدخل التاريخ (_n):

en: To
ar: إلى

en: Ente_r date:
ar: أدخل التاريخ (_r):

en: No_w
ar: الآن (_w)

en: Enter Password
ar: إدخال كلمة المرور

en: Enter your password
ar: أدخل كلمة المرور

en: Bar_width
ar: عرض الشريط (_w)

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
ar: ضبط عرض الشريط، بما يلائم حجم مولّد TAN.

en: _Delay
ar: تأخير (_D)

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
ar: ضبط زمن التأخير، فبالقيم الصغيرة يتكرّر الرسم الوامض أسرع.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
ar: أمسِك مولّد TAN أمام الرسم المتحرّك. ويجب أن تطابق العلامات (المثلّثات) على الرسم تلك التي على مولّد TAN.

en: Con_firm Password
ar: تأكيد كلمة المرور (_f)

en: _Remember the PIN in memory
ar: تذكُّر الرقم السري في الذاكرة (_R)

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ar: عند التفعيل، يُحفظ الرقم السري الخاص بإجراءات FinTS/AqBanking في الذاكرة طوال الجلسة. وإلا فيلزم إدخاله مجدداً في كل مرة يُطلب فيها خلال الجلسة.

en: Name for new template
ar: اسم القالب الجديد

en: _Name of the new template
ar: اسم القالب الجديد (_N)

en: Enter a unique name for the new template.
ar: أدخل اسماً فريداً للقالب الجديد.

en: Online Transaction
ar: المعاملة عبر الإنترنت

en: Execute _later (unimpl.)
ar: تنفيذ لاحقاً (غير مُنفَّذ) (_l)

en: Execute _Now
ar: تنفيذ الآن (_N)

en: Execute this online transaction now
ar: نفِّذ هذه المعاملة عبر الإنترنت الآن

en: Enter an Online Transaction
ar: إدخال معاملة عبر الإنترنت

en: Recipient Account _Number
ar: رقم حساب المستفيد (_N)

en: Recipient _Bank Code
ar: رمز بنك المستفيد (_B)

en: _Recipient Name
ar: اسم المستفيد (_R)

en: at Bank
ar: لدى البنك

en: (filled in automatically)
ar: (يُملأ تلقائياً)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
ar: غرض الدفع (للمستفيد فقط) (_P)

en: Payment Purpose continued
ar: تكملة الغرض من الدفع

en: _Originator Name
ar: اسم المُصدِر (_O)

en: Originator Account Number
ar: رقم حساب المُصدِر

en: Bank Code
ar: رمز البنك

en: _Add current
ar: إضافة الحالي (_A)

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ar: إضافة المعاملة الحالية عبر الإنترنت كقالب معاملة جديد

en: _Up
ar: أعلى (_U)

en: Move the selected transaction template one row up
ar: نقل قالب المعاملة المحدد صفاً واحداً لأعلى

en: _Down
ar: أسفل (_D)

en: Move the selected transaction template one row down
ar: نقل قالب المعاملة المحدد صفاً واحداً لأسفل

en: _Sort
ar: فرز (_S)

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ar: فرز قائمة قوالب المعاملات أبجدياً

en: D_elete
ar: حذف (_e)

en: Delete the currently selected transaction template
ar: حذف قالب المعاملة المحدد حالياً

en: _Templates
ar: قوالب (_T)

en: Select File Import Format and Template
ar: اختر صيغة استيراد الملف والقالب

en: This list contains the file formats that AqBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
ar: تحتوي هذه القائمة على صيغ الملفات التي يعرف AqBanking كيفية استيرادها. أما قائمة الملف التعريفي فتحوي تخصيصات، وتُملأ وفقاً للصيغة التي تختارها هنا.

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
ar: تعرض هذه القائمة قالباً أو أكثر من قوالب التخصيص التي تضبط الاستيراد حسب استخدامات البنوك المختلفة للحقول في صيغة الاستيراد المختارة.

en: Profiles
ar: ملفات التعريف

en: Online Banking
ar: الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: _Close log window when finished
ar: إغلاق نافذة السجل عند الانتهاء (_C)

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ar: عند التفعيل، تُغلَق النافذة تلقائياً عند انتهائك من عملية استيراد HBCI/AqBanking. وإلا فتبقى مفتوحة.

en: Remember the _PIN in memory
ar: تذكُّر الرقم السري في الذاكرة (_P)

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ar: عند التفعيل، يُحفَظ رمز PIN الخاص بإجراءات HBCI/AqBanking في الذاكرة طوال الجلسة. وإلا فيلزم إدخاله مجدداً في كل مرة يُطلب فيها خلال الجلسة.

en: _Verbose debug messages
ar: رسائل تصحيح مُفصَّلة (_V)

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ar: تفعيل رسائل التصحيح المُفصَّلة للخدمات المصرفية عبر الإنترنت HBCI/AqBanking.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
ar: استخدام نص المعاملة بصيغة غير SWIFT (_t)

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
ar: تضع بعض البنوك جزءاً من وصف المعاملة بوصفه «نص المعاملة» في ملف MT940. ويتجاهل GnuCash هذا النص عادةً. لكن بتفعيل هذا الخيار، يُستخدَم نص المعاملة لوصف المعاملة أيضاً.

en: (unknown)
ar: (غير معروف)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
ar: إدخال تحويل SEPA عبر الإنترنت

en: Recipient IBAN (International Account Number)
ar: رقم الحساب الدولي IBAN للمستفيد (رقم الحساب الدولي)

en: Recipient BIC (Bank Code)
ar: رمز BIC للمستفيد (رمز البنك)

en: Originator IBAN (International Account Number)
ar: رقم الحساب الدولي IBAN للمُصدِر (رقم الحساب الدولي)

en: Originator BIC (Bank Code)
ar: رمز BIC للمُصدِر (رمز البنك)

en: Enter a SEPA Internal Transfer
ar: إدخال تحويل داخلي بنظام SEPA

en: Target Accounts
ar: الحسابات الهدف

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
ar: إدخال إشعار خصم مباشر SEPA عبر الإنترنت

en: Debited Account Owner
ar: مالك الحساب المدين

en: Debited IBAN (International Account Number)
ar: رقم الحساب الدولي IBAN المدين (رقم الحساب الدولي)

en: Debited BIC (Bank Code)
ar: رمز BIC المدين (رمز البنك)

en: Credited Account Owner
ar: مالك الحساب الدائن

en: Credited IBAN (International Account Number)
ar: رقم الحساب الدولي IBAN الدائن (رقم الحساب الدولي)

en: Credited BIC (Bank Code)
ar: رمز BIC الدائن (رمز البنك)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
ar: فشل التحقق الداخلي من رقم الحساب الدولي IBAN الوجهة '%s'. هذا يعني أن رقم الحساب قد يحتوي على خطأ.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
ar: لا يتضمن حسابك البنكي المحلي بعدُ معلومات حساب SEPA المخزَّنة. نعتذر، فهذه النسخة التطويرية تستلزم خطوة إضافية لم تُطوَّر بعدُ مباشرة في gnucash. نفِّذ برنامج سطر الأوامر "aqhbci-tool" لحسابك كالتالي: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
ar: لم تُدخل اسم المستفيد، وهو مطلوب للتحويل عبر الإنترنت.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
ar: لم تُدخل حساب المستفيد، وهو مطلوب للتحويل عبر الإنترنت.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
ar: لم تُدخل بنك المستفيد، وهو مطلوب للتحويل عبر الإنترنت.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ar: المبلغ صفر أو تعذّر تفسير حقل المبلغ تفسيراً صحيحاً. ربما خلطت بين العلامة العشرية والفاصلة، خلافاً لإعداداتك المحلية. وهذا لا يصلح لمهمة تحويل صحيحة عبر الإنترنت.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
ar: لم تُدخل أي غرض للمعاملة، والغرض مطلوب للتحويل عبر الإنترنت.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
ar: يوجد بالفعل قالب بهذا الاسم. أدخل اسماً آخر.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ar: هل تريد فعلاً حذف القالب المسمى "%s"؟

en: No valid online banking account assigned.
ar: لا يوجد حساب مصرفي عبر الإنترنت صالح مُعيَّن.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ar: الإجراء عبر الإنترنت "الحصول على الرصيد" غير متاح لهذا الحساب.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
ar: خطأ في تنفيذ المهمة.
    
    الحالة: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ar: الإجراء عبر الإنترنت "الحصول على المعاملات" غير متاح لهذا الحساب.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
ar: خطأ في تنفيذ المهمة.
    
    الحالة: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ar: لم يُرجِع استيراد الخدمات المصرفية عبر الإنترنت أية معاملات خلال الفترة الزمنية المحددة.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ar: عدّلت قائمة قوالب التحويل عبر الإنترنت ثم ألغيت نافذة التحويل. هل تريد حفظ التعديلات رغم ذلك؟

en: No reference accounts found.
ar: لم يُعثر على حسابات مرجعية.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ar: وجدت الخلفية خطأً أثناء تحضير المهمة، فتعذّر تنفيذها.
    
    الأرجح أن البنك لا يدعم المهمة التي اخترتها، أو أن حساب الخدمات المصرفية عبر الإنترنت لا يملك صلاحية تنفيذها. وقد تظهر رسائل خطأ أخرى في سجل وحدة التحكم.
    
    هل تريد إدخال المهمة مرة أخرى؟

en: Online Banking Direct Debit Note
ar: إشعار خصم مباشر عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ar: تحويل داخلي في البنك عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
ar: تحويل أوروبي (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
ar: تحويل داخلي أوروبي (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
ar: إشعار خصم أوروبي (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Online Banking Transaction
ar: معاملة الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ar: حدث خطأ أثناء تنفيذ المهمة. راجع نافذة السجل للاطلاع على نص الخطأ بالتحديد.
    
    هل تريد إدخال المهمة مرة أخرى؟

en: Unspecified
ar: غير محدد

en: Bank
ar: البنك

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ar: وجدت الخلفية خطأً أثناء تحضير المهمة، فتعذّر تنفيذها.
    
    الأرجح أن البنك لا يدعم المهمة التي اخترتها، أو أن حساب الخدمات المصرفية عبر الإنترنت لا يملك صلاحية تنفيذها. وقد تظهر رسائل خطأ أخرى في سجل وحدة التحكم.
    
    هل تريد إدخال المهمة مرة أخرى؟

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
ar: أرسل البنك معلومات المعاملة في ردّه.
    هل تريد استيرادها؟

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ar: لم يُعثر على حساب للخدمات المصرفية عبر الإنترنت مرتبط بحساب GnuCash هذا. ولن تُنفَّذ هذه المعاملات عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
ar: أرسل البنك معلومات الرصيد في ردّه.
    هل تريد استيرادها؟

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ar: كان رصيد الخدمات المصرفية عبر الإنترنت المحمَّل صفراً.
    
    إمّا أن هذا هو الرصيد الصحيح، وإمّا أن البنك لا يدعم تحميل الرصيد في هذه النسخة من الخدمات المصرفية عبر الإنترنت. وفي الحالة الأخيرة اختر رقم نسخة مختلفاً للخدمات المصرفية عبر الإنترنت في إعدادها (AqBanking أو HBCI)، ثم حاول تحميل الرصيد مرة أخرى.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ar: نتيجة مهمة الخدمات المصرفية عبر الإنترنت:
    الرصيد الدفتري المُقيَّد للحساب هو %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ar: للعلم: لهذا الحساب أيضاً رصيد مُدوَّن قدره %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ar: الرصيد الدفتري المُقيَّد مطابق للرصيد المُسوّى الحالي للحساب.

en: Reconcile account now?
ar: تسوية الحساب الآن؟

en: The bank has sent a message in its response.
ar: أرسل البنك رسالة ضمن ردّه.

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Select a file to import
ar: حدّد ملفاً لاستيراده

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ar: يجب أن يتكوّن رمز PIN من %d أحرف على الأقل.
    هل تريد المحاولة مرة أخرى؟

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ar: لا تزال مهمة الخدمات المصرفية عبر الإنترنت قيد التشغيل؛ هل تريد الإلغاء فعلاً؟

en: Import using AqBanking
ar: الاستيراد باستخدام AqBanking

en: Import into GnuCash any file format supported by AqBanking
ar: استيراد أي صيغة ملف يدعمها AqBanking إلى GnuCash

en: _Online Actions
ar: إجراءات عبر الإنترنت (_O)

en: Get _Balance
ar: الحصول على الرصيد (_B)

en: The list of Scheduled Transactions
ar: قائمة المعاملات المجدولة

en: Get _Transactions…
ar: الحصول على المعاملات (_T)…

en: Get the transactions online through Online Banking
ar: الحصول على المعاملات عبر "الخدمات المصرفية عبر الإنترنت"

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
ar: إصدار معاملة SEPA… (_S)

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ar: إصدار معاملة أوروبية دولية جديدة (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
ar: إصدار معاملة SEPA داخلية… (_n)

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
ar: إصدار معاملة أوروبية داخلية جديدة (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: _Internal Transaction…
ar: معاملة داخلية… (_I)

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ar: إصدار معاملة مصرفية داخلية جديدة عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Issue SEPA Direct _Debit…
ar: إصدار إشعار مدين مباشر بنظام SEPA… (_D)

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ar: إصدار إشعار خصم مباشر أوروبي دولي جديد (SEPA) عبر الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: Show _log window
ar: إظهار نافذة السجل (_l)

en: Show the online banking log window
ar: إظهار نافذة سجل الخدمات المصرفية عبر الإنترنت

en: _Online Banking Setup…
ar: إعداد الخدمات المصرفية عبر الإنترنت (_O)…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ar: الإعداد الأولي للوصول إلى الخدمات المصرفية عبر الإنترنت (HBCI، أو OFX DirectConnect، باستخدام AqBanking)

en: Close window when finished
ar: إغلاق النافذة عند الانتهاء

en: Remember the PIN in memory
ar: تذكُّر رمز PIN في الذاكرة

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
ar: وضع نص المعاملة أمام غرض المعاملة.

en: Verbose HBCI debug messages
ar: رسائل تصحيح HBCI المفصَّلة

en: DTAUS import data format
ar: تنسيق بيانات استيراد DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ar: يحدّد هذا الإعداد تنسيق البيانات عند استيراد ملفات DTAUS. وتوفّر مكتبة AqBanking تنسيقات استيراد متعددة (تُسمّى "ملفات تعريف") يمكنك اختيار أحدها هنا.

en: CSV import data format
ar: تنسيق بيانات استيراد CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ar: يحدّد هذا الإعداد تنسيق البيانات عند استيراد ملفات CSV. وتوفّر مكتبة AqBanking تنسيقات استيراد متعددة (تُسمّى "ملفات تعريف") يمكنك اختيار أحدها هنا.

en: SWIFT MT940 import data format
ar: تنسيق بيانات استيراد SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ar: يحدّد هذا الإعداد تنسيق البيانات عند استيراد ملفات SWIFT MT940. وتوفّر مكتبة AqBanking تنسيقات استيراد متعددة (تُسمّى "ملفات تعريف") يمكنك اختيار أحدها هنا.

en: SWIFT MT942 import data format
ar: تنسيق بيانات استيراد SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ar: يحدّد هذا الإعداد تنسيق البيانات عند استيراد ملفات SWIFT MT942. وتوفّر مكتبة AqBanking تنسيقات استيراد متعددة (تُسمّى "ملفات تعريف") يمكنك اختيار أحدها هنا.

en: Validation…
ar: التحقق…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
ar: الصف %d: لا يوجد معرّف فاتورة في الصف الأول من ملف الاستيراد.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: لم يُعيَّن المالك.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: المورّد %s غير موجود.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: العميل %s غير موجود.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: التاريخ %s ليس تاريخ ترحيل صالحاً.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: التاريخ %s ليس تاريخ استحقاق صالحاً.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: الحساب %s غير موجود.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: الحساب %s ليس من نوع الذمم الدائنة.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: الحساب %s ليس من نوع الذمم المدينة.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
ar: الصف %d، الفاتورة %s/%u: لم يُعيَّن السعر.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
ar: أخطاء في الفاتورة %s، فأُهمِلت كل صفوفها.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
ar: أخطاء في فاتورة بلا معرّف، فأُهمِلت كل صفوفها.

en: Processing…
ar: جارٍ المعالجة…

en: Invoice %s created.
ar: أُنشئت الفاتورة %s.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
ar: هل تريد تحديث فواتير الموردين/فواتير المبيعات الموجودة؟

en: Invoice %s not updated because it already exists.
ar: لم تُحدَّث الفاتورة %s لأنها موجودة بالفعل.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
ar: لم تُحدَّث الفاتورة %s لأنها مُرحَّلة بالفعل.

en: Invoice %s updated.
ar: حُدِّثت الفاتورة %s.

en: Invoice %s posted.
ar: رُحِّلت الفاتورة %s.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
ar: لم تُرحَّل الفاتورة %s لأن العملات غير متطابقة.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
ar: لم تُرحَّل الفاتورة %s لأنها تتطلّب تحويل عملة.

en: Nothing to process.
ar: لا شيء للمعالجة.

en: ID
ar: المعرّف

en: Owner-ID
ar: معرّف المالك

en: Billing-ID
ar: معرّف الفوترة

en: Quantity
ar: الكمية

en: Disc-type
ar: نوع الخصم

en: Disc-how
ar: كيفية الخصم

en: Taxable
ar: الخاضع للضريبة

en: Taxincluded
ar: شامل الضريبة

en: Tax-table
ar: جدول الضرائب

en: Account-posted
ar: الحساب المُرحَّل إليه

en: Memo-posted
ar: البيان المُرحَّل

en: Accu-splits
ar: بنود مجمّعة

en: Import Bills or Invoices from CSV
ar: استيراد فواتير الموردين أو فواتير المبيعات من ملف CSV

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
ar: الاستيراد:
    - الصفوف المُتجاهَلة: %i
    - الصفوف المُستورَدة: %i
    
    التحقّق والمعالجة:
    - الصفوف المُصحَّحة: %u
    - الصفوف المُتجاهَلة: %u
    - الفواتير المُنشأة: %u
    - الفواتير المُحدَّثة: %u

en: These lines were ignored during import
ar: أُهمِلت هذه الأسطر أثناء الاستيراد

en: The input file can not be opened.
ar: يتعذّر فتح ملف الإدخال.

en: Adjust regular expression used for import
ar: ضبط التعبير النمطي المستخدم للاستيراد

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ar: يُستخدم هذا التعبير النمطي لتحليل ملف الاستيراد. عدِّله وفقاً لاحتياجاتك.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ar: سيساعدك هذا المساعد على تصدير شجرة الحسابات إلى ملف بالفاصل المحدد أدناه.
    
    اختر الإعدادات التي تريدها للملف ثم اضغط "التالي" للمتابعة أو "إلغاء" لإيقاف التصدير.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ar: سيساعدك هذا المساعد على تصدير المعاملات إلى ملف بالفاصل المحدَّد أدناه.
    
    %s
    
    مع أن المعاملة قد يكون لها أطراف قيد في عدّة حسابات من المحدَّدة، فلن تُصدَّر إلا مرةً واحدةً، وتظهر تحت أول حساب معالَج لها فيه طرف قيد.
    
    يتحكّم في صيغة إخراج السعر/المعدّل التفضيلُ
    «الأرقام والتاريخ والوقت»←«إجبار الأسعار على العرض بصيغة عشرية».
    
    اختر الإعدادات التي تحتاجها للملف ثم اضغط «التالي» للمتابعة أو «إلغاء» لإلغاء التصدير.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
ar: ستكون هناك عدّة صفوف لكل معاملة، يمثّل كل صف طرف قيد واحداً.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
ar: سيكون لكل معاملة صف واحد، يكافئ صفاً واحداً في السجل بوضع «دفتر الأستاذ الأساسي». ولذلك قد تُفقَد بعض تفاصيل التحويل.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ar: ستُصدَّر شجرة الحسابات إلى الملف '%s' عند ضغط "تطبيق".
    
    ويمكنك أيضاً التحقق من اختياراتك بضغط "رجوع"، أو "إلغاء" لإيقاف التصدير.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ar: عند ضغط "تطبيق"، ستُصدَّر المعاملات إلى الملف '%s' وسيبلغ عدد الحسابات المُصدَّرة %u.
    
    ويمكنك أيضاً التحقق من اختياراتك بضغط "رجوع"، أو "إلغاء" لإيقاف التصدير.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ar: عند ضغط "تطبيق"، ستُصدَّر المعاملات إلى الملف '%s'.
    
    ويمكنك أيضاً التحقق من اختياراتك بضغط "رجوع"، أو "إلغاء" لإيقاف التصدير.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ar: حدثت مشكلة في التصدير، ربما بسبب نقص المساحة أو الصلاحيات أو تعذُّر الوصول إلى المجلد. تحقّق من ملف التتبّع لمزيد من السجلات!
    وقد تحتاج إلى تفعيل التصحيح.

en: File exported successfully!
ar: صُدِّر الملف بنجاح!

en: -- Split Transaction --
ar: -- تجزئة المعاملة --

en: Full Category Path
ar: المسار الكامل للفئة

en: Amount With Sym
ar: المبلغ مع الرمز

en: Amount Num.
ar: المبلغ رقماً

en: Value With Sym
ar: القيمة مع الرمز

en: Value Num.
ar: القيمة رقماً

en: Rate/Price
ar: المعدل/السعر

en: Transaction ID
ar: معرّف المعاملة

en: Commodity/Currency
ar: السلعة/العملة

en: Void Reason
ar: سبب الإبطال

en: Full Account Name
ar: اسم الحساب الكامل

en: Reconcile Date
ar: تاريخ التسوية

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
ar: ستُستورد الحسابات من الملف '%s' عند ضغط 'تطبيق'.
    
    ويمكنك التحقق من اختياراتك بضغط 'رجوع'، أو 'إلغاء' لإيقاف الاستيراد.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
ar: ستُستورد الحسابات من الملف '%s' عند ضغط 'تطبيق'.
    
    ويمكنك التحقق من اختياراتك بضغط 'رجوع'، أو 'إلغاء' لإيقاف الاستيراد.
    
    وإذا كان هذا استيرادك الأول إلى ملف جديد، فسترى أولاً نافذة لضبط خيارات الدفتر، إذ يمكن أن تؤثر في كيفية تحويل البيانات المستوردة إلى معاملات GnuCash.
    ملاحظة: بعد الاستيراد، قد تحتاج إلى استخدام خيار القائمة 'عرض / تصفية حسب / أخرى' واختيار إظهار الحسابات غير المستخدمة.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
ar: اكتمل الاستيراد لكن مع أخطاء!
    
    بلغ عدد الحسابات المُضافة %u والمُحدَّثة %u.
    
    انظر أدناه للاطلاع على الأخطاء…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
ar: اكتمل الاستيراد بنجاح!
    
    بلغ عدد الحسابات المُضافة %u والمُحدَّثة %u.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
ar: حدثت مشكلات في قراءة بعض الإعدادات المحفوظة، وسيتواصل التحميل.
    راجعها واحفظها مجدداً.

en: Delete the Import Settings.
ar: حذف إعدادات الاستيراد.

en: Setting name already exists, overwrite?
ar: اسم الإعداد موجود بالفعل، هل تريد الكتابة فوقه؟

en: The settings have been saved.
ar: حُفِظت الإعدادات.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
ar: تعذّر حفظ الإعدادات، يرجى المحاولة مجدداً.

en: Invalid encoding selected
ar: الترميز المحدد غير صالح

en: Merge with column on _left
ar: دمج مع العمود الأيسر (_l)

en: Merge with column on _right
ar: دمج مع العمود الأيمن (_r)

en: _Split this column
ar: تقسيم هذا العمود (_S)

en: _Widen this column
ar: توسيع هذا العمود (_W)

en: _Narrow this column
ar: تضييق هذا العمود (_N)

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
ar[0]: %d سعر مُضاف
ar[1]: %d سعر مُضاف
ar[2]: %d سعران مُضافان
ar[3]: %d أسعار مُضافة
ar[4]: %d سعراً مُضافاً
ar[5]: %d سعر مُضاف

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
ar[0]: %d سعر مكرر
ar[1]: %d سعر مكرر
ar[2]: %d سعران مكرران
ar[3]: %d أسعار مكررة
ar[4]: %d سعراً مكرراً
ar[5]: %d سعر مكرر

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
ar[0]: %d سعر مُستبدَل
ar[1]: %d سعر مُستبدَل
ar[2]: %d سعران مُستبدَلان
ar[3]: %d أسعار مُستبدَلة
ar[4]: %d سعراً مُستبدَلاً
ar[5]: %d سعر مُستبدَل

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
ar: استُوردت الأسعار من الملف '%s'.
    
    ملخص الاستيراد:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ar: وقع خطأ غير متوقّع أثناء إنشاء الأسعار. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.
    
    رسالة الخطأ:
    %s

en: This line has the following parse issues:
ar: في هذا السطر مشكلات التحليل التالية:

en: No Linked Account
ar: لا يوجد حساب مرتبط

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ar: وقع خطأ غير متوقّع أثناء إنشاء المعاملات. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.
    
    رسالة الخطأ:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ar: انقر نقراً مزدوجاً فوق الصفوف لتغييرها، ثم انقر «تطبيق» للاستيراد

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
ar: استُوردت المعاملات من الملف '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ar: السطر %u، لم يُعثر على مسار الحساب %s، فأُضيف في المستوى الأعلى

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ar: السطر %u، لم يُعثر على السلعة %s / %s

en: Row %u, account %s not in %s
ar: السطر %u، الحساب %s غير موجود في %s

en: Period: 123,456.78
ar: الفترة: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
ar: فاصلة: 123.456,78

en: Please select a date column.
ar: حدّد عمود التاريخ.

en: Please select an amount column.
ar: حدّد عمود المبلغ.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
ar: حدّد عمود «العملة إلى» أو عيّن عملة في حقل «العملة إلى».

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ar: حدّد عمود «من الرمز» أو عيّن سلعة في حقل «السلعة من».

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ar: حدّد عمود «من نطاق الأسماء» أو عيّن سلعة في حقل «السلعة من».

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
ar: لا يمكن أن تكون «السلعة من» هي نفسها «العملة إلى».

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
ar: لم يُعثر على بيانات صالحة في الملف المحدد. قد يكون فارغاً أو أن الترميز المحدد خاطئ.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
ar: لم يُحدَّد أي سطر للاستيراد. قلّل عدد الأسطر المراد تخطّيها.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
ar: تعذّر تحليل بعض الحقول. صحّح المشكلات المُبلَّغ عنها لكل سطر، أو اضبط الأسطر المراد تخطّيها.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ar: لم يُحدَّد عمود «العملة إلى» ولا عملة مختارة.
    هذا لا ينبغي أن يحدث أبداً. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ar: لم تُحدَّد أعمدة «من نطاق الأسماء / من الرمز» ولا سلعة مختارة في «السلعة من».
    هذا لا ينبغي أن يحدث أبداً. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.

en: Please select an account column.
ar: حدّد عمود الحساب.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
ar: حدّد عمود حساب أو عيّن حساباً أساسياً في حقل الحساب.

en: Please select a description column.
ar: حدّد عمود الوصف.

en: Please select a (negated) amount column.
ar: حدّد عمود المبلغ (المنفي).

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
ar: ستنشئ اختيارات الحساب الحالية معاملات متعددة العملات. حدّد أحد الأعمدة التالية: السعر، القيمة (المنفية).

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
ar: ستنشئ اختيارات الحساب الحالية معاملات متعددة العملات. حدّد أحد الأعمدة التالية: السعر، القيمة (المنفية)، مبلغ التحويل (المنفي).

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ar: لا يزال في السطر الحالي أخطاء تحليل.
    هذا لا ينبغي أن يحدث أبداً. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ar: لم يُحدَّد عمود حساب ولا حساب أساسي.
    هذا لا ينبغي أن يحدث أبداً. يرجى الإبلاغ عنه بوصفه خطأً برمجياً.

en: Parse Error
ar: خطأ في التحليل

en: Problem creating preliminary transaction
ar: تعذّر إنشاء معاملة أولية

en: From Symbol
ar: من الرمز

en: From Namespace
ar: من نطاق الأسماء

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
ar: لا يبدو أن القيمة تحتوي على رقم صالح.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
ar: تعذّر تحليل القيمة إلى رقم بتنسيق العملة المحدد.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
ar: تعذّر تحليل القيمة إلى سلعة صالحة.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
ar: تعذّر تحليل القيمة إلى نطاق أسماء صالح.

en: Column value can not be empty.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة العمود فارغة.

en: 'From Symbol' can not be empty.
ar: لا يمكن أن تكون «من الرمز» فارغة.

en: 'From Namespace' can not be empty.
ar: لا يمكن أن تكون «من نطاق الأسماء» فارغة.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
ar: لا يمكن أن تكون «العملة إلى» هي نفسها «السلعة من».

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
ar: حُلِّلت القيمة إلى عملة غير صالحة لعمود من نوع العملة.

en: No date column.
ar: لا عمود تاريخ.

en: No amount column.
ar: لا عمود مبلغ.

en: No 'Currency to'.
ar: لا «عملة إلى».

en: No 'Commodity from'.
ar: لا «سلعة من».

en: Failed to create price from selected columns.
ar: تعذّر إنشاء السعر من الأعمدة المحددة.

en: Transaction Commodity
ar: سلعة المعاملة

en: Amount (Negated)
ar: المبلغ (منفياً)

en: Value (Negated)
ar: القيمة (منفاةً)

en: Transfer Action
ar: إجراء التحويل

en: Transfer Amount
ar: مبلغ التحويل

en: Transfer Amount (Negated)
ar: مبلغ التحويل (بالسالب)

en: Transfer Memo
ar: بيان التحويل

en: Transfer Reconciled
ar: التحويل مُسوّى

en: Transfer Reconcile Date
ar: تاريخ تسوية التحويل

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
ar: تعذّر تحليل القيمة إلى حالة تسوية صالحة.

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
ar: لا يمكن ترك حقل التاريخ فارغاً ما لم يُفعَّل خيار «التجزئة المتعددة».

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
ar: لا يمكن ترك حقل الوصف فارغاً ما لم يُفعَّل خيار «التجزئة المتعددة».

en: No valid date.
ar: لا تاريخ صالح.

en: No valid description.
ar: لا وصف صالح.

en: Account value can't be empty.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة الحساب فارغة.

en: Account value can't be mapped back to an account.
ar: تعذّر ربط قيمة الحساب بحساب.

en: Transfer account value can't be empty.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة حساب التحويل فارغة.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
ar: تعذّر ربط قيمة حساب التحويل بحساب.

en: No amount or negated amount column.
ar: لا عمود للمبلغ أو للمبلغ بالسالب.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
ar: طرف القيد مُسوّى لكن عمود تاريخ التسوية مفقود أو غير صالح.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
ar: طرف قيد التحويل مُسوّى لكن عمود تاريخ تسوية التحويل مفقود أو غير صالح.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
ar: يجعل اختيار الحسابات هذه معاملةً متعددة العملات، لكن عمود السعر أو القيمة (المنفاة) مفقود أو غير صالح.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price, (negated) value or (negated) transfer amount column is missing or invalid.
ar: يجعل اختيار الحسابات هذه معاملةً متعددة العملات، لكن عمود السعر أو القيمة (بالسالب) أو مبلغ التحويل (بالسالب) مفقود أو غير صالح.

en: No Settings
ar: لا إعدادات

en: GnuCash Export Format
ar: تنسيق تصدير GnuCash

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
ar: تنسيق تصدير GnuCash (الإصدار 4.x والأقدم)

en: Shipping Name
ar: اسم الشحن

en: Shipping Address 1
ar: عنوان الشحن 1

en: Shipping Address 2
ar: عنوان الشحن 2

en: Shipping Address 3
ar: عنوان الشحن 3

en: Shipping Address 4
ar: عنوان الشحن 4

en: Shipping Phone
ar: هاتف الشحن

en: Shipping Fax
ar: فاكس الشحن

en: Shipping Email
ar: البريد الإلكتروني للشحن

en: Import Customers from CSV
ar: استيراد العملاء من CSV

en: customers
ar: العملاء

en: vendors
ar: الموردون

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ar: نتائج الاستيراد:
    %i سطر مُتجاهَل
    %i سطر مستورَد:
       %u %s مُصلَح
       %u %s مُتجاهَل (غير قابل للإصلاح)
    
       %u %s مُنشَأ
       %u %s مُحدَّث (بحسب الرمز)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ar: الحساب '%s' حساب وسيط لا يقبل المعاملات. اختر حساباً آخر.

en: (Full account ID:
ar: (معرّف الحساب الكامل:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ar: اختر سلعة تطابق الرمز الخاص بسوق التداول التالي. لاحظ أن رمز التداول للسلعة التي تختارها ستُكتب فوقه.

en: No new transactions were found in this import.
ar: لم يُعثر على معاملات جديدة في هذا الاستيراد.

en: Destination account for the auto-balance split.
ar: الحساب الوجهة لطرف قيد الموازنة التلقائي.

en: Click Edit to modify
ar: انقر «تحرير» للتعديل

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Assign transfer account
ar: تعيين حساب التحويل (_A)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: Assign e_xchange rate
ar: تعيين سعر الصرف (_x)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
ar: تحرير الوصف أو الملاحظات أو البيان (_E)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
ar: إعادة تعيين كل التعديلات (_R)

en: Add as a new transaction
ar: إضافة كمعاملة جديدة

en: Update + Clear Transaction
    Update existing transaction with the imported data and mark it as cleared
ar: تحديث + مقاصّة المعاملة
    تحديث المعاملة الموجودة بالبيانات المستوردة ووسمها بأنها مُقاصّة

en: Clear Transaction
    Mark existing transaction as cleared without changing its details
ar: مقاصّة المعاملة
    وسم المعاملة الموجودة بأنها مُقاصّة دون تغيير تفاصيلها

en: Info
ar: معلومات

en: Additional Comments
ar: تعليقات إضافية

en: New, already balanced
ar: جديدة، متوازنة بالفعل

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ar: جديدة، تحويل %s إلى (يدوي) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ar: جديدة، تحويل %s إلى (تلقائي) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
ar: جديدة، غير متوازنة (يلزم سعر لتحويل %s إلى الحساب %s)!

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ar: جديدة، غير متوازنة (يلزم حساب لتحويل %s)!

en: Reconcile (manual) match to %s
ar: تسوية (يدوية) مطابقة لـ %s

en: Reconcile (auto) match to %s
ar: تسوية (تلقائية) مطابقة لـ %s

en: Match missing!
ar: المطابقة مفقودة!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
ar: تحديث وتسوية (يدوية) مطابقة لـ %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
ar: تحديث وتسوية (تلقائية) مطابقة لـ %s

en: Do not import (no action selected)
ar: عدم الاستيراد (لم يُختَر أي إجراء)

en: Confidence
ar: درجة الثقة

en: Pending Action
ar: إجراء معلّق

en: Manual
ar: يدوي

en: Auto
ar: تلقائي

en: Select a .log file to replay
ar: اختر ملف ‎.log لإعادة تشغيله

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
ar: تعذّر فتح ملف السجل الحالي: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
ar: فشل فتح ملف السجل: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
ar: ملف السجل الذي حددته فارغ.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ar: تعذّر قراءة ملف السجل الذي حددته. لم يُتعرَّف على ترويسة الملف.

en: Stock account for security "%s"
ar: حساب الأسهم للورقة المالية "%s"

en: Income account for security "%s"
ar: حساب الدخل للورقة المالية "%s"

en: Unknown OFX account
ar: حساب OFX غير معروف

en: Unknown OFX checking account
ar: حساب OFX جارٍ غير معروف

en: Unknown OFX savings account
ar: حساب OFX توفير غير معروف

en: Unknown OFX money market account
ar: حساب OFX سوق المال غير معروف

en: Unknown OFX credit line account
ar: حساب OFX حد ائتمان غير معروف

en: Unknown OFX CMA account
ar: حساب OFX CMA غير معروف

en: Unknown OFX credit card account
ar: حساب OFX بطاقة ائتمان غير معروف

en: Unknown OFX investment account
ar: حساب OFX استثماري غير معروف

en: Removing duplicate transactions…
ar: جارٍ إزالة المعاملات المكررة…

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
ar: أثناء استيراد المعاملات من ملف OFX «%s» عُثِر على %d معاملة مستورَدة سابقاً، ولا معاملات جديدة.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
ar: ملف Open/Quicken Financial Exchange ‏(*.ofx، *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
ar: حدد ملفاً واحداً أو أكثر من نوع OFX/QFX لمعالجته

en: Import _OFX/QFX…
ar: استيراد OFX/QFX (_O)…

en: Process an OFX/QFX response file
ar: معالجة ملف استجابة OFX/QFX

en: GnuCash account name
ar: اسم حساب GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ar: أدخل اسماً أو وصفاً قصيراً، مثل "أسهم Red Hat".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ar: أدخل رمز التداول أو أي اختصار متعارف عليه، مثل "RHT". وإن لم يوجد، أو كنت لا تعرفه، فأنشئ رمزك الخاص.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ar: اختر السوق الذي يُتداوَل فيه الرمز، أو اختر نوع الاستثمار (مثل FUND لصناديق الاستثمار). وإن لم تجد سوقك أو نوع استثمار مناسباً، فأدخل واحداً جديداً.

en: Name or _description
ar: الاسم أو الوصف (_d)

en: _Ticker symbol or other abbreviation
ar: رمز السهم أو اختصار آخر (_T)

en: _Exchange or abbreviation type
ar: نوع سوق التداول أو الاختصار (_E)

en: (split)
ar: (طرف القيد)

en: Are you sure you want to cancel?
ar: هل تريد الإلغاء فعلاً؟

en: Please select a file to load.
ar: حدّد ملفاً لتحميله.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ar: لم يُعثر على الملف أو رُفِض إذن القراءة. اختر ملفاً آخر.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ar: ملف QIF هذا محمَّل بالفعل. اختر ملفاً آخر.

en: Select QIF File
ar: حدّد ملف QIF

en: _Resume
ar: استئناف (_R)

en: Canceled
ar: أُلغي

en: An error occurred while loading the QIF file.
ar: وقع خطأ أثناء تحميل ملف QIF.

en: Failed
ar: فشل

en: Cleaning up
ar: جارٍ التنظيف

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ar: اكتُشف خطأ برمجي أثناء تحليل ملف QIF.

en: Loading completed
ar: اكتمل التحميل

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ar: عند الضغط على زر البدء، سيحمّل GnuCash ملف QIF. فإن لم تكن هناك أخطاء أو تحذيرات، انتقلت تلقائياً إلى الخطوة التالية، وإلا عُرِضت التفاصيل أدناه لمراجعتها.

en: Choose the QIF file currency
ar: اختر عملة ملف QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ar: يجب إدخال عملة وطنية قائمة أو إدخال نوع مختلف.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ar: اكتُشف خطأ برمجي أثناء تحويل بيانات QIF.

en: Canceling
ar: جارٍ الإلغاء

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ar: اكتُشف خطأ برمجي أثناء الكشف عن التكرارات.

en: Conversion completed
ar: اكتمل التحويل

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ar: عند الضغط على زر البدء، سيستورد GnuCash بيانات QIF. فإن لم تكن هناك أخطاء أو تحذيرات، انتقلت تلقائياً إلى الخطوة التالية، وإلا عُرِضت التفاصيل أدناه لمراجعتها.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ar: تعذّر على GnuCash حفظ تفضيلات الربط الخاصة بك.

en: There was a problem with the import.
ar: حدثت مشكلة في الاستيراد.

en: QIF Import Completed.
ar: اكتمل استيراد QIF.

en: QIF account name
ar: اسم حساب QIF

en: QIF category name
ar: اسم فئة QIF

en: QIF payee/memo
ar: المستفيد/البيان في QIF

en: Match?
ar: مطابقة؟

en: QIF import requires guile with regex support.
ar: يتطلّب استيراد QIF وجود Guile مع دعم التعابير النمطية.

en: Enter a name for the account
ar: أدخل اسماً للحساب

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ar: الحساب %s حساب وسيط لا يقبل المعاملات. اختر حساباً آخر.

en: Placeholder?
ar: حساب وسيط؟

en: Dividends
ar: توزيعات الأرباح

en: Cap Return
ar: ردّ رأس المال

en: Cap. gain (long)
ar: مكسب رأسمالي (طويل الأجل)

en: Cap. gain (mid)
ar: مكسب رأسمالي (متوسط الأجل)

en: Cap. gain (short)
ar: مكسب رأسمالي (قصير الأجل)

en: Equity
ar: حقوق الملكية

en: Retained Earnings
ar: الأرباح المُبقاة

en: Commissions
ar: العمولات

en: Margin Interest
ar: فائدة الهامش

en: Line
ar: سطر

en: Read aborted.
ar: أُوقفت القراءة.

en: Reading
ar: جارٍ القراءة

en: Some characters have been discarded.
ar: أُسقِطت بعض الأحرف.

en: Converted to:
ar: حُوِّل إلى:

en: Some characters have been converted according to your locale.
ar: حُوِّلت بعض الأحرف وفقاً لإعداداتك المحلية.

en: Ignoring unknown option
ar: تجاهل خيار غير معروف

en: Date required.
ar: التاريخ مطلوب.

en: Discarding this transaction.
ar: تجاهل هذه المعاملة.

en: Ignoring class line
ar: تجاهل سطر الفئة (class)

en: Ignoring category line
ar: تجاهل سطر الفئة (category)

en: Ignoring security line
ar: تجاهل سطر الورقة المالية

en: Could not parse price line
ar: تعذّر تحليل سطر السعر

en: File does not appear to be in QIF format
ar: لا يبدو أن الملف بتنسيق QIF

en: Transaction date
ar: تاريخ المعاملة

en: Transaction amount
ar: مبلغ المعاملة

en: Share price
ar: سعر السهم

en: Share quantity
ar: كمية الأسهم

en: Investment action
ar: إجراء الاستثمار

en: Reconciliation status
ar: حالة التسوية

en: Commission
ar: عمولة

en: Account type
ar: نوع الحساب

en: Tax class
ar: فئة الضريبة

en: Category budget amount
ar: مبلغ موازنة الفئة

en: Account budget amount
ar: مبلغ موازنة الحساب

en: Credit limit
ar: حد الائتمان

en: Parsing categories
ar: جارٍ تحليل الفئات

en: Parsing accounts
ar: جارٍ تحليل الحسابات

en: Parsing prices
ar: جارٍ تحليل الأسعار

en: Parsing transactions
ar: جارٍ تحليل المعاملات

en: Unrecognized or inconsistent format.
ar: تنسيق غير معروف أو غير متّسق.

en: Parsing failed.
ar: فشل التحليل.

en: Parse ambiguity between formats
ar: غموض في التحليل بين التنسيقات

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
ar: القيمة '~a' قد تكون ~a أو ~a.

en: Finding duplicate transactions
ar: جارٍ العثور على المعاملات المكررة

note: Translators: Mapping the QIF account type to a GnuCash account type. see https://en.wikipedia.org/wiki/Quicken_Interchange_Format#Detail_items
en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
ar: نوع الحساب ~s غير معروف، وسيُستخدَم Bank بدلاً منه.

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
ar: إجراء غير معروف '~a'.

note: Translators: Error message about reconciliation status, see msgctxt "Reconciled flag …"
en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
ar: حالة التسوية غير المعروفة «~a» ستُستبدَل بـ«غير مُقاصّ».

en: QIF import: Name conflict with another account.
ar: استيراد QIF: الاسم يتعارض مع حساب آخر.

en: Preparing to convert your QIF data
ar: الاستعداد لتحويل بيانات QIF الخاصة بك

en: Creating accounts
ar: إنشاء حسابات

en: Matching transfers between accounts
ar: مطابقة التحويلات بين الحسابات

en: Converting
ar: جارٍ التحويل

en: Discarding duplicate prices
ar: جارٍ تجاهل الأسعار المكررة

en: Adding prices
ar: جارٍ إضافة الأسعار

en: Missing transaction date.
ar: لا يوجد تاريخ للمعاملة.

en: Missing QIF investment action for transaction dated ~a.
ar: إجراء استثمار QIF مفقود للمعاملة المؤرخة في ~a.

en: Invalid transaction date.
ar: تاريخ المعاملة غير صالح.

en: Welcome to GnuCash
ar: مرحباً بك في GnuCash

en: Have a nice day!
ar: نتمنى لك يوماً سعيداً!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ar: مرحباً بك في صَدفة GnuCash %s

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ar: الحساب %s غير موجود. هل تريد إنشاءه؟

en: Hours
ar: ساعات

en: Project
ar: المشروع

en: Material
ar: المواد

en: Save the current entry?
ar: حفظ القيد الحالي؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ar: تغيّرت المعاملة الحالية. هل تريد تسجيل التغييرات قبل تكرار هذا القيد، أم إلغاء التكرار؟

en: _Record
ar: تسجيل (_R)

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ar: قيد غير صالح: يلزمك توفير حساب بالعملة الصحيحة لهذا المركز.

en: This account should usually be of type income.
ar: ينبغي عادةً أن يكون هذا الحساب من نوع الدخل.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ar: ينبغي عادةً أن يكون هذا الحساب من نوع مصروف أو أصل.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ar: جدول الضرائب %s غير موجود. هل تريد إنشاءه؟

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ar: تغيّر القيد الحالي. غير أنه جزء من طلب قائم. هل تريد تسجيل التغيير فيتغيّر طلبك فعلياً؟

en: _Don't Record
ar: عدم التسجيل (_D)

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ar: تغيّر القيد الحالي. هل تريد حفظه؟

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
ar: وصف القيد

[ctx: sample]
en: Action
ar: الإجراء

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
ar: جدول الضرائب 1

[ctx: sample]
en: Payment
ar: دفعة

en: Charge
ar: رسوم

en: Income Account
ar: حساب الدخل

en: Expense Account
ar: حساب المصروفات

en: Discount Type
ar: نوع الخصم

en: Discount How
ar: كيفية الخصم

en: Unit Price
ar: سعر الوحدة

en: Taxable?
ar: خاضع للضريبة؟

en: Tax Included?
ar: شامل الضريبة؟

en: Invoiced?
ar: مُفوتر؟

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Billable?
ar: قابل للفوترة؟

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ar: أدخل حساب الدخل/المصروف للقيد، أو اختر واحداً من القائمة

en: Enter the type of Entry
ar: أدخل نوع القيد

en: Enter the Entry Description
ar: أدخل وصف القيد

en: Enter the Discount Amount
ar: أدخل مبلغ الخصم

en: Enter the Discount Percent
ar: أدخل النسبة المئوية للخصم

en: Enter the Discount … unknown type
ar: أدخل الخصم … نوع غير معروف

en: Discount Type: Monetary Value
ar: نوع الخصم: قيمة نقدية

en: Discount Type: Percent
ar: نوع الخصم: نسبة مئوية

en: Select the Discount Type
ar: حدد نوع الخصم

en: Tax computed after discount is applied
ar: تُحسب الضريبة بعد تطبيق الخصم

en: Discount and tax both applied on pretax value
ar: يُطبّق الخصم والضريبة كلاهما على القيمة قبل الضريبة

en: Discount computed after tax is applied
ar: يُحسب الخصم بعد تطبيق الضريبة

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ar: حدد كيفية حساب الخصم والضرائب

en: Enter the unit-Price for this Entry
ar: أدخل سعر الوحدة لهذا القيد

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ar: أدخل كمية الوحدات لهذا القيد

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ar: أدخل جدول الضرائب لتطبيقه على هذا القيد

en: Is this entry taxable?
ar: هل هذا القيد خاضع للضريبة؟

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ar: هل الضريبة متضمَّنة بالفعل في سعر هذا القيد؟

en: Is this entry invoiced?
ar: هل هذا القيد مُفوتر؟

en: Is this entry credited?
ar: هل هذا القيد دائن؟

en: Include this entry on this invoice?
ar: هل تريد تضمين هذا القيد في هذه الفاتورة؟

en: Include this entry on this credit note?
ar: هل تريد تضمين هذا القيد في هذا الإشعار الدائن؟

en: Unknown EntryLedger Type
ar: نوع EntryLedger غير معروف

en: The subtotal value of this entry
ar: المجموع الفرعي لقيمة هذا القيد

en: The total tax of this entry
ar: إجمالي ضريبة هذا القيد

en: Is this entry billable to a customer or job?
ar: هل هذا القيد قابل للفوترة لعميل أو مهمة؟

en: How did you pay for this item?
ar: كيف دفعت ثمن هذا البند؟

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ar: هذه المعاملة قيد التحرير في سجل آخر. أنهِ تحريرها هناك أولاً.

en: Save transaction before duplicating?
ar: حفظ المعاملة قبل التكرار؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ar: تغيّرت المعاملة الحالية. هل تريد تسجيل التغييرات قبل تكرار المعاملة، أم إلغاء التكرار؟

en: New Split Information
ar: معلومات طرف القيد الجديد

en: Cannot store a transaction at this date
ar: يتعذّر تخزين معاملة في هذا التاريخ

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ar: تاريخ المعاملة المكررة المُدخل أقدم من "عتبة القراءة فقط" المحددة لهذا الدفتر. ويمكن تغيير هذا الإعداد من ملف->خصائص->حسابات.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ar: ستكتب فوق طرف قيد قائم. هل تريد ذلك فعلاً؟

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
ar: هذا هو طرف القيد الذي يربط هذه المعاملة بالسجل، ولا يمكنك الكتابة فوقه من نافذة السجل هذه، وإنما تستطيع ذلك إن انتقلت إلى سجل يعرض الجانب الآخر من المعاملة نفسها.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ar: ستكتب فوق معاملة قائمة. هل تريد ذلك فعلاً؟

en: Scheduled transactions can only be pasted to the General Journal
ar: لا يمكن لصق المعاملات المجدولة إلا في دفتر اليومية العام

en: Recalculate Transaction
ar: إعادة حساب المعاملة

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ar: القيم المُدخلة لهذه المعاملة غير متناسقة. أي قيمة تريد إعادة حسابها؟

en: Changed
ar: تغيّرت

en: _Recalculate
ar: إعادة الحساب (_R)

[ctx: Action Column]
en: Deposit
ar: إيداع

en: Withdraw
ar: سحب

en: Check
ar: شيك

en: ATM Deposit
ar: إيداع عبر الصراف الآلي

en: ATM Draw
ar: سحب من الصراف الآلي

en: Teller
ar: صراف

en: Receipt
ar: إيصال استلام

en: Increase
ar: زيادة

en: Decrease
ar: نقصان

en: POS
ar: نقاط البيع

en: AutoDep
ar: إيداع آلي

en: Wire
ar: تحويل بنكي

en: Direct Debit
ar: خصم مباشر

en: Fee
ar: رسوم

en: Rebate
ar: حسم

en: Paycheck
ar: راتب

en: LTCG
ar: مكاسب رأسمالية طويلة الأجل

en: STCG
ar: مكاسب رأسمالية قصيرة الأجل

en: Dist
ar: توزيع

en: This transaction cannot be balanced: The imbalance is a fraction smaller than the commodity allows.
ar: تعذّرت موازنة هذه المعاملة: مقدار عدم التوازن كسرٌ أصغر مما تسمح به السلعة.

en: Rebalance Transaction
ar: إعادة توازن المعاملة

en: The current transaction is not balanced.
ar: المعاملة الحالية غير متوازنة.

en: Balance it _manually
ar: موازنتها يدوياً (_m)

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ar: دع GnuCash يضيف طرف قيد تسوية (_a)

en: Adjust current account _split total
ar: ضبط إجمالي طرف قيد الحساب الحالي (_s)

en: Adjust _other account split total
ar: ضبط إجمالي طرف قيد الحساب الآخر (_o)

en: _Rebalance
ar: إعادة التوازن (_R)

en: This register does not support editing exchange rates.
ar: هذا السجل لا يدعم تحرير أسعار الصرف.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ar: يلزمك تحديد طرف قيد لتعديل سعر صرفه.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ar: يلزمك توسيع المعاملة لتعديل أسعار صرفها.

en: The entered account could not be found.
ar: تعذّر العثور على الحساب المُدخل.

en: The two currencies involved equal each other.
ar: العملتان المعنيتان متساويتان.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ar: مبلغ طرف القيد صفر، فلا حاجة إلى سعر صرف.

en: Save the changed transaction?
ar: حفظ المعاملة بعد تغييرها؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ar: تغيّرت المعاملة الحالية. هل تريد تسجيل التغييرات قبل الانتقال إلى معاملة جديدة، أم تجاهلها، أم العودة إلى المعاملة المُتغيّرة؟

en: _Discard Changes
ar: تجاهل التغييرات (_D)

en: _Record Changes
ar: تسجيل التغييرات (_R)

en: Mark split as unreconciled?
ar: تمييز طرف القيد بأنه غير مُسوّى؟

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ar: ستميّز طرف قيد مُسوّى بأنه غير مُسوّى، وقد يصعّب ذلك التسوية مستقبلاً! هل تريد المتابعة بهذا التغيير فعلاً؟

en: _Unreconcile
ar: إلغاء التسوية (_U)

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
ar: وصف معاملة

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
ar: نص مثال لحقل البيان

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
ar: نص مثال لحقل الملاحظات

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
ar: لا يوجد سبب معيّن

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ar: تعذّر تحديد عملة الحساب، وستُستخدم العملة الافتراضية التي يوفرها نظامك.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
ar: مرجع

en: T-Ref
ar: مرجع المعاملة

en: T-Num
ar: رقم المعاملة

en: Exch. Rate
ar: سعر الصرف

en: Oth. Curr.
ar: العملة الأخرى.

en: Tot %s
ar: إجمالي %s

en: Tot Credit
ar: إجمالي الدائن

en: Tot Debit
ar: إجمالي المدين

en: Tot Shares
ar: إجمالي الأسهم

en: Debit Formula
ar: معادلة المدين

en: Credit Formula
ar: معادلة الدائن

en: Reconciled on %s
ar: سُوّي في %s

en: Scheduled
ar: مجدولة

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ar: أدخل مرجعاً مشتركاً بين جميع سطور القيد (البنود)، كرقم فاتورة أو شيك

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ar: أدخل مرجعاً فريداً لكل طرف قيد، كرقم فاتورة أو شيك

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ar: أدخل مرجعاً مشتركاً بين جميع سطور القيد (البنود)، كرقم شيك

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ar: أدخل مرجعاً فريداً لكل طرف قيد، كرقم شيك

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ar: أدخل مرجع معاملة مشتركاً بين جميع سطور القيد (البنود)، كرقم فاتورة أو شيك

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ar: أدخل مرجع معاملة يكون مشتركاً بين جميع سطور القيد (البنود)

en: Enter the name of the Customer
ar: أدخل اسم العميل

en: Enter the name of the Vendor
ar: أدخل اسم المورّد

en: Enter a description of the transaction
ar: أدخل وصفاً للمعاملة

en: Enter notes for the transaction
ar: أدخل ملاحظات للمعاملة

en: Reason the transaction was voided
ar: سبب إبطال المعاملة

en: Enter an action type, or choose one from the list
ar: أدخل نوع إجراء، أو اختر واحداً من القائمة

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ar: أدخل رقماً مرجعياً، كرقم الشيك التالي، أو اختر نوع إجراء من القائمة

en: Enter a description of the split
ar: أدخل وصفاً لطرف القيد

en: Enter the effective share price
ar: أدخل سعر السهم الفعلي

en: Enter the number of shares bought or sold
ar: أدخل عدد الأسهم المشتراة أو المباعة

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ar: أدخل الحساب المراد التحويل منه، أو اختر واحداً من القائمة

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ar: تحتوي هذه المعاملة على أطراف قيد متعددة؛ اضغط زر «طرف القيد» لرؤيتها كلها

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ar: هذه المعاملة تجزئة أسهم؛ اضغط زر «طرف القيد» لرؤية التفاصيل

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ar: يتعذّر تعديل هذه المعاملة أو حذفها، فهي محددة للقراءة فقط لأن:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
ar: تغيير معاملة تحتوي على طرف قيد مُسوّى؟

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
ar: المعاملة التي توشك على تغييرها تحتوي على بنود مُسوّاة في الحسابات التالية: %s  هل تريد فعلاً المتابعة بهذا التغيير؟

en: Change reconciled split?
ar: تغيير طرف القيد المُسوّى؟

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ar: ستغيّر حقلاً محمياً من طرف قيد مُسوّى. وإن تابعت تحرير طرف القيد هذا فسيصبح غير مُسوّى، وقد يصعّب ذلك التسوية مستقبلاً! هل تريد المتابعة بهذا التغيير فعلاً؟

en: Chan_ge Split
ar: تغيير طرف القيد (_g)

en: Chan_ge Transaction
ar: تغيير المعاملة (_g)

en: Enter debit formula for real transaction
ar: أدخل معادلة المدين للمعاملة الحقيقية

en: Enter credit formula for real transaction
ar: أدخل معادلة الدائن للمعاملة الحقيقية

en: Don't autocomplete
ar: عدم الإكمال التلقائي

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
ar: تاريخ المعاملة المُدخل أقدم من "عتبة القراءة فقط" المحددة لهذا الدفتر. ويمكن تغيير هذا الإعداد من ملف->خصائص->حسابات، مع إعادة التعيين إلى العتبة.

en: List
ar: قائمة

en: Template file "~a" can not be read
ar: تعذّر قراءة ملف القالب "~a"

en: Load
ar: تحميل

en: Fonts
ar: خطوط

en: Font info for the report title.
ar: معلومات خط عنوان التقرير.

en: Account link
ar: رابط الحساب

en: Font info for account name.
ar: معلومات خط اسم الحساب.

en: Number cell
ar: خلية الأرقام

en: Font info for regular number cells.
ar: معلومات خط خلايا الأرقام العادية.

en: Negative Values in Red
ar: القيم السالبة باللون الأحمر

en: Display negative values in red.
ar: عرض القيم السالبة باللون الأحمر.

en: Number header
ar: ترويسة الأرقام

en: Font info for number headers.
ar: معلومات خط ترويسات الأرقام.

en: Text cell
ar: خلية نصية

en: Font info for regular text cells.
ar: معلومات خط خلايا النص العادي.

en: Total number cell
ar: خلية إجمالي الأرقام

en: Font info for number cells containing a total.
ar: معلومات خط خلايا الأرقام التي تحتوي على إجمالي.

en: Total label cell
ar: خلية مسمى الإجمالي

en: Font info for cells containing total labels.
ar: معلومات خط الخلايا التي تحتوي على مسميات الإجماليات.

en: Centered label cell
ar: خلية مسمى متمركزة

en: Font info for centered label cells.
ar: معلومات خط خلايا المسميات المتمركزة.

en: Can't save style sheet
ar: تعذّر حفظ ورقة النمط

en: Exchange rate | Exchange rates
ar[0]: أسعار الصرف
ar[1]: سعر الصرف
ar[2]: سعرا الصرف
ar[3]: أسعار الصرف
ar[4]: سعر الصرف
ar[5]: سعر الصرف

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ar: لا توجد موازنات. يجب أن تنشئ موازنة واحدة على الأقل.

en: Edit report options
ar: تحرير خيارات التقرير

en: Disabled
ar: معطّل

en: This report requires you to specify certain report options.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد خيارات معينة فيه.

en: No accounts selected
ar: لا توجد حسابات محددة

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد حسابات في خياراته.

en: No data
ar: لا توجد بيانات

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ar: الحسابات المحددة لا تحتوي على بيانات/معاملات (أو أصفار فقط) للفترة الزمنية المحددة

en: Select a date to report on.
ar: حدد تاريخاً لإعداد التقرير عنه.

en: Start of reporting period.
ar: بداية الفترة المشمولة بالتقرير.

en: End of reporting period.
ar: نهاية الفترة المشمولة بالتقرير.

en: The amount of time between data points.
ar: مقدار الزمن بين نقاط البيانات.

en: One Day
ar: يوم واحد

en: One Week
ar: أسبوع واحد

en: Two Weeks
ar: أسبوعان

en: One Month
ar: شهر واحد

en: Quarter Year
ar: ربع السنة

en: Half Year
ar: نصف سنة

en: One Year
ar: سنة واحدة

en: All
ar: الكل

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ar: إظهار الحسابات حتى هذا العمق، متجاوزاً أي خيار آخر.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ar: تجاوز تحديد الحسابات وإظهار الحسابات الفرعية لجميع الحسابات المحددة؟

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ar: إعداد تقرير عن هذه الحسابات، إن سمح عمق العرض.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ar: حدد العملة لعرض قيم هذا التقرير بها.

en: The source of price information.
ar: مصدر معلومات السعر.

en: Average cost of purchases weighted by volume
ar: متوسّط تكلفة المشتريات مرجَّحاً بالحجم

en: Weighted average of all transactions in the past
ar: المتوسط المرجح لجميع المعاملات في الماضي

en: Last up through report date
ar: الأحدث حتى تاريخ التقرير

en: Closest to report date
ar: الأقرب إلى تاريخ التقرير

en: Most recent
ar: الأحدث

en: Width of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
ar: عرض الرسم، 10 - 100 بالمئة، وما فوق بالبكسل.

en: Height of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
ar: ارتفاع الرسم، 10 - 100 بالمئة، وما فوق بالبكسل.

en: Choose the marker for each data point.
ar: اختر العلامة لكل نقطة بيانات.

en: Diamond
ar: ماسة

en: Circle
ar: دائرة

en: Square
ar: مربع

en: Cross
ar: متقاطع

en: Plus
ar: زائد

en: Dash
ar: واصلة قصيرة

en: Filled diamond
ar: ماسة ممتلئة

en: Filled circle
ar: دائرة ممتلئة

en: Filled square
ar: مربع ممتلئ

en: Choose the method for sorting accounts.
ar: اختر طريقة فرز الحسابات.

en: Alphabetical by account code
ar: أبجدي حسب رمز الحساب

en: Alphabetical by account name
ar: أبجدي حسب اسم الحساب

en: Numerical by descending amount
ar: رقمي تنازلياً حسب المبلغ

en: How to show the balances of parent accounts.
ar: كيفية إظهار أرصدة الحسابات الأصل.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
ar: رصيد الحساب في الحساب الأصل وحده، دون الحسابات الفرعية.

en: Do not show any balances of parent accounts.
ar: لا تُظهر أي أرصدة للحسابات الأصل.

en: Account Balance
ar: رصيد الحساب

en: Calculate Subtotal
ar: حساب المجموع الفرعي

en: Do not show
ar: لا تُظهر

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ar: كيفية إظهار المجاميع الفرعية للحسابات الأصل.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ar: إظهار المجاميع الفرعية للحسابات الأصل المحددة التي لها حسابات فرعية.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ar: لا تُظهر أي مجاميع فرعية للحسابات الأصل.

en: Show subtotals
ar: إظهار المجاميع الفرعية

en: _Assets & Liabilities
ar: الأصول والالتزامات (_A)

en: _Income & Expense
ar: الدخل والمصروفات (_I)

en: B_udget
ar: الموازنة (_u)

en: _Taxes
ar: الضرائب (_T)

en: E_xamples
ar: أمثلة (_x)

en: _Experimental
ar: تجريبي (_E)

en: _Multicolumn
ar: متعدد الأعمدة (_M)

en: Display
ar: عرض

en: Report name
ar: اسم التقرير

en: Add options summary
ar: إضافة ملخّص الخيارات

en: Stylesheet
ar: ورقة النمط

en: _Business
ar: الأعمال (_B)

en: Invoice Number
ar: رقم الفاتورة

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ar: أحد تقاريرك له معرّف تقرير (report-guid) مكرّر. تحقّق من نظام التقارير، وخاصة التقارير المحفوظة، بحثاً عن تقرير بهذا المعرّف (report-guid):

en: Wrong report definition:
ar: تعريف خاطئ للتقرير:

en:  Report is missing a GUID.
ar:  التقرير يفتقر إلى GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
ar: أدخل اسماً وصفياً لهذا التقرير.

en: Select a stylesheet for the report.
ar: اختر ورقة نمط للتقرير.

en: Add summary of options.
ar: إضافة ملخص للخيارات.

en: Always
ar: دائماً

en: Average Balance
ar: متوسط الرصيد

en: Step Size
ar: حجم الخطوة

en: Report's currency
ar: عملة التقرير

en: Price Source
ar: مصدر السعر

en: Include Sub-Accounts
ar: تضمين الحسابات الفرعية

en: Exclude transactions between selected accounts
ar: استبعاد المعاملات بين الحسابات المحددة

en: Plot Width
ar: عرض الرسم

en: Plot Height
ar: ارتفاع الرسم

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ar: تضمين الحسابات الفرعية لكل الحسابات المحددة.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ar: استبعاد المعاملات التي تخص حسابين فقط، كلاهما محدد أدناه. ولا يؤثر ذلك إلا في أعمدة الأرباح والخسائر في الجدول.

en: Do transaction report on this account.
ar: إعداد تقرير المعاملات عن هذا الحساب.

en: Show table
ar: إظهار الجدول

en: Display a table of the selected data.
ar: عرض جدول بالبيانات المحددة.

en: Show plot
ar: عرض الرسم

en: Display a graph of the selected data.
ar: عرض رسم بياني للبيانات المحددة.

en: Plot Type
ar: نوع الرسم

en: The type of graph to generate.
ar: نوع الرسم البياني المراد إنشاؤه.

en: Average
ar: المتوسط

en: Profit
ar: الربح

en: Period start
ar: بداية الفترة

en: Period end
ar: نهاية الفترة

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Gain
ar: المكسب

en: Loss
ar: خسارة

en: Income vs. Day of Week
ar: الدخل مقابل يوم الأسبوع

en: Expenses vs. Day of Week
ar: المصروفات مقابل يوم الأسبوع

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ar: يعرض مخططاً دائرياً بإجمالي الدخل لكل يوم من أيام الأسبوع

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ar: يعرض مخططاً دائرياً بإجمالي المصروفات لكل يوم من أيام الأسبوع

en: Levels of Subaccounts
ar: مستويات الحسابات الفرعية

en: Show Totals
ar: إظهار المجاميع

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ar: إعداد التقرير عن هذه الحسابات، إذا أجاز مستوى الحساب المختار ذلك.

en: Show the total balance in legend?
ar: عرض الرصيد الكلي في مفتاح الرسم؟

en: Sample Graphs
ar: عيّنة من الرسوم البيانية

en: Pie:
ar: دائري:

en: Bar, normal:
ar: شريطي، عادي:

en: Bar, stacked:
ar: شريطي، متراكم:

en: Scatter:
ar: مبعثَر:

en: Report Title
ar: عنوان التقرير

en: Title for this report.
ar: عنوان هذا التقرير.

en: Tab B
ar: علامة التبويب B

en: Boolean Option
ar: خيار منطقي

en: This is a boolean option.
ar: هذا خيار منطقي.

en: Multi Choice Option
ar: خيار متعدد الاختيارات

en: This is a multi choice option.
ar: هذا خيار متعدد الاختيارات.

en: First Option
ar: الخيار الأول

en: Second Option
ar: الخيار الثاني

en: Third Option
ar: الخيار الثالث

en: Fourth Options
ar: الخيار الرابع

en: String Option
ar: خيار سلسلة نصية

en: This is a string option.
ar: هذا خيار سلسلة نصية.

en: String Option Default
ar: القيمة الافتراضية لخيار النص

en: Just a Date Option
ar: خيار تاريخ فقط

en: This is a date option.
ar: هذا خيار تاريخ.

en: Combo Date Option
ar: خيار تاريخ مركب

en: This is a combination date option.
ar: هذا خيار تاريخ مركب.

en: Relative Date Option
ar: خيار تاريخ نسبي

en: This is a relative date option.
ar: هذا خيار تاريخ نسبي.

en: Number Option
ar: خيار رقمي

en: This is a number option.
ar: هذا خيار رقمي.

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: This is a color option.
ar: هذا خيار لون.

en: Tab A
ar: علامة التبويب A

en: An account list option
ar: خيار قائمة حسابات

en: This is an account list option.
ar: هذا خيار قائمة حسابات.

en: A list option
ar: خيار قائمة

en: This is a list option.
ar: هذا خيار قائمة.

en: The Good
ar: الجيّد

en: The Bad
ar: السيّئ

en: The Ugly
ar: القبيح

en: Testing
ar: اختبار

en: Report Title Default
ar: القيمة الافتراضية لعنوان التقرير

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
ar: هذا تقرير GnuCash ~a نموذجي. راجع شيفرة guile (scheme) المصدرية في مجلد scm/report لتفاصيل كتابة تقاريرك الخاصة أو توسيع التقارير الموجودة.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
ar: للمساعدة في كتابة التقارير، أو للإسهام بتقريرك الجديد الرائع تماماً، راجع القائمة البريدية ~a.

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
ar:  ولتفاصيل الاشتراك في تلك القائمة، راجع &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
ar:  ويمكنك معرفة المزيد عن كتابة scheme في &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en: The current time is ~a.
ar: الوقت الحالي هو ~a.

en: The boolean option is ~a.
ar: الخيار المنطقي هو ~a.

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خاطئ

en: The radio button option is ~a.
ar: خيار زر الاختيار هو ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
ar: الخيار المتعدد هو ~a.

en: The string option is ~a.
ar: خيار السلسلة النصية هو ~a.

en: The date option is ~a.
ar: خيار التاريخ هو ~a.

en: The relative date option is ~a.
ar: خيار التاريخ النسبي هو ~a.

en: The combination date option is ~a.
ar: خيار التاريخ المركب هو ~a.

en: The number option is ~a.
ar: الخيار الرقمي هو ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
ar: الخيار الرقمي المنسّق كعملة هو ~a.

en: Items you selected:
ar: العناصر التي حددتها:

en: List items selected
ar: عناصر القائمة المحددة

en: (You selected no list items.)
ar: (لم تحدد أي عناصر من القائمة.)

en: You have selected no accounts.
ar: لم تحدد أي حسابات.

en: Display help
ar: عرض المساعدة

en: Sample Report
ar: تقرير نموذجي

en: An options example report.
ar: تقرير مثال للخيارات.

en: Tax Report / TXF Export
ar: تقرير الضريبة / تصدير TXF

en: Alternate Period
ar: الفترة البديلة

en: Override or modify From: & To:.
ar: تجاوز «من:» و«إلى:» أو تعديلهما.

en: Use From - To
ar: استخدام من - إلى

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الأول (1 يناير - 31 مارس)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الثاني (1 أبريل - 31 مايو)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الثالث (1 يونيو - 31 أغسطس)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الرابع (1 سبتمبر - 31 ديسمبر)

en: Last Year
ar: العام الماضي

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الأول للسنة الماضية (1 يناير - 31 مارس)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الثاني للسنة الماضية (1 أبريل - 31 مايو)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الثالث للسنة الماضية (1 يونيو - 31 أغسطس)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
ar: الربع الضريبي التقديري الرابع للسنة الماضية (1 سبتمبر - 31 ديسمبر)

en: Select Accounts (none = all)
ar: اختر الحسابات (عدم التحديد = الكل)

en: Select accounts.
ar: اختر الحسابات.

en: Suppress $0.00 values
ar: إخفاء القيم 0.00 $

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ar: لن تُطبع الحسابات التي قيمتها 0.00 $.

en: Print Full account names
ar: طباعة أسماء الحسابات كاملة

en: Print all Parent account names.
ar: طباعة جميع أسماء الحسابات الأصل.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ar: تحذير: هناك رموز TXF مكررة مخصصة لبعض الحسابات. ولا يجوز تكرار سوى رموز TXF التي لها مصادر دافع.

en: Period from ~a to ~a
ar: الفترة من ~a إلى ~a

en: Tax Report & XML Export
ar: تقرير الضريبة وتصدير XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ar: الدخل الخاضع للضريبة / المصروفات القابلة للخصم / التصدير إلى ملف XML.

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ar: الدخل الخاضع للضريبة / المصروفات القابلة للخصم

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ar: يبيّن هذا التقرير دخلك الخاضع للضريبة ومصروفاتك القابلة للخصم.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ar: تبيّن هذه الصفحة دخلك الخاضع للضريبة ومصروفاتك القابلة للخصم.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ar: تقرير جدول الضريبة / تصدير TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ar: لن تُطبع رموز الضريبة التي قيمتها 0.00 $.

en: Do not print full account names
ar: عدم طباعة أسماء الحسابات كاملة

en: Do not print all Parent account names.
ar: عدم طباعة جميع أسماء الحسابات الأصل.

en: Print all Transfer To/From Accounts
ar: طباعة جميع حسابات التحويل من/إلى

en: Print all split details for multi-split transactions.
ar: طباعة جميع تفاصيل البنود للمعاملات متعددة البنود.

en: Print TXF export parameters
ar: طباعة معاملات تصدير TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ar: إظهار معاملات تصدير TXF لكل رمز TXF/حساب في التقرير.

en: Do not print T-Num:Memo data
ar: عدم طباعة بيانات T-Num:Memo

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ar: عدم طباعة بيانات T-Num:Memo للمعاملات.

en: Do not print Action:Memo data
ar: عدم طباعة بيانات Action:Memo

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ar: عدم طباعة بيانات Action:Memo للمعاملات.

en: Do not print transaction detail
ar: عدم طباعة تفاصيل المعاملة

en: Do not print transaction detail for accounts.
ar: عدم طباعة تفاصيل المعاملات للحسابات.

en: Do not use special date processing
ar: عدم استخدام معالجة خاصة للتاريخ

en: Do not print transactions out of specified dates.
ar: عدم طباعة المعاملات الواقعة خارج التواريخ المحددة.

en: Currency conversion date
ar: تاريخ تحويل العملة

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ar: حدد التاريخ المستخدم في عمليات البحث في قاعدة بيانات الأسعار (PriceDB).

en: Nearest to transaction date
ar: الأقرب إلى تاريخ المعاملة

en: Nearest to report date
ar: الأقرب إلى تاريخ التقرير

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ar: تقرير جدول الضريبة وتصدير TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ar: الدخل الخاضع للضريبة / المصروفات القابلة للخصم مع تفاصيل المعاملات / التصدير إلى ملف TXF.

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ar: الدخل الخاضع للضريبة / المصروفات القابلة للخصم

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ar: يبيّن هذا التقرير تفاصيل المعاملات لحساباتك المتعلقة بضرائب الدخل.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ar: تبيّن هذه الصفحة تفاصيل المعاملات للحسابات ذات الصلة بضريبة الدخل.

en: Income Piechart
ar: مخطط دائري للدخل

en: Expense Piechart
ar: مخطط دائري للمصروفات

en: Asset Piechart
ar: مخطط دائري للأصول

en: Security Piechart
ar: مخطط دائري للأوراق المالية

en: Liability Piechart
ar: مخطط دائري للالتزامات

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ar: يعرض مخططاً دائرياً للدخل في فترة زمنية معينة

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ar: يعرض مخططاً دائرياً للمصروفات في فترة زمنية معينة

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ar: يعرض مخططاً دائرياً برصيد الأصول في وقت معين

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
ar: يعرض مخططاً دائرياً لتوزيع الأصول على الأوراق المالية

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ar: يعرض مخططاً دائرياً برصيد الالتزامات في وقت معين

en: Income Accounts
ar: حسابات الدخل

en: Expense Accounts
ar: حسابات المصروفات

en: Assets
ar: الأصول

en: Liabilities
ar: الالتزامات

en: Show long names
ar: إظهار الأسماء الطويلة

en: Show Percents
ar: إظهار النسب المئوية

en: Maximum Slices
ar: الحد الأقصى للشرائح

en: Sort Method
ar: طريقة الفرز

en: Show Average
ar: إظهار المتوسط

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ar: حدد ما إذا كانت المبالغ تُعرض على مدى الفترة الزمنية كاملةً أم كمتوسط، شهرياً مثلاً.

en: No Averaging
ar: بدون متوسط

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ar: الحد الأقصى لعدد المستويات المعروضة في شجرة الحسابات.

en: Show the full account name in legend?
ar: عرض اسم الحساب الكامل في مفتاح الرسم؟

en: Show the full security name in the legend?
ar: عرض اسم الورقة المالية الكامل في مفتاح الرسم؟

en: Show the percentage in legend?
ar: عرض النسبة المئوية في مفتاح الرسم؟

en: Maximum number of slices in pie.
ar: الحد الأقصى لعدد الشرائح في المخطط الدائري.

en: Yearly Average
ar: المتوسط السنوي

en: Monthly Average
ar: المتوسط الشهري

en: Weekly Average
ar: المتوسط الأسبوعي

en: Balance at ~a
ar: الرصيد في ~a

en: Account Summary
ar: ملخص الحساب

en: Future Scheduled Transactions Summary
ar: ملخص المعاملات المجدولة المستقبلية

en: Depth limit behavior
ar: سلوك حد العمق

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ar: كيفية التعامل مع الحسابات التي تتجاوز حد العمق المحدد (إن وُجد).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ar: إظهار الرصيد الكلي، بما في ذلك أرصدة الحسابات الفرعية، لأي حساب عند حد العمق.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
ar: رفع الحسابات الأعمق من حد العمق إلى حد العمق.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
ar: تجاهل أي حسابات أعمق من حدّ العمق.

en: Parent account balances
ar: أرصدة الحسابات الأصل

en: Parent account subtotals
ar: المجاميع الفرعية للحسابات الأصل

en: Include accounts with zero total balances
ar: تضمين الحسابات ذات الأرصدة الكلية الصفرية

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ar: تضمين الحسابات ذات الأرصدة الكلية (التراكمية) الصفرية في هذا التقرير.

en: Omit zero balance figures
ar: حذف أرقام الأرصدة الصفرية

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ar: إظهار مساحة فارغة بدلاً من أي أرصدة صفرية كانت ستُعرض.

en: Show accounting-style rules
ar: إظهار خطوط بأسلوب محاسبي

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ar: استخدام خطوط أسفل أعمدة الأرقام المجموعة كما يفعل المحاسبون.

en: Display accounts as hyperlinks
ar: عرض الحسابات كروابط تشعبية

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ar: يعرض كل حساب في الجدول كرابط تشعبي إلى نافذة سجله.

en: Show an account's balance.
ar: إظهار رصيد الحساب.

en: Show an account's account code.
ar: إظهار رمز الحساب.

en: Show an account's account type.
ar: إظهار نوع الحساب.

en: Account Description
ar: وصف الحساب

en: Show an account's description.
ar: إظهار وصف الحساب.

en: Account Notes
ar: ملاحظات الحساب

en: Show an account's notes.
ar: إظهار ملاحظات الحساب.

en: Commodities
ar: السلع

en: Show Foreign Currencies
ar: إظهار العملات الأجنبية

en: Display any foreign currency amount in an account.
ar: عرض أي مبلغ بالعملة الأجنبية في الحساب.

en: Show Exchange Rates
ar: إظهار أسعار الصرف

en: Show the exchange rates used.
ar: عرض أسعار الصرف المستخدمة.

en: Recursive Balance
ar: الرصيد التراكمي

en: Raise Accounts
ar: إبراز الحسابات

en: Omit Accounts
ar: حذف الحسابات

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
ar: ${company-name} ${report-title} للفترة من ${start} إلى ${end}

en: Account title
ar: عنوان الحساب

en: Advanced Portfolio
ar: محفظة استثمارات متقدمة

en: Share decimal places
ar: عدد الفواصل العشرية للسهم

en: Include accounts with no shares
ar: تضمين الحسابات التي لا أسهم فيها

en: Show ticker symbols
ar: إظهار رموز الأسهم

en: Show listings
ar: إظهار قوائم الإدراج

en: Show prices
ar: إظهار الأسعار

en: Show number of shares
ar: إظهار عدد الأسهم

en: Basis calculation method
ar: طريقة حساب الأساس

en: Set preference for price list data
ar: تعيين الأفضلية لبيانات قائمة الأسعار

en: How to report brokerage fees
ar: كيفية عرض رسوم الوساطة في التقرير

en: Basis calculation method.
ar: طريقة حساب الأساس.

en: Average cost of all shares
ar: متوسط تكلفة كل الأسهم

en: First-in first-out
ar: الوارد أولاً صادر أولاً

en: Last-in first-out
ar: الوارد أخيراً صادر أولاً

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ar: تفضيل تسعير محرر الأسعار على تسعير المعاملات حيثما أمكن.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ar: كيفية عرض العمولات ورسوم الوساطة الأخرى في التقرير.

en: Include in basis
ar: تُدرج في الأساس

en: Include in gain/loss
ar: إدراج في المكسب/الخسارة

en: Omit from report
ar: استبعاد من التقرير

en: Display the ticker symbols.
ar: عرض الرموز المختصرة.

en: Display exchange listings.
ar: عرض قوائم إدراج البورصة.

en: Display numbers of shares in accounts.
ar: عرض أعداد الأسهم في الحسابات.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ar: عدد المنازل العشرية المستخدمة لأعداد الأسهم.

en: Display share prices.
ar: عرض أسعار الأسهم.

en: Stock Accounts to report on.
ar: حسابات الأسهم المطلوب عرضها في التقرير.

en: Include accounts that have a zero share balances.
ar: تضمين الحسابات التي رصيد أسهمها صفر.

en: Listing
ar: الإدراج

en: Basis
ar: الأساس

en: Money In
ar: المال الداخل

en: Money Out
ar: المال الخارج

en: Realized Gain
ar: المكسب المحقَّق

en: Unrealized Gain
ar: المكسب غير المحقَّق

en: Total Gain
ar: إجمالي المكسب

en: Rate of Gain
ar: معدل المكسب

en: Total Return
ar: إجمالي العائد

en: Rate of Return
ar: معدل العائد

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ar: * بُنيت بيانات هذه السلعة باستخدام تسعير المعاملات بدلاً من قائمة الأسعار.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ar: إذا كنت في حالة متعددة العملات، فقد لا تكون أسعار الصرف صحيحة.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ar: ** هذه السلعة ليس لها سعر، وقد استُخدم لها سعر قدره 1.

en: Balance Forecast
ar: توقّع الرصيد

en: Report on these accounts.
ar: عرض هذه الحسابات في التقرير.

en: Data markers?
ar: علامات البيانات؟

en: Display a mark for each data point.
ar: عرض علامة لكل نقطة بيانات.

en: Show reserve line
ar: إظهار سطر الاحتياطي

en: Reserve amount
ar: مبلغ الاحتياطي

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
ar: مبلغ الاحتياطي مضبوط على أدنى رصيد مرغوب

en: Show target line
ar: إظهار السطر المستهدف

en: Target amount above reserve
ar: المبلغ المستهدَف فوق الاحتياطي

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
ar: يُستخدَم المستهدَف للتخطيط لعملية شراء كبيرة مستقبلية، وسيُضاف سطراً فوق مبلغ الاحتياطي.

en: Show future minimum
ar: إظهار الحدّ الأدنى المستقبلي

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
ar: يضيف الحدّ الأدنى المستقبلي، لكل نقطة تاريخ، حداً أدنى متوقَّعاً للرصيد يشمل المعاملات المجدولة.

en: Target
ar: المستهدف

en: Reserve
ar: احتياطي

en: Balance Sheet
ar: قائمة المركز المالي

en: Balance Sheet Date
ar: تاريخ قائمة المركز المالي

en: Single column Balance Sheet
ar: قائمة المركز المالي بعمود واحد

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ar: طباعة قسم الالتزامات وحقوق الملكية في عمود الأصول نفسه أسفله، بدلاً من عرضه في عمود ثانٍ يمين قسم الأصول.

en: Flatten list to depth limit
ar: تسطيح القائمة إلى حد العمق

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ar: عرض الحسابات التي تتجاوز حد العمق عند حد العمق.

en: Label the assets section
ar: تسمية قسم الأصول

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ar: تحديد إدراج تسمية لقسم الأصول من عدمه.

en: Include assets total
ar: تضمين إجمالي الأصول

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى إجمالي الأصول من عدمه.

en: Use standard US layout
ar: استخدام التخطيط الأمريكي القياسي

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ar: ترتيب أقسام التقرير هو الأصول/الالتزامات/حقوق الملكية (بدلاً من الأصول/حقوق الملكية/الالتزامات).

en: Label the liabilities section
ar: تسمية قسم الالتزامات

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ar: تحديد إدراج تسمية لقسم الالتزامات من عدمه.

en: Include liabilities total
ar: تضمين إجمالي الالتزامات

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى إجمالي الالتزامات من عدمه.

en: Label the equity section
ar: تسمية قسم حقوق الملكية

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ar: تحديد إدراج تسمية لقسم حقوق الملكية من عدمه.

en: Include equity total
ar: تضمين إجمالي حقوق الملكية

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى إجمالي حقوق الملكية من عدمه.

en: Total Liabilities
ar: إجمالي الالتزامات

en: Total Assets
ar: إجمالي الأصول

en: Retained Losses
ar: الخسائر المُبقاة

en: Trading Gains
ar: مكاسب التداول

en: Trading Losses
ar: خسائر التداول

en: Unrealized Gains
ar: المكاسب غير المحقَّقة

en: Unrealized Losses
ar: الخسائر غير المحقَّقة

en: Total Equity
ar: إجمالي حقوق الملكية

en: Total Liabilities & Equity
ar: إجمالي الالتزامات وحقوق الملكية

en: Balance Sheet (eguile)
ar: قائمة المركز المالي (eguile)

en: Report format
ar: تنسيق التقرير

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
ar: يمكن عرض قائمة المركز المالي إمّا بعمود واحد أو عمودين.

en: Exclude accounts with zero total balances
ar: استبعاد الحسابات التي مجموع أرصدتها صفر

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ar: استبعاد الحسابات غير العليا التي رصيدها صفر وليس لها حسابات فرعية بأرصدة غير صفرية.

en: Negative amount format
ar: تنسيق المبلغ السالب

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ar: التنسيق المستخدم للمبالغ السالبة: بإشارة في البداية، أو بأقواس محيطة.

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Font definition in CSS font-family format.
ar: تعريف الخط بتنسيق عائلة الخطوط CSS.

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ar: حجم الخط بتنسيق حجم خط CSS (مثل "medium" أو "10pt").

en: Template file
ar: ملف القالب

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ar: اسم ملف قالب eguile الخاص بهذا التقرير. يجب أن يكون هذا الملف في دليل ‎.gnucash‎ الخاص بك، أو في مكانه المناسب ضمن أدلة تثبيت GnuCash.

en: CSS stylesheet file
ar: ملف ورقة أنماط CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ar: اسم ملف ورقة أنماط CSS المستخدمة مع هذا التقرير. إن حُدِّد، فيجب أن يكون هذا الملف في دليل ‎.gnucash‎ الخاص بك، أو في مكانه المناسب ضمن أدلة تثبيت GnuCash.

en: Extra Notes
ar: ملاحظات إضافية

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ar: ملاحظات تُضاف في نهاية الفاتورة -- قد تحتوي على وسوم HTML.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
ar: ضبط التخطيط ليتناسب مع عرض الشاشة أو الصفحة

en: Display liabilities and equity below assets
ar: عرض الالتزامات وحقوق الملكية أسفل الأصول

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
ar: عرض الأصول على اليسار، والالتزامات وحقوق الملكية على اليمين

en: Sign: -$10.00
ar: الإشارة: -$10.00

en: Brackets: ($10.00)
ar: أقواس: ($10.00)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ar: (نسخة تحت التطوير -- لا تعتمد على الأرقام الموجودة في هذا التقرير دون التحقق منها مرتين.<br>غيّر خيار «ملاحظات إضافية» للتخلص من هذه الرسالة)

en: Imbalance
ar: حساب عدم التوازن

en: Orphan
ar: حساب الأيتام

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ar: قائمة المركز المالي باستخدام eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ar: عرض قائمة المركز المالي (باستخدام قالب eguile)

en: Period duration
ar: مدّة الفترة

en: Duration between time periods
ar: المدة بين الفترات الزمنية

en: Period order is most recent first
ar: ترتيب الفترات الأحدث أولاً

en: Enable dual columns
ar: تمكين العمودين المزدوجين

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
ar: يؤدي تحديد هذا الخيار إلى تمكين إعداد التقارير بعمودين.

en: Disable amount indenting
ar: تعطيل إزاحة المبالغ

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
ar: يؤدي تحديد هذا الخيار إلى تعطيل إزاحة المبالغ، وضغطها في عمود واحد.

en: Account full name instead of indenting
ar: الاسم الكامل للحساب بدلاً من الإزاحة

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
ar: يؤدي تحديد هذا الخيار إلى عرض الاسم الكامل للحساب وتعطيل إزاحة أسماء الحسابات.

en: Parent account amounts include children
ar: مبالغ الحساب الأصل تشمل الحسابات الفرعية

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
ar: إذا فُعِّل هذا الخيار، عُرِضت المجاميع الفرعية ضمن مبالغ الحساب الأصل، وإذا كان للحساب الأصل مبلغ خاص به، عُرِض في الصف التالي بوصفه حساباً فرعياً. وإذا عُطِّل الخيار، عُرِضت المجاميع الفرعية أسفل مجموعتَي الحساب الأصل والحسابات الفرعية.

en: Display amounts as hyperlinks
ar: عرض المبالغ كروابط تشعبية

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
ar: يعرض كل مبلغ في الجدول كرابط تشعبي إلى سجل أو تقرير.

en: Label sections
ar: تسمية الأقسام

en: Whether or not to include a label for sections.
ar: تحديد إدراج تسمية للأقسام من عدمه.

en: Include totals
ar: إدراج الإجماليات

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى المبالغ الإجمالية من عدمه.

en: Enable chart
ar: تمكين المخطط البياني

en: Enable link to chart
ar: تمكين الرابط إلى المخطط البياني

en: Common Currency
ar: العملة الموحَّدة

en: Convert all amounts to a single currency.
ar: تحويل جميع المبالغ إلى عملة واحدة.

en: Show original currency amount
ar: عرض مبلغ العملة الأصلية

en: Also show original currency amounts
ar: إظهار مبالغ العملة الأصلية أيضاً

en: If more than 1 period column, include overall period?
ar: إذا كان هناك أكثر من عمود فترة واحد، هل تريد تضمين الفترة الإجمالية؟

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
ar: إذا عُرِضت عدّة أعمدة لفترات الأرباح والخسائر، فاعرض أيضاً الأرباح والخسائر للفترة الإجمالية.

en: Total For
ar: إجمالي

en: Asset
ar: أصل

en: Liability
ar: التزام

en: Liability and Equity
ar: الالتزامات وحقوق الملكية

en: Exchange Rates
ar: أسعار الصرف

en: Barchart
ar: مخطط شريطي

en:  to
ar:  إلى

en: Expense
ar: مصروف

en: Net Income
ar: صافي الدخل

en: Balance Sheet (Multicolumn)
ar: قائمة المركز المالي (متعددة الأعمدة)

en: Income Statement (Multicolumn)
ar: قائمة الدخل (متعددة الأعمدة)

en: Budget Balance Sheet
ar: قائمة المركز المالي للموازنة

en: Include new/existing totals
ar: تضمين المجاميع الجديدة/القائمة

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ar: تحديد إدراج أسطر تشير إلى التغير في المجاميع الناتج عن الموازنة من عدمه.

en: Budget to use.
ar: الموازنة المستخدمة.

en: Existing Assets
ar: الأصول القائمة

en: Allocated Assets
ar: الأصول المخصَّصة

en: Unallocated Assets
ar: الأصول غير المخصَّصة

en: Existing Liabilities
ar: الالتزامات القائمة

en: New Liabilities
ar: الالتزامات الجديدة

en: Existing Retained Earnings
ar: الأرباح المُبقاة القائمة

en: Existing Retained Losses
ar: الخسائر المُبقاة القائمة

en: New Retained Earnings
ar: الأرباح المُبقاة الجديدة

en: New Retained Losses
ar: الخسائر المُبقاة الجديدة

en: Total Retained Earnings
ar: إجمالي الأرباح المُبقاة

en: Total Retained Losses
ar: إجمالي الخسائر المُبقاة

en: Existing Equity
ar: حقوق الملكية القائمة

en: New Equity
ar: حقوق ملكية جديدة

en: Budget Chart
ar: مخطط الموازنة

en: Running Sum
ar: المجموع الجاري

en: Chart Type
ar: نوع المخطط

en: Range start
ar: بداية النطاق

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ar: حدّد نوع فترة الموازنة الذي يبدأ نطاق التقرير.

en: Exact start period
ar: بداية الفترة بالضبط

en: Select exact period that starts the reporting range.
ar: حدّد الفترة المحددة التي تبدأ نطاق التقرير.

en: Range end
ar: نهاية النطاق

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ar: حدّد نوع فترة الموازنة الذي ينهي نطاق التقرير.

en: Exact end period
ar: فترة النهاية المحددة

en: Select exact period that ends the reporting range.
ar: حدّد الفترة المحددة التي تنهي نطاق التقرير.

en: First budget period
ar: أول فترة في الموازنة

en: Previous budget period
ar: فترة الموازنة السابقة

en: Current budget period
ar: فترة الموازنة الحالية

en: Next budget period
ar: فترة الموازنة التالية

en: Last budget period
ar: آخر فترة في الموازنة

en: Manual period selection
ar: تحديد الفترة يدوياً

en: Calculate as running sum?
ar: الحساب كمجموع جارٍ؟

en: Select which chart type to use.
ar: اختر نوع المخطط المراد استخدامه.

en: Bar Chart
ar: مخطط شريطي

en: Line Chart
ar: مخطط خطّي

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
ar: الموازنة: ~a الفعلي: ~a

en: Actual
ar: الفعلي

en: Budget Flow
ar: تدفق الموازنة

en: Period number.
ar: رقم الفترة.

en: Report for range of budget periods
ar: تقرير لنطاق من فترات الموازنة

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ar: إنشاء تقرير لنطاق فترات من الموازنة بدلاً من الموازنة بأكملها.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ar: حدد فترة الموازنة التي يبدأ بها نطاق التقرير.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ar: حدد فترة الموازنة التي ينتهي بها نطاق التقرير.

en: Label the revenue section
ar: تسمية قسم الإيرادات

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ar: تحديد إدراج تسمية لقسم الإيرادات من عدمه.

en: Include revenue total
ar: تضمين إجمالي الإيرادات

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى إجمالي الإيرادات من عدمه.

en: Label the expense section
ar: تسمية قسم المصروفات

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ar: تحديد إدراج تسمية لقسم المصروفات من عدمه.

en: Include expense total
ar: تضمين إجمالي المصروفات

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ar: تحديد إدراج سطر يشير إلى إجمالي المصروفات من عدمه.

en: Display as a two column report
ar: عرض كتقرير من عمودين

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ar: يقسم التقرير إلى عمود للدخل وعمود للمصروفات.

en: Display in standard, income first, order
ar: العرض بالترتيب القياسي، الدخل أولاً

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ar: يجعل التقرير يُعرض بالترتيب القياسي، بوضع الدخل قبل المصروفات.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ar: لا يمكن أن تكون فترة نهاية نطاق التقرير أقل من فترة البداية.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
ar: لا يمكن أن تتجاوز فترة نهاية نطاق التقرير عدد الفترات في الموازنة

en: Revenues
ar: الإيرادات

en: Total Revenue
ar: إجمالي الإيرادات

en: Total Expenses
ar: إجمالي المصروفات

en: for Budget ~a
ar: للموازنة ~a

en: for Budget ~a Period ~d
ar: للموازنة ~a الفترة ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
ar: للموازنة ~a الفترات ~d - ~d

en: Net income
ar: صافي الدخل

en: Net loss
ar: صافي الخسارة

en: Budget Income Statement
ar: قائمة دخل الموازنة

en: Budget Profit & Loss
ar: أرباح وخسائر الموازنة

en: Budget Report
ar: تقرير الموازنة

en: Account Display Depth
ar: عمق عرض الحساب

en: Always show sub-accounts
ar: إظهار الحسابات الفرعية دائماً

en: Show Budget
ar: إظهار الموازنة

en: Display a column for the budget values.
ar: عرض عمود لقيم الموازنة.

en: Show Budget Notes
ar: إظهار ملاحظات الموازنة

en: Display a column for the budget notes.
ar: عرض عمود لملاحظات الموازنة.

en: Show Actual
ar: إظهار الفعلي

en: Display a column for the actual values.
ar: عرض عمود للقيم الفعلية.

en: Link to actual transactions
ar: الربط بالمعاملات الفعلية

en: Show the actual transactions for the budget period
ar: إظهار المعاملات الفعلية لفترة الموازنة

en: Show Difference
ar: إظهار الفرق

en: Display the difference as budget - actual.
ar: عرض الفرق بصيغة الموازنة - الفعلي.

en: Use accumulated amounts
ar: استخدام المبالغ المتراكمة

en: Values are accumulated across periods.
ar: تُراكَم القيم عبر الفترات.

en: Show Column with Totals
ar: إظهار عمود بالمجاميع

en: Display a column with the row totals.
ar: عرض عمود بمجاميع الصفوف.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ar: تضمين الحسابات التي مجموع أرصدتها صفر وقيم الموازنة

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ar: تضمين الحسابات التي مجموع أرصدتها (التراكمية) صفر وقيم الموازنة في هذا التقرير.

en: Include collapsed periods before selected.
ar: تضمين الفترات المطوية قبل المحددة.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ar: تضمين الفترات السابقة في التقرير كعمود مطوي واحد (عمود واحد لكل الفترات السابقة للبداية)

en: Include collapsed periods after selected.
ar: تضمين الفترات المطوية بعد المحددة.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ar: تضمين الفترات اللاحقة في التقرير كعمود واحد مطوي (عمود واحد لجميع الفترات بعد فترة الانتهاء وحتى نهاية نطاق الموازنة)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
ar: موازنة

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
ar: فعلي

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
ar: فرق

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
ar: باستخدام المبالغ المتراكمة

en: Cash Flow Barchart
ar: مخطط التدفق النقدي الشريطي

en: Include Trading Accounts in report
ar: تضمين حسابات التداول في التقرير

en: Show Money In
ar: إظهار المال الداخل

en: Show Money Out
ar: إظهار المال الخارج

en: Show Net Flow
ar: إظهار صافي التدفق

en: Show Table
ar: إظهار الجدول

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
ar: تضمين التحويلات من وإلى حسابات التداول في التقرير.

en: Show money in?
ar: إظهار المال الداخل؟

en: Show money out?
ar: إظهار المال الخارج؟

en: Show net money flow?
ar: إظهار صافي التدفق النقدي؟

en: Net Flow
ar: صافي التدفق

en: Overview:
ar: نظرة عامة:

en: Shows a barchart with cash flow over time
ar: يعرض مخططاً شريطياً للتدفق النقدي عبر الزمن

en: Cash Flow
ar: التدفق النقدي

en: Show Full Account Names
ar: إظهار أسماء الحسابات كاملة

en: Show full account names (including parent accounts).
ar: إظهار أسماء الحسابات كاملة (بما فيها الحسابات الأصل).

en: ~a and subaccounts
ar: ~a والحسابات الفرعية

en: ~a and selected subaccounts
ar: ~a والحسابات الفرعية المختارة

en: Money into selected accounts comes from
ar: يأتي المال إلى الحسابات المختارة من

en: Money out of selected accounts goes to
ar: يذهب المال من الحسابات المختارة إلى

en: Income Chart
ar: مخطط الدخل البياني

en: Expense Chart
ar: مخطط المصروفات البياني

en: Asset Chart
ar: مخطط الأصول البياني

en: Liability Chart
ar: مخطط الالتزامات البياني

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
ar: يعرض مخططاً يبيّن الدخل لكل فترة وتطوّره عبر الزمن

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
ar: يعرض مخططاً يبيّن المصروفات لكل فترة وتطوّرها عبر الزمن

en: Shows a chart with the Assets developing over time
ar: يعرض مخططاً يبيّن تطوّر الأصول عبر الزمن

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
ar: يعرض مخططاً يبيّن تطوّر الالتزامات عبر الزمن

en: Income Over Time
ar: الدخل عبر الزمن

en: Expense Over Time
ar: المصروفات عبر الزمن

en: Assets Over Time
ar: الأصول عبر الزمن

en: Liabilities Over Time
ar: الالتزامات عبر الزمن

en: Show long account names
ar: إظهار أسماء الحسابات الطويلة

en: Use Stacked Charts
ar: استخدام المخططات المكدّسة

en: Maximum Bars
ar: الحد الأقصى للأعمدة

en: Show charts as stacked charts?
ar: إظهار المخططات مكدّسةً؟

en: Maximum number of stacks in the chart.
ar: الحد الأقصى لعدد الأكوام في المخطط.

en: Percentage chart
ar: مخطط النسب المئوية

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
ar: عرض مساهمات الحساب كنسبة مئوية من إجمالي قيمة الفترة.

en: Invalid dates
ar: تواريخ غير صالحة

en: Start date must be earlier than End date
ar: يجب أن يسبق تاريخ البداية تاريخ النهاية

en: Daily Average
ar: المتوسط اليومي

en: Balances ~a
ar: أرصدة ~a

en: Grand Total
ar: المجموع الكلي

en: No exportable data
ar: لا توجد بيانات قابلة للتصدير

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ar: حسابات الدخل التي سُجِّلت فيها المبيعات والدخل.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ar: حسابات المصروفات التي تُسجَّل فيها المصروفات المطروحة من المبيعات لاستخراج الربح.

en: Show Expense Column
ar: إظهار عمود المصروفات

en: Show the column with the expenses per customer.
ar: عرض عمود مصروفات كل عميل.

en: Show Company Address
ar: إظهار عنوان المنشأة

en: Show your own company's address and the date of printing.
ar: عرض عنوان منشأتك وتاريخ الطباعة.

en: Show Lines with All Zeros
ar: إظهار السطور ذات الأصفار الكاملة

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ar: عرض سطور الجدول للعملاء الذين لم تكن لهم أي معاملات في الفترة المشمولة بالتقرير، فتظهر الأصفار في كل الأعمدة.

en: Show Inactive Customers
ar: إظهار العملاء غير النشطين

en: Include customers that have been marked inactive.
ar: تضمين العملاء المعلَّمين كغير نشطين.

en: Sort Column
ar: عمود الفرز

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ar: اختر العمود الذي تُفرز به جداول النتائج.

en: Sort Order
ar: ترتيب الفرز

en: Choose the ordering of the column sort.
ar: اختر ترتيب فرز العمود.

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
ar: هامش الربح (وهو مقدار الربح مقسوماً على المبيعات)

en: Sales
ar: المبيعات

en: No valid customer found.
ar: لم يُعثر على عميل صالح.

en: Markup
ar: هامش الربح

en: No Customer
ar: لا يوجد عميل

en: Customer Summary
ar: ملخص العملاء

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
ar: قائمة حقوق الملكية

en: Report only on these accounts.
ar: إصدار التقارير لهذه الحسابات فقط.

en: Closing Entries pattern
ar: نمط قيود الإقفال

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ar: أي نص في عمود الوصف يُحدِّد قيود الإقفال.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ar: نمط قيود الإقفال حسّاس لحالة الأحرف

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ar: يجعل مطابقة نمط قيود الإقفال حسّاسة لحالة الأحرف.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ar: نمط قيود الإقفال تعبير نمطي

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ar: يجعل نمط قيود الإقفال يُعامَل كتعبير نمطي.

en: for Period
ar: للفترة

en: Capital
ar: رأس المال

en: Investments
ar: الاستثمارات

en: Withdrawals
ar: عمليات السحب

en: Unrealized Gains for Period
ar: المكاسب غير المحققة للفترة

en: Unrealized Losses for Period
ar: الخسائر غير المحققة للفترة

en: Increase in capital
ar: زيادة في رأس المال

en: Decrease in capital
ar: تخفيض في رأس المال

en: Num/Action
ar: الرقم/الإجراء

en: Running Balance
ar: الرصيد الجاري

en: Totals
ar: المجاميع

en: General Ledger
ar: دفتر الأستاذ العام

en: Sorting
ar: الفرز

en: Trans Number
ar: رقم المعاملة

en: Use Full Account Name
ar: استخدام اسم الحساب الكامل

en: Other Account Name
ar: اسم الحساب الآخر

en: Use Full Other Account Name
ar: استخدام اسم الحساب الآخر الكامل

en: Other Account Code
ar: رمز الحساب الآخر

en: Sign Reverses
ar: عكس الإشارة

en: Detail Level
ar: مستوى التفصيل

en: Primary Key
ar: المفتاح الأساسي

en: Show Full Account Name
ar: إظهار اسم الحساب الكامل

en: Primary Subtotal
ar: المجموع الفرعي الأساسي

en: Primary Subtotal for Date Key
ar: المجموع الفرعي الأساسي لمفتاح التاريخ

en: Primary Sort Order
ar: ترتيب الفرز الأساسي

en: Secondary Key
ar: المفتاح الثانوي

en: Secondary Subtotal
ar: المجموع الفرعي الثانوي

en: Secondary Subtotal for Date Key
ar: المجموع الفرعي الثانوي لمفتاح التاريخ

en: Secondary Sort Order
ar: ترتيب الفرز الثانوي

en: Income and GST Statement
ar: قائمة الدخل وضريبة السلع والخدمات

en: Filter
ar: عامل التصفية

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
ar: يفيد هذا التقرير في حساب ضريبة الأعمال الدورية المستحقة للسلطات أو منها. من «تعديل خيارات التقرير»، اختر حسابات المبيعات والمشتريات لنشاطك التجاري. قد تحتوي كل معاملة، إلى جانب حسابات الأصول أو الالتزامات أو الذمم الدائنة أو الذمم المدينة، على طرف قيد إلى حساب ضريبي، مثال: الدخل:المبيعات -$1000، الذمم المدينة $1100، الالتزام:ضريبة السلع والخدمات على المبيعات -$100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
ar: يمكن ملء هذه الحسابات الضريبية من السجل القياسي، أو من فواتير العملاء وفواتير الموردين، وهذا يتطلب إعداد جداول الضرائب إعداداً صحيحاً. يرجى الاطلاع على الوثائق.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
ar: من خيارات التقرير، حدِّد الحسابات التي تحتفظ بضرائب السلع والخدمات/ضريبة القيمة المضافة المحصّلة أو المدفوعة. ويجب أن تحتوي هذه الحسابات على بنود توثّق الأموال التي تُرسَل بالكامل إلى السلطات الضريبية أو يُطالَب بها منها خلال الإقرارات الدورية لضريبة السلع والخدمات/ضريبة القيمة المضافة. وينبغي أن تكون من النوع ASSET للضرائب المدفوعة على المصروفات، ومن النوع LIABILITY للضرائب المحصّلة على المبيعات.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
ar: لاحظ أن نسخة المملكة المتحدة قد تشترط وسم حسابات ضريبة القيمة المضافة للاتحاد الأوروبي بـ ‎*EUVAT*‎ في وصف الحساب. وقد تُوسَم حسابات مبيعات ومشتريات سلع الاتحاد الأوروبي بـ ‎*EUGOODS*‎ في وصف الحساب.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
ar: ستُزال هذه الرسالة عند تحديد الحسابات الضريبية.

en: Individual sales columns
ar: أعمدة مبيعات فردية

en: Display individual sales columns rather than their sum
ar: عرض أعمدة المبيعات الفردية بدلاً من مجموعها

en: Individual purchases columns
ar: أعمدة مشتريات فردية

en: Display individual purchases columns rather than their sum
ar: عرض أعمدة المشتريات الفردية بدلاً من مجموعها

en: Individual tax columns
ar: أعمدة ضريبة فردية

en: Display individual tax columns rather than their sum
ar: عرض أعمدة الضرائب الفردية بدلاً من مجموعها

en: Gross Balance
ar: الرصيد الإجمالي

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
ar: عرض الرصيد الإجمالي (إجمالي المبيعات - إجمالي المشتريات)

en: Net Balance
ar: الرصيد الصافي

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
ar: عرض الرصيد الصافي (المبيعات دون ضريبة - المشتريات دون ضريبة)

en: Tax payable
ar: الضريبة المستحقة الدفع

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
ar: عرض الضريبة المستحقة الدفع (الضريبة على المبيعات - الضريبة على المشتريات)

en: Purchases
ar: المشتريات

en: Tax Accounts
ar: الحسابات الضريبية

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
ar: اعثر على الحسابات التي ستحتفظ بالضريبة المحصّلة أو المدفوعة وحدِّدها. ويجب أن تحتوي هذه الحسابات على بنود توثّق الأموال التي تُرسَل بالكامل إلى السلطات الضريبية أو يُطالَب بها منها خلال الإقرارات الدورية لضريبة السلع والخدمات/ضريبة القيمة المضافة. وينبغي أن تكون من النوع ASSET للضرائب المدفوعة على المصروفات، ومن النوع LIABILITY للضرائب المحصّلة على المبيعات.

en: Report Format
ar: تنسيق التقرير

en: Default Format
ar: التنسيق الافتراضي

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
ar: بيان النشاط التجاري لأستراليا. حدّد حسابات المبيعات والمشتريات والضرائب.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
ar: إقرار ضريبة القيمة المضافة للمملكة المتحدة. حدّد حسابات المبيعات والمشتريات والضرائب. يمكن استخدام قواعد الاتحاد الأوروبي. ميّز حسابات ضريبة القيمة المضافة للاتحاد الأوروبي بـ *EUVAT* في وصف الحساب، وميّز حسابات مبيعات ومشتريات سلعه بـ *EUGOODS* في وصف الحساب.

en: Australia BAS
ar: بيان النشاط التجاري لأستراليا (BAS)

en: UK VAT Return
ar: إقرار ضريبة القيمة المضافة للمملكة المتحدة

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
ar: إجمالي المبيعات

en: Net Sales
ar: صافي المبيعات

en: Tax on Sales
ar: الضريبة على المبيعات

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
ar: إجمالي المشتريات

en: Net Purchases
ar: صافي المشتريات

en: Tax on Purchases
ar: الضريبة على المشتريات

en: Label the trading accounts section
ar: تسمية قسم حسابات التداول

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ar: تضمين تسمية لقسم حسابات التداول من عدمه.

en: Include trading accounts total
ar: تضمين إجمالي حسابات التداول

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ar: تضمين سطر يبيّن إجمالي رصيد حسابات التداول من عدمه.

en: Trading
ar: تداول

en: Total Trading
ar: إجمالي التداول

en: Income Statement
ar: قائمة الدخل

en: Profit & Loss
ar: الأرباح والخسائر

en: Chart
ar: مخطط بياني

en: Columns
ar: أعمدة

en: Validation
ar: التحقّق

en: Include accounts with no lots
ar: إدراج الحسابات التي لا دفعات لها

en: Show Chart
ar: إظهار المخطط البياني

en: Chart type
ar: نوع المخطط

en: Chart location
ar: موقع المخطط

en: Plot width
ar: عرض الرسم

en: Plot height
ar: ارتفاع الرسم

en: Show lot GUID column
ar: إظهار عمود GUID الدفعة

en: Show date columns
ar: إظهار أعمدة التاريخ

en: Show bought columns
ar: إظهار أعمدة الشراء

en: Show sold columns
ar: إظهار أعمدة البيع

en: Show end columns
ar: إظهار أعمدة النهاية

en: Show realized gain column(s)
ar: إظهار عمود (أعمدة) المكسب المحقَّق

en: Show unrealized gain column(s)
ar: إظهار عمود (أعمدة) المكسب غير المحقَّق

en: Group gains by age (short term and long term)
ar: تجميع المكاسب حسب العمر (قصيرة الأجل وطويلة الأجل)

en: Long term gains age (years)
ar: عمر المكاسب طويلة الأجل (بالسنوات)

en: Show mnemonic in amounts
ar: إظهار الرمز المختصر في المبالغ

en: Include closed lots
ar: إدراج الدفعات المغلقة

en: Show blanks instead of zeros in table cells
ar: إظهار فراغات بدلاً من الأصفار في خلايا الجدول

en: Show lot split rows
ar: إظهار صفوف بنود الدفعة

en: Investment Lots
ar: دفعات الاستثمار

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Price source
ar: مصدر السعر

en: Include only accounts with warnings
ar: تضمين الحسابات ذات التحذيرات فقط

en: Warn if a lot has more than one bought split
ar: تحذير إذا احتوت الدفعة على أكثر من طرف قيد شراء

en: Warn if a lot's balance drops below zero
ar: تحذير إذا انخفض رصيد الدفعة دون الصفر

en: Warn if a lot has a blank title
ar: تحذير إذا كان عنوان الدفعة فارغاً

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
ar: تحذير إذا لم يطابق مجموع بنود «المكسب/الخسارة المحققة» المكاسب المحسوبة

en: Warn if a split is not assigned to a lot
ar: تحذير إذا لم يُسنَد طرف قيد إلى دفعة

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
ar: تحذير إذا لم يطابق رصيد الحساب رصيد نهاية الدفعات المحسوب

en: Lot Title
ar: عنوان الدفعة

en: Bought Amount
ar: المبلغ المُشترى

en: Bought Value (Basis)
ar: قيمة الشراء (الأساس)

en: Bought Average Price
ar: متوسط سعر الشراء

en: Sold Splits
ar: بنود البيع

en: Sold Amount
ar: المبلغ المُباع

en: Sold Basis
ar: أساس البيع

en: Sold Value
ar: قيمة البيع

en: ST Sold Amount
ar: المبلغ المُباع قصير الأجل

en: ST Sold Basis
ar: أساس المُباع قصير الأجل

en: ST Sold Value
ar: قيمة المُباع قصير الأجل

en: LT Sold Amount
ar: المبلغ المُباع طويل الأجل

en: LT Sold Basis
ar: أساس المُباع طويل الأجل

en: LT Sold Value
ar: قيمة المُباع طويل الأجل

en: Sold Average Price
ar: متوسط سعر البيع

en: End Amount
ar: المبلغ النهائي

en: End Basis
ar: الأساس النهائي

en: End Value
ar: القيمة النهائية

en: ST Realized Gain
ar: مكسب محقَّق قصير الأجل

en: LT Realized Gain
ar: مكسب محقَّق طويل الأجل

en: Realized ROI
ar: العائد على الاستثمار المحقَّق

en: ST Unrealized Gain
ar: مكسب غير محقَّق قصير الأجل

en: LT Unrealized Gain
ar: مكسب غير محقَّق طويل الأجل

en: Unrealized ROI
ar: العائد على الاستثمار غير المحقَّق

en: Account Lots Total
ar: إجمالي دفعات الحساب

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
ar: تضمين مخطط يعرض مكاسب الدفعات، مجمّعة حسب الحساب ونوع المكسب

en: What kind of chart to include
ar: نوع المخطط المراد تضمينه

en: Stacked Bar Chart
ar: رسم بياني بأعمدة مكدّسة

en: Where to place the chart
ar: موضع الرسم البياني

en: Show the lot GUID table column
ar: إظهار عمود GUID الدفعة في الجدول

en: Show the lot open and close table columns
ar: إظهار عمودَي فتح الدفعة وإغلاقها في الجدول

en: Show purchase-related table columns
ar: إظهار أعمدة الجدول المتعلقة بالشراء

en: Show sale-related table columns
ar: إظهار أعمدة الجدول المتعلقة بالبيع

en: Show end date amount and value table columns
ar: إظهار عمودَي المبلغ والقيمة في تاريخ النهاية بالجدول

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
ar: إظهار عمود (أعمدة) المكسب المحقق للأسهم المباعة في الجدول

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
ar: إظهار عمود (أعمدة) المكسب غير المحقق للأسهم غير المباعة في الجدول

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
ar: تجميع المكاسب (والمبيعات؟) حسب طويلة الأجل (LT) وقصيرة الأجل (ST)

en: Gains Only
ar: المكاسب فقط

en: Gains and Sales
ar: المكاسب والمبيعات

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
ar: السلع المحتفظ بها أطول من هذا العدد من السنوات تُحتسب طويلة الأجل (LT).

en: Show long (instead of short) account names
ar: إظهار أسماء الحسابات الطويلة (بدلاً من القصيرة)

en: Show mnemonics with commodity amounts
ar: إظهار الرموز المختصرة مع مبالغ السلع

en: Include closed lots in addition to open lots
ar: تضمين الدفعات المغلقة إلى جانب المفتوحة

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
ar: إظهار نص فارغ بدلاً من القيم الصفرية في خلايا الجدول الداخلية. ولا ينطبق ذلك على صفوف التذييل.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
ar: إضافة صف لكل طرف قيد ينتمي إلى دفعة، أسفل صف الدفعة.

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
ar: إظهار الحسابات ذات التحذيرات فقط، وهذا يفيد في العثور سريعاً على أخطاء الدفعات المحتملة.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
ar: الدفعات التي تحتوي على أكثر من طرف قيد شراء غير سليمة التكوين، وقد تجعل عمر المكاسب الرأسمالية ملتبساً

en: Lots with a negative balance are not well formed.
ar: الدفعات ذات الرصيد السالب غير سليمة التكوين.

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
ar: عناوين الدفعات اختيارية، وينطبق هذا التحذير على العناوين الفارغة أو التي لا تحوي سوى مسافات بيضاء.

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
ar: كشف الأخطاء المحتملة في أطراف قيد «المكسب/الخسارة المحققة» التي تُنشأ عند إضافة طرف قيد بيع إلى دفعة

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
ar: كشف البنود التي لم تُسنَد إلى دفعة.

en: Count
ar: العدد

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
ar: قد يشير عدم تطابق الرصيد إلى طرف قيد لم يُضمَّن بعد في دفعة

en:   End price: ~a~a on ~a
ar:   سعر النهاية: ~a~a في ~a

en: No price found
ar: لم يُعثَر على سعر

en: split
ar: طرف القيد

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
ar: تحذير: الدفعة أعلاه تحتوي على ~a من بنود الشراء. فكّر في فصلها إلى دفعات خاصة بها.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
ar: تحذير: رصيد الدفعة أعلاه سالب في ~a. فكّر في إزالة طرف قيد البيع المسؤول من الدفعة ثم التنظيف.

en: Warning: Above lot's title is blank.
ar: تحذير: عنوان الدفعة أعلاه فارغ.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
ar: تحذير: المكسب المحسوب للدفعة أعلاه ~a لا يساوي مجموع بنود «المكسب/الخسارة المحققة» ~a. الفرق: ~a

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
ar: تحذير: ~a من البنود غير مُسنَدة إلى دفعة. هل تحتاج الدفعات إلى تنظيف؟

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
ar: تحذير: البنود التالية ~a غير مُسنَدة إلى دفعة. هل تحتاج الدفعات إلى تنظيف؟

en: : amount ~a, value ~a
ar: : المبلغ ~a، القيمة ~a

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
ar: تحذير: مبلغ النهاية ~a لا يساوي رصيد الحساب الفعلي ~a. الفرق: ~a. هل تحتاج الدفعات إلى تنظيف؟

en: ~a, ~a
ar: ~a، ~a

en: Account Lot Gains
ar: مكاسب دفعات الحساب

en: Tax Amount
ar: مبلغ الضريبة

en: Invoice in progress…
ar: الفاتورة قيد التنفيذ…

en: Reference:
ar: المرجع:

en: Terms:
ar: الشروط:

en: Job number:
ar: رقم المهمة:

en: Job name:
ar: اسم المهمة:

en: Client or vendor name, address and ID
ar: اسم العميل أو المورّد وعنوانه ومعرّفه

en: Company name, address and tax-ID
ar: اسم المنشأة وعنوانها ورقمها الضريبي

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
ar: تاريخ الفاتورة، تاريخ الاستحقاق، معرّف الفوترة، الشروط، تفاصيل المهمة

en: Today's date
ar: تاريخ اليوم

en: Picture
ar: صورة

en: Empty space
ar: مساحة فارغة

en: Custom Title
ar: عنوان مخصّص

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ar: نص مخصّص يحل محل الفاتورة أو فاتورة المورّد أو سند الصرف.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
ar: شيفرة CSS. يحدّد هذا الحقل شيفرة CSS لتنسيق الفاتورة. اطّلع على التقرير المُصدَّر لمعرفة أسماء فئات CSS.

en: Picture Location
ar: موقع الصورة

en: Location for Picture
ar: موضع الصورة

en: Display Columns
ar: أعمدة العرض

en: Display the date?
ar: عرض التاريخ؟

en: Display the description?
ar: عرض الوصف؟

en: Display the action?
ar: عرض الإجراء؟

en: Display the quantity of items?
ar: عرض كمية الأصناف؟

en: Display the price per item?
ar: عرض سعر كل صنف؟

en: Display the entry's discount?
ar: عرض خصم القيد؟

en: Display the entry's taxable status?
ar: عرض حالة خضوع القيد للضريبة؟

en: Display each entry's total total tax?
ar: عرض إجمالي ضريبة كل قيد؟

en: Display the entry's value?
ar: عرض قيمة القيد؟

en: Display due date?
ar: عرض تاريخ الاستحقاق؟

en: Display the subtotals?
ar: عرض المجاميع الفرعية؟

en: Payable to
ar: يُدفع إلى

en: Display the Payable to: information.
ar: عرض معلومات «يُدفع إلى:».

en: Payable to string
ar: نص «يُدفع إلى»

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ar: العبارة التي تحدّد من تُدفع له المبالغ.

en: Please make all checks payable to
ar: اكتب جميع الشيكات لأمر

en: Company contact
ar: جهة الاتصال بالمنشأة

en: Display the Company contact information.
ar: عرض معلومات جهة الاتصال بالمنشأة.

en: Company contact string
ar: نص جهة الاتصال بالمنشأة

en: The phrase used to introduce the company contact.
ar: العبارة التي تُعرِّف بجهة الاتصال بالمنشأة.

en: Please direct all enquiries to
ar: وجِّه جميع الاستفسارات إلى

en: Minimum # of entries
ar: الحد الأدنى لعدد القيود #

en: The minimum number of invoice entries to display.
ar: الحد الأدنى لعدد قيود الفاتورة المعروضة.

en: Use Detailed Tax Summary
ar: استخدام ملخّص ضريبي مفصّل

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line?
ar: عرض كل فئات الضرائب منفصلة (واحدة في كل سطر) بدلاً من سطر ضريبي واحد؟

en: References
ar: المراجع

en: Display the invoice references?
ar: عرض مراجع الفاتورة؟

en: Billing Terms
ar: شروط السداد

en: Display the invoice billing terms?
ar: عرض شروط سداد الفاتورة؟

en: Display the billing id?
ar: عرض معرّف الفوترة؟

en: Invoice owner ID
ar: معرّف مالك الفاتورة

en: Display the customer/vendor id?
ar: عرض معرّف العميل/المورّد؟

en: Display the invoice notes?
ar: عرض ملاحظات الفاتورة؟

en: Payments
ar: المدفوعات

en: Display the payments applied to this invoice?
ar: عرض المدفوعات المطبَّقة على هذه الفاتورة؟

en: Job Details
ar: تفاصيل المهمة

en: Display the job name for this invoice?
ar: عرض اسم المهمة لهذه الفاتورة؟

en: Extra notes to put on the invoice.
ar: ملاحظات إضافية تُوضع على الفاتورة.

en: Thank you for your patronage!
ar: شكراً لتعاملكم معنا!

en: Row 1 Left
ar: الصف 1 يسار

en: Row 1 Right
ar: الصف 1 يمين

en: Row 2 Left
ar: الصف 2 يسار

en: Row 2 Right
ar: الصف 2 يمين

en: Row 3 Left
ar: الصف 3 يسار

en: Row 3 Right
ar: الصف 3 يمين

en: Payment, thank you!
ar: تم الدفع، شكراً لكم!

en: Net Price
ar: صافي السعر

en: Total Price
ar: إجمالي السعر

en: Amount Due
ar: المبلغ المستحق

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ar: لم تُحدَّد فاتورة صالحة. اضغط زر الخيارات ثم اختر الفاتورة المطلوبة.

note: Translators: This is the format of the invoice title.  The first ~a is one of "Invoice", "Credit Note", and so on and the second the number.  Replace " #" by whatever is common as number abbreviation, i.e. "~a Nr. ~a"
en: ~a #~a
ar: ~a رقم ~a

en: The account to search for lots.
ar: الحساب الذي يُبحث فيه عن الدفعات.

en: Show Net Profit
ar: إظهار صافي الربح

en: Show Asset & Liability
ar: إظهار الأصول والالتزامات

en: Show Net Worth
ar: إظهار القيمة الصافية

en: Line Width
ar: عرض الخط

en: Set line width in pixels.
ar: تعيين عرض الخط بالبكسل.

en: Grid
ar: خطوط الشبكة

en: Show Income and Expenses?
ar: إظهار الدخل والمصروفات؟

en: Show the Asset and the Liability bars?
ar: إظهار أعمدة الأصول والالتزامات؟

en: Show the net profit?
ar: إظهار صافي الربح؟

en: Show a Net Worth bar?
ar: إظهار عمود القيمة الصافية؟

en: Add grid lines.
ar: إضافة خطوط الشبكة.

en: Net Profit
ar: صافي الربح

en: Net Worth
ar: القيمة الصافية

en: Net Worth Barchart
ar: مخطط شريطي للقيمة الصافية

en: Income/Expense Chart
ar: مخطط الدخل/المصروفات

en: Income & Expense Barchart
ar: مخطط شريطي للدخل والمصروفات

en: Net Worth Linechart
ar: مخطط خطّي للقيمة الصافية

en: Income & Expense Linechart
ar: مخطط خطّي للدخل والمصروفات

en: Sort By
ar: فرز حسب

en: Show zero balance items
ar: إظهار العناصر التي رصيدها صفر

en: Due or Post Date
ar: تاريخ الاستحقاق أو الترحيل

en: Address Source
ar: مصدر العنوان

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
ar: عرض اسم العنوان. قد يفيد هذا الحقل وغيره عند نسخ هذا التقرير إلى جدول بيانات لاستخدامه في دمج المراسلات.

en: Display Address 1.
ar: عرض العنوان 1.

en: Display Address 2.
ar: عرض العنوان 2.

en: Display Address 3.
ar: عرض العنوان 3.

en: Display Address 4.
ar: عرض العنوان 4.

en: Address Phone
ar: هاتف العنوان

en: Display Phone.
ar: عرض الهاتف.

en: Address Fax
ar: فاكس العنوان

en: Display Fax.
ar: عرض الفاكس.

en: Address Email
ar: بريد العنوان الإلكتروني

en: Display Email.
ar: عرض البريد الإلكتروني.

en: Display Active status.
ar: عرض حالة النشاط.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
ar: لم يُعثر على حساب ذمم دائنة أو مدينة صالح. تأكّد من وجود حساب ذمم دائنة/مدينة صالح.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
ar: توجد حسابات ذمم دائنة أو مدينة لكن لا معاملات مناسبة لها.

en: Sort companies by.
ar: فرز المنشآت حسب.

en: Name of the company
ar: اسم المنشأة

en: Total amount owed to/from Company
ar: إجمالي المبلغ المستحق للمنشأة/منها

en: Bracket Total Owed
ar: إحاطة إجمالي المستحق بأقواس

en: Sort order.
ar: ترتيب الفرز.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ar: إظهار جميع الموردين/العملاء حتى لو كان رصيدهم صفراً.

en: Leading date.
ar: التاريخ المتصدِّر.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
ar: ن

[ctx: One-letter indication for 'no']
en: N
ar: لا

en: Current
ar: الحالي

en: 0-30 days
ar: 0-30 يوماً

en: 31-60 days
ar: 31-60 يوماً

en: 61-90 days
ar: 61-90 يوماً

en: 91+ days
ar: 91+ يوماً

en: Please note some transactions were not processed
ar: يُرجى ملاحظة أن بعض المعاملات لم تُعالَج

en: Invalid Txn Type ~a
ar: نوع معاملة غير صالح ~a

en: Payment has no owner
ar: الدفعة ليس لها مالك

en: Address source.
ar: مصدر العنوان.

en: Billing address
ar: عنوان إرسال الفواتير

en: Shipping address
ar: عنوان الشحن

en: Payable Aging
ar: تقادم الذمم الدائنة

en: Receivable Aging
ar: تقادم الذمم المدينة

en: Sale
ar: بيع

en: Credits
ar: دائن

en: Debits
ar: مدين

en: Document Links
ar: روابط المستندات

en: Transaction Links
ar: روابط المعاملات

en: No valid customer selected.
ar: لم يُحدَّد عميل صالح.

en: This report requires a customer to be selected.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد عميل.

en: No valid employee selected.
ar: لم يُحدَّد موظف صالح.

en: This report requires a employee to be selected.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد موظف.

en: No valid job selected.
ar: لم تُحدَّد مهمة صالحة.

en: This report requires a job to be selected.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد مهمة.

en: No valid vendor selected.
ar: لم يُحدَّد مورّد صالح.

en: This report requires a vendor to be selected.
ar: يتطلب هذا التقرير تحديد مورّد.

en: Partial Amount
ar: المبلغ الجزئي

en: Link
ar: رابط

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
ar: سجل ~a

en: Linked Details
ar: تفاصيل الرابط

en: Period Totals
ar: مجاميع الفترة

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
ar: * المبالغ المشار إليها على هذا النحو مشتقة من المعاملة ولا تطابقها.

en: Total Credit
ar: إجمالي الدائن

en: Total Due
ar: إجمالي المستحق

en: The company for this report.
ar: المنشأة المعنية بهذا التقرير.

en: Display the transaction date?
ar: عرض تاريخ المعاملة؟

en: Display the invoice due date?
ar: عرض تاريخ استحقاق الفاتورة؟

en: Display the transaction reference?
ar: عرض مرجع المعاملة؟

en: Display the transaction type?
ar: عرض نوع المعاملة؟

en: Display the associated job?
ar: عرض المهمة المرتبطة؟

en: Display the transaction description?
ar: عرض وصف المعاملة؟

en: Display the sale amount column?
ar: عرض عمود مبلغ البيع؟

en: Display the tax column?
ar: عرض عمود الضريبة؟

en: Display the period debits column?
ar: عرض عمود مدين الفترة؟

en: Display the period credits column?
ar: عرض عمود دائن الفترة؟

en: Display a running balance?
ar: عرض رصيد جارٍ؟

en: Show linked transactions
ar: إظهار المعاملات المرتبطة

en: Linked transactions are hidden.
ar: المعاملات المرتبطة مخفية.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
ar: الفواتير تُظهر ما إذا كانت مدفوعة، والمدفوعات تُظهر أرقام الفواتير.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
ar: الفواتير تُظهر قائمة المدفوعات، والمدفوعات تُظهر قائمة الفواتير والمبالغ.

en: Simple
ar: بسيط

en: Detailed
ar: مفصّل

en: Display document link?
ar: عرض رابط المستند؟

en: No valid account found
ar: لم يُعثَر على حساب صالح

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
ar: يتطلب هذا التقرير توفّر حساب ذمم دائنة/مدينة (AP/AR) صالح.

en: No transactions found.
ar: لم يُعثَر على معاملات.

en: No matching transactions found
ar: لم يُعثَر على معاملات مطابقة

en: Customer Report
ar: تقرير العميل

en: Vendor Report
ar: تقرير المورّد

en: Employee Report
ar: تقرير الموظف

en: Job Report
ar: تقرير المهمة

en: Investment Portfolio
ar: محفظة الاستثمار

en: Price of Commodity
ar: سعر السلعة

en: Invert prices
ar: عكس الأسعار

en: Marker
ar: علامة

en: Marker Color
ar: لون العلامة

en: Calculate the price of this commodity.
ar: حساب سعر هذه السلعة.

en: Weighted Average
ar: المتوسط المرجّح

en: Actual Transactions
ar: المعاملات الفعلية

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ar: رسم السلعة لكل عملة بدلاً من العملة لكل سلعة.

en: Color of the marker.
ar: لون العلامة.

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Double-Weeks
ar: أسابيع مزدوجة

en: Quarters
ar: أرباع السنة

en: Half Years
ar: أنصاف السنة

en: Identical commodities
ar: سلع متطابقة

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ar: السلعة التي حددتها وعملة التقرير متطابقتان، ولا معنى لإظهار أسعار لسلع متطابقة.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ar: لا تتوفر معلومات أسعار للسلع المحددة في الفترة الزمنية المحددة.

en: Only one price
ar: سعر واحد فقط

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ar: لم يوجد سوى سعر واحد للسلع المحددة في الفترة الزمنية المحددة، وهذا لا يعطي رسماً بيانياً مفيداً.

en: All Prices equal
ar: جميع الأسعار متساوية

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ar: جميع الأسعار التي وُجدت متساوية، وسيؤدي هذا إلى رسم بخط مستقيم واحد، وهو ما يتعذّر على أداة الرسم التعامل معه.

en: All Prices at the same date
ar: جميع الأسعار في التاريخ نفسه

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ar: جميع الأسعار التي وُجدت من التاريخ نفسه، وسيؤدي هذا إلى رسم بخط مستقيم واحد، وهو ما يتعذّر على أداة الرسم التعامل معه.

en: Price Scatterplot
ar: رسم بياني متناثر للأسعار

en: Headings 1
ar: عناوين 1

en: Headings 2
ar: عناوين 2

en: Heading font
ar: خط العنوان

en: Text font
ar: خط النص

en: Header logo filename
ar: اسم ملف شعار الترويسة

en: Header logo width
ar: عرض شعار الترويسة

en: Footer logo filename
ar: اسم ملف شعار التذييل

en: Footer logo width
ar: عرض شعار التذييل

en: Qty
ar: الكمية

en: Discount Rate
ar: معدل الخصم

en: Discount Amount
ar: مبلغ الخصم

en: Tax Rate
ar: معدل الضريبة

en: Sub-total
ar: المجموع الفرعي

en: Payment received text
ar: نص استلام الدفعة

en: Today date format
ar: تنسيق تاريخ اليوم

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ar: اسم ملف قالب eguile الخاص بهذا التقرير. ينبغي أن يكون هذا الملف إمّا في دليل ‎.gnucash‎ لديك، أو في مكانه المناسب ضمن أدلّة تثبيت GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ar: اسم ملف ورقة نمط CSS المستخدمة مع هذا التقرير. ينبغي أن يكون هذا الملف إمّا في دليل ‎.gnucash‎ لديك، أو في مكانه المناسب ضمن أدلّة تثبيت GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
ar: الخط المستخدَم للعنوان الرئيسي.

en: Font to use for everything else.
ar: الخط المستخدَم لكل شيء آخر.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
ar: اسم ملف يحتوي على شعار يُستخدم في ترويسة التقرير

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ar: عرض شعار الترويسة بنسق CSS، مثل 10% أو 32px. اتركه فارغاً لعرض الشعار بعرضه الطبيعي، وسيُضبَط ارتفاعه تبعاً لذلك.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
ar: اسم ملف يحتوي على شعار يُستخدم في تذييل التقرير

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ar: عرض شعار التذييل بنسق CSS، مثل 10% أو 32px. اتركه فارغاً لعرض الشعار بعرضه الطبيعي، وسيُضبَط ارتفاعه تبعاً لذلك.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ar: صيغة تحويل التاريخ إلى نص لتاريخ اليوم.

note: Translators: Boost::date_time format string "%l:%M %P, %e %B %Y" means " 9:56 pm, 19 June 2019"
en: %l:%M %P, %e %B %Y
ar: %l:%M %P، %e %B %Y

en: Payment received, thank you!
ar: تم استلام الدفعة، شكراً لك!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
ar: ملاحظات تُضاف في نهاية الفاتورة -- قد تحتوي على وسوم HTML

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
ar: عرض فاتورة العميل كإيصال أو سند صرف نقدي

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
ar: صُمّم تقرير التسوية ليشبه أداة التسوية الرسمية. اختر الحساب من خيارات التقرير. ولاحظ أن التواريخ المحددة في الخيارات ستنطبق على تاريخ التسوية.

en: Funds In
ar: الأموال الداخلة

en: Funds Out
ar: الأموال الخارجة

en: Reconciliation Report
ar: تقرير التسوية

en: Lot
ar: دفعة

en: Debit Value
ar: قيمة المدين

en: Credit Value
ar: قيمة الدائن

en: The title of the report.
ar: عنوان التقرير.

en: Register Report
ar: تقرير السجل

en: Display the check number/action?
ar: عرض رقم الشيك/الإجراء؟

en: Display the check number?
ar: عرض رقم الشيك؟

en: Display the memo?
ar: عرض البيان؟

en: Display the account?
ar: عرض الحساب؟

en: Display the number of shares?
ar: عرض عدد الأسهم؟

en: Display the name of lot the shares are in?
ar: عرض اسم الدفعة التي توجد بها الأسهم؟

en: Display the shares price?
ar: عرض سعر الأسهم؟

en: Display the amount?
ar: عرض المبلغ؟

en: Single Column
ar: عمود واحد

en: Two Columns
ar: عمودان

en: Display the value in transaction currency?
ar: عرض القيمة بعملة المعاملة؟

en: Display the totals?
ar: عرض المجاميع؟

en: Total Debits
ar: إجمالي الجانب المدين

en: Total Credits
ar: إجمالي الجانب الدائن

en: Total Value Debits
ar: إجمالي قيمة الجانب المدين

en: Total Value Credits
ar: إجمالي قيمة الجانب الدائن

en: Net Change
ar: صافي التغيّر

en: Value Change
ar: تغيّر القيمة

en: n/a
ar: غير متاح

en: Elements
ar: عناصر

en: column: Date
ar: العمود: التاريخ

en: column: Tax Rate
ar: العمود: معدل الضريبة

en: column: Units
ar: العمود: الوحدات

en: row: Address
ar: الصف: العنوان

en: row: Contact
ar: الصف: جهة الاتصال

en: row: Invoice Number
ar: الصف: رقم الفاتورة

en: row: Company Name
ar: الصف: اسم المنشأة

en: Invoice number text
ar: نص رقم الفاتورة

en: To text
ar: نص "إلى"

en: Ref text
ar: نص المرجع

en: Job Name text
ar: نص اسم المهمة

en: Job Number text
ar: نص رقم المهمة

en: Show Job name
ar: إظهار اسم المهمة

en: Show Job number
ar: إظهار رقم المهمة

en: Show net price
ar: إظهار صافي السعر

en: Invoice number next to title
ar: رقم الفاتورة بجوار العنوان

en: table-border-collapse
ar: دمج-حدود-الجدول

en: table-header-border-color
ar: لون-حدود-رأس-الجدول

en: table-cell-border-color
ar: لون-حدود-خلية-الجدول

en: Embedded CSS
ar: CSS مضمَّنة

en: Logo filename
ar: اسم ملف الشعار

en: Logo width
ar: عرض الشعار

en: Display the Tax Rate?
ar: عرض معدل الضريبة؟

en: Display the Units?
ar: عرض الوحدات؟

en: Display the contact?
ar: عرض جهة الاتصال؟

en: Display the address?
ar: عرض العنوان؟

en: Display the Invoice Number?
ar: عرض رقم الفاتورة؟

en: Display the Company Name?
ar: عرض اسم المنشأة؟

en: Invoice Number next to title?
ar: رقم الفاتورة بجوار العنوان؟

en: Display Job name?
ar: عرض اسم المهمة؟

en: Invoice Job number?
ar: رقم مهمة الفاتورة؟

en: Show net price?
ar: إظهار صافي السعر؟

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ar: اسم ملف يحتوي على شعار يُستخدَم في التقرير.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ar: عرض الشعار بتنسيق CSS، مثلاً 10% أو 32px. اتركه فارغاً ليظهر الشعار بعرضه الطبيعي، فيُحجَّم ارتفاعه تبعاً لذلك.

en: Border-collapse?
ar: دمج الحدود؟

en: CSS color.
ar: لون CSS.

en: Invoice number:
ar: رقم الفاتورة:

en: To:
ar: إلى:

en: Your ref:
ar: مرجعك:

en: Embedded CSS.
ar: CSS المضمَّنة.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ar: عرض فاتورة عميل مع أعمدة الضرائب (باستخدام قالب eguile)

en: Unit
ar: الوحدة

en: GST Rate
ar: معدّل ضريبة السلع والخدمات (GST)

en: GST Amount
ar: مبلغ ضريبة السلع والخدمات (GST)

en: Amount Due (inc GST)
ar: المبلغ المستحق (شامل GST)

en: Invoice #:
ar: الفاتورة رقم:

en: Engagement:
ar: الارتباط:

en: Australian Tax Invoice
ar: فاتورة ضريبية أسترالية

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
ar: عرض فاتورة عميل أسترالية بأعمدة الضرائب (باستخدام قالب eguile)

en: Trial Balance
ar: ميزان المراجعة

en: Start of Adjusting/Closing
ar: بداية التعديل/الإقفال

en: Date of Report
ar: تاريخ التقرير

en: Report variation
ar: صيغة التقرير

en: Kind of trial balance to generate.
ar: نوع ميزان المراجعة المراد إنشاؤه.

en: Merchandising
ar: تجارة

en: Gross adjustment accounts.
ar: حسابات التسوية الإجمالية.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ar: لا تُجرِ المقاصّة الصافية، بل أظهِر تعديلات المدين/الدائن الإجمالية لهذه الحسابات. وعادةً ما تختار المنشآت التجارية حسابات مخزونها هنا.

en: Income summary accounts
ar: حسابات ملخّص الدخل

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ar: التعديلات المُدخَلة على هذه الحسابات تُعدَّل إجمالياً (انظر أعلاه) في أعمدة التعديلات وميزان المراجعة المعدَّل وقائمة الدخل. وهي مفيدة غالباً للمنشآت التجارية.

en: Adjusting Entries pattern
ar: نمط قيود التعديل

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ar: أي نص في عمود الوصف يُحدِّد قيود التعديل.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ar: نمط قيود التعديل حسّاس لحالة الأحرف

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ar: يجعل مطابقة نمط قيود التعديل حسّاسة لحالة الأحرف.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ar: نمط قيود التعديل تعبير نمطي

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ar: يجعل نمط قيود التعديل يُعامَل معاملة التعبير النمطي.

en: General journal exact balances
ar: أرصدة دفتر اليومية العام الدقيقة

en: No adjusting/closing entries
ar: بلا قيود تعديل/إقفال

en: Full end-of-period work sheet
ar: ورقة عمل كاملة لنهاية الفترة

en: Adjusting Entries
ar: قيود التعديل

en: Adjustments
ar: التعديلات

en: Adjusted Trial Balance
ar: ميزان المراجعة المعدَّل

en: Net Loss
ar: صافي الخسارة

en: Transaction Breakdown Report
ar: تقرير تفصيل المعاملات

en: Limit for number of columns
ar: حدّ عدد الأعمدة

en: Set the upper limit for number of columns
ar: تعيين الحد الأقصى لعدد الأعمدة

en: Too many accounts
ar: حسابات كثيرة جداً

en: The number of accounts linked by the transactions found exceeds the limit. Select a different subset of transactions, or increase the limit in the options.
ar: عدد الحسابات المرتبطة بالمعاملات التي عُثر عليها يتجاوز الحد. اختر مجموعة فرعية مختلفة من المعاملات، أو ارفع الحد في الخيارات.

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ar: عدد الأعمدة قبل الالتفاف إلى صف جديد.

en: Edit Options
ar: تحرير الخيارات

en: Single Report
ar: تقرير واحد

en: Multicolumn View
ar: عرض متعدد الأعمدة

en: Custom Multicolumn Report
ar: تقرير متعدد الأعمدة مخصّص

en: Assets Accounts
ar: حسابات الأصول

en: Liability Accounts
ar: حسابات الالتزامات

en: Equity Accounts
ar: حسابات حقوق الملكية

en: Trading Accounts
ar: حسابات التداول

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ar: إجمالي حقوق الملكية والتداول والالتزامات

en: Imbalance Amount
ar: مبلغ عدم التوازن

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ar: <strong>أسعار الصرف</strong> المستخدمة لهذا التقرير

en: Invoice No.
ar: رقم الفاتورة

en: Descr.
ar: الوصف

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ar: لم تُحدَّد أي فاتورة - استخدم قائمة الخيارات لتحديد واحدة.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ar: هذا التقرير مُصمَّم لفواتير العملاء (المبيعات) فقط. استخدم قائمة الخيارات لتحديد <em>فاتورة</em>، لا فاتورة مورّد أو سند صرف.

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Invoice Date
ar: تاريخ الفاتورة

en: Stocks
ar: أسهم

en: Mutual Funds
ar: صناديق الاستثمار

en: Currencies
ar: العملات

en: Equities
ar: حقوق الملكية

en: Checking
ar: حساب جارٍ

en: Savings
ar: مدخرات

en: Money Market
ar: سوق المال

en: Accounts Receivable
ar: الذمم المدينة

en: Accounts Payable
ar: الذمم الدائنة

en: Credit Lines
ar: خطوط الائتمان

en: Building '~a' report …
ar: جارٍ إنشاء تقرير '~a' …

en: Rendering '~a' report …
ar: جارٍ تقديم تقرير '~a' …

en: Untitled
ar: بلا عنوان

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
ar: شيفرة CSS. يحدّد هذا الحقل شيفرة CSS لتنسيق التقارير.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
ar: ‏&lt;/style غير مسموح به في CSS. يجري استخدام CSS الافتراضي.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
ar: نمط مرجعي قائم على CSS (تجريبي)

en: Preparer
ar: المُعِدّ

en: Name of person preparing the report.
ar: اسم مُعِدّ التقرير.

en: Prepared for
ar: أُعِدّ لأجل

en: Name of organization or company prepared for.
ar: اسم المؤسسة أو المنشأة التي أُعِدّ التقرير لأجلها.

en: Show preparer info
ar: إظهار معلومات المُعِدّ

en: Name of organization or company.
ar: اسم المؤسسة أو المنشأة.

en: Enable Links
ar: تمكين الروابط

en: Enable hyperlinks in reports.
ar: تمكين الروابط التشعبية في التقارير.

en: Footer
ar: التذييل

en: String to be placed as a footer.
ar: النص الذي يوضع تذييلاً.

en: Images
ar: الصور

en: Background Tile
ar: خلفية مكرَّرة

en: Background tile for reports.
ar: الخلفية المكرَّرة للتقارير.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
ar: شعار الترويسة

en: Banner for top of report.
ar: شعار لأعلى التقرير.

en: Heading Alignment
ar: محاذاة العنوان

en: Left
ar: يسار

en: Center
ar: وسط

en: Right
ar: يمين

en: Logo
ar: شعار

en: Company logo image.
ar: صورة شعار المنشأة.

en: General background color for report.
ar: لون الخلفية العام للتقرير.

en: Text Color
ar: لون النص

en: Normal body text color.
ar: لون نص المتن العادي.

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Link text color.
ar: لون نص الرابط.

en: Table Cell Color
ar: لون خلية الجدول

en: Default background for table cells.
ar: الخلفية الافتراضية لخلايا الجدول.

en: Alternate Table Cell Color
ar: لون خلية الجدول البديل

en: Default alternate background for table cells.
ar: الخلفية البديلة الافتراضية لخلايا الجدول.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ar: لون خلية العنوان الفرعي/المجموع الفرعي

en: Default color for subtotal rows.
ar: اللون الافتراضي لصفوف المجموع الفرعي.

en: Sub-subheading/total Cell Color
ar: لون خلية العنوان الفرعي الثانوي/المجموع

en: Color for subsubtotals.
ar: لون المجاميع الفرعية الثانوية.

en: Grand Total Cell Color
ar: لون خلية المجموع الكلي

en: Color for grand totals.
ar: لون المجاميع الكلية.

en: Tables
ar: الجداول

en: Table cell spacing
ar: تباعد خلايا الجدول

en: Space between table cells.
ar: المسافة بين خلايا الجدول.

en: Table cell padding
ar: حشو خلية الجدول

en: Space between table cell edge and content.
ar: المسافة بين حافة خلية الجدول ومحتواها.

en: Table border width
ar: عرض حدود الجدول

en: Bevel depth on tables.
ar: عمق الحواف المشطوفة في الجداول.

en: Prepared by:
ar: من إعداد:

en: Prepared for:
ar: أُعِدّ لأجل:

en: Easy
ar: سهل

en: Fancy
ar: مبهر

en: Technicolor
ar: متعدد الألوان

en: Show receiver info
ar: إظهار معلومات المستلِم

en: Name of organization or company the report is prepared for.
ar: اسم المؤسسة أو المنشأة التي أُعدّ التقرير لأجلها.

en: Show date
ar: إظهار التاريخ

en: The creation date for this report.
ar: تاريخ إنشاء هذا التقرير.

en: Show time in addition to date
ar: إظهار الوقت مع التاريخ

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
ar: لا يظهر وقت إنشاء التقرير إلا إذا كان التاريخ ظاهراً.

en: Show GnuCash Version
ar: إظهار إصدار GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
ar: إظهار إصدار GnuCash المستخدَم حالياً.

en: String for additional report information.
ar: نص لمعلومات إضافية عن التقرير.

en: Show preparer info at bottom
ar: إظهار معلومات المُعِدّ في الأسفل

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
ar: تظهر معلومات المُعِدّ افتراضياً قبل بيانات التقرير.

en: Show receiver info at bottom
ar: إظهار معلومات المستلِم في الأسفل

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
ar: تظهر معلومات المستلِم افتراضياً قبل بيانات التقرير.

en: Show date/time at bottom
ar: إظهار التاريخ/الوقت في الأسفل

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
ar: تظهر معلومات التاريخ/الوقت افتراضياً قبل بيانات التقرير.

en: Show comments at bottom
ar: إظهار التعليقات في الأسفل

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
ar: يظهر نص التعليقات الإضافية افتراضياً قبل بيانات التقرير.

en: Show GnuCash version at bottom
ar: إظهار إصدار GnuCash في الأسفل

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
ar: يظهر إصدار GnuCash افتراضياً قبل بيانات التقرير.

en: Report Creation Date:
ar: تاريخ إنشاء التقرير:

en: Head or Tail
ar: الرأس أو الذيل

en: Background color for reports.
ar: لون الخلفية للتقارير.

en: Background Pixmap
ar: صورة الخلفية النقطية

en: Background color for alternate lines.
ar: لون خلفية الصفوف البديلة.

en: Plain
ar: عادي

en: Filter Type
ar: نوع المرشّح

en: Subtotal Table
ar: جدول المجاميع الفرعية

note: Translators: a running total is a total that is continually adjusted on every line. To be consistent, also consider how the term "Running Balance" is translated. "Running Totals" is the plural form as it refers to the running total and running subtotals. To be consistent, also consider how the singu
en: Running Totals
ar: المجاميع الجارية

en: Show Account Description
ar: إظهار وصف الحساب

en: Show Informal Debit/Credit Headers
ar: إظهار رؤوس المدين/الدائن غير الرسمية

en: Show subtotals only (hide transactional data)
ar: إظهار المجاميع الفرعية فقط (إخفاء بيانات المعاملات)

en: Add indenting columns
ar: إضافة أعمدة إزاحة

en: Date Filter
ar: مرشّح التاريخ

en: Table for Exporting
ar: جدول للتصدير

en: Account Name Filter
ar: مرشّح اسم الحساب

en: Use regular expressions for account name filter
ar: استخدام التعبيرات النمطية لمرشّح اسم الحساب

en: Account Name Filter excludes matched strings
ar: مرشّح اسم الحساب يستبعد النصوص المطابِقة

en: Transaction Filter
ar: مرشّح المعاملات

en: Use regular expressions for transaction filter
ar: استخدام التعبيرات النمطية لمرشّح المعاملات

en: Transaction Filter excludes matched strings
ar: مرشّح المعاملات يستبعد النصوص المطابِقة

en: Transaction Filter is case insensitive
ar: مرشّح المعاملات لا يميّز بين الأحرف الكبيرة والصغيرة

en: Reconciled Status
ar: حالة التسوية

en: Void Transactions
ar: المعاملات المُبطَلة

en: Closing transactions
ar: معاملات الإقفال

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ar: لم يُعثَر على معاملات تطابق الفترة الزمنية واختيار الحساب المحدَّدين في لوحة الخيارات.

en: Register Order
ar: ترتيب السجل

en: Do not do any filtering
ar: عدم إجراء أي ترشيح

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ar: تضمين المعاملات من/إلى الحسابات المُرشَّحة

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ar: استبعاد المعاملات من/إلى الحسابات المُرشَّحة

en: Non-void only
ar: غير المُبطَل فقط

en: Void only
ar: المُبطَل فقط

en: Both (and include void transactions in totals)
ar: كلاهما (مع تضمين المعاملات الباطلة في المجاميع)

en: Exclude closing transactions
ar: استبعاد معاملات الإقفال

en: Show both closing and regular transactions
ar: إظهار معاملات الإقفال والمعاملات العادية معاً

en: Show closing transactions only
ar: إظهار معاملات الإقفال فقط

en: Show All Transactions
ar: إظهار كل المعاملات

en: Unreconciled only
ar: غير المُسوّى فقط

en: Cleared only
ar: المُقاصّ فقط

en: Reconciled only
ar: المُسوّى فقط

en: Use Global Preference
ar: استخدام التفضيل العام

en: Don't change any displayed amounts
ar: عدم تغيير أي مبالغ معروضة.

en: Income and Expense
ar: الدخل والمصروفات

en: Credit Accounts
ar: الحسابات الدائنة

en: Specify date to filter by…
ar: حدّد تاريخاً للترشيح به…

en: Date Entered
ar: تاريخ الإدخال

en: Convert all transactions into a common currency.
ar: تحويل جميع المعاملات إلى عملة موحَّدة.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ar: تنسيق الجدول تنسيقاً مناسباً للتصدير بالقص واللصق مع خلايا إضافية.

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
ar: إظهار الحسابات التي يطابق اسمها الكامل هذا المرشّح فقط، مثلاً ':Travel' يطابق Expenses:Travel:Holiday و Expenses:Business:Travel. ويمكن تركه فارغاً فيتعطّل المرشّح.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
ar: يبحث مرشّح الحسابات افتراضياً عن سلسلة فرعية فقط. اضبطه على true لتمكين إمكانات تعبيرات POSIX النمطية الكاملة. فـ'Car|Flights' يطابق كلاً من Expenses:Car و Expenses:Flights. واستخدم نقطة (.) لمطابقة حرف واحد، مثلاً '20../.' يطابق 'Travel 2017/1 London'.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
ar: عند اختيار هذا الخيار، تُستبعد الحسابات المطابقة للمرشّح.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
ar: إظهار المعاملات التي يطابق وصفها أو ملاحظاتها أو بيانها هذا المرشّح فقط.
    مثلاً '#gift' يجد كل المعاملات التي تحتوي على #gift في الوصف أو الملاحظات أو البيان. ويمكن تركه فارغاً فيتعطّل المرشّح.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
ar: يبحث مرشّح المعاملات افتراضياً عن سلسلة فرعية فقط. اضبطه على true لتمكين إمكانات تعبيرات POSIX النمطية الكاملة. فـ'#work|#family' يطابق الوسمين كليهما داخل الوصف أو الملاحظات أو البيان.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
ar: عند اختيار هذا الخيار، تُستبعد المعاملات المطابقة للمرشّح.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
ar: عند اختيار هذا الخيار، لا تكون مطابقة المعاملات للمرشّح حسّاسة لحالة الأحرف.

en: Filter by reconcile status.
ar: الترشيح حسب حالة التسوية.

en: How to handle void transactions.
ar: كيفية التعامل مع المعاملات المُبطَلة.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
ar: ينبغي لمعظم المستخدمين افتراضياً ألا يضمّنوا معاملات الإقفال في تقرير المعاملات. فمعاملات الإقفال تحويلات من حسابات الدخل والمصروفات إلى حقوق الملكية، ويجب عادةً استبعادها من التقارير الدورية.

en: Filter on these accounts.
ar: الترشيح حسب هذه الحسابات.

en: Filter account.
ar: ترشيح الحساب.

en: Sort by this criterion first.
ar: رتّب حسب هذا المعيار أولاً.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
ar: إظهار اسم الحساب الكامل للمجاميع الفرعية والعناوين الفرعية؟

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
ar: إظهار رمز الحساب للمجاميع الفرعية والعناوين الفرعية؟

en: Show the account description for subheadings?
ar: إظهار وصف الحساب للعناوين الفرعية؟

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
ar: إظهار العناوين غير الرسمية لحسابات المدين/الدائن؟

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
ar: إضافة أعمدة إزاحة مع التجميع والمجاميع الفرعية؟

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
ar: إظهار المجاميع الفرعية فقط مع إخفاء تفاصيل المعاملات؟

en: Subtotal according to the primary key?
ar: المجموع الفرعي وفقاً للمفتاح الأساسي؟

en: Do a date subtotal.
ar: إجراء مجموع فرعي حسب التاريخ.

en: Order of primary sorting.
ar: ترتيب الفرز الأساسي.

en: Sort by this criterion second.
ar: رتّب حسب هذا المعيار ثانياً.

en: Subtotal according to the secondary key?
ar: المجموع الفرعي وفقاً للمفتاح الثانوي؟

en: Order of Secondary sorting.
ar: ترتيب الفرز الثانوي.

en: Display the reconciled date?
ar: عرض تاريخ التسوية؟

en: Display the entered date?
ar: عرض التاريخ المُدخَل؟

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ar: عرض الملاحظات إذا لم يتوفر البيان؟

en: Display the full account name?
ar: عرض اسم الحساب كاملاً؟

en: Display the account code?
ar: عرض رمز الحساب؟

en: Display the other account code?
ar: عرض رمز الحساب الآخر؟

en: Display the transaction linked document
ar: عرض المستند المرتبط بالمعاملة

en: Display a subtotal summary table.
ar: عرض جدول ملخّص المجاميع الفرعية.

en: Display the balance of the underlying account on each line?
ar: عرض رصيد الحساب الأساسي في كل سطر؟

en: Display a grand total section at the bottom?
ar: عرض قسم المجموع الكلي في الأسفل؟

en: Display the trans number?
ar: عرض رقم المعاملة؟

en: Display invoice details
ar: عرض تفاصيل الفاتورة

en: Display the account name?
ar: عرض اسم الحساب؟

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
ar: عرض اسم الحساب الآخر؟ إن كانت المعاملة مجزّأة، يُخمَّن هذا المُعامل.

en: Amount of detail to display per transaction.
ar: مقدار التفاصيل المعروضة لكل معاملة.

en: One split per line
ar: طرف قيد واحد في كل سطر

en: One transaction per line
ar: معاملة واحدة في كل سطر

en: Hide
ar: إخفاء

en: Enable hyperlinks in amounts.
ar: تمكين الارتباطات التشعبية في المبالغ.

en: Reverse amount display for certain account types.
ar: عكس عرض المبلغ لبعض أنواع الحسابات.

en: Display running totals as per report sort order?
ar: عرض المجاميع الجارية حسب ترتيب فرز التقرير؟

en: Grand Total and Subtotals
ar: المجموع الكلي والمجاميع الفرعية

en: Grand Total Only
ar: المجموع الكلي فقط

en: Subtotals Only
ar: المجاميع الفرعية فقط

en: Num/T-Num
ar: الرقم/رقم المعاملة

en: Transfer from/to
ar: التحويل من/إلى

note: Translators: this is the running total for the secondary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals”, "Secondary Subtotal” and "Running Primary Subtotal"
en: Running Secondary Subtotal
ar: المجموع الفرعي الثانوي الجاري

note: Translators: this is the running total for the primary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and “Primary Subtotal”
en: Running Primary Subtotal
ar: المجموع الفرعي الأساسي الجاري

note: Translators: "Running Subtotal" is a shorter version of "Running Primary Subtotal" used when a running primary subtotal is displayed without a secondary subtotal.
en: Running Subtotal
ar: المجموع الفرعي الجاري

note: Translators: this is the running total for the grand total. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and "Grand Total”
en: Running Grand Total
ar: المجموع الكلي الجاري

note: Translators: "Running Total" is a shorter version of "Running Grand Total" used when the running grand total is displayed without subtotals. To be consistent, also consider how the plural form "Running Totals" is translated.
en: Running Total
ar: المجموع الجاري

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
ar: الرصيد المُرحَّل

en: Split Transaction
ar: تجزئة المعاملة

en: CSV disabled for double column amounts
ar: تعطّل CSV لمبالغ العمودين

en: Cu_t
ar: قص (_t)

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ar: قص التحديد الحالي ونسخه إلى الحافظة

en: _Copy
ar: نسخ (_C)

en: Copy the current selection to clipboard
ar: نسخ التحديد الحالي إلى الحافظة

en: _Paste
ar: لصق (_P)

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ar: لصق محتوى الحافظة عند موضع المؤشر

en: _Transaction
ar: المعاملة (_T)

en: Remo_ve Other Splits
ar: إزالة البنود الأخرى (_v)

en: Remove all splits in the current transaction
ar: إزالة جميع بنود المعاملة الحالية

en: _Enter Transaction
ar: إدخال معاملة (_E)

en: Record the current transaction
ar: تسجيل المعاملة الحالية

en: Ca_ncel Transaction
ar: إلغاء المعاملة (_n)

en: Cancel the current transaction
ar: إلغاء المعاملة الحالية

en: _View
ar: عرض (_V)

en: _Double Line
ar: سطر مزدوج (_D)

en: _Transfer…
ar: تحويل… (_T)

en: Transfer funds from one account to another
ar: تحويل الأموال من حساب إلى آخر

en: _Blank Transaction
ar: معاملة فارغة (_B)

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ar: الانتقال إلى المعاملة الفارغة في أسفل السجل

en: _File
ar: ملف (_F)

en: Pa_ge Setup
ar: إعداد الصفحة (_g)

en: Specify the page size and orientation for printing
ar: تحديد حجم الصفحة واتجاهها للطباعة

en: Proper_ties
ar: خصائص (_t)

en: Edit the properties of the current file
ar: تحرير خصائص الملف الحالي

en: Close the currently active page
ar: إغلاق الصفحة النشطة حالياً

en: Quit this application
ar: إنهاء هذا التطبيق

en: Pr_eferences
ar: التفضيلات (_e)

en: Edit the global preferences of GnuCash
ar: تعديل التفضيلات العامة لـ GnuCash

en: _Toolbar
ar: شريط الأدوات (_T)

en: Show/hide the toolbar on this window
ar: إظهار شريط الأدوات في هذه النافذة أو إخفاؤه

en: Su_mmary Bar
ar: شريط الملخص (_m)

en: Show/hide the summary bar on this window
ar: إظهار شريط الملخص في هذه النافذة أو إخفاؤه

en: Stat_us Bar
ar: شريط الحالة (_u)

en: Show/hide the status bar on this window
ar: إظهار شريط الحالة في هذه النافذة أو إخفاؤه

en: Tab P_osition
ar: موضع علامة التبويب (_o)

en: Display the notebook tabs at the top of the window
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في أعلى النافذة

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في أسفل النافذة

en: Display the notebook tabs at the left of the window
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في يسار النافذة

en: Display the notebook tabs at the right of the window
ar: عرض علامات تبويب الدفتر في يمين النافذة

en: Tra_nsaction
ar: المعاملة (_n)

en: _Actions
ar: الإجراءات (_A)

en: Reset _Warnings…
ar: إعادة تعيين التحذيرات… (_W)

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
ar: إعادة تعيين حالة كل رسائل التحذير لتظهر من جديد

en: Re_name Page
ar: إعادة تسمية الصفحة (_n)

en: Rename this page
ar: إعادة تسمية هذه الصفحة

en: _Scheduled
ar: مجدولة (_S)

en: _Reports
ar: التقارير (_R)

en: _Tools
ar: أدوات (_T)

en: E_xtensions
ar: امتدادات (_x)

en: _Windows
ar: نوافذ (_W)

en: _New Window
ar: نافذة جديدة (_N)

en: Open a new top-level GnuCash window
ar: فتح نافذة GnuCash جديدة من المستوى الأعلى

en: New Window with _Page
ar: نافذة جديدة بصفحة (_P)

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
ar: نقل الصفحة الحالية إلى نافذة GnuCash جديدة من المستوى الأعلى

en: Tutorial and Concepts _Guide
ar: دليل المفاهيم والدروس (_G)

en: Open the GnuCash Tutorial
ar: فتح البرنامج التعليمي لـ GnuCash

en: _Contents
ar: المحتويات (_C)

en: Open the GnuCash Help
ar: فتح تعليمات GnuCash

en: _About
ar: حول (_A)

en: About GnuCash
ar: حول GnuCash

en: Save the current file
ar: حفظ الملف الحالي

en: Open the New Invoice dialog
ar: فتح مربع الحوار "فاتورة جديدة"

en: New _Invoice…
ar: فاتورة جديدة… (_I)

en: New Accounts _Page
ar: صفحة حسابات جديدة (_P)

en: Open a new Account Tree page
ar: فتح صفحة جديدة لشجرة الحسابات

en: New _File
ar: ملف جديد (_F)

en: Create a new file
ar: إنشاء ملف جديد

en: _Open…
ar: فتح… (_O)

en: Open an existing GnuCash file
ar: فتح ملف GnuCash موجود

en: Save _As…
ar: حفظ باسم… (_A)

en: Save this file with a different name
ar: حفظ هذا الملف باسم مختلف

en: Re_vert
ar: التراجع عن التغييرات (_v)

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ar: إعادة تحميل قاعدة البيانات الحالية والتراجع عن كل التغييرات غير المحفوظة

en: Print the currently active page
ar: طباعة الصفحة النشطة حالياً

en: Export _Accounts
ar: تصدير الحسابات (_A)

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ar: تصدير شجرة الحسابات إلى ملف بيانات GnuCash جديد

en: _Find…
ar: بحث… (_F)

en: Find transactions with a search
ar: البحث عن المعاملات

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
ar: خيارات التقرير الضريبي (_x)

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ar: إعداد الحسابات ذات الصلة بالتقارير الضريبية، مثل ضريبة الدخل في الولايات المتحدة

en: _Scheduled Transactions
ar: المعاملات المجدولة (_S)

en: _Scheduled Transaction Editor
ar: محرر المعاملة المجدولة (_S)

en: Since _Last Run…
ar: منذ آخر تشغيل… (_L)

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ar: إنشاء المعاملات المجدولة منذ آخر تشغيل

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ar: الرهن العقاري وتسديد القروض… (_M)

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ar: إعداد معاملات مجدولة لسداد قرض

en: _Price Database
ar: قاعدة بيانات الأسعار (_P)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ar: عرض أسعار الأسهم وصناديق الاستثمار وتحريرها

en: _Security Editor
ar: محرر الأوراق المالية (_S)

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ar: عرض سلع الأسهم وصناديق الاستثمار وتحريرها

en: _Loan Repayment Calculator
ar: حاسبة سداد القرض (_L)

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ar: استخدام حاسبة سداد القرض/الرهن العقاري

en: _Close Book…
ar: إغلاق الدفتر… (_C)

en: Close the Book at the end of the Period
ar: إغلاق الدفتر في نهاية الفترة

en: _Import Map Editor
ar: محرر ربط الاستيراد (_I)

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
ar: عرض المعلومات البايزية وغير البايزية وحذفها

en: _Transaction Linked Documents
ar: المستندات المرتبطة بالمعاملة (_T)

en: View all Transaction Linked Documents
ar: عرض كل المستندات المرتبطة بالمعاملات

en: _Tips Of The Day
ar: نصائح اليوم (_T)

en: View the Tips of the Day
ar: عرض نصائح اليوم

en: Import Bills & _Invoices…
ar: استيراد فواتير الموردين والفواتير… (_I)

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ar: استيراد فواتير الموردين وفواتير العملاء من ملف نصي بصيغة CSV

en: _New Budget
ar: موازنة جديدة (_N)

en: Create a new Budget
ar: إنشاء موازنة جديدة

en: _Open Budget
ar: فتح موازنة (_O)

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
ar: فتح موازنة موجودة في علامة تبويب جديدة، وإن لم توجد أُنشئت موازنة جديدة

en: _Copy Budget
ar: نسخ الموازنة (_C)

en: Copy an existing Budget
ar: نسخ موازنة موجودة

en: _Delete Budget
ar: حذف الموازنة (_D)

en: Delete an existing Budget
ar: حذف موازنة موجودة

en: _Customer
ar: عميل (_C)

en: Customers Overview
ar: نظرة عامة على العملاء

en: Open a Customer overview page
ar: فتح صفحة نظرة عامة على العملاء

en: _New Customer…
ar: عميل جديد… (_N)

en: Open the New Customer dialog
ar: فتح مربع الحوار "عميل جديد"

en: _Find Customer…
ar: البحث عن عميل… (_F)

en: Open the Find Customer dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن عميل"

en: Find In_voice…
ar: البحث عن فاتورة… (_v)

en: Open the Find Invoice dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن فاتورة"

en: New _Job…
ar: مهمة جديدة… (_J)

en: Open the New Job dialog
ar: فتح مربع الحوار "مهمة جديدة"

en: Find Jo_b…
ar: البحث عن مهمة… (_b)

en: Open the Find Job dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن مهمة"

en: _Process Payment…
ar: معالجة الدفع… (_P)

en: Open the Process Payment dialog
ar: فتح مربع الحوار "معالجة الدفع"

en: Invoices _Due Reminder
ar: تذكير بالفواتير المستحقة (_D)

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
ar: فتح مربع حوار التذكير بالفواتير المستحقة

en: _Vendor
ar: مورّد (_V)

en: Vendors Overview
ar: نظرة عامة على الموردين

en: Open a Vendor overview page
ar: فتح صفحة نظرة عامة على الموردين

en: _New Vendor…
ar: مورّد جديد… (_N)

en: Open the New Vendor dialog
ar: فتح مربع الحوار "مورّد جديد"

en: _Find Vendor…
ar: البحث عن مورّد… (_F)

en: Open the Find Vendor dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن مورّد"

en: New _Bill…
ar: فاتورة مورّد جديدة… (_B)

en: Open the New Bill dialog
ar: فتح مربع الحوار "فاتورة مورّد جديدة"

en: Find Bi_ll…
ar: البحث عن فاتورة مورّد… (_l)

en: Open the Find Bill dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن فاتورة مورّد"

en: Bills _Due Reminder
ar: تذكير بفواتير الموردين المستحقة (_D)

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ar: فتح مربع الحوار "التذكير بفواتير الموردين المستحقة"

en: _Employee
ar: موظف (_E)

en: Employees Overview
ar: نظرة عامة على الموظفين

en: Open a Employee overview page
ar: فتح صفحة نظرة عامة على الموظفين

en: _New Employee…
ar: موظف جديد… (_N)

en: Open the New Employee dialog
ar: فتح مربع الحوار "موظف جديد"

en: _Find Employee…
ar: البحث عن موظف… (_F)

en: Open the Find Employee dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن موظف"

en: New _Expense Voucher…
ar: سند صرف جديد… (_E)

en: Open the New Voucher dialog
ar: فتح مربع حوار سند الصرف الجديد

en: Find Expense _Voucher…
ar: البحث عن سند صرف… (_V)

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ar: فتح مربع الحوار "البحث عن سند صرف"

en: Business Linked Documents
ar: مستندات الأعمال المرتبطة

en: View all Linked Business Documents
ar: عرض كل مستندات الأعمال المرتبطة

en: Sales _Tax Table
ar: جدول ضريبة المبيعات (_T)

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ar: عرض قائمة جداول ضريبة المبيعات (GST/VAT) وتحريرها

en: _Billing Terms Editor
ar: محرر شروط السداد (_B)

en: View and edit the list of Billing Terms
ar: عرض قائمة شروط السداد وتحريرها

en: Test Search Dialog
ar: مربع حوار اختبار البحث

en: Initialize Test Data
ar: تهيئة بيانات الاختبار

en: Export Account T_ree to CSV…
ar: تصدير شجرة الحسابات إلى CSV… (_r)

en: Export the Account Tree to a CSV file
ar: تصدير شجرة الحسابات إلى ملف CSV

en: Export _Transactions to CSV…
ar: تصدير المعاملات إلى CSV… (_T)

en: Export the Transactions to a CSV file
ar: تصدير المعاملات إلى ملف CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
ar: تصدير السجل النشط إلى CSV… (_c)

en: Export the Active Register to a CSV file
ar: تصدير السجل النشط إلى ملف CSV

en: Import _Accounts from CSV…
ar: استيراد الحسابات من CSV… (_A)

en: Import Accounts from a CSV file
ar: استيراد الحسابات من ملف CSV

en: Import _Transactions from CSV…
ar: استيراد المعاملات من CSV… (_T)

en: Import Transactions from a CSV file
ar: استيراد المعاملات من ملف CSV

en: Import _Prices from a CSV file…
ar: استيراد الأسعار من ملف CSV… (_P)

en: Import Prices from a CSV file
ar: استيراد الأسعار من ملف CSV

en: Import _Customers & Vendors…
ar: استيراد العملاء والموردين… (_C)

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
ar: استيراد العملاء والموردين من ملف نصي بصيغة CSV

en: _Replay GnuCash .log file…
ar: إعادة قراءة ملف سجل GnuCash ‏(.log)… (_R)

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
ar: إعادة قراءة ملف سجلّ GnuCash بعد تعطّل. لا يمكن التراجع عن ذلك

en: _Edit Account
ar: تحرير الحساب (_E)

en: Edit the selected account
ar: تحرير الحساب المحدد

en: _Delete Account
ar: حذف الحساب (_D)

en: F_ind Account
ar: البحث عن حساب (_i)

en: Find an account
ar: البحث عن حساب

en: _Cascade Account Properties…
ar: تتالي خصائص الحساب… (_C)

en: Cascade selected properties for account
ar: تعميم الخصائص المحددة على الحساب

en: _Renumber Subaccounts…
ar: إعادة ترقيم الحسابات الفرعية… (_R)

en: Renumber the children of the selected account
ar: إعادة ترقيم الحسابات الفرعية للحساب المحدد

en: Open _Account
ar: فتح الحساب (_A)

en: Open the selected account
ar: فتح الحساب المحدد

en: Open _SubAccounts
ar: فتح الحسابات الفرعية (_S)

en: Open the selected account and all its subaccounts
ar: فتح الحساب المحدد وجميع حساباته الفرعية

en: _Filter By…
ar: الترشيح حسب… (_F)

en: _Refresh
ar: تحديث (_R)

en: Refresh this window
ar: تحديث هذه النافذة

en: Create a new Account
ar: إنشاء حساب جديد

en: New Account _Hierarchy…
ar: تسلسل هرمي جديد للحسابات… (_H)

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ar: توسيع الدفتر الحالي بدمج فئات أنواع حسابات جديدة

en: _Reconcile…
ar: تسوية… (_R)

en: Reconcile the selected account
ar: تسوية الحساب المحدد

en: _Auto-clear…
ar: المقاصّة التلقائية (_A)…

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ar: مقاصّة المعاملات الفردية تلقائياً للوصول إلى مبلغ مُقاصّ معيّن

en: Stock Ass_istant…
ar: مساعد الأسهم (_i)…

en: Stoc_k Split…
ar: تجزئة الأسهم (_k)…

en: Record a stock split or a stock merger
ar: تسجيل تجزئة أسهم أو اندماج أسهم

en: View _Lots…
ar: عرض الدفعات… (_L)

en: Bring up the lot viewer/editor window
ar: إظهار نافذة عارض/محرر الدفعات

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
ar: تحقق وإصلاح (_C)

en: Check & Repair A_ccount
ar: تحقق وإصلاح الحساب (_c)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ar: التحقق من المعاملات غير المتوازنة والبنود اليتيمة في هذا الحساب وإصلاحها

en: Check & Repair Su_baccounts
ar: تحقق وإصلاح الحسابات الفرعية (_b)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ar: التحقق من المعاملات غير المتوازنة والبنود اليتيمة في هذا الحساب وحساباته الفرعية وإصلاحها

en: Check & Repair A_ll
ar: تحقق وإصلاح الكل (_l)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ar: التحقق من المعاملات غير المتوازنة والبنود اليتيمة في جميع الحسابات وإصلاحها

en: Filter accounts
ar: تصفية الحسابات

en: Edit _Account
ar: تحرير الحساب (_A)

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ar: مقاصّة المعاملات الفردية تلقائياً وفق مبلغ مُقاصّ معيّن

en: _Delete Account…
ar: حذف الحساب (_D)…

en: Delete selected account
ar: حذف الحساب المحدد

en: Esti_mate Budget…
ar: تقدير الموازنة… (_m)

en: _All Periods…
ar: كل الفترات (_A)…

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
ar: تقدير قيمة الموازنة للحسابات المختارة بناءً على المعاملات السابقة

en: _Delete Budget…
ar: حذف الموازنة (_D)…

en: Select this or another budget and delete it
ar: اختر هذه الموازنة أو موازنة أخرى واحذفها

en: Edit Note
ar: تحرير الملاحظة

en: Edit note for the selected account and period
ar: تحرير ملاحظة الحساب والفترة المختارين

en: Run the budget report
ar: تشغيل تقرير الموازنة

en: Budget _Options…
ar: خيارات الموازنة (_O)…

en: Edit this budget's options
ar: تحرير خيارات هذه الموازنة

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
ar: تحرير الموازنة لكل الفترات للحسابات المختارة

en: Sort _Order
ar: ترتيب الفرز (_O)

en: _Standard
ar: قياسي (_S)

en: _Quantity
ar: الكمية (_Q)

en: _Enter
ar: إدخال (_E)

en: Record the current entry
ar: تسجيل القيد الحالي

en: Cancel the current entry
ar: إلغاء القيد الحالي

en: Delete the current entry
ar: حذف القيد الحالي

en: _Blank
ar: فارغ (_B)

en: Move to the blank entry at the bottom
ar: الانتقال إلى القيد الفارغ في الأسفل

en: Dup_licate Entry
ar: تكرار القيد (_l)

en: Make a copy of the current entry
ar: إنشاء نسخة من القيد الحالي

en: Move Entry _Up
ar: نقل القيد لأعلى (_U)

en: Move the current entry one row upwards
ar: نقل القيد الحالي صفاً واحداً لأعلى

en: Move Entry Do_wn
ar: نقل القيد لأسفل (_w)

en: Move the current entry one row downwards
ar: نقل القيد الحالي صفاً واحداً لأسفل

en: Manage link of an external document to this item
ar: إدارة ربط مستند خارجي بهذا العنصر

en: Open the linked document
ar: فتح المستند المرتبط

en: Open a company report window for the owner of this invoice
ar: فتح نافذة تقرير منشأة لمالك هذه الفاتورة

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
ar: الانتقال إلى القيد الفارغ في أسفل الفاتورة

en: E_dit Customer
ar: تحرير العميل (_d)

en: Edit the selected customer
ar: تحرير العميل المحدد

en: Create a new customer
ar: إنشاء عميل جديد

en: E_dit Vendor
ar: تحرير المورّد (_d)

en: Edit the selected vendor
ar: تحرير المورّد المحدد

en: Create a new vendor
ar: إنشاء مورّد جديد

en: E_dit Employee
ar: تحرير الموظف (_d)

en: Edit the selected employee
ar: تحرير الموظف المحدد

en: Create a new employee
ar: إنشاء موظف جديد

en: Show customer report
ar: إظهار تقرير العميل

en: Show customer aging overview for all customers
ar: إظهار نظرة عامة على تقادم ذمم العملاء جميعهم

en: Show vendor report
ar: إظهار تقرير المورّد

en: Show vendor aging overview for all vendors
ar: إظهار نظرة عامة على تقادم ذمم الموردين جميعهم

en: Show employee report
ar: إظهار تقرير الموظف

en: Create a new invoice
ar: إنشاء فاتورة جديدة

en: Find Customer Invoices…
ar: البحث عن فواتير العملاء…

en: Open the Find Invoice Dialog with the invoices already filtered for this customer
ar: فتح مربع حوار البحث عن الفواتير وقد رُشِّحت مسبقاً على هذا العميل

en: Create a new bill
ar: إنشاء فاتورة مورّد جديدة

en: Find Vendor Bills…
ar: البحث عن فواتير الموردين…

en: Open the Find Bill Dialog with the bills already filtered for this vendor
ar: فتح مربع حوار البحث عن فواتير الموردين وقد رُشِّحت مسبقاً على هذا المورّد

en: New _Voucher…
ar: سند صرف جديد (_V)…

en: Create a new voucher
ar: إنشاء سند صرف جديد

en: Find Employee Vouchers…
ar: البحث عن سندات صرف الموظفين…

en: Open the Find Employee Voucher Dialog with the vouchers already filtered for this employee
ar: فتح مربع حوار البحث عن سندات صرف الموظفين وقد رُشِّحت السندات مسبقاً على هذا الموظف

en: _Print Checks…
ar: طباعة الشيكات (_P)…

en: Assign as payment…
ar: تعيين كدفعة…

en: Assign the selected transaction as payment.
ar: تعيين المعاملة المحددة كدفعة.

en: Edit payment…
ar: تحرير الدفعة…

en: Edit the payment this transaction is a part of.
ar: تحرير الدفعة التي تُعدّ هذه المعاملة جزءاً منها.

en: Edit the selected account.
ar: تحرير الحساب المحدد.

en: Find an account.
ar: البحث عن حساب.

en: Find transactions with a search.
ar: البحث عن المعاملات.

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax.
ar: إعداد الحسابات ذات الصلة بتقارير الضرائب، مثل ضريبة الدخل بالولايات المتحدة.

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
ar: دفتر الأستاذ الأساسي (_B)

en: Show transactions on one or two lines.
ar: إظهار المعاملات على سطر أو سطرين.

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
ar: دفتر الأستاذ بالتجزئة التلقائية (_A)

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction.
ar: إظهار المعاملات على سطر أو سطرين مع توسيع المعاملة الحالية.

en: Show expanded transactions with all splits.
ar: إظهار المعاملات موسّعةً بكل بنودها.

en: _Sort By…
ar: فرز حسب (_S)…

en: Refresh this window.
ar: تحديث هذه النافذة.

en: Cut the selected transaction into clipboard.
ar: قص المعاملة المحددة إلى الحافظة.

en: Copy the selected transaction into clipboard.
ar: نسخ المعاملة المحددة إلى الحافظة.

en: Paste the transaction from the clipboard.
ar: لصق المعاملة من الحافظة.

en: Make a copy of the current transaction.
ar: إنشاء نسخة من المعاملة الحالية.

en: Delete the current transaction.
ar: حذف المعاملة الحالية.

en: Remove all splits in the current transaction.
ar: إزالة كل البنود في المعاملة الحالية.

en: Record the current transaction.
ar: تسجيل المعاملة الحالية.

en: Cancel the current transaction.
ar: إلغاء المعاملة الحالية.

en: _Void Transaction
ar: إبطال المعاملة (_V)

en: Void the current transaction.
ar: إبطال المعاملة الحالية.

en: _Unvoid Transaction
ar: إلغاء إبطال المعاملة (_U)

en: Unvoid the current transaction.
ar: إلغاء إبطال المعاملة الحالية.

en: Add _Reversing Transaction
ar: إضافة معاملة عكسية (_R)

en: Add a reversing transaction.
ar: إضافة معاملة عكسية.

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction.
ar: إضافة المستند المرتبط بالمعاملة الحالية أو تغييره أو فكّ ارتباطه.

en: Open the linked document for the current transaction.
ar: فتح المستند المرتبط بالمعاملة الحالية.

en: Jump to the linked invoice, bill, expense or credit note.
ar: الانتقال إلى الفاتورة أو فاتورة المورّد أو المصروف أو إشعار الدائن المرتبط.

en: Transfer funds from one account to another.
ar: تحويل الأموال من حساب إلى آخر.

en: Reconcile the selected account.
ar: تسوية الحساب المحدد.

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount.
ar: مقاصّة المعاملات الفردية تلقائياً للوصول إلى مبلغ مُقاصّ معيّن.

en: Record a stock split or a stock merger.
ar: تسجيل تجزئة أسهم أو اندماج أسهم.

en: Bring up the lot viewer/editor window.
ar: إظهار نافذة عارض الدفعات ومحرّرها.

en: Move to the blank transaction in the register.
ar: الانتقال إلى المعاملة الفارغة في السجل.

en: _Go to Date
ar: الانتقال إلى التاريخ (_G)

en: Move to the split at the specified date.
ar: الانتقال إلى طرف القيد في التاريخ المحدد.

en: S_plit Transaction
ar: تجزئة المعاملة (_p)

en: Show all splits in the current transaction.
ar: إظهار كل البنود في المعاملة الحالية.

en: Edit E_xchange Rate
ar: تحرير سعر الصرف (_x)

en: Edit the exchange rate for the current transaction.
ar: تحرير سعر الصرف للمعاملة الحالية.

en: Sche_dule…
ar: جدولة (_d)…

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template or edit the Scheduled Transaction that current transaction was created by.
ar: إنشاء معاملة مجدولة باتخاذ المعاملة الحالية قالباً، أو تحرير المعاملة المجدولة التي أُنشئت منها المعاملة الحالية.

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
ar: الانتقال إلى الحساب الآخر (_J)

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction.
ar: فتح علامة تبويب سجل جديدة للحساب الآخر مع التركيز على هذه المعاملة.

en: All Transactions
ar: كل المعاملات

en: This transaction
ar: هذه المعاملة

en: Account Report
ar: تقرير الحساب

en: Open a register report for this Account.
ar: فتح تقرير سجل لهذا الحساب.

en: Account Report - Single Transaction
ar: تقرير الحساب - معاملة واحدة

en: Open a register report for the selected Transaction.
ar: فتح تقرير سجل للمعاملة المحددة.

en: Rename this page.
ar: إعادة تسمية هذه الصفحة.

en: Make a copy of the current split.
ar: إنشاء نسخة من طرف القيد الحالي.

en: Delete the current split.
ar: حذف طرف القيد الحالي.

en: Save the current file.
ar: حفظ الملف الحالي.

en: Close the currently active page.
ar: إغلاق الصفحة النشطة حالياً.

en: Open the New Invoice dialog.
ar: فتح مربع حوار «فاتورة جديدة».

en: _Print Report…
ar: طباعة التقرير… (_P)

en: Print the current report
ar: طباعة التقرير الحالي

en: _Report Options
ar: خيارات التقرير (_R)

en: Edit report style sheets
ar: تحرير أوراق نمط التقرير

en: Export as P_DF…
ar: تصدير بصيغة P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
ar: تصدير التقرير الحالي مستنداً بصيغة PDF

en: Export _Report…
ar: تصدير التقرير (_R)…

en: Export HTML-formatted report to file
ar: تصدير التقرير بتنسيق HTML إلى ملف

en: Update the current report's saved configuration
ar: تحديث الإعداد المحفوظ للتقرير الحالي

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
ar: إضافة إعداد التقرير الحالي إلى قائمة «التقارير ← إعدادات التقارير المحفوظة»

en: Back
ar: رجوع

en: Move back one step in the history
ar: الرجوع خطوة واحدة في السجل

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: Move forward one step in the history
ar: التقدّم خطوة واحدة في السجل

en: Reload
ar: إعادة تحميل

en: Reload the current page
ar: إعادة تحميل الصفحة الحالية

en: Stop
ar: توقف

en: Cancel outstanding HTML requests
ar: إلغاء طلبات HTML المعلقة

en: Export _Report
ar: تصدير التقرير (_R)

en: _Save layout as default
ar: حفظ التخطيط كافتراضي (_S)

en: Save current layout as default
ar: حفظ التخطيط الحالي كافتراضي

en: Create a new scheduled transaction
ar: إنشاء معاملة مجدولة جديدة

en: Edit the selected scheduled transaction
ar: تحرير المعاملة المجدولة المحددة

en: Delete the selected scheduled transaction
ar: حذف المعاملة المجدولة المحددة

en: Run the selected scheduled transaction. If no transactions are scheduled to be entered, the next occurrence is used
ar: تشغيل المعاملة المجدولة المحدّدة. إن لم تكن هناك معاملات مجدولة للإدخال، يُستخدَم التكرار التالي

en: _Run
ar: تشغيل (_R)

en: Import _QIF…
ar: استيراد _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
ar: استيراد ملف QIF من Quicken

en: _General Journal
ar: دفتر اليومية العام (_G)

en: Open general journal window
ar: فتح نافذة دفتر اليومية العام

en: St_yle Sheets
ar: أوراق النمط (_y)

en: _Reconcile
ar: تسوية (_R)

en: _Reconcile Information…
ar: معلومات التسوية… (_R)

en: _Finish
ar: إنهاء (_F)

en: _Postpone
ar: تأجيل (_P)

en: _Autoclear
ar: المقاصّة التلقائية (_A)

en: _Open Account
ar: فتح الحساب (_O)

[ctx: reconcile menu]
en: _Balance
ar: الرصيد (_B)

en: _Reconcile Selection
ar: تسوية المحدد (_R)

en: _Unreconcile Selection
ar: إلغاء تسوية المحدد (_U)

en: Auto Clear
ar: المقاصّة التلقائية

en: Add a new balancing entry to the account
ar: إضافة قيد موازنة جديد إلى الحساب

en: Edit the current transaction
ar: تحرير المعاملة الحالية

en: Reconcile the selected transactions
ar: تسوية المعاملات المحددة

en: Reconcile Selection
ar: تسوية المحدد

en: Unreconcile the selected transactions
ar: إلغاء تسوية المعاملات المحددة

en: Unreconcile Selection
ar: إلغاء تسوية المحدد

en: Delete the selected transaction
ar: حذف المعاملة المحددة

en: Open the account
ar: فتح الحساب

en: Finish the reconciliation of this account
ar: إنهاء تسوية هذا الحساب

en: Postpone the reconciliation of this account
ar: تأجيل تسوية هذا الحساب

en: Cancel the reconciliation of this account
ar: إلغاء تسوية هذا الحساب

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ar: تعذّرت مقاصّة البنود بصورة فريدة؛ عُثر على احتمالات متعددة.

en: Auto-clear exceeds allocated time
ar: تجاوزت المقاصّة التلقائية الوقت المخصّص

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
ar: الحساب عند رصيد المقاصّة التلقائية بالفعل.

en: The selected amount cannot be cleared.
ar: لا يمكن مقاصّة المبلغ المحدد.

en: Illegal variable in expression.
ar: متغير غير صالح في التعبير.

en: Unbalanced parenthesis
ar: أقواس غير متوازنة

en: Stack overflow
ar: فيض في المكدّس

en: Stack underflow
ar: نقص في المكدّس

en: Undefined character
ar: حرف غير معرّف

en: Not a variable
ar: ليس متغيراً

en: Not a defined function
ar: ليست دالة معرّفة

en: Out of memory
ar: لا توجد ذاكرة كافية

en: Numeric error
ar: خطأ رقمي

en: Failed to initialize Finance::Quote:
ar: تعذّر تهيئة Finance::Quote:

en: Finance::Quote check returned error
ar: أعاد فحص Finance::Quote خطأً

en: No Finance::Quote Version
ar: لا يوجد إصدار من Finance::Quote

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
ar: اُستُدعِيت GncQuotes::Fetch دون دفتر.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
ar: اُستُدعِيت GncQuotes::Fetch دون سلع.

en: GncQuotes::Report called with no source.
ar: اُستُدعِيت GncQuotes::Report دون مصدر.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
ar: لم تكن هناك سلع لجلب عروض أسعارها.

en: Finance::Quote retrieval failed with error
ar: فشل استرجاع Finance::Quote مع الخطأ

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
ar: أعاد Finance::Quote لا بيانات ولم يُحدِّد خطأً.

en: Finance::Quote returned an error:
ar: أعاد Finance::Quote خطأً:

en: Finance::Quote reported failure set no error.
ar: أبلغ Finance::Quote عن فشل دون تحديد خطأ.

en: Finance::Quote reported failure with error:
ar: أبلغ Finance::Quote عن فشل مع الخطأ:

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
ar: أعاد Finance::Quote عرض سعر دون عملة.

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
ar: أعاد Finance::Quote عرض سعر بعملة لا يعرفها GnuCash.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
ar: أعاد Finance::Quote عرض سعر دون عنصر سعر.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
ar: أعاد Finance::Quote عرض سعر بسعرٍ لم يستطع GnuCash تحويله إلى رقم.

en: The quote has no error set.
ar: عرض السعر ليس له خطأ محدّد.

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
ar: عروض أسعار السلع التالية كانت غير متاحة أو غير قابلة للاستخدام:

en: Currency quotes requires at least two currencies
ar: تتطلب عروض أسعار العملات وجود عملتين على الأقل.

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
ar: تعذّر تحليل النتيجة التي أعادها Finance::Quote.

note: Translators: This labels the return value of a query to Finance::Quote written in an error.
en: Result:
ar: النتيجة:

note: Translators: This is the error message reported by the Online Quotes processing code.
en: Error message:
ar: رسالة الخطأ:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the preceding element is required
en: required
ar: مطلوب

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the quote will work best if the preceding element is provided
en: recommended
ar: موصى به

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that one of the indicated elements is required
en: one of these
ar: أحد هذه

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that a required element wasn't reported. The *s are for emphasis.
en: **missing**
ar: **مفقود**

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
ar: حقول Finance::Quote التي يستخدمها GnuCash:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The stock or Mutual Fund symbol, ISIN, CUSIP, etc.
en: symbol:
ar: الرمز:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The date of the quote.
en: date:
ar: التاريخ:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
ar: العملة:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
ar: الأخير:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for an open-ended mutual fund and represents the net asset value of one unit of the fund at the previous close of trading.
en: nav:
ar: صافي قيمة الأصول:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
ar: السعر:

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
ar: أبلغ Finance::Quote عن فشل للرمز

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
ar: فشل Finance::Quote بصمت في استرجاع عرض سعر للرمز

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
ar: أرسل GnuCash إلى Finance::Quote بيانات json غير صالحة. سُجِّلت التفاصيل.

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
ar: تنقص Perl الوحدات التالية. يُرجى مراجعة https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote للاطّلاع على الإجراء التصحيحي المفصّل.

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
ar: خطأ Finance::Quote غير معروف:

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
ar: حساب غير معروف للمعرّف [%s]، يجري إلغاء إنشاء المعاملة المجدولة [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
ar: خطأ في تحليل المعاملة المجدولة [%s] المفتاح [%s]=الصيغة [%s] عند [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
ar: خطأ %d في القيمة النهائية gnc_numeric للمعاملة المجدولة [%s]، يُستخدَم 0 بدلاً منها.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
ar: لا يوجد سعر صرف متاح في المعاملة المجدولة [%s] لـ %s ← %s، القيمة صفر.

en: %s balance of %s is above the upper limit %s.
ar: رصيد %s البالغ %s أعلى من الحد الأقصى %s.

en: %s balance of %s is below the lower limit %s.
ar: رصيد %s البالغ %s أدنى من الحد الأدنى %s.

en: %s balance of %s should be zero.
ar: ينبغي أن يكون رصيد %s البالغ %s صفراً.

en: Opening Balances
ar: الأرصدة الافتتاحية

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
ar: أُعيدت تسميتها إلى:

en: Notice
ar: تنبيه

en: Your gnucash metadata has been migrated.
ar: جرى ترحيل بياناتك الوصفية في gnucash.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
ar: الموقع القديم:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
ar: الموقع الجديد:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
ar: إن لم تَعُد تنوي تشغيل {1} 2.6.x أو أقدم على هذا النظام، فيمكنك إزالة الدليل القديم بأمان.

en: In addition:
ar: إضافةً إلى ذلك:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
ar[0]: نُسِخت الملفات التالية إلى {1} بدلاً من ذلك:
ar[1]: نُسِخ الملف التالي إلى {1} بدلاً من ذلك:
ar[2]: نُسِخ الملفان التاليان إلى {1} بدلاً من ذلك:
ar[3]: نُسِخت الملفات التالية إلى {1} بدلاً من ذلك:
ar[4]: نُسِخت الملفات التالية إلى {1} بدلاً من ذلك:
ar[5]: نُسِخت الملفات التالية إلى {1} بدلاً من ذلك:

en: The following file in {1} has been renamed:
ar: أُعيدت تسمية الملف التالي في {1}:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
ar[0]: لم تَعُد الملفات التالية مستخدَمة وسيجري تجاهلها:
ar[1]: لم يَعُد الملف التالي مستخدَماً وسيجري تجاهله:
ar[2]: لم يَعُد الملفان التاليان مستخدَمَين وسيجري تجاهلهما:
ar[3]: لم تَعُد الملفات التالية مستخدَمة وسيجري تجاهلها:
ar[4]: لم تَعُد الملفات التالية مستخدَمة وسيجري تجاهلها:
ar[5]: لم تَعُد الملفات التالية مستخدَمة وسيجري تجاهلها:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
ar[0]: تعذّر نقل الملفات التالية إلى {1}:
ar[1]: تعذّر نقل الملف التالي إلى {1}:
ar[2]: تعذّر نقل الملفين التاليين إلى {1}:
ar[3]: تعذّر نقل الملفات التالية إلى {1}:
ar[4]: تعذّر نقل الملفات التالية إلى {1}:
ar[5]: تعذّر نقل الملفات التالية إلى {1}:

en: Deposit
ar: إيداع

en: Receive
ar: تلقّي

en: Withdrawal
ar: سحب

en: Spend
ar: إنفاق

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ar: الحرف الفاصل "%s" مستخدم في اسم حساب واحد أو أكثر.
    
    سيؤدي هذا إلى سلوك غير متوقع. إما أن تغيّر أسماء الحسابات أو أن تختار حرفاً فاصلاً آخر.
    
    ستجد أدناه قائمة أسماء الحسابات غير الصالحة:
    %s

en: Credit Card
ar: بطاقة الائتمان

en: Stock
ar: سهم

en: Mutual Fund
ar: صندوق استثمار

en: A/Receivable
ar: ح/الذمم المدينة

en: A/Payable
ar: ح/الذمم الدائنة

en: Root
ar: الجذر

en: Orphaned Gains
ar: مكاسب يتيمة

en: Realized Gain/Loss
ar: مكسب/خسارة محقَّقة

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ar: مكاسب أو خسائر محقَّقة من حسابات سلع أو تداول لم تُسجَّل في موضع آخر.

[ctx: FQ Source]
en: Association of Mutual Funds in India
ar: جمعية صناديق الاستثمار في الهند

[ctx: FQ Source]
en: Athens Exchange Group, GR
ar: مجموعة بورصة أثينا، اليونان

[ctx: FQ Source]
en: Australian Stock Exchange, AU
ar: بورصة الأسهم الأسترالية، أستراليا

[ctx: FQ Source]
en: Italian Stock Exchange, IT
ar: بورصة الأسهم الإيطالية، إيطاليا

[ctx: FQ Source]
en: BSE India, IN
ar: BSE الهند، الهند

[ctx: FQ Source]
en: Bucharest Stock Exchange, RO
ar: بورصة بوخارست، رومانيا

[ctx: FQ Source]
en: Colombo Stock Exchange, LK
ar: بورصة كولومبو، سريلانكا

[ctx: FQ Source]
en: comdirect, DE
ar: comdirect، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Consors Bank, DE
ar: Consors Bank، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Deka Investments, DE
ar: Deka Investments، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Financial Times Funds service, GB
ar: خدمة صناديق Financial Times، بريطانيا

[ctx: FQ Source]
en: Finanzpartner, DE
ar: Finanzpartner، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: FondsWeb, DE
ar: FondsWeb، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: GoldMoney precious metals
ar: معادن GoldMoney النفيسة

[ctx: FQ Source]
en: Google Web, US Stocks
ar: Google Web، الأسهم الأمريكية

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, CH
ar: Morningstar، سويسرا

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, GB
ar: Morningstar، بريطانيا

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, JP
ar: Morningstar، اليابان

[ctx: FQ Source]
en: New Zealand stock eXchange, NZ
ar: بورصة الأسهم النيوزيلندية، نيوزيلندا

[ctx: FQ Source]
en: NSE (National Stock Exchange), IN
ar: NSE (بورصة الأسهم الوطنية)، الهند

[ctx: FQ Source]
en: OnVista, DE
ar: OnVista، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Paris Stock Exchange/Boursorama, FR
ar: بورصة باريس/Boursorama، فرنسا

[ctx: FQ Source]
en: S-Investor, DE
ar: S-Investor، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Sharenet, ZA
ar: Sharenet، جنوب أفريقيا

[ctx: FQ Source]
en: SIX Swiss Exchange shares, CH
ar: أسهم SIX Swiss Exchange، سويسرا

[ctx: FQ Source]
en: Stooq, PL
ar: Stooq، بولندا

[ctx: FQ Source]
en: Swiss Fund Data AG, CH
ar: Swiss Fund Data AG، سويسرا

[ctx: FQ Source]
en: Tesouro Direto bonds, BR
ar: سندات Tesouro Direto، البرازيل

[ctx: FQ Source]
en: Toronto Stock eXchange, CA
ar: بورصة تورنتو، كندا

[ctx: FQ Source]
en: Tradegate, DE
ar: Tradegate، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Treasury Direct bonds, US
ar: سندات Treasury Direct، الولايات المتحدة

[ctx: FQ Source]
en: Union Investment, DE
ar: Union Investment، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: US Savings Bonds, US
ar: سندات الادخار الأمريكية، الولايات المتحدة

[ctx: FQ Source]
en: US Govt. Thrift Savings Plan
ar: خطة الادخار التوفيري الحكومي الأمريكي

[ctx: FQ Source]
en: XETRA, DE
ar: XETRA، ألمانيا

[ctx: FQ Source]
en: Yahoo as JSON
ar: Yahoo بصيغة JSON

[ctx: FQ Source]
en: Canada (Alphavantage, TMX)
ar: كندا (Alphavantage، TMX)

[ctx: FQ Source]
en: Europe (ASEGR, Bourso, …)
ar: أوروبا (ASEGR، Bourso، …)

[ctx: FQ Source]
en: India (BSEIndia, NSEIndia)
ar: الهند (BSEIndia، NSEIndia)

[ctx: FQ Source]
en: Nasdaq (Alphavantage, FinanceAPI, …)
ar: Nasdaq (Alphavantage، FinanceAPI، …)

[ctx: FQ Source]
en: NYSE (Alphavantage, FinanceAPI, …)
ar: NYSE (Alphavantage، FinanceAPI، …)

[ctx: FQ Source]
en: U.K. Funds (FTfunds, MorningstarUK)
ar: صناديق المملكة المتحدة (FTfunds، MorningstarUK)

[ctx: FQ Source]
en: USA (Alphavantage, FinanceAPI, …)
ar: الولايات المتحدة (Alphavantage، FinanceAPI، …)

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
ar: كل ما ليس عملة

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
ar: العملات

en: %s to %s
ar: %s إلى %s

en: Unknown date format specifier passed as argument.
ar: مُحدِّد تنسيق تاريخ غير معروف مُرِّر كوسيط.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
ar: تعذّر تحليل القيمة إلى تاريخ بالصيغة المحدّدة.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
ar: يبدو أن القيمة تحتوي على سنة، والصيغة المحدّدة لا تسمح بذلك.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ar: تحتوي مجموعة البيانات هذه على ميزات لا يدعمها هذا الإصدار من GnuCash. عليك استخدام إصدار أحدث منه لدعم الميزات التالية:

en: Extra to Charge Card
ar: مبلغ إضافي على بطاقة السداد

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ar: وُلِّدت من فاتورة. جرّب إلغاء ترحيل الفاتورة.

en:  (posted)
ar:  (مُرحَّلة)

en: One Week Ago
ar: منذ أسبوع

en: One Week Ago.
ar: منذ أسبوع.

en: One Week Ahead
ar: بعد أسبوع

en: One Week Ahead.
ar: بعد أسبوع.

en: One Month Ago
ar: منذ شهر

en: One Month Ago.
ar: منذ شهر.

en: One Month Ahead
ar: بعد شهر

en: One Month Ahead.
ar: بعد شهر.

en: Three Months Ago
ar: منذ ثلاثة أشهر

en: Three Months Ago.
ar: منذ ثلاثة أشهر.

en: Three Months Ahead
ar: بعد ثلاثة أشهر

en: Three Months Ahead.
ar: بعد ثلاثة أشهر.

en: Six Months Ago
ar: منذ ستة أشهر

en: Six Months Ago.
ar: منذ ستة أشهر.

en: Six Months Ahead
ar: بعد ستة أشهر

en: Six Months Ahead.
ar: بعد ستة أشهر.

en: One Year Ago
ar: منذ عام

en: One Year Ago.
ar: منذ عام.

en: One Year Ahead
ar: بعد عام

en: One Year Ahead.
ar: بعد عام.

en: Start of next month
ar: بداية الشهر التالي

en: First day of the next month.
ar: اليوم الأول من الشهر التالي.

en: End of next month
ar: نهاية الشهر التالي

en: Last day of next month.
ar: اليوم الأخير من الشهر التالي.

en: Start of next quarter
ar: بداية الربع التالي

en: First day of the next quarterly accounting period.
ar: اليوم الأول من الفترة المحاسبية الربعية التالية.

en: End of next quarter
ar: نهاية الربع التالي

en: Last day of next quarterly accounting period.
ar: اليوم الأخير من الفترة المحاسبية الربعية التالية.

en: Start of next year
ar: بداية العام التالي

en: First day of the next calendar year.
ar: اليوم الأول من السنة التقويمية التالية.

en: End of next year
ar: نهاية العام التالي

en: Last day of the next calendar year.
ar: اليوم الأخير من السنة التقويمية التالية.

en: Counters
ar: العدّادات

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ar: اختر عدد الأيام التي تصير المعاملات بعدها للقراءة فقط فلا يمكن تعديلها. يُعلَّم هذا الحد بخط أحمر في نوافذ سجل الحساب. وإذا كان صفراً، أمكن تعديل كل المعاملات ولم تكن أيٌّ منها للقراءة فقط.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ar: حدِّد لاستخدام حقل إجراء طرف القيد في السجلات لحقل 'الرقم' بدلاً من رقم المعاملة؛ ويظهر رقم المعاملة بصيغة 'T-Num' في السطر الثاني من السجل. ولهذا تأثير مماثل على ميزات الأعمال والتقارير والاستيراد والتصدير.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ar: حدِّد لاستخدام حسابات التداول في المعاملات التي تتضمن أكثر من عملة أو سلعة.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ar: الموازنة التي تُستخدم عند عدم تحديد غيرها.

en: Customer number
ar: رقم العميل

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ar: آخر رقم عميل وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم العميل التالي.

en: Customer number format
ar: تنسيق رقم العميل

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام العملاء، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Employee number
ar: رقم الموظف

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ar: آخر رقم موظف وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم الموظف التالي.

en: Employee number format
ar: تنسيق رقم الموظف

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام الموظفين، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Invoice number
ar: رقم الفاتورة

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ar: آخر رقم فاتورة وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم الفاتورة التالي.

en: Invoice number format
ar: تنسيق رقم الفاتورة

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام الفواتير، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Bill number
ar: رقم فاتورة المورّد

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ar: آخر رقم فاتورة مورّد وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم فاتورة المورّد التالي.

en: Bill number format
ar: تنسيق رقم فاتورة المورّد

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام فواتير الموردين، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Expense voucher number
ar: رقم سند الصرف

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ar: آخر رقم سند صرف وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم سند الصرف التالي.

en: Expense voucher number format
ar: تنسيق رقم سند الصرف

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام سندات الصرف، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Job number
ar: رقم المهمة

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ar: آخر رقم مهمة وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم المهمة التالي.

en: Job number format
ar: تنسيق رقم المهمة

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام المهام، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ar: آخر رقم طلب وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم الطلب التالي.

en: Order number format
ar: تنسيق رقم الطلب

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام الطلبات، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: Vendor number
ar: رقم المورّد

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ar: آخر رقم مورّد وُلِّد. يُزاد هذا الرقم لتوليد رقم المورّد التالي.

en: Vendor number format
ar: تنسيق رقم المورّد

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ar: نص التنسيق المستخدم لتوليد أرقام الموردين، وهو نص تنسيق على غرار printf.

en: The name of your business.
ar: اسم منشأتك.

en: The address of your business.
ar: عنوان منشأتك.

en: The contact person to print on invoices.
ar: الشخص المسؤول الذي يُطبع على الفواتير.

en: The fax number of your business.
ar: رقم فاكس منشأتك.

en: The email address of your business.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لمنشأتك.

en: The URL address of your website.
ar: عنوان URL لموقعك على الويب.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ar: معرّف منشأتك (مثال: 'معرّف الضريبة: 00-000000').

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
ar: مدة تغيير تقرير الفاتورة المستخدَم. القيمة 0 تعني معطّلاً.

en: Default Customer Tax Table
ar: جدول الضرائب الافتراضي للعميل

en: The default tax table to apply to customers.
ar: جدول الضرائب الافتراضي المطبَّق على العملاء.

en: Default Vendor Tax Table
ar: جدول الضرائب الافتراضي للمورّد

en: The default tax table to apply to vendors.
ar: جدول الضرائب الافتراضي المطبَّق على الموردين.

en: The default date format used for fancy printed dates.
ar: تنسيق التاريخ الافتراضي للتواريخ المطبوعة بشكل مزخرف.

en: The electronic tax number of your business
ar: رقم الضريبة الإلكتروني لمنشأتك

en:  (closed)
ar:  (مغلقة)

en: Offset between business items:
ar: الإزاحة بين عناصر الأعمال:

en: Lot Link
ar: رابط الدفعة

en: First In, First Out
ar: الوارد أولاً يصرف أولاً

en: Use oldest lots first.
ar: استخدام أقدم الدفعات أولاً.

en: Last In, First Out
ar: الوارد أخيراً يصرف أولاً

en: Use newest lots first.
ar: استخدام أحدث الدفعات أولاً.

en: Average cost of open lots.
ar: متوسط تكلفة الدفعات المفتوحة.

en: Manually select lots.
ar: اختيار الدفعات يدوياً.

en: Use Trading Accounts
ar: استخدام حسابات التداول

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ar: عتبة الأيام للمعاملات للقراءة فقط (الخط الأحمر)

en: Use Split Action Field for Number
ar: استخدام حقل إجراء طرف القيد للرقم

en: Budgeting
ar: إعداد الموازنة

en: Default Budget
ar: الموازنة الافتراضية

en: Default Invoice Report
ar: تقرير الفاتورة الافتراضي

en: Default Invoice Report Timeout
ar: مهلة تقرير الفاتورة الافتراضية

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
ar: آخر %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
ar: غير معروف، قائمة بحجم %d.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
ar: يُرجى حذف هذه المعاملة. الشرح على https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
ar: يُرجى حذف هذه المعاملة. الشرح على https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
ar: فحص دفعات الأعمال في الحساب %s: %u من %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
ar: فحص أطراف قيد الأعمال في الحساب %s: %u من %u

en: Looking for orphans in transaction: %u of %zu
ar: البحث عن الأيتام في المعاملة: %u من %zu

en: Looking for imbalances in transaction date %s: %u of %zu
ar: البحث عن الاختلالات في تاريخ المعاملة %s: %u من %zu

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
ar: طرف القيد

en: Voided transaction
ar: معاملة مُبطَلة

en: Transaction Voided
ar: أُبطِلت المعاملة

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
ar: مرتبط بالضريبة لكن بلا رمز ضريبي

en: Tax entity type not specified
ar: نوع الكيان الضريبي غير محدد

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ar: نوع الضريبة %s: رمز غير صالح %s لنوع الحساب

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ar: غير مرتبط بالضريبة؛ نوع الضريبة %s: رمز غير صالح %s لنوع الحساب

en: Invalid code %s for tax type %s
ar: رمز غير صالح %s لنوع الضريبة %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ar: غير مرتبط بالضريبة؛ رمز غير صالح %s لنوع الضريبة %s

en: No form: code %s, tax type %s
ar: لا يوجد نموذج: رمز %s، نوع الضريبة %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ar: غير مرتبط بالضريبة؛ لا يوجد نموذج: رمز %s، نوع الضريبة %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ar: لا يوجد وصف: نموذج %s، رمز %s، نوع الضريبة %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ar: غير مرتبط بالضريبة؛ لا يوجد وصف: نموذج %s، رمز %s، نوع الضريبة %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ar: غير مرتبط بالضريبة؛ %s%s: %s (رمز %s، نوع الضريبة %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ar: (الحسابات الفرعية المتعلقة بالضرائب: %d)

en: No help available.
ar: لا توجد مساعدة متاحة.
