GnuCash 5.6 - en to bg translation catalogue (2857 entries)

en: Start of this year
bg: Начало на текущата година

en: End of this year
bg: Край на текущата година

en: Start of previous year
bg: Начало на предходната година

en: End of previous year
bg: Край на предходната година

en: Start of accounting period
bg: Начало на отчетния период

en: End of accounting period
bg: Край на отчетния период

en: Start of this month
bg: Начало на текущия месец

en: End of this month
bg: Край на текущия месец

en: Start of previous month
bg: Начало на предходния месец

en: End of previous month
bg: Край на предходния месец

en: Start of current quarter
bg: Начало на текущото тримесечие

en: End of current quarter
bg: Край на текущото тримесечие

en: Start of previous quarter
bg: Начало на предишното тримесечие

en: End of previous quarter
bg: Край на предишното тримесечие

en: Today
bg: Днес

en: Business
bg: Бизнес

en: Company Name
bg: Име на фирма

en: Company Address
bg: Адрес на фирма

en: Company ID
bg: ID на фирма

en: Company Phone Number
bg: Телефонен номер на фирма

en: Company Fax Number
bg: Номер на факс на фирма

en: Company Website URL
bg: Уеб-адрес на фирма

en: Company Email Address
bg: Адрес за ел. поща на фирма

en: Company Contact Person
bg: Лице за контакт на фирма

en: Fancy Date Format
bg: Декоративен формат на дата

en: Tax
bg: Данък

en: Tax Number
bg: Данъчен номер

en: Arabic
bg: Арабски

en: Baltic
bg: Балтийски

en: Central European
bg: Централно европейски

en: Cyrillic
bg: Кирилица

en: Greek
bg: Гръцки

en: Indian
bg: Индийски

en: Japanese
bg: Японски

en: Korean
bg: Корейски

en: Turkish
bg: Турски

en: Unicode
bg: Уникод

en: Vietnamese
bg: Виетнамски

en: Western
bg: Западен

en: Other
bg: Друг

en: Locale:
bg: Локал:

en: Menu
bg: Меню

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
bg: В онлайн-ръководството на GnuCash има много полезна информация. Можете да разгледате ръководството от менюто за помощ.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
bg: Лесно ще откриете разработчиците на GnuCash. Можете да си поговорите с тях на живо в IRC, както и в няколко пощенски списъка! Присъединете се към тях в канала #gnucash на irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
bg: Можете лесно да внесете наличните финансови данни от Quicken, MS Money или други програми, които изнасят файлове QIF или OFX. В менюто 'Файл' изберете подменюто 'Внасяне' и съответно натиснете файл QIF или OFX. Следвайте указанията.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
bg: Ако сте запознати с други финансови програми като Quicken, забележете, че GnuCash използва сметки вместо категории за проследяване на приходите и разходите. За повече информация относно приходните и разходните сметки, вижте онлайн-ръководството на GnuCash.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
bg: Нови сметки се създават с натискане на бутона 'Нова' в лентата с инструменти на главния прозорец. Това ще извика диалогова кутия, където можете да въведете данни за сметката. За повече информация относно избора на вида сметка или настройване на сметкоплана, вижте онлайн-ръководството на GnuCash.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
bg: За да въведете транзакции с множество подразделения, като фиш за заплата, натиснете бутона "Разбивка" в лентата с инструменти. Или от менюто "Преглед" можете да изберете стил на регистъра като дневник с автоматично разлистване или журнал на транзакциите.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
bg: Бързото допълване прави възможно лесното въвеждане на обикновени транзакции. Когато въведете първата буква(и) от описанието на обикновената транзакция и натиснете клавиша Tab, GnuCash автоматично ще допълни останалата част от транзакцията по начина, по който е била въведена последния път.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
bg: Напишете първата(ите) буква(и) от името на съществуваща сметка в колоната на регистъра и GnuCash ще довърши името от списъка със сметки. За подсметки напишете първата буква(и) на основната сметка, последвана от ':' и първата буква(и) на подсметката (напр. A:П за активи:пари в брой).

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
bg: Когато въвеждате дати, можете да натиснете '+' или '-' , за да увеличите или намалите избраната дата. Също така можете да използвате '+' и '-', за да увеличите или намалите контролните номера.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
bg: За превключване между подпрозорците в главния прозорец натиснете Control+Page Up/Down.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
bg: В прозореца за сверяване можете да натиснете клавиша за интервал, за да маркирате транзакциите като сверени. Също така можете да натиснете Tab и Shift-Tab, за да се придвижите между депозити и тегления.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
bg: За да превеждате капитали между сметки с различни валути, натиснете бутона 'Превод' в лентата на регистъра, изберете сметките и ще получите достъп до опциите за превод на валута за обменен курс или друга сума на валутата.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
bg: Можете да съберете повече отчети в един прозорец за да имате цялата финансова информация наведнъж. За да го направите, изберете 'Мостра', 'Потребителски'->"Потребителски многоколонен отчет".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
bg: Таблиците със стилове влияят върху начина на показване на отчетите. Изберете таблица със стил за отчета като опция за отчет и използвайте менюто 'Редактиране'->'Таблици със стилове', за да настроите таблиците със стилове.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
bg: За да извикате менюто за сметки в полето за превод на регистъра, натиснете клавиша Menu (меню) или клавишната комбинация Ctrl-стрелка надолу.

en: The book was closed successfully.
bg: Книгата е приключена успешно.

en: Period %s - %s
bg: Период %s - %s

en: Period
bg: Период

en: Closing Date
bg: Дата на приключване

en: Selected
bg: Избран

en: Account Types
bg: Видове сметки

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
bg: Сметки в '%s'

en: Accounts in Category
bg: Сметки в категория

en: zero
bg: нула

en: existing account
bg: налична сметка

en: Yes
bg: Да

en: No
bg: Не

en: Placeholder
bg: Синтетична сметка

en: Opening Balance
bg: Начално салдо

en: Use Existing
bg: Да използва съществуващите

en: Taxes
bg: Данъци

en: Tax Payment
bg: Плащане на данък

en: Insurance
bg: Осигуровка

en: Insurance Payment
bg: Плащане на осигуровка

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
bg: Ипотечна застраховка

en: PMI Payment
bg: Плащане на ипотечна застраховка (PMI)

en: Other Expense
bg: Друг разход

en: Miscellaneous Payment
bg: Друго плащане

en: via Escrow account?
bg: чрез доверителна сметка?

en: Loan
bg: Заем

en: Date
bg: Дата

en: Payment
bg: Внасяне

en: Principal
bg: Главница

en: Interest
bg: Лихва

en: Escrow Payment
bg: Плащане по доверителна сметка

en: Error adding price.
bg: Грешка при добавяне на цена.

en: Account
bg: Сметка

en: Symbol
bg: Символ

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
bg: Акции

en: You don't have any stock accounts with balances!
bg: Нямате сметки с ценни книги със салда!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
bg: Купува

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
bg: Продава

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
bg: Вписване като дивидент

en: _Shares
bg: _Акции

en: Memo
bg: Записка

en: Debit
bg: Дебит

en: Credit
bg: Кредит

en: Units
bg: Единици

en: Bill
bg: Фактура от доставчик

en: Voucher
bg: Разписка

en: Invoice
bg: Фактура на клиент

en: None
bg: Няма

en: Use Global
bg: Универсален

en: Badly formed URL %s
bg: Грешно изписан адрес %s

en: Bad URL: %s
bg: Грешен адрес: %s

en: No such entity: %s
bg: Няма такъв субект: %s

en: No such owner entity: %s
bg: Няма такъв собственик: %s

en: Entity type does not match %s: %s
bg: Видът на субекта не съвпада с %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
bg: Трябва да зададете име на срока за плащане.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
bg: Трябва да зададете уникално име на срока за плащане. Избраното "%s" вече се използва.

en: Days
bg: Дни

en: Proximo
bg: На следващия месец

en: Unknown
bg: Непознат

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
bg: Срокът "%s" се използва. Не можете да го изтриете.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете "%s"?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
bg: Тази транзакция трябва да се възложи на клиент. Изберете клиента по-долу.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
bg: Тази транзакция трябва да се възложи на доставчик. Изберете доставчика по-долу.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
bg: Инвестиционната стока ползва от поне една от вашите сметки. Не можете да я изтриете.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
bg: Инвестиционната стока има котировки. Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраната инвестиционна стока и нейните котировки?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраната инвестиционна стока?

en: Delete commodity?
bg: Изтриване на инвестиционна стока?

en: _Cancel
bg: _Отказ

en: _Delete
bg: _Изтриване

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
bg: Процентът на отстъпката трябва да бъде между 0 и 100 или не се попълва.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
bg: Кредитът трябва да бъде положителна сума или не се попълва.

en: Edit Customer
bg: Редактиране на клиент

en: New Customer
bg: Нов клиент

en: View/Edit Customer
bg: Преглед/редактиране

en: Customer's Jobs
bg: Задания на клиент

en: Customer's Invoices
bg: Клиентски фактури

en: Process Payment
bg: Обработка на плащане

en: Shipping Contact
bg: Контакт за доставка

en: Billing Contact
bg: Контакт за фактури

en: Customer ID
bg: ID на клиент

en: Contact
bg: Контакт

en: Company
bg: Фирма

en: ID #
bg: № на ID

en: Find Customer
bg: Търсене на клиент

en: No Account selected. Please try again.
bg: Не е избрана сметка. Опитайте отново.

en: Placeholder account selected. Please try again.
bg: Избрана е синтетична сметка. Опитайте отново.

en: Description
bg: Описание

en: Edit Employee
bg: Редактиране на служител

en: New Employee
bg: Нов служител

en: View/Edit Employee
bg: Преглед/редактиране

en: Expense Vouchers
bg: Разходни разписки

en: Employee ID
bg: ID на служител

en: Employee Username
bg: Потребителско име на служител

en: Employee Name
bg: Име на служител

en: Username
bg: Потребителско име

en: Name
bg: Име

en: Find Employee
bg: Търсене на служител

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
bg: Програмата може да изчисли само една цена наведнъж. Трябва да въведете стойности за всички, но само едно количество.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
bg: GnuCash не може да определи стойността в едно от полетата. Трябва да въведете верен израз.

en: The interest rate cannot be zero.
bg: Размерът на лихвата не може да бъде нула.

en: The number of payments cannot be zero.
bg: Броят на плащанията не може да бъде нула.

en: The number of payments cannot be negative.
bg: Броят на плащанията не може да е отрицателен.

en: All Accounts
bg: Всички сметки

en: Balanced
bg: Равнена

en: Closing Entries
bg: Приключващи на записи

en: Reconcile
bg: Сверяване

en: Share Price
bg: Стойност на акциите

en: Value
bg: Стойност

en: Date Posted
bg: Дата на издаване

en: Reconciled Date
bg: Сверена дата

en: Action
bg: Действие

en: Number
bg: Брой

en: Notes
bg: Бележки

en: Find Transaction
bg: Търсене на транзакция

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
bg: Трябва да въведете информация за получаване на фактури.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избрания запис?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
bg: Записът е включен към поръчка и ще бъде изтрит и от нея!

en: Due Date
bg: Падеж

en: Post Date
bg: Дата на издаване

en: Post to Account
bg: Издаване към сметка

en: Accumulate Splits?
bg: Да обединят ли разбивките?

en: The Invoice must have at least one Entry.
bg: Фактурата трябва да съдържа поне един запис.

en: Do you really want to post the invoice?
bg: Наистина ли искате да издадете фактурата?

en: Total:
bg: Общо:

en: Subtotal:
bg: Междинна сума:

en: Tax:
bg: Данък:

en: Total Cash:
bg: Общо в брой:

en: Total Charge:
bg: Общо начисления:

en: New Invoice
bg: Нова фактура на клиент

en: Edit Invoice
bg: Редактиране на клиентска фактура

en: View Invoice
bg: Преглед на клиентска фактура

en: New Bill
bg: Нова фактура от доставчик

en: Edit Bill
bg: Редактиране на фактура от доставчик

en: View Bill
bg: Преглед на фактура от доставчик

en: New Expense Voucher
bg: Нова разходна разписка

en: Edit Expense Voucher
bg: Редактиране на разписка

en: View Expense Voucher
bg: Преглед на разписка

en: Bill ID
bg: ID на фактура от доставчик

en: Voucher ID
bg: ID на разписка

en: View/Edit Invoice
bg: Преглед/редактиране

en: Duplicate
bg: Дубликат

en: Post
bg: Издаване

en: View/Edit Bill
bg: Преглед/редактиране

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
bg: Преглед/редактиране

en: Invoice Owner
bg: Получател на клиентска фактура

en: Invoice Notes
bg: Бележки по клиентска фактура

en: Billing ID
bg: ID на фактура

en: Is Paid?
bg: Платено ли е?

en: Is Posted?
bg: Издадена ли е?

en: Date Opened
bg: Дата на отваряне

en: Invoice ID
bg: ID на фактура

en: Bill Owner
bg: Получател на фактура от доставчик

en: Bill Notes
bg: Бележки по фактура от доставчик

en: Voucher Owner
bg: Подотчетно лице

en: Voucher Notes
bg: Бележки по разписка

en: Type
bg: Вид

en: Paid
bg: Платена

en: Posted
bg: Издадена

en: Due
bg: В падеж

en: Opened
bg: Отворена

en: Num
bg: №

en: Find Bill
bg: Търсене на фактура от доставчик

en: Find Expense Voucher
bg: Търсене на разписка

en: Expense Voucher
bg: Разходна разписка

en: Find Invoice
bg: Търсене на клиентска фактура

en: Amount
bg: Сума

en: Due Bills Reminder
bg: Напомняне за падеж фактури от доставчик

en: The Job must be given a name.
bg: Заданието трябва да се наименува.

en: You must choose an owner for this job.
bg: Трябва да изберете собственик на това задание.

en: Edit Job
bg: Редактиране на задание

en: New Job
bg: Ново задание

en: View/Edit Job
bg: Преглед/редактиране

en: View Invoices
bg: Преглед клиентски фактури

en: Owner's Name
bg: Име на собственик

en: Only Active?
bg: Само активни?

en: Job Number
bg: Номер на задание

en: Job Name
bg: Име на задание

en: Find Job
bg: Търсене на задание

en: Closed
bg: Затворена

en: Title
bg: Заглавие

en: Balance
bg: Салдо

en: Gains
bg: Приходи

en: Gain/Loss
bg: Печалба/загуба

en: Lots in Account %s
bg: Статии в сметка %s

en: The Order must be given an ID.
bg: Трябва да се зададе ID на поръчката.

en: The Order must have at least one Entry.
bg: Поръчката трябва да има поне един запис.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
bg: Поръчката съдържа записи, които не са фактурирани. Сигурни ли сте, че искате да я затворите, преди да фактурирате всички?

en: Do you really want to close the order?
bg: Наистина ли искате да затворите поръчката?

en: Close Date
bg: Дата на затваряне

en: View/Edit Order
bg: Преглед/редактиране

en: Order Notes
bg: Бележки по поръчка

en: Date Closed
bg: Дата на затваряне

en: Is Closed?
bg: Затворена ли е?

en: Owner Name
bg: Име на собственик

en: Order ID
bg: ID на поръчка

en: Find Order
bg: Търсене на поръчка

en: You must select a company for payment processing.
bg: Трябва да изберете фирма за обработка на плащането.

en: You must select a transfer account from the account tree.
bg: Трябва да изберете сметка за превод от йерархията на сметките.

en: Pre-Payment
bg: Предплащане

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
bg: Сметките за превод и зачисляване са свързани с различни валути. Укажете курс за преизчисление.

en: Customer
bg: Клиент

en: Vendor
bg: Доставчик

en: Employee
bg: Служител

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
bg: Сметките "Зачисляване към" не са верни. Създайте сметка от типа "%s", преди да обработите плащането. Искате ли първо да създадете фактура на клиент или от доставчик?

en: Cleared
bg: Изплатена

en: Reconciled
bg: Сверена

en: Cancel
bg: Отказ

en: Delete prices?
bg: Изтриване на цени?

en: Entries
bg: Записи

en: You must enter a valid amount.
bg: Трябва да въведете вярна сума.

en: Cannot save check format file.
bg: Файлът с чекова бланка не може да се запази.

en: There is a duplicate check format file.
bg: Има дубликат на файл с чекова бланка.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
bg: Съвпадат GUID в размерите на чек %s във файл '%s' и размерите на чек %s във файл '%s'.

en: Custom
bg: Потребителски

en: Top
bg: Най-горе

en: (paused)
bg: (на пауза)

en: Complete
bg: Завършен

en: Contents
bg: Съдържание

en: Report
bg: Отчет

en: Rows
bg: Р-ве

en: Cols
bg: К-ни

en: HTML Style Sheet Properties: %s
bg: Настройки на таблица на HTML със стилове: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
bg: Трябва да зададете име за новата таблица със стилове.

en: Style Sheet Name
bg: Име на таблица със стилове

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
bg: Планираната транзакция е променена. Сигурни ли сте, че искате да се откажете?

en: Please name the Scheduled Transaction.
bg: Задайте име на планираната транзакция.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
bg: Вече съществува планирана транзакция с името "%s". Сигурни ли сте, че искате да зададете същото име?

en: Please provide a valid end selection.
bg: Укажете вярна крайна дата.

en: There must be some number of occurrences.
bg: Трябва да се въведе някакъв брой събития.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
bg: Броят останали събития (%d) е по-голям от общия брой (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
bg: Опитахте се да създадете планирана транзакция, която никога няма да настъпи. Наистина ли искате да го направите?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
bg: Не могат да се създадат автоматично планирани транзакции без шаблон.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
bg: Редакторът за планирани транзакции не може автоматично да изравни транзакцията. Все още ли трябва да се въведе?

en: (never)
bg: (никога)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
bg: Текущият шаблон на транзакция е променен. Искате ли да запишете промените?

en: Scheduled Transactions
bg: Планирани транзакции

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
bg: Планираната транзакция е неравнена. Силно ви препоръчваме да поправите това.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
bg: Не може да се създаде планирана транзакция от тази, която се редактира в момента. Въведете транзакцията преди планирането.

en: Ignored
bg: Пренебрегната

en: Postponed
bg: Отложена

en: To-Create
bg: За създаване

en: Reminder
bg: Напомняне

en: Created
bg: Създадена

en: Never
bg: Никога

en: (Need Value)
bg: (Нужна е стойност)

en: Transaction
bg: Транзакция

en: Status
bg: Състояние

en: Created Transactions
bg: Създадени транзакции

en: Last Valid Year:
bg: Последна вярна година:

en: Form Line Data:
bg: Данни от редовете на бланката:

note: Translators: Tax Code
en: Code
bg: Код

en: now
bg: сега

en: Income Tax Identity
bg: Обозначение на данък върху приходите

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
bg: ВНИМАНИЕ: Ако определяте категории TXF и по-късно промените 'Вид', ще трябва ръчно да нулирате категориите наведнъж

en: Form
bg: Бланка

en: Edit Vendor
bg: Редактиране на доставчик

en: New Vendor
bg: Нов доставчик

en: View/Edit Vendor
bg: Преглед/редактиране

en: Vendor's Jobs
bg: Задания на доставчик

en: Vendor's Bills
bg: Фактури от доставчик

en: Pay Bill
bg: Плащане на фактури от доставчик

en: Vendor ID
bg: ID на доставчик

en: Find Vendor
bg: Търсене на доставчик

en: Income
bg: Доход

en: Expenses
bg: Разходи

en: Transfer
bg: Превод

en: Total
bg: Общо

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
bg: Понастоящем няма планирани транзакции за въвеждане.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
bg[0]: Понастоящем няма планирани транзакции за въвеждане. (%d транзакция е създадена автоматично)
bg[1]: Понастоящем няма планирани транзакции за въвеждане. (%d транзакции са създадени автоматично)

en: Select a Budget
bg: Избор на бюджет

en: Open
bg: Отваряне

en: Edit
bg: Редактиране

en: New
bg: Нов(а)

en: Delete
bg: Изтриване

en: Accounts
bg: Сметки

en: (no name)
bg: (няма име)

en: Deleting account %s
bg: Изтриване на сметка %s

en: The account %s will be deleted.
bg: Ще бъде изтрита сметка %s.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
bg: Всички транзакции в сметката ще бъдат преместени в сметка %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
bg: Всички транзакции в сметката ще бъдат изтрити.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
bg: Всички транзакции в подсметката ще бъдат преместени в сметка %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
bg: Всички транзакции в подсметката ще бъдат изтрити.

en: Are you sure you want to do this?
bg: Сигурни ли сте, че искате да направите това?

en: Options
bg: Опции

en: Estimate
bg: Оценка

en: Budget
bg: Бюджет

en: Unnamed Budget
bg: Бюджет без име

en: Delete %s?
bg: Изтриване на %s?

en: You must select at least one account to estimate.
bg: Трябва да изберете поне една сметка за оценка.

en: Make a printable invoice
bg: Създаване на печатаема фактура

en: _Edit Invoice
bg: _Редактиране на фактура

en: Edit this invoice
bg: Редактиране на фактурата

en: _Duplicate Invoice
bg: _Дублиране на фактура

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
bg: Създаване на нова фактура като дубликат на текущата

en: _Post Invoice
bg: _Издаване на фактура

en: _Unpost Invoice
bg: _Връщане на фактура

en: New _Invoice
bg: Нова _фактура

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
bg: Създаване на нова фактура със същия получател като текущия

en: Blank
bg: Празен

en: _Pay Invoice
bg: Пла_щане на фактура

en: _Company Report
bg: _Отчет за фирма

en: Enter
bg: Потвърждение

en: Up
bg: Нагоре

en: Down
bg: Надолу

en: Unpost
bg: Връщане

en: Cu_t Transaction
bg: Изр_язване на транзакция

en: _Copy Transaction
bg: К_опиране на транзакцията

en: _Paste Transaction
bg: Поста_вяне на транзакция

en: Dup_licate Transaction
bg: Ду_блиране на транзакция

en: _Delete Transaction
bg: _Изтриване на транзакция

en: _Delete Split
bg: _Изтриване на разбивка

en: Cut the selected transaction into clipboard
bg: Изрязване на избраната транзакция в буфера

en: Copy the selected transaction into clipboard
bg: Копиране на избраната транзакция в буфера

en: Paste the transaction from the clipboard
bg: Поставяне на транзакция от буфера

en: Make a copy of the current transaction
bg: Създаване на копие на текущата транзакция

en: Delete the current transaction
bg: Изтриване на текущата транзакция

en: Schedule
bg: План

en: Auto-clear
bg: Автоматично изравняване

en: General Journal
bg: Главен журнал

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
bg: Запазване на промените в %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
bg: Регистърът има неотразени промени към транзакцията. Искате да запазите промените към транзакцията, да я отмените или да откажете операцията?

en: _Discard Transaction
bg: _Отмяна на транзакция

en: _Save Transaction
bg: _Запазване на транзакция

en: unknown
bg: непознат

en: Portfolio
bg: Портфейл

en: Search Results
bg: Резултати от търсене

en: Start Date:
bg: Начална дата:

en: End Date:
bg: Крайна дата:

en: Frozen
bg: Блокирана

en: Voided
bg: Анулирана

en: Transaction Report
bg: Отчет на транзакции

en: Portfolio Report
bg: Отчет на портфейла

en: Search Results Report
bg: Търсене в резултатите от отчета

en: Register
bg: Регистър

en: and subaccounts
bg: и подсметките

en: Print checks from multiple accounts?
bg: Да се отпечатат ли чекове от няколко сметки?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
bg: Резултатът от търсенето съдържа разбивки от повече от една сметка. Искате ли да отпечатате чековете, дори ако не са от същата сметка?

en: _Print checks
bg: _Печат на чекове

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
bg: Можете да отпечатвате чекове само от регистъра с банкови сметки или резултатите от търсене.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
bg: Не можете да анулирате транзакция със сверени или изплатени разбивки.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
bg: Транзакцията е отбелязана само за четене с коментар: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
bg: Вече е въведен сторниращ запис за транзакцията.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
bg: Подредба на %s по…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
bg: Филтриране на %s по…

en: Select
bg: Избор

en: Print
bg: Печат

en: Export
bg: Изнасяне

en: The numeric ID of the report.
bg: Числен ID на отчета.

en: Choose export format
bg: Избор на формат за изнасяне

en: Choose the export format for this report:
bg: Избор на формат за транспортиране за отчета:

en: Save %s To File
bg: Запазване на %s във файл

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
bg: Не можете да записвате в името на файла.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
bg: Не можете да записвате във файла.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bg: Файлът %s вече съществува. Сигурни ли сте, че искате да го презапишете?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
bg: Файлът %s не може да се отвори. Грешката е: %s

en: GnuCash-Report
bg: Отчет на GnuCash

en: Printable Invoice
bg: Печатаема фактура

en: Tax Invoice
bg: Данъчна фактура

en: Easy Invoice
bg: Обикновена фактура

en: Fancy Invoice
bg: Декоративна фактура

en: Report error
bg: Грешка в отчет

en: An error occurred while running the report.
bg: Появи се грешка при изпълняване на отчета.

en: Badly formed options URL: %s
bg: Грешни опции за адрес: %s

en: Badly-formed report id: %s
bg: Грешен ID на отчет: %s

en: Statement Date
bg: Дата на извлечение

en: Descending
bg: Низходящо

en: Ascending
bg: Възходящо

en: (no memo)
bg: (няма записка)

en: (no description)
bg: (няма описание)

en: Cannot modify or delete this transaction.
bg: Транзакцията не може да се промени или изтрие.

en: Remove the splits from this transaction?
bg: Да се премахнат ли разбивките от транзакцията?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
bg: Транзакцията съдържа сверени разбивки. Промяната не е желателна, защото ще промени свереното салдо.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
bg: _Премахване на разбивки

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
bg: Изтриване на разбивка '%s' от транзакция '%s'?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
bg: Ще изтриете сверена разбивка! Това не е желателно, защото ще промени свереното салдо.

en: You cannot delete this split.
bg: Не можете да изтриете разбивката.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
bg: Разбивката е прикрепена към транзакцията в регистъра. Не можете да я изтриете от този прозорец. Можете да изтриете цялата транзакция в прозореца или да се прехвърлите в регистъра, който показва другата страна на същата транзакция и да изтриете разбивката от него.

en: Delete the current transaction?
bg: Да се изтрие ли текущата транзакция?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
bg: Ще изтриете транзакция със сверени разбивки! Това не е желателно, защото ще промени свереното салдо.

en: Present:
bg: Настояща:

en: Future:
bg: Бъдеща:

en: Cleared:
bg: Изплатена:

en: Reconciled:
bg: Сверена:

en: Projected Minimum:
bg: Проектен минимум:

en: Shares:
bg: Акции:

en: Current Value:
bg: Текуща стойност:

en: This account register is read-only.
bg: Регистърът на сметката е в режим само за четене.

en: Manage your finances, accounts, and investments
bg: Управлявайте финанси, сметки и инвестиции

en: Display the ~a report
bg: Показване на ~a отчет

en: You have not selected an owner
bg: Не сте избрали собственик

en: Job
bg: Задание

en: is
bg: е

en: is not
bg: не е

en: Entity Not Found: %s
bg: Правната форма не е открита: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
bg: Транзакция без сметки: %s

en: Unsupported entity type: %s
bg: Неподдържан вид правна форма: %s

en: No such price: %s
bg: Няма такава цена: %s

en: Interest Payment
bg: Плащане на лихва

en: Interest Charge
bg: Начисляване на лихва

en: Payment Information
bg: Данни за плащане

en: Payment From
bg: Плащане от

en: Reconcile Account
bg: Сверяване на сметка

en: Payment To
bg: Плащане към

en: Enter _Interest Payment…
bg: Въвеждане на плащане на _лихва…

en: Enter _Interest Charge…
bg: Въвеждане _лихвени разходи…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете избраната транзакция?

en: Starting Balance
bg: Начално салдо

en: Ending Balance
bg: Крайно салдо

en: Reconciled Balance
bg: Сверено салдо

en: Difference
bg: Разлика

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
bg: Извършихте промени в прозореца за сверяване. Сигурни ли сте, че искате да ги отмените?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
bg: Сметката не е неизравнена. Сигурни ли сте, че искате да завършите?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
bg: Искате ли да отложите сверяването и да го довършите по-късно?

en: Set the report options you want using this dialog.
bg: Чрез прозореца се определят желаните опции за отчет.

en: There are no options for this report.
bg: Няма опции към отчета.

en: You must select an item from the list
bg: Трябва да изберете елемент от списъка

en: New Order
bg: Нова поръчка

en: New Transaction
bg: Нова транзакция

en: Split
bg: Разбивка

en: all criteria are met
bg: всички съвпадат

en: any criteria are met
bg: някои съвпадат

en: You have not selected any accounts
bg: Не сте избрали сметки

en: matches all accounts
bg: съвпада с всички сметки

en: matches any account
bg: съвпада с някои сметки

en: matches no accounts
bg: не съвпада със сметки

en: Selected Accounts
bg: Отбелязани сметки

en: Choose Accounts
bg: Избор на сметки

en: Select Accounts to Match
bg: Сметки за съответствие

en: Select the Accounts to Compare
bg: Сметки за сравняване

en: is before
bg: е преди

en: is before or on
bg: е преди или на

en: is on
bg: е на

en: is not on
bg: не е на

en: is after
bg: е след

en: is on or after
bg: е на или след

en: is less than
bg: е по-малко от

en: is less than or equal to
bg: е по-малко или равно на

en: equals
bg: е равно на

en: does not equal
bg: не е равно на

en: is greater than
bg: е по-голямо

en: is greater than or equal to
bg: е по-голямо или равно на

en: less than
bg: по-малко от

en: less than or equal to
bg: по-малко или равно на

en: equal to
bg: е равно на

en: not equal to
bg: не е равно на

en: greater than
bg: по-голямо от

en: greater than or equal to
bg: по-голямо или равно на

en: has credits or debits
bg: съдържа кредити или дебити

en: has debits
bg: съдържа дебити

en: has credits
bg: съдържа кредити

en: Not Cleared
bg: Неизплатена

en: You need to enter some search text.
bg: Трябва да въведете текст за търсене.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
bg: Грешка в регулярния израз '%s':
    %s

en: contains
bg: съдържа

en: matches regex
bg: съвпада с шаблон

en: does not match regex
bg: не съвпада с шаблона

en: Ambiguous character encoding
bg: Неясно кодириране на знаци

en: European
bg: Европейско

en: ISO-8859-1 (West European)
bg: ISO-8859-1 (западноевропейско)

en: ISO-8859-2 (East European)
bg: ISO-8859-2 (източноевропийско)

en: ISO-8859-3 (South European)
bg: ISO-8859-3 (южноевропейско)

en: ISO-8859-4 (North European)
bg: ISO-8859-4 (северноевропейско)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
bg: ISO-8859-5 (кирилица)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
bg: ISO-8859-6 (арабско)

en: ISO-8859-7 (Greek)
bg: ISO-8859-7 (гръцко)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
bg: ISO-8859-8 (иврит)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
bg: ISO-8859-9 (турско)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
bg: ISO-8859-10 (скандинавско)

en: ISO-8859-11 (Thai)
bg: ISO-8859-11 (тайско)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
bg: ISO-8859-13 (балтийско)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
bg: ISO-8859-14 (келтско)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
bg: ISO-8859-15 (западноевропейско и знак за Евро)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
bg: ISO-8859-16 (югоизточноевропейско)

en: KOI8-R (Russian)
bg: KOI8-R (руско)

en: KOI8-U (Ukrainian)
bg: KOI8-U (украинско)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
bg: Има %d незададени и %d недекодируеми думи. Добавете кодиране.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
bg: Има %d незададени думи. Определете ги или добавете кодиране.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
bg: Има %d недекодируеми думи. Добавете кодиране.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
bg: Cyrillic (Windows 1251) ISO-8859-5 (Cyrillic)

en: The file could not be reopened.
bg: Файлът не може да се отвори отново.

en: Reading file…
bg: Четене на файл…

en: Parsing file…
bg: Интерпретиране на файл…

en: There was an error parsing the file.
bg: Възникна грешка при интерпретация на файла.

en: Writing file…
bg: Записване на файл…

en: This encoding has been added to the list already.
bg: Кодирането вече е добавено в списъка.

en: This is an invalid encoding.
bg: Това е невярно кодиране.

en: Could not create opening balance.
bg: Неуспех при създаване на начално салдо.

en: Give the children the same type?
bg: Да се предаде ли същият вид на подсметките?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
bg: Подсметките на редактираната сметка трябва да се променят на вид "%s", за да са съвместими.

en: _Show children accounts
bg: _Показване на подсметки

en: The account must be given a name.
bg: Сметката трябва да има име.

en: There is already an account with that name.
bg: Вече съществува сметка с това име.

en: You must choose a valid parent account.
bg: Трябва да изберете вярна основна сметка.

en: You must select an account type.
bg: Трябва да изберете вид сметка.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
bg: Избраният вид сметка е несъвместим с някоя от избраните основни сметки.

en: You must choose a commodity.
bg: Трябва да изберете инвестиционна стока.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
bg: Трябва да въведете вярно начално салдо или да оставите непопълнено.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
bg: Трябва да изберете сметка за превод или да изберете сметката основен капитал за начално салдо.

en: <No name>
bg: <Няма име>

en: Edit Account
bg: Редактиране на сметка

en: (%d) New Accounts
bg: (%d) Нови Сметки

en: New Account
bg: Нова сметка

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
bg: Отбележете сметка собствен капитал за общата сума на приходите за периода.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
bg: Отбележете сметка собствен капитал за общата сума на разходите за периода.

en: 
    Commodity:
bg: 
    Инвестиционна стока:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
bg: 
    Обменен код (ISIN, CUSIP или подобен):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
bg: 
    Мнемокод (символ на ценната книга или подобен):

en: Select security/currency
bg: Избор на ценни книги/валута

en: _Security/currency
bg: _Ценни книги/валута

en: Select security
bg: Избор на ценни книги

en: _Security
bg: Ц_енни книги

en: Select currency
bg: Избор на валута

en: Cu_rrency
bg: Ва_лута

en: Currency
bg: Валута

en: Use local time
bg: Използване на местно време

en: Edit currency
bg: Редактиране на валута

en: Currency Information
bg: Информация за валута

en: Edit security
bg: Редактиране на ценни книги

en: New security
bg: Нови ценни книги

en: Security Information
bg: Данни за ценни книги

en: You may not create a new national currency.
bg: Не можете да създадете нова национална валута.

en: That commodity already exists.
bg: Инвестиционната стока вече съществува.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
bg: За инвестиционната стока трябва да попълните полетата "Пълно наименование", "Символ/съкращение" и "Вид".

en: Action/Number
bg: _Номер

en: _Open
bg: _Отваряне

en: All files
bg: Всички файлове

en: _Close
bg: _Затваряне

en: Reset defaults
bg: Нулиране до стандартни настройки

en: Reset all values to their defaults.
bg: Нулиране на всички стойности към стандартните.

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
bg: Приходи%sЗаплата%sОблагаеми

en: Clear
bg: Изчистване

en: You must provide a name for this Tax Table.
bg: Трябва да зададете име на данъчната таблица.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
bg: Трябва да зададете уникално име за данъчната таблица. Избраното "%s" вече се ползва.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
bg: Процентният размер трябва да бъде между -100 и 100.

en: You must choose a Tax Account.
bg: Трябва да изберете данъчна сметка.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
bg: Данъчната таблица "%s" се използва. Не можете да я изтриете.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
bg: Не можете да изтриете последния запис от данъчната таблица. Трябва да изтриете данъчната таблица преди това.

en: Are you sure you want to delete this entry?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете записа?

en: Show the income and expense accounts
bg: Показване сметките за приходи и разходи

en: Error
bg: Грешка

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
bg: За транзакцията трябва да определите сметка за превод от, към или и двете. Иначе няма да се запише.

en: You can't transfer from and to the same account!
bg: Не можете да превеждате от и към една и съща сметка!

en: The account %s does not allow transactions.
bg: Сметката %s не позволява транзакции.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
bg: Не можете да превеждате от сметка с акции. Опитайте да размените сметките "от" и "към" и да въведете отрицателна "сума".

en: You must enter a valid price.
bg: Трябва да въведете вярна цена.

en: You must enter a valid 'to' amount.
bg: Трябва да въведете вярна сума 'към'.

en: You must enter an amount to transfer.
bg: Трябва да въведете сума за превод.

en: Credit Account
bg: Кредитна сметка

en: Debit Account
bg: Дебит на сметка

en: Transfer From
bg: Превод от

en: Transfer To
bg: Превод към

en: Debit Amount
bg: Сума по дебит

en: To Amount
bg: Към сума

en: Remember and don't _ask me again.
bg: Запомняне и без повече _питания.

en: Don't _tell me again.
bg: Без повторно _уведомяване.

en: Remember and don't ask me again this _session.
bg: Запомняне и без запитване през тази _сесия.

en: Don't tell me again this _session.
bg: Без уведомяване през тази _сесия.

en: Save file automatically?
bg: Да се запази ли автоматично файлът?

en: _Yes, this time
bg: _Да, този път

en: Yes, _always
bg: Да, _винаги

en: No, n_ever
bg: Не, н_икога

en: _No, not this time
bg: _Не, не този път

en: Calendar
bg: Календар

en: 12 months
bg: 12 месеца

en: 6 months
bg: 6 месеца

en: 4 months
bg: 4 месеца

en: 3 months
bg: 3 месеца

en: 2 months
bg: 2 месеца

en: 1 month
bg: 1 месец

en: Date:
bg: Дата:

en: Frequency
bg: Честота

en: (unnamed)
bg: (без име)

en: _Import
bg: _Внасяне

en: Import
bg: Внасяне

en: _Save
bg: _Запазване

en: Save
bg: Запазване

en: _Export
bg: _Изнасяне

en: (null)
bg: (нула)

en: No suitable backend was found for %s.
bg: Не е открита подходяща връзка с базата от данни за %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
bg: Адресът %s не е поддържан от тази версия на GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
bg: Не може да интерпретира адрес %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
bg: Неуспех при свързване с %s. Хостът, потребителското име или паролата са грешни.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
bg: Неуспех при свързване с %s. Връзката е прекъсната, неуспех при изпращане на данни.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
bg: Изглежда този файл/адрес е от по-нова версия на GnuCash. Трябва да обновите GnuCash, за да работите с тези данни.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
bg: Изглежда базата от данни %s не съществува. Искате ли да я създадете?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
bg: GnuCash не може да получи право за запис върху %s. Може би базата от данни се използва от друг потребител и не бива да отваряте базата. Искате ли да продължите с отварянето?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
bg: GnuCash не може да получи право за запис върху %s. Може би базата от данни се използва от друг потребител и не бива да внасяте базата. Искате ли да продължите с внасянето?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
bg: GnuCash не може да получи право за запис върху %s. Може би базата от данни се използва от друг потребител и не бива да запазва в базата. Искате ли да продължите със записа?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
bg: GnuCash не може да получи право за запис върху %s. Може би базата от данни се използва от друг потребител и не бива да изнасяте базата. Искате ли да продължите с изнасянето?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
bg: Файлът/адресът %s не съдържа данни на GnuCash или те са повредени.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
bg: Сървърът на адрес %s получи грешка или е попаднал на грешни или повредени данни.

en: You do not have permission to access %s.
bg: Нямате право за достъп до %s.

en: An error occurred while processing %s.
bg: Възникна грешка при обработката на %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
bg: Имаше грешка при четенето на файла. Искате ли да продължите?

en: There was an error parsing the file %s.
bg: Имаше грешка при интерпретиране на файла %s.

en: The file %s is empty.
bg: Файлът %s е празен.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
bg: Файлът е от по-стара версия на GnuCash. Искате ли да продължите?

en: The file type of file %s is unknown.
bg: Видът на файла %s е неизвестен.

en: Could not make a backup of the file %s
bg: Не може да създаде резервно копие на файла %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
bg: Не може да записва във файла %s. Проверете дали имате права за запис в него и дали има достатъчно място за създаването му.

en: No read permission to read from file %s.
bg: Няма права за четене от файла %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
bg: Опитахте се да запазите в
    %s
    или нейна подпапка. Това не е позволено, тъй като %s използва папката за вътрешни цели.
    
    Моля, опитайте в друга папка.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
bg: Базата от данни е от по-стара версия на GnuCash. Изберете 'OK' за обновяване до текущата версия и 'Отказ', за да я отбележите само за четене.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
bg: Базата от данни на SQL се ползва от други потребители и докато не излязат, не може да се обнови. Ако в момента няма други потребители, проверете в документацията как да отстраните висящите сесии.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
bg: Появи се непозната входно/изходна грешка (%d).

en: Save changes to the file?
bg: Да се запазят ли промените във файла?

en: Continue _Without Saving
bg: Продължаване _без запазване

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
bg: GnuCash не може да получи право за запис до %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
bg: Може би базата от данни се използва от друг потребител и не бива да я отваряте. Как искате да постъпите?

en: _Quit
bg: _Изход

en: Loading user data…
bg: Зареждане на потребителски данни…

en: Re-saving user data…
bg: Презаписване на потребителски данни…

en: Exporting file…
bg: Изнасяне на файл…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
bg: Възникна грешка при съхраняване на файла.
    
    %s

en: <unknown>
bg: <непознат>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
bg: Въведете потребителско име и парола, за да се свържете с: %s

en: Save changes to file %s before closing?
bg: Да се запазят ли промените по файла %s преди затваряне?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
bg: Ако не запазите, промените от последните %d часа и %d минути ще бъдат отменени.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
bg: Ако не запазите, промените от последните %d дни и %d часа ще бъдат отменени.

en: Close _Without Saving
bg: Затваряне _без запазване

en: Unsaved Book
bg: Незапазена книга

en: Unable to save to database.
bg: Не може да запазва в базата от данни.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
bg: Не може да запазва в базата: книгата е само за четене.

en: Book Options
bg: Опции на книга

en: Version
bg: Версия

en: Select All
bg: Избор на всички

en: Select all accounts.
bg: Избор на всички сметки.

en: Clear All
bg: Изчистване на всички

en: Clear the selection and unselect all accounts.
bg: Изчистване и отмяна избора на всички сметки.

en: Select Children
bg: Отбелязване на подсметки

en: Select all descendents of selected account.
bg: Отбелязване на всички подсметки на избраната сметка.

en: Select Default
bg: Избор на стандартна

en: Select the default account selection.
bg: Отбелязване на стандартна селекция от сметки.

en: Show Hidden Accounts
bg: Показване на скрити сметки

en: Show accounts that have been marked hidden.
bg: Показва сметките, отбелязани като скрити.

en: Select all entries.
bg: Избор на всички записи.

en: Clear the selection and unselect all entries.
bg: Изчистване и отмяна избора на всички записи.

en: Select the default selection.
bg: Избор на стандартна селекция.

en: Clear any selected image file.
bg: Изчистване на избрания образ на файл.

en: Select image
bg: Избор на образ

en: Select an image file.
bg: Избиране на файл с образ.

en: Start of this quarter
bg: Начало на текущото тримесечие

en: Start of this accounting period
bg: Начало на отчетния период

en: Start of previous accounting period
bg: Начало на предходния отчетен период

en: End of this quarter
bg: Край на текущото тримесечие

en: End of this accounting period
bg: Край на отчетния период

en: End of previous accounting period
bg: Край на предходния отчетен период

en: _Custom
bg: _Потребителски

en: Loading…
bg: Зареждане…

en: never
bg: никога

en: New top level account
bg: Нова главна сметка

en: Account Name
bg: Име на сметка

en: Commodity
bg: Инвестиционна стока

en: Account Code
bg: Код на сметка

en: Last Num
bg: Последен №

en: Present
bg: Настоящ

en: Present (Report)
bg: Текущ (отчет)

en: Balance (Report)
bg: Баланс (отчет)

en: Balance (Period)
bg: Баланс (период)

en: Cleared (Report)
bg: Потвърден (отчет)

en: Reconciled (Report)
bg: Сверен (отчет)

en: Last Reconcile Date
bg: Последна дата на сверяване

en: Future Minimum
bg: Бъдещ минимум

en: Future Minimum (Report)
bg: Бъдещ минимум (отчет)

en: Total (Report)
bg: Общо (отчет)

en: Total (Period)
bg: Общо (период)

en: Tax Info
bg: Данъчни данни

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
bg: Настоящ (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
bg: Салдо (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
bg: Потвърден (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
bg: Сверен (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
bg: Бъдещ минимум (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
bg: Общо (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
bg: Филтриране на %s по...

en: Namespace
bg: Пространство от имена

en: Print Name
bg: Отпечатване на име

en: Unique Name
bg: Уникално име

note: Translators: Again replace CUSIP by the name of your National Securities Identifying Number.
en: ISIN/CUSIP
bg: ISIN/CUSIP (№ при КФН)

en: Fraction
bg: Част

en: Get Quotes
bg: Получаване на котировки

en: Source
bg: Източник

en: Timezone
bg: Часова зона

en: Vendor Number
bg: Номер на доставчик

en: Phone
bg: Телефон

en: Fax
bg: Факс

en: Active
bg: Активен

en: Security
bg: Ценни книги

en: Price
bg: Котировка

en: Enabled
bg: Включен

en: Last Occur
bg: Последна поява

en: Next Occur
bg: Следваща поява

en: %s, Total:
bg: %s, сума:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
bg: %s, сума невалутни инвестиционни стоки:

en: %s, Grand Total:
bg: %s, обща сума:

en: Net Assets:
bg: Чисти активи:

en: Profits:
bg: Печалби:

en: Show GnuCash version
bg: Показване версията на GnuCash

en: Enable extra/development/debugging features.
bg: Включване на допълнителни/развойни/откриващи грешки свойства.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
bg: Журнален файл; стандартно в "/tmp/gnucash.trace"; може да е "stderr" или "stdout".

en: Checking Finance::Quote…
bg: Проверка Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
bg: Проверка Finance::Quote...

en: Loading data…
bg: Зареждане на данни…

en: Do not load the last file opened
bg: Последният отворен файл да не зарежда

en: Search only in active items
bg: Търсене само в активните елементи

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
bg: Ако е активно, само 'активните' елементи в текущия клас ще бъдат претърсени. Ако не е, ще бъдат претърсени всички елементи в текущия клас.

en: Is tax included in this type of business entry?
bg: Включен ли е данък в този вид бизнес-запис?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
bg: Ако е активно, данъкът стандартно е включен във всички записи от този вид. Настройката се унаследява за нови клиенти и доставчици.

en: Enable extra toolbar buttons for business
bg: Включване на допълнителни инструментите в лентата за бизнес

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
bg: Ако е активно, ще бъдат показани и допълнителни инструменти в лентата за общи бизнес-функции. В противен случай не се показват.

en: Open new invoice in new window
bg: Отваряне на фактура в нов прозорец

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
bg: Ако е активно, всяка нова фактура ще се отваря в нов прозорец. Ако не е, новата фактура ще се отваря като страница в главния прозорец.

en: Accumulate multiple splits into one
bg: Събиране на съставните разбивки в една

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
bg: Ако полето е активно, съставните записи във фактурата, превеждани към същата сметка, ще бъдат събрани в единична разбивка. Полето може се отмени за всяка фактура в прозореца за издаване.

en: Show bills due reminder at startup
bg: Напомняне за дължими фактури от доставчик при стартиране

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
bg: Ако е активно, при стартиране GnuCash ще провери, дали скоро има дължими фактури от доставчик. Ако това е така, ще се появи прозорец с напомняне. Задаването на "скоро" се определя от настройката "Дни предварително" . Ако не е, GnuCash няма да проверява за дължими фактури от доставчик.

en: Show bills due within this many days
bg: Показване на дължими фактури от доставчик за тези дни

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
bg: Полето определя броя дни предварително, в които GnuCash ще проверява за дължими фактури от доставчик. Неговата стойност се използва, единствено ако е включена настройката "Уведомяване при падеж".

en: Which check position to print
bg: Кое място на чека да се разпечата

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
bg: На образците от чекове, съдържащи няколко чека на страница, настройката указва кое местоположение да бъде разпечатано. Възможните стойности са 0, 1 и 2, съответно за горе, в средата и долу.

en: Date format to use
bg: Използван формат за дата

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
bg: Това е числен идентификатор на зададения формат за дата.

en: Custom date format
bg: Потребителски формат на датата

en: Position of payee name
bg: Място на името на получателя

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
bg: Стойността съдържа координатите X и Y за начало на реда за получателя върху чека.

en: Position of date line
bg: Място на лентата с датата

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
bg: Стойността съдържа координатите X и Y за начало на реда за датата върху чека. Координатите започват от долния ляв ъгъл на указаното местоположение на чека.

en: Position of check amount in words
bg: Място на сумата на чека, словом

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
bg: Стойността съдържа координатите X и Y за начало на реда за стойността с думи върху чека. Координатите започват от долния ляв ъгъл на указаното местоположение на чека.

en: Position of check amount in numbers
bg: Място на числената сума на чека

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
bg: Стойността съдържа координатите X и Y за начало на реда за числената стойност върху чека. Координатите започват от долния ляв ъгъл на указаното местоположение на чека.

en: Position of memo line
bg: Място на лентата със записки

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
bg: Стойността съдържа координатите X и Y за начало на реда за записка върху чека. Координатите започват от долния ляв ъгъл на указаното местоположение на чека.

en: Print the date format below the date.
bg: Отпечатване на формата под датата.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
bg: Всеки път, когато се отпечатва датата, да се отпечатва нейният формат точно под нея с шрифт 8 точки чрез символите Г, М и Д.

en: The default check printing font
bg: Стандартен шрифт за печат на чекове

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
bg: Стандартният шрифт при отпечатване на чекове. Стойността ще се отмени от шрифтове, указани в описателен файл на чека.

en: Print '***' before and after text.
bg: Отпечатване на '***' преди и след текста.

en: Show currencies in this dialog
bg: Показване на валутите в прозореца

en: Last pathname used
bg: Последният използван път

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
bg: Полето съдържа последният използван от прозореца път. Той ще бъде използван като начално име/път към файл, когато прозорецът бъде отворен следващия път.

en: Window geometry
bg: Размери на прозореца

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
bg: Настройката указва, дали да се търси измежду всички елементи на текущия клас или само в 'активните' елементи на класа.

en: Show the new user window
bg: Показване на прозореца за нов потребител

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
bg: Ако е активно, ще се покаже прозорецът за нов потребител. Ако не е, няма да се покаже.

en: New hierarchy window on "New File"
bg: Прозорец за нова йерархия в "Нов файл"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
bg: Ако е активно, ще се покаже прозорецът "Нова йерархия", ако елементът от менюто "Нов файл" е избран. Ако не е, няма да се покаже.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
bg: Стандартно за 'ново търсене', ако са показани по-малко от този брой елементи

en: Enable SKIP transaction action
bg: Включване на 'Пропускане' на транзакции

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
bg: Включва операция 'Пропускане' в модула за съвпадения на транзакции. Ако е включено, стандартно ще бъде пропусната транзакцията, чиято най-висока степен на съвпадение е в жълтата зона (над границата за автоматично 'Добавяне', но под границата за автоматично 'Изравняване').

en: Enable UPDATE match action
bg: Включване на 'Актуализиране' при съвпадение

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
bg: Включва операция 'АКТУАЛИЗИРАНЕ И СВЕРЯВАНЕ' в модула за съвпадения на транзакции. Ако е включено, транзакцията, чиято най-висока степен на съвпадение е над границата за автоматично 'ИЗРАВНЯВАНЕ' и има различна дата или сума от съвпадащата, стандартно ще актуализира и изравни последната.

en: Use bayesian matching
bg: Използване на алгоритъм на Бейс

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
bg: Включва съвпадение по Бейс, когато сравнява внесена транзакция със съществуващи транзакции. Иначе ще се използва по-малко сложен механизъм за изследване на съвпадения.

en: Minimum score to be displayed
bg: Минимален резултат

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
bg: Полето указва минималната степен на съвпадение, която транзакцията трябва да има, за да се покаже в списъка със съвпадения.

en: Add matching transactions below this score
bg: Добавяне на съвпадащи транзакции под резултата

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
bg: Полето определя горната граница, под която съвпадащата транзакция автоматично ще се добави. Транзакцията, чиято най-висока степен на съвпадение е в червената зона (над показаната минимална степен, но по-малка или равна на степента за добавяне на съвпадение), стандартно ще се добави във файла на GnuCash.

en: Clear matching transactions above this score
bg: Изчистване на съвпадащи транзакции над резултата

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
bg: Полето определя горната граница на съвпадаща транзакция, отвъд която стандартно ще се потвърди. Транзакцията, чиято най-висока степен на съвпадение е в зелената зона (по-голяма или равна на границата за изравяване), стандартно ще се изравни.

en: Maximum ATM fee amount in your area
bg: Максималната такса за банкомат във вашия район

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
bg: Полето определя допълнителна такса за отчитане при сравняване на внесени транзакции. Понякога търговските банкомати (които не принадлежат на финансова институция) са монтирани на места като магазини. Тези банкомати добавят таксата си директно към сумата, вместо да я покажат като отделна транзакция или във вашите ежемесечни банкови такси. Напр., изтегляте 100$, а ви таксуват 101,50$ с таксите за операцията. Ако въведете ръчно тези 100$, сумите няма да съвпадат. Трябва да ги настроите към максималната такса за вашия район (в единици от националната валута), така че транзакцията да бъде разпозната като съвпадаща.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
bg: Автоматично създаване на нови инвестиционни стоки

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
bg: Включва автоматично създаване на нови инвестиционни стоки, ако се е появила неизвестна такава при внасянето. В противен случай потребителят ще казва какво да се прави с всяка неизвестна инвестиционна стока.

en: Default QIF transaction status
bg: Стандартно състояние на транзакция QIF

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
bg: Състояние по подразбиране за транзакция QIF, ако не е определено във файл QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
bg: Ако състоянието не е определено във файл QIF, транзакциите се отбелязват като сверени.

en: Show documentation
bg: Показване на документацията

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
bg: Показване на няколко чисто документални страници в помощника за внасяне на QIF.

en: Pre-select cleared transactions
bg: Предварителен избор на изплатени транзакции

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
bg: Ако е активно, всички отбелязани като изплатени транзакции в регистъра ще се покажат в прозореца за сверяване. Ако не е, няма да бъдат избрани транзакции.

en: Prompt for interest charges
bg: Покана за начисление на лихва

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
bg: Подканя потребителя да въведе транзакция за начисление или плащане на лихва, преди да свери сметка, която начислява или плаща лихва. Понастоящем е включен само за сметките: банка, кредит, взаимни сметки, актив, вземания, задължения и пасиви.

en: Prompt for credit card payment
bg: Покана за плащане с кредитна карта

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
bg: Ако е активно, ще подкани потребителя да въведе плащане с кредитна карта след сверяване на сметката за кредитна карта. Ако не е, няма да подкани потребителя.

en: Always reconcile to today
bg: Винаги да се сверява към днешна дата

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
bg: Ако е активно, винаги ще отваря прозореца за сверяване като използва днешната дата за извлечението, независимо от предишните сверявания.

en: Set the "auto create" flag by default
bg: Задаване на флаг "авт. създаване" като стандартен

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
bg: Ако е активно, всяка новосъздадена планирана транзакция стандартно ще има флаг 'авт. създаване'. Потребителят може да промени флага, докато създава транзакция, или по-късно, докато редактира планирана транзакция.

en: How many days in advance to notify the user.
bg: Колко дни по-рано да уведоми потребителя.

en: Set the "notify" flag by default
bg: Задаване на флаг "уведомяване" като стандартен

en: How many days in advance to remind the user.
bg: Колко дни по-рано да напомни на потребителя.

en: The next tip to show.
bg: Следващ съвет.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
bg: Показване "Съвет за деня" при стартиране на GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
bg: Включва "Съвет за деня" при стартиране на GnuCash. Ако е включено, прозорецът ще се покаже. Ако не е, няма да се покаже.

en: Save window sizes and locations
bg: Запазване на размерите и мястото на прозорците

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
bg: Ако е активно, размерът и мястото на всеки прозорец ще бъдат запазени при затваряне. Размерите и местоположенията на прозорците със съдържание ще бъдат запомнени, когато напуснете GnuCash. Ако не е, размерите няма да бъдат запазени.

en: Character to use as separator between account names
bg: Символ като разделител между имената на сметките

en: Compress the data file
bg: Компресиране на файла с данни

en: Enables file compression when writing the data file.
bg: Включва компресията за файлове, когато записва файл с данни.

en: Show auto-save explanation
bg: Показване на пояснението за автоматичен запис

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
bg: Ако е активно, GnuCash ще покаже пояснение на свойството за автоматично запазване при първото му стартиране. Ако не е, няма да се покаже допълнително пояснение.

en: Auto-save time interval
bg: Период за автоматично запазване

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
bg: Брой минути преди стартиране на автоматичния запис на файла върху твърдия диск. Ако е 0, няма да стартира автоматичен запис.

en: Display negative amounts in red
bg: Оцветява отрицателните суми в червено

en: Automatically insert a decimal point
bg: Автоматично вмъкване на десетична запетая

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
bg: Ако е активно, GnuCash автоматично ще добави десетична запетая за стойностите, които са въведени без такава. Ако не е, GnuCash няма да промени въведените числа.

en: Number of automatic decimal places
bg: Брой на знаците след десетичната запетая

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
bg: Полето определя броя позиции за запълване след десетичната запетая.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
bg: Изтриване на стари журнални/архивни файлове след толкова дни (0 = никога)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
bg: Настройката определя броя дни, след които старите журнални/архивни файлове се изтриват (0 = никога).

en: Don't sign reverse any accounts.
bg: Да не се сменя знака на сметки.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
bg: Смяна на знака на салдото на: кредитна карта, задължения, пасиви, собствен капитал и приходи.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
bg: Смяна на знака на салдото в сметките за приходи и разходи.

en: Use formal account labels
bg: Използване на стандартни счетоводни заглавия

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
bg: Ако е активно, ще се използват записите от стандартното счетоводство "Кредит" и "Дебит" за обозначаване на полетата върху екрана. Ако не е, ще се използват неофициалните записи като увеличение/намаление, "Входящи"/"Изходящи" и др.

en: Show close buttons on notebook tabs
bg: Показва бутоните за затваряне върху подпрозорците

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
bg: Ако е активно, ще се покаже бутон "Затваряне" върху всеки подпрозорец, който може да се затвори. Ако не е, няма да се покаже такъв бутон. Независимо от това, страниците винаги могат да се затварят чрез елемента от менюто "Затваряне" или бутона "Затваряне" в лентата с инструменти.

en: Width of notebook tabs
bg: Широчина на подпрозорците на бележника

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
bg: Бутонът определя максималната широчина на подпрозорците на бележника. Ако текстът в тях е по-голям от тази стойност, надписът в подпрозореца ще бъде съкратен по средата и заменен с многоточие.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
bg: Използване на валутата от системния език за всички нови сметки.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
bg: Използване на указаната валута за всички новосъздадени сметки.

en: Default currency for new accounts
bg: Стандартна валута за нови сметки

en: Use 24 hour time format
bg: Използване на 24-часовия формат

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
bg: Ако е активно, ще се използва 24-часов формат. Ако не е, ще използва 12-часов формат.

en: Date format choice
bg: Избор на формат за дата

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
bg: Настройката избира начина на показване на датите в GnuCash. Възможните параметри са "системен" за езика на системата, "ce" за континентална Европа, "iso" за стандартните дати ISO 8601 , "uk" за Великобритания и "us" за стила в САЩ.

en: In the current calendar year
bg: В текущата календарна година

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
bg: Когато бъде попълнена дата без година, тя може да се довърши така, че да е в рамките на текущата година или около текущата дата на изскачащия прозорец с начало няколко месеца назад.

en: Maximum number of months to go back.
bg: Максимален брой месеци за връщане.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
bg: Датите ще бъдат довършвани така, че да са близки до текущата. Въведете максималния брой месеци за връщане във времето при довършване на дати.

en: Show splash screen
bg: Показване на начален екран

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
bg: Ако е активно, ще се покаже начален екран при стартиране. Ако не е, няма да се покаже.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
bg: Показване на подпрозорците на бележника отгоре на прозореца.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
bg: Настройката определя края, в който се показват подпрозорците са превключване на страниците в книгата. Възможните стойности са "горе", "вляво", "долу" и "вдясно". Стандартнатя е "горе".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
bg: Показване на подпрозорците на бележника в края на прозореца.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
bg: Показване на подпрозорците на бележника отляво на прозореца.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
bg: Показване на подпрозорците на бележника отдясно на прозореца.

en: Display the summary bar at the top of the page.
bg: Показване на лентата за справки отгоре на страницата.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
bg: Настройката определя края, в който се показва лентата със състоянието. Възможните стойности са "горе" и "долу". Стандартната е "долу".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
bg: Показване на лентата за справки отдолу на страницата.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
bg: Затварянето на подпрозорец придвижва в последния посетен подпрозорец.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
bg: Ако е активно, затварянето на подпрозорец ще придвижи към последния посетен подпрозорец. Ако не е, ще придвижи наляво.

en: "Enter" key moves to bottom of register
bg: Клавишът "Enter" придвижва към долната част на регистъра

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
bg: Ако е активно, натискането на бутона Enter ще придвижи избора до края на регистъра. Ако не е, натискането му ще придвижи избора до следващия ред на транзакция.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
bg: Автоматично отваряне на списъка със сметки или операции при въвеждане

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
bg: Преместване в полето за превод, когато се попълни автоматично запомнената транзакция

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
bg: Ако е активно, курсорът ще се премести в полето за превод, след като запомнената транзакция е попълнена автоматично. Ако не е, ще се премести в полето със стойност.

en: Create a new window for each new register
bg: Създаване на нов прозорец за всеки нов регистър

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
bg: Ако е активно, всеки нов регистър ще се отваря в нов прозорец. Ако не е, новият регистър ще се отваря като страница в главния прозорец.

en: Color all lines of a transaction the same
bg: Оцветяване на всички редове еднакво

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
bg: Ако е активно, съставните редове на отделната транзакция ще бъдат еднакъв цвят на фона. Ако не е, цветът на фона ще се редува през ред.

en: Show horizontal borders in a register
bg: Показване на хоризонтални рамки в регистъра

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
bg: Показва хоризонтални рамки между редовете в регистъра. Ако е активно, рамката между полетата ще бъде подчертана с дебела линия. Ако не е, няма да бъдат отбелязани.

en: Show vertical borders in a register
bg: Показване на вертикални рамки в регистъра

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
bg: Показва вертикалните рамки между колоните в регистъра. Ако е активно, рамката между полетата ще бъде подчертана с дебела линия. Ако не е, няма да бъдат отбелязани.

en: All transactions are expanded to show all splits.
bg: Всички транзакции са разгънати с всички разбивки.

en: Only display leaf account names.
bg: Показва само имената на групите от сметки.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
bg: Показване само на имената на групите от сметки в регистъра и в прозореца за избор на сметка. Стандартното поведение е да показва пълното име, включително пътя в дървото със сметките. Включването на опцията предполага да използвате уникални имена на групи.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
bg: Показване на толкова транзакции в регистъра. Нула означава всички транзакции.

en: Create a new window for each new report
bg: Създаване на нов прозорец за всеки нов отчет

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
bg: Ако е активно, всеки нов отчет ще се отваря в собствен прозорец. Ако не е, новите отчети ще се отварят като подпрозорци на главния прозорец.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
bg: Използване на валутата от системния език за всички нови отчети.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
bg: Използване на указаната валута за всички новосъздадени отчети.

en: Default currency for new reports
bg: Стандартна валута за нови отчети

en: Allow file incompatibility with older versions.
bg: Позволяване на файлова несъвместимост със стари версии.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
bg: Ако е активно, gnucash ще има правото умишлено да прекъсва файловата съвместимост с по-стари версии, така че запазеният в текущата версия файл с данни да не може да бъде прочетен от по-стара версия. Ако не е, gnucash ще записва файлове с данни само във формати, които могат да се четат и от по-стари версии.

en: Number of files in history
bg: Брой файлове в историята

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
bg: Настройката определя броя файлове в менюто 'Последни отваряни файлове'. Стойността може да бъде 0, за да изключите историята. Максималната стойност е 10.

en: Most recently opened file
bg: Последният отварян файл

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
bg: Полето съдържа пълния път до последния отварян файл.

en: Next most recently opened file
bg: Предпоследният отварян файл

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
bg: Полето съдържа пълния път до предпоследния отварян файл.

en: Print checks from multiple accounts
bg: Отпечатване на чекове от няколко сметки

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
bg: Прозорецът се показва, ако се опитате да отпечатате чекове от няколко сметки едновременно.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
bg: Прозорецът се показва, ако се опитате да преместите променено перо във фактура. Променените данни трябва да бъдат запазени или да се отхвърли дублирането.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
bg: Този прозорец се показва, ако се опитвате да дублирате променено перо във фактура. Променените данни трябва да бъдат запазени или да се отмени дублирането.

en: Delete a commodity
bg: Изтриване на инвестиционна стока

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви разреши да изтриете инвестиционната стока.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете инвестиционната стока, която има прикачени ценови котировки. Нейното изтриването ще изтрие също и котировките.

en: Delete multiple price quotes
bg: Изтриване на няколко котировки

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете няколко ценови котировки наведнъж.

en: Read only register
bg: Регистър само за четене

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
bg: Прозорецът се показва, ако е отворен регистър само за четене.

en: Change contents of reconciled split
bg: Промяна на съдържанието на сверени разбивки

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да промените съдържанието на сверените разбивки. Ако позволите тези промени, ще затрудните бъдещите сверявания.

en: Mark transaction split as unreconciled
bg: Отбелязване на разбивката на транзакция като несверена

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да отбележите разбивка на транзакция като несверена. Ако направите това, сверената стойност ще бъде изключена от регистъра и ще затрудни бъдещите сверявания.

en: Remove a split from a transaction
bg: Премахване на разбивка от транзакция

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете разбивка на транзакция.

en: Remove a reconciled split from a transaction
bg: Премахване на сверена разбивка от транзакция

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете сверени разбивки на транзакция. Ако направите това, сверената стойност ще бъде изключена от регистъра и ще затрудни бъдещите сверявания.

en: Remove all the splits from a transaction
bg: Премахване на всички разбивки от транзакция

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете всички разбивки на транзакция.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете всички разбивки (включително и сверени) на транзакция. Ако направите това, сверената стойност ще бъде изключена от регистъра и ще затрудни бъдещите сверявания.

en: Delete a transaction
bg: Изтриване на транзакция

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете транзакция.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
bg: Прозорецът се показва, преди да ви позволи да изтриете транзакция, която съдържа сверени разбивки. Ако го направите това, сверената стойност ще бъде изключена от регистъра и ще затрудни бъдещите сверявания.

en: Duplicating a changed transaction
bg: Дублиране на променена транзакция

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
bg: Прозорецът се показва, ако се опитате да дублирате променена транзакция. Променените данни трябва да бъдат запазени или да се отмени дублирането.

en: Commit changes to a transaction
bg: Запомняне на промените за транзакция

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
bg: Прозорецът се показва, ако се опитате да преместите променена транзакция. Променените данни трябва да бъдат запазени или да се отхвърли дублирането.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
bg: Показване на общата сума от всички сметки в стандартната валута за отчети

en: Show non currency commodities
bg: Показване на невалутни инвестиционни стоки

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
bg: Ако е активно, ще се покажат невалутни инвестиционни стоки (акции). Ако не е, ще бъдат скрити.

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
bg: Начална дата (в секунди от 1-ви ян. 1970г.)

en: Starting time period identifier
bg: Индекс за относителна начална дата

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
bg: Крайна дата (в секунди от 1-ви ян. 1970г.)

en: Ending time period identifier
bg: Индекс за относителна крайна дата

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
bg: Помощникът ще Ви помогне да настроите и използвате отчетните периоди.
    
    Опасност: понастоящем свойството не работи правилно; все още е в процес на разработка. Възможно е да повреди данните ви непоправимо!

en: Book Closing Dates
bg: Дати на приключване на книгата

en: Close Book
bg: Приключване на книгата

en: Comma (,)
bg: Запетая (,)

en: Semicolon (;)
bg: Точка и запетая (;)

en: Custom regular expression
bg: Потребителски регулярен израз

en: Colon (:)
bg: Двоеточие (:)

en: Preview
bg: Предварителен преглед

en: Accounts Selected:
bg: Избрани сметки:

en: _Select Subaccounts
bg: _Избиране на подсметки

en: Select _All
bg: Избиране _всички

en: Date Range
bg: Времеви диапазон

en: _Select All
bg: _Избор на всички

en: Select _Range
bg: Избор на диапазон

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
bg: Начало

en: _Earliest
bg: _Най-ранен

en: Cho_ose Date
bg: И_збор на дата

en: Toda_y
bg: Д_нес

en: _Latest
bg: П_оследен

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
bg: Край

en: C_hoose Date
bg: И_збор на дата

en: _Today
bg: _Днес

en: Fixed-Width
bg: Фиксирана широчина

en: Space
bg: Интервал

en: Tab
bg: Табулатор

en: Hyphen (-)
bg: Тире (-)

en: Date Format
bg: Формат за дата

en: Account ID
bg: ID на сметка

en: Change GnuCash _Account…
bg: Смяна на _сметка в GnuCash …

en: New Account Hierarchy Setup
bg: Йерархична настройки на нова сметка

en: Choose Currency
bg: Избор на валута

en: <b>Categories</b>
bg: <b>Категории</b>

en: C_lear All
bg: О_тмяна на всички

en: <b>Category Description</b>
bg: <b>Описание на категория</b>

en: Choose accounts to create
bg: Изберете сметките за създаване

en: Setup selected accounts
bg: Настройки на отбелязаните сметки

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
bg: Натиснете 'Прилагане', за да създадете нови сметки. Ще можете да ги запазите във файл или база от данни.
    
    Натиснете 'Назад', за да прегледате избора си.
    
    Натиснете 'Отказ', за да затворите този прозорец, без да създавате нови сметки.

en: Finish Account Setup
bg: Завършване създаването на сметка

en: Months
bg: Месеци

en: Years
bg: Години

en: Start Date
bg: Начална дата

en: Length
bg: Времетраене

en: Loan Account
bg: Заемна сметка

en: Months Remaining
bg: Оставащи месеци

en: Interest Rate Change Frequency
bg: Честота на промяна на лихвения процент

en: Escrow Account
bg: Доверителна сметка

en: Principal To
bg: Главница към

en: Interest To
bg: Лихва към

en: Repayment Frequency
bg: Честота на погасяване

en: Payment To (Escrow)
bg: Плащане към (доверителна)

en: Payment From (Escrow)
bg: Плащане от (доверителна)

en: Specify Source Account
bg: Определяне на изходна сметка

en: Use Escrow Account
bg: Използване на доверителна сметка

en: Part of Payment Transaction
bg: Част от платежна транзакция

en: Payment Frequency
bg: Честота на плащане

en: End Date
bg: Крайна дата

en: Import QIF files
bg: Внасяне на файлове QIF

en: Select a QIF file to load
bg: Избор на файл QIF за зареждане

en: Load QIF files
bg: Зареждане на файлове QIF

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
bg: Изберете "Назад", за да отмените зареждането на файла и да изберете друг.

en: Set a date format for this QIF file
bg: Определяне на формат на дата за този QIF-файл

en: Account name
bg: Име на сметка

en: Set the default QIF account name
bg: Определяне на стандартно име за сметка QIF

en: _Unload selected file
bg: _Изваждане на избрания файл

en: _Load another file
bg: _Зареждане на друг файл

en: QIF files you have loaded
bg: Заредени файлове QIF

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
bg: На следващата страница ще се провери съвпадението на сметките GnuCash със сметките във вашите файлове QIF и всякакви ценни книги и взаимни фондове, които притежавате. Ако вече съществува сметка на GnuCash със същото или подобно име и съвместим вид, сметката ще се използва като съвпадаща; ако не съществува, GnuCash ще създаде нова сметка със същото име и вид на QIF. Ако не ви допада предложената сметка на GnuCash, щракнете два пъти, за да я промените.
    
    Забележете, че GnuCash ще създаде много сметки, които не съществуват в другата ви лична финансова програма, включително отделна сметка за всяка ваша ценна книга, отделни сметки за брокерски комисиони, специални сметки "Собствен капитал" (подсметки на Неразпределена печала, по подразбиране), които са източникът на вашето начално салдо и др. Всички тези сметки ще се появят на следващата страница, за да можете да ги промените, ако желаете, но е безопасно да ги оставите.

en: Accounts and stock holdings
bg: Сметки и материални запаси

en: _Select the matchings you want to change
bg: _Отбелязване на съвпаденията, които искате да промените

en: Matchings selected
bg: Избрани съвпадения

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
bg: Съпоставяне на сметките QIF с тези на GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
bg: GnuCash използва отделни сметки за приходи и разходи вместо категории за групиране на вашите транзакции. Всяка от категориите във вашия файл QIF може да се преобразува в сметка на GnuCash.
    
    На следващата страница можете да видите предложените съвпадения между категориите QIF и сметките на GnuCash. Можете да промените съвпаденията, които не харесвате, чрез двойно щракване върху реда с името на категория.
    
    Ако по-късно си промените мнението, можете безопасно да преподредите структурата на сметките GnuCash.

en: Income and Expense categories
bg: Категории за приходи и разходи

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
bg: Съпоставяне на категориите QIF с тези на GnuCash

en: Payees and memos
bg: Получатели и записки

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
bg: Съпоставяне на получатели/записки в сметките на GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
bg: Модулът за внасяне на QIF понастоящем не може да обработва многовалутни файлове QIF. Всички сметки във файловете QIF, които внасяте, трябва да са деноминирани в същата валута.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
bg: _Избор на валутата за всички внесени транзакции:

en: Tradable commodities
bg: Пазарни инвестиционни стоки

en: QIF Import
bg: Внасяне на QIF

en: Match existing transactions
bg: Съпоставяне на налични транзакции

en: _Imported transactions needing review
bg: _Внесени транзакции, които трябва да се прегледат

en: _Possible matches for the selected transaction
bg: _Възможни съвпадения за отбелязаната транзакция

en: Select possible duplicates
bg: Избиране на възможните дубликати

en: Update your GnuCash accounts
bg: Актуализиране на сметките ви в GnuCash

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
bg: Изберете сметка, за която искате да запишете разделянето или сливането на акции.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
bg: Въведете датата и броя акции, които сте спечелили или загубили от разделянето или сливането на акции. За сливането на акции (отрицателни разбивки) използвайте отрицателни стойности за разпределението на дохода под формата на акции. Можете да въведете описание на транзакцията или да приемете стандартната.

en: _Date
bg: _Дата

en: Desc_ription
bg: О_писание

en: Stock Split
bg: Разделяне на акции

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
bg: Ако искате да запишете пазарната цена за разделянето, напишете я отдолу. Можете да я оставите и непопълнена.

en: New _Price
bg: Нова _цена

en: Currenc_y
bg: Валу_та

en: Stock Split Details
bg: Данни за разделяне на акции

en: _Memo
bg: _Записка

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
bg: Пари в замяна

en: <b>_Income Account</b>
bg: <b>_Приходна сметка</b>

en: <b>A_sset Account</b>
bg: <b>А_ктивна сметка</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
bg: Пари в замяна

en: Cash
bg: Пари в брой

en: Brokerage Fees
bg: Брокерски комисиони

en: _Edit list of encodings
bg: _Редактиране списъка с кодировки

en: Default encoding
bg: Стандартно кодиране

en: Convert the file
bg: Преобразуване на файла

en: Finish GnuCash Datafile Import
bg: Край на внасянето на файла с данни

en: Edit the list of encodings
bg: Редактиране на списъка с кодирания

en: <b>S_ystem input encodings</b>
bg: <b>Входни си_стемни кодирания</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
bg: <b>_Потребителско кодиране</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
bg: <b>_Избрани кодирания</b>

en: Preferences
bg: Предпочитания

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
bg: Основен

en: Enable extra _buttons
bg: Включване на допълнителни _бутони

en: _Open in new window
bg: _Отваряне в нов прозорец

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
bg: Ако е отбелязано, всяка фактура ще се отвори в собствен главен прозорец. Ако не е, фактурата ще се отвори в текущия прозорец.

en: _Accumulate splits on post
bg: _Сумиране при издаване

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
bg: Дали съставните записи на фактурата, превеждани към същата сметка, стандартно да се сумират в единична разбивка. Настройката може да се промени в диалоговия прозорец за издаване.

en: <b>Invoices</b>
bg: <b>Фактури на клиент</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
bg: Дали при стартиране да се показва списък с платимите фактури.

en: _Tax included
bg: _Включен данък

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
bg: Дали данъкът е включен стандартно в записи на фактури от доставчик. Настройката се унаследява при нови клиенти и търговци.

en: <b>Bills</b>
bg: <b>Фактури от доставчик</b>

en: _Notify when due
bg: _Уведомяване при падеж

en: Ta_x included
bg: Включен д_анък

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
bg: Дали стандартно е включен данък в перата на фактурите. Настройката се унаследява при нови клиенти и търговци.

en: Days in ad_vance
bg: _Дни предварително

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
bg: След колко дни да се извести за падеж на фактури от доставчик.

en: _Days in advance
bg: _Дни предварително

en: Default
bg: Стандартен

en: Delete Account
bg: Изтриване на сметка

en: <b>Sub-accounts</b>
bg: <b>Подсметки</b>

en: _Move to
bg: _Преместване в

en: M_ove to
bg: Пр_еместване в

en: Delete all _transactions
bg: Изтриване на всички _транзакции

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
bg: Сметката съдържа транзакции. Какво искате да направите с тях?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
bg: Сметката съдържа транзакции с права само за четене, които не могат се изтрият.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
bg: <b>Транзакции на подсметка</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
bg: Една или повече подсметки имат транзакции, които са достъпни само за четене и не могат да бъдат изтрити.

en: _Default
bg: С_тандартно

en: Account Type
bg: Вид сметка

en: Show _hidden accounts
bg: Показване на _скритите сметки

en: Show _zero total accounts
bg: Показване на с_метки с нулево салдо

en: _Help
bg: Помо_щ

en: Identification
bg: Самоличност

en: Account _name
bg: _Име на сметка

en: _Account code
bg: _Код на сметка

en: _Description
bg: _Описание

en: Smallest _fraction
bg: Най-малка _част

en: Account _Color
bg: _Цвят на сметка

en: No_tes
bg: _Бележки

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
bg: Най-малката единица, която може да се укаже.

en: _Parent Account
bg: _Основна сметка

en: Placeholde_r
bg: С_интетична сметка

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
bg: Сметката е представена единствено като синтетична в йерархията. Не могат да се нанасят транзакции към нея, а само към нейните подсметки.

en: H_idden
bg: С_крит

en: Ta_x related
bg: Да_нъчен

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
bg: Използвайте Редактиране->Опции на данъчен отчет настройка на данъчен флаг и да зададете данъчен код за сметката.

en: <b>Balance Information</b>
bg: <b>Информация за салдо</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
bg: <b>Превод на начално салдо</b>

en: _Balance
bg: _Салдо

en: _Use equity 'Opening Balances' account
bg: _Да се ползва сметка за собствен капитал 'Начални салда'

en: _Select transfer account
bg: _Избор на сметка за превод

en: Renumber sub-accounts
bg: Преномериране на подсметки

en: _Renumber
bg: Пре_номериране

en: Prefix
bg: Представка

en: Examples
bg: Примери

en: _Show documentation
bg: _Показване на документацията

en: _Reconciled
bg: _Сверена

en: _Cleared
bg: _Потвърдена

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
bg: Ако състоянието не е определено във файл QIF, транзакциите се отбелязват като потвърдени.

en: _Not cleared
bg: _Непотвърдена

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
bg: Ако състоянието не е определено във файл QIF, транзакциите се отбелязват като непотвърдени.

en: Select Account
bg: Избор на сметка

en: _Select or add a GnuCash account:
bg: _Избор или добавяне на сметка на GnuCash:

en: Import transactions from text file
bg: Внасяне на транзакция от текстов файл

en: 1. Choose the file to import
bg: 1. Избор на файл за внасяне

en: Import bill CSV data
bg: Внасяне на данни CSV за фактура от доставчик

en: Import invoice CSV data
bg: Внасяне на данни от фактура CSV

en: 2. Select import type
bg: 2. Отбелязване на вида внасяне

en: Semicolon separated
bg: Разделени чрез точка и запетая

en: Comma separated
bg: Разделени чрез запетая

en: Semicolon separated with quotes
bg: Разделени чрез точка и запетая с кавички

en: Comma separated with quotes
bg: Разделени чрез запетая с кавички

en: 3. Select import options
bg: 3. Отбелязване на опции за внасяне

en: 4. Preview
bg: 4. Преглед

en: Due Days
bg: Дни на падеж

en: Discount Days
bg: Дни с отстъпка

en: Discount %
bg: Отстъпка %

en: The percentage discount applied for early payment.
bg: Процентната отстъпка, приложена за ранно плащане.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
bg: Броят дни след датата на издаване, в които ще се приложи отстъпка за ранно плащане.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
bg: Брой дни за плащане на фактура от доставчик след датата на издаване.

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
bg: Крайната дата за включване на фактури от доставчик към идния месец. След крайния срок фактурите от доставчик се включват към следващия месец. Отрицателните стойности се изчисляват със задна дата от края на месеца.

en: The discount percentage applied if paid early.
bg: Приложеният процент отстъпка, ако е платено по-рано.

en: The last day of the month for the early payment discount.
bg: Последният ден на месеца за отстъпка за ранно плащане.

en: The day of the month bills are due
bg: Денят на падеж месечно за фактурите от доставчик

en: Table
bg: Таблица

en: Terms
bg: Срокове

en: Delete the current Billing Term
bg: Изтриване на текущия срок за плащане

en: _New
bg: _Нова

en: Create a new Billing Term
bg: Създаване на нов срок за плащане

en: <b>Term Definition</b>
bg: <b>Определяне на срок</b>

en: De_scription
bg: Оп_исание

en: _Type
bg: _Вид

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
bg: Описанието на срока за плащане, отпечатано върху фактури

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: Edit the current Billing Term
bg: Редактиране текущия срок за плащане

en: Close this window
bg: Затваряне на прозореца

en: Cancel your changes
bg: Отказ от промените

en: Commit this Billing Term
bg: Потвърждаване на срока за плащане

en: The internal name of the Billing Term.
bg: Вътрешното име на срока за плащане.

en: <b>New Billing Term</b>
bg: <b>Нов срок за плащане</b>

en: _Name
bg: _Име

en: Income Total
bg: Сума на приходите

en: Expense Total
bg: Сума на разходите

en: Choose Owner Dialog
bg: Избор на получател

en: Securities
bg: Ценни книги

en: Show National Currencies
bg: Показване на националните валути

en: Add a new commodity.
bg: Добавя нова инвестиционна стока.

en: Remove the current commodity.
bg: Изтрива текущата инвестиционна стока.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
bg: Въведете пълно име на инвестиционната стока. Напр.: Cisco Sytems Inc. или Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
bg: Въвежда символа за инвестиционна стока (напр. CSCO или AAPL). Ако извличате котировки онлайн, полето трябва да съвпада точно със символа на ценната книга, използвана от източника (вкл. регистъра на буквите).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
bg: Въведете уникален код за идентифициране на инвестиционната стока. Можете да оставите полето непопълнено.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
bg: Въведете най-малката част от инвестиционната стока, с която може да се търгува. За акции, с които може да се търгува само в цели числа, въведете 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
bg: <b>Данни за източник на котировка</b>

en: Type of quote source
bg: Вид източник на котировка

en: Time_zone
bg: Часова_зона

en: _Unknown
bg: _Непознат

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
bg: Това са източници на котировки добавени към Ф:К. GnuCash не знае дали те извличат информация от един или няколко сайта в Интернет.

en: _Multiple
bg: Н_яколко

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
bg: Това са източници на котировки за Ф::К, които извличат информация от няколко сайта в Интернет. Ако някой от тези сайтове е недостъпен, Ф::К ще се опита да извлече данни от друг сайт.

en: Si_ngle
bg: Е_диничен

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
bg: Това са източници на котировки за Ф::К, които извличат информация от един сайт в Интернет. Ако сайтът не е достъпен, няма да успеете да извлечете котировки.

en: _Get Online Quotes
bg: П_олучаване на котировки онлайн

en: F_raction traded
bg: Търгу_вана част

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
bg: ISIN, CUSIP или _друг код

en: _Symbol/abbreviation
bg: _Символ/съкращение

en: _Full name
bg: _Пълно име

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
bg: Предупреждение: Finance::Quote не е инсталирана правилно.

en: Select user information here…
bg: Изберете потребителска информация…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
bg: ID номер на клиента Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер

en: Email
bg: Е-поща

en: Billing Address
bg: Адрес за фактури

en: Discount
bg: Отстъпка

en: Credit Limit
bg: Кредитен лимит

en: Tax Included
bg: Включен данък

en: Tax Table
bg: Данъчна таблица

en: Override the global Tax Table?
bg: Да отмени ли общата данъчна таблица?

en: Billing Information
bg: Данни за фактура

en: Shipping Information
bg: Данни за доставка

en: Shipping Address
bg: Адрес за доставка

en: Question
bg: Въпрос

en: (none)
bg: (няма)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
bg: ID номер на служителя. Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер

en: Payment Address
bg: Адрес за плащания

en: Language
bg: Език

en: Interface
bg: Интерфейс

en: Default Hours per Day
bg: Стандартни часове за ден

en: Default Rate
bg: Стандартен курс

en: Access Control List
bg: Списък за контрол на достъпа

en: Access Control
bg: Контрол на достъпа

en: <b>File</b>
bg: <b>Файл</b>

en: Host
bg: Сървър

en: Database
bg: База от данни

en: Password
bg: Парола

en: <b>Database Connection</b>
bg: <b>Връзка към база от данни</b>

en: Quarterly
bg: На тримесечие

en: Monthly
bg: Ежемесечно

en: Semi-monthly
bg: На половин месец

en: Weekly
bg: Ежеседмично

en: Loan Repayment Calculator
bg: Калкулатор за изплащане на заем

en: <b>Calculations</b>
bg: <b>Изчисления</b>

en: Payment periods
bg: Периоди на плащане

en: Interest rate
bg: Лихвен процент

en: Present value
bg: Настояща стойност

en: Periodic payment
bg: Периодично плащане

en: Future value
bg: Бъдеща стойност

en: Calculate
bg: Изчисляване

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
bg: Преизчисление на (единичния) празен запис в горните полета.

en: <b>Payment Options</b>
bg: <b>Опции на плащане</b>

en: Payment Total
bg: Общо плащане

en: Discrete
bg: Отделен

en: Continuous
bg: Непрекъснат

en: Beginning
bg: Начало

en: When paid
bg: Кога е платено

en: Online
bg: Онлайн

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
bg: Изберете или създайте подходяща сметка на GnuCash за:

en: Online account ID here…
bg: ID на онлайн-сметка…

en: Choose a format
bg: Избор на формат

en: Format
bg: Формат

en: Select matching existing transaction
bg: Изберете съвпадаща действителна сметка

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
bg: Първа разбивка на внесена транзакция

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
bg: Възможни разбивки, които съвпадат с избраната транзакция

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
bg: Вероятно транзакцията се нуждае от намесата ви или ще се внесе като неизравнена.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
bg: Транзакцията ще се внесе като изравнена (ако все още искате да проверите съвпадащата или целевата сметка).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
bg: Транзакцията изисква намесата ви или НЯМА да се внесе.

en: Transaction List Help
bg: Помощ за списък от транзакции

en: Colors
bg: Цветове

en: <b>Actions</b>
bg: <b>Действия</b>

en: "A"
bg: "Н"

en: Select "A" to add the transaction as new.
bg: Изберете "Н", за да добавите транзакцията като нова.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
bg: За да пропуснете транзакцията, не избирайте нищо (няма да се внесе).

en: Red
bg: Червена

en: Yellow
bg: Жълт

en: Green
bg: Зелено

en: _Notes
bg: _Бележки

en: Generic import transaction matcher
bg: Модул за общо внасяне на транзакции

en: Posted Account
bg: Нанесена сметка

en: Invoice Information
bg: Данни за фактура

en: (owner)
bg: (собственик)

en: Default Chargeback Project
bg: Стандартен план за таксуване

en: Additional to Card
bg: Допълнително към карта

en: Extra Payments
bg: Допълнителни плащания

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
bg: ID-номер на фактурата. Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
bg: Връщането на фактурата ще изтрие нанесената транзакция.
    Сигурни ли сте, че искате да я върнете?

en: Yes, reset the Tax Tables
bg: Да, нулиране на данъчните таблици

en: No, keep them as they are
bg: Не, запазване както са

en: Reset Tax Tables to present Values?
bg: Да се нулират ли данъчните таблици към настоящи стойности?

en: Job Dialog
bg: Прозорец на задание

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
bg: Номер на ID на заданието. Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер

en: Job Information
bg: Данни за задание

en: Owner Information
bg: Данни за собственик

en: Job Active
bg: Активно задание

en: Lot Viewer
bg: Преглед на статия

en: _New Lot
bg: _Нова статия

en: Scrub _Account
bg: Проверка на с_метка

en: _Scrub
bg: _Проверка

en: Scrub the highlighted lot
bg: Проверка на осветената статия

en: Delete the highlighted lot
bg: Изтриване на подчертаната статия

en: Enter a name for the highlighted lot.
bg: Въвеждане на име на подчертаната статия.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
bg: Въведете бележки относно статията.

en: <b>_Title</b>
bg: <b>_Заглавие</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
bg: <b>_Статии в сметката</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
bg: <span weight="bold" size="larger">Да покаже ли поздравлението отново?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
bg: Ако натиснете бутона <i>Да</i> , прозорецът <i>Добре дошли в GnuCash</i> ще се появи, когато стартирате GnuCash. Ако натиснете <i>Не</i>, повече няма да се показва.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
bg: <span size="larger" weight="bold">Добре дошли в GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
bg: Има няколко зададени операции, с които повечето нови потребители предпочитат да започнат работа с GnuCash. Изберете една от тях и натиснете бутона <i>OK</i> или <i>Отказ</i>, ако не искате да извършите някое от тях.

en: C_reate a new set of accounts
bg: С_ъздаване на нов сметкоплан

en: _Import my QIF files
bg: _Внасяне на моите файлове QIF

en: _Open the new user tutorial
bg: _Отваряне ръководството за нови потребители

en: Object references
bg: Указатели за обекта

en: Explanation
bg: Пояснение

en: Order Entry
bg: Запис в поръчка

en: Order Information
bg: Данни за поръчка

en: Reference
bg: Указател

en: Order Entries
bg: Записи в поръчка

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
bg: Номер на ID на поръчка. Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер

en: The company associated with this payment.
bg: Фирмата, свързана с плащането.

en: Post To
bg: Нанасяне към

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
bg: Сумата за плащане на фактурата.
    
    Ако сте отбелязали фактура, GnuCash ще предложи все още дължимата към нея сума. Можете да промените сумата като създадете частично плащане или надплащане.
    
    В случай на надплащане или не е избрана фактура, GnuCash автоматично ще възложи остатъчната сума към първата неплатена фактура за фирмата.

en: Print Check
bg: Отпечатване на чек

en: Transfer Account
bg: Сметка за превод

en: <b>Separator Character</b>
bg: <b>Разделителен знак</b>

en: GnuCash Preferences
bg: Предпочитания в GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
bg: <b>Състав на справочната лента</b>

en: Include _grand total
bg: Включване на _обща сума

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
bg: Показване на общата сума от всички сметки в стандартната валута за отчети.

en: Include _non-currency totals
bg: Включване на _невалутни суми

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
bg: Ако е отметнато, невалутните инвестиционни стоки ще бъдат показани в лентата за справки. Ако не е, ще се покажат само валути.

en: _Relative
bg: _Относителна

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
bg: Използване на указаната относителна начална дата за изчисленията печалба/загуба.

en: _Absolute
bg: А_бсолютна

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
bg: Използване на указаната абсолютна начална дата за изчисленията печалба/загуба.

en: Re_lative
bg: От_носително

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
bg: Използване на указаната относителна крайна дата за изчисленията печалба/загуба. Да се използва и за изчисленията за нето активи.

en: Ab_solute
bg: А_бсолютни

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
bg: Използване на указаната абсолютна крайна дата за изчисленията печалба/загуба. Датата се използва и за изчисленията на нето активи.

en: Accounting Period
bg: Отчетен период

en: Use _formal accounting labels
bg: Използване на _стандартни счетоводни записи

en: <b>Labels</b>
bg: <b>Емблеми</b>

en: _None
bg: _Без

en: C_redit accounts
bg: К_редитни сметки

en: _Income & expense
bg: _Приход и разход

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
bg: <b>Смяна на знака на изравнени сметки</b>

en: <b>Default Currency</b>
bg: <b>Стандартна валута</b>

en: US Dollars (USD)
bg: Щатски долари (USD)

en: Character
bg: Знак

en: Sample
bg: Пример

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
bg: Знакът ще се използва между компонентите в името на сметката. Можете да изберете кой да е знак, без букви и числа, или някой от следните параметри: "двоеточие" "наклонена черта", "обратна наклонена черта", "тире" и "точка".

en: Ch_oose
bg: И_збор

en: Loc_ale
bg: Е_зикова настройка

en: <b>Time Format</b>
bg: <b>Часови формат</b>

en: U_se 24-hour clock
bg: И_зползване на 24 часа

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
bg: Използване на формата за време от 24 часа (вместо 12 часа).

en: <b>Date Completion</b>
bg: <b>Довършване на дата</b>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
bg: Датите се довършват така, че да са в текущата календарна година.

en: Enter number of months.
bg: Въвеждане на брой месеци.

en: Use the date format specified by the system locale.
bg: Използване на формата за дата според системния език.

en: <b>Numbers</b>
bg: <b>Числа</b>

en: Display ne_gative amounts in red
bg: Показване на о_трицателните суми в червено

en: _Automatic decimal point
bg: А_втоматична десетична запетая

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
bg: Автоматично вмъкване на десетична запетая за стойностите, въведени без нея.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
bg: С колко знака зад десетичната запетая да се запълни.

en: Perform account list _setup on new file
bg: _Инсталиране на счетоводен списък в нов файл

en: Display "_tip of the day" dialog
bg: Показване на прозореца "_Съвет за деня"

en: How many days to keep old log/backup files.
bg: Колко дни да се съхраняват старите журнални/резервни файлове.

en: days
bg: дни

en: Com_press files
bg: Ком_пресиране на файлове

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
bg: Компресиране на файла с данни с gzip, когато се записва на диск.

en: <b>Files</b>
bg: <b>Файлове</b>

en: <b>Search Dialog</b>
bg: <b>Прозорец за търсене</b>

en: New search _limit
bg: Ново о_граничение на търсене

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
bg: Стандартно за 'ново търсене', ако са показани по-малко от броя елементи.

en: Show splash scree_n
bg: Показване на начален _екран

en: Show splash screen at startup.
bg: Показване на начален екран при стартиране.

en: Auto-save time _interval
bg: _Интервал за автоматичен запис

en: minutes
bg: минути

en: Show auto-save confirmation _question
bg: Запитване за потвърждение на _автоматичен запис

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
bg: Ако е активно, GnuCash иска потвърждение всеки път при включен автоматичен запис. Ако не е, не се показва допълнително пояснение.

en: Forever
bg: Завинаги

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
bg: Включване на пропускането на транзакция

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
bg: Включване на актуализиране на съвпадения

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
bg: На някои места търговските банкомати (непринадлежащи към финансова институция) са монтирани в магазини. Тези банкомати добавят таксата си директно към сумата, вместо да я представят като отделна транзакция или към вашите ежемесечни банкови такси. Например, изтегляте 100$ и ви начисляват 101,50$, плюс таксите. Ако вие ръчно въведете 100$, сумите няма да съвпадат. Трябва да го настроите за максималната подобна сума във вашия район (в единици от вашата местна валута), така че сумите да бъдат разпознати като съвпадащи.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
bg: Транзакция, чието най-близко съвпадение е в зелената зона (по-голяма или равна на границата за автоматично ИЗРАВНЯВАНЕ), стандартно ще бъда ИЗРАВНЕНА.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
bg: Транзакция, чието най-близко съвпадение е в червената зона (над екранната граница, но по-малка или равна на границата за автоматично ДОБАВЯНЕ), стандартно ще бъда ДОБАВЕНА.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
bg: Минималната степен за потенциално съвпадение трябва да се покаже в списъка за съвпадения.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
bg: Лимит за търговски _такси на ATM

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
bg: Автоматично с_валяне на граница

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
bg: Автоматично _добавяне на граница

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
bg: Съпоставяне на _екранна граница

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
bg: Използване на алгоритъм на _Бейс

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
bg: Използва алгоритъм на Бейс за проверка съвпадението на нови транзакции със съществуващи сметки.

en: <b>Checks</b>
bg: <b>Чекове</b>

en: Print _date format
bg: Печат на формат за _дата

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
bg: Под действителната дата да се отпечатва нейният формат в 8 точки.

en: Print _blocking chars
bg: Печат на _заключващи знаци

en: Print '***' before and after each text field on the check.
bg: Отпечатване на '***' преди и след всяко текстово поле върху чека.

en: Default _font
bg: Стандартен _шрифт

en: Printing
bg: Отпечатване

en: '_Enter' moves to blank transaction
bg: '_Enter' премества към празна транзакция

en: _Auto-raise lists
bg: Списъци с _автоматично издигане

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
bg: Автоматично отваряне списъка със сметки или операции при въвеждане.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
bg: Редът на подпрозорците вк_лючва превод на запомнени транзакции

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
bg: Преместване в полето за превод при автоматично попълване на запомнената транзакция.

en: <b>Reconciling</b>
bg: <b>Сверяване</b>

en: Check cleared _transactions
bg: Проверка на изплатени _транзакции

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
bg: Предварителна проверка на изплатени транзакции при създаване на прозорец за сверяване.

en: Automatic credit card _payment
bg: Автоматично _плащане с кредитна карта

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
bg: Запитване за плащане по кредитна карта след сверяване на извлечението от нея.

en: Always reconcile to t_oday
bg: Да сверява винаги спрямо д_нес

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
bg: Винаги да се отваря прозорецът за сверяване с днешна дата за извлечението, независимо от предишните сверявания.

en: <b>Graphics</b>
bg: <b>Графики</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
bg: Цветовете на _двуредния режим превключват с транзакции

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
bg: Превключване между първичните и вторични цветове по транзакцията вместо по ред.

en: Draw hori_zontal lines between rows
bg: _Хоризонтални линии между редовете

en: Show horizontal borders on the cells.
bg: Показване на хоризонтални рамки на полетата.

en: Draw _vertical lines between columns
bg: _Вертикални линии между колоните

en: Show vertical borders on the cells.
bg: Показване на вертикални рамки на полетата.

en: <b>Default Style</b>
bg: <b>Стандартен стил</b>

en: <b>Other Defaults</b>
bg: <b>Други обичайни настройки</b>

en: _Basic ledger
bg: _Основен дневник

en: _Auto-split ledger
bg: _Дневник с автоматично разлистване

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
bg: _Журнал на транзакциите

en: Number of _transactions
bg: Брой _транзакции

en: Register opens in a new _window
bg: Регистърът се отваря в нов _прозорец

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
bg: Ако е отметнато, всеки регистър ще се отвори в собствения главен прозорец. Ако не е, регистърът ще се отвори в текущия прозорец.

en: _Only display leaf account names
bg: _Показване само на имената на групите от сметки

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
bg: Ако е отметнато, само имената на групите от сметки ще се показват в регистъра в прозореца за избор на сметки. Стандартното поведение е да се показва пълното име с пътя в дървото на сметките. Предполага се, че използвате уникални имена на групи.

en: Register Defaults
bg: Стандартни настройки

en: <b>Default Report Currency</b>
bg: <b>Стандартна валута за отчет</b>

en: <b>Location</b>
bg: <b>Място</b>

en: Report opens in a new _window
bg: Отчетът се отваря в нов про_зорец

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
bg: Ако е отметнато, всеки отчет ще се отвори в собствения главен прозорец. Ако не е, отчетът ще се отвори в текущия прозорец.

en: Reports
bg: Отчети

en: <b>Window Geometry</b>
bg: <b>Размери на прозореца</b>

en: _Save window size and position
bg: За_пазване на размера и мястото на прозореца

en: Bring the most _recent tab to the front
bg: Показване отпред на последния _използван подпрозорец

en: <b>Tab Position</b>
bg: <b>Място на подпрозорец</b>

en: To_p
bg: Го_ре

en: B_ottom
bg: Д_олу

en: _Left
bg: _Ляво

en: _Right
bg: _Дясно

en: <b>Summary Bar Position</b>
bg: <b>Място на справочната лента</b>

en: Bottom
bg: Долу

en: <b>Tabs</b>
bg: <b>Подпрозорци</b>

en: Show close button on _notebook tabs
bg: Показване на бутоните за затваряне на _подпрозорците

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
bg: Показване на бутона за затваряне върху подпрозорците. Равносилно на елемента от менюто 'Затваряне'.

en: characters
bg: знаци

en: _Width
bg: _Широчина

en: Windows
bg: Прозорци

en: Price Editor
bg: Редактор на котировки

en: S_ource
bg: И_зточник

en: _Price
bg: _Цена

en: Before _Date
bg: _Дата

en: Price Database
bg: Ценова база от данни

en: Add a new price.
bg: Добавяне на нова цена.

en: Edit the current price.
bg: Редактиране на текущата цена.

en: Remove _Old
bg: Изтриване на _стари

en: Get new online quotes for stock accounts.
bg: Получаване на нови котировки онлайн за сметките с ценни книги.

en: Save Custom Check Format
bg: Запазване на потребителска чекова бланка

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
bg: Въведете заглавие за тези потребителска бланка. Заглавието ще се появи в "Чекова бланка" на прозореца за отпечатване на чек. Ако се използва заглавието на съществуваща потребителска бланка, тя ще бъде презаписана.

en: Check _format
bg: _Чекова бланка

en: Check po_sition
bg: М_ясто на чека

en: _Date format
bg: _Формат на дата

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
bg: Бланката на чека трябва да
    има указано поле АДРЕС, за
    да се отпечата адрес върху чека.

en: _Address
bg: _Адрес

en: Checks on first _page
bg: Чекове на първа _страница

en: Pa_yee
bg: Б_енефициент

en: Amount (_words)
bg: Сума (с _думи)

en: Amount (_numbers)
bg: Сума (с ц_ифри)

en: _Units
bg: _Единици

en: _Translation
bg: _Превод

en: _Rotation
bg: З_авъртане

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
bg: Началната точка е горният ляв ъгъл на страницата.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
bg: Началната точка е долният ляв ъгъл на страницата.

en: Degrees
bg: Степени

en: Splits Memo
bg: Разбивки на записка

en: Splits Amount
bg: Разбивки на сума

en: Splits Account
bg: Разбивки на сметка

en: Custom format
bg: Потребителска бланка

en: Working…
bg: Обработва…

en: <b>A_vailable reports</b>
bg: <b>Н_алични отчети</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
bg: <b>И_збрани отчети</b>

en: A_dd >>
bg: До_бавяне >>

en: << _Remove
bg: << П_ремахване

en: Move _up
bg: Преместване _нагоре

en: Move dow_n
bg: Преместване на_долу

en: Si_ze…
bg: Го_лемина…

en: HTML Style Sheets
bg: Таблици със стилове на HTML

en: <b>Available style sheets</b>
bg: <b>Налични таблици със стилове</b>

en: <b>Style sheet options</b>
bg: <b>Опции за таблици със стилове</b>

en: Report Size
bg: Големина на отчет

en: Enter report row/column span
bg: Въвеждане на широчина на ред/колона на отчет

en: _Row span
bg: В_исочина на ред

en: _Column span
bg: Ши_рочина на колона

en: Select HTML Style Sheet
bg: Избор на таблица със стил в HTML

en: New Style Sheet
bg: Нова таблица със стилове

en: <b>New style sheet info</b>
bg: <b>Данни за нова таблица със стилове</b>

en: _Template
bg: _Шаблон

en: Reset Warnings
bg: Нулиране на предупрежденията

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
bg: Поискахте прозорците с предупреждения да не се показват. За да ги включите отново, изберете отметката до прозореца и натиснете ОК.

en: _Unselect All
bg: _Отказ от всички

en: No warnings to reset.
bg: Няма предупреждения за нулиране.

en: Permanent Warnings
bg: Постоянни предупреждения

en: Temporary Warnings
bg: Временни предупреждения

en:  Search
bg:  Търсене

en: Search for items where
bg: Търсене на елементи, където

en: <b>Match all entries</b>
bg: <b>Съвпадение на всички записи</b>

en: Search Criteria
bg: Критерии за търсене

en: New search
bg: Ново търсене

en: Refine current search
bg: Прецизиране на текущото търсене

en: Add results to current search
bg: Добавяне на резултати към текущото търсене

en: Delete results from current search
bg: Изтриване резултатите от текущото търсене

en: Search only active data
bg: Търсене само в активни данни

en: Type of search
bg: Вид търсене

en: Account Deletion
bg: Изтриване на сметка

en: Daily
bg: Ежедневно

en: Yearly
bg: Ежегодно

en: Make Scheduled Transaction
bg: Създаване на планирана транзакция

en: Advanced…
bg: Допълнително…

en: Never End
bg: Не изтича

en: Number of Occurrences
bg: Брой събития

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
bg: <b>Стандартни настройки на редактор за транзакции</b>

en: _Run when data file opened
bg: _Включване при отваряне на файла с данни

en: _Auto-create new transactions
bg: _Автоматично създаване на нови транзакции

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
bg: Настройка на флага 'автом. създаване' за новосъздадени планирани транзакции.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
bg: Уведомления през посочените дни, преди да се създаде транзакцията.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
bg: Създаване на транзакцията толкова дни по-рано преди действителната дата.

en: _Notify before transactions are created
bg: _Уведомяване преди създаване на транзакциите

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
bg: Настройване на флага 'уведомяване' на новосъздадени планирани транзакции.

en: Crea_te in advance
bg: Пред_варително създаване

en: R_emind in advance
bg: Пр_едварително напомняне

en: Edit Scheduled Transaction
bg: Редактиране на планирана транзакция

en: Create in advance
bg: Предварително създаване

en: Remind in advance
bg: Предварително напомняне

en: Create automatically
bg: Автоматично създаване

en: Conditional on splits not having variables
bg: Условно при разбивки без променливи

en: Notify me when created
bg: Да ме уведоми при създаване

en: <b>Occurrences</b>
bg: <b>Събития</b>

en: Last Occurred:
bg: Последно настъпила:

en: Repeats:
bg: Повторения:

en: Until
bg: До

en: occurrences
bg: събития

en: remaining
bg: оставащи

en: Overview
bg: Преглед

en: Template Transaction
bg: Шаблон на транзакция

en: Since Last Run…
bg: От последния старт…

en: _Review created transactions
bg: _Преглед на създадени транзакции

en: Income Tax Information
bg: Данни за данък върху приходите

en: <b>_Accounts</b>
bg: <b>_Сметки</b>

en: _Income
bg: _Приход

en: _Expense
bg: _Разход

en: _Asset
bg: _Актив

en: _Liability/Equity
bg: _Собствен капитал/пасив

en: <b>Account Tax Information</b>
bg: <b>Данъчни данни</b>

en: Tax _Related
bg: Свър_зани с данък

en: <b>_TXF Categories</b>
bg: <b>_Категории TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
bg: <b>Източник за името на платеца</b>

en: C_urrent Account
bg: Т_екуща сметка

en: <b>Copy Number</b>
bg: <b>Номер на копие</b>

en: Tax Tables
bg: Данъчни таблици

en: <b>Tax Table Entries</b>
bg: <b>Записи в данъчна таблица</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
bg: <b>Запис в данъчна таблица</b>

en: _Value
bg: _Стойност

en: _Account
bg: _Сметка

en: GnuCash Tip Of The Day
bg: Съвет за деня на GnuCash

en: _Show tips at startup
bg: _Показване на съвети при стартиране

en: Transfer Funds
bg: Превод на средства

en: <b>Basic Information</b>
bg: <b>Основни данни</b>

en: Show Income/Expense
bg: Показване на приходи/разходи

en: <b>Currency Transfer</b>
bg: <b>Превод на валута</b>

en: Exchange Rate
bg: Обменен курс

en: _Fetch Rate
bg: _Извличане на курс:

en: Username and Password
bg: Потребителско име и парола

en: Enter your username and password
bg: Въведете вашето потребителско име и парола

en: _Username
bg: По_требителско име

en: _Password
bg: _Парола

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
bg: Номер на ID на доставчик. Ако е непопълнен, ще бъде избран подходящ номер

en: %Y-%m-%d
bg: %г.-%м.-%д.

en: Include Century
bg: Включване на века

en: Abbreviation
bg: Съкращение

en: Date format
bg: Формат на дата

en: Once
bg: Веднъж

en: Semi-Monthly
bg: На половин месец

en: Not scheduled
bg: Непланирани

en: Select occurrence date above.
bg: Избиране на дата на събитие от по-горе.

en: Saturday
bg: събота

en: Friday
bg: петък

en: Wednesday
bg: сряда

en: Thursday
bg: четвъртък

en: Sunday
bg: неделя

en: Monday
bg: понеделник

en: Tuesday
bg: вторник

en: First on the
bg: Първи на

en: except on weekends
bg: без уикенди

en: then on the
bg: след това в

en: On the
bg: На

en: The number of leading digits to keep when rounding
bg: Брой първи цифри, които да се запазят при закръгляне

en: Significant Digits
bg: Достоверни цифри

en: Estimate Budget Values
bg: Изчисляване стойностите на бюджета

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
bg: GnuCash ще изчисли бюджетните стойности за избраните сметки от минали транзакции.

en: Budget Options
bg: Опции на бюджет

en: Budget Name
bg: Име на бюджет

en: Number of Periods
bg: Брой периоди

en: Budget Period
bg: Бюджетен период

en: Show Account Code
bg: Да се показва код на сметка

en: Budget List
bg: Списък на бюджети

en: Close the Budget List
bg: Затваряне списъка на бюджети

en: Create a New Budget
bg: Създаване на нов бюджет

en: Open the Selected Budget
bg: Отваряне на избрания бюджет

en: Delete the Selected Budget
bg: Изтриване на избрания бюджет

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
bg: Филтриране на регистър по…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
bg: Показване _всички

en: Choo_se Date
bg: Из_бор на дата

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
bg: Не_сверена

en: C_leared
bg: По_гасен

en: _Voided
bg: _Анулирана

en: _Frozen
bg: _Блокиран

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
bg: Дублиране на транзакция

en: _Number
bg: _Номер

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
bg: Подреждане на регистър по…

en: _Standard Order
bg: С_тандартна поръчка

en: Date of _Entry
bg: Дата на _запис

en: S_tatement Date
bg: Д_ата на извлечение

en: Num_ber
bg: Н_омер

en: Amo_unt
bg: С_ума

en: Descri_ption
bg: Оп_исание

en: _Action
bg: _Действие

en: Void Transaction
bg: Анулирана транзакция

en: Reason for voiding transaction
bg: Причина за анулиране на транзакция

en: Every
bg: Всеки(а)

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
bg: Брой календарни единици в повторението: напр. двуседмично = всеки 2 седмици; тримесечие = всеки 3 месеца

en: beginning on
bg: започвайки от

en: last of month
bg: последен от месеца

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
bg: Да използва ли винаги последния ден (или ден от седмицата) през месеца?

en: same week & day
bg: същата седмица и ден

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
bg: Да съчетае ли "ден от седмицата" и "седмица от месеца"? (напр. "вторият вторник" на всеки месец)

en: _Ending Balance
bg: _Крайно салдо

en: <b>Reconcile Information</b>
bg: <b>Данни за сверяване</b>

en: Statement _Date
bg: _Дата на извлечение

en: Include _subaccounts
bg: Включване на под_сметки

en: Not found
bg: Не е намерен

en: The specified URL could not be loaded.
bg: Указаният адрес не се зареди.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
bg: Достъпът по HTTPS е изключен. Можете да го включите в частта за мрежа от прозореца 'Предпочитания'.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
bg: Достъпът по мрежов HTTP е изключен. Можете да го включите в частта за мрежа от прозореца 'Предпочитания'.

en: There was an error accessing %s.
bg: Възникна грешка при обръщане към %s.

en: Online Banking Account Name
bg: Име на сметка в онлайн-банкиране

en: GnuCash Account Name
bg: Име на сметка в GnuCash

en: New?
bg: Нов(а)?

en: Initial Online Banking Setup
bg: Начална настройка за онлайн-банкиране

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
bg: Настройките за съпоставяне на онлайн-банкови сметки със сметки на GnuCash са зададени. Можете да извиквате операции по онлайн-банкиране към тези сметки.
    
    Ако искате да добавите друга банка, потребител или сметка, можете да включите помощника отново.
    
    Сега натиснете "Прилагане".

en: Online Banking Setup Finished
bg: Завършена инсталация на онлайн-банкиране

en: Online Banking Connection Window
bg: Прозорец за връзка с онлайн-банкиране

en: Progress
bg: Обработка

en: Get Transactions Online
bg: Извличане на онлайн-транзакции

en: Date range of transactions to retrieve:
bg: Обхват от дни за извличане на транзакции:

en: From
bg: От

en: _Earliest possible date
bg: _Възможно най-ранна дата

en: _Last retrieval date
bg: _Дата на последно получаване

en: E_nter date:
bg: Въ_веждане на дата:

en: To
bg: До

en: Ente_r date:
bg: Въве_ждане на дата:

en: Enter Password
bg: Въвеждане на парола

en: Enter your password
bg: Въведете паролата

en: Name for new template
bg: Име за нов шаблон

en: Online Transaction
bg: Онлайн-транзакция

en: Execute this online transaction now
bg: Изпълняване на онлайн-транзакцията сега

en: Enter an Online Transaction
bg: Въвеждане на онлайн-транзакция

en: at Bank
bg: при банка

en: (filled in automatically)
bg: (попълва се автоматично)

en: Payment Purpose continued
bg: Продължение на основание за плащане

en: Originator Account Number
bg: Генератор на номер на сметка

en: Bank Code
bg: Банков код

en: Add the current online transaction as a new transaction template
bg: Добавяне на текущата онлайн-транзакция като шаблон за нови транзакции

en: Move the selected transaction template one row up
bg: Преместване на избрания шаблон на транзакция с ред нагоре

en: Move the selected transaction template one row down
bg: Преместване на избрания шаблон на транзакция с ред надолу

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
bg: Азбучна подредба на списъка от шаблони с транзакции

en: Delete the currently selected transaction template
bg: Изтриване на текущо избрания шаблон на транзакция

en: Online Banking
bg: Онлайн-банкиране

en: _Close log window when finished
bg: _Затваряне на журналния прозорец след приключване

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
bg: Ако е активно, прозорецът ще се затвори автоматично, когато приключите с процеса на внасяне чрез HBCI/AqBanking. Ако не е, ще остане отворен.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
bg: Ако е активно, ПИН-кодът за операции HBCI/AqBanking ще бъде запомнен по време на сесия. Ако не е, ще трябва да се въвежда през сесията всеки път, когато е необходим.

en: _Verbose debug messages
bg: _Подробни съобщения за отстраняване на грешка

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
bg: Включва подробни съобщения с грешки за онлайн-банкирането HBCI/AqBanking.

en: (unknown)
bg: (непознат)

en: Debited Account Owner
bg: Собственик на дебитирана сметка

en: Credited Account Owner
bg: Собственик на кредитирана сметка

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
bg: Вече съществува шаблон с посоченото име. Въведете друго име.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
bg: Наистина ли искате да изтриете шаблона с име "%s"?

en: No valid online banking account assigned.
bg: Указана е невярна сметка за онлайн-банкиране.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
bg: Онлайн-операцията "Получаване на салдо" не е налична за сметката.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
bg: Онлайн-операцията "Получаване на транзакции" не е налична за сметката.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
bg: Внасянето чрез онлайн-банкиране не върна транзакции за избрания период.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
bg: Променихте списъка с шаблони за онлайн-превод, но отменихте прозореца за превод. Искате ли въпреки това да съхраните промените?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
bg: Модулът откри грешка при подготовката на заданието. Не е възможно да го изпълни.
    
    Най-вероятно банката не поддържа избраното задание или вашата онлайн-банкова сметка няма право да го изпълни. Можете да видите повече съобщения за грешка в конзолния журнал.
    
    Искате ли да въведете заданието отново?

en: Online Banking Direct Debit Note
bg: Нареждане за директен дебит чрез онлайн-банкиране

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
bg: Вътрешнобанков превод чрез онлайн-банкиране

en: Online Banking Transaction
bg: Банкова транзакция онлайн

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
bg: Възникна грешка при изпълнение на заданието. Проверете журналния прозорец за точното съобщение за грешка.
    
    Искате ли да въведете заданието отново?

en: Unspecified
bg: Неопределен

en: Bank
bg: Банка

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
bg: Банката изпрати данни за транзакцията в отговор.
    Искате ли да ги внесете?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
bg: Не е открита сметка в онлайн-банкирането за тази сметка в gnucash. Транзакциите не са изпълнени от онлайн-банкирането.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
bg: Банката изпрати данни за салдото в отговор.
    Искате ли да ги внесете?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
bg: Сваленото салдо от онлайн-банкирането беше нула.
    
    Това или е правилното салдо, или вашата банка не поддържа сваляне на салдо в тази версия за онлайн-банкиране. Ако е второто, трябва да изберете по-висока версия в настройките за онлайн-банкиране. След това се опитайте отново да свалите салдото.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
bg: Резултат от задачата за онлайн-банкиране:
    Осчетоводеното салдо на сметката е %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
bg: За ваше сведение: Сметката има също така отбелязано салдо от %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
bg: Осчетоводеното салдо е равностойно на текущото сверено салдо на сметката.

en: Reconcile account now?
bg: Да свери ли сметката сега?

en: Select a file to import
bg: Избор на файл за внасяне

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
bg: ПИН-кодът трябва да е се състои от поне
    %d символа. Искате ли да опитате отново?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
bg: Заданието към онлайн-банкирането още работи; сигурни ли сте, че искате да го отмените?

en: _Online Actions
bg: _Онлайн операции

en: Get _Balance
bg: Получаване на _салдо

en: The list of Scheduled Transactions
bg: Списък с планирани транзакции

en: Get _Transactions…
bg: Извличане на _транзакции…

en: Get the transactions online through Online Banking
bg: Получаване на транзакции чрез онлайн-банкиране

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
bg: Издаване на нова вътрешнобанкова транзакция чрез онлайн-банкиране

en: Show _log window
bg: Показване на _журнален прозорец

en: _Online Banking Setup…
bg: _Настройка на онлайн-банкиране…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
bg: Начална настройка на достъпа до онлайн-банкиране (HBCI или OFX DirectConnect чрез AqBanking)

en: Close window when finished
bg: Затваряне на прозореца след края

en: Remember the PIN in memory
bg: Запомняне на ПИН-кода в паметта

en: Verbose HBCI debug messages
bg: Подробни съобщения за грешки в HBCI

en: DTAUS import data format
bg: Формат на данни за внасяне на DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
bg: Настройката определя формата за данни при внасяне на файлове DTAUS. Библиотеката AqBanking предлага различни формати (наречени "профили"), от които можете да изберете.

en: CSV import data format
bg: Формат на данни за внасяне CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
bg: Настройката определя формата за данни при внасяне на файлове CSV. Библиотеката AqBanking предлага различни формати (наречени "профили"), от които можете да изберете.

en: SWIFT MT940 import data format
bg: Формат на данни за внасяне на SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
bg: Настройката определя формата за данни при внасяне на файлове SWIFT MT940. Библиотеката AqBanking предлага различни формати (наречени "профили"), от които можете да изберете.

en: SWIFT MT942 import data format
bg: Формат на данни за внасяне на SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
bg: Настройката определя формата за данни при внасяне на файлове SWIFT MT942. Библиотеката AqBanking предлага различни формати (наречени "профили"), от които можете да изберете.

en: Quantity
bg: Количество

en: Taxable
bg: Облагаем

en: Import Bills or Invoices from csv
bg: Внасяне на фактури от доставчик и на клиент от csv

en: These lines were ignored during import
bg: Редовете са пренебрегнати при внасянето

en: The input file can not be opened.
bg: Входният файл не може да се отвори.

en: Adjust regular expression used for import
bg: Коригиране на регулярни израз за внасянето

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
bg: Регулярният израз се използва за интерпретиране на внесения файл . Променете според желанията си.

en: -- Split Transaction --
bg: -- Разделяне на транзакция --

en: Invalid encoding selected
bg: Избрано е невярно кодиране

en: Merge with column on _left
bg: Сливане с колона от_ляво

en: Merge with column on _right
bg: Сливане с колона от_дясно

en: _Split this column
bg: _Разделяне на колоната

en: _Widen this column
bg: _Разширяване на колоната

en: _Narrow this column
bg: _Свиване на колоната

en: Period: 123,456.78
bg: Точка: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
bg: Запетая: 123.456,78

en: No date column.
bg: Няма колона за дата.

en: (Full account ID:
bg: (Пълно ID на сметка:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
bg: Изберете инвестиционна стока за сравнение със следния специфичен обменен код. Забележете, че ще бъде презаписан обменния код на избраната инвестиционна стока.

en: m/d/y
bg: м/д/г

en: d/m/y
bg: д/м/г

en: y/m/d
bg: г/м/д

en: y/d/m
bg: г/д/м

en: Destination account for the auto-balance split.
bg: Целева сметка за автоматично изравняващата се разбивка.

en: Info
bg: Данни

en: New, already balanced
bg: Нова, вече в баланса

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
bg: Нова, трансфер на %s към (ръчно) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
bg: Нова, трансфер на %s към (автоматично) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
bg: Нова, НЕИЗРАВНЕНА (нужна с-ка за превод на %s)!

en: Match missing!
bg: Няма съвпадение!

en: Do not import (no action selected)
bg: Да не се внася (не е избрана операция)

en: Confidence
bg: Доверие

en: Auto
bg: Авт.

en: Select a .log file to replay
bg: Избиране на файл .log за възпроизвеждане

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
bg: Не може да се отвори текущият журнален файл: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
bg: Неуспех при отваряне на журнален файл: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
bg: Избраният журнален файл беше празен.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
bg: Избраният журнален файл не може да се прочете. Заглавната част на файла не е разпозната.

en: Stock account for security "%s"
bg: Сметка за ценни книги "%s"

en: Income account for security "%s"
bg: Приходна сметка за ценна книга "%s"

en: Unknown OFX account
bg: Неизвестна сметка OFX

en: Unknown OFX checking account
bg: Неизвестна разплащателна сметка OFX

en: Unknown OFX savings account
bg: Неизвестна спестовна сметка OFX

en: Unknown OFX money market account
bg: Известна за фондовия пазар сметка OFX

en: Unknown OFX credit line account
bg: Неизвестна сметка на кредитна линия OFX

en: Unknown OFX CMA account
bg: Неизвестна сметка OFX CMA

en: Unknown OFX credit card account
bg: Неизвестна сметка на кредитна карта OFX

en: Unknown OFX investment account
bg: Неизвестна инвестиционна сметка OFX

en: Import _OFX/QFX…
bg: Внасяне на _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
bg: Обработка на файл-отговор OFX/QFX

en: GnuCash account name
bg: Име на сметка в GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
bg: Въведете име или кратко описание, напр. "Red Hat Stock"

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
bg: Въвеждане на символ или друго, добре познато съкращение, като "RHT". Ако няма такова или не го знаете, създайте собствено.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
bg: Избор на борсата, в която се търгува символа на ценна книга или отбележете вида инвестиция (като ФОНД за взаимни фондове). Ако не виждате борсата или подходящия вид инвестиция, можете да въведете нова.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
bg: _Мнемокод на ценната книга или друго съкращение

en: _Exchange or abbreviation type
bg: _Вид борса или съкращение

en: (split)
bg: (разделяне)

en: Please select a file to load.
bg: Изберете файл за зареждане.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
bg: Файлът не е намерен или е отказан достъпът за четене. Изберете друг файл.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
bg: Файлът QIF вече е зареден. Моля, изберете друг.

en: Select QIF File
bg: Избиране на файл QIF

en: _Resume
bg: _Подновяване

en: Canceled
bg: Отказан

en: An error occurred while loading the QIF file.
bg: Възникна грешка при зареждане на файла QIF.

en: Failed
bg: Неуспех

en: Cleaning up
bg: Изчистване

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
bg: Открита е грешка при интерпретиране на файла QIF.

en: Loading completed
bg: Зареждането е завършено

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
bg: Трябва да въведете или съществуваща национална валута, или друг вид.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
bg: Разпозната е грешка при преобразуването на данните QIF.

en: Canceling
bg: Отказване

en: A bug was detected while detecting duplicates.
bg: Разпозната е грешка при откриване на дубликати.

en: Conversion completed
bg: Преобразуването е завършено

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
bg: GnuCash не успя за запази вашите предпочитания за план.

en: QIF account name
bg: Име на сметка в QIF

en: QIF category name
bg: Име на категория в QIF

en: QIF payee/memo
bg: Получател/записка QIF

en: Match?
bg: Съвпада?

en: Enter a name for the account
bg: Въвеждане на име за сметката

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
bg: Сметката %s е синтетична и не позволява транзакции. Изберете друга сметка.

en: Dividends
bg: Дивиденти

en: Cap Return
bg: Кап. възвращаемост

en: Cap. gain (long)
bg: Кап. печалба (дълга)

en: Cap. gain (mid)
bg: Кап. печалба (средна)

en: Cap. gain (short)
bg: Кап. печалба (къса)

en: Equity
bg: Собствен капитал

en: Retained Earnings
bg: Неразпределена печалба

en: Commissions
bg: Комисиони

en: Margin Interest
bg: Лихвен марж

en: Line
bg: Ред

en: Read aborted.
bg: Четенето е прекъснато

en: Reading
bg: Четене

en: Some characters have been discarded.
bg: Някои знаци са пренебрегнати.

en: Converted to:
bg: Преобразуван в:

en: Some characters have been converted according to your locale.
bg: Някои знаци са преобразувани според вашия системен език.

en: Ignoring unknown option
bg: Пренебрегване на непозната опция

en: Date required.
bg: Необходима дата.

en: Discarding this transaction.
bg: Отмяна на транзакцията.

en: Ignoring class line
bg: Пренебрегване реда за клас

en: Ignoring category line
bg: Пренебрегване на реда на категорията

en: Ignoring security line
bg: Пренебрегване на реда за ценни книги

en: File does not appear to be in QIF format
bg: Изглежда файлът не е във формат QIF

en: Transaction date
bg: Дата на транзакция

en: Transaction amount
bg: Сума по транзакция

en: Share price
bg: Цена на акция

en: Share quantity
bg: Количество акции

en: Investment action
bg: Инвестиционна акция

en: Reconciliation status
bg: Състояние на сверяване

en: Commission
bg: Комисион

en: Account type
bg: Вид сметка

en: Tax class
bg: Данъчна категория

en: Category budget amount
bg: Категория за бюджетна сума

en: Account budget amount
bg: Сметка за бюджетна сума

en: Credit limit
bg: Кредитен лимит

en: Parsing categories
bg: Интерпретиране на категории

en: Parsing accounts
bg: Интерпретиране на сметки

en: Parsing transactions
bg: Интерпретиране на транзакции

en: Unrecognized or inconsistent format.
bg: Неразпознат или несъвместим формат.

en: Parsing failed.
bg: Неуспех при интерпретиране.

en: Parse ambiguity between formats
bg: Интерпретиране на неяснотата между формати

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
bg: Стойността '~a' може да е ~a или ~a.

en: Finding duplicate transactions
bg: Откриване на дублирани транзакции

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
bg: Неразпозната операция '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
bg: Внасяне на QIF: Името противоречи на друга сметка.

en: Preparing to convert your QIF data
bg: Подготовка за преобразуване на вашите данни QIF

en: Creating accounts
bg: Създаване на сметки

en: Matching transfers between accounts
bg: Проверка за съвпадение на трансфери между сметки

en: Converting
bg: Преобразуване

en: Missing transaction date.
bg: Липсваща дата на транзакция.

en: Welcome to GnuCash
bg: Добре дошли в GnuCash

en: Have a nice day!
bg: Приятен ден!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
bg: Сметката %s не съществува. Искате ли да я създадете?

en: Hours
bg: Часове

en: Project
bg: Проект

en: Material
bg: Материал

en: Save the current entry?
bg: Да се запази ли текущият запис?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
bg: Текущата транзакция е променена. Искате ли отбележите промените преди дублиране на записа или да отмените дублирането?

en: _Record
bg: _Записване

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
bg: Неверен запис: За тази статия трябва да зададете сметка в правилната валута.

en: This account should usually be of type income.
bg: Видът на сметката обичайно е приходи.

en: This account should usually be of type expense or asset.
bg: Видът на сметката обичайно е разход или активи.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
bg: Данъчната таблица %s не съществува. Искате ли да я създадете?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
bg: Текущият запис е променен, а е част от съществуваща поръчка. Искате ли да отбележите промяната и действително да промените вашата поръчка?

en: _Don't Record
bg: _Да не се записва

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
bg: Текущият запис е променен. Искате ли да го запазите?

en: Charge
bg: Задължаване

en: Income Account
bg: Приходна сметка

en: Expense Account
bg: Разходна сметка

en: Discount Type
bg: Вид отстъпка

en: Discount How
bg: Изчисляване на отстъпка

en: Unit Price
bg: Цена за единица

en: Taxable?
bg: Облагаем?

en: Tax Included?
bg: Включен данък?

en: Invoiced?
bg: Фактуриран?

en: Subtotal
bg: Междинна сума

en: Billable?
bg: Платим?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
bg: Въвеждане на приходната/разходната сметка за записа или избор от списъка

en: Enter the type of Entry
bg: Въвеждане на вида запис

en: Enter the Entry Description
bg: Въвеждане на описание на записа

en: Enter the Discount Amount
bg: Въвеждане на сумата на отстъпка

en: Enter the Discount Percent
bg: Въвеждане на процента на отстъпка

en: Enter the Discount … unknown type
bg: Въвеждане на отстъпката … непознат вид

en: Discount Type: Monetary Value
bg: Вид отстъпка: Парична стойност

en: Discount Type: Percent
bg: Вид отстъпка: Процент

en: Select the Discount Type
bg: Избиране вида отстъпка

en: Tax computed after discount is applied
bg: Изчислен данък след прилагането на отстъпка

en: Discount and tax both applied on pretax value
bg: Отстъпка и данък върху необложената стойност

en: Discount computed after tax is applied
bg: Изчислена отстъпка след облагане с данък

en: Select how to compute the Discount and Taxes
bg: Избиране на начин за изчисление на отстъпката и данъците

en: Enter the unit-Price for this Entry
bg: Въвеждане на единичната цена за записа

en: Enter the Quantity of units for this Entry
bg: Въвеждане на количеството единици за записа

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
bg: Въвеждане на приложимата данъчна таблица за записа

en: Is this entry taxable?
bg: Записът облагаем ли е?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
bg: Включен ли е данъкът в цената на записа?

en: Include this entry on this invoice?
bg: Да се включи ли записът във фактурата?

en: Unknown EntryLedger Type
bg: Неизвестен вид запис в счетоводната книга

en: The subtotal value of this entry
bg: Междинната стойност на записа

en: The total tax of this entry
bg: Общият данък на записа

en: Is this entry billable to a customer or job?
bg: Записът платим ли е към клиент или задание?

en: How did you pay for this item?
bg: Как платихте за артикула?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
bg: Транзакцията вече се редактира в друг регистър. Редактирайте я първо там.

en: Save transaction before duplicating?
bg: Да запази ли транзакцията преди дублиране?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
bg: Текущата транзакция е променена. Искате ли запишете промените, преди да дублирате статията или да отмените дублирането?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
bg: Ще презапишете съществуваща разбивка. Сигурни ли сте, че искате да го направите?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
bg: Ще презапишете съществуваща транзакция. Сигурни ли сте, че искате да го направите?

en: Recalculate Transaction
bg: Преизчисляване на транзакция

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
bg: Въведените за транзакцията стойности са несъвместими. Коя стойност искате да се преизчисли?

en: Changed
bg: Променен

en: _Recalculate
bg: _Преизчисление

en: Withdraw
bg: Теглене

en: Check
bg: Чек

en: ATM Deposit
bg: Внасяне в банкомат

en: ATM Draw
bg: Теглене от банкомат

en: Teller
bg: Гише

en: Receipt
bg: Квитанция

en: Increase
bg: Увеличение

en: Decrease
bg: Намаление

en: POS
bg: ПОС-терминал

en: AutoDep
bg: Авт.депозит

en: Wire
bg: Пощенски превод

en: Direct Debit
bg: Директен дебит

en: Fee
bg: Такса

en: Rebate
bg: Отстъпка

en: Paycheck
bg: Заплата

en: LTCG
bg: ДКУ

en: STCG
bg: ККУ

en: Dist
bg: Разпр.

en: Rebalance Transaction
bg: Промяна на салдото на транзакция

en: The current transaction is not balanced.
bg: Текущата транзакция не е изравнена.

en: Balance it _manually
bg: _Ръчно изравняване

en: Let GnuCash _add an adjusting split
bg: Нека GnuCash _добави коригираща разбивка

en: Adjust current account _split total
bg: Коригиране на сумата на _текущата сметка

en: Adjust _other account split total
bg: Коригиране на сумата на _друга сметка

en: _Rebalance
bg: _Промяна на салдото

en: This register does not support editing exchange rates.
bg: Регистърът не поддържа редакция на обменните курсове.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
bg: Трябва да изберете разбивка, за да промените обменния ѝ курс.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
bg: Трябва да разлистите транзакцията, за да промените нейните обменни курсове.

en: The entered account could not be found.
bg: Неуспех при откриване на въведената сметка.

en: The two currencies involved equal each other.
bg: Двете валути са еднакви.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
bg: Сумата на разбивката е нула, затова не е нужен обменен курс.

en: Save the changed transaction?
bg: Да се запази ли променената транзакция?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
bg: Текущата транзакция е променена. Искате ли да запишете промените, преди да се преместите в нова транзакция, да откажете промените или да се върнете към променената?

en: _Discard Changes
bg: _Отмяна на промените

en: _Record Changes
bg: _Записване на промените

en: Mark split as unreconciled?
bg: Отбелязване на разбивка като несверена?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
bg: Ще отбележите сверена разбивка като несверена. Това ще затрудни бъдещето сверяване! Да продължи ли с промяната?

en: _Unreconcile
bg: _Несверен

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
bg: Неуспех при определяне валутата на сметката. Ще се използва стандартната за системата.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
bg: Ук.

en: Tot %s
bg: Общо %s

en: Tot Credit
bg: Об. кредит

en: Tot Debit
bg: Об. дебит

en: Tot Shares
bg: Об. акции

en: Debit Formula
bg: Формула за дебит

en: Credit Formula
bg: Формула за кредит

en: Scheduled
bg: Планиран

en: Enter the name of the Customer
bg: Въвеждане на името на клиента

en: Enter the name of the Vendor
bg: Въвеждане на името на доставчика

en: Enter a description of the transaction
bg: Въвеждане на описанието на транзакцията

en: Enter notes for the transaction
bg: Въвеждане на бележки за транзакцията

en: Reason the transaction was voided
bg: Причина за анулиране на транзакцията

en: Enter a description of the split
bg: Въвеждане на описание на разбивката

en: Enter the effective share price
bg: Въвеждане на действителната цена на акция

en: Enter the number of shares bought or sold
bg: Въвеждане на броя купени или продадени акции

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
bg: Въвеждане на сметка, от която се превежда или избор от списъка

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
bg: Транзакцията има многобройни разбивки; натиснете бутона 'Разбивка', за да виждате всички

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
bg: Транзакцията е разделяне на акции; натиснете бутона 'Разбивка' за подробности

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
bg: Не може да промени или изтри транзакцията. Тя е отбелязана само за четене, защото:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
bg: Смяна на сверената разбивка?

en: Chan_ge Split
bg: С_мяна на разбивка

en: Enter debit formula for real transaction
bg: Въвеждане на дебитна формула за действителна транзакция

en: Enter credit formula for real transaction
bg: Въвеждане на кредитна формула за действителна транзакция

en: List
bg: Списък

en: Template file "~a" can not be read
bg: Файлът с шаблон "~a" не може да бъде прочетен

en: Fonts
bg: Шрифтове

en: Account link
bg: Връзка на сметка

en: Number cell
bg: Цифрово поле

en: Negative Values in Red
bg: Отрицателни суми в червено

en: Display negative values in red.
bg: Показва отрицателните суми в червено.

en: Number header
bg: Числено заглавие

en: Text cell
bg: Текстова клетка

en: Total number cell
bg: Поле с число

en: Total label cell
bg: Поле със сума

en: Centered label cell
bg: Центрирано текстово поле

en: Can't save style sheet
bg: Неуспех в запазване на таблицата със стилове.

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
bg: Не съществуват бюджети. Трябва да създадете поне един.

en: Edit report options
bg: Редактиране на опции за отчет

en: This report requires you to specify certain report options.
bg: Отчетът изисква да посочите определени опции.

en: No accounts selected
bg: Не са избрани сметки

en: No data
bg: Няма данни

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
bg: Избраните сметки не съдържат данни/транзакции (или само нулеви) за избрания период

en: Half Year
bg: Полугодие

en: All
bg: Всички

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
bg: Показване на сметките до това ниво, отменяйки всички други опции.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
bg: Да се отмени ли изборът от сметки и да се покажат подсметките на всички избрани?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
bg: Отчита тези сметки, ако нивото на показване го позволява

en: Select the currency to display the values of this report in.
bg: Избор на валутата за показване на стойностите в отчета.

en: Most recent
bg: Последен

en: Choose the marker for each data point.
bg: Избор на отметка за всеки резултат.

en: Circle
bg: Кръг

en: Square
bg: Квадрат

en: Cross
bg: Кръст

en: Filled circle
bg: Запълнен кръг

en: Filled square
bg: Запълнен квадрат

en: Choose the method for sorting accounts.
bg: Избор на метод за подреждане на сметки

en: Alphabetical by account code
bg: Азбучно по код на сметка

en: Alphabetical by account name
bg: Азбучно по име на сметка

en: How to show the balances of parent accounts.
bg: Показване салдата на основните сметки.

en: Do not show any balances of parent accounts.
bg: Да не се показват салда на основни сметки.

en: Account Balance
bg: Салдо на сметка

en: Do not show
bg: Да не се показва

en: How to show account subtotals for parent accounts.
bg: Как да се покажат междинните суми на основните сметки.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
bg: Показване междинните суми на избраните основни сметки с подсметки.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
bg: Да не се показва междинни суми за основни сметки.

en: Show subtotals
bg: Показване на междинни суми

en: _Assets & Liabilities
bg: _Активи и пасиви

en: _Income & Expense
bg: _Приход и разход

en: B_udget
bg: Б_юджет

en: _Taxes
bg: _Данъци

en: Display
bg: Показване

en: Report name
bg: Име на отчет

en: Stylesheet
bg: Таблица със стилове

en: _Business
bg: _Бизнес

en: Invoice Number
bg: Номер на фактура

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
bg: Един от вашите отчети има дублиран guid. Моля, проверете системата за отчети и в частност - запазените за отчет със следния guid:

en: Select a stylesheet for the report.
bg: Избор на таблица със стилове за отчета

en: Average Balance
bg: Средно салдо

en: Step Size
bg: Дължина на интервала

en: Report's currency
bg: Валута на отчета

en: Price Source
bg: Източник на котировки

en: Include Sub-Accounts
bg: Включване на подсметки

en: Exclude transactions between selected accounts
bg: Изключване на транзакции между избраните сметки

en: Plot Width
bg: Широчина на диаграма

en: Plot Height
bg: Височина на диаграма

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
bg: Да се изключват транзакции, които включват две сметки, които вече са избрани долу. Това повлиява единствено на колоните за печалба и загуба в таблицата.

en: Show table
bg: Показване на таблица

en: Display a table of the selected data.
bg: Показване на таблица с избраните данни.

en: Show plot
bg: Показване на графика

en: Display a graph of the selected data.
bg: Показване на графика с избраните данни.

en: Plot Type
bg: Вид графика

en: Average
bg: Средно

en: Profit
bg: Печалба

en: Period start
bg: Начало на период

en: Period end
bg: Край на период

en: Maximum
bg: Максимум

en: Minimum
bg: Минимум

en: Gain
bg: Печалба

en: Loss
bg: Загуба

en: Income vs. Day of Week
bg: Приходи за ден от седмицата

en: Expenses vs. Day of Week
bg: Разходи за ден от седмицата

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
bg: Показва кръгова диаграма на общите приходи за всеки ден от седмицата

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
bg: Показва кръгова диаграма на общите разходи за всеки ден от седмицата

en: Levels of Subaccounts
bg: Нива на подсметки

en: Show Totals
bg: Показване на общи суми

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
bg: Съставяне отчет на сметките, ако избраното ниво го позволява.

en: Show the total balance in legend?
bg: Да се показва ли общото салдо в легендата?

en: Report Title
bg: Заглавие на отчет

en: Boolean Option
bg: Опция за булева стойност

en: This is a boolean option.
bg: Това е опция за булева стойност.

en: Multi Choice Option
bg: Многовариантна опция

en: This is a multi choice option.
bg: Това е многовариантна опция.

en: First Option
bg: Първа опция

en: Second Option
bg: Втора опция

en: Third Option
bg: Трета опция

en: Fourth Options
bg: Четвърта опция

en: String Option
bg: Опция на низ

en: Just a Date Option
bg: Просто опция за дата

en: Combo Date Option
bg: Опция за комбинирана дата

en: Relative Date Option
bg: Опция за относителна дата

en: Number Option
bg: Опция за число

en: This is a number option.
bg: Това е числена опция.

en: Background Color
bg: Фонов цвят

en: An account list option
bg: Опция на списък със сметки

en: A list option
bg: Опция на списък

en: The Good
bg: Добрият

en: The Bad
bg: Лошият

en: The Ugly
bg: Злият

en: Testing
bg: Тест

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
bg: Посъветвайте се с пощенския списък ~a за помощ при записване на отчети или да предоставите вашия нов, забележителен отчет.

en: The current time is ~a.
bg: Точното време е ~a.

en: The boolean option is ~a.
bg: Опцията на булева стойност е ~a.

en: true
bg: истинно

en: false
bg: неистинно

en: The multi-choice option is ~a.
bg: Многовариантната опция е ~a.

en: The string option is ~a.
bg: Опцията за низ е ~a.

en: The date option is ~a.
bg: Опцията за дата е ~a.

en: The relative date option is ~a.
bg: Опцията на относителна дата е ~a.

en: The combination date option is ~a.
bg: Опцията на комбинирана дата е ~a.

en: The number option is ~a.
bg: Опцията на число е ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
bg: Опцията за число, форматирано като валута, е ~a.

en: Items you selected:
bg: Избрани елементи:

en: List items selected
bg: Избрани елементи от списък

en: (You selected no list items.)
bg: (Не сте избрали единици в списъка.)

en: You have selected no accounts.
bg: Не сте избрали сметки.

en: Tax Report / TXF Export
bg: Данъчен отчет / Изнасяне в TXF

en: Alternate Period
bg: Сменящ се период

en: Use From - To
bg: Използване от - до

en: Last Year
bg: Последна година

en: Select Accounts (none = all)
bg: Избор на сметки (никоя = всички)

en: Suppress $0.00 values
bg: Забранява стойностите от $0.00

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
bg: Сметки на стойност $0.00 няма да се отпечатват.

en: Print Full account names
bg: Печат на пълните имена на сметки

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Има дублирани кодове TXF, отнесени към няколко сметки. Само кодове TXF с източници на плащане могат да се повтарят.

en: Period from ~a to ~a
bg: Период от ~a до ~a

en: Tax Report & XML Export
bg: Данъчен отчет и изнасяне в XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
bg: Облагаем приход / Необлагаеми разходи / Експорт във файл .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
bg: Облагаем приход / Необлагаеми разходи

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
bg: Отчетът показва вашите облагаеми приходи и необлагаеми разходи.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
bg: Страницата показва вашите облагаеми приходи и необлагаеми разходи.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
bg: Отчет на данъчен график/Изнасяне в TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
bg: Данъчни кодове на стойност $0.00 няма да се отпечатват.

en: Do not print full account names
bg: Да не се показват пълните имена на сметки

en: Print all Transfer To/From Accounts
bg: Отпечатване на всички сметки 'Превод от/към'

en: Print TXF export parameters
bg: Отпечатване изнесените параметри TXF

en: Do not print Action:Memo data
bg: Да не се отпечатват данни Action:Memo

en: Do not print transaction detail
bg: Да не се отпечатват данни за транзакция

en: Do not use special date processing
bg: Да не се използват американски данъчни периоди

en: Currency conversion date
bg: Дата на преобразуване на валута

en: Tax Schedule Report & TXF Export
bg: Отчет за график на данъците и изнасяне в TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
bg: Облагаеми приходи / Подлежащи на приспадане разходи с данни за транзакция / Експорт във файл .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
bg: Облагаеми приходи / Необлагаеми разходи

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
bg: Отчетът показва данни за транзакция за вашите сметки относно данъци върху приходите.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
bg: Страницата показва данни за транзакция за съответните сметки с данък върху приходите.

en: Income Piechart
bg: Кръгова диаграма на приходите

en: Expense Piechart
bg: Кръгова диаграма на разходите

en: Asset Piechart
bg: Кръгова диаграма на активите

en: Liability Piechart
bg: Кръгова диаграма на пасивите

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
bg: Показва кръгова диаграма с приходите на зададен времеви период

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
bg: Показва кръгова диаграма с разходите на зададен времеви период

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
bg: Показва кръгова диаграма със салдото на активите за дадено време

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
bg: Показва кръгова диаграма със салдото на пасивите за дадено време

en: Income Accounts
bg: Приходни сметки

en: Expense Accounts
bg: Разходни сметки

en: Assets
bg: Активи:

en: Liabilities
bg: Пасиви

en: Show Percents
bg: Показване на проценти

en: Maximum Slices
bg: Максимум парчета

en: Sort Method
bg: Метод за подреждане

en: Show Average
bg: Показване на средна стойност

en: No Averaging
bg: Без усредняване

en: Show the full account name in legend?
bg: Да показва ли пълното име на сметка в легендата?

en: Show the percentage in legend?
bg: Да показва ли процента в легендата?

en: Yearly Average
bg: Средногодишно

en: Monthly Average
bg: Средномесечно

en: Weekly Average
bg: Средноседмично

en: Balance at ~a
bg: Салдо към ~a

en: Account Summary
bg: Обобщение на сметка

en: Future Scheduled Transactions Summary
bg: Извлечение на бъдещи планирани транзакции

en: Depth limit behavior
bg: Поведение при ограничение на нивата

en: Parent account balances
bg: Салда на основни сметки

en: Parent account subtotals
bg: Междинни суми на основни сметки

en: Include accounts with zero total balances
bg: Включване на сметки с нулеви общи салда

en: Omit zero balance figures
bg: Да не се включват данни с нулево салдо

en: Show accounting-style rules
bg: Правила в счетоводен стил

en: Display accounts as hyperlinks
bg: Показване на сметки като хипервръзки

en: Account Description
bg: Описание на сметка

en: Account Notes
bg: Бележки на сметка

en: Commodities
bg: Инвестиционни стоки

en: Show Foreign Currencies
bg: Показване на чуждестранни валути

en: Show Exchange Rates
bg: Показване на обменни курсове

en: Recursive Balance
bg: Оборотно салдо

en: Raise Accounts
bg: Разгъване на сметки

en: Omit Accounts
bg: Свиване на сметки

en: Account title
bg: Заглавие на сметка

en: Advanced Portfolio
bg: Разширен портфейл

en: Share decimal places
bg: Десетични знаци на акция

en: Include accounts with no shares
bg: Включване на сметки без акции

en: Show ticker symbols
bg: Показване на символи за ценни книги

en: Show listings
bg: Показване на котировки

en: Show prices
bg: Показване по цена

en: Show number of shares
bg: Показване на броя акции

en: Basis calculation method
bg: Основен изчислителен метод

en: Set preference for price list data
bg: Предпочитания за данните в ценовата листа

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
bg: Да се предпочитат курсовете от редактор на цена пред транзакциите, където е възможно.

en: Include accounts that have a zero share balances.
bg: Включване на сметки, които имат нулево салдо на акциите.

en: Listing
bg: Котировка

en: Basis
bg: Основа

en: Money In
bg: Влезли средства

en: Money Out
bg: Излезли средства

en: Realized Gain
bg: Реализирана печалба

en: Unrealized Gain
bg: Нереализирана печалба

en: Total Gain
bg: Общо печалба

en: Total Return
bg: Обща възвращаемост

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
bg: * данните за инвестиционните стоки са съставени чрез ценообразуване от транзакции вместо от ценова листа.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
bg: Ако имате многовалутни условия, курсовете може да не са верни.

en: Balance Sheet
bg: Баланс

en: Balance Sheet Date
bg: Дата на баланс

en: Single column Balance Sheet
bg: Едноколонен баланс

en: Flatten list to depth limit
bg: Плоско представяне на списъка до нивото

en: Label the assets section
bg: Етикет на раздел активи

en: Include assets total
bg: Включване на общите активи

en: Label the liabilities section
bg: Етикет на раздел пасиви

en: Include liabilities total
bg: Включване на общите пасиви

en: Label the equity section
bg: Етикет на раздел собствен капитал

en: Include equity total
bg: Включване на сумата собствен капитал

en: Total Liabilities
bg: Общо пасиви

en: Total Assets
bg: Общо активи

en: Retained Losses
bg: Загуби от минали години

en: Trading Gains
bg: Печалби от борсови операции

en: Trading Losses
bg: Загуби от борсови операции

en: Unrealized Gains
bg: Нереализирани печалби

en: Unrealized Losses
bg: Нереализирани загуби

en: Total Equity
bg: Сума собствен капитал

en: Total Liabilities & Equity
bg: Сума пасиви и собствен капитал

en: Balance Sheet (eguile)
bg: Баланс (eguile)

en: Exclude accounts with zero total balances
bg: Изключване на сметки с нулево общо салдо

en: Negative amount format
bg: Формат на отрицателни суми

en: Font family
bg: Семейство шрифтове

en: Font size
bg: Размер на шрифт

en: Template file
bg: Шаблонен файл

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
bg: Името на файла в шаблонната част eguile на отчета. Файлът трябва да се намира във вашата папка .gnucash или на мястото си в инсталационните папки на GnuCash.

en: CSS stylesheet file
bg: Файл със стилове CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
bg: Името на файла в таблица със стилове CSS за отчета. Файлът би трябвало да се намира във вашата папка .gnucash или на мястото си в инсталационните папки на GnuCash.

en: Extra Notes
bg: Допълнителни бележки

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
bg: (Версия в разработка -- не разчитайте на числата в отчета, ако не ги проверите.<br>Променете опцията 'Допълнителни бележки', за да спрете съобщението)

en: Imbalance
bg: Неравнена

en: Orphan
bg: Изоставена

en: Balance Sheet using eguile-gnc
bg: Баланс чрез eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
bg: Показване на баланса (с помощта на шаблон 'eguile')

en: Common Currency
bg: Обща валута

en: Total For
bg: Общо за

en: Asset
bg: Актив

en: Liability
bg: Пасив

en: Expense
bg: Разход

en: Net Income
bg: Чист приход

en: Budget Balance Sheet
bg: Бюджетен баланс

en: Include new/existing totals
bg: Включване на нови/съществуващи суми

en: Budget to use.
bg: Използван бюджет.

en: Existing Assets
bg: Съществуващи активи

en: Allocated Assets
bg: Разпределени активи

en: Unallocated Assets
bg: Неразпределени активи

en: Existing Liabilities
bg: Съществуващи пасиви

en: New Liabilities
bg: Нови пасиви

en: Existing Retained Earnings
bg: Съществуваща неразпределена печалба

en: Existing Retained Losses
bg: Съществуващи непокрити загуби

en: New Retained Earnings
bg: Нова неразпределена печалба

en: New Retained Losses
bg: Нови непокрити загуби

en: Total Retained Earnings
bg: Общо неразпределена печалба

en: Total Retained Losses
bg: Общо непокрити загуби

en: Existing Equity
bg: Съществуващ собствен капитал

en: New Equity
bg: Нов собствен капитал

en: Running Sum
bg: Текуща сума

en: Range start
bg: Начало на диапазон

en: Range end
bg: Край на диапазон

en: Calculate as running sum?
bg: Да се изчисли ли като текуща сума?

en: Actual
bg: Текущ

en: Budget Flow
bg: Бюджетен поток

en: Report for range of budget periods
bg: Отчет за група от бюджетни периоди

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
bg: Създаване на отчет за група от бюджетни периоди вместо за целия бюджет.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
bg: Избор на бюджетен период за започване на отчетна група.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
bg: Избор на бюджетен период за край на отчетна група.

en: Label the revenue section
bg: Отбелязване на раздел приход

en: Include revenue total
bg: Включване на общо приходи

en: Label the expense section
bg: Отбелязване на раздел разходи

en: Include expense total
bg: Включване на общо разходи

en: Display as a two column report
bg: Показване като двуколонен отчет

en: Display in standard, income first, order
bg: Стандартна подредба, първо приходи

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
bg: Крайният период на отчетната група не може да е по-малка от началния период.

en: Revenues
bg: Приходи

en: Total Revenue
bg: Общо печалба

en: Total Expenses
bg: Общо разходи

en: for Budget ~a
bg: за бюджет ~a

en: for Budget ~a Period ~d
bg: за бюджет ~a , период ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
bg: за бюджет ~a, периоди ~d - ~d

en: Net income
bg: Чист приход

en: Net loss
bg: Чиста загуба

en: Budget Income Statement
bg: Бюджет на отчета за приходи и разходи

en: Budget Profit & Loss
bg: Бюджет печалба и загуба

en: Budget Report
bg: Бюджетен отчет

en: Account Display Depth
bg: Показване структура на сметка

en: Always show sub-accounts
bg: Винаги да показва под-сметки

en: Show Budget
bg: Показване бюджет

en: Show Actual
bg: Показване на текущи

en: Show Difference
bg: Показване на разлика

en: Show Column with Totals
bg: Показване на колона със суми

en: Include accounts with zero total balances and budget values
bg: Включване на сметки с нулеви общи салда и бюджетни стойности

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
bg: Бджт

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
bg: Дей

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
bg: Разл

en: Cash Flow
bg: Паричен поток

en: Show Full Account Names
bg: Показване пълното име на сметка

en: ~a and subaccounts
bg: ~a и подсметките

en: ~a and selected subaccounts
bg: ~a и избрани подсметки

en: Money into selected accounts comes from
bg: Парите в отбелязаните сметки идват от

en: Money out of selected accounts goes to
bg: Парите в отбелязаните сметки отиват в

en: Income Chart
bg: Диаграма на приходите

en: Expense Chart
bg: Диаграма на разходите

en: Asset Chart
bg: Диаграма на активите

en: Liability Chart
bg: Диаграма на пасивите

en: Income Over Time
bg: Приходи във времето

en: Expense Over Time
bg: Разходи във времето

en: Assets Over Time
bg: Активи във времето

en: Liabilities Over Time
bg: Пасиви във времето

en: Show long account names
bg: Показване на дълги имена на сметки

en: Maximum Bars
bg: Максимум стълбове

en: Daily Average
bg: Среднодневно

en: Balances ~a to ~a
bg: Салда от ~a до ~a

en: Grand Total
bg: Обща сума

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
bg: Приходните сметки, където се записват продажбите и приходите.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
bg: Разходните сметки, където се записват разходите и се изваждат от продажбите за получаване на печалба.

en: Show Expense Column
bg: Показване на колоната с разходите

en: Show Company Address
bg: Показване на адрес на фирма

en: Show Lines with All Zeros
bg: Показване на редове с всички нули

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
bg: Да се показват табличните редове с клиенти, които нямат транзакции в отчетния период,

en: Sort Column
bg: Подредба на колона

en: Sort Order
bg: Ред на подредба

en: Customer Name
bg: Име на клиент

en: Sales
bg: Продажби

en: Markup
bg: Надбавка

en: No Customer
bg: Няма клиент

en: Customer Summary
bg: Извлечение на клиенти

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
bg: Баланс за собствения капитал

en: Closing Entries pattern
bg: Шаблон за приключващи записи

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
bg: Шаблонът за приключващи записи е безразличен към регистъра

en: Closing Entries Pattern is regular expression
bg: Шаблонът за приключващи записи е регулярен израз

en: for Period
bg: за период

en: Capital
bg: Капитал

en: Investments
bg: Инвестиции

en: Withdrawals
bg: Тегления

en: Increase in capital
bg: Увеличение на капитала

en: Decrease in capital
bg: Понижение на капитала

en: Running Balance
bg: Активно салдо

en: Totals
bg: Общо

en: General Ledger
bg: Главна книга

en: Sorting
bg: Подреждане

en: Use Full Account Name
bg: Да се използва пълното име на сметка

en: Other Account Name
bg: Друго име на сметка

en: Use Full Other Account Name
bg: Да се използва пълно име на ответната сметка

en: Other Account Code
bg: Друг код на сметка

en: Sign Reverses
bg: Смяна на знака

en: Primary Key
bg: Първичен ключ

en: Show Full Account Name
bg: Да се покаже пълното име на сметка

en: Primary Subtotal
bg: Първична междинна сума

en: Primary Subtotal for Date Key
bg: Първична междинна сума за ключа на датата

en: Primary Sort Order
bg: Първичен ред на подреждане

en: Secondary Key
bg: Вторичен ключ

en: Secondary Subtotal
bg: Вторична междинна сума

en: Secondary Subtotal for Date Key
bg: Вторична междинна сума за ключа на датата

en: Secondary Sort Order
bg: Вторичен ред на подреждане

en: Label the trading accounts section
bg: Отбелязване на раздел брокерски сметки

en: Include trading accounts total
bg: Включване на обща сума от брокерски сметки

en: Trading
bg: Брокерска сметка

en: Total Trading
bg: Сума борсови операции

en: Income Statement
bg: Отчет за приходи и разходи

en: Profit & Loss
bg: Печалба и загуба

en: Tax Amount
bg: Сума на данък

en: REF
bg: УК.

en: Invoice in progress…
bg: Фактура в обработка…

en: Custom Title
bg: Собствено заглавие

en: Display Columns
bg: Показване на колони

en: Display the date?
bg: Да покаже ли дата?

en: Display the description?
bg: Показване на описание?

en: Display the action?
bg: Да се покаже ли операция?

en: Display the quantity of items?
bg: Да покаже ли количеството елементи?

en: Display the price per item?
bg: Да покаже ли цената за елемент?

en: Display due date?
bg: Да покаже ли срока на плащане?

en: Display the subtotals?
bg: Да покаже ли междинните суми?

en: Payable to
bg: Дължим на

en: Payable to string
bg: Ред за 'дължим на'

en: Company contact
bg: Фирмен контакт

en: Company contact string
bg: Ред за фирмен контакт

en: Minimum # of entries
bg: Минимален брой записи

en: References
bg: Указатели

en: Display the invoice references?
bg: Да показват ли указателите за фактура?

en: Billing Terms
bg: Срокове за плащане

en: Display the invoice billing terms?
bg: Да се показват ли сроковете за плащане на фактури?

en: Display the billing id?
bg: Да покаже ли id на фактура?

en: Display the invoice notes?
bg: Да покаже ли бележките към фактура?

en: Payments
bg: Плащания

en: Display the payments applied to this invoice?
bg: Да се покажат ли плащанията по фактурата?

en: Net Price
bg: Нетна цена

en: Total Price
bg: Обща цена

en: Amount Due
bg: Дължима сума

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
bg: Избрана е невярна фактура. Щракнете върху бутона за опции и изберете фактура.

en: Show Net Profit
bg: Показване на нетната печалба

en: Grid
bg: Мрежа

en: Show Income and Expenses?
bg: Да показва ли приходи и разходи?

en: Show the Asset and the Liability bars?
bg: Да показва ли стълбовете за активи и пасиви?

en: Show the net profit?
bg: Да показва ли чистата печалба?

en: Show a Net Worth bar?
bg: Да покаже ли колона за чиста стойност?

en: Net Profit
bg: Чиста печалба

en: Net Worth
bg: Чиста стойност

en: Net Worth Barchart
bg: Стълбовидна диаграма за чиста стойност

en: Income/Expense Chart
bg: Диаргама приход/разход

en: Sort By
bg: Подредба по

en: Show zero balance items
bg: Да се показват елементи с нулево салдо

en: Due or Post Date
bg: Дата на падеж или издаване

en: Bracket Total Owed
bg: Общо дължими за периода

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
bg: Показване на всички доставчици/клиенти, дори ако са с нулеви салда.

en: Current
bg: Текущ

en: 0-30 days
bg: 0-30 дни

en: 31-60 days
bg: 31-60 дни

en: 61-90 days
bg: 61-90 дни

en: 91+ days
bg: 91+ дни

en: Payable Aging
bg: Възраст на задължението

en: Receivable Aging
bg: Възраст на вземанията

en: Credits
bg: Кредити

en: Debits
bg: Дебити

en: Total Credit
bg: Общо кредит

en: Total Due
bg: Общо дължимо

en: Display the transaction date?
bg: Да се показва ли датата на транзакция?

en: Display the transaction reference?
bg: Да се показва ли указателят за транзакция?

en: Display the transaction type?
bg: Да се показва ли видът транзакция?

en: Display the transaction description?
bg: Да се показва ли описанието на транзакция?

en: No matching transactions found
bg: Не са открити съвпадащи транзакции

en: Customer Report
bg: Отчет за клиент

en: Vendor Report
bg: Отчет за доставчик

en: Employee Report
bg: Отчет за служител

en: Job Report
bg: Отчет на задание

en: Investment Portfolio
bg: Портфейл на инвестициите

en: Price of Commodity
bg: Цена на инвестиционна стока

en: Invert prices
bg: Обръщане на цените

en: Marker
bg: Отметка

en: Marker Color
bg: Цвят на отметка

en: Calculate the price of this commodity.
bg: Изчисляване цената на инвестиционната стока.

en: Weighted Average
bg: Средна претеглена

en: Actual Transactions
bg: Текущи транзация

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
bg: Нанасяне на инвестиционна стока за валута вместо обратното.

en: Weeks
bg: Седмици

en: Double-Weeks
bg: Двуседмичен

en: Identical commodities
bg: Еднакви инвестиционни стоки

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
bg: Избраната инвестиционна стока и валутата в отчета са еднакви. Няма смисъл да се показва цена за еднакви инвестиционни стоки.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
bg: Няма ценова информация за избраните инвестиционни стоки в избрания период.

en: Only one price
bg: Само една цена

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
bg: Открита е само една единична цена за избраните инвестиционни стоки в избрания период. Това не предлага полезна диаграма.

en: All Prices equal
bg: Всички цени са равни

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
bg: Всички намерени цени са равни. Това може да се отрази на диаграма като права линия. За съжаление, инструментът за диаграми не може да управлява това.

en: All Prices at the same date
bg: Всички цени към същата дата

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
bg: Всички намерени цени са от същата дата. Това може да се отрази на диаграма като права линия. За съжаление, инструментът за графики не може да управлява това.

en: Price Scatterplot
bg: Диаграма на разсейване на цената

en: Headings 1
bg: Заглавия 1

en: Headings 2
bg: Заглавия 2

en: Heading font
bg: Шрифт на заглавие

en: Text font
bg: Шрифт на текст

en: Qty
bg: К-во

en: Discount Rate
bg: Отстъпка

en: Discount Amount
bg: Сума на отстъпка

en: Tax Rate
bg: Данъчна ставка

en: Sub-total
bg: Междинна сума

en: Payment received text
bg: Тест за получено плащане

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
bg: Името на файла в шаблонната част eguile на отчета. Файлът би трябвало или да се намира във вашата папка .gnucash, или на мястото си в инсталационните папки на GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
bg: Името на файла в таблица със стилове CSS за отчета. Файлът би трябвало да се намира или във вашата папка .gnucash, или на мястото си в инсталационните папки на GnuCash.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
bg: Форматът за дата ->преобразуване на низа към днешна дата.

en: Funds In
bg: Входящи

en: Funds Out
bg: Изходящи

en: Lot
bg: Статия

en: Debit Value
bg: Дебитна стойност

en: Credit Value
bg: Кредитна стойност

en: Register Report
bg: Отчет на регистъра

en: Display the check number?
bg: Да се показва ли номерът на чек?

en: Display the memo?
bg: Да се показва ли записка?

en: Display the account?
bg: Да се показва ли сметката?

en: Display the number of shares?
bg: Да се показва ли броят акции?

en: Display the name of lot the shares are in?
bg: Да се показва ли името на дела , в който са акциите?

en: Display the shares price?
bg: Показване цената на акции?

en: Display the amount?
bg: Да се показва ли сумата?

en: Display the value in transaction currency?
bg: Да се показва ли стойността във валута на транзакцията?

en: Display the totals?
bg: Да покаже ли общите суми?

en: Total Debits
bg: Сума дебити

en: Total Credits
bg: Сума кредити

en: Total Value Debits
bg: Обща стойност на дебити

en: Total Value Credits
bg: Обща стойност на кредити

en: Net Change
bg: Чисто изменение

en: Value Change
bg: Изменение на стойността

en: n/a
bg: няма

en: Logo filename
bg: Име на файл с логото

en: Logo width
bg: Широчина на лого

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
bg: Широчина на логото във формат CSS, напр. 10% или 32px. Оставете непопълнено за нормална широчина на логото. Височината ще се мащабира пропорционално.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
bg: Показване на клиентска фактура с колони за данък (използване на шаблон 'eguile')

en: Trial Balance
bg: Оборотен баланс

en: Start of Adjusting/Closing
bg: Начало на изравняване/приключване

en: Date of Report
bg: Дата на отчет

en: Report variation
bg: Варианти на отчет

en: Merchandising
bg: Търговия

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
bg: Не извършва нетно, а брутно коригиране на дебит/кредит на сметките. Търговските предприятия избират тук своите сметки за материални запаси.

en: Income summary accounts
bg: Обобщаващи сметки за приходи

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
bg: Корекциите на тези сметки са коригирани бруто (вижте по-горе) в колоните 'Съгласуване', 'Коригиран предварителен баланс' и 'Отчет за приходи и разходи'. Най-често е полезно за търговските предприятия.

en: Adjusting Entries pattern
bg: Шаблон за коригиращи записи

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
bg: Шаблонът за коригиращи записи е безразличен към регистъра

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
bg: Шаблонът за коригиращи записи е регулярен израз

en: Adjusting Entries
bg: Изравняващи записи

en: Adjustments
bg: Корекции

en: Adjusted Trial Balance
bg: Коригиран оборотен баланс

en: Net Loss
bg: Чиста загуба

en: Number of columns
bg: Брой колони

en: Edit Options
bg: Опции на редактиране

en: Single Report
bg: Единичен отчет

en: Multicolumn View
bg: Изглед с много колони

en: Custom Multicolumn Report
bg: Потребителски многоколонен отчет

en: Assets Accounts
bg: Активни сметки

en: Liability Accounts
bg: Пасивни сметки

en: Equity Accounts
bg: Сметки собствен капитал

en: Trading Accounts
bg: Брокерски сметки

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
bg: Общо капитали, брокерски сметки и пасиви

en: Imbalance Amount
bg: Неравнена сума

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
bg: <strong>Обменни курсове</strong> използвани в отчета

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
bg: Не е избрана фактура на клиент -- моля, използвайте менюто 'Опции', за да изберете.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
bg: Отчетът е предназначен само за фактури от продажби. Моля, използвайте менюто 'Опции' и изберете <em>Фактура на клиент</em>, а не на доставчик или разписка.

en: Website
bg: Уеб-сайт

en: Invoice Date
bg: Дата на фактура

en: Stocks
bg: Акции

en: Mutual Funds
bg: Взаимни фондове

en: Currencies
bg: Валути

en: Equities
bg: Собствени капитали

en: Checking
bg: Разплащателна

en: Savings
bg: Спестявания

en: Money Market
bg: Паричен пазар

en: Accounts Receivable
bg: Разчети с клиенти

en: Accounts Payable
bg: Разчети с доставчици

en: Credit Lines
bg: Кредитни линии

en: Building '~a' report …
bg: Създаване на отчет '~a' …

en: Rendering '~a' report …
bg: Възпроизвеждане на отчет '~a' …

en: Preparer
bg: Изготвил

en: Prepared for
bg: Изготвен за

en: Show preparer info
bg: Информация за изготвилия

en: Enable Links
bg: Включване на връзки

en: Enable hyperlinks in reports.
bg: Включване на хипер-връзки в отчети.

en: Footer
bg: Долен колонтитул

en: Images
bg: Изображения

en: Background Tile
bg: Мозаичен фон

en: Background tile for reports.
bg: Мозаичен фон за отчети.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
bg: Заглавие

en: Banner for top of report.
bg: Надпис за заглавието на отчета.

en: Heading Alignment
bg: Подравняване на заглавие

en: Left
bg: Ляво

en: Center
bg: Центрирано

en: Right
bg: Дясно

en: Logo
bg: Лого

en: Company logo image.
bg: Изображение с фирмено лого.

en: General background color for report.
bg: Основен фонов цвят за отчет.

en: Text Color
bg: Цвят на текст

en: Normal body text color.
bg: Обичаен цвят на основния текст.

en: Link Color
bg: Цвят на връзката

en: Link text color.
bg: Цвят на текста на връзката.

en: Table Cell Color
bg: Цвят на клетката в таблицата

en: Default background for table cells.
bg: Стандартен фон за таблични клетки.

en: Alternate Table Cell Color
bg: Втори цвят на клетка

en: Default alternate background for table cells.
bg: Стандартен втори фонов цвят за клетки.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
bg: Цвят за подзаглавие/междинна сума

en: Default color for subtotal rows.
bg: Стандартен цвят за редовете с междинни суми.

en: Sub-subheading/total Cell Color
bg: Цвят на клетка за междинно подзаглавие/сума

en: Grand Total Cell Color
bg: Цвят на клетка за обща сума

en: Tables
bg: Таблици

en: Table cell spacing
bg: Разстояние между клетките

en: Table cell padding
bg: Запълване на клетката

en: Table border width
bg: Широчина на рамката

en: Prepared by:
bg: Изготвен от:

en: Prepared for:
bg: Изготвен за:

en: Easy
bg: Обикновен

en: Fancy
bg: Декоративен

en: Technicolor
bg: Ярък

en: Background color for reports.
bg: Фонов цвят за отчети.

en: Background Pixmap
bg: Фон на пикселно изображение

en: Background color for alternate lines.
bg: Фонов цвят за алтернативни редове.

en: Plain
bg: Обикновен

en: Filter Type
bg: Вид филтър

en: Table for Exporting
bg: Таблица за изнасяне

en: Void Transactions
bg: Анулиране на транзакции

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
bg: Не са открити транзакции, които съвпадат с периода и избора от сметки, зададени в панела 'Опции'.

en: Register Order
bg: Подредба на регистъра

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
bg: Включване на транзакции от/към филтрираните сметки

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
bg: Изключване на транзакции от/към филтрираните сметки

en: Non-void only
bg: Само неанулирани

en: Void only
bg: Само анулирани

en: Income and Expense
bg: Приход и разход

en: Credit Accounts
bg: Кредитни сметки

en: Subtotal according to the primary key?
bg: Да изчисли ли междинна сума съгласно първичния ключ?

en: Subtotal according to the secondary key?
bg: Междинна сума според вторичния ключ?

en: Display the reconciled date?
bg: Да се покаже ли сверената дата?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
bg: Да се показват ли забележките, ако липсват записки?

en: Display the account name?
bg: Да се покаже ли името на сметка?

en: Transfer from/to
bg: Превод от/към

en: Split Transaction
bg: Разделяне на транзакция

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
bg: От ~a до ~a

en: Cu_t
bg: И_зрязване

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
bg: Изрязва текущия избор и го копира в буфера

en: _Copy
bg: _Копиране

en: Copy the current selection to clipboard
bg: Копиране на текущия избор в буфера

en: _Paste
bg: _Поставяне

en: Paste the clipboard content at the cursor position
bg: Поставя съдържанието на буфера на мястото на курсора

en: _Transaction
bg: _Транзакция

en: Remove all splits in the current transaction
bg: Премахва всички разбивки в текущата транзакция

en: _Enter Transaction
bg: _Потвърждаване на транзакция

en: Record the current transaction
bg: Записване на текущата транзакция

en: Ca_ncel Transaction
bg: О_тмяна на транзакция

en: Cancel the current transaction
bg: Отказ от текущата транзакция

en: _View
bg: _Преглед

en: _Double Line
bg: Д_войни редове

en: Transfer funds from one account to another
bg: Превод на капитали от една сметка в друга

en: _Blank Transaction
bg: Пр_азна транзакция

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
bg: Отиване към празната транзакция в края на регистъра

en: _File
bg: _Файл

en: Pa_ge Setup
bg: Нас_тройка на страница...

en: Specify the page size and orientation for printing
bg: Определяне размера и разположението за печат

en: Proper_ties
bg: С_войства

en: Edit the properties of the current file
bg: Редактиране на свойствата на текущия файл

en: Close the currently active page
bg: Затваряне на текущата страница

en: Quit this application
bg: Напускане на приложението

en: Edit the global preferences of GnuCash
bg: Редактиране общите предпочитания в GnuCash

en: _Toolbar
bg: _Лента с инструменти

en: Show/hide the toolbar on this window
bg: Показва/скрива лентата с инструменти на прозореца

en: Su_mmary Bar
bg: Лен_та за справки

en: Show/hide the summary bar on this window
bg: Показва/скрива лентата за справки на прозореца

en: Stat_us Bar
bg: Ле_нта за състоянието

en: Show/hide the status bar on this window
bg: Показва/скрива лентата за състоянието на прозореца

en: Tra_nsaction
bg: Тра_нзакция

en: _Actions
bg: _Действия

en: Re_name Page
bg: П_реименуване на страница

en: _Scheduled
bg: _Планирана

en: _Reports
bg: _Отчети

en: _Tools
bg: _Инструменти

en: E_xtensions
bg: Ра_зширения

en: _Windows
bg: _Прозорци

en: _New Window
bg: _Нов прозорец

en: New Window with _Page
bg: Нов прозорец със ст_раница

en: Tutorial and Concepts _Guide
bg: Са_моучител и принципи

en: Open the GnuCash Tutorial
bg: Отваряне на ръководството на GnuCash

en: _Contents
bg: _Ръководство

en: Open the GnuCash Help
bg: Отваряне на помощта на GnuCash

en: About GnuCash
bg: Относно GnuCash

en: Save the current file
bg: Запазване на текущия файл

en: Open the New Invoice dialog
bg: Отваря се прозорецът за нова фактура на клиент

en: New Accounts _Page
bg: _Страница с нови сметки

en: Open a new Account Tree page
bg: Отваряне на нова страница с дърво на сметките

en: New _File
bg: Нов _файл

en: Create a new file
bg: Създаване на нов файл

en: Open an existing GnuCash file
bg: Отваряне на съществуващ файл на GnuCash

en: Print the currently active page
bg: Отпечатване на текущата страница

en: Export _Accounts
bg: Изнасяне на _сметки

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
bg: Изнасяне на йерархията на сметките в нов файл с данни на GnuCash

en: Find transactions with a search
bg: Намиране на транзакции чрез търсене

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
bg: О_пции на данъчен отчет

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
bg: Настройка на съответните сметки за отчети по ДДС

en: _Scheduled Transactions
bg: _Планирани транзакции

en: _Scheduled Transaction Editor
bg: Редактор на _планирана транзакция

en: Since _Last Run…
bg: От пос_ледния старт…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
bg: Създаване на планирани транзакции от последния старт

en: _Mortgage & Loan Repayment…
bg: _Изплащане на ипотека и заем…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
bg: Настройване на планирани транзакции за изплащане на заем

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
bg: Преглед и редактиране цените на акции и взаимни фондове

en: _Security Editor
bg: Редактор на ценн_и книги

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
bg: Преглед и редактиране на инвестиционните стоки за акции и взаимни фондове

en: _Loan Repayment Calculator
bg: _Калкулатор за изплащане на заем

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
bg: Използване на калкулатор за изплащане на заем/ипотека

en: Close the Book at the end of the Period
bg: Приключване на книгата в края на периода

en: _Tips Of The Day
bg: _Съвети за деня

en: View the Tips of the Day
bg: Преглед на съветите за деня

en: Import bills and invoices from a CSV text file
bg: Внасяне на фактури от доставчик и на клиент от текстов файл CSV

en: _Delete Budget
bg: _Изтриване на бюджет

en: _Customer
bg: _Клиент

en: Open the New Customer dialog
bg: Отваряне на прозореца за нов клиент

en: Open the Find Customer dialog
bg: Отваряне на прозореца за търсене на клиент

en: Open the Find Invoice dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на фактура на клиент

en: Open the New Job dialog
bg: Отваря се прозорецът за ново задание

en: Open the Find Job dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на задание

en: Open the Process Payment dialog
bg: Отваря се прозорецът за обработка на плащане

en: _Vendor
bg: _Доставчик

en: Open the New Vendor dialog
bg: Отваря се прозорецът за нов доставчик

en: Open the Find Vendor dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на доставчик

en: Open the New Bill dialog
bg: Отваря се прозорецът за нова фактура от доставчик

en: Open the Find Bill dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на фактура от доставчик

en: Bills _Due Reminder
bg: Напомняне за _фактури в падеж

en: Open the Bills Due Reminder dialog
bg: Отваря се прозорецът за напомняне на дължими фактури от доставчик

en: _Employee
bg: _Служител

en: Open the New Employee dialog
bg: Отваря се прозорецът за нов служител

en: Open the Find Employee dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на служител

en: Open the Find Expense Voucher dialog
bg: Отваря се прозорецът за търсене на разходна разписка

en: Sales _Tax Table
bg: Таблица за _ДДС

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
bg: Преглед и редактиране на списъка с данъчни таблици (ДДС)

en: _Billing Terms Editor
bg: Редактор на срокове за _плащане

en: View and edit the list of Billing Terms
bg: Преглед и редактиране на списъка срокове за плащане

en: Test Search Dialog
bg: Прозорец за тестово търсене

en: Initialize Test Data
bg: Начало на тестови данни

en: _Replay GnuCash .log file…
bg: _Възпроизвеждане на файла .log на GnuCash…

en: _Edit Account
bg: _Редактиране на сметка

en: Edit the selected account
bg: Редактиране на избраната сметка

en: _Renumber Subaccounts…
bg: _Преномериране на подсметки…

en: Renumber the children of the selected account
bg: Преномериране на подсметките в избраната сметка

en: Open _Account
bg: Отваряне на _сметка

en: Open the selected account
bg: Отваряне на избраната сметка

en: Open the selected account and all its subaccounts
bg: Отваряне на избраната сметка и нейните подсметки

en: _Refresh
bg: _Опресняване

en: Refresh this window
bg: Опресняване на прозореца

en: Create a new Account
bg: Създаване на нова сметка

en: New Account _Hierarchy…
bg: _Йерархия на нова сметка…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
bg: Разширяване на текущата книга чрез сливане с нови категории сметки

en: Reconcile the selected account
bg: Сверяване на избраната сметка

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
bg: Автоматично погасяване на отделни транзакции, за да се достигне определена изравнителна сума

en: Record a stock split or a stock merger
bg: Записване на разделяне или сливане на акции

en: View _Lots…
bg: Преглед на _статии…

en: Bring up the lot viewer/editor window
bg: Отваряне на редактора за статии

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
bg: _Проверка и поправка

en: Check & Repair A_ccount
bg: Проверка и възстановяване на _сметка

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
bg: Проверка и поправка на неизравнени транзакции и изоставени разбивки в тази сметка

en: Check & Repair Su_baccounts
bg: Проверка и възстановяване на п_одсметки

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
bg: Проверка и поправка на неизравнени транзакции и изоставени разбивки в сметката и нейните подсметки

en: Check & Repair A_ll
bg: Проверка и поправка на _всички

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
bg: Проверка и поправка на неизравнени транзакции и изоставени разбивки във всички сметки

en: Edit _Account
bg: Редактиране на с_метка

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
bg: Автоматично погасяване на отделни транзакции с изравнителна сума

en: Delete selected account
bg: Изтриване на избраната сметка

en: Sort _Order
bg: _Ред на подреждане

en: _Standard
bg: _Стандартен

en: _Quantity
bg: _Количество

en: _Enter
bg: _Потвърждение

en: Record the current entry
bg: Вписване на текущия запис

en: Cancel the current entry
bg: Отказ от текущия запис

en: Delete the current entry
bg: Изтриване на текущия запис

en: _Blank
bg: _Празен

en: Dup_licate Entry
bg: Дуб_лиране на запис

en: Make a copy of the current entry
bg: Създаване на копие на текущия запис

en: Move Entry _Up
bg: Запис _нагоре

en: Move the current entry one row upwards
bg: Преместване на текущия запис с един ред нагоре

en: Move Entry Do_wn
bg: Запис над_олу

en: Move the current entry one row downwards
bg: Преместване на текущия запис с един ред надолу

en: Create a new invoice
bg: Създаване нова фактура

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
bg: _Основна книга

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
bg: _Автоматични разбивки

en: _Void Transaction
bg: _Анулиране на транзакция

en: _Unvoid Transaction
bg: Въ_зстановяване на транзакция

en: Add _Reversing Transaction
bg: Добавяне на о_братна транзакция

en: S_plit Transaction
bg: Р_азделяне на транзакция

en: Edit E_xchange Rate
bg: Редактиране на о_бменен курс

en: Account Report
bg: Счетоводен отчет

en: Show all splits in the current transaction
bg: Всички разбивки в текущата транзакция

en: _Print Report…
bg: _Отпечатване на отчет…

en: Print the current report
bg: Отпечатване на текущия отчет

en: _Report Options
bg: _Опции на отчет

en: Export HTML-formatted report to file
bg: Изнасяне на форматирания по HTML отчет във файл

en: Back
bg: Назад

en: Move back one step in the history
bg: Една стъпка назад в историята

en: Forward
bg: Напред

en: Move forward one step in the history
bg: Една стъпка напред в историята

en: Reload
bg: Презареждане

en: Reload the current page
bg: Презареждане на текущата страница

en: Stop
bg: Спиране

en: Cancel outstanding HTML requests
bg: Отказ на неуредени HTML-заявки

en: Export _Report
bg: Изнасяне на о_тчет

en: Create a new scheduled transaction
bg: Създаване на нова планирана транзакция

en: Edit the selected scheduled transaction
bg: Редактиране на отбелязаната планирана транзакция

en: Delete the selected scheduled transaction
bg: Изтриване на отбелязаната планирана транзакция

en: Import _QIF…
bg: Внасяне на _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
bg: Внасяне на файл от Quicken QIF

en: St_yle Sheets
bg: Таб_лица със стилове

en: _Reconcile
bg: С_веряване

en: _Reconcile Information…
bg: Д_анни за сверяване…

en: _Finish
bg: _Приключване

en: _Postpone
bg: _Отлагане

en: _Open Account
bg: _Отваряне на сметка

en: Add a new balancing entry to the account
bg: Добавяне на нов изравнителен запис към сметката

en: Edit the current transaction
bg: Редактиране на текущата транзакция

en: Delete the selected transaction
bg: Изтриване на избраната транзакция

en: Open the account
bg: Отваряне на сметката

en: Finish the reconciliation of this account
bg: Приключва сверяването на сметката

en: Postpone the reconciliation of this account
bg: Отлагане на сверяването на сметката

en: Cancel the reconciliation of this account
bg: Отказ от сверяването на сметката

en: Illegal variable in expression.
bg: Недопустима променлива в израза.

en: Unbalanced parenthesis
bg: Незатворена скоба

en: Stack overflow
bg: Препълнен буфер

en: Stack underflow
bg: Незапълнен буфер

en: Undefined character
bg: Неопределен знак

en: Not a variable
bg: Не е променлива

en: Not a defined function
bg: Неопределена функция

en: Out of memory
bg: Недостиг на памет

en: Numeric error
bg: Числена грешка

en: Opening Balances
bg: Начални салда

en: Deposit
bg: Добавяне

en: Receive
bg: Получаване

en: Withdrawal
bg: Изваждане

en: Spend
bg: Харчене

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
bg: Разделящият знак "%s" се използва в името на една или повече сметки.
    
    Това ще доведе до неочаквано действие. Или променете имената на сметките, или изберете друг разделящ знак.
    
    По-долу ще видите списъка с неверни имена на сметки:
    %s

en: Credit Card
bg: Кредитна карта

en: Stock
bg: Акции

en: Mutual Fund
bg: Взаимен фонд

en: A/Receivable
bg: Р/клиенти

en: A/Payable
bg: Р/доставчици

en: Root
bg: Коренова сметка

en: Orphaned Gains
bg: Изоставена печалба

en: Realized Gain/Loss
bg: Реализирана печалба/загуба

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
bg: Реализирани печалби или загуби от инвестиционни или брокерски сметки, които не са записани другаде.

en: y-m-d
bg: г-м-д

en: d-m-y
bg: д-м-г

en: m-d-y
bg: м-д-г

en: d-m
bg: д-м

en: m-d
bg: м-д

en: Extra to Charge Card
bg: Допълнително задължаване на картата

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
bg: Създадено от фактура. Опитайте да върнете фактурата.

en:  (posted)
bg:  (издадена)

en: One Week Ago
bg: Преди една седмица

en: One Week Ahead
bg: След една седмица

en: One Month Ago
bg: Преди един месец

en: One Month Ahead
bg: След един месец

en: Three Months Ago
bg: Преди три месеца

en: Three Months Ahead
bg: След три месеца

en: Six Months Ago
bg: Преди шест месеца

en: Six Months Ahead
bg: След шест месеца

en: One Year Ago
bg: Преди една година

en: One Year Ahead
bg: След една година

en: Start of next month
bg: Начало на следващия месец

en: End of next month
bg: Край на следващия месец

en: Start of next quarter
bg: Начало на следващото тримесечие

en: End of next quarter
bg: Край на следващото тримесечие

en: Start of next year
bg: Начало на следващата година

en: End of next year
bg: Край на следващата година

en: Counters
bg: Броячи

en: Customer number
bg: Номер на клиент

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
bg: Създаденият номер на предишен клиент. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следващ клиент.

en: Customer number format
bg: Формат на номера на клиент

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на клиенти. Низът е със стил printf.

en: Employee number
bg: Номер на служител

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
bg: Създаденият номер на предишен служител. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следващ служител.

en: Employee number format
bg: Формат на номера на служител

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на служители. Низът е със стил printf.

en: Invoice number
bg: Номер на фактура

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
bg: Създаденият номер на предишна фактура на клиент. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следваща фактура.

en: Invoice number format
bg: Формат на номера на фактура

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на фактури на клиент. Низът е със стил printf.

en: Bill number
bg: Номер на фактура от доставчик

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
bg: Създаденият номер на предишна фактура на доставчик. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следваща фактура.

en: Bill number format
bg: Числен формат на фактура от доставчик

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на фактури на доставчик. Низът е със стил printf.

en: Expense voucher number
bg: Номер на разходна разписка

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
bg: Създаденият номер на предишна разходна разписка. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следваща разписка.

en: Expense voucher number format
bg: Числен формат на разписка

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на разходни разписки. Низът е със стил printf.

en: Job number
bg: Номер на задание

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
bg: Създаденият номер на предишно задание. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следващо задание.

en: Job number format
bg: Формат на номер на задание

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на задания. Низът е със стил printf.

en: Order number
bg: Номер на поръчка

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
bg: Създаденият номер на предишна поръчка. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следваща поръчка.

en: Order number format
bg: Формат на номер на поръчка

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на поръчка. Низът е със стил printf.

en: Vendor number
bg: Номер на доставчик

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
bg: Създаденият номер на предишен доставчик. Той ще бъде увеличен за създаване на номер на следващ доставчик.

en: Vendor number format
bg: Формат на номер на доставчик

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
bg: Формат на низ за създаване на номера на доставчик. Низът е със стил printf.

en: Default Customer TaxTable
bg: Стандартна данъчна таблица за клиентите

en: The default tax table to apply to customers.
bg: Стандартна данъчна таблица за прилагане спрямо клиентите.

en: Default Vendor TaxTable
bg: Стандартна данъчна таблица за доставчици

en: The default tax table to apply to vendors.
bg: Приложимата данъчна таблица за за доставчици.

en: The electronic tax number of your business
bg: Електронният данъчен номер на вашата фирма

en:  (closed)
bg:  (затворена)

en: Use Trading Accounts
bg: Използване на брокерски сметки

en: Budgeting
bg: Съставяне на бюджет

en: Default Budget
bg: Стандартен бюджет

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
bg: последен(а) %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
bg: Неизвестен, списък с %d повторения.

en: Voided transaction
bg: Анулирана транзакция

en: Transaction Voided
bg: Транзакцията анулирана

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
bg: Данъчен, но без данъчен код

en: Tax entity type not specified
bg: Обектът на облагане не е определен

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
bg: Вид данък %s: неверен код %s за вида сметка

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
bg: Неданъчен; вид данък %s: неверен код %s за вида сметка

en: Invalid code %s for tax type %s
bg: Неверен код %s за вида данък %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
bg: Неданъчен; неверен код %s за вида данък %s

en: No form: code %s, tax type %s
bg: Няма бланка: код %s, вид данък %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
bg: Неданъчен; няма бланка: код %s, вид данък %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
bg: Без описание: бланка %s, код %s, вид данък %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
bg: Неданъчен; без описание: бланка %s, код %s, вид данък %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
bg: Неданъчен; %s%s: %s (код %s, вид данък %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
bg: (Данъчни сметки : %d)

en: No help available.
bg: Няма налична помощ.
