GnuCash 5.6 - en to hi translation catalogue (3638 entries)

en: Start of this year
hi: इस वर्ष की शुरुआत

en: First day of the current calendar year.
hi: वर्तमान कैलेंडर वर्ष का पहला दिन.

en: End of this year
hi: इस वर्ष की समाप्ति

en: Last day of the current calendar year.
hi: वर्तमान कैलेंडर वर्ष का अंतिम दिन.

en: Start of previous year
hi: पिछले वर्ष की शुरुआत

en: First day of the previous calendar year.
hi: पिछले कैलेंडर वर्ष का पहला दिन.

en: End of previous year
hi: पिछले वर्ष की समाप्ति

en: Last day of the previous calendar year.
hi: पिछले कैलेंडर वर्ष का अंतिम दिन.

en: Start of accounting period
hi: लेखांकन अवधि की शुरुआत

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
hi: लेखांकन अवधि का पहला दिन, वैश्विक प्राथमिकताओं में सेट किए गए अनुसार.

en: End of accounting period
hi: लेखांकन अवधि की समाप्ति

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
hi: लेखांकन अवधि का अंतिम दिन, वैश्विक प्राथमिकताओं में सेट किए गए अनुसार.

en: Start of this month
hi: इस महीने की शुरुआत

en: First day of the current month.
hi: वर्तमान महीने का पहला दिन.

en: End of this month
hi: इस महीने की समाप्ति

en: Last day of the current month.
hi: वर्तमान महीने का अंतिम दिन.

en: Start of previous month
hi: पिछले महीने की शुरुआत

en: First day of the previous month.
hi: पिछले महीने का पहला दिन.

en: End of previous month
hi: पिछले महीने की समाप्ति

en: Last day of previous month.
hi: पिछले महीने का अंतिम दिन.

en: Start of current quarter
hi: वर्तमान तिमाही की शुरुआत

en: First day of the current quarterly accounting period.
hi: वर्तमान तिमाही लेखांकन अवधि का पहला दिन.

en: End of current quarter
hi: वर्तमान तिमाही की समाप्ति

en: Last day of the current quarterly accounting period.
hi: वर्तमान तिमाही लेखांकन अवधि का अंतिम दिन.

en: Start of previous quarter
hi: पिछली तिमाही की शुरुआत

en: First day of the previous quarterly accounting period.
hi: पिछली तिमाही लेखांकन अवधि का पहला दिन.

en: End of previous quarter
hi: पिछली तिमाही की समाप्ति

en: Last day of previous quarterly accounting period.
hi: पिछली तिमाही लेखांकन अवधि का अंतिम दिन.

en: Today
hi: आज

en: The current date.
hi: वर्तमान दिनांक.

en: Business
hi: व्यवसाय

en: Company Name
hi: कंपनी का नाम

en: Company Address
hi: कंपनी का पता

en: Company ID
hi: कंपनी की ID

en: Company Phone Number
hi: कंपनी का फोन नंबर

en: Company Fax Number
hi: कंपनी का फैक्स नंबर

en: Company Website URL
hi: कंपनी की वेबसाइट का URL

en: Company Email Address
hi: कंपनी का ईमेल पता

en: Company Contact Person
hi: कंपनी का संपर्क व्यक्ति

en: Fancy Date Format
hi: फैंसी तिथि प्रारूप

en: Tax
hi: कर

en: Tax Number
hi: टैक्स नंबर

en: Arabic
hi: अरबी

en: Baltic
hi: बाल्टिक

en: Central European
hi: मध्य यूरोपीय

en: Chinese
hi: चीनी

en: Cyrillic
hi: सिरिलिक

en: Greek
hi: यूनानी

en: Indian
hi: भारतीय

en: Japanese
hi: जापानी

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Unicode
hi: यूनिकोड

en: Vietnamese
hi: वीयतनामी

en: Western
hi: पश्चिमी

en: Other
hi: अन्य

en: Arabic (IBM-864-I)
hi: अरबी (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
hi: अरबी (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
hi: अरबी (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
hi: अरबी (ISO-8859-6-I)

en: Baltic (ISO-8859-13)
hi: बाल्टिक (ISO-8859-13)

en: Central European (IBM-852)
hi: मध्य यूरोपीय (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
hi: मध्य यूरोपीय (ISO-8859-2)

en: Chinese Simplified (GB18030)
hi: सरलीकृत चीनी (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
hi: सरलीकृत चीनी (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
hi: सरलीकृत चीनी (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
hi: सरलीकृत चीनी (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
hi: सरलीकृत चीनी (विंडोज़-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
hi: पारम्परिक चीनी (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
hi: पारम्परिक चीनी (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
hi: पारम्परिक चीनी (EUC-TW)

en: Cyrillic (IBM-855)
hi: सिरिलिक (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
hi: सिरिलिक (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
hi: सिरिलिक (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
hi: सिरिलिक (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hi: सिरिलिक (विंडोज़-1251)

en: Russian (CP-866)
hi: रूसी (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
hi: यूक्रेनी (KO18-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
hi: यूक्रेनी (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
hi: अंग्रेज़ी (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
hi: फ़ारसी (MacFarsi)

en: Greek (ISO-8859-7)
hi: यूनानी (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
hi: यूनानी (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
hi: यूनानी (विंडोज़-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
hi: गुजराती (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
hi: गुरमुखी (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
hi: यहूदी (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
hi: यहूदी (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
hi: यहूदी (ISO-8859-8-I)

en: Hindi (MacDevanagari)
hi: हिंदी (MacDevanagari)

en: Japanese (EUC-JP)
hi: जापानी (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
hi: जापानी (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
hi: जापानी (शिफ़्ट_JIS)

en: South European (ISO-8859-3)
hi: दक्षिण यूरोपीय (ISO-8859-3)

en: Turkish (IBM-857)
hi: तुर्की (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
hi: तुर्की (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
hi: तुर्की (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
hi: तुर्की (विंडोज़-1254)

en: Unicode (UTF-7)
hi: यूनिकोड (UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
hi: यूनिकोड (UTF-8)

en: Unicode (UTF-16BE)
hi: यूनिकोड (UTF-16BE)

en: Unicode (UTF-16LE)
hi: यूनिकोड (UTF-16LE)

en: Unicode (UTF-32BE)
hi: यूनिकोड (UTF-32BE)

en: Unicode (UTF-32LE)
hi: यूनिकोड (UTF-32LE)

en: Locale:
hi: स्थान :

en: Conversion Direction
hi: रूपांतरण दिशा

en: This value determines which iconv test to perform.
hi: यह मान निर्धारित करता है कि कौनसा iconv परीक्षण करना है।

en: Menu
hi: सूची

en: The menu of options
hi: विकल्पों की सूची

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
hi: GnuCash ऑनलाइन मैनुअल में बहुत सी उपयोगी जानकारियां हैं. आप सहायता सूची के अंतर्गत इस मैनुअल को प्राप्त कर सकते हैं.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
hi: मेलिंग सूचियाँ GnuCash समुदाय में संचार का पसंदीदा रूप हैं। नई रिलीज़, उपयोगकर्ता समूह आदि की घोषणाओं के लिए https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists पर तालिका देखें

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
hi: GnuCash डेवलपरों से संपर्क करना आसान है. साथ ही कई मेलिंग सूचियों में आप IRC पर उनके साथ लाइव चैट कर सकते हैं! irc.gnome.org पर #gnucash पर उनके साथ जुड़ें.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
hi: आप क्विकन, MS मनी या अन्य प्रोग्रामों से अपना मौजूदा वित्तीय डेटा आसानी से आयात कर सकते हैं जो QIF फाइलों या OFX फाइलों का निर्यात करता है. फ़ाइल मेनू में, उप-मेनू आयात पर क्लिक करें और क्रमशः QIF या OFX फ़ाइल पर क्लिक करें. फिर, दिए गए निर्देशों का पालन करें.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
hi: यदि आप जानना चाहते हैं कि आपकी हाल की GnuCash फ़ाइलें किन फ़ोल्डेरों में स्थित हैं, तो हिस्टरी सूची के विकल्पों में से एक पर होवर करें 
    (फ़ाइल [->सबसे हाल में उपयोग हुई - सूची)।
     पूरा पथ स्टेटस पट्टी में प्रदर्शित होता है।

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
hi: अगर आप क्विकन जैसे अन्य वित्तीय प्रोग्रामों से परिचित हैं तो ध्यान दें कि GnuCash आय और व्यय का अपता लगाने के लिए श्रेणियों के बजाय खातों का उपयोग करता है. आय और व्यय खातों पर अधिक जानकारी के लिए, कृपया GnuCash ऑनलाइन मैनुअल देखें।

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
hi: खातों के चार्ट में कौन से कॉलम प्रदर्शित होते हैं, इसे बदलना संभव है। बस कॉलम शीर्षकों के दाईं ओर त्रिभुज ढूँढें, और उपलब्ध विभिन्न कॉलम को देखने के लिए उस पर क्लिक करें।

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
hi: खाता सूची के विकल्पों को सामने लाने के लिए मुख्य विंडो में दाएं माउस बटन पर क्लिक करें (Mac OS X में कंट्रोल-क्लिक)। प्रत्येक रजिस्टर के भीतर, दाएं माउस बटन पर क्लिक करने से सौदे के मेन्यू विकल्प सामने आ जाते हैं.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
hi: मुख्य विंडो टूल बार में 'नया' बटन पर क्लिक करके नए खाते बनाएं. यह एक संवाद बॉक्स सामने लाएगा जहां आप खाते का विवरण दर्ज कर सकते हैं. खाता प्रकार चुनने या खातों का एक चार्ट सेट करने के बारे में अधिक जानकारी के लिए, कृपया GnuCash ऑनलाइन मैनुअल देखें.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
hi: बहु-विभाजन वाले सौदों जैसे कि अनेक कटौती वाले एक भुगतान चेक को दर्ज करने के लिए, टूल बार में स्प्लिट बटन पर क्लिक करें. अथवा व्यू मेन्यू में, आप रजिस्टर स्टाइल में ऑटो-स्प्लिट लेजर या सौदा जर्नल को चुन सकते हैं.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
hi: जब आप पंजी में राशियां दर्ज करते हैं, आप जोड़, घटाव, गुणा और भाग करने के लिए GnuCash कैलकुलेटर का उपयोग कर सकते हैं. बस पहला मान टाइप करें, फिर '+', '-','*', या '/' का चयन करें. दूसरा मान टाइप करें और परिगणित राशि दर्ज करने के लिए 'एंटर' दबाएं.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
hi: क्विक-फिल आम सौदों को दर्ज करना सरल बनाता है. जब आप किसी आम सौदे के वर्णन का पहला अक्षर टाइप करते हैं, उसके बाद टैब बटन दबाएं, GnuCash अपने आप शेष सौदा पूरा करेगा जैसे इसे पिछली बार दर्ज किया गया था.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
hi: ट्रांसफर रजिस्टर कॉलम में मौजूदा खाता नाम के पहले अक्षर(रों) को टाइप करें, और GnuCash आपके खातों की सूची से नाम को पूरा कर देगा. उप-खातों के लिए, मूल खाते के पहले अक्षरों को टाइप करें, उसके बाद ':' और उप-खाते के पहले अक्षरों (जैसे एसेट्स : कैश के लिए A:C) को टाइप करें.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
hi: तिथियों को दर्ज करते समय, आप चयनित तिथि को बढाने या घटाने के लिए '+' या '-' टाइप कर सकते हैं. चेक नंबरों को बढाने या घटाने के लिए भी आप '+' और '-' का इस्तेमाल कर सकते हैं.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
hi: मुख्य विंडो में विभिन्न टैबों के बीच अदल-बदल करने के लिए, कंट्रोल+पेज अप/डाउन दबाएं.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
hi: समाधान विंडो में, आप लेनदेनों को समाधानकृत चिह्णित करने के लिए स्पेसबार दबा सकते हैं. जमा राशियों और आहरणों के बीच आने-जाने के लिए आप टैब और शिफ्ट-टैब भी दबा सकते हैं.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
hi: विभिन्न मुद्राओं वाले खातों के बीच निधियों के हस्तांतरण के लिए, रजिस्टर टूलबार में ट्रांसफर बटन पर क्लिक करें, और विनिमय दर की प्रविष्टि के लिए खातों एवं करेंसी ट्रांसफर विकल्पों को चुनें या अन्य मुद्राओं की राशि उपलब्ध होगी.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
hi: आप कई रिपोर्टों को एक एकल विंडो में पैक कर सकते हैं, जो एक नजर में आपकी सभी वांछित जानकारियां प्रदान करता है. ऐसा करने के लिए, सैम्पल एवं कस्टम->"कस्टम मल्टीकॉलम रिपोर्ट" रिपोर्ट का उपयोग करें.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
hi: स्टाइल शीट रिपोर्ट प्रदर्शित करने के तरीके को प्रभावित करती है. एक रिपोर्ट विकल्प के रूप में अपनी रिपोर्ट के लिए एक स्टाइल शीट चुनें, और स्टाइल शीट को अनुकूलित करने के लिए 'संपादन->स्टाइल शीट' मेनू का उपयोग करें.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
hi: एकाउंट्स मेन्यू को एक रजिस्टर पृष्ठ के ट्रांसफर फील्ड में दर्शाने के लिए, मेन्यू बटन या कंट्रोल-डाउन का संयुक्त बटन दबाएं.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
hi: निर्धारित लेनदेन संपादक एक बहुत ही लचीले आवृत्ति कॉन्फ़िगरेटर के साथ आता है. किसी लेनदेन को शेड्यूल करने के लिए आधार आवृत्तियों में दैनिक, साप्ताहिक और मासिक शामिल होते हैं. लेकिन अधिक उन्नत योजनाएं भी सेट की जा सकती हैं. कुछ उदाहरण:
    
    किसी लेनदेन को हर तीन सप्ताह पर शेड्यूल करने के लिए, आप साप्ताहिक आधार आवृत्ति को चुन सकते हैं और फिर 'हर 3 सप्ताह पर' सेट कर सकते हैं.
    
    किसी लेनदेन को प्रति वर्ष शेड्यूल करने के लिए आप मासिक आधार आवृत्ति को चुन सकते हैं और फिर 'हर 12 महीने पर' सेट कर सकते हैं.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
hi: एक सिद्धांत यह है कि अगर कभी कोई व्यक्ति ब्रह्मांड के कारण और अस्तित्व के बारे में खोज करता है तो यह तत्काल गायब हो जाएगा और इसके स्थान पर कुछ अधिक विचित्र और दुरूह बात सामने आ जाएगी.
    दूसरा सिद्धांत यह है कि ऐसा पहले ही घटित हो चुका है.
    
    डगलस एडम्स, "The Restaurant at the End of the Universe"

en: The book was closed successfully.
hi: पुस्तक को सफलतापूर्वक बंद कर दिया गया था.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
hi[0]: इस लेखा-बही में मिला सबसे पहला लेनदेन दिनांक %s है. उपरोक्त चयन मोड के आधार पर इस लेखा-बही को %d लेखा-बही में विभाजित किया जाएगा.
hi[1]: इस लेखा-बही में मिला सबसे पहला लेनदेन दिनांक %s है. उपरोक्त चयन मोड के आधार पर इस लेखा-बही को %d लेखा-बही में विभाजित किया जाएगा.

en: Period %s - %s
hi: अवधि %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
hi: %s
    बधाई हो! आपने लेखा-बही के समापन का काम पूरा कर लिया है!

en: Period
hi: अवधि

en: Closing Date
hi: अंतिम तिथि

en: Selected
hi: चुना हुआ

en: Account Types
hi: खाते के प्रकार

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
hi: खाते '%s' में

en: No description provided.
hi: कोई वर्णन नहीं दिया गया.

en: Accounts in Category
hi: खाते श्रेणी में

en: zero
hi: शून्य

en: existing account
hi: मौजूदा खाता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Opening Balance
hi: प्रारंभिक जमा राशि

en: Use Existing
hi: मौजूदा का उपयोग करें

en: New Book Options
hi: नई पुस्तिका विकल्प

en: Taxes
hi: कर

en: Tax Payment
hi: कर का भुगतान

en: Insurance
hi: बीमा

en: Insurance Payment
hi: बीमा का भुगतान

en: PMI Payment
hi: PMI का भुगतान

en: Other Expense
hi: अन्य खर्च

en: Miscellaneous Payment
hi: विविध भुगतान

en: via Escrow account?
hi: एस्क्रो खाता के माध्यम से?

en: Loan
hi: ऋण

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
hi: ऋण अदायगी विकल्प: "%s"

en: Date
hi: तिथि

en: Payment
hi: भुगतान

en: Principal
hi: मूलधन

en: Interest
hi: ब्याज

en: Escrow Payment
hi: एस्क्रो भुगतान

en: Error adding price.
hi: मूल्य जोड़ने में त्रुटि

en: Account
hi: खाता

en: Symbol
hi: संकेत

note: Translators: The number of units of any kind of investment (shares, fonds, bonds, …)
en: Shares
hi: शेयर

en: You don't have any stock accounts with balances!
hi: आपके पास बैलेंस के साथ को स्टॉक खाता नहीं है!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
hi: खरीदें

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
hi: बेचें

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
hi: डिविडेंड

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
hi: स्टॉक विभाजन

en: _Shares
hi: _शेयर

en: Memo
hi: मेमो

en: Debit
hi: डेबिट

en: Credit
hi: क्रेडिट

en: Units
hi: इकाइयां

en: Bill
hi: बिल

en: Voucher
hi: रसीद

en: Invoice
hi: चालान

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use Global
hi: ग्लोबल का उपयोग करें

en: Badly formed URL %s
hi: बुरी तरह से बना URL %s

en: Bad URL: %s
hi: खराब URL: %s

en: No such entity: %s
hi: ऐसी कोई इकाई नहीं: %s

en: No such owner entity: %s
hi: ऐसी कोई मालिक इकाई नहीं: %s

en: Entity type does not match %s: %s
hi: इकाई का प्रकार मेल नहीं खाता है %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
hi: इस बिलिंग अवधि के लिए आपको एक नाम देना होगा.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
hi: इस बिलिंग अवधि के लिए आपको एक विशिष्ट नाम देना होगा. आपकी पसंद "%s" पहले से उपयोग में है.

en: Days
hi: दिन

en: Proximo
hi: आगामी महीना

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
hi: शब्द "%s" प्रयोग में है. आप इसे हटा नहीं सकते.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
hi: क्या वाकई आप "%s" को मिटाना चाहते हैं?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
hi: यह लेनदेन एक ग्राहक को असाइन किया जाना चाहिए. कृपया नीचे ग्राहक चुनें.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
hi: यह लेनदेन एक विक्रेता को असाइन किया जाना चाहिए. कृपया नीचे विक्रेता चुनें.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
hi: वर्तमान में उस कमोडिटी का उपयोग कम से कम आपके किसी एक खाते से किया जा रहा है. आप इसे मिटा नहीं सकते हैं.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
hi: इस कमोडिटी के लिए मूल्य उद्धरण दिए गए हैं. क्या आप सचमुच चुनी गयी कमोडिटी और इसके मूल्य उद्धरण को मिटा देना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
hi: क्या आप सचमुच चुनी गयी कमोडिटी को मिटा देना चाहते हैं?

en: Delete commodity?
hi: कमोडिटी को मिटाएं?

en: _Cancel
hi: _रद्द करें

en: _Delete
hi: _मिटाएं

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
hi: छूट का प्रतिशत 0-100 के बीच होना चाहिए या आपको इसे खाली छोड़ देना चाहिए.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
hi: क्रेडिट एक सकारात्मक राशि होनी चाहिए या आपको इसे खाली छोड़ देना चाहिए.

en: Edit Customer
hi: ग्राहक संपादित करें

en: New Customer
hi: नया ग्राहक

en: View/Edit Customer
hi: ग्राहक को देखें/संपादित करें

en: Customer's Jobs
hi: ग्राहक के काम

en: Customer's Invoices
hi: ग्राहक के चालान

en: Process Payment
hi: भुगतान प्रक्रिया आगे बढ़ाएं

en: Shipping Contact
hi: शिपिंग संपर्क

en: Billing Contact
hi: बिलिंग संपर्क

en: Customer ID
hi: ग्राहक ID

en: Contact
hi: संपर्क

en: Company
hi: कंपनी

en: Find Customer
hi: ग्राहक खोजें

en: You must select a report configuration to load.
hi: लोड करने के लिए आपको एक रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन का चयन करना चाहिए.

en: You must select a report configuration to delete.
hi: हटाने के लिए आपको एक रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन का चयन करना चाहिए.

en: Unable to change report configuration name.
hi: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन नाम बदलने में असमर्थ.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
hi: इस नाम के साथ एक सहेजा गया रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन पहले से मौजूद है, कृपया अन्य नाम चुनें.

en: Load report configuration
hi: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन लोड करें.

en: Edit report configuration name
hi: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन नाम संपादित करें.

en: Delete report configuration
hi: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन हटाएं.

en: No Account selected. Please try again.
hi: कोई खाता चयनित नहीं. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Placeholder account selected. Please try again.
hi: स्थानधारक खाता चयन किया गया. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Description
hi: विवरण

en: Edit Employee
hi: कर्मचारी को संपादित करें

en: New Employee
hi: नया कर्मचारी

en: View/Edit Employee
hi: कर्मचारी को देखें/संपादित करें

en: Expense Vouchers
hi: खर्च की रसीद

en: Employee ID
hi: कर्मचारी की ID

en: Employee Username
hi: कर्मचारी का यूजरनेम

en: Employee Name
hi: कर्मचारी का नाम

en: Username
hi: यूजरनेम

en: Name
hi: नाम

en: Find Employee
hi: कर्मचारी को खोजें

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
hi: यह प्रोग्राम एक समय में केवल एक मूल्य की गणना कर सकता है. आपको सभी के लिए मूल्य दर्ज करना चाहिए लेकिन एक मात्रा.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
hi: GnuCash इनमें से एक फील्ड में मान निर्धारित नहीं कर सकता है. आपको एक वैध अभिव्यक्ति दर्ज करनी होगी.

en: The interest rate cannot be zero.
hi: ब्याज दर शून्य नहीं हो सकता है.

en: The number of payments cannot be zero.
hi: भुगतानों की संख्या शून्य नहीं हो सकती.

en: The number of payments cannot be negative.
hi: भुगतानों की संख्या नकारात्मक नहीं हो सकती है.

en: All Accounts
hi: सभी खाते

en: Balanced
hi: संतुलित

en: Closing Entries
hi: प्रविष्टियां बंद की जा रही हैं

en: Reconcile
hi: चुकाएं

en: Share Price
hi: शेयर मूल्य

en: Value
hi: मूल्य

en: Date Posted
hi: भेजने की तिथि

en: Reconciled Date
hi: संगत तिथि

en: Number/Action
hi: संख्या/कार्रवाई

en: Action
hi: एक्शन

en: Transaction Number
hi: लेनदेन संख्या

en: Number
hi: संख्या

en: Notes
hi: टिप्पणियां

en: Find Transaction
hi: लेनदेन खोजें

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
hi: आपकी बिलिंग सूचना की आपूर्ति करनी होगी

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
hi: क्या आप सचमुच चुनी गयी प्रविष्टि को मिटाना चाहते हैं?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
hi: यह प्रविष्टि एक ऑर्डर से जुड़ी हुई है और इसे वहाँ से भी मिटा दिया जाएगा!

en: Due Date
hi: नियत तिथि

en: Post Date
hi: भेजने की तिथि

en: Post to Account
hi: एकाउंट में भेजें

en: Accumulate Splits?
hi: विभाजनों को जोड़ें?

en: The Invoice must have at least one Entry.
hi: चालान में कम से कम एक प्रविष्टि अवश्य होनी चाहिए.

en: Do you really want to post the invoice?
hi: क्या आप सचमुच चालान भेजना चाहते हैं?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
hi: पोस्ट कार्रवाई रद्द कर दी गयी क्योंकि सभी विनिमय दरें नहीं दी गयी थीं.

en: Total:
hi: कुल योग:

en: Subtotal:
hi: पूर्ण योग:

en: Tax:
hi: टैक्स:

en: Total Cash:
hi: कुल नगदी:

en: Total Charge:
hi: कुल प्रभार:

en: Credit Note
hi: क्रेडिट नोट

en: New Credit Note
hi: नया क्रेडिट नोट

en: New Invoice
hi: नया चालान

en: Edit Credit Note
hi: क्रेडिट नोट संपादित करें

en: Edit Invoice
hi: चालान को संपादित करें

en: View Credit Note
hi: क्रेडिट नोट देखें

en: View Invoice
hi: चालान को देखें

en: New Bill
hi: नया बिल

en: Edit Bill
hi: बिल को संपादित करें

en: View Bill
hi: बिल को देखें

en: New Expense Voucher
hi: नयी खर्च की रसीद

en: Edit Expense Voucher
hi: खर्च की रसीद को संपादित करें

en: View Expense Voucher
hi: खर्च की रसीद को देखें

en: Bill Information
hi: बिल की जानकारी

en: Bill ID
hi: बिल ID

en: Voucher Information
hi: रसीद की जानकारी

en: Voucher ID
hi: रसीद की ID

en: Date of duplicated entries
hi: डुप्लिकेट प्रविष्टियों की तिथि

en: Do you really want to post these invoices?
hi: क्या आप सचमुच इन चालानों को पोस्ट करना चाहते हैं?

en: View/Edit Invoice
hi: चालान को देखें/संपादित करें

en: Duplicate
hi: नक़ल

en: Post
hi: भेज दें

en: Printable Report
hi: प्रिंट करने योग्य रिपोर्ट

en: View/Edit Bill
hi: बिल को देखें/संपादित करें

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
hi: चालान को देखें/संपादित करें

en: Invoice Owner
hi: चालान का मालिक

en: Invoice Notes
hi: चालान की टिप्पणियां

en: Billing ID
hi: बिलिंग ID

en: Is Paid?
hi: क्या भुगतान हो गया है?

en: Is Posted?
hi: क्या भेज दिया गया है?

en: Date Opened
hi: खोलने की तिथि

en: Invoice ID
hi: चालान ID

en: Bill Owner
hi: बिल का मालिक

en: Bill Notes
hi: बिल की टिप्पणियां

en: Voucher Owner
hi: रसीद का मालिक

en: Voucher Notes
hi: रसीद की टिप्पणियां

en: Type
hi: प्रकार

en: Paid
hi: भुगतान किया गया

en: Posted
hi: भेजा गया

en: Due
hi: बकाया

en: Opened
hi: खुला हुआ

en: Num
hi: नम

en: Find Bill
hi: बिल खोजें

en: Find Expense Voucher
hi: खर्च की रसीद खोजें

en: Expense Voucher
hi: खर्च की रसीद

en: Find Invoice
hi: चालान खोजें

en: Amount
hi: राशि

en: Due Bills Reminder
hi: बकाया बिल का तकाजा

en: The Job must be given a name.
hi: इस कार्य को एक नाम दिया जाना चाहिए

en: You must choose an owner for this job.
hi: इस कार्य के लिए आपको एक मालिक का चयन करना होगा

en: Edit Job
hi: कार्य संपादित करें

en: New Job
hi: नया कार्य

en: View/Edit Job
hi: कार्य को देखें/संपादित करें

en: View Invoices
hi: चालानों को देखें

en: Owner's Name
hi: मालिक का नाम

en: Only Active?
hi: केवल सक्रिय?

en: Rate
hi: दर

en: Job Number
hi: कार्य की संख्या

en: Job Name
hi: कार्य का नाम

en: Find Job
hi: कार्य खोजें

en: Closed
hi: बंद

en: Title
hi: अधिकार

en: Balance
hi: बैलेंस

en: Gains
hi: लाभ

en: Gain/Loss
hi: लाभ/हानि

en: Lots in Account %s
hi: %s खाते में लॉट्स

en: The Order must be given an ID.
hi: ऑर्डर को एक ID को दी जानी चाहिए.

en: The Order must have at least one Entry.
hi: ऑर्डर में कम से कम एक प्रविष्टि होनी चाहिए.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
hi: इस ऑर्डर में ऐसी प्रविष्टियाँ हैं जिनका चालान नहीं बनाया गया है. आया आप सचमुच सभी प्रविष्टियों का चालान बनाए जाने से पहले इसे बंद करना चाहते हैं?

en: Do you really want to close the order?
hi: क्या आप वाकई ऑर्डर को बंद करना चाहते हैं?

en: Close Date
hi: बंद करने की तिथि

en: View/Edit Order
hi: ऑर्डर को देखें/संपादित करें

en: Order Notes
hi: ऑर्डर की टिप्पणियां

en: Date Closed
hi: बंद होने की तिथि

en: Is Closed?
hi: क्या बंद हो गया?

en: Owner Name
hi: मालिक का नाम

en: Order ID
hi: ऑर्डर ID

en: Find Order
hi: ऑर्डर को खोजें

en: You must enter a valid account name for posting.
hi: पोस्टिंग के लिए आपको एक वैध खाता नाम दर्ज करना होगा.

en: You must select a company for payment processing.
hi: भुगतान की प्रक्रिया आगे बढ़ाने के लिए आपको एक कंपनी चुननी चाहिए.

en: You must select a transfer account from the account tree.
hi: आपको एकाउंट ट्री से एक ट्रांसफर एकाउंट का चयन करना चाहिए.

en: Pre-Payment
hi: पूर्व-भुगतान

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
hi: ट्रांसफर और पोस्ट खाते अलग-अलग मुद्राओं से जुड़े हैं. कृपया रूपांतरण दर निर्दिष्ट करें.

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Vendor
hi: विक्रेता

en: Employee
hi: कर्मचारी

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
hi: आपके पास कोई वैध "Post To" खाता नहीं है. इस भुगतान पर कार्रवाई करने के लिए आगे बढ़ने से पहले कृपया "%s" प्रकार का एक खाता बनाएं. आप संभवतः पहले एक चालान या बिल बनाना चाहते हैं?

en: Cleared
hi: मंजूर

en: Reconciled
hi: मिलान किया गया

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
hi[0]: क्या आप सचमुच चयनित मूल्य को हटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सचमुच %d चयनित मूल्यों को हटाना चाहते हैं?

en: Delete prices?
hi: क्या मूल्यों को मिटाएं?

en: Entries
hi: प्रविष्टियां

en: You must select a Security.
hi: आपको एक सुरक्षा का चयन करना होगा.

en: You must select a Currency.
hi: आपको एक करेंसी का चयन करना होगा.

en: You must enter a valid amount.
hi: आपको एक वैध राशि दर्ज करनी होगी.

en: Cannot save check format file.
hi: चेक फॉर्मेट फ़ाइल को सहेज नहीं सकते.

en: There is a duplicate check format file.
hi: चेक फॉर्मेट फ़ाइल की एक नक़ल मौजूद है.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
hi: %s चेक फॉर्मेट फ़ाइल '%s' और %s चेक फॉर्मेट फ़ाइल '%s' में GUIDs मेल नहीं खाते हैं.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
hi: एप्लिकेशन

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
hi: उपयोगकर्ता

en: Custom
hi: कस्टम

en: Top
hi: शीर्ष

en: (paused)
hi: (रुका हुआ)

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Contents
hi: सामग्रियां

en: Report
hi: रिपोर्ट

en: Rows
hi: पंक्तियां

en: Cols
hi: कॉलम

en: HTML Style Sheet Properties: %s
hi: HTML स्टाइल शीट प्रोपर्टीज: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
hi: नयी स्टाइल शीट के लिए आपको एक नाम देना होगा.

en: Style Sheet Name
hi: स्टाइल शीट का नाम

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
hi: यह नियत लेनदेन बदल गया है; क्या आप सचमुच रद्द करना चाहते हैं?

en: Please name the Scheduled Transaction.
hi: कृपया नियत लेनदेन का नाम दें.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
hi: "%s" नाम के साथ एक नियत लेनदेन पहले से मौजूद है. क्या आप सचमुच इसे वही नाम देना चाहते हैं?

en: Please provide a valid end selection.
hi: कृपया एक वैध अंतिम चयन प्रदान करें.

en: There must be some number of occurrences.
hi: घटनाओं की कुछ संख्या होनी चाहिए.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
hi: बाकी बची घटनाओं की संख्या (%d) कुल घटनाओं की संख्या (%d) से अधिक होनी चाहिए.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
hi: आपने एक नियत लेनदेन बनाने की कोशिश की है जो कभी नहीं चलेगा. क्या आप वास्तव में ऐसा करना चाहते हैं?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
hi: एक टेम्पलेट लेनदेन के बिना नियत लेनदेन स्वतः बनाया नहीं जा सकता है.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
hi: नियत लेनदेन संपादक इस लेनदेन को स्वचालित रूप से संतुलित नहीं कर सकता है. क्या फिर भी इसे दर्ज किया जाना चाहिए?

en: (never)
hi: (कभी नहीं)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
hi: वर्तमान टेम्पलेट लेनदेन बदल गया है. क्या आप बदलावों को रिकॉर्ड करना चाहते हैं?

en: Scheduled Transactions
hi: नियत लेनदेन

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
hi: नियत लेनदेन असंतुलित है. आपको इस परिस्थिति में सुधार करने के लिए दृढ़ता पूर्वक प्रोत्साहित किया जाता है.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
hi: वर्तमान में संपादित किये जा रहे लेनदेन से एक नियत लेनदेन बनाया नहीं जा सकता. कृपया निर्धारण से पहले लेनदेन को दर्ज करें.

en: Ignored
hi: उपेक्षित

en: Postponed
hi: स्थगित

en: To-Create
hi: बनाने के लिए

en: Reminder
hi: तकाजा

en: Created
hi: बनाया गया

en: Never
hi: कभी नहीं

en: (Need Value)
hi: (मान की जरूरत है)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
hi[0]: इस समय कोई भी निर्धारित लेनदेन दर्ज नहीं किया जाना है. (एक लेनदेन स्वचालित रूप से बनाया जाता है)
hi[1]: इस समय कोई भी निर्धारित लेनदेन दर्ज नहीं किया जाना है. (%d लेनदेन स्वचालित रूप से बनाए जाते हैं)

en: Transaction
hi: लेनदेन

en: Status
hi: स्थिति

en: Created Transactions
hi: बनाए गए लेनदेन

en: Last Valid Year:
hi: अंतिम वैध वर्ष:

en: Form Line Data:
hi: फॉर्म लाइन डेटा

note: Translators: Tax Code
en: Code
hi: कोड

en: now
hi: अभी

en: Income Tax Identity
hi: आय कर पहचान

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
hi: सावधान: अगर आप TXF श्रेणियों को सेट करते हैं, और बाद में 'टाइप' को बदलते हैं, तो आपको उन श्रेणियों को मैनुअल तरीके से एक समय में एक में रीसेट करना होगा.

en: Form
hi: फॉर्म

en: Edit Vendor
hi: विक्रेता को संपादित करें

en: New Vendor
hi: नया विक्रेता

en: View/Edit Vendor
hi: विक्रेता को देखें/संपादित करें

en: Vendor's Jobs
hi: विक्रेता का कार्य

en: Vendor's Bills
hi: विक्रेता का बिल

en: Pay Bill
hi: बिल का भुगतान करें

en: Vendor ID
hi: विक्रेता की ID

en: Find Vendor
hi: विक्रेता को खोजें

en: Income
hi: आय

en: Expenses
hi: खर्चे

en: Transfer
hi: स्थानांतरण

en: Total
hi: कुल योग

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
hi: इस समय कोई भी नियत लेनदेन दर्ज नहीं किया जाना है.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
hi[0]: इस समय कोई भी नियत लेनदेन दर्ज किया जाना बाकी नहीं है. (%d लेनदेन स्वतः बनाया गया है)
hi[1]: इस समय कोई भी नियत लेनदेने दर्ज किया जाना बाकी नहीं है. (%d लेनदेन स्वतः बनाया गया है)

en: Select a Budget
hi: एक बजट चुनें

en: Open
hi: खोलें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: New
hi: नया

en: Delete
hi: मिटाएं

en: Accounts
hi: खाते

en: (no name)
hi: (कोई नाम नहीं)

en: Deleting account %s
hi: %s खाते को मिटाया जा रहा है

en: The account %s will be deleted.
hi: %s खाते को मिटा दिया जाएगा

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
hi: इस खाते के सभी लेनदेनों को %s खाते में स्थानांतरित कर दिया जाएगा.

en: All transactions in this account will be deleted.
hi: इस खाते के सभी लेनदेनों को मिटा दिया जाएगा.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
hi: सभी उप-खातों के लेनदेनों को %s खाते में स्थानांतरित कर दिया जाएगा.

en: All sub-account transactions will be deleted.
hi: सभी उप-खातों के लेनदेनों को मिटा दिया जाएगा.

en: Are you sure you want to do this?
hi: क्या आप सचमुच ऐसा करना चाहते हैं?

en: Options
hi: विकल्प

en: Estimate
hi: अनुमान

en: Budget
hi: बजट

en: Unnamed Budget
hi: अनामित बजट

en: Delete %s?
hi: %s को मिटाएं?

en: You must select at least one account to estimate.
hi: अनुमान करने के लिए आपको कम से कम एक खाते को मिटाना होगा.

en: Make a printable invoice
hi: एक मुद्रण योग्य चालान बनाएं

en: _Edit Invoice
hi: _चालान संपादित करें

en: Edit this invoice
hi: इस चालान को संपादित करें

en: _Duplicate Invoice
hi: _चालान की नक़ल

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
hi: वर्तमान चालान की नक़ल के रूप में एक नया चालान बनाएं

en: _Post Invoice
hi: वर्तमान चालान की नक़ल के रूप में एक नया चालान बनाएं

en: _Unpost Invoice
hi: _चालान को नहीं भेजें

en: New _Invoice
hi: नया_चालान

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
hi: वर्तमान मालिक की ही तरह उसके लिए एक नया चालान बनाएं

en: Blank
hi: खाली करें

en: _Pay Invoice
hi: _चालान का भुगतान करें

en: _Company Report
hi: _कंपनी रिपोर्ट

en: Enter
hi: दर्ज करें

en: Up
hi: ऊपर

en: Down
hi: नीचे

en: Unpost
hi: नहीं भेजें

en: New Voucher
hi: नई रसीद

en: Vendor Listing
hi: विक्रेता सूचीकरण

en: Customer Listing
hi: ग्राहक सूचीकरण

en: Owners
hi: मालिक

en: Customers
hi: ग्राहक

en: Jobs
hi: जॉब

en: Vendors
hi: विक्रेता

en: Employees
hi: कर्मचारी

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
hi: मालिक %s को हटा दिया जाएगा.
    क्या आप सचमुच ऐसा करना चाहते हैं?

en: Cu_t Transaction
hi: लेनदेन को का_टें

en: _Copy Transaction
hi: _लेनदेन को कॉपी करें

en: _Paste Transaction
hi: _लेनदेन को पेस्ट करें

en: Dup_licate Transaction
hi: लेनदेन की न_क़ल बनाएं

en: _Delete Transaction
hi: _लेनदेन को मिटाएं

en: Cu_t Split
hi: विभाजन का_टें

en: _Copy Split
hi: _विभाजन कॉपी करें

en: _Paste Split
hi: _विभाजन पेस्ट करें

en: Dup_licate Split
hi: विभाजन की प्रति_लिपि बनाएं

en: _Delete Split
hi: _विभाजन को मिटाएं

en: Cut the selected transaction into clipboard
hi: चयनित लेनदेन को क्लिपबोर्ड में काटें

en: Copy the selected transaction into clipboard
hi: चयनित लेनदेन को क्लिपबोर्ड में कॉपी करें

en: Paste the transaction from the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से लेनदेन को पेस्ट करें

en: Make a copy of the current transaction
hi: मौजूदा लेनदेन की एक कॉपी बनाएं

en: Delete the current transaction
hi: मौजूदा लेनदेन को मिटाएं

en: Cut the selected split into clipboard
hi: चयनित विभाजन को क्लिपबोर्ड में काटें

en: Copy the selected split into clipboard
hi: चयनित विभाजन को क्लिपबोर्ड में कॉपी करें

en: Paste the split from the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से विभाजन को पेस्ट करें

en: Make a copy of the current split
hi: वर्तमान विभाजन की एक प्रति बनाएं

en: Delete the current split
hi: वर्तमान विभाजन को हटाएं

en: Schedule
hi: कार्यक्रम

en: Auto-clear
hi: स्वतः-साफ़

en: General Journal
hi: सामान्य जनरल

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
hi: बदलावों को %s में सहेजें?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
hi: इस पंजी में एक लेनदेन के लंबित बदलाव मौजूद हैं. क्या आप इस लेनदेन के बदलावों को सहेजना, लेनदेन को नष्ट करना या कार्रवाई को रद्द करना चाहेंगे?

en: _Discard Transaction
hi: _लेनदेन को समाप्त करें

en: _Save Transaction
hi: _लेनदेन को सहेजें

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Portfolio
hi: पोर्टफोलियो

en: Search Results
hi: परिणामों को खोजें

en: Start Date:
hi: प्रारम्भ की तिथि

en: End Date:
hi: अंतिम तिथि:

en: Frozen
hi: रुका हुआ

en: Voided
hi: अमान्य

en: Transaction Report
hi: लेनदेन की रिपोर्ट

en: Portfolio Report
hi: पोर्टफोलियो रिपोर्ट

en: Search Results Report
hi: खोज परिणामों की रिपोर्ट

en: Register
hi: रजिस्टर

en: and subaccounts
hi: और उपखाते

en: Print checks from multiple accounts?
hi: विभिन्न खातों के चेकों को प्रिंट करें?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
hi: इस खोज परिणाम में एक से अधिक खातों के विभाजन शामिल हैं. क्या आप इसके बावजूद चेकों को प्रिंट करना चाहते हैं कि ये सभी एक ही खाते से संबंधित नहीं हैं?

en: _Print checks
hi: _चेकों को प्रिंट करें

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
hi: आप केवल एक बैंक खाते के रजिस्टर से या खोज परिणामों से चेकों को प्रिंट कर सकते हैं.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
hi: आप मिलान किये गए या साफ़ किये गए विभाजनों से एक लेनदेन को अमान्य नहीं कर सकते.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
hi: इस लेनदेन को इस टिप्पणी के साथ केवल-पढ़ें के रूप में चिह्नित किया गया है: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
hi: इस लेनदेन के लिए एक विपरीत प्रविष्टि पहले ही बना ली गयी है.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
hi: .…द्वारा %s को छाँटें

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
hi: .…द्वारा %s को फ़िल्टर करें

en: Select
hi: चुनें

en: Print
hi: प्रिंट करें

en: Export
hi: निर्गत करें

en: The numeric ID of the report.
hi: रिपोर्ट की सांख्यिक ID.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
hi: वर्तमान रिपोर्ट के सहेजे गए कॉन्फ़िगरेशन को अपडेट करें. रिपोर्ट %s फ़ाइल में सहेजी जाएगी.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
hi: वर्तमान रिपोर्ट के कॉन्फ़िगरेशन को 'सहेजे गए रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन' मेनू में शामिल करें. रिपोर्ट %s फ़ाइल में सहेजी जाएगी.

en: Save _Report Configuration
hi: _रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन को सहेजें

en: Save Report Configuration As…
hi: रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन को इस रूप में सहेजें…

en: Choose export format
hi: निर्यात प्रारूप चुनें

en: Choose the export format for this report:
hi: इस रिपोर्ट के लिए निर्यात प्रारूप चुनें:

en: Save %s To File
hi: %s को फ़ाइल में सहेजें

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
hi: आप उस फ़ाइलनाम में सहेज नहीं सकते.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
hi: आप उस फ़ाइल में सहेज नहीं सकते.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
hi: फ़ाइल %s पहले से मौजूद है. क्या आप सचमुच इसे मिटाकर लिखना चाहते हैं?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
hi: %s फ़ाइल को खोला नहीं जा सका. यह त्रुटि है: %s

en: GnuCash-Report
hi: HTML स्टाइल शीट

en: Printable Invoice
hi: प्रिंट करने योग्य चालान

en: Tax Invoice
hi: कर चालान

en: Easy Invoice
hi: आसान चालान

en: Fancy Invoice
hi: फैंसी चालान

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: Upcoming Transactions
hi: आगामी लेनदेन

en: Report error
hi: रिपोर्ट की त्रुटि

en: An error occurred while running the report.
hi: रिपोर्ट को चलाते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: Badly formed options URL: %s
hi: खराब तरीके से बने विकल्पों के URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
hi: खराब तरीके से बने रिपोर्टों की आईडी: %s

en: Statement Date
hi: स्टेटमेंट तिथि

en: Descending
hi: अवरोही

en: Ascending
hi: आरोही

en: (no memo)
hi: (कोई मेमो नहीं)

en: (no description)
hi: (कोई विवरण नहीं)

en: Cannot modify or delete this transaction.
hi: इस लेनदेन को मिटाया या संशोधित नहीं किया जा सकता.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
hi: इस लेनदेन की तारीख इस पुस्तिका के लिए निर्धारित "Read-Only Threshold" से अधिक पुराना है. 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज->खाते' में इस सेटिंग को बदला जा सकता है.

en: Remove the splits from this transaction?
hi: विभाजनों को इस लेनदेन से हटाएं?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
hi: इस लेनदेन में मिलान किये गए विभाजन शामिल हैं. इसे संशोधित करना ठीक नहीं है क्योंकि इससे आपका मिलान किया गया संतुलन समाप्त हो जाएगा.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
hi: _विभाजनों को हटाएं

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
hi: विभाजन '%s' को लेनदेन '%s' से मिटाएं?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
hi: आप एक मिलान किये गए विभाजन को मिटाने जा रहे हैं! ऐसा करना ठीक नहीं है क्योंकि इससे आपका मिलान किया गया संतुलन समाप्त हो जाएगा.

en: You cannot delete this split.
hi: आप इस विभाजन को मिटा नहीं सकते.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
hi: यह एक ऐसा विभाजन है जो इस लेनदेन को पंजी में ले जाएगा. आप इस पंजी विंडो से इसे हटा नहीं सकते हैं. आप इस विंडो से संपूर्ण लेनदेन को हटा सकते हैं या आप एक ऐसी पंजी में नेविगेट कर सकते हैं जो इसी लेनदेन के दूसरे पक्ष को दर्शाता है और उस पंजी से विभाजन को हटा सकते हैं.

en: Delete the current transaction?
hi: वर्तमान लेनदेन को मिटाएं?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
hi: आप मिलान किये गए विभाजनों वाले एक लेनदेन को मिटाने जा रहे हैं! ऐसा करना ठीक नहीं है क्योंकि यह आपके मिलान किये गए संतुलन को समाप्त कर देगा.

en: Present:
hi: वर्तमान:

en: Future:
hi: भावी:

en: Cleared:
hi: साफ़ किया गया:

en: Reconciled:
hi: मिलान किया गया:

en: Projected Minimum:
hi: अनुमानित न्यूनतम:

en: Shares:
hi: शेयर:

en: Current Value:
hi: वर्तमान मूल्य:

en: Sort By:
hi: द्वारा छाँटें

en: This account register is read-only.
hi: यह खाता रजिस्टर केवल-पढ़ने के लिए है.

en: Manage your finances, accounts, and investments
hi: अपने वित्त, खातों और निवेशों का प्रबंधन करें

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
hi: GnuCash व्यक्तिगत और लघु-व्यवसाय वित्तीय-लेखांकन के लिए एक प्रोग्राम है.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
hi: उपयोग में आसान, फिर भी शक्तिशाली और लचीले रूप में तैयार किया गया GnuCash आपको बैंक खातों, शेयरों, आय और व्यय पर नजर रखने में सक्षम बनाता है. त्वरित और चेकबुक रजिस्टर के रूप में उपयोग के लिए सहज यह सुविधा दोहरी-प्रविष्टि लेखांकन जैसे पेशेवर लेखांकन सिद्धांतों पर आधारित है जो संतुलित लेखा-बही और सटीक रिपोर्ट तैयार करना सुनिश्चित करती है.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
hi: GnuCash के साथ आप यह सब कर सकते हैं (लेकिन यहीं तक सीमित नहीं है):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
hi: अपनी रोजमर्रा की व्यक्तिगत आय और व्यय पर नज़र रखें

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
hi: अपने शेयर, बांड और म्यूचुअल फंड खातों को सरलता से प्रबंधित करें

en: Keep your small business' accounting up to date
hi: अपने लघु व्यवसाय के लेखांकन को अप टू डेट रखें

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
hi: अपने वित्तीय डेटा से सटीक रिपोर्ट और ग्राफ बनाएं

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
hi: डेटा प्रविष्टि के दोहराव से बचने के लिए निर्धारित लेनदेन सेट करें

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
hi: ऋण अदायगी जैसी वित्तीय गणनाएं पूरी करें

en: Finance Management
hi: वित्त प्रबंधन

en: Display the ~a report
hi: ~a रिपोर्ट प्रदर्शित करें

en: Saved Report Configurations
hi: सहेजे गए रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन.

en: Manage and run saved report configurations
hi: सहेजे गए रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन को प्रबंधित करें और चलाएं

en: You have not selected an owner
hi: आपने एक मालिक का चयन नहीं किया है

en: Job
hi: जॉब:

en: is
hi: है

en: is not
hi: नहीं है

en: Entity Not Found: %s
hi: प्रविष्टि नहीं मिली: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
hi: बिना खातों के लेनदेन: %s

en: Unsupported entity type: %s
hi: असमर्थित इकाई का प्रकार: %s

en: No such price: %s
hi: ऐसा कोई मूल्य नहीं: %s

en: Interest Payment
hi: ब्याज भुगतान

en: Interest Charge
hi: ब्याज शुल्क

en: Payment Information
hi: भुगतान की सूचना

en: Payment From
hi: से भुगतान

en: Reconcile Account
hi: मिलान खाता

en: Payment To
hi: को भुगतान

en: Enter _Interest Payment…
hi: ब्याज भुगतान_दर्ज करें…

en: Enter _Interest Charge…
hi: ब्याज शुल्क_दर्ज करें…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
hi: क्या आप सचमुच चयनित लेनदेन को मिटाना चाहते हैं?

en: Ending Balance
hi: अंतिम बैलेंस

en: Reconciled Balance
hi: मिलान बैलेंस

en: Difference
hi: अंतर

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
hi: आपने इस मिलान विंडो में बदलाव किया है. क्या आप सचमुच इसे रद्द करना चाहते है?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
hi: यह खाता संतुलित नहीं है. क्या आप सचमुच इसे समाप्त करना चाहते हैं?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
hi: क्या आप इस मिलान को स्थगित करना और बाद में इसे समाप्त करना चाहते हैं?

en: Set the report options you want using this dialog.
hi: उस रिपोर्ट विकल्प को सेट करें जिसे आप इस संवाद के साथ इस्तेमाल करना चाहते हैं.

en: There are no options for this report.
hi: इस रिपोर्ट के लिए कोई विकल्प नहीं है.

en: You must select an item from the list
hi: आपको सूची से एक आइटम का चयन करना चाहिए

en: New Order
hi: नया ऑर्डर

en: New Transaction
hi: नया लेनदेन

en: Split
hi: विभाजन

en: New Split
hi: नया विभाजन

en: all criteria are met
hi: सभी मापदंड पूरे हो गए हैं

en: any criteria are met
hi: कोई मापदंड पूरा हुआ है

en: You have not selected any accounts
hi: आपने किसी भी खाते को नहीं चुना है

en: matches all accounts
hi: सभी खातों का मिलान करें

en: matches any account
hi: किसी भी खाते का मिलान करें

en: matches no accounts
hi: किसी भी खाते का मिलान नहीं करें

en: Selected Accounts
hi: चयनित खाते

en: Choose Accounts
hi: खातों का चयन करें

en: Select Accounts to Match
hi: मिलान के लिए खातों का चयन करें

en: Select the Accounts to Compare
hi: तुलना के लिए खातों का चयन करें

en: is before
hi: पहले है

en: is before or on
hi: पहले या पर है

en: is on
hi: पर है

en: is not on
hi: पर नहीं है

en: is after
hi: बाद में है

en: is on or after
hi: इस पर या बाद में है

en: is less than
hi: से कम है

en: is less than or equal to
hi: से कम या बराबर है

en: equals
hi: बराबर है

en: does not equal
hi: बराबर नहीं है

en: is greater than
hi: से अधिक है

en: is greater than or equal to
hi: से अधिक या बराबर है

en: less than
hi: से कम

en: less than or equal to
hi: से कम या बराबर

en: equal to
hi: बराबर

en: not equal to
hi: बराबर नहीं

en: greater than
hi: से अधिक

en: greater than or equal to
hi: से अधिक या बराबर

en: has credits or debits
hi: इसमें क्रेडिट या डेबिट हैं

en: has debits
hi: इसमें डेबिट हैं

en: has credits
hi: इसमें क्रेडिट हैं

en: Not Cleared
hi: मंजूर नहीं

en: You need to enter some search text.
hi: आपको कुछ खोज अक्षर दर्ज करना होगा.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
hi: नियमित अभिव्यक्ति '%s' में त्रुटि:
    %s

en: contains
hi: शामिल है

en: matches regex
hi: रेजेक्स से मेल खाता है

en: does not match regex
hi: रेजेक्स से मेल नहीं खाता है

en: Match case
hi: केस मिलान करें

en: Ambiguous character encoding
hi: अस्पष्ट अक्षर संकेतीकरण

en: European
hi: यूरोपीय

en: ISO-8859-1 (West European)
hi: ISO-8859-1 (पश्चिमी यूरोपीय)

en: ISO-8859-2 (East European)
hi: ISO-8859-2 (पूर्वी यूरोपीय)

en: ISO-8859-3 (South European)
hi: ISO-8859-3 (दक्षिणी यूरोपीय)

en: ISO-8859-4 (North European)
hi: ISO-8859-4 (उत्तरी यूरोपीय)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
hi: ISO-8859-5 (सिरिलिक)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
hi: ISO-8859-6 (अरबी)

en: ISO-8859-7 (Greek)
hi: ISO-8859-7 (यूनानी)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
hi: ISO-8859-8 (हिब्रू)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
hi: ISO-8859-9 (तुर्की)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
hi: ISO-8859-10 (नॉर्डिक)

en: ISO-8859-11 (Thai)
hi: ISO-8859-11 (थाई)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
hi: ISO-8859-13 (बाल्टिक)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
hi: ISO-8859-14 (सेल्टिक)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
hi: ISO-8859-15 (पश्चिमी यूरोपीय, यूरो चिह्न)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
hi: ISO-8859-16 (दक्षिण-पूर्वी यूरोपीय)

en: KOI8-R (Russian)
hi: KOI8-R (रूसी)

en: KOI8-U (Ukrainian)
hi: KOI8-U (यूक्रेनियाई)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
hi: इसमें %d गैर-आवंटित और %d डीकोड नहीं करने योग्य शब्द मौजूद हैं. कृपया एनकोडिंगों को जोड़ें.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
hi: इसमें %d गैर-आवंटित शब्द मौजूद हैं. कृपया उन पर निर्णय करें या एनकोडिंगों को जोड़ें.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
hi: इसमें %d डीकोड नहीं करने योग्य शब्द मौजूद हैं. कृपया एनकोडिंगों को जोड़ें.

en: The file could not be reopened.
hi: इस फ़ाइल को फिर से खोला नहीं जा सका.

en: Reading file…
hi: फ़ाइल को पढ़ रहे हैं…

en: Parsing file…
hi: फ़ाइल को समझ रहे हैं…

en: There was an error parsing the file.
hi: फ़ाइल को समझने में एक त्रुटि उत्पन्न हुई थी.

en: Writing file…
hi: फ़ाइल को लिख रहे हैं…

en: This encoding has been added to the list already.
hi: इस इनकोडिंग को सूची में पहले ही शामिल कर लिया गया है.

en: This is an invalid encoding.
hi: यह एक अवैध संकेतीकरण है.

en: Could not create opening balance.
hi: प्रारंभिक बैलेंस नहीं बनाया जा सका.

en: Give the children the same type?
hi: नवोदित खाते को वही प्रकार दें?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
hi: संपादित खाते के नवोदित खाते को अनुकूल बनाने के लिए उसे "%s" प्रकार के रूप में बदलना होगा.

en: _Show children accounts
hi: _नवोदित खातों को दिखाएं

en: The account must be given a name.
hi: खाते को एक नाम अवश्य दिया जाना चाहिए.

en: There is already an account with that name.
hi: उस मान के साथ एक खाता पहले से मौजूद है.

en: You must choose a valid parent account.
hi: आपको एक मान्य मूल खाते का चयन करना होगा.

en: You must select an account type.
hi: आपको एक खाता प्रकार का चयन करना होगा.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
hi: चयनित खाता का प्रकार चयनित मूल खातों में से एक के अनुकूल नहीं हैं.

en: You must choose a commodity.
hi: आपको एक कमोडिटी का चयन करना होगा.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
hi: आपको एक वैध प्रारंभिक बैलेंस दर्ज करना होगा या इसे खाली छोड़ दें.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
hi: आपको एक स्थानांतरण खाते का चयन करना होगा या प्रारंभिक बैलेंस के इक्विटी खाते को चुनें.

en: <No name>
hi: <कोई नाम नहीं>

en: Edit Account
hi: खाता संपादित करें

en: (%d) New Accounts
hi: (%d) नए खाते

en: New Account
hi: नया खाता

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
hi: कृपया कुल आवधिक आय को रखने के लिए एक इक्विटी खाते का चयन करें.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
hi: कृपया कुल आवधिक खर्च को रखने के लिए एक इक्विटी खाते का चयन करें.

en: 
    Commodity:
hi: 
    कमोडिटी:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
hi: 
    विनिमय कोड (ISIN, CUSIP या इसी तरह का):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
hi: 
    नेमोनिक (टिकर संकेत या इसी तरह का)

en: Select security/currency
hi: सिक्योरिटी/मुद्रा चुनें

en: Select security
hi: सिक्योरिटी चुनें

en: Select currency
hi: मुद्रा चुनें

en: Cu_rrency
hi: मु_द्रा

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Use local time
hi: स्थानीय समय का उपयोग करें

en: Edit currency
hi: मुद्रा को संपादित करें

en: Currency Information
hi: मुद्रा की सूचना

en: Edit security
hi: सिक्योरिटी को संपादित करें

en: New security
hi: नयी सिक्योरिटी

en: Security Information
hi: सिक्योरिटी की सूचना

en: You may not create a new national currency.
hi: आप एक नयी राष्ट्रीय मुद्रा नहीं बना सकते हैं.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
hi: %s एक सुरक्षित वस्तु प्रकार है. कृपया किसी अन्य विकल्प का प्रयोग करें.

en: That commodity already exists.
hi: वह कमोडिटी पहले से मौजूद है.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
hi: आपको इस कमोडिटी के लिए एक गैर-खाली "पूर्ण नाम", "संकेत/संक्षेपण", और "प्रकार" दर्ज करना होगा.

en: Action/Number
hi: कार्रवाई/संख्या

en: All files
hi: सभी फाइलें

en: _Close
hi: _बंद करें

en: Reset defaults
hi: डिफॉल्ट को रीसेट करें

en: Reset all values to their defaults.
hi: सभी मानों को उनके डिफॉल्ट रूप में रीसेट करें.

en: Page
hi: पृष्ठ

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
hi: आय%sवेतन%sकर योग्य

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: You must provide a name for this Tax Table.
hi: आपको इस कर तालिका के लिए एक नाम देना होगा.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
hi: आपको इस कर तालिका के लिए एक विशिष्ट नाम देना होगा. आपकी पसंद "%s" पहले से उपयोग में है.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
hi: प्रतिशत की मात्रा - 100 और 100 के बीच होनी चाहिए.

en: You must choose a Tax Account.
hi: आपको एक कर खाते का चयन करना होगा.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
hi: कर तालिका "%s" प्रयोग में है. आप इसे हटा नहीं सकते.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
hi: आप कर तालिका से अंतिम प्रविष्टि को हटा नहीं सकते. अगर आप ऐसा करना चाहते हैं तो कर तालिका को मिटाने का प्रयास करें.

en: Are you sure you want to delete this entry?
hi: क्या वाकई आप इस प्रविष्टि को मिटा देना चाहते हैं?

en: Show the income and expense accounts
hi: आय और खर्च के खातों को दिखाएं

en: Error
hi: त्रुटि

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
hi: इस बटन को सक्रिय करने के लिए Finance::Quote इंस्टॉल किया जाना चाहिए.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
hi: इस लेनदेन के लिए आपको एक खाता निर्देशित करना होगा जहां से या जिसमें स्थानांतरण या दोनों किया जा सके.

en: You can't transfer from and to the same account!
hi: आप एक ही खाते से या खाते में स्थानांतरण नहीं कर सकते हैं!

en: The account %s does not allow transactions.
hi: यह खाता %s लेन-देन की अनुमति नहीं देता है.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
hi: आप एक गैर-मुद्रा खाते से ट्रांसफर नहीं कर सकते. "from" और "to" खातों को पलटने और "amount" को ऋणात्मक करने का प्रयास करें.

en: You must enter a valid price.
hi: आपको एक वैध मूल्य दर्ज करना होगा.

en: You must enter a valid 'to' amount.
hi: आपको एक वैध ‘को’ राशि दर्ज करनी होगी.

en: You must enter an amount to transfer.
hi: स्थानांतरण के लिए आपको एक राशि दर्ज करनी होगी.

en: Credit Account
hi: क्रेडिट एकाउंट

en: Debit Account
hi: डेबिट खाता

en: Transfer From
hi: से स्थानांतरित करें

en: Transfer To
hi: को स्थानांतरित करें

en: Debit Amount
hi: डेबिट राशि

en: To Amount
hi: राशि को

en: Remember and don't _ask me again.
hi: याद रखें और मुझसे दुबारा_ना पूछें.

en: Don't _tell me again.
hi: मुझे दुबारा_ना बताएं.

en: Remember and don't ask me again this _session.
hi: याद रखें और इस_सत्र के बारे में मुझसे दुबारा_ना पूछें.

en: Don't tell me again this _session.
hi: इस_सत्र के बारे में मुझे दुबारा_ना बताएं.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
hi: विभाजनों को अनन्य तरीके से साफ़ नहीं किया जा सकता. अनेक संभावनाएं पायी गयीं.

en: The selected amount cannot be cleared.
hi: चयनित राशि को साफ़ नहीं किया जा सकता.

en: Save file automatically?
hi: फ़ाइल को स्वतः सहेजें?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
hi[0]: आपके बदलावों को सहेजने के लिए आपकी डेटा फ़ाइल को आपके हार्ड डिस्क में सहेजा जाना आवश्यक है. GnuCash में हर %d मिनट पर स्वचालित रूप से फ़ाइल को सहेजने की सुविधा उपलब्ध है, ठीक वैसे ही जैसे कि आपने हर बार "Save" बटन दबाया हो.
    
    'संपादन->प्राथमिकताएं->सामान्य->समय अंतराल को स्वतः-सहेजें' के अंतर्गत आप समय अंतराल को बदल सकते हैं या इस सुविधा को बंद कर सकते हैं
    
    क्या आपकी फ़ाइल को स्वचालित रूप से सहेजा जाए?
hi[1]: आपके बदलावों को सहेजने के लिए आपकी डेटा फ़ाइल को आपके हार्ड डिस्क में सहेजा जाना आवश्यक है. GnuCash में हर %d मिनट पर स्वचालित रूप से फ़ाइल को सहेजने की सुविधा उपलब्ध है, ठीक वैसे ही जैसे कि आपने हर बार "Save" बटन दबाया हो.
    
    'संपादन->प्राथमिकताएं->सामान्य->समय अंतराल को स्वतः-सहेजें' के अंतर्गत आप समय अंतराल को बदल सकते हैं या इस सुविधा को बंद कर सकते हैं
    
    क्या आपकी फ़ाइल को स्वचालित रूप से सहेजा जाए?

en: _Yes, this time
hi: _हाँ, इसी समय

en: Yes, _always
hi: हाँ,_हमेशा

en: No, n_ever
hi: नहीं, क_भी नहीं

en: _No, not this time
hi: _नहीं, इस समय नहीं

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: 12 months
hi: 12 महीने

en: 6 months
hi: 6 महीने

en: 4 months
hi: 4 महीने

en: 3 months
hi: 3 महीने

en: 2 months
hi: 2 महीने

en: 1 month
hi: 1 महीना

en: Date:
hi: तिथि:

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: (unnamed)
hi: (अनामित)

en: _Import
hi: _आयात करें

en: Import
hi: आयात करें

en: _Save
hi: _सहेजें

en: Save
hi: सहेजें

en: _Export
hi: _निर्गत करें

en: (null)
hi: (कुछ नहीं)

en: No suitable backend was found for %s.
hi: %s के लिए कोई उपयुक्त बैकएंड नहीं मिला.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
hi: URL %s GnuCash के इस संस्करण से समर्थित नहीं है.

en: Can't parse the URL %s.
hi: URL %s को समझा नहीं जा सकता है.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
hi: %s से संपर्क नहीं किया जा सकता है. होस्ट, यूजरनेम या पासवर्ड गलत थे.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
hi: %s से संपर्क नहीं किया जा सकता है. संपर्क टूट गया था, डेटा भेजने में असमर्थ हैं

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
hi: ऐसा लगता है कि यह फ़ाइल/URL GnuCash के एक नए संस्करण से संबंधित है. इस डेटा के साथ काम करने के लिए आपको अपने GnuCash के संस्करण को उन्नत करना होगा.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
hi: ऐसा लगता है कि डेटाबेस %s मौजूद नहीं है. क्या आप इसे बनाना चाहते हैं?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
hi: GnuCash %s के लिए ताले को प्राप्त नहीं कर पाया. संभवतः कोई अन्य उपयोगकर्ता उस डेटाबेस का उपयोग कर रहा है, जिस स्थिति में आपको डेटाबेस को खोलना नहीं चाहिए. क्या आप डेटाबेस को खोलने की प्रक्रिया आगे बढ़ाना चाहते हैं?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
hi: GnuCash %s के लिए ताले को प्राप्त नहीं कर पाया. संभवतः कोई अन्य उपयोगकर्ता उस डेटाबेस का उपयोग कर रहा है, जिस स्थिति में आपको डेटाबेस आयात नहीं करना चाहिए. क्या आप डेटाबेस आयात करने की प्रक्रिया आगे बढ़ाना चाहते हैं?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
hi: GnuCash %s के लिए ताले को प्राप्त नहीं कर पाया. संभवतः कोई अन्य उपयोगकर्ता उस डेटाबेस का उपयोग कर रहा है, जिस स्थिति में आपको डेटाबेस को सहेजना नहीं चाहिए. क्या आप डेटाबेस को सहेजने की प्रक्रिया आगे बढ़ाना चाहते हैं?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
hi: GnuCash %s के लिए ताले को प्राप्त नहीं कर पाया. संभवतः कोई अन्य उपयोगकर्ता उस डेटाबेस का उपयोग कर रहा है, जिस स्थिति में आपको डेटाबेस निर्गत नहीं करना चाहिए. क्या आप डेटाबेस निर्गत करने की प्रक्रिया आगे बढ़ाना चाहते हैं?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
hi: फ़ाइल/URL %s में GnuCash डेटा शामिल नहीं है या डेटा खराब हो गया है.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
hi: URL %s में सर्वर में एक त्रुटि उत्पन्न हुई या खराब अथवा दोषपूर्ण डेटा मिला.

en: You do not have permission to access %s.
hi: आपको %s तक पहुंचने की अनुमति नहीं है.

en: An error occurred while processing %s.
hi: %s की प्रक्रिया आगे बढ़ाने में एक त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
hi: इस फ़ाइल को पढ़ते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: There was an error parsing the file %s.
hi: %s फ़ाइल को समझाने में एक त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: The file %s is empty.
hi: फ़ाइल %s खाली है.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
hi: यह फ़ाइल GnuCash के एक पुराने संस्करण से संबंधित है. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: The file type of file %s is unknown.
hi: फ़ाइल %s का फ़ाइल प्रकार अज्ञात है.

en: Could not make a backup of the file %s
hi: फ़ाइल %s का बैकअप नहीं बनाया जा सका.

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
hi: फ़ाइल %s में नहीं लिखा जा सका. देखें कि क्या आपके पास इस फ़ाइल में लिखने की अनुमति है और क्या इसे बनाने के लिए पर्याप्त स्थान उपलब्ध है.

en: No read permission to read from file %s.
hi: फ़ाइल %s से पढ़ने के लिए पढ़ने की अनुमति नहीं है.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
hi: आपने
    %s
    या इसकी एक उप-डायरेक्ट्री में सहेजने का प्रयास किया. इसकी अनुमति नहीं है क्योंकि %s उस डायरेक्ट्री को आंतरिक उपयोग के लिए सुरक्षित रखता है.
    
    कृपया एक अलग डायरेक्ट्री में फिर से प्रयास करें.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
hi: यह डेटाबेस GnuCash के एक पुराने संस्करण से संबंधित है. इसे वर्तमान संस्करण में अपडेट करने के लिए OK चुनें, केवल-पढ़ें के रूप में चिह्नित करने के लिए कैंसल चुनें.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
hi: यह डेटाबेस GnuCash के एक नए संस्करण से संबंधित है. यह संस्करण इसे पढ़ सकता है, लेकिन इसमें सुरक्षित तरीके से सहेज नहीं सकता है. इसे केवल-पठन के रूप में चिह्णित किया जाएगा जब तक कि आप 'फ़ाइल->इस रूप में सहेजें' नहीं करते हैं, लेकिन पुराने संस्करण में लिखने में डेटा गायब हो सकता है.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
hi: SQL डेटाबेस अन्य उपयोगकर्ताओं द्वारा इस्तेमाल किया जा रहा है, और अपग्रेड का काम तब तक पूरा नहीं किया जा सकता है जब तक कि वे लॉगऑफ नहीं हो जाते. अगर वर्तमान में कोई अन्य उपयोगकर्ता नहीं है, तो लंबित लॉगइन सत्रों को कैसे ठीक करें, यह सीखने के लिए दस्तावेजीकरण से संपर्क करें.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
hi: GnuCash "libdbi" लाइब्रेरी में बग की मौजूदगी के लिए एक महत्वपूर्ण परीक्षण पूरा नहीं कर सकता है. ऐसा आपके SQL डेटाबेस में अनुमति के गलत कॉन्फ़िगरेशन के कारण हो सकता है. अधिक जानकारी के लिए कृपया देखें https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
hi: यह फ़ाइल GnuCash के एक पुराने संस्करण से संबंधित है और इस संस्करण द्वारा सहेजे जाने पर इसे अपग्रेड किया जाएगा. आप सहेजी गयी फ़ाइल को Gnucash के पुराने संस्करण से पढ़ने में सक्षम नहीं होंगे (यह एक "error parsing the file" रिपोर्ट करेगा). अगर आप पुराने संस्करण को संरक्षित करना चाहते है तो सहेजे बिना बाहर निकलें.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
hi: एक अज्ञात I/O त्रुटि (%d) उत्पन्न हुई.

en: Save changes to the file?
hi: बदलावों को फ़ाइल में सहेजें?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
hi[0]: अगर आप नहीं सहेजते हैं, तो पिछले %d मिनटों के बदलावों को हटा दिया जाएगा.
hi[1]: अगर आप नहीं सहेजते हैं, तो पिछले %d मिनटों के बदलावों को हटा दिया जाएगा.

en: Continue _Without Saving
hi: सहेजे बिना_जारी रखें

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
hi: GnuCash %s के लिए ताले को प्राप्त नहीं कर पाया.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
hi: संभवतः डेटाबेस का इस्तेमाल अन्य उपयोगकर्ता द्वारा किया जा रहा है, जिस स्थिति में आपको डेटाबेस को नहीं खोलना चाहिए. आप क्या करना पसंद करेंगे?

en: Open _Read-Only
hi: _केवल-पठन रूप में खोलें

en: Open _Anyway
hi: _किसी भी तरह से खोलें

en: _Quit
hi: _छोड़ दें

en: Loading user data…
hi: उपयोगकर्ता का डेटा लोड हो रहा है…

en: Re-saving user data…
hi: उपयोगकर्ता का डेटा पुनः-सहेजा जा रहा है…

en: Exporting file…
hi: फ़ाइल निर्गत की जा रही है…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
hi: फ़ाइल को सहेजने में एक त्रुटि उत्पन्न हुई थी.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
hi: डेटाबेस को केवल-पठन रूप में खोला गया था. क्या आप इसे एक अलग स्थान पर सहेजना चाहते हैं?

en: <unknown>
hi: <अज्ञात>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
hi: संपर्क जोड़ने के लिए एक यूजर नाम और पासवर्ड दर्ज करें: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
hi: बदलावों को %u सेकंड में स्वचालित रूप से सहेज लिया जाएगा

en: Save changes to file %s before closing?
hi: बंद करने से पहले बदलावों को फ़ाइल %s में सहेजें?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
hi: अगर आप नहीं सहेजते हैं, तो पिछले %d घंटों और %d मिनटों के बदलावों को हटा दिया जाएगा.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
hi: अगर आप नहीं सहेजते हैं, तो पिछले %d दिनों और %d घंटों के बदलावों को हटा दिया जाएगा.

en: Close _Without Saving
hi: सहेजे बिना_बंद करें

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
hi: (केवल-पठन)

en: Unsaved Book
hi: बिना सहेजी गयी पुस्तक

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
hi: फ़ाइल %s खोली गयी. %s

en: Unable to save to database.
hi: डेटाबेस में सहेजने में असमर्थ

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
hi: डेटाबेस में सहेजने में असमर्थ: पुस्तक केवल-पढ़ें चिह्नित है.

en: Book Options
hi: पुस्तक के विकल्प

en: Select All
hi: सभी को चुनें

en: Select all accounts.
hi: सभी खातों को चुनें

en: Clear All
hi: सभी को साफ़ करें

en: Clear the selection and unselect all accounts.
hi: चयन को साफ़ करें और खातों का चयन हटाएं.

en: Select Children
hi: नवोदित को चुनें

en: Select all descendents of selected account.
hi: चयनित खाते के सभी वंशजों को चुनें.

en: Select Default
hi: डिफॉल्ट चुनें

en: Select the default account selection.
hi: डिफॉल्ट खाता चयन को चुनें

en: Show Hidden Accounts
hi: छिपे हुए खातों को चुनें

en: Show accounts that have been marked hidden.
hi: उन खातों को दिखाएं जिन्हें छिपा हुआ चिह्नित किया गया है

en: Select all entries.
hi: सभी प्रविष्टियों को चुनें.

en: Clear the selection and unselect all entries.
hi: चयन को साफ़ करें और सभी प्रविष्टियों का चयन हटाएं.

en: Select the default selection.
hi: डिफॉल्ट चयन को चुनें

en: Clear any selected image file.
hi: किसी भी चयनित छवि फ़ाइल को साफ़ करें

en: Select image
hi: छवि चुनें

en: Select an image file.
hi: एक छवि फ़ाइल को चुनें.

en: Start of this quarter
hi: इस तिमाही की शुरुआत

en: Start of this accounting period
hi: इस लेखांकन अवधि की शुरुआत

en: Start of previous accounting period
hi: पिछली लेखांकन अवधि की शुरुआत

en: End of this quarter
hi: इस तिमाही की समाप्ति

en: End of this accounting period
hi: इस लेखांकन अवधि की समाप्ति

en: End of previous accounting period
hi: पिछली इस लेखांकन अवधि की समाप्ति

en: _Custom
hi: _कस्टम

en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

en: never
hi: कभी नहीं

en: New top level account
hi: नया शीर्ष स्तरीय खाता

en: Account Name
hi: खाता नाम

en: Commodity
hi: कमोडिटी

en: Account Code
hi: खाता कोड

en: Last Num
hi: अंतिम नंबर

en: Present
hi: वर्तमान

en: Present (Report)
hi: वर्तमान (रिपोर्ट)

en: Balance (Report)
hi: बैलेंस (रिपोर्ट)

en: Balance (Period)
hi: बैलेंस (अवधि)

en: Cleared (Report)
hi: मंजूर (रिपोर्ट)

en: Reconciled (Report)
hi: मिलान किया गया (रिपोर्ट)

en: Last Reconcile Date
hi: अंतिम मिलान तिथि

en: Future Minimum
hi: भविष्य न्यूनतम

en: Future Minimum (Report)
hi: भविष्य न्यूनतम (रिपोर्ट)

en: Total (Report)
hi: कुल योग (रिपोर्ट)

en: Total (Period)
hi: कुल योग (अवधि)

en: Account Color
hi: खाते का रंग

en: Tax Info
hi: कर सूचना

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
hi: वर्तमान (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
hi: बैलेंस (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
hi: मंजूर (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
hi: मिलान किया गया (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
hi: भविष्य न्यूनतम (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
hi: कुल योग (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
hi: ....द्वारा %s को फ़िल्टर करें

en: Namespace
hi: नामस्थान

en: Print Name
hi: प्रिंट नाम

en: Display symbol
hi: प्रदर्शन संकेत

en: Unique Name
hi: विशिष्ट नाम

en: Fraction
hi: भिन्न

en: Get Quotes
hi: कोट्स प्राप्त करें

en: Source
hi: स्रोत

en: Timezone
hi: टाइमजोन

en: Vendor Number
hi: विक्रेता संख्या

en: Address Name
hi: पता नाम

en: Address 1
hi: पता 1

en: Address 2
hi: पता 2

en: Address 3
hi: पता 3

en: Address 4
hi: पता 4

en: Phone
hi: फोन

en: Fax
hi: फैक्स

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Active
hi: सक्रिय

en: Security
hi: सिक्योरिटी

en: Price
hi: मूल्य

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: Last Occur
hi: अंतिम बार

en: Next Occur
hi: अगली बार

en: %s, Total:
hi: %s, कुल योग:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
hi: %s, गैर मुद्रा कमोडिटी का कुल योग:

en: %s, Grand Total:
hi: %s, संपूर्ण कुल योग:

en: Net Assets:
hi: शुद्ध संपत्तियां:

en: Profits:
hi: लाभ:

en: This is a development version. It may or may not work.
hi: यह एक विकास संस्करण है. यह काम कर या नहीं भी कर सकता है.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
hi: gnucash-devel@gnucash.org के लिए बग तथा अन्य समस्याओं की सूचना दें.

en: Show GnuCash version
hi: GnuCash संस्करण दिखाएं

en: Enable extra/development/debugging features.
hi: अतिरिक्त/विकास/डीबगिंग सुविधाओं को सक्रिय करें

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
hi: वह फ़ाइल जिसमें लॉग किया जाना है; "/tmp/gnucash.trace"; में डिफॉल्ट "stderr" या "stdout" हो सकता है.

en: [datafile]
hi: [डेटाफ़ाइल]

en: Checking Finance::Quote…
hi: वित्त::कोट की जाँच की जा रही है…

en: Unable to load Finance::Quote.
hi: वित्त::कोट की जाँच की जा रही है...

en: Loading data…
hi: डेटा लोड हो रहा है…

en: Do not load the last file opened
hi: अंत में खोले गए फ़ाइल को लोड ना करें

en: Last window position and size
hi: अंतिम विंडो की स्थिति और आकार

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
hi: यह सेटिंग विंडो का आकार और स्थिति बताती है जब इसे अंतिम बार बंद किया गया था. संख्याएं विंडो के शीर्ष बाएं कोने के X और Y निर्देशांक हैं जिसके बाद विंडो की चौड़ाई और ऊंचाई होती है.

en: Search only in active items
hi: केवल सक्रिय आइटमों को खोजें

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
hi: अगर सक्रिय है, तो वर्तमान श्रेणी में केवल 'सक्रिय' आइटमों को खोजा जाएगा. अन्यथा वर्तमान श्रेणी में सभी सामग्रियों को खोजा जाएगा.

en: Is tax included in this type of business entry?
hi: क्या इस प्रकार की व्यावसायिक प्रविष्टि में कर शामिल है?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
hi: अगर सक्रिय रूप में सेट किया गया है तो इस प्रकार की प्रविष्टियों में कर को डिफॉल्ट रूप से शामिल कर लिया जाता है. यह सेटिंग नए ग्राहकों और विक्रेताओं द्वारा विरासत में मिली है.

en: Auto pay when posting.
hi: पोस्ट करते समय स्वतः भुगतान करें.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
hi: पोस्ट करने के समय, स्वचालित रूप से बकाया पूर्व भुगतानों और काउंटर दस्तावेजों वाले ग्राहक दस्तावेजों का भुगतान करने का प्रयास करता है. पूर्व-भुगतान और दस्तावेज़ स्पष्ट रूप से एक ही ग्राहक के सामने होना चाहिए. काउंटर दस्तावेज़ विपरीत चिह्न वाले दस्तावेज़ हैं. उदाहरण के लिए, एक चालान के मामले में ग्राहक क्रेडिट नोट और ऋणात्मक चालान काउंटर दस्तावेज़ माने जाते हैं.

en: Enable extra toolbar buttons for business
hi: व्यवसाय के लिए अतिरिक्त उपकरणपट्टी बटन सक्रिय करें

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
hi: यदि सक्रिय है, अतिरिक्त उपकरणपट्टी बटन को सामान्य व्यवसाय फंक्शन के लिए भी दिखाया जाएगा. अन्यथा उन्हें नहीं दिखाया जाता है.

en: The invoice report to be used for printing.
hi: प्रिंटिंग के लिए उपयोग की जाने वाली चालान रिपोर्ट.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
hi: चालान प्रिंटिंग के लिए उपयोग की जाने वाली रिपोर्ट का नाम.

en: Open new invoice in new window
hi: नया चालान नए विंडो में खोलें

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
hi: अगर सक्रिय है, तो प्रत्येक नया चालान एक नए विंडो में खुलेगा. अन्यथा मुख्य विंडो में एक टैब के रूप में एक नया चालान खोला जाएगा.

en: Accumulate multiple splits into one
hi: अनेकों विभाजनों को एक में जमा करें

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
hi: अगर यह फील्ड सक्रिय है तो एक चालान में कई प्रविष्टियाँ जो एक ही खाते में स्थानांतरित होती हैं वे एक एकल विभाजन में एकत्र हो जाएंगी. इस फील्ड को पोस्टिंग संवाद में प्रति चालान अधिरोहित किया जा सकता है.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
hi: पोस्ट करने के समय, स्वचालित रूप से बकाया पूर्व भुगतानों और काउंटर दस्तावेजों वाले विक्रेता दस्तावेजों का भुगतान करने का प्रयास करता है. पूर्व-भुगतान और दस्तावेज़ स्पष्ट रूप से एक ही विक्रेता के सामने होना चाहिए. काउंटर दस्तावेज़ विपरीत चिह्न वाले दस्तावेज़ हैं. उदाहरण के लिए, एक बिल के मामले में विक्रेता क्रेडिट नोट और ऋणात्मक बिल काउंटर दस्तावेज़ माने जाते हैं.

en: Show bills due reminder at startup
hi: स्टार्टअप के समय बकाया बिलों के तकाजो को दिखाएं

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
hi: अगर सक्रिय है, तो GnuCash स्टार्टअप के समय यह देखने के लिए जाँच करेगा कि क्या कोई बिल जल्दी ही बकाया हो जाएगा. अगर ऐसा है, तो यह उपयोगकर्ता के सामने एक तकाजा संवाद प्रस्तुत करेगा. "जल्द" की परिभाषा "अग्रिम दिनों" की सेटिंग द्वारा नियंत्रित होती है. अन्यथा GnuCash बकाया बिलों के लिए जाँच नहीं करता है.

en: Show bills due within this many days
hi: इन कई दिनों के भीतर बकाया बिलों को दर्शाएं

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
hi: यह फील्ड उन अग्रिम दिनों की संख्या को परिभाषित करता है जिनकी जाँच GnuCash द्वारा बकाया बिलों के लिए की जायेगी. इसके मान का प्रयोग केवल तभी किया जाएगा जब "बकाया होने पर सूचित करें" सेटिंग सक्रिय होगा.

en: GUID of predefined check format to use
hi: पूर्वनिर्धारित चेक स्वरूप की GUID का उपयोग किया जाएगा

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
hi: यह मूल्य बताता है कि पूर्वनिर्धारित चेक का उपयोग किया जाएगा. यह नंबर एक ज्ञात चेक स्वरूप की guid है.

en: Which check position to print
hi: कौन सी चेक स्थिति प्रिंट की जानी है

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
hi: प्रति पृष्ठ कई चेकों वाले पहले से प्रिंट किये गए चेकों पर, यह सेटिंग बताता है कि कौन सी चेक की स्थिति प्रिंट की जानी है. पृष्ठ पर शीर्ष, मध्य और नीचे के चेकों से संबंधित संभावित मान हैं 0, 1 और 2.

en: Number of checks to print on the first page.
hi: पहली पृष्ठ पर प्रिंट किए जाने वाले चेकों की संख्या.

en: Date format to use
hi: उपयोग के लिए तिथि प्रारूप

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
hi: यह इस्तेमाल किये जाने वाले पूर्व निर्धारित तिथि प्रारूप का सांख्यिकीय पहचानकर्ता है.

en: Custom date format
hi: कस्टम तिथि प्रारूप

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
hi: अगर दिनांक स्वरूप एक कस्टम दिनांक स्वरूप बनाते के लिए सेट किया जाता है, तो इस मान का प्रयोग प्रिंट किया जाने वाला दिनांक उत्पन्न करने के लिए strftime के तर्क के रूप में किया जाएगा. यह कोई भी वैध strftime स्ट्रिंग हो सकता है; इस स्वरूप के बारे में अधिक जानकारी के लिए, "man 3 strftime" द्वारा strftime के मैनुअल पृष्ठ को पढ़ें.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
hi: इकाइयां जिनमें कस्टम निर्देशांक बताए जाते हैं

en: Position of payee name
hi: प्राप्तकर्ता के नाम की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
hi: इस मान में चेक पर प्राप्तकर्ता लाइन प्रारंभ करने के लिए X,Y निर्देशांक शामिल हैं.

en: Position of date line
hi: तिथि लाइन की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मान में चेक पर तिथि लाइन प्रारंभ करने के लिए X,Y निर्देशांक शामिल हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से संबंधित हैं.

en: Position of check amount in words
hi: चेक राशि की स्थिति शब्दों में

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मान में चेक पर लिखित राशि लाइन प्रारंभ करने के लिए X,Y निर्देशांक शामिल हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से संबंधित हैं.

en: Position of check amount in numbers
hi: चेक राशि की स्थिति संख्याओं में

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मान में चेक पर सांख्यिकीय राशि लाइन प्रारंभ करने के लिए X,Y निर्देशांक शामिल हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से संबंधित हैं.

en: Position of payee address
hi: आदाता के पते की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में चेक पर आदाता के पते की पंक्ति के प्रारंभ के लिए X,Y निर्देशांक शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Position of notes line
hi: नोटों की पंक्ति की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में चेक पर नोट की पंक्ति के प्रारंभ के लिए X,Y निर्देशांक शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Position of memo line
hi: मेमो लाइन की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मान में चेक पर मेमो लाइन प्रारंभ करने के लिए X,Y निर्देशांक शामिल हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से संबंधित हैं.

en: Offset for complete check
hi: पूर्ण चेक के लिए ऑफसेट

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में पूर्ण चेक के लिए X,Y ऑफसेट शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Rotation angle
hi: आवर्तन कोण

en: Number of degrees to rotate the check.
hi: चेक को घुमाने के लिए डिग्री की संख्या.

en: Position of split's amount in numbers
hi: अंकों में विभाजन की राशि की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में चेक पर विभाजन राशि पंक्ति के प्रारंभ के लिए X,Y निर्देशांक शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Position of split's memo line
hi: विभाजन मेमो पंक्ति की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में चेक पर विभाजन मेमो पंक्ति के प्रारंभ के लिए X,Y निर्देशांक शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Position of split's account line
hi: विभाजन खाता पंक्ति की स्थिति

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
hi: इस मूल्य में चेक पर विभाजन खाता पंक्ति के प्रारंभ के लिए X,Y निर्देशांक शामिल होते हैं. निर्देशांक निर्दिष्ट चेक की स्थिति के निचले बाएं कोने से आते हैं.

en: Print the date format below the date.
hi: तिथि के नीचे तिथि का प्रारूप प्रिंट करें.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
hi: प्रत्येक बार जब तिथि प्रिंट की जाती है, तिथि प्रारूप को तत्काल Y, M, और D अक्षरों का इस्तेमाल कर नीचे 8 प्वाइंट टाइप में प्रिंट करें.

en: The default check printing font
hi: डिफॉल्ट चेक प्रिंटिंग फॉन्ट

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
hi: चेकों को प्रिंट करते समय इस्तेमाल किया जाने वाला डिफॉल्ट फॉन्ट. इस मान की जगह चेक विवरण फ़ाइल में निर्दिष्ट किसी फॉन्ट का उपयोग किया जाएगा.

en: Print '***' before and after text.
hi: लिखावट के पहले और बाद '***' प्रिंट करें.

en: Show currencies in this dialog
hi: इस संवाद में मुद्राओं को दिखाएं

en: Last pathname used
hi: उपयोग किया गया अंतिम पाथनाम

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
hi: इस फील्ड में इस विंडो द्वारा आख़िरी बार उपयोग किया गया पाथनाम शामिल है. अगली बार जब इस विंडो को खोला जाएगा, तो इसे प्रारंभिक फ़ाइलनाम/पाथनाम के रूप में उपयोग किया जाएगा.

en: Window geometry
hi: विंडो ज्योमेट्री

en: The position of paned window when it was last closed.
hi: अंतिम बार बंद करते समय पैन किए गए विंडो की स्थिति.

en: Position of the horizontal pane divider.
hi: क्षैतिज फलक विभाजक की स्थिति.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
hi: यह सेटिंग बताता है कि क्या वर्तमान श्रेणी में सभी आइटमों में खोजें, या वर्तमान श्रेणी में केवल ‘सक्रिय’ आइटमों में खोजें.

en: Position of the vertical pane divider.
hi: लंबवत विभाजक की स्थिति.

en: Show the new user window
hi: नया उपयोगकर्ता विंडो दिखाएं

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
hi: अगर सक्रिय है, तो नया उपयोगकर्ता विंडो दिखाई देगा. अन्यथा इसे दिखाया नहीं जाएगा.

en: New hierarchy window on "New File"
hi: "नयी फ़ाइल" पर नया अनुक्रम विंडो

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
hi: अगर सक्रिय है, तो जब कभी भी "नयी फ़ाइल" मेन्यू को चुना जाएगा, "नया अनुक्रम" विंडो दिखाई देगा. अन्यथा इसे दिखाया नहीं जाएगा.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
hi: अगर आइटमों की इस संख्या से कम की वापसी होती है तो ‘नयी खोज’ में डिफॉल्ट रूप से जाएं.

en: Enable SKIP transaction action
hi: SKIP लेनदेन गतिविधि को सक्रिय करें

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
hi: लेनदेन मिलापक में SKIP गतिविधि को सक्रिय करें. अगर सक्रिय है, तो एक ऐसा लेनदेन जिसका सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर पीले जोन में है (Auto-ADD सीमा से ऊपर लेकिन Auto-CLEAR सीमा के नीचे) उसे डिफॉल्ट रूप में SKIPed कर दिया जाएगा.

en: Enable UPDATE match action
hi: UPDATE मिलान गतिविधि को सक्रिय करें

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
hi: लेनदेन मिलापक में UPDATE AND RECONCILE गतिविधि को सक्रिय करें. अगर सक्रिय है, तो एक ऐसा लेनदेन जिसके सर्वश्रेष्ठ मिलान का स्कोर Auto-CLEAR सीमा से अधिक है और जिसके पास मौजूदा लेनदेन के मिलान से एक अलग तिथि या राशि है, वह मौजूदा लेनदेन को डिफॉल्ट रूप से अपडेट और साफ़ कर देगा.

en: Use bayesian matching
hi: बायेशियन का उपयोग करें

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
hi: आयातित लेनदेनों को मौजूदा लेनदेनों के विरुद्ध मिलान करते समय बायेशियन मिलान को सक्रिय करता है. अन्यथा एक कम परिष्कृत नियम-आधारित मिलान प्रणाली का उपयोग किया जाएगा.

en: Minimum score to be displayed
hi: न्यूनतम स्कोर दर्शाया जाएगा

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
hi: यह फील्ड एक संभावित मिलान संबंधी लेनदेन के न्यूनतम मिलान स्कोर को निर्देशित करता है जिसे मिलान सूची में अवश्य दर्शाया जाना चाहिए.

en: Add matching transactions below this score
hi: इस स्कोर के नीचे मिलान वाले लेनदेनों को जोड़ें

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
hi: यह फील्ड उस सीमा को निर्देशित करता है जिसके नीचे एक मिलान संबंधी लेनदेन को स्वचालित रूप से जोड़ लिया जाएगा. एक ऐसा लेनदेन जिसका सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर लाल जोन (प्रदर्शित न्यूनतम स्कोर के ऊपर या जोड़े गए मिलान स्कोर के बराबर) में है उसे डिफॉल्ट रूप से GnuCash फ़ाइल में जोड़ लिया जाएगा.

en: Clear matching transactions above this score
hi: इस स्कोर के ऊपर मिलान वाले लेनदेनों को साफ़ करें

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
hi: यह फील्ड उस सीमा को निर्देशित करता है जिसके ऊपर डिफॉल्ट रूप से एक मिलान संबंधी लेनदेन को मंजूर जाएगा. एक ऐसा लेनदेन जिसका सर्वश्रेष्ठ मिलान स्कोर हरित जोन (इस मंजूर सीमा के ऊपर या बराबर) में है उसे डिफॉल्ट रूप से मंजूर कर लिया जाएगा.

en: Maximum ATM fee amount in your area
hi: आपके क्षेत्र में अधिकतम ATM शुल्क राशि

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
hi: यह फील्ड उस अतिरिक्त शुल्क को निर्देशित करता है जिसे आयातित लेनदेनों का मिलान करते समय ध्यान में रखा जाता है. कुछ स्थानों में व्यावसायिक ATM (जो किसी वित्तीय संस्थान से संबंधित नहीं हैं) उन्हें सुविधाजनक स्टोरों जैसे स्थानों में संस्थापित किया जाता है. ATM अपना शुल्क एक अलग लेनदेन के रूप में या आपके मासिक बैंकिंग शुल्कों में दर्शाने की बजाय सीधे उस राशि में जोड़ लेते हैं. उदाहरण के लिए, आप 100 डॉलर की निकासी करते हैं, और आप पर 101,50 डॉलर के साथ Interac शुल्क लगाया जाता है. अगर आपने उस 100 डॉलर को मैनुअल तरीके से दर्ज किया है, तो वह राशि मेल नहीं खाएगी. आपको इसे अपने क्षेत्र (आपकी स्थानीय मुद्रा की इकाइयों में) में ऐसे अधिकतम शुल्क के रूप में सेट करना चाहिए, ताकि लेनदेन को एक मिलान के रूप में पहचाना जा सके.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
hi: नयी वस्तुएँ स्वतः बनाएँ

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
hi: लेनदेन मिलापक में SKIP गतिविधि को सक्रिय करें. अगर सक्रिय है, तो एक ऐसा लेनदेन जिसके सर्वश्रेष्ठ मिलान का स्कोर पीले जोन (Auto-ADD सीमा से ऊपर लेकिन Auto-CLEAR सीमा के नीचे) में है उसे डिफॉल्ट रूप से छोड़ दिया जाएगा.

en: Default QIF transaction status
hi: डिफॉल्ट QIF लेनदेन की स्थिति

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
hi: QIF लेनदेन के लिए डिफॉल्ट स्थिति जब QIF फ़ाइल में निर्दिष्ट नहीं हो.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
hi: जब एक QIF फ़ाइल में स्टेटस निर्देशित नहीं होता है, लेनदेनों को मिलान किया गया के रूप में चिह्नित किया जाता है.

en: Show documentation
hi: दस्तावेज दिखाएं

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
hi: QIF आयात सहायक में कुछ केवल-दस्तावेज वाले पृष्ठों को दिखाएं

en: Pre-select cleared transactions
hi: मंजूर लेनदेनों का पूर्व-चयन करें

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
hi: अगर सक्रिय है, तो रजिस्टर में मंजूर के रूप में चिह्नित सभी लेनदेन मिलान संवाद में पहले से चयनित दिखाई देंगे. अन्यथा प्रारम्भ में किसी भी लेनदेन को चुना नहीं जाएगा.

en: Prompt for interest charges
hi: ब्याज शुल्कों के लिए प्रेरित करें

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
hi: किसी खाते का मिलान करने से पहले कौन से शुल्क या भुगतान के ब्याज उपयोगकर्ता को ब्याज शुल्क या भुगतान का लेनदेन दर्ज करने के लिए प्रेरित करते हैं. वर्तमान में केवल बैंक, क्रेडिट म्युचुअल, संपत्ति, प्राप्य, देय और देयता खातों के लिए सक्रिय हैं.

en: Prompt for credit card payment
hi: क्रेडिट कार्ड भुगतान के लिए प्रेरित करें.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
hi: अगर सक्रिय है, तो एक क्रेडिट कार्ड खाते का मिलान करने के बाद, उपयोगकर्ता को एक क्रेडिट कार्ड का भुगतान दर्ज करने के लिए प्रेरित करें. अन्यथा उपयोगकर्ता को इसके लिए प्रेरित ना करें.

en: Always reconcile to today
hi: हमेशा आज से मिलान करें

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
hi: अगर सक्रिय है, तो पहले के मिलानों के बावजूद, हमेशा स्टेटमेंट की तिथि के लिए आज की तिथि का उपयोग कर मिलान संवाद को खोलें.

en: Set the "auto create" flag by default
hi: "स्वतः बनाएं" फ्लैग को डिफॉल्ट रूप में सेट करें

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
hi: अगर सक्रिय है, तो किसी भी नवनिर्मित नियत लेनदेन में डिफॉल्ट रूप से इसका ‘स्वतः बनाएं’ फ्लैग सेट सक्रिय होगा. उपयोगकर्ता लेनदेन बनाने के दौरान या बाद में किसी समय नियत लेनदेन को संपादित कर इस फ्लैग को बदल सकते हैं.

en: How many days in advance to notify the user.
hi: कितने दिन पहले उपयोगकर्ता को सूचित करना है.

en: Set the "notify" flag by default
hi: "सूचित करें" फ्लैग को डिफॉल्ट रूप में सेट करें

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
hi: सक्रिय होने पर, किसी भी नवनिर्मित निर्धारित लेनदेन में इसका 'सूचित करें' ध्वज डिफॉल्ट रूप में सेट होगा. उपयोगकर्ता लेनदेन बनाने के समय या बाद में किसी समय निर्धारित लेनदेन को संपादित करके इस ध्वज को बदल सकता है. इस सेटिंग का मतलब केवल तभी है जब 'स्वतः-बनाएं' सेटिंग सक्रिय होगा.

en: How many days in advance to remind the user.
hi: कितने दिन पहले उपयोगकर्ता को याद दिलाना है.

en: The next tip to show.
hi: दिखाए जाने के लिए अगला टिप.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
hi: GnuCash के स्टार्ट होने पर "दिन का टिप" को दिखाएं.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
hi: GnuCash के स्टार्ट होते समय "दिन का टिप" को सक्रिय करता है. अगर सक्रिय है, तो संवाद दिखाया जाएगा. अन्यथा इसे नहीं दिखाया जाएगा.

en: Save window sizes and locations
hi: विंडो के आकारों और स्थानों को सहेजें

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
hi: अगर सक्रिय है, तो बंद किये जाने पर प्रत्येक संवाद विंडो के आकार और स्थान को सहेज लिया जाएगा. जब आप GnuCash से बाहर निकलेंगे तो सामग्री विंडो के आकारों और स्थानों को याद रख लिया जाएगा. अन्यथा आकारों को सहेजा नहीं जाएगा.

en: Character to use as separator between account names
hi: खाते के नामों के बीच विभाजक के रूप में उपयोग के लिए अक्षर

en: Compress the data file
hi: डेटा फ़ाइल को संकुचित करें

en: Enables file compression when writing the data file.
hi: डेटा फ़ाइल को लिखते समय फ़ाइल संपीडन को सक्रिय करता है.

en: Show auto-save explanation
hi: स्वतः-सहेजें विवरण को दिखाएं

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
hi: अगर सक्रिय है, तो GnuCash उस समय स्वतः-सहेजें सुविधा की एक व्याख्या दर्शाता है जब यह सुविधा पहली बार शुरू की जाती है. अन्यथा कोई अतिरिक्त व्याख्या नहीं दिखाई जाती है.

en: Auto-save time interval
hi: समय अंतराल को स्वतः सहेजें

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
hi: डेटा फ़ाइल को हार्ड डिस्क में सहेजे जाने तक मिनटों की संख्या स्वतः शुरू हो जायेगी. अगर शून्य है, तो सहेजने की कोई भी प्रक्रिया स्वतः शुरू नहीं होगी.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
hi: "Save changes on closing" प्रश्न पर टाइमआउट सक्षम करें

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
hi: सक्षम होने पर, "Save changes on closing" प्रश्न उत्तर के लिए केवल सेकंडों की सीमित संख्या तक प्रतीक्षा करेगा. अगर उपयोगकर्ता ने उतने समय में उत्तर नहीं दिया तो बदलावों को स्वचालित रूप से सहेज लिया जाएगा और प्रश्न विंडो बंद हो जाएगा.

en: Time to wait for answer
hi: जवाब के लिए प्रतीक्षा करने का समय

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
hi: प्रश्न विंडो को बंद किए जाने और बदलावों को स्वचालित रूप से सहेजे जाने से पहले इतने सेकंड तक प्रतीक्षा करें.

en: Display negative amounts in red
hi: नकारात्मक राशियों को लाल रंग में दिखाएं

en: Automatically insert a decimal point
hi: स्वचालित रूप से एक दशमलव बिंदु डालें

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
hi: अगर सक्रिय है, तो GnuCash उन मानों में स्वतः एक दशमलव बिंदु डाल देगा जिन्हें किसी दशमलव के बिना दर्ज किया गया है. अन्यथा GnuCash दर्ज की गयी संख्याओं को संशोधित नहीं करेगा.

en: Number of automatic decimal places
hi: स्वतः दशमलव स्थानों की संख्या

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
hi: यह फील्ड भरे जाने वाले स्वचालित दशमलव स्थानों की संख्या को निर्देशित करता है.

en: Do not create log/backup files.
hi: लॉग/बैकअप फाइलें ना बनाएं.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
hi: यह सेटिंग बताता है कि पुराने लॉग/बैकअप फाइलों के साथ क्या किया जाएगा. "forever" का मतलब है सभी पुरानी फाइलों को रखें. "never" का मतलब है कोई भी पुराना लॉग/बैकअप फ़ाइल नहीं रखा जाता है. हर बार जब आप सहेजते हैं, फ़ाइल के पुराने संस्करणों को निकाल दिया जाता है. "days" का मतलब है पुरानी फाइलों को इतने दिनों तक रखें. कितने दिन के बारे में 'रखने के दिन' बटन में परिभाषित किया जाता है.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
hi: इतने दिनों के बाद पुरानी लॉग/बैकअप फाइलों को हटाएं (0 = कभी नहीं).

en: Do not delete log/backup files.
hi: लॉग/बैकअप फाइलों को ना हटाएं.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
hi: इतने दिनों के बाद पुरानी लॉग/बैकअप फाइलों को मिटाएं (0 = कभी नहीं)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
hi: यह सेटिंग उन दिनों की संख्या को निर्देशित करता है जिसके बाद पुराने लॉग/बैकअप फाइलों को मिटा दिया जाएगा (0 = कभी नहीं).

en: Don't sign reverse any accounts.
hi: किसी भी खाते के पीछे हस्ताक्षर ना करें

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
hi: यह सेटिंग कुछ खातों के बैलेंसों को धनात्मक से ऋणात्मक या इसके विपरीत चिह्न में पलटने में सक्षम बनाता है. "income-expense" सेटिंग उन उपयोगकर्ताओं के लिए है जो ऋणात्मक व्यय और धनात्मक आय देखना चाहते हैं. "credit" की सेटिंग उन उपयोगकर्ताओं के लिए है जो बैलेंसों में खाते की डेबिट/क्रेडिट स्थिति दर्शाते हुए देखना चाहते हैं. "none" सेटिंग किसी भी बैलेंस पर चिह्न को नहीं पलटता है.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
hi: निम्नलिखित पर उल्टे बैलेंसों को साइन करें: क्रेडिट कार्ड, डे, देयता, इक्विटी और आय.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
hi: आय और खर्च के खातों पर उल्टे बैलेंसों को साइन करें.

en: Use account colors in the account hierarchy
hi: खाता पदानुक्रम में खाते के रंगों का उपयोग करें

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
hi: सक्रिय होने पर खाता पदानुक्रम खाते का कस्टम रंग सेट किए जाने पर इसका उपयोग करके खाते में रंग भरेगा. यह खातों की तुरंत पहचान करने के लिए एक प्रत्यक्ष सहायता के रूप में काम कर सकता है.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
hi: खुली खाता पंजियों के टैबों में खाते के रंगों का प्रयोग करें

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
hi: सक्रिय होने पर खाते का कस्टम रंग सेट किए जाने पर इसका उपयोग करके खाता पंजी टैब में रंग भरा जाएगा. यह खातों की तुरंत पहचान करने के लिए एक प्रत्यक्ष सहायता के रूप में काम कर सकता है.

en: Use formal account labels
hi: औपचारिक खाता लेबलों का उपयोग करें

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
hi: अगर सक्रिय है, तो स्क्रीन पर फील्डों का नामांकन करते समय औपचारिक लेखांकन लेबलों "क्रेडिट" और "डेबिट" का इस्तेमाल किया जाएगा. अन्यथा वृद्धि/कमी, "फंड्स इन"/"फंड्स आउट" आदि जैसे अनौपचारिक लेबलों का इस्तेमाल किया जाएगा.

en: Show close buttons on notebook tabs
hi: नोटबुक टैबों पर बंद बटनों को दिखाएं

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
hi: अगर सक्रिय है, तो बंद किये जाने वाले किसी भी नोटबुक टैब पर एक "बंद करें" बटन दर्शाया जाएगा. अन्यथा, टैब पर ऐसा कोई बटन नहीं दिखाया जाएगा. इस सेटिंग के बावजूद, पृष्ठों को हमेशा टूलबार पर "बंद करें" मीनू आइटम या "बंद करें" बटन के माध्यम से बंद किया जा सकता है.

en: Width of notebook tabs
hi: नोटबुक टैबों की चौड़ाई

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
hi: यह बटन नोटबुक टैबों की अधिकतम चौड़ाई को निर्देशित करता है. अगर टैब में लिखावट इस मान (जाँच अनुमानित है) से अधिक लंबी है तो टैब स्तर में एक मध्य कट होगा और इसकी जगह इलिप्सिस का प्रयोग किया जाएगा.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
hi: सभी नव निर्मित खातों के लिए सिस्टम लोकल करेंसी का प्रयोग करें.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
hi: यह सेटिंग नए खातों के लिए डिफॉल्ट मुद्रा के स्रोत को नियंत्रित करता है. अगर "locale" में सेट किया गया तो GnuCash उपयोगकर्ता की स्थानीय सेटिंग से डिफॉल्ट मुद्रा प्राप्त करेगा. अगर "other" में सेट किया गया, तो GnuCash मुद्रा-अन्य बटन द्वारा निर्दिष्ट सेटिंग का उपयोग करेगा.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
hi: सभी नव निर्मित खातों के लिए निर्दिष्ट मुद्रा का प्रयोग करें.

en: Default currency for new accounts
hi: नए खातों के लिए डिफॉल्ट मुद्रा

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
hi: यह सेटिंग नए खातों के लिए प्रयुक्त डिफॉल्ट मुद्रा बताता है अगर मुद्रा-विकल्प सेटिंग "other" में सेट किया जाता है. इस फील्ड में एक मुद्रा के लिए तीन अक्षरों वाला ISO 4217 कोड (जैसे USD, GBP, RUB) शामिल होना चाहिए.

en: Use 24 hour time format
hi: 24 घंटे के समय प्रारूप का उपयोग करें

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
hi: अगर सक्रिय है, तो एक 24 घंटे के समय प्रारूप का इस्तेमाल करें. अन्यथा एक 12 घंटे के समय प्रारूप का उपयोग करें.

en: Date format choice
hi: तिथि प्रारूप विकल्प

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
hi: यह सेटिंग GnuCash में तिथियों को प्रदर्शित किये जाने की विधियों का चयन करता है. इस सेटिंग के लिए संभावित मान हैं सिस्टम लोकल सेटिंग का उपयोग करने के लिए "लोकल", कंटीनेंटल यूरोप शैली की तिथियों के लिए "सीई" , ISO 8601 मानक तिथियों के लिए "आईएसओ", युनाइटेड किंगडम शैली की तिथियों के लिए "यूके", और अमेरिकी शैली की तिथियों के लिए "यूएस".

en: In the current calendar year
hi: वर्तमान कैलेंडर वर्ष में

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
hi: जब वर्ष के बिना कोई तिथि दर्ज की जाती है तो इसे इस प्रकार से पूरा किया जा सकता है जिससे कि यह वर्तमान कैलेण्डर वर्ष के भीतर हो या समय में पीछे की ओर एक निश्चित महीनों की संख्या से शुरुआत करते हुए एक स्लाइडिंग विंडो पर आधारित वर्तमान तिथि के करीब हो.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
hi: एक खिसकाने वाले 12-महीने के विंडो में वर्तमान महीने से पहले महीनों की कॉन्फ़िगर करने योग्य संख्या से शुरू करते हुए

en: Maximum number of months to go back.
hi: पीछे जाने के लिए महीनों की अधिकतम संख्या

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
hi: तिथियों को इस प्रकार पूरा किया जाएगा जिससे कि वे वर्तमान तिथि के करीब रहे. तिथियों को पूरा करते समय पीछे की ओर जाने के लिए महीनों की अधिकतम संख्या दर्ज करें.

en: Show splash screen
hi: स्प्लैश स्क्रीन दिखाएं

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
hi: अगर सक्रिय है, तो स्टार्ट अप के समय एक स्प्लैश स्क्रीन दिखाया जाएगा. अन्यथा कोई भी स्प्लैश स्क्रीन नहीं दिखाया जाएगा.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
hi: नोटबुक टैबों को विंडो के शीर्ष पर दर्शाएं.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
hi: यह सेटिंग उस किनारे को निर्धारित करता है जिस पर नोटबुक्स में बदलने वाले पृष्ठों के लिए टैबों को आरेखित किया जाता है. संभावित मान हैं "शीर्ष", "बाएं", "नीचे" और "दाएं". यह "शीर्ष" पर डिफॉल्ट रूप से जाता है.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
hi: नोटबुक टैबों को विंडो के निचले हिस्से में दर्शाएं.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
hi: नोटबुक टैबों को विंडो की बाईं ओर दर्शाएं.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
hi: नोटबुक टैबों को विंडो की दायीं ओर दिखाएं.

en: Display the summary bar at the top of the page.
hi: सारांश बार को पृष्ठ के शीर्ष पर दिखाएं.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
hi: यह सेटिंग उस किनारे को निर्धारित करता है जिस पर विभिन्न पृष्ठों के लिए सारांश बार को आरेखित किया जाता है. संभावित मान हैं "शीर्ष" और "नीचे". यह "नीचे" डिफॉल्ट रूप से जाता है.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
hi: सारांश बार को पृष्ठ के निचले हिस्से में दर्शाएं.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
hi: एक टैब को बंद करना सबसे हाल ही में देखे गए टैब में ले जाता है.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
hi: अगर सक्रिय है, तो एक टैब को बंद करने से यह सबसे हाल ही में देखे गए टैब में ले जाता है. अन्यथा एक टैब को बंद करने से यह एक टैब बाईं ओर चला जाता है.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
hi: पंजियों/रिपोर्टों पर "Num" फील्ड हेतु विभाजन "action" फील्ड का उपयोग करने के लिए नई फाइलों पर बुक विकल्प सेट करें.

en: "Enter" key moves to bottom of register
hi: मुख्य गतिविधियों को रजिस्टर के निचले हिस्से में "दर्ज करें"

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
hi: अगर सक्रिय है, तो एंटर बटन दबाने से यह रजिस्टर के निचले हिस्से में ले जाएगा. अन्यथा एंटर बटन दबाने से यह अगली लेनदेन पंक्ति में ले जाएगा.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
hi: इनपुट के दौरान खातों या गतिविधियों की सूची को स्वचालित रूप से उठाएं.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
hi: जब याद लेनदेन स्वतः भर दिए जाते हैं तो स्थानांतरण फील्ड में जाएं

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
hi: अगर सक्रिय है तो एक याद लेनदेन को स्वतः भरे जाने के बाद कर्सर स्थानांतरण फील्ड में चला जाएगा. अगर सक्रिय नहीं है तो यह सीधे मूल्य फील्ड में चला जाता है.

en: Create a new window for each new register
hi: प्रत्येक नए रजिस्टर के लिए एक नया विंडो बनाएं

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
hi: अगर सक्रिय है, तो प्रत्येक नए रजिस्टर को एक नए विंडो में खोला जाएगा. अन्यथा प्रत्येक नया रजिस्टर मुख्य विंडो में एक टैब के रूप में खोला जाएगा.

en: Color all lines of a transaction the same
hi: एक लेनदेन की सभी पंक्तियों को एक ही रंग में रंगें

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
hi: अगर सक्रिय है तो एक एकल लेनदेन बनाने वाली सभी पंक्तियां अपनी पृष्ठभूमि के लिए एक ही रंग का इस्तेमाल करेंगी. अन्यथा पृष्ठभूमि रंगों को प्रत्येक बार बारी-बारी से बदल दिया जाता है.

en: Show horizontal borders in a register
hi: एक रजिस्टर में क्षैतिज बॉर्डरों को दिखाएं

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
hi: एक रजिस्टर में पंक्तियों के बीच क्षैतिज बॉर्डरों को दिखाएं. अगर सक्रिय है तो सेलों के बीच बॉर्डरों को एक भारी लाइन के साथ निर्देशित किया जाएगा. अन्यथा सेलों के बीच बॉर्डरों को चिह्नित नहीं किया जाएगा.

en: Show vertical borders in a register
hi: एक रजिस्टर में लम्बवत बॉर्डरों को दिखाएं.

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
hi: एक रजिस्टर में कॉलमों के बीच लम्बवत बॉर्डरों को दिखाएं. अगर सक्रिय है तो सेलों के बीच के बॉर्डरों को एक भारी लाइन के साथ निर्देशित किया जाएगा. अन्यथा सेलों के बीच के बॉर्डरों को चिह्नित नहीं किया जाएगा.

en: All transactions are expanded to show all splits.
hi: सभी विभाजनों को दिखाने के लिए सभी लेनदेनों का विस्तार किया गया है.

en: Only display leaf account names.
hi: केवल लीफ खाता नामों को दिखाएं

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
hi: रजिस्टर और खाता चयन पॉपअप में केवल लीफ खातों के नामों को दिखाएं. डिफॉल्ट व्यवहार एकाउंट ट्री में पाथ सहित पूरे नाम को दर्शाना है. इस विकल्प को सक्रिय करने का मतलब है कि आप विशिष्ट लीफ नामों का उपयोग करते हैं.

en: Show the entered and reconcile dates
hi: दर्ज और समाधानकृत दिनांक दिखाएं

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
hi: वह दिनांक दिखाता है जब लेनदेन को विभाजन पंक्ति पर प्रेषित दिनांक और समाधानकृत दिनांक के नीचे दर्ज किया गया था.

en: Show entered and reconciled dates on selection
hi: चयन करने पर दर्ज और समाधानकृत दिनांक दिखाएं

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
hi: लेनदेन का चयन करने पर दर्ज दिनांक और समाधानकृत दिनांक दिखाएं

en: Show the calendar buttons
hi: कैलेंडर बटन दिखाएं

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
hi: कैलेंडर बटन 'रद्द करें', 'आज' और 'चयन करें' दिखाएं.

en: Move the selection to the blank split on expand
hi: विस्तारित करने पर चयन को रिक्त विभाजन में ले जाएं

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
hi: यह लेनदेन को विस्तारित करने पर चयन को रिक्त विभाजन में ले जाएगा.

en: Number of transactions to show in a register.
hi: एक पंजी में दिखाए जाने वाले लेनदेनों की संख्या.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
hi: एक रजिस्टर में इतने लेनदेनों को दिखाएं. शून्य के मान का मतलब है सभी लेनदेनों को दिखाएं.

en: Number of characters for auto complete.
hi: स्वतः पूर्णता के लिए वर्णों की संख्या.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
hi: यह वर्णन, नोट और मेमो फील्डों के लिए 'स्वतः पूर्ण' प्रारंभ होने से पहले वर्णों की संख्या निर्धारित करता है.

en: Create a new window for each new report
hi: प्रत्येक नई रिपोर्ट के लिए एक नया विंडो बनाएं

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
hi: अगर सक्रिय है, तो प्रत्येक नयी रिपोर्ट को इसके अपने विंडो में खोला जाएगा. अन्यथा नयी रिपोर्टों को मुख्य विंडो में एक टैब के रूप में खोला जाएगा.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
hi: सभी नव निर्मित रिपोर्टों के लिए सिस्टम लोकल करेंसी का प्रयोग करें.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
hi: यह सेटिंग रिपोर्टों के लिए प्रयुक्त डिफॉल्ट मुद्रा को नियंत्रित करती है. अगर "locale" में सेट किया गया तो GnuCash उपयोगकर्ता की स्थान सेटिंग से डिफॉल्ट मुद्रा प्राप्त करेगा. अगर "other" में सेट किया गया, तो GnuCash मुद्रा-अन्य बटन द्वारा निर्दिष्ट सेटिंग का उपयोग करेगा.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
hi: सभी नव निर्मित रिपोर्टों के लिए निर्दिष्ट मुद्रा का प्रयोग करें.

en: Default currency for new reports
hi: नई रिपोर्टों के लिए डिफॉल्ट मुद्रा

en: PDF export file name format
hi: PDF निर्यात फ़ाइल नाम स्वरूप

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
hi: यह सेटिंग PDF निर्यात के लिए फ़ाइल नाम चुनती है. यह तीन तर्कों वाली एक sprintf(3) स्ट्रिंग है: "%1$s" रिपोर्ट नाम है जैसे "Invoice". "%2$s" रिपोर्ट की संख्या है, जो एक चालान के लिए चालान संख्या है. "%3$s" रिपोर्ट का दिनांक है, जिसे फ़ाइलनाम-दिनांक-स्वरूप सेटिंग के अनुसार स्वरूपित किया गया है. नोट: ऐसा कोई भी वर्ण जो फ़ाइलनाम में अनुमत नहीं है, जैसे परिणामी फ़ाइल नाम में '/', के स्थान पर अंडरस्कोर '_' का प्रयोग किया जाएगा.

en: PDF export file name date format choice
hi: PDF निर्यात फ़ाइल नाम दिनांक स्वरूप विकल्प

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
hi: यह सेटिंग PDF निर्यात के फ़ाइलनाम में दिनांकों के प्रयोग के तरीके को चुनता है. इस सेटिंग के संभावित मूल्य सिस्टम स्थान सेटिंग का उपयोग करने के लिए "locale", महाद्वीपीय यूरोप शैली के दिनांकों के लिए "ce", ISO 8601 मानक दिनांकों के लिए "iso", ब्रिटेन शैली के दिनांकों के लिए "uk" और अमेरिकी शैली के दिनांकों के लिए "us" हैं.

en: Allow file incompatibility with older versions.
hi: पुराने संस्करणों के साथ फ़ाइल असंगति की अनुमति दें.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
hi: अगर सक्रिय है, तो gnucash को पुराने संस्करणों के साथ फ़ाइल की संगतता को जानबूझकर तोड़ने की अनुमति दी जायेगी, जिससे कि इस संस्करण में सहेजे गए एक डेटा फ़ाइल को एक पुराने संस्करण द्वारा फिर से पढ़ा न जा सके. अन्यथा जीएनयूकैश केवल उन प्रारूपों में डेटा फाइलों को लिखेगा जिन्हें पुराने संस्करणों द्वारा भी पढ़ा जा सके.

en: Number of files in history
hi: इतिहास में फाइलों की संख्या

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
hi: इस सेटिंग में हाल ही में खोली गयी फाइलों के मेन्यू में रखने के लिए फाइलों की संख्या शामिल है. फ़ाइल इतिहास को निष्क्रिय करने के लिए इस मान को शून्य के रूप में सेट किया जा सकता है. इस संख्या का अधिकतम मान 10 है.

en: Most recently opened file
hi: सबसे हाल ही में खोली गयी फ़ाइल

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
hi: इस फील्ड में सबसे हाल ही में खोली गयी फ़ाइल का पूरा पाथ शामिल है.

en: Next most recently opened file
hi: अगली सबसे हाल ही में खोली गयी फ़ाइल

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
hi: इस फील्ड में अगली सबसे हाल ही में खोली गयी फ़ाइल का पूरा पाथ शामिल है.

en: Print checks from multiple accounts
hi: विभिन्न खातों से चेकों को प्रिंट करें

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
hi: यह संवाद उस स्थिति में प्रस्तुत किया जाता है जब आप एक समय में कई खातों से चेकों को प्रिंट करने की कोशिश करते हैं.

en: Commit changes to a invoice entry
hi: एक चालान प्रविष्टि में बदलाव करें

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
hi: यह संवाद उस समय प्रस्तुत किया जाता है जब आप एक संशोधित चालान प्रविष्टि से बाहर निकालने की कोशिश करते हैं. परिवर्तित डेटा को अवश्य सहेज लेना चाहिए या हटा दिया जाना चाहिए.

en: Duplicating a changed invoice entry
hi: एक परिवर्तित चालान प्रविष्टि की प्रतिलिपि बनायी जा रही है

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
hi: यह संवाद उस समय प्रस्तुत किया जाता है जब आप एक संशोधित चालान प्रविष्टि की नक़ल तैयार करने की कोशिश करते हैं. परिवर्तित डेटा को अवश्य सहेज लेना चाहिए या नक़ल की प्रक्रिया को रद्द कर देना चाहिए.

en: Delete a commodity
hi: एक कमोडिटी को मिटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
hi: यह संवाद आपको एक कमोडिटी को मिटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है.

en: Delete a commodity with price quotes
hi: मूल्य उद्धरणों वाली वस्तु को हटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
hi: यह संवाद आपको एक ऐसी कमोडिटी जिसके साथ मूल्य कोट संलग्न होता है, को मिटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. कमोडिटी को मिटाने से कोट्स भी मिटा दिए जाएंगे.

en: Delete multiple price quotes
hi: विभिन्न मूल्य कोट्स को मिटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
hi: यह संवाद आपको एक समय में विभिन्न मूल्य कोट्स को मिटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है.

en: Edit account payable/accounts receivable register
hi: देय खातों/प्राप्य खातों की पंजी को संपादित करें

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
hi: यह संवाद आपको एक देय खाते/प्राप्य खाते को संपादित करने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. इस प्रकार के खाते व्यावसायिक सुविधाओं के लिए सुरक्षित होते हैं और शायद ही कभी मैनुअल तरीके से फेरबदल किया जाना चाहिए.

en: Read only register
hi: केवल पढ़ें रजिस्टर

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
hi: यह संवाद एक केवल_पढ़ें रजिस्टर के खुले होने पर प्रस्तुत किया जाता है.

en: Change contents of reconciled split
hi: मिलान किये गए विभाजन की सामग्रियों को बदलें

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
hi: यह संवाद आपको एक मिलान किये गए विभाजन की सामग्रियों को बदलने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. इन बदलावों की अनुमति देने से भविष्य में मिलानों की प्रक्रिया को निष्पादित करना मुश्किल हो सकता है.

en: Mark transaction split as unreconciled
hi: लेनदेन के विभाजन को असंगत रूप में चिह्नित करें

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन के विभाजन को असंगत के रूप में चिह्नित करने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. ऐसा करने से रजिस्टर के मिलान किये गए मान को हटा दिया जाएगा और भविष्य में मिलानों की प्रक्रिया को निष्पादित करना मुश्किल हो सकता है.

en: Remove a split from a transaction
hi: एक लेनदेन से एक विभाजन को हटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन से एक विभाजन को हटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है.

en: Remove a reconciled split from a transaction
hi: एक लेनदेन से एक मिलान किये गए विभाजन को हटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन से एक मिलान किये गए विभाजन को हटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. ऐसा करने से रजिस्टर के मिलान किये गए मान को हटा दिया जाएगा और भविष्य में मिलानों की प्रक्रिया को निष्पादित करना मुश्किल हो सकता है.

en: Remove all the splits from a transaction
hi: एक लेनदेन से सभी विभाजनों को हटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन से सभी विभाजनों को हटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन से सभी विभाजनों (कुल मिलान किये गए विभाजनों सहित) को हटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है. ऐसा करने से रजिस्टर के मिलान किये गए मान को हटा दिया जाएगा और भविष्य में मिलानों की प्रक्रिया को निष्पादित करना मुश्किल हो सकता है.

en: Delete a transaction
hi: एक लेनदेन को मिटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
hi: यह संवाद आपको एक लेनदेन को मिटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है.

en: Delete a transaction with reconciled splits
hi: समाधानकृत विभाजनों वाले लेनदेन को हटाएं

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
hi: यह संवाद आपको एक ऐसे लेनदेन को मिटाने की अनुमति देने से पहले प्रस्तुत किया जाता है जिसमें मिलान किये गए विभाजन शामिल हैं. ऐसा करने से रजिस्टर के मिलान किये गए मान को हटा दिया जाएगा और भविष्य में मिलानों की प्रक्रिया को निष्पादित करना मुश्किल हो सकता है.

en: Duplicating a changed transaction
hi: एक परिवर्तित लेनदेन की नक़ल तैयार करना

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
hi: यह संवाद उस समय प्रस्तुत किया जाता है जब आप एक संशोधित लेनदेन की नक़ल तैयार करने की कोशिश करते हैं. परिवर्तित डेटा को अवश्य सहेज लेना चाहिए या नक़ल की प्रक्रिया को रद्द कर देना चाहिए.

en: Commit changes to a transaction
hi: एक लेनदेन में बदलावों को स्वीकार करें

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
hi: यह संवाद उस समय प्रस्तुत किया जाता है जब आप एक संशोधित लेनदेन से बाहर निकालने की कोशिश करते हैं. परिवर्तित डेटा को अवश्य सहेज लेना चाहिए या हटा दिया जाना चाहिए.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
hi: डिफॉल्ट रिपोर्ट करेंसी में बदले गए सभी खातों का एक कुल योग दिखाएं.

en: Show non currency commodities
hi: गैर मुद्रा वस्तुओं को दिखाएं

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
hi: अगर सक्रिय है, तो गैर मुद्रा कमोडिटी (स्टॉक) को दिखाया जाएगा. अन्यथा उन्हें छुपा लिया जाएगा.

en: Use relative profit/loss starting date
hi: सापेक्ष लाभ/हानि प्रारंभ दिनांक का प्रयोग करें

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि की गणनाओं में प्रयुक्त प्रारंभ दिनांक के प्रकार को नियंत्रित करती है. अगर "absolute" में सेट किया गया तो GnuCash प्रारंभ-दिनांक बटन द्वारा निर्दिष्ट प्रारंभ दिनांक को प्राप्त करेगा. अगर कोई अन्य विकल्प सेट किया गया तो GnuCash प्रारंभ-अवधि बटन द्वारा निर्दिष्ट प्रारंभ दिनांक को प्राप्त करेगा.

en: Use absolute profit/loss starting date
hi: निरपेक्ष लाभ/हानि प्रारंभ दिनांक का प्रयोग करें

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
hi: प्रारंभिक तिथि (1 जनवरी, 1970 से सेकंडों में)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि गणनाओं में निर्धारित प्रारंभ दिनांक को नियंत्रित करती है अगर प्रारंभ-विकल्प सेटिंग "absolute" रूप में सेट की जाती है. इस फील्ड में 1 जनवरी, 1970 से सेकंडों में दर्शाया गया एक दिनांक शामिल होना चाहिए.

en: Starting time period identifier
hi: प्रारंभ समय अवधि का पहचानकर्ता

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि गणनाओं में निर्धारित प्रारंभ दिनांक को नियंत्रित करती है अगर प्रारंभ-विकल्प सेटिंग "absolute" के अलावा किसी अन्य रूप में सेट की जाती है. इस फील्ड में 0 और 8 के बीच का एक मूल्य शामिल होना चाहिए.

en: Use relative profit/loss ending date
hi: सापेक्ष लाभ/हानि समापन दिनांक का प्रयोग करें

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि गणनाओं में प्रयुक्त समापन दिनांक के प्रकार को नियंत्रित करती है. अगर "absolute" रूप में सेट किया गया तो GnuCash समापन-दिनांक बटन द्वारा निर्दिष्ट समापन दिनांक प्राप्त करेगा. अगर कोई अन्य विकल्प सेट किया गया तो GnuCash समापन-अवधि बटन द्वारा निर्दिष्ट समापन दिनांक प्राप्त करेगा.

en: Use absolute profit/loss ending date
hi: निरपेक्ष लाभ/हानि समापन दिनांक का प्रयोग करें

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
hi: समाप्ति की तिथि (1 जनवरी, 1970 से सेकंडों में)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि गणनाओं में निर्धारित समापन दिनांक को नियंत्रित करती है अगर समापन-विकल्प सेटिंग "absolute" के रूप में सेट है. इस फील्ड में 1 जनवरी, 1970 से सेकंडों में दर्शाया गया एक दिनांक शामिल होना चाहिए.

en: Ending time period identifier
hi: समाप्ति की अवधि का पहचानकर्ता

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
hi: यह सेटिंग लाभ/हानि गणनाओं में निर्धारित समापन दिनांक को नियंत्रित करती है अगर समापन-विकल्प सेटिंग "absolute" के अलावा किसी अन्य रूप में सेट है. इस फील्ड में 0 और 8 के बीच का कोई मूल्य शामिल होना चाहिए.

en: Display this column
hi: इस स्तंभ को प्रदर्शित करें

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
hi: यह सेटिंग नियंत्रित करती है कि क्या निर्दिष्ट स्तंभ दृश्य में दिखाई देगा. 'सही' का मतलब है दृश्यमान, 'गलत' का मतलब है छुपा हुआ.

en: Width of this column
hi: इस स्तंभ की चौड़ाई

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
hi: यह सेटिंग निर्दिष्ट स्तंभ की चौड़ाई पिक्सेल में संग्रहित करती है.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
hi: यह सहायक लेखांकन अवधि निर्धारित करने और उनका उपयोग करने में आपकी मदद करेगा.
    
    खतरा: यह सुविधा इस समय सही तरीके से काम नहीं करती है; यह अभी भी विकास के अधीन है. यह संभवतः आपके डेटा को इस प्रकार क्षतिग्रस्त कर देगा कि इसकी मरम्मत नहीं की जा सकती है!

en: Setup Account Period
hi: लेखांकन अवधि निर्धारित करें

en: Book Closing Dates
hi: पुस्तक की अंतिम तिथियां

en: Close Book
hi: पुस्तक को बंद करें

en: Account Period Finish
hi: लेखांकन अवधि की समाप्ति

en: Press 'Close' to Exit.
hi: बाहर निकलने के लिए 'बंद करें' दबाएं.

en: Summary Page
hi: सारांश पृष्ठ

en: CSV Import Assistant
hi: CSV आयात सहायक

en: Import Account Assistant
hi: खाता सहायक आयात करें

en: Choose File to Import
hi: आयात के लिए फ़ाइल चुनें

en: Number of rows for the Header
hi: शीर्षलेख के लिए पंक्तियों की संख्या

en: Comma (,)
hi: कॉमा (,)

en: Semicolon (;)
hi: सेमीकॉलन (;)

en: Custom regular expression
hi: कस्टम नियमित अभिव्यक्ति

en: Colon (:)
hi: कॉलन (:)

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Import Account Preview, first 10 rows only
hi: आयात खाता पूर्वावलोकन, केवल पहली 10 पंक्तियां

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
hi: निर्यात फ़ाइल बनाने के लिए 'लागू करें' दबाएं.
    रद्द करने के लिए 'रद्द करें' दबाएं.

en: Import Accounts Now
hi: अब खाते आयात करें

en: Import Summary
hi: आयात सारांश

en: CSV Export Assistant
hi: CSV निर्यात सहायक

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
hi: 
    निर्यात के आवश्यक प्रकार और इस्तेमाल किए जाने वाले विभाजक का चयन करें.

en: Use Quotes
hi: उद्धरणों का प्रयोग करें

en: Choose Export Settings
hi: निर्यात सेटिंग्स चुनें

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
hi: निर्यात किए जाने वाले खातों और आवश्यक होने पर दिनांक श्रेणी का चयन करें.

en: Accounts Selected:
hi: _चुने गए खाते:

en: _Select Subaccounts
hi: _उप खातों का चयन करें

en: Select _All
hi: सब को_चुनें

en: Date Range
hi: तिथि की सीमा

en: _Select All
hi: _सब को चुनें

en: _Earliest
hi: _सबसे पहले

en: Cho_ose Date
hi: तिथि_चुनें

en: Toda_y
hi: आ_ज

en: _Latest
hi: _नवीनतम

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
hi: अंत

en: C_hoose Date
hi: तिथि_चुनें

en: _Today
hi: _आज

en: Account Selection
hi: खाता चयन

en: Choose File Name for Export
hi: निर्यात के लिए फ़ाइल नाम चुनें

en: Export Now…
hi: अब निर्यात करें…

en: Summary
hi: सारांश

en: Export Summary
hi: निर्यात सारांश

en: Select File for Import
hi: आयात के लिए फ़ाइल का चयन करें

en: Fixed-Width
hi: नियत-चौड़ाई

en: Space
hi: स्पेस

en: Tab
hi: टैब

en: Hyphen (-)
hi: हाइफन (-)

en: Date Format
hi: तिथि प्रारूप

en: Skip Errors
hi: त्रुटियों को छोड़ें

en: CSV Transaction Import
hi: CSV लेनदेन आयात

en: Transaction Import Assistant
hi: लेनदेन आयात सहायक

en: Account ID
hi: खाता ID

en: Error text.
hi: त्रुटि टेक्स्ट.

en: Change GnuCash _Account…
hi: GnuCash_खाता बदलें…

en: Transaction Information
hi: लेनदेन की जानकारी

en: Match Transactions
hi: लेनदेनों का मिलान करें

en: New Account Hierarchy Setup
hi: नया खाता अनुक्रम सेटअप

en: Choose Currency
hi: मुद्रा चुनें

en: <b>Categories</b>
hi: श्रेणियां

en: C_lear All
hi: सब को सा_फ़ करें

en: <b>Category Description</b>
hi: श्रेणी का विवरण

en: Choose accounts to create
hi: बनाने के लिए खातों का चयन करें

en: Setup selected accounts
hi: चयनित खातों का सेटअप

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
hi: अपने नए खाते बनाने के लिए 'लागू करें' दबाएं. फिर आप उनको एक फ़ाइल या डेटाबेस में सहेजने में सक्षम होंगे.
    
    अपने चयनों की समीक्षा के लिए 'पीछे जाएं' दबाएं.
    
    कोई भी नया खाता बनाए बिना इस संवाद को बंद करने के लिए 'रद्द करें' दबाएं.

en: Finish Account Setup
hi: एकाउंट सेटअप को समाप्त करें

en: Months
hi: महीने

en: Years
hi: वर्ष

en: Current Year
hi: वर्तमान वर्ष

en: Now + 1 Year
hi: अब + 1 वर्ष

en: Whole Loan
hi: संपूर्ण ऋण

en: Interest Rate
hi: ब्याज दर

en: APR (Compounded Daily)
hi: APR (प्रतिदिन संयोजित)

en: APR (Compounded Weekly)
hi: APR (प्रति सप्ताह संयोजित)

en: APR (Compounded Monthly)
hi: APR (प्रति माह संयोजित)

en: APR (Compounded Quarterly)
hi: APR (प्रति तिमाही संयोजित)

en: APR (Compounded Annually)
hi: APR (प्रति वर्ष संयोजित)

en: Fixed Rate
hi: निर्धारित दर

en: 3/1 Year ARM
hi: 3/1 वर्ष ARM

en: 5/1 Year ARM
hi: 5/1 वर्ष ARM

en: 7/1 Year ARM
hi: 7/1 वर्ष ARM

en: 10/1 Year ARM
hi: 10/1 वर्ष ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
hi: यह GnuCash में ऋण अदायगी बनाने के लिए एक क्रमिक विधि है. इस सहायक में, आप अपने ऋण और इसके वापसी भुगतान के विवरण के साथ-साथ इसकी अदायगी का विवरण डाल सकते हैं. उस जानकारी का उपयोग करके उचित निर्धारित लेनदेन बनाए जाएंगे.
    
    अगर आप कोई गलती करते हैं या बाद में कोई बदलाव करना चाहते हैं तो आप बनाए गए 'निर्धारित लेनदेनों' को सीधे संपादित कर सकते हैं.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
hi: ऋण/बंधक अदायगी सेटअप

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
hi: ऋण का विवरण दर्ज करें, कम से कम एक वैध ऋण खाता और राशि दर्ज करें.

en: Start Date
hi: प्रारंभ तिथि

en: Length
hi: लंबाई

en: Loan Account
hi: ऋण खाता

en: Months Remaining
hi: बाकी बचे महीने

en: Interest Rate Change Frequency
hi: ब्याज दर परिवर्तन की आवृत्ति

en: Loan Details
hi: ऋण का विवरण

en: Escrow Account
hi: एस्क्रो खाता

en: Loan Repayment Options
hi: ऋण अदायगी के विकल्प

en: Principal To
hi: को मूलधन

en: Interest To
hi: को ब्याज

en: Repayment Frequency
hi: चुकौती की आवृत्ति

en: Loan Repayment
hi: ऋण अदायगी

en: Payment To (Escrow)
hi: (एस्क्रो) को भुगतान

en: Specify Source Account
hi: स्रोत खता बताएं

en: Use Escrow Account
hi: एस्क्रो खाते का उपयोग करें

en: Part of Payment Transaction
hi: भुगतान संबंधी लेनदेन का भाग

en: Payment Frequency
hi: भुगतान की आवृत्ति

en: Previous Option
hi: पिछ्ला विकल्प

en: Next Option
hi: अगला विकल्प

en: Loan Payment
hi: ऋण भुगतान

en: End Date
hi: अंतिम तिथि

en: Loan Review
hi: ऋण समीक्षा

en: Schedule added successfully.
hi: शेड्यूल सफलतापूर्वक जोड़ा गया.

en: Loan Summary
hi: ऋण सारांश

en: QIF Import Assistant
hi: QIF आयात सहायक

en: Import QIF files
hi: QIF फाइलों को आयात करें

en: Select a QIF file to load
hi: लोड करने के लिए एक QIF फाइल चुनें

en: _Start
hi: _शुरू करें

en: Load QIF files
hi: QIF फाइलों को लोड करें

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
hi: QIF फ़ाइल स्वरूप यह नहीं बताता है कि दिनांक के दिन, महीने और वर्ष घटकों को किस अनुक्रम में प्रिंट किया जाता है. अधिकांश मामलों में, स्वचालित रूप से यह निर्धारित करना संभव है कि एक विशेष फ़ाइल में कौन सा स्वरूप प्रयोग में है. हालांकि, आपने अभी जो फ़ाइल आयात की है उसमें डेटा में फिट होने योग्य एक से अधिक संभव स्वरूप उपलब्ध हैं.
    
    कृपया फ़ाइल के लिए एक दिनांक स्वरूप चुनें. यूरोपीय सॉफ्टवेयर द्वारा निर्मित QIF फाइलें "d-m-y" या दिन-महीना-वर्ष स्वरूप में हो सकती हैं, जबकि US QIF फाइलें "m-d-y" या महीना-दिन-वर्ष स्वरूप में हो सकती हैं.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
hi: इस फ़ाइल की लोडिंग रद्द करने के लिए "बैक" पर क्लिक करें और दूसरे का चयन करें.

en: Set a date format for this QIF file
hi: इस QIF फ़ाइल के लिए एक तिथि प्रारूप चुनें

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
hi: आपने जो QIF फ़ाइल अभी लोड की है उसमें ऐसा प्रतीत होता है कि सिर्फ एक खाते के लेनदेन शामिल हैं, लेकिन फ़ाइल उस खाते का नाम नहीं बताती है.
    
    कृपया खाते के लिए एक नाम दर्ज करें. अगर फ़ाइल अन्य लेखांकन प्रोग्राम से निर्यात की गयी थी, तो आपको उसी खाता नाम का प्रयोग करना चाहिए जो उस प्रोग्राम में प्रयोग किया गया था.

en: Account name
hi: खाता नाम

en: Set the default QIF account name
hi: डिफॉल्ट QIF खाता नाम चुनें

en: _Unload selected file
hi: _चयनित फ़ाइल को अनलोड करें

en: _Load another file
hi: _दूसरी फ़ाइल लोड करें

en: QIF files you have loaded
hi: आपके द्वारा लोड की गयी QIF फाइलें

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
hi: अगले पृष्ठ पर, आपकी QIF फाइलों के खातों और आपके स्वामित्व के किसी भी स्टॉक या म्युचुअल फंड का मिलान GnuCash खातों के साथ किया जाएगा. अगर वही नाम, या एक जैसे नाम और अनुकूल प्रकार का GnuCash खाता पहले से मौजूद होता है, तो उस खाते का उपयोग एक मिलान के रूप में किया जाएगा; अन्यथा GnuCash QIF खाते की तरह उसी नाम और प्रकार का एक नया खाता बना लेगा. अगर आप बताये गए GnuCash खाते को पसंद नहीं करते हैं, तो इसे बदलने के लिए डबल-क्लिक करें.
    
    ध्यान दें कि GnuCash कई ऐसे खाते बनाएगा जो आपके अन्य पर्सनल फाइनांस प्रोग्राम में मौजूद नहीं है, जिसमें आपके स्वामित्व के प्रत्येक स्टॉक के लिए एक अलग खाता, ब्रोकरेज कमीशनों के लिए अलग-अलग खाते, विशेष "इक्विटी" खाते (कायम रखी गयी आय के उप-खाते, डिफॉल्ट रूप में), जो आपके प्रारंभिक बैलेंसों का स्रोत हैं, आदि शामिल होंगे. ये सभी खाते अगले पृष्ठ पर दिखाई देंगे ताकि अगर आप इसे बदलना चाहें तो बदल सकें, लेकिन उन्हें अकेला छोड़ देना ही सुरक्षित है.

en: Accounts and stock holdings
hi: खाता और स्टॉक होल्डिंग

en: _Select the matchings you want to change
hi: _उन मिलानों को चुनें जिन्हें आप बदलना चाहते हैं

en: Matchings selected
hi: चयनित मिलान

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
hi: GnuCash खातों के साथ QIF खातों का मिलान करें

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
hi: GnuCash आपके लेनदेनों को वर्गीकृत करने के लिए श्रेणियों की बजाय अलग-अलग आय और खर्च खातों का उपयोग करता है. आपकी QIF फ़ाइल में से प्रत्येक श्रेणी को एक GnuCash खाते में बदल दिया जाएगा.
    
    अगले पृष्ठ में, आपके पास QIF श्रेणियों और GnuCash खातों के बीच बताए गए मिलानों को देखने का एक अवसर होगा. जिन मिलानों को आप पसंद नहीं करते हैं उन्हें श्रेणी नाम वाली पंक्ति पर डबल क्लिक कर बदल सकते हैं.
    
    अगर आप बाद में अपना इरादा बदल देते हैं, तो आप GnuCash के भीतर खाता संरचना की सुरक्षित तरीके से पहचान कर सकते हैं.

en: Income and Expense categories
hi: आय और खर्च की श्रेणियां

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
hi: GnuCash खातों के साथ QIF श्रेणियों का मिलान करें

en: Payees and memos
hi: प्राप्तकर्ता और मेमो

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
hi: GnuCash खातों के साथ प्राप्तकर्ताओं/मेमो का मिलान करें

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
hi: QIF आयातक वर्तमान में अनेक-मुद्रा वाली QIF फाइलों को संचालित नहीं कर सकता है. आप जिन खातों का आयात कर रहे हैं उन सभी को उसी मुद्रा में नामित किया जाना चाहिए.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
hi: _सभी आयातित लेनदेनों में इस्तमाल के लिए मुद्रा चुनें:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
hi: चूंकि आप एक नई फ़ाइल बना रहे हैं, आगे आपको बुक विकल्प सेट करने के लिए एक संवाद दिखाई देगा. ये GnuCash द्वारा लेनदेनों के आयात को प्रभावित कर सकते हैं. अगर आप रद्द किए और शुरू किए बिना इस पृष्ठ में वापस आते हैं, तो दूसरी बार जब आप आगे बढ़ेंगे, बुक विकल्प सेट करने के लिए संवाद नहीं दिखाया जाएगा. आप मेनू से 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज' के माध्यम से सीधे यहां तक पहुंच सकते हैं.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
hi: QIF फ़ाइल मुद्रा चुनें और बुक विकल्पों का चयन करें

en: Tradable commodities
hi: ट्रेड करने योग्य वस्तुएं

en: _Start Import
hi: _आयात शुरू करें

en: QIF Import
hi: QIF आयात

en: Match existing transactions
hi: मौजूदा लेनदेनों का मिलान करें

en: _Imported transactions needing review
hi: _आयातित लेनदेन जिनकी समीक्षा की जरूरत है

en: Select possible duplicates
hi: संभावित प्रतिलिपियों को चुनें

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
hi: स्टेजिंग क्षेत्र से डेटा आयात करने और अपने GnuCash खातों को अपडेट करने के लिए "Apply" पर क्लिक करें. आपने जो खाता और श्रेणी मिलान की जानकारी दर्ज की है उसे सहेज लिया जाएगा और अगली बार जब आप QIF आयात सुविधा का उपयोग करेंगे, डिफॉल्ट के लिए इसका उपयोग किया जाएगा.
    
    अपने खाते और श्रेणी मिलानों की समीक्षा करने, नए खातों के लिए मुद्रा और सुरक्षा सेटिंग बदलने के लिए या स्टेजिंग क्षेत्र में अन्य फाइलें जोड़ने के लिए "Back" पर क्लिक करें.
    
    QIF आयात प्रक्रिया को रद्द करने के लिए "Cancel" पर क्लिक करें.

en: Update your GnuCash accounts
hi: अपने GnuCash खातों को अपडेट करें

en: Summary Text
hi: सारांश टेक्स्ट

en: Qif Import Summary
hi: Qif आयात सारांश

en: Stock Split Assistant
hi: स्टॉक विभाजन सहायक

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
hi: यह सहायक एक स्टॉक विभाजन या स्टॉक विलय दर्ज करने में आपकी मदद करेगा.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
hi: उस खाते को चुनें जिसके लिए आप एक स्टॉक विभाजन या विलय दर्ज करना चाहते हैं.

en: Stock Split Account
hi: स्टॉक विभाजन खाता

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
hi: वह तिथि और शेयरों की संख्या दर्ज करें जो आपने स्टॉक के विभाजन या विलय से पाया या खोया है. स्टॉक के विलय (नकारात्मक विभाजनों) के लिए शेयर के वितरण में एक नकारात्मक मान का उपयोग करें. आप लेनदेन का एक विवरण भी दर्ज कर सकते हैं, या एक डिफॉल्ट को स्वीकार कर सकते हैं.

en: _Date
hi: _तिथि

en: Stock Split
hi: स्टॉक विभाजन

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
hi: अगर आप विभाजन के लिए एक स्टॉक मूल्य दर्ज करना चाहते हैं, तो इसे नीचे दर्ज करें. आप सुरक्षित तरीके से इसे खाली छोड़ सकते हैं.

en: New _Price
hi: नया_मूल्य

en: Stock Split Details
hi: स्टॉक विभाजन का विवरण

en: _Memo
hi: _मेमो

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
hi: के बदले में नगदी

en: <b>_Income Account</b>
hi: _आय खाता

en: <b>A_sset Account</b>
hi: पूं_जी खाता

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
hi: के एवज में नगदमु_द्रा:

en: Stock Split Finish
hi: स्टॉक विभाजन समाप्त

en: Transaction Details
hi: लेनदेन का विवरण

en: Cash
hi: नगद

en: Brokerage Fees
hi: ब्रोकरेज शुल्क

en: Introduction placeholder
hi: परिचय स्थानधारक

en: Title placeholder
hi: नाम स्थानधारक

en: _Edit list of encodings
hi: _संकेतीकारणों की सूची को संपादित करें

en: Default encoding
hi: डिफॉल्ट संकेतीकरण

en: Convert the file
hi: फ़ाइल को बदलें

en: finish placeholder
hi: समापन स्थानधारक

en: Finish GnuCash Datafile Import
hi: GnuCash डेटाफ़ाइल आयात को समाप्त करें

en: Edit the list of encodings
hi: संकेतीकरण की सूची को संपादित करें

en: <b>S_ystem input encodings</b>
hi: सि_स्टम इनपुट संकेतीकरण

en: <b>_Custom encoding</b>
hi: _कस्टम संकेतीकरण

en: <b>_Selected encodings</b>
hi: _चयनित संकेतीकरण

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
hi: सामान्य

en: Enable extra _buttons
hi: अतिरिक्त बटन सक्रिय करें (_b)

en: _Open in new window
hi: _नए विंडो में खोलें

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
hi: चिह्णित होने पर, प्रत्येक चालान को इसके अपने शीर्ष स्तरीय विंडो में खोला जाएगा. साफ़ होने पर, चालान को वर्तमान विंडो में खोला जाएगा.

en: _Accumulate splits on post
hi: _पोस्ट पर स्प्लिट्स को संग्रहित करें

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
hi: क्या एक चालान में एक ही खाते में स्थानांतरित होने वाली कई प्रविष्टियां हैं, इन्हें डिफॉल्ट रूप में एक सिंगल स्प्लिट में जमा होना चाहिए. इस सेटिंग को पोस्ट डायलॉग में बदला जा सकता है.

en: <b>Invoices</b>
hi: चालान

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
hi: क्या स्टार्टअप पर बकाया बिलों की सूची प्रदर्शित की जाए.

en: _Tax included
hi: _टैक्स सहित

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
hi: क्या टैक्स बिलों पर प्रविष्टियों में डिफॉल्ट रूप से शामिल होता है.

en: <b>Bills</b>
hi: बिल

en: _Notify when due
hi: _बकाया तिथि की सूचना दें

en: Ta_x included
hi: टै_क्स सहित

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
hi: क्या टैक्स चालानों पर प्रविष्टियों में डिफॉल्ट रूप से शामिल होता है. यह सेटिंग नए ग्राहकों और विक्रेताओं द्वारा विरासत में मिली है.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
hi: बिल के बकाया होने की चेतावनी के लिए आगामी कितने दिन होने चाहिएं.

en: Default
hi: डिफॉल्ट

en: Delete Account
hi: खाते को मिटाएं

en: <b>Sub-accounts</b>
hi: उप-खाता

en: M_ove to
hi: में_जाएं

en: Delete all _transactions
hi: सभी_लेनदेनों को मिटाएं

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
hi: इस खाते में लेनदेन शामिल हैं. आप इन लेनदेनों के साथ क्या करना पसंद करेंगे?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
hi: इस खाते में केवल-पढ़ें लेनदेन शामिल हैं जिन्हें मिटाया नहीं जा सकता.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
hi: उप-खाता के लेनदेन

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
hi: एक या अधिक उप-खातों में केवल_पढ़ें लेनदेन शामिल हैं जिन्हें मिटाया नहीं जा सकता.

en: _Default
hi: _डिफॉल्ट:

en: Account Type
hi: खाते का प्रकार

en: Show _hidden accounts
hi: छिपे हुए खातों को_दिखाएं

en: Show _zero total accounts
hi: शून्य कुल खातों को_दिखाएं

en: Show accounts which have a zero total value.
hi: ऐसे खाते दिखाएं जिनमें कुल मूल्य शून्य है.

en: Use Commodity Value
hi: वस्तु के मूल्य का उपयोग करें

en: _Help
hi: _मदद

en: Identification
hi: पहचान

en: _Account code
hi: _एकाउंट कोड

en: _Description
hi: _विवरण

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
hi: इस कमोडिटी का सबसे छोटा अंश जिसे संदर्भित किया जा सकता है.

en: _Parent Account
hi: _मूल खाता

en: Placeholde_r
hi: प्लेसहोल्ड_र

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
hi: यह खाता पदानुक्रम में केवल एक स्थानधारक के रूप में मौजूद है. लेनदेनों को इस खाते में नहीं, केवल इस खाते के उप-खातों में पोस्ट किया जा सकता है.

en: H_idden
hi: छिपा_हुआ

en: Ta_x related
hi: क_र से संबंधित

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
hi: टैक्स रिपोर्ट->संपादित करें विकल्पों का उपयोग कर-संबंधी फ्लैग को सेट करने और इस खाते में एक टैक्स कोड आवंटित करने के लिए करें.

en: <b>Balance Information</b>
hi: बैलेंस की सूचना

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
hi: प्रारंभिक बैलेंस ट्रांसफर

en: _Balance
hi: _बैलेंस

en: _Use equity 'Opening Balances' account
hi: _इक्विटी ‘प्रारंभिक जमा राशि’ खाते का उपयोग करें

en: _Select transfer account
hi: _ट्रांसफर एकाउंट को चुनें

en: Renumber sub-accounts
hi: उप-खातों को नया नंबर दें

en: _Renumber
hi: _नया नंबर दें

en: Prefix
hi: पूर्व निर्धारण

en: Examples
hi: उदाहरण

en: _Show documentation
hi: _दस्तावेज दिखाएं

en: _Reconciled
hi: _मिलान किया गया

en: _Cleared
hi: _मंजूर

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
hi: जब एक QIF फ़ाइल में स्टेटस निर्देशित नहीं होता है, लेनदेनों को मंजूर के रूप में चिह्नित किया जाता है.

en: _Not cleared
hi: _मंजूर नहीं

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
hi: जब एक QIF फ़ाइल में स्टेटस निर्देशित नहीं होता है, लेनदेनों को मंजूर नहीं के रूप में चिह्नित किया जाता है.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
hi: डिफॉल्ट लेनदेन स्थिति (QIF फ़ाइल द्वारा निर्दिष्ट स्थिति से अधिरोहित)

en: Select Account
hi: खाता चुनें

en: _Select or add a GnuCash account:
hi: _एक GnuCash खाता चुनें या जोड़ें

en: Import transactions from text file
hi: टेक्स्ट फ़ाइल से लेनदेनों को आयात करें

en: 1. Choose the file to import
hi: 1. आयात करने के लिए फ़ाइल चुनें

en: Import bill CSV data
hi: बिल CSV डेटा आयात करें

en: Import invoice CSV data
hi: चालान CSV डेटा आयात करें

en: 2. Select import type
hi: 2. आयात का प्रकार चुनें

en: Semicolon separated
hi: सेमीकॉलन अलग किया गया

en: Comma separated
hi: कॉमा अलग किया गया

en: Semicolon separated with quotes
hi: कोट्स के साथ सेमीकॉलन अलग किया गया

en: Comma separated with quotes
hi: कोट्स के साथ कॉमा अलग किया गया

en: 3. Select import options
hi: 3. आयात के विकल्प चुनें

en: 4. Preview
hi: 4. पूर्वावलोकन

en: Open imported documents in tabs
hi: आयातित दस्तावेजों को टैबों में खोलें

en: Don't open imported documents in tabs
hi: आयातित दस्तावेजों को टैबों में ना खोलें

en: 5. Afterwards
hi: 5. उसके बाद

en: Discount Days
hi: छूट के दिन

en: The percentage discount applied for early payment.
hi: पूर्व भुगतान के लिए लागू प्रतिशत

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
hi: भेजने की तिथि के बाद दिनों की संख्या जिसके दौरान पूर्व भुगतान के लिए एक छूट लागू होगा

en: The number of days to pay the bill after the post date.
hi: भेजने की तिथि के बाद बिल का भुगतान करने के लिए दिनों की संख्या

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
hi: अगले महीने में बिलों का प्रयोग करने के लिए कटऑफ दिन. कटऑफ के बाद, बिलों का प्रयोग अगले महीने में किया जाता है. ऋणात्मक मूल्यों की गिनती महीने के अंत से पीछे की ओर की जाती है.

en: The discount percentage applied if paid early.
hi: अगर पहले भुगतान किया गया तो लागू छूट का प्रतिशत.

en: The last day of the month for the early payment discount.
hi: पूर्व भुगतान छूट के लिए महीने का अंतिम दिन.

en: The day of the month bills are due
hi: महीने का वह दिन जब बिल बकाया हैं.

en: Table
hi: तालिका

en: Terms
hi: अवधि

en: Delete the current Billing Term
hi: वर्तमान बिलिंग अवधि को मिटाएं

en: _New
hi: _नया

en: Create a new Billing Term
hi: एक नयी बिलिंग अवधि बनाएं

en: <b>Term Definition</b>
hi: अवधि की परिभाषा

en: De_scription
hi: वि_वरण

en: _Type
hi: _प्रकार

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
hi: चालानों पर मुद्रित, बिलिंग अवधि का विवरण.

en: _Edit
hi: _संपादन

en: Edit the current Billing Term
hi: वर्तमान बिलिंग अवधि को संपादित करें

en: Close this window
hi: इन विंडो को बंद करें

en: Cancel your changes
hi: अपने बदलावों को रद्द करें

en: Commit this Billing Term
hi: इस बिलिंग अवधि को स्वीकार करें

en: The internal name of the Billing Term.
hi: बिलिंग अवधि का आतंरिक नाम.

en: <b>New Billing Term</b>
hi: नयी बिलिंग अवधि

en: _Name
hi: _नाम

en: Income Total
hi: कुल आय

en: Expense Total
hi: कुल खर्च

en: Choose Owner Dialog
hi: मालिक के डायलॉग का चयन करें

en: Securities
hi: सिक्योरिटी

en: Show National Currencies
hi: राष्ट्रीय मुद्राएं दिखाएं

en: Add a new commodity.
hi: एक नयी कमोडिटी जोड़ें

en: Remove the current commodity.
hi: मौजूदा कमोडिटी को हटाएं

en: Edit the current commodity.
hi: वर्तमान वस्तु को संपादित करें.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
hi: कमोडिटी का पूरा नाम दर्ज करें. उदाहरण: सिस्को सिस्टम इंक. या एपल कंप्यूटर, इंक.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
hi: वस्तु के लिए टिकर संकेत (जैसे CSCO या AAPL) दर्ज करें. अगर आप ऑनलाइन उद्धरण प्राप्त कर रहे हैं तो यह फील्ड उद्धरण स्रोत (केस सहित) द्वारा प्रयुक्त टिकर संकेत के साथ ठीक-ठीक मेल खाना चाहिए.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
hi: कमोडिटी की पहचान के लिए इस्तेमाल किया गया एक विशिष्ट कोड जोड़ें. या, आप सुरक्षित रूप से इस फील्ड को खाली छोड़ सकते हैं.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
hi: कमोडिटी का सबसे छोटा भिन्न दर्ज करें जिसे ट्रेड किया जा सके. उन स्टॉक्स के लिए जिन्हें केवल पूर्ण संख्याओं में ट्रेड किया जा सकता है, 1 दर्ज करें.

en: <b>Quote Source Information</b>
hi: कोट स्रोत सूचना

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
hi: प्रदर्शन संकेत दर्ज करें. इसे सुरक्षित तरीके से खाली छोड़ा जा सकता है जिस मामले में टिकर संकेत या करेंसी ISO कोड का उपयोग किया जाएगा.

en: _Display symbol
hi: _प्रदर्शन संकेत

en: Time_zone
hi: टाइम_जोन

en: _Unknown
hi: _अज्ञात

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
hi: ये ऐसे उद्धरण स्रोत हैं जिन्हें हाल ही में F::Q में शामिल किया गया था. GnuCash को यह जानकारी नहीं है कि क्या ये स्रोत इंटरनेट पर एक अकेली साइट से या कई साइटों से जानकारी प्राप्त करते हैं.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
hi: ये F::Q उद्धरण स्रोत हैं जो इंटरनेट पर कई साइटों से जानकारी प्राप्त करते हैं. अगर इनमें से कोई साइट अनुपलब्ध है तो F::Q अन्य साइट से जानकारी प्राप्त करने का प्रयास करेगा.

en: Si_ngle
hi: ए_कल

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
hi: ये F::Q उद्धरण स्रोत हैं जो इंटरनेट पर एक अकेली साइट से जानकारी प्राप्त करते हैं. अगर वह साइट अनुपलब्ध है तो आप उद्धरण प्राप्त करने में सक्षम नहीं होंगे.

en: _Get Online Quotes
hi: _ऑनलाइन कोट प्राप्त करें

en: F_raction traded
hi: ट्रेड किया गया भि_न्न

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
hi: ISIN, CUSI_P या अन्य कोड

en: _Symbol/abbreviation
hi: _संकेत/संक्षेपण

en: _Full name
hi: _पूरा नाम

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
hi: चेतावनी:वित्त::कोट सही तरीके से इंस्टॉल नहीं किये गए हैं.

en: Select user information here…
hi: उपयोगकर्ता की सूचना यहाँ चुनें…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
hi: ग्राहक आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: Email
hi: ईमेल

en: Billing Address
hi: बिलिंग का पता

en: Discount
hi: छूट

en: Credit Limit
hi: क्रेडिट सीमा

en: Tax Included
hi: कर सहित

en: Tax Table
hi: कर तालिका

en: Override the global Tax Table?
hi: ग्लोबल टैक्स टेबल को मिटाकर लिखें?

en: Billing Information
hi: बिलिंग की सूचना

en: Shipping Information
hi: शिपिंग की सूचना

en: Shipping Address
hi: शिपिंग का पता

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
hi: टेक्स्ट फ़ाइल से ग्राहकों या विक्रेताओं को आयात करें

en: For importing customer lists.
hi: ग्राहक सूचियां आयात करने के लिए.

en: For importing vendor lists.
hi: विक्रेता सूचियां आयात करने के लिए.

en: <b>2. Select Import Type</b>
hi: <b>2. आयात प्रकार चयन करें</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
hi: सहेजे गए रिपोर्ट कॉन्फ़िगरेशन के संवाद से बाहर निकलें.

en: Question
hi: सवाल

en: (none)
hi: (कोई नहीं)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
hi: कर्मचारी आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: Payment Address
hi: भुगतान का पता

en: Interface
hi: इंटरफेस

en: Access Control List
hi: पहुंच नियंत्रण सूची

en: Access Control
hi: पहुंच नियंत्रण

en: <b>File</b>
hi: फ़ाइल

en: Host
hi: होस्ट

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Password
hi: पासवर्ड

en: <b>Database Connection</b>
hi: डेटाबेस संपर्क

en: Annual
hi: वार्षिक

en: Semi-annual
hi: अर्द्ध-वार्षिक

en: Tri-annual
hi: त्रिवार्षिक

en: Quarterly
hi: त्रैमासिक

en: Bi-monthly
hi: द्विमासिक

en: Monthly
hi: मासिक

en: Semi-monthly
hi: अर्द्ध-मासिक

en: Bi-weekly
hi: द्विसाप्ताहिक

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Daily (360)
hi: प्रतिदिन (360)

en: Daily (365)
hi: प्रतिदिन (365)

en: Loan Repayment Calculator
hi: ऋण पुनर्भुगतान संगणक

en: <b>Calculations</b>
hi: गणना

en: Payment periods
hi: भुगतान की अवधि:

en: Interest rate
hi: ब्याज दर

en: Present value
hi: वर्तमान मूल्य

en: Periodic payment
hi: आवधिक भुगतान

en: Future value
hi: भावी मूल्य

en: Clear the entry.
hi: प्रविष्टि को साफ़ करें.

en: Calculate
hi: गणना

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
hi: उपरोक्त फील्डों में (एकल) खाली प्रविष्टियों की पुनः गणना करें.

en: <b>Payment Options</b>
hi: भुगतान के विकल्प

en: Payment Total
hi: कुल भुगतान

en: Discrete
hi: अलग-अलग

en: Continuous
hi: लगातार

en: Beginning
hi: प्रारंभ

en: When paid
hi: कब भुगतान किया

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
hi: निम्नांकित के लिए कृपया एक उचित GnuCash खाता चुनें या बनाएं:

en: Online account ID here…
hi: ऑनलाइन खाता ID यहाँ.…

en: Choose a format
hi: एक प्रारूप चुनें

en: Select matching existing transaction
hi: मौजूदा लेनदेन के मिलान का चयन करें.

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
hi: आयातित लेनदेनों का पहला विभाजन

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
hi: इस लेनदेन में संभवतः आपके हस्तक्षेप की आवश्यकता है या इसे असंतुलित आयात कर लिया जाएगा.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
hi: इस लेनदेन को संतुलित रूप में आयात किया जाएगा (फिर भी आप मिलान या लक्ष्य खाते की दुबारा जाँच करना चाहेंगे).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
hi: इस लेनदेन में आपके हस्तक्षेप की आवश्यकता है या इसे आयात नहीं किया जाएगा.

en: Transaction List Help
hi: लेनदेन सूची सहायता

en: Colors
hi: रंग

en: <b>Actions</b>
hi: गतिविधियां

en: Select "A" to add the transaction as new.
hi: लेनदेन को नया के रूप में जोड़ने के लिए "A" चुनें.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
hi: दोनों में से किसी भी लेनदेन को नहीं छोड़ने का चयन करें (इसे बिलकुल भी आयात नहीं किया जाएगा).

en: Red
hi: लाल

en: Yellow
hi: पीला

en: Green
hi: हरा

en: _Notes
hi: _नोट्स

en: Generic import transaction matcher
hi: सामान्य आयात लेनदेन मिलापक

en: Posted Account
hi: भेजा गया खाता

en: Invoice Information
hi: चालान की सूचना

en: (owner)
hi: (मालिक)

en: Default Chargeback Project
hi: डिफॉल्ट चार्जबुक प्रोजेक्ट

en: Additional to Card
hi: कार्ड में अतिरिक्त

en: Extra Payments
hi: अतिरिक्त भुगतान

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
hi: चालान आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
hi: इस चालान को नहीं भेजने से भेजे गए लेनदेन को मिटा दिया जाएगा.
    क्या आप सचमुच इसे नहीं भेजना चाहते हैं?

en: Yes, reset the Tax Tables
hi: हाँ, कर तालिका को रीसेट करें

en: No, keep them as they are
hi: नहीं, उन्हें उसी रूप में रखें

en: Reset Tax Tables to present Values?
hi: कर तालिकाओं को वर्तमान मानों में पुनः व्यवस्थित करें?

en: Job Dialog
hi: जॉब डायलॉग

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
hi: जॉब आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: Job Information
hi: जॉब की सूचना

en: Owner Information
hi: मालिक की सूचना

en: Job Active
hi: जॉब सक्रिय

en: Lot Viewer
hi: लॉट व्यूअर

en: _New Lot
hi: _नया लॉट

en: Scrub _Account
hi: खाता_साफ़ करें

en: _Scrub
hi: _साफ़ करें

en: Scrub the highlighted lot
hi: रेखांकित लॉट को साफ़ करें

en: Delete the highlighted lot
hi: रेखांकित लॉट को मिटाएं

en: Enter a name for the highlighted lot.
hi: रेखांकित लॉट के लिए एक नाम दर्ज करें

en: Enter any notes you want to make about this lot.
hi: इस लॉट के बारे में जो टिप्पणियां आप देना चाहते हैं उन्हें दर्ज करें

en: <b>_Title</b>
hi: _शीर्षक

en: <b>_Lots in This Account</b>
hi: _इस खाते के लॉट

en: Show only open lots
hi: केवल खुले लॉट दिखाएं

en: <b>Splits _free</b>
hi: <b>विभाजन _मुक्त</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
hi: <b>_लॉट में विभाजन</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
hi: स्वागत संवाद फिर से दिखाएं?

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
hi: अगर आप हाँ बटन दबाते हैं, तो अगली बार जब आप GnuCash को स्टार्ट करेंगे, GnuCash में आपका स्वागत है संवाद फिर से दिखाया जाएगा. अगर आप नहीं बटन दबाते हैं, तो इसे दुबारा नहीं दिखाया जाएगा.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
hi: GnuCash में आपका स्वागत है!

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
hi: कुछ ऐसी पूर्व-निर्धारित गतिविधियां उपलब्ध हैं जिन्हें ज्यादातर नए उपयोगकर्ता GnuCash के साथ शुरू करना पसंद करते हैं. नीचे से इन गतिविधियों में से एक का चयन करें और ओके बटन पर क्लिक करें या अगर आप इनमें से कोई भी कार्य निष्पादित नहीं करना चाहते हैं तो कैंसल बटन दबाएं.

en: C_reate a new set of accounts
hi: खातों का एक नया सेट ब_नाएं

en: _Import my QIF files
hi: _मेरी QIF फाइलों को इम्पोर्ट करें

en: _Open the new user tutorial
hi: _नया उपयोगकर्ता ट्यूटोरियल को खोलें

en: Object references
hi: वस्तु संदर्भ

en: Explanation
hi: व्याख्या

en: Order Entry
hi: ऑर्डर की प्रविष्टि

en: Order Information
hi: ऑर्डर की सूचना

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Order Entries
hi: ऑर्डर की प्रविष्टियां

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
hi: ऑर्डर आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: The company associated with this payment.
hi: इस भुगतान के साथ जुड़ी कंपनी.

en: Post To
hi: को भेजें

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
hi: इस चालान के लिए भुगतान की राशि.
    
    अगर आपने एक चालान को चुना है, GnuCash अभी भी इस राशि को अपने लिए बकाया प्रस्तावित करेगा. आप इस राशि को एक आंशिक भुगतान या एक अधिक-भुगतान बनाने के लिए बदल सकते हैं या अगर कोई चालान नहीं चुना गया था तो GnuCash शेष राशि को अपने आप इस कंपनी के लिए भुगतान नहीं किये गए पहले चालान को आवंटित कर देगा.

en: Refund
hi: रिफंड

en: Print Check
hi: प्रिंट चेक

en: Transfer Account
hi: स्थानांतरण खाता

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
hi: यूरोप

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
hi: स्थान

en: <b>Separator Character</b>
hi: अलग करने वाला अक्षर

en: GnuCash Preferences
hi: GnuCash की प्राथमिकताएं

en: <b>Summarybar Content</b>
hi: सारांश बार सामग्री

en: Include _grand total
hi: कुल योग_सहित

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
hi: डिफॉल्ट रिपोर्ट मुद्रा में बदले गए सभी खातों का एक कुल योग दिखाएं.

en: Include _non-currency totals
hi: गैर-मुद्रा योग_सहित

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
hi: चिह्णित होने पर, गैर-करेंसी वस्तुओं को सारांश बार में दिखाया जाएगा. साफ़ होने पर, केवल करेंसियों को दिखाया जाएगा.

en: _Relative
hi: _संबंधित

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
hi: लाभ/हानि की गणनाओं के लिए निर्दिष्ट प्रासंगिक प्रारंभ तिथि का प्रयोग करें.

en: _Absolute
hi: _पूर्ण

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
hi: लाभ/हानि की गणनाओं के लिए निर्दिष्ट पूर्ण प्रारंभिक तिथि का उपयोग करें.

en: Re_lative
hi: सं_बंधी

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
hi: लाभ/हानि की गणनाओं के लिए निर्दिष्ट सापेक्ष समापन दिनांक का प्रयोग करें. निवल संपत्तियों की गणना के लिए भी इस दिनांक का प्रयोग करें.

en: Ab_solute
hi: पूर्ण

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
hi: लाभ/हानि की गणनाओं के लिए निर्दिष्ट निरपेक्ष समापन दिनांक का प्रयोग करें. निवल संपत्तियों की गणना के लिए भी इस दिनांक का प्रयोग करें.

en: Accounting Period
hi: लेखांकन अवधि

en: Use _formal accounting labels
hi: औपचारिक लेखांकन लेबलों का_उपयोग करें

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
hi: अनौपचारिक पर्यायवाची शब्दों के बजाय केवल 'डेबिट' और 'क्रेडिट' का प्रयोग करें.

en: <b>Labels</b>
hi: लेबल

en: _None
hi: _कोई नहीं

en: C_redit accounts
hi: क्रे_डिट खाते

en: _Income & expense
hi: _आय और खर्च

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
hi: संतुलित खातों को उलटा करें

en: <b>Default Currency</b>
hi: डिफॉल्ट करेंसी

en: US Dollars (USD)
hi: US डॉलर (USD)

en: Character
hi: अक्षर

en: Sample
hi: नमूना

en: Show the Account Color as background
hi: खाते के रंग को पृष्ठभूमि के रूप में दिखाएं

en: Show the Account Color as Account Name Background.
hi: खाते के रंग को खाता नाम पृष्ठभूमि के रूप में दिखाएं.

en: Show the Account Color on tabs
hi: खाते के रंग को टैबों पर दिखाएं.

en: Show the Account Color as tab background.
hi: खाते के रंग को टैब पृष्ठभूमि के रूप में दिखाएं.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
hi: वर्ण जिसका प्रयोग एक खाता नाम के घटकों के बीच किया जाएगा. एक वैध मान अक्षरों या अंकों या निम्नलिखित में से किसी स्ट्रिंग को छोड़कर कोई भी अकेला वर्ण है: "colon" "slash", "backslash", "dash" और "period".

en: Ch_oose
hi: चु_नें

en: Loc_ale
hi: लोक_ल

en: <b>Time Format</b>
hi: समय प्रारूप

en: U_se 24-hour clock
hi: 24-घंटे की घड़ी का उप_योग करें

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
hi: 24-घंटे (12 घंटे की बजाय) के समय प्रारूप का उपयोग करें.

en: <b>Date Completion</b>
hi: तिथि संपूर्ण

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
hi: तिथियों को इस प्रकार पूरा किया जाएगा जिससे कि वे वर्तमान कैलेंडर वर्ष के भीतर रहे.

en: Enter number of months.
hi: महीनों की संख्या दर्ज करें.

en: Use the date format specified by the system locale.
hi: सिस्टम लोकल द्वारा निर्दिष्ट तिथि प्रारूप का उपयोग करें.

en: <b>Numbers</b>
hi: संख्याएं

en: Display ne_gative amounts in red
hi: नका_रात्मक राशियों को लाल रंग में प्रदर्शित करें

en: Display negative amounts in red.
hi: ऋणात्मक राशियों को लाल रंग में प्रदर्शित करें.

en: _Automatic decimal point
hi: _स्वतः दशमलव बिंदु

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
hi: स्वचालित रूप से उन मानों में एक दशमलव बिंदु डालें जिनकी प्रविष्टि दशमलव के बिना की गयी है.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
hi: कितने स्वचालित दशमलव स्थानों को भरा जाएगा.

en: Perform account list _setup on new file
hi: नयी फ़ाइल पर खाता सूची_सेटअप को निष्पादित करें

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
hi: नई खाता सूची संवाद प्रस्तुत करता है जब आप 'फ़ाइल->नई फ़ाइल' विकल्प चुनते हैं.

en: Display "_tip of the day" dialog
hi: "_दिन का टिप" संवाद दिखाएं

en: Display hints for using GnuCash at startup.
hi: शुरुआत में GnuCash का उपयोग करने के लिए सुझाव प्रदर्शित करें.

en: How many days to keep old log/backup files.
hi: पुराने लॉग/बैकअप फाइलों को कितने दिनों तक रखें

en: days
hi: दिन

en: Com_press files
hi: फाइलों को संकु_चित करें

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
hi: डेटा फ़ाइल को डिस्क में सहेजते समय इसे gzip से संकुचित करें.

en: <b>Files</b>
hi: फ़ाइल

en: <b>Search Dialog</b>
hi: संवाद खोजें

en: New search _limit
hi: नयी खोज_सीमा

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
hi: ‘नयी खोज’ में डिफॉल्ट रूप से जाएं अगर इन आइटमों की संख्या से कम की वापसी होती है.

en: Show splash scree_n
hi: स्प्लैश स्क्री_न दिखाएं

en: Show splash screen at startup.
hi: स्टार्टअप के समय स्प्लैश स्क्रीन दिखाएं.

en: minutes
hi: मिनट

en: Show auto-save confirmation _question
hi: स्वतः-सहेजें पुष्टि_सवाल को दिखाएं

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
hi: अगर सक्रिय है, तो प्रत्येक बार जब स्वतः-सहेजें सुविधा को स्टार्ट किया जाता है GnuCash एक पुष्टि का सवाल दिखाता है. अन्यथा कोई अतिरिक्त व्याख्या नहीं दिखाई जाती है.

en: Forever
hi: हमेशा के लिए

en: Time to _wait for answer
hi: उत्तर के लिए प्रतीक्षा करने का समय

en: seconds
hi: सेकंड

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
hi: लेनदेन गतिविधि को छोड़ देने की प्रक्रिया सक्रिय करें

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
hi: अपडेट मिलान गतिविधि को सक्रिय करें

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
hi: कुछ स्थानों पर, सुविधा स्टोर जैसे स्थानों पर व्यावसायिक ATMs (किसी वित्तीय संस्थान से संबंधित नहीं) इंस्टॉल किए जाते हैं. ये ATMs अपने शुल्क को एक अलग लेनदेन के रूप में दिखाने के बजाय सीधे राशि में या आपके मासिक बैंकिंग शुल्कों में जोड़ लेते हैं. उदाहरण के लिए, आप $100 की निकासी करते हैं, और आपसे $101,50 से अधिक Interac शुल्क वसूल किया जाता है. अगर आपने मैनुअल तरीके से वह $100 दर्ज किया होता, तो राशि मेल नहीं खाती. आपको इसे अपने क्षेत्र में इस तरह के अधिकतम शुल्क के रूप में सेट करना चाहिए (अपनी स्थानीय मुद्रा की इकाइयों में), ताकि लेनदेन की पहचान एक मिलान के रूप में की जाए.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
hi: एक ऐसा लेनदेन जिसके सर्वश्रेष्ठ मिलान का स्कोर हरित जोन में है (Auto-CLEAR सीमा से अधिक या बराबर) इसे डिफॉल्ट रूप में CLEARed कर दिया जाएगा.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
hi: एक ऐसा लेनदेन जिसके सर्वश्रेष्ठ मिलान का स्कोर लाल जोन में है (प्रदर्शन सीमा से अधिक लेकिन Auto-ADD सीमा से अधिक या बराबर) इसे डिफॉल्ट रूप में ADDed कर लिया जाएगा.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
hi: एक संभावित मिलान के न्यूनतम स्कोर को मिलान सूची में अवश्य दर्शाया जाना चाहिए.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
hi: व्यावसायिक ATM_शुल्क सीमा

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
hi: ऑटो-क्ली_यर सीमा

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
hi: ऑटो-_एड सीमा

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
hi: प्रदर्शन सीमा का_मिलान करें

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
hi: बायेशियन मिलान का_उपयोग करें

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
hi: मौजूदा खातों के साथ नए लेनदेनों का मिलान करने के लिए बायेशियन एल्गोरिदम का उपयोग करें.

en: <b>Checks</b>
hi: चेक

en: The default check printing font.
hi: डिफॉल्ट चेक प्रिंटिंग फॉन्ट.

en: Print _date format
hi: तिथि प्रारूप_प्रिंट करें

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
hi: वास्तविक तिथि के नीचे, 8 प्वाइंट टाइप में उस तिथि का प्रारूप प्रिंट करें.

en: Print _blocking chars
hi: ब्लॉकिंग अक्षरों को_प्रिंट करें

en: Print '***' before and after each text field on the check.
hi: चेक पर प्रत्येक फील्ड को भरे जाने से पहले और बाद '***' प्रिंट करें.

en: Default _font
hi: डिफॉल्ट_फॉन्ट

en: Printing
hi: प्रिंटिंग

en: '_Enter' moves to blank transaction
hi: गतिविधियों को खाली लेनदेन में ‘_दर्ज करें’

en: _Auto-raise lists
hi: _स्वतः-उठायी गयी सूचियां

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
hi: इनपुट के दौरान खातों या गतिविधियों की सूची को स्वतः उठाएं.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
hi: टैब ऑर्डर में याद लेनदेनों पर स्थानांतरण शा_मिल है.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
hi: याद लेनदेनों को स्वतः भरे जाते समय स्थानांतरण फील्ड में जाएं.

en: <b>Reconciling</b>
hi: मिलान करना

en: Check cleared _transactions
hi: चेक मंजूर किये गए_लेनदेन

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
hi: मिलान संवाद बनाए जाते समय मंजूर लेनदेनों को पहले चेक कर लें.

en: Automatic credit card _payment
hi: स्वचालित_क्रेडिट कार्ड भुगतान

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
hi: एक क्रेडिट कार्ड स्टेटमेंट का मिलान करने के बाद, उपयोगकर्ता को एक क्रेडिट कार्ड भुगतान दर्ज करने के लिए प्रेरित करें.

en: Always reconcile to t_oday
hi: हमेशा आ_ज से मिलान करें

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
hi: पिछले मिलानों की परवाह किये बिना, स्टेटमेंट तिथि के लिए हमेशा आज की तिथि का उपयोग कर मिलान संवाद को खोलें.

en: <b>Graphics</b>
hi: ग्राफिक्स

en: Double _mode colors alternate with transactions
hi: डबल_मोड रंगों का प्रयोग लेनदेनों के साथ बारी-बारी से करें.

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
hi: प्राथमिक और द्वितीयक रंगों को पंक्तियों के अनुसार बारी-बारे से सजाने की बजाय लेनदेन के हिसाब से बारी-बारे से सजाएं.

en: Draw hori_zontal lines between rows
hi: पंक्तियों के बीच क्षैतिज लाइनें_खींचें

en: Show horizontal borders on the cells.
hi: सेलों पर क्षैतिज बॉर्डरों को दिखाएं

en: Draw _vertical lines between columns
hi: कॉलमों के बीच लंबवत लाइनें_खींचें

en: Show vertical borders on the cells.
hi: सेलों पर लम्बवत बॉर्डरों को दिखाएं.

en: <b>Default Style</b>
hi: डिफॉल्ट स्टाइल

en: <b>Other Defaults</b>
hi: अन्य डिफॉल्ट

en: _Basic ledger
hi: _मूल लेजर

en: _Auto-split ledger
hi: _स्वतः_विभाजन लेजर

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
hi: लेनदेन_जर्नल

en: Number of _transactions
hi: लेनदेनों की_संख्या

en: Register opens in a new _window
hi: रजिस्टर एक नयी_विंडो में खुलता है

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
hi: चिह्णित किए जाने पर, प्रत्येक पंजी को इसके अपने शीर्ष स्तरीय विंडो में खोला जाएगा. साफ़ होने पर, पंजी को वर्तमान विंडो में खोला जाएगा.

en: _Only display leaf account names
hi: _केवल लीफ खाता नामों को दिखाएं

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
hi: अगर चुना गया है, तो रजिस्टर में और खाता चयन पॉपअप में केवल लीफ खातों के नामों को दर्शाया जाता है. डिफॉल्ट व्यवहार एकाउंट ट्री में पाथ सहित पूरे नाम को प्रदर्शित करना है. इस विकल्प को चुनने का मतलब है कि आप विशिष्ट लीफ नामों का उपयोग करते हैं.

en: Register Defaults
hi: रजिस्टर डिफॉल्ट

en: <b>Default Report Currency</b>
hi: डिफॉल्ट रिपोर्ट करेंसी

en: <b>Location</b>
hi: स्थान

en: Report opens in a new _window
hi: रिपोर्ट एक नयी_विंडो में खुलती है

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
hi: चिह्णित किए जाने पर, प्रत्येक रिपोर्ट को उसके अपने शीर्ष स्तरीय विंडो में खोला जाएगा. साफ़ किए जाने पर, रिपोर्ट को वर्तमान विंडो में खोला जाएगा.

en: Reports
hi: रिपोर्ट

en: <b>Window Geometry</b>
hi: विंडो ज्योमेट्री

en: _Save window size and position
hi: _विंडो के आकार और स्थिति को सहेजें

en: Save window size and location when it is closed.
hi: विंडो को बंद करते समय इसके आकार और स्थान को सहेजें.

en: Bring the most _recent tab to the front
hi: सबसे_हाल ही के टैब को सामने लाएं

en: <b>Tab Position</b>
hi: टैब पोजीशन

en: To_p
hi: शी_र्ष

en: B_ottom
hi: नी_चे

en: _Left
hi: _बाएं

en: _Right
hi: _दाएं

en: <b>Summary Bar Position</b>
hi: सारांश बार स्थिति

en: Bottom
hi: नीचे

en: <b>Tabs</b>
hi: टैब

en: Show close button on _notebook tabs
hi: नोटबुक टैबों_पर बंद बटन को दिखाएं

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
hi: प्रत्येक नोटबुक टैब पर एक बंद बटन दिखाएं. ये 'बंद' मेनू आइटम के समान काम करते हैं.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
hi: अगर टैब में टेक्स्ट इस मान से अधिक लंबा है (परीक्षण लगभग है) तो टैब स्तर में मध्य कट होगा और इसके स्थान पर एक इलिप्सिस का प्रयोग किया जाएगा.

en: characters
hi: अक्षर

en: _Width
hi: _चौड़ाई

en: Windows
hi: विंडो

en: Bid
hi: बोली

en: Ask
hi: पूछें

en: Last
hi: अंतिम

en: Net Asset Value
hi: निवल संपत्ति मूल्य

en: Price Editor
hi: मूल्य संपादक

en: _Price
hi: _मूल्य

en: Before _Date
hi: _तिथि

en: Price Database
hi: मूल्य डेटाबेस

en: Add a new price.
hi: एक नया मूल्य जोड़ें

en: Remove the current price.
hi: वर्तमान मूल्य को निकालें.

en: Edit the current price.
hi: वर्तमान मूल्य को संपादित करें

en: Remove _Old
hi: पुराना_हटाएं

en: Remove prices older than a user-entered date.
hi: एक उपयोगकर्ता द्वारा दर्ज दिनांक से पुराने मूल्यों को निकालें.

en: Get new online quotes for stock accounts.
hi: स्टॉक खातों के लिए नए ऑनलाइन कोट्स प्राप्त करें

en: Save Custom Check Format
hi: कस्टम चेक फॉर्मेट को सहेजें

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
hi: इस कस्टम स्वरूप के लिए एक नाम दर्ज करें. यह नाम 'प्रिंट चेक' संवाद के "Check format" चयनक में दिखाई देगा. एक मौजूदा कस्टम स्वरूप के नाम का प्रयोग करने से उस स्वरूप पर को उपरिलेखित कर दिया जाएगा.

en: Inches
hi: इंच

en: Centimeters
hi: सेंटीमीटर

en: Millimeters
hi: मिलीमीटर

en: Points
hi: बिंदुएं

en: Middle
hi: मध्य

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
hi: क्विकन/क्विकबुक्स (tm) US-लेटर

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
hi: डीलक्स(tm) पर्सनल चेक US-लेटर

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
hi: क्विकन(tm) वॉलेट चेक साइड स्टब के साथ

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
hi: चेक पर पता प्रिंट करने के लिए
    चेक फॉर्मेट में एक
    ADDRESS आइटम परिभाषित होना चाहिए.

en: _Address
hi: _पता

en: Amount (_words)
hi: राशि (_शब्दों में)

en: Amount (_numbers)
hi: _राशि (_संख्याएं)

en: _Rotation
hi: _रोटेशन

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
hi: मूल बिंदु पृष्ठ के ऊपर बाएं कोने में है.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
hi: मूल बिंदु पृष्ठ के नीचे बाएं कोने में है.

en: Degrees
hi: डिग्री

en: Splits Memo
hi: मेमो को विभाजित करता है

en: Splits Amount
hi: राशि को विभाजित करता है

en: Splits Account
hi: खाते को विभाजित करता है

en: Custom format
hi: कस्टम फॉर्मेट

en: Working…
hi: कार्य कर रहा है…

en: <b>A_vailable reports</b>
hi: उ_पलब्ध रिपोर्ट

en: <b>_Selected Reports</b>
hi: _चयनित रिपोर्टें

en: A_dd >>
hi: जो_ड़ें>>

en: << _Remove
hi: << _हटाएं

en: Move _up
hi: ऊपर_ले जाएं

en: Move dow_n
hi: नी_चे लाएं

en: Si_ze…
hi: आ_कार…

en: HTML Style Sheets
hi: HTML स्टाइल शीट

en: <b>Available style sheets</b>
hi: उपलब्ध स्टाइल शीट

en: <b>Style sheet options</b>
hi: स्टाइल शीट के विकल्प

en: Report Size
hi: रिपोर्ट का आकार

en: Enter report row/column span
hi: रिपोर्ट पंक्ति/कॉलम विस्तार दर्ज करें

en: _Row span
hi: _पंक्ति विस्तार

en: Select HTML Style Sheet
hi: HTML स्टाइल शीट को चुनें

en: New Style Sheet
hi: नयी स्टाइल शीट

en: <b>New style sheet info</b>
hi: नयी स्टाइल शीट की जानकारी

en: _Template
hi: _टेम्पलेट

en: Reset Warnings
hi: चेतावनियों को रीसेट करें

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
hi: आपने अनुरोध किया है कि निम्न चेतावनी संवादों को प्रस्तुत नहीं किया जाएगा. इनमें से किसी भी संवाद को पुनः-सक्षम करने के लिए संवाद के सामने चेक बॉक्स का चयन करें, फिर ओके पर क्लिक करें.

en: _Unselect All
hi: _सभी का चयन हटाएं

en: No warnings to reset.
hi: रीसेट करने के लिए कोई चेतावनी नहीं.

en: Permanent Warnings
hi: स्थायी चेतावनियां

en: Temporary Warnings
hi: अस्थायी चेतावनियां

en:  Search
hi: खोजें

en: Search for items where
hi: आइटमों के लिए खोज जहां

en: <b>Match all entries</b>
hi: सभी प्रविष्टियों का मिलान करें

en: Search Criteria
hi: खोज मापदंड

en: New search
hi: नया खोज

en: Refine current search
hi: वर्तमान खोज को परिष्कृत करें

en: Add results to current search
hi: वर्तमान खोज में परिणामों को जोड़ें

en: Delete results from current search
hi: वर्तमान खोज से परिणामों को मिटाएं

en: Search only active data
hi: केवल सक्रिय डेटा खोजें

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
hi: चुनें कि क्या आपके सभी डेटा या केवल "active" के रूप में चिह्णित डेटा की खोज की जाए.

en: Type of search
hi: खोज का प्रकार

en: Account Deletion
hi: खाता मिटाना

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
hi: निम्नलिखित 'निर्धारित लेनदेन' हटाए गए खाते को दर्शाता है और अब इसे सही किया जाना चाहिए. इसे संपादित करने के लिए 'ओके' दबाएं.

en: Daily
hi: प्रतिदिन

en: Bi-Weekly
hi: पाक्षिक

en: Yearly
hi: वार्षिक

en: Make Scheduled Transaction
hi: नियत लेनदेन बना

en: Advanced…
hi: उन्नत…

en: Never End
hi: कभी समाप्त नहीं

en: Number of Occurrences
hi: घटनाओं की संख्या

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
hi: लेनदेन संपादक के डिफॉल्ट

en: _Run when data file opened
hi: _डेटा फ़ाइल खोले जाने पर चलाएं

en: _Auto-create new transactions
hi: _नए लेनदेन स्वतः-बनाएं

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
hi: नवनिर्मित नियत लेनदेनों पर ‘स्वतः-बनाएं’ फ्लैग सेट करें.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
hi: लेनदेन बनाए जाने से इतने दिनों पहले सूचनाएं देना शुरू करें.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
hi: लेनदेन इसकी प्रभावी तिथि से इतने दिनों पहले बनाएं

en: _Notify before transactions are created
hi: _नए लेनदेन बनाए जाने से पहले सूचित करें

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
hi: नवनिर्मित नियत लेनदेनों पर ‘सूचित करें’ फ्लैग सेट करें.

en: Edit Scheduled Transaction
hi: नियत लेनदेन को संपादित करें

en: Create automatically
hi: स्वतः बनाएं

en: Conditional on splits not having variables
hi: उन विभाजनों की शर्त पर जिनमें चर नहीं हैं

en: Notify me when created
hi: बनाए जाने पर मुझे सूचित करें

en: <b>Occurrences</b>
hi: घटनाएं

en: Last Occurred:
hi: अंतिम घटना:

en: Repeats:
hi: दोहराव:

en: occurrences
hi: घटनाएं

en: remaining
hi: शेष

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Template Transaction
hi: टेम्पलेट लेनदेन

en: Since Last Run…
hi: अंतिम रन के बाद से…

en: _Review created transactions
hi: _बनाए गए लेनदेनों की समीक्षा करें

en: Income Tax Information
hi: आय कर सूचना

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
hi: कर नाम और/या कर प्रकार बदलने के लिए क्लिक करें.

en: <b>_Accounts</b>
hi: _खाते

en: _Income
hi: _आय

en: _Expense
hi: _खर्च

en: _Asset
hi: _संपत्ति

en: _Liability/Equity
hi: _देयता/इक्विटी

en: <b>Account Tax Information</b>
hi: खाता कर सूचना

en: Tax _Related
hi: कर_संबंधी

en: <b>_TXF Categories</b>
hi: <b>_ TXF श्रेणियां</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
hi: भुगतानकर्ता का नाम स्रोत

en: C_urrent Account
hi: चा_लू खाता

en: <b>Copy Number</b>
hi: कॉपी नंबर

en: Tax Tables
hi: कर तालिकाएं

en: <b>Tax Table Entries</b>
hi: <b>कर तालिका की प्रविष्टियां</b>

en: Value $
hi: मूल्य $

en: Percent %
hi: प्रतिशत %

en: <b>Tax Table Entry</b>
hi: <b>कर तालिका प्रविष्टि</b>

en: _Value
hi: _मान

en: _Account
hi: _खाता

en: GnuCash Tip Of The Day
hi: GnuCash का दिन का टिप:

en: _Show tips at startup
hi: स्टार्टअप के समय टिप्स को चुनें

en: Transfer Funds
hi: फंड्स स्थानांतरित करें

en: <b>Basic Information</b>
hi: बुनियादी जानकारी

en: Show Income/Expense
hi: आय/खर्च दिखाएं

en: <b>Currency Transfer</b>
hi: मुद्रा स्थानांतरण

en: Exchange Rate
hi: विनिमय दर

en: _Fetch Rate
hi: _दाम पर बिकने वाली दर

en: Username and Password
hi: यूजरनाम और पासवर्ड

en: Enter your username and password
hi: अपना यूजरनाम और पासवर्ड दर्ज करें

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
hi: विक्रेता आईडी संख्या. अगर खाली छोड़ी गयी तो आपके लिए एक उचित संख्या चुनी जाएगी.

en: Europe (31.12.2001)
hi: यूरोप (31.12.2001)

en: Include Century
hi: देश को शामिल करें

en: Abbreviation
hi: संक्षेपण

en: Date format
hi: तिथि का प्रारूप

en: 1st
hi: पहला

en: 2nd
hi: दूसरा

en: 3rd
hi: तीसरा

en: 4th
hi: चौथा

en: 5th
hi: 5वां

en: 6th
hi: 6ठा

en: 7th
hi: 7वां

en: 8th
hi: 8वां

en: 9th
hi: 9वां

en: 10th
hi: 10वां

en: 11th
hi: 11वां

en: 12th
hi: 12वां

en: 13th
hi: 13वां

en: 14th
hi: 14वां

en: 15th
hi: 15वां

en: 16th
hi: 16वां

en: 17th
hi: 17वां

en: 18th
hi: 18वां

en: 19th
hi: 19वां

en: 20th
hi: 20वां

en: 21st
hi: 21वां

en: 22nd
hi: 22वां

en: 23rd
hi: 23वां

en: 24th
hi: 24वां

en: 25th
hi: 25वां

en: 26th
hi: 26वां

en: 27th
hi: 27वां

en: 28th
hi: 28वां

en: 29th
hi: 29वां

en: 30th
hi: 30वां

en: 31st
hi: 31वां

en: Last day of month
hi: महीने का अंतिम दिन

en: Last Monday
hi: पिछ्ला सोमवार

en: Last Tuesday
hi: पिछ्ला मंगलवार

en: Last Wednesday
hi: पिछ्ला बुधवार

en: Last Thursday
hi: पिछ्ला गुरूवार

en: Last Friday
hi: पिछ्ला शुक्रवार

en: Last Saturday
hi: पिछ्ला शनिवार

en: Last Sunday
hi: पिछ्ला रविवार

en: Once
hi: एक बार

en: Semi-Monthly
hi: अर्द्ध-मासिक

en: No change
hi: कोई परिवर्तन नहीं

en: Use previous weekday
hi: पिछले कार्यदिवस का उपयोग करें

en: Use next weekday
hi: अगले कार्यदिवस का उपयोग करें

en: 1st Mon
hi: पहला सोमवार

en: 1st Tue
hi: पहला मंगलवार

en: 1st Wed
hi: पहला बुधवार

en: 1st Thu
hi: पहला गुरूवार

en: 1st Fri
hi: पहला सोमवार

en: 1st Sat
hi: पहला शनिवार

en: 1st Sun
hi: पहला रविवार

en: 2nd Mon
hi: दूसरा सोमवार

en: 2nd Tue
hi: दूसरा मंगलवार

en: 2nd Wed
hi: दूसरा बुधवार

en: 2nd Thu
hi: दूसरा गुरूवार

en: 2nd Fri
hi: दूसरा शुक्रवार

en: 2nd Sat
hi: दूसरा शनिवार

en: 2nd Sun
hi: दूसरा रविवार

en: 3rd Mon
hi: तीसरा सोमवार

en: 3rd Tue
hi: तीसरा मंगलवार

en: 3rd Wed
hi: तीसरा बुधवार

en: 3rd Thu
hi: तीसरा गुरूवार

en: 3rd Fri
hi: तीसरा शुक्रवार

en: 3rd Sat
hi: तीसरा शनिवार

en: 3rd Sun
hi: तीसरा रविवार

en: 4th Mon
hi: चौथा सोमवार

en: 4th Tue
hi: चौथा मंगलवार

en: 4th Wed
hi: चौथा बुधवार

en: 4th Thu
hi: चौथा गुरूवार

en: 4th Fri
hi: चौथा शुक्रवार

en: 4th Sat
hi: चौथा शनिवार

en: 4th Sun
hi: चौथा रविवार

en: Not scheduled
hi: नियत नहीं

en: Select occurrence date above.
hi: ऊपर घटना की तिथि चुनें

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: गुरूवार

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: except on weekends
hi: सप्ताहांतों को छोड़कर

en: then on the
hi: फिर इस पर

en: On the
hi: इस दिन को

en: The number of leading digits to keep when rounding
hi: राउंडिंग के समय रखने के लिए प्रमुख अंकों की संख्या

en: Significant Digits
hi: महत्वपूर्ण अंक

en: Estimate Budget Values
hi: बजट मूल्यों का अनुमान लगाएं

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
hi: GnuCash पिछले लेनदेनों से चुने हुए खातों के लिए बजट मूल्यों का अनुमान लगाएगा.

en: Budget Options
hi: बजट के विकल्प:

en: Budget Name
hi: बजट नाम

en: Number of Periods
hi: अवधियों की संख्या

en: Budget Period
hi: बजट अवधि

en: Show Account Code
hi: खाता कोड दिखाएं

en: Budget List
hi: बजट सूची

en: Close the Budget List
hi: बजट सूची को बंद करें

en: Create a New Budget
hi: एक नया बजट बनाएं

en: Open the Selected Budget
hi: चुने हुए बजट को खोलें

en: Delete the Selected Budget
hi: चुने हुए बजट को मिटाएं

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
hi: द्वारा फ़िल्टर रजिस्टर…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
hi: सब को_दिखाएं

en: Choo_se Date
hi: तिथि_चुनें

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
hi: _असंगत

en: C_leared
hi: सा_फ़

en: _Voided
hi: _अमान्य

en: _Frozen
hi: _रुका हुआ

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
hi: स_हेजें फ़िल्टर

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
hi: लेनदेन की नक़ल तैयार करें...

en: _Transaction Number
hi: _लेनदेन संख्या

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
hi: द्वारा रजिस्टर को छाँटें…

en: _Standard Order
hi: _मानक क्रम

en: Keep normal account order.
hi: सामान्य खाता अनुक्रम रखें.

en: Sort by date.
hi: दिनांक के अनुसार क्रमित करें.

en: Date of _Entry
hi: प्रविष्टि की_तिथि

en: Sort by the date of entry.
hi: प्रविष्टि के दिनांक के अनुसार क्रमित करें.

en: S_tatement Date
hi: स्टे_टमेंट की तिथि

en: Num_ber
hi: नं_बर

en: Sort by number.
hi: संख्या के अनुसार क्रमित करें.

en: Amo_unt
hi: रा_शि

en: Sort by amount.
hi: राशि के अनुसार क्रमित करें.

en: Sort by memo.
hi: मेमो के अनुसार क्रमित करें.

en: Descri_ption
hi: विव_रण

en: Sort by description.
hi: वर्णन के अनुसार क्रमित करें.

en: _Action
hi: _एक्शन

en: Sort by action field.
hi: कार्रवाई फील्ड के अनुसार क्रमित करें.

en: Sort by notes field.
hi: नोट फील्ड के अनुसार क्रमित करें.

en: Sa_ve Sort Order
hi: क्रमण अनुक्रम को स_हेजें

en: Save the sort order for this register.
hi: इस पंजी के लिए क्रमण अनुक्रम को सहेजें.

en: Sort in descending order.
hi: अवरोही क्रम में क्रमित करें.

en: Void Transaction
hi: अमान्य लेनदेन

en: day(s)
hi: दिन

en: week(s)
hi: सप्ताह

en: month(s)
hi: महीना(ने)

en: year(s)
hi: वर्ष

en: Every
hi: प्रत्येक

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
hi: पुनरावृत्ति में कैलेण्डर इकाइयों की संख्या: जैसे पाक्षिक = प्रत्येक 2 सप्ताह; त्रैमासिक = प्रत्येक 3 माह

en: beginning on
hi: प्रारंभ की तिथि

en: last of month
hi: महीने का अंत

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
hi: हमेशा महीने के अंतिम दिन (या सप्ताह के दिन) का उपयोग करें?

en: same week & day
hi: वही सप्ताह और दिन

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
hi: "day of week" और "week of month" का मिलान करें? (उदाहरण के लिए, प्रत्येक महीने का "second Tuesday")

en: Only show _active owners
hi: केवल _सक्रिय मालिक दिखाएं

en: Show _zero balance owners
hi: _शून्य बैलेंस वाले मालिक दिखाएं

en: _Ending Balance
hi: _अंतिम जमा राशि

en: <b>Reconcile Information</b>
hi: सूचना का मिलान करना

en: Include _subaccounts
hi: उपखातों को_शामिल करें

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: The specified URL could not be loaded.
hi: निर्देशित URL लोड नहीं किया जा सका.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
hi: सुरक्षित HTTP पहुंच निष्क्रिय है. आप इसे प्राथमिकता संवाद के नेटवर्क सेक्शन में सक्रिय कर सकते हैं.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
hi: नेटवर्क HTTP पहुंच निष्क्रिय है. आप इसे प्राथमिकता संवाद के नेटवर्क सेक्शन में सक्रिय कर सकते हैं.

en: There was an error accessing %s.
hi: %s तक पहुंचने में एक त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: Export to PDF File
hi: PDF फ़ाइल में निर्यात करें

en: Online Banking Account Name
hi: ऑनलाइन बैंकिंग खाता नाम

en: GnuCash Account Name
hi: GnuCash खाता नाम

en: New?
hi: नया?

en: AqBanking Initial Assistant
hi: AqBanking प्रारंभिक सहायक

en: Initial Online Banking Setup
hi: प्रारंभिक ऑनलाइन बैंकिंग सेटअप

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
hi: GnuCash खातों के साथ ऑनलाइन खातों का मिलान करें

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
hi: GnuCash खातों से ऑनलाइन बैंकिंग खातों का मिलान करने का सेटअप अब पूरा हो गया है. अब आप उन खातों पर ऑनलाइन बैंकिंग गतिविधियां शुरू कर सकते हैं.
    
    अगर आप अन्य बैंक, उपयोगकर्ता या खाता जोड़ना चाहते हैं तो आप किसी भी समय फिर से इस सहायक को शुरू कर सकते हैं.
    
    अब "Apply" दबाएं.

en: Online Banking Setup Finished
hi: ऑनलाइन बैंकिंग सेटअप पूरा हो गया

en: Online Banking Connection Window
hi: ऑनलाइन बैंकिंग संपर्क विंडो

en: Progress
hi: प्रगति

en: Get Transactions Online
hi: ऑनलाइन लेनदेन प्राप्त करें

en: Date range of transactions to retrieve:
hi: प्राप्त करने के लिए लेनदेनों की तिथि सीमा:

en: From
hi: से

en: _Earliest possible date
hi: _सर्वप्रथम संभावित तिथि

en: _Last retrieval date
hi: _अंतिम प्राप्ति तिथि

en: E_nter date:
hi: तिथि दर्ज_करें:

en: To
hi: को

en: Ente_r date:
hi: तिथि_दर्ज करें:

en: Enter Password
hi: पासवर्ड दर्ज करें

en: Enter your password
hi: अपना पासवर्ड दर्ज करें

en: Name for new template
hi: नए टेम्पलेट के लिए नाम

en: Online Transaction
hi: ऑनलाइन लेनदेन

en: Execute this online transaction now
hi: इस ऑनलाइन लेनदेन को अभी निष्पादित करें

en: Enter an Online Transaction
hi: एक ऑनलाइन लेनदेन दर्ज करें

en: at Bank
hi: बैंक में

en: (filled in automatically)
hi: (स्वचालित रूप से भरा गया)

en: Payment Purpose continued
hi: भुगतान का उद्देश्य जारी

en: Originator Account Number
hi: प्रवर्तक खाता संख्या

en: Bank Code
hi: बैंक कोड

en: Add the current online transaction as a new transaction template
hi: वर्तमान ऑनलाइन लेनदेन को एक नए लेनदेन टेम्पलेट के रूप में जोड़ें

en: Move the selected transaction template one row up
hi: चयनित लेनदेन टेम्पलेट को एक पंक्ति ऊपर ले जाएं

en: Move the selected transaction template one row down
hi: चयनित लेनदेन टेम्पलेट को एक पंक्ति नीचे खिसकाएं

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
hi: लेनदेन टेम्पलेटों की सूची को वर्णानुक्रम के अनुसार छाँटें

en: Delete the currently selected transaction template
hi: वर्तमान चयनित लेनदेन टेम्पलेट को मिटाएं

en: Online Banking
hi: ऑनलाइन बैंकिंग

en: _Close log window when finished
hi: _पूरा हो जाने पर लॉग विंडो को बंद कर दें

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
hi: अगर सक्रिय है, तो जब आप HBCI/AqBanking की आयात प्रक्रिया पूरी करेंगे, विंडो स्वतः बंद हो जाएगा. अन्यथा यह खुला ही रह जाएगा.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
hi: अगर सक्रिय है, तो HBCI/AqBanking गतिविधियों के लिए PIN को एक सत्र के दौरान मेमरी में याद रख लिया जाएगा. अन्यथा आवश्यकता पड़ने पर प्रत्येक बार एक सत्र के दौरान इसे एक बार फिर से दर्ज करना होगा.

en: _Verbose debug messages
hi: _वर्बोस डीबग संदेश

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
hi: HBCI/AqBanking ऑनलाइन बैंकिंग के लिए वर्बोस डीबग संदेशों को सक्रिय करता है.

en: (unknown)
hi: (अज्ञात)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
hi: SEPA ऑनलाइन ट्रांसफर दर्ज करें

en: Recipient IBAN (International Account Number)
hi: प्राप्तकर्ता IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Recipient BIC (Bank Code)
hi: प्राप्तकर्ता BIC (बैंक कोड)

en: Originator IBAN (International Account Number)
hi: प्रवर्तक IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Originator BIC (Bank Code)
hi: प्रवर्तक BIC (बैंक कोड)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
hi: SEPA ऑनलाइन डायरेक्ट डेबिट नोट दर्ज करें

en: Debited Account Owner
hi: डेबिट खाता मालिक

en: Debited IBAN (International Account Number)
hi: डेबिट किया गया IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Debited BIC (Bank Code)
hi: डेबिट किया गया BIC (बैंक कोड)

en: Credited Account Owner
hi: क्रेडिट खाता मालिक

en: Credited IBAN (International Account Number)
hi: क्रेडिट किया गया IBAN (अंतरराष्ट्रीय खाता नंबर)

en: Credited BIC (Bank Code)
hi: क्रेडिट किया गया BIC (बैंक कोड)

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
hi: आपके स्थानीय बैंक खाते में अभी तक SEPA खाता जानकारी संग्रहित नहीं की है. हमें खेद है, लेकिन इस विकास संस्करण में एक अतिरिक्त चरण आवश्यक है जिसका gnucash में अभी तक सीधे तौर पर प्रयोग नहीं किया गया है. कृपया अपने खाते के लिए कमांड लाइन प्रोग्राम "aqhbci-tool" निम्नानुसार पूरा करें: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
hi: आपने प्राप्तकर्ता नाम दर्ज नहीं किया है. ऑनलाइन ट्रांसफर के लिए प्राप्तकर्ता नाम होना आवश्यक है.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
hi: आपने प्राप्तकर्ता खाता दर्ज नहीं किया है. ऑनलाइन ट्रांसफर के लिए प्राप्तकर्ता खाता होना आवश्यक है.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
hi: आपने प्राप्तकर्ता बैंक दर्ज नहीं किया है. ऑनलाइन ट्रांसफर के लिए प्राप्तकर्ता बैंक का होना आवश्यक है.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
hi: यह राशि शून्य है या राशि फील्ड को सही तरीके से समझा नहीं जा सका. आपने अपनी स्थान सेटिंग्स की तुलना में दशमलव अंक और कॉमा को मिला दिया होगा. इस सेटिंग से एक वैध ऑनलाइन ट्रांसफर जॉब नहीं निकलता है.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
hi: आपने कोई लेनदेन का प्रयोजन दर्ज नहीं किया. ऑनलाइन ट्रांसफर के लिए कोई प्रयोजन होना आवश्यक है.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
hi: निर्दिष्ट नाम के साथ एक टेम्प्लेट पहले से मौजूद है. कृपया दूसरा नाम दर्ज करें.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
hi: क्या आप वाकई "%s" नाम वाले टेम्पलेट को मिटा देना चाहते हैं?

en: No valid online banking account assigned.
hi: कोई वैध ऑनलाइन बैंकिंग खाता आवंटित नहीं किया गया.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
hi: इस खाते के लिए ऑनलाइन गतिविधि "बैलेंस प्राप्त करें" उपलब्ध नहीं है.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
hi: इस खाते के लिए ऑनलाइन गतिविधि "लेनदेन प्राप्त करें" उपलब्ध नहीं है.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
hi: ऑनलाइन बैंकिंग आयात ने चयनित समय अवधि के लिए कोई लेनदेन वापस नहीं किया.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
hi: आपने ऑनलाइन ट्रांसफर टेम्पलेटों की सूची को बदल दिया है, लेकिन आपने ट्रांसफर संवाद को रद्द कर दिया. क्या आप इसके बावजूद बदलावों को संग्रहित करना चाहते हैं?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
hi: बैकएंड को इस जॉब की तैयारी के दौरान एक त्रुटि मिली. इस जॉब को निष्पादित करना संभव नहीं है.
    
    बहुत अधिक संभव है कि बैंक आपके चयनित जॉब का समर्थन नहीं करता है या आपके ऑनलाइन बैंकिंग खाते को इस जॉब के निष्पादन की अनुमति नहीं है. आपके कंसोल लॉग पर और अधिक त्रुटि संदेश दिखाई दे सकते हैं.
    
    क्या आप इस जॉब में फिर से प्रवेश करना चाहते हैं?

en: Online Banking Direct Debit Note
hi: ऑनलाइन बैंकिंग डायरेक्ट डेबिट नोट

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
hi: ऑनलाइन बैंकिंग बैंक-इंटरनल ट्रांसफर

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
hi: ऑनलाइन बैंकिंग यूरोपीय (SEPA) ट्रांसफर

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
hi: ऑनलाइन बैंकिंग यूरोपीय (SEPA) डेबिट नोट

en: Online Banking Transaction
hi: ऑनलाइन बैंकिंग लेनदेन

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
hi: जॉब निष्पादित करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई. सटीक त्रुटि संदेश के लिए कृपया लॉग विंडो की जांच करें.
    
    क्या आप जॉब को फिर से दर्ज करना चाहते हैं?

en: Unspecified
hi: निर्देशित नहीं

en: Bank
hi: बैंक

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
hi: बैकएंड को जॉब तैयार करने के दौरान एक त्रुटि मिली. यह जॉब निष्पादित करना संभव नहीं है.
    
    संभवतः बैंक आपके चुने हुए जॉब का समर्थन नहीं करता है या ऑनलाइन बैंकिंग को यह जॉब निष्पादित करने की अनुमति नहीं है. आपके कंसोल लॉग पर अन्य त्रुटि संदेश दिखाई दे सकते हैं.
    
    क्या आप जॉब को फिर से दर्ज करना चाहते हैं?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
hi: बैंक ने इसकी प्रतिक्रिया में लेनदेन की सूचना भेजी है.
    क्या आप इसे आयात करना चाहते हैं?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
hi: इस gnucash खाते के लिए कोई ऑनलाइन बैंकिंग खाता नहीं मिला. इन लेनदेनों का निष्पादन ऑनलाइन बैंकिंग द्वारा नहीं किया जाएगा.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
hi: बैंक ने इसकी प्रतिक्रिया में बैलेंस की सूचना भेजी है.
    क्या आप इसे आयात करना चाहते हैं?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
hi: डाउनलोड किया गया ऑनलाइन बैंकिंग बैलेंस शून्य था.
    
    या तो यह एक सही बैलेंस है या आपका बैंक इस ऑनलाइन बैंकिंग संस्करण में बैलेंस डाउनलोड का समर्थन नहीं करता है. बाद की स्थिति में आपको ऑनलाइन बैंकिंग (AqBanking or HBCI) सेटअप में एक अलग ऑनलाइन बैंकिंग संस्करण संख्या का चयन करना चाहिए. इसके बाद, ऑनलाइन बैंकिंग बैलेंस को फिर से डाउनलोड करने की कोशिश करें.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
hi: ऑनलाइन बैंकिंग जॉब का परिणाम:
    खाता आरक्षित बैलेंस है %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
hi: आपकी जानकारी के लिए: इस खाते में %s का एक उल्लिखित बैलेंस भी मौजूद है.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
hi: आरक्षित बैलेंस खाते के वर्तमान मिलान बैलेंस के सामान है.

en: Reconcile account now?
hi: खाते का मिलान अभी करें?

en: Select a file to import
hi: आयात करने के लिए एक फ़ाइल चुनें

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
hi: PIN कम से कम %d अक्षर
    लंबा होना चाहिए. क्या आप फिर से कोशिश करना चाहते हैं?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
hi: ऑनलाइन बैंकिंग जॉब अभी भी चल रहा है; क्या आप वाकई रद्द करना चाहते हैं?

en: _Online Actions
hi: _ऑनलाइन गतिविधियां

en: Get _Balance
hi: बैलेंस_प्राप्त करें

en: The list of Scheduled Transactions
hi: नियत लेनदेनों की सूची

en: Get _Transactions…
hi: लेनदेन_प्राप्त करें…

en: Get the transactions online through Online Banking
hi: ऑनलाइन बैंकिंग के माध्यम से ऑनलाइन लेनदेन प्राप्त करें

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
hi: ऑनलाइन बैंकिंग के माध्यम से एक नया अंतरराष्ट्रीय यूरोपीय (SEPA) लेनदेन ऑनलाइन जारी करें

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
hi: ऑनलाइन बैंकिंग के माध्यम से बैंक का एक नया आंतरिक लेनदेन ऑनलाइन जारी करें

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
hi: ऑनलाइन बैंकिंग के माध्यम से एक नया अंतरराष्ट्रीय यूरोपीय (SEPA) डायरेक्ट डेबिट नोट ऑनलाइन जारी करें

en: Show _log window
hi: लॉग विंडो_दिखाएं

en: _Online Banking Setup…
hi: _ऑनलाइन बैंकिंग सेटअप…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
hi: ऑनलाइन बैंकिंग पहुंच के लिए प्रारंभिक सेटअप (HBCI, या OFX डायरेक्टकनेक्ट, AqBanking का इस्तेमाल कर)

en: Close window when finished
hi: पूरा हो जाने पर विंडो को बंद कर दें

en: Remember the PIN in memory
hi: PIN को मेमरी में याद रखें

en: Verbose HBCI debug messages
hi: वर्बोस HBCI डीबग संदेश

en: DTAUS import data format
hi: DTAUS आयात डेटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
hi: यह सेटिंग DTAUS फाइलों को आयात करते समय डेटा प्रारूप को निर्देशित करता है. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार के आयात प्रारूप (जिन्हें "प्रोफाइल" कहा जाता है) प्रदान करता है जिनमें से आप यहाँ किसी एक का चयन कर सकते हैं.

en: CSV import data format
hi: CSV आयात डेटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
hi: यह सेटिंग CSV फाइलों को आयात करते समय डेटा प्रारूप निर्देशित करता है. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार के आयात प्रारूप (जिन्हें "प्रोफाइल" कहा जाता है) प्रदान करता है जिनमें से आप यहाँ किसी एक का चयन कर सकते हैं.

en: SWIFT MT940 import data format
hi: SWIFT MT940 आयात डेटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
hi: यह सेटिंग SWIFT MT940 फाइलों को आयात करते समय डेटा प्रारूप निर्देशित करता है. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार के आयात प्रारूप (जिन्हें "प्रोफाइल" कहा जाता है) प्रदान करता है जिनमें से आप यहाँ किसी एक का चयन कर सकते हैं.

en: SWIFT MT942 import data format
hi: SWIFT MT942 आयात डेटा प्रारूप

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
hi: यह सेटिंग SWIFT MT942 फाइलों को आयात करते समय डेटा प्रारूप निर्देशित करता है. AqBanking लाइब्रेरी विभिन्न प्रकार के आयात प्रारूप (जिन्हें "प्रोफाइल" कहा जाता है) प्रदान करता है जिनमें से आप यहाँ किसी एक का चयन कर सकते हैं.

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Taxable
hi: कर योग्य

en: Import Bills or Invoices from csv
hi: सीएसवी से बिलों या चालानों को आयात करें

en: These lines were ignored during import
hi: आयात के दौरान इन लाइनों की अनदेखी की गयी

en: The input file can not be opened.
hi: इनपुट फ़ाइल को खोला नहीं जा सकता

en: Adjust regular expression used for import
hi: आयात के लिए नियमित रूप से इस्तेमाल की गयी अभिव्यक्ति को समायोजित करें

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
hi: इस नियमित अभियक्ति का प्रयोग आयात फ़ाइल को समझाने में किया जाता है. अपनी जरूरतों के मुताबिक़ संशोधित करें.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
hi: निर्यात के साथ यह एक समस्या थी, ऐसा स्थान की कमी, अनुमति या फोल्डर तक पहुंचने में अक्षम रहने के कारण हो सकता है. आगे लॉगिंग के लिए ट्रेस फ़ाइल को देखें!
    आपको डीबगिंग करने की जरूरत हो सकती है.

en: File exported successfully!
hi: फ़ाइल सफलतापूर्वक निर्यात की गयी!

en: -- Split Transaction --
hi: -- लेनदेन का विभाजन --

en: Void Reason
hi: अमान्य कारण

en: Invalid encoding selected
hi: अवैध संकेतीकरण चुना गया है

en: Merge with column on _left
hi: बाईं ओर_कॉलम के साथ मिलाएं

en: Merge with column on _right
hi: दायीं ओर_कॉलम के साथ मिलाएं

en: _Split this column
hi: _इस कॉलम को विभाजित करें

en: _Widen this column
hi: _इस कॉलम को चौड़ा करें

en: _Narrow this column
hi: _इस कॉलम को संकीर्ण करें

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
hi: बदलने के लिए पंक्तियों पर डबल क्लिक करें, फिर आयात करने के लिए 'लागू करें' पर क्लिक करें

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
hi: पंक्ति %u, खाता %s का पथ नहीं मिला, शीर्ष स्तर के रूप में जोड़ा गया

en: Row %u, commodity %s / %s not found
hi: पंक्ति %u, वस्तु %s / %s नहीं मिली

en: Row %u, account %s not in %s
hi: पंक्ति %u, खाता %s %s में नहीं है

en: Period: 123,456.78
hi: पीरियड: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
hi: कॉमा: 123.456,78

en: No date column.
hi: कोई तिथि कॉलम नहीं.

en: Import Customers from csv
hi: csv से ग्राहकों को आयात करें

en: customers
hi: ग्राहक

en: vendors
hi: विक्रेता

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
hi: आयात के परिणाम:
    %i पंक्तियों को अनदेखा किया गया
    %i पंक्तियां आयात की गयीं:
       %u %s निर्धारित
       %u %s अनदेखा किया गया (निर्धारण योग्य नहीं)
    
       %u %s बनाए गए
       %u %s अपडेट किए गए (id के आधार पर)

en: (Full account ID:
hi: (पूर्ण खाता ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
hi: निम्नलिखित विनिमय विशिष्ट कोड के मिलान के लिए कृपया एक कमोडिटी चुनें. कृपया ध्यान दें कि आपने जिस कमोडिटी को चुना है उसके विनिमय कोड को मिटाकर लिख दिया जाएगा.

en: Destination account for the auto-balance split.
hi: ऑटो-बैलेंस विभाजन के लिए लक्ष्य खाता

en: Info
hi: इन्फो

en: New, already balanced
hi: नया, पहले से संतुलित

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
hi: नया, ट्रांसफर %s to (मैनुअल) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
hi: नया, ट्रांसफर %s to (ऑटो) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
hi: नया, UNBALANCED (%s को ट्रांसफर करने के लिए खाते की जरूरत है)!

en: Match missing!
hi: मेल मौजूद नहीं है!

en: Do not import (no action selected)
hi: आयात नहीं करें (कोई गतिविधि नहीं चुनी गयी)

en: Confidence
hi: गुप्त

en: Auto
hi: ऑटो

en: Select a .log file to replay
hi: रीप्ले के लिए एक .log फ़ाइल चुनें

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
hi: वर्तमान लॉग फ़ाइल को खोला नहीं जा सकता है: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
hi: लॉग फ़ाइल को खोलने में असफल रहा: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
hi: आपने जिस लॉग फ़ाइल को चुना है वह खाली थी.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
hi: आपने जिस लॉग फ़ाइल का चयन किया उसे पढ़ा नहीं जा सकता. फ़ाइल शीर्षलेख की पहचान नहीं हुई.

en: Stock account for security "%s"
hi: सिक्योरिटी "%s" के लिए स्टॉक खाता

en: Income account for security "%s"
hi: सिक्योरिटी "%s" के लिए आय खाता

en: Unknown OFX account
hi: अज्ञात OFX खाता

en: Unknown OFX checking account
hi: अज्ञात OFX जाँच खाता

en: Unknown OFX savings account
hi: अज्ञात OFX बचत खाता

en: Unknown OFX money market account
hi: अज्ञात OFX मनी मार्केट खाता

en: Unknown OFX credit line account
hi: अज्ञात OFX क्रेडिट लाइन खाता

en: Unknown OFX CMA account
hi: अज्ञात OFX CMA खाता

en: Unknown OFX credit card account
hi: अज्ञात OFX क्रेडिट कार्ड खाता

en: Unknown OFX investment account
hi: अज्ञात OFX निवेश खाता

en: Import _OFX/QFX…
hi: OFX/QFX को_आयात करें…

en: Process an OFX/QFX response file
hi: एक OFX/QFX प्रतिक्रिया फ़ाइल की प्रक्रिया आगे बढ़ाएं

en: GnuCash account name
hi: GnuCash खाता का नाम

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
hi: एक नाम या संक्षिप्त विवरण दर्ज करें, जैसे कि "रेड हैट स्टॉक".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
hi: टिकर संकेत या अन्य लोकप्रिय संक्षेपण दर्ज करें, जैसे कि "RHT". अगर ऐसा कोई विकल्प नहीं है, या आप इसे नहीं जानते हैं, तो अपना स्वयं का विकल्प बनाएं.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
hi: उस एक्सचेंज को चुनें जिस पर यह संकेत ट्रेड किया जाता है, या निवेश के प्रकार का चयन करें (जैसे कि म्युचुअल फंड के लिए FUND.) अगर आप अपने एक्सचेंज या उचित निवेश प्रकार को नहीं देखते हैं, तो आप एक नया विकल्प दर्ज कर सकते हैं.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
hi: _टिकर संकेत या अन्य संक्षेपण

en: (split)
hi: (विभाजन)

en: Please select a file to load.
hi: लोड करने के लिए एक फ़ाइल चुनें

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
hi: फाइल नहीं मिली या पढ़ने की अनुमति नहीं दी गयी. कृपया दूसरी फ़ाइल चुनें.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
hi: यह QIF फ़ाइल पहले से लोड है. कृपया दूसरी फ़ाइल चुनें.

en: Select QIF File
hi: QIF फ़ाइल चुनें

en: _Resume
hi: _पुनः आरंभ करें

en: Canceled
hi: रद्द

en: An error occurred while loading the QIF file.
hi: QIF फ़ाइल को लोड करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई.

en: Failed
hi: विफल

en: Cleaning up
hi: साफ़ किया जा रहा है

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
hi: QIF फ़ाइल को समझने के दौरान एक बग का पता चला.

en: Loading completed
hi: लोडिंग पूरी हो गयी

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
hi: जब आप स्टार्ट बटन दबाते हैं, GnuCash आपकी QIF फ़ाइल लोड करेगा. अगर कोई त्रुटि या चेतावनी नहीं आती है, तो आप स्वचालित रूप से अगले चरण में बढ़ जाएंगे. अन्यथा, आपकी समीक्षा के लिए विवरण नीचे दिखाया जाएगा.

en: Choose the QIF file currency
hi: QIF फ़ाइल मुद्रा चुनें

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
hi: आपको एक मौजूदा राष्ट्रीय मुद्रा दर्ज करनी होगी या एक अलग प्रकार दर्ज करना होगा.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
hi: QIF डेटा को रूपांतरित करते समय एक बग का पता चला.

en: Canceling
hi: रद्द किया जा रहा है.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
hi: नकलों का पता लगाते समय एक बग पाया गया.

en: Conversion completed
hi: रूपांतरण पूरा हो गया

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
hi: जब आप स्टार्ट बटन दबाते हैं, GnuCash आपका QIF डेटा आयात करेगा. अगर कोई त्रुटि या चेतावनी नहीं आती है, तो आप स्वचालित रूप से अगले चरण में बढ़ जाएंगे. अन्यथा, आपकी समीक्षा के लिए विवरण नीचे दिखाया जाएगा.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
hi: GnuCash आपकी मैपिंग प्राथमिकताओं को सहेज पाने में असमर्थ था.

en: There was a problem with the import.
hi: आयात के साथ एक समस्या थी.

en: QIF Import Completed.
hi: QIF आयात पूर्ण हुआ.

en: QIF account name
hi: QIF खाता नाम

en: QIF category name
hi: QIF श्रेणी नाम

en: QIF payee/memo
hi: QIF प्राप्तकर्ता/मेमो

en: Match?
hi: मिलाएं?

en: Enter a name for the account
hi: खाते के लिए एक नाम दर्ज करें

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
hi: खाता %s एक प्लेसहोल्डर खाता है और यह लेनदेनों की अनुमति नहीं देता है. कृपया एक अलग खाता चुनें.

en: Placeholder?
hi: प्लेसहोल्डर?

en: Dividends
hi: लाभांश (डिविडेंड)

en: Cap Return
hi: कैप रिटर्न

en: Cap. gain (long)
hi: कैप. प्राप्ति (लंबी)

en: Cap. gain (mid)
hi: कैप. प्राप्ति (मध्य)

en: Cap. gain (short)
hi: कैप. प्राप्ति (छोटी)

en: Equity
hi: इक्विटी

en: Retained Earnings
hi: प्रतिधारित आय

en: Commissions
hi: कमीशन

en: Margin Interest
hi: मार्जिन ब्याज

en: Line
hi: लाइन

en: Read aborted.
hi: पढ़ना छोड़ दिया गया.

en: Reading
hi: पढ़ा जा रहा है

en: Some characters have been discarded.
hi: कुछ अक्षरों को हटा दिया गया है.

en: Converted to:
hi: में बदल दिया गया:

en: Some characters have been converted according to your locale.
hi: कुछ अक्षरों को आपके स्थान के मुताबिक़ बदल दिया गया है.

en: Ignoring unknown option
hi: अज्ञात विकल्पों की अनदेखी की जा रही है

en: Date required.
hi: आवश्यक तिथि.

en: Discarding this transaction.
hi: इस लेनदेन को हटाया जा रहा है.

en: Ignoring class line
hi: क्लास लाइन की अनदेखी की जा रही है

en: Ignoring category line
hi: श्रेणी लाइन की अनदेखी की जा रही है

en: Ignoring security line
hi: सिक्योरिटी लाइन की अनदेखी की जा रही है

en: File does not appear to be in QIF format
hi: ऐसा लगता है कि फाइल QIF प्रारूप में नहीं है

en: Transaction date
hi: लेनदेन की तिथि

en: Transaction amount
hi: लेनदेन की राशि

en: Share price
hi: शेयर मूल्य

en: Share quantity
hi: शेयर संख्या

en: Investment action
hi: निवेश गतिविधि

en: Reconciliation status
hi: मिलान की स्थिति

en: Commission
hi: कमीशन

en: Account type
hi: खाते का प्रकार

en: Tax class
hi: टैक्स श्रेणी

en: Category budget amount
hi: श्रेणी बजट राशि

en: Account budget amount
hi: खाता बजट राशि

en: Credit limit
hi: क्रेडिट सीमा

en: Parsing categories
hi: श्रेणियों की व्याख्या की जा रही है

en: Parsing accounts
hi: खातों की व्याख्या की जा रही है

en: Parsing transactions
hi: लेनदेनों की व्याख्या की जा रही है

en: Unrecognized or inconsistent format.
hi: अपरिचित या असंगत प्रारूप.

en: Parsing failed.
hi: व्याख्या विफल रही.

en: Parse ambiguity between formats
hi: प्रारूपों के बीच अस्पष्टता की व्याख्या करें

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
hi: मूल्य '~a' ~a या ~a हो सकता है.

en: Finding duplicate transactions
hi: प्रतिलिपि लेनदेनों की खोज की जा रही है

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
hi: अपरिचित गतिविधि '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
hi: QIF आयात: नाम का दूसरे खाते के साथ विरोधाभाष है.

en: Preparing to convert your QIF data
hi: आपके QIF डेटा को बदलने की तैयारी की जा रही है

en: Creating accounts
hi: खाता बनाया जा रहा है

en: Matching transfers between accounts
hi: खातों के बीच हस्तांतरणों का मिलान किया जा रहा है

en: Converting
hi: बदला जा रहा है

en: Missing transaction date.
hi: लेनदेन की तिथि मौजूद नहीं है

en: Welcome to GnuCash
hi: GnuCash में आपका स्वागत है

en: Have a nice day!
hi: आपका दिन शुभ हो!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
hi: यह खाता %s मौजूद नहीं है. क्या आप इसे बनाना पसंद करेंगे?

en: Hours
hi: घंटे

en: Project
hi: प्रोजेक्ट

en: Material
hi: सामग्री

en: Save the current entry?
hi: वर्तमान प्रविष्टि को सहेजें?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
hi: वर्तमान लेनदेन बदल गया है. क्या आप इस प्रविष्टि की नक़ल तैयार करने से पहले परिवर्तनों को रिकॉर्ड करना या नक़ल की प्रक्रिया को रद्द करना चाहते हैं?

en: _Record
hi: _रिकॉर्ड

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
hi: अवैध प्रविष्टि: आपको इस स्थिति के लिए सही मुद्रा में एक खाते की आपूर्ति करना जरूरी है.

en: This account should usually be of type income.
hi: यह खाता सामान्यतः आय प्रकार का होना चाहिए.

en: This account should usually be of type expense or asset.
hi: यह खाता सामान्यतः खर्च या संपत्ति प्रकार का होना चाहिए.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
hi: यह कर तालिका %s मौजूद नहीं है. क्या आप इसे बनाना चाहते हैं?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
hi: वर्तमान प्रविष्टि बदल गयी है. हालांकि यह प्रविष्टि एक मौजूदा ऑर्डर का भाग है. क्या आप बदलाव को दर्ज करना और प्रभावी रूप से अपने ऑर्डर को बदलना चाहते हैं?

en: _Don't Record
hi: _रिकॉर्ड ना करें

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
hi: वर्तमान प्रविष्टि बदल गयी है. क्या आप इसे सहेज लेना चाहते हैं?

en: Charge
hi: प्रभार

en: Income Account
hi: आय खाता

en: Expense Account
hi: खर्च का खाता

en: Discount Type
hi: छूट का प्रकार

en: Discount How
hi: छूट कैसे

en: Unit Price
hi: इकाई मूल्य

en: Taxable?
hi: कर योग्य?

en: Tax Included?
hi: कर सहित?

en: Invoiced?
hi: चालाना बनाया गया?

en: Subtotal
hi: पूर्ण योग

en: Billable?
hi: बिल के योग्य

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
hi: इस प्रविष्टि के लिए आय/खर्च खाता दर्ज करें या सूची में से एक को चुनें

en: Enter the type of Entry
hi: प्रविष्टि का प्रकार दर्ज करें

en: Enter the Entry Description
hi: प्रविष्टि का विवरण दर्ज करें

en: Enter the Discount Amount
hi: छूट की राशि दर्ज करें

en: Enter the Discount Percent
hi: छूट का प्रतिशत दर्ज करें

en: Enter the Discount … unknown type
hi: छूट दर्ज करें … अज्ञात प्रकार

en: Discount Type: Monetary Value
hi: छूट का प्रकार: मौद्रिक मान

en: Discount Type: Percent
hi: छूट का प्रकार: प्रतिशत

en: Select the Discount Type
hi: छूट के प्रकार का चयन करें

en: Tax computed after discount is applied
hi: छूट के बाद की गयी कर की गणना लागू होती है

en: Discount and tax both applied on pretax value
hi: कर पूर्व मान पर छूट और कर दोनों लागू

en: Discount computed after tax is applied
hi: कर लागू किये जाने के बाद छूट की गणना की जाती है

en: Select how to compute the Discount and Taxes
hi: छूट और करों की गणना करने का तरीका चुनें

en: Enter the unit-Price for this Entry
hi: इस प्रविष्टि के लिए इकाई-मूल्य दर्ज करें

en: Enter the Quantity of units for this Entry
hi: इस प्रविष्टि के लिए इकाइयों की मात्रा दर्ज करें

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
hi: इस प्रविष्टि में लागू होने के लिए कर तालिका दर्ज करें

en: Is this entry taxable?
hi: क्या यह प्रविष्टि कर योग्य है?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
hi: क्या इस प्रविष्टि के मूल्य में कर पहले से शामिल है?

en: Is this entry invoiced?
hi: क्या यह प्रविष्टि चालान में शामिल की गई है?

en: Is this entry credited?
hi: क्या यह प्रविष्टि क्रेडिट की गई है?

en: Include this entry on this invoice?
hi: क्या इस प्रविष्टि को इस चालान में शामिल करें?

en: Include this entry on this credit note?
hi: क्या इस प्रविष्टि को इस क्रेडिट नोट पर शामिल करें?

en: Unknown EntryLedger Type
hi: इस प्रविष्टि का पूर्ण योग मान

en: The subtotal value of this entry
hi: इस प्रविष्टि का कुल कर

en: The total tax of this entry
hi: इस प्रविष्टि का कुल कर

en: Is this entry billable to a customer or job?
hi: क्या यह प्रविष्टि एक ग्राहक या जॉब के लिए बिल बनाने योग्य है?

en: How did you pay for this item?
hi: आपने इस आइटम के लिए भुगतान कैसे किया था?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
hi: इस लेनदेन को दूसरे रजिस्टर में पहले से संपादित किया जा रहा है. कृपया पहले वहाँ इसका संपादन पूरा करें.

en: Save transaction before duplicating?
hi: प्रतिलिपि बनाने से पहले लेनदेनों को सहेज लें?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
hi: वर्तमान लेनदेन को बदल दिया गया है. क्या आप लेनदेन की प्रतिलिपि बनाने से पहले बदलावों को रिकार्ड करना, या प्रतिलिपि बनाने की प्रक्रिया को रद्द करना पसंद करेंगे?

en: New Split Information
hi: नए विभाजन की जानकारी

en: Cannot store a transaction at this date
hi: इस दिनांक को लेनदेन संग्रहित नहीं किया जा सकता

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
hi: प्रतिलिपि लेनदेन की दर्ज की गयी तारीख इस पुस्तिका के लिए निर्धारित "Read-Only Threshold" से अधिक पुराना है. 'फ़ाइल->प्रोपर्टीज->खाते' में इस सेटिंग को बदला जा सकता है.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
hi: आप एक मौजूदा विभाजन मिटाकर लिखने जा रहे हैं. क्या आप वाकई ऐसा करना चाहते हैं?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
hi: आप एक मौजूदा लेनदेन को मिटाकर लिखने जा रहे हैं. क्या आप वाकई ऐसा करना चाहते हैं?

en: Recalculate Transaction
hi: लेनदेन की पुनः गणना करें

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
hi: इस लेनदेन के लिए दर्ज किये गए मान असंगत हैं. आप किस मान की पुनः गणना करवाना चाहते हैं?

en: Changed
hi: बदल दिया गया

en: _Recalculate
hi: _पुनः गणना करें

en: Withdraw
hi: निकासी

en: Check
hi: चेक

en: ATM Deposit
hi: ATM जमा

en: ATM Draw
hi: ATM ड्रा

en: Teller
hi: टेलर

en: Receipt
hi: प्राप्ति

en: Increase
hi: वृद्धि

en: Decrease
hi: कमी

en: Wire
hi: वायर

en: Direct Debit
hi: डायरेक्ट डेबिट

en: Fee
hi: शुल्क

en: Rebate
hi: छूट

en: Paycheck
hi: पेचेक

en: Dist
hi: वितरण

en: Rebalance Transaction
hi: लेनदेन को पुनः संतुलित करें

en: The current transaction is not balanced.
hi: मौजूदा लेनदेन संतुलित नहीं है.

en: Balance it _manually
hi: इसे मैनुअल तरीके से_संतुलित करें

en: Let GnuCash _add an adjusting split
hi: GnuCash को_एक समायोजन करने वाला विभाजन जोड़ने दें

en: Adjust current account _split total
hi: चालू खाता_विभाजन योग को समायोजित करें

en: Adjust _other account split total
hi: अन्य खाता विभाजन योग को_समायोजित करें

en: _Rebalance
hi: _पुनः संतुलित करें

en: This register does not support editing exchange rates.
hi: यह रजिस्टर विनिमय दरों के संपादन का समर्थन नहीं करता है.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
hi: इसकी विनिमय दर को संशोधित करने के लिए आपको एक विभाजन का चयन करना होगा.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
hi: इसकी विनिमय दर को संशोधित करने के लिए आपको लेनदेन का विस्तार करना होगा.

en: The entered account could not be found.
hi: दर्ज की गयी राशि नहीं मिली.

en: The two currencies involved equal each other.
hi: इसमें शामिल मुद्राएं एक दूसरे के बराबर हैं.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
hi: विभाजन राशि शून्य है, इसलिए किसी विनिमय दर की जरूरत नहीं है.

en: Save the changed transaction?
hi: बदले गए लेनदेनों को सहेजें?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
hi: वर्तमान लेनदेन को बदल दिया गया है. क्या आप एक नए लेनदेन में जाने से पहले बदलावों को दर्ज करना, बदलावों को नष्ट करना या परिवर्तित लेनदेन में वापस लौटना चाहेंगे?

en: _Discard Changes
hi: _बदलावों को हटाएं

en: _Record Changes
hi: _बदलावों को रिकॉर्ड करें

en: Mark split as unreconciled?
hi: विभाजन को असंगत के रूप में चिह्नित करें?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
hi: आप एक समाधानकृत विभाजन को असमाधानकृत के रूप में चिह्णित करने जा रहे हैं. ऐसा करने से भविष्य का समाधान कठिन हो सकता है! क्या इस बदलाव के साथ आगे बढ़ें?

en: _Unreconcile
hi: _असंगत

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
hi: खाता मुद्रा निर्धारित नहीं की जा सकी. आपके सिस्टम द्वारा प्रदत्त डिफॉल्ट मुद्रा का उपयोग किया जा रहा है.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
hi: संदर्भ

en: T-Ref
hi: T-संदर्भ

en: T-Num
hi: T-संख्या

en: Tot %s
hi: टॉट %s

en: Tot Credit
hi: टॉट क्रेडिट

en: Tot Debit
hi: टॉट डेबिट

en: Tot Shares
hi: टॉट शेयर

en: Debit Formula
hi: डेबिट फॉर्मूला

en: Credit Formula
hi: क्रेडिट फॉर्मूला

en: Scheduled
hi: निर्धारित

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
hi: एक संदर्भ दर्ज करें, जैसे कि कोई चालान या चेक नंबर, जो सभी प्रविष्टि पंक्तियों (विभाजनों) के लिए आम हो

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
hi: एक संदर्भ दर्ज करें, जैसे कि कोई चालान या चेक नंबर, जो प्रत्येक प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) के लिए विशिष्ट हो

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
hi: एक संदर्भ दर्ज करें, जैसे कि कोई चेक नंबर, जो सभी प्रविष्टि पंक्तियों (विभाजनों) के लिए आम हो

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
hi: एक संदर्भ दर्ज करें, जैसे कि कोई चेक नंबर, जो प्रत्येक प्रविष्टि पंक्ति (विभाजन) के लिए विशिष्ट हो

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
hi: एक लेनदेन संदर्भ दर्ज करें, जैसे कि कोई चालान या चेक नंबर, जो सभी प्रविष्टि पंक्तियों (विभाजनों) के लिए आम हो

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
hi: एक लेनदेन संदर्भ दर्ज करें जो सभी प्रविष्टि पंक्तियों (विभाजनों) के लिए आम होगा

en: Enter the name of the Customer
hi: ग्राहक का नाम दर्ज करें

en: Enter the name of the Vendor
hi: विक्रेता का नाम दर्ज करें

en: Enter a description of the transaction
hi: लेनदेन का एक विवरण दर्ज करें

en: Enter notes for the transaction
hi: लेनदेन के लिए टिप्पणियां दर्ज करें

en: Reason the transaction was voided
hi: लेनदेन को अमान्य करार दिए जाने का कारण बताएं

en: Enter an action type, or choose one from the list
hi: एक कार्रवाई प्रकार दर्ज करें, या सूची से एक विकल्प चुनें

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
hi: एक संदर्भ संख्या दर्ज करें, जैसे अगला चेक नंबर, या सूची से एक कार्रवाई प्रकार चुनें

en: Enter a description of the split
hi: विभाजन का विवरण दर्ज करें

en: Enter the effective share price
hi: प्रभावी शेयर मूल्य दर्ज करें

en: Enter the number of shares bought or sold
hi: बेचे या खरीदे गए शेयरों की संख्या दर्ज करें

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
hi: वह खाता दर्ज करें जिससे ट्रांसफर करना है, या सूची में से एक खाता चुनें

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
hi: इस लेनदेन में कई विभाजन मौजूद हैं; उन सभी को देखने के लिए स्प्लिट बटन दबाएं

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
hi: यह लेनदेन एक स्टॉक विभाजन है; विवरणों को देखने के लिए स्प्लिट बटन दबाएं

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
hi: इस लेनदेन को बदला नहीं जा सकता है. इस लेनदेन को केवल-पढ़ें के रूप में चिह्नित किया जाएगा क्योंकि:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
hi: संगत विभाजन को बदलें?

en: Chan_ge Split
hi: विभा_जन को बदलें

en: Enter debit formula for real transaction
hi: वास्तविक लेनदेन के लिए डेबिट फॉर्मूला दर्ज करें

en: Enter credit formula for real transaction
hi: वास्तविक लेनदेन के लिए क्रेडिट फॉर्मूला दर्ज करें

en: List
hi: सूची

en: Template file "~a" can not be read
hi: टेम्पलेट फ़ाइल "~a" को पढ़ा नहीं जा सकता

en: Fonts
hi: फॉन्ट

en: Font info for the report title.
hi: रिपोर्ट नाम के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Account link
hi: खाते का लिंक

en: Font info for account name.
hi: खाता नाम के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Number cell
hi: नंबर सेल

en: Font info for regular number cells.
hi: नियमित नंबर सेलों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Negative Values in Red
hi: नकारात्मक मूल्य लाल रंग में

en: Display negative values in red.
hi: नकारात्मक मूल्यों को लाल रंग में दिखाएं

en: Number header
hi: नंबर हेडर

en: Font info for number headers.
hi: नंबर शीर्षलेखों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Text cell
hi: टेक्स्ट सेल

en: Font info for regular text cells.
hi: नियमित टेक्स्ट सेलों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Total number cell
hi: टोटल नंबर सेल

en: Font info for number cells containing a total.
hi: एक कुल योग वाले नंबर सेलों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Total label cell
hi: टोटल लेबल सेल

en: Font info for cells containing total labels.
hi: कुल लेबलों वाले सेलों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Centered label cell
hi: केंद्रित लेबल सेल

en: Font info for centered label cells.
hi: केंद्रित लेबल सेलों के लिए फॉन्ट की जानकारी.

en: Can't save style sheet
hi: स्टाइल शीट को सहेजा नहीं जा सकता

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
hi: कोई बजट मौजूद नहीं है. आपको कम से कम एक बजट बनाना चाहिए.

en: Edit report options
hi: रिपोर्ट के विकल्पों को संपादित करें

en: This report requires you to specify certain report options.
hi: इस रिपोर्ट के लिए आपको कुछ रिपोर्ट विकल्प बताने होंगे

en: No accounts selected
hi: कोई खाता नहीं चुना गया

en: No data
hi: कोई डेटा नहीं

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
hi: चयनित खाते में चयनित समय अवधि के लिए कोई डेटा/लेनदेन (या केवल शून्य) मौजूद नहीं है.

en: Select a date to report on.
hi: रिपोर्ट करने के लिए एक दिनांक का चयन करें.

en: Start of reporting period.
hi: रिपोर्टिंग अवधि का प्रारंभ.

en: End of reporting period.
hi: रिपोर्टिंग अवधि की समाप्ति.

en: The amount of time between data points.
hi: डेटा बिंदुओं के बीच समय की मात्रा.

en: One Day
hi: एक दिन.

en: One Week
hi: एक सप्ताह

en: Two Weeks
hi: दो सप्ताह

en: One Month
hi: एक महीना

en: Half Year
hi: छमाही

en: One Year
hi: एक वर्ष

en: All
hi: सभी

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
hi: किसी अन्य विकल्प को अधिरोहित करते हुए, इस गहराई तक खातों को दर्शाएं

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
hi: खाता-चयन को अधिरोहित करें और सभी चयनित खातों के उप-खातों को दर्शाएं

en: Report on these accounts, if display depth allows.
hi: इन खातों पर रिपोर्ट करें, अगर प्रदर्शन की गहराई इसकी अनुमति देती है.

en: Select the currency to display the values of this report in.
hi: इस रिपोर्ट के मूल्यों को प्रदर्शित करने के लिए मुद्रा का चयन करें.

en: The source of price information.
hi: मूल्य की जानकारी का स्रोत.

en: Most recent
hi: सबसे हाल ही का

en: Choose the marker for each data point.
hi: प्रत्येक डेटा बिंदु के लिए चिह्न का चयन करें

en: Diamond
hi: डायमंड

en: Circle
hi: वृत्त

en: Square
hi: वर्ग

en: Cross
hi: क्रॉस

en: Plus
hi: जोड़

en: Dash
hi: डैश

en: Filled diamond
hi: भरा हुआ डायमंड

en: Filled circle
hi: भरा हुआ वृत्त

en: Filled square
hi: भरा हुआ वर्ग

en: Choose the method for sorting accounts.
hi: खातों को छांटने का तरीका चुनें

en: Alphabetical by account code
hi: खाता कोड के अनुसार वर्णानुक्रमिक

en: Alphabetical by account name
hi: खाता नाम के अनुसार वर्णानुक्रमिक

en: How to show the balances of parent accounts.
hi: पैरेंट खातों के बैलेंस कैसे दिखाएं.

en: Do not show any balances of parent accounts.
hi: पैरेंट खातों का कोई भी बैलेंस ना दिखाएं.

en: Account Balance
hi: खाता बैलेंस

en: Do not show
hi: नहीं दिखाएं

en: How to show account subtotals for parent accounts.
hi: पैरेंट खातों के लिए खाते के पूर्णयोग कैसे दिखाएं.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
hi: उपखातों वाले चयनित पैरेंट खातों के लिए पूर्णयोग दिखाएं.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
hi: पैरेंट खातों के लिए कोई पूर्णयोग ना दिखाएं.

en: Show subtotals
hi: पूर्ण योगों को दिखाएं

en: _Assets & Liabilities
hi: _संपत्तियां और देयताएं

en: _Income & Expense
hi: _आय और व्यय

en: B_udget
hi: ब_जट

en: _Taxes
hi: _कर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Report name
hi: रिपोर्ट नाम

en: Stylesheet
hi: स्टाइल शीट

en: _Business
hi: _व्यवसाय

en: Invoice Number
hi: चालान संख्या

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
hi: आपकी किसी एक रिपोर्ट में एक रिपोर्ट-ग्विड है जो एक नक़ल है. इस रिपोर्ट-ग्विड के साथ एक रिपोर्ट के लिए, कृपया रिपोर्ट सिस्टम की, विशेषकर आपकी सहेजी गयी रिपोर्टों की जाँच करें.

en: Enter a descriptive name for this report.
hi: इस रिपोर्ट के लिए एक वर्णनात्मक नाम दर्ज करें.

en: Select a stylesheet for the report.
hi: इस रिपोर्ट के लिए एक स्टाइल शीट चुनें.

en: Average Balance
hi: औसत बैलेंस

en: Step Size
hi: स्टेप साइज

en: Report's currency
hi: रिपोर्ट की मुद्रा

en: Price Source
hi: मूल्य स्रोत

en: Include Sub-Accounts
hi: उप-खातों को शामिल करें

en: Exclude transactions between selected accounts
hi: चयनित खातों के बीच के लेनदेनों को बाहर करें

en: Plot Width
hi: प्लॉट की चौड़ाई

en: Plot Height
hi: प्लॉट की ऊंचाई

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
hi: सभी चयनित खातों के उपखाते शामिल करें.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
hi: ऐसे लेनदेनों को अलग करें जिनमें केवल दो खाते शामिल हैं, जिनमें से दोनों का चयन नीचे किया गया है. यह केवल तालिका के लाभ और हानि स्तंभों को प्रभावित करता है.

en: Do transaction report on this account.
hi: इस खाते पर लेनदेन रिपोर्ट करें.

en: Show table
hi: तालिका दिखाएं

en: Display a table of the selected data.
hi: चयनित डेटा की एक तालिका दर्शाएं

en: Show plot
hi: प्लॉट दिखाएं

en: Display a graph of the selected data.
hi: चयनित डेटा का एक ग्राफ दिखाएं

en: Plot Type
hi: प्लॉट प्रकार

en: The type of graph to generate.
hi: जनरेट करने के लिए ग्राफ का प्रकार.

en: Average
hi: औसत

en: Profit
hi: लाभ

en: Period start
hi: अवधि की शुरुआत

en: Period end
hi: समाप्ति की समाप्ति

en: Maximum
hi: अधिकतम

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Gain
hi: लाभ

en: Loss
hi: हानि

en: Income vs. Day of Week
hi: आय बनाम सप्ताह का दिन

en: Expenses vs. Day of Week
hi: व्यय बनाम सप्ताह का दिन

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
hi: सप्ताह के प्रत्येक दिन के लिए कुल आय के साथ एक पाई चार्ट दिखाता है

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
hi: सप्ताह के प्रत्येक दिन के लिए कुल व्यय के साथ एक पाई चार्ट दिखाता है

en: Levels of Subaccounts
hi: उपखातों के स्तर

en: Show Totals
hi: कुल योगों को दिखाएं

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
hi: इन खातों पर रिपोर्ट करें, अगर चयनित खाता स्तर इसकी अनुमति देता है.

en: Show the total balance in legend?
hi: कुल बैलेंस को लीजेंड में दर्शाएं?

en: Report Title
hi: रिपोर्ट शीर्षक

en: Title for this report.
hi: इस रिपोर्ट का नाम.

en: Boolean Option
hi: बूलियन विकल्प

en: This is a boolean option.
hi: यह एक बूलियन विकल्प है

en: Multi Choice Option
hi: बहु विकल्प ऑप्शन

en: This is a multi choice option.
hi: यह एक बहु विकल्प ऑप्शन है

en: First Option
hi: पहला विकल्प

en: Second Option
hi: दूसरा विकल्प

en: Third Option
hi: तीसरा विकल्प

en: Fourth Options
hi: चौथा विकल्प

en: String Option
hi: स्ट्रिंग विकल्प

en: This is a string option.
hi: यह एक स्ट्रिंग विकल्प है.

en: Just a Date Option
hi: सिर्फ एक तिथि विकल्प

en: This is a date option.
hi: यह एक दिनांक विकल्प है.

en: Combo Date Option
hi: कॉम्बो तिथि विकल्प

en: This is a combination date option.
hi: यह एक संयोजन दिनांक विकल्प है.

en: Relative Date Option
hi: संबंधित तिथि विकल्प

en: This is a relative date option.
hi: यह एक सापेक्ष दिनांक विकल्प है.

en: Number Option
hi: नंबर विकल्प

en: This is a number option.
hi: यह एक नंबर विकल्प है

en: Background Color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: This is a color option.
hi: यह एक रंग विकल्प है.

en: An account list option
hi: एक खाता सूची विकल्प

en: This is an account list option.
hi: यह एक खाता सूची विकल्प है.

en: A list option
hi: एक सूची विकल्प

en: This is a list option.
hi: यह एक सूची विकल्प है.

en: The Good
hi: अच्छा

en: The Bad
hi: खराब

en: The Ugly
hi: भद्दा

en: Testing
hi: परीक्षण

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
hi: रिपोर्ट लेखन पर मदद के लिए, या आपके नवीनतम, पूर्णतः शुद्ध रिपोर्ट के लेखन में योगदान के लिए, मेलिंग सूची ~a से संपर्क करें.

en: The current time is ~a.
hi: वर्तमान समय है ~a.

en: The boolean option is ~a.
hi: बूलियन विकल्प है ~a.

en: true
hi: सही

en: false
hi: गलत

en: The multi-choice option is ~a.
hi: बहु-विकल्प ऑप्शन है ~a.

en: The string option is ~a.
hi: स्ट्रिंग विकल्प है ~a.

en: The date option is ~a.
hi: तिथि विकल्प है ~a.

en: The relative date option is ~a.
hi: सापेक्ष तिथि विकल्प है ~a.

en: The combination date option is ~a.
hi: संयुक्त तिथि विकल्प है ~a.

en: The number option is ~a.
hi: नंबर विकल्प है ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
hi: मुद्रा के रूप में निर्मित नंबर विकल्प है ~a.

en: Items you selected:
hi: आपकी चयनित सामग्रियां:

en: List items selected
hi: चयनित सूची की सामग्रियां

en: (You selected no list items.)
hi: (आपने कोई भी सूची की सामग्री नहीं चुनी)

en: You have selected no accounts.
hi: आपने कोई भी खाता नहीं चुना है.

en: Display help
hi: प्रदर्शन सहायता

en: Tax Report / TXF Export
hi: टैक्स रिपोर्ट/ TXF निर्यात

en: Alternate Period
hi: वैकल्पिक अवधि

en: Override or modify From: & To:.
hi: से: & तक: को अधिरोहित या संशोधित करें.

en: Use From - To
hi: से – तक का उपयोग करें

en: Last Year
hi: पिछला वर्ष

en: Select Accounts (none = all)
hi: खातों का चयन करें (कोई नहीं = सभी)

en: Select accounts.
hi: खातों का चयन करें.

en: Suppress $0.00 values
hi: $0.00 मानों को संकुचित करें

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
hi: $0.00 मान के खातों को प्रिंट नहीं किया जाएगा

en: Print Full account names
hi: पूर्ण खाता नामों को प्रिंट करें

en: Print all Parent account names.
hi: सभी पैरेंट खाता नामों को प्रिंट करें.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
hi: चेतावनी: कुछ खातों में नकली TXF कोड आवंटित किये गए हैं. केवल अदाकर्ता स्रोतों वाले TXF कोडों को ही दोहराया जा सकता है.

en: Period from ~a to ~a
hi: ~a से ~a तक की अवधि

en: Tax Report & XML Export
hi: टैक्स रिपोर्ट & XML निर्यात

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
hi: कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय / .XML फ़ाइल में निर्यात करें

en: Taxable Income / Deductible Expenses
hi: कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
hi: यह रिपोर्ट आपकी कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय को दर्शाती है.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
hi: यह पृष्ठ आपकी कर योग्य आय / कटौती योग्य व्यय को दर्शाता है.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
hi: टैक्स शेड्यूल रिपोर्ट/ TXF निर्यात

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
hi: $0.00 मान वाले टैक्स कोडों को प्रिंट नहीं किया जाएगा

en: Do not print full account names
hi: पूर्ण खाता नामों को प्रिंट ना करें

en: Do not print all Parent account names.
hi: सभी पैरेंट खाता नामों को प्रिंट नहीं करें.

en: Print all Transfer To/From Accounts
hi: सभी स्थानांतरण को/से खातों को प्रिंट करें

en: Print all split details for multi-split transactions.
hi: एकाधिक-विभाजन लेनदेनों के लिए विभाजन के सभी विवरण प्रिंट करें.

en: Print TXF export parameters
hi: TXF निर्यात पैरामीटर छापें

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
hi: रिपोर्ट पर प्रत्येक TXF कोड/खाता के लिए TXF निर्यात पैरामीटर दिखाएं.

en: Do not print T-Num:Memo data
hi: T-संख्या:मेमो डेटा प्रिंट ना करें

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
hi: लेनदेनों के लिए T-संख्या:मेमो डेटा प्रिंट ना करें.

en: Do not print Action:Memo data
hi: प्रिंट ना करें गतिविधि: मेमो डेटा

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
hi: लेनदेनों के लिए कार्रवाई:मेमो डेटा प्रिंट ना करें

en: Do not print transaction detail
hi: लेनदेन का विवरण प्रिंट ना करें

en: Do not print transaction detail for accounts.
hi: खातों के लिए लेनदेन का विवरण प्रिंट ना करें.

en: Do not use special date processing
hi: विशेष तिथि प्रक्रमण का उपयोग ना करें

en: Do not print transactions out of specified dates.
hi: निर्दिष्ट दिनांकों में से लेनदेनों को प्रिंट ना करें.

en: Currency conversion date
hi: मुद्रा रूपांतरण तिथि

en: Select date to use for PriceDB lookups.
hi: PriceDB लुकअप हेतु उपयोग के लिए दिनांक का चयन करें.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
hi: टैक्स शेड्यूल रिपोर्ट और TXF निर्यात

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
hi: टैक्स योग्य आय/कटौतीयोग्य व्यय लेन-देन विवरण के साथ/.TXF फाइल में ले जाएँ

en: Taxable Income/Deductible Expenses
hi: कर योग्य आय/कटौती योग्य व्यय

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
hi: यह रिपोर्ट आपके आय करों से संबंधित खातों के लिए लेनदेन के विवरण को दर्शाता है.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
hi: यह पृष्ठ प्रासंगिक आय कर खातों के लिए लेनदेन के विवरण को दर्शाता है.

en: Income Piechart
hi: आय का पाईचार्ट

en: Expense Piechart
hi: व्यय का पाईचार्ट

en: Asset Piechart
hi: संपत्ति का पाईचार्ट

en: Liability Piechart
hi: देयता का पाईचार्ट

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
hi: दिए गए प्रति समय अंतराल की आय के साथ एक पाईचार्ट दर्शाएं

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
hi: दिए गए प्रति समय अंतराल के व्यय के साथ एक पाईचार्ट दर्शाएं

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
hi: दिए गए प्रति समय अंतराल की संपत्तियों के साथ एक पाईचार्ट दर्शाएं

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
hi: एक दिए गए समय पर देयताओं के बैलेंस के साथ एक पाईचार्ट प्रदर्शित करें

en: Income Accounts
hi: आय खाते

en: Expense Accounts
hi: व्यय के खाते

en: Assets
hi: संपत्तियां

en: Liabilities
hi: देयताएं

en: Show Percents
hi: प्रतिशतों को दिखाएं

en: Maximum Slices
hi: अधिकतम स्लाइस

en: Sort Method
hi: छांटने की विधि

en: Show Average
hi: औसत दिखाएं

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
hi: चयन करें कि क्या राशियों को पूर्ण समय अवधि पर या इसके बजाय औसत के रूप में दिखाया जाना चाहिए जैसे प्रति माह.

en: No Averaging
hi: कोई औसत नहीं

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
hi: खाता ट्री में स्तरों की अधिकतम संख्या प्रदर्शित की जाती है.

en: Show the full account name in legend?
hi: पूर्ण खाता नाम को लीजेंड में दर्शाएं?

en: Show the percentage in legend?
hi: प्रतिशत को लीजेंड में दर्शाएं?

en: Maximum number of slices in pie.
hi: पाई में टुकड़ों की अधिकतम संख्या.

en: Yearly Average
hi: वार्षिक औसत

en: Monthly Average
hi: मासिक औसत

en: Weekly Average
hi: साप्ताहिक औसत

en: Balance at ~a
hi: ~a में बैलेंस

en: Account Summary
hi: खाता का सारांश

en: Future Scheduled Transactions Summary
hi: भविष्य के निर्धारित लेनदेनों का सारांश

en: Depth limit behavior
hi: गहराई सीमा आचरण

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
hi: उन खातों को कैसे देखें जो निर्दिष्ट गहराई सीमा (यदि कोई हो) को पार कर जाते हैं.

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
hi: गहराई सीमा पर किसी खाते के उपखातों के बैलेंस सहित कुल बैलेंस दिखाएं.

en: Parent account balances
hi: मूल खाते के बैलेंस

en: Parent account subtotals
hi: मूल खाते के पूर्ण योग

en: Include accounts with zero total balances
hi: शून्य कुल बैलेंस वाले खातों को शामिल करें

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
hi: इस रिपोर्ट में शून्य कुल योग (पुनरावर्ती) बैलेंस वाले खाते शामिल करें.

en: Omit zero balance figures
hi: शून्य बैलेंस के आंकड़ों को मिटाएं

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
hi: दिखाए जाने वाले किसी भी शून्य बैलेंस के स्थान पर रिक्त स्थान दिखाएं.

en: Show accounting-style rules
hi: लेखांकन-शैली के नियमों को दिखाएं

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
hi: जोड़ी गयी संख्याओं के स्तंभों के नीचे रूलों का प्रयोग करें जैसा कि लेखाकार करते हैं.

en: Display accounts as hyperlinks
hi: खातों को हाइपरलिंक के रूप में दर्शाएं

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
hi: तालिका में प्रत्येक खाते को इसके रजिस्टर विंडो के लिए एक हाइपरलिंक के रूप में दिखाएं.

en: Show an account's balance.
hi: खाते का बैलेंस दिखाएं.

en: Show an account's account code.
hi: खाते का खाता कोड दिखाएं.

en: Show an account's account type.
hi: खाते का खाता प्रकार दिखाएं.

en: Account Description
hi: खाता विवरण

en: Show an account's description.
hi: खाते का वर्णन दिखाएं.

en: Account Notes
hi: खाते की टिप्पणियां

en: Show an account's notes.
hi: खाते के नोट्स दिखाएं.

en: Commodities
hi: वस्तुएं

en: Show Foreign Currencies
hi: विदेशी मुद्राएं दिखाएं

en: Display any foreign currency amount in an account.
hi: कोई भी विदेशी मुद्रा राशि एक खाते में प्रदर्शित करें.

en: Show Exchange Rates
hi: विनिमय दरों को दिखाएं

en: Show the exchange rates used.
hi: प्रयुक्त विनिमय दर दिखाएं.

en: Recursive Balance
hi: रीकर्सिव बैलेंस

en: Raise Accounts
hi: खातों को उठाएं

en: Omit Accounts
hi: खातों को मिटाएं

en: Account title
hi: खाता शीर्षक

en: Advanced Portfolio
hi: उन्नत पोर्टफोलियो

en: Share decimal places
hi: शेयर दशमलव स्थान

en: Include accounts with no shares
hi: बिना शेयरों वाले खातों को शामिल करें

en: Show ticker symbols
hi: टिकर संकेतों को दिखाएं

en: Show listings
hi: लिस्टिंगस को दिखाएं

en: Show prices
hi: मूल्यों को दिखाएं

en: Show number of shares
hi: शेयरों की संख्या दिखाएं

en: Basis calculation method
hi: बेसिस गणना विधि

en: Set preference for price list data
hi: मूल्य सूची डेटा के लिए प्राथमिकताएं नियत करें

en: How to report brokerage fees
hi: ब्रोकरेज शुल्क की रिपोर्ट कैसे करें

en: Basis calculation method.
hi: आधार गणना विधि.

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
hi: जहां लागू हो, लेनदेनों पर प्राइस एडिटर प्राइसिंग के उपयोग को प्राथमिकता दें.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
hi: कमीशन और अन्य ब्रोकरेज शुल्क की रिपोर्ट कैसे करें.

en: Include in basis
hi: आधार में शामिल करें

en: Display the ticker symbols.
hi: टिकर संकेत प्रदर्शित करें.

en: Display exchange listings.
hi: एक्सचेंज लिस्टिंग प्रदर्शित करें.

en: Display numbers of shares in accounts.
hi: खातों में शेयरों की संख्या प्रदर्शित करें.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
hi: शेयरों की संख्या के लिए प्रयोग किये जाने वाले दशमलव स्थानों की संख्या.

en: Display share prices.
hi: शेयर मूल्य प्रदर्शित करें.

en: Stock Accounts to report on.
hi: रिपोर्ट करने के लिए स्टॉक खाते.

en: Include accounts that have a zero share balances.
hi: उन खातों को शामिल करें जिनमें एक शून्य शेयर बैलेंस है.

en: Listing
hi: लिस्टिंग

en: Basis
hi: बेसिस

en: Money In
hi: मनी इन

en: Money Out
hi: मनी आउट

en: Realized Gain
hi: वास्तविक लाभ

en: Unrealized Gain
hi: अवास्तविक लाभ

en: Total Gain
hi: कुल लाभ

en: Rate of Gain
hi: लाभ की दर

en: Total Return
hi: कुल रिटर्न

en: Rate of Return
hi: वापसी की दर

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
hi: * यह कमोडिटी डेटा मूल्य सूची की बजाय लेनदेन मूल्य निर्धारण का उपयोग कर बनाया गया है.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
hi: अगर आप एक बहु-मुद्रा स्थिति में हैं, एक्सचेंज सही नहीं हो सकता.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
hi: ** इस वस्तु का कोई मूल्य नहीं है और 1 के मूल्य का प्रयोग किया गया है.

en: Report on these accounts.
hi: इन खातों पर रिपोर्ट करें.

en: Data markers?
hi: डेटा चिह्नक?

en: Display a mark for each data point.
hi: प्रत्येक डेटा बिंदु के लिए एक चिह्न प्रदर्शित करें.

en: Balance Sheet
hi: बैलेंस शीट

en: Balance Sheet Date
hi: बैलेंस शीट तिथि

en: Single column Balance Sheet
hi: एक कॉलम की बैलेंस शीट

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
hi: देयता/इक्विटी खंड को संपत्ति खंड के दायीं ओर के दूसरे स्तंभ के विपरीत संपत्ति के नीचे उसी स्तंभ में प्रिंट करें.

en: Flatten list to depth limit
hi: सूची को गहराई सीमा तक चौरस करें

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
hi: ऐसे खाते प्रदर्शित करता है जो गहराई सीमा में गहराई सीमा को पार कर जाते हैं.

en: Label the assets section
hi: संपत्तियों के खंड को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the assets section.
hi: संपत्ति खंड के लिए एक लेबल शामिल करें या नहीं.

en: Include assets total
hi: संपत्तियों के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
hi: कुल संपत्ति बताने वाली एक पंक्ति शामिल करें या नहीं.

en: Use standard US layout
hi: मानक US लेआउट का प्रयोग करें

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
hi: रिपोर्ट खंड अनुक्रम संपत्ति/देयता/इक्विटी है (संपत्ति/इक्विटी/देयता के बजाय).

en: Label the liabilities section
hi: देयताओं के खंड को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
hi: देयता खंड के लिए एक लेबल शामिल किया जाए या नहीं.

en: Include liabilities total
hi: देयताओं के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
hi: कुल देयता बताने वाली एक पंक्ति शामिल की जाए या नहीं.

en: Label the equity section
hi: इक्विटी खंड को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the equity section.
hi: इक्विटी खंड के लिए एक लेबल शामिल किया जाए या नहीं.

en: Include equity total
hi: इक्विटी के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
hi: कुल इक्विटी बताने वाली एक पंक्ति शामिल की जाए या नहीं.

en: Total Liabilities
hi: कुल देयताएं

en: Total Assets
hi: कुल संपत्तियां

en: Retained Losses
hi: कायम नुकसान

en: Trading Gains
hi: व्यापार के लाभ

en: Trading Losses
hi: व्यापार के घाटे

en: Unrealized Gains
hi: अवास्तविक लाभ

en: Unrealized Losses
hi: अवास्तविक घाटे

en: Total Equity
hi: कुल इक्विटी

en: Total Liabilities & Equity
hi: कुल देयताएं और इक्विटी

en: Balance Sheet (eguile)
hi: बैलेंस शीट (एग्विल)

en: Exclude accounts with zero total balances
hi: शून्य कुल बैलेंसों वाले खातों को बाहर रखें

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
hi: शून्य बैलेंस के साथ गैर-शीर्ष-स्तर खातों को अलग करें, गैर-शून्य उप-खातों को नहीं.

en: Negative amount format
hi: नकारात्मक राशि प्रारूप

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
hi: ऋणात्मक खातों के लिए प्रयोग किया जाने वाला संरूपण: एक प्रमुख चिह्न के साथ, या कोष्ठकों में बंद करके.

en: Font family
hi: फॉन्ट फैमिली

en: Font definition in CSS font-family format.
hi: CSS फॉन्ट-परिवार स्वरूप में फॉन्ट की परिभाषा.

en: Font size
hi: फॉन्ट आकार

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
hi: CSS फॉन्ट-आकार स्वरूप में फॉन्ट आकार (जैसे "medium" या "10pt").

en: Template file
hi: टेम्पलेट फ़ाइल

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
hi: इस रिपोर्ट के eguile टेम्प्लेट भाग का फ़ाइल नाम. यह फ़ाइल आपकी .gnucash डायरेक्ट्री में, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज के अंदर इसके उचित स्थान पर होनी चाहिए.

en: CSS stylesheet file
hi: CSS स्टाइलशीट फ़ाइल

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
hi: इस रिपोर्ट के साथ इस्तेमाल होने वाली CSS स्टाइलशीट का फ़ाइल नाम. निर्दिष्ट किए जाने पर, यह फ़ाइल आपकी .gnucash डायरेक्ट्री में, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज के अंदर इसके उचित स्थान पर होनी चाहिए.

en: Extra Notes
hi: अतिरिक्त टिप्पणियां

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
hi: चालान के अंत में जोड़े गए नोट -- HTML मार्कअप शामिल हो सकते हैं.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
hi: (विकास संस्करण -- इस रिपोर्ट के आंकड़ों की दुबारा-जाँच किये बिना इस पर भरोसा ना करें. इस संदेश से छुटकारा अपाने के लिए ‘अतिरिक्त टिप्पणियां’ विकल्प को बदलें)

en: Imbalance
hi: असंतुलन

en: Orphan
hi: लावारिस

en: Balance Sheet using eguile-gnc
hi: eguile-gnc का प्रयोग कर तैयार बैलेंस शीट

en: Display a balance sheet (using eguile template)
hi: एक बैलेंस शीट प्रदर्शित करें (एग्विल टेम्पलेट का प्रयोग कर)

en: Common Currency
hi: सामान्य मुद्रा

en: Total For
hi: के लिए कुल योग

en: Asset
hi: संपत्ति

en: Liability
hi: देयता

en: Expense
hi: खर्च

en: Net Income
hi: शुद्ध आय

en: Budget Balance Sheet
hi: बजट बैलेंस शीट

en: Include new/existing totals
hi: नये/मौजूदा कुल योगों को शामिल करें

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
hi: बजट द्वारा पेश कुल योग में बदलाव बताने वाली पंक्तियां शामिल की जाए या नहीं.

en: Budget to use.
hi: उपयोग के लिए बजट

en: Existing Assets
hi: मौजूदा संपत्तियां

en: Allocated Assets
hi: आवंटित सम्पत्तियां

en: Unallocated Assets
hi: गैर-आवंटित संपत्तियां

en: Existing Liabilities
hi: मौजूदा देयताएं

en: New Liabilities
hi: नयी देयताएं

en: Existing Retained Earnings
hi: मौजूदा कायम आय

en: Existing Retained Losses
hi: मौजूदा कायम नुकसान

en: New Retained Earnings
hi: नयी कायम आय

en: New Retained Losses
hi: नयी कायम हानि

en: Total Retained Earnings
hi: कुल कायम आय

en: Total Retained Losses
hi: कुल कायम नुकसान

en: Existing Equity
hi: मौजूदा इक्विटी

en: New Equity
hi: नयी इक्विटी

en: Running Sum
hi: रनिंग सम

en: Range start
hi: सीमा प्रारम्भ होती है

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
hi: एक बजट अवधि प्रकार का चयन करें जहां से रिपोर्टिंग श्रेणी शुरू होती है.

en: Exact start period
hi: सटीक प्रारंभ अवधि

en: Select exact period that starts the reporting range.
hi: सटीक अवधि का चयन करें जहां से रिपोर्टिंग श्रेणी शुरू होती है.

en: Range end
hi: सीमा समाप्त होती है

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
hi: एक बजट अवधि प्रकार का चयन करें जहां रिपोर्टिंग श्रेणी समाप्त होती है.

en: Exact end period
hi: सटीक समापन अवधि

en: Select exact period that ends the reporting range.
hi: सटीक अवधि का चयन करें जहां रिपोर्टिंग श्रेणी समाप्त होती है.

en: Last budget period
hi: अंतिम बजट अवधि

en: Manual period selection
hi: मैनुअल अवधि चयन

en: Calculate as running sum?
hi: रनिंग सम के रूप में गणना करें?

en: Actual
hi: वास्तविक

en: Budget Flow
hi: बजट फ्लो

en: Period number.
hi: अवधि संख्या.

en: Report for range of budget periods
hi: बजट अवधियों के विस्तार के लिए रिपोर्ट

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
hi: संपूर्ण बजट की बजाय एक सीमित बजट अवधि के लिए रिपोर्ट बनाएं

en: Select a budget period that begins the reporting range.
hi: रिपोर्टिंग सीमा शुरू करने वाली एक बजट अवधि चुनें

en: Select a budget period that ends the reporting range.
hi: रिपोर्टिंग सीमा समाप्त करने वाली एक बजट अवधि चुनें

en: Label the revenue section
hi: मुनाफ़ा खंड को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
hi: राजस्व खंड के लिए एक लेबल शामिल किया जाए या नहीं.

en: Include revenue total
hi: मुनाफे के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
hi: कुल राजस्व बताने वाली एक पंक्ति शामिल की जाए या नहीं.

en: Label the expense section
hi: व्यय खंड को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the expense section.
hi: व्यय खंड के लिए एक लेबल शामिल किया जाए या नहीं.

en: Include expense total
hi: व्यय के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
hi: कुल व्यय बताने वाली एक पंक्ति शामिल की जाए या नहीं.

en: Display as a two column report
hi: दो कॉलम रिपोर्ट के रूप में दिखाएं

en: Divides the report into an income column and an expense column.
hi: रिपोर्ट को एक आय स्तंभ और एक व्यय स्तंभ में विभाजित करता है.

en: Display in standard, income first, order
hi: मानक, पहले आय के क्रम में दिखाएं

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
hi: इसके कारण रिपोर्ट को व्यय के सामने आय रखते हुए मानक अनुक्रम में प्रदर्शित किया जाता है.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
hi: रिपोर्टिंग सीमा समाप्ति अवधि प्रारंभ की अवधि से कम नहीं ही सकती है.

en: Revenues
hi: मुनाफ़ा

en: Total Revenue
hi: कुल मुनाफ़ा

en: Total Expenses
hi: कुल व्यय

en: for Budget ~a
hi: बजट ~a के लिए

en: for Budget ~a Period ~d
hi: बजट ~a के लिए अवधि ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
hi: बजट ~a के लिए अवधि ~d - ~d

en: Net income
hi: शुद्ध आय

en: Net loss
hi: शुद्ध घाटा

en: Budget Income Statement
hi: बजट आय का स्टेटमेंट

en: Budget Profit & Loss
hi: बजट लाभ और हानि

en: Budget Report
hi: बजट रिपोर्ट

en: Account Display Depth
hi: एकाउंट डिस्प्ले डेप्थ

en: Always show sub-accounts
hi: सदैव उप-खातों को दिखाएं

en: Show Budget
hi: बजट दिखाएं

en: Display a column for the budget values.
hi: बजट मूल्यों के लिए एक स्तंभ प्रदर्शित करें.

en: Show Actual
hi: वास्तविक दिखाएं

en: Display a column for the actual values.
hi: वास्तविक मूल्यों के लिए एक स्तंभ प्रदर्शित करें.

en: Show Difference
hi: अंतर दिखाएं

en: Display the difference as budget - actual.
hi: अंतर को बजट - वास्तविक के रूप में प्रदर्शित करें.

en: Show Column with Totals
hi: कुल योगों के साथ कॉलम दिखाएं

en: Display a column with the row totals.
hi: पंक्ति के कुल योग के साथ एक स्तंभ प्रदर्शित करें.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
hi: शून्य कुल बैलेंस और बजट मूल्यों वाले खातों को शामिल करें

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
hi: इस रिपोर्ट में शून्य कुल योग (पुनरावर्ती) बैलेंस वाले खाते और बजट मूल्य शामिल करें.

en: Include collapsed periods before selected.
hi: चयनित के पहले संकुचित अवधियों को शामिल करें.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
hi: रिपोर्ट में पिछली अवधियों को एकल संकुचित स्तंभ के रूप में शामिल करें (प्रारंभ से पहले सभी अवधियों के लिए एक)

en: Include collapsed periods after selected.
hi: चयनित के बाद संकुचित अवधियों को शामिल करें.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
hi: रिपोर्ट में अगली अवधियों को एकल संकुचित स्तंभ के रूप में शामिल करें (समापन के बाद और बजट श्रेणी के अंत तक सभी अवधियों के लिए एक)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
hi: बजट

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
hi: खाता

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
hi: अंतर

en: Cash Flow
hi: नगदी का प्रवाह

en: Show Full Account Names
hi: पूर्ण खाता नामों को दिखाएं

en: Show full account names (including parent accounts).
hi: पूर्ण खाता नाम दिखाएं (पैरेंट खातों सहित).

en: ~a and subaccounts
hi: ~a और उपखाते

en: ~a and selected subaccounts
hi: ~a और चयनित उपखाते

en: Money into selected accounts comes from
hi: चयनित खातों में धन यहाँ से आता है

en: Money out of selected accounts goes to
hi: चयनित खातों में से धन यहाँ जाता है

en: Income Chart
hi: आय चार्ट

en: Expense Chart
hi: व्यय चार्ट

en: Asset Chart
hi: संपत्ति चार्ट

en: Liability Chart
hi: देयता चार्ट

en: Income Over Time
hi: समय के साथ आय

en: Expense Over Time
hi: समय के साथ व्यय

en: Assets Over Time
hi: समय के साथ संपत्तियां

en: Liabilities Over Time
hi: समय के साथ देयताएं

en: Show long account names
hi: लंबे खाता नामों को दिखाएं

en: Maximum Bars
hi: अधिकतम बार्स

en: Daily Average
hi: दैनिक औसत

en: Balances ~a to ~a
hi: बैलेंस ~a से ~a

en: Grand Total
hi: कुल योग

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
hi: आय खाते जहां बिक्री और आय को रिकॉर्ड किया गया था.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
hi: व्यय के खाते जहां खर्चों को रिकॉर्ड किया जाता है, जिन्हें लाभ निकालने के लिए बिक्री में से घटा दिया जाता है.

en: Show Expense Column
hi: व्यय के कॉलम दिखाएं

en: Show the column with the expenses per customer.
hi: प्रति ग्राहक व्यय के साथ स्तंभ को दिखाएं.

en: Show Company Address
hi: कंपनी का पता दिखाएं

en: Show your own company's address and the date of printing.
hi: आपकी अपनी कंपनी का पता और मुद्रण का दिनांक दिखाएं.

en: Show Lines with All Zeros
hi: सभी शून्यों के साथ लाइनों को दिखाएं

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
hi: उन ग्राहकों के साथ तालिका लाइनों को दिखाएँ जिनमें रिपोर्टिंग अवधि में कोई लेनदेन नहीं दिया गया था, इस प्रकार कॉलमों में सभी शून्यों को दर्शाया जाएगा.

en: Show Inactive Customers
hi: निष्क्रिय ग्राहक दिखाएं

en: Include customers that have been marked inactive.
hi: निष्क्रिय चिह्णित किए गए ग्राहकों को शामिल करें.

en: Sort Column
hi: कॉलम छाँटें

en: Choose the column by which the result table is sorted.
hi: स्तंभ चुनें जिसके द्वारा परिणाम तालिका क्रमित की जाती है.

en: Sort Order
hi: ऑर्डर छाँटें

en: Customer Name
hi: ग्राहक का नाम

en: Sales
hi: बिक्री

en: Markup
hi: मार्कअप

en: No Customer
hi: कोई ग्राहक नहीं

en: Customer Summary
hi: ग्राहक सारांश

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
hi: इक्विटी स्टेटमेंट

en: Report only on these accounts.
hi: केवल इन खातों पर रिपोर्ट करें.

en: Closing Entries pattern
hi: समापन प्रविष्टियों की पद्धति

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
hi: वर्णन स्तंभ में कोई भी टेक्स्ट जो समापन प्रविष्टियों की पहचान करता है.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
hi: समापन प्रविष्टियों की पद्धति केस-सेंसिटिव है

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
hi: इसके कारण समापन प्रविष्टि पैटर्न मिलान केस-संवेदनशील होता है.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
hi: समापन प्रविष्टियों की पद्धति नियमित अभिव्यक्ति है

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
hi: इसके कारण समापन प्रविष्टि पैटर्न को एक नियमित अभिव्यक्ति के रूप में देखा जाता है.

en: for Period
hi: अवधि के लिए

en: Capital
hi: पूंजी

en: Investments
hi: निवेश

en: Withdrawals
hi: निकासी

en: Increase in capital
hi: पूंजी में वृद्धि

en: Decrease in capital
hi: पूंजी में कमी

en: Num/Action
hi: संख्या/कार्रवाई

en: Running Balance
hi: रनिंग बैलेंस

en: Totals
hi: कुल योग

en: General Ledger
hi: जनरल लेजर

en: Sorting
hi: छंटाई

en: Trans Number
hi: लेनदेन संख्या

en: Use Full Account Name
hi: पूर्ण खाता नाम का उपयोग करें

en: Other Account Name
hi: अन्य खाता नाम

en: Use Full Other Account Name
hi: पूर्ण अन्य खाता नाम का उपयोग करें

en: Other Account Code
hi: अन्य खाता कोड

en: Sign Reverses
hi: हस्ताक्षर सुरक्षित रखता है

en: Primary Key
hi: प्राथमिक बटन

en: Show Full Account Name
hi: पूर्ण खाता नाम दिखाएं

en: Primary Subtotal
hi: प्राथमिक पूर्ण योग

en: Primary Subtotal for Date Key
hi: तिथि बटन के लिए प्राथमिक पूर्ण योग

en: Primary Sort Order
hi: प्राथमिक छंटाई क्रम

en: Secondary Key
hi: माध्यमिक बटन

en: Secondary Subtotal
hi: माध्यमिक पूर्ण योग

en: Secondary Subtotal for Date Key
hi: तिथि बटन के लिए माध्यमिक पूर्ण

en: Secondary Sort Order
hi: माध्यमिक छंटाई क्रम

en: Label the trading accounts section
hi: ट्रेडिंग खाता सेक्शन को लेबल करें

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
hi: ट्रेडिंग खाता खंड के लिए एक लेबल शामिल किया जाए या नहीं.

en: Include trading accounts total
hi: ट्रेडिंग खातों के कुल योग को शामिल करें

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
hi: कुल ट्रेडिंग खाता बैलेंस बताने वाली एक पंक्ति शामिल की जाए या नहीं.

en: Trading
hi: ट्रेडिंग

en: Total Trading
hi: कुल ट्रेडिंग

en: Income Statement
hi: आय का स्टेटमेंट

en: Profit & Loss
hi: लाभ और हानि

en: Tax Amount
hi: कर राशि

en: Invoice in progress…
hi: चालान प्रगति में

en: Custom Title
hi: कस्टम शीर्षक

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
hi: चालान, बिल या व्यय रसीद को बदलने के लिए एक कस्टम स्ट्रिंग.

en: Display Columns
hi: कॉलमों को दिखाएं

en: Display the date?
hi: तिथि दिखाएं?

en: Display the description?
hi: विवरण दिखाएं?

en: Display the action?
hi: गतिविधि को प्रदर्शित करें?

en: Display the quantity of items?
hi: सामग्रियों की मात्रा दिखाएं?

en: Display the price per item?
hi: प्रति सामग्री मूल्य प्रदर्शित करें?

en: Display the entry's discount?
hi: प्रविष्टि की छूट प्रदर्शित करें?

en: Display the entry's taxable status?
hi: प्रविष्टि की कर योग्य स्थिति प्रदर्शित करें?

en: Display each entry's total total tax?
hi: प्रत्येक प्रविष्टि का कुल समग्र कर प्रदर्शित करें?

en: Display the entry's value?
hi: प्रविष्टि का मूल्य प्रदर्शित करें?

en: Display due date?
hi: नियत तिथि प्रदर्शित करें?

en: Display the subtotals?
hi: पूर्ण योगों को दिखाएं?

en: Payable to
hi: को देय

en: Display the Payable to: information.
hi: को देय: जानकारी प्रदर्शित करें

en: Payable to string
hi: को देय स्ट्रिंग

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
hi: भुगतान किसे किया जाना चाहिए यह बताने के लिए वाक्यांश.

en: Company contact
hi: कंपनी संपर्क

en: Display the Company contact information.
hi: कंपनी की संपर्क जानकारी प्रदर्शित करें.

en: Company contact string
hi: कंपनी संपर्क स्ट्रिंग

en: The phrase used to introduce the company contact.
hi: कंपनी का संपर्क बताने के लिए प्रयुक्त वाक्यांश.

en: Minimum # of entries
hi: प्रविष्टियों की न्यूनतम #

en: The minimum number of invoice entries to display.
hi: प्रदर्शन के लिए चालान प्रविष्टियों की न्यूनतम संख्या.

en: References
hi: संदर्भ

en: Display the invoice references?
hi: चालान संदर्भों को दिखाएं?

en: Billing Terms
hi: बिलिंग शर्तें

en: Display the invoice billing terms?
hi: चालान की बिलिंग शर्तों को दर्शाएं?

en: Display the billing id?
hi: बिलिंग आईडी को दर्शाएं?

en: Display the invoice notes?
hi: चालान की टिप्पणियों को दिखाएं

en: Payments
hi: भुगतान

en: Display the payments applied to this invoice?
hi: इस चालान के लिए लागू भुगतानों को प्रदर्शित करें

en: Job Details
hi: जॉब का विवरण

en: Display the job name for this invoice?
hi: चालान के लिए जॉब नाम प्रदर्शित करें?

en: Extra notes to put on the invoice.
hi: चालान पर डालने के लिए अतिरिक्त नोट.

en: Net Price
hi: नियत मूल्य

en: Total Price
hi: कुल मूल्य

en: Amount Due
hi: बकाया राशि

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
hi: कोई वैध चालान चयनित नहीं. विकल्प बटन पर क्लिक करें और उपयोग के लिए चालान का चयन करें.

en: Show Net Profit
hi: शुद्ध लाभ दिखाएं

en: Show Asset & Liability
hi: संपत्ति और देयता दिखाएं

en: Show Net Worth
hi: निवल संपत्ति दिखाएं

en: Line Width
hi: पंक्ति चौड़ाई

en: Set line width in pixels.
hi: पंक्ति की चौड़ाई पिक्सेल में सेट करें.

en: Grid
hi: ग्रिड

en: Show Income and Expenses?
hi: आय और व्यय दिखाएं?

en: Show the Asset and the Liability bars?
hi: संपत्ति और देयता के बारों को दिखाएं?

en: Show the net profit?
hi: शुद्ध लाभ दिखाएं?

en: Show a Net Worth bar?
hi: एक शुद्ध संपत्ति का बार दिखाएं

en: Add grid lines.
hi: ग्रिड पंक्तियां जोड़ें.

en: Net Profit
hi: शुद्ध लाभ

en: Net Worth
hi: शुद्ध संपत्ति

en: Net Worth Barchart
hi: शुद्ध संपत्ति बार चार्ट

en: Income/Expense Chart
hi: आय/व्यय चार्ट

en: Net Worth Linechart
hi: निवल संपत्ति पंक्तिचार्ट

en: Sort By
hi: द्वारा छाँटें

en: Show zero balance items
hi: जीरो बैलेंस आइटमों को दिखाएं

en: Due or Post Date
hi: नियत या बाद की तिथि

en: Sort companies by.
hi: कंपनियों को इसके अनुसार क्रमित करें.

en: Bracket Total Owed
hi: ब्रैकेट कुल धारता

en: Sort order.
hi: क्रमण अनुक्रम.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
hi: सभी विक्रेताओं/ग्राहकों को दिखाएं भले ही उनमें एक शून्य बैलेंस हो.

en: Leading date.
hi: प्रमुख दिनांक.

en: Current
hi: वर्तमान

en: 0-30 days
hi: 0-30 दिन

en: 31-60 days
hi: 31-60 दिन

en: 61-90 days
hi: 61-90 दिन

en: 91+ days
hi: 91+ दिन

en: Payable Aging
hi: देय एजिंग

en: Receivable Aging
hi: प्राप्य एजिंग

en: Credits
hi: क्रेडिट

en: Debits
hi: डेबिट

en: No valid customer selected.
hi: कोई वैध ग्राहक चयनित नहीं.

en: This report requires a customer to be selected.
hi: इस रिपोर्ट के लिए एक ग्राहक का चयन करना आवश्यक है.

en: No valid employee selected.
hi: कोई वैध कर्मचारी चयनित नहीं.

en: This report requires a employee to be selected.
hi: इस रिपोर्ट के लिए एक कर्मचारी का चयन करना आवश्यक है.

en: Period Totals
hi: अवधि का कुल योग

en: Total Credit
hi: कुल क्रेडिट

en: Total Due
hi: कुल बकाया

en: The company for this report.
hi: इस रिपोर्ट के लिए कंपनी.

en: Display the transaction date?
hi: लेनदेन की तिथि प्रदर्शित करें?

en: Display the transaction reference?
hi: लेनदेन के संदर्भ को दर्शाएं?

en: Display the transaction type?
hi: लेनदेन के प्रकार को दर्शाएं?

en: Display the transaction description?
hi: लेनदेन का विवरण दिखाएं?

en: Display the period credits column?
hi: अवधि क्रेडिट स्तंभ प्रदर्शित करें?

en: Display a running balance?
hi: चालू बैलेंस प्रदर्शित करें?

en: No matching transactions found
hi: कोई संगत लेनदेन नहीं मिला

en: Customer Report
hi: ग्राहक रिपोर्ट

en: Vendor Report
hi: विक्रेता रिपोर्ट

en: Employee Report
hi: कर्मचारी रिपोर्ट

en: Job Report
hi: जॉब रिपोर्ट

en: Investment Portfolio
hi: निवेश पोर्टफोलियो

en: Price of Commodity
hi: कमोडिटी का मूल्य

en: Invert prices
hi: कीमतों को पलटें

en: Marker
hi: मार्कर

en: Marker Color
hi: मार्कर रंग

en: Calculate the price of this commodity.
hi: इस कमोडिटी के मूल्य की गणना करें.

en: Weighted Average
hi: भारित औसत

en: Actual Transactions
hi: वास्तविक लेनदेन

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
hi: प्रति कमोडिटी मुद्रा की बजाय प्रति मुद्रा कमोडिटी प्लॉट करें

en: Color of the marker.
hi: चिह्नक का रंग.

en: Weeks
hi: सप्ताह

en: Double-Weeks
hi: दोहरे-सप्ताह

en: Identical commodities
hi: एक सामान वस्तुएं

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
hi: आपकी चयनित वस्तु और रिपोर्ट की मुद्रा एक सामान है. एक सामान वस्तुओं के लिए मूल्यों को दिखाने का कोई मतलब नहीं बनता है.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
hi: चयनित समय अवधि में चयनित वस्तुओं के लिए मूल्य की कोई सूचना उपलब्ध नहीं है.

en: Only one price
hi: केवल एक मूल्य

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
hi: चयनित समय अवधि में चयनित वस्तुओं के लिए एक मात्र एकल मूल्य पाया गया. यह एक उपयोगी प्लॉट नहीं देता है.

en: All Prices equal
hi: सभी मूल्य बराबर

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
hi: पाए गए सभी मूल्य बराबर हैं. इसके कारण प्लॉट एक सीधी रेखा के साथ बनेगा. दुर्भाग्यवश, प्लॉटिंग टूल इसे संभाल नहीं कर सकता.

en: All Prices at the same date
hi: सभी मूल्य एक ही तिथि में हैं

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
hi: पाए गए सभी मूल्य एक ही तिथि से संबंधित हैं. इसके कारण प्लॉट एक सीधी रेखा के साथ बनेगा. दुर्भाग्यवश, प्लॉटिंग टूल इसे संभाल नहीं कर सकता.

en: Price Scatterplot
hi: मूल्य स्कैटरप्लॉट

en: Headings 1
hi: शीर्षक 1

en: Headings 2
hi: शीर्षक 2

en: Heading font
hi: शीर्षक का फॉन्ट

en: Text font
hi: लिखावट का फॉन्ट

en: Qty
hi: मात्रा

en: Discount Rate
hi: रियायत की दर

en: Discount Amount
hi: रियायत राशि

en: Tax Rate
hi: कर की दर

en: Sub-total
hi: पूर्ण-योग

en: Payment received text
hi: भुगतान प्राप्ति लिखावट

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
hi: इस रिपोर्ट के eguile टेम्प्लेट भाग का फ़ाइल नाम. यह फ़ाइल आपकी .gnucash डायरेक्ट्री में, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज के अंदर इसके उचित स्थान पर होनी चाहिए.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
hi: इस रिपोर्ट के साथ इस्तेमाल करने के लिए CSS स्टाइलशीट का फ़ाइल नाम. यह फ़ाइल आपकी .gnucash डायरेक्ट्री में, या अन्यथा GnuCash इंस्टॉलेशन डायरेक्ट्रीज के अंदर इसके उचित स्थान पर होनी चाहिए.

en: Font to use for the main heading.
hi: मुख्य शीर्षलेख के लिए उपयोग किया जाने वाला फॉन्ट.

en: Font to use for everything else.
hi: अन्य सभी चीज के लिए उपयोग किया जाने वाला फॉन्ट.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
hi: तिथि के लिए प्रारूप->आज की तिथि के लिए स्ट्रिंग रूपांतरण

en: Funds In
hi: फंड्स इन

en: Funds Out
hi: फंड्स आउट

en: Lot
hi: लॉट

en: Debit Value
hi: डेबिट मूल्य

en: Credit Value
hi: क्रेडिट मूल्य

en: The title of the report.
hi: रिपोर्ट का नाम.

en: Register Report
hi: रजिस्टर रिपोर्ट

en: Display the check number/action?
hi: चेक नंबर/कार्रवाई प्रदर्शित करें?

en: Display the check number?
hi: चेक नंबर दिखाएं?

en: Display the memo?
hi: मेमो दिखाएं?

en: Display the account?
hi: खाता दिखाएं?

en: Display the number of shares?
hi: शेयरों की संख्या दिखाएं?

en: Display the name of lot the shares are in?
hi: उस लॉट का नाम दिखाएं जिसमें शेयर मौजूद हैं?

en: Display the shares price?
hi: शेयरों का मूल्य दिखाएं?

en: Display the amount?
hi: राशि दिखाएं?

en: Display the value in transaction currency?
hi: मूल्य को लेनदेन की मुद्रा में दिखाएं?

en: Display the totals?
hi: कुल योगों को दिखाएं?

en: Total Debits
hi: कुल डेबिट

en: Total Credits
hi: कुल क्रेडिट

en: Total Value Debits
hi: कुल मूल्य डेबिट

en: Total Value Credits
hi: कुल मूल्य क्रेडिट

en: Net Change
hi: शुद्ध बदलाव

en: Value Change
hi: मूल्य बदलाव

en: Elements
hi: तत्व

en: column: Date
hi: स्तंभ: दिनांक

en: column: Tax Rate
hi: स्तंभ: कर की दर

en: column: Units
hi: स्तंभ: इकाइयां

en: row: Address
hi: पंक्ति: पता

en: row: Contact
hi: पंक्ति: संपर्क

en: row: Invoice Number
hi: पंक्ति: चालान नंबर

en: row: Company Name
hi: पंक्ति: कंपनी नाम

en: Invoice number text
hi: चालान नंबर टेक्स्ट

en: To text
hi: के लिए टेक्स्ट

en: Ref text
hi: संदर्भ टेक्स्ट

en: Job Name text
hi: जॉब नाम टेक्स्ट

en: Job Number text
hi: जॉब संख्या टेक्स्ट

en: Show Job name
hi: जॉब नाम दिखाएं

en: Show Job number
hi: जॉब संख्या दिखाएं

en: Invoice number next to title
hi: नाम के बाद चालान नंबर

en: table-border-collapse
hi: तालिका-बोर्डर-सिकोड़ें

en: table-header-border-color
hi: तालिका-शीर्षलेख-बोर्डर-रंग

en: table-cell-border-color
hi: तालिका-सेल-बोर्डर-रंग

en: Embedded CSS
hi: एम्बेडेड CSS

en: Logo filename
hi: लोगो फ़ाइलनाम

en: Logo width
hi: लोगो की चौड़ाई

en: Display the Tax Rate?
hi: कर की दर प्रदर्शित करें?

en: Display the Units?
hi: इकाइयां प्रदर्शित करें?

en: Display the contact?
hi: संपर्क प्रदर्शित करें?

en: Display the address?
hi: पता प्रदर्शित करें?

en: Display the Invoice Number?
hi: चालान नंबर प्रदर्शित करें?

en: Display the Company Name?
hi: कंपनी नाम प्रदर्शित करें?

en: Invoice Number next to title?
hi: नाम के बाद चालान नंबर?

en: Display Job name?
hi: जॉब नाम प्रदर्शित करें?

en: Invoice Job number?
hi: चालान जॉब नंबर?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
hi: फ़ाइल का नाम जिसमें रिपोर्ट पर उपयोग किया जाने वाला लोगो शामिल है.

en: Border-collapse?
hi: बोर्डर-संकुचित करें?

en: CSS color.
hi: CSS रंग.

en: Embedded CSS.
hi: एम्बेडेड CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
hi: टैक्स कॉलमों के साथ एक ग्राहक चालान प्रदर्शित करें (एग्विल टेम्पलेट का उपयोग कर)

en: Trial Balance
hi: ट्रायल बैलेंस

en: Start of Adjusting/Closing
hi: समायोजन/समापन की शुरुआत

en: Date of Report
hi: रिपोर्ट की तिथि

en: Report variation
hi: रिपोर्ट में भिन्नता

en: Kind of trial balance to generate.
hi: जनरेट करने के लिए ट्रायल बैलेंस का प्रकार.

en: Merchandising
hi: क्रय-विक्रय

en: Gross adjustment accounts.
hi: सकल समायोजन खाते.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
hi: शुद्ध ना करें, लेकिन इन खातों में कुल डेबिट/क्रेडिट समायोजनों को दिखाएं. क्रय-विक्रय व्यवसाय अपने सूची खातों को सामान्यतः यहाँ चुनेंगे.

en: Income summary accounts
hi: आय सारांश खाते

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
hi: इन खातों में किये गए समायोजन समायोजनों, समायोजित ट्रायल बैलेंस और आय स्टेटमेंट कॉलमों में सकल समायोजित हैं. ये क्रय-विक्रय व्यवसायों के लिए ज्यादातर उपयोगी होते हैं.

en: Adjusting Entries pattern
hi: समायोजन प्रविष्टियों की पद्धति

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
hi: वर्णन स्तंभ में कोई भी टेक्स्ट जो समायोजन प्रविष्टियों की पहचान करता है.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
hi: समायोजन प्रविष्टियों की पद्धति केस-सेंसिटिव है

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
hi: इसके कारण समायोजन प्रविष्टि पैटर्न मिलान केस-संवेदनशील होता है.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
hi: समायोजन प्रविष्टियों की पद्धति नियमित अभिव्यक्ति है

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
hi: इसके कारण समायोजन प्रविष्टि पैटर्न को एक नियमित अभिव्यक्ति के रूप में देखा जाता है.

en: Adjusting Entries
hi: प्रविष्टियों का समायोजन किया जा रहा है

en: Adjustments
hi: समायोजन

en: Adjusted Trial Balance
hi: समायोजित ट्रायल बैलेंस

en: Net Loss
hi: शुद्ध घाटा

en: Number of columns
hi: कॉलमों की संख्या

en: Number of columns before wrapping to a new row.
hi: एक नई पंक्ति में रैपिंग से पहले स्तंभों की संख्या.

en: Edit Options
hi: संपादन विकल्प

en: Single Report
hi: एकल रिपोर्ट

en: Multicolumn View
hi: कई कॉलमों में प्रदर्शन

en: Custom Multicolumn Report
hi: कस्टम मल्टी-कॉलम रिपोर्ट

en: Assets Accounts
hi: संपत्तियों के खाते

en: Liability Accounts
hi: देयताओं के खाते

en: Equity Accounts
hi: इक्विटी के खाते

en: Trading Accounts
hi: ट्रेडिंग खाते

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
hi: कुल इक्विटी, ट्रेडिंग और देयताएं

en: Imbalance Amount
hi: असंतुलित राशि

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
hi: इस रिपोर्ट के लिए उपयोग की गयी विनिमय दरें

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
hi: कोई चालान नहीं चुना गया है – कृपया एक चालान को चुनने के लिए विकल्प बटन का प्रयोग करें.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
hi: यह रिपोर्ट केवल (बिक्री) चालानों के लिए डिजाइन की गयी है. कृपया एक चालान का चयन करने के लिए विकल्प बटन का प्रयोग करें, ना कि बिल या व्यय रसीद का.

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Invoice Date
hi: चालान की तिथि

en: Stocks
hi: स्टॉक

en: Mutual Funds
hi: म्युचुअल फंड

en: Currencies
hi: मुद्राएं

en: Equities
hi: इक्विटी

en: Checking
hi: चेकिंग

en: Savings
hi: बचत

en: Money Market
hi: मनी मार्केट

en: Accounts Receivable
hi: प्राप्य खाते

en: Accounts Payable
hi: देय खाते

en: Credit Lines
hi: क्रेडिट लाइनें

en: Building '~a' report …
hi: '~a' रिपोर्ट बनायी जा रही है…

en: Rendering '~a' report …
hi: '~a' रिपोर्ट की रेंडरिंग की जा रही है…

en: Preparer
hi: निर्माता

en: Name of person preparing the report.
hi: रिपोर्ट तैयार करने वाले व्यक्ति का नाम.

en: Prepared for
hi: के लिए बनाया गया

en: Name of organization or company prepared for.
hi: संगठन या कंपनी का नाम जिसके लिए तैयार किया गया.

en: Show preparer info
hi: निर्माता की जानकारी दिखाएं

en: Name of organization or company.
hi: संगठन या कंपनी का नाम.

en: Enable Links
hi: लिंक्स को सक्रिय करें

en: Enable hyperlinks in reports.
hi: रिपोर्टों में हाइपरलिंक्स को सक्रिय करें.

en: Footer
hi: फूटर

en: String to be placed as a footer.
hi: पादलेख के रूप में रखी जाने वाली स्ट्रिंग.

en: Images
hi: छवियां

en: Background Tile
hi: पृष्ठभूमि शीर्षक

en: Background tile for reports.
hi: रिपोर्टों के लिए पृष्ठभूमि शीर्षक

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
hi: शीर्षक बैनर

en: Banner for top of report.
hi: रिपोर्ट के शीर्ष के लिए बैनर

en: Heading Alignment
hi: शीर्षक संरेखन

en: Left
hi: बाएं

en: Center
hi: मध्य

en: Right
hi: दाएं

en: Logo
hi: लोगो

en: Company logo image.
hi: कंपनी लोगो छवि.

en: General background color for report.
hi: रिपोर्ट के लिए सामान्य पृष्ठभूमि रंग

en: Text Color
hi: टेक्स्ट का रंग

en: Normal body text color.
hi: सामान्य बॉडी टेक्स्ट का रंग.

en: Link Color
hi: रंग को लिंक करें

en: Link text color.
hi: टेक्स्ट के रंग को लिंक करें

en: Table Cell Color
hi: टेबल सेल कलर

en: Default background for table cells.
hi: टेबल सेलों के लिए डिफॉल्ट पृष्ठभूमि

en: Alternate Table Cell Color
hi: वैकल्पिक टेबल सेल कलर

en: Default alternate background for table cells.
hi: टेबल सेलों के लिए डिफॉल्ट वैकल्पिक पृष्ठभूमि

en: Subheading/Subtotal Cell Color
hi: उपशीर्षक/पूर्ण योग का सेल कलर

en: Default color for subtotal rows.
hi: पूर्ण योग की पंक्तियों के लिए डिफॉल्ट रंग

en: Sub-subheading/total Cell Color
hi: उप-उपशीर्षक/कुल सेल कलर

en: Color for subsubtotals.
hi: पूर्णयोग के लिए रंग.

en: Grand Total Cell Color
hi: कुल योग सेल कलर

en: Color for grand totals.
hi: कुल योग के लिए रंग.

en: Tables
hi: तालिकाएं

en: Table cell spacing
hi: तालिका सेल स्पेसिंग

en: Space between table cells.
hi: तालिका सेलों के बीच रिक्त स्थान.

en: Table cell padding
hi: तालिका सेल पैडिंग

en: Space between table cell edge and content.
hi: तालिका सेल के किनारे और सामग्री के बीच रिक्त स्थान.

en: Table border width
hi: तालिका के बॉर्डर की चौड़ाई

en: Bevel depth on tables.
hi: तालिकाओं पर कटाव की गहराई.

en: Prepared by:
hi: द्वारा निर्मित:

en: Prepared for:
hi: के लिए निर्मित:

en: Easy
hi: आसान

en: Fancy
hi: फैंसी

en: Technicolor
hi: टेक्नीकलर

en: Background color for reports.
hi: रिपोर्टों के लिए पृष्ठभूमि रंग

en: Background Pixmap
hi: पृष्ठभूमि पिक्समैप

en: Background color for alternate lines.
hi: वैकल्पिक लाइनों के लिए पृष्ठभूमि रंग.

en: Plain
hi: प्लेन

en: Filter Type
hi: फ़िल्टर टाइप

en: Table for Exporting
hi: निर्यात के लिए तालिका

en: Void Transactions
hi: अमान्य लेनदेन

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
hi: ऐसा कोई लेनदेन नहीं मिला जो विकल्पों के पैनल में निर्दिष्ट समय अंतराल और खाता चयन से मेल खाता हो

en: Register Order
hi: रजिस्टर क्रम

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
hi: फ़िल्टर खातों में/से लेनदेनों को शामिल करें

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
hi: फ़िल्टर खातों में/से लेनदेनों को बाहर करें

en: Non-void only
hi: केवल गैर-अमान्य

en: Void only
hi: केवल अमान्य

en: Income and Expense
hi: आय और व्यय

en: Credit Accounts
hi: क्रेडिट खाते

en: Date Entered
hi: दर्ज की गयी तारीख

en: Convert all transactions into a common currency.
hi: सभी लेनदेनों को एक आम मुद्रा में परिवर्तित करें.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
hi: अतिरिक्त सेलों के साथ कट एवं पेस्ट निर्यात के लिए उपयुक्त तालिका संरूपित करता है.

en: How to handle void transactions.
hi: अमान्य लेनदेनों को कैसे देखें.

en: Filter on these accounts.
hi: इन खातों पर फ़िल्टर करें.

en: Filter account.
hi: खाता फ़िल्टर करें.

en: Sort by this criterion first.
hi: पहले इस मानदंड के अनुसार क्रमित करें.

en: Subtotal according to the primary key?
hi: प्राथमिक बटन के अनुसार पूर्ण योग करें?

en: Do a date subtotal.
hi: एक दिनांक पूर्णयोग करें.

en: Order of primary sorting.
hi: प्राथमिक क्रमण का अनुक्रम.

en: Sort by this criterion second.
hi: दूसरे नंबर पर इस मानदंड के अनुसार क्रमित करें.

en: Subtotal according to the secondary key?
hi: माध्यमिक बटन के अनुसार कुल योग करें?

en: Order of Secondary sorting.
hi: द्वितीयक क्रमण का अनुक्रम.

en: Display the reconciled date?
hi: संगत तिथि दर्शाएं?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
hi: अगर मेमो उपलब्ध नहीं है तो टिप्पणियां दिखाएं?

en: Display the full account name?
hi: पूर्ण खाता नाम प्रदर्शित करें?

en: Display the account code?
hi: खाता कोड प्रदर्शित करें?

en: Display the other account code?
hi: अन्य खाता कोड प्रदर्शित करें?

en: Display the trans number?
hi: लेनदेन संख्या प्रदर्शित करें?

en: Display the account name?
hi: खाता नाम दिखाएं?

en: Reverse amount display for certain account types.
hi: कुछ खाता प्रकारों के लिए राशि प्रदर्शन को पलटें.

en: Num/T-Num
hi: संख्या/T-संख्या

en: Transfer from/to
hi: से/को हस्तांतरण

en: Split Transaction
hi: विभाजित लेनदेन

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
hi: ~a से ~a तक

en: Cu_t
hi: का_टें

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
hi: वर्तमान चयन को काटें और इसे क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: _Copy
hi: _कॉपी करें

en: Copy the current selection to clipboard
hi: वर्तमान चयन को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: _Paste
hi: _पेस्ट

en: Paste the clipboard content at the cursor position
hi: क्लिपबोर्ड की सामग्री को कर्सर के स्थान पर पेस्ट करें

en: _Transaction
hi: _लेनदेन

en: Remo_ve Other Splits
hi: अन्य विभाजनों को निका_लें

en: Remove all splits in the current transaction
hi: वर्तमान लेनदेन में सभी विभाजनों को हटाएं

en: _Enter Transaction
hi: _लेनदेन दर्ज करें

en: Record the current transaction
hi: वर्तमान लेनदेन को रिकॉर्ड करें

en: Ca_ncel Transaction
hi: लेनदेन को र_द्द करें

en: Cancel the current transaction
hi: वर्तमान लेनदेन को रद्द करें

en: _View
hi: _दृश्य

en: _Double Line
hi: _दोहरी लाइन

en: Transfer funds from one account to another
hi: एक खाते से दूसरे में फंड स्थानांतरित करें

en: _Blank Transaction
hi: _खाली लेनदेन

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
hi: रजिस्टर के निचले हिस्से में खाली लेनदेन में जाएं

en: _File
hi: _फ़ाइल

en: Pa_ge Setup
hi: वर्तमान में सक्रिय पृष्ठ को प्रिंट करें

en: Specify the page size and orientation for printing
hi: प्रिंटिंग के लिए पृष्ठ का आकार और ओरिएंटेशन बताएं

en: Proper_ties
hi: प्रोप_र्टीज

en: Edit the properties of the current file
hi: वर्तमान फ़ाइल की प्रोपर्टीज को संपादित करें

en: Close the currently active page
hi: वर्तमान में सक्रिय पृष्ठ को बंद करें

en: Quit this application
hi: इस एप्लिकेशन को छोड़ दें

en: Edit the global preferences of GnuCash
hi: GnuCash की ग्लोबल प्राथमिकताओं को संपादित करें

en: _Toolbar
hi: _टूलबार

en: Show/hide the toolbar on this window
hi: टूलबार को इस विंडो पर दिखाएं/छिपाएं

en: Su_mmary Bar
hi: सा_रांश बार

en: Show/hide the summary bar on this window
hi: सा_रांश बार को इस विंडो पर दिखाएं/छिपाएं

en: Stat_us Bar
hi: स्टे_टस बार

en: Show/hide the status bar on this window
hi: स्टे_टस बार को इस विंडो पर दिखाएं/छिपाएं

en: Tra_nsaction
hi: लेन_देन

en: _Actions
hi: _कार्य

en: Re_name Page
hi: पृष्ठ को नया_नाम दें

en: _Scheduled
hi: _नियत

en: _Reports
hi: _रिपोर्ट

en: _Tools
hi: _टूल्स

en: E_xtensions
hi: वि_स्तार

en: _Windows
hi: _विंडो

en: _New Window
hi: _नयी विंडो

en: New Window with _Page
hi: पृष्ठ के साथ नयी विंडो

en: Tutorial and Concepts _Guide
hi: प्रशिक्षक और अवधारणा_मार्गदर्शक

en: Open the GnuCash Tutorial
hi: GnuCash प्रशिक्षक को खोलें

en: _Contents
hi: _सामग्रियां

en: Open the GnuCash Help
hi: GnuCash हेल्प को खोलें

en: About GnuCash
hi: GnuCash के बारे में

en: Save the current file
hi: मौजूदा फ़ाइल को सहेजें

en: Open the New Invoice dialog
hi: नए चालान के संवाद को खोलें

en: New Accounts _Page
hi: नए खातों का_पृष्ठ

en: Open a new Account Tree page
hi: एक नया एकाउंट ट्री पृष्ठ खोलें

en: New _File
hi: _नयी फ़ाइल

en: Create a new file
hi: एक नयी फ़ाइल बनाएं

en: Open an existing GnuCash file
hi: एक मौजूदा GnuCash फ़ाइल खोलें

en: Save this file with a different name
hi: इस फ़ाइल को एक अलग नाम से सहेजें

en: Re_vert
hi: प_लटें

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
hi: सभी नहीं सहेजे गए बदलावों को पलटते हुए, वर्तमान डेटाबेस को फिर से लोड करें

en: Print the currently active page
hi: वर्तमान में सक्रिय पृष्ठ को प्रिंट करें

en: Export _Accounts
hi: निर्यात_खाते

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
hi: एक नयी GnuCash डेटाफ़ाइल में खाता अनुक्रम का निर्यात करें

en: Find transactions with a search
hi: एक सर्च से लेनदेनों को खोजें

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
hi: कर_रिपोर्ट के विकल्प

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
hi: कर रिपोर्टों के लिए प्रासंगिक खातों का सेटअप करें, जैसे US आय कर

en: _Scheduled Transactions
hi: _नियत लेनदेन

en: _Scheduled Transaction Editor
hi: _नियत लेनदेन संपादक

en: Since _Last Run…
hi: अंतिम संचालन_के बाद से…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
hi: अंतिम बार के संचालन के बाद से नियत लेनदेन बनाएं

en: _Mortgage & Loan Repayment…
hi: _बंधक और ऋण चुकौती…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
hi: एक ऋण की चुकौती के लिए नियत लेनदेनों का सेटअप बनाएं

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
hi: स्टॉक और म्युचुअल फंडों के लिए मूल्यों को देखें और संपादित करें

en: _Security Editor
hi: _सुरक्षा संपादक

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
hi: स्टॉक और म्युचुअल फंडों के लिए कमोडिटीज को देखें और संपादित करें

en: _Loan Repayment Calculator
hi: _ऋण चुकौती संगणक

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
hi: ऋण/बंधक चुकौती संगणक का उपयोग करें

en: Close the Book at the end of the Period
hi: अवधि की समाप्ति पर पुस्तक को बंद करें

en: _Tips Of The Day
hi: _दिन के टिप्स

en: View the Tips of the Day
hi: दिन के टिप्स को देखें

en: Import bills and invoices from a CSV text file
hi: एक CSV टेक्स्ट फ़ाइल से बिलों और चालानों को आयात करें

en: _Delete Budget
hi: _बजट को मिटाएं

en: _Customer
hi: _ग्राहक

en: Customers Overview
hi: ग्राहक ओवरव्यू

en: Open a Customer overview page
hi: एक ग्राहक ओवरव्यू पृष्ठ खोलें

en: Open the New Customer dialog
hi: नये ग्राहक का संवाद खोलें

en: Open the Find Customer dialog
hi: ग्राहक खोजें संवाद को खोलें

en: Open the Find Invoice dialog
hi: चालान खोजें संवाद को खोलें

en: Open the New Job dialog
hi: नए जॉब के संवाद को खोलें

en: Open the Find Job dialog
hi: जॉब खोजें संवाद को खोलें

en: Open the Process Payment dialog
hi: प्रक्रिया भुगतान संवाद को खोलें

en: _Vendor
hi: _विक्रेता

en: Vendors Overview
hi: विक्रेता ओवरव्यू

en: Open a Vendor overview page
hi: एक विक्रेता ओवरव्यू पृष्ठ खोलें

en: Open the New Vendor dialog
hi: नये विक्रेता के संवाद को खोलें

en: Open the Find Vendor dialog
hi: विक्रेता खोजें संवाद को खोलें

en: Open the New Bill dialog
hi: नया बिल संवाद को खोलें

en: Open the Find Bill dialog
hi: बिल खोजें संवाद को खोलें

en: Bills _Due Reminder
hi: बकाया_बिलों का तकाजा

en: Open the Bills Due Reminder dialog
hi: बकाया बिलों का तकाजा संवाद को खोलें

en: _Employee
hi: _कर्मचारी

en: Employees Overview
hi: कर्मचारी ओवरव्यू

en: Open a Employee overview page
hi: एक कर्मचारी ओवरव्यू पृष्ठ खोलें

en: Open the New Employee dialog
hi: नया कर्मचारी संवाद को खोलें

en: Open the Find Employee dialog
hi: कर्मचारी खोजें संवाद को खोलें

en: Open the Find Expense Voucher dialog
hi: खर्च रसीद खोजें संवाद को खोलें

en: Sales _Tax Table
hi: बिक्री_कर तालिका

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
hi: बिक्री कर तालिकाओं की सूची को देखें और संपादित करें (GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
hi: _बिलिंग अवधि संपादक

en: View and edit the list of Billing Terms
hi: बिलिंग अवधियों की सूची को देखें और संपादित करें

en: Test Search Dialog
hi: जाँच खोज संवाद

en: Initialize Test Data
hi: डेटा जाँच प्रारंभ करें

en: Export Account T_ree to CSV…
hi: खाता ट्री_ को CSV में निर्यात करें…

en: Export the Account Tree to a CSV file
hi: खाता ट्री को एक CSV फ़ाइल में निर्यात करें

en: Export _Transactions to CSV…
hi: _लेनदेनों को CSV में निर्यात करें

en: Export the Transactions to a CSV file
hi: लेनदेनों को एक CSV फ़ाइल में निर्यात करें

en: Import _Accounts from CSV…
hi: CSV से _खातों का आयात करें…

en: Import Accounts from a CSV file
hi: एक CSV फ़ाइल से खातों का आयात करें

en: Import _Transactions from CSV…
hi: CSV से _लेनदेनों का आयात करें…

en: Import Transactions from a CSV file
hi: एक CSV फ़ाइल से लेनदेनों का आयात करें

en: _Replay GnuCash .log file…
hi: _GnuCash .log फ़ाइल को दुबारा चलाएं…

en: _Edit Account
hi: _खाता संपादित करें

en: Edit the selected account
hi: चयनित खाते को संपादित करें

en: _Renumber Subaccounts…
hi: _उपखातों को नया नंबर दें

en: Renumber the children of the selected account
hi: चयनित खाते के शिशुओं को नया नंबर दें

en: Open _Account
hi: खाता_खोलें

en: Open the selected account
hi: चयनित खाते को खोलें

en: Open _SubAccounts
hi: _उप-खाते खोलें

en: Open the selected account and all its subaccounts
hi: चयनित खाते और इसके सभी उपखातों को खोलें

en: _Refresh
hi: _रीफ्रेश

en: Refresh this window
hi: इस विंडो को रीफ्रेश करें

en: Create a new Account
hi: एक नया खाता बनाएं

en: New Account _Hierarchy…
hi: नया खाता_अनुक्रम…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
hi: वर्तमान पुस्तक को नए खाता प्रकार की श्रेणियों के साथ मिलाकर इसका विस्तार करें

en: Reconcile the selected account
hi: चयनित खाते का मिलान करें

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
hi: व्यक्तिगत लेनदेनों को स्वतः साफ़ करें जिससे कि एक निश्चित साफ़ राशि तक पहुंचा जा सके

en: Record a stock split or a stock merger
hi: एक स्टॉक विभाजन या एक स्टॉक विलय को दर्ज करें

en: View _Lots…
hi: लॉट्स_देखें…

en: Bring up the lot viewer/editor window
hi: लॉट व्यूअर/एडिटर विंडो को सामने लाएं

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
hi: _जाँच और मरम्मत करें

en: Check & Repair A_ccount
hi: खा_ते की जाँच और मरम्मत करें

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
hi: इस खाते में असंतुलित लेनदेनों और लावारिस विभाजनों के लिए जाँच और मरम्मत करें

en: Check & Repair Su_baccounts
hi: उप_खातों की जाँच और मरम्मत करें

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
hi: इस खाते और इसके उपखातों में असंतुलित लेनदेनों और लावारिस विभाजनों के लिए जाँच और मरम्मत करें

en: Check & Repair A_ll
hi: स_ब की जाँच और मरम्मत करें

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
hi: सभी खातों में असंतुलित लेनदेनों और लावारिस विभाजनों के लिए जाँच और मरम्मत करें

en: Edit _Account
hi: खाते को संपादित करें

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
hi: अलग-अलग लेनदेनों को स्वतः साफ़ करें, एक साफ़ राशि देकर

en: Delete selected account
hi: चयनित खाते को मिटाएं

en: Sort _Order
hi: ऑर्डर_छाँटें

en: _Standard
hi: _मानक

en: _Quantity
hi: _मात्रा

en: _Enter
hi: _दर्ज करें

en: Record the current entry
hi: वर्तमान प्रविष्टि को रिकॉर्ड करें

en: Cancel the current entry
hi: वर्तमान प्रविष्टि को रद्द करें

en: Delete the current entry
hi: वर्तमान प्रविष्टि को मिटाएं

en: _Blank
hi: _खाली

en: Dup_licate Entry
hi: न_क़ल प्रविष्टि

en: Make a copy of the current entry
hi: वर्तमान प्रविष्टि की एक प्रतिलिपि बनाएं

en: Move the current entry one row upwards
hi: मौजूदा प्रविष्टि को एक पंक्ति ऊपर खिसकाएँ

en: Move Entry Do_wn
hi: प्रविष्टि नीचे खिसकाएं (_w)

en: Move the current entry one row downwards
hi: मौजूदा प्रविष्टि को एक पंक्ति नीचे खिसकाएं

en: E_dit Customer
hi: ग्राहक को संपादित_करें

en: Edit the selected customer
hi: चयनित ग्राहक को संपादित करें

en: Create a new customer
hi: एक नया ग्राहक बनाएं

en: E_dit Vendor
hi: विक्रेता को संपादित_करें

en: Edit the selected vendor
hi: चयनित विक्रेता को संपादित करें

en: Create a new vendor
hi: एक नया विक्रेता बनाएं

en: E_dit Employee
hi: कर्मचारी को संपादित_करें

en: Edit the selected employee
hi: चयनित कर्मचारी को संपादित करें

en: Create a new employee
hi: एक नया कर्मचारी बनाएं

en: Show customer report
hi: ग्राहक रिपोर्ट दिखाएं

en: Show customer aging overview for all customers
hi: सभी ग्राहकों के लिए ग्राहक परिपक्वता ओवरव्यू दिखाएं

en: Show vendor report
hi: विक्रेता रिपोर्ट दिखाएं

en: Show vendor aging overview for all vendors
hi: सभी विक्रेताओं के लिए विक्रेता परिपक्वता ओवरव्यू दिखाएं

en: Show employee report
hi: कर्मचारी रिपोर्ट दिखाएं

en: Create a new invoice
hi: एक नया चालान बनाएं

en: Create a new bill
hi: एक नया बिल बनाएं

en: Create a new voucher
hi: एक नई रसीद बनाएं

en: Assign as payment…
hi: भुगतान के रूप में असाइन करें…

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
hi: _मूल लेजर

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
hi: _स्वतः-विभाजित लेजर

en: _Void Transaction
hi: _अमान्य लेनदेन

en: _Unvoid Transaction
hi: _मान्य लेनदेन

en: Add _Reversing Transaction
hi: विपरीत लेनदेन को_जोड़ें

en: S_plit Transaction
hi: लेनदेन को विभाजित_करें

en: Edit E_xchange Rate
hi: वि_निमय दर को संपादित करें

en: Account Report
hi: एकाउंट रिपोर्ट

en: Account Report - Single Transaction
hi: खाता रिपोर्ट - एकल लेनदेन

en: Show all splits in the current transaction
hi: मौजूदा लेनदेन में सभी विभाजनों को दिखाएं

en: _Print Report…
hi: _रिपोर्ट को प्रिंट करें…

en: Print the current report
hi: मौजूदा रिपोर्ट को प्रिंट करें

en: _Report Options
hi: _रिपोर्ट के विकल्प

en: Edit report style sheets
hi: रिपोर्ट स्टाइल शीट को संपादित करें

en: Export as P_DF…
hi: P_DF के रूप में निर्यात करें…

en: Export the current report as a PDF document
hi: वर्तमान रिपोर्ट को एक PDF दस्तावेज़ के रूप में निर्यात करें

en: Export HTML-formatted report to file
hi: HTML-प्रारूपित रिपोर्ट को फ़ाइल में निर्गत करें

en: Back
hi: पीछे

en: Move back one step in the history
hi: इतिहास में एक चरण पीछे जाएं

en: Forward
hi: आगे

en: Move forward one step in the history
hi: इतिहास में एक चरण आगे जाएं

en: Reload
hi: पुनः लोड करें

en: Reload the current page
hi: मौजूदा पृष्ठ को लोड करें

en: Stop
hi: रोकें

en: Cancel outstanding HTML requests
hi: असाधारण HTML अनुरोधों को रद्द करें

en: Export _Report
hi: रिपोर्ट_निर्गत करें

en: Create a new scheduled transaction
hi: एक नया नियत लेनदेन बनाएं

en: Edit the selected scheduled transaction
hi: चयनित नियत लेनदेन को संपादित करें

en: Delete the selected scheduled transaction
hi: चयनित नियत लेनदेन को मिटाएं

en: Import _QIF…
hi: QIF_आयात करें…

en: Import a Quicken QIF file
hi: एक त्वरित QIF फ़ाइल आयात करें

en: St_yle Sheets
hi: स्टा_इल शीट

en: _Reconcile
hi: _मिलान

en: _Reconcile Information…
hi: _मिलान सूचना…

en: _Finish
hi: _पूरा

en: _Postpone
hi: _स्थगित करें

en: _Open Account
hi: _खाता खोलें

en: _Reconcile Selection
hi: _समाधान चयन

en: _Unreconcile Selection
hi: _असमाधान चयन

en: Add a new balancing entry to the account
hi: खाते में एक नयी बैलेंसिंग प्रविष्टि जोड़ें

en: Edit the current transaction
hi: वर्तमान लेनदेन को संपादित करें

en: Reconcile the selected transactions
hi: चयनित लेनदेनों का समाधान करें

en: Unreconcile the selected transactions
hi: चयनित लेनदेनों का असमाधान करें

en: Delete the selected transaction
hi: चयनित लेनदेन को मिटाएं

en: Open the account
hi: खाता खोलें

en: Finish the reconciliation of this account
hi: इस खाते के मिलान का काम पूरा करें

en: Postpone the reconciliation of this account
hi: इस खाते के मिलान का काम स्थगित करें

en: Cancel the reconciliation of this account
hi: इस खाते के मिलान का काम रद्द करें

en: Illegal variable in expression.
hi: अभिव्यक्ति में अवैध चर

en: Unbalanced parenthesis
hi: असंतुलित कोष्टक

en: Stack overflow
hi: स्टैक ओवरफ्लो

en: Stack underflow
hi: स्टैक अंडरफ्लो

en: Undefined character
hi: अपरिभाषित अक्षर

en: Not a variable
hi: एक चर नहीं

en: Not a defined function
hi: एक परिभाषित कार्यप्रणाली नहीं

en: Out of memory
hi: मेमरी खत्म हो गयी है

en: Numeric error
hi: सांख्यिक त्रुटि

en: Opening Balances
hi: प्रारंभिक जमा राशि

en: Deposit
hi: जमा

en: Receive
hi: प्राप्ति

en: Withdrawal
hi: निकासी

en: Spend
hi: खर्च

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
hi: एक या अधिक खाते के नामों में विभाजक अक्षर "%s" का प्रयोग किया गया है.
    
    इसका परिणाम अनपेक्षित व्यवहार होगा. या तो खाते के नामों को बदल दें या फिर दूसरे विभाजक अक्षर को चुनें.
    
    नीचे आपको अवैध खातों के नामों की सूची मिलेगी:
    %s

en: Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड

en: Stock
hi: स्टॉक

en: Mutual Fund
hi: म्युचुअल फंड

en: A/Receivable
hi: A/प्राप्य

en: A/Payable
hi: A/देय

en: Root
hi: रूट

en: Orphaned Gains
hi: लावारिस लाभ

en: Realized Gain/Loss
hi: वास्तविक लाभ/हानि

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
hi: उन कमोडिटी या ट्रेडिंग खातों से वास्तविक लाभ या हानि जिन्हें कहीं और रिकॉर्ड नहीं किया गया है.

en: y-m-d
hi: वर्ष-माह-दिन

en: d-m-y
hi: दिन-माह-वर्ष

en: m-d-y
hi: माह-दिन-वर्ष

en: d-m
hi: दिन-माह

en: m-d
hi: माह-दिन

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
hi: इस डेटासेट में ऐसी सुविधाएं शामिल हैं जो GnuCash के इस संस्करण द्वारा समर्थित नहीं हैं. निम्न सुविधाओं का समर्थन करने के लिए आपको GnuCash के एक नए संस्करण का उपयोग करना चाहिए.

en: Extra to Charge Card
hi: चार्ज कार्ड में अतिरिक्त

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
hi: एक चालान से जनरेट किया गया. चालान को अनपोस्ट करने का प्रयास करें.

en:  (posted)
hi: (भेजा गया)

en: One Week Ago
hi: एक सप्ताह पहले

en: One Week Ago.
hi: एक सप्ताह पहले.

en: One Week Ahead
hi: एक सप्ताह बाद

en: One Week Ahead.
hi: एक सप्ताह आगे.

en: One Month Ago
hi: एक महीना पहले

en: One Month Ago.
hi: एक महीने पहले.

en: One Month Ahead
hi: एक महीना बाद

en: One Month Ahead.
hi: एक महीना आगे.

en: Three Months Ago
hi: तीन महीना पहले

en: Three Months Ago.
hi: तीन महीने पहले.

en: Three Months Ahead
hi: तीन महीना बाद

en: Three Months Ahead.
hi: तीन महीने आगे.

en: Six Months Ago
hi: छः महीना पहले

en: Six Months Ago.
hi: छः महीने पहले.

en: Six Months Ahead
hi: छः महीना बाद

en: Six Months Ahead.
hi: छः महीने आगे.

en: One Year Ago
hi: एक वर्ष पहले

en: One Year Ago.
hi: एक वर्ष पहले.

en: One Year Ahead
hi: एक वर्ष बाद

en: One Year Ahead.
hi: एक वर्ष आगे.

en: Start of next month
hi: अगले महीने की शुरुआत

en: First day of the next month.
hi: अगले महीने का पहला दिन.

en: End of next month
hi: अगले महीने की समाप्ति

en: Last day of next month.
hi: अगले महीने का अंतिम दिन.

en: Start of next quarter
hi: अगली तिमाही की शुरुआत

en: First day of the next quarterly accounting period.
hi: अगली तिमाही लेखांकन अवधि का पहला दिन.

en: End of next quarter
hi: अगली तिमाही की समाप्ति

en: Last day of next quarterly accounting period.
hi: अगली तिमाही लेखांकन अवधि का अंतिम दिन.

en: Start of next year
hi: अगले वर्ष की शुरुआत

en: First day of the next calendar year.
hi: अगले कैलेंडर वर्ष का पहला दिन.

en: End of next year
hi: अगले वर्ष की समाप्ति

en: Last day of the next calendar year.
hi: अगले कैलेंडर वर्ष का अंतिम दिन.

en: Counters
hi: काउंटर

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
hi: दिनों की संख्या चुनें जिसके बाद लेनदेन केवल-पठन रूप में हो जाएंगे और उनको अब संपादित नहीं किया जा सकता है. यह सीमा खाता पंजी विंडो में एक लाल पंक्ति से चिह्णित की जाती है. शून्य होने पर, सभी लेनदेनों को संपादित किया जा सकता है और कोई भी केवल-पठन रूप में नहीं होगा.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
hi: पंजियों में 'संख्या' फील्ड के लिए लेनदेन संख्या के स्थान पर विभाजन कार्रवाई फील्ड का इस्तेमाल करने के लिए देखें; लेनदेन संख्या को पंजी की दूसरी पंक्ति पर 'T-संख्या' के रूप में दिखाया जाता है. इसका व्यावसायिक सुविधाओं, रिपोर्टिंग और आयात/निर्यातों पर संगत प्रभाव पड़ता है.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
hi: एक से अधिक मुद्रा या वस्तु वाले लेनदेनों के लिए प्रयुक्त ट्रेडिंग खाते रखने के लिए देखें.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
hi: इस्तेमाल किया जाने वाला बजट जब कोई विकल्प अन्यथा निर्दिष्ट नहीं किया गया है.

en: Customer number
hi: ग्राहक संख्या

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
hi: पिछली ग्राहक संख्या उत्पन्न कर ली गयी. इस संख्या को अगली ग्राहक संख्या उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Customer number format
hi: ग्राहक संख्या प्रारूप

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
hi: ग्राहक संख्या उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Employee number
hi: कर्मचारी संख्या

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
hi: पिछली कर्मचारी संख्या उत्पन्न कर ली गयी. इस संख्या को अगली कर्मचारी संख्या उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Employee number format
hi: कर्मचारी संख्या का प्रारूप

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
hi: कर्मचारी संख्या उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Invoice number
hi: चालान संख्या

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
hi: पिछली चालान संख्या उत्पन्न कर ली गयी. इस संख्या को अगली चालान संख्या उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Invoice number format
hi: चालान संख्या का प्रारूप

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
hi: चालान संख्या उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Bill number
hi: बिल नंबर

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
hi: पिछला बिल नंबर उत्पन्न कर लिया गया. इस संख्या को अगला बिल नंबर उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Bill number format
hi: बिल नंबर का प्रारूप

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
hi: बिल नंबर उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Expense voucher number
hi: खर्च रसीद संख्या

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
hi: पिछली खर्च रसीद संख्या उत्पन्न कर ली गयी. इस संख्या को अगली रसीद संख्या उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Expense voucher number format
hi: खर्च रसीद संख्या का प्रारूप

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
hi: खर्च रसीद संख्या उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Job number
hi: जॉब नंबर

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
hi: पिछला जॉब नंबर उत्पन्न कर लिया गया. इस संख्या को अगला जॉब नंबर उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Job number format
hi: जॉब नंबर का प्रारूप

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
hi: जॉब नंबर उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Order number
hi: ऑर्डर नंबर

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
hi: पिछला ऑर्डर नंबर उत्पन्न कर लिया गया. इस संख्या को अगला ऑर्डर नंबर उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.

en: Order number format
hi: ऑर्डर नंबर फॉर्मेट

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
hi: ऑर्डर नंबर उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: Vendor number
hi: विक्रेता संख्या

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
hi: पिछली विक्रेता संख्या उत्पन्न कर ली गयी. इस संख्या को अगली विक्रेता संख्या उत्पन्न करने के लिए बढ़ाया जाएगा.आपके व्यवसाय का नाम

en: Vendor number format
hi: विक्रेता संख्या प्रारूप

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
hi: विक्रेता संख्या उत्पन्न करने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला फॉर्मेट स्ट्रिंग. यह एक प्रिंटएफ-स्टाइल फॉर्मेट स्ट्रिंग है.

en: The name of your business.
hi: आपके व्यवसाय का नाम.

en: The address of your business.
hi: आपके व्यवसाय का पता.

en: The contact person to print on invoices.
hi: चालानों पर प्रिंट करने के लिए संपर्क सूत्र.

en: The fax number of your business.
hi: आपके व्यवसाय का फैक्स नंबर.

en: The email address of your business.
hi: आपके व्यवसाय का ईमेल पता.

en: The URL address of your website.
hi: आपकी वेबसाइट का URL पता.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
hi: आपकी कंपनी की ID (जैसे 'कर-ID: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
hi: डिफॉल्ट ग्राहक कर तालिका

en: The default tax table to apply to customers.
hi: ग्राहकों के लिए लागू होने वाली डिफॉल्ट कर तालिका

en: Default Vendor TaxTable
hi: डिफॉल्ट विक्रेता कर तालिका

en: The default tax table to apply to vendors.
hi: विक्रेताओं के लिए लागू होने वाली डिफॉल्ट कर तालिका

en: The default date format used for fancy printed dates.
hi: फैंसी मुद्रित दिनांकों के लिए प्रयुक्त डिफॉल्ट दिनांक स्वरूप.

en: The electronic tax number of your business
hi: आपके व्यवसाय का इलेक्ट्रोनिक टैक्स नंबर

en:  (closed)
hi: (बंद)

en: Lot Link
hi: लॉट लिंक

en: Use Trading Accounts
hi: ट्रेडिंग खातों का उपयोग करें

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
hi: केवल-पठन लेनदेनों के लिए दैनिक सीमा (लाल पंक्ति)

en: Use Split Action Field for Number
hi: नंबर के लिए विभाजन कार्रवाई फील्ड का प्रयोग करें

en: Budgeting
hi: बजट बनाना

en: Default Budget
hi: डिफॉल्ट बजट

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
hi: अंतिम %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
hi: अज्ञात, %d-आकार सूची.

en: Voided transaction
hi: अमान्य लेनदेन

en: Transaction Voided
hi: लेनदेन अमान्य है

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
hi: टैक्स से संबंधित लेकिन कोई टैक्स कोड नहीं

en: Tax entity type not specified
hi: टैक्स इकाई का प्रकार निर्दिष्ट नहीं

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
hi: टैक्स का प्रकार %s: अवैध कोड %s एकाउंट के प्रकार के लिए

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
hi: टैक्स से संबंधित नहीं; टैक्स का प्रकार %s: अवैध कोड %s एकाउंट के प्रकार के लिए

en: Invalid code %s for tax type %s
hi: अवैध कोड %s टैक्स के प्रकार के लिए %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
hi: टैक्स से संबंधित नहीं; अवैध कोड %s टैक्स के प्रकार के लिए %s

en: No form: code %s, tax type %s
hi: कोई रूप नहीं: कोड %s, टैक्स का प्रकार %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
hi: टैक्स से संबंधित नहीं; कोई रूप नहीं: कोड %s, टैक्स का प्रकार %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
hi: कोई विवरण नहीं: रूप %s, कोड %s, टैक्स का प्रकार %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
hi: टैक्स से संबंधित नहीं; कोई विवरण नहीं: रूप %s, कोड %s, टैक्स का प्रकार %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
hi: टैक्स से संबंधित नहीं; %s%s: %s (कोड %s, टैक्स का प्रकार %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
hi: (टैक्स-संबंधी सबएकाउंट: %d)

en: No help available.
hi: कोई मदद उपलब्ध नहीं है.
